سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۸

سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۸

اخلاق یا دین در کتابهای درسی؟

بدلیل رقم بالای مهاجرین مسلمان و یهودیان، کشورهای بلوک شرق سابق در چند سال اخیر در کنار دین مسیح، ادیان اسلام و یهود نیز هواداران قابل توجهی یافته اند، و به علت رشد زیاد احزاب سوسیال دمکرات، چپ، و سبز در پارلمان اروپا و در غالب کشورهای عضو، نیرویی بوجود آمده در مقابل تدریس دین مسیح در مدارس که درس اخلاق را برای همه محصلین سه دین فوق وافرادلائیک پیشنهاد میکنند

پارلمان اروپا و غالب دولتهای سکولار ودمکرات غرب با مشکل جدبدی درمدارسشان روبروشده اند. بدلیل رقم بالای مهاجرین مسلمان و یهودیان، کشورهای بلوک شرق سابق در چند سال اخیر در کنار دین مسیح، ادیان اسلام و یهود نیز هواداران قابل توجهی یافته اند، و به علت رشد زیاد احزاب سوسیال دمکرات، چپ، و سبز در پارلمان اروپا و در غالب کشورهای عضو، نیرویی بوجود آمده در مقابل تدریس دین مسیح در مدارس که درس اخلاق را برای همه محصلین سه دین فوق وافرادلائیک پیشنهاد میکنند. به این دلیل در بعضی از ایالتهای این کشورها، کتاب فلسفه اخلاق در ساعتهای خاصی بجای درس تعلیمات دینی عرضه میشود. طبق آماری حدود ۳۰۰۰۰ میلیون مسلمان اکنون در اروپا زندگی میکنند، و در بعضی از کشورهای غرب ۳ تا ۱۰ میلیون افراد مسلمان، وطن جدیدی یافته اند.
ازجمله نامها و موضوعاتی که درکتب درسی کلاسهای ۸تا۱۲ دبیرستانها مطرح میگردند، اسامی و موضوعات زیر هستند: آشنایی با نظریه های اجتماعی و اخلاقی: ارسطو، جان لاک، کانت، فروید، ماندلا، و غیره. و از جمله عنوانهایی که در این ۵ کتاب مطرح میشوند، موضوعات زیر هستند:
انسان کیست و چه میخواهد؟ جهان و کره زمین در اختیار همه، زمان چیست؟ خواب و رویا، شاهراهی بسوی ضمیر ناخودآگاه، روان، یک ساختار پیچیده، وجدان یک نرم درونی، تفکر پیرامون مرگ، انواع خاکسپاری در ادیان گوناگون، تصور انسان از زندگی بعد از مرگ، قبول خودکشی یا کمک بخودکشی از نظر قانونی. دین چیست؟ پیرامون ادیان: مسیح، یهود، اسلام، بودیسم. دین و استتیک، احساسات و تجربیات استتیک.هرمنوتیک، هنر تفسیر است. آیا انسان نیا زبه دین دارد؟ خانه های ادیان: کلیسا، مسجد، کنیسه، دیر. خشونت، تجربه باخشونت، خشونت در جنگ. ازجنگ عادلانه تا مقاومت صلح آمیز، استفاده دولت از خشونت. شهامت فردی و جمعی در مقابل خشونت دولتی.
ما و دیگران. پسران و دختران. دوستی نیاز به زمان دارد. بهترین دوست کیست؟ انتظار از دوستی، آیا با حیوانات میتوان دوست شد؟ سعادت راحت نیست. خوشبختی چه ربطی با پول دارد؟ عدالت یعنی چه؟ انواع فقر. کودکان نیز دارای حقوقی هستند. عده ای پول پارو میکنند، عده ای نان شب ندارند. به وجدان گوش دادن، احساس مسئولیت کردن. آیا همیشه باید حقیت راگفت؟ اظهار همدردی با دیگران. کمک به معلولان. جشن گرفتن. مهمان نوازی صفتی عالیست. فرهنگ ما، فرهنگ آنان. لغت نامه مفاهیم فلسفی و اخلاقی در پایان کتاب. اشاره به بیوگرافی اسامی آمده در طول کتاب.
بعنوان انسان در این جهان زیستن. سن بلوغ. جهانی پر از ماجرا. عشق و رمانتیک. شکستها و سرخورده گی های عشق های جوانی. ایستگاههای زندگی. اوقات فراغت و تفریح. عشق، دوستی، رفاقت، شکست. عاشق شدن و رازهای دوستی. چگونگی حل مشکل و اختلاف با همنوع. مودبانه و منطقی بحث و مشاجره کنید. سازش، تفاهم، تفاوت. قضاوت و پیشداوری. رهبری، منحرف کردن. مدهای روز. مسئولانه عمل کردن. شهامت چیست؟ فقر و ثروت. مادرزندگی نیاز به چه داریم؟ انتظارات از یک انسان. خود را بشناس. اسطوره و افسانه آدم وحوا. اسطوره ها جوابهایی به جهان در دوران کهن. امیدوایمان. در جستجوی معنی زندگی. از کجا به کجا؟ چرا؟ هدفهای زندگی. شرایط بحرانی، مرزی، نقطه عطف، وداع با زندگی. اگر انسان همنوع را تهدید کند. آیا مرگ یگ تنبیه الهی است؟ فرقه ها و محافل مذهبی. انسان و طبیعت. پولدارها فقرا را می خورند. ترقی و پیشرفت. نانی خالی زیر سقف آسمان. کره زمین و طبیعت نیاز به دولتی انسانی دارند. کره زمین و طبیعت را اسیر خود نکنیم. در جستجوی کشف دین. من انسانی غیر مذهبی هستم. خدایان و خدا. در کتاب مقدس، خدا سخن میگوید؟ مراسم مذهبی. بیت المقدس یا اورشلیم، مرکز ادیان تک خدایی. ادیان جهان: مسیحیت، اسلام، یهود، بودیسم. محمد و وحی. زنان در اسلام. جهاد یعنی کوشش در زندگی مورد دلخواه خدا. ادیان باید موجب وحدت یا اختلاف اولاد آدم شوند؟ سئوالات تاریخ درسایه ای ننگین یا افتخارات گذشته ها؟ یهود و مسیحیت ریشه های مشترکی دارند. مسیحیان با مسلمانان دیدارمیکنند. بودیسم را نیز مورد بحث قرار دهیم.
فلسفه چه فوایدی دارد؟ سقراط در آتن. بحث های جدلی. راه خود را در زندگی یافتن. جوان بودن یعنی لذت بردن؟ لذت و تفریح باید نقطه پایانی داشته باشند. جوانان چه آینده ای دارند؟ فرم های زندگی. هم جنسگرایی. بیماری ایدز. حامله گی دختران جوان. چرا عشق اینهمه خریدار دارد؟ انسان و رویاهایش. فروید و معنی رویا. آزادی، مسئولیت، اتحاد، همبستگی. آزادی انسان. مسئولیت دراجتماع. آیا پیشرفت ژن موجب بحث های اخلاقی میشود؟ آیاامیدی برای انسانهای بیمار وجود دارد؟ آزادی، برابری، برادری. همدردی با دیگران باشد یا خیر؟ کانت، نیکوکاری وظیفه است. تحقیر، خشونت، تحمل و مدارای دیگران. آیا خشونت بر جهان حاکم است؟ چه کاری علیه قضاوتها و پیشداوریها ی غلط انجام داد؟ جان لاک، نامه ای در باره دیگرمداری. فرهنگهای خارجی برای هر کشوری یک ثروت هستند. حقوق مساوی برای همه. یک دولت بدون قانون به کجا میرسد؟ حق مقاومت و اعتراض برای همه. آیا دولت میتواند موجب عدالت شود؟ قانون اعدام، آری یا نه؟ آیا انسان دارای وجدان است؟ وجدان میتواند راهنمای انسان شود؟ دانش، ایمان، امید. از اسطوره تا منطق. در جستجوی عقل کل و عقل جهان. انسانها و خدایان در جهان مدرن. مذهبی بودن یعنی چه؟ ادیان جهان. اقدامات اجتماعی و انسانی یک دین. دیدار با اسلام. محمد و اسلام. زنان در اسلام. مسلمانان در اروپا. ادیان هسته ای مرکزی و واحد دارند. پروژه اخلاق جهانی. فرقه ها و شیطان پرستی. شیطان هم مد شده. شیطان یعنی اعتراض و شورش؟ فرقه های بودیستی و هندویی در غرب. رویا و آرزوی جهان بهتر. چرا انسان نیاز به اوتوپی و ناکجاآباد دارد؟ حقوق انسانی. نلسون ماندلا سنبل مقاومت. جهان نیاز به صلح دارد.

تاریخ انتشار : ۱۶ تیر, ۱۳۸۸ ۰:۳۲ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

انتخابات ۸ درصدی!

اخباردور دوم انتخابات مجلس: روز جمعه ۲۱ اردیبهشت سال جاری, نتیجه انتخابات دور دوم مجلس در تهران اعلام گردید نماینده اول کلان شهر تهران با کسب ۲۶۹/۴۳  رای از حدود ۸ میلیون نفر واجدین شرایط رای دادن, یعنی با رای فقط ۲ درصد از مردم تهران به مجلس راه یافت. البته با احتساب ۵ درصد آرا باطله, مشارکت مردم تهران کمتر از  ۳ درصد بوده است.

مطالعه »
آخرین مطالب

پس از حادثه و مرگ رئیس جمهور!

بسیار ساده انگارانه است که تصور کنیم با سقوط پرواز حامل رئیسی و مرگ او جمهوری اسلامی نیز سقوط خواهد کرد و ساده انگارانه تر آنکه تصور شود در چنین شرایطی رقبای جمهوری اسلامی حتی در منطقه و جهان نیز چنین انتظاری را خواهند داشت.

روز بعد از رئیسی…

سید ابراهیم رئیسی اگرچه به دلیل نقش تبهکارانه‌اش در اعدام‌های ۶۷ و  از تیغ گذراندن  چندین هزار زندانی سیاسی در مدت زمانی کوتاه همواره از سوی جامعه سیاسی ایران به عنوان چهره‌ای منفور قلمداد می‌شده، اما پس از برگمارده شدن در انتخاباتی بسیار محدود و گزینشی به عنوان رئیس جمهور نیز هیچگاه  بمثابه رئیس جمهوری محبوب ، کارآمد و تاثیرگذار از سوی کلیت جامعه مورد ارزش گذاری قرار نگرفت.

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

خانواده اندام از ترس دستگیری از بردن دخترشان به بیمارستان یا مراکز درمانی برای برداشتن گلوله ها اجتناب کردند. مادر دالیا تمام ۲۵ ساچمه را از بدن دخترش در خانه خارج کرد. خانواده اندام از ترس دستگیری دختر نوجوان خود، او را به خانه یکی از بستگان نزدیک خود منتقل کردند. بعد از حدود دو هفته که وضعیت جسمانی او بهتر شد، به خانه خودشان بازگشتند.

برتری طلبی برهنه هندو!

این زشت ترین انتخابات از زمان استقلال بوده است. برتری طلبی آشکار هندو حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) ۱۷۰ میلیون شهروند مسلمان هند را علنا تحریم و از حق رای محروم کرده است. حزب در قدرت سال‌های اخیر را صرف سرکوب رسانه‌های منتقد و اپوزیسیون سیاسی کرده است تا یک پروژه اساساً ضد دموکراتیک و تبعیض گرایانه را پیش ببرد.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

پس از حادثه و مرگ رئیس جمهور!

روز بعد از رئیسی…

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

برتری طلبی برهنه هندو!

گرگهایِ وال استریت رژیم…