پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۰

پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۰

توقف ساخت وساز در پارک لاله توسط شورای شهر تهران
این پیروزی حاصل تداوم امید، شجاعت، همدلی و صبوری شما مردم نیک‌اندیش و البته خردمندی برخی از اعضای شورای شهر است.
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: محمد درویش
نویسنده: محمد درویش
کارگرکُشی در معادن: دو کارگر معدن شازند اراک پس از چهار روز هنوز زیر آوار سنگ هستند
متاسفانه در ايران معمولا در جواب ضرورت رعایت مسائل ايمنی گفته می‌شود كه برای رعايت مسائل ايمنی پول نداريم يا اصلا رعايت مسائل ايمنی را یک كار لوكس می‌دانند يا...
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: گروه کارگری رادیو زمانه
نویسنده: گروه کارگری رادیو زمانه
چگونه می‌توان از چرخه‌ی خشونت در خاورمیانه رهایی یافت
تجربیاتم به من آموخته است که حتی وقتی گفت‌وگو در جریان است، آدم‌ها به‌ندرت با یکدیگر همدلی دارند یا خواهانِ یافتن وجوه مشترک‌اند. نمایندگانِ هر طرف اغلب تجربیاتِ خود را...
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: گابریله ریفکیند. برگردان: عرفان ثابتی
نویسنده: گابریله ریفکیند. برگردان: عرفان ثابتی
همه کارت‌ها سوختند
وقتی سلطان زنده است, از کدام انتخاب سخن می گویی!؟ در این سرزمین خسته، با تنِ خونین و دردهای بیشمارش، من که را باید انتخاب کنم!
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: رحمان- ا 
نویسنده: رحمان- ا 
آه... ماندانا!
فروردین ۱۳۶۱ بود که از کمیتۀ مشترک به بند ۲۴۳ زنان اوین منتقل شدم. دخترکی شیرین ومخملین نظرم را جلب کرد. شاید ۲۲ سال داشت. نرم ومخملین بود، با صلابت....
۳۰ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: زهره تنکابنی
نویسنده: زهره تنکابنی
شوق وزیدن 
در قعر نومیدی … به تداوم ناگزیر زیستن می اندیشم، به تماشای شکوفه های شکوفنده، در باغ بهاری،. که پایان تمامی زمستان ها را،. اعلام می کند...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: مسعود دلیجانی
نویسنده: مسعود دلیجانی
جنایات جمهوری اسلامی علیه هموطنان بهایی را محکوم میکنیم
نظام جمهوری اسلامی سالهاست با گفتمان خودی-غیر خودی، شیعه-سنی، انقلابی-غیر انقلابی و مشابه آن، با پر رنگ کردن اختلافات قومی و مذهبی ملت ایران را چند بخش کرده و کوشش...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور

سیب حــــوّا

به خاطر رنج های انا سکینه*

امروزاما، سکینه دیگر ایرانی نیست. هرچند او قادر است تنها به زبان مادری اش سخن بگوید، اما امروز صدای سکینه از زبان زنان فرانسوی، ایتالیائی، انگلیسی، اسپانیائی، یونانی، آمریکائی و ... در جهان شنیده می شود. در بیش از صد شهر در جهان نام سکینه را می برند

پدرم روضه رضوان به دو گندم فروخت

نا خلف باشــم اگرمن به جوی نفروشــــم

همۀ نشانه ها حکایت از شهامت مردانه دارد. چرانباید حقیقت واقعه را تعریف کرد؟

روایات و احادیث درکنه خود معنای خاصی دارد. آیا واقعا بهشت که پدر ما آدم درآن طبق روایات ادیان ابراهیمی جای داشت، براین حقیقت شالوده اش بنا نهاده شد و عمل آدم مبنی بر حیات زمینی اش گشت؟

چرانقش حوّا نادیده گرفته می شود؟ حتی عارف شوریده حافظ، درچنبره مفتی های متعصب و کج اندیش زمان خود گرفتار و نقش حوّا را منکر شد.

شورش گر واقعی بهشت، حــوّا بود.اوبود که چشم آدم را به زیبائی های درون روشن کرد. این روشنگری که از خصوصیات روح زنانه اش سرچشمه می گرفت وآدم را به سرشتی دیگرگون و هوشیار بدل کرد.

چرا سیب حــوّا را ما فراموش می کنیم؟ چرا اعتراض به وضعیت موجود در بهشت و”همه چیز” دردسترس آنان، هدیه حوّا به آدم، این اقدام متهورانه در سلطنت خدائی و شورش علیه نظم خــدا خواسته را نمی بینیم؟

حوّا، مادر ما، اولین شورشی علیه قراردادهای آسمانی بود.

اوبود که چشم آدم راباز کرد و دنیای دیگری از لذت و زیبائی ها را گشود و به خاطر این عملش، مجازات شد. اخراج از بهشت و زمینی شدن آن زوج بی پروا، اززمانی که زندگی و هویت زمینی یافتند، ازعرش مدام برآنان مصیبت باریدن گرفت. کیفر و تکفیر گناه های نانوشته و پشت سرهم فرامین آسمانی صادر می شد.

و پس از آن برای فرزندان شان، الله پیغمبرانی فرستاد ودین ها یکی پس از دیگری سربرآوردند. ادیان ابراهیمی و غیر ابراهیمی، همه پیغمبران با خود دستورات و فرامین آسمانی را علیه فرزندان این دو شورشی آوردند. انواع مجازات ها، و انسان ها در زادوولد خود انواع بشر را پدید آوردند.

انسان های دینی، انسان های غیر دینی و … در کشاکش امیال و خواسته های خود در مبارزه با پلشتی ها، پلیدی ها، و نابرابری ها دوام آورده و امروز بیش از هفت میلیارد انسان روی این کره خاکی با باورها و اندیشه های متفاوت زندگی می کنند.

سکینه محمدی آشتیانی، یکی از آنهاست.

امروز در میهن، صدای زنان، باباورها و نیازهای گوناگون به گوش می رسد. حاکمیت ظالمانه برحیات اجتماعی انسان ها چه مرد وچه زن، کنکاش در هزارتوی زندگی خصوصی، عدم امنیت در همه ارکان زندگانی روزمره به چشم می خورد. ایران امروز کشور دیکتاتور هاست. یک دیکتاتور حاکم نیست. رژیم دیکتاتوری حاکم است. از یک بسیجی در یک محله، لباس شخصی در خیابان وحراست ادارات، نیروهای امنیتی در هرلباس، همه وهمه، باهویت و بی هویت وعرصه رابر همه اقشار تنگ نموده و منویات رهبری ولی فقیه را پیش می برند. زنان و مردان، باصداهای متفاوت و نیازهای گوناگون دربرابر همه این نابرابری ها و بی عدالتی ها قراردارند و زنان پیش قراولان این مبارزه هستند. چراکه جامعه مرد سالارو ستم پرور، رنجی مضاعف را به این قشر عظیم حیات بخش چیره کرده است. بر بستر فرهنگ عقب مانده و عقب نگهداشته شده، زن را فقط در چارچوب خانه می نگرد. آن خانه را هم برایش زندان ساخته اند. اما مانند همیشه، این نیروی زندگی بخش، بالنده و حیات پرور، که در دامان خودمردان و زنانی با نگرشی دیگر از حاکمان بر سرنوشت خویش را پروردند، آگاه به ظلم رفته بر خویش، سربرآورده و صــدای رسای تغییر وضعیت موجود در میــدان گشته است.

امروز زنان بی شماری در زندان ها با اتهام های گوناگون به سر می برند.

زنانی در دفاع از حقوق کودکان کار و خیابان، زنانی در دفاع از حقوق بشر، زنان فعال جامعه مدنی، زنانی که کرد هستند، ترک هستند، عرب هستند …، برای حقوق ملی شان مبارزه می کنند و افزون برآن، زن بودن در این رژیم را متحمل می شوند.

زنانی که شوریدند بر قانون حکومت مرد در جامعه و خانه و به دلیل نبودن هیچ آئینی در حمایت از حقوق شان مرتکب قتل گردیده و امروز در اتاق های انتظار سایه مرگ را بر خود حس می کنند.

مرگ در جستجوی دیرینه اش، سایه وار گام بر زندان ها گذارده است.

یک روز “دلارام” را می یابد تا رهبری با نعش آن زیبا اندیش صورتگر، پلی برای عبور از بحران جامعۀ طاعون زده و حکومت ولائی اش بیابد.

یک روز ترانه را از خیابان می رباید و دشواری حیات زیبا اندیشی را در وجودش به آتش می کشد ، تا خیابان به تصرف کور دلان در آید.

یک روز شیرین علم هولی را می یابد، تا زهرچشم از کردستان، سرزمین سروهای آزاد، که با خون خود سرزمین ایران را رنگین کرده اند، بگیرد.

یک روز شیوا نظرآهاری را با آن چهره محجوب، معصوم، و متبسم، که می خندد، به زندگی، به مرگ وبه ما، او نمی دانست کارش در دفاع از کودکان کار وخیابان آنقدرعظیم است که پایش را به دایره مرگ بکشاند؛ و امروز در پرونده اش اتهام محاربه را گنجانده اند. در سرزمین قد کوتاه ها و بی سواد ها، آموختن، آگاهی و ستم رفته بر کودکان، یعنی بازی با مرگ. ولی فقیه به کودکان این پیام را می دهد: کودک و خیابانی و… بمانید، شیواها را ما کیفر می دهیم.

یک روز سکینه، زنی ترک زبان، و مادری اسیر پندارهای حکومت؛اگرسکینه از قشر مرفه بود آیا با او چنین معامله ای می شد؟

امروزاما، سکینه دیگر ایرانی نیست. هرچند او قادر است تنها به زبان مادری اش سخن بگوید، اما امروز صدای سکینه از زبان زنان فرانسوی، ایتالیائی، انگلیسی، اسپانیائی، یونانی، آمریکائی و …. در جهان شنیده می شود. در بیش از صد شهر در جهان نام سکینه را می برند. در جهان صدای سکینه با لحن های متفاوت هر روز به گوش می رسد.

ما نمی خواهیم سهم سکینه از سیب حوّا، سنگ شود. امروز عرصه بر این زن تیره روزآنچنان تنگ گردیده که فرزندش فریاد بر می آورد”مرگ کجائی که زندگی مارا کشت”.

با هم بکوشیم تا سنگی به سوی سکینه پرتاب نشود.

———————

*آنا (مادر) سکینه، سکینه محمدی آشتیانی

تاریخ انتشار : ۱۳ شهریور, ۱۳۸۹ ۸:۱۶ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

استقلال و کارایی قوه قضائیه و حکم قطعی محکومیت حمید نوری

حمید نوری شگنجه گر محکوم به حبس ابد، در یک معامله سیاسی بین حکومت جمهوری اسلامی و دولت سوئد، آزاد و به ایران برگشته و مورد استقبال مقامات رژیم قرار گرفت. این اولین معامله سیاسی بین حکومت ها و دولت ها نبوده و نخواهد بود…

مطالعه »
یادداشت

انتخابات ۸ تیر و اعتلای نقش جبهه اصلاحات

انتخابات ۸ تیر در حساس ترین لحظات از عمر ۸۰ ساله خاورمیانه برگذار می شود و نتیجه آن قطعا نه فقط بر جایگاه ایران و بر سرنوشت مردم، که بر اوضاع منطقه و جهان، تاثیر گذار است. جای تاسف بسیار است که در این لحظات حساس جای زخم های به جا مانده بر قلب و روح بخش عمده ای از شهروندان ایران چنان عمیق، و جای تمایل حاکمیت به درمان این زخم ها چنان خالی است که بیگمان در ۸ تیر یکی از بی رمق ترین انتخابات ها در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد.

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

توقف ساخت وساز در پارک لاله توسط شورای شهر تهران

کارگرکُشی در معادن: دو کارگر معدن شازند اراک پس از چهار روز هنوز زیر آوار سنگ هستند

چگونه می‌توان از چرخه‌ی خشونت در خاورمیانه رهایی یافت

همه کارت‌ها سوختند

آه… ماندانا!

شوق وزیدن