دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۲۵

دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۲۵

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

دولت‌های ایران و اسرائیل را فرامی‌خوانیم ماجراجویی را متوقف کنند!

شش ماه پس از جنگ غزه و به‌دنبال کشته شدن بیش از ۳۳ هزار  فلسطینی و به‌دنبال حملۀ اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق، جمهوری اسلامی دست به یک عملیات ماجراجویانه تقابلی زد. روز شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ (۱۳ آوریل ۲۰۲۴) صدها پهباد و موشک بالستیک از ایران و موشک‌های کروز از فواصل  نزدیک‌تر به اسرائیل شلیک شد. گرچه خوشبختانه این عملیات صدمات جانی چندانی نداشته، اما با بازتابی بزرگ جهان را تکان داده است.

ما به‌عنوان یک نیروی چپ صلح‌جو که نه از نظر سیاسی در کنار جمهوری اسلامی ایران قرار داریم و نه از نظر استراتژیک خود را مقید به حفظ منافع نظام حکومتی موجود می‌دانیم، هرنوع گسترش خطر جنگ و ماجراجویی را خطری برای موجودیت ایران به عنوان یک کشور باسابقۀ تاریخی دیرین و مستقل از حکومت سیاسی‌‌اش دانسته و آن را  محکوم می‌کنیم. در عین حال، ما همواره سیاست‌های اشغال‌گرانه و جنایت‌بار اسرائیل در برابر مردم فلسطین و غزه را محکوم و هم‌زمان مخالفت خود با عدم پذیرش موجودیت اسرائیل و تقابل دشمنانۀ ایران و اسرائیل، اعلام کرده‌ایم.

سازمان ما در بیانیۀ سیزدهم فروردین ۱۴۰۳ هشدار داد که جنگ اسرائیل علیه غزه و حمله به کنسولگری ایران در دمشق منطقه را با خطر گسترش جنگ روبه‌رو کرده است، و مسئولانه به حکومت جمهوری اسلامی هشدار داد که به‌جای ماجراجویی متقابل و اقدام تلافی‌جویانه، از طریق شورای امنیت و با اتکا به قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی به این تجاوز اسرائیل پاسخ داده شود. سوءاستفادۀ سه ابرقدرت اتمی از “حق وتو” و ممانعت از صدور بیانیه‌ای در شورای امنیت مبنی بر محکومیت تجاوز، مقدمه‌ای فراهم آورد که ایران دست به این ماجراجویی بزند. اکنون نه فقط خطر تقابل احتمالی و اقدامات خطرناک اسرائیل، ایران را تهدید می‌کند، بلکه کل منطقه با  خطر گسترش جنگی مرگ‌آور و ویران‌گر روبه‌رو است که در صورت ادامه می‌تواند صدهاهزار، بلکه میلیون‌ها نفر را با خطر نابودی و مرگ روبه‌رو سازد و تمام منطقۀ تاریخی ما را به آتش و خون بکشد.

پیش از حمله به کنسول‌گری ایران، موقعیت سیاسی بنیامین نتانیاهو در نازل‌ترین میزان خود در کشور اسرائیل قرار داشت و با توجه به جنایت‌های گسترده درغزه حمایت بی‌چون‌وچرای متحدانش تحت فشار افکار عمومی جامعۀ جهانی زیر سئوال رفته بود. ازین‌رو گمان می‌رفت که حمله به ساختمان کنسول‌گری ایران در دمشق یک طعمه برای کشاندن ایران به میدانی باشد تا در تقابل نظامی با ایالات متحده امریکا قرار گیرد.

بیش از دو دهه است که آقای نتانیاهو تمام سعی خود را برای رودررو قرار دادن ایران و آمریکا به‌کار بسته است. خوشبختانه تاکنون هیچ‌یک از رؤسای جمهور آمریکا از هر دو حزب آن کشور تسلیم چنین توطئه‌ای نشده‌اند. یک دلیل عمده برای این عدم همراهی شرایط ویژۀ ایران است که هم به‌واسطۀ وسعت سرزمینی و هم به واسطۀ جغرافیای پیچیده هدفی نیست که به‌سادگی قابل تصرف باشد. از سوی دیگر تسلیحات نظامی ایران نیز در این استراتژی جنگی مبهم و غیرقابل پیش‌بینی بوده است. اینک با حملۀ گسترده به اسرائیل ثابت شد که امکانات تسلیحاتی ایران  نیز دیگر قابل انکار نیست و می‌تواند به ‌دردسر بزرگ‌تری برای مهاجمین به کشورمان تبدیل شود.

درپی‌آمد درگیری هفتۀ اخیر، دول غربی در اتحادیۀ اروپا و گروه هفت، ضمن اعلام حمایت از اسرائیل و محکوم کردن ایران، در عین‌حال از هر دو طرف خواسته‌اند از گسترش درگیری و تداوم آن عمیقاً اجتناب کنند. دولت آمریکا به‌صراحت اعلام کرده در جنگ علیه ایران همراه اسرائیل نخواهد بود. جمهوری اسلامی نیز رسماً در بیانیه‌ای تسلیم شده به دبیرکل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش، اعلام کرده، اقدام واکنشی ‌ایران پایان یافته است و اگر اسرائیل دست به اقدام متقابل نزند، این آخرین اقدام اوست.

. سازمان ما بر این باور است که در جنگ در کلیت خود و بیش از هر چیز منافع کارگران، زحمت‌کشان و تهی‌دستان صدمه خواهد دید. جنگ و دشمن خارجی برای حکومت‌های مستبد همواره بهانه‌ای برای امنیتی کردن فضا و محدود کردن بیشتر جامعه بوده است.  قربانیان جنگ همیشه اقشار پایینی جامعه‌اند که هستی و امنیت‌شان در محاسبهٔ جنگ‌آفرینان جایی ندارد. در مقابل عواید گسترش جنگ تنها به جیب  حاکمان بازارهای مالی و شاخه‌های گوناگون کارتل‌های غارتگر بین‌المللی و به یژه  مجتمع‌های نظامی- تسلیحاتی در کشورهای جنگ‌افروز سرازیر می‌شود.

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند.  جنگ غزه و درگیری نظامی بین ایران و اسرائیل خطری‌ست که می‌تواند منطقه را با یک درگیری بزرگ‌تر و حتی یک جنگ خانمان‌سوز روبه‌رو ‌سازد

زنده باد صلح و همکاری منطقه‌ای، نه به جنگ!

 

سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ (۱۶ آوریل ۲۰۲۴ میلادی)

هیئت سیاسی – اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

 

تاریخ انتشار : ۲۸ فروردین, ۱۴۰۳ ۹:۰۷ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

1 Comment

 1. همین عنوان اینترست بکلی غلط است:
  گزارش نظمی ایران- اسرائیل
  آقای اقتداری باید به این مسئله توجه می‌کرد.
  حیرت‌آور است: درگیری، آن هم اول ایران بعد، اسرائیل
  این موضع سازمان اکثریت درست همان مشی لیبرالی غرب است که استالین را همطرز و همسطح قرار داد.
  البته، روشن است که نام بردن غرب از هیتلر، یک ریاکاری آشکار برای انحراف اذهان افراد و سازمان‌های عوام و بی‌سواد بود.
  چرا که هم اکنون، همه رژیم‌های غربی به صف شده، مشی هیتلر را احیا نموده، ادامه می‌دهند.
  لازم است آقای اقتداری در گزینش مطلب برای ترجمه بیشتر دقت فرمایند.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

صدور حکم دادگاه بین المللی کیفری برای بازداشت نتانیاهو، گالانت و رهبران حماس!

در بیانیه دادستان کریم خان در مورد اقدامات اسرائیل آمده است: «تاثیرات استفاده از گرسنگی به عنوان یک روش جنگی، همراه با سایر حملات و مجازات‌های دسته‌جمعی علیه مردم غیرنظامی غزه، به طور حاد، قابل مشاهده و به‌طور گسترده شناخته شده است.»

مفهوم زمان در زندگی، نوع تفکر و جهان‌بینی ما…

آیا زمان آغاز و پایانی دارد؟ آیا می‌توان بین گذشته، حال و آینده تفکیک قائل شد؟ آیا ’حال‘ در علم فیزیک معنا دارد؟ آیا جهت‌ِ زمان در همه‌ی عرصه‌های طبیعی (فیزیک) به یک ‌سو است؟ آیا یک سویه بودن زمان در ترمودینامیک کلاسیک در مورد ترمودینامیک کوانتومی نیز صادق است؟

نظر مصطفی تاج‌زاده درباره پیشنهاد مهدی نصیری و «ائتلاف از تاجزاده تا شاهزاده»!

اگر هم زمانی قرار بر تشکیل ائتلافی شد، باید بر مبنای پذیرش دمکراسی، حقوق بشر و حقوق شهروندی شکل بگیرد تا درنهایت به توسعه و امنیت پایدار در خاورمیانه‌ی آشوب‌زده کنونی برسد، نه اینکه از استبدادی به استبداد دیگری برویم.

خوانش سیاسی سقوط بالگرد و تاکتیک مقطعی…

مرگ رئیسی اگر نظام را در عزا نشاند، در مقابل اکثریت قاطع مردم را خوشحال کرد. در جامعه‌ای که «پشت سر مرده حرف نمی‌زنند»، شادی از مرگ در اصل نشانه‌ی سیاسی است! ابراز شادی از این نیستی سیاسی که شکل فراگیر هم دارد نه فقط جسارت جامعه را به رخ حکومت می‌کشد، که در هراس نظام از مردم نمود نمی‌یافت هرگاه کار آن به تهدید اشخاص و شبکه‌ها بخاطر شادمانی نمی‌کشید!

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

صدور حکم دادگاه بین المللی کیفری برای بازداشت نتانیاهو، گالانت و رهبران حماس!

مفهوم زمان در زندگی، نوع تفکر و جهان‌بینی ما…

نظر مصطفی تاج‌زاده درباره پیشنهاد مهدی نصیری و «ائتلاف از تاجزاده تا شاهزاده»!

خوانش سیاسی سقوط بالگرد و تاکتیک مقطعی…

نگاهی به دورنمای انقلاب در ایران…