شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۰۲:۴۰

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۰۲:۴۰

تعداد جانباختگان متروپل آبادان به ۳۷ نفر رسید

در حالی که مردم به طوری بی وقفه , شبانه روزی در محل حادثه برای نجات انسان هایی که در زیر آوار مانده بودند تلاش می کردند, از طرف حکومت, به جای کمک های درمانی و تیم های متخصص شرایط بحرانی, توپ و تانک به آبادان گسیل شد و ماموران سرکوب خودشان را برای سرکوب هر گونه اعتراضی آماده کردند, و همچنین, نیروهای گارد ضد شورش تحت مسئولیت سپاه پاسداران در خیابان های شهر آبادان موضع گرفته و سرانجام وارد میدان شده و به سرکوب هرگونه اعتراض و اجتماع مردمی مشغول شدند.

اخبار رسمی که از طرف مقامات حکومتی در ساعت های اولیه ارسال شد, مطابق معمول تلاش در پنهان کردن عمق فاجعه بود, به طوری که نماینده خبرگزاری جمهوری اسلامی در پخش مستقیم خود از روبروی ساختمان فروریخته متروپل آبادان  در حالی که صدای ضجه و زاری از زیرآوار ساختمان متروپل به گوش می رسد, گزارش می دهد: “برخی جراحت های جزئی وارد شده است”.! ضمن اینکه در همان آغاز اعلام شد بود که این ساختمان نیمه ساخت است و هنوز کسی در آن ساکن نبوده است ! اما, با هجوم مردم به محل برای کمک رسانی و آوار برداری, کم کم حقایق بیشتری عیان شد و بنگاه های دروغ پراکنی حکومتی, دیگر نتوانستند بیشتر از آن در برابر آن مقاومت کنند. در حالی که مردم به طوری بی وقفه , شبانه روزی در محل حادثه برای نجات انسان هایی که در زیر آوار مانده بودند تلاش می کردند, از طرف حکومت, به جای کمک های درمانی و تیم های متخصص شرایط بحرانی, توپ و تانک  به آبادان گسیل شد و ماموران سرکوب خودشان را برای سرکوب هر گونه اعتراضی آماده  کردند, و همچنین, نیروهای گارد ضد شورش تحت مسئولیت سپاه پاسداران در خیابان های شهر آبادان موضع گرفته و سرانجام  وارد میدان شده و به سرکوب هرگونه اعتراض و اجتماع  مردمی مشغول شدند.

حداقل ۵ دانش آموز در حادثه متروپل آبادان, جان خود را از دست داده اند.

 مسعود حمیدی‌نژاد سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان اعلام کرد: در حادثه ریزش بخشی از ساختمان متروپل آبادان ,حداقل پنج دانش‌آموز فوت کردند. میترا و ملیکا صالحیان، آرین و حمیدرضا جلیلیان و مسیح صادقی, دانش آموزان در گذشته در این حادثه هستند.

خسارت های مردم, از محل فروش اموال توقیف شده پرداخت خواهد شد 

یکی از نمایندگان حکومتی اعلام کرد که با توقیف اموال حسین عبدالباقی؛ خسارت های مردم پرداخت خواهد شد. اما نماینده دولت از میزان اموال آقای حسین عبدالباقی سخنی نگفت و تشریح نکرد که چه میزان از این اموال , در ارتباط با رانت خواری و عملیات خلاف بانکی به چنگ او افتاده است و شرکا و سهامداران او چه کسانی هستند. علی بهادری جهرمی امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: در پی ریزش متروپل، گزارش‌های متعددی در مورد روابط هلدینگ عبدالباقی، سازنده متروپل، با مقام‌های محلی و دولتی، و پیگیری نکردن گزارش‌های فنی در مورد نواقص متروپل منتشر شد. در این مورد,علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی زیر ذره بین شبکه های اجتماعی  قرار گرفته است مبنی بر شراکت «موعود شمخانی»، برادرزاده وی، با حسین عبدالباقی، مالک برج متروپل، و وصلت خواهر عبدالباقی با خانواده شمخانی است که گفته می‌شود از عوامل موفقیت هلدینگ عبدالباقی در زد و بند با مقام‌های حکومتی و شهری بوده است.هستند. 

احسان عباسپور فرماندار ویژه آبادان امروز چهارشنبه یازدهم خرداد ماه، اظهار کرد: عمق فاجعه در این حادثه بسیار وسیع است همه مردم ایران داغدار شدند.  مطالبه ملت ایران و مردم آبادان این است که با مسببین و مقصرین این حادثه با اشد مجازات برخورد شود. در همین ارتباط  رنجبرزاده معاون پارلمانی سازمان نظام پزشکی، با اشاره به فروریختن ساختمان متروپل آبادان، اظهار کرد: آنچه که به عینه حتی برای فرد غیر تخصصی قابل ملاحظه بود، این بود که سازه با ارتفاع ۱۰ طبقه‌ای اصلاً سازگاری نداشت و ستون‌ها تحمل وزن را نداشتند. حال اینکه چطور مهندسین ناظر و کسانی که پروانه صادر کرده و در این ساختمان فعالیت داشتند، پذیرفتند که این ساختمان بر روی یک سازه ناپایدار قرار بگیرد، برای ما قابل تعجب بود. از طرفی در این برج و ساختمان‌های بغل دستی آن, مطب پزشکی و داروخانه  هم فعال بوده است. در حالیکه کاربری ساختمان “پزشکی- اداری” نبوده است، بلکه اداری- تجاری بوده است. 

 قرارگاه خاتم الانبیا هم وارد میدان متروپل شد!

این قرارگاه امنیتی – اقتصادی وابسته به سپاه پاسداران  که از زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی وارد کار و زار اقتصادی و سیاسی و سرانجام امنیتی کشور شد, ام الفساد و پایه و اساس همه فعالیت های غیر قانونی و محل اصلی تدارک رانت های دولتی و ابزار و امکان انحلال اکثریت مجتمع های اقتصادی مستقل کشور می باشد و در جهت خصوصی سازی و در تملک آوردن تمامی صنایع تولیدی کشور, نقش اصلی داشت  و دارد. همین قرارگاه, بنیانگذار دخالت مستقیم در تمامی مناقصه پروژه های کلان کشور بود و در همه آن ها, برنده اصلی مناقصه ها همین قرارگاه مافیای حکومتی بود و است. سد  کارون ۱- کارون ۲ و, سد هایی مانند سیوند به دلیل عدم کارشناسی دقیق, عملا  در جهت خلاف منابع ملی و الخصوص در آبشوره کردن سیستم کشاورزی و آبدهی زمین های مزروعی و در کل در ویران کردن اراضی کشاورزی  و سرانجام در نمک آلود کردن هزاران هکتار از اراضی  کشور و تولید ریزگرد ها, جنگل زدایی ها, کوه خواری ها,  نقش ویرانگر و دشمن سرزمینی ما  را بازی کرده و می کند. حال, به بهانه کمک رسانی و آوار برداری, وارد میدان متروپل آبادان شده است و خود را چون بختک, برای یک قرارداد میلیاردی دیگر آماده  می کند.و از هم اکنون, آغاز به تخریب ساختمان های مسکونی حواشی ساختمان متروپل نموده اند. کاری که در چندین شهر مذهبی کشور, به بهانه  توسعه حریم حرم, املاک بازسازی شده را به تملک این قرگاه مافیای حکومتی در آورده اند.  قرارگاهی که تا  به امروز, هیچ حسابی از دخل و خرج و مالیات بر درآمد های میلیاردی خود را اعلام نکرده است و در برابر چشمان تولید کنندگان و کارگران زحمتکش صنعتی, دست به چپاول دستاوردهای آن ها می زند.

اعتراضات مردمی در آبادان از یک طرف,  مراسم مشمئز کننده سلام فرمانده در استادیوم آزادی تهران در طرف دیگر 

در حالی که چندین هزار نفر از مردم خشمگین آبادان در غروب پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ برای جان‌باختگان برج متروپل در گروه های مختلف, دست به به تجمع های عزاداری و اعتراضی زدند و شعار هایی همچون: مرگ بر دیکتاتور- باقی جنایت می کند, مسوول خیانت می کند- دروغه، دروغه، عبدالباقی نمرده – آخوند برو گمشو-  دشمن ما همین‌جا است دروغ میگن آمریکا است –  خامنه ای حیا کن,مملکتو رها کن دادند, در همین روز؛ “زنان” اجازه حضور در ورزشگاه آزادی را یافتند؛ البته نه برای تماشای بازی فوتبال, بلکه برای مراسم مسخره و مشمئز کننده کاملا حکومتی “سلام فرمانده. که برای  اعوان و انصار خودی های حکومتی برنامه ریزی شده بود. باید تاکید کرد که اعلام این خبر آن‌هم در شرایطی که حکومت جمهوری اسلامی با توجیه‌های مختلف از جمله محدودیت‌های شرعی و یا نبود زیرساخت‌های کافی و مناسب در ورزشگاه‌ها، از حضور تماشاگران زن جلوگیری می‌کند واکنش های شدید اجتماعی را به دنبال داشته است. در سال‌های گذشته اما با فشار فیفا، برخی از زنان به شکل گزینشی و محدود، امکان حضور در استادیوم برای تماشای فوتبال را یافتند؛ رویکردی که به زعم برخی کارشناسان و تحلیلگران، شگرد جمهوری اسلامی برای فریب فیفا بوده است.باید تاکید کرد که مراسم مشمئز کننده سلام فرمانده, در حالی انجام گرفت که هزاران نفر از مردم عزادار و خشمگین آبادان در تلاش نجات افرادی بودند که در زیر آوار مانده بودند. آیا فاجعه متروپل آبادان نیز به فراموشی سپرده خواهد شد ؟

پنجشنبه  ۱۲ خرداد ۱۴۰۱- ۲  یونی ۲۰۱۴  

 

تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد, ۱۴۰۱ ۰:۲۸ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

چگونه رسانه های بریتانیا و ایالات متحده فلسطینیان را انسان زدایی می کنند؟

رسانه‌های بریتانیایی-آمریکایی مرگ فلسطینی‌ها را منفعلانه گزارش می‌کنند، گویی از طریق سوانح طبیعی مرده اند، اغلب مرگ‌ها را به زبانی بیان می‌کنند که نشان می‌دهد آنها عمدتاً حماس یا در مجاورت حماس هستند، یا حداقل به‌طور نامناسبی در مقابل موشک‌ها قرار گرفته اند.

مطالعه »
یادداشت

گسترش دامنه جنگ ویرانگر بین اسراییل و فلسطین خطر بزرگی‌ست براى منطقه و جهان!

ریشهٔ این جنگ، نتیجه دو دهه سیاست تهاجمی اسراییل در قبال فلسطین و حمایت قدرت‌های غربی از آن است. امیدواریم جامعهٔ جهانی قادر باشد با درک این موضوع، برای برقراری آتش بس و بازگشت به دیپلماسی صلح از راه‌های مسالمت‌آمیز و متکی بر توافق اسلو برای حل مسئلهٔ فلسطین و جلوگیری از گسترش یک جنگ ویرانگر دیگر اقدام کند.

مطالعه »
آخرین مطالب

اعدام یک زندانی سیاسی دهه شصت؛ شمار اعدام‌های امسال از مرز ۷۰۰ نفر گذشت

طی ماه‌های اخیر اعدام زندانیان در ایران شدت گرفته و از ابتدای شروع جنگ در غزه در تاریخ ۷ اکتبر، ۱۷۶ نفر در ایران اعدام شده‌اند. همچنین شمار اعدام‌ها از ابتدای سال جاری میلادی به ۷۰۷ تن رسیده است…..

گزارشی از تظاهرات ضدجنگ در برلین

از ساعت ١٣ دسته دسته به حاضرین در مقابل دروازۀ تاریخی براندنبورگ در نزدیکی پارلمان  آلمان افزوده می‌شد. این تجمع با  اجرای چند سرود اعتراضی علیه جنگ آغاز گردید. از همان آغاز برنامه، حضور چندده‌هزار نفرۀ تظاهرکنندگان به چشم می‌خورد.

ثابتی در پی چیست؟

ثابتی با کارنامه‌ی فوق سیاهی که دارد اگر خود را فقط تیپ سیاسی ستادی معرفی نکند، چه باید بگوید؟ این را که مغز متفکر کشتار ۹ زندانی پشت تپه‌های اوین کسی غیر از او نبود چگونه به انکار برآید؟ چطور ننگ جنایت رسوای خود نسبت به محفل گلسرخی – دانشیان را بزداید که زندانیان سیاسی در همان زمان فهمیدند این خود ثابتی بوده که با به‌کارگیری خودفروخته‌ای به خدمت ساواک، چند محفل پراکنده هنری – سیاسی را شکل «گروه چریکی خطرناک» داد و آن را با باد کردن و دمیدن در بوق و کرنا وسیله‌ی قربانی کردن ده‌ها تن قرار داد و به شاه فروخت تا در دل اعلیحضرت بیشتر بنشیند!

یادداشت

گسترش دامنه جنگ ویرانگر بین اسراییل و فلسطین خطر بزرگی‌ست براى منطقه و جهان!

ریشهٔ این جنگ، نتیجه دو دهه سیاست تهاجمی اسراییل در قبال فلسطین و حمایت قدرت‌های غربی از آن است. امیدواریم جامعهٔ جهانی قادر باشد با درک این موضوع، برای برقراری آتش بس و بازگشت به دیپلماسی صلح از راه‌های مسالمت‌آمیز و متکی بر توافق اسلو برای حل مسئلهٔ فلسطین و جلوگیری از گسترش یک جنگ ویرانگر دیگر اقدام کند.

مطالعه »
بیانیه ها

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت ۲۵ نوامبر، ‌روز جهانی منع خشونت بر زنان

جنبش مقاومت و آزادی‌خواهی زنان که بی‌درنگ پس از استقرار حاکمیت اسلامی نخستین گام علنی خود را با اعتراض به «حجاب اجباری» در هفدهم اسفندماه ۵۷ برداشته بود، از آن پس بارها به‌ شکل‌های گوناگون قد علم کرد تا سرانجام در پی قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی شعله‌ور شد و در اندک‌زمانی به شکل جنبشی عمومی درآمد…..

مطالعه »
پيام ها

پیام نرگس محمدی در مورد اعدام میلاد زهره وند، هشتمین معترض جنبش زن زندگی آزادی

حکومت دینی استبدادی، فریبکارانه و حیله‌گرانه قواعد کشتار بی‌رحمانه را به جای میدان جنگ در دالانهای دادگاه انقلاب و به جای فرماندهان، با قضات دست‌نشانده نهادهای امنیتی_نظامی پیش می‌برد. صحنه جنایت قتل و کشتار حکومتی هم با تشریفات مبتذل، “سکوی اجرای قانون” نامیده می‌شود.

مطالعه »
بیانیه ها

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت ۲۵ نوامبر، ‌روز جهانی منع خشونت بر زنان

جنبش مقاومت و آزادی‌خواهی زنان که بی‌درنگ پس از استقرار حاکمیت اسلامی نخستین گام علنی خود را با اعتراض به «حجاب اجباری» در هفدهم اسفندماه ۵۷ برداشته بود، از آن پس بارها به‌ شکل‌های گوناگون قد علم کرد تا سرانجام در پی قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی شعله‌ور شد و در اندک‌زمانی به شکل جنبشی عمومی درآمد…..

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

اعدام کامران رضایی، از معترضان آبان ۹۸ در شیراز

رویکردی نوین به فمینیسم سوسیالیستی

اعدام یک زندانی سیاسی دهه شصت؛ شمار اعدام‌های امسال از مرز ۷۰۰ نفر گذشت

گزارشی از تظاهرات ضدجنگ در برلین

ثابتی در پی چیست؟

اعدام ایوب کریمی پس از ۱۴ سال در زندان قزل‌حصار کرج