جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۰

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۰

گزارش ماهانه(آبان ۱۳۸۸) در مورد نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ایران

در اين گزارش بخش بسيار کوچکی از موارد نقض حقوق بشر در ايران را که توسط اين شبکه گرد آوری شده است به اطلاع می رسانيم

فعالين ايرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و آمريکای شمالی

نهادهای مدافع حقوق بشر !

ایرانیان مدافع حقوق بشر !

بین المللی

۱ـ سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای نسبت به بازداشت و محاکمه مهدی کروبی بدلیل ارائه گزارشاتی در مورد تجاوز به عنف و شکنجه بازداشت شدگان پس از انتخابات توسط نیروهای امنیتی به دولت ایران هشدار داد و درخواستهای زیر را مطرح کرد: ۱- عدم پیگرد مهدی کروبی، صرفا به دلیل ابرازنگرانی از نقض حقوق بشر. ۲- اعلام میکند که اگر او برای اعمالی چنین بازداشت شود، سازمان عفو بین الملل او را یک زندانی عقیدتی که صرفا بدلیل اعمال مسالمت آمیز و حق خود مبنی بر آزادی بیان محاکمه می شود، در نظر خواهد گرفت. ۳- به مقامات یادآوری می کند که بر اساس قوانین بین الملل، آنها نسبت به گزارش مستقل نقض حقوق بشر و ارائه درمان مؤثر به قربانیان، متعهد هستند. (ادوارنیوز ۱/۸/۸۸)

۲ـ سازمان غیر دولتی “روزنامه نگاران کانادایی برای آزادی بیان” اعلام کرد: این سازمان مفتخر است که ژیلا بنی یعقوب از ایرام روزنامه نگار روسی “نووایاگزتا” را به خاطر شجاعت فوق العاده و غلبه بر مشکلات بزرگ، برای گزارش اخبار، برنده جایزه جهانی آزادی بیان سال ۲۰۰۹ اعلام کند. ژیلا بنی یعقوب سردبیر سایت کانون زنان ایرانی، عضو کمپین یک میلیون امضاء، همکار روزنامه های آزاد-همشهری- خرداد- آفتاب امروز- وقایع و سرمایه نیز بوده است. ژیلا بنی یعقوب پس از دهمین دوره ریاست جمهوری به همراه همسر روزنامه نگارش، بهمن احمدی اموئی بازداشت شد. خانم بنی یعقوب پس از تحمل ۶۰ روز زندان با قرار وثیقه آزاد شد اما همسرش همچنان در زندان بسر می برد. (گویا نیوز ۲/۸/۸۸)

۳ـ وزارت خارجه ایالات متحده طی گزارش سالانه خود درباره “آزادی دینی بین المللی” که میزان احترام به چنین آزادی را در تمامی کشورهای جهان را بررسی می کند اعلام کرد: افغانستان ایران و کره شمالی در زمره کشورهایی قرار دارند که آزادی های دینی در آن بشدت نقض می شود. (صدای آمریکا ۴/۸/۸۸)

۴ـ عفو بین الملل طی اطلاعیه ای نگرانی شدید خود را درباره وضعیت سلامتی دکتر محمد ملکی اینگونه ابراز کرد: دکتر ملکی به خاطر انتقاد مسالمت آمیز از انتخابات ریاست جمهوری در ایران بازداشت شده است. وی ۷۶ سال دارد و از بیماری سرطان پروستات رنج می برد. مقامات امنیتی علت دستگیری وی را دامن زدن به ناآرامی ها و ارتباط با سازمان مجاهدین اعلام کرده اند. این سازمان خواستار آزادی فوری و امکان تماس و دیدار وکیل خانواده وی شدند. (عصرنو ۶/۸/۸۸)

۵ ـ مجمع اقتصادی جهان (برگزار کننده اجلاس داووس) طی گزارشی، شاخص تبعیض جنسی سالیانه در جهان را اعلام کرد. در این گزارش که مواردی نظیر فرصت های اقتصادی و میزان مشارکت زنان، سطح سواد، بحث درمان و طول عمر و میزان مشارکت آنها در عرصه های سیاسی، ۴ عنوانی هستند که برای سنجش این شاخص مورد ارزیابی قرار می گیرد. ایران از میان ۱۳۴ کشور در ردیف ۱۲۸ قرار گرفته است. (فردا ۷/۸/۸۸)

۶ ـ سوئد به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا با احضار سفیر ایران در استکهلم صدور ۴ سال زندان برای حسین رسام، تحلیلگر ارشد سفارت بریتانیا در تهران به عنوان “اقدام علیه فعالیت های عادی دیپلماتیک” توصیف شده است. اتحادیه اروپا این حکم را ناموجه و سختگیرانه خوانده و خواستار تغییر فوری آن شد. (بی بی سی ۸/۸/۸۸)

۷ ـ مالکوم اسمارت مدیر بخش خاورمیانه عفو بین الملل اعلام کرد: بدنبال سخنان علی خامنه ای مبنی بر اینکه هر کس نتیجه انتخابات رازیر سئوال ببرد جرم است؛ این سخنان را پس بگیرد. (صدای آمریکا ۸/۸/۸۸)

۸ ـ مؤسسه مارتین آنالز، جایزه امسال خود را برا “پیگردها و تلاش خود برای دفاع از حقوق زندانیان در ایران” به عمادالدین باقی اهدا نمود ولی بعلت ممنوع الخروج بودن وی، امکان حضور و دریافت جایزه را نیافت. (ایلنا ۱۱/۸/۸۸)

۹ ـ مهدی پ. از تبریز، محسن ق از شیراز و نعمت صفوی از اردبیل در پرونده های جداگانه ای، در حالی که هیچ شاهدی بر اتهام آنها در دست نیست، به انجام اعمال همجنس گرایانه در زمانی که کمتر از هجده سال داشتند متهم و به اعدام محکوم شده اند. سارا لی ویتسون مدیر بخش خاورمیانه وشمال آفریقای دیده بان حقوق بشر در این زمینه گفت: “کشتن افراد برای انچه که در کودکی انجام داده اند اشتباه و زننده است و کشتن انها با ادعای اعمال همجنس گرایی به همان اندازه زننده و اشتباه است. حکومت ایران با اجازه دادن به چنین احکام اعدام بی رحمانه ای پایه ای ترین تعهدات حقوق بشری خود را به مسخره گرفته است. این سه حکم مجازات اعدام قول هایی را حکومت ایران پیش از این به جامعه بین المللی و مردمش داده تا مجازات مرگ را برای کسانی که درزمانی کودکی مرتکب جرم شده اند متوقف نماید نقض می کند. ” (گویانیوز ۱۳/۸/۸۸)

۱۰ ـ در کمتر از ١۵٠ روز پس از آغاز اعتراضات خیابانی به انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد در انتخابات ٢٢ خرداد ماه، دستکم ١٠٠ روزنامهنگار و وبنگاردر ایران بازداشت شده اند که ٢٣ تن از انها همچنان در زندان بسر می برند. اسامی تعدادی از این روزنامه نگاران از این قرار است: فرهاد پولادی گزارشگر خبرگزاری فرانسه، نفیسه زارع کهن همکار بسیاری از روزنامههای اصلاحطلب و وبلاگ نویس روزمرهگیها به همراه همسرش حجت شریفی، حسن اسدی زیدآبادی فعال حقوق بشر و وبلاگ نویس آوازنو، نگار سایه روزنامه نگار مستقل و همکار بسیاری از رسانه های آنلاین، هادی حیدری کاریکاتوریست ایرانی و همکار بسیاری از روزنامه های ایران. (گزارشگران بدون مرز ۱۴/۸/۸۸)

۱۱ ـ دیده بان حقوق بشر سه مورد تجاوزجنسی در زندان های ایران درباره کسانی که بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۲ ژوپن دستگیر شده بودند را مستند کرده است و از قوه قضاییه ایران خواست که سریعا به تحقیق درخصوص پرونده های تجاوزجنسی در زندان بپردازد. این سه تن ابراهیم مهتری ۲۷ ساله، ابراهیم شریفی ۲۴ ساله و مریم صبری ۲۱ ساله هستند. سارا لی ویتسون مدیربخش خاورمیانه وشمال آفریقای دیده بان حقوق بشر دراین زمینه گفت: “مدارک رسمی و تصاویری که در خصوص شکنجه مهتری وجود دارند خود بهترین گواه بر آنچه بر وی رفته است می باشند ” . وی افزود: “این خجالت آور است که دولت ایران چشمان خود را بر روی شواهد رسمی درخصوص آزار وآذیت شدیدجنسی روی زندانیان که توسط مسوولان زندان صورت گرفته می بندند. ” (دیده بان حقوق بشر ۱۵/۸/۸۸)

۱۲ ـ سازمان عفو بی الملل طی اطلاعیه ای اعلام کرد: بهمن احمدی اموئی، کیوان صمیمی و سعید لیلاز، روزنامه نگارانی هستند که به خاطر استفاده صلح آمیز از حق بیان و آزادی بیان بازداشت شدند. در این بیانیه از مقامات خواسته شده که این افراد بدون قید و شرط آزاد شوند. امکان دسترسی به وکیل و امکانات پزشکی برای آنها فراهم شود و در صورت اثبات شکنجه و بدرفتاری با آنها، مسببین را به دادگاههای صالحه معرفی کنند. (کانون زنان ایرانی ۱۶/۸/۸۸)

۱۳ ـ سرتیپ اصغر جعفری رئیس پلیس آگاهی تهران اعلام کرد: اگر حدود الهی در کشور اجرا شود بیش از ۹۰ درصد جرائمی که در حوزه سرقت اتفاق میافتد دیگر رخ نخواهد داد. سازمان عفو بین الملل نسبت به این سخنان ابراز نگرانی کرد و طی اطلاعیه ای اعلام کرد: مجازاتهایی همچون قطع عضو و تازیانه زدن کیفرهایی بیرحمانه، غیر انسانی و انحطاط آور و مصداق شکنجه است و شکنجه بر اساس موازین بینالمللی حقوق بشر ممنوع است. بیانیه این نهاد بینالمللی میافزاید:

«عفو بینالملل مدتهای مدید برای پایان بخشیدن به چنین کیفرهایی مبارزه کردهاست و به نظارت خود بر اجرای احکام تازیانه و قطع عضو ادامه میدهد.» آخرین قطع عضو در ایران که توسط این سازمان به ثبت رسیده در دسامبر ۲۰۰۸ در شهر کرمانشاه در غرب ایران رخ دادهاست. (رادیو زمانه ۲۱/۸/۸۸)

۱۴ ـ سازمان عفو بین الملل اعدام احسان فتاحیان،که بامداد روز چهارشنبه ۲۰ آبان در سنندج به دار آویخته شد را به شدت محکوم کرد. عفو بین الملل در بیانیه خود آورده است که احسان متهم به محاربه با خدا در ارتباط با عصویت در یک گروه غیر قانونی شده بود. عفو بین الملل در بیانیه خود می نویسد: “به نظر می رسد که این سه حکم اعدام برای انتقام گرفتن از ترورها و تلاش ها برای ترور مقامات استان کردستان صادر شده است که بین روزهای ۱۸ تا ۲۸ شهریور (۹ تا ۱۹ سپتامبر) انجام شده و در رسانه های ایران بازتابی گسترده یافته بود.” در این بیانیه آمده است که گفته می شود دست کم ۱۰ مرد و یک زن کرد دیگر نیز قرار است به دلیل عضویت در سازمان های ممنوعه کرد یا حمایت از آنها در ایران اعدام شوند.

(عفو بین الملل ۲۱/۸/۸۸)

۱۵ ـ کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، قطعنامه ای را به تصویب رساند که در آن ایران شدیدا بخاطر نقض حقوق مردم محکوم شده است. تصویب این قطعنامه در کمیته سوم با ۷۴ رای مثبت در قبال ۴۸ رای مخالف ، راه تصویب آن را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه دسامبر باز کرد. پیش نویس قطعنامه، طیف وسیعی از نقض حقوق بشر را در بر می گیرد؛ شکنجه، کاربرد شدید اعدام و اعدام نوجوانان بزهکار، سنگسار، سرکوب مدافعان حقوق زنان، تبعیض علیه اقلیت ها و محرومیت مردم ایران از حقوق اولیه مدنی و سیاسی. در پیش نویس این قطعنامه از دولت ایران خواسته شده است تا “سابقه عدم همکاری خود را با مراجع بین المللی حقوق بشر جبران کند”، ” جمهوری اسلامی ایران از اینکه در چهار سال گذشته، هیچیک از درخواست های مراجع ویژه سازمان ملل متحد را برای بازدید از ایران تامین نکرده و به نامه های بسیار زیاد این مراجع ویژه پاسخ نداده”، و “از صاحبان وظایف ویژه که در موضوعات خاص مسئولیت دارند، دعوت کند تا با توجه به خشونت های اعمال شده پس از انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه ۱۳۸۸، وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را بطور خاص بررسی کنند.” (پیک ایران ۲۹/۸/۸۸)

دانشجویان

دانشجویان : اخبار

۱۶ ـ کاظم رضایی که همراه ۳۰ دانشجوی دیگر دانشگاه شیراز در روز ۱۳ آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، ابتدا همراه دیگر دانشجویان به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد. اما بعد از چند روز به بازداشتگاه اطلاعات شیراز معروف به پلاک ۱۰۰ منتقل شد و به گفته دوستانش از روز دوشنبه دست به اعتصاب غذا زده است و تا امروز هیچ اطلاعی از وضعیت سلامتی وی در دست نیست. همچنین سعید رضائی، احمد عارف، خیبر صفرپور، ایوب پورفتحی، احسان پورسلطان، ابوالاحراری، دانشجویان دانشگاه شیراز در زندان عادل آباد شیراز زندانی هستند. (نوروز ۲۳/۸/۸۸)

۱۷ ـ مسعود خیراتی سخنگوی سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز و علوم پزشکی به اتهام تبلیغ علیه نظام با شکایت حراست دانشگاه و اداره اطلاعات شیراز، به حکم شعبه تجدید نظر دادگاه انقلاب شیراز به چهار ماه حبس محکوم شد. اجرای این حکم به مدت سه سال به حالت تعلیق درآمده است. (امیرکبیر ۲۵/۸/۸۸)

۱۸ ـ پدرام قنبری دانشجوی رشته مهندسی معماری دانشگاه سمنان به دلیل اعتقاد به آیین بهایی از این دانشگاه اخراج شد. مدیریت دانشگاه سمنان در هفتهی ابتدایی سال تحصیلی طی تماس تلفنی با خانواده قنبری اظهار نمودند پدرام، تنها در صورت عدم اعتقاد به آیین بهایی میتواند در این دانشگاه به تحصیل ادامه دهد. گفتنی است با آغاز سال تحصیلی جدید تاکنون چند دانشجوی بهایی از دانشگاههای کشور اخراج شدهاند. آرمین جلالیان دانشجوی سخت افزار دانشگاه علامه محدث نوری شهر نور و مهرداد داراب نجف آبادی دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی موسسه آموزش عالی کار واحد خرم دره( استان زنجان) از جمله این دانشجویان میباشند. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۵/۸/۸۸)

۱۹ ـ مادر پیمان از فعالان دانشجویی محروم از تحصیل که در جریان بازداشت های پس از انتخابات دستگیر شد، گفت: حکم فعلی پیمان به اعتراضات دانشجویی به حکم اعدام دکتر هاشم آغاجری مربوط است ، فرزندم در آن پرونده به ۱۸ ماه حبس تعلیقی محکوم شده بود که اینک به اجرا گذاشته شده است. ایشان افزود: دادستان ، آقای جعفری دولت آبادی ، پس از اعتصاب غذای پیمان در اعتراض به شرایط زندان با وی ملاقات نمود و با مرخصی ایشان موافقت کرد اما اراده برخی نهادهای غیر قضایی مانع از اعطای مرخصی به فرزندم شده است. مادر این فعال دانشجویی ادامه داد: علی رغم اینکه دو ماه از خاتمه بازجویی پرونده جدید آقای عارف می گذرد و وثیقه صد میلیون تومانی نیز برای وی تودیع شده است اما پرونده وی هنوز به دادگاه ارجاع نشده است. (هرانا ۲۹/۸/۸۸)

دانشجویان :احضار به کمیته انضباطی

۲۰ ـ پس از برگزاری تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه کرمان در روز ۱۳ آبان، نزدیک به ۲۰ دانشجو به کمیته انضباطی احضار شده و به اتهاماتی نظیر” ایجاد بلوا و آشوب در محیط دانشگاه” “عدم رعایت شئون دانشجویی” “بر هم زدن نظم دانشگاه” و “اقدام علیه نظام” متهم شده اند. (امیرکبیر ۲۷/۸/۸۸)

۲۱ ـ بدنبال تجمع اعتراضی دانشجویان در روز ۱۳ آبان ۲۲ تن از دانشجوان فعال دانشکده مهندسی و ۲ تن ازدانشجویان دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد به کمیته انضباطی این دانشگاه احضار شده اند. (جرس ۲۹/۸/۸۸)

دانشجویان : احکام صادره شده توسط کمیته های انضباطی

۲۲ ـ سلیمان محمدی، امیر یعقوب علی و پوریا پشتاره دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات، به اتهام اخلال در نظم دانشگاه و برهم زدن امتحانات ترم گذشته این دانشگاه، به یک ترم محرومیت از تحصیل و ممنوع الورود بودن به دانشگاه محکوم کرد. (خبرگزاری هرانا ۳۰/۷/۸۸)

۲۳ ـ کوهیار گودرزی، فعال حقوق بشر و دانشجوی مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی شریف به اتهام تشویق و ترغیب دانشجویان به تجمع و مصاحبه با تلویزیون بی بی سی فارسی، از این دانشگاه اخراج شد. در پی این اقدام ورود این فعال دانشجویی با دستور اکید نهاد حراست به دانشگاه شریف و خوابگاه های آن ممنوع شد. این حکم جدا از پرونده کمیته انضباطی صادرشده است. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۳/۸/۸۸)

۲۴ ـ ۲۰ نفر از دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه آزاد کرج به اتهام حضور در تجمع اعتراضی ۲۸ مهر ماه از سوی کمیته انضباطی این دانشگاه به یک تا دو ترم محرومیت از تحصیل محکوم شدند. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۳/۸/۸۸)

۲۵ ـ به حکم کمیته انضباطی دانشگاه صنعت نفت آبادان، ۶ تن از دانشجویان به احکام زیر محکوم شدند. مصطفی آهوخوش، از فعالین انجمن اسلامی دانشجویان، یک ترم تعلیق و محروم از استفاده از امکانات دانشگاه برای تمام دوران تحصیل. پیام پیکری، اخراج از دانشگاه. خسرو موسی وند، ممنوع از گرفتن مدرک تحصیلی. حجت عربی، یک ترم تعلیق از تحصیل. سهند بختیار پور، یک ترم تعلیق (حکم بدوی). امین نیکزاده، ۲ ترم تعلیق (حکم بدوی). این احکام در حالی صادر شده که سال تحصیلی ۸۸-۸۷ به پایان رسیده است و با آغاز سال تحصیلی جدید این احکام که به ترم گذشته مربوط می شوند، نقض می شود. (امیرکبیر ۳۰/۸/۸۸)

دانشجویان : بازداشتها

۲۶ ـ حسن اسدی زیدآبادی فعال دانشجویی و عضو سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. (هرانا ۱۲/۸/۸۸)

۲۷ ـ امیرحسین چیت ساز زاده دبیر سابق ، مجید شهرابی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان و امین حیدری عضو سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه کاشان توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند .

(موج سبز آزادی ۱۳/۸/۸۸)

۲۸ ـ در پی حمله گسترده به منازل فعالان سیاسی و دانشجویی، محمد صادقی بازداشت شد. همچنین منازل علی ملیحی و میلاد اسدی مورد حمله قرار گرفت که به دلیل عدم حضور آن دو در منزل، ماموران موفق به بازداشت آنها نشدند. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۳/۸/۸۸)

۲۹ ـ سیدکوهزاد اسماعیلی، مسئول شاخه گیلان سازمان دانش آموختگان ایران(ادوار تحکیم وحدت) خود را به بازداشتگاه اداره کل اطلاعات استان گیلان معرفی کرد. این مساله بعد از آن اتفاق افتاد ، ماموران امنیتی با مراجعه به محل کار اسماعیلی، این دفتر را تفتیش کرده و وسایل آن از جمله کیس های کامپیوتر، قراردادها و دسته چک ها را توقیف کرده و به همراه خود بردند. همچنین گفته می شود ماموران امنیتی در تماس با مادر سیدکوهزاد اسماعیلی به تهدید وی پرداختند تا پسر خود را به اداره اطلاعات معرفی کند. (گویا نیوز ۱۳/۸/۸۸)

۳۰ ـ علی مشمولی از دانشجویان دانشگاه اصفهان در جریان تظاهرات ۱۳ آبان توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شد .(امیرکبیر ۱۳/۸/۸۸)

۳۱ ـ حجت شریفی و محمدهاشمی از اعضای سازمان ادوار تحکیم وحدت توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند . (امیرکبیر ۱۳/۸/۸۸)

۳۲ ـ امین وطانی، دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف و از فعالان ستاد جوانان میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری دهم توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۴/۸/۸۸)

۳۳ ـ فرزاد اسلامی، مدیر مسئول نشریه توقیف شده بینش و دبیر اسبق کانون دانشجویان مسلمان در دانشگاه آزاد تهران مرکز در پی اعتراضات دانشجویان تهران مرکز که در شش هفته اول سال تحصیلی به سه ترم تعلیق با احتساب سنوات از سوی کمیته انضباطی دانشگاه محکوم شده بود، توسط ماموران امنیتی پس از تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۴/۸/۸۸)

۳۴ ـ علی اسداللهی دانشجوی مهندسی راه آهن دانشگاه علم و صنعت که به دلیل فعالیت های دانشجویی در ایام قبل از انتخابات، از طرف کمیته انضباطی دانشگاه به «دو ترم تعلیق با احتساب سنوات» محکوم شده بود در تظاهرات سیزدهم آبان توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۴/۸/۸۸)

۳۵ ـ در پی تجمع دانشجویان دانشگاه شیراز ،به مناسبت ۱۳ آبان نیروهای امنیتی و گارد یگان ویژه به صحن دانشگاه حمله کردند و کاظم رضایی ، احسان هاشمی ، سجاد بنام و ۲۰ تن دیگر از دانشجویان این دانشگاه را بازداشت نمودند.

(پیک ایران ۱۴/۸/۸۸)

۳۶ ـ حمید عظیمی، سعید قاسمی، محمد اسعدی، کوروش یکا، علی مطلبی دانشجویان دانشگاه تفرش توسط ماموران اطلاعات اراک دستگیر شدند. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۵/۸/۸۸)

۳۷ ـ نیروهای امنیتی به قصد بازداشت سلمان سیما، محمد شورآب و حسین معصومی دانشجویان دانشگاه آزاد به منزل آنها مراجعه کردند که بعلت عدم حضور آنها در منزل موفق به بازداشت آنان نشده اند. (هرانا ۱۶/۸/۸۸)

۳۸ ـ محسن پریزادمقدم دانشجوی دانشگاه تفرش، مدیر مسئول نشریه دانشجوئی دگراندیش و عضو کمپین یک میلیون امضاء، در جریان راهپیمائی ۱۳ آبان در اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. (هرانا ۱۶/۸/۸۸)

۳۹ـ پویا شریفی دانشجوی دانشگاه امیرکبیر توسط مامورین امنیتی در روز ۱۲ آبان بازداشت گردید. (اعتماد ۱۶/۸/۸۸)

۴۰ـ فرزاد اسلامی دانشجوی دانشگاه آزاد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. (هرنا ۱۶/۸/۸۸)

۴۱ـ یاشار دارالشفا از فعالان دانشجویی طیف چپ دانشگاه تهران در جریان راهپیمائی ۱۳ آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. (هرانا ۱۷/۸/۸۸)

۴۲ـ نفیسه زارع کهن عضو سابق شورای سیاست گذاری سازمان ادوار تحکیم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (ادوارنیوز ۱۷/۸/۸۸)

۴۳ـ اشکان ذهابیان، سیاوش رضائیان، بهنام فرازمند، زاوش گرایلی و مهدی داودیان دانشجویان دانشگاه مازندران پس از تجمع ۱۲ آبان در این دانشگاه توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند. (۲۰/۸/۸۸)

۴۴ـ بدنبال تجمع اعتراضی مردم سنندج در میدان فردوسی این شهر در اعتراض به اعدام احسان فتاحیان، “عامر گلی” از فعالین دانشجویی توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. (هرانا ۲۲/۸/۸۸)

۴۵ـ علی صالح پور از فعالین دانشجوئی دانشگاه شیراز توسط حراست این دانشگاه بازداشت و به مقامات امنیتی تحویل داده شد. (خبرنامه شیراز ۲۳/۸/۸۸)

۴۶ـ سلمان سیما دانشجوی دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز، عضو سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) توسط مامورین امنیتی بازداشت شد. (بامداد خبر ۲۳/۸/۸۸)

۴۷ـ مصطفی شفیعی دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه انزلی، از فعالین ستاد میرحسین موسوی و فعالین بعد از انتخابات در مسیر دانشگاه بازداشت و به نقطهی نامعلومی منتقل شده است. (هرانا ۲۴/۸/۸۸)

۴۸ـ یاشار دارالشفاء دبیر اسبق تشکل اسلامی دانشجویان اصلاح طلب دانشگاه بین المللی قزوین که از سال تحصیلی جدید به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بوده است روز ۱۳ آبان در جریان تظاهرات مردمی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است. اما متاسفانه و علی رغم صدور قرار کفالت از سوی قاضی پرونده و نیز گذاشتن کفالت از سوی خانواده ی وی، مسئولان زندان اوین مانع آزادی وی شدند. (آزادنا ۲۵/۸/۸۸)

۴۹ ـ کوهزاد اسماعیلی، دبیر سازمان ادوار تحکیم وحدت شعبه گیلان که با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود، پس از مراجعه به شعبه بازپرسی دستگیر شد. علت دستگیری وی اجرای حکم ۴ ماه حبس تعزیری اعلام شده است. این حکم که در آبان ماه سال ۸۶ به وی ابلاغ شده بود در حالی که ساعاتی از آزادی او می گذشت طبق دستور قاضی به اجرا درآمد. (نوروز ۲۶/۸/۸۸)

۵۰ ـ عباس حکیم زاده دبیر سیاسی دفتر تحکیم وحدت و عضو سابق انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر بازداشت شد. ماموران وزارت اطلاعات در ساعت ۷ صبح با مراجعه به منزل حکیم زاده وی را بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل کردند. به گزارش خبرنامه امیرکبیر ماموران وسایل شخصی وی از جمله کامپیوترش را ضبط کردند. (امیرکبیر ۲۸/۸/۸۸)

۵۱ ـ سورنا هاشمی و مهرداد بزرگ، فرزان رئوفی، احسان دولتشاه، علیرضا موسوی ، سینا شکوهی و البرز زاهدی از فعالین دانشجویی و از اعضای دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال دانشگاههای ایران توسط ماموران امنیتی بازداشت و به نقطعهی نامعلومی منتقل شدهاند. (بامدادخبر ۲۸/۸/۸۸)

۵۲ ـ ندا اسکندری دانشجوی رشته علوم سیاسی و خدیجه قهرمانی دانشجوی رشته کشاورزی دانشگاه شیراز که به کمیته انضباطی دانشگاه برای پیگیری احکام صادره خود ( به ترتیب دو ترم محرومیت از تحصیل و دو ترم محرومیت از تحصیل و محرومیت از امکانات رفاهی ) مراجعه کرده بودند توسط اداره اطلاعات شیراز بازداشت شدند. (هرانا ۲۸/۸/۸۸)

۵۳ ـ دو تن از فعالین دانشجویی دانشگاه آزد تبریز به نامهای رسول عالی نژاد و بهروز فریدی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (هرانا ۲۸/۸/۸۸)

۵۴ ـ در پی تجمعهای اعتراضی دانشجویان کرد دانشگاه تهران که علیه اعدام “احسان فتاحیان” صورت گرفته بود، احمد اسماعیلی، آمانج رحیمی، سروه ویسی، لیلا محمدی و پخشان عزیزی توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند که هنوز از محل بازداشت آنها خبری در دست نیست. (امیرکبیر ۲۹/۸/۸۸)

۵۵ ـ علیرضاموسوی، احمد میرطاهری، علیرضا زرگر، حمید قهوهچیان،امیر کاظمپور و یاسر معصومی از فعالان دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در یک کافیشاپ توسط ماموران امنیتی بازداشت شدهاند. (هرانا ۳۰/۸/۸۸)

دانشجویان : احضار به دادگاه یا نهادهای امنیتی

۵۶ ـ علی کلایی فعال دانشجویی و عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر به واحد پیگیری وزارت اطلاعات احضار شدند.

(هرانا ۲۰/۸/۸۸)

۵۷ ـ کاوه رضائی از فعالان سابق انجمن اسلامی دانشجویان همدان که پیش از این بر مبنای فعالیت های دوره دانشجویی اش در دادگاه انقلاب اسلامی کرج به یک سال و شش ماه زندان محکوم شده بود، بار دیگر بنا بر مستندات همان پرونده به دادگاه کیفری احضار شد. این فعال دانشجویی و عضو کمپین یک میلیون امضا در فروردین ۸۷ از دانشگاه اخراج شده بود (هرانا ۲۹/۸/۸۸)

دانشجویان : بازجوئی توسط نهادهای امنیتی

۵۸ ـ ضیاءالدین نبوی دانشجوی ستاره دار و محروم از تحصیل که در تاریخ ۲۵ خرداد ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، پس از انتقال به شعبه ۲ بازپرسی امنیت تهران به اتهام تشویش اذهان عمومی، اخلال در نظم، ارتباط با سازمان مجاهدین و تبلیغ علیه نظام آخرین دفاعاتشان را انجام داد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۳/۸/۸۸)

دانشجویان : محاکمه

۵۹ ـ محمدرضا اسماعیل زاده از اعضای ستاد مهدی کروبی که در ۳۰ خرداد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تمرد از دستور پلیس، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۳۰/۷/۸۸)

۶۰ ـ عابد توانچه و یاشار قاجار دو تن از فعالان دانشجویی طیف چپ به اتهام توهین به رهبری، رئیس جمهور و فقهای شورای نگهبان، تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت کشور و… در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباس محاکمه شدند. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۲/۸/۸۸)

۶۱ ـ عاطفه نبوی فعال دانشجویی که پس از اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده بود، در شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب محاکمه شد. رئیس این شعبه که قادر به نسبت دادن اتهامات واهی به فعال دانشجویی نشده بود، سعی کرد اعضای خانواده او که بدلیل هواداری از سازمان مجاهدین در زندان و یا در قرارگاه اشرف در عراق بسر می برند را بعنوان اتهام علیه او بکار ببرد. (فعالین حقوق بشر ودمکراسی در ایران ۲۱/۸/۸۸)

۶۲ ـ مهدیه گلرو فعال دانشجویی در شعبه ۱۵ دادگاه به ریاست قاضی قمی با اتهاماتی همچون؛ تبانی و تجمع با هدف بر هم زدن نظم داخلی، اقدام علیه امنیت ملی از طریق حضور در تجمعات غیر قانونی، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب از طریق رسانه های بیگانه محاکمه شد. (هرانا ۲۷/۸/۸۸)

دانشجویان : احکام صادره توسط دادگاهها

۶۳ ـ سروش ثابت از دانشجویان طیف چپ به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن اممنیت ملی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۱/۸/۸۸)

۶۴ ـ امیر آقایی از فعالین دانشجویی طیف چپ دانشگاه رجایی به حکم دادگاه به ۳ سال حبس تعلیقی به مدت ۲ سال محکوم شد. (خبرنامه آزادی برابری ۱۲/۸/۸۸)

۶۵ ـ سعید آقام علی فعال دانشجویی چپ به اتهام اقدام علیه امنیت داخلی کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به حکم قاضی محمد مقیسه، رییس شعبه ۲۸دادگاه انقلاب اسلامی تهران ، به دو سال حبس تعلیقی به مدت دو سال محکوم شد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۴/۸/۸۸)

۶۶ ـ سام سلامت دانشجوی رشته جامعه شناسی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران که در پی حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و پس از گذراندن دو ماه بازداشت در بند ۲۰۹ اوین با قرار وثیقه ی ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود، بنا به اتهاماتی همچون تبلیغ علیه نظام و تجمع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.

(هرانا ۲۱/۸/۸۸)

دانشجویان : توقیف نشریات دانشجوئی

۶۷ ـ نشریه دانشجوئی بیداری به مدیر مسئولی نسترن رفیعی، به اتهام تشویش اذهان عمومی، ترغیب دانشجویان به انجام اعمال خلاف قانون و چاپ مطالب غیر واقع، به دستور معاون فرهنگی دانشگاه شیراز متوقف شد. (امیرکبیر ۲/۸/۸۸)

دانشجویان : جلوگیری از ادامه تحصیل

۶۸ ـ مسئولین دانشگاه امام حسین بدون ارائه حکم کمیته انضباطی، مدت محرومیت از تحصیل مقداد اسلام خواه دبیر انجمن جمهوری خواهان این دانشگاه را یک ترم تمدید کردند. وی قبلا به ۳ ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده بود. به نظر می رسد مسئولین دانشگاه در تلاش هستند با جلوگیری از ثبت نام وی تحت عنوان حکم محرومیت از تحصیل، بگونه ای زمینه اخراج وی را فراهم کنند. (امیرکبیر ۷/۸/۸۸)

دانشجویان : جلوگیری از اجرای مراسم

۶۹ ـ مسئولین دانشگاه مهاجر اصفهان در جریان مراسم “معرفی فولکلور و موسیقی آذربایجان” که توسط دانشجویان آذربایجانی این دانشگاه ترتیب داده شده بود با قطع برق سالن محل برگزاری مراسم از اجرای کنسرت موسیقی آذربایجانی ممانعت کردند. بدنبال قطع برق سالن محل برگزاری، شرکت کنندگان در مراسم نسبت به ممانعت مسئولین دانشگاه از برگزاری این مراسم فرهنگی اعتراض کردند. در نهایت با حضور رئیس دانشگاه و عذرخواهی وی و تقبل برگزاری مراسمی دیگر با هزینه دانشگاه پایان یافت. (ساوالان سسی ۲۴/۸/۸۸)

دانشجویان : اخراج از دانشگاه

۷۰ ـ پیمان نودینیان معلم و دبیر انجمن صنفی معلمان استان کردستان و آزاد لطف پوری فعال مدنی که در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد پذیرفته شده اند، بدستور مسئولین دانشگاه از ادامه تحصیل محروم شدند. (هرانا ۶/۸/۸۸)

۷۱ ـ مژده نورانی، فرحناز فلفلی و اردلان تبیانیان که در کنکور سال ۸۸ در دانشگاه سمنان پذیرفته شده اند، پس از گذشت مدت کوتاهی به دستور حراست دانشگاه اخراج شده و از حق تحصیل خود محروم شدند. (هرانا ۶/۸/۸۸)

دانشجویان : انحلال نهادهای دانشجویی

۷۲ ـ بدنبال سخنرانی انتقادی مجتبی منتظری سخنگوی سازمان اسلامی دانشجویان ایران (سادا) در حضور خامنه ای نسبت به مسائل پیرامون مدیریت دانشگاه آزاد به دستور مدیریت دانشگاه آزاد، کلیه فعالیتهای این اتحادیه تعطیل و قفل دفتر این اتحادیه دانشجوئی تعویض شد و از کلیه اعضای شورای مرکزی این دانشگاه خلع ید به عمل آمد. (فارس ۱۶/۸/۸۸)

دانشجویان : آزادی از زندان

۷۳ ـ فراز زهتاب و آیدین خواجه ای از فعالین دانشجویی آذربایجان در دانشگاه تبریز پس از تحمل حکم یکساله زندان با عفو مشروط از زندان تبریز آزاد شدند. همچنین مجید ماکوئی فعال دانشجویی آذربایجان و دانشجوی دانشگاه مالک اشتر اصفهان پس از تحمل شش ماه حبس با احتساب دوران بازداشت موقت به صورت عفو مشروط از زندان تبریز آزاد شد.

(هرانا ۲۸/۸/۸۸)

۷۴ ـ امین وطانی، از فعالان دانشجویی و دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف و از فعالان ستاد جوانان میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری دهم بوده پس از ۱۶ روز بازداشت از زندان آزاد شده است. (نوروز ۲۸/۸/۸۸)

مطبوعات

مطیوعات : اخبار

۷۵ ـ سیامک پورزند روزنامه نگار و فعال فرهنگی که در اوایل دهه هفتاد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و چندین ماه تحت شکنجه های روحی و جسمی برای اجرای پروژه اعتراف گیری قرار داشت به علت وخامت وضع جسمی و روحی به بیمارستان ایران مهر منتقل شد. وی ممنوع الخروج و تحت نظر و مراقبت نهادهای امنیتی، در تنهائی مطلق زندگی می کند. (جرس ۲/۸/۸۸)

۷۶ ـ انتشارات باران به مدیریت حسین قلیزاده، “اختر” به مدیریت صمد آسیابانی از استان آذربایجان شرقی و انتشارات “پیناز” از استان زنجان که سابقه طولانی در نشر کتابهای ترکی آذری دارند، به دستور هیئت ناظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از حضور در نمایشگاه سراسری کتاب ایران که در شهر ارومیه برگزار شد، منع شدند. (ایلنا ۳/۸/۸۸)

۷۷ ـ علیرضا ملکیان معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد طی نامه ای خطاب به مطبوعات و رسانه های گروهی اعلام کرد: با توجه به تحرک گروههای مخالف نظم در آستانه روز ۱۳ آبان و احتمالا برخی جریانهای سیاسی داخلی نیز در ادامه مسائل پس از انتخابات قصد بهره برداری سیاسی و برهم زدن آرامش جامعه را از این روز داشته باشند. لذا با توجه به پایان انتخابات ریاست جمهوری و تائید از سوی مراجع حکومتی، از درج هر گونه خبر، عکس و مطلبی که موجب ایجاد تنش در جامعه و بر هم زننده نظم عمومی است جدا خودداری به عمل آورند. (موج سبز آزادی ۴/۸/۸۸)

۷۸ ـ عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران اعلام رکد: دو خبرنگار آلمانی و یک کانادائی بنام گیلز کاداسکار که در روز ۱۳ آبان توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند، پس از احراز هویت آنها از زندان آزاد شدند. در حال حاضر یک خبرنگار ایرانی که برای خبرگزاری فرانسه کار میکند همچنان در زندان بسر می برد. (اسنا ۱۶/۸/۸۸ و صدای آمریکا ۱۹/۸/۸۸)

۷۹ ـ مهسا امر آبادی ، همسر مسعود باستانی اعلام کرد: صلواتی قاضی شعبه ۱۵ هنوز اجازه ندادند آقای شریف روی پرونده مسعود اعلام وکالت کنند ، ما دو هفته است که در خواست تجدید نظر را ارائه دادیم و به دست قاضی پرونده نیز رسیده اما آقای صلواتی هنوز پرونده را به شعبه تجدید نظر ارجاع ندادند. وی افزود: در حالی که بسیاری از فعالان سیاسی و مطبوعاتی ، با قرار وثیقه آزاد شده اند اما گویا آقای صلواتی با استنباط شخصی و غیر حقوقی خود عمل می کنند و تا کنون تقاضای ما در خصوص آزادی مسعود به قید وثیقه ، تا پیش از برگزاری دادگاه تجدید نظر ، مورد موافقت ایشان قرار نگرفته است. (هرانا ۲۴/۸/۸۸)

مطبوعات : بازداشت ها

۸۰ ـ جواد ماهرزاده نویسنده و روزنامه نگار، به حکم دادستان انقلاب تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی نویسنده رمان “لبخندت را از من بگیر” است. داستان رمان درباره حوادث دهه ۶۰ از نگاه یک نوجوان می باشد.

(نوروز ۱/۸/۸۸)

۸۱ ـ نگار سایه خبرنگار آزاد رسانه ها و مسئول ستاد جوانان منطقه ۱۹ میرحسین موسوی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. (موج سبز آزادی ۵/۸/۸۸)

۸۲ ـ علی سمیع زاده عضو تحریریه روزنامه های یاس نو و صدای عدالت، توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. لازم به ذکر است علی سمیع زاده عضو کمیته اطلاع رسانی جبهه مشارکت و رئیس کمیته اطلاع رسانی منطقه تهران این جبهه می باشد. (نوروز ۹/۸/۸۸)

۸۳ ـ نفیسه آزاد روزنامه نگار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد . (امیرکبیر ۱۳/۸/۸۸)

۸۴ ـ فرهاد پولادی، خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. خبرگزاری فرانسه با اعلام اینکه وزارت ارشاد اسلامی برای پوشش راهپیمایی ۱۳ آبان به خبرنگاران خارجی مجوز داده بود، گفته است از مقامات این وزارت خانه خواستار دریافت اطلاعات در مورد دلیل و محل بازداشت فرهاد پولادی شده است. از زمان انتشار نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، بسیاری از گزارشگران خارجی از کشور اخراج شده اند و دولت برای فعالیت سایرین هم محدودیت های شدیدی را به اجرا گذاشته است. رهبران جمهوری اسلامی گردهمایی های اعتراضی نسبت به نتیجه انتخابات را، که به گفته معترضان حاصل تقلب گسترده به نفع محمود احمدی نژاد بوده، ناشی از خبررسانی رسانه های خارجی قلمداد کرده اند. (هرانا ۱۴/۸/۸۸)

۸۵ ـ مزدک علی نظری روزنامه نگار و سردبیر وبسایت خبرنگاران صلح توسط مامورین امنیتی بازداشت شد.

(صدای آمریکا ۲۲/۸/۸۸)

مطبوعات : تمدید قرار بازداشت

۸۶ ـ فریبا پژوه وبلاگ نویس و روزنامه نگار زندانی که در روز ۳۱ مرداد ۸۸ توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود، پس از ۶۰ روز بازداشت جهت اعترافات ساختگی، بنا بدستور دادستان تهران، بازپرس شعبه دوم دادگاه انقلاب قاضی بیگی قرار بازداشت موقت وی را تمدید گردید. لازم به ذکر است فریبا پژوه در حال حاضر ممنوع الملاقات می باشد.

(خبرگزاری هرانا ۲/۸/۸۸)

مطبوعات : محاکمات

۸۷ ـ مدیر مسئول نشریه “علم و نیرو” به اتهام استفاده ابزاری از تصاویر مرد در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد. (ایسنا ۱۱/۸/۸۸)

۸۸ ـ هنگامه شهیدی خبرنگار و مشاور بانوان حزب اعتماد ملی و مهدی کروبی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اجتماع و تبانی با هدف اقدام علیه امنیت داخلی کشور از طریق حضور در اغتشاشات، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایرن ،توهین به رئیسجمهور و اخلال در نظم عمومی مورد محاکمه قرار گرفت. (هرانا ۱۳/۸/۸۸)

۸۹ ـ حسین مختاریان مدیر مسئول روزنامه توقیف شده “آزاد” به اتهام تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب، توهین و نقض مصوبات شورای عالی امنیت ملی با شکایت سپاه پاسداران، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان زیبا سازی شهرداری تهران و … در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران محاکمه گردید. (ایسنا ۱۷/۸/۸۸)

۹۰ ـ مازیار خسروی سردبیر سایت هم میهن با شکایت رحیم بیلدار به عنوان نماینده حقوقی دانشگاه تهران و به اتهام نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی و برهم زدن امنیت کشور در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع قضائی کارکنان دولت محاکمه شد. لازم به توضیح است، سایت هم میهن خبر حمله یگانهای ویژه و نیروهای امنیتی به کوی دانشگاه در ۲۵ خرداد را منتشر کرده بود. (جرس ۱۹/۸/۸۸)

۹۱ ـ مازیار خسروی سردبیر سایت “هم میهن” به دنبال انتشار خبر حمله یگانهای ویژه و ماموران امنیتی به کوی دانشگاه، با شکایت رحیم پیلوار، به عنوان نماینده حقوقی دانشگاه تهران، به اتهام نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی و برهم زدن امنیت کشور، در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع قضائی کارکنان دولت محاکمه شد. (جرس ۱۹/۸/۸۸)

۹۲ ـ حسین مختاریان مدیرمسوول روزنامه توقیف شده «آزاد» به اتهام تبلیغ علیه نظام، انتشار مطالب خلاف واقع، نشر اکاذیب، توهین و نقض مصوبات شورای عالی امنیت ملی در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران محاکمه شد. شاکیان پرونده مدیرمسوول روزنامه توقیف شده «آزاد» را مدعیالعموم، ستاد اجرایی فرمان امام ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان زیباسازی شهرداری تهران و فضای سبز شهرداری منطقه ۳ و سازمان میادین میوه و ترهبار تشکیل میدادند. (ایسنا ۲۰/۸/۸۸)

۹۳ ـ عدنان حسن پور، روزنامهنگار کرد زندانی در شعبهی اول دادگاه انقلاب سنندج و به قضاوت قاضی بابایی محاکمه شد. عدنان حسن پور ٢۵ ساله روزنامهنگار، عضو تحریریهی هفته نامهی “ئاسو” که به دو زبان کردی و فارسی منتشر میشد بود که این هفته نامه در سال ۱۳۸۴ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی توقیف شد. وی در تاریخ ۵ بهمن ماه ۱۳۸۵ دستگیر شد و در تاریخ ٢٢ خرداد در دادگاهی غیر علنی به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی”، ” جاسوسی” و “محاربه” محاکمه و به اعدام محکوم شده بود که چندی پیش، پس از سه سال، از حکم اعدام تبرئه شد. (هرانا ۲۱/۸/۸۸)

۹۴ ـ کامبیز نوروزی دبیر کمیته حقوقی انجمن صنفی روزنامه نگارارن به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظم عمومی به حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۲ سال حبس تعزیری و ۷۶ ضربه شلاق محکوم شد. (ایلنا ۲۷/۸/۸۸)

مطبوعات : احکام صادر شده توسط دادگاهها

۹۵ ـ سجاد خاکساری فرزند محمد خاکساری دبیر کل انجمن صنفی معلمان ایران و خبرنگار نشریه قلم معلم که از ۶ ماه پیش به اتهام اخلال در نظم عمومی، نشر اکاذیب و تبلیغ علیه نظام در زندان بسر می برد از سوی دادگاه عمومی و تجدید نظر از اتهامات وارده تبرئه شد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۳۰/۷/۸۸)

۹۶ ـ شکراله عطارزاده مدیر مسئول هفته نامه ی “لیان” با حضور هیات منصفه مطبوعات به حکم شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران از اتهامات وارده تبرئه شد. (ایسنا ۲/۸/۸۸)

۹۷ ـ محمدجواد حق شناس مدیر مسئول روزنامه ی “اعتماد ملی” به اتهام نشر مطالب خلاف واقع، با شکایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران محاکمه و از اتهام مطرح شده تبرئه گردید. (ایسنا ۲/۸/۸۸)

۹۸ـ علی بدری زاده مدیر مسئول نشریه “موج” به اتهام توهین از سوی شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به پرداخت یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد. این نشریه از اتهام نشرمطالب خلاف واقع تبرئه شد. (ایسنا ۲/۸/۸۸)

۹۹ـ نصراله کاوه مهر مدیر مسئول وقت روزنامه ی “دنیای فوتبال” به حکم شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. (ایسنا ۳/۸/۸۸)

۱۰۰ـ رضا نوربخش سردبیر روزنامه فرهیختگان به حکم دادگاه بدوی به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

(هم میهن ۱۲/۸/۸۸)

توقیف مطبوعات

۱۰۱ـ نشریه “دال” به مدیر مسئولی پژمان گلچین به اتهام نشر و اشاعه ی مطالب خلاف موازین اسلامی و خلاف عفت عمومی به حکم شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیرخراسانی یک سال تعطیل شد.

(ایسنا ۲/۸/۸۸)

۱۰۲ـ روزنامه سرمایه بعلت تغییر در قطع و روش نشریه بدون اخذ مجوز لازم از سوی هیات نظارت بر مطبوعات لغو امتیاز شد. حسین عبده تبریزی مدیر مسئولاین روزنامه اعلام کرد: در طول تمام سالهای انتشار این روزنامه با شکلی واحد منتشر شده و تغییر هم نکرده است و همواره روزنامه ای اقتصادی- اجتماعی باقی مانده است. بنابراین چنین دلیل تراشی هایی معقول به نظر نمی رسد. (ایلنا و کلمه ۱۱/۸/۸۸)

۱۰۳ـ هفته نامه بهار بروجرد به مدیر مسئولی مصطفی فرهاد به علت چاپ یک مطلب طنزآمیز به دستور دادستان بروجرد توقیف موقت شد. این سومین مرتبه است که هفته نامه مذکور به دلایلی توقیف می شود. (اعتماد ۲۵/۸/۸۸)

مسدود کردن سایتهای اینترنتی

۱۰۴ـ سایت خبری نوروز، پایگاه اطلاع رسانی جبهه مشارکت ایران اسلامی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۲ خرداد ۸۸ برای چهارمین بار فیلتر شد. (نوروز ۱۲/۸/۸۸)

۱۰۵ـ سایت خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) بدستور کمیته فیلترینگ مسدود شد و امکان دسترسی به این سایت در اکثر نقاط کشور مختل گردید. (هرانا ۱۶/۸/۸۸)

مطبوعات : ضرب و شتم

۱۰۶ـ احمد نقی زاده خبرنگار و وبلاگ نویس ارومیه ای به هنگام عکسبرداری از پارچه نوشته تبریک برای استاندار جدید آذربایجان غربی در مقابل ساختمان استانداری توسط مامورین انتظامی مستقر در محل مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

(عصر ایران ۱۱/۸/۸۸)

فعالین سیاسی – اجتماعی و فرهنگی

فعالین : اخبار

۱۰۷ـ فاطمه معَتمد آریا، جعفر پناهی و مجتبی میر طهماسب سه سینماگر که در حال سفر به امریکا و دیدار با هیئت مدیره اسکار، در فرودگاه خمینی پاسپورت آنها توسط نیروهای امنیتی ضبط شده بود، طی نامه ای اعلام کردند: اکنون حق عبور از مرزها را از ما گرفته اند. حتی نمی دانیم به چه اتهامی. اما ما می خواهیم همچنان سینماگر مستقل ایرانی باقی بمانیم. دولت این توان را دارد که مانع خروج ما از مرزهای کشورمان بشود. اما یادآوری می کنیم که هویت ما در گرو پاسپورت هایمان نیست. حتی بدون پاسپورت، ما ایرانی هستیم. (گویا نیوز ۱/۸/۸۸)

۱۰۸ـ فاطمه آدینه وند همسر عبداله مومنی اعلام کرد: بعد ار آخرین ملاقاتی که با وی داشتم، امکان ملاقات دیگری تا کنون به ما داده نشده است و وضعیت پرونده ایشان بعد از انشائی که به آقای مؤمنی داده بودند تا در دادگاه بخوانند هنوز مشخص نیست. وی افزود: این طورکه من از صحبت های آقایان برداشت کرده ام آقای مؤمنی به این زودی آزاد نخواهند شد. (ادوارنیوز ۱/۸/۸۸)

۱۰۹ـ مهدی کروبی یکی از کاندیاهای معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بدنبال حضور در نمایشگاه مطبوعات در تهران از سوی عده ای از ماموران امنیتی و افراد وابسته به نهادها و مطبوعات دولتی، به وی و همراهانش حمله کردند. در پی این حادثه مهدی کروبی به علت اصابت کفش، از ناحیه صورت مصدوم گردید. (گویانیوز ۲/۸/۸۸)

۱۱۰ـ شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران روز ۱۴ آذرماه ۸۸ را برای جلسه محاکمه شبنم مددزاده نایب دبیر شورای دفتر تحکیم وحدت تعیین وقت نمود. پیش از این نیز تاریخ ۲۳ تیر ماه، ۲۲ شهریور و ۱۸ مهر جهت برگزاری جلسه محاکمه از جانب دادگاه انقلاب اعلام شده بود که هر بار بنا به دلایلی از جمله غفلت مدیر دفتر شعبه دادگاه، عدم حضور نماینده دادستان، زمان برگزاری محاکمه به تاریخ دیگر موکول شده بود. در اعتراض شبنم مددزاده و وکیل وی به تاخیر در زمان برگزاری جلسه محاکمه از سوی دادگاه اعلام شده است که برگزاری محاکمه منوط به موافقت بازجویان وزارت اطلاعات است و از حوزه اختیارات آنها خارج می باشد با اعلام تاریخ مذکور جهت برگزاری جلسه دادرسی روزهای بازداشت موقت شبنم مددزاده به ۳۰۰ روز خواهد رسید. (امیرکبیر ۲/۸/۸۸)

۱۱۱ـ صالح نیک بخت اظهار داشت: پرونده بهزاد نبوی و صفائی فراهانی که پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری بازداشت شده اند، به دادگاه ارسال شده است. وی افزود: در جلسه دادگاه ایرادات اساسی خود را به نحوه بازداشت اتهامات موکلان بیان خواهم کرد و چون این اتهامات به صورت علنی و برخلاف قانون اساسی و همچنین بر خلاف تبصره ماده ۱۸۸ قانون آئین دادرسی کیفری به صورت علنی در رسانه ملی و تمام خبرگزاری و مطبوعات داخلی و خارجی منتشر شده، این افراد حق دارند در رسانه های عمومی به آنها پاسخ دهند. (ایلنا ۲/۸/۸۸)

۱۱۲ـ فاطمه معتمدآریا بازیگر سینما و تئاتر اعلام کرد: در پی تماسی که حراست وزارت ارشاد با مرکز هنرهای نمایشی داشته به من اعلام شد که اجازه فعالیت برون مرزی ندارم به همین دلیل از حضور در نمایش شاهنامه فردوسی بر اساس طرحی از محمد چرمشیر و کارگردانی استفان ویلد که قرار بود در آلمان و ایران اجرا شود، انصراف دادم. (سرمایه ۴/۸/۸۸)

۱۱۳ـ کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران طی اطلاعیه ای اعلام کرد: کیان تاجبخش جامعه شناس ایرانی-امریکایی که به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق عضویت در شبکه اینترنتی مربوط به گری سیک عضو سیا و… از سوی دادگاه انقلاب به ۱۵ سال زندان محکوم گردیده بود، از سوی مقامات قضائی به وکیل وی اطلاع داده شده است که حق تجدید نظر خواهی در مورد پرونده وی را ندارد. لازم به توضیح است طبق قوانین در ایران، متهم ظرف مدت ۲۰ روز می تواند تقاضای فرجام خواهی کند. (کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران ۵/۸/۸۸)

۱۱۴ـ محمرضا مقیسه عضو کمیته منتخب موسوی-کروبی برای پیگیری امور بازداشت شدگان و آسیب دیدگان پس از کودتای انتخاباتی که در تاریخ ۲۲ مهر ماه توسط نیروهای امنیتی بارداشت شده بود، از اجازه ملاقات با خانواده محروم می باشد. بازجوی وی به خانواده اش گفته بود که سکوت آنها امکان آزادی وی را بیشتر می کند. (نوروز ۵/۸/۸۸)

۱۱۵ـ میترا حجار بدستور حراست وزارت ارشاد ممنوع التصویر اعلام شد. ممنوع التصویر شدن هنرمندان به صورت شفاهی به آنها و تهیه کنندگان اطلاع داده می شود. (تهران امروز ۷/۸/۸۸)

۱۱۶ـ سازمان آموزش و پرورش تهران به علت شرکت مدیران مجتمع آموزشی “تسینم” در تجمعات اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری، تبلیغ چه گوارا در مدرسه و حضور مدیر به همراه دانش آموزان در مراسم شب های قدر در ماه رمضان، خواهان تعطیل کردن این مؤسسه است. در این مجتمع آموزشی حدود ۱۰۰ دانش آموز تحصیل می کنند. (آینده ۷/۸/۸۸)

۱۱۷ـ بدنبال جلوگیری از فعالیت و پلمپ دفتر تلاش برای جهان شایسته کودکان مسئولین این جمعیت با مراجعه به پلیس امنیت خواهان رفع پلمپ از این دفتر شدند. پلیس امنیت بازگشایی این مرکز را منوط به همکاری در ۲ مورد زیر اعلام کرد: ۱- ارائه گزارش ماهانه از فعالیتهای جمعیت به پلیس ۲- مسئولان جمعیت اسامی کودکان افغانی که فاقد کارت سکونت هستند به همراه آدرس کامل و دقیق آنها را به پلیس امنیت بدهند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۹/۸/۸۸)

۱۱۸ـ بیش از ۲۵۰ مامور امنیتی و انتظامی با محاصره فرهنگستان هنر محل کار میرحسین موسوی و همچنین منزل مسکونی به سر دادن شعار علیه وی پرداختند. به این ترتیب نهادهای امنیتی در یک حرکت سازماندهی شده و با محاصره منزل و محل کار مانع از حضور میرحسین موسوی در راهپیمایی ۱۳ آبان شدند. (گویانیوز ۱۳/۸/۸۸)

۱۱۹ـ خانواده سعید عباسی که در حوادث پس از انتخابات جان خود را از دست داده است، اعلام کردند که سنگ مزار وی توسط عده ای شکسته شده است. گویا دلیل این اتفاق ذکر عنوان شهید بر روی سنگ مزار وی بوده است.

(حیات نو ۱۶/۸/۸۸)

۱۲۰ـ عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد: “جاشوآ فتال” و “شون باوئد” که هر دو ۲۷ ساله هستند و “سارا شورد” ۳۱ ساله، سه شهروند آمریکائی در منطقه مرزی کردستان به جرم جاسوسی بازداشت شدند و تحقیقات از آنها همچنان ادامه دارد. (رادیو فردا ۱۸/۸/۸۸)

۱۲۱ـ دکتر محمد شریف وکیل پایه ۱ دادگستری طی حکمی از طرف جمشید صالحی صدقیانی، مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبایی، از ادامه تحصیل محروم شد. بر اساس این حکم، محمد شریف با توجه به ماده ۲۴ شورای عالی فرهنگی به علت طولانی شدن زمان تحصیل از این دانشگاه اخراج شد. این درحالی است که بسیاری از دانشجویان دوره دکتری که قبل از ایشان در این دانشگاه مشغول به تحصیل بودند همچنان در این دانشگاه حضور دارند . اخراج این وکیل دادگستری در حالی است که وی پیش دفاع خود را نیز انجام داده و در آستانه دفاع از تز دکتری خود بود. (هرانا ۲۱/۸/۸۸)

۱۲۲ـ پخش آهنگهای برخی از خوانندگان و نیز برخی ترانه ها به خاطر آنچه که پاره ای از دلایل نامبرده میشود در رادیو ممنوع اعلام شده است . در این فهرست نام افرادی چون شاهین آرین، فریدون آسرایی، علیرضا افتخاری، مجید اخشابی، علیرضا افشار، محمد اصفهانی، اسماعیلزاده، شهرام امیری، احسان خواجهامیری، پاکنیا، محمد خواجهامیری، مسعود خادم، حسین زمان، کوروس سرهنگزاده، ناصرعبدالهی، علیرضا عصار، فتحعلی اویسی، گلشن، علی لهراسبی، محمد نوری، کامبیر افضلی و ….. به چشم میخورد. (ایلنا ۲۶/۸/۸۸)

فعالین : بازداشتها

۱۲۳ـ مامورین اداره اطلاعات شهرستان قروه با مراجعه به خانه پدری زندانی سیاسی انور حسین پناهی پس از بازرسی منزل بدون نشان دادن حکم، افشین حسین پناهی برادر کوچکتر وی را بازداشت کردند. شایان ذکر است انور حسین پناهی در سال گذشته از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود و به دنبال پیگیری های افشین از سوی خانواده، پس از اعتراضات سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر، حکم وی به ۶ سال زندان تبدیل شد. وی تنها بدلیل اعتراض به این حکم چندین بار از سوی نهادهای امنیتی شهرستان قروه بازداشت شده است. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۳۰/۷/۸۸)

۱۲۴ـ بدیع حسین پناهی از بستگان زندانی سیاسی انور حسین پناهی که محکوم به به اعدام شده است، توسط مامورین امنیتی در محل کار خود در شهر قروه بازداشت شد. لازم به ذکر است برادر ایشان افشین حسین پناهی نیز چند روز قبل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. (خبرگزاری هرانا ۲/۸/۸۸)

۱۲۵ـ نوید مشکات، مدینه قاسمی، آیدین تقی پور، محمد محمدلو و جواد رمضان از فعالین مدنی آذربایجانی پس از شرکت در مراسم سالگرد وفات غلامرضا امانی فعالین شناخته شده آذری و زندانی سیاسی سیبق توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند. (ساوالان سسی ۲/۸/۸۸)

۱۲۶ـ سرتیپ عزیزاله رجب زاده فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد: در پی بازدید مهدی کروبی از نمایشگاه مطبوعات، چهار نفر از افرادی که اقدام به برهم زدن نظم نمایشگاه و تحریک دیگران کرده بودند توسط نیروهای امنیتی مستقر در نماشگاه بازداشت شدند. (خبرگزاری مهر ۲/۸/۸۸)

۱۲۷ـ خیبر تیبا رئیس پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی اعلام کرد: ۱۱ نفر به اتهام تشکیل گروه های موسیقی و تهیه کلیپ های توهین آمیز به نظام و ترویج شیطان پرستی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. وی افزود : در این راستا ۵ باب مغازه پلمپ، شش دستگاه کامپیوتر و ۱۵ خط تلفن و گوشی همراه که حاوی مطالب توهین آمیز به مقدسات اسلام، موسیقی رپ و سرودهای انتقادی علیه ارگان ها بود کشف و ضبط شد. (بی بی سی ۴/۸/۸۸)

۱۲۸ـ مامورین اداره اطلاعات شهر مهاباد با حضور در منزل زندانی سیاسی جهانگیر بادوزاده به قصد دستگیری همسر وی خانم توران بادوزاده، اقدام به بازرسی و تفتیش منزل وی نمودند و بعلت دسترسی به وی امکان بازداشت او را پیدا نکردند. جهانگیر بادوزاده سالهاست که در زندان ارومیه بسر می برد. (هرانا ۵/۸/۸۸)

۱۲۹ـ مریم قدس، همسر فیض اله عرب سرخی یکی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، طی نامه ای اعلام کرد: همسرم بیش از ۴ ماه است که در بازداشت بسر می برد. به گفته بازجوی وی رسیدگی به پرونده ایشان به پایان رسیده ولی مسئولین از تبدیل قرار بازداشت او به صدور وثیقه خودداری می کنند. (نوروز ۶/۸/۸۸)

۱۳۰ـ رحیم غلامی روزنامه نگار نشریات محلی استان اردبیل، بهروز علیزاده و ودود سعادتی از فعالین ملی آذربایجانی توسط مامورین امنیتی بازداشت و جهت اجرای حکم یک سال حبس تعزیری به زندان اردبیل منتقل شدند. شعبه ۱ دادگاه لنقلاب اردبیل این افراد را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۵ سال حبس توام با تبعید محکوم نموده بودند ولی دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل با تغییر اتهام وارده به اتهام تبلیغ علیه نظام این افراد را به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد.

(ساوالان سسی ۷/۸/۸۸)

۱۳۱ـ منیره ربیعی ۳۲ ساله مهندس شیمی، بدنبال احضار به دادگاه انقلاب تهران به دلایل نامعلومی بازداشت و به زندان اوین منتقل گردید. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۷/۸/۸۸)

۱۳۲ـ فارس گل محمدی از اهالی روستای “تنگی رو” از توابع کامیاران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. (هرانا ۷/۸/۸۸)

۱۳۳ـ دو تن از ساکنان روستای “وله ژیر” از توابع مریوان به نامهای “باسط” و “سیوان” توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند. (هرانا ۷/۸/۸۸)

۱۳۴ـ فرهاد توحیدی قائم مقام مدیر عامل خانه سینما اعلام کرد: بعد از انتخابات و حوادث پیش آمده تعداد ۱۵ نفر از سینماگران توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند ضمن آنکه یکی از مستندسازان نیز از سال قبل در بازداشت بود.

(ایلنا ۱۰/۸/۸۸)

۱۳۵ـ سعید راک به اتهام ارتباط با یکی از احزاب مخالف کردی،از سوی نیروهای امنیتی در شهر سقز بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. (موکریان نیوز ۱۰/۸/۸۸)

۱۳۶ـ عیسی سحرخیز که به اتهام تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب از طریق مصاحبه با رسانه های خارجی بازداشت شده بود، به حکم قاضی شعبه سوم دادگاه انقلاب قرار بازداشت وی دو ماه دیگر تمدید شد. (ایلنا ۱۲/۸/۸۸)

۱۳۷ـ یک زن بنام رقیه و مردی بنام محمود چیره به اتهام همکاری با احزاب کردی توسط نیروهای امنیتی در شهر مهاباد بازداشت شدند. (هرانا ۱۲/۸/۸۸)

۱۳۸ـ حسین اسقاری نویسنده و فعال مدنی توسط مامورین اداره اطلاعات نقده بازداشت شد. (هرانا ۱۲/۸/۸۸)

۱۳۹ـ سه نفر به اتهام عضویت در انجمن پادشاهی که به گفته وزارت اطلاعات قصد بمب گذاری در تهران را داشته اند توسط مامورین این وزارت خانه دستگیر شدند. همچنان ۵ نفر به اتهام اینکه قصد ترور یک چهره سیاسی را داشتند توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند. (خبرگزاری جوان ۱۲/۸/۸۸)

۱۴۰ـ نیروهای امنیتی و انتظامی با استفاده از گاز اشک آور و اسپری فلفل، به هزاران نفر از مردم معترض در خیابان های تهران و سایر شهرها، حمله کردند که منجر به زخمی شدن و بازداشت تعدادی از مردم گردید. این اعتراضات به موازات تظاهرات رسمی دولتی در تائید سی امین سالگرد اشغال سفارت امریکا در ایران برپا شد. اسامی تعدادی از بازداشت شدگان به شرح زیر است: مریم معصوم پور ۲۶ ساله ، زینب نجار پور هاشم ۲۲ ساله ، منیژه هدایتی گلپایگانی ۲۸ ساله ، زهره سلیمانی ۳۱ ساله کبری تقی زتده ۴۰ ساله ، فاطمه محمدی ۲۹ ساله ، حمیرا رمضانی ۲۳ ساله ، منصوره عبدی نسب ۲۸ ساله ، زهرا بهاری ۴۳ ساله ، محمد علی اکبری ۳۴ ساله ،سید حسین مزینانی ۲۰ ساله ، محسن واحدی ۲۵ ساله ، سیاوش صفری پور کردانی ۱۹ ساله ، امیر مختار خیر آبادی ۳۲ ساله ، سعید مرآتی ۲۶ ساله ، ابراهیم رضایی ۴۵ ساله ، وحید دستجردی ۲۹ ساله ، احمدرضا عابدینی پور ۳۳ ساله ، امیر باقری محلاتی ۲۶ ساله ، امید رضا قبادیان ۳۰ ساله ، رامین حاج رضایی ۱۷ ساله ، علی مرشدی ۲۴ ساله ، نرگس قناعت ۲۸ ساله ، ناهید کریمی ۳۱ ساله ، مهدیه غفاری ۲۵ ساله ، مهناز ذوالفقاری ۲۸ ساله ، عرفان نصیری ۳۴ ساله ، پویا رحیمی ۲۱ ساله

محمد اسماعیلی ۲۶ ساله ، نوید جهانی ۲۶ ساله ، علی اسماعیل زاده ، امین یوسف پور ۳۰ ساله ، حسین عسگری مقدم ۲۰ ساله ،مهرداد علی داری ۳۰ ساله ، محمدرضا شیبانی ۲۲ساله ، مهدی نعمتی ۲۹ ساله ، آرش جعفری ۲۷ ساله ، فرزین امیر احمدی ۳۳ ساله ، شایان رجبی ۲۰ ساله ، امیر رضا طباطبایی ۲۴ ساله . (هرانا ۱۳/۸/۸۸)

۱۴۱ـ محمد ستاری فر، توسط نیروهای امنیتی همراه با ضرب وشتم و توهین دستگیر و او را به مدت سه ساعت در بازداشت نگاه داشتند. ستاریفر سالها معاون رییسجمهور، رییس سازمان مدیریت و برنامهریزی و پیش از آن رییس سازمان تامیناجتماعی و از تدوین کنندگان اصلی برنامه چهارم توسعه و چشمانداز بیست ساله کشور بوده است. این اقتصاددان پرتجربه هماکنون استاد دانشگاه علامهطباطبایی است. (موج سبز آزادی ۱۵/۸/۸۸)

۱۴۲ـ از روز ۱۳ لغایت ۱۵ آبان حدود ۴۰۰ تن از شهروندان در اعتراضات مردمی ۱۳ آبان ماه دستگیر شده اند که به صورت دسته ای از پایگاهها و بازداشتگاههای موقت شهر تهران در طی این محدوده زمانی به زندان اوین انتقال یافته اند. این افراد عمدتاً به بندهای ۲۴۰ و قرنطینه اندرزگاه ۷ زندان اوین منتقل شده اند. (هرانا ۱۵/۸/۸۸)

۱۴۳ـ موسی ساکت دبیر شعبه آذربایجان شرقی سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت) توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. (ادوارنیوز ۱۶/۸/۸۸)

۱۴۴ـ مهدی اقبال از اعضای جبهه مشارکت توسط مامورین امنیتی بازداشت شد. از محل نگهداری و علت بازداشت وی اطلاعی در دست نیست. (هرانا ۱۶/۸/۸۸)

۱۴۵ـ عزیزاله رجب زاده فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد: در جریان مراسم ۱۳ آبان ۱۰۹ نفر در شهر تهران بازداشت شدند. از این عده ۴۷ نفر با قرار کفالت آزاد شدند و ۶۲ نفر از متهمان پس از تشکیل پرونده روانه زندان شدند. وی افزود : ۴۳ نفر از این افراد مرد و ۱۹ نفر دیگر زن هستند. (خبرگزاری مهر ۱۶/۸/۸۸)

۱۴۶ـ کاوه محمود مرادی که در انگلیس اقامت دارد پس از بازگشت به ایران به اتهام جاسوسی، توسط مامورین امنیتی در ارومیه بازداشت شد. (موکریان نیوز ۱۹/۸/۸۸)

۱۴۷ـ هادی ابطحی فرزند مجتبی ابطحی، عضو هیات رئیسه کانون صنفی معلمان، توسط مامورین وزارت اطلاعات در محل کسب خود بازداشت و به زندان منتقل شد. (هرانا ۲۰/۸/۸۸)

۱۴۸ـ حسنعلی مهدوی چشمه گچی ، مدیر مسئول روزنامه غرب و دبیر کل حزب توسعه کرمانشاه با حکم قاضی نجار بازداشت و به زندان دیزل آباد منتقل شد . بنابراین گزارش نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از طریق وبلاگ ساحت نیوز مهمترین اتهامات این فعال مطبوعاتی – سیاسی عنوان شده است . محمد کرمی راد نماینده اقتدارگرای کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی ، سرپرستی بانک ملی شعبه کرمانشاه ، سازمان تبلیغات اسلامی و شرکت مخابرات استان عمده ترین شاکیان دبیرکل حزب توسعه را تشکیل می دهند .(کرمانشاه پست ۲۵/۸/۸۸)

۱۴۹ـ امیرعلی سلطان که از اعضای فعال ستاد ۸۸ توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. (نوروز ۲۹/۸/۸۸)

فعالین : احضار به دادگاه یا نهادهای امنیتی

۱۵۰ـ محمد اولیائی فرد وکیل دادگستری، با شکایت جعفر دولت آبادی دادستان تهران به شعبه یک دادیاری دادرسی کارکنان دولت احضار شد. لازم به ذکر است اولیائی فرد، وکیل تعدادی از فعالین مدنی و سیاسی است که در حال حاضر پرونده دیگری از این حقوقدان در این دادسرا به اتهام توهین و افترا به مامورین وزارت اطلاعات مفتوح است. (هرانا ۶/۸/۸۸)

۱۵۱ـ سیمین چایچی شاعر و نویسنده کرد پس از شرکت در فستیوالی در استان کرکوک در کردستان عراق به اداره اطلاعات شهر سنندج احضار شد. (هرانا ۱۷/۸/۸۸)

۱۵۲ـ محمدرضا شجریان برای ادای پاره ای توضیحات در ارتباط با مصاحبه خود با صدای آمریکا، که در آن دیدگاههای خود را درباره وقایع پس از انتخابات بیان کرده بود، به وزارت اطلاعات احضار و به مدت ۲.۵ ساعت مورد بازجوئی قرار گرفت. (عصرایران ۲۵/۸/۸۸)

فعالین : محاکمات

۱۵۳ـ رامین و روزبه تهرانی از بازداشت شدگان حوادث اخیر در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و از اتهام محاربه تبرئه شد. برای هر یک ۵۰ میلیون تومان قرار وثیقهه جهت آزادی از زندان صادر شد. (هرانا ۱۸/۸/۸۸)

۱۵۴ـ احمد زیدآبادی دبیر کل سازمان ادوار تحکیم وحدت که در پی اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده بود در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام تبلیغ علیه نظام و تبانی در ایجاد اغتشاش محاکمه شد.

(کانون زنان ایران ۱۹/۸/۸۸)

۱۵۵ـ سعید لیلاز به اتهام اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و … در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد. (ایلنا ۲۷/۸/۸۸)

۱۵۶ـ سعید حبیبی، دبیر تشکیلات سابق دفتر تحکیم وحدت و فعال حقوق بشر، به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و اجتماع و تبانی با هدف اقدام علیه امنیت کشور به حکم شعبه ی بیست و هشت دادگاه انقلاب اسلامی تهران، به سه سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت محکوم شده است. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۳۰/۸/۸۸)

فعالین : احکام صادر شده توسط دادگاه ها

۱۵۷ـ سیاوش امیری از زندانیان عقیدتی به اتهام بدعت در دین و فعالیت های فرقه ای از سوی دادگاه انقلاب به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. (هرانا ۳/۸/۸۸)

۱۵۸ـ مجید حسن زاده از اعضای شاخه دانشجوئی ستاد میرحسین موسوی که پس از حوادث انتخابات ریاست جمهوری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، به حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۳ سال حبس محکوم شد.

(خبرگزاری هرانا ۳/۸/۸۸)

۱۵۹ـ بیش از ۴۰ تن از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات، که اکثرا از سوی حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده بودند، پس از اینکه مدتها در بند ۲ الف و ۲۴۰ زندان اوین بسر بردند از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به احکام ۲ تا ۴ سال حبس تعزیری محکوم شدند. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۳/۸/۸۸)

۱۶۰ـ اکبر اجدادی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات که در روز ۶ تیر ماه در محل کارش بازداشت شده بود. به حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اخلال در نظم و ایجاد رعب و وحشت به ۳۲ ماه حبس محکوم شد.

(کمیته گزارشگران حقوق بشر ۳/۸/۸۸)

۱۶۱ـ حسام ترمسی ۱۷ ساله که در تاریخ ۱۰ تیر ماه در منزل مسکونی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، به اتهام ایجاد رعب و وحشت و اخلال در نظم به حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به ۲۸ ماه حبس محکوم شد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۳/۸/۸۸)

۱۶۲ـ مهدی کاظم زاده ۳۰ ساله که پس از حوادث انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده بود، با صدور قرار وثیقه و تامین آن قرار بود از زندان آزاد شود. به طور مجدد از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام جدید محاکمه و قرار کفالت وی لغو شد. وی در حال حاضر منتظر اعلام حکم جدید از سوی دادگاه می باشد.

(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۴/۸/۸۸)

۱۶۳ـ محسن نوری ۲۷ ساله، سینا قاضی میرسعید ۲۳ ساله از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخاب ریاست جمهوری، قبل از ملاقات با خانواده های خود از سوی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به طور شفاهی به آنها اطلاع داده شد که به ترتیب به ۱۴ ماه و ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده اند. این در حالی است که آنها حق دفاع و برخورداری از وکیل و اعتراض به حکم را نداشته اند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۴/۸/۸۸)

۱۶۴ـ علیرضا جعفریان وکیل مدافع ایمان سهراب پور اعلام کرد: موکل من به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت عمومی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، ایجاد شبهه جعل در نتیجه انتخابات و… به حکم دادگاه انقلاب تهران به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. لازم به ذکر است ایمان سهراب پور یکی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری می باشد. (فارس ۶/۸/۸۸)

۱۶۴ـ طیبه نبوی از فعالین مدنی شهر سمنان به حکم دادگاه انقلاب این شهر به ۳ ماه زندان تعزیری و ۱ سال زندان تعلیقی محکوم شد. وی در ۲۶ مرداد ماه توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شده بود و در حال حاضر در بند زنان زندان سمنان بسر می برد. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۷/۸/۸۸)

۱۶۵ـ مجید مقیمی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری به اتهام مشارکت در تخریب اموال دولتی، اقدام علیه امنیت ملی و … به حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

(کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۹/۸/۸۸)

۱۶۶ـ سهیل نویدی یکتا یکی از بازداشت شدگان اعتراضات پس از انتخابات به حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی به ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم گردید. (رویداد ۲۰/۸/۸۸)

۱۶۷ـ عبداله مومنی سخنگوی ادوار تحکیم وحدت به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و شرکت در تجمع های اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری از سوی دادگاه انقلاب به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

(کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۳/۸/۸۸)

۱۶۸ـ علیرضا فرشی و همسرش سیما دیدار، از فعالین مدنی آذربایجانی در تبریز به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق سردادن شعار و در دست داشتن پلاکاردهایی در رابطه با حقوق زبانی و ملی آذربایجانیها و ارسال خبر به سایتهای اینترنتی به حکم شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی علی نژاد به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند.

(ساوالان سسی ۲۵/۸/۸۸)

۱۶۹ـ مجتبی بیات فعال سابق جنبش دانشجویی با حکم شعبه ۲۵ دادگاه انقلاب به دو سال حبس تعزیری و پرداخت ۳۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم شد. در حکم صادره، حبس تعزیری به دو میلیون تومان جزای نقدی تبدیل شده است. گفتنی است بر طبق احضاریه ای که به دست بیات رسیده است وی می بایست خود را جهت اجرای حکم صادره به شعبه ششم دادگاه انقلاب معرفی نماید. (پیک ایران ۲۶/۸/۸۸)

۱۷۰ـ امیر حجتی دانشجوی کارشناسی ارشد معماری دانشگاه شهید بهشتی از بازداشتشدگان حوادث پس از انتخابات به اتهام همسو شدن با دشمنان نظام ، ایجاد اغتشاش و ساخت و پرتاب نارنجکهای دست ساز و آتش زا در آشوبهای خیابانی ، تحریک مردم به حضور در آشوبهای خیابانی، حمله به مأمورین نیروی انتظامی و بسیج در حین انجام وظیفه ، در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این دانشجوی زندانی در دادگاه بدوی به تحمل ۲ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۷/۸/۸۸)

۱۷۱ـ علی بهزادیان نژاد از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری به اتهام برهم زدن نظم عمومی و تبلیغ علیه نظام به حکم دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس محکوم شد. (پارلمان نیوز ۲۷/۸/۸۸)

۱۷۲ـ فرامرز عبداله نژاد که در پی حوادث اخیر بازداشت شده بود به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی، به حکم دادگاه انقلاب و تایید شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر به ۲۸ ماه حبس محکوم شد.

(ایلنا ۲۷/۸/۸۸)

۱۷۳ـ فاطمه سادات ابطحی، دختر محمدعلی ابطحی اعلام کرد: رسانه ها نوشته بودند: “ابطحی شب گذشته آزاد شده، ولی بازجوها از وی و خانواده اش درخواست کرده اند که خبر این آزادی را اعلام نکنند و با کسی نیز دیدار نداشته باشد.” به گفته وی، صبح امروز پنج تن از مأموران به همراه محمدعلی ابطحی به خانه وی رفته و با حضور وی به بازرسی از منزل پرداخته و سپس عازم دادگاه شدهاند. در این دادگاه به واسطه پنج اتهام موجود در کیفرخواست وی، محکومیت به ۶ سال حبس تعزیری به محمدعلی ابطحی ابلاغ شده است. همچنین پس از ابلاغ حکم، ابطحی مجددا به زندان اوین منتقل شده است. (آینده ۳۰/۸/۸۸)

فعالین : صدور قرار وثیقه و آزادی

۱۷۴ـ محمد رسول کریمی کاریکاتوریست و از اعضای ستاد میرحسین موسوی که در تاریخ ۲۷ خرداد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از چندین ماه حبس با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

(کمیته گزارشگران ۳۰/۷/۸۸)

۱۷۵ـ صالح نیک بخت وکیل دادگستری اعلام کرد: مازیار بهاری خبرنگار ایرانی با تودیع وثیقه ۳ میلیارد ریالی از زندان آزاد شد. وی افزود: هماهنگی های لازم بعمل آمده بود تا بهاری با کسی ملاقات و یا مصاحبه نکند تا بتواند به دلیل وضعیت همسر باردارش از کشور خارج شود. (ایلنا ۳/۸/۸۸)

۱۷۶ـ نوید مشکات، مدینه قاسمی، آیدین تقی پور، محمد محمدلو و جواد رمضان از فعالین مدنی آذربایجانی که ۱ آبان ۸۸ پس از شرکت در مراسم سالگرد مهندس امانی در تبریز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، پس از ۳ روز از اداره اطلاعات تبریز آژاد شدند. (ساوالان سسی ۶/۸/۸۸)

۱۷۷ـ محمد قوچانی سردبیر روزنامه اعتماد ملی که پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده بود پس از ۱۳۱ روز از زندان آزاد شد. (سایت تغییر ۸/۸/۸۸)

۱۷۸ـ بهزاد نبوی از اعضای شاخص مجاهدین انقلاب اسلامی که پس از حوادث انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده بود پس از ۱۳۰ روز با صدور و تودیع قرار وثیقه آزاد شد. (گویانیوز ۹/۸/۸۸)

۱۷۹ـ مرتضی الویری عضو ستاد انتخاباتی مهدی کروبی و نماینده او در کمیته پیگیری قربانیان حوادث انتخابات که در شهریور بدنبال انتشار اخبار کشته شدن ۷۲ تن توسط مامورین امنیتی بازداشت شد، با صدور قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

(موج سبز آزادی ۹/۸/۸۸)

۱۸۰ـ هنگامه شهیدی که پس از وقایع انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده بود، با صدور قرار وثیقه ۹۰ میلیون تومانی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از زندان آزاد شد. (ایسنا ۱۰/۸/۸۸)

۱۸۱ـ محبوب بوداقی شاعر آذربایجانی پس از ۷۰ روز بازداشت با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. وی به اتهام تشکیل یک گروه برانداز نظام، حضور در قلعه بابک در سال ۸۲ و اشعارش در ۲۶ مرداد ۸۸ توسط مامورین اداره اطلاعات در زرین آباد زنجان بازداشت شد. (ساوالان سسی ۱۰/۸/۸۸)

۱۸۲ـ محمد اولیائی فرد وکیل و فعال حقوق بشر به اتهام تبلیغ علیه نظام، افترا و تشویش اذهان عمومی در موضوع اطلاع رسانی نسبت به اعدام بهنود شجاعی و نقد عملکرد قوه قضائیه در شعبه اول دادیاری دادسرای کارکنان دولت، بازجوئی و با صدور قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد گردید. (هرانا ۱۱/۸/۸۸)

۱۸۳ـ محمد داوری، سردبیر سحام نیوز( سایت رسمی حزب اعتماد ملی ) که در روز ۱۷ شهریور با حکم جلب صادره از سوی دادستانی تهران بازداشت شده است تنها یکبار موفق به تماس تلفنی با مادرش در بجنورد شده و اطلاع دقیقی از پرونده او و نیز وضعیت جسمی و روحیاش در دست نیست. متاسفانه به وکلای وی (ژینوس شریف رازی و مینا جعفری) که امروز برای اعلام وکالت به دادگاه انقلاب مراجعه کرده بودند اطلاعات دقیقی از جمله شعبه ، شماره پرونده و اتهام این عضو سازمان معلمان داده نشد و عملا امکان وکالت برای وکلای وی وجود ندارد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۱/۸/۸۸)

۱۸۴ ـ حسن ارک و بهرام دشتی از فعالین مدنی شهر تبریز که به اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در یک گروه جهت برهم زدن امنیت ملی و … توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، پس از ۳۹ روز بازداشت به قید وثیقه های ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی از زندان تبریز آزاد شدند. (ساوالان سسی ۱۲/۸/۸۸)

۱۸۵ـ جعفر ابراهیمی از اعضای کانون صنفی معلمان که در تاریخ ۲۰ خرداد بازداشت شده بود با تودیع قرار وثیقه از زندان آزاد شد. (هرانا ۱۶/۸/۸۸)

۱۸۶ـ علی تاجرنیا و ابراهیم امینی دو تن از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات، با صدور قرار وثیقه به حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب از زندان آزاد شدند. (کلمه ۱۶/۸/۸۸)

۱۸۷ـ عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد: محمدرضا شکوهی فرد، امیر میراب زاده، احمد حسین خانی، مهدی شیرزاد و محمد حسینی پور از بازداشت شدگان حوادث اخیر با صدور قرار وثیقه از زندان آزاد شدند. (ایلنا ۱۸/۸/۸۸)

فعالین : انحلال نهادهای مدنی

۱۸۸ـ جمعیت تلاش برای جهانی شایسته کودکان از سال ۱۳۸۳ در شهر ری فعالیت خود را آغاز کرده بود که به بهانه نداشتن مجوز و تشکیل جلسات سیاسی مخالف حکومت، توسط پلیس امنیتی تعطیل گردید. لازم به ذکر است این جمعیت از زمان آغاز به کار خود تلاش می کند تا بتواند برای فعالیتهای خود مجوز قانونی بگیرد اما هر بار مسئولین دولتی از دادن مجوز سر باز زده اند. دفاع از حقوق انسانی کودکان، تلاش برای ایجاد شرایطی که در آن کودکان در امنیت، شادی و رفاه زندگی کنند و… از جمله اهداف این تشکل است. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۶/۸/۸۸)

فعالین : تهدید و ارعاب

۱۸۹ـ مهرداد حیدر پور زندانی سیاسی سابق که به دنبال حوادث اخیر مجبور به ترک ایران شده و هم اکنون در یکی از شهر های کردستان عراق بسر می برد در مدت اقامت خود در کردستان عراق بارها از سوی اشخاص ناشناس به صورت مشکوکی مورد تهدید قرار گرفته و در موردی از سوی یک فرد مسلح مورد حمله واقع شده که با دخالت افراد حاضر در محل توانسته خود را از دست فرد مهاجم رها کند. فریبرز سروش، دیگر روزنامه نگار ایرانی مقیم سلیمانیه نیز دو بار تلفنی تهدید شده است. بار اول از این روزنامه نگار پناهجو خواسته شده خود را به کنسولگری ایران در سلیمانیه معرفی کند و با کمک مقامات کنسولگری به ایران بازگردد؛ بار دوم نیز وی از سوی افراد ناشناسی تهدید شده که در صورت عدم معرفی خود به کنسولگری ایران ربوده و به ایران بازگردانده خواهد شد. قابل ذکر است که به دنبال حوادث بعد از کودتای ۲۲ خرداد، دست کم چهل روزنامه نگار و عکاس مجبور به ترک ایران شده و همراه با ده ها فعال سیاسی و مدنی به کشورهای مجاور از جمله کردستان عراق، ترکیه و آذربایجان پناهند شده و در دفاتر کمیساریای عالی پناهندگان جهت دریافت پناهندگی نام نویسی کرده اند. (هرانا ۱۱/۸/۸۸)

۱۹۰ـ شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و دارنده جایزه صلح نوبل، اعلام کرد که هنوز هم تهدید به مرگ میشود، حسابهای بانکیاش در ایران مسدود و صندوق ویژه مدارکش مصادره شده است. شیرین عبادی که با برنامه فرهنگی فرستنده رادیویی آلمان سخن میگفت، افزود که در این اواخر بارها به همسرش گفته شده که اگر فعالیتهای خود را تعطیل نکنم، هرجایی که باشم در دسترس آنان خواهم بود. شیرین عبادی در ادامه مصاحبه گفت که مقامات ایران برای تحت فشار گذاشتن خانوادهاش، حتی حسابهای بانکی همسر و خواهرش را نیز بستهاند. وی گفت، اگر همکارانش به او اطلاع دهند که کارش در ایران واجبتر از روشنگریهایش در خارج از کشور است، در اولین فرصت به ایران بر میگردد.

(شهرزاد نیوز ۲۷/۸/۸۸)

فعالین : جلوگیری از مرخصی جهت درمان

۱۹۱ـ دکتر محمد ملکی که در پی اعتراضات اخیر به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده بود، به علت بیماری های متعدد ایشان و علیرغم دستور دادستان تهران مبنی بر آزادی وی جهت درمان در خارج از زندان، بازجوی پرونده وی از همکاری در این زمینه خودداری می کند. تجویز داروهای جدید و عدم هماهنگی و تداخل با داروهای قبلی منجر به بدتر شدن حال وی در این مدت شده است. (خانواده ملکی ۱۸/۸/۸۸)

فعالین : اخراج از کار

۱۹۲ـ مسعود کردپور روزنامه نگار و معلم، بعد از ۲۲ سال خدمت بعلت فعالیتهای حقوق بشری و آموزشی و انتقاد از سیاست های دولت، به حکم شعبه سوم دادگاه تجدید نظر رسیدگی به تخلفات اداری از کار خود برکنار شد.

(هرانا ۱۰/۸/۸۸)

۱۹۳ـ محسن باستانی مسئول شاخه اصفهان سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، پس از ۲۳ سال خدمت در شرکت ایران خودرو، بر اساس حکمی از سوی مدیریت این شرکت حدود دو ماه پیش از مسئولیت خود در این شرکت بر کنار و از کار خود اخراج شد. لازم به توضیح است وی پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت و پس از چند هفته با قرار وثیقه از زندان آزاد شد ولی هنوز دادگاهی برای وی تشکیل نشده است. (هرانا ۱۶/۸/۸۸)

فعالین : جلوگیری از آزادی

۱۹۴ـ شهرام بلوری از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات، پس از تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی همچنان در بازداشت بسر می برد و دادگاه در خصوص عدم آزادی وی هیچ توضیحی را ارائه نمی دهد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۲/۸/۸۸)

فعالین : جلوگیری از اجرای مراسم

۱۹۵ـ نیروهای انتظامی و امنیتی از تجمع مردم به مناسبت روز جهانی کورش در منطقه پاسارگاد جلوگیری کردند. این روز به همت کمیته بین المللی نجات پاسارگاد، در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. دو تن از اعضای این کمیته آقایان کورش زعیم و حمیدرضا خادم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از بازجویی در محل، بالاجبار آنجا را ترک کردند. کورش زعیم قرار بود در این مراسم سخنرانی کند. (گ.یانیوز ۹/۸/۸۸)

۱۹۶ـ علی باقری مسئول روابط عمومی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی اعلام کرد: به علت ممانعت های بوجود آمده کنگره این سازمان به تعویق افتاد. وی افزود: سازمان مجاهدین مشغول رایزنی است تا یک نهاد مشخص مسئولیت ممانعت از برگزاری کنگره را بر عهده بگیرد تا در غیر این صورت این برنامه برگزار شود. (ایلنا ۲۱/۸/۸۸)

فعالین : ضرب و شتم

۱۹۷ـ دکتر حبیب الله پیمان که به اتفاق همسرش در راهپیمایی ۱۳ آبان شرکت نموده بود توسط ملامورین امنیتی و انتظامی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت. (گویا نیوز ۱۳/۸/۸۸)

زندانیان سیاسی

۱۹۸ ـ تاکنون هیچ خبری از وضعیت و شرایط زندانی سیاسی جواد لاری ۵۴ ساله یکی از بازاریان تهران که چندین هفته قبل توسط مامورین امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است، توسط مسئولین دادگاه انقلاب به خانواده وی داده نشده است. لازم به ذکر است که جواد لاری از زندانیان دهه ۶۰ می باشد که چندین سال در زندان بوده و بر اثز شکنجه شنوائی یکی از گوشهایش را از دست داده است. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۳۰/۷/۸۸)

۱۹۹ـ زهرا جباری یکی از زندانیان سیاسی که در جریان راهپیمائی روز قدس توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، به دلیل مصاحبه خانواده اش با رسانه های گروهی بدستور بازجویش، تنها به فرزند وی اجازه ملاقات داده شد و از دیدار مادر و دیگر اعضای خانواده با وی جلوگیری به عمل آمد. (وبلاگ تا آزادی زندانیان سبز ۱/۸/۸۸)

۲۰۰ـ زندانی سیاسی علی صارمی بدستور بازجویان سپاه پاسداران از سلولهای انفرادی بند سپاه در زندان اوین به زندان گوهردشت کرج تبعید شد. آقای علی صارمی ۶۲ ساله در مراسم نوزدهمین سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ بازداشت شده بود. وی بیش از ۲ سال است که به صورت بلاتکلیف در زندان اوین بسر می برد. او در طی ۴ بار بازداشت، ۲۰ سال است که در زندانهای مختلف بسر می برد. لازم به ذکر است تبعید زندانی که در بلاتکلیفی بسر می برد و ساکن شهر محل زندان خود می باشد، غیر قانونی است. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱/۸/۸۸)

۲۰۱ـ مسئولین زندان اوین تهران برای ایجاد شرایط هر چه سخت تر برای زندانیان زن این زندان، با ایجاد محدودیت های بیشتر، آنها را تحت فشار قرار داده اند. قطع آب گرم حمام و محدود کردن زمان استحمام زندانیان، شرایط بد تغذیه مانند حذف میوه، سبزیجات و گوشت از مواد غذائی زندان، محدود کردن ارتباط تلفنی زندانیان با خانواده های خود، تعداد زیاد زندانیان و محدودیت جا در سلولهای این زندان و وجود شپش و ساس در محیط این زندان فشار را بر زندانیان مضاعف کرده است. این در شرایطی است که کودکان شیرخوار که به خاطر زندانی بودن مادران خود در محیط این زندان هستند از این طرحهای امنیتی در امان نبوده و مسئولین زندان با محدود کردن آب گرم این کودکان به یک فلاکس در ۲۴ ساعت، مادران آنها را تحت فشار قرار می دهند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱/۸/۸۸)

۲۰۲ـ زندانی سیاسی جعفر ابراهیمی به دلیل مشکل دیسک کمر و آسیب دیدگی مهره های گردن نیاز به رسیدگی پزشکی خاص در بیرون از زندان دارد. در این رابطه تاکنون دادگاه دو نامه برای مسئولین زندان و پزشک زندان ارسال نموده که بدون جواب مانده است. با توجه به شرایط بد جسمی، برای نامبرده امکان مرخصی استعلاجی وجود دارد ولی به دلیل بی توجهی مسئولان زندان، وی کماکان در زندان اوین بسر می برد. (خبرگزاری هرانا ۲/۸/۸۸)

۲۰۳ـ زندانی سیاسی حامد روحی نژاد از متهمان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری که در دادگاه به دلیل ارتباط با یک سازمان سیاسی به اعدام محکوم شده است، به دلیل ابتلا به بیماری “ام اس”، ضعف بینائی چشم راست و همینطور آسیب دیدگی سمت راست بدن ناشی از فشار عصبی، نیازمند رسیدگی پزشکی خاص است که تاکنون مسئولین زندان از رسیدگی های لازم و دادن مرخصی جهت درمان در خارج از زندان به وی خودداری کردند. تداوم عدم توجه پزشکی به وضعیت جسمانی وی باعث وخامت بیماری “ام اس” و فلج شدن قسمت هایی از بدن وی خواهد شد. (هرانا ۲/۸/۸۸)

۲۰۴ـ زندانی سیاسی عباس خرسندی که در حال تحمل محکومیت ۸ ساله خود در زندان اوین است به دلیل وخامت بیماری گوارشی خود، از زندان اوین به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شد. لازم به یادآوری است که آقای خرسندی از بیماری قلبی (دو سکته قلبی) و کلیوی رنج می برد ولی مسئولین زندان از دادن مرخصی استعلاجی به وی خودداری می کنند. (خبرگزاری هرانا ۳/۸/۸۸)

۲۰۵ـ زندانی سیاسی منصور رادپور ۴۱ ساله بنا به اظهارات بهداری زندان به علت ناراحتی معده و کلیه، نیازمند درمان و مراقبت در خارج از زندان می باشد که متاسفانه قاضی آصف الحسینی رئیس شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج با مرخصی وی جهت درمان در بیمارستان های خارج از زندان، موافقت نمی کند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۳/۸/۸۸)

۲۰۶ـ زندانی سیاسی پیمان عارف دانشجوی محروم از تحصیل که در تاریخ ۲۸ مرداد ماه توسط مامورین امنیتی بازداشت شده بود بدلیل انتشار نامه ای تحت عنوان “ما اعتراض داریم” همراه با مجید دری دیگر دانشجوی محروم از تحصیل خطاب به دادستان تهران تحت فشار قرار گرفته و سرانجام به سلول انفرادی منتقل شده است. پیمان عارف در اعتراض به این شرایط و انتقال به سلولهای انفرادی دست به اعتصاب غذا زد. (خبرگزاری هرانا ۴/۸/۸۸)

۲۰۷ـ احمد زیدآبادی دبیر کل سازمان دانش آموختگان ایران که در پی حوادث انتخابات ریاست جمهوری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از موافقت کتبی دادستان تهران مبنی بر ملاقات وی با خانواده اش، در زمان مراجعه خانواده وی به زندان از سوی بازجوی پرونده آقای زیدآبادی به آنها اعلام شد که وی ممنوع الملاقات است. این در حالی است که از تاریخ ۲۳ خرداد ماه تاکنون از وضعیت وی در زندان هیچ گونه اطلاعی در دست نیست. (ادوارنیوز ۴/۸/۸۸)

۲۰۸ـ محمدحسین پناهی پدر زندانی سیاسی انور حسین پناهی، طی نامه ای به دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد: پسرم انور دو سال پیش به جرمی ناکرده محکوم به اعدام شد اما بواسطه حمایت های بین المللی حکم اعدام وی در دادگاه تجدید نظر لغو و به شش سال زندان تبدیل شد. در همین حال برادر کوچکتر وی به نام اشرف نیز که تنها پی گیر پرونده به شمار می آمد سال گذشته به طرز مشکوکی به قتل رسید. این در حالی است که فرزند ۱۷ ساله دیگرم توسط نهادهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. من که در آستانه ۷۰ سالگی قرار دارم ، همسرم و حتی دخترانم به اداره اطلاعات احضار و مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفته ایم. (خبرگزاری هرانا ۴/۸/۸۸)

۲۰۹ـ زندانیان سیاسی و عادی مستقر در سالن ۲ بند ۱ زندان گوهردشت کرج در اعتراض به شرایط بد غذائی و بهداشتی، شکنجه های جسمی، تجاوز جنسی، استعمال باتوم و … دست به شورش زدند و برای ساعاتی این بند را به اشغال خود درآوردند. و پس از طرح خواسته های خود از جمله: ۱- پایان دادن به شکنجه های غیر انسانی ۲- عدم شکنجه و برخورد با آنها بعد از پایان یافتن بحران ۳- بهتر کردن وضعیت غذائی ۴- بهتر کردن شرایط بهداشتی ۶- امکان تماس تلفنی با خانواده های خود، و پذیرش این شرایط از سوی مسئولین زندان، این اعتراض پایان گرفت.

(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۵/۸/۸۸)

۲۱۰ـ زندانی سیاسی یاسر مجیدی که در حال حاضر برای گزراندن دوران محکومیت خود در زندان بیرجند بسر می برد، به بیماری حاد آسم دچار می باشد. مسئولین زندان با توجه به بیماری وی به قصد ایجاد فشار روحی علیه زندانی سیاسی به طور دائم در حال جابجائی وی هستند. انتقال وی به بندی که فاقد تهویه می باشد و وجود زندانی سیگاری در این بند بارها باعث حمله آسم تا مرز مرگ وی شده است. لازم به یادآوری است یاسر محمدی به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق در کرج دستگیر شد. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۶/۸/۸۸)

۲۱۱ ـ کبری زاغه دوست و اشکان اسکندری از بازداشت شدگان مراسم چهلم کشته شدگان انتخابات ریاست جمهوری بعد از گذشت نزدیک به ۳ ماه که از دستگیری آنها می گذرد همچنان در شرایط بلاتکلیفی در بند ۲۰۹ و ۲۴۰ به سر می برند. این زوج تاکنون دوبار با خانواده های خود ملاقات داشته اند و اشکان اسکندری همچنان در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ نگهداری می شود. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۷/۸/۸۸)

۲۱۲ ـ رضا ترابی مسئول زندان رجائی شهر کرج در اقدامی که ارتباطی با وظایف وی ندارد، دو زندانی سیاسی را شخصا به بند ۱ زندان رجائی شهر منتقل کرده و در حضور تعدادی از زندانیان بصورت علنی و صریح خواستار تجاوز جنسی تا حد ممکن! به این دو زندانی شده است. (هرانا ۷/۸/۸۸)

۲۱۳ ـ زندانی سیاسی فردین مرادی که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به سه سال زندان محکوم شده است به دستور خسروی رئیس زندان سنندج به بند قرنطینه منتقل شد. وی در مهر ماه ۸۸ به زندان خرم آباد تبعید شده بود که به سبب مخالفت دادستان و مسئولین زندان خرم آباد بار دیگر به زندان سنندج منتقل شد. (هرانا ۱۰/۸/۸۸)

۲۱۳ ـ زندانی سیاسی عثمان مصطفی پور که به اتهام همکاری با احراب اپوزیسیون و … به ۲۵ سال زندان محکوم شده است، پس از گذشت ۱۷ سال مسئول زندان ارومیه با آزادی مشروط وی موافقت نکرده است.(موکریان نیوز ۱۲/۸/۸۸)

۲۱۴ ـ زندانی سیاسی شیرکو معارفی که به اتهام محاربه، از سوی دادگاه به اعدام محکوم شده است و درحال حاضر در زندان سقز بسر می برد، بعلت بیماری گوارشی نیاز به معالجه و مداوا در خارج از زندان را دارد که مسئولین زندان با درخواست وی موافقت نمی کنند. (موکریان نیوز ۱۶/۸/۸۸)

۲۱۵ ـ زندانی سیاسی علی صارمی به اتهام توهین به ائمه و مقامات جمهوری اسلامی به شعبه ۳ بازپرسی امنیت دادگاه انقلاب احضار گردید. لازم به ذکر است در پی یورش سازمان یافته که از سوی رئیس زندان اوین و وزارت اطلاعات طراحی شده بود، از زندان اوین به زندان گوهردشت منتقل گردید و پرونده ای جدید، بعد از ۲۶ ماه بلاتکلیفی برای وی گشوده شد. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۶/۸/۸۸)

۲۱۶ـ طی ماههای اخیر برای تنی از زندانیان سیاسی زندان سقز احکام حبس صادر و احکام تعدادی دیگر در دادگاههای تجدید نظر استان تائید شده است، این موارد به صورت اجمالی به این شرح است: محمد عزیزی، از طرف شعبه اول دادگاه انقلاب سقز به ۶ سال حبس تعزیری به اتهام ارتباط با احزاب کردی محکوم شده و در شعبه ۴ تجدید نظر این حکم تایید شده است. شیر کوه معارفی، از طرف شعبه اول دادگاه انقلاب سقز متهم به محاربه و به اعدام محکوم شده، شعبه ۴ تجدید نظر استان حکم را عیناً تائید کرده است. اهون مرادویسی، از طرف شعبه اول دادگاه انقلاب سقز به اتهام ارتباط با اپوزیسیون کرد به یک سال تعزیری محکوم شده، شعبه ۴ تجدید نظر استان نیز حکم را عیناً تایید کرده است. اسدالله دنیایی، از طرف شعبه اول دادگاه انقلاب سقز به ۶ ماه حبس تعزیری و ۶ ماه حبس تعلیقی در محدوده زمانی دو سال محکوم شده که عیناً حکم در دادگاه تجدید نظر استان تایید شده است. امیر رسمتی از طرف شعبه اول دادگاه انقلاب سقز به اتهام ارتباط با احزاب کردی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم توسط شعبه ۴ استان تایید شده است، لازم به ذکر است نامبرده اکنون با قید وثیقه آزاد است. بهروز شیرصاحب، از طرف شعبه اول دادگاه انقلاب سقز به اتهام ارتباط با احزاب کردی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم عینا توسط شعبه ۴ استان تایید شده است، لازم به ذکر است نامبرده اکنون با قید وثیقه آزاد است. شوانه رضایی، از طرف شعبه اول دادگاه انقلاب سقز به اتهام ارتباط با احزاب کردی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده است که این حکم توسط شعبه ۴ استان تایید شده، لازم به ذکر است نامبرده اکنون با قید وثیقه آزاد است. هیمن آذری، خالد عزیزی، هیمن فاطمی و داوود ریاحی از طرف شعبه اول دادگاه انقلاب سقز در تاریخ ۴ آبان ماه به تحمل یک سال حبس تعزیری و یک سال حبس تعلیقی به اتهام ارتباط با احزاب کردی محکوم شده اند. محمد هردنگی، از طرف شعبه اول دادگاه انقلاب سقز در تاریخ ۴ آبان ماه به تحمل یک سال حبس تعلیقی به اتهام ارتباط با احزاب کردی محکوم شده است. (هرانا ۱۷/۸/۸۸)

۲۱۷ ـ زندانی سیاسی حسن ترلانی، به اتهام خروج غیرقانونی از کشور در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی استان تهران محاکمه شد. وی قبل از این در شعبه ۲۲ دادگاه انقلاب به ۱۰ سال حبس و تبعید به زندان کرمان محکوم شده بود.

(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۹/۸/۸۸)

۲۱۸ ـ مهدی محمودیان، فعال حقوق بشر و روزنامهنگار که در ۲۵ شهریور توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت شد، در آخرین ملاقات خود به خانوادهاش گفته است که بازجویان از او خواستهاند تعهد بدهد برای چهار سال از تهران خارج نشود و روزنامهنگاری را برای همیشه کنار بگذارد تا از زندان رهایی یابد. (هرانا ۲۱/۸/۸۸)

۲۱۹_ زندانی سیاسی سید ظهور نبوی ۵۰ ساله، مقاله نویس مجله سرزمین آریایی پس از ۲ سال و ۸ ماه در زندان بودن از اتهامات وارده تبرئه و از زندان آزاد شد. لازم به توضیح است که وی در دادگاه به ۴ سال حبس محکوم شده بود.

(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۲/۸/۸۸)

۲۲۰ ـ نزدیک به ۴۰ نفر از زندانیان مرد و زن سنندج و ۱۰ نفر از زندانهای قروه و مهاباد و ۴ نفر از زندانیان اوین و شمار دیگری هم در زندان اورومیه دست به اعتصاب غذای نامحدود زدند. هدف اصلی اعتصابات ممانعت از اعدام احسان فتاحیان بود که متاسفانه اجرا شد. اما فعالین دربند همچنان که عهد کرده بودند اعتصاب غذا را ادامه خواهند داد. نام برخی از اعتصاب کنندگان به شرح زیر است:حبیب لطیفی، عدنان حسن پور،جبرییل خسروی، فردین مرادی، ولی رستمی ، هوشیار احمدی، جهاندار محمدی، جهانبخش احمدی، لطف الله لطف الله پور، ارسلان اولیایی، انور حسین پناهی ، روناک صفازاده، فاطمه گفتاری، فرزاد کمانگر ، علی حیدریان ، فرهاد وکیلی ، متین ارجان … (پیک ایران ۲۳/۸/۸۸)

۲۲۱ ـ فراز زهتاب و آیدین خواجه ای از فعالین دانشجویی آذربایجان در دانشگاه تبریز، پس از تحمل حکم یکساله زندان با عفو مشروط از زندان تبریز آزاد شدند. زهتاب و خواجه ای در اویل تابستان ۸۷ به همراه ۷ تن دیگربازداشت و در شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر به اتهام مشارکت در تشکیل گروه جهت بر هم زدن امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام از طریق مدیریت وبلاگ جنبش دانشجویی آذربایجان- Azoh محاکمه و شش تن از این فعالین را به تحمل یکسال حبس تعزیری و دو سال حبس تعلیقی محکوم کرده بودند. لازم به ذکر است احسان نجفی نسب و مجید ماکویی از دیگر زندانیان این پرونده همچنان در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان تبریز هستند. (ساوالان سسی ۲۴/۸/۸۸)

۲۲۲ ـ پرستو سرمدی همسر زندانی سیاسی حسین نورانی نژاد، رئیس کمیته اطلاع رسانی جبهه مشارکت اعلام کرد: مسئولان زندان از ملاقات من با همسرم به علت نوشته های ایشان جلو گیری می کنند. وی افزود: حسین مبتلا به بیماری آسم است و نیازمند به درمان در خارج از زندان می باشد، ولی مسئولین با این تقاضا نیز موافقت نمی کنند.

(هرانا ۲۴/۸/۸۸)

۲۲۳ ـ محمد کیانوش راد، سعیدنورمحمدی ، اسماعیل صحابه ، محمدخوربک، محبوبه حقیقی و مهدیه مینوی بازداشت شدگان مراسم دعای کمیلی که در تاریخ پنج شنبه ۳۰ مهر ماه سال جاری، برای آزادی شهاب طباطبایی در منزل وی برگزار شده بود؛ ممنوع الملاقات شده اند. (هرانا ۲۴/۸/۸۸)

۲۲۴ـ زندانی سیاسی عذرا سادات قاضی میرسعید، در تاریخ ۳۰ خردادماه در حوالی میدان انقلاب بازداشت شد. وی پس از بازداشت به بند ۲- الف زندان اوین منتقل شد و تحت شدیدترین شکنجههای روحی و جسمی قرار گرفت. وی که هماکنون در بند نسوان زندان اوین نگهداری میشود، میگوید:” چند نفر مرا کتک میزدند و می گفتند باید اعتراف کنی، یک میز گذاشته بودند، مرا میزدند و جلوی دوربین میبردند. وقتی حرفم تمام میشد دوباره میزدند”. وی که هماکنون ۶ ماه است در بازداشت نیروهای امنیتی نگهداری میشود، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محاکمه شده است. با این حال او میگوید:” در جلسه دادگاه، قاضی صلواتی هم به این موضوع اشاره کرد که در پرونده من چیزی وجود ندارد، به جز اعترافات تحت فشار و خواست که پرونده جهت بررسی بیشتر به وزارت اطلاعات سپرده شود.” در کیفرخواست اولیه دادگاههای علنی در مورد این زندانی سیاسی آمده است:” متهمه در سال ۸۳ در بمبگذاری تهران مشارکت داشته و در انتخابات اخیر اقدام به توزیع اعلامیه به نفع گروهک تروریستی منافقین و جمع آوری و ارائه اخبار و اطلاعات به این گروهک کرده است. سوابق سیاسی و حزبی متهمه از جمله اقرار وی به عضویت در سازمان منافقین در سال ۱۳۷۹ و فعالیتهای وسیع متهمه در جهت اهداف سازمان مورد اشاره محرز است. ” با توجه به صدور حکم اعدام برای سایر کسانی که به مانند عذرا میرسعید اقدام به اعترافات سنگین علیه خود کرده بودند، بیم آن وجود دارد که این زن زندانی نیز به اتهام محاربه به اعدام محکوم شود. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۴/۸/۸۸)

۲۲۵ ـ هادی عابد با خدا ، از زندانیان سیاسی سابق ، ۵۰ ساله که دچار قطع نخاع نیز می باشد ، اخیرا در شعبۀ ۲ دادگاه انقلاب رشت به اتهام هوادری از یک سازمان سیاسی به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. نامبرده بدلیل معلولیت شدید جسمی قادر به انجام کارهای شخصی خود نمی باشد، و در حال حاضر در بهداری زندان رشت در نگهداری می شود ، هادی عابد اعلام کرده است که در صورت انتقال به بند عموی اقدام به اعتصاب غذا خواهد نمود ، بهداری زندان رشت طی نامه ای به پزشک قانونی عدم تحمل کیفر وی را تایید نموده است. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۹/۸/۸۸)

زنان

۲۲۶ ـ جعفری دولت آبادی دادستان تهران گفت: در ۶ ماهه اخیر در تهران ۱۰۳ مورد قتل اتفاق افتاده که ۲۷% از این قتلها قربانیانش زنان بوده اند. این آمار نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. درسال ۸۷ از ۱۷۲ مورد قتل ثبت شده ۴۶ نفر زن بوده اند. وی افزود: قتل زنان به چهار دسته تقسیم شده است، قتلهای ناموسی، همسرکشی، قتلهای سریالی و قتلهای عادی. بیشترین قتلهای ناموسی در خوزستان روی می دهد. (شهرزادنیوز ۸/۸/۸۸)

۲۲۷ ـ خدیجه مقدم از فعالین کمپین یک میلیون امضاء به حکم قاضی سبحانی از شش ماه پیش تاکنون ممنوع الخروج می باشد. (تغییربرای برابری ۱۰/۸/۸۸)

۲۲۸ ـ آیدا سعادت، الناز انصاری، خدیجه مقدم، مریم مالک، کاوه مظفری، جلوه جواهری و پریسا کاکائی از فعالان کمپین یک میلیون امضا، احضاریههای کتبی مبنی بر مراجعه به دادگاه انقلاب دریافت کردهاند. شماری دیگر از اعضای کمپین نیز که به صورت تلفنی احضار و یا تهدید شدهاند، اعلام کردهاند فقط در صورت دریافت احضاریه کتبی به دادگاه مراجعه خواهند کرد. از آغاز به کار کمپین در پنجم شهریور ۱۳۸۵ تا کنون ۵۰ نفر از اعضای کمپین یک میلیون امضا بازداشت شدهاند. سه نفر بدون بازداشت به دادگاه فراخوانده شدهاند و نزدیک به ۱۵ نفر احضار و مورد بازجویی قرار گرفتهاند. پنج سال و شش ماه حبس تعلیقی مجموعه احکامی است که تا کنون برای فعالان کمپین صادر شدهاست. اعضای کمپین در سه سال گذشته در مجموع ۲۷۳ روز در بازداشتگاههای وزرا، گیشا، بند ۲۰۹ و بند عمومی زندان اوین به سر بردهاند. ۴۶۱ میلیون تومان قرار کفالت و قرار وثیقه ۲۳۰ میلیون تومانی بهای آزادی موقت فعالان کمپین تا زمان تشکیل دادگاه و صدور حکم است.

(تغییر برای برابری ۱۲/۸/۸۸)

۲۲۹ ـ زینب رنجبر معاون اداره کل آموزش کارکنان قوه قضائیه افزایش آمار زنهای مطلقه در جامعه را امری نگران کنده عنوان کرد و گفت: در بحث فروپاشی خانواده ها با عدم ثبت نکاح موقت مواجه هستیم و باید گفت اغلب زنانی که تن به ازدواج موقت می دهند نیاز مالی دارند چرا که از لحاظ مالی برای نگهداری فرزندانی که در نتیجه ازدواجهای موقت به جا مانده اند با مشکلات عدیده ای مواجه می شوند. (مهر ۱۳/۸/۸۸)

۲۳۰ ـ وحیده مولوی از اعضای گروه میدان زنان در جریان تظاهرات ۱۳ آبان توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شد .(امیرکبیر ۱۳/۸/۸۸)

۲۳۱ ـ بهناز مهرانی، فعال حقوق زنان و حقوق کودکان و عضو کمپین یک میلیون امضاء به دادگاه انقلاب احضار شد.

(هرانا ۱۴/۸/۸۸۹)

۲۳۲ ـ سه تن از فعالان اجتماعی زن در استان همدان به اداره اطلاعات شهر همدان احضار شدند. آنها مجبور به دادن تعهد کتبی شده اند که در آن جمع آوری امضاء و هرگونه کار تبلیغی و ترویجی برای حقوق زنان غیر قانونی خوانده شده است. (هرانا ۲۱/۸/۸۸)

۲۳۳ ـ راحله عسگری زاده و وحیده مولوی از فعالین کمپین یک میلیون امضاء و جنبش زنان که در جریان اعتراضات و راهپیمائی ۱۳ آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند با قرار کفالت پنج میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شدند. (هرانا ۲۱/۸/۸۸)

۲۳۴ ـ ژینا مدرس گرجی از فعالین کمپین یک میلیون امضاء و از همکاران روزنامه های رسمی سنندج زمانیکه قصد خروج از کشور را داشت، توسط مقامات امنیتی به وی اعلام شد، ممنع الخروج می باشد و باید برای ادای پاره ای توضیحات به دادگاه سنندج مراجعه کند. (تغییر برای برابری ۲۴/۸/۸۸)

اقلیتهای دینی

۲۳۵ ـ مولوی عثمان قلندر زهی و مولوی عبدالرشید شهنوازی مدیران مدرسه دینی مدینه العلوم خاش و مدرسه دینی دارالهدای اسماعیل آباد به دادگاه ویژه روحانیت مشهد احضار شدند. (خبرگزاری هرانا ۲۹/۷/۸۸)

۲۳۶ ـ هاله هوشمندی، افشین احسانیان، وحدت دانا، فرهام معصومی و کیوان کرمی شهروندان بهائی ساکن شیراز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ آئین بهائیت، تشکیل گروههای غیرقانونی و ارتباط با عوامل بیگانه به دادگاه احضار شدند. (خبرگزاری هرانا ۳/۸/۸۸)

۲۳۷ ـ سهیل روحانی فرد ۴۴ ساله شهروند بهائی ساکن یزد پس از احضار به اداره اطلاعات شهر یزد بازداشت شد. لازم به یادآوری است که بهنام روحانی فرد برادر وی چندی پیش توسط مامورین امنیتی پس از بازرسی منزل مسکونی اش بازداشت گردیده بود. (خبرگزاری هرانا ۲/۸/۸۸)

۲۳۸ ـ احمد رحیمی امام جمعه روستای منصور آقا از توابع شهرستان پاوه به حکم دادگاه ویژه روحانیت از خواندن نماز در این مسجد منع شد. (سنی نیوز ۳/۸/۸۸)

۲۳۹ ـ عبدالحمید عالی از روحانیون اهل سنت در منطقه کردستان به دایره ویژه روحانیت استان کرمانشاه احضار و به وی اعلام شد که دیگر حق خواندن خطبه و سخنرانی در هیچ مکانی را ندارد. وی تا چندی پیش نماز جمعه بیاشوش از توابع شهرستان جوانرود را اقامه می نمود. (سنی نیوز ۳/۸/۸۸)

۲۴۰ ـ مهران بندی شهروند بهائی که در تاریخ ۷ شهریور ۸۷ در دادگاه انقلاب شهرستان یزد به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی بر ضد امنیت داخلی و خارجی کشور و … به ۳ سال حبس تعزیری و ۳ سال و نیم تبعید به شهرستان بابک محکوم شده است، با وجود اینکه پزشکان وضعیت جسمانی وی را به علت مشکل تنفسی و قلبی برای گذراندن شرایط زندان مساعد ندانسته اند، ولی متاسفانه مسئولین زندان از آزادی وی جهت درمان خودداری می کنند. (هرانا ۲/۸/۸۸)

۲۴۱ ـ بهنام وسهیل روحانی فرد دو برادر شهروند یزدی در اواخر مهرماه ۸۸ توسط ماموران اداره اطلاعات شهر یزد بازداشت شدند. لازم به توضیح است که از سرنوشت، محل نگهداری و اتهامات نامبردگان هیچ اطلاعی در دست نیست.

(هرانا ۲/۸/۸۸)

۲۴۲ ـ علی بخش بذرافکن شهروند بهائی اهل یاسوج، پس از بازرسی منزلش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی عضو شورای اداره کننده بهائیان یاسوج بود که در اسفند ماه ۸۷ بدستور دادستانی کل انقلاب تعطیل شد. (هرانا ۱۰/۸/۸۸)

۲۴۳ ـ سونیا احمدی و آقای قنواتیان از شهروندان بهائی مشهد پس از بازرسی منزلشان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (هرانا ۱۲/۸/۸۸)

۲۴۴ ـ منیژه منزویان شهروند بهائی ساکن سمنان به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق تبلیغ بهائیت، به حکم دادگاه انقلاب شهرستان سمنان به ریاست قاضی زنگویی به ۳ سال و ۶ ماه زندان محکوم شد. (هرانا ۱۲/۸/۸۸)

۲۴۵ ـ ماموران اداره اطلاعات شهرستان بابل با حضور در منزل یک شهروند بهائی بنام پژمان نیکونژاد، پس از بازرسی منزل، نامبرده را بازداشت و پس از ۲ ساعت بازجوئی وی را موقتا آزاد کردند. (هرانا ۱۲/۸/۸۸)

۲۴۶ ـ مولوی عبدالغنی شه بخش مشهور به بدری، معاون آموزشی حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان و امام جمعه ی موقت زاهدان و از مدرسین حوزه، به دنبال احضار به دادگاه ویژه ی روحانیت مشهد، بازداشت و روانه زندان شد. این بازداشت در حالی صورت می گیرد که قرار بود ایشان با قرار وثیقه ای سنگین آزاد باشند اما گویا مسئولین پشیمان شده و ترجیح دادند که ایشان را در بند بگذارند. پیش از این نیز شیخ الحدیث مولانا محمد یوسف حسین پور مدیریت محترم حوزه علمیه گُشت سراوان و مولانا محمدگل مدیریت حوزه علمیه مخزن العلوم خاش و مفتی شهرستان خاش به دادگاه احضار شده بودند. (هرانا ۲۱/۸/۸۸)

۲۴۷ ـ سیمین گرجی و علی احمدی شهروندان بهائی ساکن قائم شهر پس از بازرسی منزلشان توسط نیروهای امنیتی، به ستاد خبری استان مازندران احضار شدند. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۷/۸/۸۸)

۲۴۸ – یوسف ندرخانی، پیشوای روحانی بزرگترین جامعه مسیحی شمال کشور به دلیل اعتراض به تصمیم مقامات محلی مبنی بر خواندن اجباری قرآن توسط دانشآموزان مسیحی در تاریخ ۲۰ مهرماه بازداشت شد و به زندان لاکان رشت منتقل گشت. لازم به ذکر است یوسف ندرخانی، ۳ سال پیش نیز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت شده بود.

(کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۷/۸/۸۸)

کارگران

۲۴۹ ـ حدود ۷۰۰ تن از کارگران رسمی و قراردادی کارخانه لوله سازی اهواز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود اقدام به راهپیمائی در شهر اهواز نمودند. کارگران رسمی این کارخانه در حدود ۱۰ ماه و کارگران قراردادی حدود ۱۳ ماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند. (رادیوفردا ۱/۸/۸۸)

۲۵۰ـ شرکت گواه، سازنده ماشینهای سنگین (اتوبوس و کامیون) ۲۰ نفر از کارگران رسمی خود را از کار اخراج کرد. شرکت گواه پس از اینکه با یک شرکت پیمانکار قرارداد بسته بود، کارگران خود را مجبور می کند برای ادامه کار در این شرکت با این پیمانکار قرارداد جدید امضاء کنند و در صورت عدم قبول این درخواست از کار اخراج خواهند شد. (هرانا ۲/۸/۸۸)

۲۵۱ـ عیدعلی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر قزوین اعلام کرد: کارگران چینی البرز در اعتراض به عدم اجرای وعده های داده شده توسط کارفرما و پرداخت نشدن ۴ ماه حقوق خود، برای ساعتی جاده اصلی شهر صنعتی البرز را مسدود کردند. وی افزود چندی پیش به حکم دادگاه، کارگران موجود انبار محصولات را توقیف کردند اما کارفرما به آنها پیشنهاد داد تا این اموال را برای فروش به او واگذار کنند و در عوض مطالبات خود را دریافت کنند. ولی کارفرما پس از فروش محصولات از پرداخت حقوق عقب افتاده کارگران خودداری کرد. (ایلنا ۲/۸/۸۸)

۲۵۲ ـ آقایار حسینی دبیر اجرائی خانه کارگر آبادان اعلام کرد: کارگران لوله سازی خوزستان در اعتراض به پرداخت نشدن ۱۳ ماه حقوق و مزایا خود در چهارراه نادری اهواز تجمع کردند. (ایلنا ۳/۸/۸۸)

۲۵۳ـ کارگران نانوائی های سنندج در اعتراض به میزان دستمزد و حقوق ماهیانه خود و بی توجهی مسئولان استان به وضعیت معیشتی خود به مدت چهار ساعت دست به اعتصاب زدند. (هرانا ۴/۸/۸۸)

۲۵۴ ـ هاشم شمشیری نایب رئیس اسلامی کار و بازرس شورای هماهنگی استان فارس اعلام کرد: از وقتی که شرکت کارخانجات مخابراتی راه دور شیراز به بخش خصوصی واگذار شده است، وضعیت ما روز به روز بحرانی تر می شود. هم اکنون بیش از ۹ ماه از حقوق خود را طلبکاریم که رقم آن بیش از ۹ میلیارد تومان است. در طول این مدت ۳۰ نفر از کارگران بدلیل بحران پیش آمده مجبور به جدائی و طلاق از همسران خود شده اند و ۴ نفر هم خودکشی کرده اند. ضمن اینکه حکم مصادره منازل تعدادی از کارگران هم صادر شده است. (جرس ۴/۸/۸۸)

۲۵۵ ـ تعدادی از کارگران قسمت توزیع و پخش شرکت آرم نوش در اعتراض به روزمزد شدن، کارکنان این شرکت در محوطه وزارت کار تجمع کردند. آنها این امر را منجر به کاهش شدید حقوق و مزایای شان با وجود سابقه کاری چند ساله خود عنوان می کنند. شرکت مذکور تمام پاداش و بن های این کارگران را حذف و به دلیل شکایت آنها به وزارت کار از ورود آنها به محیط کارخانه جلوگیری بعمل آورد. (ایسنا ۴/۸/۸۸)

۲۵۶ ـ محمد. ر ۳۰ ساله کارگر چاپخانه واقع در چهارباغ اصفهان به دلیل کمبود امکان ایمنی در محیط کار، انگشتان دست چپ خود را از دست داد. (ایسکانیوز ۴/۸/۸۸)

۲۵۷ ـ کارخانه فیبر بابلسر ۴۵ کارگر قراردادی خود را از کار اخراج کرد. این کارخانه پس از ۵۰ سال به بهانه عدم فروش محصولات و مشکلات نقدینگی، خط تولید را متوقف کرد. گفته می شود هدف از این کار تعطیل تدریجی شرکت است زیرا محل این واحد در یکی از نقاط مرغوب شهر بابلسر واقع است. (ایلنا ۶/۸/۸۸)

۲۵۸ ـ عید علی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر استان قزوین گفت: کارگران شرکت گوشت زیاران مدت ۶ ماه حقوق را از کارفرما طلبکارند. این شرکت در سال ۱۳۸۶ از وزارت جهاد کشاورزی به بخش خصوصی واگذار شد و از همان زمان نیز مشکلات این واحد آغاز شد. (ایلنا ۷/۸/۸۸)

۲۵۹ ـ علی نجاتی رئیس هیئت مدیره سندیکای نیشکر هفت تپه بیش از ۶ ماه است که از دریافت حقوق و مزایا محروم است. وی در تاریخ ۸ فروردین ۸۸ به علت غیبت غیر موجه از کار اخراج شد. علی نجاتی گفت: اخراج من غیر قانونی است. من قبل از دستگیری تقاضای مرخصی کرده بودم و در آن زمان توسط ماموران امنیتی دستگیر شدم. دستگیری من خارج از اراده ام بوده است. (فعالیت حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۸/۸/۸۸)

۲۶۰ ـ بدنبال تجمع اعتراضی کارگران لوله سازی اهواز در اعتراض به عدم پرداخت ۱۳ ماه حقوق خود، در مقابل دفتر سهامدار عمده شرکت، نیروهای انتظامی به این تجمع حمله و ۳۶ تن از کارگران را بازداشت کردند که پس از سپردن تعهد همگی آزاد شدند. (ایلنا ۸/۸/۸۸)

۲۶۱ ـ در جریان اعتراض آرام ۳۶ کارگر لوله سازی خوزستان به عدم پرداخت حقوق ۱۳ ماهه خود، توسط نیروهای انتظامی دستگیر شدند که پس از سپردن تعهد همگی آزاد شده و تنها حقوق بهمن۸۷ به آنها پرداخت شد. (ایلنا ۸/۸/۸۸)

۲۶۲ ـ علی اکبر ارجمند فرماندار حاجی آباد اعلام کرد: ۴۵ کارگر شرکتی بخش نظافت و فضای سبز شهر حاجی آباد هرمزگان از کار خود اخراج شدند. کارگران اخراجی در مقابل شهرداری و فرمانداری این شهر تجمع کردند. (ایرنا ۱۰/۸/۸۸)

۲۶۳ ـ علی دهقان کیا عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران اعلام کرد: طبق برنامه چهارم توسعه، می بایست بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی تسویه می شد. در دولت نهم و دهم میزان بدهی ها از ۷ میلیارد تومان به ۱۴ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. (ایلنا ۱۰/۸/۸۸)

۲۶۴ ـ خبرنگاران و کارکنان مؤسسه سخن گستر که ناشر روزنامه های ایران نیوز و صبح اقتصاد است، در اعتراض به عدم پرداخت ۴ ماه حقوق خود، عیدی سال ۸۷ و همچنین قرارداد یک سویه و مبهم خود، دست از کار کشیدند. لازم به توضیح است که آنها از مدت زمان قرارداد اطلاعی ندارند و هیچ مدرکی در خصوص انعقاد قرارداد در اختیار کارگران قرار نمی گیرد. (ایلنا ۱۰/۸/۸۸)

۲۶۵ ـ چهار صد و پنجاه نفر کارگر طرح توسعه پالایشگاه قدیم بندر عباس در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای خود دست به اعتصاب زدند. این کارگران در استخدام شرکت ئی سی سی پیمانکار طرح توسعه پالایشگاه قدیم بندر عباس هستند و از شهریور ماه تاکنون دستمزدی دریافت نکرده اند. آنان همچنین نسبت به سرو پنیر و دوغ تاریخ مصرف گذشته در رستوران شرکت معترض هستند اما کارفرما به جای حل این مسئله اخیرا اقدام به پاک کردن مدت تاریخ مصرف این مواد کرده است تا کارگران متوجه مدت تاریخ مصرف این مواد نشوند. (اتحادیه آزاد کارگران ایران ۱۲/۸/۸۸)

۲۶۶ ـ تعدادی از بازنشستگان ذوب آهن اصفهان در اعتراض به تاخیر در دریافت حقوق خود مقابل کانون بازنشستگان تجمع کردند. نماینده بازنشستگان ذوب آهن تصریح کرد: ما باید پول خود را از صندوق حمایت از بازنشستگان بگیریم که اکنون به دلیل مدیریت اشتباه این صندوق خالی است. (ایسنا ۱۲/۸/۸۸)

۲۶۷ ـ کارگران شرکت آلومینیم اراک در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای شهریور ماه و همچنین عدم توزیع لباس مخصوص کار دست به اعتصاب زدند. شرکت مهر اقتصاد ایرانیان وابسته به بسیج است و عیسی رضائی رئیس هیئت مدیره این شرکت از بستگان محسن رضائی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ و فرمانده سابق سپاه است.

(اراک تایمز ۱۲/۸/۸۸)

۲۶۸ ـ طرح استخدام ۶۰ هزار معلم حق التدریسی مردادماه سال ۸۸ به تصویب نمایندگان مجلس رسید. بدلیل اینکه تصویب این مصوبه بار مالی زیادی را بر دوش دولت می گذارد، از سوی شورای نگهبان با مخالفت روبرو شد. سال گذشته علی احمدی وزیر وقت آموزش وپرورش از وجود ۵۷۰ هزار نیروی آموزشی بلاتکلیف در این وزارتخانه خبر داده بود. (مهر ۱۳/۸/۸۸)

۲۶۹ ـ جلیل احمدی و فریدون نیکوفر از اعضای هیئت مدیره شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه توسط حراست این شرکت بازداشت و به نیروی انتظامی تحویل داده شدند که این نیرو نیز نامبردگان را جهت اجرای حکم به زندان دزفول منتقل کرد. لازم به ذکر است مهرماه سال جاری شعبه اول دادگاه انقلاب دزفول فعالان کارگری شرکت هفت تپه را به دلیل فعالیت های صنفی خود محکوم کرد، در این حکم علی نجاتی، فریدون نیکوفر، قربان علیپور و جلیل احمدی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۶ ماه حبس تعلیقی و محمد حیدریپور به تحمل چهار ماه حبس تعزیری و هشت ماه حبس تعلیقی محکوم شدند. (هرانا ۱۴/۸/۸۸)

۲۷۰ ـ عیسی محمد کمالی دبیر اجرایی خانه کارگر بوشهر گفت: کارگران شرکت ایران صدرا هفته گذشته پس از یکسال دریافت مستمری بیمه بیکاری به کارخانه بازگشتند اما کارفرما آنها را برای یک ماه دیگر به مرخصی فرستاد. این تعطیلی به منظور تغییر ساختار وبازسازی بوده که در این راستا کارفرما نیز تغییر کرده است. (هرانا ۱۷/۸/۸۸)

۲۷۱ ـ بیش از ۱۰۰۰ نفر از کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم دریافت پاداش خود در محل کمپ نی بری این شرکت تجمع کردند. این کارگران به صورت فصلی و موقت هر سال در فصل برداشت نیشکر و برای برید نی استخدام می شوند و در شرایط بسیار بدی معیشتی به سر می برند. (هرانا ۱۹/۸/۸۸)

۲۷۲ ـ عیدعلی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر قزوین اعلام کرد: کارگران شرکت آذر قاف قزوین در اعتراض به پرداخت نشدن ۵ ماه حقوق خود به اداره کار استان قزوین شکایت کردند. (ایلنا ۱۹/۸/۸۸)

۲۷۳ ـ کارگران شرکت فرانوش فراهان، در اعتراض به عدم پرداخت ۵ ماه حقوق معوقه شان در مقابل اداره کل کار و امور اجتماعی استان مرکزی تجمع کردند. (هرانا ۲۰/۸/۸۸)

۲۷۴ ـ جمعی از کارگران پالایشگاه نفت آبادان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق سه ماهه و مزایای خود دست به تجمع در محوطه پالایشگاه زدند. مسئولان پالایشگاه نفت آبادان در پاسخ کارگران گفته اند که آنان زیر نظر پمانکار بخش خصوصی فعالیت می کنند و حقوق آنها ارتباطی با پالایشگاه ندارد. (جرس ۲۱/۸/۸۸)

۲۷۵ ـ کارکنان و کارگران شهرداری و رانندگان سازمان اتوبوسرانی و حمل و نقل درون شهری خرمشهر در اعتراض به عدم پرداخت چهار ماه حقوق و مزایای خود دست از کار کشیدند و در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند. (مردمک ۲۲/۸/۸۸)

۲۷۶ ـ کارکنان شرکت صنایع اراک امروز به همراه خانواده های خود در اعتراض به عدم دریافت حقوق در مقابل استانداری دست به تجمع زدند. کارگران شرکت مذکور با حمل پلاکارد هایی خواستار دریافت حقوق ۶ ماهه خود هستند که به گفته آنان تاکنون پرداخت نشده است. (گسترش آنلاین ۲۴/۸/۸۸)

۲۷۷ ـ کارگران و رانندگان شرکت جهاد نصر تحت پوشش پروژه مسکن مهر سنندج در اعتراض به عدم پرداخت ۴ ماه حقوق و مزایای خود دست به اعتصاب زدند. (آژانس ایران خبر ۲۴/۸/۸۸)

۲۷۸ ـ کارکنان شرکت کنف کار در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود در مقابل استانداری گیلان تجمع کردند. آنها با حمل پلاکاردهایی اعلام کردند که حدود ۵ سال است که حقوق آنان به طور کامل پرداخت نشده و در این ایام تنها در سه نوبت به هر یک از آنان ۳۶۰ هزار تومان پرداخت شده است. (گسترش آنلاین ۲۴/۸/۸۸)

۲۷۹ ـ علی نجاتی رئیس هیات مدیرهی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه که به شش ماه حبس تعزیری و شش ماه حبس تعلیقی محکوم شده بود، پس از حضور در شعبهی اجرای احکام دادگاه شوش بازداشت و برای گذراندن دوران محکومیت خود به زندان فجر دزفول منتقل شد. (هرانا ۲۴/۸/۸۸)

۲۸۰ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر گفت: در استان قزوین دیگر کارخانهای به نام گوشت زیاران وجود ندارد، زیرا به دلیل مدیریت غلط بخش خصوصی این کارخانه از مدتی پیش تعطیل شده است. وی افزود: ۲۴۰ کارگر در کارخانه گوشت زیاران که به کشتار گوشت دام و بستهبندی آن مشغول بودند پس از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی در ۲ سال گذشته، مدیریت جدید به جای تهیه دام و کشتار آن، به کارهای چون توزیع لوازم آرایش بهداشتی پرداخت و در نتیجه باعث افزایش بدهیهای کارخانه و تعطیلی آن شد. (ایلنا ۲۵/۸/۸۸)

۲۸۱ ـ نصرالله دریابیگی دبیر اجرایی خانهکارگر مازندران از تعطیلی کارخانه فیبر بابلسر و بیکاری کارگران باقیمانده آن خبر داد. وی بابیان اینکه در سه دهه گذشته سازمان تامین اجتماعی مالک این کارخانه بوده است، گفت: طی پنج سال اخیر سوء مدیریت مالک باعث شد تا امروز این کارخانه به جمع واحدهای تعطیل شده بپیوندد. به گفته دریابیگی مدیریت طی اطلاعیهای از ۳۰ کارگر باقیمانده این کارخانه خواسته است تا یا در ازای سه ماه سنوات خود را بازخرید کنند و یا اخراج شوند. (ایلنا ۲۵/۸/۸۸)

۲۸۲ ـ بابا نظر هدایتی دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان شمالی گفت: وزارت کار طی آمار رسمی میزان بیکاری خراسان شمالی را ۲/۴ درصد اعلام کرده است؛ او در ادامه گفت: از نظر وزارت کار خراسان شمالی از نظر پایین بودن درصد بیکاری رتبه اول را در کشور دارد اما گویا آقایان نمیدانند که بیکاران استان برای تامین هزینه زندگی در تهران کارگر ساده ساختمان هستند. وی با اعلام اینکه در سالهای اخیر کارخانجات الیاف و اسفنج شیروان و نیز شهر خراسان به تعطیل کشیده شده و کارگران این واحدها به خیل بیکاران افزوده شدهاند میگوید: باور کنید که بیکاری وجود دارد و با دستکاری آمارها نمیتوانید عمق فاجعه را مخفی کنیم. (ایلنا ۲۵/۸/۸۸)

قتلهای مشکوک

۲۸۳ ـ سردار اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی در رابطه با مرگ مشکوک پزشک وظیفه بازداشتگاه کهریزک آقای رامین پوراندرجانی ۲۶ ساله گفت: این پزشک وظیفه به عنوان متهم احضار شده و با قرار آزاد بود و جسدش نیز در آسایشگاه جمعی در دادسرا کشف شد و وصیتنامهای هم در کنارش بود که در مورد تهدیدی بود که علیه او انجام شده بود. پزشک وظیفهای که ظاهرا خودکشی کرده و پزشکی قانونی در رابطه با خودکشیاش باید پاسخگوی قطعی باشد در کهریزک مستقر هم نبوده و هفتهای یکی دو روز حضور مییافته است. (ایلنا ۲۷/۸/۸۸)

قتل شهروند توسط نیروی انتظامی

۲۸۴ ـ فاطمه سمسارپور فرزند محمد اسماعیل در روز ۳۰ خرداد ۸۸ به همراه فرزندش کاوه میراسداللهی به ضرب گلوله نیروهای امنیتی و نظامی مجروح می شود که پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست می دهد. پیکر فاطمه پس از پیگیریهای فراوان از سوی خانواده اش باسپردن تعهد مبنی بر عدم برگزاری مراسم و همچنین ارائه شکایت علیه کاندیداهای متعرض به نتیجه انتخابات به آنها تحویل داده شد. (موج سبز آزادی ۲/۸/۸۸)

۲۸۵ـ یکی از اهالی روستای قله رشه شهر سردشت به نام “قاله سور” به بهانه داشتن کالای قاچاق هدف تیراندازی قرار گرفته و کشته شد. وی متاهل و دارای دو فرزند می باشد. (موکریان نیوز ۱۴/۸/۸۸)

۲۸۶ ـ “وفا” فرزند مجید در حوالی یکی از روستاهای مریوان، در نقطه ای نزدیک به مرز عراق، در اثر تیراندازی مستقیم، نیروهای امنیتی رژیم کشته شد. نامبرده از شهروندان کرد ساکن یکی از روستاهای نزدیک به مریوان است که بدلیل فقرو بیکاری و برای امرار معاش همانند هزاران شهروند دیگر مرزنشین، کولبری میکرد. سالانه صدها شهروند و کاسبکار کرد بر اثر تیراندازی ماموران انتظامی کشته و مجروح میشوند. تنها در سه ماهه تابستان گذشته بر اثر تیراندازی نیروهای رژیم در نقاط مرزی در مجموع ۵۸ شهروند کرد کشته و ۲۸ تن دیگر مجروح گشته اند.علاوه بر آن شمار قابل توجهی از قربانیان مربوط به کسبه ی نوار مرزی کردستان ایران و کردستان عراق هستند. همچنین در تابستان امسال شماری از شهروندان کرد بر اثر انفجار مین جان خود را از دست داده اند که در مدت یاد شده کشته شدن ۶ تن و مجروح شدن ۴ تن بر اثر انفجار مین در نواحی مختلف کردستان گزارش شده است . (روانیوز ۲۹/۸/۸۸)

مرگ در زندان

۲۸۷ ـ یک زندانی حدودا ۶۰ ساله پس از سکته خفیف اول بعلت عدم رسیدگی پزشکی، مورد حمله قلبی دوباره قرار گرفت و جان خود را از دست داد. همچنین زندانی دیگری حدود ۳۰ ساله، در پی خونریزی داخلی و عدم رسیدگی از سوی بهداری زندان تحت عنوان اینکه وی معتاد است، جان خود را از دست داد. هر دو این افراد در زندان اوین تهران دوران محکومیت خود را میگزراند. (هرانا ۷/۸/۸۸)

قصاص

احکام اجرا شده

۲۸۸ ـ رحمان ملقب به جادوگر به اتهام سرقت مسلحانه به حکم دادگاه کیفری استان تهران، انگشتان دستش قطع شد. (اعتماد ۱۲/۸/۸۸)

اعدامها

احکام صادر شده

۲۸۹ ـ امیر به اتهام قتل شوهر خاله اش احمد، به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کبفری استان تهران به اعدام محکوم شد.

(قدس ۲/۸/۸۸)

۲۹۰ ـ احمد و رحیم به اتهام قتل رقیه به حکم دادگاه عمومی میرجاوه و تائید شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد. (قدس ۳/۸/۸۸)

۲۹۱ ـ فریبرز به اتهام قتل فرهاد به حکم شعبه ۱۱۵۵ دادگاه عمومی-جزائی تهران به اعدام محکوم شد. (ایران ۹/۸/۸۸)

۲۹۲ ـ علیرضا ۴۳ ساله (مدیر مدرسه) به اتهام قتل محرم علی ۴۰ ساله (تحصیلدار مدرسه) از سوی شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد. (ایران ۱۰/۸/۸۸)

۲۹۳ـ یک مرد به اتهام قتل همسرش “ماه بی بی” و آزار جنسی دخترش از سوی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد. (ایران ۱۰/۸/۸۸)

۲۹۴ ـ احمدرضا ۴۶ ساله به اتهام قتل همسر ۴۲ ساله اش اکرم به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد. (ایران ۱۱/۸/۸۸)

۲۹۵ ـ شراره ۲۹ ساله به اتهام قتل کامران ۲۰ ساله به حکم شعبه ۵ دادگاه کیفری استان خراسان شمالی به اعدام محکوم شد. (ایسکانیوز ۱۲/۸/۸۸)

۲۹۶ ـ اکبر ۲۴ ساله به اتهام قتل عباس ۱۶ ساله به حکم شعبه ۱۰۴ دادگاه عمومی جزائی شهرستان ری به اعدام محکوم شد. (ایران ۱۲/۸/۸۸)

۲۹۷ ـ علیرضا ۳۸ ساله پیمانکار ساختمان، که به اتهام قتل محمود ۴۷ ساله مدیر یک شرکت ساختمانی به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و تائید دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد. (ایران ۱۲/۸/۸۸)

۲۹۸ـ سامان ۱۸ ساله به اتهام قتل اکبر ۵۰ ساله (پدرش) به حکم شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس به اعدام محکوم شد. (ایسکانیوز ۱۳/۸/۸۸)

۲۹۹ ـ یک مرد به اتهام قتل یک مغازه دار به حکم شعبه ۵ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد. (قدس ۱۴/۸/۸۸)

۳۰۰ ـ زندانبان زندان رجایی شهر کرج، علیرضا-م، به اتهام ورود مواد مخدر به زندان، به حکم شعبه ۲ دادگاه انقلاب اسلامی کرج محکوم به اعدام شد. علیرضا که سالها در زندان مشغول به کار بوده و به دلیل حسن اخلاق و رفتار در طول مدت خدمت، چندین لوح تقدیر دریافت کرده است، درحالیکه قصد خیر داشت با درخواست یکی از زندانیان، دو جلد کتاب مذهبی زیارت عاشورا را از شخصی که تاکنون شناسایی نشده، به داخل زندان آورد.وی تاکنون مدعی شده که اطلاعی از محتوای کتاب ها نداشته است. (هرانا ۱۶/۸/۸۸)

۳۰۱ ـ محمد حسن رضائی، به اتهام قتل مهیار علیزاده در جریان یک نزاع دست جمعی، به حکم دادگاه کیفری استان گیلان و تائید دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد. لازم به توضیح است وی در زمان وقوع جرم ۱۷ ساله بوده است.

(هرانا ۲۵/۸/۸۸)

۳۰۲ ـ مجید به اتهام قتل محمدابراهیم – خ، ۷۲ ساله و جمیله- ش، ۶۲ ساله (پدر بزرگ و مادر بزرگش) به حکم شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد. (ایسکانیوز ۲۵/۸/۸۸)

۳۰۳ ـ محسن ۳۵ ساله به اتهام تجاوز به نوجوان، به حکم شعبه ۷۷ دادگاه کیفری استان تهران و تائید دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد. (اعتماد ۲۷/۸/۸۸)

احکام اجرا شده

۳۰۴ ـ مرتضی- ی، اکبر- ج، مهدی- ب و علیرضا- س به جرم قاچاق مواد مخدر به حکم دادگاه انقلاب اسلامی کرمان و با تائید دیوان عالی کشور در محوطه زندان کرمان به دار آویخته شدند. (ایسنا ۱۶/۸/۸۸)

۳۰۵ ـ داود صادقی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اهواز اعلام کرد: در طی ۸ ماه اخیر ۱۳ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، ۱ نفر به اتهام سرقت، ۳ نفر به اتهام محارب و فساد فی الارض و ۱۳ نفر به اتهام قتل در اهواز اعدام شدند.

(فارس ۲۷/۸/۸۸)

۳۰۶ ـ رامین- س ۲۳ ساله به اتهام تجاوز، به حکم دادگاه کیفری استان خراسان شمالی و تائید شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور، در محوطه زندان بجنورد به دار آویخته شد. (ایسکانیوز ۲۷/۸/۸۸)

۳۰۷ ـ وحید- ش ۳۵ ساله، رسول- ت و بیگم- پ، به اتهام قاچاق مواد مخدر به حکم دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان و تائید دیوان عالی کشور در زندان اصفهان بدار آویخته شد. (کیهان ۲۷/۸/۸۸)

۳۰۸ ـ حبیب ۲۱ ساله و محمد به اتهام تجاوز و قتل زینب ۹ ساله به حکم دادگاه کیفری استان همدان و تایید دیوان عالی کشور در زندان همدان بدار آویخته شدند. (اعتماد ۲۸/۸/۸۸)

۳۰۹ ـ سه مرد به اتهام ربودن و تجاوز به یک نوجوان ۱۷ ساله به حکم دادگاه کیفری استان اصفهان و با تائید دیوان عالی کشور در ملاء عام بدار آویخته شدند. لازم به ذکر است چند روز قبل از اجرای حکم اعدام، احکام شلاق آنها در ملاء عام به اجرا درآمد. (فارس ۲۹/۸/۸۸)

احکام صادر شده اعدام- زندانیان سیاسی

۳۱۰ـ رضا خادمی که در روز ۲۳ خرداد ماه توسط مامورین امنیتی بازداشت شده بود، به حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام عضویت در سازمان مجاهدین خلق و حضور در اغتشاشات و هدایت کردن مردم،به اعدام محکوم شد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۴/۸/۸۸)

احکام اجرا شده اعدام – زندانیان سیاسی

۳۱۱ ـ عبدالحمید ریگی به اتهام محاربه و فساد فی الارض به لحاظ عضویت و همکاری با گروه جندالله، به حکم شعبه اول دادگاه عمومی انقلاب زاهدان و تایید مقامات قضایی در محوطه زندان به دار آویخته شد. (پایگاه خبری پلیس ایران ۱۲/۸/۸۸)

۳۱۲ ـ علی اکبر گروسی رئیس کل دادگستری استان کردستان اعلام کرد: احسان فتاحیان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق اقدامات مسلحانه و عضویت در گروه کومله به حکم قوه قضائیه در محوطه زندان سنندج به دار آویخته شد.

(فارس ۲۰/۸/۸۸)

عمومی

اخبار- اجتماعی

۳۱۳ ـ ماموران انتظامی و امنیتی در شهرسقز تعداد دیگری از مغازه های این شهر را پلمپ کردند. تا کنون از سوی مقامات رسمی دلیل برای این کار به مغازه داران ارائه نشده است. (موکریان نیوز ۱/۸/۸۸)

۳۱۴ ـ اعضای شرکت هرمی wall street trust به حکم مقامات قضائی به اتهام همکاری با سازمانهای جاسوسی اسرائیل و امریکا، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (سایت تابناک ۳/۸/۸۸)

۳۱۵ ـ عبدالله همتی از زندانیان رجائی شهر کرج به دنبال درگیری لفظی با علی محمدی معاونت اجرائی این زندان، به درخواست وی مبنی بر تنبیه این زندانی، تعدادی از زندانیان به سرکردگی فردی بنام عزیزی وکیل بند، بند ۴ سالن ۱۱ این زندان مورد تجاوز جنسی قرار گرفت. (خبرگزاری هرانا ۳/۸/۸۸)

۳۱۶ ـ ابوالحسن گلی مدیر هماهنگی خانه کشاورز منطقه ۲ کشور (گیلان، مازندران، گلستان) اعلام کرد: ۴۵ نفر از تولید کنندگان نهال زیتون از سال ۱۳۸۵ تاکنون ۷۰ میلیون تومان از دولت طلب دارند که هیچ گونه پاسخی از سوی مقامات دولتی به درخواست ها و نامه تولید کنندگان زیتون داده نشده است. وی افزود: در حال حاضر ۲ میلیون نهال و ۶۰ هزار تن محصول زیتون روی دست تولید کنندگان کشور مانده است. و این در حالی است که واردات زیتون از کشورهای ترکیه و سوریه همچنان ادامه دارد و هیچ تدبیری توسط مسئولان دولتی صورت نگرفته است. (ایلنا ۳/۸/۸۸)

۳۱۷ ـ سهیل معینی رئیس انجمن باور گفت: اگرچه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، برای دسترسی رایگان به آموزش عالی صراحت دارد، اما نزدیک به ۲ سال است که این قانون رعایت نمی شود. وی افزود: ظاهرا امکان دارد تحصیل رایگان معلولان در بودجه های سالهای گذشته تامین نشده و به همین دلیل معلولان را دچار مشکلات عدیده کرده است. هزینه تحصیل فرد معلول بسیار سنگین تر از سرانه آموزش آنهاست. به عنوان نمونه برای تهیه کتب خاص نابینایان و تبدیل کتاب به نوارهای صوتی، مشکلاتی وجود داشته و وزارت علوم به طور کامل مسئولیت ضبط کتب آموزشی آنها را تقبل نمی کند. (ایلنا ۳/۸/۸۸)

۳۱۸ ـ رضا فدائی مسئول مبارزه با بیماری های غیر واگیردار استان اصفهان گفت: در حال حاضر هفت درصد از جمعیت زنان کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند و این در حالی است که نسبت به سالهای گذشته دودرصد افزایش داشته است. وی افزود: راه انتقال ایدز در ایران نسبت به سایر کشورها متفاوت است. به گونه ای که ۷۵% از بیماران به HIV مثبت بر اثر اعتیاد تزریقی، ۸% از نظر جنسی و ۲۰% آنها اطلاعات درستی ثبت نشده است. (خبرگزاری فارس ۷/۸/۸۸)

۳۱۹ ـ سرهنگ غلامی رئیس مرکز شماره گذاری پلیس اعلام کرد: در حال حاضر ۷۰۰ هزار خودروی سنگین در کشور تردد می کنند که بیش از ۷۵% آنها یعنی حدود ۵۲۵ هزار دستگاه، فرسوده هستند و باید از رده خارج شوند. بر اساس آمارهای سازمان های جهانی جاده های ایران یکی از پر حادثه ترین جاده های جهان هستند. تردد خودروهای فرسوده در جاده های کشور همواره یکی از عوامل افزایش تصادفات و در نتیجه تلفات جاده ای است. (روزنامه ایران ۷/۸/۸۸)

۳۲۰ ـ بهمن ایزدی فعال محیط زیست اعلام کرد: میزان درختان قطع شده در منطقه سیه نمک ۲۵ هکتار است که نزدیک به ۲۵ هزار اصله درخت بلوط در این منطقه قطع شده است. برخی از درختان قطع شده بیش از ۵۰۰ سال قدمت داشته اند. ولی مسئولین قضائی استان فارس اعلام کرده اند که تنها ۳ هزار و پانصد اصله درخت قطع شده است. (مهر ۱۰/۸/۸۸)

۳۲۱ ـ در سال ۱۳۸۷ بیش از ۴ درصد از ازدواجهای ثبت شده مربوط به کودکان بوده است. طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار و اطلاعات شورای فرهنگی اجتماعی زنان، در سال گذشته حدود ۴.۲۸% از ازدواجها بین دختران ۱۰ تا ۱۴ سال بوده است. (۱۱/۸/۸۸)

۳۲۲ ـ علی ابراهیمیان معاون آموزشی نهضت سوادآموزی اعلام کرد: تعداد افراد بیسواد کشور ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر معادل ۱۹% جمعیت کشور است که بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از این افراد، در گروه سنی زیر ۵۰ سال هستند. (خبرگزاری مهر ۱۹/۸/۸۸)

۳۲۳ ـ نزدیک به ۵۰ دختر و پسر به اتهام شرکت در یک جشن مختلط در خیابان زعفرانیه طرقبه مشهد توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند. (سفیر نیوز ۱۹/۸/۸۸)

فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی”

ihrnena@gmail.com 30/08/1388 برابر ۲۱/۱۱/۲۰۰۹

تاریخ انتشار : ۲ آذر, ۱۳۸۸ ۹:۵۵ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

حملۀ تروریستی در مسکو را محکوم می‌کنیم!

روشن است که چنین حمله‌ای نیاز به تیمی حرفه‌ای و سازماندهی و تدارکی نسبتاً طولانی و گسترده دارد. در عین حال، زود است که بتوان تحلیل جامع و روشنی از ابعاد پشت پردۀ این جنایت و اهداف سازمان‌دهندگان آن ارائه داد. هدف از این یادداشت کوتاه نیز  در وهلۀ نخست مکثی است بر قربانیان این حمله و حملاتی از این دست. قربانیانی که تنها سهم‌شان از سازمان‌دهی و تدارک چنین جنایاتی و علل پشت پردۀ آن، هزینه‌ای است که با جان و سلامتی‌شان می‌پردازند.

مطالعه »
یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
آخرین مطالب

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

اعتراضات علیه حجاب اجباری که بعد از قتل مهسا (ژینا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، سراسر ایران را فراگرفت، با وجود سرکوب، به یک معضل برای حکومت تبدیل شده است. گشت ارشاد نمونه کوچکی از جنگ هر روز حاکمیت با زنان بوده و سرکوب هر روزه زنان در خیابان یعنی اعتراف به تداوم جنبش زن زندگی آزادی.

عمر آشور: چگونه حملات ایران به اسرائیل چشم انداز مناقشه خاورمیانه را بازتعریف کرد!

مقیاس و گستره نیروهای متحد ایران نیز برای اولین بار مشاهده می‌شد. متحدان غیردولتی ایران ‌توانستند حملات را به طور همزمان هماهنگ کنند، از موشک‌های بالستیک دوربرد و متوسط و موشک‌های کروز شلیک شده توسط حوثی‌ها در یمن تا موشک‌های ۱۲۲ میلی‌متری گراد که توسط حزب‌الله در جنوب لبنان پرتاب شد، تا موشکهای پرتاب شده توسط شبه‌نظامیان عراقی.

دیوید هرست: نحوه حمله ایران ضعف اسرائیل را آشکار کرد!

پس از چنین حمله‌ای، تصاویر بصری بد به نظر می‌رسند: اسرائیل به دیگران برای دفاع از خود نیاز دارد و در انتخاب نحوه عکس العمل نیز آزاد نیست. این حمله اگر صورت گیرد باعث می‌شود که حامی اسراییل، ایالات متحده، گزینه‌های سیاسی دیگری را انتخاب کند.

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی –
جمعه، ٣١ فروردین ١۴٠٣ (١٩ آپریل ٢٠٢۴ میلادی)،
ساعت: ٢١:٣٠ به‌وقت ایران (٢٠ به‌وقت اروپای مرکزی)

نظام مالی جهانی و بازارهای مالی و پولی و ابزار آن

درک و دریافت و آموزش اقتصاد سرمایه داریِ جهان امروز׳ بدون شناخت لایه های پنهان یا کمتر شناخته شده نظام مالی و تجارت جهانی و گردانندگان و سوداگران آن و آشنایی با سویه ها و دگرگونی های شتابنده و یا گام به گام آن شدنی نیست و نیازمند واکاوی سنجشگرانه است׳ که در این بخش کوشش می شود تنها به گونه ای فشرده به آنها اشاره شود.

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

مطالعه »
پيام ها

از قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در غزّه حمایت می‌کنیم!

ما فداییان خلق ایران از نخستین روز آغاز جنگ ضمن محکوم کردن و غیرقابل توجیه خواندن عملیات مسلحانه و نظامی علیه مردم بی‌دفاع غیرنظامی، همراه و هم‌صدا با آزادی‌خواهان جهان خواهان آتش‌بس فوری و تأمین حقوق حقّهٔ مردم فلسطین شدیم. با این رویکرد ما مهار مقاومت آمریکا و تصویب قطعنامهٔ شورای امنیت را یک پیروزی بزرگ برای مردم بی‌گناه غزّه و فلسطین و تمامی آزادی‌خواهان جهان می‌دانیم.

مطالعه »
بیانیه ها

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

عمر آشور: چگونه حملات ایران به اسرائیل چشم انداز مناقشه خاورمیانه را بازتعریف کرد!

دیوید هرست: نحوه حمله ایران ضعف اسرائیل را آشکار کرد!

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی

نظام مالی جهانی و بازارهای مالی و پولی و ابزار آن

اینترسپت: گزارش نظامی درگیری ایران-اسراییل!