پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۴

پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۴

توقف ساخت وساز در پارک لاله توسط شورای شهر تهران
این پیروزی حاصل تداوم امید، شجاعت، همدلی و صبوری شما مردم نیک‌اندیش و البته خردمندی برخی از اعضای شورای شهر است.
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: محمد درویش
نویسنده: محمد درویش
کارگرکُشی در معادن: دو کارگر معدن شازند اراک پس از چهار روز هنوز زیر آوار سنگ هستند
متاسفانه در ايران معمولا در جواب ضرورت رعایت مسائل ايمنی گفته می‌شود كه برای رعايت مسائل ايمنی پول نداريم يا اصلا رعايت مسائل ايمنی را یک كار لوكس می‌دانند يا...
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: گروه کارگری رادیو زمانه
نویسنده: گروه کارگری رادیو زمانه
چگونه می‌توان از چرخه‌ی خشونت در خاورمیانه رهایی یافت
تجربیاتم به من آموخته است که حتی وقتی گفت‌وگو در جریان است، آدم‌ها به‌ندرت با یکدیگر همدلی دارند یا خواهانِ یافتن وجوه مشترک‌اند. نمایندگانِ هر طرف اغلب تجربیاتِ خود را...
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: گابریله ریفکیند. برگردان: عرفان ثابتی
نویسنده: گابریله ریفکیند. برگردان: عرفان ثابتی
همه کارت‌ها سوختند
وقتی سلطان زنده است, از کدام انتخاب سخن می گویی!؟ در این سرزمین خسته، با تنِ خونین و دردهای بیشمارش، من که را باید انتخاب کنم!
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: رحمان- ا 
نویسنده: رحمان- ا 
آه... ماندانا!
فروردین ۱۳۶۱ بود که از کمیتۀ مشترک به بند ۲۴۳ زنان اوین منتقل شدم. دخترکی شیرین ومخملین نظرم را جلب کرد. شاید ۲۲ سال داشت. نرم ومخملین بود، با صلابت....
۳۰ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: زهره تنکابنی
نویسنده: زهره تنکابنی
شوق وزیدن 
در قعر نومیدی … به تداوم ناگزیر زیستن می اندیشم، به تماشای شکوفه های شکوفنده، در باغ بهاری،. که پایان تمامی زمستان ها را،. اعلام می کند...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: مسعود دلیجانی
نویسنده: مسعود دلیجانی
جنایات جمهوری اسلامی علیه هموطنان بهایی را محکوم میکنیم
نظام جمهوری اسلامی سالهاست با گفتمان خودی-غیر خودی، شیعه-سنی، انقلابی-غیر انقلابی و مشابه آن، با پر رنگ کردن اختلافات قومی و مذهبی ملت ایران را چند بخش کرده و کوشش...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور

آن‌چه در هفته ۱۳ – ۲۰ خرداد گذشت

در ایران شعله تنوری به‌نام انتخابات روشن شده است. در یک چشم به‌هم زدن هشتاد نفر خود را نامزد جایگاه نفر دوم حکومت کردند. زان میان آقای احمدی‌نژاد و تنی چند از دستیارانش. و، هشت ماه است که اسرائیل به کشتار فلسطینیان می‌تازد. اسرائیل نتانیاهو در اين هشت ماه با فلسطينيان و غزه آن کرده است که روزی، ۷۹ سال پیشتر؛ امريکا با هیروشیما و ناکازاکی کرد.

هفته ۱۳ – ۲۰ خرداد
هشت ماه است که اسرائیل به کشتار فلسطینیان می‌تازد. و بخشی از دولت‌های جهان به‌تماشا ایستاده‌اند. اسرائیل نتانیاهو در این هشت ماه با فلسطینیان و غزه آن کرده است که روزی، ۷۹ سال پیشتر؛ امریکا با هیروشیما و ناکازاکی کرد.

امریکا زیر فشار افکار عمومی جهان اندک با نتانیاهو سر ناسازگاری نشان داد. آقای بایدن طرح صلحی را میان اسرائیل و حماس در دستور کار نهاده است. و خب، آقای نتانیاهو چندان روی خوش نشان نداده است. مصر و قطر می‌کوشند طرف فلسطینی، حماس؛ را به‌قبول پیشنهاد آقای بایدن وادارند. هفده کشور، زین میان برزیل و اسپانیا؛ از پیشنهاد آقای بایدن پشتیبانی کرده‌اند. حکومت اسلامی در ایران روی خوشی به این پیشنهاد نشان نداده است. آقای خامنه‌ای در مراسم پانزده خرداد، بار دیگر حمله حماس به اسرائیل را سرآغاز دوران تغییر و زوال قدرت امریکا دانست.
از جنگ گفتم. از جنگ روسیه و اوکراین هم بگویم که هم‌چنان جان می‌گیرد و ویران می‌کند.
و آقای زلنسکی، به‌پاس مقابله با روسیه؛ به مراسم «دی دی» فراخوانده می‌شود و از روسیه، به مثابه وارث قانونی شوروی در معادلات جهانی؛ در این مراسم خبری نبود. بایدن در این مراسم فاش ساخت که دوران جنگ غرب است با … از لب‌های آقای بایدن می‌شد خواند جنگ با کی.
زمانی، ناتو چنین می‌پنداشت که در صورت حمله روسیه به کشورهای عضو ناتو، نیروهای آمریکایی برای دفاع از کشورهای اروپایی عضو ناتو، از راه هلند وارد اروپا خواهند شد. اما بر اساس بازنگری تازه‌ی ناتو، ناتو به دنبال مسیرهای جایگزین است. ناتو می‌گوید بنادر شمال اروپا در برابر حملات هوایی روسیه آسیب‌پذیر ارزیابی می‌شوند و ناتو بایددر پی یافتن راه‌های دیگر باشد.

در ایران شعله تنوری به‌نام انتخابات روشن شده است.
پس از کشته‌شدن آقای رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او، حکومت اسلامی در ایران در پی گزینش نفر دوم است. این عنوان نفر دوم را اپوزیسیون حکومت اسلامی ساخت و به‌خورد حکومت داد و حکومت اندک اندک پذیرفت که واژگان رئیس جمهور در حکومت اسلامی چندان مسمایی ندارند، به واژگان نفر دوم تن داد. باری؛ در یک چشم به‌هم زدن هشتاد نفر خود را نامزد جایگاه نفر دوم حکومت کردند. زان میان آقای احمدی‌نژاد و تنی چند از دستیارانش. و فریاد همه‌ی آن‌ها که می‌اندیشند درآمد. یکی گفت، از همین رقم هشتاد، بی‌برنامگی حکومت آشکار می‌شود و به‌ویژه آن‌گاه که از شکم هیات وزیران دولت آقای رئیسی پنج نامزد بیرون آمده‌اند. و، همین هیات وزیران دولت سیزدهم که پنج‌تایشان برای نفر دوم شدن نام نوشته‌اند، برای پشتیبانی از یکی از این نام‌نوشته‌ها اقدام به جمع‌آوری استشهاد محلی کرد.
البت، تا به نمایش انتخابات مانده است. در برابر این هشتاد نفر یک مانع بلند، گرچه قوز کرده، گذاشته شده و همه‌ی این هشتاد نفر پریدن از روی این مانع را نتوانند.
در ارتباط با این انتخابات آقای خاتمی در بیانیه‌ای بر سر دوراهی ایستادن خود را اعلام کرد. بر سر دوراهی ایستاده بود آقای خاتمی که ۱۵۱ تن، زان میان آقای ظریف وزیر امور خارجه پیشین حکومت اسلامی؛ برای «راهگشایی» بیانیه‌ای بیرون دادند. این‌که کدامین نام‌نوشته توانایی پریدن از روی مانع شورای نگهبان را خواهد داشت و این که مردم ایران اساسن این انتخابات را جدی خواهند گرفت و پای صندوق‌های رای خواهند رفت و یا نه، کس نداند.

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در ارتباط با انتخابات در ایران بیانیه‌ای داده است. این بیانه را این‌جا بخوانید.

انگلیس، فرانسه و آلمان در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل از موارد نقض توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ توسط ایران نوشته‌اند. این کشورها می‌گویند که این گام آن‌ها با هدف فشار آوردن بر جمهوری اسلامی برای حل و فصل موضوع هسته‌ای از طریق کانال‌های دیپلماتیک و اجتناب از اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل انجام شده است. و البت، سال‌ها پیشتر رئیس جمهور امریکا، ترامپ؛ امضای امریکا در پایین این توافق را پس گرفته، توافق را بی‌ارزش دانست.
خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۷ خرداد در گزارشی در این ارتباط نوشت، نامه انگلیس، فرانسه و آلمان تهدیدی برای “بازگرداندن سریع” تحریم‌های سازمان ملل نیست، اما نامه یادآوری می‌کند که اعتبار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ۲۶ مهر ۱۴۰۴ به‌پایان می‌رسد. قطعنامه ۲۲۳۱ زمینه‌ساز فعال کردن مکانیسم ماشه و اعمال مجدد تحریم‌ها است.

حسین شنبه‌زاده، ویراستار، مترجم و فعال شبکه‌های اجتماعی؛ روز سه‌شنبه، ۱۵ خرداد؛ پس از آنکه زیر یکی از پست‌های حساب علی خامنه‌ای، رهبر حکومت اسلامی در شبکه اجتماعی “ایکس” یک نقطه (.) گذاشته بود، در شهر اردبیل بازداشت شد. این نقطه با استقبال گسترده از سوی کاربران رو‌به‌رو و بسیار بیشتر از خود پست “لایک” شده بود.
جلال افاقی، دادستان مرکز استان اردبیل روز جمعه به خبرگزاری میزان گفت که اتهام آقای شنبه‌زاده “هتاکی‌های متعدد، اهانت به مقدسات و در موردی دیگر جاسوسی برای افسران رده بالای موساد” است. او افزود، آقای شنبه‌زاده “از طریق شبکه‌های اجتماعی” با موساد در ارتباط بوده و قصد داشته از مسیر ارومیه از کشور خارج شود.

به گزارش خبرآنلاین، جریان خودکشی در بین اعضای جامعه پزشکی، این روزها بیشتر به یک اپیدمی شبیه است و متأسفانه دست‌کم به فاصله هر چند ماه، خبر تلخ خودکشی یکی از اعضای کادر درمان را می‌شنویم. پدیده «خودکشی پزشکان» از حدود پنج سال پیش با عناوین مختلفی همچون «فوت ناگهانی» فلان پزشک جریان پیدا کرد و در سال ۱۳۹۸ پررنگ‌تر شد. از آن تاریخ تا به امروز، جامعه پزشکی دو موج مختلف خودکشی را پشت‌سر گذاشت که موج دوم آن در سه سالِ گذشته اتفاق افتاد و طی آن ۱۳ رزیدنت خودکشی کردند. این تجربه دردناک، دی ماه سال ۱۴۰۲ نیز با خودکشی سه رزیدنت دیگر در طول یک هفته تکرار شد. متأسفانه در آغاز سال جاری نیز زنجیره خودکشی کادر درمان، با مرگ پزشک جوانی به نام پرستو بخشی، متخصص قلب و عروق در بیمارستان دلفان از سر گرفته شد. یک ماه بعد از این اتفاق، جامعه پزشکی با دو خودکشی دیگر نیز مواجه شد؛ که اولی درگذشت.
ساعات کاری طاقت‌فرسا، شرایط اجتماعی نامطلوب، حجم بالای کار، مسئولیت‌های فراوان، عدم دریافت حقوق مناسب و نداشتن امنیت شغلی مجموعه عواملی است که انگیزه اعضای کادر درمان را برای ادامه فعالیت می‌گیرد. پزشکان خود رهایی از این شرایط را مهاجرت دیده‌اند. طبق آمار مصوب رصدخانه مهاجرت، ۷۴ درصد از پزشکان و پرستاران تا تابستان ۱۴۰۱ تمایل به مهاجرت از کشور داشتند. و ۴ هزار پزشک طی سال گذشته از ایران مهاجرت کردند. در آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت آمده است که ۸ هزار پزشک جراح ایرانی در امریکا کار می‌کنند.

آقای قاسم رضایی، جانشین فرمانده انتظامی جمهوری اسلامی از استقرار ۷ هزار نیروی پلیس در سواحل شمالی ایران برای “کنترل سواحل و تفرجگاه‌ها و ایجاد نظم” خبر داد.
جانشین فرمانده انتظامی حکومت اسلامی گفت: “مسافران چه زن و چه مرد در سواحل باید به قانون احترام بگذارند و کسی که رعایت هنجارهای قانونی مثل حجاب را رعایت نکند جرم مشهود است و وظیفه نیرو‌های انتظامی این است که این مسئله را مدیریت کند”.

 

تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد, ۱۴۰۳ ۷:۴۳ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

استقلال و کارایی قوه قضائیه و حکم قطعی محکومیت حمید نوری

حمید نوری شگنجه گر محکوم به حبس ابد، در یک معامله سیاسی بین حکومت جمهوری اسلامی و دولت سوئد، آزاد و به ایران برگشته و مورد استقبال مقامات رژیم قرار گرفت. این اولین معامله سیاسی بین حکومت ها و دولت ها نبوده و نخواهد بود…

مطالعه »
یادداشت

انتخابات ۸ تیر و اعتلای نقش جبهه اصلاحات

انتخابات ۸ تیر در حساس ترین لحظات از عمر ۸۰ ساله خاورمیانه برگذار می شود و نتیجه آن قطعا نه فقط بر جایگاه ایران و بر سرنوشت مردم، که بر اوضاع منطقه و جهان، تاثیر گذار است. جای تاسف بسیار است که در این لحظات حساس جای زخم های به جا مانده بر قلب و روح بخش عمده ای از شهروندان ایران چنان عمیق، و جای تمایل حاکمیت به درمان این زخم ها چنان خالی است که بیگمان در ۸ تیر یکی از بی رمق ترین انتخابات ها در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد.

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

توقف ساخت وساز در پارک لاله توسط شورای شهر تهران

کارگرکُشی در معادن: دو کارگر معدن شازند اراک پس از چهار روز هنوز زیر آوار سنگ هستند

چگونه می‌توان از چرخه‌ی خشونت در خاورمیانه رهایی یافت

همه کارت‌ها سوختند

آه… ماندانا!

شوق وزیدن