پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۳

پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۳

دختر تهیدست
دختری خرد، بمهمانی رفت، در صف دخترکی چند، خزید، آن یک افکند بر ابروی گره، وین یکی جامه بیکسوی کشید، این یکی، وصلهٔ زانوش نمود، وان، به پیراهن تنگش خندید
۲۴ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: پروین اعتصامی
نویسنده: پروین اعتصامی
نامه سرگشاده به دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد: همکاری با ایران را به توقف اعدام‌های مواد مخدر مشروط کنید!
ایران یکی از کشورهای عمده ترانزیت مواد‌ مخدر به اروپاست و برای محدود کردن ورود مواد مخدر از طریق مرزهای ایران به اروپا، دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم...
۲۳ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمان حقوق بشر ایران
نویسنده: سازمان حقوق بشر ایران
پروندۀ شنیداری نشست سوم فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت
نشست سوم فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت روز یکشنبه ۱۳ خرداد ١۴٠۳ (۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی) در تالار مجازی در سامانۀ Zoom برگزار شد. دستور نشست بحث...
۲۳ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: گروه سازمان‌دهی تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت
نویسنده: گروه سازمان‌دهی تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت
حاتم اوزدمیر؛ شهروند ترکیه محکوم به اعدام در ایران-  بدون دادرسی بی‌طرفانه و خدمات کنسولی
حاتم اوزدمیر، شهروند کشور ترکیه و عضو حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) که در حال حاضر در زندان مرکزی ارومیه در حبس به سر می‌برد، بار دیگر از سوی...
۲۳ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمان حقوق بشر ایران
نویسنده: سازمان حقوق بشر ایران
کودکان کار: کودکانی که کودکی را در نبرد با فقر از دست میدهند
دوازده  ژوئن، روز جهانی منع کار کودکان است؛ کودکانی که کودکی‌های‌شان در سر چهار‌راه‌ها یا در کارگاه‌های زیرزمینی از بین می‌رود و هیچ فرصتی برای کودکی کردن ندارند‌..
۲۳ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)
بیایید به تعهدات خود عمل کنیم: به کار کودکان پایان دهیم!
اگر چه در طول زمان پیشرفت زیادی در کاهش کار کودکان حاصل شده، ولی در سال‌های اخیر شاهد معکوس شدن روندهای جهانی در همین رابطه بوده‌ ایم
۲۲ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمان بین‌المللی کار
نویسنده: سازمان بین‌المللی کار
نگر به لاله و طبعِ بهارِ رنگ‌پذیر ...
نگر به لاله و طبعِ بهارِ رنگ‌پذیر، یکی به رنگِ عقیق و دگر به بویِ عبیر، چو جعد زلف بتان شاخ‌های بید و خَوید، یکی همه زره است و دگر...
۲۲ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: عنصری بلخی
نویسنده: عنصری بلخی

گزارشی در مورد دانشجویان زندانی

آخرین وضعیت مرتضی سمیاری ، بهاره هدایت ، مهدی کلاری ، تارا سپهری فر،افتخار برزگریان و محمد امین ولیان دانشجویان زندانی

در حالی که وضعیت اعضای دفتر تحکیم وحدت هنوز مشخص نیست، برخی خبرگزاری ها به نقل از والدین مرتضی سیمیاری، خبر از صدور وثیقه برای این عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم داده اند.

به گزارش روزآنلاین، خانواده این فعال دانشجویی با بیان اینکه برای فرزندشان قرار وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی صادر شده، اعلام کردند که توان تودیع چنین وثیقه سنگینی را ندارند.

مرتضی سیمیاری، دبیر انجمن اسلامی اقتصاد دانشگاه سیستان و بلوچستان و دبیر اجتماعی دفتر تحکیم وحدت است که روز ۱۴ دی ماه بازداشت و در دادگاه بازداشت شدگان روز عاشورا، محاکمه شد.

این فعال دانشجویی به علت ملاقات “انجام نشده” با نمایندگان پارلمان اروپا، به ۵ سال حبس تعزیری به جرم اقدام علیه امنیت ملی و یک سال حبس به جرم تبلیغ علیه نظام محکوم شده است.

خانواده مرتضی سیمیاری گفتهاند که به هیچ عنوان توان تودیع وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی را ندارند و برای کاهش مبلغ وثیقه به قاضی صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب مراجعه خواهند کرد.

همچنین همسر بهاره هدایت، خواهان پایان دادن به وضعیت بلاتکلیف همسرش شد.

به گزارش کلمه، بهاره هدایت، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت که در تاریخ ۱۰ دی ماه بازداشت شد، به اتفاق دیگر اعضای دربند دفتر تحکیم وحدت از سوی بازجویان، به شدت تحت فشار قرار دارد تا انحلال این تشکل دانشجویی را اعلام کند.

امین احمدیان همسر این فعال دانشجویی که روز پنج شنبه ۶ اسفند ماه به صورت کابینی با او ملاقات داشته گفته است که به دلیل همزمانی با سالگرد نامزدیمان، درخواست ملاقات حضوری کرده بودم اما متاسفانه اجازه ندادند و در حالیکه بقیه ملاقات حضوری داشتند ملاقات ما کابینی بود. به گفته وی قرار بازداشت دوماهه این فعال دانشجویی به پایان رسیده است.

احمدیان، وضعیت روحی بهاره هدایت را خوب توصیف کرد و گفت این فعال دانشجویی تاکنون هیچ یک از اتهامات را نپذیرفته است.

براساس این گزارش دادستان تهران، هفته گذشته با حضور در زندان اوین از بهاره هدایت خواسته بود در اعترافات تلویزیونی حضور یابد اما این فعال دانشجویی این درخواست را رد کرده است.

جعفری دولت آبادی همچنین با سنگین توصیف کردن اتهامات بهاره هدایت به او گفته که ۱۶ مورد اتهام سنگین علیه او وجود دارد و بهتر است تن به همکاری با بازجویان بدهد در غیر این صورت، حکم او ۱۵ سال حبس خواهد بود اما بهاره هدایت حاضر به پذیرش خواسته های دادستان و بازجویان نشده است. دادستان تهران در حالی از ۱۵ سال حبس برای بهاره هدایت سخن گفته که دادگاه این فعال دانشجویی هنوز تشکیل نشده است.

همچنین اعلام شده است که دادگاه میلاد اسدی دیگر عضو بازداشتی دفتر تحکیم، روز ۱۲ اسفند برگزار خواهد شد.

دانشگاه شریف: حکم حبس و بی خبری

مهدی کلاری دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف به دو سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد. وی که از ۱۶ آذر ماه در بازداشت به سر میبرد به دو سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش رهانا، کلاری دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه شریف در روز ۱۶ آذر توسط مأموران دفتر پیگیری وزارت اطلاعات به دفتر حراست دانشگاه احضار و مجبور به امضای تعهد شده بود. وی در همین روز بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

وی دانشجوی ورودی سال ۱۳۸۶ رشته مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف و رتبه دوم المپیاد کشوری شیمی در سال ۸۴ ـ۸۵ است. طی هفتههای گذشته جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه شریف در نامهای سرگشاده خطاب به رییس قوه قضائیه خواستار آزادی هر چه سریعتر مهدی کلاری شدهاند.

همچنین از وضعیت تارا سپهری فر، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شریف هم چنان خبری منتشر نشده است.

سپهری فر که در موج بازداشت های در آستانه ۲۲بهمن دستگیر شد، و ورودی سال۸۴ رشته مهندسی شیمی دانشگاه شریف است، در تیرماه سال جاری و در حوادث پس از انتخابات نیز در اطراف مسجد قبا بازداشت شده بود.

منابع آگاه به “روز” گفتند که با وجود پیگیری های مداوم خانواده این فعال دانشجویی، هنوز از دلایل بازداشت و اتهامات وی، اطلاعی حاصل نشده است. سپهری فر از زمان بازداشت تاکنون هیچ گونه تماسی با خانواده خویش نداشته است.

دانشگاه مشهد: نگهداری دانشجو در بند مجرمان خطرناک

یکی از افراد نزدیک به پرونده افتخاربرزگریان، فعال دانشجویی گفت که پس از گذشت شش ماه از بازداشت این دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه فردوسی مشهد وی همچنان در زندان وکیل آباد و در بند مجرمین خطرناک نگهداری می شود.

علی رغم اینکه دادگاه انقلاب از تبدیل قرار بازداشت وی به قرار وثیقه خبر داده بود، در ماه گذشته اعلام شد که قرار بازداشت وی ششم اسفند ماه ۸۸ به پایان می رسد. با این حال هم اکنون افتخار برزگریان به صورت غیرقانونی و بدون اعلام قرار در وکیل آباد زندانی است و در بلاتکلیفی به سر می برد.

گفتنی است هنگامی که قرار بازداشت وی به قرار وثیقه تبدیل شد، بازپرس حیدری از قبول وثیقه خودداری کرد.

افتخار برزگریان که پس از چهار ترم محرومیت از تحصیل از دانشگاه اخراج شده، در انتخابات اخیر دبیر ستاد دانشجویی مهدی کروبی در مشهد بود.

دانشگاه دامغان: ممنوع الملاقات شدن دانشجوی زندانی

خانواده محمدامین ولیان روز پنجشنبه با مراجعه به زندان اوین با مخالفت مسئولین و بازجویان زندان، اجازه ملاقات فرزندشان را پیدا نکردند. این در حالی است که خانواده ولیان دستور ملاقات را از دادستان تهران به همراه داشتهاند. طی ماههای گذشته بارها دستور دادستان تهران برای اجازهی ملاقات خانوادهها با زندانیان از سوی بازجویان زندان اوین رد شده است.

آن گونه که رهانا گزارش داده، مسئولین زندان گفتهاند محمدامین ولیان هم اکنون در بند «۲ الف» زندان اوین که تحت اختیار سپاه است به سر میبرد و همچنان وضعیت نامشخصی دارد.

محمدامین ولیان عضو ۲۰ ساله شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پایه دامغان در تاریخ ۲۲ دی ماه و بعد از حوادث عاشورا در شهر دامغان بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل شد.

لازم به ذکر است که ولیان از تاریخ بازداشت با خانوادهی خود تماس و ملاقاتی نداشته است و مستقیما از سلول انفرادی به دادگاه متهمان روز عاشورا آورده شده بود. این عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه دامغان به محاربه، افساد فیالارض، اجتماع و تبانی جهت انجام جرائم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و توهین به مقامات ارشد نظام متهم شده است.

تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند, ۱۳۸۸ ۰:۵۰ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ مردم درپی تغییرات بنیادین، حکومت درپی تداوم استبداد!

اگر اندیشۀ راهنمای حکومت منافع مردم و کشور می‌بود، انتخابات ۸ تیر می توانست گامی بسیار بزرگ در جهت کاهش چشمگیر نارضایی‌ها و نومیدی‌ها در جامعه باشد؛ در چنین حالتی می‌توانست شرایط موجود برای غلبه بر بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های چندین دهساله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۱۳ – ۲۰ خرداد گذشت

در ایران شعله تنوری به‌نام انتخابات روشن شده است. در یک چشم به‌هم زدن هشتاد نفر خود را نامزد جایگاه نفر دوم حکومت کردند. زان میان آقای احمدی‌نژاد و تنی چند از دستیارانش. و، هشت ماه است که اسرائیل به کشتار فلسطینیان می‌تازد. اسرائیل نتانیاهو در این هشت ماه با فلسطینیان و غزه آن کرده است که روزی، ۷۹ سال پیشتر؛ امریکا با هیروشیما و ناکازاکی کرد.

مطالعه »
یادداشت

انتخابات ۸ تیر و اعتلای نقش جبهه اصلاحات

انتخابات ۸ تیر در حساس ترین لحظات از عمر ۸۰ ساله خاورمیانه برگذار می شود و نتیجه آن قطعا نه فقط بر جایگاه ایران و بر سرنوشت مردم، که بر اوضاع منطقه و جهان، تاثیر گذار است. جای تاسف بسیار است که در این لحظات حساس جای زخم های به جا مانده بر قلب و روح بخش عمده ای از شهروندان ایران چنان عمیق، و جای تمایل حاکمیت به درمان این زخم ها چنان خالی است که بیگمان در ۸ تیر یکی از بی رمق ترین انتخابات ها در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد.

مطالعه »
بیانیه ها

به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ مردم درپی تغییرات بنیادین، حکومت درپی تداوم استبداد!

اگر اندیشۀ راهنمای حکومت منافع مردم و کشور می‌بود، انتخابات ۸ تیر می توانست گامی بسیار بزرگ در جهت کاهش چشمگیر نارضایی‌ها و نومیدی‌ها در جامعه باشد؛ در چنین حالتی می‌توانست شرایط موجود برای غلبه بر بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های چندین دهساله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ مردم درپی تغییرات بنیادین، حکومت درپی تداوم استبداد!

اگر اندیشۀ راهنمای حکومت منافع مردم و کشور می‌بود، انتخابات ۸ تیر می توانست گامی بسیار بزرگ در جهت کاهش چشمگیر نارضایی‌ها و نومیدی‌ها در جامعه باشد؛ در چنین حالتی می‌توانست شرایط موجود برای غلبه بر بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های چندین دهساله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

دختر تهیدست

نامه سرگشاده به دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد: همکاری با ایران را به توقف اعدام‌های مواد مخدر مشروط کنید!

پروندۀ شنیداری نشست سوم فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت

حاتم اوزدمیر؛ شهروند ترکیه محکوم به اعدام در ایران-  بدون دادرسی بی‌طرفانه و خدمات کنسولی

کودکان کار: کودکانی که کودکی را در نبرد با فقر از دست میدهند

بیایید به تعهدات خود عمل کنیم: به کار کودکان پایان دهیم!