شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۰۲

شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۰۲

راهبرد هوشمند بایدن برای غلبه بر بی بی نتانیاهو!

مشکل اساسی روسای جمهور آمریکا که تلاش کرده اند با بنیامین نتانیاهو کار کنند این است که بنیامین نتانیاهو اهمیتی نمی دهد که روسای جمهور آمریکا چه فکر می کنند. نتانیاهو، یک سخنور استثنایی بزبان انگلیسی که در فیلادلفیا بزرگ شده است، معتقد است که می تواند بر سیاستمداران آمریکایی در زمین خود مانور دهد و دوام بیاورد.

نتانیاهو به طرز ماهرانه ای چندین رئیس جمهور دموکرات را راهبری کرده است. بایدن در تلاش است تا آن را تغییر دهد.

به نقل از نشریه شورای آتلانتیک[i]

۱۵ دسامبر ۲۰۲۳

مشکل اساسی روسای جمهور آمریکا که تلاش کرده اند با بنیامین نتانیاهو کار کنند این است که بنیامین نتانیاهو اهمیتی نمی دهد که روسای جمهور آمریکا چه فکر می کنند. نتانیاهو، یک سخنور استثنایی بزبان انگلیسی که در فیلادلفیا بزرگ شده است، معتقد است که می تواند بر سیاستمداران آمریکایی در زمین خود مانور دهد و دوام بیاورد. او در سال ۲۰۰۱ در یک گفتگوی خصوصی که بعداً فاش شد[iii]، گفت: “من آمریکا را می شناسم.” “آمریکا چیزی است که به راحتی قابل جابجایی است.” این نگرش یک گسست شدید را ایجاد کرد. در گذشته، حتی سیاستمداران تندرو مانند ژنرال مغرور که نخست وزیر شد، آریل شارون به فشار روسای جمهور آمریکا پاسخ می دادند.

اما در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون و بار دیگر در دوران باراک اوباما، نتانیاهو معادله را تغییر داد. او بارها درخواست های آمریکا در مورد مسائلی از جمله روند صلح و ایران را به باد انتقاد گرفت و تمایل خود را برای ایستادگی در برابر روسای جمهور ایالات متحده به نقطه معامله انتخاباتی به پایگاه خود تبدیل کرد. در مواجهه با این سرکشی بی‌سابقه، دولت‌های مختلف دموکرات تاکتیک‌های مختلفی را برای درگیری با بی‌بی امتحان کردند. برخی تلاش کردند تا او را مجبور به تبعیت از فشارهای شدید عمومی کنند، اما نتانیاهو منتظر ماند تا فشار بر سر توقف شهرک سازی تحمیلی توسط ایالات متحده[iv] بگذرد و سپس با اعتراض علیه توافق هسته ای ایران در کنگره و رسانه های آمریکایی تلافی کرد. برخی دیگر تلاش کردند تا اختلافات خود را به طور خصوصی با نتانیاهو حل و فصل کنند، با این فرض که رهبر اسرائیل اگر آشکارا مخالفت نشود، بهتر پاسخ خواهد داد. هیچ‌کدام از اینها کارساز نبود و هریک از آن‌ها باعث شد که نتانیاهو بیشتر به سمت راست حرکت کند.[v]

جو بایدن به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس کمیته روابط خارجی سنا، در ردیف اول این شکست ها قرار داشت. تیم نزدیک او در سیاست خارجی، از جمله کارمندان قدیمی مانند آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، نیز همین کار را کردند. آنها با درک اشتباهات گذشته، مسیر متفاوتی را با هدف مانور دادن به نتانیاهو ترسیم کرده اند و به دنبال موفقیت در جایی هستند که پیشینیان خود موفق نشده اند. این رویکرد پیش از درگیری کنونی غزه است، اما در ماه های گذشته نیز به طور کامل عیان شده است. این دلنگرانی توضیح می دهد که چرا بایدن به طور کامل از اسرائیل در برابر حماس حمایت کرده و همزمان به ائتلاف راستگرای دولتی این کشور حمله می کند و نگاهی اجمالی به پایان بازی مورد نظر دولت برای جنگ – و برای خود نتانیاهو – ارائه می دهد.

در سال ۲۰۱۵، من به همراه یکی از رهبران پوپولیست راستگرای در حال اوج از کشور دیگری دیدن کردم: مجارستان. امروز، این کشور اساساً با روسیه در برابر آمریکا و این کشور متحد است[vi]. متحدمان در آن زمان، نخست وزیر، ویکتور اوربان، لفاظی های خود را علیه اتحادیه اروپا و غرب تشدید می کرد. به عنوان بخشی از این سفر، گروه من با مقامات سفارت آمریکا ملاقات کرد، که وضعیت نامطلوب خود را توضیح دادند: هر زمان که کشورهای غربی علناً اوربان را در مورد سیاست‌هایش تحت فشار قرار می‌دادند، او دوباره این فشار را به حمایت انتخاباتی تبدیل می‌کرد و منتقدانش را با گزینه‌های خوبی مواجه نمی‌ساخت. ساکت بمان تا او پیروز شود، حرف بزن و او باز برنده خواهد شد.

پوپولیست های دست راستی مانند اوربان و نتانیاهو با استفاده از موضع گیری در برابر مخالفان خارجی رشد می کنند و از انتقاد خارجی برای تقویت پایه آرای خود به عنوان افراد قدرتمندی که می توانند در مقابل جامعه بین المللی بایستند، استفاده می کنند. دریافت از این بینش رویکرد بایدن در قبال نتانیاهو را شکل داده است – نه با ممانعت رئیس جمهور از درگیری علنی با نخست وزیر، بلکه با تأثیرگذاری بر جنگ هایی که او انتخاب می کند. به بیان ساده، بایدن ترجیح داده است به جای تحکیم نتانیاهو، در مسائلی که حمایت او را از بین می برد، وی را به چالش بکشد. در عمل، این به معنای هدف قرار دادن استراتژیک سیاست‌هایی است که در آن نتانیاهو در سمت مخالف افکار عمومی اسرائیل قرار دارد و او را مجبور به انتخاب بین شرکای راست‌گرای خود و بقیه مردم کشور می‌کند.

تلاش فاجعه بار نتانیاهو برای بازنگری در قوه قضائیه اسرائیل نمونه ای از این بدیل را ارائه می دهد. لایحه پیشنهادی توسط تندروهای راست‌گرا و بدون مشارکت مخالفان پیش‌نویس شده بود و به اصلاح سیستم‌های قضایی و می‌پرداخت و دادگاه های آن کشور را به پارلمان اسراییل وابسته می‌‌کرد.[vii] این تلاش برای گرفتن قدرت، بزرگترین جنبش اعتراضی پایدار در تاریخ اسرائیل را برانگیخت.[viii] نظرسنجی‌های مکرر  نشان می‌دهد[ix]  که اکثر اسرائیلی‌ها مخالف اصلاحات فوق در قانون هستند و از قانون‌گذاران اصلاحات جدیدی که با اجماع در نظر گرفته شده باشد را خواستارند.[x] و این دقیقاً همان چیزی است که دولت بایدن شروع به درخواست آن کرده بود.

بایدن به  خبرنگاران در ماه مارس گفت: “امیدوارم نخست وزیر به گونه ای عمل کند که مصالحه ای واقعی به دست آورد.[xi]” “اما باید دید.” او در ژوئیه همین نکته را به نتانیاهو گوش‌زد کرد و سپس آن را برای مطبوعات بازگفت: « تمرکز باید روی جمع کردن مردم و یافتن اجماع باشد.» همانطور که وزارت امور خارجه در آن زمان تاکید کرد[xii]، “ما معتقدیم که تغییرات اساسی باید با گسترده ترین پایه حمایت ممکن دنبال شود.» بایدن با قرار گرفتن قاطعانه خود در کنار اکثریت مردم اسرائیل، از تبدیل انتقادات از نتانیاهو به یک دارایی انتخاباتی جلوگیری کرد. به هر حال، سخت است که کسی را ضد اسرائیل نشان دهیم، همانطور که نتانیاهو زمانی با اوباما انجام داد، زمانی که آنها نظر اکثر اسرائیلی ها را بیان می کنند.

بایدن می‌داند که موضع نتانیاهو موضعی متزلزل است. ائتلاف حکومتی او تنها ۴۸.۴ درصد آرا را به دست آورد[xiii] و تنها به دلیل یک خصلت سیستم انتخاباتی اسرائیل به قدرت رسید.[xiv] ائتلاف برای سرپا ماندن به اتحادی از احزاب راست افراطی منفور متکی است که نتانیاهو باید آنها را برای ماندن در سَمت خود راضی نگه دارد. بایدن از این ضعف سوء استفاده کرده و بارها به آن ضربه زده است. او به جای رویارویی مستقیم با نتانیاهو، شرکای افراطی او را فراخواند و از این طریق تناقضات درون ائتلاف نتانیاهو را تشدید کرد، ثبات آن را تضعیف کرد و به تدریج حمایت از آن را در نظرسنجی ها از بین برد.[xv]

در ماه ژوئیه، بایدن به فرید زکریا از CNN گفت[xvi] که دولت نتانیاهو «تندروترین اعضای کابینه‌های اسراییل را داردکه من تاکنون دیده ام. با اشاره به اینکه من تمام سالها تا به دولت گلدا مایر برمی گردم». هفته گذشته، در یک رویداد مبارزاتی که توسط رئیس سابق آیپک، گروه لابی طرفدار اسرائیل برگزار شد، بایدن از این هم فراتر رفت و یک وزیر راست افراطی را با نام مشخص کرد. رئیس جمهور گفت: «این محافظه کارترین دولت در تاریخ اسرائیل است. ایتامار بن گویر و شرکا و افراد جدید، آنها نمی خواهند به چیزی حتی از راه دور به راه حل دو دولت نزدیک شوند.”[xvii] این تبلور رویکرد بایدن در عمل بود، به عبارتی انتقاد از اسرائیل در زمان جنگ در مقابل جمعیت طرفدار اسرائیل و انجام این کار به گونه‌ای که با این وجود نتانیاهو را رد نکند. تا زمانی که بایدن در مقابل بن گویر باشد، به جای بایدن در مقابل بی بی، رئیس جمهور دست بالا را در اختیار دارد.

بایدن همین استراتژی را در مورد خشونت شهرک نشینان علیه فلسطینی ها در کرانه باختری به کار گرفته است.[xviii] ، که تحت پوشش کمپین اسرائیل در غزه تسریع شده است.[xix] ائتلاف نتانیاهو قادر به سرکوب این افراط گرایان و تروریسم آنها نیست، زیرا تحت کنترل این تندروها است.[xx] اما اکثر اسرائیلی‌ها تمایلی ندارند امنیت اسرائیل و روابط ضروری آن با ایالات متحده را به نفع برخی شهرک‌نشینان دوردست در بالای تپه‌ها در مناطق کرانه باختری که تعداد کمی از اسرائیلی‌ها می‌توانند آن‌ها را بر روی نقشه بیابند، مبادله کنند.

بایدن با دانستن این موضوع شروع به بازگشایی یک سری اقدامات یکجانبه با هدف افزایش هزینه خشونت شهرک نشینان و قرار دادن نتانیاهو و متحدانش در برابر افکار عمومی اسرائیل کرده است. در اوایل این ماه، دولت بایدن ممنوعیت ویزا برای افرادی که در خشونت شهرک نشینان دخیل هستند را اعلام کرد، و این امر باعث تحریک اقدامات مشابه توسط اتحادیه اروپا[xxi] ، بریتانیا [xxii]، و فرانسه . شد [xxiii] بلینکن گفت: «ما به دولت اسرائیل تاکید کرده‌ایم که باید برای پاسخگو کردن شهرک‌نشینان افراطی که حملات خشونت‌آمیزی علیه فلسطینیان در کرانه باختری انجام داده‌اند، اقدامات بیشتری انجام دهد. همانطور که رئیس جمهور بایدن بارها گفته است، این حملات غیرقابل قبول است.»[xxiv] در هفته گذشته، ایالات متحده فروش بیش از ۲۰۰۰۰ تفنگ M16 به اسرائیل را متوقف کرد به دلیل نگرانی از اینکه ممکن است به دست شهرک نشینان خشن راه پیدا کنند[xxv].

کشتار حماس در ۷ اکتبر رویکرد بایدن را در آزمون نهایی قرار داده است. مانند اکثر اسرائیلی ها، او می خواهد حماس را مغلوب ببیند. و مانند اکثر اسرائیلی ها، او به نتانیاهو و متحدان راست افراطی او برای انجام این کار اعتماد ندارد.[xxvi] این امر رئیس جمهور را با گزینه های جذاب کمی روبرو کرده است. انکار علنی حمایت از اسرائیل در طول جنگی که آن را یک جنگ برای بقا می‌داند، تنها بر خلاف ارزش‌های شخصی بایدن بعنوان طرفدار اسراییل نیست بلکه این همه اعتباری را که او از طریق دیپلماسی دقیق تیمش در دوران ریاست جمهوری خود نزد مردم اسرائیل به دست آورده است، از بین می برد. و البته به نتانیاهو شخصیت آنتاگونیست آمریکایی ای می دهد که او شدیداً آرزوی آن را دارد و به نخست وزیر در آستانه غرق شدن یک  راه نجات هدیه خواهد کرد که از آن برای متحد کردن دوباره جناح راست اسراییل پشت سرش استفاده کند. [xxvii]

برای جلوگیری از این نتیجه، بایدن از کارزار نظامی اسرائیل حمایت کرد، اما بی وقفه برای شکل دادن به خطوط آن تلاش کرد و سعی کرد پیامدهای آن را بر غیرنظامیان و سایر منطقه محدود کند.[xxviii] در این راه او به بهره برداری از اندوخته حسن نیتی که او با مردم اسرائیل ساخته است، نیز حساب میکند. رئیس جمهور همچنین با حمله به شرکای ائتلاف او، اعمال صریح فشار بر نتانیاهو برای یک دولت جدید اسرائیلی میانه‌روتر را افزایش داده است.[xxix] مقامات ایالات متحده اطلاعاتی را  درز داده اند که که به این فکر می کنند که نتانیاهو دوام نخواهد آورد. [xxx]  از سوی دیگر بایدن به رهبر اسرائیل گفته است که به این فکر کند که چه درس هایی به جانشین خود می دهد.

به عبارت دیگر، بایدن بار دیگر خود را در کنار اکثریت اسرائیل قرار داده است تا نتانیاهو را تضعیف کند و آینده سیاسی کل کشور را شکل دهد. این یکی از بزرگترین شرط‌‌‌‌‌بندی‌های دوران ریاست‌جمهوری او است، و زمانی که سلاح‌ها در نهایت ساکت شوند، می‌تواند سرنوشت گسترده‌تر خاورمیانه را تعیین کند.

*****

یاییر روزنبرگ[ii]، نویسنده  و کارمند شورای آتلانتیک و نویسنده خبرنامه آن Deep Shtetl و درباره تلاقی سیاست، فرهنگ و مذهب قلم می‌زند.

[i] https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2023/12/biden-netanyahu-geopolitics-israel-hamas-war/676357/

[ii] https://www.theatlantic.com/author/yair-rosenberg/

[iii] https://www.youtube.com/watch?v=lW8TxOwYte0

[iv] https://abcnews.go.com/International/scheduled-end-settlement-freeze-threatens-mideast-talks/story?id=11706724

[v] https://www.theatlantic.com/international/archive/2022/12/israel-election-bibi-netanyahu-ben-gvir/672572/

[vi] https://www.reuters.com/world/europe/russias-putin-holds-talks-with-hungarys-orban-china-2023-10-17

[vii] https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2023/04/israel-protests-netanyahu-judicial-systems-overhaul/673623/

[viii] https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2023/03/israel-protests-judicial-system-overhaul-netanyahu/673530/

[ix] https://en.idi.org.il/articles/47607

[x] https://en.idi.org.il/articles/47968

[xi] https://il.usembassy.gov/remarks-by-president-biden-before-air-force-one-departure/

[xii] https://www.politico.com/news/2023/07/23/biden-urges-netanyahu-slow-down-judicial-overhaul-00107766

[xiii] https://votes25.bechirot.gov.il/

[xiv] https://www.cnn.com/2022/11/07/middleeast/netanyahu-election-threshhold-mime-intl/index.html

[xv] https://www.reuters.com/world/middle-east/israels-netanyahu-down-polls-over-judicial-reform-2023-07-26/

[xvi] https://transcripts.cnn.com/show/fzgps/date/2023-07-09/segment/01

[xvii] https://www.timesofisrael.com/full-text-of-biden-remarks-on-bibi-ben-gvir-and-bringing-israel-together/

[xviii] https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2021/12/yair-lapid-israel-interview/621018/

[xix] https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2023/10/israel-settlers-violence-netanyahu-government/675755/

[xx] https://www.theatlantic.com/international/archive/2023/02/israel-palestine-west-bank-illegal-settlement-netanyahu/672944/

[xxi] https://www.timesofisrael.com/eu-chief-backs-imposing-sanctions-on-israeli-extremists-in-west-bank/

[xxii] https://www.timesofisrael.com/uk-slaps-travel-ban-on-settlers-responsible-for-violence-against-palestinians/

[xxiii] https://www.reuters.com/world/middle-ast/France-weighting-sanctions-address-west-bank-settler-violence-2023-12-11/

[xxiv] https://www.state.gov/announcement-of-visa-restriction-policy-to-promote-peace-security-and-stability-in-the-west-bank/

[xxv] https://www.axios.com/2023/12/13/us-israel-rifle-sale-delay-west-bank-violence

[xxvi] https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/poll-less-than-4-of-jewish-israelis-believe-netanyahu-is-reliable-source-of-info-on-war/

[xxvii] https://13tv.co.il/item/news/politics/politics/bs81j-903845166/?

[xxviii] https://www.axios.com/2023/12/14/jake-sullivan-netanyahu-israel-meeting

[xxix] https://www.timesofisrael.com/full-text-of-biden-remarks-on-bibi-ben-gvir-and-bringing-israel-together/

[xxx] https://www.politico.com/news/2023/11/01/biden-administration-thinks-netanyahu-may-not-last-politically-00124849

تاریخ انتشار : ۲۶ آذر, ۱۴۰۲ ۸:۲۳ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

حملۀ تروریستی در مسکو را محکوم می‌کنیم!

روشن است که چنین حمله‌ای نیاز به تیمی حرفه‌ای و سازماندهی و تدارکی نسبتاً طولانی و گسترده دارد. در عین حال، زود است که بتوان تحلیل جامع و روشنی از ابعاد پشت پردۀ این جنایت و اهداف سازمان‌دهندگان آن ارائه داد. هدف از این یادداشت کوتاه نیز  در وهلۀ نخست مکثی است بر قربانیان این حمله و حملاتی از این دست. قربانیانی که تنها سهم‌شان از سازمان‌دهی و تدارک چنین جنایاتی و علل پشت پردۀ آن، هزینه‌ای است که با جان و سلامتی‌شان می‌پردازند.

مطالعه »
یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
آخرین مطالب

فراخوان ‏دادخواهی علیه ثابتی و دیگر آمران و عاملان شکنجه و کشتار مردم در نظام سلطنتی

دادخواهی محدوده‌ی زمانی و مکانی ندارد؛ از دورانِ رژیم پیشین آغاز شده و تاکنون نیز ادامه دارد. تفاوتی میان شکنجه‌گران قبلی و کنونی نیست. همه را باید مورد پیگرد قرار داد. این دادخواهی بخشی از مبارزه در راه آزادی و اعمال حق حاکمیت مردم کشور ماست.

بهار غمگین و‌ ستارگان سرخ

در پس سالیان‌ِ دراز و سرد،
در پنهان ترین گوشهٔ دل‌ها هنوز ستاره می درخشد،
هر بهار در چشمهای خسته از انتظار،
یاد نُه ستارهٔ درخشان شعله می کشد،
و درکوچه باغهای غمگین‌ِ بهار،
شمیم خوشِ نامشان در هوا موج می زند!

“آزادی اندیشه … ضرورت است.”

آفرینش و شکوفایی واقعی هنر و ادبیات جز در سایه‌ی آزادی اندیشه ‌و بیان ممکن نیست و دست‌درازی حکومت‌ها بر ذهن‌ و زبان آدمی، وهن آدمی است.

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

اعتراضات علیه حجاب اجباری که بعد از قتل مهسا (ژینا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، سراسر ایران را فراگرفت، با وجود سرکوب، به یک معضل برای حکومت تبدیل شده است. گشت ارشاد نمونه کوچکی از جنگ هر روز حاکمیت با زنان بوده و سرکوب هر روزه زنان در خیابان یعنی اعتراف به تداوم جنبش زن زندگی آزادی.

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

مطالعه »
پيام ها

از قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در غزّه حمایت می‌کنیم!

ما فداییان خلق ایران از نخستین روز آغاز جنگ ضمن محکوم کردن و غیرقابل توجیه خواندن عملیات مسلحانه و نظامی علیه مردم بی‌دفاع غیرنظامی، همراه و هم‌صدا با آزادی‌خواهان جهان خواهان آتش‌بس فوری و تأمین حقوق حقّهٔ مردم فلسطین شدیم. با این رویکرد ما مهار مقاومت آمریکا و تصویب قطعنامهٔ شورای امنیت را یک پیروزی بزرگ برای مردم بی‌گناه غزّه و فلسطین و تمامی آزادی‌خواهان جهان می‌دانیم.

مطالعه »
بیانیه ها

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

فراخوان ‏دادخواهی علیه ثابتی و دیگر آمران و عاملان شکنجه و کشتار مردم در نظام سلطنتی

بهار غمگین و‌ ستارگان سرخ

“آزادی اندیشه … ضرورت است.”

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

عمر آشور: چگونه حملات ایران به اسرائیل چشم انداز مناقشه خاورمیانه را بازتعریف کرد!