پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۱

پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۱

درخواست از نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در باره نوار غزه

سازمان های ملی، منطقه ای و بین المللی حقوق بشر امضاکننده زیر از شورای حقوق بشر سازمان ملل که در روز 23 ژوئیه 2014 (1 مرداد 1393) نشست ویژه برگزار می کند، می خواهند کمیسیون مستقلی برای تحقیق در باره نقض حقوق بین المللی از جمله جنایت های بین المللی مثل جنایت های جنگی و جنایت های علیه بشریت در چارچوب درگیری های جاری در نوار غزه تشکیل دهد.


نشست ویژه شورای حقوق بشر در باره نوار غزه باید برای رسیدگی به نقض حقوق بین المللی طی عملیات «لبه حفاظتی» اسراییل کمیسیون مستقل تحقیق تشکیل دهد و پاسخگویی را تضمین کند

ژنوـ پاریس، ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۴ (۳۱ تیر ۱۳۹۳)

سازمان های ملی، منطقه ای و بین المللی حقوق بشر امضاکننده زیر از شورای حقوق بشر سازمان ملل که در روز ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۴ (۱ مرداد ۱۳۹۳) نشست ویژه برگزار می کند، می خواهند کمیسیون مستقلی برای تحقیق در باره نقض حقوق بین المللی از جمله جنایت های بین المللی مثل جنایت های جنگی و جنایت های علیه بشریت در چارچوب درگیری های جاری در نوار غزه تشکیل دهد.

از زمان آغاز «عملیات لبه حفاظتی» در روز ۷ ژوئیه ۲۰۱۴، اسراییل دست کم ۵۰۰ نفر (۱)، از جمله ۴۰۶ غیرنظامی، را در نوار غزه کشته است. به علاوه، ۲۶۵۰ فلسطینی زخمی شده اند، ۱۶۶۰ خانه در غزه ویران شده یا به شدت خسارت دیده اند و ده ها هزار فلسطینی در شمال غزه از خانه هایشان فرار کرده اند (۲). در این میان، هزاران موشک و راکت از نوار غزه به اسراییل شلیک شده که از زمان آغاز عملیات نظامی به مرگ دو غیرنظامی اسراییل انجامیده است.

دور جاری درگیری ها در چارچوب محاصره هفت ساله تحمیلی اسراییل بر نوار غزه رخ می دهد. علاوه بر شرایط وخیم انسانی که مردم فلسطین اشغالی اکنون در نوار غزه تحمل می کنند، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل هشدار داده است که ۹۰۰ هزار نفر در خطر بی آبی هستند. چهار بیمارستان و مرکز بهداشتی در غزه در حمله های هوایی اسراییل صدمه دیده اند و یک مرکز بازپروری معلولان ویران شده است.

عدم توازن به نفع اسراییل را نمی توان نادیده گرفت و نیز نمی توان این واقعیت را ندید که مردم غیرنظامی فلسطین هستند که تقریبا تمام صدمات و فشارهای این درگیری ها را به لحاظ فیزیکی، عاطفی و خسارت به زیرساخت ها تحمل می کنند.
حقوق بین المللی بشردوستانه مقرر می دارد که در شرایط درگیری مسلحانه فقط می توان جنگجویان و اهداف نظامی را هدف قرار داد. غیرنظامیان و هدف های غیرنظامی باید از حمله مستقیم محفوظ بمانند: حمله عمدی به غیرنظامیان یا هدف های غیرنظامی جنایت جنگی است. اسراییل خود پذیرفته که حمله های بی تمایز و بی تناسب می تواند به ارتکاب جنایت های جنگی منجر شود. بر اساس حقوق بین المللی، هدف های نظامی محدود به هدف هایی هستند که بنا بر ماهیت، مکان، مقصود یا کاربری سهم موثری در اقدام نظامی دارند یا نابودی آنها دستاورد قطعی نظامی به شمار می رود. خانه های افراد وابسته به حماس یا جهاد اسلامی به صرف تعلق به جنگجویان هدف های نظامی محسوب نمی شوند. تحقیقات مقدماتی نشان می دهند که این خانه ها را در اکثر موارد نمی توان هدف نظامی دانست زیرا از آنها برای نگهداری اسلحه یا انجام حمله استفاده نمی شود.

با وجود این، ارتش اسراییل به عمد به این خانه ها و هدف های مشخص غیرنظامی دیگر و مکان های عمومی از جمله بیمارستان ها، مدرسه ها، مسجدها، باشگاه ها و کافه ها (۳) حمله کرده است.

عصر روز ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر ماه)، ارتش اسراییل مرحله دوم عملیات لبه حفاظتی را با تهاجم زمینی آغاز کرد.

به نظر می رسد که از توپخانه برای حمله به مناطق مسکونی استفاده می شود و این حمله ها می توانند ممنوعیت حمله های بی تمایز را نقض کنند.
در روز ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر)، محله الشجاعیه در شرق شهر غزه مورد حمله شدید هوایی و زمینی و توپخانه نیروهای اسراییل قرار گرفت و به کشتار دست کم ۶۵ فلسطینی منجر شد که از میان آنها ۵۰ تن غیرنظامی و از جمله ۱۳ کودک و ۸ زن بودند. به علت شدت این گلوله باران بی تمایز، کارکنان امور پزشکی و کمیته بین المللی صلیب سرخ پیش از اعلام «آتش بسی بشردوستانه» به مدت کوتاه نتوانستند به این منطقه دسترسی پیدا کنند.

با توجه به اطلاعات بالا، و به منظور پیشگیری از صدمه بیشتر به مردم غیرنظامی، از شورای حقوق بشر سازمان ملل می خواهیم در نشست ویژه پیش روی خود:

– فوری و با قاطعیت حمله عمدی به هدف های غیرنظامی و حمله های بی تمایز تمام طرف ها علیه غیرنظامیان را محکوم کند؛

– از تمام طرف ها بخواهد به تعهدات خود بر اساس حقوق بین المللی بشردوستانه پایبند باشند و به حمله های بی تمایز و بی تناسب علیه غیرنظامیان و هدف های غیرنظامی پایان دهند؛

– با قاطعیت خودداری اسراییل از پایبندی به حقوق بین المللی بشردوستانه از جمله اصول اساسی ضرورت نظامی، تناسب و تمایز را محکوم کند؛

– نگرانی عمیق خود را از تهاجم زمینی اسراییل به نوار غزه و وضعیت رو به وخامت انسانی در نوار غزه که از حمله نظامی اسراییل و تداوم محاصره آن ناشی می شود، ابراز کند؛

– کمیسیون مستقل بین المللی تحقیق تشکیل دهد؛ با اختیار تشخیص موارد نقض حقوق بین المللی به توسط تمام طرف ها طی عملیات لبه حفاظتی و در مرحله منجر به آن و تحقیق در باره آنها، و نیز اختیار ارایه توصیه های مشخص عملی به همه طرف های درگیر و جامعه بین المللی، از جمله کشور های ثالث، با در نظر داشتن پاسخگو ساختن مجرمان و تضمین دسترسی قربانیان به جبران موثر؛

– فوری توصیه های هیئت حقیقت یابی سازمان ملل در باره درگیری های ۲۰۰۹ـ۲۰۰۸ غزه را به اجرا بگذارد؛ و

– اسراییل و فلسطین را به تصویب اساسنامه رُمِ دادگاه بین المللی جزایی به منظور کمک به اطمینان از پاسخگویی در باره ارتکاب جرایم بین المللی در این مناطق فرا بخواند.

امضاکنندگان:

  • الحق (Al-Haq)
  • مرکز حقوق بشر المیزان (Al Mezan)
  • انستیتو مطالعات حقوق بشر قاهره (CIHRS)
  • فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH)
  • مرکز حقوق بشر فلسطین (PCHR)
  • کمیته همگانی ضد شکنجه در اسراییل (PCATI)

با پشتیبانی:

آلتسین ـ برمه

جامعه حقوق بشر مراکش

انجمن حقوق بشر جوانان بحرین

مرکز حقوق اساسی مردم ـ ایالات متحده آمریکا

مرکز مطالعات حقوق بشر ـ مراکش

جامعه وکلای دادگستری ـ کلمبیا

کمیسیون حقوق بشر متحد مسیحیان ـ اکوادور

کمیته دایمی حقوق بشر ـ کلمبیا

ابتکار حقوق شخصی مصر

سازمان حقوق بشر مصر

مرکز آموزش اجتماعی ـ پاناما

مرکز حقوق بشر نیکاراگوئه

شبکه حقوق بشر اروپایی ـ مدیترانه

کمیسیون حقوق بشر پاکستان

حقوق بشر هم اکنون ـ ژاپن

جامعه بین المللی حقوق بشر ـ آلمان

کنتراس ـ اندونزی

کمیته حقوق بشر لتونی

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر)

مرکز حقوق بشر لبنان

مرکز حقوق بشر آرژانتین

جامعه حقوق بشر فرانسه

جامعه حقوق بشر گینه ـ گینه بیسائو

سازمان دفاع از حقوق بشر و حقوق شهروندان گینه ـ گینه کناکری

جامعه حقوق بشر سنگال

مرکز حقوق بشر لوالوا ـ بحرین/لبنان

سازمان حقوق بشر مراکش

سازمان حقوق بشر فلسطین ـ لبنان

اتحاد مدافعان حقوق بشر فیلیپین

پی نوشت ها:

۱)      مرکز حقوق بشر فلسطین تا تاریخ ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۴ (۲۹ تیر ۱۳۹۳) ۴۹۲ مورد را ثبت کرده بود: http://www.pchrgaza.org/portal/en/index.php?option=com_content&view=article&id=10518:worst-and-bloodiest-day-since-the-beginning-of-the-offensive&catid=145:in-focus؛ مرکز المیزان تا تاریخ ۲۱ ژوئیه (۳۰ تیر) ۵۰۵ مورد را ثبت کرده بود: http://www.mezan.org/en/details.php?id=19254&ddname=IOF&id2=9&id_dept=9&p=center

۲)      آماری که مرکز حقوق بشر فلسطین تا ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۴ (۲۸ تیر) گردآوری کرده است: http://www.pchrgaza.org/portal/en/index.php?option=com_content&view=article&id=10491:statistics-victims-of-the-israeli-offensive-on-gaza-since-08-july-2014&catid=145:in-focus؛ به گزارش دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل تا تاریخ ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر)، بیش از ۱۰۰۰۰۰ فلسطینی آواره شده اند و ۸۴۰۰۰ تن از آنها در مدارس آژانس سازمان ملل برای امداد و کار آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک پناه گرفته اند.

۳)      http://www.mezan.org/en/details.php?id=19254&ddname=IOF&id2=9&id_dept=9&p=center 

متن فارسی:  http://www.fidh.org/article15806

متن انگلیسی: http://www.fidh.org/article15786

متن عربی:       http://www.fidh.org/article15795

متن فرانسوی: http://www.fidh.org/article15787

متن اسپانیایی: http://www.fidh.org/article15798

تاریخ انتشار : ۲ مرداد, ۱۳۹۳ ۴:۲۸ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

ما در انتخابات غیر واقعی شرکت نمی کنیم

در جمهوری اسلامی، یک شورای انتصابی حکومتی تحت نام «شورای نگهبان» لیست کاندیدا هایی از حواریون و عوامل مطیع و وابسته به حکومت را در مقابل مردم قرار می دهد و از آنان می خواهد که فقط به این افراد گزینش شده حکومتی رای بدهند. آیا به این صحنه سازی مضحک و پر فریب می توان «انتخابات» نام نهاد؟

زبان مادری؛ بخشی از آزادی بیان

کانون نویسندگان ایران ضمن گرامی‌داشت این روز، همان‌گونه که در بند سوم منشور خود آورده است: «رشد و شکوفایی زبان‌های متنوع کشور را از ارکان اعتلای فرهنگی و پیوند و تفاهم مردم ایران می‌داند…» و خواهان آزادی زبان‌های مادری در ظرفیت و ابعاد گوناگون آن‌ها به‌ویژه در «عرصه‌ی چاپ و نشر و پخش آثار» است. هم‌چنین خواستار رهایی تمام کنشگران عرصه‌ی زبان مادری از زندان و تبعید و دیگر آزارها و فشارهاست.

سرمایه داری و دموکراسی

۴۰ سال سرمایه داری نئولیبرالیستی׳ و اندیشه‌های ضد دموکراتیکِ آن جوامع را در یک بحران ژرف و جدی سیاسی ـ اقتصادی فرو برده’ و دموکراسی را با خطرات و تهدید های جدی مواجه کرده است. روشن است که دموکراسی نیازمند شرایط مساعد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. لازمه پدید آمدن این شرایط تنها در گرو مبارزات بی امان دموکراتیک احزاب و شخصیت های مترقی، سندیکاهای کارگری و جوامع مدنی می باشد.

رفیق سید فاخر شجری از میان ما رفت

رفیق سید فاخر شجری کادر مبارز و برجسته جنبش کارگری ایران و از یاران دیرین فدایی از میان ما رفت و خانواده، نزدیکان و رفقایش را به سوگ خود نشاند. پیش از هر سخنی، فقدان این یار وفادار زحمت‌کشان را به خانواده و بازماندگان او تسلیت می‌گوییم و یاد عزیزش را گرامی می‌داریم.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

ما در انتخابات غیر واقعی شرکت نمی کنیم

زبان مادری؛ بخشی از آزادی بیان

سرمایه داری و دموکراسی

رفیق سید فاخر شجری از میان ما رفت

انتخابات! کدام انتخابات؟