پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۶

پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۶

پیش و پس موشک‌ها!

جمهوری اسلامی به دولت‌های عراق، عمان، عربستان و اردن خبر ‌داد که تصمیم به عملیات هوایی از خاک ایران به خاک اسرائیل دارد. عملیاتی که ناگزیر از آسمان کشورهای حد فاصل خواهد گذشت. با این کار، قدرت‌های جهان و کشورهای منطقه مرتبط با فضای جنگی و نیز مشخصاً دولت اسرائیل را از قبل نسبت به حمله، آگاهی سیاسی و نظامی داد.

از به پرواز درآمدن پهبادها و همزمان با آن شلیک موشک‌ها در بامداد یکشنبه ۲۶ فروردین توسط جمهوری اسلامی به سوی اسرائیل، که نزدیک سی‌صد قلم برآورده شده است، سه روز هم نمی‌گذرد. اما طی همین مدت کوتاه و با گذشت هر ساعت از رخ‌داد مزبور، آگاهی‌های پیوسته بیشتری در مورد مقدمات سیاسی و دیپلماتیک این عملیات نظامی روآمده و دست داده است. اطلاعاتی که نشان می‌دهد: ۱) فضا، جنگی است؛ ۲) طرفین آن و ذیدخل‌های جهانی و منطقه‌ای به دنبال جنگ تمام عیار نیستند؛ و ۳) در همان‌حال معلوم هم نیست که روی‌کرد عمومی اجتناب از جنگ حتماً جواب بدهد.
بر پایه‌ی رونمون‌های تاکنونی، در پی حمله‌ی پر تلفات اسرائیل به نشست نظامی سپاه قدسی‌ها در کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق، تصمیم خامنه‌ای بعد مشاوره با کارشناسان سیاسی و نظامی مطیع خویش این ‌شد که حکومت او باید به تلافی برآید. اما صرفاً «تنبیه»ای کنترل شده تا به جنگ بی مهار فرانروید. عملیاتی که «قدرت بازدارندگی» جمهوری اسلامی به اسرائیل و منطقه را پیام دهد و برای درون‌مرز‌ی‌ها و در درجه‌ی نخست بدنه‌ی نظام، قدرت بنماید. پدافند باشد و نه آفند، زیرا تخاصم با اسرائیل اگر برای این نظام حیاتی است ولی در رابطه با بقایش، لزوماً «نعمت» نیست!
در جریان قرار دادن پیشاپیش غیر مستقیم آمریکا و طبعاً و تبعاً اسرائیل در عملیاتی که باید انجام گیرد، بخشی از این عملیات بود. جمهوری اسلامی به دولت‌های عراق، عمان، عربستان و اردن خبر ‌داد که تصمیم به عملیات هوایی از خاک ایران به خاک اسرائیل دارد. عملیاتی که ناگزیر از آسمان کشورهای حد فاصل خواهد گذشت. با این کار، قدرت‌های جهان و کشورهای منطقه مرتبط با فضای جنگی و نیز مشخصاً دولت اسرائیل را از قبل نسبت به حمله، آگاهی سیاسی و نظامی داد تا برای پیشبرد مشی کنترل‌پذیری جنگ، آمادگی در شکل جمعی تامین شود؛ نام این، هماهنگی جنگی است.
اینکه تقریباً جز چند موشک پرتابی که به صحرای نقب رسید و عمدتاً هم فرود آمده در منطقه‌ی غیر مسکونی با تلفاتی ناچیز، اما در عوض رهگیری و خنثی کردن بیشترینه پهبادها و موشک‌ها توسط آمریکا، انگلستان، فرانسه و حتی اردن، تنها با اطلاعات دقیق پیشاپیش امکان‌پذیر بود. جالب آنکه این مقابله‌ی موفقیت‌آمیز به حساب اسرائیل تبلیغ می‌شود تا با پیروز نشان‌دادن ناتان یاهو، دست او برای عملیات متقابل بسته بماند. آمریکای چفت استراتژیک اسرائیل، از زبان بایدن می‌گوید اسرائیل در امر دفاع ما را کنار خود بداند در تهاجم ولی روی ما حساب نکند. هشداری که، اروپایی‌ها هم دادند.
جمهوری اسلامی هم، فقط چند ساعتی از عملیات پرسروصدای به لحاظ نظامی فاقد اهمیت نگذشته بود که جشنی از پیش تدارک دیده شده به مناسبت «پیروزی» چه در مجلس و خیابان‌ها و چه مطبوعات و رسانه‌هایش راه انداخت تا چنین پیام دهد که این، فقط یک «عملیات بازدارنده» قدرت‌نمایانه بود وگرنه قصد جنگ ندارد. موضعی که، بفرموده از زبان مقامات نظامی آن به این شکل بیان شد که از نظر ایران عملیات نظامی پایان یافته است. در تل آویو هم بعد پایان جلسه‌ی طولانی کابینه‌ی جنگی، اعلام شده است که «پاسخ اسرائیل عقلایی خواهد بود و نه احساسی».
با همه‌ی اینها اما هیچ هم قطعی نیست که فعل و انفعالات مقطعی برای اجتناب از جنگ در همین مسیر و راستا باقی بماند و شبح جنگ به غول جنگ تبدیل نشود. در ایران ما، حکومتی سرکار است که فقط سودای بقای خود را دارد. حکومتی که، حاضر به آتش زدن قیصریه برای رسیدن به یک دستمال خونالود است. نظامی که، دشمن مردمش است و درست در همان ساعاتی که پهباد روانه دشمن خارجی می‌کند و پین پرتاب موشک را می‌کشد، به «حجاب بانان» دستور می‌دهد تا به بهانه فضای جنگی، جنگ با زنان آزاده – این دشمن داخلی‌اش – را بی هیچ ملاحظه‌ای‌ به اجرا بگذارند.
نگرانی این نظام ضد ایران آن نیست که اگر آتش جنگ گُر گیرد، چه تلفات عظیم انسانی بجا خواهد گذاشت و چه حد از نابودی زیرساخت‌های کشور در پی خواهد داشت. جنگی که مشخصه‌ی آن نه پیاده نظام و قوای زرهی، بلکه جنگ موشک‌ها و جت‌های جنگنده با درجه‌ی بسیار بالای تخریب است. دغدغه‌ی نظام اینست که جنگ، تهدید جدی علیه بقای آنست. دلواپسی آن نه تشدید دهشتناک فقر، تورم مضاعف و سقوط فزاینده‌ی پول ملی با نتیجه‌ی فشرده‌شدن باز هم بیشتر گلوی میلیون‌ها تن از مردم کشور، بلکه ناتوانی‌ در رودررویی با جبهه‌ی خصمی است که خودش آن را شکل داده است.
در اسرائیل هم دولتی سرکار است که در پی شش ماه و اندی جنایت در پی جنایت علیه مردم غزه و فلسطینی‌ها با مشکلات عدیده‌ی برون کشوری و درون کشوری ناراضی از ناتان یاهوی بد کارنامه دست و پنجه نرم می‌کند. دولتی راستگرا که زیر فشار احزاب موتلفه‌ی فوق راستی خود مستعد ارتکاب هر جنگ افروزی است. ترکیبی که بارها نشان داده‌ مفر برای نجات از موقعیت تنگنا را در ورود به ماجرایی دیگر تا سطح جنگ جستجو کرده‌ و می‌کند. هم از اینرو، فضای جنگی با حریفانی از این‌دست نه فقط منطقا بلکه نیز عملاً فاصله‌ی چندانی با راه‌اندازی جنگی مهیب ندارد.
از یاد نباید برد که لحظه‌ی خطرناک کنونی، یک نقطه عطف دیگر در مسیری دیرینه و باطل است. نتیجه‌ی مشی تبهکارانه‌ی « نابودی اسرائیل» جمهوری اسلامی طی ۴۵ سال گذشته، که با آن انواع تحریک‌کردن‌ها برای تولید و تشدید تخاصم را به نمایش گذاشته است. روی‌کردی که از سوی دیگر نیز متقابلاً چیزی جز بهره‌گیری رندانه‌ی راست‌گرایان اسرائیلی از آن برای پیشبرد سیاست تجاوزکارانه و اشغالگرایانه‌‌شان علیه مردم دردمند و تحت ستم فلسطین طی این چند دهه نبوده و نیست. چرخه‌ی باطلی که خطر فرارویی آن به جنگ، هیچگاه نمی‌تواند منتفی تلقی شود.
خشم انباشته علیه جمهوری اسلامی چنان نیرومند است که روانشناسی اجتماعی عظیمی برای به زیر کشیدن این بختک افتاده بر جان ایران و مردم در جامعه‌ی ما عمل می‌کند. حاملانی از این روحیه، از سر غیظ شعار «اسرائیل بزن بیت» سر می‌دهند و بخشی از اپوزیسیون یا خود پروراننده‌ی این شعار است و یا بر چنین آرزویی سیاست بنا می‌کند. هم از اینرو، تلاش برای جلوگیری از جنگ، فقط به مبارزه با ماجراجویی و تنش و تشنج آفرینی جمهوری اسلامی نیست بلکه مخالفت با سیاستی را هم لازم دارد که برای تعیین تکلیف با جمهوری اسلامی دخالت نظامی از خارج را تبلیغ می‌کند.
هر آن سیاستی از سوی هر جریان پوزیسیونی و اپوزیسیونی که با حساب بازکردن روی جنگ به تحریک و تحریص جنگ افروزانه برآید، در برابر مردم قرار دارد. چه تشویق جمهوری اسلامی برای تشدید تخاصم با اسرائیل از موضع «محور مقاومت» و اسرائیل ستیزی باشد و چه سرکوفت زدن به آن از موضع اپوزیسیونی بخاطر ناتوانی نظامی در مقابله با اسرائیل؛ ارکستری برای تشدید فضای جنگی. در این شرایط، تنها یک صدا را باید طنین‌انداخت: جنگ نه! زیرا بر ضد مردم ایران، علیه مردم اسرائیل، خلاف مصالح مردم فلسطین و به زیان همه‌ی منطقه است.

۲۸ فروردین ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ آوریل ۲۰۲۴

برگرفته از: اخبار روز

 

تاریخ انتشار : ۲۸ فروردین, ۱۴۰۳ ۷:۲۶ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

نشست سوم – فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت

از اعضای تشکیلات، از یاران سازمان، از صاحب‌نظران، از کلیۀ احزاب و سازمان‌ها و کنش‌گران سیاسی مردمی دعوت می‌کنیم در نشست عمومی سوم “فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت”، شرکت کنند.

حمله به رادارهای استراتژیک روسیه: تشدید تنش‌ها به سمت جنگ اتمی…

ایالات متحده از اوکراین برای حمله به سیستم رادار هشدار زودهنگام استراتژیک روسیه استفاده می‌کند. با این کار، غرب نه تنها به پرتگاه اتمی نزدیک می‌شود، بلکه بدتر از آن، درست در لبه آن ایستاده است.

دیدار سران ۴ کشور عرب از پکن…

سران مصر، بحرین، تونس و امارات برای دیدار با شی جین پینگ و کنفرانس وزیران مجمع همکاری چین و کشورهای عربی به پکن سفر خواهند کرد. چین همچنین ممکن است به دنبال امضای قرارداد تجارت آزاد طولانی مدت با کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد که قبلاً به دلیل نگرانی های عربستان متوقف شده بودند.

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

وقتی سبد مصرفی کل کشور در اردیبهشت‌ماه به عدد ‌ ۲۴۳ می‌رسد، یعنی قیمت سبد مصرفی خانوارها از سال ۱۴۰۰ تاکنون ۱۴۳‌ درصد رشد کرده و به عبارتی فقط در سه سال، حدود ۱.۵ برابر شده است. در بخش کالای خوراکی عدد شاخص در اردیبهشت ماه ۲۷۴.۴ رسیده که نشان می‌دهد نزدیک به ۱۷۵ درصد در سه سال رشد تورم ایجاد شده است.

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

پاکستان علیرغم راه اندازی نسبی چابهار، ۸۰ درصد از سهم تجارت ترانزیتی با افغانستان را از دست داده است. با امضای این قرارداد، تجارت ترانزیتی باقیمانده به بنادر ایران منتقل می شود و پاکستان را کاملاً از صحنه خارج خواهد ساخت.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

نشست سوم – فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت

حمله به رادارهای استراتژیک روسیه: تشدید تنش‌ها به سمت جنگ اتمی…

دیدار سران ۴ کشور عرب از پکن…

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…