سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۳:۴۶

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۳:۴۶

“نقض حق آزادی بیان و تشکل در ایران”

گزارش دومین رویداد جانبی نهاد غیر دولتی سودویند در نشست بیست و نهم شورای حقوق بشر به همراه عکس و ویدیو سخنرانی ها جهت انتشار عرضه می گردد.


آزادی بیان از جمله پیش‌شرط‌های یک جامعه آزاد و دمکرات به شمار می‌آید و در مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر به آزادی بیان برای تک تک افراد جامعه و منع سرکوب سیستماتیک آزادی بیان توجه ویژه‌ای شده است. 
اما سرکوب هر روزه روزنامه‌نگاران و تعطیلی مطبوعات در جمهوری اسلامی به امری روزمره تبدیل شده است و صدها روزنامه‌نگار و فیلم‌ساز و فعال عرصه مطبوعات یا به زندان افتاده یا مجبور به خانه نشینی و ترک کشور شده اند. سانسور و خود سانسوری در بین اهل قلم آنها را از فضای مستقل مطبوعات دور کرده است. از این رو نهاد غیر‌دولتی سودویند در دومین رویداد موازی نشست شورای حقوق بشر با نگاه کوتاهی به فشار بر وکلا در ایران اقدام به برگزاری نشستی با موضوع سرکوب آزادی بیان و آزادی مطبوعات کرد، که این رویداد با حضور بسیاری از فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران در روز پنجشنبه ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد ۹۴) برگزار شد. 

نخستین سخنران این نشست«شیرین عبادی» حقوقدان نام آشنای ایرانی با پیام ویدیویی در این جلسه شرکت کرد. این برنده جایزه صلح نوبل (در سال ۲۰۰۳ میلادی) استقلال قوا و استقلال قوه قضاییه را از اصول اصلی دموکراسی قلمداد کرد و تاسف خود را از این که  این اصل در ایران رعایت نمی شود را ابراز داشت. او همچنین دادگاه‌ها و به ویژه دادگاه‌های انقلاب را شعبه‌ای از وزارت اطلاعات نامید. شیرین عبادی در ادامه ابراز داشت که یکی از موکلان‌اش در جریان یکی از بازجویی‌ها در وزارت اطلاعات برای کم کردن مدت حبس خود به آنها قول‌هایی داد، که در پایان نه تنها این اتفاق رخ نداد، بلکه میزان حبس افزایش نیز یافت. در این بازجویی‌ها هیچ‌گاه وکلای متهمان حضور نداشته و این وجاهت قانونی ندارد در مورد وکلای در بند که رد صلاحیت شدند و در زندان افتادند. چون مورد و شوق دستگاه قضایی نبودند. این نویسنده و مدرس ایرانی در پایان از محمد مقیمی وکیل آتنا فرقدانی قدردانی نمود و همچنین اظهار داشت دست کم شصت وکیل تا کنون تنها به دلیل دفاع از موکلان خود به زندان افتاده‌اند. 

سخنران دوم در این نشست «کیانوش توکلی» مدیر مسوول ایران گلوبال سخنان خود را با نقش کلیدی مسوولان نظام در سانسور و رتبه هفتم جهان در ایجاد محدودیت برای روزنامه‌نگاران آغاز کرد.

کیانوش توکلی از نقش منفی دولت آقای روحانی در آزادی مطبوعات نیز سخن گفت و افزود که ایران بزرگترین زندان برای روزنامه‌نگاران است. او به جنبه‌های سانسور در ایران پرداخت و به خود سانسوری روزنامه‌نگاران اشاره کرد.

مدیر مسوول ایران گلوبال در مورد فیلترینگ گفت که هم اکنون هفت هزار سایت و وبلاگ فیلتر شده در ایران وجود دارد. و کاربران از طریق فیلتر‌شکن به سختی می‌توانند به این سایت‌ها دسترسی داشته باشند.

او در پایان گفت که پهنای باند در ایران برابر با پهنای باند دو دانشگاه در سوئد است و اشکال اصلی از نظر ایشان نبود رقابت سالم و دولتی بودن این خدمات در ایران است و دولت نیز با فیلتر کردن این پهنای باند اندک دسترسی آزاد به اطلاعات را محدود‌تر کرده است. او به مشکلات دانشجویان برای یافتن مقالات و تحقیق‌ها نیز اشاره کرد. 

سومین سخنران این رویداد «رضوان مقدم» با اشاره به نقش جمهوری اسلامی در سرکوب و نقض حقوق زنان در ایران سخنان خود را آغاز کرد.  

این فعال حقوق زنان وعده‌های جمهوری اسلامی را در مورد معیشت و رفاه اجتماعی برای زنان را بی پایه و اساس خواند و گفت: هم اکنون ایران زندان بزرگی از لحاظ اجتماعی و اقتصادی برای زنان به شمار می‌آید و این محدودیت‌ها نه تنها برای زنان فعال، بلکه برای زنان عادی جامعه نیز این محدودیت‌ها وجود دارند در ایران مردان بنیادگرای مذهبی که میانگین سن آنها بالاتر از از هفتاد و پنج سال است. به دادن فتواهای دینی و دستور‌العمل‌ها افراد نا‌آگاه را ترغیب می‌کنند که برای تنبیه زنان از روش‌های گوناگونی عمل کنند.

او به رخ‌دادهای اسید‌پاشی اصفهان و شهرهای دیگر نیز اشاره کرد که تنها بهانه آن بدحجابی آنان بود که اگر آگاه‌سازی فعالان حوزه زنان نبود هیچ مشخص نبود که چندین زن دیگر قربانی تندروی این افراد می‌شدند. او در مورد فشار بر علیه زنان پیشرو جامعه مانند روزنامه‌نگاران دربند و فعالان مدنی زن در چند ماه گذشته و یادآوری اسامی تعدادی از آنها مانند سلماز الیکدر در هفته گذشته بازداشت شد و مینو مرتاضی لنگرودی از فعالان زن در حوزه حقوق بشر و فرشته طوسی و عده ای دیگر از فعالان زن که تنها اتهام آنها دفاع از حقوق مدنی زنان بوده پرداخت.

مقدم از محدودیت های زنان در حضور به ورزشگاه سخن گفت و افزود که حتی تلاش برای تحقق جامعه مدنی در جمهوری اسلامی نیز جرم است و اتهام خانم نرگس محمدی نیز تلاش برای تحقق جامعه مدنی است.

از دیگر محدودیت‌ها در حوزه زنان نبود رسانه‌های مستقل در این زمینه است.

رضوان مقدم در پایان افزود که در مورد سایت‌های مستقل زنان در فضای مجازی نیز همچنان فیلترینگ این سایت‌ها موجب عدم دسترسی زنان به این گونه سایت‌ها می‌شود. هدف اصلی فیلتر شدن این سایت‌ها جلوگیری بانوان از داشتن و دانستن حقوق خود عنوان شد. او همچنین اظهار داشت که بیش از بیست سال است از دیدن و مسابقات ورزشی محروم‌اند.

چهارمین سخنران «احمد جلالی فراهانی» از روزنامه نگاران و فیلم سازان تبعیدی در دانمارک با موضوع چگونگی سانسور در ایران در این نشست حضور یافت.

احمد جلالی فراهانی ده دقیقه از فیلم ساخته شده خود به نام «ما روزنامه نگار هستیم» را برای حضار نمایش داد و گفت: محوریت این فیلم بر مبنای محدودیت و عملکرد سانسور در ایران است.

او پس از پایان قسمتی از فیلم به مشکلات روزنامه‌نگاران و خواندن نامه ی گروهی، جمعی از روزنامه نگاران پرداخت.

او گفت تعدادی از روزنامه نگاران در نامه خود از خانه نشینی و ترک کشور بر اثر فشارها و سانسورها سخن گفته‌اند و این که  در جمهوری اسلامی رسانه‌ها در خدمت حاکمیت هستند و هر شب ترس از بازداشت توسط نیرو های حکومتی دارند.

 

“همه حقوق بشر برای همه در ایران”

www.Iranhrc.org

 

در زیر گزارش دومین رویداد جانبی نهاد غیر دولتی سودویند در نشست بیست و نهم شورای حقوق بشر به همراه عکس و ویدیو سخنرانی ها جهت انتشار عرضه می گردد.

خواهشمندیم در انتشار اخبارکنشگران حقوق بشر در شهر ژنو ما را یاری رسانید. از حمایت و همراهی تان بی نهایت سپاسگزاریم.

لینک تصویری سخنرانی ها:

https://www.youtube.com/watch?v=Vx5obzgKR7E

https://www.youtube.com/watch?v=FqCH17Q1wEg

https://www.youtube.com/watch?v=sW-MtD9RK04

https://www.youtube.com/watch?v=f4r-KIrgisc

تاریخ انتشار : ۳ تیر, ۱۳۹۴ ۱۰:۵۹ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

#تنها_صداست_که_می_ماند

ظهر بود، فنجان چای را که گذاشتم کنار کامپیوتر، چشمم افتاد به آفتاب پشت پنجره… از بعضی خاطره ها، هزار بار هم که فرار کنی، مثل بَختک چسبیده اند به ذهنت و دست از کنج قلب و روحت برنمیدارند….

آفیش سرخ

نه خواهان شکوه بودید، نه خواهان اشک،

نه خواهان آوای ارگ‌ها، نه دعا برای مردگان،

آنک یازده سال، وه چه زود می‌گذرد، یازده سال،

زانگاه که سلاح برگرفتید،

مرگ  نمی‌زداید از خاطر، چشمان پارتیزان!

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

بی اعتمادی ۸۰ درصد مردم نسبت به نظام حاکم گویای آن است که حکومت با همین سیاست ها و برنامه ها که علیه مصالح ملی و منافع مردم است ، پیش می راند. از این رو برای نجات کشور راهی جز ایستادن در کنار….

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

جمهوری اسلامی اکنون در شرایطی قرار دارد که ادامۀ وضع موجود بدون تغییرات در ساختار نظام هر روز سخت‌تر می‌شود. پروسه و روند تحولات تاکنونی و تجربه نشان میدهد که انتظار هیچ تغییر مثبتی از حکومت به شکل امروزی آن برای بهتر شدن اوضاع کشور متصور نیست، بلکه برعکس وضع بدتر از امروز خواهد شد. از این‌ رو عدم شرکت در انتخابات، آغاز راهی دشوار برای فشار مدنی بیشتر مردم به نظام برای تغییرات است. تنها نافرمانی مدنی و اعتراضات گسترده، یک‌پارچه و متحد مردم در مقیاس وسیع است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در برابر پرسش سخت تن دادن به خواست مردم، یا سرنوشتی نا معلوم و تلخ برای خودش قرار دهد.

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

ما خواهان توقف، ممنوعیت و لغو صدور و اجرای احکام اعدامیم! تنها با اعتراض گستردۀ مردمی و مبارزات پی‌گیر جامعۀ مدنی می‌توان صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف  و در راستای ممنوعیت و لغو اعدام از قوانین کشور گام برداشت.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

#تنها_صداست_که_می_ماند

آفیش سرخ

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

سلطه بدون هژمونی