سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۵۹

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۵۹

گزارش ماهانه انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) – ژوئیه ۲۰۰۹

نقض سازمان یافته حقوق بشر در مورد آذربایجانیها در ایران در ماه ژوئیه ۲۰۰۹ همچون ماههای گذشته ادامه داشت و فعالین مدنی آذربایجانی همچون ماههای گذشته مورد بازداشتهای خود سرانه، شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفته و از حق داشتن وکیل در دوران بازداشت و ملاقات با خانواده محروم بودند

روزنامه نگار و فعال حقوق بشر آذربایجانی برای طی کردن هشت سال محکومیت روانه زندان اوین شد
سعید متین پور روزنامه نگار و فعال حقوق بشر آذربایجانی پس از احضار به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در ٢٠ تیرماه (۱۱ ژوئیه ۲۰۰۹) بازداشت و برای طی کردن دوران هشت ساله محکومیت روانه زندان اوین شد.
سعید متین پور چهارم خرداد ۱۳۸۶ در زنجان بازداشت و پس از تحمل ۲۷۸ روز بازداشت موقت در سلول انفرادی، در هشتم اسفند ۸۷ به قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شده بود. وی پس از آزادی از زندان از بیماریهای متعددی حاصل از فشارهای دوران بازداشت از جمله سرگیجه طولانی، کمر درد و ناراحتی های گوارشی رنج میبرد. براساس گزارشات موثق مأموران اطلاعات جهت گرفتن اعتراف مقابل دوربین او را شکنجه میکردند. وی در این مدت امکان دسترسی به وکیل مدافع نداشت و خانواده اش نیز از او بی خبر بودند. مامورین امنیتی همچنین جهت افزودن فشار بر وی برادرش علیرضا متین پور را هم در تاریخ ۲۸ آگوست ۲۰۰۸ دستگیر و زندانی کردند.
این روزنامه نگار آذربایجانی روز ۲۰ خرداد ۸۷ طی جلسه ای غیر علنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی محاکمه و به اتهام ارتباط با بیگانگان به هفت سال حبس و به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس و در مجموع به هشت سال حبس تعزیری محکوم گردیده بود. دادگاه تجدید نظر استان تهران نیز آذر ماه ۸۷ حکم هشت سال زندان این فعال حقوق بشر آذربایجانی را تایید کرد.
متین پور فارغ التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه تهران و عضو هیات تحریریه هفته نامه های یارپاق و موج بیداری و وبلاگ نویس و فعالی حقوق بشر آذربایجانی است که به خاطر سفر به ترکیه با این اتهامات روبرو شده است.
پیشتر سازمان عفو بین الملل، سازمان گزارسگران بدون مرز، فرانت لاین و انجمن دفاع از روزنامه نگاران طی بیانیه های جداگانه سعید متین پور را زندانی عقیده شناخته و خواهان آزادی بی قید و شرط وی شده اند.

فعالین دانشجویی آذربایجان برای اجرای حکم به زندان تبریز منتقل شدند
فراز زهتاب، آیدین خواجه ای و احسان نجفی نسب سه تن از فعالین دانشجویی آذربایجان که از سوی دادگاه انقلاب تبریز به تحمل یکسال حبس تعزیری و دو سال حبس تعلیقی محکوم شده بودند در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۱۷ و ۱۸ تیر ۸۸ (۸ و ۹ ژوئیه ۲۰۰۹) بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان تبریز منتقل شدند.
گفتنی است شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر پیش از این طی حکمی در ۲۰ بهمن ۸۷ (۹ فوریه ۲۰۰۹) با استناد به مدیرت وبلاگی به نام آذوح؛ سجاد رادمهر، فراز زهتاب، آیدین خواجهای، امیر مردانی و احسان نجفینسب از دانشجویان دانشگاه تبریز و مجید ماکوئی دانشجوی کشتی سازی، دانشگاه مالک اشتر اصفهان را هر کدام، به تحمل یک سال حبس تعزیری و دو سال حبس تعلیقی محکوم نموده بود که دادگاه تجدیدنظر در اردیبهشت ۸۸ حکم اولیه را تایید نمود. اتهام این افراد مشارکت در تشکیل و اداره گروه جهت بر هم زدن امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام عنوان شده است.
این افراد در تابستان گذشته توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز بازداشت و پس از نزدیک به سه ماه بازداشت موقت توام با شکنجه به قید وثیقه آزاد شده بودند.

بازداشت فعالین مدنی آذربایجانی
جعفر آقا محمدی فعال دانشجویی آذربایجانی در مشگین شهر (خیاو)، روز سه شنبه ٣۰ تیر ۱٣٨٨ (۲۱ ژوئیه ۲۰۰۹) حوالی ساعت ۱ بامداد، در منزل دانشجویی خود توسط ماموران امنیتی دستگیر شده و تا کنون اجازه برقراری هیچ گونه تماسی با خانواده و نزدیکان اش را نداشته است. نیروهای امنیتی هنگام بازداشت ضمن تفتیش خانه، کتابها، دفتر یادداشت و دیگر اشیای شخصی وی را نیز با خود برده اند.
منابع محلی احتمال می دهند بازداشت این فعال آذربایجانی نیز مرتبط با دستگیریهای هفته های اخیر در مشگین شهر باشد که در پی پخش گسترده اعلامیه هایی در رابطه با حقوق مدنی و زبانی و محکومیت فیلم جک گویی انتشار یافته از سید محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق در خصوص آذربایجانیها صورت گرفته بود.
حسن عبداللهی (امید اوغلو) نویسنده و معلم زبان ترکی در تبریز که روز ۲۲ تیر ١۳٨٨ (۱۳ ژوئیه ۲۰۰۹) در منزل خود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، از بازداشتگاه اداره اطلاعات به بند ویژه زندان مرکزی تبریز انتقال یافته است.
با اینحال به گفته نزدیکان این فعال فرهنگی تاکنون از علت بازداشت او اطلاعی در دست نیست. نیروهای امنیتی هنگام بازداشت نامبرده ضمن تفتیش خانه، کتابها و برخی نوشتجات وی را نیز با خود برده اند.

آزادی از زندان
بهنام شیخی و محمود اجاقلو از فعالان مدنی آذربایجانی در اسلامشهر تهران که ۱۹ خرداد ۱١٣٨٨( ۹ ژوئن ۲۰۰۹) دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گشته بوند پس از تحمل به ترتیب ۵۵ و ۶۳ روز بازداشت موقت به قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شدند.
آنها تقریبا تمام مدت بازداشت را در انفرادی بند ۲۰۹ اوین تحت فشارهای جسمی و روحی قرار داشته اند. بطوریکه بهنام شیخی در اثر اعتصاب غذای ۱۵ روزه در اعتراض به برخورد خشونت آمیز و بازداشت اش دچار ناراحتی کلیوی شده و مدت ۲ روز در بیمارستان بستری بوده است.
بازداشت این افراد در رابطه با دیوار نویسی و نوشتن شعاری با مضمون “خواسته آذربایجانیها: اجرای اصل ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی” در سطح محلات اسلامشهر در قالب تبلیغات انتخاباتی ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی و همچنین در رابطه با چاپ این شعار بر روی اسکناس ها صورت گرفته بود.
ایلقار موذن زاده، منصور سیفی و فردین نوبخت از فعالین مدنی آذربایجانی در مشگین شهر(خیاو) که توسط ماموران اداره اطلاعات مشگین شهر بازداشت و به زندان اردبیل منتقل شده بودند به قید وثیقه از زندان آزاد شدند.
ایلقار موذن زاده پس از تحمل ۲۳ روز بازداشت موقت و منصور سیفی و فردین نوبخت نیز پس از تحمل ۳۸ روز بازداشت موقت ۱۷ تیر ۸۸ (۸ ژوئیه ۲۰۰۹) هر کدام پس از تودیع وثیقه سی میلیون تومانی به قید وثیقه از زندان اردبیل آزاد شدند، اتهام این افراد تبلیغ علیه نظام بوده است.
به گفته منابع محلی بازداشت این افراد در پی پخش گسترده اعلامیه هایی در رابطه با حقوق مدنی و زبانی و محکومیت فیلم جک گویی انتشار یافته از سید محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق در خصوص آذربایجانیها صورت گرفته بود.
رضا عباسی، احمد مدادی و مهندس رئوف طاهری از فعالین مدنی در زنجان که ۲۵ تیر ١۳٨٨ (۱۶ ژوئیه ۲۰۰۹) به بهانه برگزاری مراسم دعا جهت آزادی سعید متین پور فعال حقوق بشر و روزنامه نگار آذربایجانی که به هشت سال زندان محکوم شده است از طرف نیروهای امنیتی دستگیر و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات زنجان انتقال یافته بودند پس از گذراندن ۱۲ روز حبس با قرار کفالت ۲۰ میلیون تومانی آزاد شدند.
در این میان پیشتر اداره اطلاعات زنجان با احضار پدر و مادر سعید متین پور آنها را تهدید کرده بود که هیچ فعال زنجانی را به خانه خود راه ندهند که در غیر این صورت فرزندشان را که در زندان اوین زندانی است مورد آزار و اذیت قرار خواهند داد.
همچنین توکل غنی لو از فعالین مدنی در زنجان روز ۲۵ تیر ١٣٨٨ پس از چندین ساعت بازجویی در اداره اطلاعات زنجان آزاد شد.ماموران به غنی لو گفته بودند که برگزاری دعای کمیل برای آزادی سعید متین پور غیر قانونی است. آنها همچنین با تماس تلفنی با عده کثیری از فعالین مدنی آذربایجانی در زنجان از آنها خواسته بودند که در مراسم دعای کمیل روز پنجشنبه ۲۵ تیر ۱۳٨٨٨ (۱۶ ژوئیه ۲۰۰۹) برای آزادی متین پور شرکت نکنند و تهدید کرده بودند که در صورت برگزاری چنین مراسمی اقدام به بازداشت دسته جمعی شرکت کنندگان خواهند نمود.

تکذیب خبر اعدام یونس آقایان زندانی علوی
خانواده و نزدیکان یونس آقایان، زندانی اهل حق در زندان ارومیه خبر اجرای حکم اعدام نامبرده را که در اینترنت منتشر شده بود تکذیب کردند.
به گفته آنها چند روز پیش به بهانه درگیری، یونس آقایان را به قرنطینه زندان منتقل کرده و پس از ۵ روز آزار و اذیت روحی وی را به بند عمومی زندان برگردانده اند.
یونس آقایان، مهدی قاسم زاده ، سهند علی محمدی ، بخشعلی محمدی و عباداله قاسم زاده از پیروان فرقه آتش بیگی و از اهالی روستای “اوچ تپه” (میاندوآب) هستند که در پی درگیریهای مسلحانه مهرماه ۱۳۸۳ بین نیروی انتظامی و جمعی از پیروان این فرقه در میاندوآب (قوشاچای) دستگیر شده و بعد از محاکمه به اعدام محکوم شدند که بعد از اعتراض به حکم صادره در دادگاه تجدید نظر حکم اعدام سهند علی محمدی ، بخشعلی محمدی و عبادالله قاسم زاده به ۱۳ سال حبس و تبعید به زندان یزد کاهش یافت اما حکم اعدام مهدی قاسم زاده و یونس آقایان در دادگاه تجدید نظر تایید شد. حکم اعدام مهدی قاسم زده، بهمن ماه گذشته اجرا شد و اکنون این نگرانی وجود دارد که یونس آقایان نیز اعدام شود.
سازمان عفو بین الملل آوریل سال جاری (اردیبهشت ۸۸) با انتشار اطلاعیه ای ضمن ابراز نگرانی از اعدام یونس آقایان خواستار لغو آن شده بود.

ممانعت از حضور مردم در مراسم سالانه قلعه بابک
نهادهای امنیتی و انتظامی ایران در آستانه مراسم قلعه بابک اعلام کردند که تردد افراد در روزهای ۱۱ و ۱۲ تیر به قلعه بابک و منطقه کلیبر ممنوع است. علت این ممنوعیت برگزاری مانور نظامی لشگرعاشورای سپاه پاسداران ایران در این منطقه تاریخی عنوان شده است.
همچنین سپاه پاسداران ایران با پخش بیانیه ای در شهرهای اهر و کلیبر از مردم خواسته است تا از رفتن به قلعه بابک در این روزها به دلیل برگزاری مانور نظامی خودداری کنند.
آذربایجانیها هرساله در سالروز تولد بابک خرمدین (قهرمان ملی آذربایجان) در ۱۱ و ۱۲ تیر در قلعه بذ (قلعه بابک ) واقع در منطقه کلیبر در شمال غربی ایران گرد هم می آیند و با اجرای مراسمات فرهنگی یاد و خاطره قهرمان خود را پاس می دارند اما حکومت ایران از چندین سال پیش مانع از برگزاری این مراسمات فرهنگی می شود و یک هفته پیش از برگزاری این مراسم تمامی راههای دسترسی به این مکان تاریخی را مسدود می کند و در اطراف این قلعه تاریخی اقدام به برگزاری مانورهای نظامی می کند.

خطر سنگسار یک زن در تبریز
سکینه محمدی – یک زن آذربایجانی از شهر تبریز با حکم سنگسار به مرگ محکوم شده است.اتهامات وی ارتکاب به زنای محصنه بوده و او از چهار سال پیش در زندان بسر می برد.
محمد مصطفایی وکیل خانم محمدی در مصاحبه با بخش آذربایجانی رادیو اروپای آزاد این مساله را چنین شرح داده است:
«پیشتر خانم محمدی به اتهام داشتن رابطه نامشروع با حکم دادگاه به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم میشود. سپس حکم دادگاه مورد اجرا قرار میگیرد اما مدتی پس از اجرای حکم شلاق وی، شوهر او به قتل می رسد. پس از حادثه قتل پرونده جنایی دیگری برای خانم محمدی باز میشود. سپس وی را مجبور میکنند که به عمل زنا با مردان دیگر اعتراف کند. در صورتی که وی در جلسه دادگاه مکررا این اعتراف خود را تکذیب کرده و گفته که وی را مجبور به چنین اعترافی نموده اند. ۵ قاضی در هیات قضایی پرونده وی را بررسی میکنند. با دوتن از قضات حکم به تبرئه وی و سه تن حکم به سنگسار وی داده اند که در مجموع محمدی به سنگسار محکوم گشته است».
مصطفایی و کیل مدافع سکینه محمدی با استناد به حکم برائت وی از سوی دو دادگاه و مورد مجازات گرفتن وی با حکم دادگاه سابق به ۱۰۰ ضربه شلاق و برخی عوامل دیگر، به دادگاه دیوان عالی کشور مراجعه کرده است.

 

روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران – آداپ

تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد, ۱۳۸۸ ۹:۲۴ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو خبرنگار بازداشت‌شده، باید علنی برگزار شود!

بازداشت وکیفر خواست علیه الهه محمدی و نیلوفر حامدی فاقد وجهه قانونی است. کیفر خواست مملو از اتهاماتی است که هیچگونه پیوند و ارتباطی با موضوع پوشش اعتراضات ندارد. اگرپوشش خبری این دو، حتی نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام بوده باشد، بازداشت نه ماهه آنان فاقد هرگونه دلیل حقوقی است، زیرا که قانونگذار برای این گونه جرائم، حداکثر یک ماه بازداشت موقت و قابل تمدید برای یک ماه دیگر درنظر گرفته است

مطالعه »
یادداشت

از زندان به پارلمان؟ چرا در ایران امکان ندارد!

کان آتالای که اولین نامزد حزب کارگران ترکیه در منطقه زلزله زده هاتای بود به عنوان نماینده پارلمان انتخاب می شود و بر طبق قوانین ترکیه پس از نهایی شدن نتایج انتخابات از زندان آزاد خواهد شد تا به خدمت در پارلمان بپردازد.

مطالعه »
آخرین مطالب

چرا سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) دعوت نشد؟

حزب چپ …. با برگزاری عالیترین ارگان تصمیم گیری، قصد دارد سیاست های متناسب اوضاع جدید را اتخاذ نماید، و در سیاست های جاری نیز بازبینی کند، تا در کنگره خط مشی متناسب با شرایط اتخاذ نماید.

دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو خبرنگار بازداشت‌شده، باید علنی برگزار شود!

بازداشت وکیفر خواست علیه الهه محمدی و نیلوفر حامدی فاقد وجهه قانونی است. کیفر خواست مملو از اتهاماتی است که هیچگونه پیوند و ارتباطی با موضوع پوشش اعتراضات ندارد. اگرپوشش خبری این دو، حتی نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام بوده باشد، بازداشت نه ماهه آنان فاقد هرگونه دلیل حقوقی است، زیرا که قانونگذار برای این گونه جرائم، حداکثر یک ماه بازداشت موقت و قابل تمدید برای یک ماه دیگر درنظر گرفته است

یادداشت

از زندان به پارلمان؟ چرا در ایران امکان ندارد!

کان آتالای که اولین نامزد حزب کارگران ترکیه در منطقه زلزله زده هاتای بود به عنوان نماینده پارلمان انتخاب می شود و بر طبق قوانین ترکیه پس از نهایی شدن نتایج انتخابات از زندان آزاد خواهد شد تا به خدمت در پارلمان بپردازد.

مطالعه »
بیانیه ها

حمله به مرزبانی سراوان و ترور مرزبانان را محکوم مى‌کنیم!

ما از مرزبانان جان‌باختهٔ میهن یاد می‌کنیم. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ضمن هم‌دردى با خانواده‌هاى جان‌باختگان و مردم ایران این اقدام تروریستى را شدیداً محکوم مى‌کند.

مطالعه »
پيام ها

حمله به مرزبانی سراوان و ترور مرزبانان را محکوم مى‌کنیم!

ما از مرزبانان جان‌باختهٔ میهن یاد می‌کنیم. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ضمن هم‌دردى با خانواده‌هاى جان‌باختگان و مردم ایران این اقدام تروریستى را شدیداً محکوم مى‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

حمله به مرزبانی سراوان و ترور مرزبانان را محکوم مى‌کنیم!

ما از مرزبانان جان‌باختهٔ میهن یاد می‌کنیم. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ضمن هم‌دردى با خانواده‌هاى جان‌باختگان و مردم ایران این اقدام تروریستى را شدیداً محکوم مى‌کند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

فصلنامه‌ی مُروا  شماره ۱۴ بهار ۱۴۰۲ انتشار یافت!

چرا سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) دعوت نشد؟

انقلاب سفید نیاز به فلسفه اسپینوزا می داشت!

دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو خبرنگار بازداشت‌شده، باید علنی برگزار شود!

نتایج انتخابات هر چه باشد، ما آینده ای داریم که با عزت به زندگی خود ادامه خواهد داد!

قطعنامه کنگره کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اروپا در دفاع از جنبش زن، زندگی، آزادی!