جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۳

جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۳

نقش تاریخی هنر و هنرمندان در روند تکامل اجتماعی
تاریخ مبارزات مردمان در گوشه گوشه جهان همواره تجلی‌گاه نقش هنرمندان در روندهای تاربخی و گذرگاه‌های مهم آن بوده است. در مقاطعی از تاربخ سیر تحولات را با تغییرات شگرف...
۲۸ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کامران
نویسنده: کامران
استعارۀ مرغ و پاهایش
نقطه مشترک حکومت‌های غیردمکراتیک، دیکتاتوری و یا تمامیت‌خواه با جریان‌های برانداز، سرنگونی‌طلب و یا انقلابی در این است که برای هر دوی آنها "مرغ یک پا دارد"! برای اصلاح‌طلبان مذهبی...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سعید مقیسەای
نویسنده: سعید مقیسەای
در نقد دیدگاه آقای بهزاد کریمی در مقاله‌ای تحت عنوان بلوع سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دموکراتیک
سرخوردگی از اپوزیسیون، به‌ویژه؛ خارج کشور و سرکوب شدید و شکستن مقاومت مردم و تحمیل اختناق برجامعه که امید به بروز هر جنبش اعتراضی را به یاس تبدیل کرده است،...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کامران
نویسنده: کامران
محکومیت حکم اعدام شریفه محمدی از سوی سه سندیکای کارگری ایتالیا
از دولت ایتالیا درخواست می‌نماییم، از مسیرهای ارتباطات دیپلماتیک خود برای درخواست لغو فوری و بدون قید و شرط حکم اعدام شریفه محمدی و آزادی بی‌قید و شرط کلیۀ معترضین...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سه سندیکای کارگری ایتالیا
نویسنده: سه سندیکای کارگری ایتالیا
پرده‌ی آخر نمایش انتخاباتی نظام، بلوغ سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دمکراتیک
جامعه‌ی معاصر ایرانی‌ به وقت خود بهره‌گیری از «فرصت‌»های درون نظام را آزموده و نتیجه‌ی آزمون خود را که مبین سترونی آن بود، ثبت حافظه‌‌اش کرده است. ارزش روی‌کرد جامعه...
۲۶ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: بهزاد کریمی
نویسنده: بهزاد کریمی
مرگ در «منطقۀ امن»
اسکات اندرسون، معاون هماهنگ کننده «اونراوا»( آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک) گفت در بیمارستان «ناصر» شاهد «بعضی از وحشتناک‌ترین صحنه هایی بودم که در ۹...
۲۵ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: برگردان: پروین همتی
نویسنده: برگردان: پروین همتی
به یاد سیمین بهبهانی، شاعری مبارز و مدافع حقوق زنان!
سیمین بهبهانی، با زبانی صریح و بی‌پرده، از دردها و رنج‌های زنان جامعه‌اش سخن می‌گفت و همواره می‌کوشید که ادبیات و هنرش را برای آشکار کردن دردها ی جامعه و...
۲۵ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران ( اکثریت)
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران ( اکثریت)

به انان که بر طبل جنگ می کو بند و یا به انان که بر وفاداری به تفکرات دوران جنگ سرد پایفشاری می کنند

من بر این باورم که کشورهای دنیا "نه دوست و نه دشمن" ایرا ن هستند. ما ایرانیان بعنوان "عرضه کننده" کالاهایی نظیرنفت و "خریدار" کالاهای مصرفی و صنعتی نیازمند رابطه با کشورهای دیگر هستیم. این رابطه هر چه وسیع تر؛ رقابت افزون تر و در نتیجه امکان "برخو رداری از پیشنهادات بهتر بیشتر" است. طبیعی است که هر چه رقابت میان خریداران کالا ازایران کمتر باشد ایران باید کالاها خود را با شرایط دشوارتری بفروشد. درمورد خرید نیزهمین رابطه صادق است. رابطه ما با کشورهای دیگر باید بر اساس منافع ما و نه بر اساس تاریخ شکل بگیرد

 

ا. ز تهران

بنام خدا

به انان که بر طبل جنگ می کو بند و یا به انان که بر وفاداری به تفکرات دوران جنگ سرد پایفشاری می کنند.

 

دوستان جبهه ملی ایران به تازه گی بیانیه ایی صادر کرده اند تحت عنوان “به آنهایی که بر طبل جنگ میکوبند صراحتا میگوییم: « ملت ایران صلح میخواهد و آزادی”(۱).

 

من با وجود یافتن نکات مثبت فراوان در این بیانیه؛ پس از خواندن ان با تامل و تردید فراوان بر سر انتخاب بسیار دشوار میان “اخلاق” و “حرمت نگه داشتن” دوستانی که سالهای بسیار برای ایران تلاش کرده اند دست به نوشتن این چند خط زدم. واقعیت این است که اگر این مقاله را ده ها سایت اینترنتی منتشر نکرده بود؛ من از برخورد با ان چشم پوشی می کردم اما سکوت در برابر انتشار گسترده چنین خبر نادرستی در میان جامعه ایرانی شرط اخلاق نیست.

 

من امیدوارم که دوستان نویسنده این بیانیه پس از این یا منابع خود را ذکر و یا از مراجعه کردن به نوشته های بی اعتبار؛ هر چند دارای مطالب “قابل قبول همگان” حذر دعوت کنند. من همچنین امیدوارم که دوستان جبهه ملی و سردبیران نشریاتی مانند اخبار روز؛ همبستگی؛ گویا و غیره که این بیانیه را منتشر کردند به تصحیح این امر بپردازند.

 

سهل انگاری در نقل قول از هنری کیسینجر ویا وفاداری به گذشته

. این بیانیه “بدون ذکر منبع” با اشاره به بخشی از یک مصاحبه اقای هنری کیسنجر اغاز شده و با استفاده از این اغاز و با رجوع به تاریخ به نوعی دست احتمال حمله نظامی امریکا و اسراییل را به عنوان بخشی از یک طرح از پیش تعیین شده محکوم می نماید.

“هنری کیسینجر، وزیر خارجه اسبق آمریکا که علیرغم کهولت سن – ۸۹ سال- همچنان سیاست های استراتژیک امریکا را تعیین می کند در آخرین مصاحبه خود که در آپارتمانِ شخصی اش با وی انجام شد، گفت:

آمریکا در حالِ گسترش دام برای روسیه و چین است و دراین استراتژی آخرین میخِ “تابوت”، ایران است. کشوری که هدفِ اصلی اسرائیل است. جنگ میتواند شروع شود. من به پنتاگون گفته بودم که هفت کشورِ خاورِ میانه بدلیل منابع طبیعی آنها باید مهار شوند.(بر آنها مسلط شد) آخرینِ آنها ایران است. برای این استراتژی پنتاگون تقریبا خوب عمل کرده و فقط ایران مانده است. ایران می تواند شرایط را به نفعِ ما رقم بزند. نیروهای جوانِ ما آمادگی چنین جنگی را دارند و ما میتوانیم از پس آن بر بیائیم. اگر “نفت” را مهار کنیم، کشورها را مهار کرده ایم و وقتی “غذا” را مهار کنیم، ملتها را مهار کرده ایم”.*

 

من از انجاییکه با مواضع هنری کیسنجر بصورت محدود اشنایی دارم از این گفتار او دچار حیرت شدم.هنری کیسنجر به نظر من یکی از متفکران معتدل امریکا است. او همچنین برنده جایزه صلح نوبل برای تلاش جهت صلح درویتنام است. او پیامبرنیست و سیاست های اوتنها درجهت منافع امریکا است و با هیچ کس هم در این مورد تعارفی ندارد. اما او بیشتر یک “دیپلمات” و میانجی است و کمتریک سیاستمدار طرفدار درگیری. اگر این مقاله را به دیگری نسبت می دادند من شاید باور می کردم اما دیدگاه های کیسنجر با این مقاله بسیار فاصله دارد. و بهمین دلیل من در صحت این مطلب دچار تردید شدم.

 

من بخاطر تردید خود با ترجمه مطلب ان را “گوگل” کرده و منبع این خبر را در یک وب سایت بنام ” دیلی اسکواد ” (۲) پیدا کردم. لازم به تذکر است که این خبر در هیچ جای دیگری درج نشده است. این که کیسنجر با وجود بودن مجلات بسیار معتبر با یک وب سایت بی نام و نشان در خانه شخصی خود با گزارشکر این مقاله که یعنی اقای” الفرد هینز” در تاریخ ۲۷/۱۱/۲۰۱۱ مصاحبه کرده است بیشتر بر شک من افزود.

 

مطلب بسیار مهم در باره این نام نویسنده و گزارشگر این مقاله که یعنی اقای” الفرد هینز” است. این نام در بالای مقاله بعنوان نویسنده و گزارشکر چاپ شده است. اگر کسی این نام را گوگل کند درمی یابد که هیچ نشانی از این نویسنده وجود ندارد بجز انکه این نام “الفرد هینز” نام کوچک خود کیسنجر است. نام کامل کیسنجر ” هنری الفرد هینز کیسنجر”(۳) است. یعنی کیسنجر برای این وب سایت شایعات اسلامی است با خود مصاحبه نموده است. خنده دار تر خط اخر مصاحبه است: “نویسنده توسط ماموران کیسنجر بطور مودبانه از اتاق بیرون انداخته شده است.”

 

در این مصاحبه دروغ های بی سرو ته دیگری مانند مصاحبه یک ژنرال و حمله نظامی هم اشاره شده است که اشاره به ان ها تنها اتلاف وقت بوده و از هدف این نوشته خارج است.

خبرهای دیگر سایت “دیلی اسکواد” نظیر “مسلمان شدن پاریس هیلتون”(۴) ؛” مسجد رفتن پاریس هیلتون “(۵)؛”حرامزاده بودن ابراهم لینکن از یک پدر سیاهپوست”(۶) و “استعفای هنزی کیسنجر از همه مسولیت ها برای کار نویسندگی در دیلی اسکواد (۹/۰۲/۲۰۱۲)” (۷)می باشد. این سایت چند مقاله دیگر هم که بیشتر بوی اسلامی می دهد منتشر کرده است. البته زمانی که من جمله پایین این سایت را خواندم متوجه شدم که این سایت خود اعلام می کند که مطالب ان غیر قابل اعتبار است(۸).

 

من فکر می کنم که دوستان جبهه ملی بخاطر عینک تیره دوران جنگ سرد و وقایع ان دوران بویژه ۲۸ مرداد هر مطلبی که در ان امریکا بصورت دشمن نمایش داده شود را می پذیرند.

یک سهل انگاری بر گرفته از تفکرات ۲۸ مرداد و دوران جنگ سرد.

شکی نیست که روحانیت به همراه ملی مذهبی ها و بخش بزرگی از چپ ایران از دهه شصت میلادی تا انقلاب ۵۷ هموار غرب و اسراییل را دشمن خوانده ورویارویی با اسراییل را بعنوان بخشی از خواست های انقلاب ۵۷ مطرح کردند. اما دو سال پیش بخش بزرگی از مردم ایران با شعار نه غزه؛ نه لبنان؛ جانم فدای ایران ” تفکر علیه اسراییل و حتی غرب” را به چالش کشیدند.

اینکه اسراییل رژیم غاصب فلسطین است مربوط به مردم فلسطین است ومن فکرنمی کنم که انها به قیم بویژه قیمی مانند خامنه ایی و حتی من و شما نیاز داشته باشند. هیچ ملتی در هیچ نقطه دنیا به قیم احتیاج ندارند و اگر هم داشته باشند این وظیفه مردم ایران نیست که ازهستی خود مایه بگذارند.

بنظر من یکی از مشکلات نیروهای سیاسی ایران ادامه تفکرات جنگ سرد است که کشورهای دیگر را دوست و یا دشمن تلقی و بر این بر برخی موضع گیری های انان نیز دیده می شود.

من بر این باورم که کشورهای دنیا “نه دوست و نه دشمن” ایرا ن هستند. ما ایرانیان بعنوان “عرضه کننده” کالاهایی نظیرنفت و “خریدار” کالاهای مصرفی و صنعتی نیازمند رابطه با کشورهای دیگر هستیم. این رابطه هر چه وسیع تر؛ رقابت افزون تر و در نتیجه امکان “برخو رداری از پیشنهادات بهتر بیشتر” است. طبیعی است که هر چه رقابت میان خریداران کالا ازایران کمتر باشد ایران باید کالاها خود را با شرایط دشوارتری بفروشد. درمورد خرید نیزهمین رابطه صادق است. رابطه ما با کشورهای دیگر باید بر اساس منافع ما و نه بر اساس تاریخ شکل بگیرد. امروز یکی از خطاهای نیروهای سیاسی نداشتن رابطه ولابی نکردن در روسیه و چین است. ما اگر ازتوانایی چنین امری برخودار باشیم باید با تماس به چین و روسیه اطمینان دهیم که ایران پس از جمهوری “دست نشانده هیچ کس نخواهد بود” و برعکس دوست تمامی کشورها جهان خواهد بود .

با درودهای فراوان

ا.ز تهران

 

 

مراجع:

(۱)http://www.jminews.com/news/fa/?mi=4&ni=7293

(۲) http://www.dailysquib.co.uk/world/3089-henry-kissinger-if-you-can-t-hear…

(۳) http://en.wikipedia.org/wiki/Henry_Kissinger

(۴)http://www.dailysquib.co.uk/entertainment/2636-paris-hilton-converts-to-…

(۵)http://www.dailysquib.co.uk/entertainment/3164-paris-hilton-visits-la-mo…

(۶)http://www.dailysquib.co.uk/world/3181-henry-kissinger-to-get-job-writin…

(۷)http://www.dailysquib.co.uk/most-popular/1455-abraham-lincoln-was-half-b…

 

(۸)

بدون توضیح و با پوزش فراوان

این وب سایت جمله ذیل را که نشان از هویت و اعتبار این سایت می دهد در پایین صفحه خود در بر دارد.

The Daily Squib is a curious satirical publication and should therefore be taken fu**ing seriously ;)”

 

 

نکاتی دیگر در مورد وب سایت دیلی اسکواد

صفحه در مورد ما هیچ اطلاعاتی در مورد این شرکت نمی دهد و تنها به مزخرفاتی در باره یک خیابان بی نام و نشان می پردازد

http://www.dailysquib.co.uk/contactsquib.html

من تلاش کردم تا با تلفن زدن به این شرکت اطلاعات بیشتری از این شرکت کسب کنم. اما برخی از این شماره تلفن وجود خارجی نداشته و برخی دیگر جواب ندادند.

http://www.dailysquib.co.uk/http-www-dailysquib-co-uk-about.html

 

این وب سایت انگلیسی (یا شاید لابی جمهوری اسلامی) متعلق به شرکتی بنام “اوگور اسینبل” بوده و در ادرسی در امریکا ثبت شده است. درحالیکه این شرکت در قسمت با ما تماس بگیرید نه این ادرس و نه نام شرکت را ذکر نکرده است.

http://who.is/whois/dailysquib.co.uk/

http://who.pho.to/ugur_esenbel_ugur_esenbel/

Company: ugur esenbel : Address: 8939 S. Sepulveda Blvd. #110 – 732 Westchester CA 90045 United States

تاریخ انتشار : ۵ اسفند, ۱۳۹۰ ۸:۳۲ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

مروری بر آن‌چه تا بیست و سوم تیرماه گذشت

نفس چاق نکرده بود آقای پزشکیان که در دفتر شرکت هواپیمایی توسط نیروهای انتظامی بسته شد. گویا عدم رعایت حجاب کارکنان زن این دفتر دلیل این کنش نیروهای انتظامی بود. مساله مهمی نبود! آقای وزیر کشور دولت گفت. فردا باز خواهد شد دفتر.

مطالعه »
یادداشت

حکم اعدام فعال کارگری، شریفه محمدی نمادی است از سرکوب جنبش صنفی نیرو های کار ایران!

میزان توانایی کارگران برای برگزاری اقدامات مشترک، از جمله اعتصابات و عدم شرکت در امر تولید، مرتبط است با میزان دسترسی آنها به تشکل های صنفی مستقل و امکان ایجاد تشکل های جدید در مراکز کار. ولی در جمهوری اسلامی نه تنها حقوق پایه ای کارگران برای سازمان دهی و داشتن تشکل های مستقل رعایت نمیشود، بلکه فعالان کارگری، از جمله شریفه محمدی، مرتبا سرکوب و محکوم به حبس های طولانی مدت، ضربات شلاق و حتی اعدام میشوند.

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
مطالب ویژه
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

نقش تاریخی هنر و هنرمندان در روند تکامل اجتماعی

استعارۀ مرغ و پاهایش

در نقد دیدگاه آقای بهزاد کریمی در مقاله‌ای تحت عنوان بلوع سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دموکراتیک

محکومیت حکم اعدام شریفه محمدی از سوی سه سندیکای کارگری ایتالیا

پرده‌ی آخر نمایش انتخاباتی نظام، بلوغ سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دمکراتیک

مرگ در «منطقۀ امن»