شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۹

شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۹

گزارش ماهانه (آذر ۱۳۸۷) در مورد نقض گسترده ، مستمر و برنامهریزی شده حقوق بشر در ایران

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل، موسوم به کمیسیون حقوق بشر با تصویب قطعنامه ای از نقض حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد. این قطعنامه از ایران می خواهد به شکنجه و تنبیه بیرحمانه بازداشتی ها، اعدام نوجوانان، سنگسار، سرکوب خشونت بار تظاهرات زنان، تبعیض علیه اقلیتهای مذهبی و اعضای جامعه بهایی و محدود کردن آزادی مذهب و عقیده پایان دهد.

فعالين ايرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و آمريکای شمالی

ihrnena@gmail. com
۳۰/۹۰/۱۳۸۷ برابر با ۲۰/۱۲/۲۰۰۸

 

 

نهادهای مدافع حقوق بشر!
ایرانیان مدافع حقوق بشر!
در این گزارش بخش بسیار کوچکی از موارد نقض حقوق بشر در ایران را که توسط این شبکه گرد آوری شده است به اطلاع می رسانیم.

بین المللی
۱ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای دستگیری شهناز غلامی روزنامه نگار و مدیر وبلاگ “آذر زن” را محکوم کرد. در این اطلاعیه آمده است: “شهناز غلامی دومین وب نگار است که در کمتر از دو ماه دستگیر شده است. دستگیری وب نگاران تلاش برای به سکوت وادار کردن منتقدان حکومت اسلامی است. مسئولان حکومتی که تقریبا همه رسانه های جهان را ابزاری برای تعرض به حق حاکمیت ایران معرفی کرده اند. ما خواهان آزادی وب نگاران زندانی هستیم.” (گزارشگران بدون مرز ۱/۹/۸۷)
۲ ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه با انتشار بیانیه ای اعلام کردند یوسف عزیزی بنی طرف روزنامه نگار روزنامه “همشهری” و عضو کانون نویسندگان ایران در دادگاه تجدید نظر به ۵ سال زندان محکوم شده است. در این بیانیه از دولتمردان جمهوری اسلامی ایران در خواست شده است: “تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی آقای یوسف عزیزی بنی طرف را تضمین کنند. با توجه به مفاد عهد نامه بین المللی در زمینه حقوق بشر، در هر شرایطی به حق او در داشتن یک دادگاه عادل و بی طرف احترام بگذارند. سریعا به هرگونه اقدام تهدید آمیز و آزار دهنده در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند. به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر تصویب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ ۹ دسامبر ۱۹۹۸ احترام گذاشته و آن را رعایت کنند. به طور کلی، تحت هر شرایطی اطیمنان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادیهای اصلی در ایران مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر عهد نامه های بین المللی و منطقه ای که در زمینه حقوق بشر فعالیت می کنند و ایران نیز آنها را به رسمیت می شناسد رعایت خواهند شد.” (فدارسیون جامعه های حقوق بشر ۱/۹/۸۷)
۳ ـ کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل، موسوم به کمیسیون حقوق بشر با تصویب قطعنامه ای از نقض حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد. این قطعنامه از ایران می خواهد به شکنجه و تنبیه بیرحمانه بازداشتی ها، اعدام نوجوانان، سنگسار، سرکوب خشونت بار تظاهرات زنان، تبعیض علیه اقلیتهای مذهبی و اعضای جامعه بهایی و محدود کردن آزادی مذهب و عقیده پایان دهد. این قطعنامه با ۷۰ رای موافق در برابر ۵۱ رای مخالف به تصویب رسید. ۶۰ کشور نیز از رای دادن به آن خودداری کردند. تلاش نمایندگان جمهوری اسلامی ایران برای خارج ساختن قطعنامه از دستور کار کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل با ۸۱ رای در برابر ۷۱ رای شکست خورد. (بی بی سی ۲/۹/۸۷)
۴ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه اعلام کرد: “در ایران روزنامه نگاران فقط زندانی نمی شوند، مورد ضرب وشتم هم قرار می گیرند. در این اطلاعیه دستگیری بهمن توتونچی روزنامه نگار هفته نامه توقیف شده “کرفتو” محکوم شده است. ما خواهان آزادی فوری بهمن توتونچی هستیم که تاکنون هیچ اتهامی علیه وی به شکل رسمی طرح نشده است. هم چنین در تاریخ ۴ آذر محمد خالقی روزنامه نگار و همکار سایت خبری عصر ایران در شهرستان تکاب از سوی افراد ناشناس مورد حمله قرار گرفت و به ضرب چاقو و تیغ موکت بری زخمی شد. جمهوری اسلامی یکی از بدترین رژیمها در عرصه آزادی رسانه هاست. مطبوعات، سایتهای اینترنت و رادیو تلویزیون دولتی شدیدا تحت کنترل وزارت ارشاد و وزارت اطلاعات قرار دارند.” (گزارشگران بدون مرز ۶/۹/۸۷)
۵ ـ اتحادیه جهانی معلمان با سی میلیون عضو در سراسر جهان، کنفدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری و سازمان عفو بین الملل مشترکا خواستار لغو حکم اعدام فرزاد کمانگر شدند. (رادیو فردا ۷/۹/۸۷)
۶ ـ مارگارت سکاگیا گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد وضعیت مدافعان حقوق بشر و یاکین ارتورک گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور “خشونت علیه زنان، علل و پیامدهای آن” با انتشار گزارشی اعلام کردند: “طی دو سال اخیر، مدافعان حقوق بشر در جریان فعالیتهای غیرخشونت آمیز خود در دفاع از حقوق زن در جمهوری اسلامی ایران با وضعیت فزاینده دشواری روبرو بوده اند.” گزارشگران ویژه در گزارش خود می نویسند: “شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت آمیز دستگیر و بازداشت شده و بسیاری از آنها از طریق اعمال مجازات زندان سرکوب شده اند. دولت جمهوری اسلامی ایران همچنان به آزار و ارعاب فعالان حقوق زنان که در کمپین یک میلیون امضاء درگیر بوده اند ادامه می دهد و مانع سفرهای خارجی آنها می شود.” این بیانیه، ادامه سرکوب از فعالان اجتماعی در ایران را عمیقا تاسف انگیز توصیف کرد و به دولت ایران توصیه می کند به تعهدات خود بر اساس کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون بین المللی حذف کلیه اشکال تبعیض علیه زنان، عمل کند و به فعالان حقوق زن از جمله آزادی تجمع مسالمت آمیز و ابراز عقیده و بیان احترام بگذارد. (بی بی سی ۸/۹/۸۷)
۷ ـ سازمان عفو بین الملل به مناسبت روز جهانی ایدز خواستار آزادی برادران دکتر علائی از زندان شد. سخنگوی عفو بین الملل گفت: بازداشت دکتر آرش و دکتر کامیار علائی باعث نگرانی عده ای شده است چون ظاهرا پیام مقامات ایرانی با بازداشت آنها این است که هر گونه ارتباط با همکاران بین المللی و فعالیت در حوزه ای که همواره دشوار خواهد بود، ممکن است دردسرساز شود. دو پزشک ایرانی با همکاران بین المللی خود کار می کرده اند و تلاش داشته اند الگوی بسیار ممتازی را در زمینه خدمات رسانی در ایران خلق کنند. بازداشت و نگه داشتن آنها در زندان در شرایطی که فقط اجازه دارند به طور محدود با دنیای خارج از زندان ارتباط بر قرار کنند، نگران کننده است. (بی بی سی ۹/۹/۸۷)
۸ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای محکومیت مجتبی لطفی وب نگار و از مسئولان واحد اطلاع رسانی دفتر آیت الله منتظری، را به زندان و تبعید محکوم کرد. دادگاه ویژه روحانیت در پشت درهای بسته این وب نگار را به ۴ سال زندان و ۵ سال تبعید از شهر قم محکوم کرده است. گزارشگران بدون مرز اعلام کرد: دادگاه ویژه روحانیت نهادی مستقل از دستگاه قضایی ایران است و تحت نظر ولی فقیه اداره می شود این حکم ناعادلانه با اتهامات واهی و بدون امکان دفاع از خود علیه مجتبی لطفی صادر شده است. ما تاکید می کنیم که بازداشت و محکومیت مجتبی لطفی افتضاحی غیرانسانی و اقدامی است برای ایجاد رعب و وحشت در میان وب نگاران و روزنامه نگاران منتقد. ما خواهان آزادی فوری مجتبی لطفی هستیم. (گزارشگران بدون مرز ۱۱/۹/۸۷)
۹ ـ به مناسبت دهمین سالگرد قتل محمد مختاری و محمد جعفر پوینده از اعضای کانون نویسندگان ایران با انتشار نامه ای با امضای دبیر اول انجمن بین الملل قلم، رئیس انجمن قلم سوئد، کانون نویسندگان سوئد، رئیس انجمن روزنامه نگاران سوئد و ۸۴ نویسنده سوئدی و ایرانی، از نویسندگان ایران حمایت کردند. در این نامه آمده است: رژیم ایران، کانون نویسندگان را به مثابه تهدیدی علیه خود به حساب می آورد. نویسنگان ایرانی طی ۴۰ سال برای یک اتحادیه مستقل نویسنگان مبارزه کرده اند، اما همواره با تهدید و بر چسب توطئه ی برنامه ریزی شده علیه دولت مواجه شده اند. نویسندگان ایران هرگز از امنیت بهره نبره اند، ولی شرایط کنونی بسیار نگران کننده است. اکنون زمان آن رسیده است که جهان واکنش نشان دهد، که ما صدای اعتراض خود را علیه این قتلهای انزجار آور بلند کنیم و به نویسندگان ایران در مبارزه شان یاری رسانیم. ما مایلیم انزجار خود را از قتل نویسندگان و نیز نگرانی خود را از افزایش نقض آزادی بیان در ایران، کشوری که در آن نویسندگان، روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان مورد اذیت و آزار قرار می گیرند و به زندان می افتند، اعلام کنیم. ما حکم ۱۱ سال زندان برای محمد صاد کبودوند و احکام زندان برای نویسندگان، یوسف عزیزی بنی طرف و یعقوب یادعلی را محکوم می کنیم. ما خواستار اعزام یک هیات بین المللی به ایران برای رسیدگی به قتل نویسندگان هستیم. از ایران می خواهیم که به قراردادهای بین المللی مربوط به حقوق شهروندی و حقوق سیاسی که ایران جزو امضاء کنندگان آن است احترام بگذارد. ما از نویسندگان ایران در مبارزه شان علیه سانسور و برای آزادی بیان حمایت می کنیم. (ایران امروز ۱۳/۶/۸۷)
۱۰ ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای خطاب به مقامات ایران اعلام کرد: آیت الله سید حسین کاظمینی بروجردی، روحانی شیعه ۵۰ ساله بدلیل عقاید صلح طلبانه خود در زندان اوین تهران در بازداشت بسر می برد. سازمان عفو بین الملل پرونده وی را با عنوان زندانی عقیدتی رسیدگی می کند. نامبرده در طول مدت بازداشت خود هیچ گونه مرخصی درمانی دریافت نکرده و نگرانی جدی در مورد وخیم تر شدن شرایط سلامتی وی وجود دارد. او در تاریخ ۸ اکتبر ۲۰۰۶ به همراه بیش از ۳۰۰ تن از هواداران خود در تهران توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد. آیت اله بروجردی در دادگاه ابتدا محکوم به اعدام شد ولی بعدا به یک سال حبس در تهران ۱۰ سال حبس در زندان یزد، خلع لباس و مصادره اموال محکوم شد. (اخبار روز ۱۳/۹/۸۷)
۱۱ ـ شهرداری شهر نورنبرگ آلمان، جایزه حقوق بشر خود را به حقوقدان ایرانی عبدالفتاح سلطانی اعطاء کرده است. عبدالفتاح سلطانی این جایزه را به خاطر دفاع از اصول اولیه حقوق بشر دریافت می کند. شهر نورنبرگ آلمان اولین مکان در آلمان بعد از جنگ جهانی دوم است که در آن یک دادگاه بین المللی، ناقضان حقوق بشر در زمان هیتلر را محاکمه کرد. دکتر هانس هسلمن سرپرست دفتر حقوق بشر در شهرداری نورنبرگ گفت: این جایزه به کسانی تعلق می گیرد که تحت مخاطرات امنیتی برای حمایت و دفاع از حقوق بشر در سرزمین شان تلاش می کنند. دکتر هسلمن برای انتخاب عبدالفتاح سلطانی به عنوان برنده این جایزه دو دلیل عنوان می کند: اول تلاشهای او در زمینه اصول اولیه ی حقوق بشر، در حالی که امنیت خودش در خطر بوده است. سلطانی دو بار برای مدت طولانی در زندان بوده که ماه های مدیدی از این مدت را در سلول انفرادی بسر برده است. وی با شجاعتی کم نظیر و اراده ای قاطع برای حقوق بشر، آزادی و دمکراسی در ایران تلاش کرده است. دکتر هسلمن دلیل دوم خو را این چنین بیان می کند: ما می خواستیم از طریق اهدای این جایزه توجه جهانی را به وضعیت حقوق بشر در ایران که بسیار وضعیت بدی است جلب کنیم تا از این طریق شاید بتوانیم بهبودی در این زمینه ایجاد کنیم و یا حداقل امنیتی برای مدافعان حقوق بشر در این کشور بوجود آوریم. عبدالفتاح سلطانی عضو کانون مدافعان حقوق بشر ممنوع الخروج می باشد. (دویچه وله ۱۹/۹/۸۷)
۱۲ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: تصمیم اخیر مقامات قضایی ایران برای تشکیل دادسرای ویژه جرایم اینترنتی را اقدامی در جهت تشدید سرکوب در عرصه اینترنت می داند و آنرا محکوم می کند. ناتوانی در مهار ۱۸ میلیون کار بر اینترنتی دولت جمهوری اسلامی را به سوی ایجاد رعب و وحشت سوق داده است. تصمیم سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران نشانگر واقعی وضعیت اینترنت در ایران است: در این کشور کاربران اینترنتی همچون موجوداتی خطرناک تحت کنترل قرار می گیرند. تشکیل دادسرای ویژه برای جرایم اینترنتی بخشی از طرح گسترده سرکوب است که مقامات دولتی برای مهار آزادی بیان بر روی اینترنت آماده کرده اند. اسماعیل جعفری مدیر وبلاگ “راه مردم” و روزنامه نگار از سوی دادگاه انقلاب بو شهر به پنج ماه زندان محکوم شده است. این روزنامه نگار در اردیبهشت ماه به مدت ۳ هفته بازداشت گردید و سپس با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. گزارشگران بدون مرز صدور حکم زندان برای این روزنامه نگار و وبلاگ نویس را محکوم می کند. این سومین وب نگار است که در سال جاری به زندان محکوم می شود. این سخت گیری قابل پذیرش نیست. ما خواهان لغو احکام صادر شده و آزادی وب نگاران زندانی هستیم. (گزارشگران بدون مرز ۲۲/۹/۸۷)
۱۳ ـ بر اساس گزارش توسعه انسانی سال ۲۰۰۷ ? ۲۰۰۸ برنامه عمران سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران در شاخص توسعه جنسیتی بین ۱۷۷ کشور مورد بررسی در مکان نود و چهارم و در زمینه مقررات و تدابیر مربوط به توانمند سازی جنسیتی در جای هشتاد و هفتم قرار دارد. در گزارش دبیر کل سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران که در شصت و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شده، آمده است: جمهوری اسلامی ایران هنوز کنوانسیون حذف کلیه اشکال تبعیض علیه زنان را تصویب و تایید نکرده است. در این گزارش مطرح شده است: جمهوری اسلامی ایران با چالشهایی در زمینه تساوی حقوق جنسیتی و برابری و توانمند سازی مواجه است قوانین جزایی و مدنی دارای مفادی تبعیض آمیز است که نیاز فوری به اصلاح دارد. در ادامه گزارش آمده است: کمیته کارشناسان بین الملل کار درباره مشارکت اندک زنان در بازار کار و به ویژه دسترسی محدود آنان به مشاغل و مناصب مهم و نسبت به بیکاری فراوان آنان ابراز نگرانی کرد. بنا برا این گزارش مشارکت زنان در اداره امور کشور و تصمیم گیری همچنان محدود است. (تغییر برای برابری ۲۳/۹/۸۷)
۱۴ ـ پروفسور میلسا وال استاد راهنمای عشا مومنی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، نرتریج با صدور بیانیه ای از مقامات ایرانی درخواست کرد، به او اجازه خروج از ایران بدهند. در این بیانیه آمده است برای کمک به عشا مومنی درخواستی با این مضمون برای مقامات ایرانی نوشته شود: خواهان ضمانت سلامت روحی و جسمی عشا مومنی برای تمامی شرایط، چشم پوشی از تمامی اتهامات وارده، بازگشت بدون قید وشرط خانم مومنی به ایالات متحده برای اتمام تحصیلات او هستیم. دستگیری نامبرده مربوط به فعالیتهای صلح طلبانه در پشتیبانی از تساوی حقوق زنان در ایران و در قالب تحقیقات دانشگاهی وی بوده است. (تغییر برای برابری ۲۵/۹/۸۷)
۱۵ ـ محمد صدیق کبودوند مدیر سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده “پیام مردم” که به اتهام فعالیت علیه امنیت ملی توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۱ سال زندان محکوم شده است. به توصیه انجمن بین المللی قلم (INTERNATIONALPEN) توسط هئیت مدیره انجمن قلم سوئد (SWEDISH PEN) به عضویت افتخاری این انجمن پذیرفته شد. در اطلاعیه انجمن قلم سوئد آمده است: محمد صدیق کبودوند بدلیل شکنجه در زندان در وضعیت جسمی نامناسبی بسر می برد. (ایران امروز ۲۶/۹/۸۷)
۱۶ ـ سازمان حقوق بشر اول (HUMAN RIGHTS FIRST) با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ایران باید حقوق سفر مدافعان حقوق بشر را به رسمیت بشناسد. این سازمان خواستار رفع ممنوعیت سفر نسرین ستوده، عشا مومنی، پروین اردلان، سوسن طهماسبی، منصوره شجاعی و طلعت تقی نیا شده است. در این بیانیه آمده است: نسرین ستوده فعال حقوق زنان و حقوقدان روز ۱۰ دسامبر در حالی که برای دریافت جایزه حقوق بشر به همراه خانواده خود عازم سفر به ایتالیا بود، در فرودگاه خمینی توسط ماموران امنیتی ممنوع الخروج اعلام شد. دولتها موظف به تضمین حق سفر برای تمامی شهروندان خود هستند. مدافعان حقوق بشر به طور خاص بر حق سفر آزاد اتکاء می کنند چرا که برای انجام کار خود باید بتوانند آزادنه در جلسات و کنفرانسها شرکت کرده و به همکاران خود و سازمانهای مدافع حقوق بشر بین المللی دسترسی داشته باشند. (تغییر برای برابری ۲۷/۹/۸۷)
۱۷ ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: مقصود عهدی، منصور امینیان، آیدین خواجه ای، امیر مردانی، مجید ماکوئی، سجاد رادمهر، فرزاد زهتاب و داریوش حاتمی از فعالان دانشجویی آذربایجانی همگی با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند. این دانشجویان به جرم ? تشکیل و عضویت در گروه های غیر قانونی برای اخلال در امنیت ملی? و ?تبلیغ علیه نظام? متهم شده اند. پلیس امنیتی پس از بازداشت دانشجویان منازل آنها را بازرسی کرده و کامپیوتر سی دی ها، مدارک و کتابهایشان را ضبط کرده است. همه این دانشجویان در مدت بازداشت مرتبا به وسیله مامورین وزارت اطلاعات تحت بازپرسی قرار داشته اند. در طول مدت بازداشت به خانواده آنها اجازه ملاقات داده نشد. به هیچ یک از این فعالان اجازه انتخاب وکیل داده نشد. اعضا خانواده دانشجویان بازداشت شده اظهار کرد اند که دانشجویان در طول بازداشت در اداره اطلاعات تبریز مورد شکنجه قرار گرفته اند و مقامات آنان را در معرض بازپرسیهای ۲۴ ساعته، بیخوابی و شکنجه و بدرفتاری قرار داده اند. در این بیانیه عفو بین الملل از مقامات ایران در خواست کرده این ۸ دانشجوی آذربایجانی را یا به یک جرم شناخته شده بین المللی متهم نموده و آنان را در چهارچوب استانداردهای یک محاکمه عادلانه بر اساس قوانین بین المللی محاکمه نمایند و یا اتهامات وارده بر علیه این دانشجویان را لغو نماید. (اخبار روز ۲۷/۹/۸۷)
۱۸ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای نگرانی عمیق خود را از شرایط بازداشت و وضعیت سلامت محمد صدیق کبودوند اعلام کرد. این روز نامه نگار برای دومین بار در زندان قربانی نارسایی قلبی شده است. محمد صدیق کبودوند بهای دفاع از آزادی بیان و تعهدش به حقوق بشر را می پردازد.این روز نامه نگار علیرغم توصیه پزشکان درمانگاه زندان اوین محروم از حق درمان شده است.ما از مقامات مسئول ایران می خواهیم که سلامت این زندانی را تضمین کنند. به خطر افتادن زندگی وی قابل پذیرش نیست. (گزارشگران بدون مرز ۲۹/۹/۸۷)
۱۹ ـ جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بدلیل نقض حقوق بشر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد محکوم شد. شصت و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه ای با اکثریت آرا از نقض حقوق بشر در ایران عمیقا ابراز نگرانی کرد. کشورهای عضو سازمان ملل متحد در این قطعنامه به ویژه بدلیل اعمال گسترده شکنجه، افزایش اعدامها، سرکوب وحشیانه اعضای جنبش زنان و همچنین ادامه تبعیض علیه اقلیتهای قومی و مذهبی در کشور از مقامات جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده اند. این قطعنامه با ۶۹ رای مثبت، ۵۴ رای منفی و ۵۷ رای ممتنع بتصویب رسید. جمهوری اسلامی ایران برای بیست و یکمین بار از سال ۱۹۸۵ میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل بدلیل سرکوب شهروندان ایرانی محکوم می شود.در این قطعنامه به گزارش ویژه ای که دبیرکل سازمان ملل متحد در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران تهیه گردیده و در ماه اکتبر در سازمان ملل متحد مطرح شد، اشاره شده است. آنچه که در قطعنامه جدید قابل توجه است آن است که بار دیگر کشورهای عضو سازمان ملل متحد از دبیر کل سازمان ملل خواسته اند که سال آینده گزارش جدیدی در رابطه با وضعیت حقوق بشر برای ارائه تهیه کند. (رادیو امریکا ۲۹/۹/۸۷)

اخبار دانشجویی
۲۰ ـ خانواده محمد صیادی، دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا همدان به علت شرکت در بحث آزاد دانشجویی، مورد تهدید تلفنی نهادهای امنیتی قرار گرفت. تماس گیرنده امنیتی، به خانواده نامبرده هشدار داد که ادامه فعالیتهای محمدرضا صیادی منجر به محرومیت اعضای خانواده وی از تحصیل و سایر حقوق اجتماعی می گردد. این دانشجو در شهریور ماه به مدت ۴۸ ساعت توسط نیروهای اداره اطلاعات همدان بازداشت و سپس با وثیقه از زندان آزاد شد. (بوعلی سینا ۱۲/۹/۸۷)
۲۱ ـ سیاوش حاتم دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا همدان گفت: در مراسم روز دانشجو هنگامی که دانشجویان در حال خواندن سرود یار دبستانی بودند، نیروهای امنیتی برای متفرق کردن دانشجویان به سمت آنها گاز اشک آور پرتاب کردند. (رادیو فردا ۱۶/۹/۸۷)
۲۲ ـ پس از جریانات پیش آمده در دانشگاه های سهند تبریز و دانشگاه زنجان که در آن دانشجویان دختر توسط مسئولین دانشگاه مورد هتک حرمت قرار گرفته بودند، اکنون این جریان به دانشگاه پیام نور قم کشیده شده است. حجت الاسلام کاظم پور معاون فرهنگی دانشگاه در ارودیی به عنوان سرپرست به همراه پنج تن از دختران دانشگاه پیام نور قم که از مدیران مسئول و سردبیران نشریات برتر دانشجویی بودند به مشهد جهت شرکت در جشنواره کشوری اعزام می شوند. در حین اردو و جشنواره این حجت الاسلام با اهانت رفتاری و همچنین برخوردهای شدید برای انجام اعمال منافی عفت تلاش کرده است، که این اقدامات موجب راهی بیمارستان شدن یکی از دانشجویان در شهر مشهد شده است. پس از اردو حجت الاسلام کاظم پور معاون فرهنگی دانشگاه با تهدید کردن این افراد با تماس تلفنی آنها را به برخورد شدید در صورت طرح مساله و بازگو کردن جریانات به ارعاب آنان پرداخته است. پس از اعتراضات دانشجویان و انعکاس اخبار در رسانه ها گفته می شود حجت الاسلام کاظم پور استعفاء داده است. (کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت ۱۹/۹/۸۷)
۲۳ ـ پس از برگزاری موفقیت آمیز تجمع بزرگ دانشجویان در دانشگاه تهران و سایر دانشگا ههای ایران تهدیدات علیه فعالان دانشجویی به ویژه اعضای دفتر تحکیم وحدت و فعالین انجمنهای اسلامی دانشگاهها مختلف و سخنرانان افزایش یافته است. شواهدی از برخورد با دانشجویان و پرونده سازی علیه دانشجویان در دست است که مهمترین آن ورود غیرقانونی به منزل فعالان دانشجویی و سرقت اطلاعات شخصی دانشجویان می باشد. منزل بابک زمانیان تحت تفتیش قرار گرفته و مقداری از وسایل از جمله فلش مموری حاوی اطلاعات شخصی وی ناپدید شده و کامپیوتر شخصی موجود در منزل نیز مورد بازبینی قرار گرفته است. منزل مجید توکلی مورد بازرسی قرار گرفته دست نوشته ها و مقالات مربوط به جنبش و فعالیتهای دانشجویی دانشگاه امیر کبیر از منزل ایشان به سرقت رفته است. همچنین افراد ناشناس در حال ورود به منزل احسان منصوری بودند، بدلیل حضور به موقع او و برادرش نتوانسته اند به مقصود خود دست یابند. ماموران و کارشناسان وزارت اطلاعات با ورود به منزل تنی چند از فعالان دانشجویی دانشگاه تهران کلیه وسایل موجود در خانه این فعالان دانشجویی و کامپیوترهای موجود را مصادره و به محلی نامعلوم منتقل کرده اند. (امیرکبیر ۲۵/۹/۸۷)
۲۴ ـ در روزهای گذشته فشار به دانشجویان عضو انجمن اسلامی دانشگاه خواجه نصیر و فعالین دانشجویی این دانشگاه افزایش چشمگیری داشته است.این تهدیدها که در خارج از دانشگاه و توسط نیروهای امنیتی ناشناس صورت می گیرد بیشتر متوجه دانشجویان دختر این دانشگاه می باشد. فشار به دختران دانشگاه خواجه نصیر از مهر ماه سال جاری و پس از بازداشت هستی خضروی عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی روند افزایشی به خود گرفته است. نیروهای امنیتی در موارد متعدد با تماسهایی تلفنی و یا ایجاد مزاحمت خیابانی برای فعالین دختر این دانشگاه آنها را تهدید می نمایند که فعالیتهای دانشجویی خود را متوقف نمایند. (امیر کبیر ۲۶/۹/۸۷)

دانشجویان: بازداشت شده
۲۵ ـ مهدیه گلرو، صادق شجاعی، سعید فیض الله زاده و مجید دری دانشجویان محروم از تحصیل دانشگاه علامه، که جهت اعتراض به محرومیت از تحصیل در مقابل دانشکده ادبیات این دانشگاه تحصن نموده بودند، بدستور سجادی رئیس کل حراست توسط انتظامات به فرماندهی دهقان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و از دانشگاه اخراج شدند. چهار دانشجوی متحصن دهها متر توسط نیروی انتظامات بر روی زمین کشیده شدند. نامبردگان به علت تداوم تحصن برای بازگشت به دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (ادوار نیوز ۴/۹/۸۷)
۲۶ ـ عابد توانچه بدلیل شروع فعالیت سیاسی بدستور اولیائی، دادستان انقلاب اراک توسط مامورین امنیتی بازداشت شد. نامبرده مدتی پیش از زندان آزاد شده بود. (وبلاگ آزادی برای برابری ۱۸/۹/۸۷)

توقیف سایتها و نشریات دانشجویی
۲۷ ـ نشریه دانشجویی “گام نو” نشریه دانشجویی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک به مدیر مسئولی حمید مشایخی به حکم کمیته نظارت بر نشریات دانشجویی توقیف و انتشار آن تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام گردید. (امیر کبیر ۳/۹/۸۷)
۲۸ ـ نشریه دانشجوئی ? اتوپیا ? بدستور مدیر کل فرهنگی دانشگاه امیرکبیر به اتهام توهین به شخص رئیس جمهور توقیف و جمع آوری شد. از این نشریه تاکنون ۴ شماره منتشر شده بود. (امیرکبیر ۱۸/۹/۸۷)
۲۹ ـ امتیاز نشریه دانشجویی “بولود” که به زبانهای ترکی و فارسی منتشر می شد، بدستور شورای فرهنگی دانشگاه آزاد مهاباد لغو گردید. حجت الاسلام مهدی زارعی رئیس دفتر فرهنگ اسلامی از پذیرش مدیر مسئول جدید معرفی شده امتناع ورزیده و پذیرش وی را مشروط به پر کردن فرمهای اداره اطلاعات توسط هیات تحریریه نشریه کرده بود. طی ماههای گذشته نشریات دانشجویی فرهنگی آذربایجانی نسیم، اولوس، آراز، اوزلوک، اویانیش، ستارخان، کیملیک، یولداش، یاغیش، آیدین، گله جک، قیچاق، گونش، یارپاق، تلنگر، چنلی بئل، یاشیل یول، آنایورد، سحر و آچیق سوز همگی توقیف شده اند. (آمیر کبیر ۲۴/۹/۸۷)

دانشجویان: احضار
۳۰ ـ بدنبال برگزاری مراسم روز دانشجو در دانشگاه بوعلی سینای همدان، ۱۵ نفر از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان بدستور حراست به کمیته انضباطی احضار شدند. (خبرنامه بوعلی سینا ۱۹/۹/۸۷)
۳۱ ـ شانزده دانشجوی دانشگاه شیراز بنامهای حمدالله نامجو، سعید خلعتبری، آرش روستایی، هادی الم لی، کاظم رضایی، جلیل رضایی، احمد کهنسال، سعید خسرو آبادی، لقمان قدیری، آرمین برازش، مجتبی شیخیان، عنایت تقوی، آلما رنجبر، افشین هوشنگ، اکبر حسن پور و عبدالله داوودیان پس از برگزاری روز دانشجو جهت بازجویی به کمیته انضباطی احضار شدند. (امیرکبیر ۲۷/۹/۸۷)

دانشجویان: بازجویی
۳۲ ـ سه نفر از فعالین دانشجویی دانشگاه تهران توسط نیروهای حراست دستگیر و به مامورین امنیتی در بیرون دانشگاه تحویل داده شدند. دانشجویان پس از چند ساعت بازجویی آزاد شدند. (امیرکبیر ۱۷/۹/۸۷)

دانشجویان: محاکمات
۳۳ ـ محمد حسین جنیدی، آرش رایجی و پیام شکیبا از فعالین دانشجوئی چپ دانشگاه زنجان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه انقلاب زنجان محاکمه شدند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۶/۹/۸۷)
۳۴ ـ جواد علیزاده دانشجوی اخراجی مقطع کارشناسی ارشد رشته حقوق بشر دانشگاه علامه و عضو “مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران” به دلیل سخنرانی در ۱۸ آذر ماه سال گذشته به مناسبت روز دانشجو در شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سادات محاکمه شد. نامبرده به مدت ۱۰ روز در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی قرار داشت و سپس روز گذشته به اندرزگاه ۷ زندان اوین منتقل گردید. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۰/۹/۸۷)

دانشجویان: احکام صادر شده
۳۵ ـ صفر علی خوئینی مدیر مسئول اسبق نشریه دانشجویی “شهریار” دانشگاه آزاد زنجان و از فعالین آذربایجانی در شعبه اول دادگاه انقلاب زنجان به ریاست قاضی معصوم خانی به ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم شد. این حکم به مدت ۲ سال به حالت تعلیق خواهد بود. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۳/۹/۸۷)
۳۶ ـ رضا نگهداری دانشجوی حقوق دانشگاه تهران با حکم جدید کمیته انضباطی به دو ترم محرومیت از تحصیل با احتساب سنوات و محرومیت از کلیه امکانات رفاهی و خوابگاهی محکوم شد. همچنین نامبرده به پرداخت خسارت وارده به دانشگاه تهران در تجمعات بهمن ماه گذشته کوی دانشگاه نیز محکوم شده است. مجموع سنوات محرومیت وی به ۳ ترم رسیده است. (امیرکبیر ۱۱/۹/۸۷)
۳۷ ـ عسگر اکبرزاده از فعالین دانشجویی دانشگاه پیام نور اردبیل به اتهام تشکیل گروه معاند نظام در شعبه یک دادگاه اردبیل به ریاست قاضی حسن زاده به تحمل ۵ سال حبس تعزیری در زندان زاهدان محکوم شد. نامبرده در یک دادگاه غیرعلنی و بدون حضور وکیل مدافع محاکمه گردید. وی در ۲۰ خرداد ۸۷ توسط نیروهای اداره اطلاعات اردبیل بازداشت و مورد شکنجه قرار گرفته است. (امیر کبیر ۲۳/۹/۸۷)
۳۸ ـ محمد هاشمی عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت به علت شرکت در تحصن اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم در ۱۸ تیر ۸۶ به اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور در دادگاه به ۲ سال حبس که به مدت ۳ سال به حالت تعلیق درآمده محکوم شد. (ادوار نیوز ۲۳/۹/۸۷)
۳۹ ـ عسگر اکبرزاده مدیر مسئول نشریه دانشجویی توقیف شده ? سایان? و از فعالین آذربایجانی به اتهام تبلیغ به نفع گروههای معاند نظام و تشویش اذهان عمومی در شعبه ۱۰۵ دادگاه جزایی اردبیل به ریاست قاضی حسینیان به ۶ ماه حبس تعلیقی به مدت دو سال محکوم شد. (ساوالان سسی ۳۰/۹/۸۷)

دانشجویان: صدور قرار وثیقه
۴۰ ـ سیروس حسین نژاد دانشجوی سال آخر دانشگاه آزاد- واحد تهران شمال و از فعالین جنبش دانشجوئی که در تاریخ ۲۳ آبان بر سر مزار ستار خان بازداشت شده بود، به قید وثیقه از زندان اوین آزاد شد. (گزارشگران حقوق بشر ۳/۹/۸۷)
۴۱ ـ امین معصومی وبلاگ نویس و دانشجوی سال سوم عمران دانشگاه آزاد اراک پس از ۲۴ ساعت بازداشت با قرار وثیقه ۱۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (سلام دمکرات ۲۵/۹/۸۷)

جلوگیری از برگزاری مراسم و منحل کردن نهادهای مدنی
۴۲ ـ دفتر “جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان” توسط نیروهای پلیس امنیت پلمپ شد. این موسسه غیر دولتی به بهانه وجود کلاسهای آموزشی مختلط و ثبت نام کودکان مهاجر افغانی پلمپ گردید. در کمیته آموزش این نهاد غیر دولتی حدود ۱۶۰ کودک از ۷ الی ۱۸ سال تا مقطع دوم راهنمایی در حال تحصیل بودند. بطور کلی حدود ۵۰۰ مددجو تحت پوشش این جمعیت قرار دارند. این نهاد مدافع حقوق کودکان در سال ۸۲ با اخذ مجوز از وزارت کشور آغاز بکار کرد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲/۹/۸۷)
۴۳ ـ دفتر موسیقی وزارت ارشاد با برگزاری کنسرت گروه دارکوب در تالار بزرگ کشور مخالفت کرد. (فارس ۶/۹/۸۷)
۴۴ ـ مراسم شب شعر کردی در دانشگاه کردستان به دستور مسئولان حراست دانشگاه لغو گردید. این مراسم در حالی لغو شد که شعرا و مدعوین برای شرکت در آن جلو درب دانشگاه در انتظار ایستاده بودند. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر در کردستان ۱۱/۹/۸۷)
۴۵ ـ هیئت نظارت بر دانشگاه صنعت نفت آبادان با سخنرانی عبداله رمضان زاده عضو جبهه مشارکت ایران به مناسبت روز دانشجو مخالفت کرد. (امیرکبیر ۱۲/۹/۸۷)
۴۶ ـ هیئت نظارت بر دانشگاه علوم پزشکی شیراز با سخنرانی خشایار دیهیمی، بابک احمدی، تقی رحمانی، رضا علیجانی، علیرضا رجائی، احمد زیدآبادی و عباس عبدی به مناسبت روز دانشجو مخالفت کرد. (امیرکبیر ۱۲/۹/۸۷)
۴۷ ـ نهادهای امنیتی از برگزاری پلنوم درون سازمانی سراسری جبهه ملی ایران در تهران جلوگیری بعمل آورد. (ادوارنیوز ۱۲/۹/۸۷)
۴۸ ـ هیئت نظارت دانشگاه سهند تبریز با سخنرانی احمد زیدآبادی، عباس عبدی، مصطفی تاج زاده عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، علیرضا علوی تبار و حمیدرضا جلایی پور عضو جبهه مشارکت ایران به مناسبت روز دانشجو مخالفت کرد. (امیرکبیر ۱۳/۹/۸۷)
۴۹ ـ هیئت نظارت بر دانشگاه علوم پزشکی زنجان با سخنرانی بهاره هدایت و عباس حکیم زاده از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت به مناسبت روز دانشجو مخالفت کرد. (امیرکبیر ۱۳/۹/۸۷)
۵۰ ـ هیئت نظارت بر تشکلهای دانشجوئی دانشگاه بیرجند با سخنرانی حسین مرعشی عضو حزب کارگزاران سازندگی به مناسبت روز دانشجو مخالفت کرد. رئیس دانشگاه اعلام کرد: حضور یک چهره منتقد دولت در شرایط کنونی به مصلحت نیست. (امیرکبیر ۱۴/۹/۸۷)
۵۱ ـ نیروی انتظامی از برگزاری مراسم دهمین سالگرد قتل محمد مختاری و محمد جعفر پوینده از قربانیان قتلهای زنجیره ای در امام زاده طاهر کرج جلوگیری بعمل آورد. در این مراسم قرار بود سیمین بهبهانی، سید علی صالحی و ناهید کبیری اشعاری را بخوانند و علی اشرف درویشیان متنی را قرائت کند. همچنین همسر مجید شریف، یکی دیگر از قربانیان قتلهای زنجیره ای نیز بنابود یکی از شعرهای همسرش را قرائت کند. (دویچه وله ۱۵/۹/۸۷)
۵۲ ـ بدستور استانداری فارس و فرمانداری شیراز سخنرانی دکتر حبیب اله پیمان دبیرکل جنبش مسلمانان مبارز، بهاره هدایت مسئول روابط عمومی دفتر تحکیم وحدت و عباس حکیم زاده دبیر سیاسی دفتر تحکیم وحدت پیرامون روز دانشجو و جنبش دانشجوئی لغو گردید. (امیرکبیر ۱۵/۹/۸۷)
۵۳ ـ هیئت نظارت بر تشکلهای دانشجوئی دانشگاه ایلام با سخنرانی دکتر فاطمه صادقی و برگزاری تریبون آزاد به مناسبت روز دانشجو مخالفت کرد. (امیرکبیر ۱۵/۹/۸۷)
۵۴ ـ سخنرانی دکتر سهراب رزاقی در دانشگاه خلیج فارس بوشهر به مناسبت روز دانشجو بدستور مقامات دانشگاه لغو شد. (امیرکبیر ۱۶/۹/۸۷)
۵۵ ـ سخنرانی دکتر علیرضا رجائی عضو شورای فعالان ملی ـ مذهبی در دانشگاه صنعتی اصفهان به مناسبت روز دانشجو بدستور وزارت علوم لغو گردید. (امیرکبیر ۱۶/۹/۸۷)
۵۶ ـ بدستور مسئولین دانشگاه پیام نور سنندج مراسم تربیون آزاد دانشجویی به مناسبت روز دانشجو لغو گردید. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۷/۹/۸۷)
۵۷ ـ فرمانداری و شورای تامین شهرستان کلاله واقع در استان گلستان، با سخنرانی حجت الاسلام محمد علی ابطحی عضو انجمن مجمع روحانیون مبارز مخالفت کرد. نامبرده به دعوت جبهه مشارکت به کلاله سفر کرده بود. (یاری نیوز ۱۸/۹/۸۷)
۵۸ ـ سخنرانی علی محمد اسلامپور سردبیر هفته نامه “نوای وقت” چاپ کرمانشاه در مراسم روز دانشجو در دانشگاه آزاد کردستان به دستور مقامات دانشگاه لغو گردید. (موکریان نیوز ۱۸/۹/۸۷)
۵۹ ـ نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم زادروز احمد شاملو بر سر مزار ایشان واقع در امام زاده طاهر مهر شهر کرج جلوگیری بعمل آوردند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۱/۹/۸۷)
۶۰ ـ سخنرانی دکتر هرمیداس باوند سخنگوی جبهه ملی ایران و مهرداد رحیمی دبیر سابق کانون دانشجویان مسلمان به مناسبت روز دانشجو در دانشکده حقوق دانشگاه آزاد تهران مرکز به دستور مقامات امنیتی لغو گردید. (آزادنا ۲۳/۹/۸۷)
۶۱ ـ هیئت نظارت بر تشکلهای دانشجوئی دانشگاه رامین اهواز با سخنرانی هاشم آقاجری عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، بابک احمدی و ولی اله شجاع پوریان به مناسبت روز دانشجو و دکتر فاطمه صادقی به مناسبت روز جهانی نفی خشونت علیه زنان مخالفت کرد. (امیرکبیر ۲۵/۹/۸۷)
۶۲ ـ سخنرانی دکتر احمد زیدآبادی دبیر کل سازمان دانش آموختگان ایران در دانشگاه کرج به مناسبت روز دانشجو با عنوان “دانشگاه آخرین سنگر آزادی” به دستور مقامات امنیتی لغو گردید. (ادوارنیوز ۲۷/۹/۸۷)

فیلتر کردن سایتهای خبری
۶۳ ـ سایت مدرسه فمنیستی همزمان با انتشار ویژه نامه ای به مناسبت اهدا جایزه بین المللی حقوق بشر ایتالیا به نسرین ستوده برای هفتمین بار در طول حیات ۱۰ ماهه خود فیلتر شد. (مدرسه فمنیستی ۴/۹/۸۷)
۶۴ ـ سایت تغییر برای برابری برای هفدهمین بار فیلتر شد. از میان سایتهای کمپین در دیگر شهرها و کشورها، سایتهای کمپین در همدان، زاهدان، آذربایجان، شیراز، مشهد، زابل، آمل، ایلام، کرمانشاه، رشت، اراک، کرج، سوئد، آلمان، کویت، قبرس و کالیفرنیا فیلتر شده اند. علاوه بر این وبلاگ مردان برای برابری، وبلاگ کار گروه ارث برابر و تصویر برابر فیلتر شده اند. همچنین سایت مدرسه فمینیستی، سایت همبستگی زنان ایران، وبلاگهای زنان از جمله وبلاگ زنانه ها، پرنده خارزار، حوا، کیبرد آزاد، … با تیغ سانسور مواجه شدند. (تغییر برای برابری ۵/۹/۸۷)
۶۵ ـ سایت مدرسه فمنیستی برای هشتمین بار، سایت تغییر برای برابری برای هجدهمین بار و وب سایت ما روزنامه نگاریم متعلق به ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار عضو کمپین یک میلیون امضاء، بدستور مقامات قضائی فیلتر شد. (مدرسه فمینیستی ۱۸/۹/۸۷)

مطبوعات توقیف شده
۶۶ ـ مجوز انتشار روزنامه “آینده نو” به مدیر مسئولی عبدالرسول وصال و سردبیری محمد قوچانی قبل از آغاز به انتشار دوره دوم، بدستور هئیت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لغو گردید. در دوره اول ۱۷۹ شماره از این روزنامه در سال ۱۳۸۵ منتشر شده بود. (فارس ۹/۹/۸۷)
۶۷ ـ هفته نامه “نیم روز” به مدیر مسئولی محمد جواد حق شناس و سردبیری محمد قوچانی قبل از آغاز به انتشار دوره دوم بدستور محمد ملکیان معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توقیف گردید. این هفته نامه در استان بوشهر منتشر می شد و ۹۹ شماره از آن تاکنون منتشر شده بود. (انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران ۲۶/۹/۸۷)

مطبوعات: احضار روزنامه نگاران
۶۸ ـ انور ساعد موچشی همکار نشریه توقیف شده “کرفتور” به اتهام اقدام علیه امنیت ملی جهت محاکمه به دادگاه انقلاب سنندج احضار شد. نامبرده در ۷ شهریور سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۴۷ روز با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۴/۹/۸۷)
۶۹ ـ ابوالفضل عابدینی دبیر واحد کارگری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران و خبرنگار هفته نامه بهار سبز خوزستان به اتهام تبلیغ علیه نظام، مصاحبه با رسانه های خارجی و تحریک کارگران شرکت کشت و صعنت نیشکر هفت تپه جهت محاکمه به دادگاه انقلاب دزفول احضار شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۴/۹/۸۷)
۷۰ ـ مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده “شهروند امروز” جهت بازجویی به شعبه ششم دادسرای کارکنان دولت احضار شد. (ایلنا ۱۰/۹/۸۷)
۷۱ ـ ابوالفضل وصالی سردبیر روزنامه لغو امتیاز شده “ندای آذرآبادگان” با شکایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، شورای هیاتهای مذهبی تبریز، استاندار سابق آذربایجان شرقی، شهردار اسبق تبریز و انجمن صنفی مدیران مسئول و روزنامه نگاران استان جهت محاکمه به شعبه ۱۲ دادگستری تبریز احضار شد. (۲۳/۹/۸۷)

مطبوعات: بازجویی روزنامه نگاران
۷۲ ـ صدیق مینایی روزنامه نگار هفته نامه توقیف شده “آسو” و همکار روزنامه های جام جم و همشهری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و نشر اکاذیب در شعبه ۴ بازپرسی دادگاه انقلاب سنندج مورد بازجویی قرار گرفت. این روزنامه نگار تاکنون چند بار بازجویی، محاکمه و بازداشت شده است. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۷/۹/۸۷)

مطبوعات: ضرب و شتم روزنامه نگاران
۷۳ ـ محمد خالقی نژاد خبرنگار با سابقه شهرستان تکاب هنگام عزیمت به اداره آموزش و پرورش این شهرستان توسط راکبین یک موتور سیکلت با تیغ موکت بری و چاقو مورد حمله قرار گرفت و از ناحیه پشت سر دچار آسیبهای جدی شد. ضاربین پس از ایراد ضرب و جرح پیکر خونین این خبرنگار را به رودخانه ای که از داخل شهر عبور می کرد انداختند. جرم وی مخابره اخباری است مبنی بر اعتراض گروهی از مردم تکاب در رابطه با مسایل گازرسانی. ضاربین در هنگام ایجاد ضرب و جرح ضمن فحاشی وی را از وارد شدن به موضوعاتی که به وی ربطی ندارد منع کردند. (عصر ایران ۴/۹/۸۷)

مطبوعات: بازداشت روزنامه نگاران
۷۴ ـ محمدرضا لوائی شاعر و نویسنده و روزنامه نگار آذربایجانی در بخش خوجا، از توابع شهرستان اهر در تاریخ اول آذر ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید. آثار متعددی از نامبرده در نشریاتی همچون امید زنجان، پیک آذر، نوید آذربایجان، شمس تبریز، آوای اردبیل، یارپاق و… منتشر شده است. (ساوالان سسی ۹/۹/۸۷)

مطبوعات: احکام صادر شده توسط دادگاهها
۷۵ ـ مجتبی لطفی روزنامه نگار و مسئول اطلاع رسانی دفتر آیت الله منتظری به اتهام نشر افکار آیت الله منتظری، فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اخبار بولتنها در دادگاه ویژه روحانیت قم به ریاست قاضی حسین بهرامی به ۴ سال حبس تعزیری و ۵ سال تبعید به خارج از شهر قم پس از تحمل حبس محکوم شد. بنابر حکم صادره، نامبرده در مدت تحمل تبعید حق هیچگونه فعالیت فرهنگی و تبلیغی ندارد و در این مدت ممنوع القلم و تالیف می باشد. نامبرده ۵۰ روز پیش بازداشت و به سلول انفرادی اداره اطلاعات قم منتقل شد. (ادورانیوز ۹/۹/۸۷)
۷۶ ـ اسماعیل جعفری و مدیر وبلاگ ? راه مردم ? و همکار هفته نامه های “نصیر” و “بهارستان” چاپ بوشهر به اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب بوشهر به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شد. جرم این روزنامه نگار منتشر کردن اخبار اعتصاب کارگران شرکت کشتی سازی “ایران صدرا” درمقابل استانداری بوشهر می باشد. شرکت ایران صدرا به یکی از مؤسسات وابسته به سپاه پاسداران واگذار شده است. نامبرده در ۱۹ فروردین توسط نهادهای امنیتی بازداشت و در اریبهشت ماه با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (روز ۱۸/۹/۸۷)

اخبار مربوط به فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی
۷۷ ـ شیرین عبادی از وکلای پرونده قتلهای سیاسی زنجیره ای در یک گردهمائی به مناسبت دهمین سالگرد قتلهای زنجیره ای در پاریس اعلام کرد: حرفهای من مستند است به محتویات پرونده و این محتویات توسط خودم و همکارانم خوانده شد. طبق این پرونده و بازجوئیهای انجام شده از متهمان، باید بگویم قتلها کاملا سیستماتیک بود و به هیچ عنوان ادعای قتل توسط عده ای خودسر قابل قبول نبود، کسانی که قتل کرده بودند، آدمهای دیوانه نبودند که صبح تصمیم بگیرند امروز چه کسی را بکشیم؟ آنها جزو افراد عملیات ویژه و برای این کار آموزش دیده بودند. ولی همین متهمان در زمان بازجوئی شان اظهار تعجب می کردند که چرا ما را محاکمه می کنید؟ و سپس خطاب به دادگاه می گفتند توسط ما چهارصد عملیات ویژه انجام شده، اصلا آنها نمی دانستند چرا دارند محاکمه می شوند، چون برای این کار استخدام رسمی شده بودند. (روز ۱۰/۹/۸۷)
۷۸ ـ سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران از آغاز برخورد با ? سایتهای الحادی، ضد دین و سایتهای مستهجن و غیر اخلاقی ? خبر داد. وی افزود: به همین منظور گروهی از متخصصان رایانه در دفتر اینترنت دادستانی تهران و با همراهی دو بازپرس ویژه و با همکاری و هماهنگی نیروهای اطلاعاتی اقدام لازم را انجام می دهند. لازم به یاد آوری است که نمایندگان وزارت اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در کمیته فیلترینگ سایتها عضویت دارند. (فارس ۲۰/۹/۸۷)
۷۹ ـ سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران از گشایش دادسرای ویژه جرایم اینترنتی و پیامهای کوتاه تلفنی خبر داد. به گفته دادستان تهران این دادسرا با نام ? دادسرای ناحیه ۳۱ تهران ? با دو شعبه ویژه جرایم اینترنتی و فن آوری ارتباطات هفته آینده در تهران افتتاح می شود. وی بخش اصلی ماموریت دادسراس ویژه جرایم اینترنتی را مقابله با ? پیامکهای انتخاباتی تخریب آمیز ? اعلام کرد. نامبرده افزود: پیامکهای تخریب آمیز یا جنبه عمومی و یا خصوصی دارد، در صورت داشتن جنبه عمومی مدعی العموم شکایت خواهد کرد و در صورت داشتن جنبه خصوصی شاکی باید اعلام شکایت کند. (فارس ۲۰/۹/۸۷)

احضار فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی به دادگاهها
۸۰ ـ اردشیر کریمی خیاوی مدیر مسئول نشریه دانشجویی خزر، ودود سعادتی و رحیم غلامی روزنامه نگار و همکار هفته نامه های یاشیل مغان، مهر اردبیل، آراز، فروغ آذربایجان و یارپاق از فعالین آذربایجانی جهت محاکمه به دادگاه انقلاب اردبیل احضار شدند. قاضی حسن زاده رئیس دادگاه از پذیرش آقای مهدی حجتی وکیل مدافع نامبردگان خودداری می کند و مدت ۳ساعت آقای حجتی را بازداشت می کند، بطوریکه وی ناچار به استعفاء از پرونده مذکور می گردد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۷/۹/۸۷)

بازجویی فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی به دادگاهها
۸۱ ـ رضا حاتمی با ۱۷ سال سابقه تدریس در آموزش و پرورش و دبیر زبان انگلیسی در سنندج، برای بازجوئی به هیات بدوی رسیدگی تخلفات اداری استان کردستان احضار شد. نامبرده در شهریور ماه سال جاری در جریان برگزاری جلسه شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و مورد بازجوئی قرار گرفت. (موکریان نیوز ۹/۹/۸۷)
۸۲ ـ جمال اخوان از معلمان آموزش ابتدائی ناحیه یک سنندج با ۲۶ سال سابقه کار به اتهام توهین به ارکان نظام، حمایت از فرزاد کمانگر (معلم زندانی محکوم به اعدام) و شرکت در تجمع و تحصن فرهنگیان در اردیبهشت ۸۷ در دادگاه اداری سازمان آموزش و پرورش استان کردستان مورد بازجوئی قرار گرفت. (سلام دمکرات ۱۶/۹/۸۷)
۸۳ ـ بهزاد جامعی به ظن گرفتن فیلم به وسیله موبایل خود از جریان مراسم تشیع جنازه پاسداری بنام سید محمد رسولی در سقز بطور موقت بازداشت شده و چندین بار تاکنون جهت بازجویی به اداره اطلاعات سقز احضار شده است منزل نامبرده مورد بازرسی قرار گرفته کتابها، کامپیوتر و سی دی های وی توسط نیروهای امنیتی ضبط شده است. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۲۶/۹/۸۷)

بازداشت فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی به دادگاهها
۸۴ ـ شاهین زینعلی، تیردار بنکدار از اعضای “ائتلاف دانشجویان آزادیخواه ملی”، سلمان سیما عضو سازمان دانش آموختگان ایران، علی قادری، حسام نصیری از اعضای جبهه ملی و مهدی الیاسی روزنامه نگار از شرکت کنندگان در مراسم سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر توسط پلیس امنیت بازداشت شدند. نامبردگان در نزدیکی منزل فروهرها بازداشت و به کلانتری میدان بهارستان منتقل گردیدند. (ادوارنیوز ۲/۹/۸۷)
۸۵ ـ فاطمه نبوی ۲۸ ساله توسط مامورین اداره اطلاعات سمنان بازداشت گردید. از زمان دستگیری هیچ خبری از وضعیت ایشان در دست نیست. خواهر نامبرده حمیده نبوی به اتهام قصد شرکت در بیستمین سالگرد قتل زندانیان سیاسی در دادگاه به یکسال زندان محکوم شده است. همچنین برادر وی سید ظهور نبوی مقاله نویس نشریه توقیف شده “سرزمین آریایی” در دادگاه به ۵ سال زندان محکوم شده است. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۵/۹/۸۷)
۸۶ ـ بیش از ۵۰ نفر از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی اول آذر در قطعات شهدا در گورستانهای مختلف و تجمع اعتراضی ۱۵ آذر در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. اسامی تعدادی از آنها به شرح ذیل اعلام شده است: رضا همپای، مجید غفاری، شیما فلاحت پیشه، نیما فلاحت پیشه، هوشمند کمالی، سمانه سبحانی، تیرداد جاوید مهر، فرزاد حسن لو و صوفیه در بند ۲۴۰ زندان اوین. صادق زارعی، ساسان رهابخش، امید محمدی، احمد رضا صادقی و محمد حبیب زاده در بازداشتگاه میدان حر. اردشیر داودی و محمد حسین پور بنایی در اندرزگاه ۸ زندان اوین. (فعالان حقوق بشر درایران ۲۲/۹/۸۷)
۸۷ ـ ستاره قاسمی، رحمان قاسمی، سعید محمودی، نوید سلطانی و توحید حسن پور از فعالین آذربایجانی توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت شدند. منزل بازداشت شدگان توسط نیروهای امنیتی مورد بازرسی قرار گرفته کیس کامپیوتر، کتابها و یاداشتهای آنان را ضبط کرده و با خود برده اند. چهار نفر اول تاکنون با وکیل و خانواده خود تماس نداشته اند. (ساوالان سسی ۲۵/۹/۸۷)
۸۸ ـ صلاح الدین پیروی، لطیف شرافت، فهیم ابراهیمی و عبدالواحد عبدالله زاده اهل روستاهای اطراف ارومیه به اتهام همکاری با احزاب کرد مخالف نظام توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (موکریان نیوز ۲۶/۹/۸۷)
۸۹ ـ رفیق ذوالقدر فرزند صادق ساکن سروآباد مریوان ۲۰ روز پیش توسط نیروهای امنیتی وابسته به سپاه پاسداران بازداشت گردید. وی در زندان مریوان تحت شکنجه قرار دارد. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۲۶/۹/۸۷)
۹۰ ـ طی چند روز اخیر ده شهروند بوکانی به نامهای اسماعیل ادیب حسامی، ابراهیم اسماعیل پور، نادر بایزیدی، ناصر حاجی پیروتی، خالد خداکرمی، علی رسول نژاد، حسین شاویردی، طاهر کریمی، محمد کریمی و مصطفی نادری به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل دستجات علیه امنیت داخلی جهت محاکمه به دادگاه انقلاب مهاباد احضار شدند.نامبردگان در ماه رمضان سال گذشته توسط نیروهای امنیتی برای مدت ۲۱ روز بازداشت و سپس با قید ضمانت از زندان آزاد شدند. (موکریان نیوز ۳۰/۹/۸۷)

محاکمه فعالین سیاسی فرهنگی و اجتماعی
۹۱ ـ کمال شریفی از اعضای “مرکز روزنامه نگاران آزاد شرق کردستان” و از نویسندگان سایت اینترنتی “بورژ هلات” که از ۶ تیر در زندان بسر می برد به اتهام مبارزه با خدا، تبلیغات علیه جمهوری اسلامی و مخالفت علیه جمهوری اسلامی در شعبه یک دادگاه انقلاب سقز محاکمه گردید. نیروهای امنیتی در روز ۶ تیر با حمله به کتابفروشی “سراج الدین” در سقز غریب حسینی را کشته، علی مطیعی صاحب کتابفروشی را مجروح و به همراه کمال شریفی بازداشت کردند. (پیک ایران ۱۸/۹/۸۷)

فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی: احکام صادره شده توسط دادگاه ها
۹۲ ـ سما بهمنی به اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابائی به ۳ سال حبس تعزیری تعلیق شده به مدت ۵ سال، محرومیت از تردد در مناطق کردنشین و ممنوعیت ارتباط با هر فردی که سابقه محکومیت تحت عنوان تبلیغ علیه نظام یا اقدام علیه امنیت کشور داشته باشد، محکوم شد. نامبرده در دوم مرداد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در ۲۰ شهریور با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان سنندج آزاد شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۷/۹/۸۷)
۹۳ ـ کاوه کردی مقدم اهل اشنویه به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف حکومت در دادگاه انقلاب به ۳ سال زندان محکوم شد. وی در زندان ارومیه از بیماری گوارشی رنج می برد. (موکریان نیوز ۱۴/۹/۸۷)
۹۴ ـ کاوه احمدزاده اهل امیرآباد بوکان به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام در شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد به ۳ سال زندان محکوم شد. (موکریان نیوز ۱۶/۹/۸۷)
۹۵ ـ امید رضا میرصیافی، نویسنده وبلاگ فرهنگی “روزنگار” به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به خمینی و خامنه ای در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی به دوسال ونیم حبس محکوم شد. نامبرده در تاریخ سوم اردیبهشت به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت گردید و پس از ۴۱ روز با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (فعالان حقوق بشر درایران ۲۶/۹/۸۷)
۹۶ ـ ساسان بابائی معلم کامیارانی به اتهام تبلیغ علیه نظام در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابایی محاکمه شد. وی در پرونده ای دیگر به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ برای یک حزب کردی به ۴ سال زندان محکوم شده و در حال حاضر دوران محکومیت خود را در زندان مرکزی سنندج می گذراند. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۹/۹/۸۷)

صدور قرار وثیقه برای آزادی زندانیان سیاسی
۹۷ ـ جمشید زارعی ۳۱ ساله از فعالان حرکت ملی آذربایجان که در روز ۲۸ آبان ماه توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت شده بود، پس از ۹ روز به قید وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز آزاد شد. (ساوالان سسی ۸/۹/۸۷)
۹۸ ـ فیروز یوسفی دانشجوی حقوق دانشگاه پیام نور تهران، درجه دار نیروی زمینی ارتش و فعال آذربایجانی که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت شده بود، پس از ۲۴ روز به قید ضمانت ۵۰ میلیون تومانی از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شد. (فعالان حقوق بشر درایران ۱۹/۹/۸۷)
۹۹ ـ امیرحسین موحدی روزنامه نگار و فعال حقوق بشر که به اتهام نشر اکاذیب به قصد ضرر رساندن به دیگران، تشویش اذهان عمومی و مقامات رسمی، نسبت دادن اعمال خلاف حقیقت به نیروی انتظامی و اداره اطلاعات در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری مشکین شهر با قرار وثیقه ۷ میلیونی تومانی از زندان آزاد شد. (تبریز نیوز ۲۲/۹/۸۷)

اخبار مربوط به زندانیان سیاسی
۱۰۰ ـ اتهامات مسعود کردپور روزنامه نگار، فعال حقوق بشر و معلم که از تاریخ ۱۷ مرداد در بازداشت بسر می برد، به شرح ذیل اعلام گردید: فعالیت تبلیغی علیه نظام در طی ۱۰ سال اخیر از طریق تهیه گزارش و ارسال خبر و انجام مصاحبه با رادیو و رسانه های بیگانه و دشمن از جمله صدای آمریکا (فارسی و کردی)، رادیو آزادی و فردا، رادیو دویچه وله، رادیو فرانسه، رادیو بی بی سی، رسانه ها و تلویزیون کردی. (امیر کبیر ۷/۹/۸۷)
۱۰۱ ـ مهدیه گلرو، مجید دری، صادق شجاعی و سعید فیض الله زاده دانشجویان محروم از تحصیل دانشگاه علامه طباطبائی در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده اند. مهدیه گلرو به علت اعتصاب غذای خشک توسط مامورین امنیتی بیهوش گردیده و سپس به بهداری زندان منتقل شده است. (امیر کبیر ۱۱/۹/۸۷)
۱۰۲ ـ علی صارمی، محمد علی منصوری، میثاق یزدان نژاد، سید ظهور نبوی چاشمی و محمد حسین فلاحیه زاده از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین به علت عدم شرکت در نماز جماعت اجباری مدت سه هفته است که از ملاقات حضوری محروم شده اند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۸/۹/۸۷)
۱۰۳ ـ فرهاد حاجی میرزایی که از ۱۱ ماه پیش بصورت بلاتکلیف در بند ۲۰۹ زندان اوین بسر می برد، به زندان گوهردشت کرج تبعید گردید. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۴/۹/۸۷)
۱۰۴ ـ ایوب گنجی امام جماعت مسجد قبای شهرک بهاران سنندج که در اردیبهشت ماه سال جاری بدلیل انتقاد از حکومت دستگیر و زندانی شده بود اخیرا بدلیل وخامت بیماری برای درمان به خارج از زندان منتقل گردید. نامبرده از روحانیون منتقد و سرشناس حکومت در منطقه است، پیش از بازداشت حداقل دوبار توسط نیروهای ناشناس امنیتی ربوده شده و پس از ضرب و شتم و شکنجه فراوان در مکانهای دور دست رها شده است. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۵/۹/۸۷)
۱۰۵ ـ مهندس عبدالله عباسی جوان استاد معماری دانشگاه رجایی و از فعالان آذربایجانی از تاریخ ۲۳ آبان در جریان مراسم بزرگداشت ستارخان دربازداشت بسر می برد. وی از ۴ روز پیش در بند ۲۰۹ زندان اوین در اعتصاب غذا بسر می برد. مامورین وزارت اطلاعات در طی ۳ بار تماس تلفنی با یدالله عباسی جوان، وی را از پیگیری وضعیت برادر و خواهر زاده اش حسین حسینی منع نموده اند و او را تهدید کرده اند که پیگیریهای وی، منجر به بدتر شدن شرایط آن دو خواهد شد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۷/۹/۸۷)
۱۰۶ ـ محمد صدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان برای بار دوم ظرف ۷ ماه گذشته در بند ۸ زندان اوین دچار حمله قلبی شد. سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان مسئولیت هر گونه عواقب سوء و احتمال اتفاقات ناگوار را متوجه دادستانی انقلاب، دادگاه انقلاب و وزارت اطلاعات می داند. طی روزهای گذشته پزشک زندان اختصاصا آقای کبودوند را مورد معاینه قرار داده و با تجدید داروهای مصرفی و تنظیم رژیم غذایی گزارشی از وضعیت ادامه نوسانات فشار خون، سرگیجه ها و هم چنین پیشرفت بیماریهای مثانه و پروستات وی تهیه کرده بود. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۸/۹/۸۷)

نقض حقوق اقلیتهای مذهبی
۱۰۷ ـ هاشم نوری امام جماعت اهل سنت روستای یلغوز آغاج شهرستان قروه توسط ماموران امنیتی بازداشت گردید. ماموران امنیتی پس از بازرسی منزل نامبرده چند جلد کتاب و برخی دست نوشته های او را با خود بردند. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱/۹/۸۷)
۱۰۸ ـ سهیلا مطلبی از چهره های شناخته شده موسیقی در شهر ساری به علت اعتقاد به آئین بهائیت توسط ماموران امنیتی اداره اطلاعات ساری بازداشت گردید. (فعالان حقوق بشر در ایران ۴/۹/۸۷)
۱۰۹ ـ محمد اسماعیل صلاحی دانشجوی دانشگاه آزاد مبید و از دروایش سلسله نعمت اللهی گنابادی به اتهام نشر اکاذیب بدلیل مصاحبه با رادیو فردا بدستور دادستانی یزد بازداشت شد. حکم اخراج نامبرده از دانشگاه روز ۲۸ آبان ۸۷ به وی ابلاغ شده بود. (سایت مجذوبان نور ۴/۹/۸۷)
۱۱۰ ـ مسعود عطائیان از اعضای جامعه بهائیان در شهر قائم شهر توسط مامورین اداره اطلاعات بازداشت شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۶/۹/۸۷)
۱۱ ـ واحد صنفی تزئینات درخشان متعلق به حسین درخشان بعلت اعتقاد به آئین بهائیت توسط نیروی انتظامی پلمپ شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۷/۹/۸۷)
۱۱۲ ـ محمد رجبی عزت آبادی کارمند اسبق صدا وسیما به علت اعتقاد به آئین بهائیت از کار اخراج شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۷/۹/۸۷)
۱۱۳ ـ فرزانه شاه بهرامی اعلام کرد: همسر ش انور مسلمی به جرم اعتقاد به آئین بهائیت توسط ماموران اداره اطلاعات مازنداران بازداشت شده است. وی خواسته های خود را به شرح ذیل اعلام نمود: ملاقات اینجانب و فرزندانم با همسرم، تماس تلفنی همسرم با اعضاء خانواده، اجازه ملاقات وکیل با همسرم و سرعت در انجام بازجوئی و آزادی همسرم حتی با کفالت یا وثیقه. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۰/۹/۸۷)
۱۱۴ ـ زلیخا موسوی، روحیه یزدانی و علی عسگر روانبخش به علت اعتقاد به آئین بهائیت به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق تشکیل کلاسهای ضداسلامی در دادگاه انقلاب یاسوج به دوسال حبس تعزیری محکوم شدند. این ۳ فعال اجتماعی بهایی در ۵ آبان سال جاری توسط اداره اطلاعات یاسوج بازداشت شدند. نامبردگان ممنوع الملاقات می باشند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۳/۹/۸۷)
۱۱۵ ـ آرش روحانی دانشجوی رشته مدیریت صنعتی در موسسه آموزش عالی راغب اصفهانی ورودی سال ۱۳۸۵ اعلام کرد، بعد از گذارندن دو ترم به علت اعتقاد به آئین بهائیت از آموزشگاه به این دانشجو گفته است: “آقای روحانی من بهائیان زیادی می شناسم که اکثراً از ایران رفته اند من هم به شما نمره نمی دهم تا خیالتان از درس راحت باشد و زودتر از ایران بروید.” (فعالان حقوق بشر درایران ۱۴/۹/۸۷)
۱۱۶ ـ نیروهای اداره اطلاعات در شهر سمنان به صورت گسترده و همزمان به منزل ۱۲ خانواده بهایی یورش برده و اقدام به بارزسی منزل و ضبط مدارک و لوازم شخصی این خانواده ها نموده است. در این بین می توان به خانواده های پورحسینی، تبیانیان، هدایتی و خانجانی اشاره نمود. (فعالان حقوق بشر درایران ۲۵/۹/۸۷)
۱۱۷ ـ فواد نعیمی به علت اعتقاد به آئین بهائیت و اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه تجدید نظر به دوسال و نیم حبس تعزیری و دوسال تبعید به شهرستان اقلید واقع در استان فارس محکوم شد. نامبرده از ۹ خرداد سال جاری در زندان بسر می برد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۸/۹/۸۷)

اخبار فعالان جنبش زنان
۱۱۸ ـ نگین شیخ اسلامی مسئول انجمن زنان آذر مهر کردستان بعد از ۴۹ روز بازداشت در بند ۲۰۹ زندان اوین با قید وثیقه از زندان آزاد شد. (انجمن زنان آذر مهر کردستان ۳/۹/۸۷)
۱۱۹ ـ فرانک فرید فعال جنبش زنان بدستور اداره اطلاعات تبریز از شرکت در کنفرانس حقوق زنان در ترکیه محروم شد. نامبرده دعوت شده بود تا در کنفرانس که برای بررسی حقوق زنان در سه کشور ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان که در شهر استانبول برگزار خواهد شد، شرکت و سخنرانی کند. (کانون زنان ایرانی ۶/۹/۸۷)
۱۲۰ ـ عالیه مطلب زاده یکی از ۹ نفر بازداشت شدگان ۲۳ خرداد سال جاری به اتهام اخلال در نظم عمومی و تمرد در برابر پلیس در شعبه اول دادیاری امنیت دادگاه انقلاب تهران مورد بازجویی قرار گرفت. از سوی دادگاه برای نامبرده مبلغ ۵۰ میلیون تومان قرار کفالت صادر شد. (تغییر برای برابری ۱۷/۹/۸۷)
۱۲۱ ـ پرستو الهیاری از اعضای کمپین یک میلیون امضاء به اتهام اقدام علیه نظام در شعبه یک امنیت دادگاه انقلاب تهران توسط قاضی سبحانی مورد بازجویی قرار گرفت. از سوی دادگاه برای نامبرده مبلغ ۵۰ میلیون تومان قرار کفالت صادر شد. (تغییر برای برابری ۱۸/۹/۸۷)
۱۲۲ ـ نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان که برای دریافت جایزه بین المللی حقوق بشر ایتالیا به همراه خانواده خود عازم سفر بود، توسط مامورین امنیتی نهاد ریاست جمهوری مستقر در فرودگاه خمینی ممنوع الخروج و پاسپورت وی توقیف گردید. (تغییر برای برابری ۲۰/۹/۸۷)

اخبار کارگری
۱۲۳ ـ علی ایمانی رئیس سازمان کار استان قزوین اعلام کرد: ۵۲۰۰۰ نفر جوینده کار در استان قزوین وجود دارند. وی افزود: عمده واحدهای مشکل دار این استان مربوط به کارخانه های نساجی است. (ایلنا ۳/۹/۸۷)
۱۲۴ ـ خالد سواری نایب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران به مدت ۳ ساعت در اداره اطلاعات سنندج مورد بازجوئی قرار گرفت. (اتحادیه آزاد کارگران ایران ۵/۹/۸۷)
۱۲۵ ـ در سال گذشته ۲۲ کارگر معدن بر اثر ریزش تونلها، انفجار در معادن وسقوط از ارتفاع کشته شدند. یعنی در هر ۱۶ روز یک معدنچی کشته شده است. (اعتماد ۶/۹/۸۷)
۱۲۶ ـ علی نجاتی، فریدون نیکوفرد، جلیل احمدی، قربان علیپور و محمد حیدری مهر از اعضای سندیکای کارگران شرکت طرح نیشکر هفت تپه به علت شرکت در اعتراضات و اعتصابات کارگری جهت محاکمه به دادگاه انقلاب دزفول احضار شدند. نامبردگان با قرار وثیقه ۱۰ میلیون تومانی آزاد می باشند. (سلام دمکرات ۶/۹/۸۷)
۱۲۷ ـ میر نصیر صفوی رئیس شورای اسلامی کار صنایع فلزی ۲ ایران اعلام کرد: این واحد تولیدی تعطیل و ۳۵۰ کارگر شاغل در آن بیکار شدند. کارگران مدت ۳ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. همچنین عیدی و پاداش سالهای گذشته کارگران نیز پرداخت نشده است. (ایسنا ۹/۹/۸۷)
۱۲۸ ـ جمشید ۳۵ ساله که در هنگام کار روی داربست ساختمان دچار برق گرفتگی شده بود به پایین سقوط کرد و در دم جان سپرد. (ایسکانیوز ۱۳/۹/۸۷)
۱۲۹ ـ به دنبال سرنگونی دکل بزرگ کارخانه “آبیک” قزوین ۵ نفر از کارگران این کارخانه جان خود را از دست دادند. (اعتماد ۱۳/۹/۸۷)
۱۳۰ ـ نصرالله دریابیگی دبیر اجرائی خانه کارگر استان مازندران اعلام کرد: ۳۵۰ کارگر شرکت سد البرز کوه با ۵ تا ۱۲ سال سابقه کار ار کار اخراج شدند. این کارگران با مشکل عدم دریافت حقوق و برقرار نشدن بیمه کارگری مواجه هستند. (ایلنا ۱۶/۹/۸۷)
۱۳۱ـ عیدعلی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: ۳۰۰ کارگر شرکت گوشت زیاران قزوین مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (ایلنا ۱۶/۹/۸۷)
۱۳۲ ـ نصراله دریابیگی دبیر اجرائی خانه کارگر استان مازندان اعلام کرد: ۱۲۰ کارگر صنایع شیمیائی کرم کیمیکال ساری مدت ۸ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارفرما از ارسال لیست بیمه کارگران به سازمان تامین اجتماعی خودداری می کند و همچنین از ۳ سال پیش بدنبال استفاده از نیروی کار ارزان، اقدام به استفاده از کارگران با قراردادهای موقت می کند. (ایلنا ۱۶/۹/۸۷)
۱۳۳ ـ یک زن کارگر ۳۰ ساله بنام صبا در کارگاه گل سازی در تبریز بر اثر آتش سوزی کشته شد. نبود شرایط ایمنی لازم در محیط کار از یک سو و وجود مواد احتراق زا در کارگاه که در زیر زمینی قرار داشت، موجب گسترش سریع شعله های آتش شد. (شهرزاد نیوز ۱۸/۹/۸۷)
۱۳۴ ـ رضا خاکی دبیر کل کنفدارسیون صعنت ایران گفت: تولید در ایران با موانع و مشکلات زیادی همراه است، هر روز به آمار واردات در کشور افزوده می شود و نیروی کار بیشتر نادیده گرفته می شود. بیش از ۸۰ درصد صنایع کشور دولتی هستند. سیستم تولید در ایران به لحاظ دولتی بودن مستقل نیست و صنایع ایران همواره از سوی دولت پشتیبانی شده اند و این بدلیل رقابتی نبودن صنایع ایران است. (ایلنا ۲۰/۹/۸۷)
۱۳۵ ـ داود رضوی عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به اتهام اقدام علیه امنیت عمومی در شعبه ۱۴ دادگاه انقلاب به ۱۲ ماه زندان که به مدت ۳ سال به حالت تعلیق درآمده محکوم شد. (سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران ۲۰/۹/۸۷)
۱۳۶ ـ کارگران و کارکنان شهرداری خرمشهر مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. شمار زیادی از کارگران شهرداری این شهر با دست کشیدن از کار و تجمع در برابر شهرداری خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند. (تابناک ۲۱/۹/۸۷)
۱۳۷ ـ کارگران شرکت نیتک (پیمانکار شرکت پترو شیمی هکمتانه همدان) مدت ۳ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارگران برای اعتراض در اعتصاب بسر می برند. (اتحادیه آزاد کارگران ایران ۲۳/۹/۸۷)
۱۳۸ ـ تعدادی از نمایندگان کارگران کارخانه لاستیک سازی کیان تایر به اداره اطلاعات اسلامشهر احضار شدند. (کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای آزاد کارگری ۲۴/۹/۸۷)
۱۳۹ ـ مرتضی کارگر معدن در اردکان در عمق ۳۵۰ متری زمین بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داد. (جمهوری اسلامی ۲۴/۹/۸۷)
۱۴۰ ـ طیب ملایی عضو هیئت مدیره ? اتحادیه آزاد کارگران ایران? پس از ۳۴ روز بازداشت با قرار وثیقه ۱۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. وی به اتهام همکاری با گروه های مخالف حکومت و کمک به برگزاری مجمع عمومی دوم اتحادیه آزاد کارگران ایران بازداشت شده بود. (اتحادیه آزاد کارگران ایران۲۵/۹/۸۷)

قتل مردم توسط نیروهای انتظامی و امنیتی
۱۴۱ ـ محمد قدیمی اهل روستای احمدکندی سقز بر اثر تیراندازی مامورین نیروی انتظامی کشته شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۷/۹/۸۷)

۱۴۲ ـ علی کاکائی بر اثر تیراندازی ماموران نیروی انتظامی در کرمانشاه کشته شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۷/۹/۸۷)

صدور حکم قصاص
۱۴۳ ـ مجید ۲۷ ساله به جرم اسیدپاشی به صورت آمنه در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نوراله عزیز محمدی، به قصاص دو چشم محکوم شد. (ایسنا ۶/۹/۸۷)

قطع اعضای بدن
۱۴۴ ـ دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه اعلام کرد: حکم قطع دست یک سارق در زندان مرکزی کرمانشاه به مرحله اجرا در آمد، این زندانی علاوه بر قطع دست، به تحمل ۶ ماه زندان و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد. (قدس ۲۶/۹/۸۷)

محکومین به سنگسار
۱۴۵ ـ افسانه. ر به اتهام زنای محصنه و قتل همسرش در شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس و با تایید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور محکوم به سنگسار شد. (اعتمادملی ۹/۹/۸۷)

زندانیان سیاسی عقیدتی محکوم به اعدام
۱۴۶ ـ محسن اسلامیان، علی اصغر پشتر و روزبه یحیی زاده از اعضای “انجمن پادشاهی ایران” به اتهام بمب گذاری در حسینیه رهپویان وصال شیراز به عنوان محاربه و افساد فی الارض در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اعدام در ملاعام محکوم شدند. (فارس ۹/۹/۸۷)

محکومین به اعدام
۱۴۷ ـ احمد.ع به اتهام قتل نجمه همسر دوستش در شعبه ۱۷ دادگاه کیفری استان اصفهان به ریاست قاضی هاشم رضایی و با تائید شعبه ۱۶ دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد. (اعتماد ۲/۹/۸۷)
۱۴۸ ـ حسین به اتهام قتل مرتضی از سوی شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شده بود که از سوی شعبه ۴ دیوان عالی کشور این حکم مورد تایید قرار گرفت لازم به توضیح است که وی در زمان وقوع ارتکاب جرم ۱۷ ساله بوده است. (اعتماد ۲/۹/۸۷)
۱۴۹ ـ حسین.م (قهرمان سابق کشتی) به اتهام قتل مسعود ۲۴ ساله از سوی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد. (اعتماد ۳/۹/۸۷)
۱۵۰ ـ ناصر ۲۸ ساله به اتهام قتل همسرش راضیه ۲۶ ساله از سوی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی به اعدام محکوم شد. (ابتکار ۶/۹/۸۷)
۱۵۱ ـ محسن اسلامیان، علی اصغر پشتر و روزبه یحیی زاده به اتهام بمب گذاری در حسینیه سیدالشهدا رهپویان وصال در شهر شیراز از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اعدام در ملاءعام محکوم شدند. (اعتماد ۱۰/۹/۸۷)
۱۵۲ ـ علی ۲۰ ساله به اتهام قتل محمد حسین شوهر خواهرش از سوی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نوراله عزیز محمدی به اعدام محکوم شد. (اعتماد ۱۱/۹/۸۷)

۱۵۳ ـ سعید به اتهام قتل هاشم از سوی شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس به اعدام محکوم شده بود حکم صادره از سوی شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت. (اعتماد ۱۲/۹/۸۷)
۱۵۴ ـ اصغر معروف به شهاب به اتهام قتل مرتضی که از سوی شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران محکوم به اعدام شده بود از سوی شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور حکم وی مورد تایید قرار گرفت. (اعتماد ملی ۱۳/۹/۸۷)
۱۵۵ ـ شهرام. ب و همسرش شهلا. ب به اتهام قاچاق ۸۰۰ گرم هروئین از سوی دادگاه انقلاب رودان محکوم به اعدام شدند لازم به توضیح است که شهلا.ب در زمان صدور حکم باردار بوده و از سوی یکی از قضات برای وی تقاضا یک درجه تخفیف به همین علت شده اند. (ایسکانیوز ۱۳/۹/۸۷)
۱۵۶ ـ عیسی، حسین، محمد، آزاد علی، هاشم، باقر و حسن به اتهام قتل و سرقت از سوی شعبه ۳۲ دادگاه عمومی و انقلاب تهران مستقر در ورامین به اعدام محکوم شدند. حکم صادره از سوی دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت. (ایران ۱۳/۹/۸۷)
۱۵۷ ـ سعید به اتهام قتل هاشم از سوی شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس و با تایید دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد. (ابتکار ۱۳/۹/۸۷)
۱۵۸ ـ م.الف به اتهام تجاوز از سوی دادگاه عمومی و انقلاب نی ریز به اعدام محکوم شد. (کیهان ۱۴/۹/۸۷)
۱۵۹ ـ رویا ۳۰ ساله به اتهام قتل همسرش مجید ۳۵ ساله از سوی شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس به اعدام محکوم گردید حکم صادره از سوی دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت. (ابتکار ۱۶/۹/۸۷)
۱۶۰ ـ عابد توانچه از دانشجویان چپ که در دادگاه محکوم به زندان شده بود و دوران محکومیت خود را در زندان اراک سپری کرد، پس از آزادی از زندان اسامی و مشخصات ۵۴ نفر از زندانیان محکوم به اعدام در واحد یک زندان مرکزی اراک را به همراه ۷ نفر از نوجوانان محکوم به اعدام که در بند جوانان نگهداری می شوند را منتشر کرد. همچنین در دوران محکومیت عابد توانچه چهار زندانی به اسامی حسین کاظمی، جعفر نظام قدیری، بهرام خدا بنده و فرد دیگری که موفق به شناسایی هویت او نشده در واحد یک زندان اراک به دار آویخته شده اند. (وبلاگ عابد توانچه ۱۷/۹/۸۷)
۱۶۱ ـ عباس ۳۳ ساله به اتهام قتل علی پدر همسرش از سوی شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی کوه کمره ای به اعدام محکوم شد. وکیل مدافع وی اعلام کرد: متهم به دلیل داشتن اعتیاد در یک موسسه ترک اعتیاد بستری شد ولی به دلیل داشتن بیماری روانی نتوانست در موسسه دوام بیاورد حتی پزشک موسسه به خانواده او توصیه کرد در بیمارستان روانی بستری شود. ولی کمیته پزشکی با توجه به حساسیت پرونده، متهم را به داشتن اختیار عقل و اراده در زمان جنایت و این که جنون ندارد و در زمان ارتکاب جرم حالت عادی داشته و با تمام هوشیاری این عمل را مرتکب شده است دانست. (ابتکار ۱۸/۹/۸۷)
۱۶۲ ـ علیرضا ۲۷ ساله به اتهام قتل فاطمه. ر ۲۸ ساله از سوی شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شده بود که این حکم از سوی شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت. (اعتماد ۲۰ /۹/۸۷)
۱۶۳ ـ ضرغام ۲۵ ساله گروهبان نیروی انتظامی به اتهام قتل نبی. ح به حکم دادگاه دوم نظامی شیراز به اعدام محکوم شد ه بود حکم صادر از سوی شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت. (ایسکانیوز ۲۲/۹/۸۷)
۱۶۴ ـ شاهین ۲۵ ساله به اتهام قتل دوستش علی به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد. (ایسکانیوز ۲۴ /۹/۸۷)
۱۶۵ ـ صبا ۳۲ ساله به اتهام قتل و زنای غیر محصنه از سوی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی به اعدام و ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم کرد. (قدس ۲۸/۹/۸۷)

مرگ در زندانها
۱۶۶ ـ محمد ۳۷ ساله فرزند چاکر از طایفه براهوئی ۴ روز پس از بازداشت بر اثر شکنجه ماموران امنیتی در زندان کشته شد. آثار شکنجه همچون شکستگی جمجمه، سوراخ بودن کف پا، پارگی لای انگشتان و کبودی بدن وی توسط خانواده اش مشاهده شده است. (دیده بان حقوق بشر بلوچستان ۱۲/۹/۸۷)
۱۶۷ ـ آمنه فلاح آزاد ۳۰ ساله و فرحناز خدادادی ۳۸ ساله از زندانیان بند زنان گوهردشت بعلت عدم رسیدگی پزشکی در زندان فوت کردند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی ۱۳/۹/۸۷)
۱۶۸ ـ محمد پایگیر ۳۵ ساله که به اتهام سرقت از ۸ سال پیش در زندان دستگیرد اصفهان بسر می برد و برای اولین بار به مرخصی رفته بود، به اتهام وارد کردن ۱۰ گرم مواد مخدر به زندان، بر اثر شکنجه در زندان به قتل رسید. محمد علی نبی مدیر داخلی زندان و رئیس بند کارگری مسئولیت شکنجه و ضرب و شتم محمد پایگیر را به عهده داشته است. به خانواده اطلاع داده شده که فرزند آنها در سلول انفرادی با زیر پیراهن خود اقدام به خودکشی کرده است. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۵/۹/۸۷)

اجرای حکم اعدام زندانیان سیاسی
۱۶۹ ـ علی اشتری که به اتهام جاسوسی برای اسرائیل از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اعدام محکوم شده بود به گفته مدیر کل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در روز ۲۷/۸/۸۷ در تهران اعدام شد. (جمهوری اسلامی ۳/۹/۸۷)

احکام اجرا شده اعدام توسط دادگاه ها
۱۷۱ ـ مجید. ج به اتهام قاچاق مواد مخدر به حکم دادگاه انقلاب اسلامی بندرعباس و با تایید دیوان عالی کشور در زندان بندرعباس به دار آویخته شد. (ایسکانیوز ۳۰/۸/۸۷)
۱۷۲ ـ حسین نهتانی، عبدالله دهمرده و محمد براهوئی به اتهام قاچاق مواد مخدر به حکم دادگاه انقلاب زاهدان در زندان به دار آویخته شدند. (ایسنا ۴/۹/۸۷)
۱۷۳ ـ یک مرد ۳۰ ساله به جرم قتل همسرش به حکم شعبه سوم دادگاه کیفری استان خراسان رضوی و با تائید شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور در زندان مرکز مشهد به دار آویخته شد. (قدس ۵/۹/۸۷)
۱۷۴ ـ فاطمه حقیقت پژوه ۳۷ ساله به جرم قتل همسر موقتش مسعود ۳۰ ساله پس از تحمل ۷ سال زندان به حکم شعبه ۱۶۰۱ دادگاه جزایی تهران و با تائید دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران۷/۹/۸۷)
۱۷۵ ـ مجتبی ۲۸ ساله و محمد جواد ۳۱ ساله به جرم قتل دو مرد طلا فروش به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران۷/۹/۸۷)
۱۷۶ ـ علی ۳۵ ساله به جرم قتل اردشیر ۶۵ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه ۳۳ دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران۷/۹/۸۷)
۱۷۷ ـ علی و محسن ۲۵ ساله به جرم قتل کمال به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه ۲۷ دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران۷/۹/۸۷)
۱۷۸ ـ عباس ۳۳ ساله به جرم قتل عبدالرضا به حکم قوه قضائیه در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران۷/۹/۸۷)
۱۷۹ ـ امیر حسین ۳۵ ساله به جرم قتل علی ۴۵ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران۷/۹/۸۷)
۱۸۰ ـ مسعود ۳۹ ساله به جرم قتل نبی الله ۴۳ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه ۳۳ دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران۷/۹/۸۷)
۱۸۱ ـ سلمان ۴۶ ساله به جرم قتل نادر ۳۵ ساله به حکم شعبه ۱۶۰۶ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه ۳۳ دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران۷/۹/۸۷)
۱۸۲ ـ مهدی ۲۶ ساله به اتهام قتل هانیه ۲۶ ساله و امید ۳۴ ساله به حکم شعبه ۱۷ دادگاه کیفری استان اصفهان و با تائید دیوان عالی کشور در زندان اصفهان به دار آویخته شد. (ایران ۱۳/۹/۸۷)
۱۸۳ ـ حبیب اله فروتن فرزند غلامعلی و اسحاق نارویی فرزند نورمحمد به اتهام قاچاق مواد مخدر از سوی دادگاه انقلاب اسلامی زاهدان و با تایید از سوی مراجع قضایی در محوطه زندان زاهدان در تاریخ ۹/۹/۸۷ در محوطه زندان زاهدان به دار آویخته شدند. (جمهوری اسلامی ۱۳/۹/۸۷)
۱۸۴ ـ پرویز دستگیر فرزند سخی، مصطفی میرزایی فرزند علیرضا و عبدالواحد ریگی فرزند عبدالله به جرم قاچاق مواد مخدر از سوی دادگاه انقلاب اسلامی زاهدان که به اعدام محکوم شده بودند پس از تایید از سوی مراجع عالی قضایی در محوطه زندان زاهدان به دار آویخته شدند. (جمهوری اسلامی ۱۷/۹/۸۷)
۱۸۵ ـ ع.د ۲۷ ساله فرزند محمد ظاهر، به جرم قتل افشین باقری ۱۴ ساله، به حکم شعبه سوم دادگاه استان چهارمحال و بختیاری و با تائید شعبه ۳۷ دیوان عالی کشور و تنفیذ رئیس قوه قضائیه در روز ۲۰ آبان ماه در زندان شهرکرد به دار آویخته شد. (فارس ۱۸/۹/۸۷)
۱۸۶ ـ حسن بابا احمدی به جرم قتل عبدالرضا بابااحمدی به حکم شعبه دوم دادگاه کیفری استان چهارمحال و بختیاری و با تائید شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور و تنفیذ رئیس قوه قضائیه در روز ۴ آذر ماه در زندان شهرکرد به دار آویخته شد. (فارس ۱۸/۹/۸۷)
۱۸۷ ـ شهاب شهابی به جرم قتل محمدعلی فرهادیان به حکم دادگاه کیفری استان چهارمحال و بختیاری و با تائید دیوانعالی کشور و تنفیذ رئیس قوه قضائیه در روز ۲۷ آبان ماه در زندان شهرکرد به دار آویخته شد. (فارس ۱۸/۹/۸۷)
۱۸۸ ـ غلام ۲۴ ساله به اتهام قتل پسر عمه خود احمد که از سوی شعبه اول دادگاه عمومی شهرستان کازرون به اعدام محکوم شده بود. حکم صادر پس از تایید توسط دیوان عالی کشور در محوطه زندان جدید کازرون به دار اویخته شد که بعد از ۷ ثانیه که از اجرای حکم گذشته بود خانواده مقتول اعلام رضایت کردند که غلام نیمه جان به بیمارستان منتقل گردید. (ایران ۲۱/۹/۸۷)
۱۸۹ ـ عباس ۲۴ ساله معروف به کورش به اتهام قتل ابراهیم ۵۹ ساله در بخش خشت و کمارج شهر کازرون که از سوی دادگاه کیفری این شهر محکوم به اعدام شده بود پس از تایید حکم از سوی دیوان عالی کشور در محوطه زندان کازرون به دار آویخته شد. (ایران ۲۱/۹/۸۷)
۱۹۰ ـ زاهد صالح آبادی ۳۵ ساله به اتهام قتل و محمد امین براهوئی ۲۸ ساله به اتهام قاچاق مواد مخدر با تایید دیوان عالی کشور در زندان مرکزی مشهد به دار آویخته شدند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۳/۹/۸۷)
۱۹۱ ـ یک مرد ۲۷ ساله به جرم قتل دو نفر به حکم قوه قضائیه در زندان مرکزی مشهد به دار آویخته شد. (قدس ۲۶/۹/۸۷)
۱۹۲ ـ بهمن امیری مقدم فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان اعلام کرد: حدود دو هفته پیش تعدادی از ? اراذل و اوباش? منطقه آستارا توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند. یک نفر از متهمین بازداشت شده به حکم قوه قضائیه در زندان به دار آویخته شد. (کیهان ۳۰/۹/۸۷)

اخبار اجتماعی
۱۹۳ ـ قربانعلی دری نجف آبادی دادستان کل کشور اعلام کرد: که از هر ۱۰۰ هزار ایرانی ۲۰۰ نفر زندانی هستند. وی افزود میانگین جهانی تعداد زندانیان از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۴۰ نفر است و این میزان در ایران ۶۰ نفر بیشتر از استاندارد جهانی است. مقامات قضائی ایران اعلام کردند. پس از انقلاب اسلامی جمعیت ایران دو برابر شده اما شمار زندانیان به ۱۰ برابر رسیده است. همچنین محمود هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه اعلام کرد: در ایران حدود ۹ میلیون پرونده قضائی وجود دارد. (بی بی سی ۵/۹/۸۷)
۱۹۴ ـ محمد رمضانی ۴۲ ساله از کارکنان گروه پاکسازی مین “عمران گستر” حین پاکسازی میادین مین منطقه عین منصور دهلران بر اثر انفجار مین کشته و فردی دیگری به نام پیمان دشت بزرگی ۲۳ ساله در جریان این حادثه مجروح شد. (جمهوری اسلامی ۱۶/۹/۸۷)
۱۹۵ ـ سرهنگ مهدی احمدی رئیس مرکز ارتباطات رسانه ای نیروی انتظامی اعلام کرد: بدستور مقامات قضائی ۱۲ زن و ۲۶ مرد به اتهام شرکت در یک پارتی شبانه، رقص و پایکوبی توسط ماموران نیروی انتظامی در کرج بازداشت شدند. (جام جام آنلاین ۱۸/۹/۸۷)
۱۹۶ ـ سازمان سنجش وزارت علوم ایران در دفترچه های کنکور امسال رسما شرکت مهاجرین افغانی و عراقی در آزمون ورود به دانشگاههای ایران را ممنوع اعلام کرد. در قسمت شرایط ثبت نام این دفترچه ها به خط درشت نوشته شده است: براساس اعلام رسمی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، ثبت نام و شرکت کلیه اتباع عراقی و افغانی در آزمون سراسری سال ۱۳۸۷ ممنوع می باشد. (بی بی سی ۱۸/۹/۸۷)
۱۹۷ ـ علی فرهادی معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش تهران اعلام کرد: فقط برای اقامه نماز در مدارس تهران ۸۰۰ روحانی به مدارس اعزام شده اند.بر اساس این طرح قرار است ۱۲۰۰۰ روحانی در سراسر کشور به استخدام وزارت آموزش و پرورش در آیند. حسن ربانی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی قم گفت: در حال حاضر ۱۲۰۰۰ روحانی از سوی این دفتر در مدارس سراسر کشور مشغول فعالیت هستند. مهدی امینی معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: در تحولات آموزش و پرورش نیروی انسانی حرف اول را می زند و حوزه علمیه بهترین ظرفیت را برای تامین نیروی انسانی کار آمد دارد. وی افزود: برای تحقق تفکر اسلام ناب محمدی در آموزش و پرورش باید از طبیبان اصلی و دین شناس یعنی حوزه علیمه کمک بگیریم. نامبرده ادامه داد: غیر از اعزام ۱۲۰۰۰ روحانی به مدارس کشور، آموزش مربیان تربیتی در حوزه های علیمه، تالیف کتب درسی از سوی حوزه های علیمه و ایجاد تحول در معاونت پرورشی آموزش و پرورش مبتنی بر یک فلسفه خاص از مواردی است که وزارت آموزش و پرورش در مورد آنها با حوزه های علیمه قرار داد منعقد کرده است. استخدام روحانیون در شرایطی صورت می گیرد که وزارت آموزش و پرورش از استخدام ۱۳۵۰۰ دبیر فارغ التحصیل مراکز تربیت معلم خودداری می کند. علیرضا علی احمدی وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: این افراد شاید در رشته دبیری درس خوانده باشند اما تعهد دبیری در آموزش و پرورش نداشتند. (روز ۲۵/۹/۸۷)
۱۹۸ ـ ظاهر رستمی مدیر کل سازمان بهزیستی استان تهران گفت:۲۵ در صد از معتادان، زنان آسیب دیده و کودکان خیابانی در تهران هستند. وی افزود:حدود ۱۳۰۰ کودک بی سرپرست در مراکز سازمان بهزیستی تهران نگهداری می شوند. (ایلنا ۲۹/۹/۸۷)
۱۹۹ ـ حسین راغفر پژوهشگر حوزه رفاه و تامین اجتماعی و استادیار دانشگاه الزهرا اعلام کرد: ۲۰ میلیون ایرانی زیر خط فقر زندگی می کنند. وی افزود: ۳۰ در صد از مردان سرپرست خانوار و ۴۹ در صد زنان سر پرست خانوار کشور فقیر هستند. (اعتماد ۳۰/۹/۸۷)

——————————————————————————————————————————————-

فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و آمریکای شمالی : ihrnena@gmail.com

انجمن فعالان حقوق بشر در ایران ـ کانادا : FaalanHRC@yahoo.ca

انجمن مدافعین حقوق بشرو دمکراسی در ایران ـ فرانسه : siterahaei@yahoo.com

انجمن مدافعین حقوق بشر در ایران ـ بلژیک : kanon253m@yahoo.com

اتحادیه برای دمکراسی در ایران ـ ایتالیا : updi@libero.it

اتحاد برای دفاع ازحقوق بشر در ایران ـ واشنگتن ـ آمریکا : adhri1@yahoo.com

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران – آلمان : info@bashariyat.de

شبکه فعالان حقوق بشر ایرانی در آلمان : shafaei@azadegy.de

کانون دفاع از دمکراسی در ایران ـ هلند : HRIRNL@gmail.com

کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران ـ سوئد : info@komitedefa.org

کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران ـ کالیفرنیا ـ آمریکا : defendhriran_ca@yahoo.com

کمیته نوران (کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران ـ نروژ) : komitenoran@yahoo.no

سازمان ایرانیان غرب کانادا ـ ونکور ـ کانادا : yebarak@yahoo.ca

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران ـ برلین : kupg_iran@yahoo.de

کمیته دفاع از آزادی و دمکراسی در ایران ـ اطریش : demokrasi5@yahoo.de

فعالین ایرانی حقوق بشر ـ سوئیس : mnrecht@hotmail.com

فعالان دفاع از حقوق بشر : Irantestimonyinfo@irantestimony.com

تاریخ انتشار : ۱۰ دی, ۱۳۸۷ ۱۱:۳۶ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

حملۀ تروریستی در مسکو را محکوم می‌کنیم!

روشن است که چنین حمله‌ای نیاز به تیمی حرفه‌ای و سازماندهی و تدارکی نسبتاً طولانی و گسترده دارد. در عین حال، زود است که بتوان تحلیل جامع و روشنی از ابعاد پشت پردۀ این جنایت و اهداف سازمان‌دهندگان آن ارائه داد. هدف از این یادداشت کوتاه نیز  در وهلۀ نخست مکثی است بر قربانیان این حمله و حملاتی از این دست. قربانیانی که تنها سهم‌شان از سازمان‌دهی و تدارک چنین جنایاتی و علل پشت پردۀ آن، هزینه‌ای است که با جان و سلامتی‌شان می‌پردازند.

مطالعه »
یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
آخرین مطالب

فراخوان ‏دادخواهی علیه ثابتی و دیگر آمران و عاملان شکنجه و کشتار مردم در نظام سلطنتی

دادخواهی محدوده‌ی زمانی و مکانی ندارد؛ از دورانِ رژیم پیشین آغاز شده و تاکنون نیز ادامه دارد. تفاوتی میان شکنجه‌گران قبلی و کنونی نیست. همه را باید مورد پیگرد قرار داد. این دادخواهی بخشی از مبارزه در راه آزادی و اعمال حق حاکمیت مردم کشور ماست.

بهار غمگین و‌ ستارگان سرخ

در پس سالیان‌ِ دراز و سرد،
در پنهان ترین گوشهٔ دل‌ها هنوز ستاره می درخشد،
هر بهار در چشمهای خسته از انتظار،
یاد نُه ستارهٔ درخشان شعله می کشد،
و درکوچه باغهای غمگین‌ِ بهار،
شمیم خوشِ نامشان در هوا موج می زند!

“آزادی اندیشه … ضرورت است.”

آفرینش و شکوفایی واقعی هنر و ادبیات جز در سایه‌ی آزادی اندیشه ‌و بیان ممکن نیست و دست‌درازی حکومت‌ها بر ذهن‌ و زبان آدمی، وهن آدمی است.

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

اعتراضات علیه حجاب اجباری که بعد از قتل مهسا (ژینا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، سراسر ایران را فراگرفت، با وجود سرکوب، به یک معضل برای حکومت تبدیل شده است. گشت ارشاد نمونه کوچکی از جنگ هر روز حاکمیت با زنان بوده و سرکوب هر روزه زنان در خیابان یعنی اعتراف به تداوم جنبش زن زندگی آزادی.

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

مطالعه »
پيام ها

از قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در غزّه حمایت می‌کنیم!

ما فداییان خلق ایران از نخستین روز آغاز جنگ ضمن محکوم کردن و غیرقابل توجیه خواندن عملیات مسلحانه و نظامی علیه مردم بی‌دفاع غیرنظامی، همراه و هم‌صدا با آزادی‌خواهان جهان خواهان آتش‌بس فوری و تأمین حقوق حقّهٔ مردم فلسطین شدیم. با این رویکرد ما مهار مقاومت آمریکا و تصویب قطعنامهٔ شورای امنیت را یک پیروزی بزرگ برای مردم بی‌گناه غزّه و فلسطین و تمامی آزادی‌خواهان جهان می‌دانیم.

مطالعه »
بیانیه ها

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

فراخوان ‏دادخواهی علیه ثابتی و دیگر آمران و عاملان شکنجه و کشتار مردم در نظام سلطنتی

بهار غمگین و‌ ستارگان سرخ

“آزادی اندیشه … ضرورت است.”

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

عمر آشور: چگونه حملات ایران به اسرائیل چشم انداز مناقشه خاورمیانه را بازتعریف کرد!