جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۶

جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۶

نقش تاریخی هنر و هنرمندان در روند تکامل اجتماعی
تاریخ مبارزات مردمان در گوشه گوشه جهان همواره تجلی‌گاه نقش هنرمندان در روندهای تاربخی و گذرگاه‌های مهم آن بوده است. در مقاطعی از تاربخ سیر تحولات را با تغییرات شگرف...
۲۸ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کامران
نویسنده: کامران
استعارۀ مرغ و پاهایش
نقطه مشترک حکومت‌های غیردمکراتیک، دیکتاتوری و یا تمامیت‌خواه با جریان‌های برانداز، سرنگونی‌طلب و یا انقلابی در این است که برای هر دوی آنها "مرغ یک پا دارد"! برای اصلاح‌طلبان مذهبی...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سعید مقیسەای
نویسنده: سعید مقیسەای
در نقد دیدگاه آقای بهزاد کریمی در مقاله‌ای تحت عنوان بلوع سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دموکراتیک
سرخوردگی از اپوزیسیون، به‌ویژه؛ خارج کشور و سرکوب شدید و شکستن مقاومت مردم و تحمیل اختناق برجامعه که امید به بروز هر جنبش اعتراضی را به یاس تبدیل کرده است،...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کامران
نویسنده: کامران
محکومیت حکم اعدام شریفه محمدی از سوی سه سندیکای کارگری ایتالیا
از دولت ایتالیا درخواست می‌نماییم، از مسیرهای ارتباطات دیپلماتیک خود برای درخواست لغو فوری و بدون قید و شرط حکم اعدام شریفه محمدی و آزادی بی‌قید و شرط کلیۀ معترضین...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سه سندیکای کارگری ایتالیا
نویسنده: سه سندیکای کارگری ایتالیا
پرده‌ی آخر نمایش انتخاباتی نظام، بلوغ سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دمکراتیک
جامعه‌ی معاصر ایرانی‌ به وقت خود بهره‌گیری از «فرصت‌»های درون نظام را آزموده و نتیجه‌ی آزمون خود را که مبین سترونی آن بود، ثبت حافظه‌‌اش کرده است. ارزش روی‌کرد جامعه...
۲۶ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: بهزاد کریمی
نویسنده: بهزاد کریمی
مرگ در «منطقۀ امن»
اسکات اندرسون، معاون هماهنگ کننده «اونراوا»( آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک) گفت در بیمارستان «ناصر» شاهد «بعضی از وحشتناک‌ترین صحنه هایی بودم که در ۹...
۲۵ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: برگردان: پروین همتی
نویسنده: برگردان: پروین همتی
به یاد سیمین بهبهانی، شاعری مبارز و مدافع حقوق زنان!
سیمین بهبهانی، با زبانی صریح و بی‌پرده، از دردها و رنج‌های زنان جامعه‌اش سخن می‌گفت و همواره می‌کوشید که ادبیات و هنرش را برای آشکار کردن دردها ی جامعه و...
۲۵ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران ( اکثریت)
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران ( اکثریت)

محمود احمدینژاد در پاسخ به نمایندگان: موجودی حساب ذخیره ارزی صفر است

وی افزود: ما چطور میتوانیم در چنین شرایطی وام بدهیم؟. با توجه به اینکه بانک مرکزی اعلام کرده موجودی حساب ذخیره ارزی صفر است، وقتی آقای بهمنی بارها اعلام کرده پولی در این حساب ندارد آیا ما میباید از محل بودجه بهداشت و درمان، عمران و روستاها در اختیار آنها میگذاشتیم؟ من فکر میکنم وقتی منبع مشخصی برای پرداخت این پول مشخص نیست پس طرح سوال آن هم طبق قانونی که به تایید شورای نگهبان هم رسیده صحیح نمیباشد

گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا از حضور احمدی نژاد در مجلس

فرهنگی با بگیر و ببند نمیشود، به دختران و پسران گیر سه پیچ ندهید/ طراحان سوال از همان افرادی بود که با فشار دادن شاسی فوق لیسانس گرفتهاند/ به منوچهر متکی ماموریت نداده بودم.

 

ایلنا: محمود احمدینژاد صبح امروز با حضور در صحن علنی مجلس به سوالات نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی پاسخ گفت.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، احمدینژاد با اشاره به اینکه سوال از رئیس جمهور طبق قانون اساسی حق مجلس است، گفت: سوال از رئیس جمهور حق شماست و ما هم به عنوان مجموعه دولت باید به سوالات شما پاسخ بدهیم و فکر نمیکنم اتفاق ویژهای رخ داده شده باشد.

 

وی افزود: البته این سوالها مدت بسیار زیادیست مطرح شده و صدها ساعت نیز در مورد آن صحبت شده گرچه که من باید یک ساعته جواب همه آنها را بدهم.

 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه قصد داشته قبل از انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی پاسخ سوالات نمایندگان مجلس را بدهد، گفت: من قبل از برگزاری انتخابات میخواستم به مجلس بیایم و صراحتا به سوالات شما نمایندگان پاسخ بدهم اما عدهای در همان زمان گفتند که ممکن است جوابهای ما بر نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد و بعد هم نتایج آن را به گردن ما بیندازند.

 

احمدینژاد با تاکید بر اینکه همواره دانش آموز مرتب و منضبطی بودهام و میخواهم طبق نامهای که در اختیار من گذاشتهاید به سوالات شما نمایندگان پاسخ دهم در پاسخ به این سوال که چرا تسهیلات مترو پرداخت نشده است، اظهار کرد: طبق قانون دولت میبایست تا پایان سال ۸۹ از محل حساب ذخیره ارزی با رعایت قانون این پول را به شهرداریها بدهد. خودش ضامن بشود و خودش هم پرداخت کند.

 

وی افزود: ما چطور میتوانیم در چنین شرایطی وام بدهیم؟. با توجه به اینکه بانک مرکزی اعلام کرده موجودی حساب ذخیره ارزی صفر است، وقتی آقای بهمنی بارها اعلام کرده پولی در این حساب ندارد آیا ما میباید از محل بودجه بهداشت و درمان، عمران و روستاها در اختیار آنها میگذاشتیم؟ من فکر میکنم وقتی منبع مشخصی برای پرداخت این پول مشخص نیست پس طرح سوال آن هم طبق قانونی که به تایید شورای نگهبان هم رسیده صحیح نمیباشد.

 

رئیس جمهوری در ادامه پاسخ به سوال اول نمایندگان تصریح کرد: من میدانم که شما دغدغه کلان شهرها را دارید. ما هم همین دغدغه را داریم و میخواهم به چند مورد از کمکهای دولت در چند سال اخیر به کلان شهرها اشاره کنم.

 

وی گفت: ما در سه سال اخیر ۸۷۳۰ میلیارد تومان بابت عوارض به شهرداریها کمک کردهایم و ۳۱۱۰ میلیارد تومان هم به مترو کلان شهرها کمک کردهایم ضمن آنکه ۶ میلیارد تومان هم به صورت فاینانس به کلان شهرهای غیر از تهران کمک داشتهایم.

 

احمدینژاد تصریح کرد: ما در همین مدت ۱۰۶۸ دستگاه اتوبوس را با تخفیف ۵/۸۲ درصد تخفیف در اختیار شهرداری تهران قرار دادهایم و ۴۶۰۰ میلیارد تومان نیز پول نقد کمک کردهایم که از این مقدار ۱۱۰۰ میلیارد تومان آن هم متعلق به بودجه مترو بوده است که این برابر است با ۱۰ و ۷ دهم برابر با کمکهای تمام دولتهای گذشته.

 

وی با اشاره به دیگر کمکهای دولت به شهرداری تهران گفت: ما علاوه بر همه کمکهایی که گفتم ۳۰۰۰ میلیارد تومان به صورت فاینانس در اختیار دوستان گذاشتهایم و علاوه براین مجوز ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت هم به آنها دادهایم ضمن آنکه ۲۵۰ میلیارد تومان هم یارانه دولت به مترو تهران بوده است.

 

احمدینژاد تصریح کرد: دولت نهم و دهم در طول عمر خود ۲۵میلیارد بابت ترخیص واگنها داده و البته ۳۰ میلیارد تومان هم بابت خرید واگن به شهرداری پرداخت کرده است.

 

وی با اشاره به اینکه بهتر بود نمایندگان به جای سوال از رئیس جمهور پی گیر نحوه خرج بودجه شهرداری تهران میشدند، گفت: ای کاش نمایندگان محترم به جای صرف وقت خود برای این سوال از رئیس جمهور کمی هم وقت خود را برای پی گیری نحوه هزینهها در شهرداری تهران میکردند.

 

رئیس جمهور در پاسخ به سوال دوم نمایندگان در خصوص آمار اشتغال و رشد اقتصادی کشور اظهار کرد: شما نمایندگان مدعی هستید که این آمار اشتباه است اما من اعتقاد دارم که این آمار صحیح بوده و این اتفاق رخ داده است. صحبتهای من براساس گزارشهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران است که طبق آن ما در سال ۸۹ رشد اقتصادی ۱/۶ در صد و مرکز امار هم عدد ۷ و ۱ دهم درصدی را اعلام کرده است، ضمن آنکه من معتقدم حتی بیش از آنها هم میتوان کار کرد و محقق کرد.

 

احمدینژاد همچنین در پاسخ به سوال نمایندگان در خصوص هدفمندی یارانهها اظهار کرد: من نمیدانم چگونه باید در این خصوص عمل میشد ما در طول اجرای روند هدفمندی یارانهها شدیدترین محدودیتها را داشتهایم و البته تحریمها و بحران جهانی هم به پیوست آن بوده است.

 

وی افزود: به اعتراف دوست و دشمن ما در بحث هدفمندی یارانهها عالی عمل کردهایم و این را بسیاری از خود شما هم بارها گفتهاید. ما در این مدت بیشترین حمایت را از تولید داخلی داشتهایم و این مقوله در سال ۹۰ رشد فوق العادهای داشته است ما در سال ۹۰، ۸و ۲ دهم رشد اقتصادی به گفته بانک مرکزی داشتهایم من معتقدم که در این خصوص دولت هیچ تخلفی مرتکب نشده و کمکهای زیادی به بخش دولت کردهام.

 

رئیس جمهور همچنین در پاسخ به سوال ۱۱ روز خانه نشینی خود به نمایندگان مجلس گفت: این هم از همان حرفها است. احمدینژاد و خانه نشینی و استراحت؟ بارها شده مردم و حتی مسولین از من خواستهاند یک روز استراحت کنم. در این دولت ما یک روز هم استراحت و تعطیلی نداشتیم. بسیاری از همکاران ما در این مدت پیچ و مهرهای شدهاند و مجبورند به خودشان فنر وصل کنند. مطمئن باشید کهاین وصلهها به دولت نمیچسبد و من همواره سعی کردم با یک ادبیات صحیح و منطقی و درست در خصوص ولایت تعریف کنم.

 

احمدینژاد در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا مدعی شده مجلس در راس امور نیست گفت: ما مخلص مجلس و همه نمایندگان هستیم. من با استدلال یک نظری را مطرح کردم و دعوا هم ندارم و فکر میکنم که باید آزادی بیان باشد تا رئیسجمهور یک صحبتی که به آن اعتقاد دارد را مطرح کند.

 

احمدینژاد در صحن علنی در مورد عدم تشکیل وزارت ورزش در زمان مناسب گفت: در مصوبه مجلس آمده است که در ۱۲ دی ماه ۸۹ سازمانهای تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان ادغام شده است و اصلاحات لازم به عمل میآید، خب به عمل بیاید مگر ما مخالف اصلاحات هستیم؟

 

محمود احمدینژاد صبح امروز در صحن علنی مجلس تصریح کرد: در این مصوبه گفته شده که هزینهها از محل صرفه جویی تربیت بدنی تامین میشود و این روز ۳۰ دی ماه ابلاغ شده است، خب ما که مخالف اصلاح نیستیم و باید گفت که ما از چه چیزی تخلف کردیم؟ آیا آنجا تکلیفی برای رئیس جمهور مشخص شده است؟ کجا نوشته شده است که ردیف صرفه جویی وجود دارد؟ از کجای تربیت بدنی باید صرفه جویی شود؟

 

رئیس دولت ادامه داد: برادر عزیز، این قانون اینهمه مشکل دارد و رئیس جمهور چهار مورد را شمرد و بعدا که یک جوان مناسب را برای وزارت معرفی کرد به همین دلایل رای نیاورد و به خاطر همین کلی پرونده برای همکاران ما در سازمان بازرسی و… تشکیل شد، اما ما یک نامهای محترمانه دادیم که بله چشم انجام میدهیم، ولی یک دفعه که رئیس جمهور گفت بالای چشمتان ابرو است، به سوال رسید.

 

وی در مورد عدم تخصیص بودجه فرهنگی از سوی دولت به دستگاهها گفت: تخصیص به اندازه درآمدها است و اگر پول داشتیم میپرداختیم؛ اما خود شما مصوب کردید که بودجههای فرهنگی کشور در اختیار صداو سیما، شوراهای فرهنگی، ائمه جمعه و… است که بنده در آنجاها حضور ندارم.

 

احمدینژاد تصریح کرد: بنده کجا در شورای فرهنگی استانها هستم؟ من از کجا میدانم کجا خرج شده است؟ و من باید از شما بپرسم کجا خرج شده است؟ چرا که ما جهات کلی را گفتیم که در جهت اهداف انقلاب، زن، خانواده و… خرج کنید و این شما بود که تصویب کردید چند میلیون برای کجا و… خرج شود.

 

رئیس دولت دهم با اشاره به سوال نمایندگان در مورد عزل ناگهانی منوچهر متکی از سمت وزیر امور خارجه گفت: چه کسی به ایشان ماموریت داده است؟ چرا که من همچین ماموریتی به ایشان ندادم و از سوی دیگر اگر به ایشان بگوییم شما دیگر نیستید ماموریت چه معنی دارد؟ از اختیارات رئیس جمهور نمیتوان سوال کرد.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سوال نمایندگان در مورد مواضعش درزمینه عفاف و حجاب گفت: در مورد عفاف و حجاب چند حرف روشن دارم. چرا هر وقت پای فرهنگ میآید مردم را متهم میکنیم و با مردم برخورد میکنیم؟ چرا تا اشکالی به نظر میآید، جوانان و ملت را زیر سوال میبریم؟ ما میگوییم ملت ایران پاک و مومن است و من و شما را همین ملت سرکار آوردند.

 

احمدینژاد تصریح کرد: میگوییم با ملت اینطور برخورد نکنید و سخت نگیرید اما اگر کسی بخواهد به طور سازمان یافته کاری کند، مسئول قوه قضائیه است و نیاز به برخورد عمومی نداشته و نیاز به حکم قاضی دارد.

 

وی یادآور شد: کار فرهنگی با برخورد و بگیر و ببند نمیشود. ما میگوییم به دختران و پسران گیر سه پیچ ندهید، والا اینها بچههای خودمان هستند و همین جوانان جنگ و انقلاب را اداره کردند.

 

رئیس دولت دهم تاکید کرد: نمیتوان هر وقت که انتخابات و ۲۲ بهمن و… است دوربین را ببریم جلو و روی بعضی چهرهها زوم کنیم و وقتی که گذشت همانها را یقهشان را بگیریم چرا که اینها تناقض است و تناقض روزی کار دستمان میدهد.

 

احمدینژاد در ادامه خطاب به نمایندگان گفت: کدام یک از ما گناه نکردیم؟ چه کسی با من و شما برخورد کرده است؟ آیا مرگ خوب است برای همسایه؟ و من باید بگویم که این طور درست نیست.

 

محمود احمدینژاد گفت: در بخشی از سوالات آمده است که نامبردن از ایران موجب تحریک تعصبات قومی میشود. دراین خصوص باید گفت همه دنیا و تاریخ میدانند که ملت ایران یک ملت بزرگ و متفاوت است که راه آن ادامه راه پیامبر اسلام است. این ملت اهل عاشورا و نیمه شعبان است. ضمن اینکه وقتی از ایران صحبت میکنیم منظور یک جغرافیا نیست بلکه مقصود گلستانی از اقوام مختلفی است.

 

احمدینژاد صبح امروز در پاسخ به سوال نمایندگان مجلس با حضور در صحن علنی گفت: با طرح این سوال حتما جنگ هشت ساله تحمیلی هم به خاطر حرفهای ما بوده است در حالی که باید گفت اینها قصههای صد ساله است.

 

وی خطاب به نمایندگان گفت: از شما میپرسم که آیا پاک بودن و تلاش شبانهروزی، دفاع از ملت، مبارزه با مفاسد و هستهای کردن ایران و اجرای شعارهای دولتهای قبل تحریک تعصبات قومی است؟ اگر این طور باشد همه اعضای این جلسه هم در این خطا هستند و علاوه بر این تعریف پیامبر از ایران هم موجب تعصبات قومی شده است.

 

احمدینژاد با تاکید بر اینکه ما از ابتدا هم گفتیم مشی برخی را قبول نداریم، عنوان کرد: ما آمدهایم تا قطار مدیریت کشور را به ریل اصلی که خط امام و ولایت است برگردانیم، ضمن اینکه مقام معظم رهبری نیز بارها بر این موضوع تاکید کردند، بنابراین اگر سکوت میکنیم به علامت تایید اتهامات نیست به معنی این است که دلسوزیم و باید به حکم سوگندی که خوردیم دفاع کنیم.

 

احمدینژاد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سوال این است که اگر از ایران حرفی نزنیم چه بگوییم، من ایران را دوست دارم و به آن نیز افتخار میکنم، ضمن اینکه شما هم آن را دوست دارید پس اعلام کنید، چرا که عشق به ایران عین حزب اللهی بودن است. علاوه بر این خدا نیز را ایران را دوست دارد بنابراین اگر میخواهید با ایران باشید اعلام کنید.

 

وی با بیان اینکه این دولت حتی ضعیفترین قوانین را نیز اداره کرده است، گفت: دولت نهم و دهم بیشترین همکاری را با سایر قوا داشته است، اگر چه برخی به استناد اصل قانون ۸۸ اساسی معتقدند که ما قانون گریز هستیم، در حالی که در این اصل گفته شده که میتوان درباره یکی از وظایف رییس جمهور از آن سوال پرسید. در صورتی که هیچ یک از سوالات مطرح شده درباره وظایف نبود بلکه یا در اختیارات و اظهارات رییس جمهور بود و یا اصلا ربطی به رییس جمهور نداشت. بنابراین سوال باید متناظر با وظیفه باشد.

 

وی خطاب به نمایندگان عنوان کرد: میخواهیم بدانم که آیا میشود از مجلس نیز انتقاد کرد فقط امیدوارم که احساساتی نشوید. به نظر شما چه کسی قانون شمول خدمات کشوری را پس از تایید شورای نگهبان تغییر داد. این به معنی این است که همه به جز مجلس باید در چارچوب قانون خدمات کشوری حقوق بگیرند. سوال من این است که آیا میشود از این طریق قانون را دور زد.

 

وی با تاکید بر اینکه نمیشود مصوبات دولت را یک طرفه لغو کرد، گفت: در مجلس میشود با فشار دادن یک شاسی فوق لیسانس گرفت

 

وی دربخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: ما به یک میلیارد دلار تخلف از قانون متهم شدیم و در انتخابات نیز بسیار ناسزا شنیدیم، ضمن اینکه رییس محترم دیوان محاسبات نیز روزهای پیش از انتخابات در تلویزیون اعلام کرد که احمدینژاد تخلف کرده، در حالی که وقتی گزارش از کمیسیون اصل ۹۰ آمد مشخص شد تخلفی صورت نگرفته است. ای کاش این گزارش در صحن مجلس نیز قرائت میشد.

 

احمدینژاد با بیان اینکه اخیرا فردی علیه دولت فرمان جنگ صادر کرده است، عنوان کرد: این شخص اعلام کرده که باید تابوی سوال از رییس جمهور بشکند، در حالیکه من به شما میگوییم رییس جمهور کف خیابان است و گردنش از مو نیز باریکتر است. بنابراین اگر میخواهید کاری انجام دهید دو کلمه نیز خطاب به دیگران صحبت کنید چرا که توهین به رییس جمهور نشان شجاعت نیست.

 

وی اضافه کرد: در نقاط مختلف دنیا نظام ارباب و رعیتی است در حالی که هم اکنون در ایران بر عکس است و یک رعیت دولت است و صدها نفر دستور صادر میکنند. خدا را شکر میکنم که تا کنون حتی یک تخلف مهم نیز از دولت به اثبات نرسیده است، بنابراین امیدوارم مجلس همانطور که بر دولت نظارت میکند به بقیه دستگاهها همچون شهرداری نیز سری بزنند.

 

وی با تاکید بر اینکه دولت برای شکایت از مجلس باید به خود مجلس شکایت کند، عنوان کند: من شهادت میدهم که مجلس از تمام ظرفیتهای قانونی و فراقانونی خود برای کنترل دولت استفاده کرد. در حالی که نباید فراموش کرد ما وظیفه داریم کشور را با یکدیگر اداره کنیم و مسوولیتهای ما در واقع فرصت خدمت است که مثل برق و باد میگذرد.

 

وی خاطرنشان کرد: باندبازی و گروه بازی تا جایی که بازی باشد خوب است، اما اگر قرار باشد در کشور تاثیر بگذارد باید دور آن را خط کشید ما متعهد هستیم اخلاق را رعایت کنیم روزها میگذرد مبادا فرصت خدمت برای تثبیت قدرت به کار گرفته شود.

 

احمدینژاد در پایان گفت: باید بگویم سوالهای مطرح شده خیلی هم سخت نبود به نظرم طراحان سوال از همان افرادی بود که با فشار دادن شاسی فوق لیسانس گرفته اند. در حالی که اگر با ما مشورت میکردید حتما سوالهای بهتری میتوانستید طرح کنید، ضمن اینکه ما نیز علاوه بر پاسخگویی به تمام سوالات یک مشت مطلب اضافه نیز نوشتیم. بنابراین اگر یک ذره از ۲۰ به ما کمتر بدهید نهایت بیمعرفتی و نامردی است.

تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند, ۱۳۹۰ ۸:۳۸ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

مروری بر آن‌چه تا بیست و سوم تیرماه گذشت

نفس چاق نکرده بود آقای پزشکیان که در دفتر شرکت هواپیمایی توسط نیروهای انتظامی بسته شد. گویا عدم رعایت حجاب کارکنان زن این دفتر دلیل این کنش نیروهای انتظامی بود. مساله مهمی نبود! آقای وزیر کشور دولت گفت. فردا باز خواهد شد دفتر.

مطالعه »
یادداشت

حکم اعدام فعال کارگری، شریفه محمدی نمادی است از سرکوب جنبش صنفی نیرو های کار ایران!

میزان توانایی کارگران برای برگزاری اقدامات مشترک، از جمله اعتصابات و عدم شرکت در امر تولید، مرتبط است با میزان دسترسی آنها به تشکل های صنفی مستقل و امکان ایجاد تشکل های جدید در مراکز کار. ولی در جمهوری اسلامی نه تنها حقوق پایه ای کارگران برای سازمان دهی و داشتن تشکل های مستقل رعایت نمیشود، بلکه فعالان کارگری، از جمله شریفه محمدی، مرتبا سرکوب و محکوم به حبس های طولانی مدت، ضربات شلاق و حتی اعدام میشوند.

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
مطالب ویژه
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

نقش تاریخی هنر و هنرمندان در روند تکامل اجتماعی

استعارۀ مرغ و پاهایش

در نقد دیدگاه آقای بهزاد کریمی در مقاله‌ای تحت عنوان بلوع سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دموکراتیک

محکومیت حکم اعدام شریفه محمدی از سوی سه سندیکای کارگری ایتالیا

پرده‌ی آخر نمایش انتخاباتی نظام، بلوغ سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دمکراتیک

مرگ در «منطقۀ امن»