پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۹

پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۹

نامه ۶۰۰ نفر از کارمندان دولت آلمان درباره غزه …

ما شما را مورد خطاب قرار می‌دهیم زیرا به عنوان کارمندان دولت فدرال و کارکنان دولتی به اصول قانون اساسی متعهد هستیم. ماده ۲۵ تبصره ۱ قانون اساسی دستور عمل عمومی در خصوص حقوق بین‌الملل است. طبق نظر دادگاه قانون اساسی فدرال، این ماده به این معنی است که «قواعد عمومی حقوق بین‌الملل، بدون وجود یک قانون تبدیلی، یعنی بدون واسطه، مستقیماً به سیستم حقوقی آلمان راه پیدا می‌کند.

در حالی که برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم، کشور آلمان علیرغم بیشترین و سنگین ترین کمکها به دولت اسرائیل شاهد اعتراضات مردمی هفتگی علیه اقدامات این کشور علیه مردم فلسطینی نوار غزه است، میزان و شیوه های این اعتراضات گسترده‌تر و متنوع‌تر‌می شود.

هفتم اوریل ۲۰۲۴ نامه‌ای منتسب به ۶۰۰ نفر از کارمندان دولت آلمان، که در یک پورتال آلمانی به نام «عشق به آزادی»* منعکس شده بود، در فضای مجازی منتشر شد.

این نامه خطاب به اولاف شولتز صدراعظم آلمان و پنج تن از وزرای او عبارت از وزیر خارجه، دارایی، دادگستری، اقتصاد و توسعه و در انتقاد از کمک‌های بیدریغ دولت آلمان به «جنایات ارتش اسرائیل» در نوار غزه و کرانه باختری نوشته شده بود.

نویسندگان خطاب به صدراعظم آلمان و وزرای او نوشته بودند:

ما شما را مورد خطاب قرار می‌دهیم زیرا به عنوان کارمندان دولت فدرال و کارکنان دولتی به اصول قانون اساسی متعهد هستیم. ماده ۲۵ تبصره ۱ قانون اساسی دستور عمل عمومی در خصوص حقوق بین‌الملل است. طبق نظر دادگاه قانون اساسی فدرال، این ماده به این معنی است که «قواعد عمومی حقوق بین‌الملل، بدون وجود یک قانون تبدیلی، یعنی بدون واسطه، مستقیماً به سیستم حقوقی آلمان راه پیدا می‌کند و بر قوانین داخلی آلمان ارجحیت دارد.»

آنها همچنین آورده‌اند که:

اسرائیل در غزه جنایاتی مرتکب می‌شود که در تضاد آشکار با حقوق بین الملل هستند و ناقض قانون اساسی هستند که ما به عنوان کارمندان فدرال و مأموران دولتی موظف به اجرای آن هستیم. جمهوری فدرال آلمان با نقض قوانین بین‌المللی از سیاست‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی اسرائیل در غزه و دیگر سرزمین‌های فلسطینی اشغال شده حمایت می‌کند. بنابراین وظیفه ما به عنوان کارمندان فدرال است که از این سیاست انتقاد کرده، یادآوری کنیم که دولت فدرال باید با جدیت قانون اساسی و قوانین بین المللی را رعایت کند.

نزدیک به شش ماه خشونت نظامی مستمر و بیش از حد توسط ارتش اشغالگر اسرائیل (IOF) علیه جمعیت غیر نظامی فلسطینی منجر به مجروح ، مفقود و کشته شدن بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر، آوارگی بیش از ۱.۹ میلیون فلسطینی و نابودی کامل نوار غزه شده است.

حمله نظامی پس از حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ که دولت اسرائیل آن را “دفاع از خود” اعلام کرد، از نظر میزان تخریب در این مدت کوتاه بی نظیر و آنقدر عظیم است که دادگاه بین المللی دادگستری (ICJ) در تصمیم ۲۶/۰۱/۲۰۲۴ خود، اعمال خشونت آمیز آن را به عنوان “اقدامات منطبق بر نسل کشی” طبقه بندی کرد و دستور داد تا اقدامات مقدماتی علیه اسرائیل برای جلوگیری از نسل کشی آن دولت علیه مردم غیرنظامی فلسطینی که در آن زمان در حال وقوع بود، انجام شود. ۱۵ قاضی از ۱۶ قاضی ICJ با این دیدگاه موافق بودند از جمله، قاضی محترم اسرائیلی آهارون باراک.

در بخش دیگری از نامه آمده است که:

دولت اسرائیل از آغاز تهاجم نظامی خود، تقریباً به هیچ وجه اجازه ارسال مواد غذایی حیاتی به نوار غزه را نداده است، در نتیجه مرتکب جنایت علیه بشریت و قحطی عمدی برای صدها هزار فلسطینی در نوار غزه شده است. اسرائیل به عمد از گرسنگی به عنوان سلاح جنگی استفاده می کند! دیده بان حقوق بشر در ۱۰ اکتبر ۲۰۲۳ نوار غزه را یک فاجعه انسانی توصیف کرد. ۷۰ درصد از فلسطینی های کشته شده زن و کودک هستند، به همین دلیل یونیسف در ۱۹ ژانویه ۲۰۲۴ آن را “جنگ اسرائیل علیه کودکان” توصیف کرد.

تعداد بسیار زیادی جنایات جنگی که توسط سربازان اسرائیلی مرتکب شده اند وجود دارد که نمی توان همه آن‌ها را فهرست کرد: خشونت جنسی علیه زنان و دختران فلسطینی، شکنجه زندانیان، بمب های فسفری، تخریب هدفمند تاسیسات غیرنظامی و بشردوستانه، کشتار هدفمند امدادگران، کارکنان بهداشت و درمان. اسرائیل تنها در سه ماه اول حمله به نوار غزه، از بیش از ۴۵۰۰۰ بمب استفاده کرد. این از نظر وزن و تخریب معادل بیش از سه بمب هسته ای است که توسط ایالات متحده بر روی هیروشیما پرتاب شده است. نوار غزه سرزمینی بسته است که هیچ کس نمی تواند بدون اجازه دولت اسرائیل از آن خارج یا وارد آن شود. بنابراین هدف اسرائیل از همان ابتدا مشخص بود: نابودی مطلق نوار غزه با تلفات غیرنظامی تا حد امکان. بالاترین مقام های اسرائیلی خطابه های خود را از اولین روزهای پس از ۷ اکتبر ۲۰۲۳ طی تقریباً شش ماه گذشته اجرا کرده اند:

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر: “ما غزه را به جزیره‌ای بیابانی تبدیل خواهیم کرد.”

دانیل هاگاری، دریادار نیروهای دفاعی اسرائیل: “تمرکز روی آسیب است، نه احتیاط.”

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل: “ما در حال مبارزه با حیوانات انسانی هستیم و مطابق آن عمل می‌کنیم.”

  ایتماس بن گویر، وزیر امنیت عمومی اسرائیل: “تنها چیزی که باید وارد نوار غزه شود تا زمانی که حماس گروگان‌هایی را که در اختیار دارد آزاد نکند، یک گرم کمک‌های بشردوستانه نیست، بلکه صدها تن مواد منفجره از نیروی هوایی است.”

غسان علیان، رئیس هماهنگی نظامی اسرائیل: “با حیوانات انسان نما باید به این شکل رفتار شود. تو جهنم می‌خواستی به جهنم خواهی رسید.”

با تأکید بر این اظهارات غیرانسانی سربازان اسرائیل هر روز مرتکب جنایات جنگی با ابعاد وحشتناک می‌شوند که توسط آن‌ها فیلمبرداری و به اشتراک گذاشته می‌شود  به این دلیل که ترسی از هیچ تحریمی ندارند. جیمز الدر، سخنگوی یونیسف در ۲۲ مارس ۲۰۲۴ گفت: “عمق این وحشت از توانایی ما برای توصیف آن فراتر است (…) این یک نابودی کامل است.”

در ۱۸ مارس ۲۰۲۴، رویترز از کشته شدن بیش از ۱۳۰۰۰ کودک و بیش از ۳۱۰۰۰ نفر در مجموع خبر داد. هزاران نفر مفقود و هنوز زیر آوار هستند؛ آنها قابل بازیابی نیستند و زنده به گور می‌شوند.

در ۹ نوامبر ۲۰۲۳، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، نوار غزه را به عنوان “بزرگترین قبرستان کودکان” توصیف کرد. جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امنیتی، در ۱۸ مارس ۲۰۲۴ اظهار داشت: «قبل از ۷ اکتبر ۲۰۲۳، نوار غزه بزرگ‌ترین زندان روباز جهان بود و از ۷ اکتبر ۲۰۲۳ تاکنون این زندان ادامه داشته و بزرگترین گورستان روباز جهان است.»

جنایات ارتش اسرائیل بدون مجازات از نوار غزه فراتر می‌رود. از ۷ اکتبر ۲۰۲۳ تاکنون بیش از ۳۵۰ فلسطینی در کرانه باختری کشته و بیش از ۵۰۰۰ فلسطینی اسیر شده‌اند. این، سال ۲۰۲۳ را به مرگبارترین سال برای فلسطینیان در کرانه باختری از سال ۱۹۴۸ تبدیل کرد. یعنی از تأسیس کشور اسرائیل که در آن ۷۵۰۰۰۰ فلسطینی از خانه‌های خود رانده شدند و حدود ۱۵۰۰۰ فلسطینی کشته شدند. پیش از ۷ اکتبر ۲۰۲۳، بیش از ۳۰۰ زن فلسطینی که بیش از ۱۵۰ نفر از آنها کودک بودند، تنها در سال ۲۰۲۳ توسط ارتش اسرائیل کشته شدند.

نویسندگان با اشارات و استنادات مکرر به اظهارات و اقدامات فرا قانونی دولت و ارتش اسرائیل نوشته اند که:

با توجه به مسئولیت تاریخی در رابطه با چندین نسل‌کشی مرتکب شده توسط آلمان در تاریخ معاصر، ما آن را وظیفه دولت فدرال می‌دانیم که  فوراً به حمایت یکجانبه خود از اسرائیل که مغایر با قوانین بین‌المللی است پایان دهد… ما از دولت فدرال می‌خواهیم که اقدامات زیر را فوراً آغاز کند یا فعالانه حمایت کند:

۱. آلمان به صراحت از آتش بس فوری در نوار غزه در تمامی نهادهای بین المللی دفاع کند.

۲. آلمان باید تحویل تسلیحات به دولت اسرائیل را فوری متوقف کند.

۳. آلمان باید تمام تلاش خود را انجام دهد تا اسرائیل را متقاعد کند که بی درنگ اجازه ارسال کمک به نوار غزه را بدهد. در صورت هر گونه تأخیر بیشتر اسرائیل باید تحریم شود و آلمان باید فوراً اقدامات مناسبی را که در حوزه خودش است آغاز کند. این شامل تعلیق روابط سیاسی و اقتصادی با اسرائیل است.

۴. آلمان باید فوری پرداخت به UNRWA ( آژانس امدادرسانی سازمان ملل ) در نوار غزه را از سر بگیرد، زیرا تا به امروز هیچ مدرکی از سوی دولت اسرائیل مبنی بر اتهامات بی‌اساس خود علیه آژانس وجود نداشته است.

۵. سرانجام، آلمان باید فعالانه برای به رسمیت شناختن یک کشور فلسطینی در مرزهای تعیین شده بر اساس قوانین بین المللی در قطعنامه ۲۴۲ شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۷ مبارزه کند.

نویسندگان نامه در انتها متذکر شده‌اند که: متأسفانه، صداهایی که از اقدامات دولت اسرائیل که قوانین بین المللی را نقض می‌کند و غیرانسانی است، انتقاد می‌کنند، به طور سیستماتیک توسط دولت فدرال خاموش می‌شوند و منتقدان به حاشیه رانده و جرم انگاری می شوند (مانند سیزدهمین برلیناله ۲۰۲۴، تظاهرات هفتگی، رسانه های‌اجتماعی و غیره). ما نیز از جرم‌انگاری و مجازات در ارتباط با ابراز عقیده خود می‌ترسیم، به همین دلیل است که نام امضاکنندگان را فاش نمی‌کنیم. این یک تحول بسیار نگران‌کننده است که آزادی بیان مورد حمایت قانون اساسی در آلمان در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ چنان محدود می‌شود که ما احساس می‌کنیم مجبور به انجام این اقدام هستیم.

برلین، آوریل ۲۰۲۴

 

*https://diefreiheitsliebe.de/politik/600-bundesbeamte-fordern-von-bundesregierung-waffenlieferungen-an-israel-umgehend-einzustellen/

 

تاریخ انتشار : ۲۳ فروردین, ۱۴۰۳ ۱۲:۰۱ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

نشست سوم – فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت

از اعضای تشکیلات، از یاران سازمان، از صاحب‌نظران، از کلیۀ احزاب و سازمان‌ها و کنش‌گران سیاسی مردمی دعوت می‌کنیم در نشست عمومی سوم “فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت”، شرکت کنند.

حمله به رادارهای استراتژیک روسیه: تشدید تنش‌ها به سمت جنگ اتمی…

ایالات متحده از اوکراین برای حمله به سیستم رادار هشدار زودهنگام استراتژیک روسیه استفاده می‌کند. با این کار، غرب نه تنها به پرتگاه اتمی نزدیک می‌شود، بلکه بدتر از آن، درست در لبه آن ایستاده است.

دیدار سران ۴ کشور عرب از پکن…

سران مصر، بحرین، تونس و امارات برای دیدار با شی جین پینگ و کنفرانس وزیران مجمع همکاری چین و کشورهای عربی به پکن سفر خواهند کرد. چین همچنین ممکن است به دنبال امضای قرارداد تجارت آزاد طولانی مدت با کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد که قبلاً به دلیل نگرانی های عربستان متوقف شده بودند.

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

وقتی سبد مصرفی کل کشور در اردیبهشت‌ماه به عدد ‌ ۲۴۳ می‌رسد، یعنی قیمت سبد مصرفی خانوارها از سال ۱۴۰۰ تاکنون ۱۴۳‌ درصد رشد کرده و به عبارتی فقط در سه سال، حدود ۱.۵ برابر شده است. در بخش کالای خوراکی عدد شاخص در اردیبهشت ماه ۲۷۴.۴ رسیده که نشان می‌دهد نزدیک به ۱۷۵ درصد در سه سال رشد تورم ایجاد شده است.

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

پاکستان علیرغم راه اندازی نسبی چابهار، ۸۰ درصد از سهم تجارت ترانزیتی با افغانستان را از دست داده است. با امضای این قرارداد، تجارت ترانزیتی باقیمانده به بنادر ایران منتقل می شود و پاکستان را کاملاً از صحنه خارج خواهد ساخت.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

نشست سوم – فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت

حمله به رادارهای استراتژیک روسیه: تشدید تنش‌ها به سمت جنگ اتمی…

دیدار سران ۴ کشور عرب از پکن…

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…