شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۶:۴۶

شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۶:۴۶

وضعیت مطبوعات در ایران

اين گزارش که با استفاده از منابع خبری در داخل ايران تهيه شده است، با توجه به نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی حقوق بشر در ایران و سانسور خبری موجود در ايران و آزاد نبودن نهادهای مدنی و اطلاع رسانی، در برگيرنده تمامی موارد نقض حقوق مطبوعات در ايران نيست و نمی تواند بازتاب دهنده تمامی ابعاد تضييع حقوق دست اندرکاران مطبوعات باشد.

گزارش سال 1387
" فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی"

به مناسبت (۳ ماه مه، ۱۳ اردیبهشت) روز جهانی آزادی مطبوعات، “فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی” گزارش خود را از وضعیت مطبوعات در ایران در سال ۱۳۸۷ به شرح زیر به اطلاع می رساند.
بر مبنای این گزارش، مطبوعات در سال گذشته در ایران به شیوه های مختلفی سرکوب و از ادامه کار آنها جلوگیری بعمل آمده است. ارقام زیر، که فشرده ای از موارد نقض حقوق دست اندرکاران مطبوعات را در این سال منعکس می کند، بیانگر ابعاد گسترده سانسور در ایران است:

۱ ـ مرگ مشکوک روزنامه نگاران در زندان :۱ نفر
۲ ـ روزنامه نگارانی که در خارج از زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند:۳ نفر
۳ ـ توقیف و لغو امتیاز نشریات:۲۴ مورد
۴ ـ روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان بازداشت شده :۳۳ نفر
۵ ـ صدور قرار وثیقه اعلام شده برای روزنامه نگاران:۶۲۷۰۰۰۰۰۰ تومان
۶ ـ محکومیت روزنامه نگاران به جریمه نقدی:۱۴۶۵۰۰۰۰تومان
۷ ـ سایتها و وب لاگهای خبری فیلتر شده با مشخصات :۷۳ مورد
۸ ـ احضار و بازجویی روزنامه نگاران و مدیران مسئول بین یک تا ۴ بار:۶۴ نفر
۹ ـ محاکمه روزنامه نگاران و مدیران مسئول بین یک تا دو بار:۳۳ نفر
۱۰ ـ احکام صادر شده در دادگاهها:۳۹ نفر
۱۱ ـ توقیف نشریات دانشجویی :۵۳ مورد
۱۲ ـ محکومیت دولت ایران توسط نهادهای بین المللی حقوق بشری :۶۲ مورد
۱۳ ـ کل اخبار جمع آوری شده در رابطه با مطبوعات:۳۱۰ خبر

بر اساس این گزارش نهادهای رسمی و دولتی که در جلوگیری از گردش آزاد اطلاعات دخالت مستقیم داشته اند، عبارتند از: شورای عالی امنیت ملی، هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدعی العموم، فرمانده کل سپاه پاسداران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران، بسیج سپاه پاسداران، نیروی مقاومت بسیج تهران بزرگ،بسیج تهران، معاونت اطلاعات سپاه پاسداران منطقه کرمانشاه، اداره اطلاعات کرمانشاه، فرمانده بسیج شهرستان پاوه، اداره اطلاعات و پیگیری دادستانی مهاباد، حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی، معاونت اطلاعات پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ، معاونت اطلاعات نیروی انتظامی، ستاد امر به معروف و نهی از منکر، اتاق بازرگانی، انصار حزب الله، رئیس کل دادگستری استان تهران، معاون دادگستری استان تهران، دادگاه ویژه روحانیت، شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت فرهنگ و آموزش عالی، وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت بازرگانی، وزارت کشور، سردار علیرضا افشار رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور، اداره مخابرات همدان، شهرداری همدان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه، استانداری فارس، وزیر اسبق کشاورزی،حسن بیادی عضو شورای شهر تهران، سازمان نظام پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی، مهرداد بذرباش مدیر عامل شرکت سایپا، نیروی زمینی ارتش، رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر، شرکت مخابرات ایران، فرماندار سرپل ذهاب، اداره کل اطلاعات استان کردستان، دادسرای سنندج، مدیرکل ارشاد استان کردستان، ستاد اجرائی فرمان خمینی، شهرداری تهران، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، شورای هیاتهای مذهبی تبریز و سازمان بازرسی کل بانک مرکزی.

این گزارش که با استفاده از منابع خبری در داخل ایران تهیه شده است، با توجه به نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی حقوق بشر در ایران و سانسور خبری موجود در ایران و آزاد نبودن نهادهای مدنی و اطلاع رسانی، در برگیرنده تمامی موارد نقض حقوق مطبوعات در ایران نیست و نمی تواند بازتاب دهنده تمامی ابعاد تضییع حقوق دست اندرکاران مطبوعات باشد.
ضمناً فیلتر کردن سایتها در ابعادی وسیع ادامه دارد، به گفته عبدالصمد خرم آبادی مشاور قضایی دادستان کل کشور در حال حاضر بیش از پنج میلیون سایت اینترنتی مطابق قوانین جمهوری اسلامی فیلتر شده اند. تصویب لایحه جرائم رایانه ای در مجلس شورای اسلامی، تصویب لایحه ای از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تحت عنوان « نبایدهایی که سایت های خبری بطور کلی ملزم به رعایت آنها هستند»، گشایش دادسرای ویژه جرائم اینترنتی زیر نظر دادستانی انقلاب، فعالتر شدن کمیته فیلترینگ متشکل از : وزارتخانه های اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری و ارتباطات و فن آوری و ورود اطلاعات سپاه پاسداران برای مقابله با سایتهای اینترنتی ابعاد کنترل شدید سایتها و وبلاگها و کابران اینترنت را نشان می دهد.
سانسور کتاب به شدت گسترده تر شده و ادامه دارد، به گفته رضا خندان عضو کمیته مبارزه با سانسور کانون نویسندگان ایران حدود ۴۰۰۰ کتاب و شاید هم بیشتر در وزارت ارشاد منتظر مجوز مانده است. همچنین هیئت داوران جوایز ادبی هوشنگ گلشیری و صدیقه دولت آبادی اعلام کردند: بدلیل سانسور گسترده هیچ کتابی در خور دریافت جایزه منتشر نشده است.
متن کامل گزارش وضعیت مطبوعات در ایران در سال ۱۳۸۷ به شرح زیر است:

مرگ روزنامه نگاران در زندان:
۱ ـ امید رضا میر صیافی وبلاگ نویس و روزنامه نگار آزاد همکار روزنامه “جوان” و روزنامه توقیف شده ” آینده نو ” که به اتهام توهین به مقامات و تبلیغ علیه نظام به دو سال و نیم زندان محکوم شده بود و از ماه گذشته برای تحمل ایام محکومیت خود، در زندان اوین بسر می برد، در زندان اوین جان خود را از دست داد. این زندانی عقیدتی که از وضع روحی و جسمی خوبی برخوردار نبود علیرغم دارا بودن شرایط مرخصی استعلاجی، هیچ گاه به مرخصی اعزام نگردید. دکتر حسام فیروزی پزشک و فعال حقوق بشر زندانی به عنوان یک شاهد و متخصص، فوت این زندانی عقیدتی را حاصل بی توجهی مسئولان زندان و کادر پزشکی می داند. مسئولان زندان اوین و پزشکان زندان برای جان زندانیان کوچکترین اهمیتی قایل نیستند. من به پزشکان زندان گفتم باید امید رضا میر صیافی را به بیمارستان لقمان منتقل کنید ولی آنها من را با توهین از اتاق بیرون کردند و به من گفتند این مسله ارتباطی با شما ندارد. پزشکان زندان در ابتدا حتا سعی در گرفتن فشار خون امیدرضا را نداشتند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۸/۱۲/۸۷)

مطبوعات: توقیف
۱ ـ مجوز انتشار نشریات”صبح ورزش”، “ایمن گستر”، “گزیده پژوهش های جهان”، و “لاله” به اتهام چاپ نامنظم در سال گذشته بدستور هیئت نظارت بر مطبوعات لغو گردید.(امیر کبیر ۱۹/۱/۸۷)

۲ ـ امتیاز مجله”راه آینده” پس از انتشار ۸ شماره با شکایت بخش مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدستور بازپرسی شعبه ۶ دادسرای کارکنان دولت لغو گردید. آخرین شماره مجله ویژه نامه روز معلم و کارگر قرار بود هفته آینده منتشر شود.(گویا ۲۹/۱/۸۷)

۳ ـ امتیاز هفته نامه توقیف شده « روژهلات» به مدیر مسئولی عبدالله سهرابی به اتهام توهین به مراجع عالیقدر، نشر صور قبیحه و مطالب خلاف عفت عمومی در شعبه اول دادگاه کیفری استان کردستان لغو گردید. مدیر مسئول و دو تن از اعضای تحریریه هر یک به پرداخت ۳ ملیون ریال جزای نقدی و یکی از اعضای تحریه به پرداخت ۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند. لازم به یاد آوری است که سامان سلیمانی، رضا علیپور و فرهاد امین پور اعضای تحریریه این نشریه در مهر ماه ۸۵ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از یک ماه با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند.(ایسنا ۳۱/۱/۸۷)
۴ ـ هفته نامه”پیغام بروجرد” با شکایت وزارت فرهنگ و ارشاد سالامی به حکم دادسرای عمومی وانقلاب بروجرد توقیف گردید. این نشریه در آخرین شماره خود مطلبی را از پسر امام جمعه شهر بروجرد منتشر کرده بود که از سوی مسئولان تحریک آمیز و تفرقه افکنانه و همچنین اهانت به مردم تلقی شده است. ۲۲ نشریه از آغاز سال نو میلادی در ایران توقیف شده اند.(گزارشگران بدون مرز ۹/۲/۸۷)

۵ ـ مجوز روزنامه”خوب اندیش” به مدیر مسئولی هومن خلج هدایتی با شکایت مدعی العموم در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران لغو گردید و مدیر مسئول به پرداخت دو میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد.
(ایسنا ۳۰/۲/۸۷)

۶ ـ روزنامه”شاخه سبز” چاپ قم با شکایت حجت الاسلام رسائی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، بدستور دادستان عمومی و انقلاب قم برای مدت ۱۰ روز توقیف گردید.(ایسنا ۲۲/۳/۸۷)

۷ ـ امتیاز روزنامه “تهران امروز” به حکم هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لغو گردید. حسین قربانزاده جانشین مدیر مسئول این نشریه توقیف شده به اتهام چاپ مطالب و تصاویر اهانت آمیز نسبت به رئیس جمهور، چاپ و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و ایراد افترا، با شکایت قاضی سعید مرتضوی دادستان انقلاب و عمومی تهران جهت بازجوئی به دادسرای کارکنان دولت احضار شد. (اعتماد ملی ۲/۴/۸۷)

۸ ـ نشریه “بهار بروجرد” به مدیر مسئولی مصطفی فرهادی به اتهام نشر اکاذیب با شکایت هادی مقدسی نماینده بروجرد در مجلس شورای اسلامی بدستور دادگاه توقیف گردید و مدیر مسئول برای بازجوئی به شعبه دوم دادسرای بروجرد احضار شد. (نوروز ۲۲/۴/۸۷)

۹ ـ هفته نامه « بوتک » به مدیر مسئولی انور شکیب انصاری چاپ استان ایلام به علت انتقاد از استاندار به حکم معاون دادستانی ایلام تا اطلاع ثانوی توقیف گردید.(ایسنا ۳۰/۴/۸۷)

۱۰ ـ یکی از ضمائم روزنامه ” همشهری ” وابسته به شهرداری تهران بنام ” همشهری جوان ” به سردبیری فریدالدین حداد عادل به اتهام انتشار مطالب غیر اخلاقی توقیف شد. از این نشریه ۱۸۸ شماره منتشر شده بود .
(فردا ۲۳/۵/۸۷)

۱۱ ـ فصل نامه « جشن کتاب» به مدیر مسئولی آرش حجازی و سردبیری حسین شهرابی پس از انتشار ۵ شماره در دوره جدید، به حکم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توقیف و لغو امتیاز شد. (فارس ۱۲/۵/۸۷)

۱۲ ـ مجوز مجله ” سرگرمی ماهانه ” مختص جدول به علت درج ویژه نامه SMS به اتهام استفاده از تصاویر نامناسب به دستور هئیت نظارت بر مطبوعات لغو گردید . (فارس ۲۴/۵/۸۷)

۱۳ ـ امتیاز هفته نامه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی ” طبرستان ” به مدیر مسئولی شکرالله شکری به حکم هئیت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لغو گردید.(اعتماد ۲۸/۵/۸۷)

۱۴ ـ هفته نامه “شهروند امروز” به مدیر مسئولی محمد عطریانفر و سردبیری محمد قوچانی پس از انتشار ۷۱ شماره به اتهام غیر واقعی جلوه دادن برخی اقدامات دولت بدستور هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف گردید. (فارس ۱۵/۸/۸۷)

۱۵ ـ انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران اعلام کرد: امتیاز ماهنامه ادبی ـ هنری “ارژنگ” به مدیر مسئولی احمد طالبی نژاد و سردبیری مجید اسلامی پس از انتشار یک شماره بدستور هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لغو گردید. (کارگزاران ۲۰/۸/۸۷)

۱۶ ـ مجوز انتشار روزنامه ” آینده نو ” به مدیر مسئولی عبدالرسول وصال و سردبیری محمد قوچانی قبل از آغاز به انتشار دوره دوم، بدستور هئیت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لغو گردید. در دوره اول ۱۷۹ شماره از این روزنامه در سال ۱۳۸۵ منتشر شده بود.(فارس ۹/۹/۸۷)

۱۷ ـ هفته نامه ” نیم روز ” به مدیر مسئولی محمد جواد حق شناس و سردبیری محمد قوچانی قبل از آغاز به انتشار دوره دوم بدستور محمد ملکیان معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توقیف گردید. این هفته نامه در استان بوشهر منتشر می شد و ۹۹ شماره از آن تاکنون منتشر شده بود.
(انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران ۲۶/۹/۸۷)

۱۸ ـ ثریا عزیز پناه مدیر مسئول ماهنامه ” راسان ” چاپ سقز اعلام کرد : در چند ماه گذشته و بعد از چاپ مطلبی در نشریه مشکلاتی برای بنده بوجود آمد و باعث نگرانی هایی در شورای نویسندگان شد . وی افزود : اصل مسئله در تصمیم بنده برای تعطیلی موقت ” راسان ” بخاطر برخی فشارهای وارده بر مطبوعات مستقل است و از سوی دیگر نیز شورای نویسندگان ” راسان ” از ادامه کار این وضعیت نگران بودند . همچنین حسین رحیمیان، امیر سجادی، جلال حاجی زاده، یونس قربانی فر، شورش سعید پور، وریا نوروزی و افخم مرادیان اعضای شورای نویسندگان نشریه ” راسان ” با انتشار اطلاعیه ای استعفا دادند . (شار نیوز ۹/۱۰/۸۷)

۱۹ ـ روزنامه ” کارگزاران ” ارگان حزب کارگزاران سازندگی بدلیل چاپ بخشی از بیانیه دفتر تحکیم وحدت طیف علامه در خصوص حمله اسرائیل به غزه بدستور هئیت نظارت بر مطبوعات به اتهام تطیهر جنایات اسرائیل در غزه توقیف گردید . از این روزنامه تاکنون ۶۷۶ شماره منتشر شده بود . (ادوار نیوز ۱۱/۱۰/۸۷)

۲۰ ـ دو هفته نامه کردی ـ فارسی ” روژ هه لات ” به مدیر مسئولی عبدالله سهرابی و سردبیری محمد علی توفیقی پس از انتشار چهار شماره بدستور هیات نظارت بر مطبوعات توقیف گردید.(موکریان نیوز ۲۳/۱۰/۸۷)

۲۱ ـ نشریه همت پس از انتشار پنج شماره، در دوره جدید به اتهام توهین و اهانت به مقامات عالی رتبه نظام بدستور هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف شد. (ایلنا ۱۶/۱۱/۸۷)

بازداشت روزنامه نگاران :
۱ ـ بدنبال تجمع اعتراضی کارگران اخراجی شرکت ایران صدرا در مقابل استانداری بوشهر، ۳ نفر خبرنگار که برای تهیه گزارش به محل رفته بودند توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند. اسامی خبرنگاران بازداشتی عبارتند از : میترا انبارکی خبرنگار هفته نامه دریای جنوب، مریم خویین و اسماعیل جعفری خبرنگاران هفته نامه سفیر بوشهر.(اعتماد ۲۰/۱/۸۷)

۲ ـ رحیم غلامی روزنامه نگار و فعال فرهنگی توسط ماموران اداره اطلاعات اردبیل بازداشت شد. نیروهای امنیتی هنگام بازداشت در ضمن تفتیش خانه، کیس کامپیوتر و دفترچه یادداشتهای شخصی، وی را نیز با خود بردند. نوشته هایی از نامبرده در هفته نامه های”مهر اردبیل”،”فروغ آذربایجان”،”یاشیل مغان” و “یارپاق” به چاپ رسیده است.(ساوالان سی ۲۲/۱/۸۷)

۳ ـ مسعود رفیعی طالقانی خبرنگار سرویس سیاسی روزنامه”فرهنگ آشتی” یک هفته پیش توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت شد. ماموران منزل این روزنامه نگار را پس از بازداشت مورد بازرسی قرار دادند. مسئولان دستگاه قضائی تاکنون در خصوص دلیل بازداشت این روزنامه نگار توضیحی ارائه نداده اند.(گویا ۲/۲/۸۷)

۴ ـ امید رضا میر صیافی وبلاگ نویس و روزنامه نگار توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. چهار مامور امنیتی با مراجعه به منزل نامبرده با حکم بازرسی اقدام به تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی، کامپیوتر و ….نمودند و بدون هیچ گونه توضیحی وی را با خود بردند.(فعالان حقوق بشر در ایران ۹/۲/۸۷)

۵ ـ صدیق مینائی روزنامه نگار و همکار هفنه نامه توقیف شده “آسو” به اتهام تبلیغ علیه نظام و ارتباط با رسانه های ضد انقلاب به حکم شعبه ۴ بازپرسی دادگستری سنندج بازداشت شد. نامبرده پیشتر به اتهام نشر اکاذیب محکوم به پرداخت ۲ میلیون تومان جزای نقدی شده بود. گفته می شود این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۲ سال حبس تبدیل شده است. (موکریان نیوز ۱۴/۴/۸۷)

۶ ـ مسعود کردپور روزنامه نگار و دبیر آموزش و پرورش در کردستان توسط نیروهای امنیتی در بوکان بازداشت و روانه زندان گردید. ماموران امنیتی کیس کامپیوتر، موبایل، پاسپورت و تعدادی از کتاب ها و جزوه هایی که در کتابخانه شخصی وی نگهداری می شد را با خود بردند. زمستان سال گذشته وی از سوی دادگاه رسیدگی به تخلفات اداری استان آذربایجان غربی به اتهام تحریک معلمان به نرفتن به کلاسهای درس و مصاحبه با رسانه های داخل و خارج از کشوردر این زمینه، به شهرستان تکاب تبعید شده بود. (موکریان نیوز ۱۸/۵/۸۷)

۷ ـ سامان رسول پور روزنامه نگار و عضو هئیت اجرایی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که به اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت شده بود، پس از ۱۷ روز با قرار وثیقه ۱۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.
(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۳/۵/۸۷)

۸ ـ سولماز ایگدر خبرنگار وب سایت کانون زنان ایرانی، همکار سازمانهای غیر دولتی کودکان کار، زنان سرپرست خانوار و خانه کار بچه های شوش، دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه آزاد و دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور که در گورستان خاوران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، پس از تحمل ۱۲ روز زندان در سلول انفرادی با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (کانون زنان ایرانی ۱۹/۶/۸۷)

۹ ـ عکاسان خبرگزاریهای ایرنا و فارس در حال عکسبرداری از آتش سوزی دانشگاه تبریز، توسط نیروهای انتظامی بازداشت و به کلانتری ۱۱ تبریز منتقل شدند. (تبریزنیوز ۱۱/۷/۸۷)

۱۰ ـ علیرضا صرافی مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده “دیلماج” و عضو شورای ملی صلح، سعید محمدی سردبیر سابق هفته نامه یارپاق و حسن راشدی نویسنده و روزنامه نگار هر یک با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شدند. این چهار فعال آذربایجانی به همراه ۱۵ نفر دیگر در ۲۰ شهریور توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت شدند. فعالان آذربایجانی به اتهام اجتماع و تبانی در جهت اخلال در امنیت کشور توسط متین راسخ در دادگاه انقلاب مورد بازجوئی قرار گرفته اند. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۸/۸/۸۷)

۱۱ ـ بهمن توتونچی روزنامه نگار و عضو تحریریه هفته نامه توقیف شده “کرفتو” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی سال گذشته با فشار دستگاه امنیتی و اداره ارشاد سنندج مجبور به استعفاء از تحریریه “کرفتو” شد. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۸/۸/۸۷)

۱۲ ـ حسین درخشان مسئول وبلاگ «سردبیر خودم» که از خارج به ایران برگشته بود، توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.(تابناک ۲۸/۸/۸۷)

۱۳ ـ محمدرضا لوائی روزنامه نگار، شاعر و نویسنده آذربایجانی در بخش خوجا، از توابع شهرستان اهر در تاریخ اول آذر ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید. آثار متعددی از نامبرده در نشریاتی همچون امید زنجان، پیک آذر، نوید آذربایجان، شمس تبریز، آوای اردبیل، یارپاق و… منتشر شده است.(ساوالان سسی ۹/۹/۸۷)

۱۴ـ امیرحسین موحدی روزنامه نگار و فعال حقوق بشر که به اتهام نشر اکاذیب به قصد ضرر رساندن به دیگران، تشویش اذهان عمومی و مقامات رسمی، نسبت دادن اعمال خلاف حقیقت به نیروی انتظامی و اداره اطلاعات در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری مشکین شهر با قرار وثیقه ۷ میلیونی تومانی از زندان آزاد شد.(تبریز نیوز ۲۲/۹/۸۷)

۱۵ ـ امین معصومی وبلاگ نویس و دانشجوی سال سوم عمران دانشگاه آزاد اراک پس از ۲۴ ساعت بازداشت با قرار وثیقه ۱۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.(سلام دمکرات ۲۵/۹/۸۷)

۱۶ ـ کاریکاتوریست هفته نامه “غرب” چاپ کرمانشاه به اتهام کشیدن کاریکاتور محمود احمدی نژاد با شکایت مدعی العموم برای مدت ۲۴ ساعت بازداشت گردید. (اعتماد ملی ۱/۱۰/۸۷)

۱۷ ـ داود آزادفر مدیر وبلاگ ” صدای عدالت ” به علت انتقاد از شهرداری مهاباد و شورای شهر مهاباد با شکایت این دو نهاد بدستور قوه قضائیه در مهاباد بازداشت شد . (موکریان نیوز ۲/۱۰/۸۷)

۱۸ ـ امید ولی زاده نویسنده وبلاگ « جوانرود نیوز» به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان جوانرود از توابع کرمانشاه بازداشت شد.
(کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۰/۱۱/۸۷)

۱۹ ـ حمید مافی دبیر سابق تحریریه روزنامه ” فرهنگ آشتی” و “حدیث قزوین ” در روز ۲۰ اسفند توسط نیروهای امنیتی در قزوین بازداشت شد . از محل نگهداری و اتهام وی خبری در دست نیست. (بامداد خبر ۲۷/۱۲/۸۷)

مطبوعات: احضار و بازجویی روزنامه نگاران
۱ ـ مدیران مسئول نشریات” صدای عدالت”،”کار و کارگر”،”توسعه”،”سینمای امروز” و “خوب اندیش” جهت محاکمه به شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران احضار شدند.(ایسنا ۲۶/۱/۸۷)

۲ ـ کیوان صمصمی بهبهانی مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده “نامه” جهت محاکمه به دادگاه کیفری استان تهران احضار شد.(ادوار نیوز ۴/۲/۸۷)

۳ ـ الیاس حضرتی مدیر مسئول روزنامه “اعتماد” به اتهام تبلیغ علیه نظام، انتشار مطالب خلاف واقع، انتشار مطالب خلاف عفت عمومی، استفاده ابزاری از تصاویر زن و تحریک، تشویق و تحریص افراد به ارتکاب اعمالی علیه امنیت، حیثیت و منافع جمهوری اسلامی ایران با شکایت مدعی العموم، معاون وقت رئیس کل دادگستری استان تهران، شهرداران وقت مناطق یک، سه، پنج،شهردار وقت کرج، شرکت مخابرات ایران و نماینده حقوقی پلیس تهران بزرگ جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد.(ایسنا ۸/۲/۸۷)

۴ ـ حمید عطریانفر مدیر عامل شرکت “پیوند سلیم” که صاحب امتیاز هفته نامه”شهروند امروز” است، به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت مدعی العموم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شعبه دوم بازپرسی دادسرای کارکنان دولت مورد بازجویی قرار گرفت.(۸/۲/۸۷)

۵ ـ مدیر مسئول روزنامه جوان جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد.(ایسنا ۹/۲/۸۷)

۶ ـ کاوه اشتهاردی مدیر مسئول روزنامه “ایران” با شکایت دانشگاه آزاد اسلامی جهت بازجویی به شعبه دوم دادسرای عمومی و انقلاب تهران احضار شد.(کیهان ۹/۲/۸۷)

۷ ـ مهدی فضائلی مدیر عامل سابق خبرگزاری”فارس” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت مدعی العموم، وزارت اقتصاد و دارایی، دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان نظام پزشکی جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد.(ایسنا ۱۰/۲/۸۷)

۸ ـ روزبه امیر ابراهیمی، امید معماریان، شهرام رفیع زاده و جواد تمیمی متهمان پرونده موسوم به وبلاگ نویسان جهت محاکمه به مجتمع قضایی بهشتی احضار شدند. این روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان در سال ۸۳ مدت چند ماهی در بازداشت بودند و سپس با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند. اتهام این وبلاگ نویسان عبارت است از: عضویت در جمعیت هایی که در داخل کشور با هدف بر هم زدن امنیت تشکیل گردیده است، فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی، توهین به خامنه ای، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، اخلال در نظم و آسایش عمومی و …..(گویا ۲۷/۲/۸۷)

۹ ـ پنج نفر از خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی روزنامه های اعتماد، سرمایه، اعتماد ملی، کارگزاران و تهران امروز با شکایت سازمان میراث فرهنگی جهت بازجویی به شعبه دوم دادگاه کارکنان دولت احضار شدند. مونا قاسیمانی، سحر افاضلی، سعیده اسلامی، محمد هادی انواری و خبرنگار حوزه میراث فرهنگی تهران امروز به علت درج اخبار برکناری ها و انتصابها در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در زمان ریاست اسفندیار رحیم مشایی به دادگاه احضار شدند.(روز ۲۹/۲/۸۷)

۱۰ ـ مدیران مسئول نشریات”توسعه”،”دیروز،امروز،فردا” و صبح آزادی جهت محاکمه به شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران احضار شدند.(ایسنا ۳۰/۲/۸۷)

۱۱ ـ پروین اردلان فعال جنبش زنان بخاطر فعالیت در سایتهای”تغییر برای برابری” و “زنستان” به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام جهت محاکمه به شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب تهران احضار شد.
(تغییر برای برابری ۵/۳/۸۷)

۱۲ ـ مریم حسین خواه فعال جنبش زنان به علت فعالیت در سایتهای “زنستان” و “تغییر برای برابری” به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام جهت محاکمه به شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب تهران احضار شد . نامبرده سال گذشته در رابطه با همین پرونده بازداشت و مدت ۴۵ روز در زندان اوین بسر برد.
(تغییر برای برابری ۹/۳/۸۷)

۱۳ ـ عبدالله ناصری مسئول سایت بهارستان و سخنگوی ستاد ائتلاف اصلاح طلبان در انتخابات مجلس هشتم به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی با شکایت سردار علیرضا افشار رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور در شعبه ۱۲ دادسرای کارکنان دولت مورد بازجویی قرار گرفت . (ایسنا ۲۶/۳/۸۷)

۱۴ ـ محمد صدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده «پیام مردم» که از یکسال پیش در زندان بسر می برد، در پرونده جدید ارجاعی دادسرای انقلاب مهاباد به علت چاپ کتابچه ای درباره زنان به اتهام تبلیغ علیه نظام با شکایت اداره اطلاعات و پیگیری دادستانی مهاباد، در شعبه ۳ بازپرسی نیابتی دادگاه انقلاب منطقه ۱۲ تهران مورد بازجویی قرار گرفت.
(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۶/۳/۸۷)

۱۵ ـ شهناز غلامی روزنامه نگار و فعال مسائل زنان در آذربایجان به اتهام تبلیغ علیه نظام، جهت محاکمه به شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز احضار شد. (مدرسه فمنیستی ۱۹/۴/۸۷)

۱۶ ـ سید هاشم هدایتی مدیر مسئول دو هفته نامه لغو امتیاز شده « هاوار » و عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی برای چهارمین بار به شعبه سوم دادگاه انقلاب سنندج احضار شد.(دسترنج ۷/۵/۸۷)

۱۷ ـ علی محمد اسلام پور سردبیر هفته نامه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی « نوای وقت» چاپ کرمانشاه، به کلانتری احضار شد. از این نشریه تاکنون ۱۱۳ شماره منتشر گردیده است.(موکریان نیوز ۹/۵/۸۷)

۱۸ ـ نوشین محمدی مدیرمسئول هفته نامه کردی ـ فارسی « ندای جامعه» ارگان رسمی جامعه دانشجویان و دانش آموختگان کرمانشاهی به اتهام نشراکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت فرماندار سرپل ذهاب جهت بازجویی به شعبه پنجم بازپرسی دادگستری کرمانشاه احضار شد (موکریان نیوز ۱۱/۵/۸۷)

۱۹ ـ محمدجواد حق شناس مدیر مسئول روزنامه « اعتماد ملی » به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت مدعی العموم جهت بازجویی به شعبه سوم دادسرای کارکنان دولت احضارشد. نامبرده اعلام کرد: ۴۳ پرونده برای این روزنامه درست شده است ۲۸ پرونده در شعبه سوم دادسرای کارکنان دولت و ۱۵ پرونده در شعبه ششم این دادسرا موجود می باشد. حدود ۸۵ درصد شکات را وزارتخانهها و مجموعههای ذیربط و معاونین رییسجمهور تشکیل میدهند. شاکی چهار یا پنج پرونده مدعی العموم است. (ایسنا ۱۹/۵/۸۷)

۲۰ ـ اجلال قوامی عضو شورای سردبیری هفته نامه توقیف شده ” پیام مردم” به اتهام تحریک و تشویق مردم به تخریب و تعریق اماکن دولتی در جریان اعتراضات مردمی در مرداد ۸۴ جهت محاکمه به شعبه ۱۰۳ دادگاه عمومی سنندج احضار شد. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۷/۵/۸۷)

۲۱ ـ محمد مهدی فقیهی مدیر عامل سایت “انتخاب” به اتهام نشر اکاذیب با شکایت شورای عالی امنیت ملی و استانداری فارس جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد. (ایسنا ۶/۶/۸۷)

۲۲ ـ مدیر مسئول نشریه “لیان” در دادسرای کارکنان دولت مورد بازجوئی قرار گرفت. (ایسنا ۱۰/۶/۸۷)

۲۳ ـ مدیر مسئول هفته نامه “شهروند امروز” با شکایت وزارت بازرگانی در شعبه دوم دادسرای کارکنان دولت مورد بازجوئی قرار گرفت. (ایسنا ۱۱/۶/۸۷)

۲۴ ـ سعید حقی مدیر مسئول روزنامه توقیف شده “ملت” و رضا تهرانی مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده کیان جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شدند. (ایسنا ۱۷/۶/۸۷)

۲۵ ـ محمودرضا امینی مدیر عامل خبرگزاری “موج” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد. (ایسنا ۲۵/۶/۸۷)

۲۶ ـ محسن میردامادی مدیر سایت “نوروز” سایت خبری جبهه مشارکت ایران اسلامی به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت وزارت کشور، جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد. (نوروز ۲۶/۶/۸۷)

۲۷ ـ صدیق مینائی روزنامه نگار و همکار هفته نامه توقیف شده “آسو” با شکایت اداره کل اطلاعات استان کردستان، دادسرای سنندج و مدیرکل ارشاد استان جهت محاکمه به شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری سنندج احضار شد. (موکریان نیوز ۲۶/۶/۸۷)

۲۸ ـ حمید رضا زاهدی کهنه گورابی مدیر مسئول روزنامه توقیف شده “دوران امروز” جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد. (ایسنا ۲/۷/۸۷)

۲۹ ـ قلی شیخی مدیر مسئول روزنامه “توسعه” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، انتشار مطالب خلاف واقع و افترا با شکایت مدعی العموم، نیروی مقاومت بسیج، انصار حزب الله و دانشگاه آزاد اسلامی جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد. (ایسنا ۷/۷/۸۷)

۳۰ ـ مرتضی سجادیان مدیر مسئول روزنامه “کارگزاران” به اتهام تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب با شکایت نماینده دادستان جهت بازجوئی به شعبه ششم بازپرسی دادسرای کارکنان دولت احضار شد. (ایسنا ۸/۷/۸۷)

۳۱ ـ حسین مختاریان مدیر مسئول روزنامه توقیف شده “آزاد” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، نشر مطالب خلاف واقع و توهین، با شکایت مدعی العموم، فرمانده کل سپاه پاسداران، ستاد اجرائی فرمان خمینی و شهرداری تهران جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد. (ایسنا ۸/۷/۸۷)

۳۲ ـ سولماز ایگدر خبرنگار کانون زنان ایرانی، دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه آزاد، دانشجوی رشته علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور، همکار سازمان های غیر دولتی کودکان کار، زنان سرپرست خانوار و خانه بچه های کار شوش جهت محاکمه به شعبه ۳۱ دادگاه انقلاب، مستقر در شهر ری احضار شد. نامبرده همزمان با بیستمین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در مقابل گورستان خاوران بازداشت و پس از ۱۲ روز زندان انفرادی با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. (کانون زنان ایرانی ۲۱/۷/۸۷)

۳۳ ـ تعدادی از روزنامه نگاران ایرانی که قرار بود به میزبانی نهاد ضد جنگ (WPR) برای پوشش انتخابات ریاست جمهوری امریکا به این کشور سفر کنند، به رغم هماهنگی قبلی با وزارت ارشاد، در فرودگاه از سفر منع شدند. گذرنامه هایشان توقیف و در روزهای اخیر جهت بازجویی به نهادهای امنیتی احضار شدند. (گویا ۴/۸/۸۷)

۳۴ ـ مدیران مسئول روزنامه های “ابتکار”، “گل”، هفته نامه “تولید” و ماهنامه «کنکاش » جهت محاکمه به شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران احضار شدند. (ایسنا ۲۷/۸/۸۷)

۳۵ ـ ثریا دارابی سردبیر مجله توقیف شده « قلم معلم» فرهنگی با سابقه و عضو سابق هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران به همراه سجاد خاکساری خبرنگار نشریه « قلم معلم» که در جریان اعتراضات معلمان در اسفند سال ۱۳۸۵ به مدت چند روز بازداشت گردید، جهت محاکمه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران احضار شدند.(کانون صنفی معلمان ایران ۲۸/۸/۸۷)

۳۶ ـ انور ساعد موچشی همکار نشریه توقیف شده “کرفتور” به اتهام اقدام علیه امنیت ملی جهت محاکمه به دادگاه انقلاب سنندج احضار شد. نامبرده در ۷ شهریور سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۴۷ روز با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۴/۹/۸۷)

۳۷ ـ ابوالفضل عابدینی نصر خبرنگار هفته نامه بهار سبز خوزستان و دبیر واحد کارگری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به اتهام تبلیغ علیه نظام، مصاحبه با رسانه های خارجی و تحریک کارگران شرکت کشت و صعنت نیشکر هفت تپه جهت محاکمه به دادگاه انقلاب دزفول احضار شد.(فعالان حقوق بشر در ایران ۴/۹/۸۷)

۳۸ ـ اردشیر کریمی خیاوی مدیر مسئول نشریه دانشجویی خزر، ودود سعادتی و رحیم غلامی روزنامه نگار و همکار هفته نامه های یاشیل مغان، مهر اردبیل، آراز، فروغ آذربایجان و یارپاق از فعالین آذربایجانی جهت محاکمه به دادگاه انقلاب اردبیل احضار شدند. قاضی حسن زاده رئیس دادگاه از پذیرش آقای مهدی حجتی وکیل مدافع نامبردگان خودداری می کند و مدت ۳ساعت آقای حجتی را بازداشت می کند، بطوریکه وی ناچار به استعفاء از پرونده مذکور می گردد.(فعالان حقوق بشر در ایران ۷/۹/۸۷)

۳۹ ـ مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده “شهروند امروز” جهت بازجویی به شعبه ششم دادسرای کارکنان دولت احضار شد.(ایلنا ۱۰/۹/۸۷)

۴۰ ـ صدیق مینایی روزنامه نگار هفته نامه توقیف شده ” آسو ” و همکار روزنامه های جام جم و همشهری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و نشر اکاذیب در شعبه ۴ بازپرسی دادگاه انقلاب سنندج مورد بازجویی قرار گرفت. این روزنامه نگار تاکنون چند بار بازجویی، محاکمه و بازداشت شده است.
(کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۷/۹/۸۷)

۴۱ ـ ابوالفضل وصالی سردبیر روزنامه لغو امتیاز شده “ندای آذرآبادگان”با شکایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، شورای هیاتهای مذهبی تبریز، استاندار سابق آذربایجان شرقی، شهردار اسبق تبریز و انجمن صنفی مدیران مسئول و روزنامه نگاران استان جهت محاکمه به شعبه ۱۲ دادگستری تبریز احضار شد.(۲۳/۹/۸۷)

۴۲ ـ مرتضی سجادیان مدیر مسئول روزنامه توقیف شده “کارگزاران” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی در شعبه ششم دادسرای کارکنان دولت مورد بازجوئی قرار گرفت. (ایسنا ۷/۱۱/۸۷)

۴۳ ـ مصطفی کواکبیان مدیر مسئول روزنامه “مردم سالاری” به اتهام نشر اکاذیب، تبلیغ علیه نظام، توهین به مسئولان رسمی کشور و چاپ مطالب خلاف واقع با شکایت مدعی العموم جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد. (ایسنا ۱۶/۱۱/۸۷)

۴۴ ـ رضا تهرانی مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده “کیان” جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد. (ایسنا ۱۸/۱۱/۸۷)

۴۵ ـ فریدون وردی نژاد و بهزادی مدیران مسئول اسبق نشریه توقیف شده « ایران جوان» به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، افتراء و توهین با شکایت مدعی العموم جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد.(ایسنا ۱۸/۱۱/۸۷)

۴۶ـ مدیران مسئول نشریات ” تهران امروز “، ” جوان “، ” گل “، ” لیان ” و ” موج ” جهت محاکمه به شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران احضار شدند. (ایسنا ۲۳/۱۱/ ۸۷)

۴۷ ـ عبدالرضا تاجیک روزنامه نگار که برای سخنرانی در سمینار «ایران ۳۰ سال پس از انقلاب » عازم کشور فرانسه بود، در فرودگاه بین المللی خمینی تهران ممنوع الخروج شد. پاسپورت وی ضبط گردید از نامبرده خواسته اند که به دادگاه انقلاب مراجعه کند. محور سخنرانی وی «ساخت دولت ـ ملت» و «مدرنیزم» است که با عنوان « مدرنیزم ایرانی در تعلیق » به سمینار ارائه شده است. عبدالرضا تاجیک در مقاطعی دبیری سرویس سیاسی روزنامه های توقیف شده شرق، کارگزاران، خبرگزاری ایلنا و روزنامه اعتماد را به عهده داشته است.نامبرده همکار مطبوعاتی روزنامه های توقیف شده دیگری چون خرداد، فتح، بنیان، بهار و روزنامه های صدای عدالت، توسعه، همبستگی و همشهری ضمیمه نیز بوده است.(امیر کبیر ۲۹/۱۱/۸۷)

۴۸ ـ علی کلایی وبلاگ نویس و فعال سیاسی به شعبه ۱۰ دادگاه انقلاب تهران احضار شد. نامبرده سال گذشته در جریان بازداشت گسترده دانشجویان در آذر ماه بازداشت و به مدت ۵۷ روز در بند ۲۰۹ زندان اوین بسر برد. وی با قرار وثیقه ۸۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.(کمیته گزارشگران حقوق بشر در ایران ۲۷/۱۲/۸۷)
مطبوعات: محاکمه روزنامه نگاران
۱ ـ نوشین محمدی مدیر مسئول هفته نامه”ندای جامعه” به اتهام چاپ عکس های مبهم، تفرقه افکنی قومی، چاپ مواضع گروههای غیر قانونی و تشویش اذهان عمومی با شکایت اداره اطلاعات کرمانشاه و مدعی العموم در شعبه ۱۱ دادگاه تجدید نظر کرمانشاه محاکمه شد.(اعتماد ۲۱/۱/۸۷)

۲ ـ مصطفی کزازی مدیر مسئول روزنامه”صدای عدالت” به اتهام انتشار مطالب خلاف واقع در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی محاکمه شد.(ایسنا ۱/۲/۸۷)

۳ ـ مرتضی الویری مدیر مسئول اسبق روزنامه”همشهری” به اتهام چاپ مطالب خلاف واقع، نشر اکاذیب، درج تصویر خلاف عفت عمومی، هجو و توهین نسبت به قوه قضائیه با شکایت مدعی العموم، معاونت اطلاعات نیروی انتظامی، نیروی زمینی ارتش، معاون وقت رئیس کل دادگستری استان تهران، بسیج و سپاه پاسداران در شعبه ۱۰۸۲ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان محاکمه شد.(ایسنا ۲۲/۲/۸۷)

۴ ـ مسعود حیدری مدیر عامل سابق خبرگزاری توقیف شده”ایلنا” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، اضرار به غیر و افتراء با شکایت وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری و رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان محاکمه شد. (ایسنا ۲۳/۲/۸۷)

۵ ـ مرتضی فلاح میبدی مدیر مسئول روزنامه توقیف شده”اقبال” به اتهام چاپ مطالب خلاف واقع، تبلیغ علیه نظام،ترویج مطالبی که به اساس نظام لطمه وارد می کند، تشویق افراد به ارتکاب اعمالی علیه امنیت کشور، استفاده ابزاری از تصاویر زن و ایجاد اختلاف میان اقشار جامعه با شکایت مدعی العموم در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی بصورت غیابی محاکمه شد.(ایسنا ۲۹/۲/۸۷)

۶ ـ محمد صدیق کبودوند مدیر مسئول نشریه توقیف شده”پیام مردم” و رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان بصورت غیر علنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد. نامبرده از یکسال پیش در زندان بسر می برد. وکیل مدافع نامبرده با ابراز نگرانی از وضعیت جسمی موکل خود و با اشاره به اینکه وی در زندان به دلیل گرفتاریهای ناشی از بازداشت طولانی مدت دچار سکته قلبی شده است.(سرمایه ۶/۳/۸۷)

۷ ـ قلی شیخی مدیر مسئول روزنامه”توسعه” به اتهام انتشار مطالب خلاف واقع در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی محاکمه شد.(ایسنا ۱۲/۳/۸۷)

۸ ـ علی اکبر مسگران مدیر مسئول هفته نامه”دیروز، امروز،فردا” به اتهام نشر مطالب خلاف واقع بصورت غیابی در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی محاکمه شد.(ایسنا ۱۲/۳/۸۷)

۹ ـ رضا عباس زاده سر دبیر و منصور جمشیدی خبرنگار هفته نامه”صبح آزادی” به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی محاکمه شدند.(ایسنا ۱۲/۳/۸۷)

۱۰ ـ الیاس حضرتی مدیر مسئول روزنامه”اعتماد” به اتهام تبلیغ علیه نظام، انتشار مطالب خلاف واقع، انتشار مطالب خلاف عفت عمومی، استفاده ابزاری از تصویر زن، تحریک و تشویق افراد و گروهها برای ارتکاب اعمال علیه امنیت و حیثیت جمهوری اسلامی با شکایت مدعی العموم و معاونت اطلاعات پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ در شعبه ۱۰۸۳ به ریاست قاضی حسین حسینیان محاکمه شد.(ایسنا ۱۹/۳/۸۷)

۱۱ ـ محمد نعیمی پور مدیر مسئول روزنامه توقیف شده « یاس نو » به اتهام تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، توهین به مسئولان، اهانت و هتک حرمت با شکایت مدعی العموم در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی محاکمه شد . چاپ نظرات مصطفی تاج زاده، عبدالکریم سروش، عباس عبدی، سعید رضوی فقیه، هاشم آغاجری، محمد موسوی خوئینها، رجبعلی مزروعی، محمدرضا خاتمی و متن نامه نمایندگان متحصن مجلس ششم خطاب به خامنه ای و بیانیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از جرائم وی می باشد . (ایسنا ۲۶/۳/۸۷)

۱۲ ـ حسین ضیائی مدیر مسئول اسبق روزنامه “ایران” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، تهمت افترا و توهین با شکایت مدعی العموم، معاون رئیس کل دادگستری استان تهران، فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران و وزارت فرهنگ و آموزش عالی در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان محاکمه شد. (ایسنا ۱۶/۴/۸۷)

۱۳ ـ قلی شیخی مدیر مسئول روزنامه”توسعه” به اتهام تبلیغ علیه نظام، افتراء و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، با شکایت مدعی العموم، اتاق بازرگانی، حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی، انصار حزب الله، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی مقاومت بسیج تهران بزرگ در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان محاکمه شد.(ایسنا ۳۰/۴/۸۷)

۱۴ ـ مهدی فضائلی مدیرعامل سابق خبرگزاری “فارس” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و افترا، با شکایت مدعیالعموم، وزارت اقتصاد و دارایی و دانشگاه آزاد اسلامی در شعبهی ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران، محاکمه شد . (ایسنا ۱۸/۵/۸۷)

۱۵ ـ پرویز اسماعیلی مدیر عامل خبرگزاری ” مهر ” به اتهام توهین و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان محاکمه شد.(ایسنا ۲۱/۵/۸۷)

۱۶ ـ مدیر مسئول نشریه لغو امتیاز شده “بیداری” در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان محاکمه شد. (ایسنا ۱۹/۶/۸۷)

۱۷ ـ اجلال قوامی عضو تحریریه هفته نامه توقیف شده “پیام مردم” به اتهام تحریک مردم به تخریب اماکن دولتی در جریان اعتراضات مردمی تابستان ۸۴، در شعبه ۱۰۳ دادگاه عمومی سنندج به ریاست قاضی جمال آبادی محاکمه شد. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۰/۶/۸۷)

۱۸ ـ مدیران مسئول سایتهای “سپهرنیوز”،”مردمیا”،”اکونومیست”و”شریف نیوز” با شکایت نیروی مقاومت بسیج در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان محاکمه شدند. (ایسنا ۷/۷/۸۷)

۱۹ ـ مدیر سایت خبری “جام نیوز” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت مهرداد بذرباش مدیر عامل شرکت سایپا در شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت مورد بازجوئی قرار گرفت. (ایسنا ۷/۸/۸۷)

۲۰ ـ قلی شیخی مدیر مسئول روزنامه “توسعه” به علت چاپ مصاحبه ای با علی اکبر موسوی خوئینی، نماینده دوره ششم مجلس در رابطه با بازداشتگاه های غیر قانونی به اتهام تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، چاپ و انتشار مطالب خلاف عفت عمومی، با شکایت مدعی العموم، سپاه پاسداران و بسیج تهران در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان محاکمه شد.
(ایسنا ۱۹/۸/۸۷)

۲۱ ـ مهدی فضائلی مدیر عامل سابق خبرگزاری فارس با شکایت سازمان نظام پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران بریاست قاضی حسین حسینیان محاکمه شد.(ایسنا ۲۱/۸/۸۷)

۲۲ ـ مدیر سایت خبری “انتخاب” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت استانداری فارس، وزیر اسبق کشاورزی و حسن بیادی عضو شورای شهر تهران بصورت غیابی در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان محاکمه شد.(ایسنا ۲۱/۸/۸۷)

۲۳ ـ ثریا عزیزپناه مدیر مسئول ماهنامه کردی ـ فارسی “راسان” به اتهام تبلیغ به نفع گروهک تروریستی مخالف نظام با شکایت فرمانده بسیج شهرستان پاوه در شعبه کارکنان دولت در تهران مورد بازجویی قرار گرفت. از سوی دادگاه مبلغ ۱۰ میلیون تومان وجه الکفاله برای وی صادر شد. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۶/۸/۸۷)

۲۴ ـ عبدالحمید محتشم مدیر مسئول روزنامه یا لثارات به اتهام نشر مطالب خلاف واقع، توهین به مسئولان و قوه قضائیه از طریق انتشار و درج کاریکاتور با شکایت مدعی العموم در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی محاکمه شد . (ایلنا ۶/۱۱/۸۷)

۲۵ ـ علی صالح آبادی مدیر مسئول اسبق روزنامه “همبستگی” به اتهام نشر مطالب خلاف واقع، افترا و توهین در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی محاکمه شد.(ایسنا ۶/۱۱/۸۷)

۲۶ ـ مدیران مسئول ماهنامه توقیف شده “نامه”، هفته نامه “تاک” و روزنامه “ایران” به اتهام نشر اکاذیب، توهین، افترا به مقامهای جمهوری اسلامی، نشر مطالب مخالف موازین اسلامی، تحریص و تشویق افراد و گروهها به اعمالی علیه امنیت نظام در دادگاه کیفری تهران محاکمه شدند.(رادیو زمانه ۲۰/۱۱/۸۷)

۲۷ ـ علی اصغر جمشیدنژاد مدیر مسئول نشریه “نسیم غرب” با شکایت اداره مخابرات و شهرداری همدان در شعبه ۷ دادگستری کرمانشاه محاکمه شد. (انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران ۲۸/۱۱/۸۷)

۲۸ ـ شهسوار بسطامی مدیر مسئول نشریه “نوای وقت” با شکایت معاونت اطلاعات سپاه پاسداران منطقه کرمانشاه و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در شعبه ۷ دادگستری کرمانشاه محاکمه شد.
(انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران ۲۸/۱۱/۸۷)

۲۹ ـ فریدون وردی نژاد و بهروز بهزادی مدیران اسبق نشریه ” ایران جوان ” به اتهام انتشار مطالب خلاف واقع، نشر اکاذیب و چاپ تصاویر خلاف عفت عمومی با شکایت مدعی العموم، ستاد امر به معروف و نهی از منکر، معاون وقت دادگستری استان تهران و بسیج سپاه پاسداران در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسینیان محاکمه شد.(ایران ۱۹/۱۲/۸۷)
مطبوعات: احکام صادر شده توسط دادگاه ها
۱ ـ سید ظهور نبوی چاشمی ۴۸ ساله از مقاله نویسان مجله توقیف شده “سرزمین آریایی” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منقل گردید. نامبرده به اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه تجدید نظر در شعبه ۳۱ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی موعظی به ۴ سال زندان محکوم شده بود. مجله”سرزمین آریایی” پس از انتشار ۳ شماره توقیف گردید. نامبرده قبلا به مدت دو هفته بازداشت و سپس با قرار وثیقه از زندان آزاد شده بود. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۱/۱/۸۷)

۲ ـ داود(کاوه) جوانمرد روزنامه نگار به اتهام شرکت در تجمع غیر قانونی در شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج و با تائید شعبه اول دادگاه تجدید نظر به یکسال زندان محکوم شد. وی هم اکنون بصورت تبعید در زندان بسر می برد. (ایسنا ۲۱/۱/۸۷)

۳ ـ برهان لهونی و بهرام ولد بیگی مدیر مسئول و سر دبیر هفته نامه توقیف شده”آشتی” در دادگاه کیفری سنندج و با تائید شعبه ۲۷ دیوانعالی کشور به پرداخت جزای نقدی محکوم شدند.(ایسنا ۲۱/۱/۸۷)

۴ ـ سید محمد حسین دریا باری مدیر مسئول هفته نامه”گویه” عباس خاتمی و رضا نوروزی از نویسندگان نشریه مذکور به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و جریحه دار کردن عفت عمومی با شکایت مدعی العموم در شعبه دوم دادگاه تجدید نظر استان قم و با تائید دیوان عالی کشور به پرداخت ۴۵۰۰۰۰تومان جزای نقدی محکوم شدند.(ایسنا ۲۸/۲/۸۷)

۵ ـ الهام یعقوبی ۳۰ ساله که به اتهام همکاری با مجله توقیف شده”سرزمین آریایی” در شعبه ۳۱ دادگاه انقلاب شهرری به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود به بند ۲ نسوان زندان اوین منتقل شد. مجله”سرزمین آریایی” پس از انتشار ۳ شماره توقیف گردید. وی در شهریور ماه گذشته توسط دفتر پیگیری وزارت اطلاعات به مدت ۳ هفته بازداشت شد.(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر ۴/۲/۸۷)

۶ ـ سعید متین پور روزنامه نگار و فعال حقوق بشر آذربایجانی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام ارتباط با بیگانگان و تبلیغ علیه نظام به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. جلیل غنی لو، علیرضا متین پور و یعقوب سالکی نیا فعالی فرهنگی و روزنامه نگاران آذربایجانی به اتهام تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس تعلیقی محکوم شدند.(ادوار نیوز ۲۱/۳/۸۷)

۷ ـ ماشاالله شمس الواعظین سر دبیر روزنامه ها و هفته نامه های توقیف شده و یا لغو امتیاز شده « جامعه»، « توس»، « نشاط»، « عصر آزادگان»، « گوناگون» و « دانستنیها» به اتهام نشر اکاذیب و افترا در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به پرداخت ۴ میلیون تومان جزای نقدی بدل از ۱۰ ضربه شلاق و ۸ ماه و ۱۰ روز حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شد. (ایسنا ۱۸/۴/۸۷)

۸ ـ مسعود حیدری مدیر عامل سابق خبرگزاری ایلنا به اتهام افترا و نشر اکاذیب، با شکایت وزارت کار، دانشگاه امیر کبیر و وزارت علوم در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان به پرداخت ۱۵میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس و شلاق و سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شد.(ایسنا ۷/۵/۸۷)

۹ ـ صدیق مینایی روزنامه نگار و همکارهفته نامه توقیف شده« آسو » پس از ۲۱ روز بازداشت، با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. این روزنامه نگار روز ۱۲ تیر ماه در پی مراجعه به شعبه چهارم بازپرسی دادگستری سنندج، بازداشت و روانه زندان گردید. یادآور می گردد مینایی پیشتر نیز در پرونده ای دیگر، به اتهام نشراکاذیب محکوم به پرداخت دو میلیون تومان جزای نقدی شده بود. (موکریان نیوز ۷/۵/۸۷)

۱۰ ـ مدیر سایت رجانیوز به اتهام نشر اکاذیب، با شکایت قدرت اله علیخانی نماینده مجلس در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی به ریاست قاضی حسین حسینیان به سه ماه و یک روز زندان محکوم شد . (ایلنا ۱۳/۵/۸۷)

۱۱ ـ علی داداشی مدیر مسئول نشریه «ارمغان آذربایجان» در تبریز به اتهام نشر اکاذیب به حکم شعبه دوم دادگاه تجدید نظر کیفری استان آذربایجان شرقی به ۵۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد. (دسترنج ۱۸/۵/۸۷)

۱۲ ـ یوسف عزیزی بنی طرف به اتهام اجماع و تبانی برای بر هم زدن امنیت داخلی کشور از سوی شعبه ۱۵ دادکاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس محکوم شد. وی از روزنامه نگاران با سابقه ایران است و تاکنون ۲۵ کتاب داستان، تاریخی و اجتماعی نوشته است. (ایسنا ۲۰/۵/۸۷)

۱۳ ـ محمد مهدی فقیهی مدیر عامل سایت ” انتخاب ” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و توهین با شکایت انصار حزب الله در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان به پرداخت ۵۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم گردید .(ایسنا ۲۲/۵/۸۷)

۱۴ ـ پروین اردلان، جلوه جواهری، مریم حسین خواه و ناهید کشاورز از اعضای کمپین یک میلیون امضاء به دلیل نوشتن مقاله در سایت “تغییر برای برابری” و “زنستان” در شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. (تغییر برای برابری ۱۲/۶/۸۷)

۱۵ ـ مدیر سایت اینترنتی “انجمن اندیشمندان ایران اسلامی” به اتهام افتراء و نشر اکاذیب با شکایت سازمان بازرسی کل بانک مرکزی در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد. همچنین دستور فیلترینگ سایت از سوی دادگاه صادر گردید. (ایلنا ۱۹/۶/۸۷)

۱۶ ـ نعمت احمدی وکیل مدافع روزنامه “اعتماد” اعلام کرد: این روزنامه به اتهام نشر اکاذیب با شکایت مدعی العموم در شعبه ۱۰۸۳ به پرداخت ۶۰۰۰۰۰ تومان جزای نقدی محکوم شد. (ایلنا ۲۵/۶/۸۷)

۱۷ ـ شهناز غلامی روزنامه نگار و فعال جنبش زنان به اتهام تبلیغ علیه نظام با شکایت سپاه پاسداران استان آذربایجان شرقی و وزارت اطلاعات در شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به ۶ ماه زندان محکوم شد. نامبرده از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ بدلیل فعالیت سیاسی در زندان بسر برده است. (ساوالان سسی ۲۹/۶/۸۷)

۱۸ ـ امیر تفرشی مدیر سایت عدالتخانه به اتهام افتراء و نشر اکاذیب در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان به ۶ ماه حبس و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شد.(ایسنا ۱/۷/۸۷)

۱۹ ـ مجتبی لطفی روزنامه نگار و مسئول اطلاع رسانی دفتر آیت الله منتظری به اتهام نشر افکار آیت الله منتظری، فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اخبار بولتن ها در دادگاه ویژه روحانیت قم به ریاست قاضی حسین بهرامی به ۴ سال حبس تعزیری و ۵ سال تبعید به خارج از شهر قم پس از تحمل حبس محکوم شد. بنابر حکم صادره، نامبرده در مدت تحمل تبعید حق هیچگونه فعالیت فرهنگی و تبلیغی ندارد و در این مدت ممنوع القلم و تالیف می باشد. نامبرده ۵۰ روز پیش بازداشت و به سلول انفرادی اداره اطلاعات قم منتقل شد.
(ادورانیوز ۹/۹/۸۷)

۲۰ ـ اسماعیل جعفری و مدیر وبلاگ « راه مردم » و همکار هفته نامه های “نصیر” و “بهارستان” چاپ بوشهر به اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب بوشهر به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شد. جرم این روزنامه نگار منتشر کردن اخبار اعتصاب کارگران شرکت کشتی سازی “ایران صدرا” درمقابل استانداری بوشهر می باشد. شرکت ایران صدرا به یکی از مؤسسات وابسته به سپاه پاسداران واگذار شده است. نامبرده در ۱۹ فروردین توسط نهادهای امنیتی بازداشت و در اریبهشت ماه با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.(روز ۱۸/۹/۸۷)

۲۱ ـ شهناز غلامی وب نگار، عضو انجمن روزنامه نگاران زن و فعال حقوق زنان در آذربایجان که به اتهام تشویش اذهان عمومی با شکایت نیروی انتظامی بازداشت شده بود، پس از ۶۹ روز با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. نامبرده از ۱۹ آبان در زندان تبریز بسر می برد . وی از اول دی ماه در اعتراض به طولانی شدن مدت بازداشت موقتش به مدت ۸ روز دست به اعتصاب غذا زده بود. (روز آنلاین ۳۰/۱۰/۸۷)

۲۲ ـ محمد صدیق کبودوند موسس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده “پیام مردم” به اتهام تشکیل جمعیت مدافع حقوق بشر، دعوت از جمهوری اسلامی به پایبندی به تعهدات حقوق بشری، دفاع از حقوق بشر و افشای موارد نقض حقوق بشر در گفتگو با رسانه های عمومی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. آقای کبودوند از ۱۶ ماه پیش در زندان بسر می برد. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۴/۸/۸۷)

۲۳ ـ سولماز ایگدر خبرنگار سایت کانون زنان ایرانی در شعبه ۳۱ دادگاه انقلاب شهرری به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. سولماز ایگدر از فعالان اجتماعی و مدافع حقوق کودک و زنان در روز جمعه نهم شهریور ماه همزمان با بیستمین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در مقابل گورستان خاوران بازداشت شد و پس از تحمل ۱۲ روز زندان انفرادی با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (کانون زنان ایرانی ۱۳/۸/۸۷)

۲۴ ـ یوسف عزیزی بنی طرف، عضو کانون نویسندگان ایران به اتهام تبلیغ علیه نظام و توطئه علیه امنیت داخلی و خارجی کشور در شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۵ سال زندان محکوم شد. (ایسنا ۲۲/۸/۸۷)

۲۵ ـ امید رضا میرصیافی، نویسنده وبلاگ فرهنگی ” روزنگار” به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به خمینی و خامنه ای در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی به دوسال ونیم حبس محکوم شد. نامبرده در تاریخ سوم اردیبهشت به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت گردید و پس از ۴۱ روز با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.(فعالان حقوق بشر درایران ۲۶/۹/۸۷)

۲۶ ـ انور ساعد موچشی عضو هیات تحریریه هفته نامه توقیف شده “کرفتو” به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به یک سال زندان به مدت ۵ سال تعلیقی و اخراج از کارش محکوم شد . همچنین یعقوب ساعد موچشی به ۴ ماه حبس تعلیقی به مدت ۲ سال محکوم شد.
(کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۱/۱۰/۸۷)

۲۷ ـ محمد نعیمی پور مدیر مسئول روزنامه توقیف شده “یاس نو” در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی به پرداخت جزای نقدی محکوم شد. (ایسنا ۱۱/۱۱/۸۷)

۲۸ ـ روزبه میر ابراهیمی، امید معماریان، شهرام رفیع زاده و جواد غلام تمیمی متهمین پرونده موسوم به «وبلاگ نویسان» به اتهام عضویت در جمعیت های غیر قانونی، فعالیت های تبلیغی علیه نظام، توهین به رهبری، نشراکاذیب و اخلا ل در نظم عمومی در شعبه ۱۰۵۹ دادگاه جزایی تهران به زندان، شلاق و جریمه نقدی محکوم شدند.احکام صادره به این شرح است: روزبه میرابراهیمی به ۲ سال و دو روز زندان و ۸۴ ضربه شلاق. امید معماریان به ۲ سال و شش ماه زندان، ۱۰ ضربه شلاق و ۵۰۰ هزارتومان جریمه نقدی.شهرام رفیع زاده به ۹ ماه زندان و ۲۰ ضربه شلاق. جواد غلامی تمیمی به ۳ سال و سه ماه زندان و ۱۰ ضربه شلاق. این روزنامه نگاران در سال ۸۳ بازداشت شده بودند.(گویا ۱۶/۱۱/۸۷)

۲۹ ـ مصطفی فقیهی مدیر سایت خبری انتخاب به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و اضرار به غیر با شکایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای امنیت ملی، رضازاده استاندار فارس، حسن بیادی نایب رئیس شورای شهر تهران و … در دادگاه به ۱۱ ماه حبس و پرداخت ۲ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد. (سایت رخداد ۲۱/۱۲/۸۷)
ضرب و شتم روزنامه نگاران:
۱ ـ یوسف علویان جانشین مدیر مسئول هفته نامه “عصرظهور” توسط دو نفر مسلح به چاقو و زنجیر مورد حمله قرار گرفت و بشدت مجروح شد. نامبرده جانباز ۷۰ درصدی جنگ می باشد. (نواندیش ۲۸/۶/۸۷)

۲ ـ محمد خالقی نژاد خبرنگار با سابقه شهرستان تکاب هنگام عزیمت به اداره آموزش و پرورش این شهرستان توسط راکبین یک موتور سیکلت با تیغ موکت بری و چاقو مورد حمله قرار گرفت و از ناحیه پشت سر دچار آسیب های جدی شد. ضاربین پس از ایراد ضرب و جرح پیکر خونین این خبرنگار را به رودخانه ای که از داخل شهر عبور می کرد انداختند. جرم وی مخابره اخباری است مبنی بر اعتراض گروهی از مردم تکاب در رابطه با مسایل گازرسانی. ضاربین در هنگام ایجاد ضرب و جرح ضمن فحاشی وی را از وارد شدن به موضوعاتی که به وی ربطی ندارد منع کردند.(عصر ایران ۴/۹/۸۷)

۳ ـ حمیدرضا صمدی دبیر کل “جامعه دانشجویان و دانش آموختگان کرمانشاه” و نماینده صاحب امتیاز هفته نامه ” ندای جامعه ” توسط مسئول وام های زود بازده اداره ارشاد کرمانشاه مورد ضرب و شتم قرار گرفت.
(موکریان نیوز ۱۷/۱۰/۸۷)

سوء قصد به جان روزنامه نگاران:
۱ ـ ذکریا عباسی فرد روزنامه نگار و دبیر حزب مردم سالاری شاخه کرمانشاه در انتهای بلوار رودکی کرمانشاه مورد سوء قصد قرار گرفت به خود وی آسیب نرسیده ولی خودرو نامبرده بر اثر پرتاب نارنجک از بین رفت.
(کرمانشاه پست ۱/۱۲/۸۷)
اخبار مربوط به روزنامه نگاران زندانی:
۱ ـ کاوه جوانمرد خبرنگار هفته نامه توقیف شده “کرفتو” که از ۱۸ ماه پیش در زندان بسر می برد، در زندان مراغه به بیماری کبد مبتلا شده و سلامتی جسمی وی در معرض خطر است. نامبرده به اتهام محاربه در دادگاه انقلاب سنندج به ۲ سال حبس و تبعید به زندان مراغه محکوم شده است.(موکریان نیوز ۶/۳/۸۷)

۲ ـ محمد صدیق کبودوند مدیر مسئول نشریه توقیف شده”پیام مردم” و رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان بصورت غیر علنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد. نامبرده از یکسال پیش در زندان بسر می برد. وکیل مدافع نامبرده با ابراز نگرانی از وضعیت جسمی موکل خود و با اشاره به اینکه وی در زندان به دلیل گرفتاریهای ناشی از بازداشت طولانی مدت دچار سکته قلبی شده است.(سرمایه ۶/۳/۸۷)

۳ ـ سید ظهور نبوی چاشمی ۴۸ ساله که به دلیل نوشتن مقاله ای در مجله توقیف شده “سرزمین آریایی” به اتهام تبلیغ علیه نظام در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر به ۴ سال زندان محکوم شده و از ۱۰ فروردین در بند ۳۵۰ زندان اوین بسر می برد، تحت فشار قرار دارد. همسر ایشان دو بار در اداره اطلاعات سمنان مورد بازجوئی قرار گرفته و بازجویان وزارت اطلاعات در سمنان به او گفته اند: اگر شما برای پرونده همسرتان با گروههای حقوق بشری خارج کشور تماس برقرار کنید جزای سختی در انتظار شماست. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی ۱۱/۴/۸۷)

۴ ـ محمد صدیق کبودوند مدیر مسئول نشریه توقیف شده ” پیام مردم” و رئیس زندانی شده سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ممنوع الملاقات گردیده است. نامبرده ۱۵ ماه بازداشت که حدود نیمی از آن را در سلول انفرادی بسر برده، تنها یک بار موفق به ملاقات حضوری، به مدت ۲۰ دقیقه با خانواده اش شده است. مسئولان زندان اوین وعده یک ملاقات ۱۵ دقیقه ای برای ایشان و خانواده اش را داده اند. اما زمانی که همسر و ۳ فرزند آقای کبودوند ساعت ۸ صبح به سالن انتظار ملاقات مراجعه کردند درساعت ۱۳ اعلام گردید که ملاقات وی لغو شده و ممنوع الملاقات می باشد.(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۳/۷/۸۷)

۵ ـ محمد حسن فلاحیه زاده روز نامه نگار زندانی پس از رسیدن به یکی از خواسته های خود، یعنی حق انتخاب وکیل به اعتصاب غذای ۱۵ روزه ی خود در بند ۳۵۰ زندان اوین پایان داد. نامبرده عبدالفتاح سلطانی را بعنوان وکیل انتخاب نمود. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۸/۷/۸۷)

۶ ـ علیرضا صرافی مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده “دیلماج” و عضو شورای ملی صلح، سعید محمدی سر دبیر سابق هفته نامه “یارپاق” و حسن راشدی نویسنده و روزنامه نگار که از ۲۰ شهریور در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین بسر می برند. در اعتراض به ادامه نگهداری و برخوردهای غیر قانونی با ایشان در مدت طول بازداشت، دست به اعتصاب غذا زده اند. (امیرکبیر ۹/۸/۸۷)

۷ ـ علی عبداللهی دادستان ویژه دادگاه روحانیت قم اتهامات مجتبی لطفی مسئول اطلاع رسانی دفتر آیت الله منتظری را به این شرح اعلام کرد: فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی، تهیه و توزیع جزوات و مقالات بدون داشتن مجوز قانونی، نشر اکاذیب، نگهداری تجهیزات دریافت از ماهواره، افشا و انتشار اسناد و اخبار محرمانه مربوط به شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی و جامعه مدرسین و نگهداری سی دی های خلاف اخلاق. لازم به یادآوری است که: حجت اسلام مجتبی لطفی در تاریخ ۱۷/۷/۸۷ به حکم دادگاه ویژه روحانیت قم بازداشت و در سلول انفرادی نگهداری می شود. (کارگزاران ۲۲/۸/۸۷)

۸ ـ اتهامات مسعود کردپور روزنامه نگار، فعال حقوق بشر و معلم که از تاریخ ۱۷ مرداد در بازداشت بسر می برد، به شرح ذیل اعلام گردید: فعالیت تبلیغی علیه نظام در طی ۱۰ سال اخیر از طریق تهیه گزارش و ارسال خبر و انجام مصاحبه با رادیو و رسانه های بیگانه و دشمن از جمله صدای آمریکا(فارسی و کردی)، رادیو آزادی و فردا، رادیو دویچه وله، رادیو فرانسه، رادیو بی بی سی، رسانه ها و تلویزیون کردی.(امیر کبیر ۷/۹/۸۷)

۹ ـ محمد صدیق کبودوند مدیر مسئول نشریه توقیف شده ” پیام مردم” و رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان برای بار دوم ظرف ۷ ماه گذشته در بند ۸ زندان اوین دچار حمله قلبی شد. سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان مسئولیت هر گونه عواقب سوء و احتمال اتفاقات ناگوار را متوجه دادستانی انقلاب، دادگاه انقلاب و وزارت اطلاعات می داند. طی روزهای گذشته پزشک زندان اختصاصا آقای کبودوند را مورد معاینه قرار داده و با تجدید داروهای مصرفی و تنظیم رژیم غذایی گزارشی از وضعیت ادامه نوسانات فشار خون، سرگیجه ها و هم چنین پیشرفت بیماری های مثانه و پروستات وی تهیه کرده بود.(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۸/۹/۸۷)

۱۰ ـ شهرام رفیع زاده از متهمان پرونده موسوم به ” وبلاگ نویسان ” که در تاریخ ۱۶ بهمن در شعبه ۱۰۵۹ دادگاه جزایی و انقلاب تهران به ۹ ماه زندان و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شده، متن دفاعیات خود را منتشر کرد . این روزنامه نگار در دفاعیات خود نوشته است : در ساعت ۴ بعدازظهر روز ۱۷ شهریور ۱۳۸۳ توسط چهار مامور امنیتی لباس شخصی که خود را مامورین اداره اماکن نیروی انتظامی معرفی کرده بودند، بازداشت شده است . در بازداشتگاه مرا به سلول انفرادی منتقل کردند، سلولی به ابعاد یک مترو نیم در دو متر و ۷۳ روز در چنین سلولی که تجسم زنده به گوری مطلق بود، ماندم . در تمام این مدت با چشم بند بودم و تنها روزی ۳ بار برای رفع حاجت به دستشویی برده می شدم وپس از آن به مدت ۱۳ روز نیز به بند انفرادی زندان اوین منتقل شدم . ضرب و شتم، توهین و تحقیر و فحاشی و انواع شکنجه های روحی که از تهدید به مرگ خودم آغاز می شد و تا به مرگ فرزندانم و خانواده ام و بازداشت دوستان و همکارانم ادامه یافت و در طول تمام دوران بازداشت ادامه داشت . علاوه بر انواع شکنجه های روحی و جسمی، درمرحله اعتراف گیری اجباری، محور تمام اعترافات از سوی بازجو ارائه می شد . کانون نویسندگان ایران، فعالان حقوق زنان، روزنامه نگاران و چند چهره سیاسی اصلاح طلب از شمار کسانی بودند که هدف بازجویی ها و اعترافات اجباری و تک نویس ها بودند . در هنگام بازداشت، تحت فشار بازجو وادار شدم تا از پذیرش وکالتنامه وکیل محترم و انساندوست، دکتر محمد سیف زاده خودداری کنم . پس از آزادی ظاهری از بازداشت تحت فشار دادستان سعید مرتضوی و بازجو مجبور به ایراد شهادت کذب تلویزیونی شدم . تداوم تهدید و احضار خیابانی، که منجر به تصمیم خودکشی شد، و بازجو تنها پس از شنیدن این که من در نامه ای همه چیز را نوشته و تصمیم به خود کشی دارم تا اندازه ای از فشار بر من کاست . (روزآنلاین ۲۱/۱۱/۸۷)
اخراج روزنامه نگاران:
۱ ـ نه نفر از اعضای تحریریه روزنامه “مردم نو” چاپ زنجان با ۲ تا ۵ سال سابقه از کار اخراج شدند.
(دسترنج ۸/۳/۸۷)

۲ ـ جانشین دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری «برنا» وابسته به سازمان ملی جوان به علت حضور در تجمعات دانشجویی و خوانده شدن خطبه عقد وی توسط سید محمد خاتمی، در جریان گزینش توسط ماموران اداره حراست خبرگزاری ایرنا رد صلاحیت شد . گزینش خبرگزاری «برنا» زیر نظر حراست «ایرنا» می باشد .
(دسترنج ۲۷/۳/۸۷)

۳ ـ بدنبال جمع آوری امضاء جهت اعتراض مبنی بر عدم رضایت از نحوه مدیریت بوفه شبکه “پرس تی وی” خبرنگاری که نویسنده و بانی جمع آوری این امضاء بوده ابتدا به عدم دریافت حقوق یک شیفت کاری خود جریمه شده و سپس به دلیل انعکاس این خبر از کار خود اخراج شد. (سایت فردا ۱۲/۵/۸۷)

۴ ـ مسعود رفیعی طالقانی خبرنگار سرویس سیاسی روزنامه «فرهنگ آشتی » که در اردیبهشت ماه به مدت ۲۵ روز بازداشت شده بود، توسط مدیرمسئول روزنامه از کار اخراج شد. و این کار در حالی صورت می گیرد که تاکنون هیچ حکمی از سوی دادگاه علیه وی صادر نشده است. (دسترنج ۱۸/۵/۸۷)

۵ ـ بدنبال انتشار روزنامه “خورشید” به جای هفته نامه “آتیه” وابسته به سازمان تامین اجتماعی بسیاری از نیروهای با سابقه این هفته نامه از کار اخراج شدند. خبرنگاران اخراجی دارای قریب به ۱۵ سال سابقه فعالیت مطبوعاتی در حوزه بیمه ای و تامین اجتماعی هستند. (اعتماد ملی ۲/۶/۸۷)

۶ ـ احمد جلالی فراهانی عضو اخراجی تحریریه روزنامه « ایران » و مدیر مسئول وبلاگ« تحریریه خاموش» اعلام کرد: پس از مدیر مسئول شدن کاوه اشتهاردی حداقل ۸۴ روزنامه نگار و کارمند روزنامه دولتی« ایران» بر اثر فشار وادار به استعفا و بازخرید شده اند و یا به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده اند و یا از کار اخراج گشته اند. این روزنامه نگاران و کارمندان در بخش های تحریریه، و سرویس های عکس، اندیشه، اقتصادی، گزارش، بین المللی، اجتماعی، حوداث، سیاسی و گفتگو، محیط زیست، موسیقی، ورزشی، فنی و حروف چینی و… کار خود را از دست داده اند.(کانون زنان ایرانی ۲۶/۷/۸۷)
سایر اخبار مربوط به روزنامه نگاران، اینرنت، قوانین و…:
۱ ـ عیسی سحر خیز مدیر کل اسبق مطبوعات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت خاتمی در میز گردی با عنوان “مرثیه ای بر یک رویا” با موضوع”بررسی وضعیت مطبوعات در کشور با محوریت بررسی توقیف نشریات” در انجمن اسلامی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: از سال ۷۹ تاکنون ۱۷۰ نشریه توقیف گردیده است. وی افزود: مشکل این است که نمی دانیم میدان مین فضای مطبوعاتی و خط قرمز ها کجاست و اگر بدانیم، آنها را رعایت می کنیم.(ایسنا ۱۱/۲/۸۷)

۲ ــ وزارت کار و امور اجتماعی طی نامه ای با استناد به حکم شعبه بیستم دیوان عدالت اداری، انجمن صنفی روزنامه نگاران را منحل اعلام کرد. این انجمن در سال ۷۶ تاسیس شد و ۴۰۰۰ روزنامه نگار عضو آن می باشند.)فارس ۴/۴/۸۷)

۳ ـ انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با انتشار بیانیه ای به تشدید فشارها علیه آزادی قلم و مطبوعات اعتراض نمود و اعلام کرد: در جدیدترین اقدام علیه سازمان های غیر دولتی و نهادهای مدنی و در راستای تشدید فشارها علیه آزادی مطبوعات، وزارت کار و امور اجتماعی، انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران را واجد شرایط انحلال دانسته است. مسئولان این وزارتخانه، در حالی یکی از بزرگترین و فراگیر ترین تشکلهای صنفی ایران را به انحلال و جلوگیری از برگزاری مجمع عمومی و انتخابات تهدید کرده اند که، پیش از این دیگر بخش های حکومت نیز بارها آزادی بیان و قلم، از جمله با توقیف نشریات مستقل و منتقد و نیز احضار و بازداشت روزنامه نگاران، به اشکال گوناگون مورد تهدید قرار داده بودند. تهدید کنندگان انجمن صنفی روزنامه نگاران، در پوششی حقوقی، اما با انگیزه های سیاسی، تنها خانه امید و آخرین ملجاء دفاع از حقوق صنفی خبرنگاران، عکاسان و …. را هدف قرار داده است. (انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ۵/۴/۸۷)

۴ ـ محمد پرویزی مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال یک نامه محرمانه به مطبوعات کشور، آنها را از درج اخبار مربوط به انجمن صنفی روزنامه نگاران منع کرده است. (ادواردنیوز ۱۷/۴/۸۷)

۵ ـ حامد صالح آبادی خبرنگار پارلمانی روزنامه همبستگی و سایت آفتاب از حضور در مجلس محروم شد. تنها دلیلی که برای اخراج این خبرنگار از مجلس اعلام شده بیان جمله ای درباره سردار فرهاد نظری، فرمانده نیروی انتظامی تهران در زمان حمله به کوی دانشگاه تهران در سال ۷۸ بوده است. یکی از نمایندگان سابق استان لرستان در مجلس با نظری روبوسی کرده و او را دلاور می خواند و صالح آبادی در واکنش به این اقدام نماینده مجلس می گوید: نظری جلاد بوده است. (وبلاگ مجلس هشتم ۱۹/۴/۸۷)

۶ ـ انجمن دفاع از آزادی مطبوعات فشارهای جدید حکومت علیه انجمن صنفی روزنامه نگاران، مطبوعات مستقل و منتقد، روزنامه نگاران و اعمال محدودیت های رو به تزاید کنونی را به شدت محکوم کرد. در بیانیه انجمن آمده است: فشارهای تصاعدی نهادهای گوناگون حکومت علیه آزادی بیان و مطبوعات به گونه ای بس نگران کننده تداوم دارد. روزنامه نگاران با دستورهای مکرر ومتعدد از فعالیتهای حرفه ای خود، منع می شوند و آزادی بیان و مطبوعات و فعالیتهای نهادهای مدنی مربوطه، در آستانه سرکوب مطلق قرار دارند. انجمن دفاع از آزادی مطبوعات صدور حکم نا عادلانه و غیر قانونی قاضی صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران علیه محمد صدیق کبودوند و محکومیت این روزنامه نگار پیگیر مسائل حقوق بشر را به ۱۱ سال حبس و نیز صدور حکم غیر قانونی قاضی حسینیان، رئیس شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران علیه ماشاالله شمس الواعظین را به شدت محکوم می کند و این احکام را در راستای بسط و تعمیق فضای رعب و وحشت علیه روزنامه نگاران مستقل و منتقد و مدافع آزادی بیان ارزیابی می کند. (انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ۱۹/۴/۸۷)

۷ ـ استیوارت ویلیامز نماینده خبرگزاری فرانسه “آژانس فرانس نیوز” که یک شهروند انگلیسی است، به دستور مقامات دولتی از ایران اخراج شد. وی در مورد این حکم اضهار داشت: در مورد دلیل این دستور توضیحی داده نشده است. تنها اعلام شده، به محض دریافت ویزا باید خاک ایران را ترک کند. ویلیامز دارای اجازه نامه اقامت قابل تجدید است که تا ۲۸ ماه اوت نیز دارای اعتبار بوده است. (آفتاب ۲/۵/۸۷)

۸ ـ نعمت احمدی، وکیل دادگستری در خصوص اشکالات قانون مطبوعات، گفت: تا سال ۷۹ مدیر مسئول که با مشکلات فراوانی موفق به اخذ مجوز میشد، مسئولیت مطالب نشریات را نیز بر عهده داشت. وی افزود: در حال حاضر نویسنده مطلب همراه مدیرمسئول محاکمه میشود که این خلاف مسئولیت مدیر مسئول در روزنامه است. وی ادامه داد: مدیر مسئول که حق چاپ مطلب نویسنده را دارد، با حضور هیات منصفه محاکمه میشود اما محاکمه نویسنده مطلب بدون حضور هیات منصفه صورت میپذیرد. وی با بیان اینکه حجم انبوهی از شکایات توسط مدعی العلوم مطرح است، تصریح کرد: مدعیالعلوم از طرف اشخاص حقیقی یا حقوقی شکایت میکند حال آنکه این اشخاص میتوانند خود در صورت متضرر شدن شکایت کنند.(ایلنا ۱۱/۵/۸۷)

۹ ـ سید محمود علیزاده طباطبایی، وکیل دادگستری در خصوص نشریات الکترونیکی گفت: در قانون مطبوعات به طور واضح نشریات الکترونیکی تعریف نشده است و در برداشتی که از قانون میشود میتوان گفت که سایتها و خبرگزاریهایی که از وزارت ارشاد مجوز اخذ کردهاند، مشمول نشریات الکترونیکی میشوند. وی در خصوص نحوه عملکرد هیات نظارت بر مطبوعات اظهار داشت: این هیات با مطبوعات به شدت سیاسی برخورد میکند و مطبوعات که به بیان نیازهای جامعه میپردازند، نیازمند اصلاح ترکیب این هیات به نفع مردم هستند. او با بیان اینکه در صورت تغییر ترکیب هیات نظارت بر مطبوعات و حضور نمایندگان مردم و اعضای شورای شهر در این هیات، برای مطبوعات مقداری دریچه تنفسی باز میشود، تصریح کرد: برخورد هیات نظارت بر مطبوعات بعضاً غیرقانونی است، به طور مثال بعد از توقیف یک نشریه توسط هیات نظارت بر مطبوعات پرونده باید ظرف یک هفته به دادگاه ارسال شود حال آنکه شاهد هستیم که پرونده یک روزنامه را ۶ ماه نگه داشتهاند. (ایلنا ۱۱/۵/۸۷)

۱۰ ـ اسفندیار ذوالقدر مدیر مسئول ماهنامه “اقتصاد و توسعه” و استاد دانشگاه علمی کاربردی بدلیل طرح مباحثی در کلاس جامعه شناسی و انتقاد از دولت احمدی نژاد و گزارش کلاس درس توسط”ایوبی” یکی از اعضای تیم حفاظت ریاست جمهوری، بدستور نهاد ریاست جمهوری از دانشگاه اخراج شد.(امیر کبیر ۲۱/۷/۸۷)

۱۱ ـ نیروهای امنیتی با تهدید و تحت فشار گذاردن مجتبی سمیع نژاد و بلاگ نویس و زندانی سیاسی، خواهان توقف فعالیت وی شده اند . نیروهای امنیتی چندی پیش با بازداشت شیدا جهان بینی همسر مجتبی سمیع نژاد اقدام به تهدید او کرده اند . آنها از همسر سیمع نژاد خواسته اند تا دادخواستی را علیه وی تسلیم دادگاه نماید و در آن از شوهرش بدلیل فساد اخلاقی شکایت نموده و طلاق بگیرد . مجتبی سیمع نژاد در سال ۸۳ در پرونده معروف به وبلاگ نویسان توسط اطلاعات سپاه پاسداران به مدت ۹ ماه بازداشت گردید .
(کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۴/۸/۸۷)

۱۲ ـ رضا خندان عضو کمیته مبارزه با سانسور “کانون نویسندگان ایران” اعلام کرد: طبق آمارهای غیر رسمی، بسیاری از کتابهای نویسندگان حدود ۴۰۰۰ کتاب و شاید هم بیشتر، همینطوری در ارشاد منتظر مجوز مانده است . حتی کتابهایی که مجوز می گیرند گاهی روی یک تکه کاغذ می نویسند که فلان بخش آن باید حذف شود، فلان کلمه و جمله باید عوض شود، حتی مواردی بوده که پس از اینکه کتاب چاپ شده اجازه ترخیص از چاپخانه را نداده اند و آن را نگهداشته اند. این ترس را همیشه در ناشرین بوجود آورده اند که خود ناشرین مبدل به یک عامل سانسور شده و بترسند از اینکه مبادا کتابی چاپ کنند که در چاپخانه ها بماند.
(رادیو فردا ۲۵/۸/۸۷)

۱۳ ـ عبدالصمد خرم آبادی مشاور قضایی دادستانی کل کشور گفت: در حال حاضر بیش از پنج میلیون سایت اینترنتی مطابق قوانین جمهوری اسلامی فیلتر شده اند.(مهر ۲۸/۸/۸۷)
۱۴ ـ سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران از آغاز برخورد با « سایتهای الحادی، ضد دین و سایتهای مستهجن و غیر اخلاقی » خبر داد. وی افزود: به همین منظور گروهی از متخصصان رایانه در دفتر اینترنت دادستانی تهران و با همراهی دو بازپرس ویژه و با همکاری و هماهنگی نیروهای اطلاعاتی اقدام لازم را انجام می دهند. لازم به یاد آوری است که نمایندگان وزارت اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در کمیته فیلترینگ سایتها عضویت دارند.(فارس ۲۰/۹/۸۷)

۱۵ ـ سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران از گشایش دادسرای ویژه جرایم اینترنتی و پیام های کوتاه تلفنی خبر داد. به گفته دادستان تهران این دادسرا با نام « دادسرای ناحیه ۳۱ تهران » با دو شعبه ویژه جرایم اینترنتی و فن آوری ارتباطات هفته آینده در تهران افتتاح می شود. وی بخش اصلی ماموریت دادسراس ویژه جرایم اینترنتی را مقابله با « پیامک ها ی انتخاباتی تخریب آمیز » اعلام کرد. نامبرده افزود: پیامک های تخریب آمیز یا جنبه عمومی و یا خصوصی دارد، در صورت داشتن جنبه عمومی مدعی العموم شکایت خواهد کرد و در صورت داشتن جنبه خصوصی شاکی باید اعلام شکایت کند.(فارس ۲۰/۹/۸۷)

۱۶ ـ محمد علی جعفریه عضو هیات مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اعلام کرد : در سه سال گذشته ۲۵۰ کتابفروشی بدلیل مشکلات موجود در عرصه نشر تعطیل شده اند . وی افزود : روز به روز دایره فعالیت تنگ تر و شرایط برای کتاب فروشان سخت تر می شود، مسئله اصلی این است که در زمینه فروش و توزیع کتاب ما به نقطه پایانی رسیده ایم (سایت خبری کلمه ۱۰/۱۰/۸۷)

۱۷ ـ مواد لایحه جرایم رایانه ای به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید . بر اساس یکی از مواد این لایحه اعضای کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با شرکت افراد زیر تشکیل می شود . دادستان کل کشور، وزیر اطلاعات، وزیر دادگستری، وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم تحقیقات و فن آوری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان صدا وسیما، فرمانده نیروی انتظامی، یک نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معاون مجلس شورای اسلامی. ریاست کار این کمیته به عهده دادستان کل کشور خواهد بود .همچنین این کمیته موظف است هر ۶ماه گزارشی در خصوص فیلتر محتوای مجرمانه را به روسای قوای ۳ گانه و شورای عالی امنیت تقدیم کند. (ایسنا ۱۱/۱۰/۸۷)

۱۸ ـ محمد علی توقیفی سردبیر دوهفته نامه توقیف شده ” روژهه لات ” گفت : در شرایط فعلی کشور امکان انتشار یک نشریه، حقی نیست که بتوانید هر موقع یا هرگونه که خواستید از آن استفاده کنید بلکه امتیازی است، که توسط حاکمیت اجازه آن فقط به برخی افراد آن هم خودی اعطا می شود و ظاهرا ما هم از این حق محروم هستیم . (رادیو زمانه ۲۴/۱۰/۸۷)

۱۹ ـ بنیاد هوشنگ گلشیری اعلام کرد: بدلیل سانسور گسترده کتابهای ادبیات داستانی و کمبود کتاب دارای ارزش بررسی در سال جاری هیئت داوران هیچ یک از آثار معرفی شده در سه بخش مجموعه داستان، مجموعه داستان اول و رمان اول، حائز شرایط دریافت جایزه هوشنگ گلشیری نمی داند. (بی بی سی ۱۰/۱۱//۸۷)

۲۰ ـ مسئولان پنج روزنامه اصلاح طلب بنامهای آفتاب یزد، اعتماد ملی، حیات نو، صدای عدالت و مردم سالاری با ارسال نامه سر گشاده ای به رئیس جمهور، از وضعیت نابسامان و نحوه توزیع یارانه های دولت به مطبوعات و میزان آگهی های دولتی در روزنامه های منتقد دولت، انتقاد کردند و خواستار اجرای عدالت در توزیع امکانات عمومی و رعایت رسم و رسوم تحمل منتقدان شدند. در این نامه آمده است: سیستم بسته دولتی به ما اجازه نمی دهد که از نحوه امتیاز بندی و تقسیم یارانه ها در بین جراید شیفته دولت، حامی دولت، منتقد دولت و مخالف دولت اطلاعاتی کسب کنیم. ظلمی که در روند توزیع آگهی های دولت وجود دارد تنها با صرف چند دقیقه وقت قابل اثبات است. (امروز ۲/۱۱/۸۷)

۲۱ ـ محمد حسین صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : فعالیت بی بی سی فارسی در داخل کشور غیرقانونی است و همکاری با آن ایجاد مشکل می کند . وی افزود : اگر شبکه بی بی سی انگلیسی برای شبکه فارسی فرآورده تهیه کند، با آن برخورد می شود . (ایلنا ۲/۱۱/۸۷)

۲۲ ـ جایزه پنجمین دوره از “تندیس صدیقه دولت آبادی” به هیچ اثری تعلق نگرفت . وجود سانسور، خود سانسوری و نیز موانع بسیار دیگری در شرایط فعلی ایران موجب شده تا هیات داوران پنجمین دوره از جایزه ی “تندیس صدیقه دولت آبادی” از اعلام اثری که در خور این جایزه باشد، خودداری کنند . شهلا لاهیجی مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در این مراسم گفت : در کشوری که فمینیسم را در ردیف پورنوگرافی می دانند تکلیف چاپ چنین کتابهائی آشکار است . چاپ کتاب در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد به یک پنجاهم دوران قبل از وی رسیده است . بسیاری از کتابها اجازه چاپ نمی گیرند، حتی کتبی که چندین بار تجدید چاپ شده اند هم اجازه چاپ مجدد نگرفته اند . چاپ رمان هم غیرضروری تشخیص داده شده است . ترجمه آثار خارجی هم با متن اصلی تفاوت بسیار دارد بگونه ای که انگار اثری دیگر است.(کانون زنان ایرانی ۱۸/۱۲/۸۷)

۲۳ ـ مرکز بررسی جرائم سازمان یافته دایره جرایم سایبری اطلاعات سپاه پاسداران اعلام کرد : تعدادی از سایتهای اینترنتی به اتهام توهین به خمینی، خامنه ای، احمدی نژاد و مسئولین نظام، اهانت به مقدسات، تبلیغ سایتهای ضد دینی، ضد اخلاقی، تبلیغ سایت لوگوی احمد باطبی، ارتباط با سازمان مجاهدین خلق و حزب جوانان نیک، ایجاد فیلتر شکن و … توسط اطلاعات سپاه منهدم شده و تعدادی دستگیر شده اند. سپاه پاسداران ادعا کرده، این کاربران اینترنتی و سایتها بخشی از پروژه «براندازی نرم» می باشد که با پشتیبانی شرکت دریم هاست امریکا و پشتیبانی مالی شرکت گوگل طراحی شده است.(فارس ۲۸/۱۲/۸۷)
فیلتر کردن و توقیف سایتهای خبری:
۱ ـ در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد ۶۷ نشریه توقیف شده اند. در سال گذشته علاوه بر توقیف ۲۷ نشریه سایتهای بازتاب، ایلنا، نوسازی، عدالتخانه، شعیه نیوز و البرز نیوز فیلتر شده و براثر فشارهای وارده مدیران عامل خبرگزاریهای ایسنا و فارس نیز تغییر کرده اند.(تابناک ۱۱/۱/۸۷)

۲ ـ وب سایت”مدرسه فمینیستی” پس از دو ماه و نیم فعالیت برای دومین بار فیلتر شد. این سایت توسط جمعی از فعالان جنبش حقوق برابر و از کنشگران کمپین یک میلیون امضاء در ۵ بهمن ۸۶ راه اندازی شده است. لازم به یادآوری است که تاکنون اکثر وب سایتهای متعلق به فعالان جنبش زنان فیلتر شده اند. برای نمونه سایت”زنستان” پس از ۷ بار فیلتر شدن کاملا مسدود شد. سایت کانون زنان ایران ۲ بار فیلتر شده، سایت میدان یک بار و سایت”تغییر برای برابری” نیز تاکنون ۱۰ بار فیلتر شده است.(کانون زنان ایرانی ۲۶/۱/۸۷)

۳ ـ سایت “فرارو” فیلتر شد. هنوز مشخص نیست که دستور فیلترینگ این سایت را چه نهادی به شرکت مخابرات ابلاغ کرده است.(اعتماد ملی ۱/۲/۸۷)

۴ ـ وبسایت کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر، که به انعکاس گزارش های مربوط به نقض حقوق بشر در ایران می پردازد، برای دومین بار فیلتر شد.(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر ۱/۲/۸۷)

۵ ـ دو سایت خبری تحلیلی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فیلتر شدند.(آفتاب ۲۶/۲/۸۷)

۶ ـ سایت”تغییر برای برابری” برای دهمین بار، سایت کانون زنان ایرانی برای سومین بار و سایت میدان زنان برای دومین بار به حکم قوه قضائیه فیلتر شدند. همچنین ۱۲ سایت کمپین یک میلیون امضاء در مشهد، اصفهان، شیراز، رشت، اراک، زاهدان و کشورهای آلمان، امریکا، کویت و قبرس و « مردان برای برابری » بطور همزمان بدستور قوه قضائیه فیلتر شدند. (مدرسه فمینیستی ۲۹/۲/۸۷)

۷ ـ سایت خبری امیر کبیر به علت درج خبری مبنی بر فشارهای وارده به قاضی دادگاه تجدید نظر جهت تائید حکم حبس ۳ دانشجوی بیگناه دانشگاه امیر کبیر برای چهارمین بار فیلتر شد.(امیر کبیر ۲۹/۲/۸۷)

۸ ـ سایت خبری”تبریز نیوز” به مدیریت پیمان پاک مهر برای چندمین بار فیلتر شد. این سایت از اردیبهشت ۸۵ آغاز بکار کرده است.(تبریز نیوز ۲/۳/۸۷)

۹ ـ وبسایت اطلاع رسانی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان برای هفتمین بار طی ۳ سال گذشته بدستور مقامات قضایی فیلتر شد.(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۳۰/۳/۸۷)

۱۰ ـ سایت تغییر برای برابری متعلق به فعالین جنبش زنان برای یازدهمین بار طی ۱۸ ماهه گذشته بدستور مقامات قضایی فیلتر شد.(تغییر برای برابری برای ۳۰/۳/۸۷)

۱۱ ـ سایتهای کمپین یک میلیون امضاء در شهرهای آمل, کرج, زابل و همدان به دستور مقامات قضائی فیلتر شدند.(تغییر برای برابری ۴/۴/۸۷)

۱۲ ـ سایت مدرسه فمینیستی در عمر یک ساله خود، برای نهمین بار فیلتر شد.(مدرسه فمینیستی۱۵/۱۱/۸۷)

۱۳ ـ سایت خبری «شهابنیوز» با شکایت نهاد ریاستجمهوری به حکم شعبه ۱۲ بازپرسی کارکنان دولت فیلتر شد . گفتنی است که مدیرمسئول سایت شهابنیوز در اواسط ماه گذشته بر اساس احضاریه بازپرسی کارکنان دولت در محضر دادگاه حاضر و به شکایت نهاد ریاستجمهوری پاسخ گفته بود. (آفتاب نیوز ۵/۵ /۸۷)

۱۴ ـ حسن حداد معاون امنیتی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد : مسئولین ۴ سایت اینترنتی به اتهام مفسد فی الارض و ارتباط با برخی از کشورها دستگیر شده اند. وی افزود : این سایت ها می توانست در آینده امنیت اخلاقی جامعه را به مخاطره اندازد . (ایسنا ۱۲/۵/۸۷)

۱۵ ـ سایت “الف” به مدیریت احمد توکلی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی به علت مکاتبه با دانشگاه اکسفورد در مورد مدرک تحصیلی علی کردان با شکایت معاون حقوقی رئیس جمهور بدستور دادسرای کارکنان دولت فیلتر شد . (فارس ۲۲/۵/۸۷)

۱۶ ـ سایت خبری ” نوروز” متعلق به جبهه مشارکت ایران هک شد. امروز حملات گسترده ای به سایتهای اصلاح طلب آغاز شده است .(میزان نیوز ۲۶/۵/۸۷)

۱۷ ـ سایت “مدرسه فمنیستی” برای پنجمین بار بدستور کمیته فیلترینگ، متشکل از وزارتخانه های: اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری و ارتباطات و فن آوری اطلاعات، فیلتر شد. (کانون زنان ایران ۴/۶/۸۷)

۱۸ ـ سایت تغییر برای برابری برای چهاردهمین بار و سایت تصویر برابری برای سومین بار فیلتر شدند. همچنین وبلاگ های چهره زن هنرمند در جوانی، اشکها و ترسها و پرنده خارزار فیلتر شدند.(تغییر برای برابری ۱۲/۶/۸۷)

۱۹ ـ پنجمین و ششمین آدرس وب سایت خبرنامه امیرکبیر همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید بدستور دولت فیلتر شد. (امیرکبیر ۲۵/۶/۸۷)

۲۰ ـ سایت کانون زنان ایرانی به فاصله ۱۰ روز برای بار چهارم حک شد. حدود ۱۰ روز پیش وقتی سایت کانون زنان ایرانی گزارشی در مورد وضعیت پرونده زهرا بنی یعقوب، نزدیک به سالگرد وی منتشر کرد، حک شد و این بار نیز بعد از پوشش خبر مراسم سالگرد زهرا حک شد. (تغییر برای برابری ۱۴/۷/۸۷)

۲۱ ـ سایت “مدرسه فمینیستی” برای ششمین بار فیلتر شد. این سایت یکی از پایگاه های اینترنتی کمپین یک میلیون امضاء برای تغییر قوانین تبعیض آمیز است. (مدرسه فمینیستی ۱۸/۷/۸۷)

۲۲ ـ سایت “تغییر برای برابری” برای شانزدهمین بار فیلتر شد. (تغییر برای برابری ۱۸/۷/۸۷)

۲۳ ـ برای چهارمین بار سایت خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران فیلتر شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲/۸/۸۷)

۲۴ ـ سایت مدرسه فمنیستی همزمان با انتشار ویژه نامه ای به مناسبت اهدا جایزه بین المللی حقوق بشر ایتالیا به نسرین ستوده برای هفتمین بار در طول حیات ۱۰ ماهه خود فیلتر شد.(مدرسه فمنیستی ۴/۹/۸۷)

۲۵ ـ سایت تغییر برای برابری برای هفدهمین بار فیلتر شد. از میان سایتهای کمپین در دیگر شهرها و کشورها، سایتهای کمپین در همدان، زاهدان، آذربایجان، شیراز، مشهد، زابل، آمل، ایلام، کرمانشاه، رشت، اراک، کرج، سوئد، آلمان، کویت، قبرس و کالیفرنیا فیلتر شده اند. علاوه بر این وبلاگ مردان برای برابری، وبلاگ کار گروه ارث برابر و تصویر برابر فیلتر شده اند. همچنین سایت مدرسه فمینیستی، سایت همبستگی زنان ایران، وبلاگهای زنان از جمله وبلاگ زنانه ها، پرنده خارزار، حوا، کیبرد آزاد،… با تیغ سانسور مواجه شدند.
(تغییر برای برابری ۵/۹/۸۷)

۲۶ ـ سایت مدرسه فمنیستی برای هشتمین بار، سایت تغییر برای برابری برای هجدهمین بار و وب سایت ما روزنامه نگاریم متعلق به ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار عضو کمپین یک میلیون امضاء، بدستور مقامات قضائی فیلتر شد.(مدرسه فمینیستی ۱۸/۹/۸۷)

۲۷ـ سایت خبری “انتخاب ” برای ششمین بار بدستور شورای عالی انقلاب فرهنگی فیلتر شد.(انتخاب ۹/۱۰/۸۷)

۲۸ ـ سایت “کانون مدافعان حقوق بشر” در اولین روز آغاز بکار و پیش از اعلام رسمی اش با فیلترینگ مواجه شد. کانون مدافعان حقوق بشر که ریاست آن بر عهده شیرین عبادی است یکی از نهادهای شناخته شده حقوق بشری است که در مدت فعالیت خود دفاع بسیاری از متهمان امنیتی و قضایی را به صورت رایگان بر عهده داشته و کلیه امور وکالتی را وکلای داوطلب این کانون به صورت رایگان انجام داده اند.(تغییر برای برابری ۲۸/۱۰/۸۷)
بین المللی:
۱ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای بازداشت اسماعیل جعفری وب نگار وبلاگ”راه مردم” و همکار هفته نامه های نصر بوشهر و بهارستان را محکوم کردند. در اطلاعیه آمده است: دستگیری اسماعیل جعفری از سوی مقامات امنیتی قضایی ایران غیر قانونی است. از ۳ روزنامه نگار بازداشت شده که به انجام وظایف خود مشغول بوده اند، فقط وی بدون اعلام علل دستگیری اش دوباره بازداشت شده است. اسماعیل جعفری در روز ۱۹ فروردین به هنگام پوشش خبری اخراج دهها کارگر شرکت ایران صدرا در برابر استانداری بوشهر به همراه دو روزنامه نگار دیگر بازداشت شدند.(گزارشگران بدون مرز ۲۲/۱/۸۷)

۲ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای دستگیری خودسرانه مسعود رفیعی طالقانی روز نامه نگار سرویس سیاسی روزنامه “فرهنگ آشتی”را محکوم نمود و اعلام کرد مسعود رفیعی طالقانی به لیست ده روزنامه نگار زندانی در بزرگترین زندان خاور میانه برای روزنامه نگاران اضافه شد و اقدامات غیر قانونی هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد اسلامی در سرکوب مطبوعات ادامه دارد و این ارگان جانشین دستگاه قضایی شده است. متاسفانه سانسور، دستگیری خودسرانه و صدور آرای محکومیت ناعادلانه به امر روزمره رسانه ها در ایران تبدیل شده است. مقامات مسئول ایران باید به این اقدامات خودسرانه وغیر قانونی پایان دهند. ۲۵ فروردین ماموران امنیتی لباس شخصی به منزل مسعود رفیعی طالقانی مراجعه و پس از بازرسی منزل وسایل کار و مدارک شخصی وی را ضبط کرده و این روزنامه نگار را به محلی نامعلوم منتقل کردند.(گزارشگران بدون مرز ۹/۲/۸۷)

۳ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای از مقامات ایران درخواست کرد سرکوب وب نگاران فمینیست و مدافعان حقوق زنان را متوقف کند. از آغاز سال جاری بسیاری از آنها به زندان و شلاق محکوم شده اند. پروین اردلان وب نگار سایت “تغییر برای برابری” به دو سال زندان تعلیقی محکوم شده است. گزارشگران بدون مرز اعلام می کند:”اینتر نت تنها وسیله خواسته های مدافعان حقوق زنان در عرصه های عمومی و جامعه است. اما سایت های مدافع حقوق زنان هدف سانسور و مسدود سازی و وب نگاران فمینیست قربانی آزار و اذیت مدام قضایی، امنیتی قرار می گیرند. ما از مسئولان جمهوری اسلامی می خواهیم به این سرکوب پایان دهند.”گزارشگران بدون مرز” یاد آور می شود که ایران یکی از سرکوبگرترین کشورهای خاورمیانه در عرصه اینتر نت است و در لیست کشورهای “دشمنان اینترنت” در جهان قرار دارد”. ایران همچنین در رده بندی آزادی مطبوعات در کشورهای جهان از میان ۱۶۹ کشور در رده ۱۶۶ قرار دارد.(گزارشگران بدون مرز ۱۷/۲/۸۷)

۴ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای اعلام کردند: عماالدین باقی روز نامه نگار و فعال حقوق بشر برای چندمین بار در اثر عارضه عصبی در درمانگاه زندان اوین بستری شد. در این بیانیه آمده است:”ما خواهان آزادی فوری عماالدین باقی هستیم. بیماری وی به وضوح در زندان تشدید شده است. ما مقامات مسئول ایران را فرا می خوانیم که به گونه ای عمل کنند که جان این روزنامه نگار با خطر مواجه نشود. هشدار می دهیم مسئولیت بروز هر حادثه ناگوار به عهده مقامات قضایی ایران است”. نامبرده به علت انجام مصاحبه ای در سال ۸۵ که در آن از حقوق زندانیان دفاع کرده بود، با شکایت رئیس بازرسی ویژه دادسرای مرکز، در شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب محاکمه شد. وی از زندان اوین به دادگاه انقلاب منتقل شده بود.(گزارشگران بدون مرز ۲۵/۲/۸۷)

۵ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای صدور احکام حبس سنگین برای دو روزنامه نگار سعید میتن پور و یعقوب سالکی نیا را محکوم کرد. در این اطلاعیه آمده است: « چنانکه در ایران رسم است پیگرد قضایی و محاکمه روزنامه نگاران در ابهام و ناروشنی انجام می گیرد. به قاعده تبدیل شدن برگزاری دادگاههای غیرعلنی و مخفی و بدون رعایت موازین قضایی نگران کننده است.» (گزارشگران بدون مرز ۲۲/۳/۸۷)

۶ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای اعمال فشار و سخت گیری بر وب نگاران فمنیست و مدافعان حقوق زنان را محکوم کرد . گزراشگران بدون مرز اعلام کردند: «مقامات امنیتی – قضایی ایران باز هم راه سرکوب علیه مدافعان حقوق زنان و وب نگاران فمنیست را برگزیدند،فعالانی که اینترنت به تنها وسیله ی بیان خواستهایشان در ایران تبدیل شده است . افزایش سخت گیری و سرکوب از سوی دولت نشان وحشت آنها از گسترش جنبش برابرخواهی زنان است.» ماموران امنیتی ژیلا بنی یعقوب، جلوه جواهری، فریده غائب، نفیسه آزاد، ناهید میرحاج و عالیه مطلب زاده روزنامه نگاران و وب نگاران سایتهای مدافع حقوق زنان « کانون زنان ایران »، « مدرسه فمنیستی »، « تغییر برای برابری » و نسرین ستوده وکیل بسیاری از روزنامه نگاران و مدافعان حقوق زنان را بازداشت کردند . گزارشگران بدون مرز یادآور می شوند که ایران یکی از سرکوبگرترین کشورهای خاورمیانه در عرصه اینترنت است و در لیست کشورهای « دشمنان اینترنت » در جهان قرار دارد. ایران همچنین در رده بندی آزادی مطبوعات در کشورهای جهان در رده ۱۶۶ از میان ۱۶۹ کشورقرار دارد.
(گزارشگران بدون مرز ۲۳/۳/۸۷)

۷ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای صدور حکم ۱۱ سال زندان برای روزنامه نگار کرد محمد صدیق کبودوند و توقیف روزنامه “تهران امروز” را قویا محکوم می کند. گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام می کند: جمهوری اسلامی به محکوم کردن روزنامه نگاران منتقد با استفاده از رویه های غیر قانونی و به بهانه های مختلف ادامه می دهد. دادگاه حتی به بیماری محمد صدیق کبودوند توجه نکرده است. این حکم سنگین اخطار به کسانی است که به ویژه در استان کردستان در برابر قدرت سرخم نمی کنند. محمد صدیق کبودوند در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۸۶ بازداشت و به زندان اوین انتقال یافت. مدت پنج ماه در سلولهای انفرادی نگهداری شد و از سوی مقامات امنیتی برای انحلال “سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان” و پذیرش انتشار گزارش هائی نادرست از سوی این سازمان، شدیدا تحت فشارهای روحی و جسمی قرار داشت. محمد صدیق کبودوند روزنامه نگار زندانی در ۳۰ اردیبهشت دچار سکته خفیف مغزی شد، اما علیرغم وضعیت جسمی اش از مرخصی استعلاجی محروم شد. (گزارشگران بدون مرز ۴/۴/۸۷)

۸ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای از نامه وزارت کار و امور اجتماعی مبنی بر واجد شرایط انحلال بودن “انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران” ابراز نگرانی کرد. گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام می کند: این اقدامی دیگر از سوی مقامات ایران برای به سکوت بیشتر وادار کردن مدافعان آزادی بیان و مطبوعات در ایران است. برای حرفه کاران رسانه، داشتن تشکل صنفی و آزادی انجام وظایف حرفه ای خود شرطی حیاتی است. ما مقامات مسئول ایران را به رعایت حقوق صنفی روزنامه نگاران فرا می خوانیم. انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران از سال ۱۳۷۶ آغاز به کار کرده و نزدیک به ۴۰۰۰ عضو دارد. (گزارشگران بدون مرز ۶/۴/۸۷)

۹ ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای به صدور حکم ۱۱ سال زندان برای محمد صدیق کبودوند اعتراض کرد. عفو بین الملل، محمد صدیق کبودوند را یک زندانی عقیدتی می داند که صرفاٌ بخاطر فعالیتهای مسالمت جویانه در کسوت رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و یک روزنامه نگار، مجازات شده است. کلیه تلاشهای او در راستای استفاده از حقوق سیاسی از قبیل آزادی بیان، آزادی تجمعات و ….. بوده است که در کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به رسمیت شناخته شده و دولت ایران نیز اجرای آنها را متعهد گردیده است. همچنین رعایت این حقوق بر اساس اعلامیه سازمان ملل در خصوص مسئولیت و حقوق افراد، گروهها و سازمانها در اجتماع برای بهبود و حفاظت از آزادیهای اساسی شاخص های بین المللی حقوق بشر و همچنین اعلامیه سازمان ملل در زمینه مدافعان حقوق بشر تضمین شده اند. عفو بین الملل بدون هرگونه پیش شرطی خواستار آزادی محمد صدیق کبودوند شد (گویا ۷/۴/۸۷)

۱۰ ـ گزارشگران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای از مقامات ایران درخواست کردند که حکم بازداشت محمد جواد حق شناس مدیر مسئول روزنامه اعتماد را به اجرا نگذارند. گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام می کند: اقدامات سرکوبگرانه علیه حرفه کاران رسانه ها که از سیاست های دولت و اظهارات رئیس جمهور احمدی نژاد انتقاد می کنند به امری متداول بدل شده است. فضای بسیار محدود آزادی در ایران روز به روز تنگ تر شده و انتقاد از شخص رئیس جمهور تحمل نمیشود. (گزارشگران بدون مرز ۱۲/۴/۸۷)

۱۱ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای به طرحی که مجازات اعدام برای تخلفات اینترنتی را قانون می کند، اعتراض کرد. این طرح که یک فوریت آن در جلسه علنی ۱۲ تیر ماه به تصویب رسید برای تأسیس و دایر کردن وبلاگ و سایت های مروج فساد و فحشا و الحاد مجازات اعدام را پیشنهاد کرده است. گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام می کند: این طرح نگران کننده و ترسناک است. در ایران کاربران اینترنت و وبلاگ نویسان پیش از این قانون نیز با سیاست های بشدت سرکوبگرانه دولت، مسدود سازی گسترده سایت ها و وبلاگ ها، رو در رو بوده اند. تصویب قانونی بر پایه تعاریف و مفاهیمی مبهم، دادن اختیارات به قضات برای تفسیر “جرائم” عواقبی فاجعه بار برای آزادی بیان بر روی اینترنت دارد. (گزارشگران بدون مرز ۱۴/۴/۸۷)

۱۲ ـ خانم راما یاد وزیر امور خارجه و حقوق بشر فرانسه از دولت ایران خواست عمادالدین باقی روزنامه نگار و مدافع حقوق بشر را از زندان آزاد کنند و تاکید کرد که او از نظر جسمانی در وضعی نیست که در زندان نگهداری شود. خانم یاد گفت: تقلای باقی برای کنار گذاشتن مجازات اعدام باید مورد تقدیر قرار گیرد، ایران در تطابق با تعهدات بین المللی اش باید به آزادی بیان احترام بگذارد. (بی بی سی ۱۵/۴/۸۷)

۱۳ ـ آیدان وایت دبیر کل فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران (IFJ) با ارسال نامه ای خطاب به محمود احمدی نژاد خواستار رعایت استقلال انجمن صنفی روزنامه نگاران و عدم دخالت دولت در روند دمکراتیک داخلی انجمن شد. (سرمایه ۱۶/۴/۸۷)

۱۴ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای خواهان آزادی صدیق مینائی شدند. صدیق مینائی ۳۵ ساله و متاهل، عضو هیئت تحریریه هفته نامه توقیف شده “آسو” و همکار روزنامه های محلی استان کردستان بارها از سوی مقامات قضائی برای فعالیتهای مطبوعاتیش احضار و مورد بازجوئی قرار گرفته است. نامبرده به ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود. بسیاری از روزنامه نگاران هفته نامه “آسو” تحت تعقیب قضائی قرار گرفته و یا به زندان محکوم شده اند. (گزارشگران بدون مرز ۱۹/۴/۸۷)

۱۵ ـ گزارشگران بدون مرز در پنجمین سالگرد قتل زهرا کاظمی خبرنگار کانادائی ایرانی تبار به هنگام بازداشت در زندان اوین، با انتشار بیانه ای اعلام کرد: پنج سال پس از قتل زهرا کاظمی و علیرغم تصمیم دیوانعالی کشور برای بازگشائی پرونده هیچ تضمینی برای رسیدگی مستقل و بدون دخالت دادستان عمومی و انقلاب تهران که مسئولیت وی در قتل روزنامه نگار مشخص است، وجود ندارد. سعید مرتضوی هیچگاه در این باره مورد بازخواست قرار نگرفته است. ما نگرانیم که این بار نیز آمران و عاملان اصلی این قتل شناسائی و مجازات نشوند. پیکر زهرا کاظمی با تعجیل بسیار چهارشنبه اول مرداد ۸۲ در زادگاهش شیراز به خاک سپرده شد. خانم عزت کاظمی مادر زهرا کاظمی در همان زمان طی مصاحبه ای اعلام کرد که از سوی مقامات امنیتی ایران شدیداٌ تحت فشار قرار گرفته بود تا موافقت کند دخترش در ایران به خاک سپرده شود. زهرا کاظمی خبرنگار کانادائی ایرانی تبار در دوم تیر ۸۲ در حین عکسبرداری از تجمع خانواده های زندانیان در مقابل زندان اوین بازداشت شد. این روزنامه نگار در مدت بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و در اثر ضربات وارده در بیستم تیر در بیمارستان نظامی بقیه الله جان سپرد. (گزارشگران بدون مرز ۲۰/۴/۸۷)

۱۶ ـ گزارشگران بدون مرز با ارسال نامه ای به دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و تشریح وضعیت آزادی مطبوعات و بیان در ایران، خواهان تعیین گزارشگر ویژه ای از سوی سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران شد. در پی محکومیت جمهوری اسلامی ایران از سوی مجمع عمومی سازمان ملل در ۲۵ آذر ۱۳۸۶ این مجمع دبیرکل سازمان ملل را مامور تهیه گزارشی در باره وضعیت حقوق بشر در ایران کرد. آقای بانکی مون نیز این ماموریت را به کمیساریای عالی حقوق بشر محول کرد. در نامه گزارشگران بدون مرز خطاب به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان آمده است: از تاریخ ابراز نگرانی سازمان ملل از وضعیت حقوق بشر در ایران متاسفیم که اعلام کنیم وضعیت آزادی مطبوعات و بیان وخیم تر شده است. در طی ۶ ماه گذشته بیش از ۲۰ نشریه توقیف شده است. ۱۳ روزنامه نگار و وبنگار در دادگاههای غیر علنی و ناعادلانه و با محروم شدن از حقوق اولیه خود به احکام از ۶ ماه تا ۱۱ سال زندان محکوم شده اند. در همین مدت سازمان ما بیش از ۲۰ مورد احضار و بازجویی و بازداشت را شمارش کرده است.(گزارشگران بدون مرز ۲۸/۴/۸۷)

۱۷ ـ گزارشگران بدون مرز در طی اطلاعیه ای نسبت به بازداشت محبوبه کرمی اعتراض کردند. در قسمتی از این اطلاعیه آمده است: محبوبه کرمی روزنامه نگار و همکار خبرگزاری ایسنا در تاریخ ۲۴ خرداد در پی اعتراض به رفتار خشونت آمیز مامورین پلیس بازداشت شده و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید. این در حالیست که محبوبه کرمی، بارها در ارتباط با فعالیتهای مطبوعاتی و همکاریش با کمپین یک میلیون امضاء توسط نهادهای امنیتی مورد بازجوئی قرارگرفته است. وی از ملاقات با وکیل خود محروم است و با توجه به اینکه نامبرده به اقدام علیه امنیت ملی متهم شده است، وثیقه ای صد میلیون تومانی صادر شده که خانواده وی امکان پرداخت چنین وثیقه سنگینی را ندارند. (گزارشگران بدون مرز ۲/۵/۸۷)

۱۸ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای در ارتباط با وضعیت مطبوعات در ایران نوشتند: « واکنش مقامات مسئول ایران در برابرمطبوعات و روزنامه نگاران نامتناسب و کاملا اغراق آمیز است و هدف آن ایجاد رعب و وحشت برای عدم انتقاد از قدرت حاکم است. به بازداشت ها و توقیف های خودسرانه باید پایان داده شود. در طی شش ماه گذشته بیش از ١۵ نشریه در ایران توقیف شده است.” در قسمت دیگر از این اطلاعیه آمده است : اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان هفته نامهی”بهاربروجرد” را به اتهام نشر اکاذیب تا اطلاع ثانوی توقیف کرد. مصطفی رهبر مدیر مسئول این هفته نامه نیز با شکایت هادی مقدسی نماینده مجلس به دادگاه احضار شده است. این روزنامه نگار در مرداد ماه سال گذشته نیز برای انتشار خبری در باره ” برخورد دانشگاه آزاد با دانشجویان دختر بدحجاب ” به دادگاه احضار و به مدت ٢۴ ساعت بازداشت شده بود. پیش از این در ٣١ فروردین ماه سال جاری هفته نامه “بهاربروجرد” نیز با حکم دادسرای عمومی و انقلاب بروجرد و با شکایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انتشار مطلبی ” تحریک آمیز و تفرقه افکنانه و اهانت به مردم ” توقیف شده بود. در استان ایلام نیز هفتهنامهی محلی “بوتک” در پی انتشار مقاله ای انتقادی نسبت به استاندار این استان با حکم معاون دادستان ایلام تا اطلاع ثانوی توقیف شد. (گزارشگران بدون مرز ۲/۵/۸۷)

۱۹ ـ گزارشگران بدون مرز بازداشت سامان رسول پور روزنامه نگار مستقل و همکار بسیاری از روزنامه های محلی و سراسری را محکوم کرد.طی اطلاعیه ای نوشت: دستگیری این روزنامه نگار در تاریخ ۶ مرداد ماه و در فردای برگزاری تجمعی در مهاباد است که در آن نزدیک به دویست نفر برای لغو حکم اعدام دو روزنامه نگار و یک معلم کرد شرکت کرده بودند. از سوی دیگر صدیق مینایی عضو هیات تحریریه هفته نامه توقیف شده « آسو » و همکار روزنامه های محلی استان کردستان که در تاریخ ١٢ تیر ماه پس از احضار به شعبه چهار بازپرسی دادگستری سنندج زندانی شده بود با سپردن وثیقه در تاریخ ٧ مرداد ماه آزادی شد. این روزنامهنگار بارها از سوی مقامات قضایی برای فعالیت های مطبوعاتی اش احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است. گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام می کند ” ما خواهان توضیح مقامات مسئول ایران در باره ی دستگیری خودسرانه سامان رسولپور هستیم. مطبوعات و روزنامه نگاران کرد بطور دائم قربانی تضیغات ناعادلانه هستند. ما از مقامات ایران می خواهیم توقیف مطبوعات را متوقف و روزنامه نگاران زندانی را آزاد کند .” (گزارشگران بدون مرز ۷/۵/۸۷)

۲۰ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای صدور حکم سه ماه و یک روز زندان برای مسعود حیدری مدیر مسئول سابق خبرگزاری ایلنا و مسدود سازی سایت ” انتخاب ” را محکوم کردند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: ” سانسور تحمیل شده بر رسانههای ایران از سوی مقامات مسئول هر روز شدیدتر میشود. رسانههای محافظهکاران نیز هدف قرار گرفتهاند. هر چه به تاریخ انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نزدیکتر می شویم، تحمل انتقاد از سوی رئیس جمهور احمدینژاد کمتر می شود. ما از مقامات مسوول میخواهیم سایت انتخاب از مسدود شدن خارج و اعمال فشار بر وبنگاران منتقد را متوقف کنند.” گزارشگران بدون مرز یاد آور می شود که ایران یکی از سرکوبگر ترین کشورهای خاورمیانه در عرصه اینترنت است و در لیست کشورهای« دشمنان اینترنت » در جهان قرار دارد. در این کشور در طی سال گذشته دهها وبلاگنویس و وبنگار بازداشت شدهاند. ایران همچنین در رده بندی آزادی مطبوعات در کشورهای جهان در رده ١۶۶ از میان ١۶۹ کشور قرار دارد. (گزارشگران بدون مرز ۱۰/۵/۸۷)

۲۱ ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه، در رابطه با بازداشت مسعود کردپور از فعالان مدنی با صدور بیانیه ای نگرانی عمیق خود را اعلام کردند. در این بیانیه از دولت جمهوری اسلامی ایران خواسته شده است: تحت هر شرایطی سلامت روحی و جسمانی آقای کردپور را تضمین کنند. بدون هیچگونه قید و شرطی او را آزاد کنند، کاملا مشخص است که حبس وی خود سرانه بوده و صرفا بدلیل فعالیتهای او در زمینه حقوق بشر است. هر چه سریعتر به هر گونه اقدام تهدیدآمیز و آزار دهنده، حتی در سطوح قضائی، در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند. به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر تصویب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل در ۹ دسامبر ۱۹۹۸ احترام گذاشته و آنرا رعایت کنند. به طور کلی، تحت هر شرایطی اطمینان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادیهای اصلی را در ایران مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر عهدنامه های بین المللی و منطقه ای، که ایران نیز آنها را به رسمیت شناخته رعایت خواهند شد. (گویا ۳۰/۵/۸۷)

۲۲ ـ سازمان جهانی مبارزه با شکنجه و فدراسیون بین المللی جوامع حقوق بشر در اطلاعیه ای نسبت به وضعیت مسعود کردپور، خطاب به مقامات ایران، خواهان این شدند که تحت هر شرایطی سلامت روحی و جسمانی وی تضمین و محل زندان وی بصورت عموم اعلام شود و همچنین هر چه سریعتر و بدون هیچگونه قید وشرطی وی را آزاد کنند و اقدامات تهدیدآمیز و آزاردهنده در سطوح قضائی، در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند. (موکریان نیوز ۲/۶/۸۷)

۲۳ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای نگرانی خود را از وضعیت سلامت و شرایط بازداشت عمادالدین باقی اعلام کردند. در این اعلامیه آمده است: عمادالدین باقی هزینه آزادی بیان خود را در انتقاد از مسئولان حکومتی می پردازد. مسئولانی همچون غلامحسین محسنی اژه ای وزیر اطلاعات و قربانعلی دری نجف آبادی دادستان کل کشور که هر دو از متهمان قتلهای زنجیره ای و امروز در عالیترین مقامات قضائی و دولتی مشغول بکارند. این روزنامه نگار که از وضعیت جسمی نامناسبی برخوردار است، بی رحمانه از سوی مقامات امنیتی-قضائی مورد بدرفتاری و آزار قرار گرفته است. عمادالدین باقی سردبیر روزنامه های توقیف شده “فتح” و “جمهوریت” و عضو انجمن دفاع از حقوق زندانیان، به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است. (گزارشگران بدون مرز ۴/۶/۸۷)

۲۴ ـ گزارشگران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای اعتراض خود را نسبت به حکم زندان برای روزنامه نگار و نویسنده عرب تبار ایرانی، یوسف عزیزی بنی طرف، اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده است: دولت رئیس جمهور محمود احمدی نژاد برای سرکوب روزنامه نگاران اقلیتهای قومی و ملی از دستگاه قضائی سوءاستفاده می کند.از ۷ روزنامه نگار زندانی، ۶ نفر کرد و عرب هستند. پیشبرد این سیاست خفقان باید از سوی همه مدافعان آزادی بیان برای ایران محکوم شود. یوسف عزیزی بنی طرف به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است. (گزارشگران بدون مرز ۶/۶/۸۷)

۲۵ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای محکومیت چهار وب نگار فمنیست به زندان را محکوم کردند. در این اطلاعیه آمده است: پروین اردلان، جلوه جواهری، مریم حسین خواه و ناهید کشاورز به اتهام تبلیغ علیه نظام، برای نوشتن در سایتهای تغییر برای برابری و زنستان که از حقوق زنان دفاع می کنند، هرکدام به ۶ ماه زندان تعزیری محکوم شده اند. گزارشگران بدون مرز اعلام کردند: تنها جرم این چهار وب نگار انتشار مقالات و نظرات خود بر روی اینترنت است. وب نگاران فمنیست با احضارها و بازجوئی های مکرر قربانی سخت گیری های ناموجه مقامات قضائی هستند. ما خواهان توقف صدور احکام زندان و احضار و آزار وب نگاران و روزنامه نگاران هستیم. (گزارشگران بدون مرز ۱۳/۶/۸۷)

۲۶ ـ فدارسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه با انتشار اطلاعیه ای نگرانی شدید خود را در خصوص محکومیت چهار تن از اعضای کمپین یک میلیون امضاء اعلام کردند. در این اطلاعیه آمده است : دادگاه انقلاب تهران خانم ها پروین اردلان، ناهید کشاورز، جلوه جواهری و مریم حسین خواه را به اتهام تبلیغ علیه نظام و نوشتن مقالاتی برای دو روزنامه اینترنتی (زنستان و تغییر برای برابری) که از حقوق زنان در ایران دفاع می کنند، به ۶ ماه حبس محکوم کرد. این دو سازمان مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به محکومیت هایی که بر ضد این مدافعان حقوق زنان انجام شده و همچنان نشان دهنده ادامه سرکوب های شدید از سوی دولتمردان جمهوری اسلامی در قبال مدافعان حقوق بشر، به ویژه فعالان حقوق بشر زنان در کمپین یک میلیون امضاء است اعلام می دارند .(عصر نو ۱۵/۶/۸۷)

۲۷ ـ اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای به رفتار حکومت ایران با عمادالدین باقی روزنامه نگار و فعال حقوق بشر اعتراض کرد. نامبرده از مهر ماه سال گذشته در زندان بسر می برد. اتحادیه اروپا از مقامات ایرانی خواسته است تا تضییقات علیه عمادالدین باقی را متوقف کنند. آقای باقی باید در بیمارستانی خارج از زندان معالجه شود. همچنین در این بیانیه آمده است: دیگر فعالان حقوق بشر نیز در ایران زیر فشار و آزار و اذیت قضائی قرار دارند. دولت ایران با اقدامات خود پیمان های بین المللی را نقض می کند. (دویچه وله ۱۹/۶/۸۷)
۲۸ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای خواهان آزادی روزنامه نگار زندانی، مسعود کردپور شدند. در این اطلاعیه آمده است: تنها جرم این آموزگار و مدافع حقوق بشر، مصاحبه با رسانه های بین المللی و رسانه های محلی درباره تشدید سرکوب در کردستان و وخامت وضعیت حقوق بشر در این استان در چند سال اخیر است. گزارشگران بدون مرز خواهان آزادی فوری مسعود کردپور و ۵ روزنامه نگار زندانی در ایران هستند.
(گزارشگران بدون مرز ۲۰/۶/۸۷)

۲۹ ـ کنگره سالیانه انجمن بین المللی قلم طی قطعنامه ای با رای مطلق به افزایش نقض آزادی اندیشه و بیان در ایران و ادامه تهدید، محاکمه و حبس نویسندگان و روزنامه نگاران در ایران اعتراض کرد. در این قطعنامه نسبت به اعمال سانسور و ممانعت از انتشار صدها کتاب، فشار بر ناشران و وجین کردن کتابها از کتابخانه ها ابراز نگرانی شده است . قطعنامه این کنگره همچنین محاکمه یعقوب یاد علی، حکم حبس ۶ ماهه ی پروین اردلان و حکم ۱۱ سال زندان برای محمد صدیق کبودوندرا تقیبح کرده است. این قطعنامه خواستار آزادی فوری و بی قید شرط تمامی نویسندگان و روزنامه نگاران زندانی در ایران شد.(ایران امروز ۱۰/۷/۸۷)

۳۰ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای دستگیری “مجتبی لطفی” از مسئولان واحد اطلاع رسانی دفتر آیت الله منتظری را محکوم کرد. “مجتبی لطفی” وب نگار، همکار روزنامه های توقیف شده “خرداد” و “فتح” بدستور دادگاه ویژه روحانیت توسط مامورین امنیتی بازداشت شد. نامبرده بدلیل نوشتن مقاله ای درباره “رعایت حقوق بشر در امور مربوط به علما و روحانیون” در سایت توقیف شده “نقشینه” در اردیبهشت ماه سال ۸۳ بازداشت و در ۲۴ مرداد ماه در دادگاه ویژه روحانیت قم، بدون حضور وکیل مدافع به ۳سال و ۱۰ ماه زندان محکوم شد، اما با پرداخت ۶۵ میلیون تومان وثیقه بدلیل بیماری از زندان آزاد شد . (گزارشگران بدون مرز ۱۳/۷/۸۷)

۳۱ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ایران سالهاست که صدر نشین کشورهای خاورمیانه برای داشتن بیشترین تعداد روزنامه نگاران زندانی است. اکنون ۹ روزنامه نگار در بزرگترین زندان خاورمیانه برای روزنامه نگاران در بازداشت بسر می برند. گزارشگران بدون مرز از شرایط بازداشت ۶ روزنامه نگار زندانی در زندان اوین نگران است. چهار روزنامه نگار آذربایجانی علیرضا صرافی مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده “دیلماج” سعید محمدی سردبیر مجله ادبی “یاشماق” حسن راشدی و اکبر آزاد همکاران مجلات “یارپاق” و “وارلیق” که در تاریخ ۲۰ شهریور ماه بازداشت شده اند، همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین، سخت گیر ترین بخش زندان اوین که زیر نظر وزارت اطلاعات اداره می شود، بسر می برند. خانواده ها به گزارشگران بدون مرز گفته اند : که زندانیان شدیدا رنجور، ضعیف و خسته به نظر می آمدند، برخی از آنها بیمار و نیاز به درمان پزشکی دارند، همچنین محمد حسن فلاحیه زاده شدیدا بیمار و نیاز به معالجه جدی در خارج از زندان دارد .از ملاقات محمد صدیق کبودوند مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده “پیام مردم” با فرزندانش ممانعت بعمل آمده است. نامبرده از سوی مقامات امنیتی برای انحلال ” سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ” و پذیرش ” انتشار گزارش هایی نادرست ” شدیدا تحت فشارهای روحی و جسمی قرار دارد. (گزارشگران بدون مرز ۲۴/۷/۸۷)

۳۲ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای در رابطه با سلامت روزنامه نگار زندانی محمد حسن فلاحیه زاده به دلیل اعتصاب غذا ابراز نگرانی کرد. نامبرده خبرنگار تلوزیون العالم، شبکه عرب زبان رادیو تلوزیون دولتی ایران است، که از آذر ۸۵ در زندان بسر می برد. وی در دادگاهی غیر علنی و بدون داشتن وکیل مدافع به اتهام « جاسوسی» به ۳ سال زندان و پرداخت جریمه سنگین مالی محکوم شده است. صالح نیکبخت وکیل مدافع این روزنامه نگار زندانی اعلام کرد: موکلش در اعتراض به حکم زندان و برای اعاده دادرسی دست به اعتصاب غذا زده است. وکیل مدافع علی رغم امضای وکالت نامه از سوی موکلش تاکنون نتوانسته است به پرونده دسترسی داشته باشد.(گزارشگران بدون مرز ۲۶/۷/۸۷)

۳۳ ـ گزارشگران بدون مرز هفتمین رده بندی جهانی آزادی مطبوعات را منتشر کرد. این رده بندی معیاری برای سنجش آزادی مطبوعات در ۱۷۳ کشور جهان است و هر ساله از سوی گزارشگران بدون مرز منتشر می شود:در این گزارش ایران در رده ۱۶۶ قرار دارد. پس از ایران کشورهای چین، ویتنام، کوبا، برمه، ترکمنستان، کره شمالی و اریتره در آخر جدول قرار دارند. ۶ کشور خاورمیانه هر سال در پائین ترین رده های جدول رده بندی جهانی آزادی مطبوعات قرار می گیرند. قهرمانان سرکوب در این منطقه امسال نیز رده خود را حفظ کرده اند. آزادی بیان دیگر به اتوپیا تبدیل شده است. عراق ۱۵۸، سوریه ۱۵۹، لیبی ۱۶۰، عربستان سعودی ۱۶۱، فلسطین ۱۶۳ و ایران ۱۶۶ . روزنامه نگاران یا در محاق سانسوری همه جانبه قرار دارند و یا با خشونتی تباه کننده دست به گریبانند. ایران سالهاست که صدر نشین کشورهای خاورمیانه برای داشتن بیشترین تعداد روزنامه نگار زندانی است. ایران با ۱۰ روزنامه نگار و وب نگار زندانی بزرگترین زندان خاورمیانه برای روزنامه نگاران است.
(گزارشگران بدون مرز ۱/۸/۸۷)

۳۴ ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه (OMCT) با انتشار بیانیه ای مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به تائید حکم ۱۱ سال زندان محمد صدیق کبودوند، روزنامه نگار و دبیر سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در دادگاه تجدید نظر اعلام کردند. در این بیانیه از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته شده است تحت هر شرایطی سلامت روحی و جسمانی آقای محمد صدیق کبودوند را تضمین کنند و اطمینان دهند که وی از درمان پزشکی کافی بهره مند خواهد شد. همچنین اطمینان دهند که ایشان را هر چه سریعتر و بدون هیچ گونه قید و شرطی آزاد خواهند کرد چرا که حبس وی خودسرانه بوده است. اطمینان دهند که هر گونه اتهام خودسرانه برضد آقای کبودوند رفع خواهد شد، زیرا این اتهامات صرفا بدلیل فعالیت های وی در زمینه حقوق بشری مطرح شده است. سریعا به هرگونه اقدام تهدیدآمیز و آزاردهنده به آقای کبودوند و همچنین تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند. به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر، تصویب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ ۹ دسامبر ۱۹۹۸ احترام گذاشته و آن را رعایت کنند. به طور کلی، تحت هر شرایطی اطمینان دهند که مفاد حقوق بشر و دیگر عهدنامه های بین المللی و منطقه ای که در زمینه حقوق بشر فعالیت می کنند و ایران نیز آنها را به رسمیت می شناسد رعایت خواهند شد.
(فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر ۷/۸/۸۷)

۳۵ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای از مقامات مسئول جمهوری اسلامی ایران درخواست کرده به تهدید و آزار علیه مدافعان حقوق زنان پایان دهند. در این اطلاعیه آمده است: ما از مقامات مسئول جمهوری اسلامی می خواهیم به آزار و تهدید علیه مدافعان حقوق زنان که نشانگر وحشت حاکمیت از انتقادات آنهاست، پایان دهند. تنها جرم وب نگاران فمینیست استفاده از آزادی بیان برای روشنگری درباره وضعیت زنان در کشور است. ماموران امنیتی در فرودگاه مانع خروج سوسن طهماسبی عضو تحریریه و مسئول صفحات انگلیسی سایت تغییر برای برابری از کشور شدند و وی را به دادگاه احضار کرده اند. از سوی دیگر ناهید کشاورز و محبوبه حسین زاده دو همکار سایت های تغییر برای برابری، زنستان و مدرسه فمینیستی جهت محاکمه به دادگاه انقلاب احضار شدند. تاکنون بیش از ۵۰ نفر از فعالان کمپین بازداشت و برای آنها پرونده قضایی تشکیل شده است. (گزارشگران بدون مرز ۸/۸/۸۷)

۳۶ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای در رابطه با تائید حکم یازده سال زندان محمد صدیق کبودوند در دادگاه تجدید نظر استان تهران اعلام کرد: محمد صدیق کبودوند با اتهاماتی بی پایه محکوم به زندان شده است. دفاع از حقوق بشر “اقدام علیه امنیت ملی” نیست. این فقط بهانه ای برای به سکوت وادار کردن روزنامه نگاری است که در نوشته هایش همیشه به تبعیض و نابرابری علیه اقلیت های قومی اعتراض کرده است. حقوق اولیه این روزنامه نگار از جمله حق درمان و ملاقات از سوی مقامات قضائی- امنیتی پایمال می شود. مسئولان جمهوری اسلامی، مسئول سلامت زندانیان هستند. محمد صدیق کبودوند نیاز فوری پزشکی در خارج از زندان را دارد. (گزارشگران بدون مرز ۹/۸/۸۷)

۳۷ ـ فدارسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه با انتشار اطلاعیه ای اعلام کردند: نگین شیخ اسلامی رئیس سازمان غیر دولتی “آذر مهر” و یکی از اعضای فعال کمپین “یک میلیون امضاء” بطور خودسرانه دستگیر و در حبس بسر می برد در این بیانیه از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته شده است : تحت هر شرایطی سلامت روحی و جسمی نگین شیخ اسلامی و دیگر اعضای فعال در کمپین “یک میلیون امضاء” را تضمین کنند، اطمینان دهند که خانم شیخ اسلامی هر چه سریعتر و بدون هیچ گونه قید و شرطی آزاد خواهد شد، زیرا حبس او خودسرانه بوده و کاملا مشخص است که صرفا بدلیل فعالیت های وی در زمینه حقوق زنان صورت گرفته، اطمینان دهند که هرگونه اتهام خود سرانه بر ضد مدافعان حقوق زنان که در کمپین “یک میلیون امضاء” فعالیت می کنند رفع خواهد شد . سریعا به هرگونه اقدام تهدید آمیز و آزاردهنده در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند. به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر، تصویب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ ۹ دسامبر ۱۹۸۸ احترام گذاشته و آن را رعایت کنند. به طور کلی تحت هر شرایطی اطمینان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادی های اصلی در ایران مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر عهد نامه های بین المللی و منطقه ای که در زمینه حقوق بشر فعالیت می کنند و ایران نیز آنها را به رسمیت می شناسد رعایت خواهند شد. (فدارسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر ۱۰/۸/۸۷)

۳۸ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای اعلام کردند: هفته نامه “شهروند امروز” یک روز پس از انتقاد آیت الله خامنه ای از مطبوعات، بدستور هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف شد. آیت الله خامنه ای در سخنرانی خود بار دیگر به مطبوعات درباره انتقاد از دولت هشدار داده بود. وی در دفاع از دولت رئیس جمهور احمدی نژاد گفت: برخی افراد برای سیاه نمائی در فضای جامعه و ایجاد اغتشاش ذهنی و تردید در مردم تلاش می کنند. از آغاز سال جاری میلادی تا امروز، بیش از ۳۰ نشریه توقیف شده اند. در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است که سولماز ایگدر، وب نگار سایت “کانون زنان ایرانی” از سوی شعبه ۳۱ دادگاه شهرری به ۶ ماه زندان محکوم شد. دستگاه قضائی ایران به خدمت دولت درآمده است. روزنامه نگاران منتقد هیچگاه در دادگاهی عادلانه محاکمه نمی شوند. امروز سولماز ایگدر از حق قانونی خود برای درخواست تجدید نظر هم محروم شده است.
(گزارشگران بدون مرز ۱۷/۸/۸۷)

۳۹ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای دستگیری شهناز غلامی روزنامه نگار و مدیر وبلاگ ” آذر زن ” را محکوم کرد. در این اطلاعیه آمده است: شهناز غلامی دومین وب نگار است که در کمتر از دو ماه دستگیر شده است. دستگیری وب نگاران تلاش برای به سکوت وادار کردن منتقدان حکومت اسلامی است. مسئولان حکومتی که تقریبا همه رسانه های جهان را ابزاری برای تعرض به حق حاکمیت ایران معرفی کرده اند. ما خواهان آزادی وب نگاران زندانی هستیم.(گزارشگران بدون مرز ۱/۹/۸۷)
۴۰ ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه با انتشار بیانیه ای اعلام کردند. یوسف عزیزی بنی طرف روزنامه نگار روزنامه “همشهری” و عضو “کانون نویسندگان ایران” در دادگاه تجدید نظر به ۵ سال زندان محکوم شده است. در این بیانیه از دولتمردان جمهوری اسلامی ایران در خواست شده است: تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی آقای یوسف عزیزی بنی طرف را تضمین کنند. با توجه به مفاد عهد نامه بین المللی در زمینه حقوق بشر، در هر شرایطی به حق او در داشتن یک دادگاه عادل و بی طرف احترام بگذارند. سریعا به هرگونه اقدام تهدید آمیز و آزار دهنده در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند. به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر تصویب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ ۹ دسامبر ۱۹۹۸ احترام گذاشته و آن را رعایت کنند. به طور کلی، تحت هر شرایطی اطیمنان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادیهای اصلی در ایران مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر عهد نامه های بین المللی و منطقه ای که در زمینه حقوق بشر فعالیت می کنند و ایران نیز آنها را به رسمیت می شناسد رعایت خواهند شد.(فدارسیون جامعه های حقوق بشر ۱/۹/۸۷)

۴۱ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه اعلام کرد: در ایران روزنامه نگاران فقط زندانی نمی شوند، مورد ضرب وشتم هم قرار می گیرند. در این اطلاعیه دستگیری بهمن توتونچی روزنامه نگار هفته نامه توقیف شده ” کرفتو ” محکوم شده است. ما خواهان آزادی فوری بهمن توتونچی هستیم که تاکنون هیچ اتهامی علیه وی به شکل رسمی طرح نشده است. هم چنین در تاریخ ۴ آذر محمد خالقی روزنامه نگار و همکار سایت خبری عصر ایران در شهرستان تکاب از سوی افراد ناشناس مورد حمله قرار گرفت و به ضرب چاقو و تیغ موکت بری زخمی شد. جمهوری اسلامی یکی از بدترین رژیم ها در عرصه آزادی رسانه هاست. مطبوعات، سایت های اینترنت و رادیو تلویزیون دولتی شدیدا تحت کنترل وزارت ارشاد و وزارت اطلاعات قرار دارند.(گزارشگران بدون مرز ۶/۹/۸۷)

۴۲ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای محکومیت مجتبی لطفی وب نگار و از مسئولان واحد اطلاع رسانی دفتر آیت الله منتظری، را به زندان و تبعید محکوم کرد. دادگاه ویژه روحانیت در پشت درهای بسته این وب نگار را به ۴ سال زندان و ۵ سال تبعید از شهر قم محکوم کرده است. گزارشگران بدون مرز اعلام کرد: دادگاه ویژه روحانیت نهادی مستقل از دستگاه قضایی ایران است و تحت نظر ولی فقیه اداره می شود این حکم ناعادلانه با اتهامات واهی و بدون امکان دفاع از خود علیه مجتبی لطفی صادر شده است. ما تاکید می کنیم که بازداشت و محکومیت مجتبی لطفی افتضاحی غیرانسانی و اقدامی است برای ایجاد رعب و وحشت در میان وب نگاران و روزنامه نگاران منتقد. ما خواهان آزادی فوری مجتبی لطفی هستیم.(گزارشگران بدون مرز ۱۱/۹/۸۷)

۴۳ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: تصمیم اخیر مقامات قضایی ایران برای تشکیل دادسرای ویژه جرایم اینترنتی را اقدامی در جهت تشدید سرکوب در عرصه اینترنت می داند و آنرا محکوم می کند. ناتوانی در مهار ۱۸ میلیون کار بر اینترنتی دولت جمهوری اسلامی را به سوی ایجاد رعب و وحشت سوق داده است. تصمیم سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران نشانگر واقعی وضعیت اینترنت در ایران است: در این کشور کاربران اینترنتی همچون موجوداتی خطرناک تحت کنترل قرار می گیرند. تشکیل دادسرای ویژه برای جرایم اینترنتی بخشی از طرح گسترده سرکوب است که مقامات دولتی برای مهار آزادی بیان بر روی اینترنت آماده کرده اند. اسماعیل جعفری مدیر وبلاگ ” راه مردم ” و روزنامه نگار از سوی دادگاه انقلاب بو شهر به پنج ماه زندان محکوم شده است. این روزنامه نگار در اردیبهشت ماه به مدت ۳ هفته بازداشت گردید و سپس با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. گزارشگران بدون مرز صدور حکم زندان برای این روزنامه نگار و وبلاگ نویس را محکوم می کند. این سومین وب نگار است که در سال جاری به زندان محکوم می شود. این سخت گیری قابل پذیرش نیست. ما خواهان لغو احکام صادر شده و آزادی وب نگاران زندانی هستیم.
(گزارشگران بدون مرز ۲۲/۹/۸۷)

۴۴ ـ محمد صدیق کبودوند مدیر سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده ” پیام مردم ” که به اتهام ” فعالیت علیه امنیت ملی” توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۱ سال زندان محکوم شده است. به توصیه انجمن بین المللی قلم(INTERNATIONALPEN) توسط هئیت مدیره انجمن قلم سوئد(SWEDISH PEN) به عضویت افتخاری این انجمن پذیرفته شد. در اطلاعیه انجمن قلم سوئد آمده است: محمد صدیق کبودوند بدلیل شکنجه در زندان در وضعیت جسمی نامناسبی بسر می برد.(ایران امروز ۲۶/۹/۸۷)

۴۵ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای نگرانی عمیق خود را از شرایط بازداشت و وضعیت سلامت محمد صدیق کبودوند اعلام کرد. این روز نامه نگار برای دومین بار در زندان قربانی نارسایی قلبی شده است. محمد صدیق کبودوند بهای دفاع از آزادی بیان و تعهدش به حقوق بشر را می پردازد.این روز نامه نگار علیرغم توصیه پزشکان درمانگاه زندان اوین محروم از حق درمان شده است.ما از مقامات مسئول ایران می خواهیم که سلامت این زندانی را تضمین کنند. به خطر افتادن زندگی وی قابل پذیرش نیست.(گزارشگران بدون مرز ۲۹/۹/۸۷)

۴۶ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: در حالی که اتحادیه اروپا و مجمع عمومی سازمان ملل جمهوری اسلامی را به رعایت حقوق بشر و حقوق زندانیان فرا خوانده اند. گزارشگران بدون مرز از مقامات مسئول ایران می خواهد رای صادره از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در محکومیت امید رضا میر صیافی را لغو کند. این وبلاگ نویس به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به خمینی و خامنه ای به دو سال و نیم زندان محکوم شده است. گزارشکران بدون مرز در این باره اعلام می کند: صدور این حکم سنگین برای ابراز نظر یک وبلاگ نویس سنگین و نا موجه است ایران از جمله کشورهای سرکوبگر در عرصه اینترنت است. وبلاگ نویسانی که صدای اعتراض خود را بلند می کنند با محکومیت های سنگین مواجه می شوند.
(گزارشگران بدون مرز ۲۹/۹/۸۷)

۴۷ ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط محمد صدیق کبودوند شد. در این بیانیه آمده است: آقای کبودوند در ۱۷ دسامبر در زندان اوین دچار حمله قلبی شده است. در بندی که آقای کبودوند نگهداری می شود زندانیان از خدمات پزشکی کافی محروم هستند و زندانیان از مشکلات جدی پزشکی رنج می برند.شرایط آقای کبودوند در صورتی که در زندان بماند بدتر نیز خواهد شد. به توصیه پزشکان وی حداقل به یک ماه مراقبت های پزشکی خارج از زندان نیاز دارد. محمد صدیق کبودوند به دلیل تاسیس “سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان” در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۰۸ به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. عفو بین الملل محمد صدیق کبودوند را یک زندانی عقیدتی می داند که صرفا بدلیل اعمال صلح طلبانه و استفاده از حق آزادی بیان و ایجاد تشکل به زندان افتاده است.(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲/۱۰/۸۷)

۴۸ ـ سازمان جهانی مبارزه با شکنجه و فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر با انتشار بیانیه ای اعلام کردند : آقای محمد صدیق کبودوند دبیر سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده ” پیام مردم کردستان ” در زمانی که در حبس خودسرانه بسر می برده متحمل حمله قلبی شده و اکنون نیاز فوری به درمان پزشکی دارد . آقای کبودوند در ۱۷ دسامبر ۲۰۰۷ در داخل سلولش دچار حمله قلبی شد و از این پس جان او در خطر می باشد .در این بیانیه از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته شده است : تحت هر شرایطی سلامت روحی و جسمانی آقای محمدصدیق کبودوند را تضمین کنند و اطیمنان دهند که او از هر گونه مداوای پزشکی برخوردار خواهد شد. هر چه سریعتر و بدون هیچ گونه قید و شرطی محمدصدیق کبودوند را آزاد کنند زیرا حبس او کاملا خودسرانه است . سریعا به هر گونه اقدام تهدیدآمیز و آزار دهنده در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران و همچنین آقای کبودوند پایان دهند . به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر، تصویب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ ۹ دسامبر ۱۹۹۸ احترام گذاشته و آن را رعایت کنند . به ویژه ماده اول آنکه می گوید : ” هر شخصی به صورت فردی یا گروهی این حق را دارد که در سطوح ملی و بین المللی اقدام به حمایت از حقوق بشر کند و آزادیهای اصلی را تحقق بخشد . ” بطور کلی، تحت هر شرایطی اطمینان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادیهای اصلی در ایران مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر عهدنامه های بین المللی و منطقه ای که در زمینه حقوق بشر فعالیت می کنند و ایران نیز آنها را به رسمیت می شناسد رعایت خواهند شد.(اخبار روز ۳/۱۰/۸۷)

۴۹ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای دستگیری حسین درخشان وبلاگ نویس سایت “سردبیر خودم” را محکوم کرد.تایید دستگیری رسمی حسین درخشان توسط سخنگوی قوه قضائیه، نمونه ای دیگر از محدودیت آزادی بیان در ایران است . این شیوه دستگیری و چگونگی انتشار خبر آن اقدامی برای ایجاد رعب و وحشت در میان وبلاگ نویسان است . ما از مقامات قضایی خواهان مشخص کردن اتهامات این وبلاگ نویس و آزادی وی بنابر قوانین جاری کشور هستیم . حسین درخشان در تاریخ ۱۱ آبان توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت شد . در سال ۲۰۰۸ ایران یکی از سرکوبگرترین کشورها در عرصه اینترنت بوده است . ده ها وبلاگ نویس برای انتشار مطالب بر روی سایت های خود بازداشت و مورد تهدید قرار گرفتند. (گزارشگران بدون مرز ۱۱/۱۰/۸۷)

۵۰ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای توقیف روزنامه کارگزاران و حمله به خانه شیرین عبادی توسط بسیجیان هوادار حکومت را محکوم کرد . گزارشگران بدون مرز سوءاستفاده دولت جمهوری اسلامی از رویدادهای بین المللی را برای توقیف روزنامه کارگزاران و بسیج طرفداران حکومت برای حمله به خانه وکیل مدافع حقوق بشر شیرین عبادی را محکوم می کند . در سال ۲۰۰۸ در ایران ۳۰ نشریه توقیف شده است که ۲۲ مورد توقیف از سوی هئیت نظارت بر مطبوعات انجام گرفته است . این ارگان سانسور، شمشیر دولت احمدی نژاد در ” جنگ علیه مطبوعات ” است . از سوی دیگر بسیجیان سازماندهی شده از سوی سپاه پاسداران در مقابل منزل شیرین عبادی تجمع کرده، علیه وی و کانون مدافعان حقوق بشر شعار دادند.(گزارشگران بدون مرز ۱۳/۱۰/۸۷)

۵۱ ـ دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: جایزه بین المللی « هلمن ـ همت» سال ۲۰۰۹ را به محمد صدیق کبود وند روزنامه نگار زندانی و فعال حقوق بشر در ایران اهدا می کند. دیده بان حقوق بشر هر سال این جایزه را به نویسندگانی اهدا می کند که به خاطر ابراز دیدگاههای مخالف انتقاد از مقامها و اقدامات حکومت و یا گزارش موضوعاتی که حکومت با انتشار آنها مخالف است، مجازات می شوند. مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیده بان حقوق بشر می گوید: کبودوند با وجود نیاز اضطراری به مراقبت های پزشکی امکانات کافی در اختیار ندارد. وی می افزاید: تجربه او گواهی ناگوار مخمصه روزنامه نگاران، دگر اندیشان و سایر منتقدین مسالمت آمیز در ایران امروز است. محمد صدیق کبودوند بنیانگذار سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، مدیر مسئول نشریه توقیف شده “پیام مردم” و نویسنده کتابهای “نیمه دیگر”، “برزخ دمکراسی” و “جنبش اجتماعی” با تائید شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران به ۱۰ سال حبس محکوم شده و از اول ژوئیه ۲۰۰۷ در زندان بسر می برد.(دیده بان حقوق بشر ۳/۱۱/۸۷)

۵۲ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای تصمیم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای اعلام ممنوعیت فعالیت تلویزیونی فارسی بی بی سی در ایران و همچنین ممنوعیت همکاری روزنامه نگاران ایرانی با رسانه های خارجی را محکوم کرد . در این اطلاعیه آمده است : دولت ایران نه تنها مانع پوشش خبری رویدادهای ایران از سوی خبرنگاران داخلی می شود که تلاش می کند رسانه های خارجی را هم به سکوت وادار کند . دولت جمهوری اسلامی ایران با موج تازه تشدید فشار بر مدافعان حقوق بشر و روزنامه نگاران وارد مرحله ای تازه ای از سرکوب شده است . در نگاه آنها رسانه های خارجی شاهدانی مزاحم هستند .(گزارشگران بدون مرز ۴/۱۱/۸۷

۵۳ ـ گزارشگران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای موج تازه مسدود سازی سایت های اینترنتی اطلاع رسانی را که از تاریخ ۵ بهمن در ایران آغاز شده است را محکوم کرد . سایت های فارسی رادیو دویچه وله آلمان، رادیو بین المللی فرانسه و سایت فارسی شبکه تلویزیونی العربیه مسدود شده اند . همچنین سایتهای خبری فردا و پارسینه و سایت ادبی هفتان مسدود شده اند . در این اطلاعیه آمده است : دولت جمهوری اسلامی ایران بعد از حمله به مدافعان حقوق بشر و روزنامه نگاران در داخل کشور، سانسور بر روی اینترنت تنها فضای آزاد برای شهروندان را تشدید می کند . مسدودسازی سایت های اینترنت امری تازه در ایران نیست اما سانسور رسانه های بین المللی به شکل سراسری نگران کننده است . ما خواهان پایان دادن به ایجاد محدودیت برای منابع اطلاع رسانی هستیم.(گزارشگران بدون مرز ۹/۱۱/۸۷)

۵۴ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای توقیف هفته نامه « همت» را محکوم کرد. در این اطلاعیه آمده است:توقیف یک نشریه برای استفاده از طنز و سینما در شکل انتشاراتی آن به شوخی شبیه است. در ایران نه تنها اطلاع رسانی، که نگاه طنز نشریات به مسائل نیز مشمول مجازات می شود. هفته نامه همت آخرین شماره خود را در تاریخ ۱۳ بهمن ماه، تحت عنوان “احمدی نژاد کشون” به انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داده بود. در این شماره نشریه که صفحه اول آن بصورت آفیش فیلم های سینمائی تهیه شده بود، با انتشار تصویر و نام بردن از برخی مقامات رسمی جمهوری اسلامی، آنها را تهیه کننده و یا بازیگر اصلی سناریوی “احمدی نژاد کشون” معرفی کرده بود.(گزارشگران بدون مرز ۱۷/۱۱/۸۷)

۵۵ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای زندانی کردن امید میر صیافی وبلاگ نویس را محکوم کرد . نامبرده به اتهام توهین به خمینی و خامنه ای و تبلیغ علیه نظام به دو سال و نیم زندان محکوم شده است . ” این بازداشت نشانگر شدت سرکوب آزادی بیان در ایران است . به امیدرضا میرصیافی با تاخیر در ارسال حکم محکومیت برای وکلای مدافع اجازه فرجام خواهی و دادگاه تجدید نظر داده نشد. در این اطلاعیه آمده است ما خواهان آزادی وی هستیم “. (گزارشگران بدون مرز ۲۱/۱۱/۸۷)

۵۶ ـ دیده بان حقوق بشر و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه ای از دادگاه تجدید نظر در تهران خواستند که احکام صادره برای چهار روزنامه نگار و وبلاگ نویس بنامهای امید معماریان، روزبه میر ابراهیمی، شهرام رفیع زاده و جواد غلام تمیمی را پس بگیرند و خواستار تحقیق درباره شکنجه های مورد ادعای این وبلاگ نویسان شدند . این چهار وبلاگ نویس اعلام کرده اند در مهرماه ۱۳۸۳ در دوران بازداشت تحت شکنجه های جسمی و روحی بوده اند . (عصر نو ۲۲/۱۱/۸۷)

۵۷ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای تصمیم مقامات ایران مبنی بر ممنوع الخروج کردن عبدالرضا تاجیک روزنامه نگار مستقل و همکار کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم کرد. ما از این اقدام غیر قانونی متاسفیم ممنوع الخروج کردن روزنامه نگاران اقدامی است از سوی مقامات جمهوری اسلامی که معمولا علیه صداهای معترض بکار گرفته می شود. اتخاذ این سیاست نخست برای قطع کردن رابطه روزنامه نگاران با جهان خارج و سپس تنبیه آنان به دلیل داشتن رابطه با سازمانهای مدافع حقوق بشر و رسانه های جهانی است.عبدالرضا تاجیک برای سخنرانی در کنفرانسی که از سوی بنیاد « سه فرهنگ» به مناسبت سی امین سالگرد انقلاب ایران برگزار می شد، عازم اسپانیا بود.(گزارشگران بدون مرز ۳۰/۱۱/۸۷)

۵۸ ـ رکسانا صابری ۳۱ ساله خبرنگار امریکایی ـ ایرانی که برای رسانه هایی از جمله رادیو ” ان پی آر ” و ” بی بی سی ” گزارش تهیه می کرد . حدود یک ماه پیش توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده است . ” کمیته حمایت از خبرنگاران ” ایران را ششمین زندان مهم خبرنگاران در سال ۲۰۰۸ خوانده است. به گزارش این گروه، بیش از ۳۰ خبرنگار در سال ۲۰۰۸ در ایران زندانی شده اند. (رادیو فردا ۱۱/۱۲/۸۷)

۵۹ ـ گزارشگران بدون مرز به مناسبت روز جهانی مبارزه با سانسور، بر روی اینترنت لیست کشورهای دشمن اینترنت را منتشر کرد. در این گزارش آمده است: چین بزرگترین زندان جهان برای وب نگاران است، ویتنام و ایران مقام دوم وسوم را از آن خود کرده اند. ایران در صدر کشورهای سرکوبگر آزادی بیان بر روی اینترنت در خاورمیانه است. هم اکنون چهار وب نگار در زندان بسر می برند. (گزارشگران بدون مرز ۲۲/۱۲/۸۷)

۶۰ ـ دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد : مقامهای ایرانی رکسانا صابری روزنامه نگار ۳۱ساله را بدون هیچ اتهامی و بطور غیرقانونی بازداشت کرده اند . صابری از ۳۰ ژانوایه ۲۰۰۹ تاکنون بدون آنکه اتهام او روشن شود در بند زندانیان سیاسی زندان اوین، محبوس است . دیده بان حقوق بشر از مسئولین ایرانی می خواهد این روزنامه نگار را فورا آزاد کنند. مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر می گوید : در حقیقت ایران همچنان یکی از بزرگترین زندانهای روزنامه نگاران در جهان است . صابری شهروندی که تابعیت دو گانه ایرانی ـ آمریکایی دارد از پدری ایرانی و مادری ژاپنی متولد شده است . او در طی ۶ سال گذشته در ایران زندگی کرده است . شبکه های بی بی سی، فاکس، ان پی آر، اف اس ان و روز نامه وال استریت ژورنال نامه ای در حمایت از رکسانا صابری نگاشته و از ایران خواستند امکان دسترسی به او را فراهم کند.(ایران امروز ۲۳/۱۲/۸۷

۶۱ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای، ضمن اظهار تاسف و تاثر از مرگ وبلاگ نویس جوان امیدرضا میر صیافی خواهان بررسی و تحقیق فوری در باره چگونگی مرگ این وبلاگ نویس شد. در این اطلاعیه آمده است : ما مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران را بدلیل اول دستگیری خودسرانه این وبلاگ نویس و سپس عدم کمک رسانی پزشکی مناسب، مسئول مرگ امیدرضا میرصیافی می دانیم. مرگ غم انگیز امیدرضا میرصیافی نشان می دهد که رژیم ایران یکی از بدترین حکومت های جهان برای روزنامه نگاران و وب نگاران است.ما خواهان تشکیل کمیسیون مستقلی برای روشن کردن علل و چگونگی مرگ این وبلاگ نویس جوان هستیم. محمدعلی دادخواه وکیل این وبلاگ نویس گفت: از طریق پزشک زندانی حسام فیروزی از مرگ موکل خود مطلع شده است. وبلاگ نویس جوان در شرایط بازداشت افسرده شده بود. بنا به گفته پزشک زندانی، مرگ امیدرضا میرصیافی صد در صد در اثر عدم مراقبت های لازم بوده است. این وبلاگ نویس با عدم موافقت مسئولان قضایی با مرخصی اش از دو روز پیش شدیدا آزرده شده بود.(گزارشگران بدون مرز ۲۸/۱۲/۸۷

۶۲ ـ دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: مقام های ایران باید هر چه سریعتر مرگ امیر حسین حشمت ساران زندانی ۴۹ ساله در زندان گوهردشت را مورد تحقیق قرار دهند و گزارش مراقبت های پزشکی از او را بطور کامل منتشر کنند.روند این تحقیق باید بستگان او را در برگیرد. این سومین زندانی سیاسی است که طی سه سال گذشته در گوهر دشت جان داده است. معاون بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر می گوید:« ما به وضوح شاهد روند نگران کننده ای از مرگ زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت هستیم » وی می افزاید« حکومت ایران موظف است در مورد این مرگ ها تحقیق کند و اقداماتی برای اطمینان از عدم آزار زندانیان و یا بی توجهی های پزشکی به آنها انجام دهد». در این بیانیه آمده است: یک وبلاگ نویس بنام امیدرضا میر صیافی در ۱۸ مارس و بدنبال عدم برخورداری از مراقبت های پزشکی مناسب جان داد .مرگ او نگرانی در مورد رفتار با زندانیان سیاسی در ایران و دسترسی آنها به امکانات پزشکی را افزایش داده است. براساس «قوانین استاندارد حداقل برای رفتار با زندانیان » سازمان ملل متحد زندانیانی که نیاز به معالجات پزشکی در بیرون از زندان دارند باید به مراکز تخصصی و یا بیمارستانهای غیر نظامی منتقل شوند.(اخبار روز ۲۹/۱۲/۸۷)
نشریات دانشجویی توقیف شده:
۱ـ امتیاز نشریه دانشجویی “بولود” به مدیر مسئولی حمید قربان علیزاده پس از انتشار هفت شماره بدستور حجت الاسلام راعی نماینده خامنه ای در دانشگاه آزاد مهاباد لغو گردید.(ساوالان سسی ۲۹/۱/۸۷)

۲ ـ نشریه دانشجویی “ایرانشهر” به مدیر مسئولی اکرم شیخ پور بدلیل انتشار مطالبی در مورد زنان و مشکلات آزادی زنان در ایران به اتهام توهین به مقدسات تحت فشار نمایندگی ولی فقیه و حراست دانشگاه رازی بدستور کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه توقیف شد.(امیر کبیر ۳/۲/۸۷)

۳ ـ امتیاز ماهنامه”پاتوق” که از سوی تعدادی از دانشجویان دانشکده خبر انتشار می یافت بدستور رئیس دانشگاه لغو گردید. لازم به یادآوری است که احمدزاده کرمانی ۲۹ ساله رئیس دانشکده خبر فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق و دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه آزاد است.(ادوار نیوز ۶/۲/۸۷)

۴ ـ نشریه دانشجویی”طاق بستان” به مدیر مسئولی اشکان مسیبیان پس از انتشار ۲ شماره به اتهام نشر اکاذیب با شکایت حراست دانشگاه بدستور کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی برای مدت ۳ ماه به تعلیق از فعالیت محکوم شد.(امیر کبیر ۱۲/۲/۸۷)

۵ ـ نشریه دانشجویی”شالیزار” که از سال ۸۴ توسط تعدادی از دانشجویان در دانشگاه گیلان منتشر می شد، بدستور کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه توقیف گردید. شالیزار بصورت ماهانه و در ۲۴ صفحه بصورت مرتب منتشر می شد و هر ساله به مناسبت روز جهانی زن، روز جهانی کارگر و روز جهانی کودک ویژه نامه هایی را منتشر می کرد.(تغییر برای برابری ۲۰/۲/۸۷)

۶ ـ مامورین حراست دانشگاه یزد مانع پخش نشریه دانشجویی”اندیشه سبز” شدند و نشریات را با خود بردند. این مامورین مدتی پیش نیز مانع پخش نشریه دانشجویی”پرومته” به مدیر مسئولی فرخ باستانی شده بودند و نشریات را با خود برده بودند. ماموران امنیتی با تلفن به خانواده های این دانشجویان اعلام کرده اند که اگر فرزندان شان از مدیر مسئولی نشریات کناره گیری نکنند بازداشت خواهند شد.(امیر کبیر ۲۲/۲/۸۷)

۷ ـ امتیاز نشریه دانشجویی”یاغیش” به مدیر مسئولی حسین اسداللهی پس از انتشار یک شماره به حکم کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه ارومیه لغو گردید. همچنین نشریه دانشجویی”سهند” به مدیر مسئولی امید هاشمی توقیف شد. در ضمن هشتمین شماره نشریه دانشجویی”بولود” توسط ماموران حراست دانشگاه آزاد مهاباد جمع آوری شد.(ساوالان سی ۲۸/۲/۸۷)

۸ ـ نشریات دانشجویی”هوال” و “نیسیر” که توسط دانشجویان دانشگاه رجایی منتشر می شد به حکم کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی توقیف شدند.(اعتماد ۲۹/۲/۸۷)

۹ ـ نشریه دانشجویی”پرومته” به مدیر مسئولی فرخ باستانی به علت چاپ مقالاتی در نقد اعدام و سنگسار به اتهام توهین به اسلام پس از انتشار ۲ شماره به حکم کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه یزد بطور دائم توقیف گردید. قبلا نشریات دانشجویی”زمستان”و”بیان آزاد” هم در دانشگاه یزد توقیف شده بودند.
(امیر کبیر ۵/۳/۸۷)

۱۰ ـ نشریه دانشجویی”وریا” به مدیر مسئولی نوید غفاری به حکم کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه شیراز به اتهام انتقاد از دولت احمدی نژاد برای مدت یکسال توقیف گردید.(امیر کبیر ۱۳/۳/۸۷)

۱۱ ـ نشریه دانشجویی”چرو” به مدیر مسئولی عباس توفیقی که به زبان کردی منتشر می شد به حکم کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه توقیف گردید.(امیر کبیر ۲۱/۳/۸۷)

۱۲ ـ نشریه دانشجویی”تریفه” به مدیر مسئولی رزگار خضری با شکایت استاندار مازندران به حکم کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه مازندران توقیف گردید.(امیر کبیر ۱۹/۳/۸۷)

۱۳ ـ نشریه دانشجوئی “سایان” به حکم کمیته ناظر بر نشریات دانشجوئی دانشگاه پیام نور اردبیل توقیف شد. (ساوالان سی ۱۹/۴/۸۷)

۱۴ ـ نشریه دانشجوئی ستارخان که در مورد مسائل و مشکلات آذربایجان و بصورت ماهنامه در دانشگاه تبریز منتشر میشد، توقیف شد. به گفته یکی از دانشجویان دانشگاه تبریز فشار نسبت به این نشریه دانشجوئی از زمان انتشار اولین شماره آن، وجود داشته است. بطوریکه نشریه پس از شماره دوم خود در آبان ۸۴ با سنگ اندازیهای مسئولین، به مدت ۶ ماه منع انتشار شد و پس از انتشار شماره سوم آن با شکایتهای رسمی حراست دانشگاه، جامعه اسلامی دانشجویان و اطلاعات سپاه پاسداران آذربایجان شرقی مواجه و در تابستان ۸۵ مدیر مسئول آن جهت دفاع از اتهامات به کمیته ناظر نشریات دانشگاه تبریز احضار شدند. ولی با وجود تبرئه و رفع اتهام همچنان از نشر مجدد آن ممانعت می گردد. وی افزود: اخیرا با پیگیری دانشجویان تبریز و مدیر مسئول آن، شماره چهارم این نشریه به همراه ویژه نامه ای در مورد اعتراضات دانشجویان در آذربایجان در خرداد ۸۷ منتشر شده بود که همان ویژه نامه بهانه ای برای توقیف آن شد. (امیرکبیر ۱/۵/۸۷)

۱۵ ـ مدیر مسئول نشریه “نوای نو” (ارگان خبری انجمن اسلامی دانشجویان سهند) به حکم کمیته انضباطی این دانشگاه به ۶ ماه محرومیت محکوم شد. (امیرکبیر ۲/۵/۸۷)

۱۶ ـ نشریه دانشجوئی “راه سوم” پس از انتشار یک شماره به علت درج اخبار مربوط به دانشگاه زنجان و نشریه دانشجوئی “بانو” پس از انتشار دو شماره بدلیل چاپ عکس بدون روسری از سوسن تسلیمی، جهت بازجوئی به کمیته ناظر بر نشریات دانشجوئی دانشگاه علوم پزشکی شیراز احضار شدند. (خبرنامه شیراز ۱۳/۶/۸۷)

۱۷ ـ نشریه دانشجویی “بانو” پس از انتشار ۲ شماره به اتهام طرح مطالب موجب تضاد میان زن و مرد از طریق دفاع غیر شرعی از حقوق آنان در کمیته ناظر بر نشریات دانشجویان دانشگاه شیراز برای مدت ۳ ماه توقیف گردید. (امیر کبیر ۲/۷/۸۷)

۱۸ ـ نشریه دانشجویی « کیملیک» پس از انتشار ۱۰ شماره بدستور هیئت نظارت بر نشریات دانشجویی دانشگاه زنجان توقیف گردید.(سلام دمکرات ۲۹/۷/۸۷)

۱۹ ـ نشریه دانشجوئی “یولداش” به مدیر مسئولی مرتضی مرادی پس از انتشار ۵ شماره بدستور هیئت نظارت بر نشریات دانشجوئی زنجان توقیف گردید. (ساوالان سسی ۳/۸/۸۷)

۲۰ ـ در اولین جلسه شورای نظارت بر نشریات دانشجوئی دانشگاه سیستان و بلوچستان تعداد ۱۶ نشریه دانشجوئی اعم از سیاسی و علمی لغو امتیاز شدند. (امروز ۱۴/۸/۸۷)

۲۱ ـ نشریه دانشجویی “گام نو” نشریه دانشجویی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک به مدیر مسئولی “حمید مشایخی” به حکم کمیته نظارت بر نشریات دانشجویی توقیف و انتشار آن تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام گردید.(امیر کبیر ۳/۹/۸۷)

۲۲ ـ نشریه دانشجوئی « اتوپیا » بدستور مدیر کل فرهنگی دانشگاه امیرکبیر به اتهام توهین به شخص رئیس جمهور توقیف و جمع آوری شد. از این نشریه تاکنون ۴ شماره منتشر شده بود.(امیرکبیر ۱۸/۹/۸۷)

۲۳ ـ امتیاز نشریه دانشجویی ” بولود ” که به زبانهای ترکی و فارسی منتشر می شد، بدستور شورای فرهنگی دانشگاه آزاد مهاباد لغو گردید. حجت الاسلام مهدی زارعی رئیس دفتر فرهنگ اسلامی از پذیرش مدیر مسئول جدید معرفی شده امتناع ورزیده و پذیرش وی را مشروط به پر کردن فرمهای اداره اطلاعات توسط هیات تحریریه نشریه کرده بود. طی ماههای گذشته نشریات دانشجویی فرهنگی آذربایجانی نسیم، اولوس، آراز، اوزلوک، اویانیش، ستارخان، کیملیک، یولداش، یاغیش، آیدین، گله جک، قیچاق، گونش، یارپاق، تلنگر، چنلی بئل، یاشیل یول، آنایورد، سحر و آچیق سوز همگی توقیف شده اند.(آمیر کبیر ۲۴/۹/۸۷)

۲۴ ـ نشریه دانشجویی ” طاق بستان “به مدیر مسئولی اشکان مسیبیان به حکم علی بید مشکی رئیس کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه توقیف شد . (امیر کبیر ۱۳/۱۰/۸۷)

۲۵ ـ نشریه دانشجویی ترکی ـ فارسی ” خلج ” پس از انتشار دو شماره به اتهام قومیت گرایی و پان ترکیسم به حکم کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه یزد توقیف گردید.(امیر کبیر۲۱/۱۰/۸۷)

۲۶ ـ نشریه دانشجویی ” نگاه نو ” به اتهام توهین به مقدسات به حکم کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی برای مدت ۶ ماه توقیف گردید . (امیر کبیر ۲۹/۱۰/۸۷)

۲۷ ـ امتیاز نشریات دانشجوئی “پیک آزادی”، “ایران آرمانی”، “توتم”، “راه سوم”، “رهپویه”، “نسیم شمال”، “طلایه” و “ایده نو” به صاحب امتیازی انجمن های اسلامی دانشجویان دانشکده های پرستاری، پزشکی، پیراپزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی و بهداشت و تغذیه دانشگاه شیراز بدستور محمد هادی ایمانیه لغو گردید. (امیرکبیر ۳/۱۱/۸۷)

۲۸ ـ هفته نامه دانشجویی ” پویش ” به مدیر مسئولی حمید صحرائی به اتهام تشویش اذهان عمومی و توهین به مدیران دانشگاه بدستور دکتر خلج مدیر فرهنگی دانشگاه برای مدت ۳ ماه توقیف گردید.(امیر کبیر ۲۴/۱۱/۸۷)

۲۹ ـ نشریه دانشجویی ترکی ـ فارسی “یاغیش” به مدیر مسئولی امیر قهرمانی پیش از انتشار اولین شماره، بدستور شورای فرهنگی دانشگاه آزاد ارومیه توقیف گردید . (ساوالان سسی ۱۲/۱۲/۸۷)

۳۰ ـ امتیاز نشریه دانشجویی “کاکتوس” به مدیر مسئولی آرمان میرزایی بدستور هئیت نظارت بر نشریات دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه لغو گردید . (امیرکبیر ۱۵/۱۲/۸۷)
“فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی”

ihrnena@gmail.com 13/02/1388 برابر با ۰۳/۰۵/۲۰۰۹

انجمن فعالان حقوق بشر در ایران ـ کانادا: FaalanHRC@yahoo.ca
siterahaei@yahoo.com:انجمن مدافعین حقوق بشرو دمکراسی در ایران – فرانسه
اتحادیه برای دمکراسی در ایران ـ ایتالیا: updi@libero.it
اتحاد برای دفاع ازحقوق بشر در ایران – واشنگتن – آمریکا: adhri1@yahoo.com
info@bashariyat.de کانون دفاع از حقوق بشر در ایران – آلمان:
shafaei@azadegy.de شبکه فعالان حقوق بشر ایرانی در آلمان:
HRIRNL@gmail.com: کانون دفاع ازدمکراسی در ایران- هلند
info@komitedefa.org: کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – سوئد
defendhriran_ca@yahoo.com:کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – کالیفرنیا – آمریکا
komitenoran@yahoo.noکمیته نوران(کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – نروژ):
yebarak@yahoo.ca: سازمان ایرانیان غرب کانادا – ونکور – کانادا
kupg_iran@yahoo.de: کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین
mnrecht@hotmail.comفعالین ایرانی حقوق بشر- سوئیس:
فعالان دفاع از حقوق بشر: Irantestimonyinfo@irantestimony.com

تاریخ انتشار : ۱۴ اردیبهشت, ۱۳۸۸ ۰:۰۵ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

حملۀ تروریستی در مسکو را محکوم می‌کنیم!

روشن است که چنین حمله‌ای نیاز به تیمی حرفه‌ای و سازماندهی و تدارکی نسبتاً طولانی و گسترده دارد. در عین حال، زود است که بتوان تحلیل جامع و روشنی از ابعاد پشت پردۀ این جنایت و اهداف سازمان‌دهندگان آن ارائه داد. هدف از این یادداشت کوتاه نیز  در وهلۀ نخست مکثی است بر قربانیان این حمله و حملاتی از این دست. قربانیانی که تنها سهم‌شان از سازمان‌دهی و تدارک چنین جنایاتی و علل پشت پردۀ آن، هزینه‌ای است که با جان و سلامتی‌شان می‌پردازند.

مطالعه »
یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
آخرین مطالب

فراخوان ‏دادخواهی علیه ثابتی و دیگر آمران و عاملان شکنجه و کشتار مردم در نظام سلطنتی

دادخواهی محدوده‌ی زمانی و مکانی ندارد؛ از دورانِ رژیم پیشین آغاز شده و تاکنون نیز ادامه دارد. تفاوتی میان شکنجه‌گران قبلی و کنونی نیست. همه را باید مورد پیگرد قرار داد. این دادخواهی بخشی از مبارزه در راه آزادی و اعمال حق حاکمیت مردم کشور ماست.

بهار غمگین و‌ ستارگان سرخ

در پس سالیان‌ِ دراز و سرد،
در پنهان ترین گوشهٔ دل‌ها هنوز ستاره می درخشد،
هر بهار در چشمهای خسته از انتظار،
یاد نُه ستارهٔ درخشان شعله می کشد،
و درکوچه باغهای غمگین‌ِ بهار،
شمیم خوشِ نامشان در هوا موج می زند!

“آزادی اندیشه … ضرورت است.”

آفرینش و شکوفایی واقعی هنر و ادبیات جز در سایه‌ی آزادی اندیشه ‌و بیان ممکن نیست و دست‌درازی حکومت‌ها بر ذهن‌ و زبان آدمی، وهن آدمی است.

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

اعتراضات علیه حجاب اجباری که بعد از قتل مهسا (ژینا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، سراسر ایران را فراگرفت، با وجود سرکوب، به یک معضل برای حکومت تبدیل شده است. گشت ارشاد نمونه کوچکی از جنگ هر روز حاکمیت با زنان بوده و سرکوب هر روزه زنان در خیابان یعنی اعتراف به تداوم جنبش زن زندگی آزادی.

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

مطالعه »
پيام ها

از قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در غزّه حمایت می‌کنیم!

ما فداییان خلق ایران از نخستین روز آغاز جنگ ضمن محکوم کردن و غیرقابل توجیه خواندن عملیات مسلحانه و نظامی علیه مردم بی‌دفاع غیرنظامی، همراه و هم‌صدا با آزادی‌خواهان جهان خواهان آتش‌بس فوری و تأمین حقوق حقّهٔ مردم فلسطین شدیم. با این رویکرد ما مهار مقاومت آمریکا و تصویب قطعنامهٔ شورای امنیت را یک پیروزی بزرگ برای مردم بی‌گناه غزّه و فلسطین و تمامی آزادی‌خواهان جهان می‌دانیم.

مطالعه »
بیانیه ها

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

فراخوان ‏دادخواهی علیه ثابتی و دیگر آمران و عاملان شکنجه و کشتار مردم در نظام سلطنتی

بهار غمگین و‌ ستارگان سرخ

“آزادی اندیشه … ضرورت است.”

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

عمر آشور: چگونه حملات ایران به اسرائیل چشم انداز مناقشه خاورمیانه را بازتعریف کرد!