دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۴

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۴

تنها علیه ابر قدرت

او گفت در چهار سال گذشته کارمند بخش خدمات امور خارجی شرکتهای مختلف طرف قرار داد ارتش آمریکا بودند، کار می کرد. امکان نظارت و کنترل در جریان پیشرفت فوق العاده تکنولوژی هم خودش را دائم گسترش می داد. به همین دلیل آینده بدی را برای عموم پیش بینی می کند. برای او تحمل و ادامه این وضع امکان پذیر نبود و به همین دلیل تصمیم به آگاه کردن جامعه گرفت و به اطلاع عموم رساند.

اسنودن انفور ماتیکای آمریکایی 

بی شک بعد از افشاگری تاریخی و پر سر و صدای  گروه جولیان آسانژ مشهور  به (ویکی لیکس)، افشاگری انفورماتیکای جوان  ٢٩ ساله آمریکایی (WhistleblowerSnowden) هم یکی از مهم ترین برنامه های بر ملا کننده کنترل های غیر قانونی بر شبکه های اینترنتی است که توسط رژیم ایالات متحد آمریکا صورت می گیرد. 

در یک  فیلم ویدوئی، اسنودن این مهندس جوان انگیزه خود را در افشای عملکرد سازمانهای امنیتی ارتش آمریکا (NSA) اعلام کرد. امروز در شبکه های اینترنتی و گرو های حقوق بشری به خاطر این افشاگری از او  به عنوان یک قهرمان قدردانی می شود. این مهندس جوان در هنگ کنگ پنهان است، او به خاطر اقدام خطرناکی که انجام داده است، امیدوار است که او را به آمریکا تحویل ندهند. او به خاطر این کار تقریبا امتیاز یک زندگی نسبتا آرام و راحتی را از دست داده است. (اسنودن)  ٢٩ ساله توضیح داد: “پول قابل  توجهی بدست می آورد. او  پشت این افشاگری مهیج و جالب توجه نظارت اینترنتی  بود که  آبرو و حیثیت سازمان اطلاعات ارتش آمریکا را از بین برد.” او سالانه  ٢٠٠ هزار دلار درآمد داشت و با دوست دخترش در کمال آسایش و راحتی و خوشی در منطقه هاوایی زندگی می کرد. اکنون اواز زمان پخش فیلم ویدویی ١٢ دقیقه ای که از او پخش شد و به سرعت در دنیای مجازی شبکه های اینترنتی گسترش یافت، می گوید که “دیگر چندان امیدوار نیست که بتواند دوست دخترش ، فامیلش و کشورش را دو باره ببیند.”

او از بکار بردن واژه “من” خود داری می کند. او از عموم مردم، استفاده کنندگان شبکه های اینترنتی و … می خواهد به این پرسش او پاسخ دهند که  اگر شما هم  مثل من به چنین  اطلاعات مهم دسترسی داشتید، چه کاری می کردید؟ او اضافه کرد حتی کسی که به چنین اطلاعاتی  دسترسی داشت، کسانی که قانون را مراعات می کردند و قانون شکنی نمی کردند، تحت کنترل قرار می گرفتند. او گفت در چهار سال گذشته کارمند بخش خدمات امور خارجی شرکتهای مختلف طرف قرار داد ارتش آمریکا بودند، کار می کرد. امکان نظارت و کنترل در جریان پیشرفت فوق العاده تکنولوژی  هم خودش را دائم گسترش می داد. به همین دلیل آینده بدی را برای عموم پیش بینی می کند “تو اگر اصلا هیچ کار مخالفی انجام نداده باشی، هر گز مورد سوء ظن واقع نشده باشی و … با این همه دولت اجازه دارد در باره  تو و یا هر فرد  دیگری هر اطلاعی را داشته باشد” برای  او تحمل و ادامه این وضع امکان پذیر نبود. و به همین دلیل تصمیم به آگاه کردن جامعه گرفت و به اطلاع عموم رساند. 

“من نمی خواهم در جامعه ای زندگی کنم که چنین کار و اقدامی علیه شهر وندان آن انجام می گیرد، جامعه ای که همه  و یا هر چیزی را که من می گویم  و انجام می دهم ضبط می شود.” در بعد از ظهر یکشنه  ٩ یونی ٢٠١٣ روزنامه انگلیسی گاردین بر اساس درخواست (اسلودان) هویت او را آشکار کرد. او در مصاحبه اش گفت: شما اطلاع ندارید که چه چیز هایی امکان پذیر است. او در باره امکانات جاسوسی سیستم (سازمانهای جسوسی ارتش آمریکا) گفت: بوسیله آن به  روش گسترده ای، داده ها و خدمات اینترنتی شبکه هایی مثل گوگل، فیس بوک، مایکروسافت، یاهو و … جمع آوری می شود.”

رشد یک احساس بد:

هر چند که رژیم به وجود یک برنامه کنترل  و نظارت که نامش (Prism ) است اعتراف کرد با وجود این به هر گونه اعتراض و انتقاد بر این روش نظارتی مخالفت نمود. (Prism ) فقط یک سیستم کامپیوتری درونی رژیم است که یک هماهنگ کننده امنیتی است که مورد تایید کنگره هم قرار گرفته است. یعنی این سیستم در چهار چوب  قانون انجام وظیفه می کند. یعنی با مجوز قانونی در مورد  مسائل مربوط به خارج اقدام به جمع آوری اطلاعات می کند. در واقع علیه منافع مردم آمریکا نیست. او  در مورد احساس بدی که حین انجام این کار ها به او دست می داد و هر دم در اثر ادامه این کار به او فشار می آورد گفت:  فکر می کنم هر کس دوست دارد راحت زندگی کند و این کاملا طبیعی است که انسان هر روز بیدار شود، سر کارش برود و برای هزینه ها حقوق خوبی هم بدست آورد، هر چند هم بر علیه علایق جمعی هم عمل کند، اما می خواهد هر شب راحت و آسوده بعد از کمی تماشای تلویزیون به رختخواب برود. او گفت از اینکه خودش را بر علیه دولت آمریکا قرار دهد از چند سال پیش، قابل پیش بینی نبود. در سال  ٢٠٠٣ که هنوز پایان نامه انفورماتیک نگرفته بود، حتی به دلخواه خود  برای  شرکت در جنگ علیه  عراق به ارتش آمریکا پیوست. او  به گاردین گفت: من می خواستم در عراق بجنگم. به خاطر اینکه عقیده داشتم به عنوان یک انسان وظیفه دارم دیگران را از زیر فشار اقتدار گرایی و دیکتاتوری آزاد کنم. گاردین از قول او نوشت: بعد از برگشت از عراق، کاری را با (CIA) شروع کرد. جایی پر اهمیت، مسول کامپیوترها. که به دلیل استعدادش خیلی سریع رشد کرده بود. بعدها اداره خارجی سازمان سیا  او را در سال  ٢٠٠٧ به کشور اتریش در وین فرستاد. او در وین به اطلاعات زیاد و مهمی دسترسی داشت. و اولین بار  به قانونی بودن  کار خود شک کرد. 

“من پی بردم، من قسمتی از چیزی شده ام که بیشتر از آنکه باعث سود باشد، ضرر می رساند.” او به گاردین گفت: همان موقع بنا بر اطلاعات شخصی اش به این فکر می کرد که اسرار را فاش کند، که به خاطر انتخاب اوباما به ریاست جمهوری در سال  ٢٠٠٨ امیدوار شد که شاید او رفرم انجام خواهد داد و عملیات های سوال بر انگیز لغو  خواهند شد. اما امیدواری اش عملی نشد. بعد از آن اداره خارجی  سازمان سیا  را ترک نمود و در سالهای بعدی در شرکتهای مختلف خصوصی از طرف سازمان سیا مشغول به کار شد. اما ادامه این وضع او را تحت فشار قرار می داد، و شرایط را  برای او غیر قابل  تحمل می نمود و نمی توانست بیشتر از این سکوت کند و عملیات اداره های امنیتی را آشکار نکند. و امروز برای خیلی از انسانها، به همین دلیل او  یک قهرمان است. آنها فیلم ویدویی او را که انگیزه های انسانی خودش را تشریح می کند، پخش می کنند و به اطلاع همگان می رسانند. امروز کلمه هنگ کنگ (NSA) و (Slowden) در شبکه اینترنتی (Twiter)، بیشترین واژه مورد مصرف هستند. Russelltice  کارمند سابق اداره امنیت ارتش آمریکا  که خود سالها قبل انتقاد های شدیدی علیه این اداره کرده بود که چطور (NSA) از مرزهای قانونی فراتر می رود و آن ها را زیر پا می گذارد گفت: “این  جوان نشان داد بیشتر از هر کس دیگری جرات دارد که من می شناسم.” همچنین یکی از کارکنان سابق وزارت دادگستری امریکا که هم اکنون از فعالان حقوق بشری است با دلداری و تسلی به (اسنودن) گفت: “این یکی از پر معنی ترین  افشاگری  ها در تاریخ آمریکاست.”

منبع :

SüddeutscheZeitung

۱۰.۰۶.۲۰۱۳

 

تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد, ۱۳۹۲ ۷:۰۷ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

آغاز جنگ و حماسه مقاومت خرمشهر:‌ مصاحبه نشریه کار با اکبر دوستدار

خبر حمله عراق را در واقع ما با مشاهده بمباران اهواز و آبادان دریافت کردیم. هواپیماهای عراقی در همان ساعات اول، بسیاری از شهرهای خوزستان و جمعاً ده شهر کشور را بمباران کردند. البته هدف مقدم و اصلی آنها تسخیر برق آسای خرمشهر توسط نیروی زمینی بود که در نزدیکی مرز عراق قرار داشت. از قرار و طبق نقشه جنگی صدام، آبادان، اهواز، دزفول و سوسنگرد اهداف بعدی آنان بودند. ۱۲ لشکر زرهی عراق با همه تجهیزات بسوی خرمشهر سرازیر شده بودند.

مطالعه »
یادداشت

جنبش زن زندگی آزادی، به مثابه جنبش علیه سلطه و استبداد

یک سال از روزهایی که زنان به اعتراض به قتل حکومتی مهسا “ژینا” روسری های خود را بعنوان نماد و  سمبل اقتدار جمهوری اسلامی به آتش کشیده و با شعار “زن، زندگی، آزادی” همبستگی عمیق جهانیان را بخود جلب کردند،  گذشت. جنبشی که در یک سال گذشته شاهدش بودیم، یکباره آغاز نشده و پیش زمینه های آن به سال های سال قبل به  خصوص بعد از انقلاب ۵۷ بر میگردد.

مطالعه »
آخرین مطالب

شرایط کار پیک های تحویل غذا بسیار بد است!

کمی پس از اینکه اسد به عنوان یک پیک تمام وقت تحویل غذا، در واشنگتن دی سی شروع به کار کرد، حین کار توسط یک ماشین مورد صدمه قرار گرفت. دوچرخه الکتریکی که او برای کار تحویل غذا خریداری کرده بود، آسیب دیده ولی هنوز کار میکرد. وقتی اسد با شرکت ارسال کالا تماس گرفت تا آنها را از حادثه مطلع کند، شرکت از او خواست که به کارش ادامه داده و غذایی که حمل می کرد را تحویل مشتری بدهد …

بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و فشار بر معلمان مدارس و استادان دانشگاه‌ها و دانشجویان!

صدور احکام پرشمار «تعلیق از تحصیل»، «تبعید و انتقال اجباری» و «اخراج» برای دانشجویان معترض، «لغو مجوز و منع فعالیت شماری از تشکل‌های دانشجویی» و موج اخراج ده‌ها استاد و اعضای هیات علمی از جمله اقدامات … دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی و مدیران دانشگاه‌ها علیه اعتراضات دانشگاهیان است.

افزایش ترک تحصیل در کشور

مدام بر تعداد کودکانی که یا پا به مدرسه نمی‌گذارند یا ترک تحصیل می‌کنند افزوده می‌شود. آنان نیز به جمع کثیر کودکان کار می‌پیوندند.

فرزندان ایران، این گل‌های خندان

باری با همهٔ این دردها و آلام ما به این نوباوگان باهوش و مبتکر که سازندهٔ آیندهٔ زیبا و معطر ایران رنگارنگند، باورمندیم و بیش از حد امیدواریم‌ و مطمئن‌یم که با فداکاری و ایثار والدینی که با «دلی خونین، لبی خندان» و آغوشی گشاده در مقابل فرزندان‌شان دارند، روزهای بسیار شادابی را پیش رو داریم و هم‌چنین با پیوستگی و تمرکز بر خواست‌های بر حق، کودکان و نوجوانان میهن‌مان در جهان کاملاً متفاوت آینده نقش‌های مثبتی بر عهده خواهند گرفت.

یادداشت

جنبش زن زندگی آزادی، به مثابه جنبش علیه سلطه و استبداد

یک سال از روزهایی که زنان به اعتراض به قتل حکومتی مهسا “ژینا” روسری های خود را بعنوان نماد و  سمبل اقتدار جمهوری اسلامی به آتش کشیده و با شعار “زن، زندگی، آزادی” همبستگی عمیق جهانیان را بخود جلب کردند،  گذشت. جنبشی که در یک سال گذشته شاهدش بودیم، یکباره آغاز نشده و پیش زمینه های آن به سال های سال قبل به  خصوص بعد از انقلاب ۵۷ بر میگردد.

مطالعه »
بیانیه ها

در سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی: ایران به پیش از جنبش تنیده در جان مردم و میهن برنمی‌گردد!

جنبش «زن‌ زندگی، آزادی»، در بطن جامعه حضور دارد و مطالبات بنیادین آن در حال تکوین است. خواست استقرار جمهوری مبتنی بر جدایی دین از حکومت، بر پایهٔ ارزش‌های جهان‌شمول حقوق بشر و با تأکید ویژه بر آزادی، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی، به‌یمن مبارزهٔ مردم ایران تحقق خواهد یافت!

مطالعه »
پيام ها

در سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی: ایران به پیش از جنبش تنیده در جان مردم و میهن برنمی‌گردد!

جنبش «زن‌ زندگی، آزادی»، در بطن جامعه حضور دارد و مطالبات بنیادین آن در حال تکوین است. خواست استقرار جمهوری مبتنی بر جدایی دین از حکومت، بر پایهٔ ارزش‌های جهان‌شمول حقوق بشر و با تأکید ویژه بر آزادی، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی، به‌یمن مبارزهٔ مردم ایران تحقق خواهد یافت!

مطالعه »
بیانیه ها

در سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی: ایران به پیش از جنبش تنیده در جان مردم و میهن برنمی‌گردد!

جنبش «زن‌ زندگی، آزادی»، در بطن جامعه حضور دارد و مطالبات بنیادین آن در حال تکوین است. خواست استقرار جمهوری مبتنی بر جدایی دین از حکومت، بر پایهٔ ارزش‌های جهان‌شمول حقوق بشر و با تأکید ویژه بر آزادی، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی، به‌یمن مبارزهٔ مردم ایران تحقق خواهد یافت!

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

شرایط کار پیک های تحویل غذا بسیار بد است!

یک سال پس از آغاز جنبش “زن، زندگی آزادی” − تلاشی برای تحلیل وضعیت

بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و فشار بر معلمان مدارس و استادان دانشگاه‌ها و دانشجویان!

افزایش ترک تحصیل در کشور

فرزندان ایران، این گل‌های خندان

بیانیهٔ مشترک جمعی از دانشجویان رشته‌های هنری دانشکدگان هنرهای زیبا و دانشگاه هنر تهران به‌ مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید