ژوئن 2020

گفته ام و بازهم تکرار می کنم: بزرگترین خطای ما مبارزه مسلحانه بود!

متن سخنان رفیق مجید عبدالرحیم پور در برنامه پالتاکی به مناسبت گرامیداشت ٨ تیر

بخش بزرگی از نیروهای فدائی در نتیجه تجارب، درسها و دستآوردهای مثبت و منفی، نقد برنامه و سیاستها و ساختار و رفتار درونی حزبی و میان حزبی و شیوهای مبارزاتی خود در چند دهه گذشته، تغییر و تحولاتی در زمینه های فکری، برنامه ای، اساسنامه ای و رفتاری و شیوه های مبارزه سیاسی خود بوجود آوردند، و همراه هم حزب چپ ایران (فدائیان خلق) را پایه گذاری و تشکیل دادند. حزبی که بُنمایه و درونمایه حزبیت آن، به لحاظ ارزشها، راستاهای برنامه‌ای، اهداف استراتژیک، سیاست های کلان، سیاست‌ورزی، ساختار و مناسبات دمکراتیک درون حزبی و میان حزبی، بُنمایه و درون مایه مشترک سه نیروهای تشکیل دهنده آن، سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) ، اتحاد فدائیان (طرفدار وحدت) و کنشگرا چپ است.

حکومت در هراس از خيزش مردم، به اعدام جوانان روی آوردهاست!

احکام اعدام علیه معترضان آبان‌ماه باید ملغی شود!

ما ۴ حزب و سازمان سیاسی سکولار دمکرات، اعدام زندانیان سیاسی، صدور احکام اعدام علیه بازداشت شدگان اعتراض‌های آبان‌ماه و هر گونه تهدید به سرکوب را شدیدا محکوم می کنیم. احکام اعدام باید لغو گردند، به تهدیدها باید پایان داده شود و همه‌ی زندانیان سیاسی بی قید و شرط آزاد شوند. ما کلیه‌ی سازمان‌های سیاسی، صنفی، سندیکائی و نهادهای مدافع حقوق بشری را به اعتراض علیه صدور احکام اعدام علیه معترضان آبان‌ماه و دیگر فعالان سیاسی و مدنی، اعمال شکنجه در زندان‌های جمهوری اسلامی، پرونده‌سازی علیه بازداشت شدگان و صدور احکام ظالمانه علیه آنان فرامی خوانیم.

آن روز بار دیگر خواهد رسید!

مصاحبه سایت کارآنلاین با رفیق طهماسب وزیری به مناسبت هشت تیر

در این میان رژیم شاه و دستگاه امنیتی اش ساواک هم شاهد رشد ‌و گسترش نفوذ سازمان در جامعه شده و از این بابت به وحشت افتاده بودند. در این وضعیت بوجود آمده ساواک تصمیم به بازسازی تکنیکی و عملیاتی خود زد. مهمترین این تغییرات در ساواک در مواجه با سازمان انجام تعقیب و مراقبت طولانی و نیز تکیه بر شنود شبکه تلفنی سازمان بود. و از طریق همین سازماندهی جدید بود که توانست به ارتباط تیم ها با هم دست پیدا کند و ضربات جدی بر سازمان وارد کند.

«پا به زمین دوخته‌ای که در فراسوی ابرها نفس می کشید»

مصاحبه سایت کارآنلاین با رفیق فرخ نگهدار به مناسبت هشت تیر

در دیدگاه رفقا در آن دوران فرقی میان فرمانده سازمان و رهبر آن وجود نداشت. در ذهن ما امر سیاسی و نظامی در هم تنیده بود. ما هنوز خیلی جوان تر از آن بودیم که متوجه باشیم جمع زدن امر سیاسی و نظامی از اساس اشتباه است. گرچه فرماندهان نظامی متبحری وجود داشته اند که در طراحی راهبردهای سیاسی هم تبحر داشته اند

نگاهی به «جمعبندی ۳ ساله»

٨ تیر روزی است که ساواک، این سازمان امنیتِ رژیم شاه که عامل به تور انداختن و دستگیری صدها مبارز و آزادیخواه بود، طی عملیاتی تحت رهبری یرویز معتمد یکی از مسئولان ساواک، به خانه تیمی رفقا حمید اشرف و یاران، در محله ای واقع در مهرآباد جنوبی تهران، حمله کرد و همه رفقای حاضر در این خانه تیمی کشته شدند... سیاست، هنر گوش کردن به صداهای دیگری و استفاده از تجارب است. جنبش فدایی، حرکت نسل جوانی بود که در شرایط خاص جامعه و بن بست سیاسی سالهای دهه ۴۰، پا به میدان مبارزه گذاشت. سکوت و سکون را شکست؛ تابو شکنی کرد؛ راه خاص خود را برگزید؛ حرکت کرد، به زمین افتاد و برخاست و این روند دوباره و دوباره تکرار شد و در نتیجه، نیروهای زیادی را به حرکت در آورد.

درگذشت پدری تا دم مرگ اندوهگین

به احترام زنده یاد آقای عماری

آقای عماری در تابستان هولناک سال ۶٧ فقط هم به فاصله دو ماه، دو فرزند از دست داد. مجاهد خلق احمد عماری طی عملیات تراژیک "فروغ جاودان" (مرصاد) و فدایی خلق (اکثریت) مهدی عماری در جریان فاجعه ملی کشتار جمعی زندانیان سیاسی. آثار این ضربه هولناک بر عماری‌ها، کابوسی ماندگار و درامی پایدار برای خانواده آنان بود. پدر عماری تا آخرین لحظه حیات، نام آن دو فرزند از دست رفته بهمراه نام فرزند بزرگ خوشبختانه جان بدربرده‌اش‌ - مناف را بر زبان داشت. اینک اما این مادر عماری است که غم پایان ناپذیر خود را در تنهایی بر دوش خواهد کشید. ما با قدرداشتن بزرگی‌های مادرعماری، درگذشت پدر عماری را به ایشان، فرزندان و همه بازماندگان، و به ویژه رفیق مناف و خانم قراگوزلیان تسلیت گفته و خود را شریک این اندوه می‌دانیم.

یاد باد سلحشوری رفیق کبیر حمید اشرف و یارانش

در سه‌شنبه سیاه، 8 تیر 1355، رفیق حمید اشرف در پی 13 سال تعقیب و 14 گریز از صحنه درگیری با ساواک، در میان همهٔ اعضای مرکزیت وقت سازمان مورد یورش ساواک و کمیته مشترک رژیم کودتایی محمدرضا شاهی قرار گرفت و بعد از مقاومت در برابر سرکوبگران سرانجام به همراه یاران خود جان‌باخت. رفیق حمید اشرف، که رهبر بلامنازع سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران بود. در این روز در ادامه حماسه سیاهکل و تثبیت حیات سچفخا- سازمان پرافتخار چریکهای فدائی خلق ایران – به چهره محوری و فراموش ناشدنی سازمان تبدیل شد.

در رمزگشائی از رویداد ۸ تیر

این نوشته قبلا درمجموعه ای به نام "بازخوانی جنبش فداییان خلق، چالشی در نوزایی چپ ایران" که به مناسبت ۴۰ امین سالگرد جنبش فدایی به کوشش رفقا مسعود فتحی وبهروز خلیق منتشر شد به چاپ رسیده بود. بمناسبت سالگرد 8 تیر سایت کارآنلاین مطلب مفید و خواندنی رفیق الف. جیلو را به نقل از سایت عصر نو انتشار می دهد.

در بزرگداشت ۸ تیر روز جانباختگان فدائی، نزدیک به نیم قرن پیکار فدائیان خلق

یاد یاران را هزاران یاد باد!

یادمان رفیق حمید اشرف و همرزمان
سخنرانان: رفقا
*مرضیه تهیدست شفیع(شمسی)
*طهماسب وزیری
*مجید عبدالرحیم پور
یادها و خاطره ها و برنامه های هنری

لازمه پايان دادن به قتل های ناموسی و خشونت علیه زنان تغییر ساختار سياسی و قوانین کشور است!

قربانیان قتل ها و خشونت ناموسی که بخش کوچکی از خشونت علیه زنان و اقلیت های جنسی در ایران به شمار می رود، نه تنها از هیچ حمایت قانونی برخوردار نیستند، بلکه برخی از قوانین و رفتار مسئولین قضایی و جنایی علنا زمینه مشروعیت و گسترش این خشونت ها را فراهم کرده است.

پرپر شدن یکی از نامدارترین شیفتگان انقلاب به نام انقلاب

از اعدام وحشیانه رفیق فدایی سعید سلطان پور تا امروز 39 سال گذشت

پرپر شدن یکی از نامدارترین شیفتگان انقلاب به نام انقلاب نشانه پرپر شدن امیدها و آرزوها و انتظارهای مردم ما از انقلاب بود. و ما فدائیان، با هر پسوندی، در آن روزها به خاطر از دست دادن سعید، گریستیم و انزجار خود را از اعدام ددمنشانه او فریاد کشیدیم. در بین ما هیچ کس نبود که با سعید دمی همنشین بوده باشد و از قتل جان گداز او نسوخته باشد. سعید را کشتند که نه فقط حس تعلق ما به انقلاب را بکَشند، که امید به آزادی و صلح را، حتی حق نفس کشیدن در فضای میهن را از ما پس بگیرند.

مروری بر حوادث 30 خرداد 1360

واقعه 30 خرداد فرصت را برای نیروهایی که از مدت‌‌‌‌ها قبل در پی تسویه حساب و سرکوب مجاهدین بودند، فراهم ساخت. اشتباه رهبری سازمان مجاهدین خلق و لجاجت کودکانه آنان بر روی مواضع خود و استفاده از سلاح و صف‌‌‌‌آرایی و سنگربندی‌‌‌‌شان در برابر جمهوری اسلامی، آنان را در شرایطی آچمز قرار داد، و راه بازگشت را بروی خیل عظیم اعضاء و هوادارانش بست. به نظر ما سیر حوادث غیر از این هم می‌توانست باشد، اگر رهبری مجاهدین خلق در دام حاکمیت گرفتار نمی‌‌‌‌شدند. متاًسفانه تصمیم جناحی شرور و بنیادگرا برای کشاند مجاهدین به این دام خونین با محاسبات غلط رهبران مجاهدین ثمر داد، و شد آنچه که نباید می‌‌‌‌شد.

برملا شدن اتهام دروغین اشغال سفارت آمریکا از سوی سازمان چریک های فدائی خلق ایران

در زمان های مختلف ادعای تصرف سفارت امريکا توسط سازمان چريک های فدائی خلق ايران در رسانه های جمهوری اسلامی و رسانه های ديگر پخش شده بود. سازمان و مسئولین شورای مرکزی در آنزمان و در دوره های مختلف بارها این خبر دروغ حمله به سفارت امريکا از سوی سازمان را تکذيب و اعلام کرده بودند که سازمان چريک های فدائی خلق ايران به هيچ وجه تصميم نگرفته بود که در ۲۵ بهمن ماه ۱۳۵۷ به سفارت امريکا در تهران حمله کند و چنين اقدامی را سازماندهی نکرده بود. اما با وجود این باز گاه بی گاه این خبر نادرست آگاهانه در مطیوعات و وسایل ارتباط جمعی جمهوری اسلامی باز نشر می شود. بالاخره دروغ پردازی های جمهوری اسلامی در مورد تسخیر سفارت آمریکا در سال اول انقلاب از سوی چریک های فدائی خلق ایران برملا شد.

دروغ پردازی های جمهوری اسلامی در مورد تسخیر سفارت آمریکا در سال اول انقلاب توسط چریک های فدائی خلق برملا شد

توضیح نشریه سایت کارآنلاین: درمصاحبه ای که اخیرا یکی ازمسئولین وقت جمهوری اسلامی درسال های اول انقلاب انجام داده به تسخیر سفارت آمریکا در اوائل انقلاب نیز پرداخته است؛ آقای محمد توسلی درباره ماجرای تیراندازی در سفارت آمریکا در ۲۵ بهمن ۵۷ می‌گوید: دکتر یزدی در جلد چهارم خاطرات‌شان که زیر چاپ است، دقیقاً این مسئله را بررسی کرده و تمام ریشه‌های این ماجرا را نشان داده‌اند. ...به گفته او، این حمله کاملاً برنامه‌ریزی‌شده بوده، اهداف سیاسی در پی آن بوده است و به هیچ وجه هم ارتباطی با چریک‌های فدایی خلق و همچنین مجاهدین خلق نداشته است. این مصاحبه بار دیگر اطلاع رسانی سازمان و مسئولین آنرا تایید می کند که سازمان چریک ها هیچ نقشی در تسخیر سفارت امریکا نداشته است.

فصلنامه‌ی مُروا شماره سوم

- مصاحبه فصلنامه مُروا با یک دانشجو در ایران
- دانشگاه ضد انقلاب- هربرت مارکوزه و سرکوب جنبش‌های اعتراضی دانشجویی
- جنبش‌های اجتماعی و ضرورت تدوين يك استراتژی مشترك
- اعتراضات دانشجویی؛ انتخاب میان مرگ و آزادی
- مصاحبه با نائومی کلاین - کرونا ویروسِ بهترین هدیه برای "سرمایه داری فاجعه " است
- تکنولوژی هوشمند و "هک" کردن انسان ها...

یکی دیگر از مادران خاوران درگذشت

فریدە تربیت مادر رفیق عزیز ما زنده یاد فدایی خلق توفیق وثوقی درگذشت

خبردار شدیم که خانم فریدە تربیت از مادران خاوران و مادر رفیق عزیز ما زنده یاد فدایی خلق توفیق وثوقی هفته گذشته چشم بر جهان بست و فرزندان، نوادگان، آشنایان و دوستدارانش را سوگوار خود کرد. مادر فریدە تربیت زنی بە تمام معنی گشادە رو، مهمان نواز و با سخاوت و پذیرای رفقای ما در آن سالهای سیاه بود. مادر تا واپسین دم حیاتش، درد اعدام توفیق خود را که به سال ۶۷ توسط دژخیمان جمهوری اسلامی اعدام شد در دل داشت و مرگ امان نداد تا دادخواهی فرزندش را ببیند.

۴۰ سال از انشعاب خرداد ٥۹ گذشت!

تأثیر این انشعاب در پراکنده سازی نیروهای جنبش فدائی و شکست های پیاپی، چه در درون تشکیلات های گوناگون شکل گرفته پس از این انشعاب و چه در صحنه سیاسی کشور، و خدشه وارد آمدن به اعتماد در رابطه میان «فدائی با فدائی» و نیز «مردم با فدائی»، را هنوز نیز می توان دید و در صورت نپرداختن به آن با نگاهی که «از جایگاه امروز» نام می دهند، روند خدشه به اعتمادها ادامه خواهد یافت.

دومین سالگرد بازداشت خودسرانه‌ی نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری

مدافعان حقوق بشر نباید حتی یک روز در زندان بمانند.

نیروهای امنیتی در روز ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ خانم نسرین ستوده را در خانه‌ی او در تهران دستگیر و به زندان اوین پایتخت منتقل کردند. آنها در پی دستگیری، حکم جلبی را به او نشان دادند و گفتند که برای گذراندن حکم پنج سال زندان دستگیر می‌شود. حکم مذکور به صورت غیابی در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ صادر شده بود. آنها حکم دادگاه در مورد این محکومیت را به خانم نسرین ستوده نشان ندادند و او پیش از دستگیری از محکومیت یا حکم زندان مطلع نشده بود که نقض موازین داخلی و بین المللی محاکمه‌ی عادلانه است. خانم ستوده به این حکم اعتراض کرد.

گفت‌وگو با عبدالکریم لاهیجی، رئیس جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران و رئیس افتخاری فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر

واکنش به خاطره‌ خامنه‌ای از کشتار ۶۷: ولی فقیه به هیچ قانونی مقید نیست

عبدالکریم لاهیجی اما تصمیم کشتار زندانیان سیاسی در دهه ۶۰ را صرفا محدود به خمینی نمی‌داند و با اشاره به نقش اطرافیان او در این تصمیم‌گیری، تأکید می‌کند که جناح‌های تندرو نظام و کسانی که زندان اوین در اختیارشان بود از همان روزهای اول به خمینی فشار می‌آوردند که تعدادی از زندانیان را اعدام کند: « افرادی همچون اسدالله لاجوردی و محمد کچوئی از روز اول به خمینی می‌گفتند کنترل کردن زندان‌ها برایشان سخت است و به‌خصوص که بعضی مواقع زندانیان برای مسائل رفاهی و وضعیت سختی که داشتند، اعتراض می‌کردند و زندان‌ها پر تشنج شده بود».

در همبستگی با اعتراضات مردم آمریکا علیه بی‌عدالتی و تبعیض،قتل جرج فلوید به دست پلیس را محکوم می‌کنیم!

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) با اعلام انزجار از تبعیض و جنایت علیه سیاه‌پوستان و دیگر رنگین پوستان در جامعه‌ی آمریکا، از خواست اجرای عدالت در مورد جرج فلوید و قتل‌های نژادپرستانه‌ی مشابه ‌‌آن پشتیبانی می کند. خیزش علیه نژادپرستی و تبعیض، حق و نیاز مردم آمریکاست، ما از مبارزات مدنی مردم آمریکا حمایت می کنیم و آن را گامی در جهت رسیدن به یک جامعه‌ی انسانی و عادلانه می‌دانیم و با جنبش برابری‌طلبانه و ضد تبعیض در آمریکا همدل و همراه هستیم.