یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۰

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۰

نامه سرگشاده به اعضای پارلمان اروپا

نامزدی خانم شادی صدر از طرف ندا و شهروندان ایرانی که برای رعایت حقوق بشر تلاش می کنند

نامه سرگشاده به اعضای پارلمان اروپا  و پيشنها د خانم شادی  صدر  به عنوان نامزد دريافت جایزه ساخارف برای آزادی اندیشه 2009

عضو محترم پارلمان اروپا

ما امضاکنندگان زیراعضا و حامیان جامعه مدنی ایران هستیم که به منظوربیان حمایت قاطع خود از نامزدی خانم شادی صدر برای دریافت جایزه ساخارف ۲۰۰۹ برای آزادی اندیشه این نامه را به شما می نویسیم. ما عمیقا معتقدیم که او شایستگی دارد در میان این گروه برجسته از رهبران و مبارزان قرار گیرد که به سبب مبارزات شان برای دفاع از حقوق بشر و آزادی های اساسی مورد احترام هستند.

داستان خانم صدر هم غم انگیز و هم الهام بخش است. در ماه مارس ۲۰۰۷ او یکی از ۳۳ زنی بود که به جرم اعتراض آرام برعلیه محاکمه نامشروع ۵ زن با اتهاماتی دروغین و تنها به جرم استفاده از آزادی اساسی بیان، دستگیر شد. چندماه قبل خانم صدر در حالی که با دیگر فعالین زن به نماز جمعه می رفت یک بار دیگر دستگیر شد. هر دو دستگیری به روشنی برای خاموش کردن صدای او بود.

با وجود این و علیرغم این اعمال ارعاب آمیز، صدر در مبارزه اش برای حقوق اساسی بشر در ایران مصمم است. او به عنوان یک وکیل همیشه اززنانی که به مرگ محکوم شده اند، و یا فعالین و روزنامه نگارانی که رژیم در تلاش است با محاکمه و بستن اتهامات دروغین به آنان، صدای شان را خفه کند، دفاع کرده است. خانم صدر دفاع از حقوق زنان را سرلوحه کار خود قرار داده است. او اولین وب سایت در این زمینه را باز کرد و نقش فعالی در مبارزه برای “توقف سنگسار” ایفا نمود. این ها تنها چند مورد برجسته از کار او هستند، که بر زندگی بسیاری تاثیر داشته است. و مبارزه او کماکان ادامه دارد.

اما دلایل برای اهدای جایزه ساخارف به خانم صدر بسیار فراتر از تلاش های شجاعانه اوست. او به حق از جانب ندا آقاسلطان و تمام دیگر “شهروندان ایرانی که برای رعایت حقوق بشر تلاش می کنند” نامزد شده است. در واقع اهدای جایزه ساخارف به خانم صدر پیام حیاتی پشتیبانی و هم بستگی با مردم ایران در زمانی است که به آن نیاز دارند.

تابستان گذشته همه ما با خوش بینی بسیار دیدیم که شهروندان ایرانی از حق بنیادی بیان سیاسی مخالفت خود با چیزی که بسیاری آن را تقلب انتخاباتی می دانستند، استفاده کردند. با این وجود طولی نکشید که این امیدواری با وحشیانه ترین سرکوب اعتراضات توسط دولت ایران، سرویس های امنیتی و نیروهای شبه نظامی بسیج بر باد رفت. تصاویر تکان دهنده بودند؛ و داستان های بعدی از جنایات، شکنجه و تجاوز حتی ترسناک تراز آن.

متاسفانه نقض حقوق بشر در تاریخ سی ساله جمهوری اسلامی ریشه دوانده است؛ همانند مبارزه برای دفاع از آن. با این وجود و علیرغم حضور نامزدهای ارزشمند در تاریخ ۲۰ ساله جایزه ساخارف، هنوز هیچ ایرانی موفق به دریافت این جایزه نشده است. اکنون بیش از پیش مردم ایران نیازمند آن هستند که بدانند دنیا از مبارزات شان حمایت می کند.

کنوانسیون اروپا برای حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی، اصولی از جمله حق زندگی؛ ممنوعیت شکنجه؛ حق آزادی و امنیت؛ حق محاکمه عادلانه؛ آزادی اندیشه، درک و مذهب؛ آزادی بیان و آزادی اجتماعات و گردهم آیی ها را مورد حمایت قرار می دهد. این ها ارزش های اساسی و جهانی هستند، نه صرفا اروپایی.

خانم صدر صدای آزادی ایران است، و جایزه ساخارف او و تمام کسانی که برای این آزادی مبارزه می کنند را دلگرم می سازد که صدای شان شنیده می شود.

با احترام

امضا کنندگان

دوستان عزیز!

خانم شادی صدر فعال حقوق بشر برای دریافت جایزه ساخارف که همه ساله از طرف پارلمان اروپا به یکی از فعالین حقوق بشر در سراسر دنیا اهدا می گردد، نامزد شده است. پارلمان اروپا در روز ۶ اکتبر ۳ نفر را از بین ۱۰ نامزد به عنوان فینالیست انتخاب می کند.

پشتیبانی از انتخاب خانم صدر می تواند به گسترش جنبش حقوق بشر در ایران و طرح دوباره نقض گسترده حقوق انسانی مردم ایران در سراسر دنیا یاری رساند. همه ما می توانیم با قراردادن نام خود در پایین فراخوان ضمیمه که به این منظور تهیه شده است در این حرکت مشارکت کنیم. این فراخوان باید تا قبل از ۶ اکتبر به پارلمان اروپا برسد.

برای مشارکت در این فراخوان خواهشمندیم یک ای میل شامل نام، نام خانوادگی و شهر محل زندگی خود را به آدرس :

info@iran-freedom.eu

ارسال نمایید.

Open Letter to Members of the European Parliament

SAKHAROV PRICE FOR FREEDOM OF THOUGHT 2009

NOMINATION OF Ms. SHADI SADR ON BEHALF OF NEDA AND IRANIAN CITIZENS STRIVING FOR THE RESPECT OF HUMAN RIGHTS

Dear Member of the European Parliament,

We the undersigned are members and supporters of the Iranian civil society writing to express our emphatic support for the nomination of Ms. Shadi Sadr for the 2009 Sakharov Prize for Freedom of Thought. We firmly believe that she warrants inclusions among this august group of leaders and advocates who have been honoured for their struggles to defend human rights and basic freedoms.

Ms. Sadr’s story is both tragic and inspiring. In March 2007, she was one of 33 women arrested for peacefully protesting the trial of five women maliciously accused of a number of fraudulent charges for merely exercising their basic freedom of expression. Just a few months ago, Ms. Sadr was once again arrested while walking with other female activists to Friday prayers. Both were clearly efforts to silence her.

Yet despite these acts of intimidation, Sadr remains resolute in her fight for fundamental human rights in Iran. As a lawyer, she routinely defends women condemned to death, as well as activists and journalist who the regime seeks to silence through fraudulent charges and trials. Ms. Sadr has put the rights of women at the forefront of her efforts, establishing the first website devoted to the issue, and playing an active role in the “Stop the Stoning” campaign. These are just a few highlights of her work, which has touched the lives of many. And her fight is far from over.

But the reasons for awarding the Sakharov Prize to Ms. Sadr extend beyond her courageous efforts. She is rightly nominated on behalf of Neda Agha-Soltan and all other “Iranian citizens striving for the respect of human rights.” Indeed, awarding the Sakharov Prize to Ms. Sadr will send a vital message of support and solidarity to the people of Iran at a time when it is most needed.

This past summer, we all watched with great optimism as the citizens of Iran exercised their fundamental right of political expression in opposition to what many felt was a fraudulent election. That hope, however, was soon overshadowed by a most brutal suppression of the protests at the hands of the Iranian government, its security services, and the paramilitary Basij forces. The images were shocking; and the subsequent stories of murder, torture, and rape are even more appalling.

Regrettably, human rights abuses are ingrained in the 30-year history of the Islamic Republic; as is the struggle to defend them. Yet despite a wealth of most worthy candidates, no Iranian has ever received the prestigious Sakharov Prize over its 20-year history. Now, more than ever, the people of Iran need to know that the world supports their struggle.

The European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms enshrines the principles of, among others, the right to life; the prohibition of torture; the right to liberty and security; the right to a fair trial; the freedom of thought, conscience and religion; freedom of expression; and, freedom of assembly and association. These are fundamental and universal values, not simply European.

Ms. Sadr is a voice of freedom in Iran, and the Sakharov Prize will go a long way to ensure she and all others who fight for the cause are heard.

Respectfully,

The Undersigned

تاریخ انتشار : ۱۰ مهر, ۱۳۸۸ ۹:۳۲ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

بی اعتمادی ۸۰ درصد مردم نسبت به نظام حاکم گویای آن است که حکومت با همین سیاست ها و برنامه ها که علیه مصالح ملی و منافع مردم است ، پیش می راند. از این رو برای نجات کشور راهی جز ایستادن در کنار….

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

جمهوری اسلامی اکنون در شرایطی قرار دارد که ادامۀ وضع موجود بدون تغییرات در ساختار نظام هر روز سخت‌تر می‌شود. پروسه و روند تحولات تاکنونی و تجربه نشان میدهد که انتظار هیچ تغییر مثبتی از حکومت به شکل امروزی آن برای بهتر شدن اوضاع کشور متصور نیست، بلکه برعکس وضع بدتر از امروز خواهد شد. از این‌ رو عدم شرکت در انتخابات، آغاز راهی دشوار برای فشار مدنی بیشتر مردم به نظام برای تغییرات است. تنها نافرمانی مدنی و اعتراضات گسترده، یک‌پارچه و متحد مردم در مقیاس وسیع است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در برابر پرسش سخت تن دادن به خواست مردم، یا سرنوشتی نا معلوم و تلخ برای خودش قرار دهد.

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

ما خواهان توقف، ممنوعیت و لغو صدور و اجرای احکام اعدامیم! تنها با اعتراض گستردۀ مردمی و مبارزات پی‌گیر جامعۀ مدنی می‌توان صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف  و در راستای ممنوعیت و لغو اعدام از قوانین کشور گام برداشت.

سلطه بدون هژمونی

در چنین شرایطی ، مشارکت نصف و نیمه اصلاح طلبان و میانه روها در کلان شهرها ، راه به جایی نخواهد برد . مقاله انتقادی تند محمد قوچانی خطاب به حزب اتحاد ملت و تاکیدش بر لزوم ” اصلاح اصلاحات ”  هم چیزی بیش از مرثیه زود هنگام  شکست اصلاح طلبان ، در این انتخابات نیست.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

سلطه بدون هژمونی

هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان اکثریت خاطی برنامە سازمان

۲۹ بهمن روز ستایش زن در فرهنگ ایران