چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۵

چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۵

همه پرسی استقلال اسکاتلند از انگلستان

خانم استورگون نخست وزیر اسکاتلند به دولت انگلیس در لندن نسبت به رد همه پرسی هشدار داد. این می تواند عواقب "جدی" داشته باشد. وی خاطرنشان کرد که حزب کمونیست ملی و سبزها، که همچنین طرفدار جدایی از انگلیس و بازگشت به اتحادیه اروپا هستند، مشترکا اکثریت پارلمان را تشکیل می دهند. جلوگیری از همه پرسی به معنای نادیده گرفتن خواست دموکراتیک اسکاتلندی ها است. اکثر کارشناسان معتقدند که همه پرسی بدون تأیید لندن غیرقانونی است.

دولت اسکاتلند در حال بررسی همه پرسی جدید استقلال از انگلیس در سال آینده است. این موضوع را نخست وزیر اسکاتلند، نیکولا استورگون پس از موفقیت حزب ملی اسکاتلند (SNP) در انتخابات منطقه ای در بی بی سی اعلام کرد. وی گفت احتمال نمی دهد که قانون مربوطه تا “اوایل سال آینده” تقدیم پارلمان اسکاتلند گردد، زیرا مهمترین و اولین وظیفه کنونی ما، خروج ازبحران ناشی از ویروس کرونا است. پس از آن، تمرکز ما براین تصمیم گیری خواهد بود که آیا اسکاتلند می خواهد با انگلستان باقی بماند یا اینکه خواستار استقلال خود است و می خواهد به مجموعه کشور های اتحادیه اروپا بپیوندد. پیش از انتخابات اخیر، حزب ملی اسکاتلند، تاریخ همه پرسی را تا پایان سال ۲۰۲۳ اعلام کرده بود. بلافاصله پس از اتخابات اخیر، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس اعلام کرده بود که با نظر سنجی استقلال اسکاتلند مخالفت خواهد کرد.
خانم استورگون نخست وزیر اسکاتلند به دولت انگلیس در لندن نسبت به رد همه پرسی هشدار داد. این می تواند عواقب “جدی” داشته باشد. وی خاطرنشان کرد که حزب کمونیست ملی و سبزها، که همچنین طرفدار جدایی از انگلیس و بازگشت به اتحادیه اروپا هستند، مشترکا اکثریت پارلمان را  تشکیل می دهند. جلوگیری از همه پرسی به معنای نادیده گرفتن خواست دموکراتیک اسکاتلندی ها است. اکثر کارشناسان معتقدند که همه پرسی بدون تأیید لندن غیرقانونی است.
پیش از این در سال ۲۰۱۴ همه پرسی برگزار شد که در آن زمان ۵۵ درصد اسکاتلندی ها، با جدایی از انگلستان  مخالفت کردند. با این حال، پس از رای گیری در سال ۲۰۱۶ برای Brexit، جنبش استقلال طلبی در اسکاتلند دوباره محبوبیت یافت. اسکاتلندی ها می خواهند در ارتباط با اتحادیه اروپا باقی بمانند. پس از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا و دایر شدن کنترل مرزی و قوانین گمرکی، کشورهای متحد انگلستان از جمله اسکاتلند، بیشترین خسارت های اقتصادی را متحمل شده اند. 

بوریس جانسون به اجلاس بحران دعوت می شود
نخست وزیرانگلیس بوریس جانسون پس از پیروزی درانتخابات، نامه ای به خانم نیکولا  استورگون ارسال کرد. در آن نامه، او به همراه سران دولت های ایرلند شمالی و ولز را به یک نشست اضطراری فراخواند: ما باید در مورد “چالشهای مشترک” دولتهای مان صحبت کنیم و ببینیم که چگونه می توانیم طی ماه ها و سال های آینده، در جهت غلبه بر مشکلات، همکاری نماییم.
بر اساس نتایج انتخابات، “حزب ملی اسکاتلند SNP”، از مجموع آرا، ۶۴ کرسی از ۱۲۹ کرسی پارلمان را بدست آورد. از آنجا که سبزهای اسکاتلندی و حزب کمونیست از موافقان استقلال اسکاتلند از نگلستان هستند، میزان مجموع آراء آنها در پارلمان اسکاتلند، از اکثریت برخوردار است.   

یاد آوری:

به گزارش گروه حقوقی بین المللی نگرش نوین (MVCG) به نقل از فایننشال تایمز، براساس نظرسنجی‌های انجام شده از ۸۵۰۰ نفرکه توسط شرکت ایپسوس موری انجام گرفت، اکثریت آنها می خواهند که فشارها را بر بوریس جانسون نخست وزیر انگلستان افزایش دهند تا درباره مخالفت خود نسبت به برگزاری دومین همه پرسی تجدید نظر کند. دولت اسکاتلند درتاریخ ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۴ برای استقلال اسکاتلند از کشور بریتانیا، اقدام به همه‌ پرسی از رای ‌دهندگان اسکاتلندی کرد، که در نهایت با رای منفی بیش از ۵۰ درصد رای ‌دهندگان، اسکاتلند به عنوان بخشی از بریتانیا باقی ماند.
حال، نتیجه انتخابات پارلمانی اسکاتلند در تاریخ ۶ ماه مای سال ۲۰۲۱ می‌تواند پی آمد مهمی برای آینده قانون اساسی انگلستان داشته باشد. حزب ملی اسکاتلند، روز پنجشنبه از برنامه‌های همه پرسی رونمایی کرده و امیدوار است تا همه پرسی تا پایان سال ۲۰۲۳ برگزار شود. کمتر از یک چهارم از افرادی که به نظر سنجی ایپسوس پاسخ داده اند، گفته‌اند که فکر می‌کنند که شرایط فعلی تا یک دهه دیگر به همین منوال باقی بماند.
نظرسنجی‌های اخیر همچنین نشان می‌دهد که حزب ملی اسکاتلند در آستانه پیروزی ماه آینده و بدست آوردن بیش از نیمی‌ از ۱۲۹ کرسی پارلمان اسکاتلند قرار دارد که با توجه به سیستم برگزاری رأی‌گیری یک موفقیت قابل توجه است. حتی اگر حزب ملی اسکاتلند این تعداد کرسی را بدست نیاورده بود، بازهم  حزب آنها، جز اکثریت نمایندگان پارلمانی حامی‌ استقلال اسکاتلند از انگلستان محسوب می‌شود. نظرسنجی ایپسوس مورس نشان می‌دهد که ۵۱ درصد از مردم انگلستان اعتقاد دارند که حزب ملی اسکاتلند در صورت پیروزی باید بتواند یک همه پرسی استقلال دیگر را در دوره پنج ساله پارلمان آینده برگزار کند.
دولت انگلستان از اظهار نظر مستقیم درباره نتایج نظر سنجی ایپسوس مورس امتناع کرده و تأکید کرده است که مردم اسکاتلند می‌خواهند شاهد باشند که انگلستان و دولتهای توسعه یافته آن با یکدیگر همکاری می‌کنند و فشار برای برگزاری دومین همه پرسی غیرمسئولانه است. دولت انگلستان اعلام کرده است: پادشاهی متحد بریتانیا موفق ترین اتحادیه سیاسی و اقتصادی است که جهان تاکنون به خود دیده است.

نخست‌وزیر بریتانیا از رهبران کشورهای ولز و همچنین ایرلند شمالی نیز دعوت کرده است تا همراه با خانم نیکلا استورگون  نخست وزیر اسکاتلند، جلسه مشترکی برگزار کنند. باید یادآور شد که در همه‌پرسی سال ۲۰۱۴ اکثریت مردم اسکاتلند به بقای این کشور در پادشاهی متحد بریتانیا رای داده بودند. نظرسنجی‌های صورت گرفته پس از اجرای برگزیت حکایت از آن دارند که بر شمار هواداران استقلال اسکاتلند افزوده شده است. اکثریت مردم اسکاتلند خواستار بازگشت به اتحادیه اروپا هستند.

جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ – ۱۴ مای ۲۰۲۱

 

تاریخ انتشار : ۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۹:۵۷ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

حملۀ تروریستی در مسکو را محکوم می‌کنیم!

روشن است که چنین حمله‌ای نیاز به تیمی حرفه‌ای و سازماندهی و تدارکی نسبتاً طولانی و گسترده دارد. در عین حال، زود است که بتوان تحلیل جامع و روشنی از ابعاد پشت پردۀ این جنایت و اهداف سازمان‌دهندگان آن ارائه داد. هدف از این یادداشت کوتاه نیز  در وهلۀ نخست مکثی است بر قربانیان این حمله و حملاتی از این دست. قربانیانی که تنها سهم‌شان از سازمان‌دهی و تدارک چنین جنایاتی و علل پشت پردۀ آن، هزینه‌ای است که با جان و سلامتی‌شان می‌پردازند.

مطالعه »
یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
آخرین مطالب

یانیس واروفاکیس اجازه نمی‌دهد که دهانش را ببندند!

اگر در دهه ۱۹۳۰ زندگی می کردیم، به عنوان اروپایی‌ آزار و اذیت یهودیان را اولویت اصلی خود قرار می دادیم. اگر این زمان نسل کشی در رواندا یا بوسنی بود، ما آنها را در اولویت اول قرار می دادیم. این وظیفه ماست.

مهمترین مساله در کشور ما هنوز و همچنان آزادی و دمکراسی است.

قرار گرفتن جامعه و کشور ما در مسیر توسعه پایدار و تامین زندگی عادلانه، سبز، شاداب و بهتر برای مردم، بویژه کارگران و زحمت‌کشان جامعه، در گرو حل مهم‌ترین مساله آزادی و دمکراسی و مشارکت واقعی مردم در اخذ تصمیمات، نه در حرف، بلکه واقعاً در عمل است.

تورم ۵۲.۳ درصدی ۱۴۰۲ رکورد ۸۰ سال اخیر را شکست!

بانک مرکزی جمهوری اسلامی با گذشت ۳۳ روز از سال ۱۴۰۳، هنوز نرخ تورم سالانه در سال ۱۴۰۲ را رسما اعلام نکرده است، که می‌تواند به تلاش‌ دولتی‌ها برای دستکاری آمار‌های ارائه‌شده مربوط باشد، اما بر اساس جدولی که بانک مرکزی برای محاسبه تادیه بدهی و مهریه به دادگاه‌ها ارائه کرده، نرخ تورم سال ۱۴۰۲ برابر با ۵۲.۳ دهم درصد اعلام شده است.

نخل ها ایستاده میمیرند

نخل ها را شمردیم، همه ایستاده بودند،

سر بلند و سرفراز،

سبز گشتند، به سر سبزی جنگل های شمال،

ماندند، سربلند، چون نخل های جنوب،

گرچه تلخ بود، مرگ آن یاران،

اما ققنوس و ستاره گشتند،

آفریدند به نام، در تاریخ، و شکوفا گشتند،

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

مطالعه »
پيام ها

از قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در غزّه حمایت می‌کنیم!

ما فداییان خلق ایران از نخستین روز آغاز جنگ ضمن محکوم کردن و غیرقابل توجیه خواندن عملیات مسلحانه و نظامی علیه مردم بی‌دفاع غیرنظامی، همراه و هم‌صدا با آزادی‌خواهان جهان خواهان آتش‌بس فوری و تأمین حقوق حقّهٔ مردم فلسطین شدیم. با این رویکرد ما مهار مقاومت آمریکا و تصویب قطعنامهٔ شورای امنیت را یک پیروزی بزرگ برای مردم بی‌گناه غزّه و فلسطین و تمامی آزادی‌خواهان جهان می‌دانیم.

مطالعه »
بیانیه ها

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

یانیس واروفاکیس اجازه نمی‌دهد که دهانش را ببندند!

سیاست حجاب اجباری یک سیاستِ شکست خورده است

مهمترین مساله در کشور ما هنوز و همچنان آزادی و دمکراسی است.

تورم ۵۲.۳ درصدی ۱۴۰۲ رکورد ۸۰ سال اخیر را شکست!

نخل ها ایستاده میمیرند

چرا باید ثروتِ بی‌اندازه‌ی شخصی را محدود کرد؟