یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۹

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۹

سرکوب مردم را متوقف کنید!

در روزهای گذشته شهرهای مختلف میهن ما شاهد اعتراض مردم به جهش شدید قیمت و کمبود مواد غدایی اساسی و تظاهرات مرتبط با آن بوده است. حکومت جمهوری اسلامی به جای انجام وظیفۀ خود در تامین معاش مردم مانند همۀ موارد پیشین به سرکوب خشن این اعتراضات و تظاهرات دست یازیده است. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) سرکوب مردم را محکوم می‌کند و خواهان توقف بلاوقفۀ آن، آزادی بی‌درنگ همه دستگیرشدگان و رسیدگی به خواست‌های بر حق مردم است.

 

سرکوب مردم را متوقف کنید!

به وظیفۀ حکومت در تامین معاش مردم عمل کنید!

در روزهای گذشته شهرهای مختلف میهن ما شاهد اعتراض مردم به جهش شدید قیمت و کمبود مواد غدایی اساسی  و تظاهرات مرتبط با آن بوده است. حکومت جمهوری اسلامی به جای انجام وظیفۀ خود در تامین معاش مردم مانند همۀ موارد پیشین به سرکوب خشن این اعتراضات و تظاهرات دست یازیده است.

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) سرکوب مردم را محکوم می‌کند و خواهان توقف بلاوقفۀ آن، آزادی بی‌درنگ همه دستگیرشدگان و رسیدگی به خواست‌های بر حق مردم است.

عامل بروز این اعتراضات و تظاهرات حذف یارانۀ برخی کالاهای اساسی و «ارز ترجیحی» علیرغم گرانی سرسام‌آور کالاهای اساسی و آن هم پس از بالا بردن رسمی قیمت ماکارونی و افزایش نرخ آرد و نان، از سوی دولت است. «ستاد تنظیم بازار» در روز پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت چهار کالای اساسی شامل مرغ، تخم‌مرغ، روغن، لبنیات و زیرمجموعه‌های این چهار کالا را گران کرد. اولین تاثیر این اقدام، جهش یک بارۀ قیمت‌  این کالاها و گران شدن تا ۳۰۰ درصدی آن‌ها بود. جهش کمرشکن قیمت‌ها از یک سو مردم هراسان را به جلوی فروشگاه‌های مواد غذایی و تشکیل صف‌های طولانی کشاند و از سوی دیگر، اعتراضاتی را در شهرهای مختلف ایران شکل داد که هر روز ابعاد گسترده‌تری یافت و می‌یابد.

حذف یارانه و یکسان‌سازی نرخ ارز خواست بازار ایران و تکنوکرات‌های پیرو اقتصاد نولیبرال نزدیک به حاکمیت است که در تمام ادوار سیاسی جمهوری اسلامی متناوباً اجرا شده و  به دلیل ساختار فاسد و معیوب اقتصاد هیچ‌گاه موفق نبوده است. «اصلاحات» ویران‌گر نولیبرالی این‌چنینی حتی در باثبات‌ترین اقتصادهای جهان نیز طبقات، اقشار و گروه‌های اجتماعی کم‌درآمد، محروم و آسیب‌پذیر جامعه را با مشکلات عدیده مواجه می‌کند، چه برسد به کشور ما که سوءمدیریت و فساد مزمن رخنه کرده در همۀ ارکان‌ حکومت، بدون آن هم منجر به عمیق‌تر شدن هر روزۀ شکاف طبقاتی و پاسخ نگرفتن اعتراض‌های به‌حق مطالباتی شده است؛ شرایطی که در کنار تحریم‌های کمرشکن آمریکا، آیندۀ اقتصاد بیمار و بی‌ثبات ایران را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

دولت جمهوری اسلامی در حالی دست به چنین اقداماتی زده است که در سال‌های گذشته نشان داده بی‌کفایت‌تر و فاسدتر از آن است که بتواند برنامه‌ای برای کنترل و مهار تورم و بازار داشته باشد. در حالی که مجموعهٔ سیاست‌های حکومت سفرۀ کوچک محروم‌ترین اقشار میهن ما را کوچک‌تر از پیش کرده، جناح‌های مختلف و رقیب سهیم در حکومت با بی‌مسئولیتی تمام به جای تلاش برای چاره‌جویی جهت رفع مشکلات مردم، شرایط را برای بهره‌گیری از نارضایتی عمیق و به حق مردم فراهم دیده، آن را صرفاً به عنوان فرصتی برای سهم‌خواهی بیشتراز قدرت، تسویه حساب‌های شخصی و گروهی درون‌حکومتی و تخریب و متهم کردن هم‌دیگر یافته‌اند. در چنین شرایطی، مردمی که امید و اعتمادشان را به امکان اتخاذ هرگونه تدبیر و اقدامی اساسی برای بهبود وضعیت معیشتی‌شان از دست داده‌اند، چاره‌ای جز اعتراض‌های خیابانی نمی‌بینند.

سازمان ما همواره بر تاثیر مستقیم عوامل دوگانۀ درونی و بیرونی در افزایش فشار اقتصادی و بار کمرشکن گرانی بر زندگانی مردم و بر سفرۀ زحمت‌کشان و اقشار و طبقات کم‌درآمد و کم‌توان اقتصادی اشاره و تاکید داشته است. در کنار نقش و مسئولیت اصلی حکومت جمهوری اسلامی در قبال وضعیت اسف‌بار اقتصادی کشور از یک سوی، تحریم‌های جنایت‌کارانه و امپریالیستی آمریکا از سوی دیگر، در تشدید اوضاع و نابودی اقتصاد کشور ما نیز تاثیرات ویران‌گر تعیین‌کننده‌ای گذاشته است.

مجموعۀ این فشارها در کنار افزایش تاثیرات مخرب ناشی از تغییرات اقلیمی میهن ما را فاقد هر گونه امکاناتی برای مهار عواقب  ناشی از بروز فجایع طبیعی و بحران‌های سیاسی کلان جهانی مانند جنگ روسیه علیه اوکراین کرده است. در شرایطی که بروز این تهاجم خانمان‌سوز باعث محروم شدن همهٔ جهان از محصول گندم دوتولید کنندۀ عمدۀ بین‌المللی، این منبع اصلی غذایی و در ارتباط با آن حتی ممنوعیت صدور گندم هند به بازار جهانی شده است، در شرایطی که بروز چنین بحران‌هایی به خودی خود موجب تغییر اساسی در زمینهٔ تامین مایحتاج اولیهٔ زندگی همهٔ مردم جهان می‌شود، دولت و حکومت جمهوری اسلامی با سلب مسئولیت بنیادین از خود در تامین معاش روزمرهٔ مردم، با اجرای این برنامه‌ها عملاً بار عواقب سیاست‌های اقتصادی و تولیدی نابخردانهٔ خود را با توسل به نوعی خودکشی اجتماعی به مردم رنج‌کشیدهٔ میهن ما حواله داده و منتقل کرده است.

این بدیهی ترین وظیفۀ یک حکومت است که امکانات تامین معاش مردم را تامین کند. مجموعۀ حکومت جمهوری اسلامی در قبال مردم مسئول و موظف به انجام این کار است. اما تنها چیزی که این حکومت استبدادی از حکومت کردن آموخته است، دست بردن به خشونت و کشتار و اعمال قهر حکومتی علیه مردم بی‌دفاع میهن ماست.

این اعتراض‌ها در حالی شکل گرفته‌اند که جنبش‌های مطالباتی کارگران، معلمان، بازنشستگان و دیگر طبقات، اقشار و گروه‌های اجتماعی در دو سه سال گذشته نه تنها هر روز ابعاد گسترده‌تری به خود گرفته و می‌گیرد، بلکه هرچه می‌گذرد، خصلت مطالبه‌محوری و تاکید بر خواسته‌های صنفی و مشخص در آن‌ها عمیق‌تر و عنصر خشونت‌پرهیزی در آن‌ها هر چه برجسته‌تر می‌گردد. اما این حکومت نالایق سرکوب‌گر است که می‌کوشد با توسل به خشونت به خواست‌های برحق مردم جنبهٔ ناآرامی‌های خشونت‌آمیز بدهد و به این بهانه ابعاد سرکوب و تضییقات اجتماعی را باز هم گسترده‌تر سازد. با این همه، همین ویژگی‌های برجسته است که موجب شده این جنبش‌ها علیرغم سرکوب گسترده، دستگیری و هزینۀ سنگینی که متحمل شده‌اند، تداومی ناگزیر پیدا کنند. ما برآنیم که تجربه‌آموزی از اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶ و آبان‌ماه ۹۸ از یک سو و جنبش‌های صنفی، هم‌بستگی، مطالبه‌محوری و خشونت‌پرهیزی، از سوی دیگر، امکان گستردگی و عمق بخشیدن و به نتیجه رسیدن این اعتراض‌ها و برآمد ها را هر چه بیشتر فراهم می‌کند.

جمهوری اسلامی که از یک سو پایگاه اجتماعی‌اش روز به روز بلاانقطاع کوچک و کوچک‌تر می‌شود و از سوی دیگر در راستای تحقق توهم دیرپای خود مبنی بر تحکیم مبانی حکومت با تلاش در یک‌دست کردن آن هر روز نیروها، دسته‌ها و محافلی از نیروهای خود را از کانون قدرت می‌راند، بار دیگر نشان داد هراسش از شکاف عمیق حکومت و مردم و بیم‌اش از توفق ارادهٔ مردم بیش از آن است که بتواند پاسخی در خور به مطالبات برحق معترضان بدهد. اولین واکنش حکومت به اعتراضات مردم مانند همۀ موارد پیشین منتسب کردن اعتراض‌ها به «کشورهای بیگانه» و «گروه‌های معاند» و متعاقب آن به میدان آوردن نیروی سرکوب، پرتاب گاز اشک‌آور، دستگیری و زخمی کردن معترضان بوده است.

همهٔ راه‌بردها و راه‌کارهایی که جمهوری اسلامی در تمامی این سال‌ها در زمینهٔ اقتصادی و معیشتی پیش پای مردم و میهن ما گذاشته است جز کشاندن کشور به بن‌بست و تشدید مزمن اختلاس، فساد، فقر و فاقهٔ عمومی حاصلی نداشته است. تنها با مشارکت متخصصان دل‌سوز و مردمی و تامین حضور و مشارکت واقعی مردم و مجموعهٔ نیروهای مردمی، میهن‌دوست، آزادی‌خواه و عدالت‌طلب در مدیریت کشور است که می‌توان میهن ما را از مصائب مبتلابه آن نجات داد. استبداد دینی نولیبرال راهی برای گشودن منظومهٔ معضلات چند وجهی، چندلایه و درهم‌تنیدهٔ ایران ندارد.

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) که هم حق تامین معیشت و هم حق اعتراض را حق بلامنازع هر شهروند ایرانی می‌داند، یورش حکومت به اعتراض مردم را محکوم می‌کند و خواهان متوقف کردن بلاوقفهٔ سرکوب مردم آزادی بی‌قید و شرط همۀ دستگیرشدگان روزهای اخیر در شهرهای مختلف ایران است.

پاسخ اعتراض مردم سرکوب و خشونت نیست!

سرکوب را متوقف کنید!

دستگیرشدگان را آزاد کنید!

تامین معاش مردم وظیفه شماست! به جای سرکوب مردم، به وظیفهٔ خود عمل کنید!

 

سه‌شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ (۱۷ مه ۲۰۲۲ میلادی)

هیئت سیاسی – اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

 

تاریخ انتشار : ۲۷ اردیبهشت, ۱۴۰۱ ۴:۲۳ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

چگونه رسانه های بریتانیا و ایالات متحده فلسطینیان را انسان زدایی می کنند؟

رسانه‌های بریتانیایی-آمریکایی مرگ فلسطینی‌ها را منفعلانه گزارش می‌کنند، گویی از طریق سوانح طبیعی مرده اند، اغلب مرگ‌ها را به زبانی بیان می‌کنند که نشان می‌دهد آنها عمدتاً حماس یا در مجاورت حماس هستند، یا حداقل به‌طور نامناسبی در مقابل موشک‌ها قرار گرفته اند.

مطالعه »
یادداشت

گسترش دامنه جنگ ویرانگر بین اسراییل و فلسطین خطر بزرگی‌ست براى منطقه و جهان!

ریشهٔ این جنگ، نتیجه دو دهه سیاست تهاجمی اسراییل در قبال فلسطین و حمایت قدرت‌های غربی از آن است. امیدواریم جامعهٔ جهانی قادر باشد با درک این موضوع، برای برقراری آتش بس و بازگشت به دیپلماسی صلح از راه‌های مسالمت‌آمیز و متکی بر توافق اسلو برای حل مسئلهٔ فلسطین و جلوگیری از گسترش یک جنگ ویرانگر دیگر اقدام کند.

مطالعه »
آخرین مطالب

با دانشگاه چه باید کرد؟ بررسی راهکار برون‌رفت از انسداد فعالیت سیاسی در دانشگاه

امروز نهادهای امنیتی مستقیما در دانشگاه ورود کرده‌اند و اعتراضات درون‌دانشگاهی سر از دادگاه‌های انقلاب درمی‌آورد و پرونده‌هایی که پنداشته می‌شود با تعلیق از تحصیل مواجه شود، به یک باره با مجازات حبس تعزیری روبه‌رو می‌شود.

امریکا با وتوی خود شریک جرم کشتار مردم فلسطین و مسئول تهدید صلح و امنیت جهانی است!

سازمان ما نه تنها امریکا را از این پس شریک جرم اسراییل در نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در غزه می‌داند، بلکه مسئول خطر گسترش جنگ و تهدید صلح جهانی می‌شمارد.

پیچیدگی انتخابات در روسیه!

روحیۀ صلح‌طلبانه در روسیه روبه افزایش است، مطابق آمار, بیش از سی درصد ساکنان جوان روسیه خواهان پایان دادن به جنگ می‌باشند.

زینب جلالیان: تنها زن زندانی سیاسی کرد ایرانی که به حبس ابد محکوم شده است!

روند دستگیری و شرایط حبس زینب جلالیان، تنها زن زندانی سیاسی محکوم به حبس ابد، نامه‌های او و هم‌سلولی‌های‌اش نمونه‌ای است از تداوم صدای آزادی‌خواهی و حق‌طلبی زنان علیرغم فشارهای متعددی که این فعالین سیاسی و مدنی دهه‌هاست با آن دست به گریبان‌اند.

یادداشت

گسترش دامنه جنگ ویرانگر بین اسراییل و فلسطین خطر بزرگی‌ست براى منطقه و جهان!

ریشهٔ این جنگ، نتیجه دو دهه سیاست تهاجمی اسراییل در قبال فلسطین و حمایت قدرت‌های غربی از آن است. امیدواریم جامعهٔ جهانی قادر باشد با درک این موضوع، برای برقراری آتش بس و بازگشت به دیپلماسی صلح از راه‌های مسالمت‌آمیز و متکی بر توافق اسلو برای حل مسئلهٔ فلسطین و جلوگیری از گسترش یک جنگ ویرانگر دیگر اقدام کند.

مطالعه »
بیانیه ها

امریکا با وتوی خود شریک جرم کشتار مردم فلسطین و مسئول تهدید صلح و امنیت جهانی است!

سازمان ما نه تنها امریکا را از این پس شریک جرم اسراییل در نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در غزه می‌داند، بلکه مسئول خطر گسترش جنگ و تهدید صلح جهانی می‌شمارد.

مطالعه »
پيام ها

پیام نرگس محمدی در مورد اعدام میلاد زهره وند، هشتمین معترض جنبش زن زندگی آزادی

حکومت دینی استبدادی، فریبکارانه و حیله‌گرانه قواعد کشتار بی‌رحمانه را به جای میدان جنگ در دالانهای دادگاه انقلاب و به جای فرماندهان، با قضات دست‌نشانده نهادهای امنیتی_نظامی پیش می‌برد. صحنه جنایت قتل و کشتار حکومتی هم با تشریفات مبتذل، “سکوی اجرای قانون” نامیده می‌شود.

مطالعه »
بیانیه ها

امریکا با وتوی خود شریک جرم کشتار مردم فلسطین و مسئول تهدید صلح و امنیت جهانی است!

سازمان ما نه تنها امریکا را از این پس شریک جرم اسراییل در نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در غزه می‌داند، بلکه مسئول خطر گسترش جنگ و تهدید صلح جهانی می‌شمارد.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

با دانشگاه چه باید کرد؟ بررسی راهکار برون‌رفت از انسداد فعالیت سیاسی در دانشگاه

امریکا با وتوی خود شریک جرم کشتار مردم فلسطین و مسئول تهدید صلح و امنیت جهانی است!

خشونت خانگی، دردی که درمان دارد

پیچیدگی انتخابات در روسیه!

زینب جلالیان: تنها زن زندانی سیاسی کرد ایرانی که به حبس ابد محکوم شده است!

هنری کیسینجر: یک سالوس