چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۴۷

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۴۷

آه... ماندانا!
فروردین ۱۳۶۱ بود که از کمیتۀ مشترک به بند ۲۴۳ زنان اوین منتقل شدم. دخترکی شیرین ومخملین نظرم را جلب کرد. شاید ۲۲ سال داشت. نرم ومخملین بود، با صلابت....
۳۰ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: زهره تنکابنی
نویسنده: زهره تنکابنی
شوق وزیدن 
در قعر نومیدی … به تداوم ناگزیر زیستن می اندیشم، به تماشای شکوفه های شکوفنده، در باغ بهاری،. که پایان تمامی زمستان ها را،. اعلام می کند...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: مسعود دلیجانی
نویسنده: مسعود دلیجانی
جنایات جمهوری اسلامی علیه هموطنان بهایی را محکوم میکنیم
نظام جمهوری اسلامی سالهاست با گفتمان خودی-غیر خودی، شیعه-سنی، انقلابی-غیر انقلابی و مشابه آن، با پر رنگ کردن اختلافات قومی و مذهبی ملت ایران را چند بخش کرده و کوشش...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور
بحران خالص سازی و به صحنه‌‌آمدن اصلاح طلبان در سیمای تحریم شکنان و کنشگری مرزی!
آیا لقمه خالص سازی در گلوی خامنه‌ای گیر کرده است؟ ... چرا آب و نان اصلاح طلبان در گرو ایفا نقش در هم شکستن دوقطبی جامعه است؟ مهندسی انتخابات از...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: تقی روزبه
نویسنده: تقی روزبه
بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران دربارۀ آخرین تحولات کشور، و نمایشِ انتخاباتی پیشِ‌روی
حرکت مشترک ما در تحریم نمایش انتخاباتی رژیم منفور و ورشکستۀ ولایت فقیه به‌رهبری علی خامنه‌ای، پیام روشن اکثریت قریب‌به‌اتفاق مردم میهن ما به این رژیم است.
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: حزب توده ایران
نویسنده: حزب توده ایران
حقوق بشر! 
در سرزمین اروپا که «فرشتگان» بر آن حاکم ند، انسانيت در حال دفن شده‌ است! سرزمینی که مردگان سیاسی در آن بر صندلی قدرت نشسته اند، با سیاستهای تکراری و...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: شمی صلواتی
نویسنده: شمی صلواتی
منصور یاقوتی معلم، نویسنده متعهد و واقعگرا
مانیفست منصور یاقوتی و تمامی معلمانی که درد مردم را می فهمند، فقط در کلاس درس و آموزش خلاصه نمی شود، منصور رسالت یک معلم را فراتر از تعلیم و...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: بهروز شوقی
نویسنده: بهروز شوقی

آیا برجام می تواند از زیر سایه جنگ اوکراین خارج شود

با توجه به امکانی که کاهش عرضه نفت به بازار با تحریم روسیه بخاطر جنگ اوکراین در اختیار ایران قرار داده است، پافشاری ایران برای باقی ماندن در کنار روسیه منطقی نیست. منافع ملی و مردمی ایران در استفاده از این موقعیت برای رفع مشکلات بر سر راه برجام و بازگرداندن آمریکا به آن است. لغو تحریم های کمرشکن و گشایش بازارهای ایران برای ورود سرمایه و تکنولوژی های نوین یک منفعت و موضع استراتژیک برای کشور ماست و نباید قربانی منافع سیاسی و دسته بندی های جهانی گردد.

جمعه گذشته به نظر می رسید توافق ایران با کشورهای ۳+۲+۱ به مراحل پایانی خود رسیده است و احتمال داده می شد که ظرف دو سه روز به امضا و یا حداقل اعلام نهایی برسد. نمایندگان اروپایی برای آخرین رایزنی ها به پایتخت های خود رفتند و آقای امیر عبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز اعلام کرد که علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران در وین خواهد ماند. از سوی دیگر برای رفع آخرین اختلافات مابین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران دبیرکل آژانس آقای گروسی به ایران سفر کرد و در تهران بر توافق بین ایران و آژانس در مورد ترتیب بازرسی های آژانس و موارد مورد اختلاف مذاکره کرد و دو طرف با اعلام رفع مسائل موجود ترتیب برنامه همکاری ایران با بازرسان آژانس را گزارش کردند. به نظر میرسید که واقعا توافق نزدیک است.

 اما در همان ایام اتفاقات جدیدی افتاد که عملا همه پیش بینی ها را نقش بر آب کرد: 

روز پنج شنبه ۱۲ اسفند ایالات متحده و اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند تحریم های خود را به شخص آقای پوتین و وزیر خارجه روسیه لاوروف تسری دهند. تحریم این دو بویژه لاوروف که قاعدتا یکی از امضا کنندگان توافق بعنوان نماینده روسیه میبود، نمیتوانست خبر خوبی باشد. از نظر ظاهر هم قابل قبول نبود که وزرای خارجه سه کشور اروپایی با وزیر تحریم شده روسیه بتوانند در یک جا گرد بیایند تا بخواهند توافق جدید را امضا کنند.

در روز شنبه به ناگاه روسیه اعلام کرد که خواهان تضمین کتبی آمریکا مبنی بر آنست که تحریم های آمریکا بر منافع روسیه در رابطه با معاهده برجام تاثیر نخواهد گذاشت. گرچه وزیر خارجه ایالات متحده آقای بلینکن تاکید کرد که مساله برجام با تحریم های مربوط به اشغال اوکراین وسیله روسیه ارتباط ندارد ولی واقعیت انست که روسیه مانند مذاکرات برجام ۲۰۱۵ بخشی از توافق است. در پیشنویس توافق روسیه دو سه نقش عمده دارد; ۱- همکاری با ایران در تبدیل فوردو به یک سایت مورد نظارت آژانس برای مصارف صلح آمیز ۲- قرار است اورانیوم غنی شده مازاد تولید شده ایران را به امانت به خاک روسیه منتقل کنند. و ۳- این حقیقت که روسیه به عنوان یکی از اعضای کنونی JCPOA باید با ورود مجدد آمریکا به برجام موافقت کند. همین نکته باعث شده است که حضور روسیه به عنوان میانجی در تفاهمنامه ضروری باشد.

علاوه بر مسالهٔ روسیه، در برخی اظهار نظر های کارشناسان از اصرار ایران برای رفع تحریم و خروج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست سازمان های تروریستی آمریکا نیز صحبت میشود. اصولا هیچ ارگان نظامی رسمی کشورها که بخشی از نیروی دفاعی کشور شناخته میشوند تابحال در لیست سازمان های تروریستی قرار نگرفته بودند تا اینکه ترامپ سپاه را به این ترتیب در لیست قرار داد. قبلا آمریکا سپاه قدس را که واحد عمده ای تحت فرماندهی سپاه پاسداران است را بعنوان یک ساختار غیر دولتی در لیست قرار داده بود، اما نه خود سپاه را.  در نهایت سه شنبه ۱۷ اسفند علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران نیز برای مشاوره به تهران فراخوانده شد و متعاقبا اعلام شد که وزیر خارجه ایران و روسیه در دو سه روزه اخیر چندین بار تلفنی با هم گفتگو کرده اند ولی گزارشی از این مذاکرات منتشر نشده است. شایعاتی اکنون پخش شده است که روسیه بزودی کلا خروج خود ار برجام را علنی خواهد کرد. چنین اتفاقی طبیعتا کل مذاکرات یازده ماهه را در گردونه دیگری گرفتار میکند که باید برای تعیین جانشینی بجای روسیه ماه ها این مذاکرات به تعویق بیفتد.

همزمان با تحریم سوخت روسیه وسیله آمریکا و اتحادیه اروپا، قیمت هر بشکه نفت خام برنت در بازار های آمریکا به ۱۳۰ دلار افزایش یافت. این بالاترین قیمت در پانزده سال اخیر است، افزایشی که قیمت بنزین را در پمپ بنزین در سراسر جهان تا دو برابر بالا برده است. بدیهی است که در چنین شرایطی دولتها به دنبال پیدا کردن منابع دیگر و تسهیل واردات از جمله کشورهایی باشند که هنوز هم در تحریم های سیاسی آمریکا قرار دارند. قرعه فال این بار به نام ونزوئلا و ایران هم خورده است. ایران بتنهایی میتواند بخشی از نیاز اروپایی ها را به نفت روسیه تامین کند و ونزوئلا کاندیدای جایگزینی نفت وارداتی از روسیه در بازار آمریکای شمالی است.

امروز امیرعبداللهیان در تویتی اعلام کرد که مذاکراتی با ژوزف بورل مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا داشته و رسیدن به توافق را نزدیک می داند. آقای امیرعبداللهیان اما مدعی است که زیاده خواهی آمریکا باعث عقب افتادن توافق شده است. این ادعا با گزارش های خبری همسو نیست، چرا که همه گزارش ها حتی از داخل ایران بر درخواست ناگهانی روسیه در این میان صحبت میکنند ولی ظاهرا دولت جمهوری اسلامی حاضر نیست در این  مقطع حساس نیز منافع روسیه را به خطر بیاندازد.  

امروز جمعه ۲۰ اسفند خبر اول خبرگزاری ها توقف مذاکرات در وین تا اطلاع ثانوی است. بنابرین همانطوریکه پیش بینی میشد، در این لحظات که همه منتظر نهایی کردن توافق بودند، مساله روسیه و نحوه رفتار کشورهای عضو برجام با تحریم های روسیه سد پیشرفت مذاکرات شده است.  از سوی دیگر فیلیپ ارورا نماینده ارشد فرانسه در وین میگوید که تروئیکای اروپایی از اینکه انریکه مورا مجبور شده است گفتگو ها را در خصوص بازگشت برجام، به دلیل “عوامل خارجی” متوقف کند، نا امید شده اند. ارورا در حساب تویتری خود نوشته است: “توافق خوب روز میز است. ضرورت حیاتی برای به نتیجه رساندن مذاکرات وجود دارد ولی در صورت عدم اجرای آن، توافق از هم پاشیده خواهد شد.”

با توجه به امکانی که کاهش عرضه نفت به بازار با تحریم روسیه بخاطر جنگ اوکراین در اختیار ایران قرار داده است، پافشاری ایران برای باقی ماندن در کنار روسیه منطقی نیست. منافع ملی و مردمی ایران در استفاده از این موقعیت برای رفع مشکلات بر سر راه برجام و بازگرداندن آمریکا به آن است. لغو تحریم های کمرشکن و گشایش بازار های ایران برای ورود سرمایه و تکنولوژی های نوین یک منفعت و موضع استراتژیک برای کشور ماست و نباید قربانی منافع سیاسی و دسته بندی های جهانی گردد. ایران باید روابط خود را با شرق و غرب همزمان حفظ کند و تاکید را مانند همه کشورهای جهان بر اولویت منافع ملی خود قرار دهد. نقش روسیه در برجام در دولت روحانی هم مشخصا بر اساس سخنان جواد ظریف چندان مثبت نبود و میتواند طبیعی هم باشد که روسیه منافع خود را بیشتر لحاظ کند کما اینکه در دوران روابط خوب خود با آمریکا بار ها بر علیه ایران در سازمان ملل رای داد. 

 

 

تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند, ۱۴۰۰ ۰:۱۲ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته‌ی ۲۱ تا ۲۸ خرداد گذشت

صاحبان نام‌های بیرون‌آمده از دودکش شورای نگهبان هر کدام بیانیه‌ای خواندند و از چنین می‌کنیم و چنان، گفتند. و از اصلاح امور و پیشرفت. تو گویی تا به‌امروز جن‌ها بر ایران حاکم بوده‌اند. و از برابری زن و مرد هم گفتند. و هیچ یک اما از شورای نگهبان در همین ادعای برابری زن و مرد، نپرسید، چرا برای خالی نبودن عریضه هم که شده، نام زنی را بیرون نداده است!

مطالعه »
یادداشت

انتخابات ۸ تیر و اعتلای نقش جبهه اصلاحات

انتخابات ۸ تیر در حساس ترین لحظات از عمر ۸۰ ساله خاورمیانه برگذار می شود و نتیجه آن قطعا نه فقط بر جایگاه ایران و بر سرنوشت مردم، که بر اوضاع منطقه و جهان، تاثیر گذار است. جای تاسف بسیار است که در این لحظات حساس جای زخم های به جا مانده بر قلب و روح بخش عمده ای از شهروندان ایران چنان عمیق، و جای تمایل حاکمیت به درمان این زخم ها چنان خالی است که بیگمان در ۸ تیر یکی از بی رمق ترین انتخابات ها در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد.

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

آه… ماندانا!

شوق وزیدن 

جنایات جمهوری اسلامی علیه هموطنان بهایی را محکوم میکنیم

بحران خالص سازی و به صحنه‌‌آمدن اصلاح طلبان در سیمای تحریم شکنان و کنشگری مرزی!

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران دربارۀ آخرین تحولات کشور، و نمایشِ انتخاباتی پیشِ‌روی

حقوق بشر!