دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۱

دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۱

میلیاردرها، دموکراسی و حقوق بشر

... وظیفه عمده بقایای نیروهای ترقیخواه و آزادی طلب این است که، با تکیه بر حقوق قانونی کارگران و زحمتکشان و همه مردم تحت ستم جهان و با اتکاء قاطع بر مشترکات خود، آنها نیز در اتحاد و اتفاق با هم، گامهای عملی در جهت مبارزه هماهنگ با سارقان ثروتهای مردم بردارند

به گزارش منابع خبری روسیه، آقای میخائیل خادارکوفسکی، صاحب پیشین شرکت نفتی «یوکوس»، در حالیکه از سال ٢۰۰۴ در زندان است و دوره محکومیت ٨ ساله خود را به جرم اختلاس، تصاحب دارائیهای دیگران و گریز از پرداخت مالیات، می گذراند، مقامات دادستانی روسیه به مدارک تازه ای دست یافته اند که وی، یک تریلیون دلار از راه کلاه برداری بدست آورده است و به همین اتهام نیز، بار دیگر محاکمه خواهد شد. ناظران روسی، نتیجه محاکمه تازه وی را، برابر با ٢۰-٢٢سال حبس پیش بینی می کنند.

پیش از پرداختن به هر گونه تفسیر و توضیح پیرامون این خبر، اشاره به این نکته لازم است که؛ شاید انسانهای بسیاری در مورد ارقام میلیارد و تریلیون، که بویژه بعد از شروع بحران جاری سرمایه داری، بطور مرتب بر زبانها جاری است، تصور چندان روشنی ندارند. در این باره، یک دانشمند روس، بنام آلکسی وارچون، محاسباتی انجام داده است. طبق برآوردهای وی، اگر یک نفر روزانه ۱٢ ساعت، بدون استراحت و فاصله، فقط بشمردن رقم مشغول شود، درعرض ٩٢ روز می تواند فقط از رقم یک، تا یک میلیون را و در عرض ٢۵۷ سال تا یک میلیارد را بشمارد. حال که در مورد مدت زمان شمردن یک میلیارد، کم و بیش تصوری حاصل شد، وزن و حجم آن را نیز می توان تخمین زد. با این حساب، محاسبه مدت زمان لازم برای شمردن یک تریلیون دلار، ارزانی دزدان باد.

جناب خادار کوفسکی که هم اکنون ۴۵ ساله است، در واقع، در زمان تخریب سوسیالیسم و تجزیه اتحاد شوروی، جوانی ٢۶ ساله بوده است. وی در سالهای ۱٩٩٢-۱٩٩٣، همان سالهای تخریب و تجزیه، یعنی زمانی که ٢٩ و ٣۰ سال داشت، بمدت دو سال، در مقام معاون وزیر سوخت و انرژی روسیه انجام وظیفه می کرد. بنوشته مجله فوربس (Forbes)، وی در سال ٢۰۰۴، یعنی در چهل سالگی خود، ثروتمندترین مرد روسیه و یکی از ثروتمندترینهای جهان، و در سالهای ۱٩٩۷ تا ٢۰۰۴، صاحب شرکت نفتی «یوکوس» بود.

البته، آقای میخائیل خادارکوفسکی، که قربانی رقابتهای درونی ثروت و قدرت شده است، نمونه منحصر بفرد در سیستم انباشت سرمایه های باد آورده نیست. این خصلت عام نظام و اصل اساسی نظام اجتماعی- اقتصادی سرمایه داری است و همه صاحبان سرمایه های کلان، بلا استثناء، به همین ترتیب، هر چند بلحاظ شکل ظاهری تا حدودی متفاوت با هم، ثروتهای مردم را تصاحب کرده و با انباشت سرمایه های کلان، بطور کلی سیستم اجتماعی- اقتصادی سرمایه داری و بالاخص، هر یک از آنها باعث فقر، گرسنگی و خانه خرابی دهها میلیون انسان در گوشه و کنار جهان شده است. این یک امر بدیهی است که، دستیابی به ثروت و پول از طریق کار و کاسبی و زحمت، بطور قطع منتفی است. ممکن است بعدها، اعقاب و اخلاف خادارکوفسکی ها، مثل همه سرمایه داران، ادعا کنند که دزدی نمی کنند و به شیوه های کاملا دموکراتیک، به کار و کاسبی(استثمار) مشغولند ولی، باز هم مثل همه دموکراتها سعی می کنند از حافظه ها بزدایند که منشاء ثروتهای اولیه آنها، فقط و فقط، از راههای دزدی و غارتگری کلاهبردارانه بوده است. چگونگی روان شدن سیل ثروتهای مردم جهان به سوی آمریکا و اشکال تسلط نظام سرمایه داری و دموکراسی آن در همین خرابه های بجا مانده از اتحاد شوروی، واقعیت غیر قابل کتمان این مدعاست. در این جمهوریهای به اصطلاح تازه استقلال یافته، در عرض فقط دو- سه سال اول تخریب، چند هزار نفر ثروتهای نجومی به دست آوردند و دهها میلیون نفر انسان، که تا چند سال پیش بلحاظ نعمات مادی و وسایل معاش هیچ کمبود محسوسی نداشتند، به حساب «کار و تلاش» همین آقایان خادارکوفسکی ها، به ارودگاه فقرا و گرسنگان پیوستند. مثال زنده دیگر این مدعا، همین روحانیت حاکم بر ایران خودمان است و نیازی به توضیح بیشتر ندارد که مثلا، خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و یکی از چهره های شاخص حاکمیت جمهوری اسلامی، چگونه و به کدامین طرق، در مدت سی سال فرمانروائی بر کشور، به ثروتهای افسانه ای، دست یافته اند. با این تفاوت که در ایران، فاصله موجود بین فقر و ثروت، فقط عمیق تر شده است و الخ.

نا گفته نماند که، هم در جریان محاکمه اول جناب خادارکوفسکی و هم، بنبال طرح مسئله محاکمه جدیدی وی، جمعیتهای مدافع حقوق بشر و دموکراسی روسیه، دولتهای کشورهای غربی، بویژه آمریکا و انگلیس بیکار ننشسته، مراتب اعتراض و نگرانی شدید خود را نسبت به خطر افتادن دموکراسی در روسیه و حقوق انسانی وی، اعلام داشته اند و می دارند. NGOها تقریبا همه روزه، در اینجا و آنجا، در مقابل دفاتر و ادارات دولتی، تجمعات اعتراضی بر پا می کنند. البته، این گفته بدان معنی نیست که من، با تجمع و اعتراض NGOها و حقوق قانونی جناب خادارکوفسکی و خادارکوفسکی های دیگر مخالفم و قاضی هم نیستم که در مورد عمل دزدان گرفته و ناگرفته، حکم صادر کنم. نه خیر، اصلا و ابدا! برعکس، من بر این باورم که، صاحبان ثروتهای غارتی، میلیاردرهای مروج و حامی دموکراسی و حقوق بشر امپریالیستی، برای حفظ موقعیت خویش، دولتها و بموازات آن، ارگانها، نهادها و سازمانهای مدافع منافع خود را تشکیل داده اند و در مواقع لزوم، ارگانهای موازی خویش را نیز به یاری می طلبند. این حق طبیعی آنهاست و نفی کردن آن نیز جایز نیست. چرا که خود این امر، با دموکراسی و حقوق بشر رایج، منافات دارد و من هم علاقمند نیستم به جبهه مخالفان دموکراسی وارد شوم. تنها مسئله ای که می ماند این است که، از حقوق قانونی و انسانی چند میلیارد انسان که، همین آقایان به جبهه فقر و فلاکت رانده اند، چه ارگانهائی باید دفاع کنند؟ تا همین اواخر، این وظیفه را جبهه نیروهای کمونیست و طرفداران عدالت اجتماعی بعهده گرفته بودند. ولی، در پی تغییر- تحولات دو دهه اخیر در جهان، نیروهای این جبهه نیز، دچار تفرقه و تشتت سازمانی- فکری و سیاسی- ایدئولوژیک شدند. بخشی عظیمی از آنها، تحت تأثیرات ویرانگر ماشین تبلیغاتی امپریالیسم، عبارات دموکراسی و حقوق بشر را بدون چون و چرا، با همان قرائت امپریالیستی آن پذیرفته و عملا به جبهه مخالف ستمدیدگان و غارت شدگان پیوستند. در نتیجه، همان اندک نیروی مدافع حقوق حقه بخش اعظم جمعیت جهان، در مقابل تهاجمات اقتصادی- اجتماعی، سیاسی- نظامی امپریالیسم، ضعیف تر گردید.

ولذا، بنظر می رسد وظیفه عمده بقایای نیروهای ترقیخواه و آزادی طلب این است که، با تکیه بر حقوق قانونی کارگران و زحمتکشان و همه مردم تحت ستم جهان و با اتکاء قاطع بر مشترکات خود، آنها نیز در اتحاد و اتفاق با هم، گامهای عملی در جهت مبارزه هماهنگ با سارقان ثروتهای مردم بردارند. با توضیح و افشای ماهیت و سیمای واقعی نظام سرمایه داری، نظام متکی بر دزدی و غارتگری و به تبع آن، استثمار، با تبیین و توضیح ماهیت دموکراسی طبقات زحمتکش جامعه، موجبات تقویت جبهه خود را فراهم سازند و در جهت نفی کل نظام سرمایه داری، پیشروی کنند.

تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند, ۱۳۸۷ ۲:۰۱ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

انتخابات ۸ درصدی!

اخباردور دوم انتخابات مجلس: روز جمعه ۲۱ اردیبهشت سال جاری, نتیجه انتخابات دور دوم مجلس در تهران اعلام گردید نماینده اول کلان شهر تهران با کسب ۲۶۹/۴۳  رای از حدود ۸ میلیون نفر واجدین شرایط رای دادن, یعنی با رای فقط ۲ درصد از مردم تهران به مجلس راه یافت. البته با احتساب ۵ درصد آرا باطله, مشارکت مردم تهران کمتر از  ۳ درصد بوده است.

مطالعه »
آخرین مطالب

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

خانواده اندام از ترس دستگیری از بردن دخترشان به بیمارستان یا مراکز درمانی برای برداشتن گلوله ها اجتناب کردند. مادر دالیا تمام ۲۵ ساچمه را از بدن دخترش در خانه خارج کرد. خانواده اندام از ترس دستگیری دختر نوجوان خود، او را به خانه یکی از بستگان نزدیک خود منتقل کردند. بعد از حدود دو هفته که وضعیت جسمانی او بهتر شد، به خانه خودشان بازگشتند.

برتری طلبی برهنه هندو!

این زشت ترین انتخابات از زمان استقلال بوده است. برتری طلبی آشکار هندو حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) ۱۷۰ میلیون شهروند مسلمان هند را علنا تحریم و از حق رای محروم کرده است. حزب در قدرت سال‌های اخیر را صرف سرکوب رسانه‌های منتقد و اپوزیسیون سیاسی کرده است تا یک پروژه اساساً ضد دموکراتیک و تبعیض گرایانه را پیش ببرد.

گرگهایِ وال استریت رژیم…

حالا شما تصور کنید جوان ۳۲ ساله که ۳بار زندان رفته و از همان زندان معامله کوکائین و مواد مخدر در بیرون از زندان را سازماندهی میکند و از همان زندان قمارخانه را اداره میکند با چه کسانی در ارتباط است.!!؟

زخم…

زخمی که بر تن می نشیند/ زخمی که روح را به صُلابه می کشد/ از هر جایِ بدن که خون فوران کند/ زخم است/ زخم یک دست/ زخم یک پا/ زخم نشسته بر قلب کودکی در غزه…

خطر اعدام قریب الوقوع آروین قهرمانی، شهروند یهودی در کرمانشاه!

یک منبع مطلع درخصوص وضعیت این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: آروین قهرمانی دو سال پیش به اتهام قتل امیر شکری در یک دعوای گروهی بازداشت و به قصاص نفس محکوم شد. اکنون تا روز دوشنبه به خانواده وقت داده‌اند و اگر نتوانند رضایت بگیرند، حکم وی اجرا خواهد شد.

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

برتری طلبی برهنه هندو!

گرگهایِ وال استریت رژیم…

خطر اعدام قریب الوقوع آروین قهرمانی، شهروند یهودی در کرمانشاه!

آنچه در هفته ۲۲ تا ۲۹ اردیبهشت گذشت…