چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۰۴

چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۰۴

چرا جمهوری اسلامی ایران سفارت انگلستان را اشغال می کند؟

 علت های اصلی این کار را می شود از چندین زاویه مورد بررسی قرار داد. علت محوری شاید در این می باشد که از طریق این حمله جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند تا ابتکار عمل در عرصه مبارزات سیاسی تبلیغاتی را خود بدست گرفته و برای مدتی نسبتا طولانی جلو روند جاری تبلیغاتی و تهدیدهای تهاجم آمیز بر علیه حکومت ایران را بگیرد

 

بدون کوچکترین شکی باید اذعان کرد که حد اقل جناحهایی از حکومت جمهوری اسلامی ایران حمله به سفارت انگلستان در تهران را تدارک دیده بودند. از عکسهایی که حمله کنندگان در دست داشتند بر می آید که آنها از حامیان ولایت فقیه بودند. در وحله اول این امر میرساند که در رده های بالای حلقه تصمیم گیرندگان اطراف ولایت فقیه چنین اقدامی تصمیم گیری شده و به مرحله اجرا گذاشته شده است. این به آن مفهوم نیست که جناح احمدی نژاد یا حتی اقلیتی از سبزها از این کار بدشان می آید. سکوت اکثریت جناحهای حکومتی و تایید تلویحی انها نشان می دهد که اگر چه همه جناحها در این کار دست اندر کار نبودند، کلیت نظام جمهوری اسلامی ایران از این کار خوشنود می باشند.

در شرایطی که نیروهای جبهه آزادی و دموکراسی در شاخ افریقا و خاورمیانه، دیکتاتوریهای خود کامه را یکی پس از دیگری بکمک حمایت جهان اول و افکار عمومی جامعه جهانی  سرنگون می کنند، امواج این سونامی بر سواحل حکومت جمهوری اسلامی ایران نزدیکتر و نزدیکتر می گردد. تاثیرات این خیزشها از یک طرف خونها را در درون رگهای جنبشهای جوانان، دانشجویان، زنان، ملیتها ، کارگران و روشنفکران به غلیان در می آورد. از طرف دیگر کشورهای غربی در ادامه استراتژی استقرار لیبرال دموکراسی در کشورهای دیکتاتوری عقب مانده، حلقه محاصره را بر این دیکتاتوریها تنگتر و تنگتر می کنند. تنها کشورهایی که بخاطر قرار دادهای نظامی اقتصادی قدرتمند با این کشورها  و محاسبات استراتژیک ژئوپولیتیک خود با چنان سیل خروشان در این کشورها بصورت جدی مخالفت می کنند، روسیه و چین میباشند. طبیعی است در عرصه جهانی رقابت آنها با دنیای غرب در عرصه کنترل منابع زیر زمینی و بازارهای تجارت، کار و سرمایه ایجاب بکند که چنین مواضعی بگیرند.

سوال اصلی بر سر این است که جمهوری اسلامی ایران در چنین شرایطی چرا به حمله به سفارت انگستان در تهران دست می زند؟ علت های اصلی این کار را می شود از چندین زاویه مورد بررسی قرار داد. علت محوری شاید در این می باشد که از طریق این حمله جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند تا ابتکار عمل در عرصه مبارزات سیاسی تبلیغاتی را خود بدست گرفته و برای مدتی نسبتا طولانی جلو روند جاری تبلیغاتی و تهدیدهای تهاجم آمیز بر علیه حکومت ایران را بگیرد. الان که دیگر از نظر افکار عمومی جهانی و در جنگ تیلیغاتی سیاسی بین المللی این فکر مورد قبول عام قرار گرفته است که حکومت بشار الاسد باید برود، فاز بعدی در این بعد مبارزاتی بر این محور استوار است که نیروگاههای انرژی اتمی ایران باید برچیده شود.

 استراتژی عمومی جهان غرب در مورد ایران این است که ایران نباید سلاح هسته ای داشته باشد و در ایران حکومت دموکراتیک و قانونمدار باید حاکم باشد. نه تنها این مساله به شعار محوری تبلیغاتی میدیای سیاسی جهانی و حکومتهای غرب تبدیل گردیده است، بلکه در این مقطع زمانی بهترین فرصت بین المللی از هر زاویه محاسباتی برای غرب فراهم گردیده است تا بتواند به چنین هدف خود تحقق ببخشد. در کنار مانورهای نظامی اسرائیل و کشورهای غربی، گزینه نظامی در مورد ایران دوباره برجسته تر میگردد. استفاده محدود و جراحی شده از این متد از طرف غرب دور از انتظار به نظر نمی رسد. در چنین شرایطی اتفاق حمله به سفارت انگلستان از طرف جمهوری اسلامی ایران در تهران به اصطلاح به تقلید از حمله سال هفتاد و نه به سفارت آمریکا، ویژگی خاص خود را دارا می باشد.

این اتفاق در شرایطی روی میدهد که از یکطرف جمهوری اسلامی ایران به ترور ها و عملیات انتحاری در کشورهای همجواری که مناسبات دوستانه ای با غرب دارند آغازی نوین بخشیده است. فعالیت روز افزون حزب الله در دفاع از حکومت بشار الاسد، دخالتهای روز افزون از طریق تحریک شیعیان عربستان، بحرین و عراق و ترور رافق تقی نویسنده منتقد آذربایجانی نمونه های اندکی از کارهایی هستند که هر روز گوشه هایی از آنها را شاهد هستیم. در شرایطی که ایران از یک طرف تلاش گسترده ای را آغاز کرده است تا کنترل جنگ روانی سیاسی تبلیغاتی را از طریق ترور و ایجاد رعب و وحشت  و عملیات ماجراجویانه از دست دنیای غرب بگیرد، از طرف دیگر از فرصتهای ایجاد شده با مهارت استفاده شایانی می کند.

حمله نیروهای ناتو به پاسگاههای پاکستان در نوار مرزی و کشته شدن بیست و چهار سرباز پاکستانی در نتیجه این عملیات چون با عذرخواهی آمریکا همراه نبود، افکار عمومی بیش از صد و پنجاه ملیون مسلمان پاکستانی و از آن جمله دولت پاکستان را بر علیه غرب بر انگیخت. حمله جمهوری اسلامی ایران به سفارت انگلیس آب سردی بر این آتش بر افروخته می پاشد و جمهوری اسلامی ایران را بعنوان برادر مسلمان مدافع مسلمانان در افکار عمومی پاکستان جای می اندازد. ایران احتیاج به پشت جبهه قدرتمندی دارد. همانطور که پاکستان پشت جبهه  طالبانها  در حمله به افغانستان بوده است، می تواند پشت جبهه ای در دفاع از جمهوری اسلامی ایران هم قرار بگیرد.

خبر بعدی که مربوط میباشد به کنفرانس حل مساله افغانستان در شهر بن آلمان و احتمال مشارکت طالبانها در مورد آشتی ملی در قدرت سیاسی و استقرار نوعی حکومت اسلامی پارلمانی در افغانستان که منافع غرب را تامین بکند. تحریم این کنفرانس از طرف پاکستان یکی از گامهایی میباشد که منافع جمهوری اسلامی ایران را که عدم موفقیت کامل این کنفرانس میباشد، تقویت می کند. حمله جمهوری اسلامی به سفارت انگلستان از یکطرف افکار عمومی را از این کنفرانس منحرف کرده و آنرا تحت الشعاع قرار میدهد. آیا تلاش ایران در زمینه تحت کنترل گرفتن جنگ روانی سیاسی تبلیغاتی قادر خواهد بود روند سیاسی تحولات سیاسی منطقه ای را تغییر بدهد؟ به استنباط من نه. این ماجراجوئیها نخواهند توانست جلو سیل عظیم و سونامی را که در شاخ افریقا و خاورمیانه جاری می باشد، بگیرد. بر عکس، این اقدامات ماجراجویانه به ضد خود تبدیل شده و کشورهای خواهان تغییر رژیم در تهران را در عزم خویش مصمم تر خواهد کرد.

در موضعگیریهای سازمانهای سیاسی اپوزیسون سکولار دموکراتیک، دو خط فکری به یک فصل مشترک واحد که حمایت از جمهوری اسلامی ایران می باشد میرسند. یکی ضد امپریالیستهای طرفدار پرولتاریا که اذهانشان در زمان استالین منجمد شده و گامی فراتر نگذاشته اند. دیگری آنهایی می باشند که بر این طبل میکوبند که کشور در معرض تهاجم و غارت خارجی قرار گرفته است و استقلال ما در خطر است. همه رهبران این خطوط فکری که خود در کشورهای غربی زندگی می کنند، بر این طبل می کوبند که غربیها جهت غارت منابع طبیعی مان می خواهند به کشورمان حمله بکنند و باید از مام وطن دفاع کرد. در استدلال این دوستان جایگاهی برای حقوق بشر در ایران و بازگشت آزادی، دموکراسی، ارزشهای جهان نوین و حقوق بشر برای ملیونها زن، جوان، دانشجو و مردم زحمتکش کشور و عبور از جمهوری اسلامی ایران باز نمی شود.

مواضع سازمان فدائیان خلق ایران اکثریت در مورد روند جاری تحولات سیاسی از طرف آقای بهروز خلیق در مصاحبه اخیرشان به این صورت تشریح میگردد که “نه به  جنگ و نه به رژیم استبدادی”. سکوت بلند مدت سازمان در مورد حمله جمهوری اسلامی ایران به سفارت انگلستان نشان میدهد که آنجا که پای موضعگیری عملی میرسد،  حدت و شدت این موضع گیری نا متعادل بسمت “نه” به جنگ و “نه ” به حکومتهای غربی سنگینی میکند. تقریبا دو روز طول میکشد تا  سازمان حمله جمهوری اسلامی ایران به سفارت انگلستان را محکوم بکند. اینبار با تاخیر فراوان و بعد از موضعگیری های خیلی سازمانهای دیگر اپوزیسیون، اتحاد فدائیان،  شورای امنیت سازمان ملل و غیره گرفته شده و امکان موضعگیری مشترک با اتحاد فدائیان را از آنها سلب کرد.

تمامی موضعگیریهای اپوزیسیون سکولار و دموکرات خارج حکومتی وقتی شامل تغییرات بنیادین خواهند شد که بار دیگر جنبش طغیان گرانه زنان و جوانان در کوچه ها و خیابانها بر علیه جمهوری اسلامی ایران به صدا در بیاید. البته که این دوستان در موضعگیریهای سیاسی خویش هم مردم را به خیزش علیه رژیم قرون وسطائی جمهوری اسلامی تشویق نمی کنند. انها حتی موقعی که مردم به خیابانها می ریزند، انها را نسبت به خشونت بر علیه پاسداران متهم و محکوم می کنند. وقتی جوانان، دانشجویان، زنان و کارگردان به صورت خود جوش به خیابانها بریزند، تعادل تمامی این معادلات سیاسی بر هم خواهد خورد و موتور عظیمی روند تحولات را به پیش خواهد برد. این موتور نه سازمانهای سیاسی سکولار و دموکراتیک فعلی، بلکه جنبش نوپای جوان با اتکا با آرمانهای نوین بشری و به کمک سازمانیابی از طریق امکانات تکنولوژی نوین اینترنتی به این کار بزرگ دست خواهند یازید. آنها رهبران نوین خویش را از درون چنین خیزشهایی بیرون خواهند داد.

اینبار دیوانگی حمله به سفارت انگلستان در تهران زمان کوتاهی افکار عمومی را منحرف خواهد کرد و دوباره در آینده نزدیک مساله اقدامات ایران در زمینه دست یابی به سلاح هسته ای در دستور کار روزمره غرب قرار خواهد گرفت. با نزدیکتر شدن انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا احتمال شدت موضعگیریهای غرب بر علیه جمهوری اسلامی ایران بیشتر خواهد شد. احتمال خیزشهای مردمی در ایران همزمان با درس آموزیهای لازم از نسیم عربی موتور قدرتمند حرکت مردمی را در مسیر تحول عبور از جمهوری اسلامی ایران به حرکت در خواهد آمورد. اگر هم خیلی از سازمانهای سیاسی به فکر هدف یافتن فصل مشترک با جناحهای مختلف حکومتی افتاده باشند،   نقش ترمز کننده ای در مقابل تحولگرائی جنبش مردمی ایفا خواهند کرد. آنها نقشی بیشتر از شبح ها و سایه هایی دنباله رو تحولات روز نخواهند بود.

زمان را در یابیم و پیشگامان کاروان تحول عبور از جمهوری اسلامی باشیم. با استراتژی قاطع و بنیادین عبور از کلیت نظام جمهوری اسلامی ایران به میدان آمده و به صف نیروهای تحول بنیادین بپیوندیم. روحیه جئانی را در خود زنده کرده و تلاش کنیم که نه تنها آماج و آمال و روحیه نسل جوان را دریابیم، بلکه روحیه و انرژی روزهایی را در خود زنده کنیم که اراده کردیم و حکومتی قدرتمند را از سریر قدرت به زیر کشیدیم.  دیگر شبح و سایه هایی کمرنگ از آزمانها نسل جوان بودن ما را  به حد ترمز کنندگان و مانعان راه تحول عبور از جمهوری اسلامی ایران نتزل خواهد داد. این اشتباه را برای بار چندم دوباره تکرار نکنیم.

تاریخ انتشار : ۱۰ آذر, ۱۳۹۰ ۸:۰۶ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

وقتی سبد مصرفی کل کشور در اردیبهشت‌ماه به عدد ‌ ۲۴۳ می‌رسد، یعنی قیمت سبد مصرفی خانوارها از سال ۱۴۰۰ تاکنون ۱۴۳‌درصد رشد کرده و به عبارتی فقط در سه سال، حدود ۱.۵ برابر شده است. در بخش کالای خوراکی عدد شاخص در اردیبهشت ماه ۲۷۴.۴ رسیده که نشان می‌دهد نزدیک به ۱۷۵ درصد در سه سال رشد تورم ایجاد شده است.

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

پاکستان علیرغم راه اندازی نسبی چابهار، ۸۰ درصد از سهم تجارت ترانزیتی با افغانستان را از دست داده است. با امضای این قرارداد، تجارت ترانزیتی باقیمانده به بنادر ایران منتقل می شود و پاکستان را کاملاً از صحنه خارج خواهد ساخت.

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…

مشارکت آدانی-البیت که توسط تاجری نزدیک به نخست وزیر مودی اداره می شود در پنج سال گذشته ۲۰ بار مجوز فروش را دریافت کرده است و ادعا می کند هواپیماهای بدون سرنشین برای مصارف “غیر جنگی” هستند اما سیستم صدور مجوز هند اقلام را به عنوان مهمات طبقه بندی می کند.

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

درآفریقای جنوبی از میراث نلسون ماندلا چه چیزی باقی مانده است؟ او نماد جنبش ضد آپارتاید در این کشور بود و هنوز هم به عنوان یک الگو در مبارزه با ظلم و بی عدالتی شناخته می شود.اما روحیه کشور متشنج است و اعتماد به دولت در حال کاهش است. از سوی دیگر، دموکراسی آفریقای جنوبی با قوه قضاییه عمدتاً مستقل، رسانه‌های آزاد و جامعه مدنی هوشیار خود, ثابت می‌کند که انعطاف‌پذیر است. 

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

دسته‌بندی کارگران و فرق گذاشتن میان آن‌ها، امکان تشکل‌یابی متحد و همگرایی افقی کارگران واحدها را به نفع کارفرما به صفر می‌رساند؛ وقتی در یک کارگاه کوچک مثل انبار یک شرکت، کارگرانِ همکار، سه مدل قرارداد و سه نوع دستمزد داشته باشند، هرگز نمی‌توانند سر مطالبات مشترک با کارفرما چانه‌زنی کنند یا دست به اعتراض جمعی بزنند چون اساساً سرنوشت مشترکی در میان نیست؛

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

نگاهی به بحران های منطقه «غرب آسیا» در پرتو گذار به «نظم نوین جهانی»-بخش یک