چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۱

چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۱

بحث بر سر دین زدایی نیست, بحث بر سر جدایی دین از دولت است

در واقع باید تاکید کرد مردم کشور ما پس از سال های تحمل داغ و درفش حکومتی, به این نتیجه رسیده اند که نه جمهوری اسلامی اصلاح پذیر است و نه دین اسلام رفورم پذیر می باشد. و صحنه منازعه ملت و دولت نیز, گویا.همین امر است و هر آن چه که به تجربیات جنبش افزوده می شود, منطق جمعی جامعه هم به این نکته نزدیک تر می شود و تاکید خود را بر جدایی دین از دولت و امور حکومتی, با حقانیت بیشتری مطالبه می نماید و در پای آن جان عزیز خود را هم بر سر آن گذاشته است.

 بحث بر سر دین زدایی نیست, بحث بر سر جدایی دین از دولت است . به زبان روشن تر دینی که توسط  ملا ها ی شیعه در همان قواعد فهم فقهی تعریف می شود , دستش باید از مداخله در امور سیاست و قانون گذاری کوتاه شود و دستگاه روحانیت می رود به اموری که در آن تخصص دارد مشغول می شود.حضور و غیاب دین در رویداد های علمی , چه در داخل کشور ما و چه در سطح جهان آنقدر پایین است که امکان دیده شدن آن ها نیست. این نکته را خیلی خوب و روشن, دستگاه مذهبی دنیای مسیحیت درک کرده است. همه ساله در کشور آلمان , از طرف دو شعبه کاتولیک و پروتستان, میزان افرادی که برای همیشه از کلیسا فاصله می گیرند, منتشر می گردد. بر خلاف, حکومت  جمهوری دیکتاتوری اسلامی است که با همه ادعا هایش از تامین نیاز های حد  اقلی جامعه ناتوان مانده است و از سویی دیگر سعی به حقنه کردن اصول دین در روح و روان جامعه  ایرانی دارد, جامعه  ای که به سرعت در تلاش گذر از حکومت دینی می باشد. جامعه  ای  که نماد روشن و پر آوازه آن , اعتراض های جنبش اخیر مردم است که در آن به هیچ وجه نشان و تظاهری در ارتباط به دین دیده  نمی شود, ضمن اینکه به دلایل خشم و واکنش جامعه علیه حکومت و به ویژه روحانیت را که عملا  عامل سرکوب هستند و  تا به امروز در بستر عوام  فریبی, تلاش کرده اند  سنبل های شیعه را به  عنوان نماد های ملی جایگزین کنند و هر گونه اعتراض به  حکومت را  امری ضد  ملی و در مخالفت  با مقدسات  کشور, وانمود کنند, در حالیکه مدت ها است که مردم  ایران از این گونه روایت های نخ نما و راوی  های متحجر آن فاصله گرفته اند  و جنبش مهسا امینی, هر آن چه را که در خفا و پشت پرده ها مانده بود, آشکار نمود و به  تماشا گذاشت.
 
 مردم کشور ما یکصدا و  یکپارچه اعلام می کنند که ما: جمهوری اسلام نمی خواهیم. ملتی به این نتیجه رسیده است  که باید دست تشکل های دینی از نهاد های تصمیم گیری در سیاست و اقتصاد و فرهنگ کوتاه گردد تا امور کشور به سامان برسد. دکتر حسین محدثی جامعه شناس در تحلیلی گفته است که :” این نخستین باری است که جنبشی اجتماعی در ایران شکل گرفته است که رنگ و بوی مذهبی ندارد” .گرچه باید تاکید کرد که اصولا مطالبات صنفی را نمی توان به دینی و غیر دینی تقسیم کرد.ریشه اعتراض های اخیر گرچه عمیقا اقتصادی است اما, حکومتی را در پیش روی خود دارد که عملا  مدعی  دین است و از شعبه ای حمایت می کند که مردم ایران پس از گذشت  بیش از ۴۴ سال, از آن فاصله گرفته اند,  و یا به زبانی صریح تر, نفرت پیدا کرده اند. به همین دلیل, جنبش اجتماعی  که خود را در آستانه یک انقلاب اجتماعی  می بیند, اجبارا می بایست با همه نهاد های حکومتی که  از ابزار دین در جهت سرکوب استفاده می کند رو در رو قرار می گیرد. باید تاکید کرد که  جنبش  مهسا – زن زندگی آزادی, اصولا حاصل و  پی آمد اجحاف دینی است که حکومت از آن دفاع می کند و خود را مدعی اصلی آن می داند. امری  که به معضل اصلی ملت- دولت تبدیل شده است.
 
کشور ما  دچار فساد  سیستماتیک شده است و به لحاظ ساختاری در آستانه ویرانی قرار گرفته است. از طرفی تمایل به گوش فرا دادن اصلاح طلبان و اصول گرا هم برای مردمی که خواستار تغییر ساختاری هستند, نمانده است .روزنامه  اطلاعات نوشته است:” اکنون این واقعیت  ملموس در جامعه را نمی شود انکار کرد که از مسیر تعاریف اصلاح طلبی و اصول گرایی عبور کرده ایم , زیرا که کشور دچار فساد فراگیر شده است” در واقع طی  یک پروسه  بیش از ۴۴ ساله  دولت و ملت, در مقابل هم قرار گرفته اند. حکومت قادر به انجام وظیفه خود در امور اداری, تامین آسایش, رفاه و امنیت شغلی  نیست, از طرفی نشان داده است که اصولا به حقوق شهروندی شهروندان اعتقاد ندارد و به طور آشکار حقوق آن ها را صلب  می نماید. و در برابر اعتراض های مطالباتی مردم , ابزاری جز خشونت  و سرکوب وحشیانه ارائه  نداده است. در واقع باید تاکید کرد مردم کشور ما پس از سال های تحمل داغ و درفش حکومتی, به این نتیجه رسیده اند که نه جمهوری اسلامی اصلاح پذیر است و نه دین اسلام رفورم  پذیر می باشد. و صحنه منازعه  ملت و دولت نیز, گویا همین امر است و هر آن چه که  به تجربیات جنبش افزوده می شود, منطق جمعی  جامعه  هم به این نکته نزیک تر می شود و تاکید خود را بر جدایی دین از دولت  و امور حکومتی, با حقانیت بیشتری مطالبه می نماید و در پای آن جان عزیز خود را هم بر سر آن گذاشته است.
 
از طرفی در هیچ جایی, دین در شرح وظایف خود, به ایجاد دموکراسی در جامعه تاکید نکرده است و در دین اسلام هم چنین اشاره ای نشده است. حکومتی که اعلام کرده است بر اساس دستورات الهی, کشور را اداره می کند, به همین دلیل در تناقض گرفتار مانده است. همچنین  لازمه اداره کشور بر آراء عمومی است و افکار عمومی باید بازتاب صدای خود را در بخش های اداره کشور ببیند و بشنود, و این همه از توانایی یک دستگاه دینی به دور است. از طرف دیگر,دین امری اعتقادی است, به زبانی دیگر, موضوعیتی در اصلاح خود نمی بیند و به همین دلیل اصولا با  پذیرفتن  افکار عمومی مشکل دارد  و نمی تواند به قواعد بازی دموکراسی گردن بگذارد.ضمن اینک رابطه دین با جامعه , رابطه ای عمودی است, و قرن ها است که  بر این نحو عمل کرده است. عده ای با ” بالا” در ارتباط بوده اند  و ” پیام” ها را دیکته کرده اند و بقیه اکثریت هم به آن  گردن نهاده اند .درقواعد دینی,صحبتی از دموکراسی و روابط دموکراتیک نیست, در حالیکه در روابط دموکراتیک,  رابطه ها افقی است و در چارچوب های انسانی عمل می شود. یعنی رابطه انسان با انسان یا به عبارت روشن تر,رابطه شهروند با شهروند انجام می پذیرد. در یک سیستم دینی, مومنان از موقعیت هایی برخوردارند که غیر مومنان از آن محروم اند, در تعاریف  حقوقی نیز, مومنان در رده بالاتری از شهروندان جامعه  قرار می گیرند, چرا که دین , برابری انسان ها, حقوق شهروندی یا برابر حقوقی را نمی پذیرد و اصولا,بین حقوق  زنان و مردان تفاوت و تبعیض  قائل می شود, حتی در بین مومنان زن و مرد. در واقع دین نمی تواند مبنا و پایه حقوقی یک جامعه  قرا بگیرد و جنبش مهسا امینی, دقیقا  بر همین اساس حکومت دینی را به چالش کشیده است.
 

 جمعه ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۱- ۳ فوریه ۲۰۲۳

 
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن, ۱۴۰۱ ۴:۴۴ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

وقتی سبد مصرفی کل کشور در اردیبهشت‌ماه به عدد ‌ ۲۴۳ می‌رسد، یعنی قیمت سبد مصرفی خانوارها از سال ۱۴۰۰ تاکنون ۱۴۳‌ درصد رشد کرده و به عبارتی فقط در سه سال، حدود ۱.۵ برابر شده است. در بخش کالای خوراکی عدد شاخص در اردیبهشت ماه ۲۷۴.۴ رسیده که نشان می‌دهد نزدیک به ۱۷۵ درصد در سه سال رشد تورم ایجاد شده است.

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

پاکستان علیرغم راه اندازی نسبی چابهار، ۸۰ درصد از سهم تجارت ترانزیتی با افغانستان را از دست داده است. با امضای این قرارداد، تجارت ترانزیتی باقیمانده به بنادر ایران منتقل می شود و پاکستان را کاملاً از صحنه خارج خواهد ساخت.

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…

مشارکت آدانی-البیت که توسط تاجری نزدیک به نخست وزیر مودی اداره می شود در پنج سال گذشته ۲۰ بار مجوز فروش را دریافت کرده است و ادعا می کند هواپیماهای بدون سرنشین برای مصارف “غیر جنگی” هستند اما سیستم صدور مجوز هند اقلام را به عنوان مهمات طبقه بندی می کند.

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

درآفریقای جنوبی از میراث نلسون ماندلا چه چیزی باقی مانده است؟ او نماد جنبش ضد آپارتاید در این کشور بود و هنوز هم به عنوان یک الگو در مبارزه با ظلم و بی عدالتی شناخته می شود.اما روحیه کشور متشنج است و اعتماد به دولت در حال کاهش است. از سوی دیگر، دموکراسی آفریقای جنوبی با قوه قضاییه عمدتاً مستقل، رسانه‌های آزاد و جامعه مدنی هوشیار خود, ثابت می‌کند که انعطاف‌پذیر است. 

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

دسته‌بندی کارگران و فرق گذاشتن میان آن‌ها، امکان تشکل‌یابی متحد و همگرایی افقی کارگران واحدها را به نفع کارفرما به صفر می‌رساند؛ وقتی در یک کارگاه کوچک مثل انبار یک شرکت، کارگرانِ همکار، سه مدل قرارداد و سه نوع دستمزد داشته باشند، هرگز نمی‌توانند سر مطالبات مشترک با کارفرما چانه‌زنی کنند یا دست به اعتراض جمعی بزنند چون اساساً سرنوشت مشترکی در میان نیست؛

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

نگاهی به بحران های منطقه «غرب آسیا» در پرتو گذار به «نظم نوین جهانی»-بخش یک