یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۷

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۷

نقض حقوق بشر در کردستان ایران گزارش ماه ژانویه ۲۰۰۹

گزارش پیش رو، گزارش موارد نقض حقوق بشر در کردستان ایران در ماه ژانویه سال 2009 می باشد... ترجمه این گزارش به زبانهای انگلیسی و سوئدی در اختیار سازمانهای حقوق بشری قرار خواهد گرفت. جمعیت حقوق بشر کرد در اروپا یک سازمان ثبت شده رسمی در کشور سوئد می باشد که در برخی کشورهای اروپایی دارای شعبه می باشد.

www.kmmk.info

گزارش پیش رو، گزارش موارد نقض حقوق بشر در کردستان ایران در ماه ژانویه سال ۲۰۰۹ می باشد. این گزارش از چند منبع موثق گردآوری شده اند که عبارتند از: ۱- منابع جمعیت حقوق بشر کرد در در داخل کردستان، ۲- مرکز خبر تلویزیونهای کردی زبان، ۳- وب سایتهایی که اخبار مربوط به کردستان را منتشر می کنند، ۴- گزارش و اخبار سازمانهای مدافع حقوق بشر در داخل و خارج از کشور. جمعیت حقوق بشر کرد در اروپا از تمام کسانی که ما را در تهیه این گزارش یاری دادند، سپاسگزار است. ترجمه این گزارش به زبانهای انگلیسی و سوئدی در اختیار سازمانهای حقوق بشری قرار خواهد گرفت. جمعیت حقوق بشر کرد در اروپا یک سازمان ثبت شده رسمی در کشور سوئد می باشد که در برخی کشورهای اروپایی دارای شعبه می باشد.

پنج شنبه ۰۱-۰۱-۰۹ ۱- توپباران توپخانه های ایران که از یک ماه پیش شروع شده، کماکان ادامه دارد. این توپبارانها موجب وارد آمدن خساراتی به محیط زیست و روستانشینان کوهستان قندیل شده است. ۲- عمر کریم شریف، کرد کردستان عراق در زندان مرکزی شهر سنندج(سنه) پس از ۹ سال زندان کماکان در معرض خطر اعدام قرار دارد. ۳- نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی یک کاسبکار کرد را در مناظق مرزی پیرانشهر به ضرب گلوله کشتند. این کاسبکار کرد در مرزهای پیرانشهر و در منطقهی کانی خوا در کمین نیروهای انتظامی گرفتار و در نتیجهی تیراندازی ماموران کشته شد. ۴- امروز اعلام شد که روز دوشنبه گذشته، شماری از نیروهای انتظامی به کاسبکاران کرد حمله کرده و میان نیروهای انتظامی و کاسبکاران درگیری به وقوع پیوسته است. ۵- در شهر نقده، نیرهای رژیم ایران در پاسگاه مرکزی این شهر، به دستفروشان این شهر در میدان ژاندارمری حمله کرده و اقدام به ضرب و شتم آنها نموده اند. در این میان یک کاسبکار کرد به نام علی فرزند ابراهیم، پس از ضرب و شتم و بی احترامی از سوی نیروهای انتظامی، بازداشت شده است. ۶- دو شهروند مهابادی به نامهای هیمن صوفی و جلال صوفی از سوی دادگاه انقلاب این شهر به زندان محکوم شدند. این دو نفرکه اهل روستاهای اطراف مهاباد می باشند، به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کردی، از طرف دادگاه انقلاب این شهر به ۲۴ ماه حبس محکوم شده که ۶ ماه آن حبس تعزیری و ۱۸ ماه دیگر به مدت ۳ سال تعلیق می باشد. ۷- سه شهروند اهل روستاهای اطراف ارومیه به نامهای صلاح الدین پیروی، لطیف شرافت و عبدالواحد عبدا. . . زاده از سوی دادگاه این شهر به زندان محکوم شدند. این افراد که نزدیک به یک ماه است در زندان ارومیه بسرمی برند، به اتهام همکاری با احزاب اپوزیسیون کردی، هر کدام به ۲ سال زندان محکوم شدند. ۸- دادگاه شهر کرمانشاه اقدام به احضار دانشجویانی کرده است که در سال ۱۳۸۲ شمسی در این دانشگاه دست به اعتراض دانشجویی زده بودند. اولین دادگاه روز یکشنبه گذشته پس از ۵ سال برگزار شد. دادگاه بعدی به یک ماه دیگر موکول شده است.

جمعه ۰۲-۰۱-۰۹ ۱- نشریه دانشجویی طاقبستان با مدیر مسئولی اشکان مسیبیان با اعتراض از سوی شورای فرهنگی دانشگاه رازی مبنی بر شکایات وارده بر این نشریه به دستور معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه رازی و رییس کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی این دانشگاه، علی بیدمشکی پور، توقیف شد. ۲- نیروی انتظامی با حمله به خانه شهروندان در شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام، اقدام به جمع آوری آنتنهای ماهواره ای کرده است. ۳- همزمان با اجرای طرح ارتقا امنیت اجتماعی، نیروی انتظامی کردستان در استمرار و تداوم سیاستهای مبتنی بر اعمال فشار روحی و روانی به جوانان کرد، طرح جدید دیگری را نیز به نام طرح خدمت اجباری به اجرا گذاشته است. در این طرح ماموران انتظامی با متوقف کردن جوانان اقدام به کنترل وضعیت خدمت وظیفه آنها می کنند. در این طرح جوانان باید کارت پایان خدمت خود را در همان لحظه ارایه کنند در غیر این صورت بازداشت شده و به پاسگاه منتقل می شوند. ۴- دو روحانی اهل سنت، در بند جرائم قتل و مواد مخدر نگهداری می شوند. این دو رحانی به نامهای سیف الله حسینی و حسین حسینی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۳۰ و ۱۰ ماه زندان و ۳ سال و ۶ سال تبعید در اصفهان و زنجان محکوم شدهاند. ۵- با گذشت بیش از ۲۰ روز از بازداشت مهدی حمیدی فعال ادبی و فرهنگی در کرمانشاه همچنان اطلاع دقیقی از دلیل بازداشت، محل و وضعیت نگهداری وی در دست نیست. با وجود پیگیریهای صورت گرفته از طرف خانواده مهدی حمیدی، هنوز امکان ملاقات و یا حتی تماس تلفنی با فرزند خود را نیافتهاند. ۶- کارخانه تولید رب گوجه فرنگی خرمدشت در شهر دهگلان تعطیل شد. مدیرعامل این کارخانه ۲۵ کارگر شاغل در این واحد، که از چهار ماه پیش تاکنون حقوق دریافت نکرده اند، را از روز پنجشنبه به مدت یک ماه به مرخصی اجباری فرستاده است. ۷- کارخانه تراکتور سازی کردستان نیز که اخیرا با مشکلات مالی مواجه شده و برای جبران این مشکلات ۲۵ کارگر خود را اخراج کرده، درنظر دارد ۱۰۰ کارگر دیگر این کارخانه را نیز بخاطر مشکلات مالی اخراج نماید. ۸- فرید صفاری، فعال مدنی در شهر سنندج(سنه) بازداشت شد. نامبرده از حدود ۱۰ روز پیش دستگیر و تاکنون اطلاعی از وضعیت وی در بهدست نیامده است. وی از اعضای فعال یک سازمان غیر دولتی بهنام شاهۆ می باشد که در زمینههای فرهنگی فعالیت دارد. نیروهای امنیتی با مراجعه به منزل نامبرده و پس از تفتیش، وی را با خود به مکان نامعلومی برده و تاکنون خانواده وی اطلاعاتی از سرنوشت فرزندشان در دست ندارند.

شنبه ۰۳-۰۱-۰۹ ۱- چهار کاسبکار کرد در مرزهای کردستان ایران و عراق، کشته یا مجروح شدند. یک کاسبکار مهابادی در حالیکه مشغول حمل مقادیری کالا از مرز کردستان عراق بود، کشته شده است. داوود اشک تلخ فرزند رحیم و ساکن مهاباد جوان ۲۳ سالهای که به حمل کالا از مرز به مهاباد اشتغال داشته، روز پنج شنبه گذشته در روستای سورخاو واقع در منطقهی منگور مهاباد به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شده است. ۲- امام جمعه، رئیس شورای شهر و نماینده مهاباد خواستار بازنگری در حکم صادره علیه زینب بایزیدی شدند. ۳- در دومین روز این طرح خدمت اجباری، در محله فقیرنشین عباس آباد سنندج، حداقل ۲۴جوان به همین دلیل و به اتهام فرار از خدمت وظیفه بازداشت شدند. ماموران ویژه اجرای این طرح به همراه خود یکدستگاه مینی بوس نیز برای انتقال بازداشت شدگان به پاسگاه به همرا ه دارند. ۴- نیروهای انتظامی در حوالی مرز حاجی عمران پیرانشهر با گشودن آتش بر روی چند کاسبکار دیگر، یک تن را کشته و دو تن دیگر را نیز زخمی کردهاند. هنوز از هویت این افراد اطلاعی در دست نیست و گمان می رود جسد کاسبکار کشته شده در اختیار نیروهای دولتی باشد. ۵- فرهاد حاج میرزائی که با شرایط سخت جسمی از بند ۲۰۹ به قرنطینه زندان گوهردشت منتقل شده بود، به مدت چند روز است که در بهداری زندان گوهردشت کرج بستری می باشد.

یکشنبه ۰۴-۰۱-۰۹ ۱- یک شهروند اهل چالدران به نام سلیمان دلایی میلان از سوی دادگاه انقلاب شهر خوی به اتهام همکاری با یک حزب کردستانی به سه سال زندان و تبعید به زندان شهر مراغه محکوم شد. ۲- منصور بایزیدی از شهروندان مهابادی برای بار دوم به اداره اطلاعات این شهرستان احضار شد. عصر روز شنبه نیروهای امیتی با حضوردر محل کار منصور بایزدی وی را باز داشت و پس از ضبط کیس کامپیوتر همراه خود به اداره اماکن این شهرستان انتقال دادند.

دوشنبه ۰۵-۰۱-۰۹ ۱- یک فعال کرد از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، محارب شناختهشده است. شیرکوه معارفی، ۳۰ ساله، اهل بانه به اتهام عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کردی در تاریخ ده آبانماه سال ۱۳۸۷ دستگیر و از آن زمان تا کنون در بازداشت ادارهی اطلاعات است. وی در حال حاضر نیز ممنوع الملاقات می باشد. وکیل شیرکو معارفی آقای لقمان رایزن می گوید: برای محکومیت آقای معارفی، مستندات موجود در پروندهبسیار ناکافی است. ۲- آفای محمد محمدی، معروف به محمد عکاس، فرزند فرج و ساکن بخش بلوان آباد دهگلان که از اواسط آبانماه توسط نیروهای اطلاعات شهر قروه در منزل مسکونی خود بازداشت شده است همچنان در وضعیت نامشخصی به سر می برد. ۳- سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در شهر سلماس با حمله به یکی از روستاهای اطراف این شهر بنام خورخره، این روستا را محاصره کرده و شروع به بازرسی خانه ها نموده و اهالی روستا را مورد ضرب و شتم قرار دادند. نیروهای سپاه پاسداران حتی نبست به زنان و کودکان نیز بی احترامی کردهاند. در همین حمله چندین نفر بازداشت شده اند که عبارتند از: جمهور پاشایی ۲۷ ساڵه، داریوش پاشایی ۲۷ ساڵه، داود پاشایی ۳۲ ساڵه، امیر حامدی ۲۴ ساڵه، صمد لایقی ۲۵ ساڵه و محمد حسنی، ۴۷ ساڵه. ۴- یک زن به نام هلاله در شهر سقز به دلیل مشکلات خانوادگی، به قتل رسیده است. برخی منابع از خودکشی نامبرده خبر می دهند. ۵- دو کارگر ساختمانی کرد در حال کار کردن در یک ساختمان در شهر ارومیه بر اثر ریزش دیوار دچار حادثه شدند و بخاطر عدم وجود کمکهای اولیه در محل و همچنین دیر رسیدن به اورژانس جان باختند. ۶- بیش از دویست کارگر در شهر سقز سه ماه است که حقوق دریافت نکردهاند. این در حالیست که در چند روز گذشته ۱۵ کارگر نیز از سوی شهرداری بی هیچ دلیلی از کار اخراج شدهاند. ۷- دو روز پیش نیروی هوایی ارتش ترکیه در منطقه ڕووبارۆک، روستایی از توابع کردستان ایران در کوهستان قندیل را بمباران کردند.

سه شنبه ۰۶-۰۱-۰۹ ۱- پس از یک سال و نیم زندان، صباح نصری و هدایت غزالی، دو دانشجوی کرد با پایان یافتن زمان حبس از زندان اوین آزاد شدند. ۲- حمیدرضا صمدی دبیرکل جامعه دانشجویان و دانش آموختگان کرمانشاه و نماینده صاحب امتیاز هفته نامه ندای جامعه، ارگان رسمی این تشکل، در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه، از سوی یکی از مسئولین این اداره، مورد ضرب و شتم قرار گرفت. ۳- بیش از پنج روز است که از سرنوشت یک شهروند مهابادی به نام هاشم رمضانی که چهارشنبه قبل از سوی نیروهای حکومتی بازداشت شده بود، خبری در دست نیست. پس از بازداشت رمضانی ماموران با مراجعه به منزل نامبرده کامپیوتر و ماهواره وی را با خود بردند.

چهارشنبه ۰۷-۰۱-۰۹ ۱- همزمان با صدور حکم اعدام برای زندانی کرد، شیرکو معارفی در شهر بانه، حکم اعدام دو نفر دیگر به نامهای رمضان احمد و فرهاد چالش صادر شد. فرهاد چالش اهل شهر شرناخ در کردستان ترکیه و رمضان احمد نیز اهل شهر قامشلو در کردستان سوریه است. ۲- هانا عبدی فعال حقوق زنان و عضو انجمن آذرمهر کردستان که حدود ۱۴ ماه پیش دستگیر شد، پس از یک سال بلاتکلیفی در بازداشتگاه اطلاعات سنندج و زندان مرکزی این شهر، به ۵ سال حبس و تبعید بهشهر “گرمی” محکوم گردید، اما شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر سنندج ضمن کاهش حبس وی به۱ سال و نیم محل اجرای حکم را زندان “رزن” واقع در نزدیکی همدان تعیین کردند. اما هنگامی که هانا عبدی به تبعید گاه رزن برده می شود، مقامات قضایی متوجهمی شوند که زندان رزن فاقد بند زنان است و وی را به زندان همدان منتقل می نمایند! با پیگیریهای خانواده نهایتا دادگاه تجدید نظر اعلام می دارد که هانا عبدی هم اینک به زندانی در مشکین شهر واقع در استان اردبیل منتقل و مابقی دوران حبس خود را آنجا طی خواهد کرد. ۳- یک شهروند کرد که ۲۰ روز پیش در اثر شلیک نیروهای انتظامی مجروح شده بود در اثر شدت جراحات جان باخت. امیر کودله ساکن پیرانشهر که در منطقهی مرزی “دوله تو” بر اثر شلیک نیروهای انتظامی به شدت مجروح شده بود، در یکی از بیمارستانهای ارومیه جان باخت. ۴- طی یک هفته ۳ نفر در روستاهای سرپل ذهاب اقدام به خودکشی کرده اند. این سه تن سه کودک ۱۲، ۱۴ و ۱۶ ساله بوده اند. ۵- دانشجویان عضو کانون کرد “زاگرس” دانشگاه تبریز درنامه ای که برای ریاست دانشگاه ارسال کردند اقدامات مسئولان دانشگاه در جلوگیری از برگزاری انتخابات قانونی این کانون را تبعیض درحق دانشجویان کرد دانشگاه تبریز ارزیابی کردند. ۶- پزشکان مدافع حقوق بشر، امروز در اطلاعیه ای خواهان آزادی کامیار و آرش علائی؛ پزشکان کرد پیشگام در مبارزه با بیماری ایدز شدند.

پنج شنبه ۰۸-۰۱-۰۹ ۱- هاشم رمضانی که در روز یازده دیماه، از سوی نیروهای اداره اطلاعات شهر مهاباد بازداشت شده بود، در نتیجه شکنجه های وارده، روز شانزده دیماه، در اداره اطلاعات شهر ارومیه به قتل رسید. مامورین اطلاعات ضمن مبرا نمودن خود از این قتل اعلام نموده اند که نامبرده اقدام به خودکشی کرده است. ولی زمانی که خانواده رمضانی خواستار این شدند که جسد هاشم برای انجام تحقیقات به پزشک قانونی تحویل داده شود، با تهدید مسئولین اداره اطلاعات مواجه شدند. ۲- یک زندانبان در زندان ارومیه مکررا و به صورت گسترده به آزار و اذیت، شکنجه و تحقیر زندانیان سیاسی کرد در زندان ارومیه پرداخته و علی رغم اعتراض زندانیان، مسولان امر همچنان از ایجاد ممانعت برای او امتناع می کنند. ۳- نزدیک به ۹ ماه است که از وضعیت بهزاد عزیزی فعال دینی اهل جوانرو که در زندان اوین به سر می برد خبری در دست نیست.

جمعه ۰۹-۰۱-۰۹ ۱- سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارشی درباره وضعیت حقوق بشر در کردستان ایران، که امروز منتشر کرد از دولت ایران خواست عبارات و تعاریف کلی و مبهم در قوانین امنیت ملی را که برای سرکوب مخالفتهای صلح آمیز در مناطق کردنشین از آن استفاده می شود را اصلاح یا به کلی لغو کنند و به بازداشتهای خودسرانه مخالفین و منتقدین کرد پایان دهند. ۲- یکی دیگر از نوجوانان کرد در زندان مرکزی شهر سنندج(سنه) اعدام شد. احمد زارعی نوجوانی که در سن ۱۷ سالگی در روستای محل سکونت خود در حومه شهر سنندج به اتهام “قتل” بازداشت شده بود، پس از سپری نمودن بیش از ۶ سال زندان از بند ۵ این زندان به سلولهای ویژه منتقل و در محدوده زمانی مذکور در محوطه این زندان پیش از شروع ماه محرم که معمولا در آن اعدام صورت نمی گیرد، به چوبه دار آویخته شد.

شنبه ۱۰-۰۱-۰۹ ۱- وضعیت سلامتی تعداد ۵۴ نفر از زندانیان سیاسی کرد زندان ماکو در نتیجه اقدام به اجرای اعمال تنبیهی مسئولان زندان علیه آنها، با خطر جدی مواجه گردیده است. طی هفتههای اخیر مسئولان زندان ماکو باانتقال ۵۴ نفر از زندانیان سیاسی کرد به محل بسیار نامناسب آنها را با فشار و نوعی شکنجه و وضعیتی تحملناپذیر مواجه نمودهاند. ۲- یک زندانی سیاسی کرد به نام جهانگیر بادوزاده که قبلا به اعدام محکوم شده بود، بعد از لغو حکم همچنان در بلاتکلیفی به سر می برد. جهانگیر بادوزاده فرزند احمد از اهالی شهر مهاباد می باشد که در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۸۲ از طرف نیروهای امنیتی به اتهام حمل اسلحه و فعالیت سیاسی، بازداشت و به اعدام محکوم می شود. ۳- نیروهای انتظامی در مناطق آلانی سردشت، به داخل خاک کردستان عراق نفوذ کرده و بازارچه دشتی خانی در مناطق گهناو را آتش می زنند. از سوی دیگر نیروهای انتظامی، پیش از این پل ئاڵوهت در محور سردشت- آلانی را تخریب کردند. ۴- ژان فرانسوا ژولیار، دبیر کل سازمان گزارشگران بدون مرز، خواستار تلاش اتحادیه اروپا برای آزادی ۵ وب نگار و ۶ روزنامهنگار زندانی در ایران شد. بهمن توتونچی، کاوه جوانمرد، محمد صدیق کبودوند، مسعود کردپور، محمد حسین فلاحیهزاده، و عدنان حسن پور ۶ روزنامه نگاری هستند که دبیرکل سازمان گزارشگران بدون مرز در نامه اش به رییس اتحادیه اروپا خواستار همیاری وی برای آزادی آنها شده است. در میان این ۶ روزنامه نگار، ۵ روزنامه نگار، کرد هستند.

یکشنبه ۱۱-۰۱-۰۹ ۱- شمار زیادی از زندانیان سیاسی کرد در زندان ماکو امروز وارد هشتمین روز از اعتصاب غذای دسته جمعی خود شدهاند. اسامی ۲۲ تن از این زندانیان به این شرح است: رستم ارکیا فرزند رحیم، حکم اعدام؛ رمضان احمد، اعدام؛ فرهاد چالش، اعدام؛ سعید آغوز، سه حکم مختلف: ۱۵ سال و ۱۰ سال و یک سال؛ اسعد آهانه؛ ابراهیم اقبالی، حسین نامق، نبی تقلیدی، حمید تیمور وش، خالف حاجی، حسن چیلان، فرزند حاجی علی، سه حکم مختلف: ۱۰ سال و ۴ سال و ۱۵ سال؛ اردشیر دالایی میلان، علی رسولی، صدیق راسق، ابراهیم فرمند، سعید عمرپور، فرزند ابراهیم، ۴ سال زندان؛ محمد عمرپور، فرزند ابراهیم، دو حکم مختلف: ۱۵ سال و ۴ سال؛ عبدالله عمرپور، دو حکم مختلف:۱۳ سال و ۶ سال؛ حسین مرویی میلان، عادل محمد نژاد، حسن طالعی، فرزند حاج علی، ابراهیم دادگستری جنی کانلو که ۶۰ ساله می باشد. ۲- جبرئیل خسروی، فعال سیاسی اهل شهر سنندج(سنه) که چند ماه پیش از سوی نیروهای اطلاعات این شهر بازداشت شده بود، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب شهر سنندج(سنه) با ریاست، قاضی بابایی، به عنوان محارب شناخته شده است. در همین راستا نامبرده به ۲۰ سال حبس و تبعید به زندان بندرعباس محکوم شده است. ۳- یک فعال کرد به نام قادر خرامان فرد ساکن مهاباد و ۴۵ ساله به اتهام ارتباط با یکی از احزاب اپوزسیون کرد در مرحلهی تجدید نظر به۴ ماه حبس محکوم گردید. وی که دیروز جهت اطلاع از آخرین وضعیت پرونده به دادگاه مراجعهکرده بود، بازداشت و جهت اجرا به زندان مهاباد برده شد. ۴- غروب روز گذشته بیست ویکم دی ماه سال جاری، پس از پایان یافتن مسابقه بسکتبال بین دو تیم استان کردستان و شهرکرد، در شهر سنندج(سنه) راهپیمایی تعدادی از تماشاگران مسابقه در بیرون استادیوم منجر به برخورد میان مأموران نیروی انتظامی و جوانان شد. این تماشاگران پس از خروج از ورزشگاه، از خیابان استانداری به طرف میدان انقلاب راهپیمایی کرده اند که نیروی انتظامی جهت متفرق کردن این افراد دخالت نموده و این امر باعث بروز درگیری بین مأموران نیروی انتظامی و جوانان شده است که در جریان آن تعدادی نیز بازداشت شدند. ۵- بهمن توتونچی روزنامهنگار در بند کرد، سه روز پیش به بند معتادان در زندان مرکزی سنندج منتقل شدهاست. ۶- نیروهای اماکن نیروی انتظامی شهرستان روانسر با دستور رییس پلیس امنیت اخلاقی فرماندهی روانسر بدون حکم قضایی قاضی با تهدیدات متوالی و بافشارهای متداوم وارد منازل مسکونی شده و اقدام به جمع آوری دستگاهای ماهواره مردم نموده اند. ۷- اداره ثبت احوال شهر نقده از ثبت اسامی کردی برای کودکان خودداری می کند و زمانی که خانواده های کرد قصد دارند که اسامی کردی برای فرزندانشان انتخاب کنند، کارمندان در این اداره اظهار می دارند که بهتر است نام عربی برای فرزندانتان انتخاب کنید نه نام کردی. از سوی دیگر در نامه های رسمی اداری، اسامی کردی به اسامی دیگر تغییر کرده اند.

دوشنبه ۱۲-۰۱-۰۹ ۱- در حالی که پروندهی حبیب الله لطیفی، در مرحلهی تجدید نظر خواهی قرار دارد، وی بهطور ناگهانی به بندهای انفرادی در بازداشتگاه ادارهی اطلاعات سنندج(سنه) منتقل گردیدهاست. ۲- هیأت نظارت بر مطبوعات، دوهفته نامه روژهه لات را برای با ر دوم توقیف کرد. دوهفته نامه کردی ــ فارسی روژهه لات، که حکم توقیف اولیه آن از سوی دیوان عالی کشور نقض و از آبان ماه سال جاری مجدداً در مناطق کردنشین، امکان چاپ و انتشار یافته بود، روز گذشته از سوی هیأت نظارت برمطبوعات، به استناد تبصره ذیل ماده ۱۱ قانون مطبوعات، لغو امتیاز شد. ۳- دو روز پیش از وزارت اطلاعات سنندج(سنه) به خانواده وریا مروتی اطلاع داده شد که روز سه شنبه ۲۳/۱۰/ ۸۷تامبرده در دادگاه انقلاب کرمانشاه(کرماشان) دادگاهی می شود، ای در حالی است که وریا مروتی از ۸آبان ۸۷ در بازداشت وزارت اطلاعات سنندج(سنه) می باشد. وی از نظر جسمانی در وضعیت بسیار بدی به سر می برد و وزارت اطلاعات از بردن وی به مراکز درمانی امتناع می ورزد.

سه شنبه ۱۳-۰۱-۰۹ ۱- وریا اسکندری شهروند کامیارانی، در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج(سنه) به ریاست قاضی بابایی محاکمه گردید و به اتهام خروج غیرقانونی از مرز به تحمل یکسال و نیم حبس تعزیری محکوم شد. ۲- ده تن دیگر از روحانیان اهل سنت در بوکان طی حکم صادره توسط دادگاه به حبس محکوم شدند. این در حالی است که هنوز خبری از سرنوشت دو روحانی اهل سنت ماموستا سیفالله و ماموستا حسین حسینی دستگیر شدگان جوانرود(جوانرو) در دست نیست. ۳- سهیلا کریمی، ۲۰ ساله و فرزند آمر کریمی در شهر جوانرود، به دلیل مشکلات خانوادگی اقدام به خودسوزی نمود. ۴- محمد شریف، وکیل مدافع هانا عبدی و روناک صفازاده، نسبت به انتقال مجدد هانا عبدی که هم اکنون در زندان همدان محبوس است به زندان مشکین شهر ابراز نگرانی کرده و از احضار مجدد روناک صفازاده به دادگاه انقلاب سنندج (سنه) خبر داده است. ۵- ۲۰۰۰ تن از فعالین مدنی با امضای بیانیه ای، خواستار بازنگری در حکم صادره علیه زینب بایزیدی، فعال حوزه زنان کرد شدند.

چهارشنبه ۱۴-۰۱-۰۹ ۱- روناک صفازاده عضو زندانی انجمن زنان آذرمهر کردستان و فعال کمپین یک ملیون امضا بهدادگاه احضار و به اتهام مشارکت در اعتصاب غذای زندانیان کرد تفهیم اتهام شد. ۲- چند تن از اهالی روستای ساروقامیش از توابع شهر بوکان، به نامهای ریبوار بیرامپور، بیژن پژومان، هژار پژومان، اسعد دامنگیر و پیمان علیزاده ساعاتی پس از نیمه شب دو روز قبل از سوی نیروهای حکومتی بازداشت شدند. ۳- یک نفر به نام سید هدایت رحمانی، ۳۰ ساله و ساکن روستای کندولان، که در شهر سقز راننده تاکسی تلفنی بود، به اتهام این که با یکی از مامورین اطلاعات این شهر درگیر شده است، بازداشت شد.

پنج شنبه ۱۵-۰۱-۰۹ ۱- مراسم سالگرد مرگ ابراهیم لطف اللهی، دانشجوی کردی که تحت شکنجه به قتل رسید، در قبرستان بهشت محمدی شهر سنندج (سنه) برگزار گردید. ۲- بیش از سه هفته است که زندانیان زندان مرکزی شهر سنه، ممنوع الملاقات شده اند و مسئولین زندان دلیل این امر را فرار یکی از زندانیان از زندان اعلام کرده اند. زندانیان حتی اجازه ندارند از طریق تلفن با خانواده خود در تماس باشند. در همین حال در این زندان وضعیت جسمی حبیب الله لطیفی، دانشجوی محکوم به اعدام کرد روبه وخامت گذاشته است. ۳- سه نهاد بین المللی حقوق بشری در بیانیه ای مشترک خواستار تبرئه دکتر کامیار و آرش علایی، دو پزشک کرد کرمانشاهی (کرماشانی) پیشگام در مبارزه با ایدز شدند که از ماه ها پیش در تهران در بازداشت به سر می برند. ۴- پس از ۱۸ روز از زمان دومین حمله قلبی محمدصدیق کبودوند، پزشک متخصص قلب و عروق به زندان اوین مراجعه کرد و پس از معاینه اولیه نارسائی قلبی ایشان را مورد تایید قرار داد.

جمعه ۱۶-۰۱-۰۹ ۱- سه تن از ساکنین روستای تالاو، در توابع مهاباد، عصر روز یکشنبه از سوی اطلاعات این شهر بازداشت شده اند. اسامی این افراد عبارت است از: امیر سلطان تلخاب، فرزند محمد ۲۳ ساله و صاحب همسر و فرزند، ریبوار احمدزاده، فرزند رحیم، ۲۴ ساله و صاحب همسر و فرزند و حمزه حسن زاده، فرزند معروف، ۲۴ ساله. ۲- جمهوری اسلامی ایران در سطح استان کردستان، به صورت رسمی اعلام نموده است لازم است که ساکنین شهرهای این استان، به این بهانه که گویا بیشتر اسامی مردم در کردستان ایران، نامناسب و مبهم هستند، ، اسامی خود را تغییر دهند. ۳- نماینده مجلس از شهر سنندج(سنه)، جمهوری اسلامی ایران را متهم می کند که کارمندان توانای کرد را از ادارات و سازمانهای دولتی در کردستان ایران اخراج کرده و به جای آنها از افراد ناتوان و از ملتهای دیگر ایران را جایگزین می کند. ۴- تعدادی از زندانیان سیاسی زندان ماکو در اعتراض به شرایط بد زندان و همچنین محکوم به اعدام شدن دو تن از زندانیان سیاسی این زندان اقدام به اعتراض توام با اعتصاب غذا نموده اند. ۵- جواد علیزاده فعال مدنی و دانشجوی اخراج شدهی حقوق بشر پس از آن که در مراسم اولین سالگرد مرگ مشکوک ابراهیم لطف اللهی که در گلزار بهشت محمدی سنندج(سنه) برگزار شد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدهاست. از سوی دیگر در پی انتشار خبر برگزاری مراسم سالگرد فوت ابراهیم لطف اللهی، فشارها بر اعضای اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کورد از جانب نهادهای امنیتی تشدید گردید. در همین زمینه و به نقل از منابع نزدیک به اتحادیه روز چهارشنبه اسعد باقری دبیر اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کورد و دلیر اسکندری، مسئول شورای هماهنگی اتحادیه به جلسه اضطراری شورای تامین شهر سنندج(سنه) فراخوانده شدند. ۶- یک زندانی مهابادی به نام دلشاد خضر دشتی که هم اکنون دوران محکومیت خود را سپری می کند، از ناراحتی ستون فقرات رنج می برد.

شنبه ۱۷-۰۱-۰۹ ۱- وضعیت جسمی رحمان رحیم پور، دانشجوی کرد دربند، وخیم گزارش می شود. رحمان رحیم پور دانشجوی کرد رشته مهندسی کشاورزی دانشگاه ارومیه، روز شنبه مورخه ۱۸ آبان ماه در یکی از خیابانهای شهر ارومیه توسط ماموران امنیتی بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل گردید. ۲- نیروهای انتظامی روز پنج شنبه در حوالی رودخانه تهێت، در منطقه سردشت به یک اتومبیل کاسبکاران حمله کرده و در نتیجه مقدار زیادی از مواد سوختی در یکی از اتومبیلها آتش گرفته و کاسبکاران متحمل خسارات فراوانی می شوند. ۳- نیروهای انتظامی در سردشت و در نزدیکی روستای پردانه به کاسبکاران کرد حمله کرده و به موجب این تیراندازی، یکی از کاسبکاران به سختی مجروح شده است. همچنین خسارات مالی زیادی به کاسبکاران وارد شده است. ۴- خانواده های ۲۰ نفر از تماشاچیان بازداشت شده دیدار روز شنبه ۲۱ دیماه دیدار بستکبال بین تیمهای هیات بستکبال شهرکرد و تراکتور سازی سنندج(سنه) خواهان آزادی فرزندان جوانانشان شدند. ۵- نیروهای انتظامی در ۵ کیلومتری محور سقز- بانه و در نزدیکی روستای سبدلو، تعدادی از کاسبکاران کرد را مورد هدف گلوله قرار داده و در نتیجه میان نیروهای انتظامی و کاسبکاران درگیری به وقوع پیوسته است. پس از گذشت چند روز از این درگیری، نیروهای اداره اطلاعات سقز، چند تن از شهرندان این شهر به نامهای حسین رحیمی و طاهر معروفیان را به اتهام شرکت در این درگیری بازداشت نموده اند.

یکشنبه ۱۸-۰۱-۰۹ ۱- زینب جلالیان ۲۷ ساله، اهل شهرستان ماکو به اعدام محکوم شد. بنا بهاعلام خانوادهی زینب جلالیان، وی حدود ۸ ماه پیش در شهر کرمانشاه(کرماشان) توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بهاطلاعات سپاه پاسداران منتقل شد، تاکنون نیز اطلاعی از سرنوشت وی در دست نبودهاست. ۲- علی حیدریان و فرزاد کمانگر از زندان رجایی شهر و فرهاد وکیلی از زندان اوین به دادسرای عمومی تهران جهت تفهیم اتهام جدید منتقل شدند. ۳- منصور بایزیدی از شهروندان مهابادی، روز شنبه بنا به احضار نیروهای امنیتی در اماکن عمومی حضور یافته و بعد از چند ساعت بازجویی وی را متعهد کردند که روز یکشنبه مجددا در این مرکز حضور یابد.

دوشنبه ۱۹-۰۱-۰۹ ۱- یک شهروند کرد اهل اشنویه(شنو) به نام جعفر اسماعیل نژاد به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کرد از سوی دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس است.

سه شنبه ۲۰-۰۱-۰۹ ۱- نویسنده کرد، عباس جلیلیان معروف به آکو، در شهر اسلام آبادغرب واقع در استان کرمانشاه(کرماشان)، از سوی اداره اطلاعات بازداشت شد. در حین بازداشت عباس جلیلیان، نیروهای اطلاعات شماری از کتب و کامپیوتر نامبرده را با خود برده اند و پدر وی نیز از سوی سربازان گمنان امام زمان، مورد ضرب و شتم و بی احترامی قرار گرفته است. ۲- دستفروشان ایلام در میدان ۲۲ بهمن و خیابانهای اطراف آن با نیروهای سرکوبگر انتظامی درگیر شدند. ۳- مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد که برادران علایی، جزو متهمان براندازی نرم هستند. ۴- چهل تن از دست اندرکاران مطبوعات لغو امتیاز وتوقیف شده در کردستان با صدور بیانیه ای تاکید نمودند که مقاومت و مبارزه در کنار قلمها برای دستیابی به آزادی را ادامه می دهند. این بیانیه در پی توقیف دوهفته نامه روژهه لات صادر شد.

چهارشنبه ۲۱-۰۱-۰۹ ۱- نیروهای انتظامی ۳ جوان کرد که قصد عبور از مرزهای کردستان ایران و ترکیه را داشتند توسط نیرهای نظامی ایران هدف قرار گرفتند که به کشته شدن یکی از آنها انجامید. ۲- نیروهای انتظامی رژیم یک کاسبکار دیگر کرد به نام افسر خلیلی، ۲۵ ساله و اهل روستای گزه ره ش از توابع سلماس را مورد هدف قرار دادندو نامبرده به دلیل جراحات وارده جان خود را از دست داد. در همین حمله یک جوان دیگر کرد به نام شیرزاد به سختی مجروح شده است. ۳- با حکم دادگاه انقلاب اسلامى، دکتر آرش و کامیار علایى به اتهام ارتباط با پرونده موسوم به «براندازى نرم در ایران» به شش و سه سال زندان محکوم شدند. ۴- روز جمعه مورخه ۲۷ دیماه سال جاری، نیروهای امنیتی با مراجعه به روستاهای الک و ماراب شهرستان کامیاران اقدام به تفتیش چند منزل و بازداشت سه شهروند به نامهای، محمود یوسفی فرزند علی اکبر ۴۴ ساله، غلامعلی یوسفی ۳۱ ساله فرزند ولی و حمزه یوسفی ۲۱ ساله می نمایند. ۵- دو شهروند کرد به نامهای اهون مراد ویسی و بهروز ریشه صاحب که سال گذشته توسط اداره اطلاعات شهر سنندج(سنه) بازداشت شده و بعد از مدتی با قرار وثیقهآزاد شدهبودند، از طرف شعبه یک دادگاه انقلاب شهر سقز با اتهام همکاری با یکی از احزاب کردی به یک سال زندان محکوم شده بودند که توسط دادگاه تجدید نظر استان کردستان تایید و به نامبردگان ابلاغ شده است.

پنج شنبه ۲۲-۰۱-۰۹ ۱- روزنامه نگار کرد کمال شریفی به۳۰ سال زندان محکوم شد. دادگاهانقلاب شهر سقز در نامهای بهوکیل کمال شریفی روزنامهنگار و فعال سیاسی اعلام کرده که این دادگاه او را به۳۰ سال زندان محکوم کردهاست. ۲- جمهوری اسلامی ایران، امروز نیز به شدت مناطق کوهستانی قندیل را توپباران نمودند. در توپباران امروز روستاهای سهنگهسهر، شههید هاروون، دوڵهکۆکێ و به ویژه روستاهای شیناوی و رهزگهو مارهدو و چند منطقه دیگر را هدف قرار دادند. ۳- احسان فتاحی اهل کرمانشاه(کرماشان) که ۹ ماه پیش توسط نیروهای اطلاعات دستگیر شدهبود، به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپزیسیون کرد به اعدام محکوم شد. نامبرده پیشتر از طرف قاضی بابایی، قاضی دادگاه انقلاب شهر سنندج(سنه) به ۱۰ سال زندان و تبعید به شهر رامهرمز محکوم شده بود، وی که اکنون در زندان مرکزی شهر سنندج(سنه) به سر می برد، در پی درخواست اداره اطلاعات، حکمش به اعدام تغییر کرده است. هر لحظهاحتمال اجرای این حکم وجود دارد.

جمعه ۲۳-۰۱-۰۹ ۱- به علت بیتوجهی و سهل انگاری مسئولان دانشگاه ارومیه، دختردانشجوی کرد کرمانشاهی (کرماشانی) به نام سمیه عزتی جان خود را از دست داد. ۲- ماموران انتظامی شهر “پاوه” در سطح وسیعی با یورش به منازل مردم این شهر اقدام به جمع آوری گیرنده های ماهوراه ای نموده اند. در جریان این اقدام، ماموران انتظامی اقدام به آزار و اذیت صاحبان گیرنده های ماهواره ای نموده و شمار زیادی گیرنده را جمع آوری کرده اند. از شهر نودشه نیز خبر می رسد که ماموران نیروی انتظامی در این شهر نیز دست به اقدام مشابهی زده و شمار زیادی گیرنده ماهواره ای را جمع آوری نموده اند. ۳- تمامی کارگران سد چپراباد اشنویه از ۳ روز پیش دست به اعتصاب زدهاند. این کارگران حقوق ۳ ماه خود را تاکنون دریافت نکرده و اعلام کرده اند تا موقع دریافت حقوق کامل خود به سر کارهایشان بر نمی گردند. ۴- دو فعال کارگری عضو شورای زنان در سنندج، به نامهای پدرام نصراللهی و برهان سعیدی توسط نیروهای حکومتی بازداشت شدند. ۵- جلال صوفی زندانی مهابادی، که هم اکنون دوران محکومیت خود را سپری می کند، از ناراحتی کلیه رنج می برد و نیاز به مداوای پزشکی در خارج از زندان دارد. صوفی که حدود دو ماه است در زندان مهاباد بسر می برد، از سوی دادگاه انقلاب این شهر، به اتهام همکاری با یک حزب مخالف به ۲۴ ماه حبس محکوم شده است، که ۶ ماه آن تعزیری و ۱۸ ماه آن به مدت ۳ سال تعلیق می باشد.

شنبه ۲۴-۰۱-۰۹ ۱- فعال سیاسی کرد احسان فتاحیان اهل کرمانشاه کهنهماه پیش از سوی نیروهای امنیتی در شهر کامیاران دستگیر شدهبود، در دادگاه تجدید نظر استان کردستان بهاعدام محکوم شد. اتهام این فعال سیاسی محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزسیون فعال در کردستان اعلام شده و بهگفتهی آگاهان پرونده، هر لحظهامکان اجرای حکم احسان فتاحیان وجود دارد و جان وی شدیدا در خطر است. ۲- یک جوان کرد در شهر سلماس به ننام سنجاب مامه دی از سوی نیروهای اطلاعات بازداشت شده است و تاکنون از سرنوشت وی هیچ اطلاعی در دست نیست. ۳- یک شهروند بوکانی به نام یوسف رحمانی پور توسط نیروهای امنیتی در بوکان بازداشت و روانه زندان گردید. نامبرده که اوایل دیماه سال جاری به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف بازداشت شده، در چند روز اخیر به زندان مهاباد منتقل گردیده است. ۴- تعدادی از دانشجویان کرد در دانشگاه های تهران و فعالین سیاسی و مدنی کرد با صدور بیانیه ای بازداشت جواد علیزاده، فعال حقوق بشر را محکوم کردند. ۵- جمهوری اسلامی ایران با هدف از بین بردن زبان و فرهنگ کردی در شهرهای استان کرمانشاه (کرماشان)، دستور داده است که اداره ثبت احوال از ثبت اسامی کردی برای کودکان خودداری کند.

یکشنبه ۲۵-۰۱-۰۹ ۱- یکی از شهروندان سنندجی(سنه یی) به نام “فتح الله صفاری”، ۵۰ ساله، از سوی نیروهای اطلاعات در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال داده شد. ۲- یک زندانی اهل بوکان به نام محمد صالح کویخاشیره، صبح روز گذشته از زندان مهاباد به زندان لاهیجان تبعید گردید. نامبرده به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف، از سوی دادگاه انقلاب مهاباد به تحمل ۸ سال تبعید در زندان شهرستان لاهیجان محکوم شده است.

دوشنبه ۲۶-۰۱-۰۹ ۱- اهالی یک روستای کردنشین در سلماس علی رغم اعتراضات رسمی نسبت بهتداوم فشارهای سپاه پاسداران، همچنان بهصورت پی در پی و برنامهریزی شدهمورد آزار، شکنجهو رفتارهای غیر قانونی از جانب این نیروها قرار میگیرند. ساعت ۸ صبح روز شنبهگذشته مامورین اطلاعاتی وابستهبهنیروی زمینی سپاه پاسداران پس از محاصرهی روستای خورخورا از توابع شهر سلماس بهمنزل یکی از اهالی یورش بردهو یک شهروند کرد بهنام سید طاهر محمدی ۳۸ سالهفرزند سید صالح را بازداشت نمودند. این در حالی است کهطی چند روز گذشتهنیز بههمین نحوه۶ تن دیگر از اهالی توسط نیروهای اطلاعات سپاه دستگیر شدهاند کهاسامی آنان بهقرار ذیل است: داوود پاشایی ۳۲ سالهفرزند پاشا، داریوش پاشایی ۲۹ سالهفرزند پاشا، امیر احمدی ۲۴ سالهفرزند علی، سامان لاقیدی ۲۵ سالهفرزند مولود، جمهور پاشایی ۲۴ سالهفرزند محمود، محمود حسنی ۴۷ سالهفرزند. ۲- فعال فرهنگی شهر مهاباد بنام امیر مصباح قاضی توسط اداره اطلاعات این شهر دستگیر و جهت بازپرسی به سلولهای انفرادی اداره اطلاعات انتقال داده شد. ۳- دو دانشجوی کرد بهنامهای رحیم محمدی و محمد صادقی و جوانی ۱۸ ساله دیگر بنام بهزاد در شهر روانسر دستگیر شده اند. ۴- دانشجوی کرد، وریا مروتی روز گذشته از سوی شعبه دادگاه انقلاب سنندج(سنه) محاکمه شد. این محاکمه بدون حضور وکیل برگزار شد و تا کنون رای دادگاه نیز صادر نشده است. ۵ یک دختر مهابادی به نام بیان چوارگوشه، ساکن محله میدان شوش، اقدام به خودسوزی کرد. علت این خودسوزی مشکلات خانوادگی عنوان شده است. ۶- نیروهای انتظامی در شهر سنندج(سنه) به دستفروشان این شهر حمله کردهاند. دیروز عصر ساعت ۶ بعد از ظهر در خیابان فردوسی نیروهای انتظامی به دستفروشان حمله و تعدادی را نیز دستگیر کردند.

سه شنبه ۲۷-۰۱-۰۹ ۱ یک کاسبکار دیگر در شهر مهاباد بازداشت شد. عصر روز شنبه چند مسئول اداره اطلاعات مهاباد به محل کسب شخصی به نام علی روراستی، ۶۰ ساله و پدر ۴ فرزند مراجعه کرده و پس از تفتیش مغازه وی، نامبرده را بازداشت و به اداره اطلاعات شهر مهاباد منتقل می کنند. ۲- یک وبلاگ نویس کرد در شهر جوانرو در شرق کردستان، بازداشت شد. “امید ولیزاده ” نویسنده وبلاگ جوانرود نیوز و فعال سیاسی ساکن شهر جوانرو شب گذشته توسط مامورین حفاظت اطلاعات این شهر دستگیر و روانه زندان شد. ۳- کارگران شهرداری کرمانشاه(کرماشان) بخاطر دریافت نکردن حقوقشان دست به اعتصاب غذا زدند. در منطقهء ۱ شهرداری کرمانشاه(کرماشان) محلهء ۶ بهمن، کارگران درمقابل شهرداری این منطقه دست بهاعتصاب غذا در اعتراض بهانجام نگرفتن خواستهایشان از طرف مسئولان شهرداری زدند.

چهارشنبه ۲۸-۰۱-۰۹ ۱- تنها طی چند روز اخیر ۷ نفر از سوی نیروهای اطلاعات بازداشت شده اند. فردی به نام فایق روراست به همراه خاله خود به نام هاجر روراست، صبح روز گذشته در منزل شخصی خود در مهاباد از سوی مسئولین اطلاعات بازداشت شدند. طبق خبرهای رسیده، کامپیوتر و کتابهای نامبرده ضبط شده اند. از سوی دیگر، سه روز پیش در شهر مهاباد فردی به نام ابراهیم قادرپور اقدم، راننده تاکسی به اداره تاکسیرانی این شهر فراخوانده شد و در آنجا از سوی نیروهای اطلاعات بازداشت شد که تاکنون هیچ اطلاعای از سرنوشت نامبرده در دست نیست. همچنین ۳ تن از اهالی روستای قم قلعه از توابع مهاباد بازداشت شدند. این سه تن به نامهای هیوا پورمند فرزند محمد، وهاب فتاحی فرزند فتاح و جلال عزیزمرادی فرزند حسین، طی روزهای اخیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

پنج شنبه ۲۹-۰۱-۰۹ ۱- یک زن ۵۰ ساله به نام رابعه در شهر خوی بازداشت شده است. از سرنوشت وی هیچ اطلاعی در دست نیست. ۲- حکومتهای ترکیهو ایران جهت تغییر مسیر آبهای کردستان، ۱۱ سد را در مسیر رودخانههای کردستان احداث میکنند. از این تعداد آب بند، ۶ سد در مناطق مرزی جنوب کردستان و ترکیهو ۵ سد دیگر در مناطق مرزی جنوب کردستان و ایران قرار گرفتهاند.

جمعه ۳۰-۰۱-۰۹ ۱- عصر روز گذشته، نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران، با هدف بستن مرز دهشتی خانێ به منطقه سردشت و از آنجا نیز به این مرز رفتند. نیروهای سپاه پاسداران با هدف بستن دروازه مرز دهشتی خانێ به این منطقه رفته اند. در همین حال با حمله به کاسبکاران، شش نفر را مجروح کرده چندین اتومبیل را نیز آتش زده اند. همچنین چند راس دام و چهارپا نیز در این حملات تلف شده اند. مجروحین این حملات از سوی مردم منطقه به بیمارستان سردشت و ارومیه منتقل شده اند. ۲- حکم اعدام شورش مهدی خانی فعال مذهبی کرد که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، پیشتر توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب شهر سنندج به اعدام محکوم شده بود، در دادگاه تجدید نظر استان کردستان تایید شد. ۳- آموزشگاه زبان کردی شهر قروه کماکان پلمپ می باشد. به گفته خاتون حبیبی، مدیر این آموزشگاه، از مدتها پیش برگزاری کلاسهای آموزشی کردی از سوی برخی نهادها دولتی با ممنوعیت مواجه شد. پیگیری و تلاشهایمان را برای برگزاری مجدد این کلاسها شروع نموده ایم اما تاکنون نتیجهای در بر نداشته است.

شنبه ۳۱-۰۱-۰۹ ۱- مهرداد کمانگر، برادر فرزاد کمانگر معلم محکوم به اعدام به دلیل اطلاع رسانی وضعیت برادر خود و گفتگوی رسانه ای و همچنین شرکت در راهپیمایی مردم کامیاران در حمایت از برادر محکوم به اعدام خود با شکایت وزارت اطلاعات توسط دادگاه عمومی و انقلاب کامیاران به تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم عمومی متهم گردید. منابع

۱.آژانس خبری فرات ۲.مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۳.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۴.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۵.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۶.خبرگزاری مکریان نیوز ۷.خبرگزاری مکریان نیوز ۸.جمعیت حقوق بشر کرد در اروپا ۹.خبرنامه امیرکبیر ۱۰.وب سایت روژهه لات ۱۱.آژانس ایران خبر ۱۲.خبرگزاری دیدهبان حقوق بشر کردستان ۱۳.خبرگزاری دیدهبان حقوق بشر کردستان ۱۴.آژانس ایران خبر ۱۵.آژانس کردنیوز ۱۶.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۷.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۸.خبرگزاری دیدهبان حقوق بشر کردستان ۱۹.آژانس ایران خبر ۲۰.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۲۱.فعالین حقوق بشر ودمکراسی در ایران ۲۲.آژانس مکریان نیوز ۲۳.خبرگزاری دیدهبان حقوق بشر کردستان ۲۴.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۲۵.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۲۶.وب سایت روژهه لات ۲۷.وب سایت روژهه لات ۲۸.آژانس ایران خبر ۲۹.آژانس ایران خبر ۳۰.سایت روژهه لات ۳۱.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۳۲.آژانس خبری موکریان ۳۳.آژانس خبری موکریان ۳۴.آژانس خبری فرات نیوز ۳۵.انجمن زنان آذرمهر کردستان ۳۶.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۳۷.آژانس ایران خبر ۳۸.سایت دانشجویان کرد ۳۹.رادیو فردا ۴۰.مرکز خبر نوروز تی وی ۴۱.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۴۲.خبرگزاری جوانرو نیوز ۴۳.سازمان دیدبان حقوق بشر ۴۴.مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۴۵.خبرگزاری دیدهبان حقوق بشر کردستان ۴۶.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۴۷.مرکز خبر نوروز تی وی ۴۸.سایت سازمان گزارشگران بدون مرز ۴۹.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۵۰.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۵۱.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۵۲.آژانس خبری موکریان ۵۳.جمعیت حقوق بشر کرد در اروپا ۵۴.مرکز خبر نوروز تی وی ۵۵.وب سایت روژهه لات ۵۶.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۵۷.وب سایت هفته نامه روژهه لات ۵۸.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۵۹.مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۶۰.آژانس خبری موکریان ۶۱.مرکز خبر نوروز تی وی ۶۲.روزنامه الکترونیکی روز ۶۳.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۶۴.انجمن زنان آذرمهر کردستان ۶۵.آژانس خبری موکریان ۶۶.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۶۷.سایت دانشجویان کرد ۶۸.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۶۹.رادیو فردا ۷۰.سازمان حقوق بشر کردستان ۷۱.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۷۲.خبرگزاری فارس نیوز ۷۳.آژانس کردنیوز ۷۴.مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۷۵.سایت دانشجویان کرد ۷۶.آژانس خبری موکریان ۷۷.جمعیت حقوق بشر کرد در اروپا ۷۸.وب سایت بیوران ۷۹.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۸۰.خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان ۸۱.سایت روژهه لات ۸۲.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۸۳.مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۸۴.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۸۵.آژانس خبر موکریان ۸۶.جمعیت حقوق بشر کرد در اروپا ۸۷.آژانس ایران خبر ۸۸.خبرگزاری فارس ۸۹.جمعیت حقوق بشر کرد در اروپا ۹۰.خبرگزاری فرات نیوز ۹۱.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۹۲.رادیو فردا ۹۳.فعالان حقوق بشر در ایران ۹۴.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۹۵.کمپین پشتیبانی از روزنامهنگار کرد کمال شریفی ۹۶.مرکز خبر نوروز تی وی ۹۷.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۹۸.خبرنامه امیرکبیر ۹۹.جمعیت حقوق بشر کرد در اروپا ۱۰۰.آژانس ایران خبر ۱۰۱.آژانس موکریان نیوز ۱۰۲.جمعیت حقوق بشر کرد در اروپا ۱۰۳.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۰۴.مرکز خبر نوروز تی وی ۱۰۵.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۰۶.سایت دانشجویان کرد ۱۰۷.مرکز خبر نوروز تی وی ۱۰۸.سایت روژهه لات ۱۰۹.آژانس موکریان نیوز ۱۱۰.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۱۱.سایت روژهه لات ۱۱۲.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۱۳.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۱۴.جمعیت حقوق بشر کرد در اروپا ۱۱۵.آژانس ایران خبر ۱۱۶.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۱۷.وبلاگ جوانرو نیوز ۱۱۸.کوردستان و کرد نیوز ۱۱۹.آژانس موکریان نیوز ۱۲۰.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۲۱.خبرگزاری فرات ۱۲۲.کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۲۳.خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان ۱۲۴.سازمان حقوق بشر کردستان ۱۲۵.مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن, ۱۳۸۷ ۸:۴۰ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

بی اعتمادی ۸۰ درصد مردم نسبت به نظام حاکم گویای آن است که حکومت با همین سیاست ها و برنامه ها که علیه مصالح ملی و منافع مردم است ، پیش می راند. از این رو برای نجات کشور راهی جز ایستادن در کنار….

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

جمهوری اسلامی اکنون در شرایطی قرار دارد که ادامۀ وضع موجود بدون تغییرات در ساختار نظام هر روز سخت‌تر می‌شود. پروسه و روند تحولات تاکنونی و تجربه نشان میدهد که انتظار هیچ تغییر مثبتی از حکومت به شکل امروزی آن برای بهتر شدن اوضاع کشور متصور نیست، بلکه برعکس وضع بدتر از امروز خواهد شد. از این‌ رو عدم شرکت در انتخابات، آغاز راهی دشوار برای فشار مدنی بیشتر مردم به نظام برای تغییرات است. تنها نافرمانی مدنی و اعتراضات گسترده، یک‌پارچه و متحد مردم در مقیاس وسیع است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در برابر پرسش سخت تن دادن به خواست مردم، یا سرنوشتی نا معلوم و تلخ برای خودش قرار دهد.

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

ما خواهان توقف، ممنوعیت و لغو صدور و اجرای احکام اعدامیم! تنها با اعتراض گستردۀ مردمی و مبارزات پی‌گیر جامعۀ مدنی می‌توان صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف  و در راستای ممنوعیت و لغو اعدام از قوانین کشور گام برداشت.

سلطه بدون هژمونی

در چنین شرایطی ، مشارکت نصف و نیمه اصلاح طلبان و میانه روها در کلان شهرها ، راه به جایی نخواهد برد . مقاله انتقادی تند محمد قوچانی خطاب به حزب اتحاد ملت و تاکیدش بر لزوم ” اصلاح اصلاحات ”  هم چیزی بیش از مرثیه زود هنگام  شکست اصلاح طلبان ، در این انتخابات نیست.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

سلطه بدون هژمونی

هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان اکثریت خاطی برنامە سازمان

۲۹ بهمن روز ستایش زن در فرهنگ ایران