پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۷

پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۷

توقف ساخت وساز در پارک لاله توسط شورای شهر تهران
این پیروزی حاصل تداوم امید، شجاعت، همدلی و صبوری شما مردم نیک‌اندیش و البته خردمندی برخی از اعضای شورای شهر است.
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: محمد درویش
نویسنده: محمد درویش
کارگرکُشی در معادن: دو کارگر معدن شازند اراک پس از چهار روز هنوز زیر آوار سنگ هستند
متاسفانه در ايران معمولا در جواب ضرورت رعایت مسائل ايمنی گفته می‌شود كه برای رعايت مسائل ايمنی پول نداريم يا اصلا رعايت مسائل ايمنی را یک كار لوكس می‌دانند يا...
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: گروه کارگری رادیو زمانه
نویسنده: گروه کارگری رادیو زمانه
چگونه می‌توان از چرخه‌ی خشونت در خاورمیانه رهایی یافت
تجربیاتم به من آموخته است که حتی وقتی گفت‌وگو در جریان است، آدم‌ها به‌ندرت با یکدیگر همدلی دارند یا خواهانِ یافتن وجوه مشترک‌اند. نمایندگانِ هر طرف اغلب تجربیاتِ خود را...
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: گابریله ریفکیند. برگردان: عرفان ثابتی
نویسنده: گابریله ریفکیند. برگردان: عرفان ثابتی
همه کارت‌ها سوختند
وقتی سلطان زنده است, از کدام انتخاب سخن می گویی!؟ در این سرزمین خسته، با تنِ خونین و دردهای بیشمارش، من که را باید انتخاب کنم!
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: رحمان- ا 
نویسنده: رحمان- ا 
آه... ماندانا!
فروردین ۱۳۶۱ بود که از کمیتۀ مشترک به بند ۲۴۳ زنان اوین منتقل شدم. دخترکی شیرین ومخملین نظرم را جلب کرد. شاید ۲۲ سال داشت. نرم ومخملین بود، با صلابت....
۳۰ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: زهره تنکابنی
نویسنده: زهره تنکابنی
شوق وزیدن 
در قعر نومیدی … به تداوم ناگزیر زیستن می اندیشم، به تماشای شکوفه های شکوفنده، در باغ بهاری،. که پایان تمامی زمستان ها را،. اعلام می کند...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: مسعود دلیجانی
نویسنده: مسعود دلیجانی
جنایات جمهوری اسلامی علیه هموطنان بهایی را محکوم میکنیم
نظام جمهوری اسلامی سالهاست با گفتمان خودی-غیر خودی، شیعه-سنی، انقلابی-غیر انقلابی و مشابه آن، با پر رنگ کردن اختلافات قومی و مذهبی ملت ایران را چند بخش کرده و کوشش...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور

آنچه در هفته ۲۲ تا ۲۹ اردیبهشت گذشت…

آوارگی و سرکوب فلسطینیان پایانی نیافته است تا به امروز. زیاده‌خواهی و زورگویی اسرائیلیان نیز. هم‌چنان فلسطينی‌ها از خانه‌هاشان رانده می‌شوند، کشته می‌شوند.

چند روز گذشته …
فلسطینی‌ها پانزدهم ماه مه را روز نکبت می‌نامند.
پانزده ماه می سال ۱۹۴۸ آغاز در‌به‌دری، آوارگی فلسطینی‌ها است و در پی آن تشکیل کشوری به‌نام اسرائیل.
آوارگی و سرکوب فلسطینیان پایانی نیافته است تا به امروز. زیاده‌خواهی و زورگویی اسرائیلیان نیز. هم‌چنان فلسطینی‌ها از خانه‌هاشان رانده می‌شوند، کشته می‌شوند.
در این‌باره بیشتر بخوانید:
https://kar-online.com/87696
افریقای جنوبی یک‌بار دیگر به دیوان دادگستری بین‌المللی در لاهه از اسراییل شکایت برده است. پنجشنبه و جمعه این دیوان دلایل افریقای جنوبی و دفاع اسراییل را شنید. و، اروپا سه روز تعطیل است. باید به‌انتظار رای نشست.

مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا که در آن جمهوری‌خواهان اکثریت دارند، روز پنج‌شنبه لایحه‌ای را تصویب کرد که کاخ سفید را موظف به ارسال تسلیحات به اسرائیل می‌کند.

اتحادیه عرب روز پنجشنبه ۱۶ مه در نشست خود در منامه، که در آن آقای آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هم شرکت داشت؛ خواستار اعزام نیروهای حافظ صلح سازمان ملل به مناطق فلسطینی شد. محمود عباس ازین پیشنهاد استقبال کرد. حماس اما آن را نپذیرفت. آقای گوترش در این نشست بار دیگر از طرفین درگیری‌ها در نوار غزه خواست تا بر سر آتش‌بس به توافق برسند.

ربرت فیتسو نخست‌وزیر اسلواکی پس از یک نشست هیات وزیران توسط مرد ۷۱ ساله‌ای هدف ۵ گلوله هفت گرفته شد. چند روز پیش‌تر، فیتسو اپوزیسیون لیبرال اسلواکی را به ایجاد «جو خصومت» علیه دولت متهم کرد. فیتسو گفته بود، نمی توان این احتمال را رد کرد که در چنین فضایی، یک اقدام خشونت آمیز رخ ندهد و نسبت به خشونت‌های سیاسی هشدار داده بود. رسانه‌های اروپا دو شقه بودن جامعه اسلواکی را دلیلی برای ترور می‌خوانند. و به‌گونه می‌کوشند تا آقای فیتسو را پاسخگوی دو شقه شدن بدانند.

در هفته‌های گذشته به تنی‌چند از سیاست‌ورزان آلمانی نیز در خیابان‌های آلمان حمله شده بود.

امریکا می‌گوید از اقدامات عراق برای کاهش واردات انرژی از ایران استقبال می‌کند. عراق یک‌سوم از نیازهای گازی خود را از از ایران تأمین می‌کند و بغداد به‌تشویق امریکا می‌کوشد از میزان وابستگی خود به تهران در این زمینه بکاهد. امریکا از عراق خواسته است که نیاز گازی خود را از گاز اقلیم کردستان پر کند. عراق در دهه گذشته تولید برق خود را دو برابر کرده و در ماه مارس سال جاری به شبکه برق اردن متصل شده است.

مولوی عبدالحمید امام جمعه سیستان و بلوچستان برای درمان به ترکیه سفر کرده است. این‌که چرا مولوی عبدالحمید در ایران به پزشک و یا بیمارستان نرفته است، صدای پاره‌ای از حکومتیان ایران را در آورده است که مگر پزشکان و بیمارستان‎های خودمان چه کم دارند؟ یادم به خاطرات رفسنجانی افتاد!

دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی فقیرانه‌تر از دور نخست آن برگزار شد. گرچه بر پایه داده‌های حکومتی تنها هشت در سد از دارندگان حق رای در این دور شرکت کرده‌اند، اما؛ نبرد بر سر صندلی ریاست این مجلس داغ است.
سعید محمد، سرداری که زودتر از قالیباف کت و شلوار بر تن پوشاند، برای قالیباف شاخ و شانه کشیده است. قالیباف اما از مشهد می‌آید. و مشهد گرانیگاه سیاست حکومت اسلامی است.

از مشهد گفتم. از سیل مشهد بگویم. در پس باران‌زیادی در مشهد سیل آمد. البته مشهد تنها شهر جهان نیست که آن را آب می‌گیرد، سیل روان می‌شود. هر از چند می‌خوانیم. می‌بینم. کم و بیش همزمان با مشهد در شمال افغانستان هم سیل خانه‌ها و بس جان‌ها گرفت. در آلمان هم. در مشهد اما مدیر شرایط بحرانی شهر سیل را ندید! آقای کلیدری، رئیس گروه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شهرداری مشهد به‌کلی منکر سیل در شهر شد و گفت: “نه! سیلی در کار نیست. آب‌گرفتگیِ جُزئی است”. و خواست هر که سندی، فیلمی از جاری‌بودن سیل در مشهد دارد، برای او هم بفرستد تا او هم ببیند!

حکومت اسلامی در ایران تصمیم گرفته است که شنبه‌ها را تعطیل کند. و مجلس هم تصویب کرد که چنین شود. پیش از انقلاب هم این بحث بود که دو روز در هفته تعطیل باشد. آن زمان هم پرسش این بود که کدامین روز اما. پنج‌شنبه و یا شنبه؟ آن زمان هم برای پاره‌ای، نه از حکومتیان آن زمان؛ شنبه لیاقت تعطیل شدن را نداشت که روز تعطیل یهودیان است. آقای محمد جواد حاج‌علی‌اکبری، امام جمعه تهران در این باره گفته است که “به مومنان برخورد”. و آقای جعفر سبحانی، از مراجع تقلید؛ هم گفت” “شنبه روز تعطیلی دشمن است.”

سازمان ملل می‌گوید، وضعیت سودان یک سال پس از آغاز جنگ داخلی در خطر خارج شدن از کنترل است. در نتیجه جنگ داخلی در سودان تاکنون دست کم ۱۶۰۰۰ کشته، ۳۳۰۰۰ مجروح و حدود ۹ میلیون نفر آواره شده اند.

سازمان عفو بین‌الملل با ارسال نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، محاکمه توماج صالحی، هنرمند معترض را “به شدت ناعادلانه” خواند و خواستار لغو حکم اعدام او شد.

همکاری داشتیم که با شوقی غریب خود به‌جمع جوان‌ترها می‌آویخت. گفته می‌شد ساواکی است.
در شرط‌بندی‌های فوتبال شرکت می‌کرد. فوتبال‌شناس چند تایی داشتیم. در کنار فوتبال‌شناس‌ها شرط می‌بست. بر سر برنده بازی‌ای که دست کم یک هفته پیش‌تر برگزار شده بود.
شبی، در اتاق تله‌ویزیون این همکارمان پای تماشای تله‌ویزیون که آگهی فیلم زیر پوست شب را پخش می‌کرد، نشسته بود. به‌ناگهان جهید از جا و با صدایی بلند، به‌گونه‌ای که همه به او برگشتند؛ گفت، حالا فهمیدم! من هی می‌گفتم که شب پوست ندارد! و ادامه داد، زیر پوست سگ! زیر پوست سگ! …
کلیپی از آقای خامنه‌ای رهبر حکومت اسلامی ایران به‌هنگام بازدید از نمایشگاه کتاب تهران در فضای مجازی در چرخ است. راستش آرزو می‌کنم این کلیپ ساختگی باشد …

کمند حکومت اسلامی در ایران کوتاه بود! آقای رسول‌اف کارگردان سرشناس ایرانی، توانست به‌تندرستی از ایران خارج شود.

و جنگ حکومت اسلامی در ایران علیه زنان ادامه داشت …

تاریخ انتشار : ۳۰ اردیبهشت, ۱۴۰۳ ۸:۳۱ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

استقلال و کارایی قوه قضائیه و حکم قطعی محکومیت حمید نوری

حمید نوری شگنجه گر محکوم به حبس ابد، در یک معامله سیاسی بین حکومت جمهوری اسلامی و دولت سوئد، آزاد و به ایران برگشته و مورد استقبال مقامات رژیم قرار گرفت. این اولین معامله سیاسی بین حکومت ها و دولت ها نبوده و نخواهد بود…

مطالعه »
یادداشت

انتخابات ۸ تیر و اعتلای نقش جبهه اصلاحات

انتخابات ۸ تیر در حساس ترین لحظات از عمر ۸۰ ساله خاورمیانه برگذار می شود و نتیجه آن قطعا نه فقط بر جایگاه ایران و بر سرنوشت مردم، که بر اوضاع منطقه و جهان، تاثیر گذار است. جای تاسف بسیار است که در این لحظات حساس جای زخم های به جا مانده بر قلب و روح بخش عمده ای از شهروندان ایران چنان عمیق، و جای تمایل حاکمیت به درمان این زخم ها چنان خالی است که بیگمان در ۸ تیر یکی از بی رمق ترین انتخابات ها در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد.

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

توقف ساخت وساز در پارک لاله توسط شورای شهر تهران

کارگرکُشی در معادن: دو کارگر معدن شازند اراک پس از چهار روز هنوز زیر آوار سنگ هستند

چگونه می‌توان از چرخه‌ی خشونت در خاورمیانه رهایی یافت

همه کارت‌ها سوختند

آه… ماندانا!

شوق وزیدن