پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۶

پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۶

عمر آشور: چگونه حملات ایران به اسرائیل چشم انداز مناقشه خاورمیانه را بازتعریف کرد!

مقیاس و گستره نیروهای متحد ایران نیز برای اولین بار مشاهده می‌شد. متحدان غیردولتی ایران ‌توانستند حملات را به طور همزمان هماهنگ کنند، از موشک‌های بالستیک دوربرد و متوسط و موشک‌های کروز شلیک شده توسط حوثی‌ها در یمن تا موشک‌های 122 میلی‌متری گراد که توسط حزب‌الله در جنوب لبنان پرتاب شد، تا موشکهای پرتاب شده توسط شبه‌نظامیان عراقی.

به نقل از Middle East Eyes

نویسنده: دکتر عمر آشور

۱۷ آوریل ۲۰۲۴ ۱۲:۰۱

رگبار پهپادها و موشک ها از نظر برد، شدت، مقیاس، گستره و اتحاد بی‌سابقه بود.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز یکشنبه گفت: ما معادله جدیدی را ایجاد کرده ایم: از این پس، هرگونه تعرض [اسرائیل] به مردم، اموال یا منافع ما، پاسخ متقابلی را از داخل جمهوری اسلامی ایران به دنبال خواهد داشت.

اظهارات وی پس از آن بیان شد که ایران یک روز قبل اولین حمله مستقیم خود را به اسرائیل انجام داد، حمله ای که از نظر برد، شدت، مقیاس، گستره، اتحادها و شاید پیامدها بی سابقه بود.

در تلافی قتل فرماندهان ارشد ایرانی در دمشق توسط اسرائیل در اوایل ماه جاری، ایران به دو پایگاه هوایی اسرائیل در صحرای نقب (نقاب) در بیش از ۱۰۰۰ کیلومتری غربی‌ترین مرز خود و از فراز سرزمین‌های «غیر دوستانه» حمله کرد.

پایگاه هوایی نواتیم یکی از بزرگترین پایگاه های اسرائیل است. این مکان درست در شرق بئرشبه واقع شده است و جنگنده های رادارگریز F-35I Adir را در خود جای داده است که گفته می شود در بمباران اول آوریل کنسولگری ایران در دمشق که منجر به کشته شدن بیش از ده ها نفر از جمله چندین مقام ارشد سپاه شد، دست داشته اند.

موشک های بالستیک ایران همچنین پایگاه هوایی رامون را که در جنوب بئرشبا واقع شده و چندین اسکادران از جنگنده های چندمنظوره F-16I Sufa و بالگردهای تهاجمی AH-64A/D آپاچی در آن قرار دارد، مورد اصابت قرار دادند.

شدت حمله نیز چشم‌گیر بود. این نه تنها در تاریخ اسرائیل بی سابقه بود، بلکه در تاریخ اخیر جنگ هواپیماهای بدون سرنشین نیز بی سابقه بود.

ایران با بیش از ۳۰۰ تسلیحات هوابرد، از جمله حدود ۱۷۰ هواپیمای بدون سرنشین انتحاری(پهباد)، ۳۰ موشک کروز و – خطرناک ترین در بین این سه دسته – ۱۲۰ موشک بالستیک به اسرائیل حمله کرد.

تسلیحات استفاده شده ایران به گزارش واشینگتن پست.

تسلیحات استفاده شده ایران به گزارش واشینگتن پست.

کمیت و کیفیت

ازدحام طوفانی پهپادها به تنهایی بزرگترین تعداد ثبت شده تاکنون بوده است که از طوفان هواپیماهای بدون سرنشین دولت اسلامی در طول نبرد موصل (شامل حدود ۷۰ پهپاد غیرنظامی اصلاح شده) و حملات پهپادهای روسیه در اندازه مشابه به اوکراین بیشتر است.

موشک های شاهد-۱۳۶ ساخت ایران که در حمله به اسرائیل استفاده شدند کند و پر سر و صدا هستند که کشف و انهدام آنها را با مشکل کمتری روبرو می کند. اما ارزانی و تعداد بالای انها کیفیت خاص خود را دارد.

ازدحام پهپادها و سایر تسلیحات هوایی ارزان و کوچک تر مانند شاهد ۱۳۶، توجه دفاع هوایی چندلایه و یکپارچه اسرائیل را منحرف کرد و به چند موشک بالستیک پیچیده تر اجازه نفوذ و اصابت به اهداف خود را داد.

مقیاس و گستره نیروهای متحد ایران نیز برای اولین بار مشاهده می‌شد. متحدان غیردولتی ایران ‌توانستند حملات را به طور همزمان هماهنگ کنند، از موشک‌های بالستیک دوربرد و متوسط و موشک‌های کروز شلیک شده توسط حوثی‌ها در یمن تا موشک‌های ۱۲۲ میلی‌متری گراد که توسط حزب‌الله در جنوب لبنان پرتاب شد، تا موشکهای پرتاب شده توسط شبه‌نظامیان عراقی.

اتحاد دفاع جمعی اسرائیل نیز بی سابقه بود. ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، اردن و سایر کشورهای عربی از حریم هوایی اسرائیل دفاع کردند[i]. در حالی که اتحاد تاکتیکی و عملیاتی بین اسرائیل و برخی از کشورهای عربی در جنگ زمینی و اطلاعات نظامی جدید نیست[ii]، این اولین دفاع هوایی از آسمان اسرائیل توسط یک (یا چند) کشور عربی است.

تعادل مابین ترور و قدرت ممکن است کلیدهای شکننده یک ثبات خشن را در دست باشند، که نه از طریق پیروزی بلکه از طریق بازدارندگی شدید توانایی های عکس‌العمل متقابل تداوم می یابد.

در عین حال، عملیات ایران توانست سیستم یکپارچه پدافند هوایی چند لایه اسرائیل را که به طور گسترده به عنوان بالاترین سطح دفاع هوایی شناخته می شود، تحت تأثیر قرار دهد. ایران همچنین دارایی های اطلاعاتی برای ردیابی محل حمله به کنسولگری و نحوه انجام یک حمله متقابل را در اختیار داشت.

اینها همه شاخص های بالقوه برای تغییرات بازی هستند. اما به طور کلی، عواقب آن تا حد زیادی نمادین است. این حملات برخلاف اثربخشی نظامی در رده فرستادن پیام استراتژیک باقی می ماند. ایران تلاشی برای به هم ریختن شبکه راداری اسراییل، سرکوب یا نابودی پدافند هوایی اسرائیل، رهگیری هواپیماهای جنگی اسرائیل یا حتی حفظ دقت انجام نداد (یا شاید نتوانست).

پایگاه هوایی نواتیم در همان روز عملیاتی شد[iii]، حتی با باندهای صدمه دیده، که بر نقاط قوت دفاع هوایی اسرائیل، با کمک ائتلاف بی سابقه ای از متحدان منطقه ای و بین المللی، تاکید می کرد. و اسرائیل احتمالاً با وجود فشار از سوی متحدان[iv] برای مقابله به مثل، پاسخ خواهد داد.

با فرونشستن گرد و غبار، پژواک حمله متقابل ایران به عنوان منادی تداوم درگیری ادامه می یابد، جایی که پیام های استراتژیک پابرجاست و اثربخشی نظامی با توانایی نوآوری، انطباق، ایجاد ائتلاف، حمله متقابل و تداوم سنجیده می شود.

در این رویارویی، تعادل ترور و قدرت ممکن است کلیدهای شکننده یک ثبات خشن را در دست داشته باشد که نه از طریق پیروزی مستقیم بلکه از طریق بازدارندگی شدید توانایی‌های عکس‌العمل متقابل تداوم می‌یابد.

نظرات بیان شده در این مقاله متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده خط مشی سردیری نشریه کار نیست.

***

دکتر عمر آشور رئیس موسس برنامه مطالعات امنیتی حیاتی در مؤسسه مطالعات تحصیلات تکمیلی دوحه و مدیر واحد مطالعات استراتژیک در مرکز عربی برای تحقیقات و مطالعات سیاست است. او نویسنده کتاب‌های داعش چگونه می‌جنگد: تاکتیک‌های نظامی در عراق، سوریه، لیبی و مصر (۲۰۲۱) و رادیکال‌زدایی از جهادگرایان: تغییر جنبش‌های اسلام‌گرای مسلح (۲۰۰۹) است. او سردبیر گلوله‌ها به رای‌ها: رادیکال زدایی جمعی از جنبش‌های مسلحانه (۲۰۲۱) است. می توان با او در @DrOmarAshour تماس گرفت.

[i] https://www.wsj.com/world/middle-east/how-the-u-s-forged-a-fragile-middle-eastern-alliance-to-repel-irans-israel-attack-4a1fbc00

[ii] https://www.middleeasteye.net/opinion/sinais-tragedy-between-brutal-repression-and-armed-insurgency

[iii] https://www.timesofisrael.com/idf-chief-visits-airbase-hit-in-iranian-attack-says-it-will-be-met-with-a-response/

[iv] https://apnews.com/article/israel-iran-hamas-latest-04-15-2024-05ca1ac2780defa8a1a0345754708512

بخش : سياست
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردین, ۱۴۰۳ ۵:۲۶ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

1 Comment

  1. محمدی گفت:

    اطلاعات خوبی جُنگ شده است. اتحاد دفاع جمعی اسرائیل» را باید به عنوان حمایت ناتو از اسرائیل جدی گرفت. دولتهای عربی هیچکدام توان جنگیدن نه با اسرائیل نه با هیچ کشور دیگری را نداشته اند. با اینهمه همین سیاست «اتحاد دفاع جمعی» منهای اعراب هم نمی تواند، تکرار پذیر باشد مگر در یک جنگ سرنوشت ساز که از منطقه هم فراتر خواهد رفت.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

نشست سوم – فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت

از اعضای تشکیلات، از یاران سازمان، از صاحب‌نظران، از کلیۀ احزاب و سازمان‌ها و کنش‌گران سیاسی مردمی دعوت می‌کنیم در نشست عمومی سوم “فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت”، شرکت کنند.

حمله به رادارهای استراتژیک روسیه: تشدید تنش‌ها به سمت جنگ اتمی…

ایالات متحده از اوکراین برای حمله به سیستم رادار هشدار زودهنگام استراتژیک روسیه استفاده می‌کند. با این کار، غرب نه تنها به پرتگاه اتمی نزدیک می‌شود، بلکه بدتر از آن، درست در لبه آن ایستاده است.

دیدار سران ۴ کشور عرب از پکن…

سران مصر، بحرین، تونس و امارات برای دیدار با شی جین پینگ و کنفرانس وزیران مجمع همکاری چین و کشورهای عربی به پکن سفر خواهند کرد. چین همچنین ممکن است به دنبال امضای قرارداد تجارت آزاد طولانی مدت با کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد که قبلاً به دلیل نگرانی های عربستان متوقف شده بودند.

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

وقتی سبد مصرفی کل کشور در اردیبهشت‌ماه به عدد ‌ ۲۴۳ می‌رسد، یعنی قیمت سبد مصرفی خانوارها از سال ۱۴۰۰ تاکنون ۱۴۳‌ درصد رشد کرده و به عبارتی فقط در سه سال، حدود ۱.۵ برابر شده است. در بخش کالای خوراکی عدد شاخص در اردیبهشت ماه ۲۷۴.۴ رسیده که نشان می‌دهد نزدیک به ۱۷۵ درصد در سه سال رشد تورم ایجاد شده است.

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

پاکستان علیرغم راه اندازی نسبی چابهار، ۸۰ درصد از سهم تجارت ترانزیتی با افغانستان را از دست داده است. با امضای این قرارداد، تجارت ترانزیتی باقیمانده به بنادر ایران منتقل می شود و پاکستان را کاملاً از صحنه خارج خواهد ساخت.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

نشست سوم – فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت

حمله به رادارهای استراتژیک روسیه: تشدید تنش‌ها به سمت جنگ اتمی…

دیدار سران ۴ کشور عرب از پکن…

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…