چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۸

چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۸

مشخصات حکومت- قانون
اگر قوانین را تنها وسیله‌ای برای برقراری نظم در جامعه فرض کنیم،حاكمیت قانون به مفهوم برقراری نظم و انضباط اجتماعی خواهد. در این روی‌کرد قانون تنظیم‌کنندۀ روابط حاکمیت و شهروندان...
۳ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: مناف عماری
نویسنده: مناف عماری
تایتانیک
چیستی و سرشت فلسفی قصه‌ی تایتانیک امری فراتر از عاشقانه‌های آن است. جوهره‌ی فلسفی فیلم‌نامه، داستانِ شکستِ پنداره‌ی لگام زدن بر انگاره‌های فردی‌ست ...
۳ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: پهلوان
نویسنده: پهلوان
آقای رئیس جمهور اندکی آرام، به کجا چنین شتابان
آقای رئیس جمهور به رای ۲۷ در صدی‌تان غره نشوید. مردم در این ۴ دهه آموخته‌اند که نباید به وعده‌های حکمرانان اعتماد کرد. همان ۲۷ درصد رای‌دهنده، دیده‌بان حرف و...
۲ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: زهره تنکابنی
نویسنده: زهره تنکابنی
در گرامی‌داشت احمد شاملو
بیست و چهار سال از خاموشی شاعر بزرگ آزادی و انسان، احمد شاملو، می‌گذرد اما جان خروشان او در تار و پود شعرهای پُرشور و امیدآفرین و اندیشه‌ی ارجمند و...
۲ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: کانون نویسندگان ایران
نویسنده: کانون نویسندگان ایران
آن‌ها نمی‌توانند همهٔ ما را بکشند و ما نمی‌توانیم همهٔ آن‌ها را بکشیم...
نتانیاهو کاخ سفید را نادیده می‌گیرد، زیرا انجام این کار هیچ هزینه‌ای ندارد. در سال ۱۹۸۲ رونالد ریگان، مناخیم بگین، نخست‌وزیر اسرائیل را پس و کشتار فسطینیان در پی تهاجم...
۱ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: نیکلاس کریستوف - برگردان: گودرز اقتداری
نویسنده: نیکلاس کریستوف - برگردان: گودرز اقتداری
غم دیگر
شنیدستم غمم را میخوری، این هم غم دیگر، دلت بر ماتمم می‌سوزد، این هم ماتم دیگر
۳۱ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: ابوالقاسم لاهوتی
نویسنده: ابوالقاسم لاهوتی
پایان تلخ یک ریاست جمهوری
بایدن می‌داند که باید برود، اما این بدان معنا نیست که از این موضوع خوشحال است. ننسی پلوسی کسی بود که با هوش و ذکاوت سیاسی به رئیس‌جمهور گفت که...
۳۱ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سیمور هرش - برگردان : گودرز اقتداری
نویسنده: سیمور هرش - برگردان : گودرز اقتداری

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

دولت‌های ایران و اسرائیل را فرامی‌خوانیم ماجراجویی را متوقف کنند!

شش ماه پس از جنگ غزه و به‌دنبال کشته شدن بیش از ۳۳ هزار  فلسطینی و به‌دنبال حملۀ اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق، جمهوری اسلامی دست به یک عملیات ماجراجویانه تقابلی زد. روز شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ (۱۳ آوریل ۲۰۲۴) صدها پهباد و موشک بالستیک از ایران و موشک‌های کروز از فواصل  نزدیک‌تر به اسرائیل شلیک شد. گرچه خوشبختانه این عملیات صدمات جانی چندانی نداشته، اما با بازتابی بزرگ جهان را تکان داده است.

ما به‌عنوان یک نیروی چپ صلح‌جو که نه از نظر سیاسی در کنار جمهوری اسلامی ایران قرار داریم و نه از نظر استراتژیک خود را مقید به حفظ منافع نظام حکومتی موجود می‌دانیم، هرنوع گسترش خطر جنگ و ماجراجویی را خطری برای موجودیت ایران به عنوان یک کشور باسابقۀ تاریخی دیرین و مستقل از حکومت سیاسی‌‌اش دانسته و آن را  محکوم می‌کنیم. در عین حال، ما همواره سیاست‌های اشغال‌گرانه و جنایت‌بار اسرائیل در برابر مردم فلسطین و غزه را محکوم و هم‌زمان مخالفت خود با عدم پذیرش موجودیت اسرائیل و تقابل دشمنانۀ ایران و اسرائیل، اعلام کرده‌ایم.

سازمان ما در بیانیۀ سیزدهم فروردین ۱۴۰۳ هشدار داد که جنگ اسرائیل علیه غزه و حمله به کنسولگری ایران در دمشق منطقه را با خطر گسترش جنگ روبه‌رو کرده است، و مسئولانه به حکومت جمهوری اسلامی هشدار داد که به‌جای ماجراجویی متقابل و اقدام تلافی‌جویانه، از طریق شورای امنیت و با اتکا به قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی به این تجاوز اسرائیل پاسخ داده شود. سوءاستفادۀ سه ابرقدرت اتمی از “حق وتو” و ممانعت از صدور بیانیه‌ای در شورای امنیت مبنی بر محکومیت تجاوز، مقدمه‌ای فراهم آورد که ایران دست به این ماجراجویی بزند. اکنون نه فقط خطر تقابل احتمالی و اقدامات خطرناک اسرائیل، ایران را تهدید می‌کند، بلکه کل منطقه با  خطر گسترش جنگی مرگ‌آور و ویران‌گر روبه‌رو است که در صورت ادامه می‌تواند صدهاهزار، بلکه میلیون‌ها نفر را با خطر نابودی و مرگ روبه‌رو سازد و تمام منطقۀ تاریخی ما را به آتش و خون بکشد.

پیش از حمله به کنسول‌گری ایران، موقعیت سیاسی بنیامین نتانیاهو در نازل‌ترین میزان خود در کشور اسرائیل قرار داشت و با توجه به جنایت‌های گسترده درغزه حمایت بی‌چون‌وچرای متحدانش تحت فشار افکار عمومی جامعۀ جهانی زیر سئوال رفته بود. ازین‌رو گمان می‌رفت که حمله به ساختمان کنسول‌گری ایران در دمشق یک طعمه برای کشاندن ایران به میدانی باشد تا در تقابل نظامی با ایالات متحده امریکا قرار گیرد.

بیش از دو دهه است که آقای نتانیاهو تمام سعی خود را برای رودررو قرار دادن ایران و آمریکا به‌کار بسته است. خوشبختانه تاکنون هیچ‌یک از رؤسای جمهور آمریکا از هر دو حزب آن کشور تسلیم چنین توطئه‌ای نشده‌اند. یک دلیل عمده برای این عدم همراهی شرایط ویژۀ ایران است که هم به‌واسطۀ وسعت سرزمینی و هم به واسطۀ جغرافیای پیچیده هدفی نیست که به‌سادگی قابل تصرف باشد. از سوی دیگر تسلیحات نظامی ایران نیز در این استراتژی جنگی مبهم و غیرقابل پیش‌بینی بوده است. اینک با حملۀ گسترده به اسرائیل ثابت شد که امکانات تسلیحاتی ایران  نیز دیگر قابل انکار نیست و می‌تواند به ‌دردسر بزرگ‌تری برای مهاجمین به کشورمان تبدیل شود.

درپی‌آمد درگیری هفتۀ اخیر، دول غربی در اتحادیۀ اروپا و گروه هفت، ضمن اعلام حمایت از اسرائیل و محکوم کردن ایران، در عین‌حال از هر دو طرف خواسته‌اند از گسترش درگیری و تداوم آن عمیقاً اجتناب کنند. دولت آمریکا به‌صراحت اعلام کرده در جنگ علیه ایران همراه اسرائیل نخواهد بود. جمهوری اسلامی نیز رسماً در بیانیه‌ای تسلیم شده به دبیرکل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش، اعلام کرده، اقدام واکنشی ‌ایران پایان یافته است و اگر اسرائیل دست به اقدام متقابل نزند، این آخرین اقدام اوست.

. سازمان ما بر این باور است که در جنگ در کلیت خود و بیش از هر چیز منافع کارگران، زحمت‌کشان و تهی‌دستان صدمه خواهد دید. جنگ و دشمن خارجی برای حکومت‌های مستبد همواره بهانه‌ای برای امنیتی کردن فضا و محدود کردن بیشتر جامعه بوده است.  قربانیان جنگ همیشه اقشار پایینی جامعه‌اند که هستی و امنیت‌شان در محاسبهٔ جنگ‌آفرینان جایی ندارد. در مقابل عواید گسترش جنگ تنها به جیب  حاکمان بازارهای مالی و شاخه‌های گوناگون کارتل‌های غارتگر بین‌المللی و به یژه  مجتمع‌های نظامی- تسلیحاتی در کشورهای جنگ‌افروز سرازیر می‌شود.

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند.  جنگ غزه و درگیری نظامی بین ایران و اسرائیل خطری‌ست که می‌تواند منطقه را با یک درگیری بزرگ‌تر و حتی یک جنگ خانمان‌سوز روبه‌رو ‌سازد

زنده باد صلح و همکاری منطقه‌ای، نه به جنگ!

 

سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ (۱۶ آوریل ۲۰۲۴ میلادی)

هیئت سیاسی – اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

 

تاریخ انتشار : ۲۸ فروردین, ۱۴۰۳ ۹:۰۷ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

1 Comment

 1. همین عنوان اینترست بکلی غلط است:
  گزارش نظمی ایران- اسرائیل
  آقای اقتداری باید به این مسئله توجه می‌کرد.
  حیرت‌آور است: درگیری، آن هم اول ایران بعد، اسرائیل
  این موضع سازمان اکثریت درست همان مشی لیبرالی غرب است که استالین را همطرز و همسطح قرار داد.
  البته، روشن است که نام بردن غرب از هیتلر، یک ریاکاری آشکار برای انحراف اذهان افراد و سازمان‌های عوام و بی‌سواد بود.
  چرا که هم اکنون، همه رژیم‌های غربی به صف شده، مشی هیتلر را احیا نموده، ادامه می‌دهند.
  لازم است آقای اقتداری در گزینش مطلب برای ترجمه بیشتر دقت فرمایند.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آقای رئیس جمهور اندکی آرام، به کجا چنین شتابان

آقای رئیس جمهور به رای ۲۷ در صدی‌تان غره نشوید. مردم در این ۴ دهه آموخته‌اند که نباید به وعده‌های حکمرانان اعتماد کرد. همان ۲۷ درصد رای‌دهنده، دیده‌بان حرف و عمل شما هستند و با دقت و پیگیری، بر مواضع تان نظارت دارند.

مطالعه »
یادداشت

حکم اعدام فعال کارگری، شریفه محمدی نمادی است از سرکوب جنبش صنفی نیرو های کار ایران!

میزان توانایی کارگران برای برگزاری اقدامات مشترک، از جمله اعتصابات و عدم شرکت در امر تولید، مرتبط است با میزان دسترسی آنها به تشکل های صنفی مستقل و امکان ایجاد تشکل های جدید در مراکز کار. ولی در جمهوری اسلامی نه تنها حقوق پایه ای کارگران برای سازمان دهی و داشتن تشکل های مستقل رعایت نمیشود، بلکه فعالان کارگری، از جمله شریفه محمدی، مرتبا سرکوب و محکوم به حبس های طولانی مدت، ضربات شلاق و حتی اعدام میشوند.

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
مطالب ویژه
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

مشخصات حکومت- قانون

تایتانیک

آقای رئیس جمهور اندکی آرام، به کجا چنین شتابان

در گرامی‌داشت احمد شاملو

آن‌ها نمی‌توانند همهٔ ما را بکشند و ما نمی‌توانیم همهٔ آن‌ها را بکشیم…

غم دیگر