سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۱۰

سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۱۰

سوریه به آرامش نیاز دارد نه پهپاد

شتاب اسرائیل در اعلام این نکته که هواپیمای اف – 16 این کشور توسط دفاع ضد هوایی سوریه سقوط کرده است، هرچند نوع موشک پرتاب شده و کل سیستم پدافند هوایی سوریه از نوع روسی است، تلاشی است به باوراندن مسکو به این نکته که : عملیات اسرائیل تهدیدی برای منافع روسیه در منطقه نیست، و هدف مقابله با تثبیت هرچه بیشتر ایران در 2 قدمی مرزهای اسرائیل است.

به دنبال موفقیت های نیروهای دولتی سوریه بر داعش در ماه دسامبر سال گذشته میلادی، و همراه با آن فعالتر شدن گفتگوی‌های دیپلماتیک در مورد آینده سوریه، و نیز طرح موضوع تدارک برای بازسازی ویرانه‌های جنگ در این کشور، این امید را در اذهان آفرید که رفته رفته سایه شوم جنگ از سر مردم این کشور زدوده می شود و “امید به فردا ” در قلب میلیون‌ها سوری، جوانه خواهد زد.

اما آنچه از آغاز سال نو میلادی به این‌سو در داخل و خارج از سوریه  بوقوع پیوست، نشان از یک “خوش‌باوری” زود‌رس بود که تنها به دلیل «تبلیغات» وسیع پیرامون تارو مار شدن داعش، از جانب رسانه‌های خبری سوریه، ایران و روسیه، ایجاد گشت. این درست است که در سایه این پیروزی‌ها، رژیم بشار اسد حداقل در مناطق تحت کنترل نسبی ارتش این کشور، نسبتا تحکیم و دوباره تثبیت یافته است؛ اما حمله ترکیه به منطقه عفرین و جنگ شدید در ۲ جبهه ادلب و دیرالزور  و در نهایت عملیات اخیر اسرائیل در حمله به چندین مقر نظامی که به گفته مقامات این کشور، هم مناطق نظامی متعلق به سوریه و هم مراکز تحت کنترل نظامیان ایران، هدف این حمله‌ها بوده‌اند، همه امیدها را به نگرانی تبدیل نمود.

اگر در منطقه عفرین عملیات ارتش ترکیه با هدف “تامین امنیت مرزها” تا عمق ۳۰ کیلومتری داخل خاک سوریه، و با تایید آمریکا و موافقت روسیه صورت گرفت. اما جنگ در دو جبهه ادلب و دیروالزور با یک انگیزه مشترک، اما ۲ «حاشیه» متفاوت صورت می‌گیرند. حمله هواپیماهای اسرائیلی و  سقوط هواپیمای  اف – ۱۶ اسرائیل که در منازعات چندین دهه میان اسرائیل و سوریه جزو موارد بسیار نادر به حساب می‌آید، ابعاد این ۲ حاشیه را بسیار وسیعتر کرده و به موضوعی اصلی تبدیل می‌کند.

نقش روسیه و آمریکا

روشن است که هم روسیه و هم آمریکا در هر دو عرصه نظامی و دیپلماتیک، اهداف معین خود را در این مناقشه دنبال کرده و همچنان ادامه می‌دهند. از یک‌سو آمریکا پس از شکست‌های پیاپی داعش در مناطق وسعی از سوریه، و مسائلی که منجر به توافقنامه آتش‌بس میان نیروهای کرد سوری و داعش گردیدند، با کنار گذاشتن موقت سیاست پایان دادن به رژیم اسد، اقدام به تقویت تسلیحاتی هر چه بیشتر کردها و نیز  نیروهای ارتش آزاد سوریه کرد؛ علاوه بر این، آمریکا اقدام به ایجاد نیروی مسلح جدید ۳۰ هزارنفری در سوریه نمود که استخوان‌بندی آن را این ۲ نیروی یادشده تشکیل می‌دهند. هدف از تشکیل آن نیز، ایجاد نیروی مرزبانی در مناطق تحت کنترل کردها و ارتش آزاد سوری، به منظور تجزیه احتمالی سوریه است. مکمل این اقدام در عرصه دیپلماتیک، به بن‌بست کشاندن مذاکرات ژنو با طرح شرط «مذاکرات آری، اما بدون اسد» است. در عین حال تلاش آمریکا برای پیشبرد هدف نهایی خود که فراتر از موضوع «بودونبود اسد» و به شکست کشاندن نقشه‌های ایران در منطقه است، همچنان نیز ادامه می‌دهد.

در ارتباط با آنچه در منطقه عفرین پیش‌ آمد ، شاید بتوان از موضوع عدم کنترل کامل آمریکاییان بر  کردها  یاد کرد؛ بدین ترتیب که بخشی از سلاح‌ها و تجهیزات تحویل‌شده  از جانب آمریکا به کردهای سوریه، در اختیار نیروهای پ.ک.ک. قرار گرفتند و این بهانه‌ای شد برای ترکیه در ابراز نگرانی از امنیت مناطق مشترک مرزی با سوریه. موفقیت ترکیه  یکی در کشاندن روسیه به موضع “سکوت” در عملیات عفرین، و دیگری، جلوگیری از حضور نمایندگان واقعی کردهای سو ری در مذاکرات سوچی، در این چارچوب قابل تبیین‌اند.

در مورد روسیه، موضوع به شکل دیگری مطرح است. روشن است که هدف نظامی روسیه از تثبیت دولت رسمی سوریه، چه با حضور اسد در لحظه و چه بدون اسد در آینده، حفظ ۲ پایگاه نظامی روسیه در این کشور است که به خاطر پشتیبانی ناوگان دریایی روسیه در منطقه، برای روسیه از اهمیت استراتژیک برخوردار است. در عرصه دیپلماتیک نیز، این کشور تلاش داشت و دارد که با به دست گرفتن ابتکار عمل در مذاکرات آستانه، و «کنگره گفتگوی ملی سوریه» در سوچی، تلاش‌های آمریکا در تأثیرگذاری بر مذاکرات ژنو را خنثی نماید.

در کنار اهداف یاد شده، یکی دیگر از تلاش‌های درازمدت روسیه از حضور در سوریه، در عرصه نظامی و از آن مهم‌تر در عرصه دیپلماتیک، تاثیر گذاری بر سیاست‌های کلان منطقه و برقراری روابط تجاری در عرصه‌های نظامی و نیروگاه‌های اتمی با کشورهای منطقه است. موفقیت‌های نظامی رژیم اسد به دلیل حمایت نیروهای هوابرد روسیه، واقعیتی غیر قابل انکار‌اند. اما این موفقیت‌‌ها، بدون حضور نیروهای وابسته به سپاه پاسداران، حزب‌الله لبنان و  «نیروهای مسلح قراردادی روسی» (این نیروها بر اساس قرارداد دولت سوریه با شرکت‌های خصوصی
 در این کشور حضور دارند و تحت پوشش و مسئولیت ارتش روسیه قرار ندارند.)در زمین، امکان‌پذیر نبودند.

یکی از جلوه‌های “حاشیه‌”‌ یاد شده در سطور بالا مربوط است به هماهنگی و عدم هماهنگی میان ستاد عملیاتی روسیه با مقر فرماندهی عملیات سوری – ایرانی در دو منطقه ادلب و دیرالزور.  در اولی نیروی هوایی روسیه حضور فعال دارد و در دیرالزور، بویژه جنگ‌های چند روز اخیر، نیروی هوایی آمریکا نقش اصلی را بر عهده دارد، آن‌هم در حمایت هوایی از ارتش آزاد سوریه در برابر نیروهای دولتی سوری و همراهان.

خطر امکان شدت‌گیری حملات اسرائیل به سوریه و پاسخ قریب به یقین سوریه و ایران به این حملات، برای روسیه به معنای قرارگرفتن در وضعیت نه پیش و نه پس است. علت در عدم تمایل نه اسرائیل و روسیه برای
درمقابل هم قرارگرفتن در جنگ سوریه است. این موضوعی است که همه “شرکت کنندگان” در این مصاف از آن با خبرند. شتاب اسرائیل در اعلام این نکته که هواپیمای اف – ۱۶ این کشور توسط دفاع ضد هوایی سوریه سقوط کرده است، هرچند نوع موشک پرتاب شده و کل سیستم پدافند هوایی  سوریه از نوع روسی است، تلاشی است به باوراندن مسکو به این نکته که : عملیات اسرائیل تهدیدی برای منافع روسیه در منطقه نیست، و هدف مقابله با تثبیت هرچه بیشتر ایران در ۲ قدمی مرزهای اسرائیل است.

علی اکبر ولایتی، مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌المللی در تازه‌ترین سخنان خود در تهران اظهار داشت: «منطقه، منطقه ما است و ما کشور مهم غرب آسیا هستیم و در منطقه خودمان حق داریم که به ندای ملت‌های دیگر که دوست ما هستند و یا عضو محور مقاومت هستند و اگر از ما برای مشورت یا هر کمک دیگری که محور مقاومت را تقویت می‌کند، دعوت کردند، پاسخ مثبت دهیم». این سخنان البته هیچ نکته جدیدی با خود به همراه ندارند در پاسخ به نگرانی برخی کشورهای اروپایی از شدت‌گیری فعالیت‌های ایران در منطقه، ابراز شدند. البته روسیه نیز به‌طور تلویحی در پیام وزارت‌خارجه این کشور از امکان شعله ور شدن آتش جدیدی در منطقه، ابراز نگرانی کرده است. اما آنچه در عملیات اخیر اسرائیل که در واکنش به پرواز پهپاد بر آسمان اسرائیل،  به مثابه فاکتوری جدید عمل می کند، برخلاف اکثر عملیات چند دهه اخیر اسرائیل در سوریه، پذیرش مستقیم مسئولیت عملیات صورت گرفته توسط این کشور است. اسرائیل اعلام کرده است که این پهپاد توسط نیروهای نظامی ایران، مستقر در سوریه به پرواز درآمده و هدایت شده است.

قطعا این عملیات و این اظهار نظرها  حاوی شوم‌ترین پیام نه فقط برای مردم  سوریه، بلکه همچنین برای مردم
ایران و اسرائیل و تمامی نیروهای ضد جنگ و صلح‌دوست منطقه است که آشکارا می‌گوید: ما نه از برای آباد کردن، بلکه به‌خاطر ویران کردن آمده‌ایم.

 

تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن, ۱۳۹۶ ۷:۵۴ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

درآفریقای جنوبی از میراث نلسون ماندلا چه چیزی باقی مانده است؟ او نماد جنبش ضد آپارتاید در این کشور بود و هنوز هم به عنوان یک الگو در مبارزه با ظلم و بی عدالتی شناخته می شود.اما روحیه کشور متشنج است و اعتماد به دولت در حال کاهش است. از سوی دیگر، دموکراسی آفریقای جنوبی با قوه قضاییه عمدتاً مستقل، رسانه‌های آزاد و جامعه مدنی هوشیار خود, ثابت می‌کند که انعطاف‌پذیر است. 

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

دسته‌بندی کارگران و فرق گذاشتن میان آن‌ها، امکان تشکل‌یابی متحد و همگرایی افقی کارگران واحدها را به نفع کارفرما به صفر می‌رساند؛ وقتی در یک کارگاه کوچک مثل انبار یک شرکت، کارگرانِ همکار، سه مدل قرارداد و سه نوع دستمزد داشته باشند، هرگز نمی‌توانند سر مطالبات مشترک با کارفرما چانه‌زنی کنند یا دست به اعتراض جمعی بزنند چون اساساً سرنوشت مشترکی در میان نیست؛

نگاهی به بحران های منطقه «غرب آسیا» در پرتو گذار به «نظم نوین جهانی»-بخش یک

سال ها روال رایج این‌گونه بود که ایالات متحده آمریکا تعیین می‌کرد که در غرب آسیا چه اتفاقی باید بیفتد و چه اتفاقی نباید رخ دهد. بدون توافق و دخالت آمریکا در گذشته ای نه چندان دور هیچ مناقشه و بحرانی رفع نمی شد. اکنون دیگر بر کسی پوشیده نیست آن چیرگی گذشته آمریکا در منطقه رو به کاهش می باشد و بسیاری از مسائل مهم منطقه بدون حضور و حتی مشورت با آمریکا روی می دهد.

“ما و تخت پرویز”

زنده یاد پرویز بابایی در بازگویی خاطرات خود برای این قلم عنوان داشته بود که از همان بدو ورود خود در عرصه کار چاپ و چاپخانه به وقت نوجوانی با اسم کوه و کوه‌نوردی آشنا شد و متوجه گردید که تمام کارگرانی که شور و شرر مبارزاتی دارند برای کوه و کوه‌نوردی منزلتی خاص قائل هستند و او هم خیلی زود به‌جمع آن‌ها اضافه شد.

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

نگاهی به بحران های منطقه «غرب آسیا» در پرتو گذار به «نظم نوین جهانی»-بخش یک

“ما و تخت پرویز”

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

صدور حکم دادگاه بین المللی کیفری برای بازداشت نتانیاهو، گالانت و رهبران حماس!