چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۱

چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۱

نامه عمادالدین باقی به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل!

دولت ها مانند کلمبیا سفیر رژیمی که نسل کشی کرده و به دنیا دهن‌کجی می کند را اخراج کنند و در تدارک تحریم ها و‌ محرومیت های سخت و‌ مؤثر به ویژه از سوی جامعه مدنی علیه رژیم اسراییل و هر سازمان یا رژیم جنگ‌طلب دیگر بیفتند یا بپذیرند که این آموزه ها فقط سرودهایی برای به خلسه بردن جهانيان و احساس رفع تکلیف است و بس.

جناب آقای فولکر تورک،

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

باسلام‌ و‌ احترام

به عنوان کسی که سال‌های زیادی از عمرش را وقف تلاش برای گسترش آموزش حقوق بشر و دفاع عملی از آن کرده امروز و با گذشت بیش از ۷۰ سال از انتشار اعلامیه جهانی حقوق بشر بیش از هر زمان دیگری از بهبود وضعیت حقوق بشر مایوس شده‌ام زیرا رفتارهای دوگانه در زمینه تروریسم و حقوق بشر و جابجا کردن ظالم و‌مظلوم توسط دولت ها به یک رویه جهانی تبدیل شده و بدتر از همه رفتارهای دوگانه دولت های آمریکا و اروپا، ممنوعیت تجمعات مسالمت آمیز در اعتراض به نسل کشی اسراییل و اخراج خبرنگاران گاردین و بی بی سی است .

اکنون حکومتی که قتل عام دیریاسین و صبرا و شتیلا و… را در کارنامه خود دارد و از آغاز پیدایش تا همین امروز در برابر صدها بیانیه و قطعنامه‌ مجمع عمومی سازمان ملل، شورای امنیت و نهادهای بین‌المللی حقوق بشر مبنی بر توقف شهرک سازی‌ها، اشغالگری‌ها و خشونت علیه فلسطینی ها ( که فقط مجمع عمومی سازمان ملل از سال ۲۰۱۵ به اینسو ۱۴۰ قطعنامه علیه اسرائیل صادر کرده) بی اعتنایی و دهن کجی می‌کند و فلسطینی ها را وادار به رفتارهای عصبی می نماید و بعد همان رفتارها را مستمسک بمباران شان قرار می دهد. غزه را که به زندان بزرگی توسط اسرائیل تبدیل شده است جلوی چشم‌‌جهانیان به خاک و خون کشیده می شود و صدها هزار نفر را کوچ اجباری می دهد که طبق اسناد بین المللی، پاکسازی قومی مصداق روشن ژنوسید است. دولت اسراییل برای همه مردم خاورمیانه هم شاخ و شانه می‌کشد و هیچکس جلودارش نیست، تن به صلح نمی دهد و مقابله به مثل هم متهم به گسترش جنگ می‌شود.

این نگرانی وجود دارد که اگر روند جهانی به همین گونه باشد حقوق بشر به موزه تاریخ سپرده می شود. حقوق بشر به آموزه های خوبی روی کاغذ و به یک تشریفات بی اثر «ابراز نگرانی» صرف بدل شده که گوش ناقضان حقوق بشر به آن عادت کرده و در حد وزوز مزاحم پشه به آن می نگرند و کار خود را می کنند.

مدافعان حقوق بشر باید از سطح اعتراضات زبانی فراتر رفته و درباره مکانیسم های عملی مقابله با نقض حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بیشتر بیندیشند، باید حرکت های عملی و موثر اعتراضی تدارک ببینند وخواهان محاکمه رژیم اسرائیل و افرادی چون نتانیاهو باشند. دولت ها مانند کلمبیا سفیر رژیمی که نسل کشی کرده و به دنیا دهن‌کجی می کند را اخراج کنند و در تدارک تحریم ها و‌ محرومیت های سخت و‌ مؤثر به ویژه از سوی جامعه مدنی علیه رژیم اسراییل و هر سازمان یا رژیم جنگ‌طلب دیگر بیفتند یا بپذیرند که این آموزه ها فقط سرودهایی برای به خلسه بردن جهانیان و احساس رفع تکلیف است و بس.

اگر ممنوع الخروجی و محدودیت های ایجاد شده برای ما مانع از تلاش های لازم و گفتگوها با فعالان جامعه مدنی دیگر کشورها برای مقابله با این نسل کشی ها است اما شما هیچ محدودیتی ندارید که مانع انجام این تکلیف باشد.

عمادالدین باقی

نویسنده و پژوهشگر، مدافع حقوق بشر و فعال در نهادهای مدنی و حقوق بشری متعدد در ایران

رونوشت: خانم فرانچسکا البانیز، گزارشگر ویژه امور فلسطین

۲۰۲۳ – ۱۰ – ۱۷

Dear Mr. Volker Türk

United Nations High Commissioner for Human Rights

Greetings and Regards

As someone who has devoted many years of his life to efforts to expand human rights education and practical defense, today and after more than 70 years since the publication of the Universal Declaration of Human Rights, I am more disappointed than ever in the improvement of the human rights situation because the double standards in the field of terrorism and human rights and displacement of oppressors and oppressed by governments has become a global practice, and worst of all the behavior of the American and European governments, the banning of peaceful gatherings in protest of the Israeli genocide and the expulsion of Guardian and BBC reporters.

A government that has the massacres of Deir Yassin, Sabra and Shatila, etc. in its record, and from the beginning of its existence until today, ignores hundreds of statements and resolutions of the United Nations General Assembly, the Security Council and international human rights institutions, regarding the cessation of settlement constructions. The occupation and violence against the Palestinians (the United Nations General Assembly alone has issued 140 resolutions against Israel since 2015) provokes a response from the Palestinians.

Gaza, which has been turned into a big open-air prison by Israel, is being destroyed in front of the eyes of the world and hundreds of thousands of people are forcibly displaced And water, electricity and food are closed to them.

According to international documents, ethnic cleansing is a clear example of genocide. The government of Israel intimidates all the people of the Middle East and no one is able to stop it. Israel is not committed to peace and a broader confrontation will result.

There is a concern that if the global trend is the same, human rights will be consigned to the museum of history. Human rights have turned into good doctrines on paper and into an ineffective ceremony of “expressing concern” that the ears of human rights violators have become accustomed to, buty disregard.

Human rights defenders should go beyond the level of verbal protests and think more about the practical mechanisms to deal with the violation of human rights and humanitarian rights, they should prepare practical and effective protest movements and want to prosecute the Israeli regime and people like Netanyahu. Governments like Colombia should expel the ambassador of the regime that committed genocide and lies to the world, and in preparation for strict and effective sanctions and exclusions, especially from the civil society, against the Israeli regime and any other bellicose organization or regime, or accept that these teachings are just empty words.

Banning to leave the country and the restrictions created for us by the government prevent the necessary efforts and discussions with the civil society activists of other countries to deal with these genocides, but you do not have any restrictions that prevent you from doing this task.

Emadeddin Baghi

Author and researcher, human rights defender and activist in numerous civil and human rights organizations in Iran

Transcript: Ms. Francesca Albanese, Special Rapporteur on Palestinian Affairs

به نقل از کانال عمادالدین باقی

تاریخ انتشار : ۳ آبان, ۱۴۰۲ ۲:۴۸ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

حملۀ تروریستی در مسکو را محکوم می‌کنیم!

روشن است که چنین حمله‌ای نیاز به تیمی حرفه‌ای و سازماندهی و تدارکی نسبتاً طولانی و گسترده دارد. در عین حال، زود است که بتوان تحلیل جامع و روشنی از ابعاد پشت پردۀ این جنایت و اهداف سازمان‌دهندگان آن ارائه داد. هدف از این یادداشت کوتاه نیز  در وهلۀ نخست مکثی است بر قربانیان این حمله و حملاتی از این دست. قربانیانی که تنها سهم‌شان از سازمان‌دهی و تدارک چنین جنایاتی و علل پشت پردۀ آن، هزینه‌ای است که با جان و سلامتی‌شان می‌پردازند.

مطالعه »
یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
آخرین مطالب

یانیس واروفاکیس اجازه نمی‌دهد که دهانش را ببندند!

اگر در دهه ۱۹۳۰ زندگی می کردیم، به عنوان اروپایی‌ آزار و اذیت یهودیان را اولویت اصلی خود قرار می دادیم. اگر این زمان نسل کشی در رواندا یا بوسنی بود، ما آنها را در اولویت اول قرار می دادیم. این وظیفه ماست.

مهمترین مساله در کشور ما هنوز و همچنان آزادی و دمکراسی است.

قرار گرفتن جامعه و کشور ما در مسیر توسعه پایدار و تامین زندگی عادلانه، سبز، شاداب و بهتر برای مردم، بویژه کارگران و زحمت‌کشان جامعه، در گرو حل مهم‌ترین مساله آزادی و دمکراسی و مشارکت واقعی مردم در اخذ تصمیمات، نه در حرف، بلکه واقعاً در عمل است.

تورم ۵۲.۳ درصدی ۱۴۰۲ رکورد ۸۰ سال اخیر را شکست!

بانک مرکزی جمهوری اسلامی با گذشت ۳۳ روز از سال ۱۴۰۳، هنوز نرخ تورم سالانه در سال ۱۴۰۲ را رسما اعلام نکرده است، که می‌تواند به تلاش‌ دولتی‌ها برای دستکاری آمار‌های ارائه‌شده مربوط باشد، اما بر اساس جدولی که بانک مرکزی برای محاسبه تادیه بدهی و مهریه به دادگاه‌ها ارائه کرده، نرخ تورم سال ۱۴۰۲ برابر با ۵۲.۳ دهم درصد اعلام شده است.

نخل ها ایستاده میمیرند

نخل ها را شمردیم، همه ایستاده بودند،

سر بلند و سرفراز،

سبز گشتند، به سر سبزی جنگل های شمال،

ماندند، سربلند، چون نخل های جنوب،

گرچه تلخ بود، مرگ آن یاران،

اما ققنوس و ستاره گشتند،

آفریدند به نام، در تاریخ، و شکوفا گشتند،

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

مطالعه »
پيام ها

از قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در غزّه حمایت می‌کنیم!

ما فداییان خلق ایران از نخستین روز آغاز جنگ ضمن محکوم کردن و غیرقابل توجیه خواندن عملیات مسلحانه و نظامی علیه مردم بی‌دفاع غیرنظامی، همراه و هم‌صدا با آزادی‌خواهان جهان خواهان آتش‌بس فوری و تأمین حقوق حقّهٔ مردم فلسطین شدیم. با این رویکرد ما مهار مقاومت آمریکا و تصویب قطعنامهٔ شورای امنیت را یک پیروزی بزرگ برای مردم بی‌گناه غزّه و فلسطین و تمامی آزادی‌خواهان جهان می‌دانیم.

مطالعه »
بیانیه ها

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

یانیس واروفاکیس اجازه نمی‌دهد که دهانش را ببندند!

سیاست حجاب اجباری یک سیاستِ شکست خورده است

مهمترین مساله در کشور ما هنوز و همچنان آزادی و دمکراسی است.

تورم ۵۲.۳ درصدی ۱۴۰۲ رکورد ۸۰ سال اخیر را شکست!

نخل ها ایستاده میمیرند

چرا باید ثروتِ بی‌اندازه‌ی شخصی را محدود کرد؟