سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۳:۵۸

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۳:۵۸

دیدار هیات پارلمانی اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی با واکنش مجلس مواجه شد

با مساعد شدن شرایط این هیات ضمن سفر به تهران فرصت را از دست نداده و با ستوده و پناهی ملاقات کردند. ملاقاتی که با مخالفت برخی از نمایندگان مجلس روبرو شده بود. جواد کریمی قدوسی یکی از نمایندگانی بود که پیش از این سفر اعلام کرده بود به هیچ عنوان اجازه دیدار با ستوده و پناهی داده نخواهد شد. حالا این دیدار انجام شده و نمایندگان به آن خوشبین نیستند.

دیدار هیات پارلمانی اروپا با نسرین ستوده فعال اجتماعی و جعفر پناهی، فیلمساز با واکنش‌های تند نمایندگان مجلس مواجه شد. هیات هشت نفره پارلمانی اروپا که روز پنجشنبه به سرپرستی خانم گرونبرگ، رییس کمیته روابط با جمهوری اسلامی ایران در پارلمان اروپا به ایران سفر کرده‌اند روز جمعه با نسرین ستوده و جعفر پناهی در محل سفارت یونان دیدار کردند. دیداری که به آسانی صورت نگرفت.

روزنامه اعتماد دراین باره نوشت:‌پارلمان اروپا، سال گذشته، جایزه حقوق بشر خود را که «ساخاروف» نام دارد، به طور مشترک به ستوده و پناهی اهدا کرد که این دو به دلیل ممنوع‌الخروجی موفق به دریافت جایزه خود نشدند.

برخی از اعضای هیات پارلمانی اروپا نیز تصمیم داشتند همان زمان طی سفر برنامه‌ریزی‌شده‌یی به تهران، ضمن دیدار با ستوده و پناهی، دعوتنامه رسمی پارلمان اروپا از آنها در ارتباط با دریافت جایزه ساخاروف را به دست آنها برسانند. اما سفر هیات اروپایی مذکور به دلیل عدم پذیرش شرط آنها مبنی بر دیدار با نامبردگان به ایران لغو شد. اما بعد از انتخابات ۲۴ خرداد شرایط به سمتی رفت که دیپلماسی حسن روحانی رییس جمهوری، راه را برای باز شدن درهای ایران روی اروپا و هیات پارلمانی آن گشود. با مساعد شدن شرایط این هیات ضمن سفر به تهران فرصت را از دست نداده و با ستوده و پناهی ملاقات کردند. ملاقاتی که با مخالفت برخی از نمایندگان مجلس روبه‌رو شده بود. جواد کریمی قدوسی یکی از نمایندگانی بود که پیش از این سفر اعلام کرده بود به هیچ عنوان اجازه دیدار با ستوده و پناهی داده نخواهد شد. حالا این دیدار انجام شده و نمایندگان به آن خوشبین نیستند. حتی برخی مسوولان از این دیدار اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند. چنانکه سیدمحمد یثربی، مدیرکل تشریفات مجلس شورای اسلامی به فارس گفته که «تشریفات مجلس هیچ‌گونه اطلاعی از اینکه چه کسی مجوز چنین دیداری را صادر کرده، ندارد و ما فقط برنامه‌های هیات پارلمانی اروپا در سفر به تهران را تنظیم کردیم و اینکه هیات پارلمانی اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی دیدار داشته باشد یا نداشته باشد، ما دخیل نبودیم.»

در همین راستا حسن قشقاوی، معاون امور مجلس وزارت خارجه گفته که «شأن مجلس به‌گونه‌یی نیست که وزارت خارجه برای برنامه یک هیات پارلمانی خارجی مجوزی بدهد، اما گاهی درباره کلیات سفر هیات‌های پارلمانی از وزارت خارجه استعلام می‌شود.»این درحالی است که احمد بخشایش اردستانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرده که «این هیات در جریان سفر خود، با نسرین ستوده و جعفر پناهی، دیدار کردند که این دیدار پیش از سفر مورد توافق طرفین قرار گرفته بود.»

این دیدار اقدامی ضدامنیتی است

در راستای مخالفت‌های برخی نمایندگان روز گذشته ابراهیم آقامحمدی، نماینده خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: من به عنوان عضو کمیسیون امنیت ملی هیچ اطلاعی از این دیدار نداشتم و از طریق رسانه‌ها از وقوع آن مطلع شدم. وی این دیدار را یک اقدام ضدامنیتی دانست و تاکید کرد که مجلس از وزارت اطلاعات و خارجه در این باره توضیح خواهد خواست. به گزارش فارس، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با طرح این پرسش که هیات پارلمانی اروپا به چه صورت و با هماهنگی چه کسانی با این دو نفر دیدار کرده است، گفت: اگر قرار است هیات پارلمانی اروپایی‌ها به تهران بیاید باید کمیسیون امنیت ملی از جزییات سفر آنها آگاه باشد و این در حالی است که ما اطلاعی در این زمینه نداشته‌ایم. در همین حال عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: دیدار هیات پارلمانی اروپا با این دو نفر نشان‌دهنده بی‌توجهی مسوولان اجرایی به هشدار مجلس است. جواد کریمی قدوسی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: هیات پارلمانی اروپا می‌تواند در جریان سفر خود دیدارهایی را با همتایان خود و همچنین مقامات قوای سه‌گانه در ایران داشته باشد اما دیدار با این دو نفر، نوعی بدعت در عرصه دیپلماسی و در جمهوری اسلامی ایران است.

در همین حال محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن انتقاد شدید از دیدار هیات پارلمانی اروپا با دو تن از فعالان فتنه گفت: وزارت اطلاعات و مجلس پاسخگوی این دیدار باشند. نماینده اراک گفت: بسیار متاسفم که یک هیات پارلمانی از اروپا که قرار است برای بحث‌های مرتبط با پارلمان و گسترش روابط به تهران سفر کند، با این دو فرد ملاقات کرده است. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با گلایه شدید نسبت به این دیدار تصریح کرد: دستگاه‌های امنیتی و حتی مجلس هم باید پاسخگوی این موضوع باشند.

سفر هیات‌های پارلمانی کرواسی و فرانسه به تهران به تعویق افتاد

از مخالفت‌ها که بگذریم تعویق سفر هیات‌های پارلمانی کرواسی و فرانسه هم از خبرهایی بود که بر حاشیه این رخداد افزود. بر همین اساس هیات‌های پارلمانی فرانسه و کرواسی که بنا بود هفته جاری به تهران سفر داشته باشند، سفرشان به تعویق افتاد و تاکنون نیز تاریخ جایگزینی برای آن در نظر گرفته نشده است. به گزارش فارس، هیات پارلمانی کرواسی به دلیل جلسه فوق‌العاده پارلمان این کشور هفته گذشته سفر خود به تهران را به تعویق انداخت و هیات پارلمانی فرانسه نیز سفر خود را که بنا بود از ۲۲ تا ۲۵ آذر به تهران انجام شود به دلایل نامعلوم به تعویق انداخت.

تصویر نادرستی از واقعیات جامعه ایران نشان داده می‌شود

با این همه روز گذشته رییس کمیته روابط با جمهوری اسلامی ایران در پارلمان اروپا با کاظم جلالی، رییس گروه روابط با پارلمان اروپا در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد. کاظم جلالی میزبان و دعوت‌کننده این هیات پارلمانی برای سفر به ایران است.

جلالی در ابتدای این دیدار با اشاره به اهمیت گفت‌وگو و رایزنی میان مجلس شورای اسلامی و پارلمان اروپا گفت: گفت‌وگوهای مستمر طرفین می‌تواند در شناخت و درک متقابل از دیدگاه‌ها و ایجاد تفاهم موثر باشد.

به گزارش ایسنا، وی در همین راستا آمادگی مجلس شورای اسلامی بر تداوم گفت‌وگوهای فیمابین را مورد تاکید قرار داد و افزود: انجام گفت‌وگوهای منظم و مستمر میان مجلس شورای اسلامی و پارلمان اروپا ضروری به نظر می‌رسد. رییس مرکز پژوهشهای مجلس در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: غرب تحلیل درستی از واقعیات جامعه ایران ندارد و به همین دلیل دچار خطا در تحلیل و تصمیم‌گیری در ارتباط با ایران شده است.

در ادامه این دیدار کرونبرگ، رییس کمیته روابط با جمهوری اسلامی ایران در پارلمان اروپا با اشاره به تاریخ و فرهنگ غنی ملت ایران گفت: پارلمان اروپا از نتایج مذاکرات ۱+۵ با جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده و امیدوار است از طریق اقدامات اعتماد‌سازانه مذاکرات به جلو برود. کرونبرگ در ادامه با ابراز خرسندی از سفر به کشورمان و آشنایی با واقعیات جامعه ایرانی افزود: رسانه‌ها تصویر نادرستی از واقعیات جامعه و افکار عمومی ایران نشان می‌دهند که می‌توان با سفر هیات‌های مختلف به ایران این تصویر مخدوش اصلاح شود.

وی در همین چارچوب بر اهمیت تبادل هیات‌های پارلمانی میان تهران و پایتخت‌های اروپایی تاکید کرد. در این دیدار جهانگیرزاده، شوشتری، مره صدق نمایندگان مردم ارومیه، قوچان و جامعه کلیمیان ایران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از معیارهای دوگانه غرب درباره حقوق بشر و تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران به ویژه تحریم دارویی سخنانی بیان کردند.

اعلام حمایت پارلمان اروپا از توافق ایران و ۱+۵

همچنین هیات پارلمانی اروپا با نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی در محل مجلس شورای اسلامی بیش از یک و نیم ساعت دیدار و گفت‌وگو کردند. در این دیدار هیات پالمان اروپا بر حمایت از توافق ایران و ۱+۵ در ژنو تاکید کردند. یوناتن بت‌کلیا در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این دیدار گفت: نمایندگان در این دیدار نظر هیات پارلمانی اروپا را درباره تحریم‌های جدید امریکا علیه ایران پرسیدند و آنها پاسخ دادند که هر توافقی که خانم اشتون پای آن را امضا کرده باشد، مورد حمایت اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا نیز خواهد بود. وی افزود: در این دیدار وضعیت کلی اقلیت‌های دینی در ایران و سابقه زندگی اقلیت‌های دینی در ایران، برای نمایندگان پارلمان اروپا تشریح شد و ما گفتیم که در ایران هیچگاه اقلیت‌های دینی تحت فشار قرار نگرفتند بلکه حتی کلیساهای ما زیرنظر میراث فرهنگی نگهداری می‌شوند. هیات پارلمانی اروپا اقامتی شش روزه در تهران خواهند داشت و قرار است با مقامات ایرانی دیدار و گفت‌وگو کنند.

تاریخ انتشار : ۲۴ آذر, ۱۳۹۲ ۱۱:۱۱ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

#تنها_صداست_که_می_ماند

ظهر بود، فنجان چای را که گذاشتم کنار کامپیوتر، چشمم افتاد به آفتاب پشت پنجره… از بعضی خاطره ها، هزار بار هم که فرار کنی، مثل بَختک چسبیده اند به ذهنت و دست از کنج قلب و روحت برنمیدارند….

آفیش سرخ

نه خواهان شکوه بودید، نه خواهان اشک،

نه خواهان آوای ارگ‌ها، نه دعا برای مردگان،

آنک یازده سال، وه چه زود می‌گذرد، یازده سال،

زانگاه که سلاح برگرفتید،

مرگ  نمی‌زداید از خاطر، چشمان پارتیزان!

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

بی اعتمادی ۸۰ درصد مردم نسبت به نظام حاکم گویای آن است که حکومت با همین سیاست ها و برنامه ها که علیه مصالح ملی و منافع مردم است ، پیش می راند. از این رو برای نجات کشور راهی جز ایستادن در کنار….

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

جمهوری اسلامی اکنون در شرایطی قرار دارد که ادامۀ وضع موجود بدون تغییرات در ساختار نظام هر روز سخت‌تر می‌شود. پروسه و روند تحولات تاکنونی و تجربه نشان میدهد که انتظار هیچ تغییر مثبتی از حکومت به شکل امروزی آن برای بهتر شدن اوضاع کشور متصور نیست، بلکه برعکس وضع بدتر از امروز خواهد شد. از این‌ رو عدم شرکت در انتخابات، آغاز راهی دشوار برای فشار مدنی بیشتر مردم به نظام برای تغییرات است. تنها نافرمانی مدنی و اعتراضات گسترده، یک‌پارچه و متحد مردم در مقیاس وسیع است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در برابر پرسش سخت تن دادن به خواست مردم، یا سرنوشتی نا معلوم و تلخ برای خودش قرار دهد.

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

ما خواهان توقف، ممنوعیت و لغو صدور و اجرای احکام اعدامیم! تنها با اعتراض گستردۀ مردمی و مبارزات پی‌گیر جامعۀ مدنی می‌توان صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف  و در راستای ممنوعیت و لغو اعدام از قوانین کشور گام برداشت.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

#تنها_صداست_که_می_ماند

آفیش سرخ

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

سلطه بدون هژمونی