سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۷

سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۷

گزارش ماهانه (فروردین ۱۳۸۸)در مورد نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ایران

در اين گزارش بخش بسيار کوچکی از موارد نقض حقوق بشر در ايران را که توسط اين شبکه گرد آوری شده است به اطلاع می رسانيم.

فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی

نهادهای مدافع حقوق بشر!
ایرانیان مدافع حقوق بشر!
در این گزارش بخش بسیار کوچکی از موارد نقض حقوق بشر در ایران را که توسط این شبکه گرد آوری شده است به اطلاع می رسانیم.

بین المللی
۱ ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای نسبت به مرگ مشکوک زندانیان سیاسی در زندانهای جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرد. عفو بین الملل در این بیانیه با اشاره به مرگ امیدرضا میرصیافی و امیرحسین حشمت ساران نوشت: “در هر دو مورد، مرگ زندانی ناشی از فقدان امکانات و رسیدگی پزشکی بوده است. شرم آور است زندانیانی که نیاز به درمان دارند از کمکهای پزشکی محروم می شوند تا بمیرند “. این سازمان احتمال داده است که محرومیت زندانیان از کمکهای پزشکی در ایران، نوعی تنبیه است که برای آنها در نظر گرفته می شود. عفو بین الملل از مقامهای ایرانی خواسته است تا علت دقیق مرگ امیدرضا میرصیافی و امیرحسین حشمت ساران را دراسرع وقت و به صورت بی طرفانه بررسی کرده و مقامهای مسئول در این زمینه را محاکمه کند. (رادیو زمانه ۳/۱/۸۸)
۲ ـ سازمان عفو بین الملل گزارش “مجازات مرگ و اعدامهای سال ۲۰۰۸ را منتشر کرد. بر اساس این گزارش در سال ۲۰۰۸ حداقل ۳۴۶ نفر در ایران اعدام شده اند و این کشور از لحاظ تعداد موارد اعدام در جهان در رتبه دوم قرار دارد. به گفته این سازمان دست کم ۸ تن از افراد اعدام شده در ایران قبل از ۱۸ سالگی مرتکب جرمی شده بودند. عفو بین الملل استفاده از طناب دار و سنگسار کردن برای اجرای مجازات مرگ در ایران را غیر انسانی و بی رحمانه دانسته است. عفو بین الملل می گوید: “۹۳ درصد اعدامهای سال میلادی گذشته در پنج کشور چین، ایران، عربستان سعودی، امریکا و پاکستان رخ داده است”. (بی بی سی ۴/۱/۸۸)
۳ ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران با انتشار اطلاعیه ای مرگ امیدرضا میرصیافی وبلاگ نویس ایرانی در زندان را به شدت محکوم کردند. میرصیافی به دو سال زندان محکوم شده بود و وبلاگ او به نام “روزنگار” که حاوی مقالات فرهنگی بود دیگر قابل دسترسی نیست. عبدالکریم لاهیجی، رئیس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، در این رابطه می گوید: “ما از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهیم هر چه سریعتر و به شکلی موثر و جدی در مورد این مرگ رسیدگی کنند تا بدین ترتیب اشخاصی که مسئول این اتفاق بودند به دادگاه احضار و محاکمه شوند”. (عصرنو ۴/۱/۸۸)
۴ ـ سازمان عفو بین الملل در رابطه با بازداشتهای فعالین حقوق زنان، فعالین اتحادیه های کارگری، اقلیتهای دینی و مخصوصا دانشجویان بیانیه ای صادر کرد. در این بیانیه با اشاره به اسامی دانشجویان زندانی اسماعیل سلمانپور، مجید توکلی، حسین ترکاشوند، کورش دانشیار، مهدی مشایخی، نریمان مصطفوی، احمد قصابان، عباس حکیم زاده، یاسر ترکمن، علیرضا داودی، خدایاری و سایر دانشجویان نگرانی خود نسبت به دستگیری و اعمال فشار علیه دانشجویان که به دلیل تلاشهای صلح آمیز خود برای بدست آوردن حقوق خود و برای آزادی بیان بازداشت شدند را اعلام کرده و خواستار آزادی این دانشجویان شد. سازمان عفو بین الملل نهادهای حکومتی ایران را نسبت به رعایت حقوق بازداشت شدگان و عدم اعمال فشار و شکنجه فرا می خواند. همچنین این سازمان خواستار دسترسی فوری این دانشجویان به خانواده هایشان، وکیل و مراقبتهای بهداشتی می باشد. (امیرکبیر ۵/۱/۸۸)
۵ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد : خانواده وبلاگ نویس جوان امیدرضا میرصیافی خواهان روشن شدن چگونگی مرگ فرزند خود شده اند. گزارشگران بدون مرز خواهان تشکیل فوری کمیسیون مستقلی برای بررسی و تحقیق درباره چگونگی این قتل است. امیدرضا میرصیافی را بدون کالبد شکافی دفن کرده اند. ما خواهان روشن شدن همه حقایق درباره این مرگ هستیم. بنابر اطلاعات ما این یک قتل است و همه مسئولان آن در هر رده ای باید تحت تعقیب قضایی قرار گرفته و مجازات شوند. ما می خواهیم تحقیقات جدی درباره چگونگی این قتل انجام شود. بنابر اطلاعاتی که ما بدست آورده ایم، تناقضات و نشانه های اهمال کاری جدی میان اسناد رسمی “بازداشتگاه اوین”، “بیمارستان لقمان حکیم” و “پزشکی قانونی” درباره انتقال به بیمارستان و ساعت فوت وجود دارد. مسئولان امنیتی و قضایی در زندان اوین می خواهند امیدرضا میرصیافی را بعنوان فردی “افسرده و متمایل به خودکشی” نشان دهند. اما اتهام اصلی آنها “عدم همیاری با انسان در خطر” است. ما امروز ضروری می دانیم که گزارشگران سازمان ملل درباره ی آزادی بیان و عقیده و دستگیری خودسرانه و اعدامهای غیر قضایی هر چه زودتر به ایران اعزام شوند. (گزارشگران بدون مرز ۶/۱/۸۸)
۶ ـ کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد که مرکز آن در شهر ژنو است و در ایران نیز دفاتر متعددی در شهرهای مختلف ایران برای کمک به پناهندگان افغانی، عراقی و سایر کشورها دارد. با انتشار گزارش سالانه خود وضعیت حقوق بشر در ایران را در سال گذشته، پریشان کننده توصیف کرده است. در این گزارش آمده است: “ایرانیان مانند سالهای گذشته در لیست بالاترین پناهجویان از کشورهای مختلف جهان در سال ۲۰۰۸ قرار گرفته اند. مقامات کمیساریای عالی پناهندگان از ادامه نقض گسترده حقوق بشر در ایران نگرانند. موارد اصلی که در این گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر به آن پرادخته است، ادامه اعدامها به ویژه اعدام نوجوانان، وضعیت آزادی بیان، اقلیتهای قومی و مذهبی، وضعیت زنان و اتحادیه های کارگری است. این گزارش می افزاید: “دولت جمهوری اسلامی با استفاده از قوانین امور امنیتی به طور روزمره از دانشجویان گرفته تا فعالین جنبش زنان، اعضای سندیکای کارگری همه را متهم به اقدام علیه امنیت ملی، دریافت پول از خارج و بالاخره ضدانقلاب می کند.” در این گزارش به اعمال شکنجه زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران اشاره شده است : از جمله: ضرب و شتم در هنگام بازجویی، نگه داشتن در سلولهای انفرادی، مانع شدن از خوابیدن زندانی، خودداری از اجازه ملاقات با وکیل مدافع و خانواده زندانی و بالاخره بازجوییهای ۲۴ساعته. در رابطه با اعدام کودکان و نوجوانان آمده است : ایران از امضاءکنندگان کنوانسیون حقوق کودک است و لاجرم موظف به اجرای کنوانسیون می باشد. این گزارش به تبعیض همه جانبه علیه اقلیتهای قومی و مذهبی اشاره کرده است. در ارتباط با وضعیت زنان آمده است : زنان چه در عمل و چه در قوانین کشور مورد تبعیض قرار گرفته اند. از موج سرکوب مدافعان حقوق زنان در ایران بشدت ابراز نگرانی شده است. در رابطه با وضعیت کارگران آمده است : ایران به عنوان عضو سازمان بین المللی کار موظف به تضمین حقوق کارگران است که برای مطالبات و دستمزدهای خود دست به تظاهرات می زنند. دولت جمهوری اسلامی ایران همچنان به یکی دیگر از تعهدات خود در رابطه با حق تاسیس اتحادیه های کارگری مستقل پشت پازده است. (رادیو امریکا ۱۰/۱/۸۸)
۷ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای نگرانی خود را از تفهیم اتهام “جاسوسی” به خبرنگار امریکایی ایرانی تبار رکسانا صابری اعلام کرد. گزارشگران بدون مرز با تاکید بر آزادی فوری این خبرنگار نوشت : مقامات مسئول ایران از اتهام “جاسوسی” سوءاستفاده می کنند تا روزنامه نگاران را زندانی و آزادی بیان را محدود تر کنند. از بهار ۱۳۷۹ که آیت الله خامنه ای مطبوعات و روزنامه نگاران را بعنوان “همکار و پایگاه دشمن” خطاب کرد، دستور سرکوب مطبوعات صادر شد، موج وسیع دستگیری روزنامه نگاران و توقیف روزنامه ها آغاز شد. از آن تاریخ “جاسوسی” اتهام مشترک اکثریت روزنامه نگاران بازداشت و زندانی شده در ایران است. حسن زارع دهنوی، معاون امنیتی دادستان تهران که خود را به نام “حسن حداد” معرفی می کند، این خبرنگار زندانی را به “جاسوسی” متهم کرد. علیرغم مسئولیت رسمی در دستگاه قضایی، قاصی حسن زارع دهنوی هنوز خود را با نام مستعار “حسن حداد” معرفی می کند. وی در دهه شصت بازجو و شکنجه گر زندان اوین بود. از سال ۱۳۷۹ به ریاست شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران منصوب شد. این دادگاه عامل صدور محکومیتهای سنگین و زندانی کردن بسیاری از روزنامه نگاران بود. از دوسال پیش به معاون و دست راست سعید مرتضوی دادستان تهران، یکی از اصلی ترین متهمان قتل زهرا کاظمی، ارتقاء یافته است. (گزارشگران بدون مرز ۲۱/۱/۸۸)
۸ ـ “اعضای ائتلاف بین المللی زنان مدافع حقوق بشر” طی نامه ای خطاب به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، خواهان آزادی عالیه اقدام دوست فعال حقوق زنان در ایران و رفع اتهام از ۱۲ فعال کمپین جمع آوری یک میلیون امضاء و مادران صلح شده اند. هشت سازمان عضو این ائتلاف در نامه خود به بازداشتها ومحاکمه ی مدافعان حقوق بشر در ایران بشدت اعتراض کرده و یادآور شده اند که این اقدامات، با تعهدات و الزامات ایران در قوانین بین المللی مغایرت دارد. هشت سازمان، در پایان نامه ی خود از مقامات ایران خواسته اند که حکم عالیه اقدام دوست را لغو و او را از زندان آزاد کنند. آنها همچنین خواستار پایان دادن به سرکوب و محاکمه همه ی مدافعان مسالمت آمیز جوی حقوق بشر در ایران شده اند. هشت سازمان عضو ائتلاف عبارتند از “همایش آسیا ـ پاسیفیک برای زنان، قانون و توسعه”، “همایش آسیا برای حقوق بشر و توسعه”، “بائو باب برای حقوق انسانی زنان”، “بنیاد بین المللی مدافعان حقوق بشر ـ جبهه ی مقدم”، “نخست حقوق بشر”، “کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران”، “دیده بان آسیا ـ پاسیفیک فعالیتهای بین المللی حقوق زنان” و “برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر” (دویچه وله ۲۲/۱/۸۸)
۹ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای صدور حکم ۸ سال زندان برای خبرنگار امریکایی ـ ایرانی تبار رکسانا صابری را قویا محکوم کرد. گزارشگران بدون مرز خواهان آزادی فوری این خبرنگار است و در این باره اعلام می کند، این حکم چارچوب قوانین جمهوری اسلامی سنگین و ناعادلانه است. رکسانا صابری در پشت درهای بسته دادگاه انقلاب و بدون حضور وکیل خود در دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه شد. مقامات مسئول ایران از اتهام “جاسوسی” سوءاستفاده می کنند تا روزنامه نگاران را زندانی و آزادی بیان را محدودتر کنند. (گزارشگران بدون مرز ۲۹/۱/۸۸)
۱۰ ـ اتحادیه دانشجویان اروپایی (European Students Union) با صدور بیانیه ای ضمن حمایت از دانشجویان زندانی در ایران، از مقامات جمهوری اسلامی خواست شرایطی را فراهم کنند تا دانشجویان زندانی دانشگاه امیر کبیر به خانواده، وکیل مدافع و امکانات پزشکی دسترسی داشته باشند. مقر این اتحادیه در بروکسل پایتخت بلژیک قرار دارد، ۴۷ انجمن ملی به نمایندگی از ۳۶ کشور در این تشکل عضو هستند که ۱۰ میلیون دانشجوی عضو را تحت پوشش قرار می دهند. این اطلاعیه به درخواست شبکه « فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی» صادر شده است. (رادیو امریکا ۳۰/۱/۸۸)

اخبار دانشجویی
۱۱ ـ نیروهای امنیتی لباس شخصی و مامورین حراست دانشگاه بابل، دانشجویان متحصن را مورد ضرب و شتم قرار دادند و مامورین حراست به دانشجویان اعلام کردند، طبق دستور رئیس دانشگاه؛ دانشجویانی که اعتصاب غذا کرده اند حق ورود به دانشگاه را ندارند. (امیرکبیر ۲۴/۱/۸۸)
۱۲ ـ حسین ترکاشوند، وحید دانشیار، مجید توکلی و اسماعیل سلمان پور از دانشجویان بازداشت شده در جریان مراسم بزرگداشت مهندس مهدی بازرگان در ۱۷ بهمن و عباس حکیم زاده، مهدی مشایخی، نریمان مصطفوی، احمد قصابان یاسر ترکمن از دانشجویان بازداشت شده پس از اعتراضات دانشجویی نسبت به خاکسپاری بقایای کشته های جنگ ایران و عراق در دانشگاه امیرکبیر و همچنین شبنم مددزاده دانشجوی دانشگاه تربیت معلم و محمدپورعبداله دانشجوی دانشگاه تهران از حق ملاقات با خانواده های خود محروم هستند. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۵/۱/۸۸)

دانشجویان: بازداشت شده
۱۳ ـ بازداشت شدگان لحظه سال تحویل در برابر زندان اوین تهران به یکی از مقرهای پلیس امنیت تهران منتقل شدند. اسامی ۱۰ نفر از بازداشت شدگان بدین شرح است : بهاره هدایت، مهدی عرب شاهی، میلاد اسدی، فرید هاشمی و امین نظری اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، سعید فیض الله زاده، دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه علامه طباطبایی، خانم بهبهانی مادر نریمان مصطفوی دانشجوی بازداشتی، اردشیر رضوان از بستگان نریمان مصطفوی، جلال اسدی و خانم اسدی پدر و مادر میلاد اسدی. (ادوارنیوز ۱/۱/۸۸)
۱۴ ـ علیرضا فیروزی عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان و دفتر تحکیم وحدت پس از احضار به دادگستری زنجان بازداشت شد. این دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه زنجان، در پی تجاوز دکتر حسین مددی رئیس هیات نظارت دانشگاه زنجان به دختری دانشجو، به همراه دیگر دانشجویان تحصن کرده بود، که پس از مراجعه به دادگستری مورد بازجوئی قرار گرفته و بدستور دادستانی بازداشت شد. دادستانی برای آزادی این فعال دانشجوئی قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی صادر کرده است. (امیرکبیر ۱۸/۱/۸۸)

دانشجویان: احضار
۱۵ ـ فاطمه حیدری، مهران عباس زاده، امین شجاع، محمد قدس، حمزه جوانمرد و تکتم نقدی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تربیت معلم تهران به اتهام نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی، اخلال در نظم دانشگاه، توهین به مسئولین و توهین به بینانگذاران بسیج به کمیته انضباطی احضار شدند. (امیرکبیر ۱۸/۱/۸۸)
۱۶ ـ صدرا بلوکی دانشجوی دانشگاه تربیت معلم تهران جهت بازجویی به کمیته انضباطی احضار شد. (امیرکبیر ۲۷/۱/۸۸)

دانشجویان: محاکمه
۱۷ ـ علیرضا فیروزی، سورنا هاشمی، بهرام واحدی، پیام شکیبا، آرش رایجی و حسن جنیدی دانشجویان دانشگاه زنجان به اتهام تحریک به تجمع غیر قانونی، تشویش اذهان عمومی به قصد بر هم زدن امنیت کشور، ارتباط با رسانه های معاند نظام و ارتباط با گروهکهای معاند نظام در شعبه دوم دادگاه انقلاب زنجان به ریاست قاضی علی معصوم خانی محاکمه شدند. (ایسنا ۱۹/۱/۸۸)

دانشجویان: احکام صادر شده
۱۸ ـ آرش کوهی دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد به جرم انتقاد از حراست دانشگاه در کمیته انضباطی تجدید نظر به توبیخ کتبی و درج در پرونده محکوم شد. (امیرکبیر ۱۸/۱/۸۸)
۱۹ ـ محمد کاظمی و نیما فرازمند دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در کمیته انضباطی به یک ترم تعلیق از تحصیل محکوم شدند. همچنین یک دانشجوی دیگر بنام حمیدرضا پورسلیمی به اخطار کتبی و درج در پرونده محکوم شد. (اعتماد ۳۱/۱/۸۸)

دانشجویان: صدور قرار وثیقه
۲۰ ـ بازداشت شدگان لحظه سال تحویل در برابر زندان اوین با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند. به گفته دانشجویان آزاد شده؛ در مدت ۴۸ ساعت بازداشت، فردی بنام سرهنگ حسین قاسلمویی، فرمانده مقر پلیس امنیت با بازداشت شدگان بدرفتاری کرده و ضمن ایراد ضرب و شتم، ممانعت از خوردن آب و غذا، سر پا نگه داشتن در طول شب، افراد بازداشت شده را با دستبند برای چندین ساعت به درخت بسته است. (امیر کبیر ۳/۱۰/۸۷)
۲۱ ـ مهران رستگار دانشجوی دانشگاه مالک اشتر اصفهان و فیروز یوسفی دانشجوی دانشگاه پیام نور تهران و درجه دار نیروی زمینی ارتش و از فعالین آذربایجانی، توسط مامورین اداره اطلاعات شهرستان مراغه بازداشت و پس از بازجویی با قرار وثیقه آزاد شدند. (ساوالان سسی ۳/۱/۸۸)
۲۲ ـ سلمان یزدان پناه دانشجوی ارشد روابط بین الملل دانشگاه تهران به اتهام اخلال در امنیت عمومی و برهم زدن امنیت شهر تهران با شکایت ستاد فرماندهی نیروی انتظامی در شعبه سوم بازپرسی امنیت دادگاه انقلاب مورد بازجویی قرار گرفت و با قرار کفالت آزاد شد. (امیرکبیر ۱۸/۱/۸۸)
۲۳ ـ ارسلان صادقی، حسین سرشومی و بهمن خدادادی از دانشجویان بازداشتی طیف چپ دانشگاه اصفهان با قرار وثیقه های ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند. (امیرکبیر ۲۳/۱/۸۸)

جلوگیری از برگزاری مراسم و منحل کردن نهادهای مدنی
۲۴ ـ بدستور هئیت نظارت بر تشکلهای اسلامی دانشگاه شهرکرد فعالیتهای انجمن اسلامی دانشجویان این دانشگاه برای مدت نامعلومی تعلیق گردید. (امیرکبیر ۱۹/۱/۸۸)
۲۵ ـ سایت خبری تحلیلی “اصلاحات” به مدیر مسئولی عباس پازوکی فیلتر شد. هنوز مشخص نیست که این سایت از سوی کدام نهاد مسئول فیلیتر شده است. (ایلنا ۵/۱/۸۸)

مطبوعات: احضار روزنامه نگاران
۲۶ ـ رضا حقیقت نژاد سردبیر سابق روزنامه “خاتم” چاپ یزد به اتهام توهین به مقدسات، توهین به مسئولین و اقام علیه امنیت ملی جهت محاکمه به دادگاه انقلاب یزد احضار شد. (یزد فردا ۱۵/۱/۸۸)
۲۷ ـ حبیب الله قلیش لی مدیر مسئول روزنامه “اقتصاد پویا” جهت محاکمه به شعبه ۷۹ تجدید نظر استان تهران احضار شد. (فارس ۱۶/۱/۸۸)
۲۸ ـ فریدون وردی نژاد مدیر مسئول اسبق روزنامه “ایران” جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد. (ایسنا ۱۶/۱/۸۸)

مطبوعات: بازجویی روزنامه نگاران
۲۹ ـ مهدی جلیل خانی نویسنده وبلاگ فرهنگی “بوی کاغذ” دبیر بخش ادبیات و فرهنگ هفته نامه لغو امتیاز شده ی “مهرزنجان” سردبیر فصلنامه ادبی “اشراق زنجان” در ستادخبری اداره اطلاعات زنجان مورد بازجویی قرار گرفت. اتهامات وی عبارتند از : امضای بیانیه ی حمایت از دانشجویان در سالگرد ۱۸ تیر، انتشار بیانیه کانون نویسندگان بر ضد سانسور در فصلنامه توقیف شده اشراق، اطلاع رسانی پیرامون قتل عام زندانیان در سالهای دهه شصت، حمایت و پشتیبانی از حقوق زنان. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۷/۱/۸۸)
۳۰ ـ مسیح علی نژاد روزنامه نگار و یادداشت نویس روزنامه اعتماد ملی که در لندن مشغول به تحصیل است، پس از ورود به ایران در فرودگاه بین المللی خمینی تهران مورد بازجویی قرار گرفت. پاسپورت وی توسط مامورین امنیتی توقیف گردید. (رادیو زمانه ۲۹/۱/۸۸)

مطبوعات: احکام صادر شده توسط دادگاه ها
۳۱ ـ سید محمود علیزاده طباطبائی وکیل مدافع کیوان صمیمی مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده “نامه” اعلام کرد: موکلم بصورت غیابی به پرداخت یک میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده است. (ایلنا ۲۲/۱/۸۸)
۳۲ ـ سامان رسول پور روزنامه نگار و فعال حقوق بشر به اتهام تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی از طریق مصاحبه با رسانه های خارجی در شعبه یکم دادگاه انقلاب مهاباد به یکسال زندان تعزیری محکوم شد. (سازماتن دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۸/۱/۸۸)
۳۳ ـ رکسانا صابری ۳۱ ساله خبرنگار امریکایی ـ ایرانی تبار به اتهام “جاسوسی” در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. نامبرده برای رادیو “ان پی آر” و بی بی سی گزارش تهیه می کرد. (ایسنا ۲۹/۱/۸۸)

مطبوعات: اخراج و بیکاری روزنامه نگاران
۳۴ ـ بیش از ۳۰۰ نفر از روزنامه نگاران نشریات “فرهنگ آشتی”، “خورشید”، “همشهری عصر”، “اعتماد ملی” و “مشق آفتاب” از کار اخراج و یا در آستانه بیکاری قرار گرفتند. (سرمایه ۱۵/۱/۸۸)

اخبار مربوط به فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی
۳۵ ـ شورای تامین استان اردبیل طی مصوبه ای دستور به تغییر نام ترکی مغازه عباس لسانی فعال آذربایجانی را صادر نموده است. ماموران اداره اماکن نیروی انتظامی با ابلاغ شفاهی اخطاریه ای به عباس لسانی دستور شورای تامین استان اردبیل جهت تغییر نام مغازه را به وی ابلاغ نمودند. مغازه نامبرده “چنلی بئل” نام دارد که نام قلعه کوراوغلی قهرمان تاریخی آذربایجانیها است. ماموران اداره اماکن نیروی انتظامی اعلام کرده اند اگر نام مغازه تغییر نکند، مغازه را پلمپ خواهند کرد. (امیر کبیر ۲/۱/۸۸)
۳۶ ـ دکتر مهدی ذاکریان رئیس انجمن علمی ایرانی روابط بین الملل، عضو هئیت علمی مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه و استادیار دانشگاه آزاد ممنوع الخروج اعلام شد. نامبرده قرار بود در همایش تحت عنوان “عدالت انتقالی در سرزمینهای اشغالی در مورد مسائل فلسطین” به شهر فلورانس ایتالیا سفر کند. وی مدیر مسئول نشریات “مطالعات بین المللی” و “مطالعات منطقه ای” می باشد. (ایلنا ۱۷/۱/۸۸)

احضار فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی به دادگاه ها
۳۷ ـ مهندس صالح ملاعباسی و دکتر محرم کامرانی از فعالین مدنی آذربایجانی در شهرستان اهر به اتهام تبلیغ علیه نظام و شرکت در تجمعات غیرقانونی جهت محاکمه به شعبه یک دادگاه انقلاب اهر احضارشدند. (ساوالان سسی ۲۲/۱/۸۸)

بازجویی فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی
۳۸ ـ بابک کیومرثی و ییلماز مهرعلی بیگلو از فعالین آذربایجانی در شهرستان جلفا توسط نیروهای انتظامی بازداشت و پس از بازجویی آزاد شدند. (ساوالان سسی ۳/۱/۸۸)

بازداشت فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی
۳۹ ـ محی الدین آزادی از اعضای سابق سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در سقز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اداره اطلاعات سنندج منتقل گردید. منزل وی مورد بازرسی قرار گرفت. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۶/۱/۸۸)

فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی : احکام صادر شده توسط دادگاه ها
۴۰ ـ علی حسین نژاد از فعالین حرکت ملی آذر بایجان در دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. نامبرده بازداشت و به زندان ماکو منتقل گردید. (ساوالان سسی ۱۶/۱/۸۸)
۴۱ ـ محمد احسانی ۳۴ ساله فیلمساز یکی از چهار متهم پرونده موسوم به “براندازی نرم” در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با تایید دادگاه تجدید نظر به ۳ سال زندان محکوم شد. نامبرده از ۹ ماه پیش در زندان اوین بسر می برد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۶/۱/۸۸)
۴۲ ـ مسعود شفیعی وکیل مدافع برادران علایی اعلام کرد : دکتر آرش علایی و دکتر کامیار علایی دو پزشک فعال در زمینه مبارزه با ایذر و افزایش آگاهی عمومی درباره این بیماری به جرم تدارک “براندازی نرم” در دادگاه تجدید نظر به ترتیب به شش و سه سال زندان محکوم شدند. (بی بی سی ۱۸/۱/۸۸)
۴۳ ـ سیلویا هارتونیان ۳۳ ساله از ارامنه ی ایران یکی از چهار متهم پرونده موسوم به “براندازی نرم” در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با تایید دادگاه تجدید نظر به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. خانم هارتونیان برای سازمان بین المللی آریکس در حوزه روشهای زایمان در ایران کار می کرد. نامبرده از ۹ ماه پیش در زندان اوین بسر می برد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۸/۱/۸۸)
۴۴ ـ جمال خوال معلم رسمی مقطع ابتدائی آموزش و پرورش ناحیه یک سنندج با ۲۶ سال سابقه کار به علت شرکت در مراسم هفته معلم به اتهام شرکت و سخنرانی در تجمع غیر قانونی، توهین به ساحت مقدس ولایت و ارکان نظام و حمایت از افرادی که علیه امنیت ملی اقدام نموده اند، با شکایت رئیس آموزش و پرورش ناحیه یک سنندج و به حکم هیئت بدوی تخلفات اداری سازمان آموزش و پرورش استان کردستان به ۳ سال تبعید به سمنان محکوم شد. (سلام دمکرات ۲۳/۱/۸۸)
۴۵ ـ گودرز شفیعیان دبیر زبان انگلیسی بخش رستم شهرستان ممسنی با ۲۶ سال سابقه بدلیل اعتراض به وضعبت معیشت معلمان، فعالیتهای صنفی و نوشتن مقاله در مجله “چشم انداز ایران” به حکم هئیت رسیدگی به تخلفات اداری به مدت ۲ ماه از خدمت منفصل و از دریافت حقوق و مزایا محروم شد. (سایت جمهوریت ۲۶/۱/۸۸)
۴۶ ـ ابراهیم نوری دانش آموز ۱۷ ساله از فعالین آذربایجانی به اتهام تبلیغ علیه نظام در شعبه یک دادگاه انقلاب اهر به ۱۰ ماه حبس تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شد. (ساوالان سسی ۳۰/۱/۸۸)

صدور قرار وثیقه برای آزادی زندانیان سیاسی
۴۷ ـ تولا قربانی ۲۱ ساله از بازداشت شدگان پرونده سایتهای اینترنتی که به مدت ۱۰ روز تحت بازجویی قرار داشت، پس از اتمام بازجویی به بند عمومی زندان اوین منتقل گردید. تمامی افراد بازداشت شده این پرونده تحت فشارهای وارد آمده در بازجوییها مجبور به اعترافات سنگین بر علیه خود و قبول اعترافات تلویزیونی شده اند. برای آزادی تولا قربانی وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی صادر شده است. وی قادر به پرداخت این وثیقه ی بسیار سنگین نیست. (فعالان حقوق بشر در ایران ۳/۱/۸۸)
۴۸ ـ بهروز رحیمی اهل سنندج به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با یک حزب کردی در دادگاه انقلاب سنندج به یک سال حبس محکوم شد. نامبرده تا زمان دادگاه تجدید نظر به قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شده است. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۶/۱/۸۸)
۴۹ ـ عباس جلیلیان نویسنده و پژوهشگر اهل اسلام آباد به اتهام شناسائی و جذب جاسوس و معرفی آن به کشور بیگانه در شعبه سوم دادگاه انقلاب کرمانشاه به ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم شد. وی در ۲۶ دی ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۲ ماه با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۳/۱/۸۸)
۵۰ ـ علی نظری نماینده اراک در مجلس ششم و مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده “ارزش” که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت شده بود، پس از ۶۴ روز با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شد. (سایت تریبون ۲۶/۱/۸۸)

اخبار مربوط به زندانیان سیاسی
۵۱ ـ رامین صادقی اصل از فعالین مدنی آذربایجانی در اردبیل که در روز ۱۷ بهمن ماه توسط مامورین اداره اطلاعات اردبیل بازداشت شد در زندان تحت شکنجه قرار دارد. دادن شوک الکتریکی به نقاط حساس بدن، ضرب و شتم شدید، زدن با استفاده از کابل، سلول انفرادی، بی خوابی دادن، توهین و تحقیر و از پا آویزان کردن از جمله روشهایی بوده که جهت گرفتن اعترافات دروغین بکار برده شده است. برادر وی بنام محمد صادقی اصل پس از تحمل ۱۷ روز بازداشت با وثیقه ۳۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. برادر کوچکتر نامبردگان بنام ابراهیم صادقی اصل پس از تحمل دو هفته بازداشت آزاد شد. (ساوالان سسی ۷/۱//۸۸)
۵۲ ـ کبری بنازاده امیر خیزی ۵۶ ساله از زندانیان بازداشت شده در ۲۷ دی ماه ۸۷ در فرودگاه تهران، در بند ۲۰۹ زندان اوین یک چشمش دچار خونریزی شده و احتیاج به معالجات پزشکی دارد. نامبرده از درمان جدی محروم است و بهداری زندان به او می گوید: تا زیر پایت را ببینی زمان داری. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۱/۱/۸۸)
۵۳ ـ منصور رادپور از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج، از اوائل دی ماه ۸۷ به سلولهای انفرادی بند ۸، که معروف به بند سپاه و در کنترل بازجویان وزارت اطلاعات است، منتقل گردیده و در زیر شکنجه قرار دارد. زدن دستبند، پابند، چشم بند، ضرب و شتم با باطوم، کم کردن جیره غذائی تا حد زیادی و قرار دادن او در معرض گرسنگی مفرط، نداشتن حق استحمام برای مدتهای طولانی، در طی ۲۴ ساعت فقط ۲ بار حق استفاده از دستشوئی را دارد و بازجوئیهای شبانه، از جمله شکنجه هائی است که اعمال می شود. این زندانی ممنوع الملاقات است. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۲/۱/۸۸)
۵۴ ـ منیژه شفاعت ۶۰ ساله مادر زندانی سیاسی محمد نیک بخت و رقیه نیک بخت خواهر وی که برای ملاقات به زندان مرکزی اصفهان مراجعه کرده بودند، توسط گرجی و بنائی از مامورین اداره اطلاعات اصفهان با ضرب و شتم و اهانت بازداشت شدند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۶/۱/۸۸)
۵۵ ـ بهروز جاوید تهرانی آخرین زندانی بازمانده از قیام دانشجوئی ۱۸ تیر در زندان رجائی شهر اعلام کرد: بدنبال مرگ مشکوک امیرحسین حشمت ساران، مقامات حفاظت زندان از ما خواستند پیرامون این مطلب با هیچکس صحبت نکنیم و به این موضوع دامن نزنیم وگرنه عواقب بسیار گسترده ای دامنگیرمان می گردد. رئیس سالن ملاقات در حضور خانواده ام گفت: ضد انقلاب عوضی، تو را هم می فرستیم پیش رفیقت ساران. این جمله موجب نگرانی خانواده ام شده است. در نامه این زندانی سیاسی خطاب به مردم آمده است: مدتهاست که دیگر به بیماریهای من در بهداری زندان رسیدگی نمی شود، بیماریهایی که بر اثر شکنجه های وزارت اطلاعات بر من عارض گردیده. و بهداری زندان رجائی شهر از درمان آنچه ام. آر. آی که به خروج از زندان نیاز است خودداری می کند. بیماریهایی که بر اثر ضربه به پشت سر من و آسیب دیدگی مخچه اکنون ۵۰ درصد از بینائی من را از بین برده است. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران (۱۷/۱/۸۸)
۵۶ ـ هادی امینی زندانی سیاسی که به اتهام همکاری با احزاب کرد، در دادگاه مهاباد به ۵ سال زندان محکوم شده و از یکسال پیش در زندان بسر می برد، به سلول انفرادی اداره اطلاعات منتقل و پس از یک هفته از آنجا به مکان نامعلومی انتقال داده شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۷/۱/۸۸)
۵۷ ـ خدیجه نبوی در محل کارش توسط مامورین اداره اطلاعات سمنان با ضرب و شتم بازداشت شد. محل کار و منزل نامبرده مورد بازرسی قرار گرفت، مامورین اداره اطلاعات کامپیوتر، آلبومهای عکس و فیلمهای خانوادگی را با خود بردند. همسر نامبرده سید ظهور نبوی مقاله نویس مجله توقیف شده “سرزمین آریایی” نیز به ۴ سال زندان محکوم شده و در بند ۳۵۰ زندان اوین بسر می برد. ضمنا یک خواهر این زندانی سیاسی بنام حمیده نبوی به دلیل قصد شرکت در مراسم بیستمین سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ محکوم به یکسال زندان شده و در بند زنان زندان اوین بسر می برد. همچنین خواهر دیگر وی فاطمه نبوی از ۲ اسفند بصورت بلاتکلیف در زندان مرکزی سمنان بسر می برد. اداره اطلاعات سمنان برای آزادی فاطمه نبوی ۱۰۰ میلیون تومان قرار وثیقه صادر کرده است. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۱/۱/۸۸)
۵۸ ـ دکتر حسام فیروزی فعال حقوق بشر در زندان اوین تحت فشار و بازجویی قرار دارد. نامبرده ممنوع الملاقات می باشد. مسئولین زندان اوین از دادن مرخصی به وی خودداری می کنند. وی برای گذارندن دوران ۱۵ ماه محکومیت خود در زندان اوین بسر می برد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۵/۱/۸۸)
۵۹ ـ فرهاد حاج میرزایی زندانی سیاسی که از تاریخ ۲۸ دی ۸۶ در بازداشت بسر می برد، پرونده اش از شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به شعبه ۲ دادگاه انقلاب سنندج منتقل گردید. قاضی طیاری رئیس این شعبه برای آزادی فرهاد حاج میرزایی مبلغ ۴۳۰ میلیون تومان قرار وثیقه تعیین کرده است. خانواده این زندانی سیاسی به هیچ وجه توانایی تامین چنین وثیقه ای را ندارند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۱/۱/۸۸)
۶۰ ـ صالح کهندل از زندانیان سیاسی بند ۴ زندان گوهر دشت کرج در تاریخ ۲۸ اسفند به سلول انفرادی ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید. از زمان انتقال این زندانی تا به حال هیچ خبری از وضعیت و شرایط او در دست نیست. بازجویان وزارت اطلاعات در بند ۲۰۹ و دادگاه انقلاب به خانواده این زندانی وقت ملاقات نمی دهند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۵/۱/۸۸)
۶۱ ـ مهسا نادری ۲۹ ساله دانشجوی رشته اقتصاد دانشگاه مفید قم و از بازداشت شدگان دوم اسفند ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی قرار دارد حسینی رئیس شعبه ۳ امنیت دادگاه انقلاب مدت بازداشت نامبرده را برای ۲ماه دیگر تمدید کرده است. پدر این دانشجو محسن نادری به جرم گرامیداشت سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی، بازداشت و در دادگاه به یکسال زندان محکوم شد. او در حال حاضر در بند ۸ زندان اوین زندانی است. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۳۰/۱/۸۸)

نقض حقوق اقلیتهای مذهبی
۶۲ ـ مظاهر ـ ر ۳۰ ساله و حامد ـ س از نوکیشان مسیحی اصفهان که از طریق وبلاگ نویسی از طریق اینترنت مشغول تبلیغ آئین مسیحیت بودند، در تاریخ چهارم اسفند توسط مامورین امنیتی بازداشت شده اند. با گذشت یک ماه از بازداشت این وبلاگ نویسان مسیحی و علیرغم تلاشها و پیگیریهای خانواده تاکنون مامورین امنیتی حاضر به پاسخگوئی در خصوص بازداشت نامبردگان نبوده اند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۴/۱/۸۸)

۶۳ ـ علی احسانی به جرم بهایی بودن توسط دادگاه انقلاب سمنان بازداشت شد. وی در زندان مرکزی سمنان ممنوع الملاقات می باشد. مغازه نامبرده در تاریخ ۲۵/۹/۸۷ توسط اداره اماکن نیروی انتظامی پلمپ گردید. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۰/۱/۸۸)
۶۴ ـ مرضیه امیری زاده ۳۰ ساله و مریم رستم پور ۲۷ ساله از نوکیشان مسیحی در تاریخ ۱۵ اسفند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. نامبردگان در شعبه ۲ دادگاه انقلاب بخش امنیت ملی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بدون ذکر مصداق تحت بازجویی قرار گرفته اند. مقامات قضایی و امنیتی مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان قرار وثیقه صادر کرده اند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۰/۱/۸۸)
۶۵ ـ هاله هوشمندی از بهائیان شیراز که در تاریخ ۲۸ اسفند توسط اداره اطلاعات شیراز بازداشت شد، تاکنون بطور رسمی و قانونی مورد تفهیم اتهام قرار نگرفته است. خانم هوشمندی دارای سابقه بیماری قلبی بوده و پزشک معالج، حضور در شرایط پرتنش و استرس زا را برای وضعیت قلبی ایشان خطرناک اعلام نموده است. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۲/۱/۸۸)
۶۶ ـ سرور سروریان ۲۵ ساله دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی و از بهائیان همدان توسط مامورین اداره اطلاعات همدان بازداشت شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۳/۱/۸۸)
۶۷ ـ مشفق سمندری از بهائیان شهر بابل توسط مامورین اداره اطلاعات بابل بازداشت و منزلش مورد بازرسی قرار گرفت. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۶/۱/۸۸)
۶۸ ـ ناهید قدیری، نسرین قدیری، رزیتا واثقی، رویا رجبیان، مهسا اقدسی زاده، نورا نبیل زاده، داور نبیل زاده، هومن بخت آور، سیروس ذبیحی و کامبیز نوزدهی از بهائیان مشهد به اداره اطلاعات احضار شدند. نیروهای امنیتی افراد احضار شده را برای اخذ تعهد مبنی بر عدم هرگونه فعالیتی که مربوط به باورهای دینی آنان باشد تحت فشار گذاشته اند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۷/۱/۸۸)

اخبار فعالان جنبش زنان
۶۹ ـ خدیجه مقدم، دلارام علی، لیلا نظری، محبوبه کرمی، ، بهارا بهروان، علی عبدی، امیر رشیدی، محمد شوراب و آرش نصیری اقبالی از اعضای کمپین یک میلیون امضاء به همراه شهلا فروزانفر، فرخنده احتسابیان و ثریا یوسفی از مادران صلح به اتهام اخلال در نظم عمومی و تشویش اذهان بدستور قاضی متین راسخ بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. این ۱۲ نفر قرار بود به مناسبت عید نوروز با خانواده های برخی از زندانیان و خانواده دکتر زهرا بنی یعقوب که در اداره امر به معروف و نهی از منکر همدان به شکل مشکوکی به قتل رسید، ملاقات کنند. به استثنای خانمها خدیجه مقدم و محبوبه کرمی بقیه بازداشت شدگان پس از ۳ روز با قرار کفالت از زندان آزاد شدند. (تغییر برای برابری ۹/۱/۸۸)
۷۰ ـ نسرین ستوده وکیل مدافع خدیجه مقدم گفت : دادیار امنیت دادگاه انقلاب اعلام کرد چون خانم خدیجه مقدم سابقه دارد آزاد نمی شود. خدیجه مقدم در زندان به اتهام اخلال در نظم عمومی و تجمع به قصد تشویش اذهان عمومی به نفع غیر خودی مورد بازجویی قرار گرفته است. (تغییر برای برابری ۱۰/۱/۸۸)
۷۱ ـ زینب بایزیدی فعال جنبش زنان که در تیر ماه ۸۷ در مهاباد بازداشت و در دادگاه به ۴ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان زنجان محکوم شده بود، حبس تعلیقی وی به تعزیری تبدیل شد و به مجموعا به چهار و نیم سال حبس رسید. زینب بایزیدی به اتهام نشر اکاذیب و تبلیغ علیه نظام به ۶ ماه حبس تعلیقی در مدت ۴ سال محکوم شده بود. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۲/۱/۸۸)
۷۲ ـ نفیسه آزاد، پرستو الهیاری، ناهید کشاورز، سارا ایمانیان و محبوبه حسین زاده از اعضای کمپین یک میلیون امضاء به دادگاه انقلاب احضار شدند. (تغییر برای برابری ۱۴/۱/۸۸)
۷۳ ـ شهلا فروزانفر، ثریا یوسفی، فرخنده احتسابیان از مادران صلح به همراه بهارا بهروان، لیلا نظری، دلارام علی، ثریا یوسفی، علی عبدی، محمد شوراب، آرش نصیری اقبالی و امیر رشیدی از اعضای کمپین یک میلیون امضاء، از بازداشت شدگان “بازدید نوروزی”، ششم فروردین به اتهام اخلال در نظم عمومی و تجمع به قصد برهم زدن امنیت کشور در دادیاری امنیت دادسرای انقلاب تهران مورد بازجویی قرار گرفتند. (تغییر برای برابری ۱۶/۱/۸۸)
۷۴ ـ زینب پیغمبرزاده عضو کمپین یک میلیون امضاء و فعال دانشجویی به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت وزارت بهداشت و درمان در شعبه ۱۰۸۳ به ریاست قاضی حسین حسینیان بصورت غیابی محاکمه شد. (ایسنا ۱۷/۱/۸۸)
۷۵ ـ نفسیه آزاد، فعال کمپین یک میلیون امضاء، به اتهام اقدام علیه امنیت از طریق تبلیغ علیه نظام در شعبه ۲ دادیاری امنیت توسط قاضی سبحانی مورد بازجویی قرار گرفت. (تغییر برای برابری ۱۷/۱/۸۸)
۷۶ ـ محبوبه کرمی عضو کمپین یک میلیون امضاء و از بازداشت شدگان “ششم فروردین” با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (تغییر برای برابری ۱۸/۱/۸۸)
۷۷ ـ خدیجه مقدم عضو کمپین یک میلیون امضاء و از بازداشت شدگان “بازدید نوروزی ششم فروردین” با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (مدرسه فمنیستی ۱۹/۱/۸۸)
۷۸ ـ نجیبه سبحانی عضو جامعه حمایت از زنان و عضو کانون دفاع از حقوق کودکان مریوان به علت فعالیت برای برگزاری مراسم روز جهانی زن توسط نیروهای امنیتی در مریوان بازداشت شده و تاکنون خبری از ایشان در دست نیست. (انجمن زنان آذر مهر کردستان ۲۱/۱/۸۸)
۷۹ ـ دکتر محمد شریف وکیل مدافع روناک صفارزاده اعلام کرد: موکلم به اتهام عضویت در پژاک و فعالیت تبلیغی علیه نظام در دادگاه به تحمل ۶ سال حبس تعزیری در زندان سنندج محکوم شد. وی افزود: فعالیتهای روناک محدود به فعالیتهای انجمن زنان آذرمهر بوده است. (تغییربرای برابری ۲۴/۱/۸۸)
۸۰ ـ پروین اردلان عضو کمپین یک میلیون امضاء و از بازداشت شدگان ۱۳ اسفند ۸۵ در مقابل دادگاه انقلاب، به اتهام اخلال در نظم عمومی و تمرد در مقابل پلیس در شعبه ۲۱ دادگاه تجدید نظر استان تهران به یک سال حبس تعلیقی محکوم شد. (تغییر برای برابری ۲۴/۱/۸۸)
۸۱ ـ پرستو الهیاری عضو کمپین یک میلیون امضاء به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مغیثی محاکمه شد. (تغییر برای برابری ۲۴/۱/۸۸)
۸۲ ـ نفیسه آزاد و عالیه مطلب زاده از بازداشت شدگان ۲۳ خرداد ۸۷ در مقابل گالری راه ابریشم به اتهام اخلال در نظم عمومی و تمرد در برابر دستور پلیس در شعبه ۱۰۵۴ مجتمع قضایی عدالت محاکمه شدند. (تغییر برای برابری ۲۵ /۱/۸۸)
۸۳ ـ ناهید کشاورز از بازداشت شدگان ۱۳ اسفند ۸۵ در مقابل دادگاه انقلاب به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع و تبانی، اقدام علیه امنیت کشور از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام، جمع آوری امضاء در پارک لاله در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب محاکمه شد. همچنین سارا ایمانیان به جرم جمع آوری امضاء در پارک لاله در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب محاکمه شد. (تغییر برای برابری ۲۶/۱/۸۸)

اخبار کارگری
۸۴ ـ محمد جراحی از فعالین کارگری آذربایجانی در شعبه ششم دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به ریاست قاضی ایمانی به ۴ ماه حبس تعلیقی محکوم شد. (ساوالان سسی ۱۲/۱/۸۸)
۸۵ ـ عده ای از کارگران نوشابه سازی ساسان از کار اخراج شدند، کارگران اخراجی برای اعتراض در مقابل کارخانه دست به تجمع زدند. (ایلنا ۱۷/۱/۸۸)
۸۶ ـ اقبال رضایی دبیر اجرایی خانه کارگر استان کردستان اعلام کرد : ۳ نفر از کارگران خدماتی شرکت مخابرات سقز از کار اخراج شدند. (ایلنا ۱۷/۱/۸۸)
۸۷ ـ سید کاظم موسوی نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد : تعداد بیکاران اردبیلی بیش از ۵۰ هزار نفر است و اگر بیکاران فصلی را به این تعداد بیفزائیم، به عدد ناامید کننده ای می رسیم که بهتر است اعلام نشود. (ایلنا ۱۸/۱/۸۸)
۸۸ ـ عیدعلی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد : ۲۰۰ نفر از کارگران شرکت پوشینه بافت و ۱۰۰ نفر از کارگران شرکت نقش ایران در اعتراض به عدم دریافت حقوق و عیدی در مقابل استانداری قزوین تجمع کردند. (ایلنا ۱۸/۱/۸۸)
۸۹ ـ عیسی محمد کمالی دبیر اجرائی خانه کارگر بوشهر گفت: کارخانه های ایران صدرا، رنگ سازی، ریسندگی و بافندگی اعتمادیه و پلمیر شروع به اخراج کارگران کرده اند. کارگران این کارخانجات از ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر متغیر است. (ایلنا ۲۲/۱/۸۸)
۹۰ ـ ۲۸ نفر ار کارگران کارخانه ایرا صدرا به نمایندگی از ۲۰۵ کارگر اخراجی این کارخانه در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زده و خواستار ملاقات با نمایندگان استان بوشهر در مجلس شدند. کارگران اخراجی گفتند: در حالی ما، کارگران رسمی کارخانه، را بیکار کرده اند که کار ما را بلافاصله به شرکتهای پیمانکار سپرده اند. (ایلنا ۲۳/۱/۸۸)
۹۱ ـ حدود ۱۶۰ کارگر کارخانه نخ البرز از کار اخراج شدند. کارگران در این کارخانه ۱۲ ساعت در روز کار می کنند، در حالی که تنها حقوق ۸ ساعت کار روزانه را دریافت می کنند. کارگران این کارخانه در چندین نوبت نسبت به عدم دریافت حقوقشان دست به اعتراض زده بودند. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۴/۱/۸۸)
۹۲ ـ عیدعلی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: ۲۵۰ کارگر کارخانه “تاژ” و ۲۵۰ کارگر کارخانه “تولی پرس” از کار اخراج شدند. وی افزود: همچنین بیش از ۴۰ واحد تولیدی پس از اتمام قراردادهای کار با کارگران خود تسویه حساب کرده اند. کریمی گفت: در هریک از این واحدها بطور متوسط ۱۰ تا ۳۰۰ نفر مشغول بکار بودند. ۹۰ درصد از تازه اخراج شده گان را کارگران ماهر و با سابقه بیش از ۵ سال کار تشکیل می دهند. (ایلنا ۲۵/۱/۸۸)
۹۳ ـ علی نجاتی رئیس هئیت مدیره سندیکای شرکت نیشکر هفت تپه که به اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت شده بود پس از ۴۰ روز با قرار کفالت از زندان آزاد شد. (رادیو فردا ۲۵/۱/۸۸)
۹۴ ـ جلیل احمدی، فریدون نیکوفر، علی نجاتی، قربان علیپور و محمد حیدری مهر از متهمین پرونده اعتصابات کارگری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در شعبه اول دادگاه انقلاب دزفول به یکسال حبس محکوم شدند. کارگران نامبرده به مدت ۳ سال نیز از حضور در کلیه فعالیتهای کارگری و انتخابات صنفی کارگران محروم شدند. در این حکم ۶ ماه از محکومیت زندان ۴ متهم اول و ۸ ماه از محکومیت نفر پنجم به مدت ۵ سال تعلیق گردید. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۵/۱/۸۸)
۹۵ ـ علی گر دالی کارگر شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه بدلیل حمایت از هیات مدیره سندیکای کارگران جهت بازجویی به اداره اطلاعات شهرستان شوش احضار شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۵/۱/۸۸)
۹۶ ـ در مجموع ۳۰۰۰ نفر از کارکنان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از کار اخراج شدند. این کارکنان بین ۳ تا ۱۵ سال سابقه کار دارند. این سازمان زیر مجموعه وزارت کار و امور اجتماعی است. (ایلنا ۲۶/۱/۸۸)
۹۷ ـ احمد حسین نژاد رئیس پیشین شورای اسلامی کار کارخانه صنایع شیمیایی ساری گفت : ۸۵ کارگر این کارخانه مدت ۱۰ ماه است که حقوق نگرفته اند. (ایلنا ۲۶/۱/۸۸)
۹۸ ـ حمیدرضا عباسی نماینده کارگران اخراجی کارخانه لوله سازی اهواز گفت : ۱۸۰۰ کارگر این کارخانه از کار اخراج شده اند، کارگران برای اعتراض هر روز در مقابل استانداری، اداره کار و کارخانه تجمع می کنند. (ایلنا ۲۸/۱/۸۸)
۹۹ ـ حدود ۹۰ تن از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری در منزل غالب حسینی در سنندج توسط نیروهای امنیتی و انتظامی چندین ساعت بازادشت و پس از بازجویی آزاد شدند. غالب حسینی از فعالان کارگری ایران است که بدلیل شرکت در مراسم روز جهانی کارگر، از اسفند ماه در زندان بسر می برد. (رادیو فرانسه ۲۸/۱/۸۸)
۱۰۰ ـ شرکت “کنسرسیوم گروه مهندسی و ساختمان صنایع نفت” مشهور به “اویک” (OUEC) که عملیات اجرایی ساخت پالایشگاه گاز در فازهای ۹ و ۱۰ میدان پارس جنوبی در عسلویه را بعهده دارد، ۳۰۰ کارگر فنی و قراردادی خود را از کار اخراج کرد. کارگران اخراجی بین ۴ تا ۶ سال سابقه کار دارند. (دویچه وله ۲۹/۱/۸۸)
۱۰۱ ـ ۲۵ کارگر شرکت کانال سازی بتونی “رامان” (متعلق به بنیاد جانبازان) در روستای “الک” از توابع شهرستان کامیاران مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (سلام دمکرات ۳۱/۱/۸۸)
۱۰۲ ـ حدود ۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه کیان تایر در اعتراض به حقوق معوقه در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده بودند. حدود ۲۰ نفر از کارگران معترض توسط نیروهای ضد شورش بازداشت شدند. (سلام دمکرات ۳۱/۱/۸۸)
۱۰۳ ـ عباس کاربخش دبیر اجرایی خانه کارگر استان کرمان گفت: در اثر انفجار گاز متان در معدن “باب نیزو” زرند کرمان حداقل ۱۳ نفر از کارگران شرکت دلتا ۱۰۰۰ کشته شدند. وی افزود: بارها به مسئولان مربوطه در خصوص پیشگیری از تکرار این حوادث تذکر داده ایم اما گوش شنوایی وجود نداشت. روز قبل از حادثه مسئولان ایمنی میزان گاز موجود در معدن را بیشتر از استاندارد اعلام کرده بودند، اما مدیریت به این اعلام بی توجهی کرده است و باعث کشته شدن کارگران شده است. صاحب معدن از افراد صاحب نفوذ است. همچنین در سال ۸۲ بر اثر انفجار گاز متان در این معدن ۹ کارگر کشته شدند. (ایلنا ۳۱/۱/۸۸)

اخبار مربوط به قتلهای مشکوک در زندانها
۱۰۴ ـ علی بادوزاده ۳۵ ساله اهل شهرستان مهاباد که به اتهام همکاری با احزاب کرد توسط مامورین امنیتی در روز ۲۸ اسفند بازداشت شده بود، جنازه اش در اطراف مهاباد پیدا شد. آثار ضرب و شتم بر روی پیکر نامبرده مشاهده می شود. (فعالان حقوق بشر در ایران ۵/۱/۸۸)
۱۰۵ ـ محمد علی دادخواه وکیل و حقوقدان در مورد مرگ چند زندانی در زندانهای ایران می گوید: حقوق این زندانیان رعایت نمی شود. امید رضا میرصیافی وبلاگ نویس که به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به خمینی و خامنه ای به زندان محکوم شده بود و کمی پیشتر از آن امیر حسین حشمت ساران که به جرم تشکیل سازمانی به نام “جبهه اتحاد ملی” زندانی شده بود به دلیل عدم رسیدگی پزشکی در زندان جان خود را از دست دادند. اما مرگ در زندان بدلیل عدم رسیدگی پزشکی تنها محدود به زندانیان سیاسی نمی شود بلکه ۲ روز پیش شخصی بنام غلامحسین شهبازی، بر اثر سکته قلبی، و عدم رسیدگی مسئولان در زندان گوهردشت کرج جان خود را از دست داد. آقای دادخواه می گوید: طبق قانون مسئولیت مدنی، سازمان زندانها از یک سو و کلیت دولت از سوی دیگر، باید پاسخگوی این موارد باشند. وی افزود: طبق قانون زندانها در ایران هر زندانی به محضی که وارد زندان می شود، از سه حق برخوردار می شود، حق داشتن وکیل، حق دیدار با پزشک و حق دیدار با فامیل و آشنایان. در این پرونده ها حقوق این زندانیان رعایت نشده است. (بی بی سی ۱۱/۱/۸۸)

محکومین به سنگسار
۱۰۶ ـ محمد علی نوید خمامی فرزند صفر در دادگاه رشت محکوم به سنگسار قطعی شده است. بیم آن می رود که این حکم هر لحظه به اجرا گذاشته شود. در ۱۵ اسفند ۸۷ آقای ولی آزاد اهل پارس آباد مغان به جرم زنای محصنه بدستور حجت الاسلام قاضی کاشانی رئیس شعبه ۱۱ کیفری استان گیلان و با تایید قاضی جاویدنیا دادستان عمومی و انقلاب رشت به صورت مخفی سنگسار شد. جنازه محکوم نیز تحویل خانواده او نشد. (هم میهن ۱۸/۱/۸۸)

مرگ در زندانها
۱۰۷ ـ حسین توکلی برازجانی ۳۳ ساله که در تاریخ ۲۷ تیر ۸۷ توسط مامورین اداره آگاهی تهران بازداشت شده بود بر اثر شکنجه در تاریخ ۷ مرداد ۸۷ در زندان فوت کرد. برادر نامبرده عباس توکلی برازجانی ۳۸ ساله و ۷ عضو دیگر این خانواده در اداره آگاهی مورد شکنجه قرار گرفته اند. همچنین بر اثر تیراندازی مامورین اداره اگاهی خانم سوادبه شاهپور ۵۰ ساله از ناحیه گردن مجروح شده بود. در حال حاضر این خانواده تحت فشار قرار دارد. به آنها گفته شده در صورت افشاء و یا شکایت، تمامی افراد را مجددا دستگیر خواهند کرد. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۴/۱/۸۸)
۱۰۸ ـ غلامحسین شهبازی ۴۵ ساله که به اتهام مالی در زندان بسر می برد، پس از تحمل ۱۴ سال زندان در زندانهای اوین و گوهر دشت، در روز ۹ فروردین دچار سکته قلبی گردید و بیش از ۳۰ دقیقه در آن حالت به حال خود رها شد تا اینکه جان باخت. نامبرده در ساعت ۸ صبح در محوطه بند ۶ زندان گوهر دشت دچار سکته قلبی شد. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۰/۱/۸۸)
۱۰۹ ـ مجتبی کوتبال به علت عدم دریافت مرخصی در ایام نوروز از طرف زندان در حمام زندان اوین با طناب دار دست به خودکشی زد که با کمک سایر زندانیان نجات پیدا کرد. همچنین محمدرضا چگینی به علت عدم تحمل زندان و تحمل فشارهای آن اقدام به خودزنی کرد که با کمک دیگر زندانیان نجات یافت. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۸/۱/۸۸)

محکومین به اعدام
۱۱۰ ـ خدیجه جاهد معروف به شهلا ۳۹ ساله پس از ۸۸ ماه زندان در شعبه ۱۱۴۷ دادگاه کیفری مجتمع قضایی بعثت به اتهام قتل فاطمه سحر خیزان معروف به لاله، به حکم قاضی حسین پور مجددا محکوم به اعدام شد. شهلا در دادگاه اعلام کرده تمامی اعترافات او بر اثر فشارهای جسمی و روحی بوده است. پرونده به دایره اجرای احکام دادسرای جنایی ارجاع خواهد شد. شهلا گفت : به هیچ عنوان قصد اعتراض به رای دادگاه را نداشته و ندارم، چرا که می خواهم هر چه زودتر حکم درباره ام اجرا شود و از زندگی رنج آور در زندان راحت شوم. (ایران ۱۵/۱/۸۸)
۱۱۱ ـ دلارا دارابی دختر نقاش متهم به قتل دختر عموی پدرش، که از ۵ سال پیش در زندان رشت بسر می برد، مجددا در شعبه ۱۰۷ دادگاه اطفال رشت و تایید شعبه ۳۳ دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد. نامبرده در زمان وقوع جرم ۱۷ ساله بوده است. (روز ۱۶/۱/۸۸)
۱۱۲ ـ صلاح الدین به اتهام سرقت مسلحانه و قتل حسن مامور محافظ ماشین حمل پول از سوی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیزمحمدی به اعدام محکوم شد. (اعتماد ۱۹/۱/۸۸)
۱۱۳ ـ مهدی و یک مرد دیگر به جرم قتل نازنین ۱۸ ساله در دادگاه کیفری استان خراسان شمالی محکوم به اعدام شدند. (قدس ۱۹/۱/۸۸)
۱۱۴ ـ احمد تبعه افغانستان به جرم قتل علی اکبر در شعبه پنجم دادگاه کیفری استان خراسان رضوی به اعدام در روستای جاغرق در حومه مشهد محکوم شد. (قدس ۱۹/۱/۸۸)
۱۱۵ ـ محمد به جرم قتل پدر همسر برادرش در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۲۷ دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد. (اعتماد ۲۰/۱/۸۸)
۱۱۶ ـ ۲ نفر به اتهام ربودن و تعرض به یک دختر دانشجو از سوی دادگاه کیفری استان لرستان به اعدام محکوم شدند. (کیهان ۲۲/۱/۸۸)
۱۱۷ ـ احمد به اتهام قتل پدر و مادر همسرش ازسوی دادگاه کیفری استان فارس و با تایید دیوان عالی کشور محکوم به اعدام گردید. (اعتماد ۲۲/۱۰/۸۸)
۱۱۸ ـ محمو. خ ۱۸ ساله به اتهام قتل مهدی ۲۸ ساله از سوی شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد. (ایسکانیوز ۲۳/۱/۸۸)
۱۱۹ ـ یک مرد به جرم قتل پدرش در شعبه پنجم دادگاه کیفری استان خراسان رضوی محکوم به اعدام شد. (قدس ۲۳/۱/۸۸)
۱۲۰ ـ عبدالمجید ریگی و محمدرضا ریگی به جرم قاچاق مواد مخدر و قتل ستوان سوم محسن ندافان و غفار صدرمحمدی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با تائید دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شدند. (ایران ۲۵/۱/۸۸)
۱۲۱ ـ محمدرضا حبیبی دادستان عمومی و انقلاب اصفهان گفت: “ب ـ خ” ۴۱ ساله به جرم تجاوز به کودکان به حکم دادگاه اصفهان و با تائید دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد. (اعتماد ۲۵/۱/۸۸)
۱۲۲ ـ لقمان ۳۵ ساله به اتهام قتل صیاد از سوی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد. (ایران ۲۶/۱/۸۸)
۱۲۳ ـ یک مرد به جرم قتل یک مغازه دار در شعبه پنجم دادگاه کیفری استان خراسان رضوی محکوم به اعدام شد. (قدس ۲۷/۱/۸۸)
۱۲۴ ـ نیما ۲۶ ساله به جرم قتل ستوان یکم ستار فرید در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی حسینی کوه کمره ای و با تایید شعبه ۳۳ دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد. (قدس ۲۷/۱/۸۸)
۱۲۵ ـ سامان ۲۱ ساله به جرم تجاوز به ۸ دختر نوجوان دانش آموز در دادگاه کیفری استان فارس محکوم به اعدام شد. (ایران ۲۷/۱/۸۸)
۱۲۶ ـ امیر به اتهام قتل سه برادرش (احمد، اصغر و اکبر) از سوی شعبه پنجم دادگاه کییفری استان فارس به ریاست قاضی رضائیان محکوم به اعدام شد. (خراسان ۳۰/۱/۸۸)

اعدام زندانیان سیاسی، عقیدتی، امنیتی
۱۲۷ ـ حجت الاسلام جابر بانشی دادستان شیراز اعلام کرد : محسن اسلامیان ۲۱ ساله، علی اصغر پشتر ۲۰ ساله و روزبه یحیی زاده ۲۲ ساله از متهمین بمب گذاری در کانون رهپویان وصال شیراز به اتهام محاربه و افساد فی الارض از طریق عضویت و همکاری موثر در گروهک محارب و ملحد و ضد نظم اسلامی یعنی “انجمن پادشاهی ایران” با علم و آگاهی از موضع این گروه و طراحی و اقدام برای براندازی نظام جمهوری اسلامی به حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و با تایید شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران در شیراز به دار آویخته شدند. (ایسنا ۲۱/۱/۸۸)

احکام اجرا شده اعدام توسط دادگاه ها
۱۲۸ ـ رحمت صادقی ۲۳ ساله به جرم قتل با تایید دیوانعالی کشور در زندان مرکزی سنندج به دار آویخته شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۹/۱/۸۸)
۱۲۹ ـ علیرضا همتی به جرم قتل پس از تحمل ۴ سال حبس بدستور قوه قضائیه در حیاط کلانتری ۱۱ شهرستان اهر واقع در جنب زندان بدار آویخته شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۵/۱/۸۸)
۱۳۰ ـ امیر خ ۲۴ ساله به جرم قتل ربابه به حکم شعبه پنجم دادگاه کیفری استان فارس به ریاست قاضی رضائیان و با تائید دیوانعالی کشور در زندان عادل آباد شیراز به دار آویخته شد. (ایران ۲۹/۱/۸۸)
۱۳۱ ـ حبیب باقریان ۲۳ ساله به جرم تجاوز به عنف به یک زن به حکم شعبه ۴ دادگاه عمومی شاهین شهر اصفهان و با تائید دیوانعالی کشور پس از تحمل ۶۴ ماه حبس در زندان مرکزی اصفهان به دار آویخته شد. (اعتماد ۳۱/۱/۸۸)

اخبار اجتماعی
۱۳۲ ـ دکتر محمدرضا منتظر مسئول ستاد عملیات بحران وزارت بهداشت اعلام کرد : بر اثر انفجار مین در منطقه مرزی خراسان رضوی یک نفر کشته و یک نفر مجروح شدند. (ایسنا ۵/۱/۸۸)
۱۳۳ ـ دکتر فرشاد مومنی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اعلام کرد : بر اساس گزارش سازمان شفافیت بین المللی، در سال ۸۳ ایران در بین ۲۰۰ کشور جهان از لحاظ پاکدامنی اقتصادی رتبه ۸۷ را کسب نمود و این در حالی است که در سال ۸۷ این رتبه به ۱۴۱ رسیده است. این بدان معنا است که در شفافیت اقتصادی ۵۴ سال رتبه پس رفت داشته ایم. نامبرده افزود : در ۴ سال اخیر فساد مالی در ابعاد بی سابقه ای رخ داده است. این دولت یک هزار میلیارد تومان بدون سند مالی هزینه کرده است. (ایلنا ۱۴/۱/۸۸)
۱۳۴ ـ سردار اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد : در ایام تعطیلات نوروزی ۷۲۹ نفر بر اثر تصادف کشته و ۱۷۷۰۰ تن مجروح شدند. (ایران ۱۷/۱/۸۷)
۱۳۵ ـ سردار اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی درباره نتیجه کمیسیون بررسی چگونگی رسیدگی به پرونده قتلهای زنجیره ای آبادان اعلام کرد : رئیس پلیس آگاهی آبادان و همچنین دو مامور پلیس آگاهی که مسئول پرونده مورد نظر بودند، از کار برکنار شدند. فرمانده نیروی انتظامی، دلیل برکناری این افراد را اعمال فشار به منظور دریافت اعتراف متهمان پرونده اعلام کرد و افزود : متاسفانه قاضی پرونده نیز متهمان را محکوم به اعدام اعلام کرده بود که در زمان به تاخیر افتادن حکم قصاص و تکرار قتلها در آبادان به موضوع رسیدگی شد و فرمانده نیروی انتظامی آبادان نیز بدلیل بی توجهی مورد توبیخ قرار گرفت. (ایران ۱۷/۱/۸۸)

“فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی” 
انجمن فعالان حقوق بشر در ایران ـ کانادا: FaalanHRC@yahoo. ca
انجمن مدافعین حقوق بشرو دمکراسی در ایران – فرانسه: siterahaei@yahoo. com
اتحادیه برای دمکراسی در ایران ـ ایتالیا: updi@libero. it
اتحاد برای دفاع ازحقوق بشر در ایران – واشنگتن – آمریکا: adhri1@yahoo. com
کانون دفاع از حقوق بشر در ایران – آلمان: info@bashariyat. de
شبکه فعالان حقوق بشر ایرانی در آلمان: shafaei@azadegy. de
کانون دفاع ازدمکراسی در ایران- هلند: HRIRNL@gmail. com
کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – سوئد: info@komitedefa. org
کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – کالیفرنیا – آمریکا: defendhriran_ca@yahoo. com
کمیته نوران (کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – نروژ) : komitenoran@yahoo. no
سازمان ایرانیان غرب کانادا – ونکور – کانادا: yebarak@yahoo. ca
کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین: kupg_iran@yahoo. de
فعالین ایرانی حقوق بشر- سوئیس: mnrecht@hotmail. com
فعالان دفاع از حقوق بشر Irantestimony: info@irantestimony. com

تاریخ انتشار : ۱ اردیبهشت, ۱۳۸۸ ۷:۰۲ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

انتخابات ۸ درصدی!

اخباردور دوم انتخابات مجلس: روز جمعه ۲۱ اردیبهشت سال جاری, نتیجه انتخابات دور دوم مجلس در تهران اعلام گردید نماینده اول کلان شهر تهران با کسب ۲۶۹/۴۳  رای از حدود ۸ میلیون نفر واجدین شرایط رای دادن, یعنی با رای فقط ۲ درصد از مردم تهران به مجلس راه یافت. البته با احتساب ۵ درصد آرا باطله, مشارکت مردم تهران کمتر از  ۳ درصد بوده است.

مطالعه »
آخرین مطالب

پس از حادثه و مرگ رئیس جمهور!

بسیار ساده انگارانه است که تصور کنیم با سقوط پرواز حامل رئیسی و مرگ او جمهوری اسلامی نیز سقوط خواهد کرد و ساده انگارانه تر آنکه تصور شود در چنین شرایطی رقبای جمهوری اسلامی حتی در منطقه و جهان نیز چنین انتظاری را خواهند داشت.

روز بعد از رئیسی…

سید ابراهیم رئیسی اگرچه به دلیل نقش تبهکارانه‌اش در اعدام‌های ۶۷ و  از تیغ گذراندن  چندین هزار زندانی سیاسی در مدت زمانی کوتاه همواره از سوی جامعه سیاسی ایران به عنوان چهره‌ای منفور قلمداد می‌شده، اما پس از برگمارده شدن در انتخاباتی بسیار محدود و گزینشی به عنوان رئیس جمهور نیز هیچگاه  بمثابه رئیس جمهوری محبوب ، کارآمد و تاثیرگذار از سوی کلیت جامعه مورد ارزش گذاری قرار نگرفت.

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

خانواده اندام از ترس دستگیری از بردن دخترشان به بیمارستان یا مراکز درمانی برای برداشتن گلوله ها اجتناب کردند. مادر دالیا تمام ۲۵ ساچمه را از بدن دخترش در خانه خارج کرد. خانواده اندام از ترس دستگیری دختر نوجوان خود، او را به خانه یکی از بستگان نزدیک خود منتقل کردند. بعد از حدود دو هفته که وضعیت جسمانی او بهتر شد، به خانه خودشان بازگشتند.

برتری طلبی برهنه هندو!

این زشت ترین انتخابات از زمان استقلال بوده است. برتری طلبی آشکار هندو حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) ۱۷۰ میلیون شهروند مسلمان هند را علنا تحریم و از حق رای محروم کرده است. حزب در قدرت سال‌های اخیر را صرف سرکوب رسانه‌های منتقد و اپوزیسیون سیاسی کرده است تا یک پروژه اساساً ضد دموکراتیک و تبعیض گرایانه را پیش ببرد.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

پس از حادثه و مرگ رئیس جمهور!

روز بعد از رئیسی…

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

برتری طلبی برهنه هندو!

گرگهایِ وال استریت رژیم…