شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۳

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۳

شکست ابراهیم رئیسی در انتخابات، شکست جریان حاکم است!

گروه وسيعی از رای دهندگان به حسن روحانی و گروه هائی از جامعه که به دلايل مختلف به او رای ندادند، خواهان تغيير وضع موجودند و مطالبات فراوانی دارند. حسن روحانی وعدههای زيادی داده و اميدهائی را برانگيخته است. اين گروه ها خواهان شفاف عمل کردن حسن روحانی، تحقق وعدهها و پاسخ به مطالبات انباشته شده هستند

انتخابات غیردمکراتیک و مهندسی شده ریاست جمهوری پایان یافت. خوشبختانه ابراهیم رئیسی جنایتکار در انتخابات شکست خورد. او کاندیدای بلوک قدرت بود. بلوک قدرت از چند ماه قبل برای تک دوره ای کردن حسن روحانی برنامه ریزی کرده بود. از چند ماه قبل نیروهای راست افراطی، فرماندهان سپاه و رسانه های وابسته به آن ها، صدا و سیما و دیگر نهادهای وابسته به دستگاه ولایت برای تخریب حسن روحانی و بسیج نیرو و امکانات حکومتی به نفع رئیسی برنامه ریزی کرده بودند. اما راس قدرت با توجه به وضعیت منطقه، ضدیت ترامپ با حکومت ایران و تجربه کودتای انتخاباتی سال ۱۳۸۸، نمی خواست به هر قیمتی ابراهیم رئیسی را از صندوق های رای بیرون بیآورد و با رد صلاحیت روحانی و یا توسل به تقلب کلان تنش بیافریند و موجب برآمد جنبش اعتراضی گردد. راس قدرت به نتیجه صندوق های رای تن داد و با رای مردم، برنامه تک دوره ای کردن حسن روحانی ناکام ماند.

شکست رئیسی در انتخابات، شکست آشکار جریان حاکم بود. رشد آگاهی سیاسی در جامعه اجازه نداد که جریان حاکم کاندیدای خود را بر کشور تحمیل کند. اکثریت مردم ایران به رئیسی جنایتکار “نه” گفتند. کاندیداتوری ابراهیم رئیسی موجبی شد که کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ با انتخابات پیوند بخورد و گروه های وسیعی از مردم براین واقعیت واقف شوند که رئیسی جنایتکار که دستانش به خون هزاران زندانی سیاسی آغشته است و می خواهد در مقام رئیس جمهوری کشور بنشنید. افشاگری علیه رئیسی، زمینه ساز بسیج نیرو علیه او و به نفع روحانی گردید.

انتخابات محل چالش گفتمان ها و برنامه ها است. انتخابات ریاست جمهوری برخلاف انتخابات سال ۷۶ فاقد گفتمان ، برنامه انتخاباتی، مفاهیم و ایده های نو بود. سطح چالش ها به افشا گری و وعده های پوپولیستی از جانب کاندیدای اصول گرایان تقلیل یافت. خوشبختانه اکثریت رای دهندگان با توجه به تجربه دوره احمدی نژاد به پوپولیسم پاسخ منفی دادند. در این انتخابات اصول گرایان میانه رو حساب خود را از راست افراطی جدا کردند. ولی راست افراطی به عنوان یک جریان سیاسی برآمد کرد و رای رئیسی را رندانه به حساب خود گذاشت. اصلاح طلبان که مدت هاست که از مطرح کردن توسعه سیاسی اجتناب می کنند، در این انتخابات نیز بدون طرح مطالبه ای از حسن روحانی، یک جانبه از او حمایت کردند و در رنگ بنفش عمل نمودند. با این وجود بخش بزرگی از فعالین سیاسی و مدنی، زنان و جوانان در پای بندی به توسعه سیاسی، در سالن های سخنرانی شعارهای جنبش سبز را فریاد زدند و خواستار رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی شدند. شعارها و نوارهای سبز نشان داد که خامنه ای و دستگاه سرکوب او قادر نشده است که جنبش سبز را خاموش سازد. جنبش سبز زنده است و در فرصت های مناسب برآمد می کند.

 در میان نیروهای مخالف حکومت ایران، ما شاهد دو رویکرد نسبت به انتخابات بودیم. شرکت و عدم شرکت در انتخابات ریاست جمهوری. این دو رویکرد گاه به تقابل با هم برخاستند. بخش اعظم این نیروها در مورد آزادی، دمکراسی، جدائی دین و دولت، مبارزه علیه استبداد مذهبی و نفی حکومت فقها اشتراک نظر دارند. شرکت و یا عدم شرکت در انتخابات جمهوری اسلامی نه امر استراتژیک، بلکه امر تاکتیکی است و نباید موجبی برای شکاف در میان صفوف نیروهای آزادیخواه و دمکرات باشد.

 در انتخابات شوراهای شهر و روستا، اصلاح‌طلبان در تهران تمام کرسی ها را به دست گرفتند و در بسیاری از شهرها از جمله در شهر اصفهان و مشهد توانستند اکثریت کرسی‌ها را به دست آورند. اصولگرایان نه فقط در انتخابات ریاست‌جمهوری، بلکه در انتخابات شوراهای شهر هم شکست سنگینی را متحمل شدند. شوراها پیروزی پررنگی را برای اصلاح‌طلبان به ارمغان آورد. این پیروزی نشان داد که تلاش جریان حاکم برای حذف اصلاح طلبان از صحنه سیاسی کشور بی ثمر بوده است. در عین حال این پیروزی فرصتی است برای اصلاح طلبان که دنباله روی از اعتدال گرایان را کنار بگذارند، پرچم توسعه سیاسی را برافراشته نگهدارند و شوراها را از فساد و رانت خواری پاک کنند.

 تغییر وضع موجود و پاسخ به مطالبات

گروه وسیعی از رای دهندگان به حسن روحانی و گروه هائی از جامعه که به دلایل مختلف به او رای ندادند، خواهان تغییر وضع موجودند و مطالبات فراوانی دارند. حسن روحانی وعدههای زیادی داده و امیدهائی را  برانگیخته است. این گروه ها خواهان شفاف عمل کردن حسن روحانی، تحقق وعدهها و پاسخ به مطالبات انباشته شده هستند. ازجمله مطالبات زیر:

 ـ شکستن فضای امنیتی، باز کردن فضای سیاسی، تامین آزادی مطبوعات، اطلاع رسانی، اجتماعات و احزاب سیاسی

ـ دفاع از حقوق شهروندان و انجام اقدامات عملی برای تحقق حقوق اساسی مردم که بخشأ در قانون اساسی هم آمده است، تلاش برای رفع حصر از سران جنبش سبز و آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی

ـ پذیرش حق تشکیل سندیکاهای کارگری، تشکل های دمکراتیک و سازمان های مردم نهاد و به رسمیت شناختن روزنامه نگاران

ـ لغو سانسور در حوزه کتاب، تئاتر، موسیقی و سینما، حمایت از تولیدات ادبی و هنری و به رسمیت شناختن تشکل های نویسندگان، هنرمندان و سینماگران  

ـ تغییر سیاست های اقتصادی دولت در جهت تقویت بخش تولیدی و برطرف کردن مشکلات آن، برنامه ریزی برای ایجاد اشتغال، کاستن از ابعاد فقر و بیکاری و تامین معیشت مردم، سوق دادن سرمایه های سرگردان به فعالیت های تولیدی، اصلاح کارکرد بانک ها، اخذ مالیات از آستانه قدس رضوی و بنگاه های مشابه و بنیادها، جلوگیری از واگذاری واحدهای تولیدی و بنگاه های دولتی به سپاه، بنیادها و نهادهای اقتصادی وابسته به بیت خامنه ای، مبارزه با فساد، رانت خواری و قاچاق کالا، برداشتن موانع گسترش صنعت گردش گری و تمهیدات ضرور برای جلب گردش گران.

ـ پرداخت به موقع دستمزد کارگران، شمولیت یافتن قانون کار به همه کارگران، ممنوعیت کار کودکان و لغو قرادادهای موقت در مشاغلی کە ماهیت مستمر دارند و قرار گرفتن همه کارگران تحت پوشش تامین اجتماعی

ـ اعمال فشار به سپاه به بازگشت به پادگان ها و عدم دخالت در سیاست، اقتصاد، فرهنگ، امور اطلاعاتی ـ امنیتی، ورزش و سیاست های کلان کشور

ـ افزایش حضور زنان در کابینه و پست های مدیریتی و برنامه ریزی برای افزایش اشتغال زنان

ـ برقراری فضای آزاد در دانشگاه ها و به رسمیت شناختن تشکل های مستقل دانشجوئی

ـ پاسخگویی به مطالبات برحق ملی ـ قومی و اقلیت های مذهبی

– اقدامات همه جانبه و اختصاص بودجه ضرور برای غلبه بربحران خشکسالی و حفظ محیط زیست و حمایت از سازمان های مردم نهاد محیط زیست

ـ اتخاذ تدابیر لازم برای احتراز از رودروئی با دولت ترامپ، اجتناب از اقدامات ماجراجویانه و نابخردانه، اعمال فشار به خامنه ای برای سپردن سیاست های منطقه به دستگاه دیپلماسی کشور و کنار گذاشتن سیاست توسعه طلبی برپایه شیعی گری، رویکرد به سیاست صلح طلبانه و تنش زا در منطقه، اجتناب از وارد شدن به جنگ های نیابتی، تلاش برای برقراری صلح در سوریه و برنامه ریزی برای بیرون آمدن از جنگ در سوریه. 

 هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

۵ خرداد ۱۳۹۶ (۲۶ ماه مه ۲۰۱۷)

تاریخ انتشار : ۶ خرداد, ۱۳۹۶ ۷:۱۷ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو خبرنگار بازداشت‌شده، باید علنی برگزار شود!

بازداشت وکیفر خواست علیه الهه محمدی و نیلوفر حامدی فاقد وجهه قانونی است. کیفر خواست مملو از اتهاماتی است که هیچگونه پیوند و ارتباطی با موضوع پوشش اعتراضات ندارد. اگرپوشش خبری این دو، حتی نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام بوده باشد، بازداشت نه ماهه آنان فاقد هرگونه دلیل حقوقی است، زیرا که قانونگذار برای این گونه جرائم، حداکثر یک ماه بازداشت موقت و قابل تمدید برای یک ماه دیگر درنظر گرفته است

مطالعه »
یادداشت

مبارزه با کار کودک از راه قرار داد های بین المللی و آموزش

۸۵درصد از کودکان کار در ایران اتباع خارجی و مهاجرند. این کودکان از لحاظ قانونی غیرمجاز محسوب می‌شوند. اوراق هویتی ندارند، برخوردار از بیمه‌های اجتماعی نیستند و سازمان بهزیستی نمی‌تواند به تحصیل آنان کمک کند

مطالعه »
آخرین مطالب

صنعت ورشکسته‌ی خودروسازی در ایران

در ایران حدود ۲۴میلیون خودروی شخصی وجود دارد که بیشتر از ۶میلیون دستگاه آن پراید است. در واقع، پراید جایگزین پیکان شده است که زمانی در جاده‌های ایرانی بی‌رقیب بود.

فروتنی فکری، دریچه‌ای به سوی گفت‌وگوهای سازنده در شبکه‌های اجتماعی

اگر هریک از کاربران شبکه‌ها‌ی اجتماعی از موضع فروتنی فکری به بده‌بستان‌های آنلاین بپردازند، و تشخیص دهند که هر کاربرِ دیگری فرصتی برای رشد و پرکردن شکاف‌های دانایی‌شان فراهم می‌کند، آنگاه شبکه‌ها‌ی اجتماعی، به‌جای آنکه گودالی برای فروافتادن به نخوت فکری، خودبرحق‌بینی و قبیله‌گرایی باشند، رفته‌رفته به محیطی سرشار و بی‌نظیر برای رشد و پیشرفت انسانی بدل ‌می‌شوند.

این فساد سیاسی حتا به واشنکتن و لندن راه باز کرده بود

سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ با اوکرایین کار می‌کردم و از این‌رو رفت‌و‌آمد های به کئیف این شهر زیبا و تاریخی داشتم. بهترین خاطراتم از این شهر مردم خوب و زیبایی اوکرایین بود. اما بد ترین خاطراتم را مصیبت فساد اداری در اوکرایین با خود دارد. فساد اداری در اوکرایین شباهت های زیادی با افغانستان داشت.

نگاه به خویش پس از هجده ماه…

سازمان ما، سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با همان آرمان شش دههٔ پیش خود، با برنامهٔ مدون، با چارچوب سیاست‌گذاری روزآمد و با سیاست‌های روزانهٔ خود در راه ارزش‌ها و اهداف والای صلح، آزادی، برابری، مردم‌سالاری و عدالت‌اجتماعی استوار در راه برپایی جامعه و نظام سوسیالیستی دموکراتیک در میهن و جهان می‌رزمد.

یادداشت

مبارزه با کار کودک از راه قرار داد های بین المللی و آموزش

۸۵درصد از کودکان کار در ایران اتباع خارجی و مهاجرند. این کودکان از لحاظ قانونی غیرمجاز محسوب می‌شوند. اوراق هویتی ندارند، برخوردار از بیمه‌های اجتماعی نیستند و سازمان بهزیستی نمی‌تواند به تحصیل آنان کمک کند

مطالعه »
بیانیه ها

برگزاری موفقیت‌آمیز کنگرهٔ سوم حزب چپ ایران (فداییان خلق) را آرزومندیم!

تاریخ جنبش مشترک ما و تجارب برگرفته از آن، ما را به این باور و عزم راسخ رسانده است که علیرغم تفاوت‌های نظری، رزم مشترک ما و نیروهای ترقی‌خواه میهن‌مان درمان درد مشترک دیرینۀ مردم را تسهیل و تسریع خواهد کرد.

مطالعه »
پيام ها

برگزاری موفقیت‌آمیز کنگرهٔ سوم حزب چپ ایران (فداییان خلق) را آرزومندیم!

تاریخ جنبش مشترک ما و تجارب برگرفته از آن، ما را به این باور و عزم راسخ رسانده است که علیرغم تفاوت‌های نظری، رزم مشترک ما و نیروهای ترقی‌خواه میهن‌مان درمان درد مشترک دیرینۀ مردم را تسهیل و تسریع خواهد کرد.

مطالعه »
بیانیه ها

برگزاری موفقیت‌آمیز کنگرهٔ سوم حزب چپ ایران (فداییان خلق) را آرزومندیم!

تاریخ جنبش مشترک ما و تجارب برگرفته از آن، ما را به این باور و عزم راسخ رسانده است که علیرغم تفاوت‌های نظری، رزم مشترک ما و نیروهای ترقی‌خواه میهن‌مان درمان درد مشترک دیرینۀ مردم را تسهیل و تسریع خواهد کرد.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

صنعت ورشکسته‌ی خودروسازی در ایران

فروتنی فکری، دریچه‌ای به سوی گفت‌وگوهای سازنده در شبکه‌های اجتماعی

این فساد سیاسی حتا به واشنکتن و لندن راه باز کرده بود

مبارزه با کار کودک از راه قرار داد های بین المللی و آموزش

نگاه به خویش پس از هجده ماه…