شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۱:۲۷

شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۱:۲۷

به حبس خودسرانه بهنام ابراهیم زاده و تمام فعالان سندیکایی زندانی دیگر پایان دهید!

«برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر» نگرانی شدید خود را از تداوم حبس خودسرانه آقای بهنام ابراهیم زاده، وخامت حال و محرومیت او از مراقبت پزشکی و آزار و حبس فعالان سندیکایی نامبرده در بالا ابراز می کند. این فعالان سندیکایی فقط به خاطر استفاده از آزادی بیان، آزادی گردهمایی و تشکل که در میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی ـ که ایران عضو متعاهد آنهاست ـ و در کنوانسیون های مربوطه سازمان بین المللی کار تامین شده است، مجازات می شوند.

حبس خودسرانه/آزار قضایی/

محرومیت از مراقبت پزشکی/ بدرفتاری در حبس

۱۳ شهریور ۱۳۹۳ (۴ سپتامبر ۲۰۱۴)                         

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH)  و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، اطلاعات تازه ای دریافت کرده و از شما درخواست می کند فوری در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.

اطلاعات تازه:

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر) از تداوم حبس خودسرانه و محرومیت از مراقبت پزشکی آقای بهنام (اسد) ابراهیم زاده، عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری و فعال حقوق کودک، که از خرداد ۱۳۸۹ حکم پنج سال زندان خود را می گذراند، مطلع شده است. جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران همچنین از آزار قضایی، حبس خودسرانه، بدرفتاری و محرومیت از مراقبت پزشکی در باره دیگر فعالان سندیکایی زندانی خبر داده است. (1)

بنا به اطلاعات دریافتی، آقای بهنام ابراهیم زاده، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر در حبس است، به شدت نیازمند مراقبت پزشکی است. او دچار سردردهای شدید و مشکلات کلیه و روده است و از مراقبت پزشکی محروم مانده است.

مسوؤلان بارها آقای ابراهیم زاده و خانواده او را مورد آزار قرار داده اند. برای نمونه، آقای ابراهیم زاده طی حمله بی رحمانه ماموران زندان و ماموران امنیتی دیگر به زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۳(۱۷ آوریل ۲۰۱۴) به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفت. سپس او را در سلول های انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین حبس کردند؛ گویا در تاریخ ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) او را مدت کوتاهی به بند ۳۵۰ بازگرداندند و خیلی زود دوباره به سلول های انفرادی بند ۲۰۹ بردند.

در تاریخ ۸ تیر (۲۹ ژوئن) نیروهای امنیتی با آزار رسانی به خانواده او، منزل خانوادگی او را مورد بازرسی قرار دادند، و کامپیوتر و وسایل دیگر و مدارک شناسایی و بانکی را با خود بردند. در حدود همان تاریخ، اتهام ایجاد اغتشاش در زندان به آقای ابراهیم زاده تفهیم شد. او در اعتراض به این رفتارها، در تاریخ ۱۷ مرداد (۸ اوت) دست به اعتصاب غذا زد. در پی آن، مسوؤلان در تاریخ ۲۳ مرداد (۱۴ اوت) او را به طور غیرقانونی به زندان دورافتاده رجایی شهر منتقل کردند و در آنجا او را به جای بندِ زندانیان عقیدتی دیگر در بندِ مخصوص زندانیان خطرناک زندانی کردند.

آقای ابراهیم زاده در پی بدتر شدن وضعیت جسمانی اش به بهداری زندان منتقل شد، اما در آنجا مسوؤلان زندان او را تهدید کردند که اگر به اعتصاب غذای خود ادامه دهد به سلول انفرادی فرستاده خواهد شد. آقای ابراهیم زاده که هیچ راه دیگری برای مقابله با این بدرفتاری ندارد، به اعتصاب غذای خود ادامه داده و خواهان مراقبت پزشکی مناسب وکافی و بازگشت به زندان اوین شده است. در عین حال، او اعلام کرده که از تاریخ ۱۰ شهریور (۱ سپتامبر) دست به اعتصاب غذای خشک (بدون آب و نوشیدنی های دیگر) خواهد زد و لب های خود را خواهد دوخت.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر یادآوری می کند که دست کم ۱۵ فعال دیگر کارگری و سندیکایی در حال حاضر در ایران در زندان به سر می برند و شماری دیگر نیز با حکم های درازمدت زندان روبرو هستند. از این ۱۵ فعال سندیکایی:

– آقای رضا شهابی زکریا، صندوقدار سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، حکم شش سال زندان خود را می گذراند و پس از اعتصاب غذای طولانی به علت انتقال غیرقانونی در تاریخ ۱۱ خرداد (۱ ژوئن) به زندان رجایی شهر، در تاریخ ۲۱ تیر (۱۲ ژوئیه) به بیمارستان منتقل شد؛

–  دو تن دیگر عضو «کمیته پی گیری ایجاد تشکل های کارگری» هستند: آقایان شاهرخ زمانی (حکم ۱۱ سال و شش ماه زندان)، محمد جرّاحی (حکم ۵ سال زندان)، و هر دو در عین حال از اعضای موسس سندیکای کارگران  نقاش و تزیینات؛

– دست کم پنج تن عضو «کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری» هستند: آقایان یوسف آب خرابات (حکم 2 سال زندان)؛ محمد مولانایی (1 حکم سال زندان)، واحد سیده (حکم 2 سال زندان)، افشین ندیمی (حکم یک سال زندان) وغالب حسینی (حکم شش ماه زندان از تاریخ ۲۷ مرداد برابر با ۱۸ اوت)؛

– و حداقل پنج تن نیز عضو «کانون صنفی معلمان ایران» هستند: آقایان محمود باقری (حکم ۴ سال و شش ماه زندان)، رسول بداقی (بداغی) (حکم ۶ سال زندان)؛ محمد داوری (حکم ۶ سال زندان)؛ مهدی فراحی شاندیز (حکم ۳ سال زندان؛ که در عین حال عضو کمیته پی گیری ایجاد تشکل های کارگری است) و عبدالرضا قنبری، (حکم ۱۵ سال زندان)؛  

– فعال حقوق کودک و سندیکایی، آقای علیرضا کرامتی راد، در تاریخ ۲۵ مرداد (۱۶ اوت) برای گذراندن حکم سه ماه زندان به اتهام اهانت به رهبر به زندان رجایی شهر رفت؛

– به علاوه، یک فعال دیگر کارگری و فعال حقوق کودک، آقای سعید شیرزاد، در تاریخ ۱۲ خرداد (۲ ژوئن) در شهر تبریز در شمال غربی ایران بازداشت شد، و مدت دو ماه از دلیل و مکان بازداشت او اطلاعی در دست نبود. سرانجام، در تاریخ ۱۵ مرداد (۶ اوت) گزارش شد که او را به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل کرده اند. او هنوز در آنجا در حبس است و اتهام گردهمایی و تبانی برای اقدام علیه امنیت و تبلیغ علیه نظام به او تفهیم شده است.  

فعالان سندیکایی زندانی اغلب با مجازات های اضافی به شکل های مختلفی از آزار و محرومیت از مراقبت پزشکی مواجه هستند. آقای فراحی شاندیز در اواخر خرداد (اواسط ژوئن) به طور غیرقانونی به زندان رجایی شهر منتقل شد. آقایان بداغی (بداقی)، جرّاحی، ندیمی، آب خرابات و مولانایی به مراقبت پزشکی نیاز مبرم دارند ولی به طور منظم از آن محروم هستند. به علاوه، با اقدامی رایج، اتهام های تازه ای علیه شماری از فعالان سندیکایی زندانی از جمله آقایان ابراهیم زاده و بداغی (بداقی) مطرح شده تا پس از به پایان رسیدن محکومیتشان از آزادی آنها جلوگیری شود.

گذشته از این، احکام زندان علیه اعضای کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری آقایان حسن رسول نژاد، جمال میناشیری، هادی تنومند، قاسم مصطفی پور، ابراهیم مصطفی پور، و محمد کریمی تایید شده است و آنها ممکن است به زودی دستگیر شوند و به زندان بروند. بعضی از اعضای کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری و  نیز بعضی از اعضای کانون صنفی معلمان ایران به حکم های زندان محکوم شده اند و در انتظار نتیجه تجدید نظر به سر می برند، از جمله آقایان خالد حسینی، علی اکبر باغانی، محمود بهشتی لنگرودی و علیرضا هاشمی.

«برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر» نگرانی شدید خود را از تداوم حبس خودسرانه آقای بهنام ابراهیم زاده، وخامت حال و محرومیت او از مراقبت پزشکی و آزار و حبس فعالان سندیکایی نامبرده در بالا ابراز می کند. این فعالان سندیکایی فقط به خاطر استفاده از آزادی بیان، آزادی گردهمایی و تشکل که در میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی ـ که ایران عضو متعاهد آنهاست ـ و در کنوانسیون های مربوطه سازمان بین المللی کار تامین شده است، مجازات می شوند.

«برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر» دولتمردان ایران را فرا می خواند تمام فعالان سندیکایی نامبرده در بالا را آزاد کنند و با لغو اتهام ها و خاتمه دادن به احضار، بازجویی و پیگرد قضایی فعالان سندیکایی به آزار تمامی آنها پایان دهند.

اقدام های درخواستی:

برنامه نظارت از همگان می خواهد با نوشتن نامه به دولتمردان ایران از آنها بخواهند:

  • تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی آقای بهنام ابراهیم زاده، همه فعالان سندیکایی نامبرده در بالا و تمام دیگر مدافعان حقوق بشر در ایران را تضمین کنند؛
  • مراقبت پزشکی کافی برای آقایان ابراهیم زاده، جرّاحی مولانایی، ندیمی، آب خرابات و تمام دیگر مدافعان حقوق بشر در زندان تامین کنند؛
  • فوری و بدون قید و شرط تمام فعالان سندیکایی نامبرده در بالا و تمام دیگر مدافعان حقوق بشر زندانی در ایران را که حبس آنها به قصد تنبیه آنها به خاطر فعالیت های حقوق بشری انجام شده است، آزاد کنند.

· به هرگونه اقدام تهدیدآمیز و آزاردهنده، ازجمله در سطوح قضایی، علیه همه فعالان سندیکایی نامبرده در بالا و تمام دیگر مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند و همه آنها را آزاد کنند و امکان انجام فعالیت های بدون مانع آنها را در هر شرایطی تضمین کنند؛

· در هر شرایطی اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را، که در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۷۷ (۹ دسامبر ۱۹۹۸) در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شده، رعایت کنند، به ویژه:

– ماده ۱ که می گوید: «همه افراد حق دارند به صورت فردی یا گروهی در سطوح ملی و بین المللی برای حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها فعالیت کنند،»

– و ماده ۲ـ۱۲ که می گوید: «دولت باید کلیه تدبیرهای لازم را به کار گیرد تا حمایت مراجع ذیصلاح از همه افراد به صورت فردی و گروهی در برابر خشونت، تهدید، اقدامات تلافی جویانه، تبعیض منفی عملی و یا قانونی، فشار یا هرگونه اقدام خودسرانه دیگر در پی استفاده مشروع و قانونی این افراد از حقوق مذکور در اعلامیه حاضر، تضمین گردد؛»

· در هر شرایطی تضمین کنند که حقوق بشر و آزادی های اساسی مطابق با موازین بین المللی حقوق بشر و عهدنامه های بین المللی که ایران نیز متعاهد آنهاست رعایت خواهند شد.

**********

نامه ها را به مقام های زیر ارسال کنید:

• رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله سیدعلی خامنه ای: info_leader@leader.ir ؛

توییتر:  @khamenei_ir؛ فکس: ۲۲۲۸ ۷۷۴ ۲۱ ۰۰۹۸

• ریاست جمهوری، آقای حسن روحانی: تلفن: ۶۴۴۵۱ ۶۴۹ ۲۱ ۰۰۹۸؛ فکس: ۵۸۸۰ ۶۴۹ ۲۱ ۰۰۹۸؛ media@rouhani.ir;

توییتر فارسی@Rouhani_ir؛ توییتر انگلیسی@HassanRouhani

• ریاست قوه قضاییه، آیت الله صادق لاریجانی: info@dadiran.ir؛ info@bia-judiciary.ir & info@dadgostary-tehran.ir؛ فکس: ۶۵۶۷ ۳۳۱۱ ۲۱ ۹۸+/۶۶۷۱ ۸۷۹ ۲۱ ۹۸+

• وزیر امور خارجه، آقای محمد جواد ظریف: فکس: ۶۶۷۴۳۱۴۹-۲۱-۹۸+ matbuat@mfa.gov

• دبیر ستاد حقوق بشر، آقای محمد جواد لاریجانی، info@humanrights-iran.ir 

•آقای محسن نظیری اصل، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژنو، سوئیس؛ فکس: ۷۳۳۰۲۰۳ ۲۲ ۴۱+؛

Permanent Mission of the Islamic Republic of Iran, Chemin du Petit-Saconnex 28, 1209

Geneva, Switzerland, Fax: +۴۱ ۲۲ ۷۳۳۰۲۰۳mission.iran@ties.itu.int

•آقای محمود بریمانی، سفیر ایران در بروکسل، بلژیک؛ فکس ۲۷۶۲۳۹۱۵ ۳۲+؛

Embassy of Iran in Brussels, 15 a avenue Franklin Roosevelt, 1050 Bruxelles, Belgium, Fax: + ۳۲ ۲ ۷۶۲ ۳۹ ۱۵secreteriat@iranembassy.be                                     

لطفا به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشور خودتان نیز نامه بنویسید.

**********

پاریس ـ ژنو، 4 سپتامبر ۲۰۱۴ (۱۳ شهریور ۱۳۹۳)

لطفا ما را از هرگونه اقدام انجام شده با ذکر شماره این درخواست مطلع فرمایید.

تماس با برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:  

 E-mail: Appeals@fidh-omct.org                                                                                                          

·  Tel and fax FIDH + 33 (0) 1 43 55 25 18 / +۳۳ ۱ ۴۳ ۵۵ ۱۸ ۸۰

·  Tel and fax OMCT + 41 (0) 22 809 49 39 / + 41 22 809 49 29

 

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر): lddhi(at)fidh.org

فیس بوک جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران: http://www.facebook.com/lddhi.fidh

توییتر: @fidh_fa 

متن فارسی: http://www.fidh.org/15972

متن انگلیسیhttp://www.fidh.org/15968

———————

(۱) نگاه کنید به پیام رسانه ای برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ (۳۰ آوریل ۲۰۱۴)

(http://www.fidh.org/15262 و فراخوان فوری شماره IRN 004 / 0714 / OBS 061، به تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۹۳ (۳ ژوئیه ۲۰۱۴)

(http://www.fidh.org/15699)

—————————————–

                      League for the Defence of Human Rights in Iran (LDDHI) – FIDH member

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران 

LDDHI

عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

فیس بوک

http://www.facebook.com/lddhi.fidh

E-mail: lddhi(at)fidh.org

یا lddhi.fidh(at)gmail.com 

Twitter: @fidh_fa 

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCLy2KJACyt0kXaOm53OXtEw

صفحه ایرانِ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر 

FIDH’s Iran page: http://www.fidh.org/en/asia/iran/

تاریخ انتشار : ۱۳ شهریور, ۱۳۹۳ ۱۱:۵۴ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

جنگ دارد همچنان همگانی می شود!

این تصاویر شنیع,  چه بازمانده از جنگ و چه بازمانده از دنیای سهمگین سیاستمداران زندانبان !, ما را هم به اشکال مختلف در گیر و تماشاگر چنین صحنه هایی می نماید. یعنی کشتن و یا اعدام شهروندان، به امری معمولی و سرگرم کننده بدل می شود و در روزمرگی جامعه کم کم جا باز می کند.

مطالعه »
آخرین مطالب

جنگ دارد همچنان همگانی می شود!

این تصاویر شنیع,  چه بازمانده از جنگ و چه بازمانده از دنیای سهمگین سیاستمداران زندانبان !, ما را هم به اشکال مختلف در گیر و تماشاگر چنین صحنه هایی می نماید. یعنی کشتن و یا اعدام شهروندان، به امری معمولی و سرگرم کننده بدل می شود و در روزمرگی جامعه کم کم جا باز می کند.

دفاع از تحریم انتخابات از منظر جمهوری خواهی

تحریم انفعال نیست بلکه یک خواست اخلاقی و سیاسی است و یک حرکت مدنی برای دفاع از حق مشروع خویش است. در شرایطی که رژِیم بیش از ۸۰ در صد از جامعه ناراضی را از حق انتخاب شدن و انتخاب کردن محرم کرده است….

مرگِ سیاه

و تنها کسی که نمی خواست بداند،
که زندگی جاری است،
دستانی بود که اسلحه بر دست،
جز تداوم خویش را نمی پائید.

آخرین «انتخابات»؟ آغازدوران پساخامنه‌ای، میراث خامنه‌ای برای جانشین‌ خود چه خواهد بود؟

حساسیت این انتخابات چنان است که نه فقط به معنی شروع دوره‌ پساخامنه‌ای دانست، بلکه می توان آن را از جهتی با توجه به رسیدن نظام به‌ سنگر پایانی خود به‌ عنوان شام آخر و چه بسا سلطان‌ آخر سلسه ولایت فقیه دانست.

یک قتل سهوی: گزارشی داستانی از ماجرایی بسیار واقعی

نام الیاس و خبر قتل‌اش چند روز بعد از مرگ او در یکی دو روزنامه علنی شد. نباید صدایش را در می‌آوردند، راننده از خودی‌های نظام بود. او را به راحتی کشتند؛ مثل خیلی از دخترها و پسرهایی که در خیابان فریاد می‌زدند: زن، زندگی، آزادی….

یادداشت

جنگ دارد همچنان همگانی می شود!

این تصاویر شنیع,  چه بازمانده از جنگ و چه بازمانده از دنیای سهمگین سیاستمداران زندانبان !, ما را هم به اشکال مختلف در گیر و تماشاگر چنین صحنه هایی می نماید. یعنی کشتن و یا اعدام شهروندان، به امری معمولی و سرگرم کننده بدل می شود و در روزمرگی جامعه کم کم جا باز می کند.

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

جنگ دارد همچنان همگانی می شود!

دفاع از تحریم انتخابات از منظر جمهوری خواهی

مرگِ سیاه

آخرین «انتخابات»؟ آغازدوران پساخامنه‌ای، میراث خامنه‌ای برای جانشین‌ خود چه خواهد بود؟

یک قتل سهوی: گزارشی داستانی از ماجرایی بسیار واقعی

مصاحبه با رفیق فرخ نعمت‌پور در مورد انتخابات مجلس و خبرگان ١۴٠٢