جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۷

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۷

گزارش ماهانه(مرداد ۱۳۸۸) در مورد نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ایران

به دلیل تقلبات گسترده و سازماندهی شده در انتخابات ریاست جمهوری، مردم ایران در شهرهای مختلف اقدام به راهپیمایی و تظاهرات نمودند، اما اعتراضات آرام و مسالمت آمیز مردم توسط بسیج، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و ماموران امنیتی لباس شخصی به خاک و خون کشیده شد. سانسور شدید، حاکم شدن فضای امنیتی، دستگیر کردن روزنامه نگاران، دانشجویان، وبلاگ نویسان، فعالان حقوق بشر، هک کردن و فیلتر نمودن سایتهای خبری، قطع کردن ارسال پیامک، ایجاد اختلال در تلفن های همراه، محدود کردن و اخراج خبرنگاران خبرگزاریهای بین المللی باعث شده تا آمار دقیقی از کشته ها، مجروحین و بازداشت شدگان اعتراضات مردمی در دست نباشد

فعالين ايرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و آمريکای شمالی

نهادهای مدافع حقوق بشر !
ایرانیان مدافع حقوق بشر !

در این گزارش بخش بسیار کوچکی از موارد نقض حقوق بشر در ایران را که توسط این شبکه گرد آوری شده است به اطلاع می رسانیم:

اخبار مربوط به شهدای اعتراضات مردمی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری:
به دلیل تقلبات گسترده و سازماندهی شده در انتخابات ریاست جمهوری، مردم ایران در شهرهای مختلف اقدام به راهپیمایی و تظاهرات نمودند، اما اعتراضات آرام و مسالمت آمیز مردم توسط بسیج، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و ماموران امنیتی لباس شخصی به خاک و خون کشیده شد. سانسور شدید، حاکم شدن فضای امنیتی، دستگیر کردن روزنامه نگاران، دانشجویان، وبلاگ نویسان، فعالان حقوق بشر، هک کردن و فیلتر نمودن سایتهای خبری، قطع کردن ارسال پیامک، ایجاد اختلال در تلفن های همراه، محدود کردن و اخراج خبرنگاران خبرگزاریهای بین المللی باعث شده تا آمار دقیقی از کشته ها، مجروحین و بازداشت شدگان اعتراضات مردمی در دست نباشد. برای نمونه در رابطه با شهدا، علیرضا حسینی بهشتی نماینده میرحسین موسوی در هیات ویژه آسیب دیدگان حوادث پس از اتخابات ریاست جمهوری گفت: فهرستی ۶۹ نفره از جان باختگان پس از انتخابات تقدیم کمیته ویژه مجلس شد. در رابطه با زندانیان، علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با دستگیریهای گسترده شرکت کنندگان در اعتراضات اعلام کرد: حدود ۴۰۰۰ نفر در مدت کوتاهی بازداشت شدند.

کشتار مردم معترض توسط نیروهای امنیتی بر اثر تیراندازی و شکنجه در زندانها:
۱ ـ محسن روح الامینی دانشجوی رشته کامپیوتر دانشکده فنی دانشگاه تهران فرزند دکتر عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی از اعضای ارشد ستاد انتخاباتی محسن رضایی و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی ۱۸ تیر در زندان اوین تهران بر اثر شکنجه به شهادت رسید. همچنین محمد کرمی راد عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: امیدوار رضائی به عنوان پزشکی که عضو کمیته ویژه مجلس هست، متوجه شکستگی جمجمه محسن روح الامینی شده است.(امیرکبیر ۲/۵/۸۸ و سلام ۱۳/۵/۸۸)

۲ ـ میثم عبادی ۱۷ ساله فرزند عسگر در روز ۲۳ خرداد در حالی که از محل کار خود به خانه بر می گشته در میدان صادقیه تهران بر اثر اصابت گلوله شهید شد. قاضی شاملو گفت: میثم عبادی بر اثر اصابت گلوله اسلحه کلاشینکف به شکم به قتل رسیده و به بیمارستان جواهری تجریش منتقل شده است.
(موج سبز آزادی ۲/۵/۸۸ و حیات ۵/۵/۸۸)

۳ ـ رامین قهرمانی ۳۰ ساله ساکن خیابان شهرآرا در تهران، به علت شرکت در اعتراضات مردمی از طریق دوربین مدار بسته یک بانک چهره اش شناسائی شده بود. ماموران امنیتی برای دستگیری به منزلش مراجعه می کنند، وی در منزل نبوده ولی ۱۵ روز بعد به همراه مادرش به مامورین امنیتی مراجعه کرده و بازداشت می شود. در زندان مورد شکنجه قرار می گیرد. رامین قهرمانی را چندین روز از پا آویزان می کنند. پس از آزادی بدلیل لخته های خون موجود در سینه اش در بیمارستان بستری و به شهادت می رسد. خانواده قهرمانی تحت فشار شدید برای منع انتشار خبر شهادت فرزندشان هستند. آنها تحت تدابیر شدید امنیتی فرزند خود را به خاک سپردند. تا جائی که پس از مراسم خاکسپاری بدلیل تهدیدات نیروهای امنیتی حق نداشتند با صدای بلند گریه کنند.
(نوروز ۵/۵/۸۸)

۴ ـ سعید عباسی ۲۷ ساله، مجرد، مغازه دار در محله سلسبیل (خیابان رودکی) تهران و ساکن محله پونک، در روز ۳۰ خرداد بر اثر تیراندازی ماموران امنیتی به علت اثابت گلوله به سرش در مقابل دیدگان پدرش و سایر مغازه داران به شهادت رسیده است. پیکر او را تنها در ازای دریافت پول و تعهد مبنی بر اینکه هیچ شکایتی از کسی ندارند، تحویل داده اند. (موج سبز آزادی ۶/۵/۸۸)

۵ ـ داود صدری ۲۵ ساله تکنسین برق در شامگاه ۲۵ خرداد در جریان اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در میدان آزادی تهران و در پی شلیک گلوله از پایگاه بسیج مقداد به شهادت رسید. علی جمالی عضو شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان ایران و از بستگان داود صدری اعلام کرد: از ۱۸ مجروحی که در روز ۲۵ خرداد به بیمارستان رسول اکرم منتقل شده بودند، ۸ نفر بر اثر شدت جراحات فوت کرده اند. جنازه این ۸ نفر به پزشکی قانونی کهریزک منتقل شده اما پی گیری خانواده های این قربانیان برای تحویل جنازه تا مدتها بی نتیجه ماند. علی جمالی می گوید: سرانجام پس از ۵ روز پیگیری شبانه روزی در ۳۱ خرداد جنازه داوود صدری به خانواده وی تحویل و تحت تدابیر امنیتی در امامزادی ابراهیم کرج به خاک سپرده شد. در حالی که داود صدری روز ۲۵ خرداد به شهادت رسیده بود، گواهی فوت صادر شده به تاریخ ۳۱ خرداد است. (روز ۷/۵/۸۸)

۶ ـ علیرضا افتخاری ۲۹ ساله خبرنگار سابق روزنامه ابرار اقتصادی بر اثر ضربات باتوم بر سرش و خونریزی مغزی در تاریخ ۲۵ خرداد ماه کشته شده است اما پیکرش در تاریخ ۲۲ تیر ماه به خانواده اش تحویل داده شده است. (گزارشگران بدون مرز ۷/۵/۸۸)

۷ ـ حسین اختر زند ۳۲ ساله فرزند مرتضی در روز ۲۵ خرداد بر اثر ضرب و شتم بسیجی ها و پرت کردن حسین از طبقه سوم به شدت مجروح شده و به بیمارستان شریعتی در اصفهان منتقل می شود. نخاع نامبرده قطع شده و در همان روز در بیمارستان به شهادت می رسد. نیروهای امنیتی فشار زیادی را بر این خانواده وارد آورده اند و از همه نزدیکان آنها تعهد گرفته اند که کشته شدن حسین را بر اثر تصادف اعلام کنند تا جنازه حسین را به آنها تحویل دهند. در مراسم ختم ۵ نفر مسلح، ۳ مرد و ۲ زن را آوردند که مراقب اوضاع باشند. ضمن اینکه موقع حمل تابوت از گفتن الله اکبر جلوگیری کردند. نکوئی رئیس ستاد میرحسین موسوی در اصفهان در مراسم شرکت کرد. پیکر حسین اختر زند را در باغ رضوان قطعه ۷ بلوک ۱ به خاک سپردند. (اخبار روز ۷/۵/۸۸)

۸ ـ حسین اکبری یکی از دیگر جوانانی که در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود، در زندان کشته شد. در روز ۳۱ خرداد ماموران امنیتی از خانواده اکبری خواسته بودند تا برای گرفتن جسد به بیمارستان خمینی مراجعه کنند. دلیل کشته شدن وی بر اثر ضربه مغزی بوده و روی بدن او آثار متعدد باتوم دیده شده است. پیکر وی در تاریخ ۴ مرداد در قطعه ی ۲۱۹ بهشت زهرا در کنار مادرش به خاک سپرده شد. (هرانا ۷/۵/۸۸)

۹ ـ امیرحسین طوفان پور ۳۴ ساله در روز ۲۵ خرداد بر اثر تیر اندازی ماموران امنیتی در حوالی میدان آزادی مجروح و به بیمارستان رسول اکرم منتقل می شود. سرانجام در تاریخ ۲۹ خرداد جنازه او را در پزشکی قانونی کهریزگ پیدا می کنند. جنازه تحویل خانواده داده می شود. جراحات جنازه شامل: تیر خوردگی ساق دست، پهلو و کمر و نیز آثار کبودی در پشت گردن و زخمی عمیق در پشت سر بوده که داخل آنرا با پنبه پر کرده بودند. شکستگی کامل بازوئی که تیر خورده بود. امیرحسین طوفان پور را در روز ۳۱ خرداد در قطعه ۱۳۳ بهشت زهرا ردیف ۱۵۲ شماره ۳۴ به خاک سپرده شد. ماموران امنیتی با برگزاری مراسم در منزل یا مسجد مخالفت می کنند. (کمپین بین المللی دفاع از حقوق بشر در ایران ۷/۵/۸۸)

۱۰ ـ مصطفی کیارستمی ۲۲ ساله به دلیل شرکت در نماز جمعه ۲۶ تیر بر اثر ضربه باتوم ماموران امنیتی لباس شخصی کشته شد. در بیمارستان کسری تهران علت مرگ را خونریزی مغزی ناشی از اصابت باتوم تشخیص می دهند اما علت مرگ او سکته مغزی اعلام می شود. (موج سبز آزادی ۸/۵/۸۸)

۱۱ ـ بهزاد مهاجر ۴۷ ساله از بازداشت شدگان ۲۵ خرداد به شهادت رسیده است. پیکر نامبرده روز ۳۱ خرداد ماه تحویل پزشکی قانونی شده است. خانواده وی پس از ۴۶ روز بی خبری، جسد وی را در سردخانه کهریزک شناسائی کردند. طی این مدت مسئولین دادگاه انقلاب، زندان اوین و مراکز قضائی از از ارائه پاسخ مشخص به خانواده بهزاد مهاجر خودداری می کردند. (امیرکبیر ۱۱/۵/۸۸)

۱۲ ـ پویا مقصود بیگی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه که در تاریخ ۳۰ خرداد توسط نیروهای امنیتی در کرمانشاه بازداشت شده بود، بر اثر شکنجه های وحشتناک پس از آزادی از زندان فوت کرد. زهرا (بهجت) نوذری مادر نامبرده برای اعتراض و دادخواهی بدن خود را گل گرفته و در مقابل اداره اطلاعات کرمانشاه تحصن کرده بود. وی در ساعت ۱۰ شب اولین روز تحصن خود دستگیر شد. (تغییر برای برابری ۱۱/۵/۸۸)

۱۳ ـ آرمان استخریان ۱۶ ساله فرزند احمد در تجمع اعتراضی سوم تیر در شیراز توسط نیروهای امنیتی لباس شخصی و بسیجیان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به بیمارستان نمازی شیراز منتقل شده بود، حدود ۱۷ روز در کما بوده و سپس فوت می کند. پس از ۳ روز جسد را بصورت مشروط به خانواده تحویل می دهند. پس از تحویل جسد به خانواده استخریان، نیروهای امنیتی امکان برگزاری هر گونه مراسم را نمی دهند و این خانواده تحت فشار مجبور می شوند حتا منزل مسکونی خود را در منطقه فخرآباد شیراز ترک کنند. همچنین نیروهای امنیتی تمامی پارچه نوشته ها و دسته گلهای ارساالی را جمع کرده و با خود بردند. پدر آرمان از زندانیان سیاسی سابق بوده که در سالهای گذشته ۱۰ سال در زندان بوده و ۲ سال پیش از دنیا رفته است.
(مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۱۷/۵/۸۸)

۱۴ ـ معصومه ابتکار و احمد مسجدجامعی از اعضای شورای شهر تهران به منزل یکی از شهدای اعتراضات بنام رامین رمضانی ۲۰ ساله رفته و با پدر و مادر وی ملاقات کرده اند. رامین رمضانی سرباز وظیفه بوده که در مرخصی بسر می برده و در تظاهرات میلیونی ۲۵ خرداد بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی کشته می شود. پیکر رامین را ۹ روز پس از کشته شدن به خانواده اش تحویل می دهند.
(شورای ایرانیان شهر برگن در کشور نروژ ۲/۵/۸۸ و ابتکار سبز ۲۰/۵/۸۸)
۱۵ ـ علیرضا حسینی بهشتی نماینده میرحسین موسوی در هیات ویژه آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری گفت: فهرستی ۶۹ نفره از جان باختگان و حدود ۲۲۰ نفر از بازداشت شدگان پس از انتخابات تقدیم کمیته ویژه مجلس شد. نامبرده تاکید کرد، کار هیات موسوی و کروبی به کندی صورت می گیرد، که ناشی از احتیاط خانواده بازداشت شدگان، مفقودین و آسیب دیدگان حوادث اخیر است. بهشتی به مجلس پیشنهاد کرد، در صورت صلاحدید فراخوانی داده شود تا خانواده ها ار اتفاقات رخ داده برای عزیزانشان، به کمیته مامور شده از سوی مجلس، گزارش دهند و اطمینان داده شود که مشکلی برای آنها پیش نمی آید.
(ایلنا ۲۰/۵/۸۸)

۱۶ ـ کمیته تحقیق تعیین شده از سوی موسوی و کروبی، خبر کشته شدن علیرضا توسلی ۱۲ ساله بر اثر ضربه باتوم ماموران امنیتی بر سرش در روز چهلم شهدا در بهشت زهرا را تائید کردند. جسد شهید علیرضا توسلی در اراک به خاک سپرده شده است. (موج سبز آزادی ۲۶/۵/۸۸)

۱۷ ـ عباس دیسناد معلم در روز ۳۰ خرداد بر اثر ضربه باتوم ماموران امنیتی به سرش دچار ضربه مغزی شده و به مدت ۳ روز در حالت کما بوده و سپس شهید میشود . پیکر او را در بهشت زهرا دفن میکنند همسر شهید دیسناد گفت در آن بیمارستان ۸ نفر تیر خورده بودند و همان روز ۳ نفر فوت کردند، از هر خانواده مبلغ ۱۵ میلیون تومان برای تحویل جنازه ها میخواستند . حدود ۳ میلیون تومان هم هزینه بیمارستان ما شد . پسر شهید عباس دیسناد اعلام کرد وقتی عباس در بیمارستان بود میخواستیم او را ترخیص کنیم اما اجازه این کار را به ما ندادند . ایشان چون به علت مرگ مغزی فوت کرد میخواستیم اعضای بدن او را اهدا کنیم که باز هم موافقت نکردند . دکتر ایشان به ما گفت که اگر عباس را زودتر آورده بودیم امکان زنده ماندنش زیاد بود ایشان در ادامه گفت برخی از همسایگان به ما گفتند وقتی عباس دچار ضربه شد ماموران از نزدیک شدن مردم برای انتقال او به بیمارستان ممانعت کردند و او مدتها بر روی زمین بود. مسئولین امنیتی به ما گفتند که علت مرگ ایشان را سکته قلبی اعلام کنیم . همچنین معصومه ابتکار، محمدعلی نجفی و احمد مسجد جامعی از اعضای شورای شهر تهران با خانواده عباس دیساند و خانواده امیر جوادی فر دانشجوی ۲۴ ساله که در زندان بر اثر شکنجه به شهادت رسید ملاقات داشتند. (ابتکار سبز ۲۵/۵/۸۸ وبلاگ سخن معلم ۲۸/۵/۸۸)

بین المللی:
۱۸ ـ دیده بان حقوق بشر اعلام کرد: مقامهای ایران به دستگیری وکلای برجسته حقوق بشر ادامه می دهند. معاون بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر می گوید: مقامهای ایران بدنبال ایجاد یک فضای رعب و وحشت در بین وکلائی هستند که حاضرند از زندانیان سیاسی دفاع کنند. در ۱۵ ژوئیه ۲۰۰۹ ماموران امنیتی لباس شخصی، شادی صدر، وکیل حقوق بشر را در خیابان دستگیر کردند. ماموران امنیتی طی یک تماس تلفنی با محمد سیف زاده یکی دیگر از وکلای پیشرو در زمینه حقوق بشر را تهدید کرده و گفته اند اجازه نخواهند داد به فعالیت های خود ادامه دهد. هادی اسماعیل زاده و منیژه محمدی از وکلای حقوق بشری عضو “کانون مدافعان حقوق بشر” در بخش امنیتی دفتر دادستان تهران مورد بازجوئی قرار گرفته اند. از ۱۲ ژوئن تا کنون حداقل چهار وکیل مدافع حقوق بشر دستگیر شده اند که عبارتن از: محمدعلی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی، کامبیز نوروزی و محمد مصطفائی. (اخبار روز ۵/۵/۸۸)

۱۹ ـ ایرین خان دبیر کل سازمان عفو بین الملل و شیرین عبادی رئیس کانون مدافعان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای هشدار دادند بحران حقوق بشر در ایران هر روز عمیق تر میشود .ایرین خان گفت سه روز پیش هزاران نفر در بیش از ۱۰۰ شهر جهان در روز جهانی اعتراض علیه دستگیریهای بی شمار ضرب و شتم و قتل همراه با کوشش های مقامات ایرانی برای پیش بردن نتایج مورد اختلاف انتخابات شرکت کردند هدف از این کار ابزار همبستگی باکسانی بود که حقوقشان در ایران نقض میشود و فرستادن پیامی به رهبر ایران و اطرافیانش دال بر این که نقض این حقوق باید پایان یابد جهان نگاه میکند . ایرین خان افزود: سازمان ملل به ویژه باید نقش مهم تر و تعیین کننده تری ایفا کند سازمان ملل باید از طریق راه کار حقوق بشری و دیگر راه کارهایش موارد نقض حقوق بشر در ایران را مورد تحقیق قرار دهد و مدارک و شواهدی را گرد آورد که بتوان روزی برای حساب خواهی از افراد مسئول بکار برد .(ایران ۶/۵/۸۸ )

۲۰ ـ چهل و چهار نفر از برندگان جایزه نوبل با انتشار نامه ای نقض حقوق بشر و سرکوب مردم ایران را محکوم کردند . در این نامه گفته شده نتیجه انتخابات شما به طرز شرم آوری دست کاری شده وحقوق انسانی شما مورد بی توجهی قرار گرفته است . در این نامه روش های خشن و سرکوب گرانه حکومت فعلی ایران برای بازداشتن معترضین از حق آزادی بیان محکوم شده است .(رادیو فردا ۱۳/۵/۸۸ )

۲۱ ـ سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای محاکمه گروهی از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران و پخش تلویزیونی اعترافهای دو تن از رهبران اصلاح طلبان را بیانگر تمایلات اقتدار گرایانه رهبران ایران دانسته است. معاون بخش خاورمیانه و شمال افریقای سازمان دیده بان حقوق بشر در این زمینه گفت: آن چیزی که بعنوان کیفرخواست توسط دادستان خوانده شده نشان می دهد اتهامات مطرح شده کاملا سیاسی است. وی افزود: کاملا روشن است رهبران ایران از این محاکمه مضحک نه تنها برای مجازات آنانی که در بازداشت هستند استفاده می کنند بلکه تلاش می کنند هر کسی را علیه بی عدالتی صحبت می کند مورد ارعاب و تهدید قرار دهند. هیچ چیز دیگری جز این نمایش محاکمه و اعترافات تلویزیونی نمی تواند به این اندازه نشان دهنده تمایلات اقتدار گرایانه کسانی که ایران را رهبری می کنند، باشد. این سازمان خواستار آزادی بدون قید و شرط زندانیان شده است. (بی بی سی ۱۳/۵/۸۸)

۲۲ ـ وزارت امور خارجه نروژ با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: با فراخواندن کاردار سفارت ایران در اسلو، نروژ نگرانی خود را از وضعیت تظاهر کنندگان، سیاستمداران، روزنامه نگاران و مدافعان حقوق بشر بازداشت شده درایران اعلام کرد. وزارت امور خارجه نروژ در این بیانیه خواستار آزادی زندانیان سیاسی شده است و گزارش هائی در مورد شکنجه بازداشت شدگان اخیر را نگران کننده اعلام کرده است. نروژ از ایران خواسته است به فرستاده ویژه سازمان ملل اجازه دهد برای تحقیق در مورد اوضاع حقوق بشر به ایران سفر کند. (مردمک ۱۵/۵/۸۸)

۲۳ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای بازداشت مهدی یزدانی خرم دبیر سرویس ادب و هنر روزنامه اعتماد ملی رضا نور بخش سردبیر روزنامه فرهیختگان و میر حمید حسن زاده مدیر سایت قلم نیوز توسط نیروهای امنیتی را محکوم کرد. گزارشگران بدون مرز با تاکید با خواست آزادی بدون قید و شرط همه روزنامه نگاران زندانی اعلام کرد. دستگیری غیر قانونی و مغایر با موازین حقوقی روزنامه نگاران در تهران و دیگر شهرستانها ی ایران ادامه دارد.گزارشگران بدون مرز مطلع شده است که خانواده روزنامه نگاران زندانی از سوی مقامات امنیتی – قضایی مورد تهدید قرار گرفته اند تا درباره وضعیت زندانیان به رسانه ها اطلاع رسانی نکنند برخی از زندانیان نیز مجبور شده اند در این باره به خانواده های خود تذکر دهند.(گزارشگران بدون مرز ۱۵/۵/۸۸)

۲۴ ـ سازمان دیده بان حقوق بشر با صدور اعلامیه ای از حکومت ایران، خواستار بررسی عملکرد و تعیین نقش بالاترین مسئول امنیتی این کشور در ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر شده است. این سازمان تاکید کرده اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی و حسین طائب فرمانده بسیج باید جزء افرادی باشند که مورد تحقیق قرار می گیرند. معاون بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر گفت: تعداد و دامنه آزارهای پلیس و بسیج به روشنی نشان می دهد که آنها مجری دستورات و فرامین هستند. برای بررسی این آزارها باید مستقیم رفت به سطوح بالا تا مشخص کرد چه کسی این دستورات را داده است. این سازمان در ادامه این بیانیه به بازداشتگاه کهریزک اشاره کرد و مسئولیت کشته شدن و آزار معترضین در این زندان را بر عهده مقامهای امنیتی و در راس آنها اسماعیل احمدی مقدم دانسته است. (بی بی سی ۱۵/۵/۸۸)

۲۵ ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد بیش از ۱۰۰ نفر در تهران به اتهام سازمان دادن اعتراض های مدنی گسترده اخیر در تهران محاکمه میشوند . اعتراض ها در واکنش به اعلام رسمی پیروزی رئیس جمهور وقت محمود احمدی نزاد در انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد شروع شد. محاکمه که در دادگاه انقلاب در تهران انجام میشود، آخرین محاکمه از مجموعه ای از محاکمه های نامنصفانه در دادگاه انقلاب است که عفو بین الملل محاکمه های ناعادلانه را مورد انتقاد قرار داده است. تمام رسانه ها به استثنای رسانه های دولتی از ورود به محاکمه که شب گذشته در تهران شروع شد منع شده اند . عفو بین الملل می گوید این محاکمه از تمام شاخص های محاکمه های نمایشی برخودار است، که در آنها مقامات می کوشند تقصیر نا آرامی ها ی اخیر را به عهده کسانی بگذارند که نتیجه انتخابات را به چالش کشیده اند و دیگران را از ادامه اعتراض بازدارند. بیشتر متهمان یا تمام آنها پیش از حضور در دادگاه انقلاب در روز شنبه گذشته چندین هفته در انفرادی در بازداشت بسر برده اند بنابر گزارش های بسیاری از آنها شکنجه شده یا مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند تا وادار به اقرار به شرکت در توطئه علیه کشور شوند . در فیلمی که تلویزیون دولتی ایران از محاکمه پخش کرد دیده میشود که بعضی از آنها وزن کم کرده اند و از روحیه بدی برخوردارند . میر حسین موسوی گفته است که این اعترافات با شکنجه های قرون وسطایی گرفته شده است .(اخبار روز ۱۵/۵/۸۸ )

۲۶ ـ سوئد به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای به دار آویخته شدن ۲۴ نفر در ایران که بزرگترین اعدام دسته جمعی در سالهای اخیر بوده است را محکوم کرد. اتحادیه اروپا در ادامه این بیانیه از مقام های ایرانی می خواهد که ضمن قائل شدن استمهال برای اجرای حکم، در مسیر ملغی ساختن مجازات اعدام گام بردارند. (رادیو فردا ۱۶/۵/۸۸)

۲۷ ـ ایرین خان دبیر کل سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: طی بیش از ۵۰ روز که از انتخابات ریاست جمهوری ایران می گذرد دست کم ۱۱۵ نفر در این کشور اعدام شده اند، که این بطور متوسط دو اعدام در روز است. دبیرکل سازمان عفو بین الملل معتقد است: برغم اینکه تعداد اعدامها در ایران بسیار بالا است، اما این رقم از افزایش چشم گیر تعداد اعدامها در ایران حکایت می کند. در بیانیه سازمان عفو بین الملل آمده است، در فاصله زمانی بین ۱۲ دی ماه سال ۱۳۸۷ تا ۲۲ خرداد ماه سال ۱۳۸۸ در ایران ۱۹۶ اعدام ثبت شده است که از نظر تعداد اعدام ایران را در رتبه دوم جهان قرار می دهد. (رادیو فردا ۱۶/۵/۸۸)

۲۸ ـ انجمن روزنامه نگاران آسیا، کانون وکلای کره جنوبی و شیرین عبادی با انتشار قطعنامه ای اعلام کردند: انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد در ایران اعتراضات مردمی گسترده ای را بدنبال داشت. دولت ایران با سرکوب اجتماعات متعرضین و سانسور مطبوعات عکس العمل نشان داد. پس از انتخابات، دولت، سرکوب آزادی بیان و مطبوعات را تشدید و فعالیتهای وکلا را بسیار محدود کرده است. دولت خبرنگاران خارجی را اخراج و آزادی بیان آنها را سلب کرده است. بنا بر این وقایع، ما قویا از دولت ایران می خواهیم که: سانسور و سرکوب مطبوعات را بلافاصله متوقف کرده و آزادی بیان را تضمین کند. تمامی روزنامه نگاران و وکلای بازداشت شده را بلافاصله و بدون قید و شرط آزاد کنند. به خبرنگارا خارجی اجازه حضور و پوشش اخبار در ایران را بدهند. ما همچنین از سازمان ملل و نهادهای بین المللی می خواهیم که با استفاده از تمامی اهرم هایی که در اختیار دارند برای تضمین آزادی بیان در ایران تلاش کنند. (کمپین بین المللی دفاع از حقوق بشر در ایران (۲۰/۵/۸۸)

۲۹ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای بازداشت امیر اصلانی دانشجو و مدیر عامل یک شرکت نرم افزاری را برای ارسال ای میل محکوم می کند . در این اطلاعیه آمده است ما جامعه جهانی و همه مدافعان حقوق بشر را به محکوم کردن این دستگیری و تهاجم بی رحمانه مقامات ایران علیه کاربران و وب نگاران فرا می خوانیم. ما خواهان آزادی امیر اصلانی و بازگرداندن همه وسائل مصادره شده وی هستیم. این بازداشت از سوی دولت جمهوری اسلامی با هدف ایجاد رعب و وحشت در میان مخالفان و منتقدان است. از روز شنبه ۱۰ مرداد ماه محاکمات استالینی معترضان به تقلب و تخلف در انتخابات مجدد محمود احمدی نژاد در تهران آغاز شده است. دومین جلسه در روز شنبه ۱۷ مرداد برگزار شد . بسیاری از متهمان این دادگاه از جمله کلوتید ریس استادیار جوان فرانسوی و نازک افشاری کارمند فرانسوی ایرانی تباربخش فرهنگی سفارت فرانسه در تهران به ارسال ای میل و عکس از تظاهرات های گسترده مردم متهم شده اند . امروز ۴۲ روزنامه نگار و وب نگار در زندان بسر میبرند . ( گزارشگران بدون مرز ۲۱/۵/۸۸ )

۳۰ ـ سازمان عفو بین الملل با نمایشی خواندن دادگاه، شماری از بازداشت شدگان در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، از مقام های جمهوری اسلامی خواست تا به ناظران بین المللی اجازه دهند که بر روند این محاکمه ها نظارت کنند. رئیس سازمان عفو بین الملل با اشاره به محاکمه شماری از فعالان سیاسی و افراد بازداشت شده در جریان اعتراض ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، هدف از این محاکمه گروهی را متقاعد کردن جهانیان نسبت به عادلانه بودن انتخابات در ایران دانست. وی با تاکید بر تردید فراوان جهان نسبت به نتایج انتخابات افزود: نظارت بین المللی بر روند این محاکمه ها در ایران و حمایت از حقوق متهمان بسیار ضروری است و من از مقامهای ایران می خواهم اجازه چنین کاری را بدهند. رئیس سازمان عفو بین الملل می گوید: محاکمه جاری در تهران چیزی نیست جز تلاش رهبر جمهوری اسلامی و اطرافیان وی برای سلب مشروعیت از اعتراضهای گسترده و آرام مردمی در ایران. سازمان عفو بین الملل همچنین با اشاره به پخش صحنه هایی از دادگاه و نیز اعترافهای عده ای از بازداشت شدگان از تلویزیون جمهوری اسلامی اعلام کرده است. این مسئله به نگرانی ها درباره شکنجه بازداشت شدگان و بدرفتاری با آنها دامن می زند.
(رادیو فردا ۲۱/۵/۸۸)

۳۱ ـ مانفرد نواک گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در زمینه شکنجه گفت: شکایتهای زیادی از معترضان بازداشت شده پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران دریافت کرده که در آن از آزار و اذیت خود در زندان خبر داده اند. گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو اظهار داشت: این شکایت ها از سوی خانواده ها، وکلا و بازداشتی های آزاد شده مطرح شده است. وی افزود: ادعاهای مستند درباره شکنجه زندانیان در ایران و نگه داشتن آنها در انفرادی به منظور اعتراف گیری از آنها باید مورد رسیدگی دقیق قرار گیرد. نامبرده گفت: به مقام های جمهوری اسلامی ایران اطلاع داده که بیش از سیصد پرونده اتهامی شکنجه و بدرفتاری با دستگیرشدگان اعتراضات اخیر، به سازمان ملل ارائه شده است. گزارشگر ویژه سازمان ملل اظهار داشت: بسیاری از این اتهامات مواردی چون ضرب و شتم، شوک الکتریکی و فشار جسمی و روانی با هدف گرفتن اعتراف است. (رادیو فردا ۲۲/۵/۸۸)

۳۲ ـ با همت اکبر گنجی روزنامه نگار و فعال سیاسی ناراضی ۲۵۶ روشنفکر از کشورهای مختلف با امضای نامه ای از بان کی مون دبیر کل سازمان ملل درخواست کرده اند تا دولت محمود احمدی نژاد را به رسمیت نشناسند. در این نامه با اشاره به اصول ۱۱۰ و ۵۷ قانون اساسی ایران، نتیجه گیری شده که در قدرت ساختار سیاسی جمهوری اسلامی در یک نقطه، یعنی در جایگاه ولایت مطلقه امر و امامت امت یا همان مقام رهبری متمرکز و تجمیع پیدا کرده است. در ادامه این نامه به دبیرکل سازمان ملل درخواست های مشخصی از بان کی مون شده است که عبارتند از تشکیل کمیته بین المللی حقیقت یاب برای بررسی فرآیند رای گیری و دستکاری در آرای مردم، اعمال فشار بر دولت ایران برای آزادی کلیه زندانیان حوادث اخیر و رفع توقیف از رسانه های تعطیل شده. یورگن هابرماس، نوآم چامسکی، مارشال برمن، نصر حامد ابوزید، نادین گوردیمر، اورهان پاموک و ماریو وارگاس یوا از جمله امضاء کنندگان این نامه هستند. (رادیوفردا ۲۲/۵/۸۸)

۳۳ ـ فدراسیون جهانی روزنامه نگاران با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: بستن انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران فقط ساعاتی پس از مراسم سوگند ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، در بردارنده پیامی هراس انگیز درباره نگرش دولت ایران به آزادی مطبوعات است. آیدان وایت دبیرکل این فدراسیون نوشت: ایران نباید مشکلات سیاسی اش را به گردن روزنامه نگاران بیاندازد. وی در این مورد به سفیر ایران در اتحادیه اروپا شکایت کرده است، افزود: روزنامه نگاری باید به عنوان صدائی برای حقوق دمکراتیک مورد حمایت قرار گیرد. نامبرده در این ملاقات خواستار آزادی ۴۲ روزنامه نگار زندانی در ایران شد و اعلام کرد: انجمن صنفی روزنامه نگاران نیز باید اجازه فعالیت داشته باشد. (ایران امروز ۲۵/۵/۸۸)

۳۴ ـ اتحادیه دانشجویان اروپا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: در پی وقایع اخیر ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری، اتحادیه دانشجویان اروپا عمیقا نگران وضعیت دانشجویان در ایران است. مطابق با گزارشها، دانشجویان به عنوان یکی از اقشار فعال جنبش اعتراضی مردم ایران، با فشارهای شدید دولت ایران برای خاموش کردن اعتراضات مردم که در تهران و سایر شهرها در حال افزایش است، مواجه هستند. با توجه به حق اعتراضات صلح آمیز به عنوان یک حق بنیادین بشر، اتحادیه دانشجویان اروپا، موج حملات به خوابگاه های دانشجوئی را با هدف سرکوب مخالفین نتایج بحث انگیز انتخابات، شدیدا محکوم می نماید. اتحادیه دانشجویان اروپا خواستار آن است که بیان آزاد و اعتراضات مسالمت آمیز مورد حمایت دولت و جامعه مدنی قرار گیرد(امیرکبیر ۲۵/۵/۸۸)

۳۵ ـ کمیته محافظت از ژورنالیست ها با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: مقامات ایرانی شش ژورنالیست دیگر را دستگیر کرده و همچنین سعید متین پور را برای تحمل ۸ سال حبس دستگیر و به زندان انداخته اند که با این کار جایگاه ایران را بعنوان بدترین زندان ژورنالیست ها بیشتر تثبیت نموده اند. هماهنگ کننده برنامه خاورمیانه و شمال آفریقای این کمیته می گوید: ما حکم سنگین صادره برای سعید متین پور را که بر اساس اتهامات مبهم صورت گرفته است محکوم کرده و از دادگاه تجدید نظر درخواست می کنیم که این حکم را لغو نماید. ما از مقامات ایران می خواهیم که اقدامات خود را بر علیه ژورنالیست ها متوقف کرده و آنهائی را نیز که در زندان مانده اند، آزاد نماید. از زمانی که محمود احمدی نژاد انتخابات مورد اختلاف را برنده شده است، مقامات ایرانی هزاران تظاهر کننده و دهها ژورنالیست را بازداشت کرده اند. (ساوالان سسی ۲۷/۵/۸۸)

۳۶ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای بار دیگر سرکوب و سانسور مطبوعات در ایران را محکوم کردند در این اطلاعیه آمده است روزنامه اعتماد ملی از سوی دستگاه قضایی به علت روشنگریهای اخیر مهدی کروبی صاحب امتیاز آن در باره شکنجه و تجاوز در زندانهای جمهوری اسلامی توقیف شد . گزارشگران بدون مرز اعلام کرد سلامت و جان روزنامه نگاران زندانی درخطر است ما بار دیگر خواسته خود مبنی بر سفر کمیسر عالی حقوق بشر و بازدید از زندانهای ایران را تکرار میکنیم . (گزارشگران بدون مرز ۲۷/۵/۸۸ )

۳۷ ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در نامه ای سر گشاده از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواست، برای تحقیق درباره جنایات ارتکابی در جریان حوادث پس از انتخابات عازم ایران شود. در این نامه از خانم ناوانه تم پیلای، یاری خواسته شده است که در باره رقم واقعی کشته شدگان اعمال شکنجه و بدرفتاری در مورد بازداشت شدگان و تعداد و شرایط بازداشت صدها تن تحقیقات همه جانبه انجام دهد. در این نامه همچنین خاطر نشان شده است که لازم است در مورد زندانیان و خانواده های آنها که زیر فشار و تهدید مستمر شبکه های اطلاعاتی قضایی هستند و چگونگی برگذاری محاکمه های نمایشی طی هفته های اخیر تحقیقاتی همه جانبه برگذار شود . (رادیو فردا ۳۰/۵/۵۵ )

۳۸ ـ سازمان عفو بین الملل طی نامه ای خطاب به مقامات ایران خواهان اقدام فوری برای پایان دادن به فشار علیه کانون مدافعان حقوق بشر و اعضای آن شد . عبدالفتاح سلطانی ـ محمد علی دادخواه و عبدالرضا تاجیک از اعضای کانون پس از انتخابات ریاست جمهوری توسط ماموران امنیتی بازداشت شده اند . نرگس محمدی دیگر عضو این کانون ممنوع الخروج است . در این نامه از مقامات ایران خواسته شده است : به اذیت و آزار و ارعاب و تهدید کانون مدافعان حقوق بشر و اعضای آن و دیگر مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند. عبدالفتاح سلطانی، محمد علی دادخواه و عبدالرضا تاجیک را فورا و بدون قید و شرط آزاد کند. از این نظر که عفو بین الملل آنها را زندانی وجدانی میداند. در ضمن تضمینی ایجاد کند که افراد نامبرده شکنجه نشوند یا تحت اذیت و آزار دیگر قرار نگیرند و فورا به خانواده ها و وکلای انتخابی خود و هرگونه مراقبت پزشکی لازم دسترسی داشته باشند. تمام اتهامات مرتبط با فعالیت مسالمت آمیز و مشروع حقوق بشری علیه اعضای کانون مدافعان حقوق بشر پس گرفته شود. ( اخبار روز ۳۱/۵/۸۸)

اخبار دانشجویی:
۳۹ ـ مسئولین وزارت علوم و امنیتی کشور بارها ادعا کرده اند که هیچ دانشجوئی در بازداشت بسر نمی برد و همه کسانی که در حوادث یک ماه و نیم گذشته در حیطه دانشگاه بازداشت شده اند، آزاد شدند. این در حالی است که بیش از ۳۰ دانشجو در زندانهخای مختلف کشور بسر می برند. مجید دری، ضیاء نبوی، زهرا توحیدی، شیوا نظرآهاری، حسام سلامت، پیمان عارف، عزت تربتی، آدرین جلالی، ناصح فریدی، محمد صیادی، شبنم مددزاده، محمد پورعبدالله، سمیه توحیدلو، محمدرضا جلالی پور، امیرحسین استیری، احسان نجفی، آیدین خواجه ای، فراز زهتاب و علیرضا عاشوری از جمله دانشجویان زندانی می باشند. (امیرکبیر ۱۳/۵/۸۸)

دانشجویان: مرگ پس از آزادی از زندان
۴۰ ـ علیرضا داودی سخنگوی دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب اصفهان و سردبیر نشریه دانشجویی راه خاکی که در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۸۷ بازداشت و در ۵ اردیبهشت ۸۸ با قرار وثیقه ۱۰۰ مییلیون تومانی از زندان آزاد شده بود در تاریخ ۷ مرداد ۸۸ در سن ۲۶ سالگی در بیمارستان فوت کرد . پدر وی گفت علیرضا هنگام بیماری اعلام کرد که سه روز وی را آویزان کرده بودند مادر نامبرده به آسیب های شدید روحی در مدت زندان به پسرش وارد شده بود اشاره کرد و گفت شدت این شکنجه های روحی به حدی بوده است که علیرضا پس از آزادی از زندان هر شب کابوسهای زیادی داشت و از شکنجه های جسمی که در زندان شده بود هیچگاه چیزی برای ایشان نگفته است اما آثار شکنجه وسوختگی با سیگار به روی دستان پسرم تا روز مرگ به وضوح مشخص بود.
( کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۸/۵/۸۸ )
دانشجویان: بازداشت شده
۴۱ ـ سعید شجاعی زاده و خسرو موسی وند از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نفت اهواز، توسط مامورین امنیتی در تهران بازداشت شدند. (امیرکبیر ۱/۵/۸۸)

۴۲ ـ سامان ولدبیگی فعال دانشجوئی دانشکده فنی کرمانشاه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و منزل پدری وی مورد بازرسی قرار گرفت. ماموران تمامی تلفنهای همراه ساکنین منزل، دفترچه های تلفن و کامپیوتر را ضبط کرده و با خود بردند. (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۶/۵/۸۸)

۴۳ ـ مصطفی آهو خش عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده نفت توسط نیروهای اطلاعاتی سپاه پاسداران بازداشت شد.( امیر کبیر ۶/۵/۸۸ )

۴۴ ـ مسلم زمانی و عمر حسابی دانشجویان دانشگاه لرستان و از اعضای ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، در شعبه ۵ بازپرسی دادگاه انقلاب خرم آباد مورد بازجوئی قرار گرفتند و با تمدید بازداشت در زندان پارسیلون خرم آباد نگهداری می شوند. (ادوارنیوز ۱۳/۵/۸۸)

۴۵ ـ منصور یاقوتی صاحب امتیاز نشریه دانشجوئی توقیف شده “رستاخیز” و فعال دانشجوئی دانشگاه زنجان توسط ماموران وزارت اطلاعات در تهران بازداشت شد. (امیرکبیر ۱۵/۵/۸۸)

۴۶ ـ مهدی (سهیل) یادگاری دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه قزوین و از فعالان ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی توسط ماموران امنیتی بازداشت گردید. (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۱۸/۵/۸۸)

۴۷ ـ علیرضا کیانی دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران در دادستانی بابل مورد بازجوئی قرار گرفت. (امیرکبیر ۲۱/۵/۸۸)

دانشجویان: احضار:
۴۸ ـ حمیرا خلیلی، نگار اسماعیلیان، حسین زمانی، محمد علی قهرمانی، رضا جعفری و محمد حسن اسکندریان، دانشجویان دانشگاه آزاد شهر ری، به کمیته انضباطی احضار شدند.
(مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۱/۵/۸۸)

۴۹ ـ حمیدرضا صحرائی و سجاد حسینی فخر از فعالین دانشجوئی دانشگاه علم و صنعت به کمیته انضباطی احضار شدند. (امیر کبیر ۱۹/۵/۸۸)

۵۰ ـ حداقل ۴۰ دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه به اتهام اخلال در نظم، جهت بازجوئی به کمیته انضباطی احضار شدند. (امیرکبیر ۲۵/۵/۸۸)

۵۱ ـ بیش از ۵۰ دانشجوی دانشگاه مازندران جهت بازجوئی به کمیته انضباطی احضار شدند. در میان احضار شدگان اسامی فعالین دانشجوئی این دانشگاه همچون رضا عرب، علیرضا کیانی، میلاد حسین کشتان، سیاوش صفوی، علی نظری، علی اصغر آدینه وند، آرنوش ازرحیمی، مرجان فیاضی، سیاوش رضائیان، مهدی داوودیان، مهدی محمدی تکدام، مازیار یزدانی نیا و…. به چشم می خورند. ۲۰ نفر از دانشجویان احضار شده در ۲۵ و ۲۶ خرداد با حمله نیروهای امنیتی لباس شخص دستگیر، و به مدت ۱۰ روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات مورد بازجوئی و شکنجه قرار داشتند. (امیرکبیر ۲۶/۵/۸۸)

دانشجویان: احکام صادر شده
۵۲ ـ بابک زمانیان عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر و از اعضای ستاد انتخاباتی مهدی کروبی، در کمیته انضباطی به ۳ ترم محرومیت از تحصیل محکوم شد. پس از انتخابات منزل وی و اقوامش چندین بار مورد هجوم نیروهای امنیتی قرار گرفته که موفق به بازداشت وی نشده اند. (امیرکبیر ۵/۵/۸۸)

۵۳ ـ بهرام واحدی، سورنا هاشمی، آرش رایجی، پیام شکیبا و محمد حسین جنیدی دانشجویان دانشگاه زنجان به اتهام تشویش اذهان عمومی و تحریک به تجمع غیر قانونی به قصد بر هم زدن امنیت کشور در دادگاه هر کدام به یک سال زندان محکوم شدند. همچنین علیرضا فیروزی دیگر دانشجوی این دانشگاه به اتهام اقدام علیه نظام به یکسال و چهار ماه زندان محکوم شد. (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۱۳/۵/۸۸)

۵۴ ـ فرزاد حسن زاده و محمد زراعتی از دانشجویان طیف چپ به اتهام اقدام علیه امنیت داخلی کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام در شعبه ششم دادگاه انقلاب به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم مدت ۵ سال به حالت تعلیق درآمده است. (امیرکبیر ۱۳/۵/۸۸)

۵۵ ـ ساناز اللهیاری فعال دانشجوئی به اتهام شرکت در تجمع غیر قانونی و اقدام علیه امنیت داخلی در دادگاه به یکسال حبس تعلیقی محکوم شد. (دانشجویان سوسیالیست دانشگاههای ایران ۱۸/۵/۸۸)
دانشجویان: صدور قرار وثیقه
۵۶ ـ نیما نحوی دانشجوی دانشگاه صنعتی بابل، پس از تحمل ۳۳ روز زندان با قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (اعتماد ملی ۱۳/۵/۸۸)

جلوگیری از برگزاری مراسم و منحل کردن نهادهای مدنی
۵۷ ـ دفتر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران به حکم سعید مرتضوی دادستان تهران، توسط ماموران امنیتی پلمپ گردید. این انجمن بیش از ۴۰۰۰ عضو دارد و در سال ۱۳۷۶ با مجوز وزارت کار و امور اجتماعی شروع به فعالیت کرد. (نوروز ۱۴/۵/۸۸)

فیلترکردن سایتها:
۵۸ ـ سایت خبری تحلیلی دانشجویان “امیرکبیر” برای دهمین بار بدستور کمیته فیلترینگ، فیلتر شد. ریاست این کمیته با دادستان کل کشور است. (امیرکبیر ۱۸/۵/۸۸)

۵۹ ـ سایتهای جنبش راه سبز (جرس) و موج سبز آزادی توسط کمیته فیلترینگ، فیلتر شدند.
(موج سبز آزادی ۲۰/۵/۸۸)

۶۰ ـ سایت خبری انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران پس از درج بیانیه ی فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران در اعتراض به پلمپ شدن دفتر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران فیلتر شد. (اعتماد ملی ۲۶/۵/۸۸)

مطبوعات: احضار روزنامه نگاران
۶۱ ـ محمد نعیمی پور مدیر مسئول روزنامه های توقیف شده “یاس نو” و “روز نو” به اتهام انتشار مطالب خلاف واقع و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت مدعی العموم جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد. (۱۱/۵/۸۸)

۶۲ ـ رضا کفاش تهرانی مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده “کیان” به اتهام انتشار مطالب خلاف واقع و تبلیغ علیه نظام، با شکایت مدعی العموم جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد. (ایسنا ۱۱/۵/۸۸)

۶۳ ـ پرویزی مدیر کل مطبوعات و خبرگزاریهای داخلی به مدیر مسئول روزنامه “اعتماد ملی” به اتهام درج مطالب خلاف واقع و زیر سوال بردن انتخابات دهم ریاست جمهوری تذکر کتبی داد. (ایسنا ۱۲/۵/۸۸)

۶۴ ـ ابوالقاسم گلباف مدیر مسئول ماهنامه “گزارش” به اتهام تبلیغ علیه نظام و ثریا عزیز پناه مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده “راسان” به اتهام تحریص و تشویق گروه پژاک با شکایت مدعی العموم به شعبه ۶۷ دادگاه کیفری استان تهران احضار شدند. (کیهان ۱۷/۵/۸۸)

۶۵ ـ محمدصادق جوادی حصار مدیر مسئول روزنامه توقیف شده “توس” جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه مطبوعات در مجتمع قضائی خمینی احضار شد. (اعتماد ملی ۲۶/۵/۸۸)

۶۶ ـ محمد جواد حق شناس مدیر مسئول روزنامه توقیف شده اعتماد ملی و حسین کروبی ( فرزند مهد ی کروبی ) به شعبه ۱۳ بازپرسی کارکنان دولت احضار شدند . ( سحام نیوز ۳۱/۵/۸۸ )

مطبوعات: بازداشت روزنامه نگاران
۶۷ ـ میرحمید حسن زاده مدیر عامل سابق خبرگزاری “ایسنا” و مدیر سایت “قلم نیوز” وابسته به میرحسین موسوی، بدستور دادگاه انقلاب بازداشت شد. (پارلمان نیوز ۱۳/۵/۸۸)

۶۸ ـ رضا نوربخش سردبیر روزنامه “فرهیختگان” توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. منزل وی مورد بازرسی قرار گرفت. (سرمایه ۱۴/۵/۸۸)

۶۹ ـ مهدی یزدانی خرم دبیر سرویس ادب و هنر روزنامه “اعتماد ملی” مقابل نشر چشمه توسط ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت گردید. وی سومین عضو روزنامه اعتماد ملی است که در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده است. (سحام نیوز ۱۵/۵/۸۸)

مطبوعات: صدور حکم زندان
۷۰ ـ سجاد خاکساری خبرنگار نشریه توقیف شده “قلم معلم” به اتهام تبلیغ علیه نظام، تشویش و تحریک افکار عمومی در دادگاه انقلاب به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شد. نامبرده از ۶ اردیبهشت در بازداشت بسر می برد. (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۵/۵/۸۸)

مطبوعات: توقیف
۷۱ ـ امتیاز روزنامه “صدای عدالت” به مدیر مسئولی مصطفی کزازی به اتهام اهانت به خمینی و زیر سوال بردن نظام، بدستور هیئت نظارت بر مطبوعات لغو گردید. از این روزنامه تا کنون ۲۲۲۹ شماره منتشر شده بود.
(ایلنا ۵/۵/۸۸)

۷۲ ـ روزنامه “اعتماد ملی” به مدیر مسئولی جواد حق شناس پس از انتشار ۹۹۶ شماره به اتهام چاپ مطالبی بر خلاف امنیت ملی و مصالح عمومی کشور بدستور بازپرس شعبه سیزده دادسرای کارکنان دولت بطور موقت توقیف گردید. (ایسنا ۲۶/۵/۸۸)

اخبار مربوط به فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی:
۷۳ ـ مهدی کروبی دبیر کل حزب اعتماد ملی، طی نامه ای خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، در رابطه با شکنجه و تجاوز به زندانیان بازداشت شده در اعتراضات مردمی پس از انتخابات رئیس جمهوری اعلام کرد: عده ای از افراد بازداشت شده مطرح نموده اند که برخی از افراد به دختران بازداشتی با شدتی تجاوز نموده اند که منجر به ایجاد جراحات و پارگی در سیستم تناسلی آنان گردیده است. از سوی دیگر افرادی به پسرهای جوان زندانی با حالتی وحشیانه تجاوز کرده اند به طوری که برخی دچار افسردگی و مشکلات روحی و جسمی گردیده اند و در کنج خانه های خود خزیده اند. کروبی در نامه خود گفته است: افرادی این مطالب را به من گفته اند که دارای پست های حساس در این کشور بوده اند. نیروهای نام و نشان داری که تعدادی از آنها نیز از رزمندگان دوران جنگ بوده اند. (سحام نیوز ۷/۵/۸۸)

۷۴ ـ علیرضا حسینی بهشتی مشاور میر حسین موسوی و عضو کمیته بازداشت شدگان پس از انتخابات اعلام کرد: روزانه بیش از ۳۰-۴۰ تماس با این کمیته گرفته می شود. وی افزود: برخی خانواده ها فکر می کنند اگر بازداشت ها خیلی آشکار یا رسانه ای نشود و با دفاتر ما تماس نداشته باشند، شاید پرونده عزیز بازداشت شده شان کمتر پیچیده شود. اما توصیه ما این است که اجازه دهند رسانه ای شود. رسانه ای شدن جلوی پیچیده شدن را می گیرد. افراد سرشناس را که کنار بگذاریم خیلی از بازداشتی ها افراد بی نام و نشان و عادی هستند. من بیشتر نگران این ها هستم. وی افزود: حدود ۱۷۰۰ اسم بازداشت شده توسط این کمیته جمع شده، اما این حتما همه اسامی نیست. بهشتی گفت: من هم تعداد ۳۶۵ کشته را شنیده ام اما کار رسانه ای با کار ما متفاوت است. ما در کار خود محدودیت هائی داریم. الان اگر یک رقمی را اعلام کنیم اما از آنچه که هست بیشتر باشد، متهم می شویم به اینکه جنگ روانی راه می اندازیم. اگر کمتر از آن تعداد باشد هم یک عده ای را حذف کرده ایم. به همین دلیل نمی توانیم آمار بدهیم. (پارلمان نیوز ۱۱/۵/۸۸)

۷۵ ـ مرتضی الویری نماینده مهدی کروبی در کمیته پیگیری وضعیت بازداشت شدگان و جان باختگان حوادث اخیر اعلام کرد: در صورت همکاری مسئولان بهشت زهرا لیست کشته شدگان اخیر را به مجلس ارائه میدهیم وی گفت اطلاعات ما در خصوص جان باختگان اخیر مربوط به اطلاعاتی بود که بستگان آنها به ما ارائه کرده بودند . ( ایلنا ۲۳/۵/۸۸ )

۷۶ ـ یک نماینده عضو فراکسیون اکثریت مجلس که خواست نامش فاش نشود تصریح کرد حسین فدایی نماینده تهران و دبیر کل جمعیت ایثارگران مسئولیت بازداشتگاه کهریزک را در حوادث پس از انتخابات بر عهده داشته و این موضوع برای کمیته ویژه مجلس محرز شده است که مورد اول عریان نگه داشتن متهمان به اغشاش در بازداشتگاهها و دیگری ممانعت از اجابت مزاج آنها بوده است . (موج سبز آزادی ۲۳/۵/۸۸ )

۷۷ ـ حجت الاسلام مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو سابق مجلس خبرگان رهبری و عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز در رابطه با تجاوز جنسی به زندانیان گفت مطمئنا آقای کروبی بدون مدرک صحبت نمیکند وی افزود موارد اعلام شده از سوی کروبی بسیار بیش از اینهاست و با کمال تاسف اینها صحت دارد نامبرده اعلام کرد چنین فجایعی نه یک مورد بلکه متعدد بوده است و اگر دادگاهی تشکیل شود لابد آقای کروبی حرف خود را ثابت میکند وی افزود اصل قضیه قطعی و اثبات شده و گزارش آن برای مقامات رفته است . ( ایرنا ۲۲/۵/۸۸ )

۷۸ ـ مهدی کروبی دبیر کل حزب اعتماد ملی خطاب به مسئولان گفت آخر شما فضایی ایجاد کرده اید کسانی که مورد آزار قرار گرفته اند جرات طرح این مباحث را ندارند و حتی شاید در شرایطی قرار گیرند که بیایند و بگویند که در زندان به ما نماز شب یاد میدادند و هیچ شکنجه ای هم روی نداده است . کروبی افزود در فضایی که اینک شکل گرفته مردم حتی جرات نفس کشیدن هم ندارند. وی به فضایی که در چند سال اخیر شکل گرفته اشاره کرد و گفت: در جامعه ای که قتلهای زنجیره ای روی میدهد و مردم را میکشند و جنازه هایشان را کنار خیابان رها میکنند و یا در جامعه ای که مصطفی مولایی مسئول دفتر بنده را ربوده و آن را در کیسه می اندازند و کتک میزنند دیگر چطور افراد جرات آن را دارند که بیایند و مسائل مربوط به آزار جنسی را مطرح کنند . کروبی افزود به طوری که من شنیده ام افراد را در بازداشتگاه کهریزک لخت میکردند و چهار دست و پا مینشاندند و سوار بر آنها میشدند و به زندانیان میگفتند صدای حیوانات را در بیاورند یا برخی را لخت کرده و روی هم خوابانده اند و آب بر روی آنها ریخته اند .(سحام نیوز ۲۳/۵/۸۸)

۷۹ ـ پرویز سروری رئیس کمیته ویژه مجلس برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان اعلام کرد: تقریبا همه کسانی که در بازداشتگاه کهریزک مسئولیت داشته اند، برکنار شده اند. ۱۲ نفر از ماموران نیروی انتظامی و قضایی، عزل و برکنار شدند. (مهر ۲۴/۵/۸۸)

۸۰ ـ عمادالدین باقی عضو انجمن دفاع از حقوق زندانیان، طی مصاحبه ای با مجله خبری “اشپیگل” آلمان اعلام کرد: بسیاری از قربانیان تجاوز در زندانهای جمهوری اسلامی، تنها بخاطر حفظ آبروی خود و از شرم و حیا سکوت کرده اند. وی با تائید اظهارات مهدی کروبی درباره تجاوز به بازداشت شدگان بویژه در بازداشتگاه کهریزک گفته است: هنوز ابعاد کامل این موارد نقض حقوق بشر بطور کامل روشن نشده است. عمادالدین باقی افزود: یکی از اعضای کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی هم تائید کرده است، که چنین گزارشهائی را در اختیار دارد. نامبرده با اشاره به گزارشهای منتشره درباره خشونت علیه بازداشت شدگان در ایران گفته است: من با توجه به تجربه شخصی خودم بعنوان زندانی سیاسی، می دانم که بدرفتاری با زندانیان یک موضوع استثنتائی و نادر نیست. این عضو انجمن دفاع از حقوق زندانیان گفته است: اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می دهد علاوه بر تهران، صدها نفر نیز در شهرهای ایران بازداشت شده اند. (رادیو فردا ۲۷/۵/۸۸)

۸۱ ـ رسول جلالی رئیس کل دادگستری شهرستان کهریزک گفت: بازداشتگاه کهریزک تحت نظارت ما نبوده زیرا بازداشتگاه ها باید زیر نظر سازمان زندانها اداره شوند به همین لحاظ ما نظارتی بر آن نداشتیم . نظارت بر آن به عهده دادسرای تهران بوده . نامبرده افزود زندانیان این بازداشتگاه به زندان اوین قزل حصار و ندامتگاه کرج منتقل شده اند و ما اطلاعی از آمار بازداشتی ها نداریم. (ایسنا ۲۸/۵/۸۸ )

۸۲ ـ مهدی کروبی دبیر حزب اعتماد ملی طی نامه ای سرگشاده خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد با توجه به اینکه شما به بسیاری از مسائل واقفید از شما تقاضا دارم جلسه ای تشکیل بدهید از سران سه قوه ریاست مجلس خبرگان رهبری دادستان کل کشور و نماینده ای از کمیته حقیقت یاب مجلس تعیین نمایند تا در حضور آنان بنده مطالب و مستندات خودم را حضورا راجع به آزار جنسی در برخی از بازداشتگاهها به عرض برسانم .(سهام نیوز ۲۸/۵/۸۸ )

۸۳ ـ با پیگیریهای خبر نگار نوروز از بهشت زهرای تهران مشخص شده است در روز ۲۱ تیر ماه از بین جوازهای دفن صادر شده در قبرستان بهشت زهرا ۲۸ جواز بدون ذکر نام و نام خانوادگی صادر شده و همگی در قطعه ۳۰۲ به خاک سپرده شده اند. همچنین در تاریخ ۲۴ تیرماه نیز ۱۶ جواز دفن با شرایط فوق صادر شده است . یکی از پرسنل زحمتکش بهشت زهرا در تهران گفت در روزهای ۲۱و ۲۴ تیرماه جنازه هایی بدون نام و مشخصات و تحت تدابیر شدید امنیتی به این قبرستان آورده شده و با صدور اجباری جواز دفن برای آنها در قطعه ۳۰۲ به خاک سپرده شده است شماره جواز دفن شهدایی که بدون نام در قطعه ۳۰۲ به خاک سپرده شده اند در اختیار سایت نوروز قرار گرفته است.(نوروز ۳۰/۵/۸۸ )

احضار فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی به دادگاهها:
۸۴ ـ حسن اسدی زیدآبادی عضو شورای مرکزی و دبیر کمیته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ایران، بعلت فعالیت در کمیته پی گیری یازداشتهای خودسرانه، از سوی وزارت اطلاعات احضار و تهدید به بازداشت شد. (ادوار نیوز ۶/۵/۸۸)

۸۵ ـ اکبر اعلمی نماینده اسبق تبریز در مجلس شورای اسلامی به اتهام توهین به مقدسات با شکایت مدعی العموم و سپاه پاسداران در دادسرای عمومی و انقلاب تهران مورد بازجوئی قرار گرفت. (آفتاب ۸/۵/۸۸)

۸۶ ـ پگاه آهنگرانی از بازیگران سینما توسط نهادهای امنیتی مورد بازجوئی قرار گرفت. (عصر ایران ۸/۵/۸۸)

بازداشت فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی:
۸۷ ـ فعالین حقوق بشرو دمکراسی در ایران اسامی ۲۸ نفر دیگر از بازداشت شدگان اخیر را به شرح ذیل اعلام کردند . سمیه تاجدار ۲۶ ساله، محمدعلی زائر ۲۵ ساله، کیوان جمشیدی ۲۳ ساله، سید حسین صفاری ۲۸ ساله، محمد رحیمی ۲۴ ساله ، عبدالله رحیمی ۲۹ ساله، علی خالدی ۲۵ ساله ، علی سالمی ۲۲ ساله، آرمان هوشیاری ۲۹ ساله، آیت بهداد ۲۸ ساله، حمید رحمانی ۱۸ ساله، بهنام محمدی ۲۴ ساله، حسام کلانتری ۲۶ ساله، نورالدین امیر خانی ۲۷ ساله، آریا کسرایی ۲۰ ساله، مجید نامجو ۳۰ ساله، امیر محمد بنیادی ۱۹ ساله، علی قاسمی ۳۳ ساله، یوسف اسفند یاری ۲۵ ساله، فرهان سمندر پور ۲۷ ساله، امیر رحمتی ۲۲ ساله، امین ترابی خراسانی ۲۴ ساله، محمد متین صادق زاده ۲۶ ساله، باقر احمد وند ۳۲ ساله، منصور علی قارداش ۲۸ ساله، بهادر جمشید پور ۲۱ ساله، ناصر نوری و امیر غفاریان از میان افراد فوق ۱۹ نفر در زندان اوین بسر میبرند و از مکان نگهداری ۹ نفر دیگر اطلاعی در دست نیست. امروز بیش از ۱۲۰ نفر از خانواده های بازداشت شدگان در مقابل دادگاه انقلاب تجمع کرده و خواستار آزادی عزیزانشان بودند .
(فعالین حقوق بشرو دمکراسی در ایران ۵/۵/۸۸)

۸۸ ـ علی مقامی از اعضای ستاد انتخابای مهدی کروبی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل گردید. (نوروز ۶/۵/۸۸)
۸۹ ـ سایت کانون جوانان حزب کارگزاران سازندگی اعلام کرد: پنج عضو این حزب به اسامی محمد عطریانفر، هدایت الله آقائی، جهانبخش خانجانی، روشنک سیاسی و آیدا مصباحی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری بصورت خودسرانه توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده اند. (جوانان فردا ۶/۵/۸۸)

۹۰ ـ فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران اسامی ۲۷ نفر دیگر از بازداشت شدگان اخیر را به شرح ذیل اعلام کردند رامین شجاعی ۲۷ ساله ـ مرتضی سلطانی ابهری ۲۴ ساله سید محمد ربیعی ۲۶ ساله ـ وحید اشتری ۲۱ ساله ـ میکائیل ملکان ۲۹ ساله ـ فرشاد لشگری ۳۱ ساله ـ سینا کسایی ۲۴ ساله ـ محمد مهدی هاشمی ۲۶ ساله ـ محمد یاسر بهمنی ۲۶ ساله ـ احسان لقمانی ۴ دانگه ۳۲ ساله ـ امیر صحرایی ۲۵ ساله ـ آرش مزینانی ۲۸ ساله ـ حسن شمسی مقدم ۲۰ ساله ـ صادق قبادی ۳۰ ساله ـ علی احتشامی ۲۰ ساله و عرفان فهیم پور ۲۸ ساله یوسف لطیفی ۲۶ ساله امیر میرزایی ۳۱ ساله ـ احمد یوسف آبادی ۲۷ ساله ـ صابر فرشچی ۳۰ ساله ـ آرمین حسن زاده ۲۴ ساله ـ محمد رضا شاعی ۲۹ ساله ـ کاوه کمالی ۲۵ ساله ـ فرزاد ملالب لو ۲۶ ساله ـ کامران همایونی ۳۵ ساله ـ عبدالحمید فاروق نپا ۲۸ ساله ـ ایمان محسنی ۲۰ ساله ـ از میان افراد فوق الذکر ۲۰ نفر در زندان اوین بسر میبرند و از مکان نگهداری ۷ نفر از آنها اطلاعی در دست نیست و همچنین بیش از ۱۵۰ نفر از خانواده های زندانیان و بازداشت شدگان در مقابل زندان اوین تجمع کرده و خواستار آزادی عزیزانشان بودند . ( فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۶/۵/۸۸ )

۹۱ ـ سعید شریعتی عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران و عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی بدستور قاضی سعید مرتضوی دادستان تهران بازداشت شد. منزل وی مورد بازرسی قرار گرفت. (نوروز ۷/۵/۸۸)

۹۲ ـ حجت الاسلام دکتر عبدالرحیم سلیمانی استاد دانشگاه مفید و عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم به علت حضور در مراسم چهلم شهدای حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری در بهشت زهرای تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. (ادوارنیوز ۸/۵/۸۸)

۹۳ ـ مهناز محمدی، فیروزه خسروانی، رخساره قائم مقامی، جعفر پناهی، همسر و دختر پناهی به علت گذاشتن گل بر مزار جانباختگان پس از وقایع انتخابات ریاست جمهوری توسط نیروهای امنیتی در بهشت زهرای تهران بازداشت شدند. این فیلمسازان به قید ضمانت پس از چند ساعت بازداشت آزاد شدند. به گفته این آزادشدگان، تعداد بازداشتی ها در مراسم چهلم ندا آقاسلطان و سایر جان باختگان، به حدی بوده است که ماموران نمی دانستند با آنها چه باید بکنند. (میدان زنان ۸/۵/۸۸)

۹۴ ـ حسین عزت زاده، اصغر فنی پور، حسین مجتهدی، حاج آقا کمیلیان، حمید مجتبایی، حسین ریاحی، علی قادری، محمد علی رباطی و خانم مرادی از اعضای جبهه ملی ایران به همراه تعدادی دیگر در میدان ۷ تیر تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت شده اند . نامبردگاه به همراه تعدادی دیگر عازم ابن باویه برای بزرگداشت شهدای ۳۰ تیر ۱۳۳۱ بودند. ( خبر گزاری جبهه ملی ایران ۷/۵/۸۸ )

۹۵ ـ سردار عزیز الله رجب زاده فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ گفت: ۵۰ نفر از شرکت کنندگان در تجمعات اعتراضی بهشت زهرا و مصلی تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. این تجمعات به مناسبت چهلمین روز کشتار مردم به علت اعتراض به تقلبات در انتخابات ریاست جمهوری می باشد. (مهر ۸/۵/۸۸)

۹۶ ـ دهها تن در تجمع اعتراضی مقابل مجلس شورای اسلامی، که همزمان با مراسم تحلیف شکل گرفته بود، توسط ماموران امنیتی با ضرب و شتم بازداشت شدند. نام یکی از بازداشت شدگان فهیمه اسدی ۲۸ ساله است. (موج سبز آزادی ۱۵/۵/۸۸)

۹۷ ـ مصطفی قاسمی، میرموسی ضیازرگر و رسول ایرانی از فعالین فرهنگی آذربایجانی به هنگام شرکت در مراسم فرهنگی در قلعه بابک، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اهر منتقل شدند.
(ساوالان سسی ۱۷/۵/۸۸)

۹۸ ـ زهرا میریونسی همسر دکتر علی تاجرنیا نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی و عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی که برای دیدار همسرش به دادگاه رفته بود، توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. زمانی که برادران زهرا میریونسی و علی تاجرنیا نسبت به بازداشت وی اعتراض کردند، خود آنها هم توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. (پارلمان نیوز ۱۷/۵/۸۸)

۹۹ ـ دکتر کرمانشاه استاد دانشگاه صنعتی شریف توسط ماموران امنیتی بازداشت شد ماموران برای بازداشت دکتر مسعود نیلی اقتصاددان مراجعه کرده بودند اما وی در مسافرت بوده است ( اعتماد ملی ۱۸/۵/۸۸ )

۱۰۰ ـ سیزده نفر از بازداشت شدگان در مراسم چهلم کیانوش آسا با قرار کفالت از زندان آزاد شدند. اما تعداد دیگری از افراد دستگیر شده همچنان در بازداشت بسر می برند. گفته می شود بیشتر این افراد دانشجویانی هستند که از شهرهای تهران و سنندج در این مراسم حضور یافته بودند.
(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۹/۵/۸۸)
۱۰۱ ـ امیر اصلانی کارشناس ارشد برق از دانشگاه علم و صنعت و مدیر عامل یک شرکت نرم افزاری توسط ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت شد. چند دستگاه لپ تاپ، گوشی و سیم کارتها وی و تمام اسناد و مدارک مربوط به شرکت و فعالیتهای کاری نامبرده توسط ماموران ضبط گردید. (امیرکبیر ۱۹/۵/۸۸)

۱۰۲ ـ فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران اسامی ۲۳ نفر دیگر از بازداشت شدگان اخیر را به شرح ذیل اعلام کردند ـ محمد میرزایی ۲۶ ساله ـ احمد رضا کابای ۳۷ ساله ـ سینا مولایی ۲۱ ساله ـ فرهاد آقاجانی ۲۳ ساله ـ علیرضا کاشانی ۲۵ ساله ـ آرمان کیانی ۲۷ ساله ـ کاظم معصومی ۳۱ ساله ـ محمد حسین آذری ۲۸ ساله ـ هادی جمشیدی مبارکه ۲۶ ساله ـ بهروز جلیلوند ۲۵ ساله ـ افشین صادقی ۲۰ ساله ـ امین حسینی هاشم آبادی ۲۷ ساله ـ پیمان احمدی ۲۰ ساله ـ حامد عباسی ۲۹ ساله ـ کیوان ابراهیم زاده ۳۰ ساله ـ مهدی سالکی پور ـ امیر ناظریان ۲۲ ساله ـ امیر عباسزاده ۲۳ ساله ـ منصور خورشیدی ۲۸ ساله ـ حسن غفاری ۲۴ ساله ـ یوسف کرمی ۲۹ ساله ـ و کامران تقی پور ۲۹ ساله ـ ۱۸ نفر از این افراد به زندان اوین منتقل شده اند اما مکان ۵ نفر از بازداشت شدگان ۱۲ و ۱۴ مرداد مشخص نیست .(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۹/۵/۸۸ )

۱۰۳ ـ علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با دستگیریهای گسترده شرکت کنندگان در اعتراضات اعلام کرد: حدود ۴۰۰۰ نفر در مدت کوتاهی بازداشت شدند و ۳۷۰۰ نفر از آنها آزاد شدند. (ایسنا ۲۰/۵/۸۸)

۱۰۴ ـ روشنعلی مرادی از فعالین سیاسی شهرستان سرپل ذهاب از توابع کرمانشاه و دبیر ستاد ۸۸ توسط مامورین اداره اطلاعات بازداشت گردید. (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۲۰/۵/۸۸)

۱۰۵ ـ نیروهای امنیتی طی دو روز گذشته ۱۵ معلم بلوچ را در زاهدان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند . (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۲۱/۵/۸۸ )

۱۰۶ ـ نیروهای امنیتی به تجمع اعتراضی مردم در جلوی بازار سرپوشیده تهران در خیابان ۱۵ خرداد و مقابل مترو حمله کردند. مردم با شعار مرگ بر دیکتاتور تظاهرات خود را آغاز کردند. نیروهای امنیتی اقدام به ضرب و شتم مردم نمودند عده ای را دستگیر و تعدادی را مجروح کردند. ۳ نفر از زخمی ها توسط مردم به بیمارستان منتقل شدند. (شبکه جنبش راه سبز ” جرس” ۲۱/۵/۸۸)

۱۰۷ ـ فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران اسامی ۱۷ نفردیگر از بازداشت شدگان اخیر را به شرح ذیل اعلام کردند . امیر خباز ۲۵ ساله ـ رضا قره داغی ۱۸ ساله ـ هادی سزاوار ۲۷ ساله ـ یونس کشاورز ۲۶ ساله ـ علیرضا نصر الله زاده ۲۲ ساله ـ امین کشاورز ۲۷ ساله ـ مرتضی شاپوری ۳۰ ساله ـ سیاوش حکیمی ۲۶ ساله ـ پویا گیلاوند ۲۳ ساله ـ اسماعیل هاشمپور ۲۹ ساله ـ عباس کیانی ۳۲ ساله ـ داریوش حمیدی ۲۹ ساله ـ سعید احمدی پور ۲۱ ساله ـ کیان توسلی ۲۴ ساله ـ احسان گودرزی ۲۸ ساله و محمد حسین نوری ۲۵ ساله ـ کلیه این افراد به زندان اوین منتقل شده اند .( فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۵/۵/۸۸)

۱۰۸ ـ حسن سوری از فرهنگیان با سابقه از اعضای ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در بروجرد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. (موج سبز آزادی ۲۶/۵/۸۸)

۱۰۹ ـ حجت الاسلام دکتر محمد ذبیحی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و مسئول ستاد روحانیون حامی موسوی در قم و فرزندش طاها ذبیحی در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
(موج سبز آزادی ۲۶/۵/۸۸)

۱۱۰ ـ امیر حسین سر حدی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان و مسئول ستاد شهروند آزاد وابسته به ستاد انتخاباتی مهدی کروبی به اتهام تشویش اذهان عمومی و اقدام علیه امنیت ملی توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. (اعتماد ملی ۲۶/۵/۸۸)

۱۱۱ ـ نیروهای گارد ویژه موتور سوار به تجمع کنندگان در برابر ساختمان روزنامه اعتماد ملی حمله کرده و با ضرب و شتم ۱۵ نفر را بازداشت کردند. همچنین دو زن بشدت از سوی نیروهای انتظامی مضروب شدند.
(ادوارنیوز ۲۶/۵/۸۸)

۱۱۲ ـ محمد آزادی فرزند اسماعیل آزادی عضو هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در نزدیکی دفتر روزنامه توقیف شده اعتماد ملی توسط ماموران نیروی انتظامی بازداشت شد. اسماعیل آزادی گفت محمد را به کلانتری خیابان سنایی منتقل کردند زمانی که به آنها گفتیم پسرم دیابت دارد صبر کنید من انسولین او را بیاورم چون اگر نداشته باشد خطر ناک است مامورانن این اجازه را ندادند و گفتند کسی که شعار نویسی میکند باید بمیرد . ( روز آنلاین ۲۹/۵/۸۸ )

۱۱۳ ـ دکتر محمد ملکی اولین رئیس دانشگاه تهران پس از انقلاب توسط ۵ تن از ماموران وزارت اطلاعات بازداشت گردید. مامورین هشتاد جلد کتاب، مدارک شخصی ایشان، کامپیوتر، دفترچه یادداشت و دیگر مدارک را ضبط کرده و با خود بردند . دکتر محمد ملکی بیش از ۳ ماه است که مشغول مداوای سخت بیماری پروستات هستند.( امیر کبیر ۳۱/۵/۸۸ )

محاکمه فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی :
۱۱۴ ـ هوشیار احمدی، بهمن سعیدی، جهانبخش احمدی، سیروان محمودی و سیوان رحیمی به اتهام محاربه در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابائی محاکمه شدند. نامبردگان در اواخر زمستان سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۶/۵/۸۸)

۱۱۵ ـ در سومین جلسه از محاکمه ی نمایشی بازداشت شدگان پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ نفر در دادگاه انقلاب توسط قاضی صلواتی محاکمه شدند. مجید مقیمی، مهدی فتاح بخش، رضا اصلانی، پیام ده پناه، محمد فراهانی، حسین اعزامی، محسن جعفری و مهرداد ورشویی از جمله افرادی بودند که در دادگاه اتهامات دادستان در کیفر خواست را رد کردند. (موج سبز آزادی ۲۵/۵/۸۸)

فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی : احکام صادر شده توسط دادگاهها:
۱۱۶ ـ ابوبکر هژبری به اتهام ارتباط با حزب حیات آزاد کردستان در دادگاه انقلاب مریوان به ۶ سال زندان محکوم شد. (روژهلات ۱۳/۴/۸۸)

۱۱۷ ـ مهندس هاشم خواستار عضو کانون صنفی معلمان در مشهد پس از ۴۵ روز بازداشت، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی سلطانی به ۶ سال حبس محکوم شد. نامبرده هم اکنون با قرار وثیقه ۳۵ میلیون تومانی از زندان آزاد شده است. (کانون صنفی معلمان ایران ۱۳/۵/۸۸)

۱۱۸ ـ خدیجه نبوی چاشمی همسر سید ظهور نبوی چاشمی مقاله نویس نشریه توقیف شده “سرزمین آریائی” در دادگاه انقلاب سمنان بصورت غیابی به یک سا حبس تعزیری محکوم شد.
(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۶/۵/۸۸)

۱۱۹ـ زانیار حقیانی۱۷ ساله به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان بانه به ۲ سال تبعید به شهرستان زاهدان محکوم شد.(سازمان دفاع از حقوق بشر ایران ۳۰/۵/۸۸)

۱۲۰ ـ نعمت الله صمدیان، برهان غسائی، آرمان محمد پور، لقمان روشنی و انور فاروقی از اهالی شهرستان بانه به اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب شهرستان سقز به تحمل یک سال حبس تعزیری به مدت ۲ سال تعلیق محکوم شدند.(سازمان دفاع از حقوق بشر ایران ۳۱/۵/۸۸)

اخبار مربوط به زندانیان سیاسی:
۱۲۱ ـ فاطمه آدینه وند همسر عبدالله مومنی سخنگوی سازمان دانش آموختگان ایران اعلام کرد پس از ۴۵ روز زندانی بودن همسرش به او و فرزندانش ملاقات داده اند. وی افزود: عبدالله مومنی در عرض ۴۵ روز نزدیک به ۲۰ کیلو وزن کم کرده است و تعادل روحی و جسمی اش را از دست داده است نه قدرت تکلم داشت و نه قدرت راه رفتن زیر چشمانش گود رفته و کبود بود صدایش به شدت لرزان بود و اصلا قدرت حرف زدن نداشت عبدالله همچنان در سلول انفرادی بسر میبرد و بازجویی های او تمام نشده و زیر فشار روحی وجسمی و شکنجه است .( ادوار نیوز ۱۵/۵/۸۸ )

۱۲۲ ـ لقمان کامل فیدان که به اتهام فعالیت سیاسی و ارتباط با یک گروه سیاسی در دادگاه انقلاب ارومیه به ۵ سال زندان محکوم شده پس از تحمل ۲ سال زندان به زندان اوین تهران تبعید شد.
( سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۷/۵/۸۸ )

۱۲۳ ـ زینب جلالی به اتهام ارتباط ها و عضویت در یک گروه سیاسی کرد از دو سال پیش در زندان بسر میبرد و به اعدام محکوم شده است در سلول انفرادی بسر میبرد. نامبرده از نظر سلامتی وضعیت مناسبی ندارد و گفته میشود به شدت بیمار است . (سازمان دفاع از حقوق بشر در کردستان ۱۸/۵/۸۸ )

۱۲۴ ـ معصومه دهقان همسر عبدالفتاح سلطانی عضو کانون مدافعان حقوق بشر اعلام کرد در زمان ملاقات با همسرش هنگام خداحافظی از پشت کابین دیدم به سختی راه میرود و لنگان لنگان از مقابل چشم ما دور شد . این فعال حقوق بشر ۵۵ روز است که در بند ۲۰۹ زندان اوین در سلول انفرادی بسر میبرد.(نوروز ۲۰/۵/۸۸)

۱۲۵ ـ بازجویان خانم هنگامه شهیدی روزنامه نگار زندانی، در یک اقدام آشکارا غیر قانونی و غیر انسانی برای درهم شکستن وی به او حکم دروغین اعدام ابلاغ کرده اند . بازجویان برای اینکه این بلوف خود را واقعی جلوه دهند این روزنامه نگار زن زندانی را چند بار پای طناب دار نیز برده اند و طناب را به گردن او انداختند خانم شهیدی از یک بیماری قلبی رنج میبرد .(موج سبز آزادی ۲۴/۵/۸۸ )

۱۲۶ ـ عیسی سحرخیز روزنامه نگاری که ۴۰ روز پیش توسط ماموران امنیتی بازداشت شد، همچنان با دنده شکسته در بند ۲ الف سپاه در زندان اوین و در سلول انفرادی نگهداری می شود. نسرین ستوده وکیل مدافع عیسی سحرخیز اعلام کرد: موکلش در زندان به اتهام توهین به رهبری، تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور مورد بازجوئی قرار گرفته است. (روز ۲۴/۵/۸۸)

۱۲۷ ـ شیوا نظرآهاری عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر دو ماه است که در بازداشت بسر می برد، شهرزاد کریمیان مادر نامبرده گفت: هر بار که برای ملاقات دخترم به زندان اوین می روم به من می گویند او ممنوع الملاقات است. دکتر محمد شریف وکیل شیوا نظرآهاری تاکنون چندین بار برای ملاقات با موکل خود به دادگاه انقلاب مراجعه کرده ولی نتوانسته است اجازه ملاقات دریافت کنند. (اعتمادملی ۲۶/۵/۸۸)

۱۲۸ ـ زمانی که کمیته ویژه مجلس به ریاست علاالدین بروجردی از بند عمومی بازداشتهای اخیر در قرنطینه اندرزگاه هفت زندان اوین بازدید می کردند،شخصی هنگام صحبت زندانیان با هیئت مجلس از آنان فیلمبرداری و شخص دیگری با آنان مصاحبه می کرد. هر دو این افراد از شکنجه گران زندان بودند که بازداشت شدگان آنها را می شناختند. یکی از زندانیان به اسم ع – ب گفت: قبل از اینکه به زندان اوین منتقل شود، در کمپ کهریزک بوده و بارها بصورت وحشیانه توسط باتوم مورد تجاوز قرار گرفته است. بطوری که هنوز هم هر روز مقداری خون از او دفع می شود. بروجردی دستور داد این شخص را برای معالجه به بهداری زندان ببرند، ولی او را به بهداری نبردند. دو ساعت بعد قاضی سعید مرتضوی شخصا به بند آمده و به ع – ب می گوید که وسایلش را جمع کند و او را با خود می برد و دیگر هیچکدام از بازداشتی ها او را نمی بینند. زندانیان نگران سرنوشت وی می باشند.
(موج سبز آزادی ۲۶/۵/۸۸)

۱۲۹ ـ یازده نفر از بازداشت شدگان پس از انتخابات ریاست جمهوری در قرنطینه اندرزگاه ۷ زندان اوین طی نامه ای اعلام اعتصاب غذا کردند.در بخشی از این نامه آمده است: ما مدتها است که در بلاتکلیفی بسر می بریم و از روند قضائی پرونده هامان بی اطلاعیم. در این مدت بارها در شرایط خشونت باری بازجوئی شدیم و جهت اقرار به کارهای ناکرده تحت فشار قرار گرفتیم، اتهامات واهی و بی اساس بر ما تحمیل گردید، امکان دفاع آزادانه از ما سلب و حقوق شهروندی اولیه مان نادیده انگاشته شد. از همین رو به نشانه ی اعتراض به وضعیت موجود از روز ۲۶ مرداد دست به اعتصاب غذا خواهیم زد تا صدای ناشنیده مانده مان را به گوش متولیان امر برسانیم. ما خواهان چیزی جز رسیدگی عادلانه و منصفانه به پرونده مان نیستیم. جلال ذوالقدری، رضا شعبانی، سهراب رضاپور، آریاسب مغان باوند، حسام سلامت، محمدرضا عروجی، حسین رضائی برسری، محمدصادق فومنی، ایوب قنبرپوریان، حمید ترقی، شیخی آبلالی. (امیرکبیر ۲۶/۵/۸۸)

۱۳۰ ـ فیض الله عرب سرخی از اعضای شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران، پس از آنکه از حضور در دادگاههای نمایش سرباز می زند، توسط ماموران امنیتی بشدت مورد ضرب و شتم قرار می گیرد. پس از چند روز بستری شدن در بهداری زندان اوین بدلیل تشدید وخامت حالش، نامبرده را به بیمارستان بقیه الله اعظم سپاه پاسداران منتقل می کنند. فیض الله عرب سرخی بیش از ۵۰ روز است که در بازداشت بسر می برد و تا کنون هیچ دیداری با خانواده و وکلایش نداشته است. (نوروز ۲۷/۵/۸۸)

۱۳۱ ـ دکتر محمدعلی دادخواه عضو کانون مدافعان حقوق بشر در زندان اوین بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است تا علیه این کانون مبنی بر اینکه اعضای آن خائن هستند، اعتراف کند. بازجویان علاوه بر ضرب و شتم شدید دکتر دادخواه او را از طبقه سوم یک راه پله مارپیچ به سمت پائین هل می دادند و سپس درحین سقوط او را می گرفتند. نامبرده در تاریخ ۱۷ تیر توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از تحمل یک ماه حبس در سلول انفرادی، در روز ۱۷ مرداد به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. بازجویان در تلاشند تا با دستگیری مجدد ملیحه دادخواه دختر دکتر دادخواه، وی را برای اعترافات دروغین مورد فشار قرار دهند. (موج سبز آزادی ۲۷/۵/۸۸)

۱۳۲ ـ محمد اولیائی فرد وکیل مدافع پیمان عارف از دانشجویان ستاره دار محروم از تحصیل که از ۲۸ خرداد در بند ۲۰۹ زندان اوین بسر می برد، اعلام کرد: موکلش به اتهام تشکیک در انتخابات ریاست جمهوری در شعبه دوم بازپرسی دادسرای انقلاب تهران مورد بازجوئی قرار گرفته است. اولیائی فرد در خصوص وضعیت موکلش اظهار کرد: پیمان عارف بخاطر اینکه در حین بازجوئی به بازجوی خود اخطار کرده تا دست از فحاشی و هتک حرمت بردارد، مورد ضرب و شتم شدید بازجو قرار گرفته است. شدت آسیب دیدگی وی به حدی است که علاوه بر آنکه از ناحیه فک دچار مشکل شده یکی از دندان هایش هم شکسته است. از سوی دیگر زمانی که این متهم در سلول انفرادی بوده، برای افزایش فشار روحی وروانی بر وی، بازجویان به او گفته اند که همسرش نیز بازداشت شده و در سلول انفرادی بسر می برد. در حالی که همسر آقای عارف بازداشت نشده بودند. (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۲۷/۵/۸۸)

۱۳۳ ـ مهدیه محمدی همسر دکتر احمد زیدآبادی روزنامه نگار و دبیر کل سازمان دانش آموختگان پس از ۵۳ روز برای اولین بار با همسرش در زندان اوین ملاقات کرد. مهدیه محمدی گفت: احمد زیدآبادی بلافاصله پس از بازداشتش در نیمه شب و انتقالش به سلول انفرادی بند ۲ الف، اعلام اعتصاب غذا می کند ولی تا ۱۷ روز هیچکس حتی در سلول او را باز نمی کند. در تمام طول این ۱۷ روز هیچ احدی به سراغش نرفته. یعنی در اتاقی یک متر در یک متر و نیمی تنها بوده. می گفت هیچ صدایی آنجا نمی آمد اصطلاحی که بکار برده این که دقیقا مثل یک قبر بوده. این اصطلاحی است که همه آقایان و خانم هایی که خانواده هایشان رفتند ملاقاتشان، بکار برده اند. همسر زیدآبادی به نقل از وی می گوید: پس از ۱۷ روز در حالی که تقریبا نیمه بیهوش بوده او را به بهداری منتقل می کنند. پزشک آنجا به وی توصیه می کند که اعتصاب غذایش را بشکند چرا که هیچکس صدای او را نخواهد شنید و هیچکس حتی نمی داند اودر کجاست. بعد از شکستن اعتصاب غذا، زیدآبادی را دوباره به همان سلول قبلی منتقل می کنند. مهدیه محمدی می گوید: خودش می گفت دچار جنون شدم. یعنی یک حالت توهم پیدا کرده بوده و همش دادوفریاد می کرده. اصلا می گفت به فکر این بودم که یکجوری خودم را از بین ببرم. ولی هیچی پیدا نمی کردم که خودم را بکشم. و بعد شروع کرده به دادوبیداد و سروصدا. بعد دیدند که دارد دیوانه می شود، آمدند او را بردند یک جای دیگر که نمی دانم آن جای جدید کجاست. زیدآبادی همچنان در سلول انفرادی بسر می برد. (دویچه وله ۲۸/۵/۸۸)

۱۳۴ ـ کیوان صمیمی مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده ” نامه ” که از ۲۴ خرداد در بازداشت بسر میبرد فعالیتهای خود را در چهار چوب قوانین اساسی نظام میداند اصل بازداشت خود را زیر سوال برده و بابازجوی خود همکاری ننموده و در نتیجه به منظور اعمال فشار برای اعتراف با ضرب وشتم و انتقالهای پیاپی به سلول انفرادی روبرو شده است کیوان صمیمی عضو هیئت اجرائی شورای ملی صلح ـ رئیس انجمن حامیان حق تحصیل و عضو کمیته پیگیری بازداشتهای خودسرانه و عضو شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات است.
(کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۹/۵/۸۸ )

۱۳۵ ـ عبدالله رمضان زاده عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران بیش از ۲ ماه است که در بازداشت بسر می برد. بعلت تشدید فشارها برای اعتراف به گناهان نکرده، بیمار شده و در بیمارستان سپاه پاسداران بتری شده است. (موج سبز آزادی ۲۹/۵/۸۸)

۱۳۶ ـ حمزه غالبی رئیس کمیته دانشجوئی ستاد میر حسین موسوی در وضعیت جسمی و روحی وخیمی بسر می برد. حمزه غالبی بیش از ۶۰ روز است که در سلول انفرادی بسر می برد، شدیدا تحت فشار است تا به انجام فعالیت هایی که در آن شرکت نداشته اقرار نماید و یا در مصاحبه های تلویزیونی به ایراد مطالبی بر علیه مسئولان ستاد و شخص مهندس موسوی بپردازد، این فشارهای جسمی و روانی باعث از دست دادن حافظه او شده است. (پارلمان نیوز ۳۰/۵/۸۸)

صدور قرار وثیقه برای آزادی زندانیان سیاسی:
۱۳۷ ـ عبدالرضا تاجیک روزنامه نگار و عضو کانون مدافعان حقوق بشر پس از ۴۰ روز بازداشت با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.(موج سبز آزادی ۸/۵/۸۸)

۱۳۸ ـ مهندس محمد توسلی رئیس دفتر سیاسی نهضت سوادآموزی ایران، پس از ۴۳ روز بازداشت با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. (جرس ۸/۵/۸۸)

۱۳۹ ـ عماد بهاور مسئول شاخه جوانان نهضت آزادی ایران پس از ۴۶ روز بازداشت و محمد باقرعلوی از اعضای این تشکل پس از ۳۹ روز بازداشت با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند. (نهضت آزادی ایران ۸/۵/۸۸)

۱۴۰ ـ بهنام شیخی از فعالان مدنی آذربایجانی پس از تحمل ۵۵ روز بازداشت با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد. (ساوالان سسی ۱۵/۵/۸۸)

۱۴۱ ـ امیرحسین شمشادی عضو ستاد مرکزی ۸۸ هواداران میرحسین موسوی، پس از ۵۵ روز بازداشت در زندان اوین با وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند. (روز آنلاین ۲۰/۵/۸۸)

۱۴۲ ـ محمد اجاقلو فعال مدنی آذربایجانی در اسلامشهر پس از تحمل ۲ ماه بازداشت با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد. (ساوالان سسی ۲۰/۵/۸۸)

۱۴۳ ـ علیرضا افتخاری مدیر داخلی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران و رئیس دفتر بهزاد نبوی پس از تحمل ۱۰ روز بازداشت با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. (اعتماد ۲۲/۵/۸۸)

۱۴۴ ـ علیرضا طباطبائی وکیل مدافع حمید چوبینه استاد دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران اعلام کرد: موکلش با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. وی یادآور شد که پرونده موکلش در شعبه دوم بازپرسی دادسرای امنیت مفتوح است. (ایسنا ۲۲/۵/۸۸)

۱۴۵ ـ میرحمید حسن زاده مدیرعامل سابق “ایسنا” و مدیر سایت “قلم نیوز” پس از ۲ هفته بازداشت با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد. (ایلنا ۲۵/۵/۸۸)

۱۴۶ ـ دکتر سعید شیرکوند عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و معاون وزیر اقتصاد در دولت خاتمی پس از ۲ ماه زندان با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شدند. (ایلنا ۲۶/۵/۸۸)
۱۴۷ ـ امیرمحسن محمدی دانشجو فعال حقوق بشر و همکار نشریات شرق، همشهری و صدا پس از تحمل بیش از ۲ ماه بازداشت با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی از زندان اصفهان آزاد شد.
(مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۲۶/۵/۸۸)

۱۴۸ ـ برنارد کوشنر وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد خانم کلوتید ریس ۲۴ ساله تبعه فرانسه از متهمین اعتراضات مردمی در ایران با قرار وثیقه ۲۰۰ هزار یورو از زندان آزاد شده است .(مهر ۲۷/۵/۸۸ )

۱۴۹ ـ دکتر حسینعلی عرب عضو هیات علمی دانشکده دامپزشکی دانشکاه تهران پس از ۵۹ روز بازداشت موقت، با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (موج سبز آزادی ۲۷/۵/۸۸)

۱۵۰ ـ حسام سلامت دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه تهران پس از تحمل ۴۵ روز بازداشت با قرار وثیقه از زندان آزاد شد . نامبرده به همراه ضیا نبوی، ناصح فریدی و آدرین جلالی در دومین جلسه محاکمات دسته جمعی بازداشت شدگان در دادگاه نمایشی محاکمه شد . ( امیر کبیر ۲۸/۵/۸۸ )

۱۵۱ ـ ژیلا بنی یعقوب روزنامه نگار و فعال جنبش زنان پس از تحمل ۲ ماه بازداشت با قرار وثیقه صد میلیون تومانی از زندان آزاد شد.همسر نامبرده بهمن احمدی اموئی روزنامه نگار زندانی از دو ماه پیش در سلول انفرادی نگهداری میشود . ( کانون زنان ایرانی ۲۹/۵/۸۸ )

مرگ زندانیان سیاسی پس از آزادی از زندان:
۱۵۲ ـ محمود رحمانی ۷۰ ساله اهل جوانرود که هشت پیش بعد از آوارگی زمان جنگ از اردوگاه التاش ردمایه عراق به ایران بازگشته بود، توسط نیرو های امنیتی دستگیر و به اتهام همکاری با احزاب اپوزیسیون کرد به ۱۵ سال و یک روز زندان محکوم شد. مسئولین قوه قضائیه با مداوای بیماری کلیوی وی در خارج از زندان موافقت نکردند. بیماری کلیوی او به حدی پیشرفت کرد، که دو هفته بعد از زندان در بیمارستان بدلیل شدت بیماری فوت کرد.(مجموعه فعالین حقوق بشر در ایران ۱۵/۵/۸۸)

نقض حقوق اقلیتهای مذهبی:
۱۵۳ ـ حسن امینی حاکم شرع کردستان و از رهبران ارشد مکتب قرآن کردستان، عضو شورای ملی صلح و از حامیان مهدی کروبی، توسط نیروهای امنیتی در فرودگاه زاهدان بازداشت شد. نامبرده سابقه ی ۵ سال زندان در دهه شصت را نیز دارد. (روز ۵/۵/۸۸)

۱۵۴ ـ وصال یوسفی ۳۸ ساله و فرزندش پیام یوسفی ۱۸ ساله از بهائیان روستای ماه فروزک از توابع شهرستان ساری توسط مامورین اداره اطلاععات بازداشت شدند. (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۱۵/۵/۸۸)

۱۵۵ ـ انور مسلمی از بهائیان ساکن ساری توسط ماموران امنیتی بازداشت گردید. منزل وی مورد بازرسی قرار گرفت. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۶/۵/۸۸)

۱۵۶ ـ مریم رستم پور ۲۷ ساله و مرضیه امیری زاده ۳۰ ساله از نوکیشان مسیحی که از پنج ماه پیش در بند امنیتی ۲۰۹ در بازداشت بسر می برند، به اتهام ارتداد، در معاونت امنیت دادستان تهران مورد بازجوئی قرار گرفتند. (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۲۰/۵/۸۸)

۱۵۷ ـ نیروهای امنیتی با هجوم به جمع نو کشیان مسیحی در شهر رشت ۸ نفر را بازداشت کردند . همچنین ۲۴ نفر از نوکشیان مسیحی در یکی از روستاهای منطقه ییلاقی فشم در نزدیکی تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند . تعدادی از بازداشت شدگان با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند.
( مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۲۲/۵/۸۸)

۱۵۸ ـ سوسن تبیانیان به جرم بهایی بودن در دادگاه انقلاب شهرستان سمنان به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. (مجموعه فعالین حقوق بشر در ایران ۲۷/۵/۸۸ )

۱۵۹ ـ خانم دیدار هاشمی ۲۴ ساله به جرم بهایی بودن توسط ماموران امنیتی بازداشت شد و منزلش مورد بازرسی قرار گرفت .( فعالان حقوق بشر در ایران ۲۸/۵/۸۸ )

اخبار فعالان جنبش زنان:
۱۶۰ ـ نفیسه آزاد عضو کمپین یک میلیون امضاء که به اتهام تبلیغ علیه نظام در شعبه ۳۰ دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده بود در دادگاه تجدید نظر تبرئه شد. (کانون زنان ایرانی ۲۵/۵/۸۸)

۱۶۱ ـ روناک صفارزاده دانشجو و عضو کمپین یک میلیون امضاء به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به ۶ سال حبس محکوم شد. نامبرده حدود ۲۳ ماه است که در زندان بسر می برد. (روز ۱۴/۵/۸۸)
۱۶۲ ـ هاله سحابی ۵۴ ساله فعال جنبش زنان و عضو “مادران صلح”، در میدان بهارستان توسط نیروهای امنیتی لباس شخصی بازداشت شد. ماموران با استفاده از گازاشک آور و ضرب و شتم با باتوم او را دستگیر کردند. بر اثر ضرب باتوم سر هاله سحابی شکسته شد. (میدان زنان ۱۴/۵/۸۸)

اخبار کارگری:
۱۶۳ ـ سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: در سال ۱۳۸۷ جمعا ۲۲۱۳۴ حادثه ناشی از کار در کشور روی داده است. از این تعداد حادثه ۸۳ مورد به فوت، ۲۴۲ حادثه به نقص عضو (از کار افتادگی کلی)، ۳۷۶ مورد به نقص عضو بین ۳۳ تا ۶۶ درصد (از کار افتادگی جزئی)، ۱۰۵۰ مورد به نقص عضو تا ۳۲ درصد (غرامت نقص عضو) منجر شده است. واقعیت این است که این آمار تنها مربوط به کارگران بیمه شده می باشد. در حالی که اکثریت مطلق کارگران بخش ساختمان، معادن، قالی بافان، کارگران بخش کشاورزی و کارگران شاغل در کارگاههای ۵ تا ۱۰ نفر بیمه نیستند. (ایلنا ۱۱/۵/۸۸)

۱۶۴ ـ کارگران کارخانه نساجی سیمین اصفهان مدت ۶ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. انها برای اعتراض در مقابل استانداری اصفهان دست به تجمع زدند . کارگران تجمع کننده معتقدند مدیران این کارخانه خود از استانداری ۳ میلیارد وام دریافت کرده اند ولی پول را جای دیگری صرف کرده اند .(ایلنا ۱۲/۵/۸۸ )

۱۶۵ـ علی نجاتی و رحیم بسحاقی از اعضای سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، بدلیل فعالیتهای صنفی، به دادگاه های انقلاب اهواز و شوش احضار شدند. (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۱۸/۵/۸۸)

۱۶۶ ـ شیوا سبحانی، فائق کیخسروی و منصور کریمیان از فعالان کارگری بازداشت شده در مراسم اول ماه مه سال جاری در سنندج، به اتهام اخلال در نظم عمومی، در شعبه ۱۰۵ دادگاه سنندج، هر کدام به ۶ ماه حبس تعزیری و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شدند. (اتحادیه آزاد کارگران ایران ۱۹/۵/۸۸)

۱۶۷ ـ حسین علی حاجی فرماندار کاشان اعلام کرد ۲۵۰۰ کارگر شرکت ریسندگی و بافندگی کاشان مدت ۲۲ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند، کارگران این شرکت ۱۷ سال سابقه کاری دارند. وی افزود حدود ۳۰۰۰ بازنشسته این شرکت بین ۲ تا ۵ میلیون تومان طلب دارند . مدیران شرکت وامهای دریافتی را به کارگران و بازنشستگان نمیدهند.(ایلنا ۲۰/۵/۸۸ )

۱۶۸ ـ جواد اسماعیلی کارگر خباز و عضو انجمن صنفی خبازان سنندج توسط مامورین امنیتی بازداشت و به قرنطینه زندان مرکزی سنندج منتقل گردید. (کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ۲۵/۵/۸۸)

۱۶۹ ـ محمد حیدری مهر، فریدون نیکوفر، نجات دهلی، جلیل احمدی، رضا درخشان و علی نجاتی اعضای هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به اتهام تبلیغ علیه نظام، ارتباط با افراد معاند نظام، تشکیل سندیکا و تحریک کارگران علیه سران نظام در شعبه دوم دادگاه انقلاب دزفول محاکمه شدند.
(مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۲۷/۵/۸۸)

قتل مردم توسط نیروهای انتظامی و امنیتی:
۱۷۰ ـ بر اثر تیراندازی ماموران نیروی انتظامی به کاسبکاران و کولبران مرزنشین مناطق کردستان طی ۲۰ روز گذشته حداقل ۱۰ نفر کشته و ۱۰ تن بشدت مجروح شده اند. اسامی کشته شدگان عبارتند از: حمید قندکانگلو اهل ماکو، اسد موسوی زاده اهل خوی، محی الدین جل باکو اهل سلماس، جلال اهل سقز، اقبال بختیاری اهل مهاباد، انور اقبالی اهل سقز، رحیم محمودپور اهل سردشت، حاجی اهل سردشت، سید فاخر عمرشیوا اهل خوی و سراج موسی لو اهل خوی. (مجموعه فعالان حقوق بشر درایران ۲۴/۵/۸۸)

قتلهای مشکوک:
۱۷۱ ـ کمال محمدپور اهل سقز که سال گذشته به اتهام نزاع با ماموران انتظامی به ۳ سال زندان محکوم شده بود، زمانی که در مرخصی بسر می برد به طرز مشکوکی به قتل رسید و جنازه وی در اطراف شهر توسط مردم پیدا شد. (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۲۲/۵/۸۸)

صدور حکم سنگسار:
۱۷۲ ـ محمد مصطفائی و کیل دادگستری اعلام کرد: سکینه محمدی به جرم زنای محصنه به حکم شعبه ششم دادگاه کیفری استان آذربایجان شرقی و با تائید شعبه ۳۹ دیوانعالی کشور به سنگسار محکوم شد. نامبرده از ۴ سال پیش در زندان مرکزی تبریز بسر می برد. سکینه محمدی در شعبه ۱۰۱ دادگاه جزائی شهرستان اسکو در رابطه با همین اتهام به ۹۹ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده بود. در رابطه با همین پرونده قاضی یوسفی رئیس کل دادگستری شهرستان اسکو واقع در استان آذربایجان شرقی اعلام کرد: پرونده خانم “س- م” که به اتهام رابطه نامشروع به سنگسار محکوم شده است، در دادگستری اسکو قابل رسیدگی نبوده. لذا پرونده با عدم صلاحیت به دادگاه کیفری مرکز استان ارسال شد.(وبلاگ دفاع از بی دفاع ۱/۵/۸۸ و اعتماد ۵/۵/۸۸)
محکومین به اعدام:
۱۷۳ ـ مجید ۱۹ ساله و حمزه ۱۸ ساله به اتهام قتل کریم و عباس به حکم شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شدند. (اعتماد ۱/۵/۸۸)

۱۷۴ ـ حمید ۳۵ ساله به اتهام قتل علی اصغر در زندان توسط شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد . (ایسکانیوز ۳/۵/۸۸)

۱۷۵ ـ رضا به جرم قتل دوست دخترش سارا با اسید در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران محکوم به اعدام شد. (اعتماد ۴/۵/۸۸)

۱۷۶ ـ یوسفی رئیس کل دادگستری شهرستان اسکو گفت : خانم ” س . م ” مدت چهار سال است که در زندان تبریز به سر می برد که به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم گردیده است . (اعتماد ۵/۵/۸۸)

۱۷۷ ـ عادل به اتهام قتل یک مرد طلافروش به حکم شعبه پنجم دادگاه کیفری استان فارس و با تایید شعبه ۲۰ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد . (اعتماد ۷/۵/۸۸)

۱۷۸ ـ نیما به اتهام قتل محمدرضا به حکم شعبه پنجم دادگاه کیفری استان خراسان رضوی و با تایید شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد . (قدس ۷/۵/۸۸)

۱۷۹ ـ ” ش . ر ” به اتهام قتل همسرش ” م . الف ” و ارتباط با مرد دیگر به نام ” م . ت ” به حکم شعبه ۵ دادگاه کیفری استان خراسان رضوی به اعدام و به اتهام ارتباط بیرون از روابط زناشویی به سنگسار محکوم شدند این حکم توسط شعبه ۲۱ دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت .(قدس ۱۰/۵/۸۸)

۱۸۰ ـ علی و جلال به اتهام قتل رقیه و جلال( زوج سرایدار یک شرکت مواد شیمیایی) به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شدند . لازم به توضیح است که نامبردگان قبلا در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شده بودند که این حکم به دلیل برخی ابهام های قضایی توسط دیوان عالی کشور نقض شده بود . (اعتماد ۱۱/۵/۸۸)

۱۸۱ بهروز به اتهام قاچاق مواد مخدر به داخل زندان به حکم شعبه یک دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی موسی آصف الحسینی به اعدام محکوم شد . (ایران ۱۲/۵/۸۸)

۱۸۲ ـ محمود طالبی معاون دادستان و سرپرست دادسرای انقلاب قم اعلام کرد : حکم اعدام چند قاچاقچی مواد مخدر نیز در دادگاه انقلاب قم صادر شده که مراحل نهایی را طی می کند . ( ایران ۱۵/۵/۸۸)

۱۸۳ ـ رضا ۲۱ ساله به اتهام قتل رحمان به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه هفتم دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد . لازم به توضیح است وی در زمان وقوع جرم ۱۶ ساله بوده است.
( ایسکانیوز ۱۷/۵/۸۸)

۱۸۴ ـ علیرضا ۳۸ ساله به اتهام قتل محمود به حکم شعبه۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد . (اعتماد ۱۹/۵/۸۸)

۱۸۵ ـ خان محمد به اتهام قتل قربانعلی ۶۴ ساله در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد . (اعتماد ۲۱/۵/۸۸)

۱۸۶ ـ محمد ۴۱ ساله به اتهام قتل حمید ۴۰ ساله و محسن ۴۴ ساله به حکم شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به دوبار اعدام محکوم شد . ( قدس ۲۲/۵/۸۸)

۱۸۷ ـ محمد رضا به اتهام قتل احمد به حکم شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعب ۲۷ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد . (قدس ۲۴/۵/۸۸)

۱۸۸ ـ علی به اتهام قتل شاهرخ در ۹ سال پیش به حکم شعبه ۱۱۵۶ مجتمع قضایی بعثت به ریاست قاضی گیوکی به اعدام محکوم شد . (اعتماد ۲۵/۵/ ۸۸)

۱۸۹ ـ اکرم محمدی ۳۵ ساله، آمنه عبدالله زاده ۵۰ ساله و یک زن دیگر به اتهام قتل در بند ۷ زنان زندان گوهردشت کرج پس از تحمل سالها زندان در آستانه ی اجرای حکم اعدام قرار دارند.
(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۶/۵/۸۸)

۱۹۰ ـ مجتبی . ع ۲۶ ساله به اتهام قتل مهدی . الف ۲۰ ساله و پوریا . خ ۱۸ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به دوبار اعدام محکوم شد . (ایسکانیوز ۲۷/۵/۸۸)

۱۹۱ ـ به حکم شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج ۲ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم شدند .
(جمهوری اسلامی ۲۷/۵/۸۸)

۱۹۲ ـ سهراب ۱۹ ساله به اتهام قتل پژمان ۳۳ ساله به حکم دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد . ( ایسکانیوز ۲۷/۵/۸۸)

۱۹۳ ـ علیرضا به اتهام قتل نجمه ۲۴ ساله (همسرش ) و پارسا فرزند چهار ماهه اش به حکم دادگاه کیفری و با تایید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد . (اعتماد ۲۷/۵/۸۸)

۱۹۴ ـ نوید ۱۸ ساله به اتهام قتل ” مریم. خ ” ۳۵ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد . (ایسکانیوز ۲۸/۵/۸۸)

۱۹۵ مجتبی ۱۹ ساله به اتهام قتل جلیل ۲۳ ساله (پسر عمویش ) به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد . (ایران ۲۹/۵/۸۸)

صدور حکم اعدام زندانیان سیاسی، عقیدتی، امنیتی:
۱۹۶ ـ رشید آخکندی به اتهام محاربه و همکاری با اپوزیسیون کرد، در شعبه ۴ دادگاه انقلاب سنندج محکوم به اعدام شد. نامبرده از داشتن وکیل مدافع منتخب محروم بوده است. وی اردیبهشت ماه سال پیش در اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید. (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۱۵/۵/۸۸)

۱۹۷ ـ حسین خضری اهل ارومیه، به اتهام محاربه و همکاری با یکی از احزاب کردی، در شعبه یک دادگاه انقلاب ارومیه و با تائید شعبه ۱۰ دادگاه تجدید نظر محکوم به اعدام شد. نامبرده در مرداد ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید. (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۲۲/۵/۸۸)

اجرای حکم اعدام زندانیان سیاسی، عقیدتی، امنیتی:
۱۹۸ ـ ایوب ریگی خالص فرزند اللهیار و مسعود گمشادزهی فرزند بدل خان، به اتهام محاربه و مفسدین فی الارض، از طریق عضویت در گروه “جندالله” به حکم دادگاه انقلاب زاهدان و با تائید مراجع عالی قضائی کشور در زندان مرکزی زاهدان بدار آویخته شدند.(مهر ۳/۵/۸۸)

۱۹۹ ـ شورش مهدی خانی اهل سنندج، به اتهام عضویت در گروههای جهادی سنی مذهب، به حکم شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابائی و با تائید شعبه ۴ دادگاه تجدید نظر استان کردستان در زندان مرکزی سنندج بدار آویخته شد. نامبرده از ۱۶ ماه پیش در زندان بسر می برد و مدت ۳ ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج، مورد شدیدترین شکنجه های جسمی و روحی قرار گرفته بود.
(مجموعه فعالان حقوق بشر درایران ۲۱/۵/۸۸)

احکام اجرا شده اعدام توسط دادگاهها:
۲۰۰ ـ ادریس ف ۲۱ ساله به جرم تجاوز به دختران، به حکم دادگاه کیفری استان فارس و با تائید دیوان عالی کشور در زندان شهرستان استهبان به دار آویخته شد. (کیهان۱/۵/۸۸)

۲۰۱ ـ سید احمد اسحاق زهی فرزند سید ولی، به جرم قاچاق مواد مخدر به حکم دادگاه انقلاب زاهدان و با تائید دیوانعالی کشور در زندان مرکزی زاهدان به دار آویخته شد. (مهر ۳/۵/۸۸)

۲۰۲ ـ فراز ۱۹ ساله به جرم قتل قاسم، به حکم شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس به ریاست قاضی رضائیان و با تائید شعبه ۱۶ دیوانعالی کشور در زندان عادل آباد شیراز بدار آویخته شد. (اعتماد ۱۰/۵/۸۸)

۲۰۳ ـ جمیله ۲۵ ساله به جرم قتل همسرش حمید ۲۹ ساله به حکم شعبه ۳۴ دادگاه کیفری شیراز و با تائید دیوانعالی کشور در زندان عادل آباد شیراز به دار آویخته شد. (اعتماد ۱۰/۵/۸۸)

۲۰۴ ـ بابک به جرم قتل حیدرعلی به حکم دادگاه کیفری استان اصفهان و با تائید دیوانعالی کشور، در زندان مرکزی اصفهان بدار آویخته شد.(اعتماد ۱۱/۵/۸۸)

۲۰۵ ـ ” حسن . ی ” ۳۳ ساله به اتهام قاچاق مواد مخدر به حکم دادگاه کیفری استان اصفهان و با تایید دیوان عالی کشور در زندان اصفهان به دار آویخته شد . (اعتماد ۱۱/۵/۸۸)

۲۰۶ ـ قربانعلی ۲۰ ساله به جرم قتل نعمت، و حسن به جرم قاچاق مواد مخدر به حکم دادگاه کیفری استان اصفهان و با تائید دیوانعالی کشور در زندان مرکزی اصفهان بدار آویخته شدند. (اعتماد ۱۱/۵/۸۸)

۲۰۷ ـ دو مرد به جرم تجاوز به عنف به یک زن، به حکم دادگاه کیفری استان لرستان و با تائید دیوانعالی کشور در زندان بروجرد بدار آویخته شدند. (کیهان ۱۳/۵/۸۸)

۲۰۸ ـ اکبر بیگلری دادستان همدان گفت: ۳ مرد به جرم تجاوز به عنف به زنان، به حکم دادگاه کیفری استان همدان و با تائید دیوانعالی کشور در زندان همدان بدار آویخته شدند. (اعتماد ۱۳/۵/۸۸)

۲۰۹ ـ محمود سالارکیا معاون دادستان تهران در امور زندانها اعلام کرد: ۲۴ نفر به جرم قاچاق مواد مخدر، با تائید دیوانعالی کشور در زندان کرج بدار آویخته شدند. (برنا ۱۵/۵/۸۸)

۲۱۰ ـ اکبر به اتهام تجاوز به یک دختر ۱۹ ساله به حکم شعبه ۱۲۲ دادگاه عمومی شیراز و با تایید دیوان عالی کشور در محوطه زندان شیراز به دار آویخته شد . (اعتماد۲۴/۵/۸۸)

۲۱۱ ـ زعیم تبعه افغانستان به اتهام تجاوز به حکم شعبه دوم دادگاه کیفری استان فارس و با تایید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور در محوطه زندان شیراز به دار آویخته شد . (اعتماد۲۴/۵/۸۸)

۲۱۲ ـ منصور ۵۱ ساله به جرم قاجاق مواد مخدر به حکم دادگاه انقلاب اصفهان و با تایید دیوان عالی کشور در زندان مرکزی اصفهان به دار آویخته شد. همچنین میثم به جرم قتل فریدون به حکم دادگاه کیفری اصفهان و با تایید دیوان عالی کشور در زندان مرکزی اصفهان به دار آویخته شد . ( ایران ۲۹/۵/۸۸ )

۲۱۳ ـ مهدی ۳۵ ساله به جرم قتل خدیجه ۶۵ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید دیوان عالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد ( ایران ۲۹/۵/۸۸ )

۲۱۴ ـ محرمعلی ۳۷ ساله به جرم قتل میثم ۱۲ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد .(ایران ۲۹/۵/۸۸ )

اخبار اجتماعی:
۲۱۵ـ علی اکبر غفاریان مدیر زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان مازندران اعلام کرد ۱۰۰۰ زندانی در ساری بسر میبرند. وی اظهار داشت ظرفیت زندان در ۴۰ سال گذشته ۲۵۰ نفر بوده و این زندان بر اساس جمعیت آن زمان احداث شده است. وی خاطر نشان کرد هم اکنون در یک اتاق ۱۲ نفره ساری ۶۰ زندانی زندگی میکنند و سرویسهای بهداشتی موجود جوابگوی زندانیان نیست .(مهر ۵/۵/۸۸ )

۲۱۶ ـ یک جانباز به علت عدم رسیدگی بنیاد شهید و امور ایثارگران به مشکلاتش، با پرت کردن خود از پنجره بیمارستان ساسان در تهران اقدام به خودکشی کرد. (سرمایه ۱۰/۵/۸۸)

۲۱۷ ـ اکبر گائینی ۴۸ ساله از جانبازان جنگ ایران و عراق، ساکن قم، ۱۰ روز پیش که بدلیل بی توجهی و رسیدگی نکردن مسئولان بنیاد جانبازان قم به ستوه آمده بود، در مقابل مسئولان بنیاد اقدام به خودسوزی کرد و بعلت شدت جراحات وارده در بیمارستان فوت کرد. (ایسنا ۱۸/۵/۸۸)

۲۱۸ ـ سرپرست کمیته امداد خمینی در مراسم معارفه مدیر کل امداد در استان چهار محال بختیاری اعلام کرد ۳۵۰۰۰۰ یتیم شناسایی شده در کشور ۱۵۰۰۰۰ نفر آنان بدون حامی هستند . این آمار ۳۵۰ هزار کودک بی سرپرست آماری است که از سوی دولت اعلام شده است .(واحد مرکزی خبر ۲۹/۵/۸۸ )
“فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی”

ihrnena@gmail.com 31/05/1388 برابر ۲۲/۰۸/۲۰۰۹

تاریخ انتشار : ۳ شهریور, ۱۳۸۸ ۸:۳۱ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

حملۀ تروریستی در مسکو را محکوم می‌کنیم!

روشن است که چنین حمله‌ای نیاز به تیمی حرفه‌ای و سازماندهی و تدارکی نسبتاً طولانی و گسترده دارد. در عین حال، زود است که بتوان تحلیل جامع و روشنی از ابعاد پشت پردۀ این جنایت و اهداف سازمان‌دهندگان آن ارائه داد. هدف از این یادداشت کوتاه نیز  در وهلۀ نخست مکثی است بر قربانیان این حمله و حملاتی از این دست. قربانیانی که تنها سهم‌شان از سازمان‌دهی و تدارک چنین جنایاتی و علل پشت پردۀ آن، هزینه‌ای است که با جان و سلامتی‌شان می‌پردازند.

مطالعه »
یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
آخرین مطالب

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

اعتراضات علیه حجاب اجباری که بعد از قتل مهسا (ژینا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، سراسر ایران را فراگرفت، با وجود سرکوب، به یک معضل برای حکومت تبدیل شده است. گشت ارشاد نمونه کوچکی از جنگ هر روز حاکمیت با زنان بوده و سرکوب هر روزه زنان در خیابان یعنی اعتراف به تداوم جنبش زن زندگی آزادی.

عمر آشور: چگونه حملات ایران به اسرائیل چشم انداز مناقشه خاورمیانه را بازتعریف کرد!

مقیاس و گستره نیروهای متحد ایران نیز برای اولین بار مشاهده می‌شد. متحدان غیردولتی ایران ‌توانستند حملات را به طور همزمان هماهنگ کنند، از موشک‌های بالستیک دوربرد و متوسط و موشک‌های کروز شلیک شده توسط حوثی‌ها در یمن تا موشک‌های ۱۲۲ میلی‌متری گراد که توسط حزب‌الله در جنوب لبنان پرتاب شد، تا موشکهای پرتاب شده توسط شبه‌نظامیان عراقی.

دیوید هرست: نحوه حمله ایران ضعف اسرائیل را آشکار کرد!

پس از چنین حمله‌ای، تصاویر بصری بد به نظر می‌رسند: اسرائیل به دیگران برای دفاع از خود نیاز دارد و در انتخاب نحوه عکس العمل نیز آزاد نیست. این حمله اگر صورت گیرد باعث می‌شود که حامی اسراییل، ایالات متحده، گزینه‌های سیاسی دیگری را انتخاب کند.

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی –
جمعه، ٣١ فروردین ١۴٠٣ (١٩ آپریل ٢٠٢۴ میلادی)،
ساعت: ٢١:٣٠ به‌وقت ایران (٢٠ به‌وقت اروپای مرکزی)

نظام مالی جهانی و بازارهای مالی و پولی و ابزار آن

درک و دریافت و آموزش اقتصاد سرمایه داریِ جهان امروز׳ بدون شناخت لایه های پنهان یا کمتر شناخته شده نظام مالی و تجارت جهانی و گردانندگان و سوداگران آن و آشنایی با سویه ها و دگرگونی های شتابنده و یا گام به گام آن شدنی نیست و نیازمند واکاوی سنجشگرانه است׳ که در این بخش کوشش می شود تنها به گونه ای فشرده به آنها اشاره شود.

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

مطالعه »
پيام ها

از قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در غزّه حمایت می‌کنیم!

ما فداییان خلق ایران از نخستین روز آغاز جنگ ضمن محکوم کردن و غیرقابل توجیه خواندن عملیات مسلحانه و نظامی علیه مردم بی‌دفاع غیرنظامی، همراه و هم‌صدا با آزادی‌خواهان جهان خواهان آتش‌بس فوری و تأمین حقوق حقّهٔ مردم فلسطین شدیم. با این رویکرد ما مهار مقاومت آمریکا و تصویب قطعنامهٔ شورای امنیت را یک پیروزی بزرگ برای مردم بی‌گناه غزّه و فلسطین و تمامی آزادی‌خواهان جهان می‌دانیم.

مطالعه »
بیانیه ها

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

عمر آشور: چگونه حملات ایران به اسرائیل چشم انداز مناقشه خاورمیانه را بازتعریف کرد!

دیوید هرست: نحوه حمله ایران ضعف اسرائیل را آشکار کرد!

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی

نظام مالی جهانی و بازارهای مالی و پولی و ابزار آن

اینترسپت: گزارش نظامی درگیری ایران-اسراییل!