سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۵

سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۵

تدارک برگزاری کنگره مشترک ادامه دارد

مهمترین کار هیئت برگزاری کنگره مشترک در این دوره تعیین نوع کنگره و متناسب با ان مشخص کردن اقدامات عملی و حقوقی در ارتباط با آن و زمانبندی و برنامه ریزی برای برگزاری یک کنگره موفق بوده است. پیرامون نوع کنگره ما برگزاری یک کنگره تصميم گير را در دستور قرار داده ایم. از اینرو تلاش این است که موضوعات کنگره با بیشترین تدارک ممکن برای تصمیم گیری در جلسه کنگره، آماده شوند. در ارتباط با موضوع دوم، طرح اولیه زمانبندی، در حال اجراست و طبعا در جریان عمل این زمانبندی تدقیق خواهد شد.

گزارش سه ماهه

 

 

تا کنون طی چند گزارش، روند برگزاری کنگره مشترک را به اطلاع شما دوستداران و علاقمندان وحدت چپ رساندیم. در این گزارش که به فعالیت های ما طی سه ماهه گذشته می پردازد، تصمیمات و اقدامات هیئت برگزاری کنگره مشترک و گروه های کار را به اطلاع شما می رسانیم.

در سه ماهه گذشته عمده فعالیت هیئت برگزاری کنگره روی سرو سامان دادن به فعالیت های درونی متمرکز بوده است، اما گام هائی نیز در جهت افزایش فعالیت بیرونی برداشته شده است. کارهای درونی طی این دوره با سرعت بیشتر و کارائی بهتر انجام گرفت. در این گزارش به تفکیک بدانها می پردازیم:

تصمیمها و اقدامات درونی

یک- در این دوره گروه های کار پیگیرانه به فعالیت خود ادامه دادند. هیئت برگزاری کنگره مشترک در این دوره شش گروه کار تشکیل داده است: گروه کار منشور، اساسنامه و آئین نامه، ارتباطات و سازماندهی، تبلیغات و رسانه، موضع گیری سیاسی و گروه کار تدارک عملی و فنی.

دو- با تلاش گروه کار تدارک عملی و فنی کنگره، زمان کنگره تعیین و محل آن رزرو شده و با تائید هیئت برگزاری کنگره قطعی گردیده است. کنگره در اوائل سال آینده خورشیدی -ماه مارس ۲۰۱۸- برگزار خواهد شد. در کنگره علاوه بر اعضای سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)، کنشگران چپ و سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ـ طرفداران وحدت چپ ، از نمایندگان احزاب سیاسی ایرانی، فعالان سیاسی، خبرنگاران و علاقمند به سرنوشت این پروژه دعوت خواهد شد که در کنگره مشترک ما، شرکت کنند.

سه- هیئت برگزاری کنگره مشترک برای تدارک کنگره تصمیم گرفت که یک سایت (تارنما) راه بیاندازد. مسئولیت راه اندازی آن را به گروه کار تبلیغات و رسانه سپرد. هیئت تحریریه و شورای دبیران آن از داوطلبان تشکیل گردید. اکنون به همت این دو ارگان و مدیریت فنی آن، سایتی با نام “به پیش” راه اندازی شده است که می خواهد در خدمت برگزاری کنگره مشترک قرار گیرد. این تارنما محل بحث و گفتگو و ارائه نظر و پیشنهاد خواهد بود. و کوشش می کند گره‌های نظری چپ دموکرات و بنیان‌های برنامه‌ای آن را برای علاقمندان مطرح کند. همچنین می خواهد الگوی حزبی و سازمانی که می خواهیم بسازیم مورد بحث و گفتگو قرار دهد. در نظر دارد تجارب جریان های چپ در عرصه‌های مختلف و مواضع سیاسی مشترک سه جریان را بازتاب دهد. و سرانجام اینکه بیشترین تاکید این تارنما بر مباحث و گفتمان‌های فکری و برنامه‌ای و سیاسی خواهد بود.

آدرس سایت چنین است: http://bepish.org

چهار- یکی از موضوعات مهم در دستور کنگره “منشور” است. گروه کار منشور پیش نویس منشور را آماده کرده است تا در درون و بیرون از سه جریان، پیرامون آن بحث و گفتگو شود. تا کنون به جز جلسات متعدد و مباحث زیادی که در گروه کار منشور وجود داشته است، در فاصله سه ماهه اخیر، فعالان این پروژه در سه جلسه عمومی پالتاکی، بدان پرداخته اند. چهارمین اجلاس عمومی که چند روز آتی برگزار می شود، باز گفتگو پیرامون منشور در دستور قرار دارد.

پنج- گروه کار اساسنامه و آئین نامه، در این فاصله پیش نویس آئین نامه کنگره را تهیه کرده و در اختیار اعضاء سه جریان گذاشته است. در حال حاضر پرداختن به اساسنامه را در دستور کار دارد.

شش- مهمترین کار هیئت برگزاری کنگره مشترک در این دوره تعیین نوع کنگره و متناسب با ان مشخص کردن اقدامات عملی و حقوقی در ارتباط با آن و زمانبندی و برنامه ریزی برای برگزاری یک کنگره موفق بوده است. پیرامون نوع کنگره ما برگزاری یک کنگره تصمیم گیر را در دستور قرار داده ایم. از اینرو تلاش این است که موضوعات کنگره با بیشترین تدارک ممکن برای تصمیم گیری در جلسه کنگره، آماده شوند. در ارتباط با موضوع دوم، طرح اولیه زمانبندی، در حال اجراست و طبعا در جریان عمل این زمانبندی تدقیق خواهد شد.

اقدامات بیرونی

فعالیت بیرونی ما، طی سه ماهه گذشته، چنین بوده است:

*- در طول سه ماه گذشته ما یازده اعلامیه و یک بیانیه داده ایم: بیانیه در ارتباط با کارگران و دفاع از خواسته های آنان بوده است. چهار اعلامیه پیرامون وضعیت زندانیان سیاسی، یک اعلامیه در ارتباط با طرح کارورزی، یک اعلامیه پیرامون انقلاب مشروطیت، و یک اعلامیه در ارتباط با سالگرد کشتارها، اعلامیه ای در برخورد با قتل کولبران و دفاع از اعتصاب مردم بانه و بزرگداشت جلال طالبانی بوده اند و اعلامیه ای نیز در گرامیداشت یاد علی اشرف درویشیان منتشر کرده ایم. اخرین اعلامیه ما به زلزله اخیر کرمانشاه پرداخته است.

*- در ارتباط با سالگرد کشتارها تصمیم گرفتیم به جای برگزاری یک مراسم مشترک توسط سه جریان، از مراسمی که خانواده جانباختگان در ماه اکتبر می خواستند در پاریس برگزار کنند، حمایت کنیم و بکوشیم با همه اشکال ممکن، به سهم خود، در آن مشارکت کرده و آن را تقویت کنیم. این مراسم بسیار خوب برگزار گردید.

افزون بر این تهیه یک ویدئوی مستند به مناسبت ۲۹مین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی توسط سه جریان و انتشار ان در رسانه ها، در دستور بود. این فیلم ویدئوئی تهیه و از طریق یوتوپ و اشکال دیگر منتشر شد.

*- مراسم اومانیته با حضور و مشارکت اعضای سه جریان به همراه فعالان سیاسی منفرد به نام هماهنگی ایرانیان در پاریس برگزار شد. حرکت اومانیته امسال در مجموع موفقیت امیز بود.

*- در سه ماه گذشته گروه کار تبلیغات و رسانه ها پیرامون وحدت، پنج مصاحبه انجام داده است. همچنین مجموعه مطالبی که در سایت به پیش منتشر شده است، حاصل تلاش جمعی علاقمندان به وحدت بوده است.

*- برای تدارک برگزاری دو سمینار بیرونی در اسلو نروژ و در کلن آلمان، تصمیم گیری شده است. قرار است تا پایان ماه ژانویه این دو سمینار برگزار شود.

هیئت برگزاری کنگره مشترک

بیست و پنجم آبان ۱۳۹۶شانزدهم نوامبر ۲۰۱۷

منبعhttp://bepish.org

 

تاریخ انتشار : ۲۹ آبان, ۱۳۹۶ ۸:۱۹ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…

مشارکت آدانی-البیت که توسط تاجری نزدیک به نخست وزیر مودی اداره می شود در پنج سال گذشته ۲۰ بار مجوز فروش را دریافت کرده است و ادعا می کند هواپیماهای بدون سرنشین برای مصارف “غیر جنگی” هستند اما سیستم صدور مجوز هند اقلام را به عنوان مهمات طبقه بندی می کند.

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

درآفریقای جنوبی از میراث نلسون ماندلا چه چیزی باقی مانده است؟ او نماد جنبش ضد آپارتاید در این کشور بود و هنوز هم به عنوان یک الگو در مبارزه با ظلم و بی عدالتی شناخته می شود.اما روحیه کشور متشنج است و اعتماد به دولت در حال کاهش است. از سوی دیگر، دموکراسی آفریقای جنوبی با قوه قضاییه عمدتاً مستقل، رسانه‌های آزاد و جامعه مدنی هوشیار خود, ثابت می‌کند که انعطاف‌پذیر است. 

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

دسته‌بندی کارگران و فرق گذاشتن میان آن‌ها، امکان تشکل‌یابی متحد و همگرایی افقی کارگران واحدها را به نفع کارفرما به صفر می‌رساند؛ وقتی در یک کارگاه کوچک مثل انبار یک شرکت، کارگرانِ همکار، سه مدل قرارداد و سه نوع دستمزد داشته باشند، هرگز نمی‌توانند سر مطالبات مشترک با کارفرما چانه‌زنی کنند یا دست به اعتراض جمعی بزنند چون اساساً سرنوشت مشترکی در میان نیست؛

نگاهی به بحران های منطقه «غرب آسیا» در پرتو گذار به «نظم نوین جهانی»-بخش یک

سال ها روال رایج این‌گونه بود که ایالات متحده آمریکا تعیین می‌کرد که در غرب آسیا چه اتفاقی باید بیفتد و چه اتفاقی نباید رخ دهد. بدون توافق و دخالت آمریکا در گذشته ای نه چندان دور هیچ مناقشه و بحرانی رفع نمی شد. اکنون دیگر بر کسی پوشیده نیست آن چیرگی گذشته آمریکا در منطقه رو به کاهش می باشد و بسیاری از مسائل مهم منطقه بدون حضور و حتی مشورت با آمریکا روی می دهد.

“ما و تخت پرویز”

زنده یاد پرویز بابایی در بازگویی خاطرات خود برای این قلم عنوان داشته بود که از همان بدو ورود خود در عرصه کار چاپ و چاپخانه به وقت نوجوانی با اسم کوه و کوه‌نوردی آشنا شد و متوجه گردید که تمام کارگرانی که شور و شرر مبارزاتی دارند برای کوه و کوه‌نوردی منزلتی خاص قائل هستند و او هم خیلی زود به‌جمع آن‌ها اضافه شد.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

نگاهی به بحران های منطقه «غرب آسیا» در پرتو گذار به «نظم نوین جهانی»-بخش یک

“ما و تخت پرویز”

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …