جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۳

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۳

شورای امنیت تئاتر نیست

استیون اُبراین هنگام سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد بمنظور توصیف اوضاع سوریه، یکی از اشعار شاعر قرن هیجدهم اسکاتلند، روبرت برنس را بعنوان سند قرائت نمود. از جمله او به این اشاره کرد که در کشور «رفتار غیرانسانی انسان به انسان» وجود دارد. اُبراین همچنین عملکرد روسیه در سوریه را مورد انتقاد قرار داد. در پاسخ آن سفیر دائمی روسیه در سازمان ملل متحد، ویتالی چورکین اظهار داشت که شورای امنیت جایی نیست که مردم برای شنیدن شعر می‌روند و بیانات نماینده سازمان ملل متحد نشان از واقعیت ندارد.

ویتالی چورکین:

جناب اُبراین! اگر ما نیازمند شنیدن موعظه بودیم، به کلیسا می‌رفتیم؛ اگر می‌خواستیم شعر گوش کنیم، به تئاتر میرفتیم.

اُبراین! شما در خصوص آن (قطع پروازها) حتی یک کلمه هم یادآوری نکردید.

سفیر دائمی روسیه در سازمان ملل متحد، ویتالی چورکین بیانات معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور انسانی و امدادرسانی، استیون اُبراین را که در جلسه بررسی اوضاع سوریه به شعر استناد نمود، مورد انتقاد قرار داد. بگفته چورکین این شعر خیلی دور از تحلیل عینی از رخدادهایی است که از رئیس دبیرخانه یک نهاد بین‌المللی انتظار می‌رفت.

 استیون اُبراین هنگام سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد بمنظور توصیف اوضاع سوریه، یکی از اشعار شاعر قرن هیجدهم اسکاتلند، روبرت برنس را بعنوان سند قرائت نمود. از جمله او به این اشاره کرد که در کشور «رفتار غیرانسانی انسان به انسان» وجود دارد. اُبراین همچنین عملکرد روسیه در سوریه را مورد انتقاد قرار داد.

در پاسخ آن سفیر دائمی روسیه در سازمان ملل متحد، ویتالی چورکین اظهار داشت که شورای امنیت جایی نیست که مردم برای شنیدن شعر می‌روند و بیانات نماینده سازمان ملل متحد نشان از واقعیت ندارد.

ویتالی چورکین در ادامه گفت: «جناب اُبراین، اگر ما نیازمند شنیدن موعظه بودیم، به کلیسا می‌رفتیم؛ اگر می‌خواستیم شعر گوش کنیم، به تئاتر میرفتیم. از رهبری دبیرخانه که به شرکت در نشست شورای امنیت دعوت می‌شود، تحلیل عینی حوادث انتظار می‌رود. شما آشکارا از عهده این کار برنیامدید.

بعقیده چورکین، بیانات اُوبراین بسیار مبسوط و دور از واقعیت بود. چنین داستانسرایی‌ها بیشتر در سخنرانیهای ادبی کاربرد دارد، نه در گزارش به سازمان ملل متحد.

دیپلومات روس تأکید نمود: «شما که با هدف ایجاد تصورات زیبا برای خودتان صحبت نمی‌کنید. شما باید اوضاع واقعی را گزارش کنید. شما گفتید، که ساکنان شرق حلب نشسته‌اند و هر آن منتظرند که سلاح شیمیایی بر بالای سر آنها منفجر شود. حداقل یک واقعیت نشان دهید. یا این داستان را برای ثبت در رمانی نگه دارید، که در آینده خواهید نوشت».

منطقه پرواز ممنوع در آسمان حلب

نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل متحد این رفتار اُبراین را که طی بیانات خود حتی از یادآوری قطع ممتد پرواز جنگده‌های نیروی هوا- فضای روسیه و نیروی هوایی سوریه در آسمان حلب و رعایت اکید آن خوداری کرد، تتعجب‌انگیز و ناروا دانست. 

او تصریح نمود: «هفته گذشته در پاسخ به خواست سازمان ملل متحد و به نشانه حسن‌نیت، تصمیم گرفته شد پرواز جنگنده‌های هوا- فضای روسیه و نیروی هوایی سوریه در آسمان حلب از ساعت ۱٠ صبح روز ۱۸ اکتبر بوقت محلی بطور کامل متوقف شود. جنگنده‌ها تا فاصله ۱٠ کیلومتری به شهر نزدیک نمی‌شوند. این اقدام  از هشت پیش روز ادامه دارد».

با این وجود، بگفته اُبراین ساکنان حلب «زیر بمباران نیروهای سوریه و روسیه قرار دارند، و اگر تا امروز زنده مانده‌اند، فردا گرسنه خواهند بود».بنا به اظهارات چورکین، این بیانات دور از واقعیت است. زیرا، پروازهای جنگی روسیه و سوریه از یک هفته پیش انجام نمی‌شود.

چورکین گفت: «اُبراین، شما در خصوص آن (قطع پروازها) حتی یک کلمه هم یادآوری نکردید. شما سخنرانی خود را چنان تنظیم کرده بودید که انگار بمبارانهای هوایی یک روز هم قطع نشده، و احتمالا همین حالا هم، هنگامی که ما صحبت می‌کنیم، انجام می‌شود».

برگه‌های  اینترنتی

در پاسخ به ادعای سفیر دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد، سامانتا پاور دایر بر این که گویا نیروی هوایی روسیه برگه‌های مبنی بر دعوت از ساکنان به ترک شهر و نجات از مرگ در حلب پخش می‌کند، چورکین اظهار داشت که این دروغ است. بگفته وی، چنین برگه‌ها را می‌توان در اینترنت یافت.

چورکین تصریح کرد: «حالا در مورد برگه‌‌ایی که شما نشان دادید. این واقعا یک مدرک بسیار «داغ» است. این چیزها فوراً در اینترنت ظاهر می‌شوند».

دیپلومات روسیه همچنین گفت: «سخنان سفیر آمریکا مبنی بر اینکه برگه‌ها از سوی هواپیماهای روسیه از هوا پخش می‌شوند و با توجه به اینکه نظامیان روسیه به تصمیم قطع پروازها در آسمان حلب عمل می‌کنند، شگفت‌آور است».

او در پاسخ به این ادعا اظهار دشت: «و حتا سفیر ادعا کرد که اینها از هواپیماهای روسیه و سوریه در آنجا پخش می‌شوند. اما فرماندهی نظامی ما می‌گوید که هواپیماهای ما در مدت هفت- هشت روز اخیر بیش از ۱٠ کیلومتر به حلب نزدیک نشده‌اند. شاید، هواپیماهای آمریکا پخش کرده باشند. می‌فهمید؟ یا همه اینها که در اینترنت و جاهای دیگر براحتی می‌توان دید، جعلی هستند».

چورکین در پایان تصریح نمود: «بدین سبب، اگر چنین چیزها را به شورای امنیت می‌آورند و می‌خواهند آنها را بمثابه نوعی مدرک جدی قبول کنند، عجیب است. در همه حال، من تصور می‌کنم که ما آدمهای جدی‌تری هستیم».

پیشنویس زلاند نو در مورد حلب

زلاند نو کارهای بررسی بر روی پیشنویس قطعنامه پیشنهادی خود به شورای امنیت سازمان ملل متحد راجع به پایان دادن به مناقشات نظامی در حلب سوریه را به حالت تعلیق درآورد. ویتالی چورکین بنمایندگی از روسیه از مساعی زلاند نو قدردانی نمود.

دیپلومات اظهار داشت: «ما از زلاند نو بخاطر تلاشهایش در یافتن راهکار دیگر برای اجماع اعضای شورای امنیت که بتوانند در مسیر حل و فصل سیاسی اوضاع سوریه گام بردارند و وضعیت انسانی آن را تسهیل نمایند، سپاسگزاریم».

در عین حال چورکین تصریح کرد، که این سند با اساس رویکرد مسکو مطابق نیست. ما رویکرد خاص خود را داریم که با این متن انطباق ندارد. او افزود: مذاکره قطعنامه «یکسری اختلافات دیدگاهی اعضای شورای امنیت را آشکار کرد».

دیپلومات روسیه تصریح نمود که هنگام تهیه چنین اسنادی باید به سؤال اصلی پاسخ داده شود: «در قالب این پیشنهاد چگونه می توان با تروریسم مبارزه کرد؟». بعقیده او، این نکته کلیدی است. زیرا، موارین تطبیق شده قبلی «زمینه مساعدتری را برای کار تروریستها فراهم ساختند». 

پیشنویس زلاندنو سومین قطعنامه در باره حلب در یک ماه است که در شورای امنیت به تصویب نرسید.

***

بنظرم (شیری)، دیپلومات روسیه، ویتالی چورکین که در آخرین جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز مثل همیشه چهره کثیف «انساندوستانه» اُبراین، سامانتا پاور و امثال آنها را بخوبی افشاء کرد، می توانست با طرح چند نکته دیگر، هر چه بیشتر رسوای‌شان کند. مثلاً می‌توانست از آنها بپرسد: 

ــ در مدت قریب پنج سال جنگ نیابتی غرب بسردمداری امپراطوری فاشیستی آمریکا بر علیه کسور، مردم و دولت قانونی سوریه کدام اقدامات جدی برای رهایی آنها از چنگ تروریسم دولتی غرب بعمل آورده‌اند؟

ــ حالا که نیروهای نیابتی آنها سوریه را به ویرانه تبدیل نموده، چند میلیون انسان را کشته، مجروح (معلول) ساخته یا از خانه و کشور خود آواره کرده‌اند، دلشان برای ساکنان حلب سوخته یا تروریستهای غرب ساخته؟

ــ در حدود دو سال پس از تشکیل ائتلاف باصطلاح ضد تروریستی ۶٠ کشور و نیمچه کشور بریاست آمریکا، چند وجب از خاک سوریه را از چنگ تروریستها (ارتش نیابتی ناتو) درآورده‌اند؟

ــ چقدر کمکهای انساندوستانه به مردم مظلوم سوریه فرستاده‌اند؟

ــ چرا نیروی هوایی «ائتلاف» همیشه به «اشتباه» زیرساختها، مدارس، بیمارستان (بمباران نیروگاه حلب، پلها، تأسیسات نفتی و …) و مواضع ارتش سوریه (از جمله، در دیرالزور) و نیروهای مقاومت (در حسجک) را بمباران می‌کنند؟ 

ــ چرا به «اشتباه» از هوا سلاح و مهمات به تروریستها می‌رساند؟

ــ و… 

 

تاریخ انتشار : ۹ آبان, ۱۳۹۵ ۱۲:۰۹ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو خبرنگار بازداشت‌شده، باید علنی برگزار شود!

بازداشت وکیفر خواست علیه الهه محمدی و نیلوفر حامدی فاقد وجهه قانونی است. کیفر خواست مملو از اتهاماتی است که هیچگونه پیوند و ارتباطی با موضوع پوشش اعتراضات ندارد. اگرپوشش خبری این دو، حتی نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام بوده باشد، بازداشت نه ماهه آنان فاقد هرگونه دلیل حقوقی است، زیرا که قانونگذار برای این گونه جرائم، حداکثر یک ماه بازداشت موقت و قابل تمدید برای یک ماه دیگر درنظر گرفته است

مطالعه »
یادداشت

از زندان به پارلمان؟ چرا در ایران امکان ندارد!

کان آتالای که اولین نامزد حزب کارگران ترکیه در منطقه زلزله زده هاتای بود به عنوان نماینده پارلمان انتخاب می شود و بر طبق قوانین ترکیه پس از نهایی شدن نتایج انتخابات از زندان آزاد خواهد شد تا به خدمت در پارلمان بپردازد.

مطالعه »
آخرین مطالب

با ریزش عناصر و آیادی رژیم چه کنیم؟

مواجه اصولی با ریزش‌ عناصرمهم حاکمیت و اعتراف‌ها! اخیرا افشاگری‌های یک مقام سابق دستگاه سرکوب که مسئولیتی چون ریاست زندان و از جمله اوین را، آنهم

ستاره و آهو…

ستاره و آهو، چهل و پنج سال پیش ساخته شد و علت عدم انتشار آن اصرار پدر بر اجرای آن توسط خواننده خانم بود که مقدور نبود. استاد هوشنگ ابتهاج با لطافت هرچه تمام پس از درک این ملودی نوین، چنین حکایت عاشقانه و بدیع را بر روی آهنگ سرود.

در باب اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی ایران…

همانطوری که در دوران قرون وسطی و قبل از انقلاب علمی صنعتی، فلسفی و اجتماعی رنسانس در اروپا، کلیسای کاتولیلک به عنوان قدرت بلامنازع حاکمه اقتصادی و سیاسی بوده و میدان داری میکرد، روحانیت اسلام، خصوصا اسلام شیعه طی چند صد سال اخیردر ایران نیر پرچمدار ایدئولوژی اسلامی بوده و همزمان با همگامی و پشتیبانی از قدرتمداری پادشاهان دوران خویش، با هدف استقرار حاکمیت قدرتمداری اسلامی با پادشاهان زمان خویش در حال رقابت بودند.

یاد رفیق ما جابر فرجاد گرامی باد!

شورای سردبیری نشریه کار درگذشت رفیق جابر فرجاد را به تمامی بازماندگان و بویژه رفقای فدایی او تسلیت میگوید و یاد رفیق جابر را گرامی و زنده می‌دارد.

یادداشت

از زندان به پارلمان؟ چرا در ایران امکان ندارد!

کان آتالای که اولین نامزد حزب کارگران ترکیه در منطقه زلزله زده هاتای بود به عنوان نماینده پارلمان انتخاب می شود و بر طبق قوانین ترکیه پس از نهایی شدن نتایج انتخابات از زندان آزاد خواهد شد تا به خدمت در پارلمان بپردازد.

مطالعه »
بیانیه ها

حمله به مرزبانی سراوان و ترور مرزبانان را محکوم مى‌کنیم!

ما از مرزبانان جان‌باختهٔ میهن یاد می‌کنیم. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ضمن هم‌دردى با خانواده‌هاى جان‌باختگان و مردم ایران این اقدام تروریستى را شدیداً محکوم مى‌کند.

مطالعه »
پيام ها

حمله به مرزبانی سراوان و ترور مرزبانان را محکوم مى‌کنیم!

ما از مرزبانان جان‌باختهٔ میهن یاد می‌کنیم. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ضمن هم‌دردى با خانواده‌هاى جان‌باختگان و مردم ایران این اقدام تروریستى را شدیداً محکوم مى‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

حمله به مرزبانی سراوان و ترور مرزبانان را محکوم مى‌کنیم!

ما از مرزبانان جان‌باختهٔ میهن یاد می‌کنیم. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ضمن هم‌دردى با خانواده‌هاى جان‌باختگان و مردم ایران این اقدام تروریستى را شدیداً محکوم مى‌کند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

دست‌کم ۱۴۲ تن در ماه گذشته اعدام شدند!

با ریزش عناصر و آیادی رژیم چه کنیم؟

ستاره و آهو…

در باب اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی ایران…

یاد رفیق ما جابر فرجاد گرامی باد!

بررسی سند سیاسی ارائه شده به کنگره سوم حزب چپ!