دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۷

دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۷

شکست ابراهیم رئیسی در انتخابات، شکست جریان حاکم است!

گروه وسيعی از رای دهندگان به حسن روحانی و گروه هائی از جامعه که به دلايل مختلف به او رای ندادند، خواهان تغيير وضع موجودند و مطالبات فراوانی دارند. حسن روحانی وعدههای زيادی داده و اميدهائی را برانگيخته است. اين گروه ها خواهان شفاف عمل کردن حسن روحانی، تحقق وعدهها و پاسخ به مطالبات انباشته شده هستند

انتخابات غیردمکراتیک و مهندسی شده ریاست جمهوری پایان یافت. خوشبختانه ابراهیم رئیسی جنایتکار در انتخابات شکست خورد. او کاندیدای بلوک قدرت بود. بلوک قدرت از چند ماه قبل برای تک دوره ای کردن حسن روحانی برنامه ریزی کرده بود. از چند ماه قبل نیروهای راست افراطی، فرماندهان سپاه و رسانه های وابسته به آن ها، صدا و سیما و دیگر نهادهای وابسته به دستگاه ولایت برای تخریب حسن روحانی و بسیج نیرو و امکانات حکومتی به نفع رئیسی برنامه ریزی کرده بودند. اما راس قدرت با توجه به وضعیت منطقه، ضدیت ترامپ با حکومت ایران و تجربه کودتای انتخاباتی سال ۱۳۸۸، نمی خواست به هر قیمتی ابراهیم رئیسی را از صندوق های رای بیرون بیآورد و با رد صلاحیت روحانی و یا توسل به تقلب کلان تنش بیافریند و موجب برآمد جنبش اعتراضی گردد. راس قدرت به نتیجه صندوق های رای تن داد و با رای مردم، برنامه تک دوره ای کردن حسن روحانی ناکام ماند.

شکست رئیسی در انتخابات، شکست آشکار جریان حاکم بود. رشد آگاهی سیاسی در جامعه اجازه نداد که جریان حاکم کاندیدای خود را بر کشور تحمیل کند. اکثریت مردم ایران به رئیسی جنایتکار “نه” گفتند. کاندیداتوری ابراهیم رئیسی موجبی شد که کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ با انتخابات پیوند بخورد و گروه های وسیعی از مردم براین واقعیت واقف شوند که رئیسی جنایتکار که دستانش به خون هزاران زندانی سیاسی آغشته است و می خواهد در مقام رئیس جمهوری کشور بنشنید. افشاگری علیه رئیسی، زمینه ساز بسیج نیرو علیه او و به نفع روحانی گردید.

انتخابات محل چالش گفتمان ها و برنامه ها است. انتخابات ریاست جمهوری برخلاف انتخابات سال ۷۶ فاقد گفتمان ، برنامه انتخاباتی، مفاهیم و ایده های نو بود. سطح چالش ها به افشا گری و وعده های پوپولیستی از جانب کاندیدای اصول گرایان تقلیل یافت. خوشبختانه اکثریت رای دهندگان با توجه به تجربه دوره احمدی نژاد به پوپولیسم پاسخ منفی دادند. در این انتخابات اصول گرایان میانه رو حساب خود را از راست افراطی جدا کردند. ولی راست افراطی به عنوان یک جریان سیاسی برآمد کرد و رای رئیسی را رندانه به حساب خود گذاشت. اصلاح طلبان که مدت هاست که از مطرح کردن توسعه سیاسی اجتناب می کنند، در این انتخابات نیز بدون طرح مطالبه ای از حسن روحانی، یک جانبه از او حمایت کردند و در رنگ بنفش عمل نمودند. با این وجود بخش بزرگی از فعالین سیاسی و مدنی، زنان و جوانان در پای بندی به توسعه سیاسی، در سالن های سخنرانی شعارهای جنبش سبز را فریاد زدند و خواستار رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی شدند. شعارها و نوارهای سبز نشان داد که خامنه ای و دستگاه سرکوب او قادر نشده است که جنبش سبز را خاموش سازد. جنبش سبز زنده است و در فرصت های مناسب برآمد می کند.

 در میان نیروهای مخالف حکومت ایران، ما شاهد دو رویکرد نسبت به انتخابات بودیم. شرکت و عدم شرکت در انتخابات ریاست جمهوری. این دو رویکرد گاه به تقابل با هم برخاستند. بخش اعظم این نیروها در مورد آزادی، دمکراسی، جدائی دین و دولت، مبارزه علیه استبداد مذهبی و نفی حکومت فقها اشتراک نظر دارند. شرکت و یا عدم شرکت در انتخابات جمهوری اسلامی نه امر استراتژیک، بلکه امر تاکتیکی است و نباید موجبی برای شکاف در میان صفوف نیروهای آزادیخواه و دمکرات باشد.

 در انتخابات شوراهای شهر و روستا، اصلاح‌طلبان در تهران تمام کرسی ها را به دست گرفتند و در بسیاری از شهرها از جمله در شهر اصفهان و مشهد توانستند اکثریت کرسی‌ها را به دست آورند. اصولگرایان نه فقط در انتخابات ریاست‌جمهوری، بلکه در انتخابات شوراهای شهر هم شکست سنگینی را متحمل شدند. شوراها پیروزی پررنگی را برای اصلاح‌طلبان به ارمغان آورد. این پیروزی نشان داد که تلاش جریان حاکم برای حذف اصلاح طلبان از صحنه سیاسی کشور بی ثمر بوده است. در عین حال این پیروزی فرصتی است برای اصلاح طلبان که دنباله روی از اعتدال گرایان را کنار بگذارند، پرچم توسعه سیاسی را برافراشته نگهدارند و شوراها را از فساد و رانت خواری پاک کنند.

 تغییر وضع موجود و پاسخ به مطالبات

گروه وسیعی از رای دهندگان به حسن روحانی و گروه هائی از جامعه که به دلایل مختلف به او رای ندادند، خواهان تغییر وضع موجودند و مطالبات فراوانی دارند. حسن روحانی وعدههای زیادی داده و امیدهائی را  برانگیخته است. این گروه ها خواهان شفاف عمل کردن حسن روحانی، تحقق وعدهها و پاسخ به مطالبات انباشته شده هستند. ازجمله مطالبات زیر:

 ـ شکستن فضای امنیتی، باز کردن فضای سیاسی، تامین آزادی مطبوعات، اطلاع رسانی، اجتماعات و احزاب سیاسی

ـ دفاع از حقوق شهروندان و انجام اقدامات عملی برای تحقق حقوق اساسی مردم که بخشأ در قانون اساسی هم آمده است، تلاش برای رفع حصر از سران جنبش سبز و آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی

ـ پذیرش حق تشکیل سندیکاهای کارگری، تشکل های دمکراتیک و سازمان های مردم نهاد و به رسمیت شناختن روزنامه نگاران

ـ لغو سانسور در حوزه کتاب، تئاتر، موسیقی و سینما، حمایت از تولیدات ادبی و هنری و به رسمیت شناختن تشکل های نویسندگان، هنرمندان و سینماگران  

ـ تغییر سیاست های اقتصادی دولت در جهت تقویت بخش تولیدی و برطرف کردن مشکلات آن، برنامه ریزی برای ایجاد اشتغال، کاستن از ابعاد فقر و بیکاری و تامین معیشت مردم، سوق دادن سرمایه های سرگردان به فعالیت های تولیدی، اصلاح کارکرد بانک ها، اخذ مالیات از آستانه قدس رضوی و بنگاه های مشابه و بنیادها، جلوگیری از واگذاری واحدهای تولیدی و بنگاه های دولتی به سپاه، بنیادها و نهادهای اقتصادی وابسته به بیت خامنه ای، مبارزه با فساد، رانت خواری و قاچاق کالا، برداشتن موانع گسترش صنعت گردش گری و تمهیدات ضرور برای جلب گردش گران.

ـ پرداخت به موقع دستمزد کارگران، شمولیت یافتن قانون کار به همه کارگران، ممنوعیت کار کودکان و لغو قرادادهای موقت در مشاغلی کە ماهیت مستمر دارند و قرار گرفتن همه کارگران تحت پوشش تامین اجتماعی

ـ اعمال فشار به سپاه به بازگشت به پادگان ها و عدم دخالت در سیاست، اقتصاد، فرهنگ، امور اطلاعاتی ـ امنیتی، ورزش و سیاست های کلان کشور

ـ افزایش حضور زنان در کابینه و پست های مدیریتی و برنامه ریزی برای افزایش اشتغال زنان

ـ برقراری فضای آزاد در دانشگاه ها و به رسمیت شناختن تشکل های مستقل دانشجوئی

ـ پاسخگویی به مطالبات برحق ملی ـ قومی و اقلیت های مذهبی

– اقدامات همه جانبه و اختصاص بودجه ضرور برای غلبه بربحران خشکسالی و حفظ محیط زیست و حمایت از سازمان های مردم نهاد محیط زیست

ـ اتخاذ تدابیر لازم برای احتراز از رودروئی با دولت ترامپ، اجتناب از اقدامات ماجراجویانه و نابخردانه، اعمال فشار به خامنه ای برای سپردن سیاست های منطقه به دستگاه دیپلماسی کشور و کنار گذاشتن سیاست توسعه طلبی برپایه شیعی گری، رویکرد به سیاست صلح طلبانه و تنش زا در منطقه، اجتناب از وارد شدن به جنگ های نیابتی، تلاش برای برقراری صلح در سوریه و برنامه ریزی برای بیرون آمدن از جنگ در سوریه. 

 هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

۵ خرداد ۱۳۹۶ (۲۶ ماه مه ۲۰۱۷)

تاریخ انتشار : ۶ خرداد, ۱۳۹۶ ۷:۱۷ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

انتخابات ۸ درصدی!

اخباردور دوم انتخابات مجلس: روز جمعه ۲۱ اردیبهشت سال جاری, نتیجه انتخابات دور دوم مجلس در تهران اعلام گردید نماینده اول کلان شهر تهران با کسب ۲۶۹/۴۳  رای از حدود ۸ میلیون نفر واجدین شرایط رای دادن, یعنی با رای فقط ۲ درصد از مردم تهران به مجلس راه یافت. البته با احتساب ۵ درصد آرا باطله, مشارکت مردم تهران کمتر از  ۳ درصد بوده است.

مطالعه »
آخرین مطالب

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

خانواده اندام از ترس دستگیری از بردن دخترشان به بیمارستان یا مراکز درمانی برای برداشتن گلوله ها اجتناب کردند. مادر دالیا تمام ۲۵ ساچمه را از بدن دخترش در خانه خارج کرد. خانواده اندام از ترس دستگیری دختر نوجوان خود، او را به خانه یکی از بستگان نزدیک خود منتقل کردند. بعد از حدود دو هفته که وضعیت جسمانی او بهتر شد، به خانه خودشان بازگشتند.

برتری طلبی برهنه هندو!

این زشت ترین انتخابات از زمان استقلال بوده است. برتری طلبی آشکار هندو حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) ۱۷۰ میلیون شهروند مسلمان هند را علنا تحریم و از حق رای محروم کرده است. حزب در قدرت سال‌های اخیر را صرف سرکوب رسانه‌های منتقد و اپوزیسیون سیاسی کرده است تا یک پروژه اساساً ضد دموکراتیک و تبعیض گرایانه را پیش ببرد.

گرگهایِ وال استریت رژیم…

حالا شما تصور کنید جوان ۳۲ ساله که ۳بار زندان رفته و از همان زندان معامله کوکائین و مواد مخدر در بیرون از زندان را سازماندهی میکند و از همان زندان قمارخانه را اداره میکند با چه کسانی در ارتباط است.!!؟

زخم…

زخمی که بر تن می نشیند/ زخمی که روح را به صُلابه می کشد/ از هر جایِ بدن که خون فوران کند/ زخم است/ زخم یک دست/ زخم یک پا/ زخم نشسته بر قلب کودکی در غزه…

خطر اعدام قریب الوقوع آروین قهرمانی، شهروند یهودی در کرمانشاه!

یک منبع مطلع درخصوص وضعیت این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: آروین قهرمانی دو سال پیش به اتهام قتل امیر شکری در یک دعوای گروهی بازداشت و به قصاص نفس محکوم شد. اکنون تا روز دوشنبه به خانواده وقت داده‌اند و اگر نتوانند رضایت بگیرند، حکم وی اجرا خواهد شد.

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

برتری طلبی برهنه هندو!

گرگهایِ وال استریت رژیم…

خطر اعدام قریب الوقوع آروین قهرمانی، شهروند یهودی در کرمانشاه!

آنچه در هفته ۲۲ تا ۲۹ اردیبهشت گذشت…