سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۱۰

سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۱۰

دستکم چهار کشته در تهران، تا ظهر عاشورا

در ادامه اعتراضات مردم در تهران و درگیریها بین مخالفان دولت محمود احمدینژاد و نیروهای امنیتی و لباسشخصی جمهوری اسلامی، خبرها حاکی از کشته شدن چهار تن از معترضان در تهران، در حوالی چهارراه ولیعصر، است

ادامه اعتراضات مردم در تهران و درگیریها بین مخالفان دولت محمود احمدینژاد و نیروهای امنیتی و لباسشخصی جمهوری اسلامی، خبرها حاکی از کشته شدن چهار تن از معترضان در تهران، در حوالی چهارراه ولیعصر، است. این در حالی است که خبرگزاری فارس از قول یک «منبع انتظامی» که نامش را مشخص نکرده است میگوید کسی در ناآرامیهای عاشورا کشته نشده است. 

پس از آن که وبسایت خبری جنبش راه سبز، جرس، از کشته شدن سه نفر در این اعتراضات خبر داد، اکنون خبرگزاری رویترز به نقل از این وبسایت میگوید یک نفر دیگر نیز به جمع این کشته شدگان افزوده شده است. جرس همچنین از زخمی شدن دو نفر در این درگیریها خبر میدهد.

این در حالی است که تنها ساعاتی از آغاز عزاداری روز عاشورا و اعتراضات مردم به دولت جمهوری اسلامی میگذرد. این برخورد خشونتبار را میتوان نشانه عزم نیروهای دولتی برای عقب راندن مردم معترض دانست. خبرگزاریهای خارجی درگیریهای امروز، عاشورای سال ۱۳۸۸، را خونینترین مواجهه بین مردم و نیروهای امنیتی ایران از زمان آغاز اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری خواندهاند. 

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول شاهدان عینی در تهران میگوید یکی از کشتهشدگان مرد سالمندی بوده که گلوله به پیشانی او اصابت کرده است.   

جرس میگوید پس از این که مردم مانع از آن شدهاند که نیروهای لباسشخصی زخمیها را از صحنه خارج کنند، مردم معترض خود دست به کار شده و با سر دادن شعار علیه رهبر جمهوری اسلامی خود آنها را از صحنه خارج کردهاند.  

 

در حالی که وبسایت جنبش راه سبز از حمله نیروهای بسیج و لباسشخصی به مردم معترض «با چاقو و قمه» میگوید، خبرگزاری نیمهرسمی فارس، نزدیک به دولت محمود احمدینژاد، نیز از «به آتش کشیده شدن اموال عمومی، بانکها و خودروهای شخصی» در تهران خبر داده است. 

آسوشیتدپرس همچنین میگوید نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بهرغم تلاش فراوان با استفاده از گاز اشکآور و باتون و شلیک تیر هوایی نتوانستهاند مردم را متفرق کنند و به همین دلیل به شلیک مستقیم به سوی مردم معترض متوسل شدهاند. 

یک شاهد عینی از تقاطع خیابانهای آزادی و اسکندری در تهران در گفتوگو با رادیوفردا گفت که جمعیت مردم معترض حاضر در خیابان آن قدر زیاد بوده است که «حتی بسیج به خود جرات نمیداد که به مردم نزدیک شود».

این شاهد عینی به رادیوفردا گفت که هر «حمله نیروهای گاردی» جمهوری اسلامی با مقابله به مثل مردم روبهرو میشده است. به گفته این شاهد، اغلب شعارهای مردم در روز عاشورا علیه رهبر جمهوری اسلامی بوده و مردم در حال مقابله با نیروهای امنیتی شعارهای «مرگ بر خامنهای» و «خامنهای قاتله، ولایتش باطله» سر دادهاند.

گزارشهای اولیه از تهران حاکی از آن بود که از نخستین ساعات روز یکشنبه، روز عاشورا، خیابانهای مرکزی شهر بار دیگر به صحنه حضور معترضان و مخالفان دولت بدل شده و نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشکآور سعی در متفرق کردن معترضان داشتهاند.

بر اساس گزارش شاهدان عینی، در چند نقطه مرکزی شهر تهران در مسیر خیابان انقلاب، پل چوبی، تقاطع رستگاران، و میدان فردوسی تجمعاتی از جانب مخالفان دولت شکل گرفته است.

 

معترضان در این تجمعات شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور»، «یاحسین، میرحسین»، «این لشکر حسینه، حامی میرحسینه» و «هیهات من الذله» سر میدهند.

یک شاهد عینی در همین ارتباط به رادیوفردا گفت که ترافیک زیادی در خیابانهای منتهی به خیابان انقلاب به چشم میخورد و عابران پیاده در حال حرکت به سوی تقاطعهای اصلی خیابان انقلاب هستند.

این شاهد عینی که در حوالی پل بهار در خیابان انقلاب حضور داشت گفت که مردم در دو طرف خیابان به سمت میدان انقلاب در حال حرکت هستند و هر جا که جمعیت تراکم پیدا میکند، به سر دادن شعار میپردازند.

این شاهد عینی گفت که چندین گروه چند هزار نفره از مردم در این مسیر به سمت میدان انقلاب در حال حرکت هستند و مردم به صورت آشکارا نمادهای سبز به همراه دارند.

وی همچنین حضور نیروهای انتظامی را در مناطق مرکزی شهر پرشمار توصیف کرد و در عین حال گفت که گروههایی از لباس شخصیها در نزدیکی میدان فردوسی به مردم حمله کردهاند.

این شاهد عینی در مورد نیروهای انتظامی و امنیتی گفت که این نیروها ترکیبی از نیروهای گارد ویژه، نیروهای سپاه پاسداران و لباسشخصیها هستند که لباس شخصیها عمدتاً به بیسیم و باتون مجهز هستند.

حضور نیروهای امنیتی همچنین در مسیر خیابان انقلاب، میدان فردوسی و محدوده دانشگاه تهران، بسیار سنگین گزارش شده است.

وبسایتهای نزدیک به اصلاحطلبان همچنین از اصفهان خبر دادهاند که مراسم سنتی شب عاشورا که هر ساله در مسجد اعظم حسینآباد، پایگاه آیتالله طاهری اصفهانی، برگزار میشد، شب گذشته با دخالت نیروهای امنیتی و لباس شخصیها لغو شده است.

بر اساس گزارشها نیروهای دولتی با بستن در مسجد اعظم بر روی مردم، مانع از اجتماع آنها در مجلس و برگزاری این مراسم شدند و همچنین لباس شخصیها به ضرب و شتم حاضران پرداختند.

این رویداد مقارن با حمله نیروهای دولتی به بیت آیتالله خمینی در تهران صورت گرفته است که به ناتمام ماندن سخنرانی سید محمد خاتمی در حسینیه جماران انجامید.

شب گذشته نیروهای حکومتی با استفاده از گاز اشکآور، باتوم،  شوک الکتریکی و زنجیر به حاضران در محل حسینیه جماران حملهور شدند و به ضرب و شتم آنها پرداختند و پس از آن پلیس برای متفرق کردن مردم متوسل به گاز اشکآور شد.

رادیوفردا با توجه به حساسیت رخدادهای امروز عاشورا و برای اطلاعرسانی بیشتر بخشهای خبری هر ساعت خود را دو برابر کرده و به ۳۰ دقیقه رسانده است. 

تاریخ انتشار : ۶ دی, ۱۳۸۸ ۲:۳۷ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

انتخابات ۸ درصدی!

اخباردور دوم انتخابات مجلس: روز جمعه ۲۱ اردیبهشت سال جاری, نتیجه انتخابات دور دوم مجلس در تهران اعلام گردید نماینده اول کلان شهر تهران با کسب ۲۶۹/۴۳  رای از حدود ۸ میلیون نفر واجدین شرایط رای دادن, یعنی با رای فقط ۲ درصد از مردم تهران به مجلس راه یافت. البته با احتساب ۵ درصد آرا باطله, مشارکت مردم تهران کمتر از  ۳ درصد بوده است.

مطالعه »
آخرین مطالب

پس از حادثه و مرگ رئیس جمهور!

بسیار ساده انگارانه است که تصور کنیم با سقوط پرواز حامل رئیسی و مرگ او جمهوری اسلامی نیز سقوط خواهد کرد و ساده انگارانه تر آنکه تصور شود در چنین شرایطی رقبای جمهوری اسلامی حتی در منطقه و جهان نیز چنین انتظاری را خواهند داشت.

روز بعد از رئیسی…

سید ابراهیم رئیسی اگرچه به دلیل نقش تبهکارانه‌اش در اعدام‌های ۶۷ و  از تیغ گذراندن  چندین هزار زندانی سیاسی در مدت زمانی کوتاه همواره از سوی جامعه سیاسی ایران به عنوان چهره‌ای منفور قلمداد می‌شده، اما پس از برگمارده شدن در انتخاباتی بسیار محدود و گزینشی به عنوان رئیس جمهور نیز هیچگاه  بمثابه رئیس جمهوری محبوب ، کارآمد و تاثیرگذار از سوی کلیت جامعه مورد ارزش گذاری قرار نگرفت.

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

خانواده اندام از ترس دستگیری از بردن دخترشان به بیمارستان یا مراکز درمانی برای برداشتن گلوله ها اجتناب کردند. مادر دالیا تمام ۲۵ ساچمه را از بدن دخترش در خانه خارج کرد. خانواده اندام از ترس دستگیری دختر نوجوان خود، او را به خانه یکی از بستگان نزدیک خود منتقل کردند. بعد از حدود دو هفته که وضعیت جسمانی او بهتر شد، به خانه خودشان بازگشتند.

برتری طلبی برهنه هندو!

این زشت ترین انتخابات از زمان استقلال بوده است. برتری طلبی آشکار هندو حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) ۱۷۰ میلیون شهروند مسلمان هند را علنا تحریم و از حق رای محروم کرده است. حزب در قدرت سال‌های اخیر را صرف سرکوب رسانه‌های منتقد و اپوزیسیون سیاسی کرده است تا یک پروژه اساساً ضد دموکراتیک و تبعیض گرایانه را پیش ببرد.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

پس از حادثه و مرگ رئیس جمهور!

روز بعد از رئیسی…

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

برتری طلبی برهنه هندو!

گرگهایِ وال استریت رژیم…