یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۵

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۵

گزارش ماهانه(اردیبهشت ۱۳۸۸) در مورد نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ایران

اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای به اجرای حکم اعدام دل آرا دارابی اعتراض و آن را محکوم کرد. بیانیه اتحادیه اروپا یادآور می شود، که اعدام دل آرا برخلاف تعهدات بین المللی است، تعهداتی که دولت ایران بطور دواطلبانه آن را پذیرفته است

"فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی"

نهادهای مدافع حقوق بشر !
ایرانیان مدافع حقوق بشر !

در این گزارش بخش بسیار کوچکی از موارد نقض حقوق بشر در ایران را که توسط این شبکه گرد آوری شده است به اطلاع می رسانیم:

بین المللی:
۱ ـ سازمان عفو بین المللی با انتشار بیانیه ای صدور حکم ۸ سال زندان برای رکسانا صابری را قویا محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: اتهام جاسوسی علیه رکسانا صابری فاقد هرگونه اعتباری قانونی است زیرا مقامات کشور هیچگونه مدرکی ارائه نکرده اند که اتهام جاسوسی رکسانا را ثابت کند. عفو بین الملل می گوید محکومیت رکسانا صابری درست چند روز بعد از اعلام حکم ۶ سال زندان برای روناک صفارزاده مدافع حقوق زنان در ایران اتفاق افتاده است. سازمان عفو بین الملل مقامات دولت جمهوری اسلامی را متهم کرده است که در هفته های گذشته تعدادی وبلاگ نویس، روزنامه نگار، کارگر، دانشجو و پیروان سایر ادیان در ایران را روانه زندان کرده اند. این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر در بیانیه خود، از تمامی افرادی که در گوشه و کنار جهان در زمینه حقوق بشر فعالیت می کنند خواسته است تا با ارسال نامه از مقامات جمهوری اسلامی ایران بخواهند رکسانا صابری را آزاد کرده و یا او را به اتهامی طبق اصول پذیرفته شده یک دادگاه صالحه محاکمه کنند.
(رادیو امریکا ۱/۲/۸۸)

۲ ـ دیده بان حقوق بشر با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد محکومیت رکسانا صابری به جاسوسی، در پشت درهای بسته دادگاهی در ایران چنان بسرعت انجام شد که و کیلش فرصت کافی برای دفاع کامل از او را پیدا نکرده است. دادگاه این خبرنگار را به ۸ سال زندان محکوم کرد. معاون بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر می گوید: ” حبس ۱۱ هفته ای صابری و محاکمه یک روز او حاکی از فقدان کامل شفافیت بوده است.” وی می افزاید: ” حتی با معیار های ضعیف ایران هم این مضحکه ای بیش نیست.” نامبرده ادامه داد: “اصول اولیه یک محاکمه عادلانه مبتنی بر حق علنی بودن محاکمه و امکان دفاع از متهم است، که دادگاه انقلاب هیچ یک از این دو اصل را به صابری نداد.” (ایران امروز ۱/۲/۸۸)

۳ ـ اتحادیه اروپا با انتشار اطلاعیه ای خواستار آزادی رکسانا صابری شد. در این اطلاعیه آمده است: به نظر اتحادیه اروپا روند دادگاه قضائی رکسانا صابری مطابق استانداردهای یک محاکمه عادلانه و شفاف نبوده است. اتحادیه اروپا به فوریت از مقامات ایرانی خواستار آزادسازی صابری می باشد. اتحادیه اروپا همچنان مؤکدا از جمهوری اسلامی ایران ایفاء تعهد به تمامی ابزارهای بین المللی حقوق بشر مصوب ایران را خواستار می گردد. به ویژه میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی و اعلامیه جهانی حقوق بشر، که هر دو حق برخورداری از محاکمه عادلانه را متعهد می- گردند. (ایران امروز ۱/۲/۸۸)

۴ ـ دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد، گزارش هایی دریافت کرده است دایر بر اینکه دادگاهی در شهر رشت در شمال ایران حکم سنگسار علیه محمد علی نوید خمامی را تایید کرد است. معاون بخش خاورمیانه در سازمان دیده بان حقوق بشر گفت: دیده بان حقوق بشر با مجازات اعدام در کلیه اشکال آن مخالف است. سنگسار شیوه ای به ویژه بی رحمانه است که اهانتی فاحش به حیثیت باطنی هر انسانی به حساب می آید. همچنین کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن درخواست برای توقف اجرای حکم سنگسار در ایران، سنگسار را مجازاتی بی رحمانه، غیر انسانی و تحقیرآمیز خوانده و اجرای آن را نقض آشکار پیمان های بین المللی حقوق بشر خوانده است. (بی بی سی ۴/۲/۸۸)

۵ ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای خطاب به مقامات ایران خواهان توقف حکم اعدام یونس آقایان شد. یونس آقایان، پیرو اهل حق بعد از محکومیت در دادگاه به جرم “محاربه با خدا ” در معرض خطر قریب الوقوع اعدام قرار دارد.او در زندان ارومیه در استان آذربایجان غربی نگهداری می شود. اعدام مهدی قاسم زاده بعداز محکومیت به جرم مشابه در ۲۸ فوریه سال ۲۰۰۸ نگرانی هااز امکان اعدام قریب الوقع یونس آقایان را افزایش داده است. یونس آقایان در نوامبر ۲۰۰۴ بازداشت و در ژانویه ۲۰۰۵ در شعبه دوم دادگاه انقلاب مهاباد و با تایید دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شده است. (اخبار روز ۸/۲/۸۸)

۶ ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر با انتشار گزارشی اعلام کرد: دست کم ۱۲۰ نفر تنها در دوماه و نیم اول امسال در ایران اعدام شده اند. بدین ترتیب بر شمار اعدام ها در ایران افزوده شده است. به گزارش سازمان عفو بین الملل در سال ۲۰۰۸، ۳۴۶ مورد اعدام در ایران ثبت شده است. در سال ۲۰۰۷ حدود ۳۳۵ نفر در ایران اعدام شده اند. عنوان گزارش “فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر” عبارت است از “مجازات اعدام، سیاست دولتی ایجاد وحشت”. در این گزارش آمده است که دولت جمهوری اسلامی می خواهد در میان مردم ایران جو رعب و وحشت ایجاد کند. (دویچه وله ۱۱/۲/۸۸)

۷ ـ اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای به اجرای حکم اعدام دل آرا دارابی اعتراض و آن را محکوم کرد. بیانیه اتحادیه اروپا یادآور می شود، که اعدام دل آرا برخلاف تعهدات بین المللی است، تعهداتی که دولت ایران بطور دواطلبانه آن را پذیرفته است. اتحادیه اروپا در این بیانیه بار دیگر از ایران خواسته است، که حکم اعدام نوجوانان و جوانان را متوقف کند. (دویچه وله ۱۳/۲/۸۸)

۸ ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای شدیدا به اعدام دل آرا دارابی اعتراض و آنرا محکوم کرد. در این بیانیه آمده است : حتی وکیل مدافع دل آرا دارابی از اجرای حکم اعدام اطلاعی نداشته است. به نظر سازمان عفو بین الملل، برغم مهلت دو ماهه، که از سوی رئیس قوه قضائیه، مقرر شده بود، این اقدام عملی شد. این بدان معنا است، که جمهوری اسلامی با مخفی نگاه داشتن اجرای حکم اعدام خواهان جلوگیری از اعتراضات وسیع در سطح داخلی و بین المللی بوده است. این سازمان دادرسی و دادگاه دل آرا دارابی را ناعادلانه خواند. سازمان عفو بین المللی با استناد به مدارک وکیل مدافع بر این نظر است که دادگاه شواهد و اسناد را نادیده گرفته، که دال بر بی گناهی متهم داشته اند. بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل، تنها در ۳ سال گذشته ۳۲ کودک در جهان اعدام شده اند که ۲۶ مورد آن در ایران بوده است. ( دویچه وله ۱۳/۲/۸۸)

۹ ـ پارلمان اروپا از جمهوری اسلامی خواسته تا بدون قید و شرط رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی – امریکایی را آزاد کند. رئیس پارلمان اروپا اعلام کرد که ۷۵۸ عضو شورای اتحادیه ی اروپایی خواستار آزادی فوری رکسانا صابری شده اند. وی گفت : پارلمان اروپا از وضعیت صابری عمیقا نگران بوده و معتقد است که پرونده او بیانگر وضعیت نابسامان حقوق بشر در ایران است. (رادیو فردا ۱۴/۲/۸۸)

۱۰ ـ جمهوری چک رئیس دوره ای اتحادیه اروپا با انتشار اطلاعیه ای از طرف اتحادیه اروپا اعدام از طریق سنگسار در جمهوری اسلامی ایران را شدیدا محکوم کرد. در این بیانیه آمده است : ولی آزاد از طریق سنگسار به عنوان مجازات زنای محصنه در زندان لاکان رشت اعدام شده است. اتحادیه اروپا همچنین عمیقا نگران گزارش هایی درباره محمد علی نوید خمامی و اشرف کلهری است که به مرگ از طریق سنگسار محکوم شده اند. اتحادیه اروپا مصرانه از مقامات جمهوری اسلامی ایران فسخ موثر و دائم اجرای اعدام از طریق سنگسار را خواستار می گردد، که در جهت مطابقت با میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی و اعلامیه جهانی حقوق بشر است و ایران آن را امضاء و تصویب نموده است. (ایران امروز ۱۴/۲/۸۸)

۱۱ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای دستگیری سه روزنامه نگار در روز ۱۱ اردیبهشت در حاشیه تظاهرات اول ماه مه را محکوم کرد. علیرضا ثقفی سردبیر نشریه توقیف شده راه نو و عضو کانون نویسندگان ایران به همراه فرزندش محسن ثقفی، کاوه مظفری و جلوه جواهری وب نگاران سایت مدرسه فمیستی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند. در بیانیه گزارشگران بدون مرز آمده است : دستگیری این روزنامه نگاران غیرقانونی است. مقامات مسئول جمهوری اسلامی ایران سرکوب روزنامه نگاران را بدون دلیل و ارائه هیچ حکمی ادامه می دهند. (گزارشگران بدون مرز ۱۵/۲/۸۸)

۱۲ ـ دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای خواستار متوقف کردن حکم اعدام امیر خالقی و صفر انگوتی شد. این دو نفر بخاطر ارتکاب جرایمی به ترتیب در ۱۶ و ۱۷ سالگی مجرم شناخته گشته اند. معاون بخش حقوق کودکان دیده بان حقوق بشر می گوید : ایران برای دومین بار در طی یک هفته در صدد ادامه این کشتار هاست. کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل متحد و نیز میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی ـ دو پیمان بین المللی که ایران عضو آنهاست ـ اعدام بزهکارانی را که در سنین زیر ۱۸ سال مرتکب جرم شده اند، ممنوع می کند. ایران سردمدار اعدام بزهکاران نوجوان در جهان است. آمار بدست آمده از وکلای حقوق بشر در ایران حاکی از آن است که حداقل ۱۳۰ بزهکار نوجوان در این کشور در انتظار مرگ هستند. (ایران امروز ۱۶/۲/۸۸)

۱۳ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای نگرانی خود را از افزایش تعداد روزنامه نگاران زندانی در ایران اعلام کرد. در ایران هم اکنون پانزده روزنامه نگار و وب نگار از جمله دو زن در زندان بسر می برند. مسعود لقمان سردبیر سایت فرهنگی ” روزنامک “، علیرضا ثقفی سردبیر نشریه توقیف شده ” راه آینده “، کاوه مظفری وب نگار و همسرش جلوه جواهری وب نگار فمنیست و همکاران سایت های مدافع حقوق زنان، امیر یعقوب علی روزنامه نگار روزنامه اعتماد و همکار سایت تغییر برای برابری و نیکزاد زنگنه وبلاگ نویس ” نیک نوشت ” در تاریخ ۱۱ اردیبهشت بازداشت شدند. همچنین سجاد خاکساری خبرنگار مجله توقیف شده ” قلم معلم ” در تاریخ ۶ اردیبهشت در پی شرکت در تظاهرات معلمان در برابر مجلس شورای اسلامی بازداشت شد.
(گزارشگران بدون مرز ۲۲/۲/۸۸)

۱۴ ـ سازمان عفو بین الملل و انجمن پزشکان مدافع حقوق بشر با انتشار بیانیه هائی خطاب به مقامات ایران خواستار آزادی آرش و کامیار علائی شدند. آرش و کامیار علائی، دو پزشک متخصص مبارزه با ایدز، سال گذشته به اتهام عضویت در “شبکه براندازی نرم” به ترتیب به ۶ و ۳ سال زندان محکوم شدند. سازمان عفو بین الملل بار دیگر از مقامهای جمهوری اسلامی درخواست کرد، برادران علائی را که به اتهامی مشابه رکسانا صابری در زندان بسر می برند، نیز آزاد کند. انجمن پزشکان مدافع حقوق بشر از مقامهای ایران خواستند که اتهام علیه این دو برادر را لغو کرده و هر چه سریع تر آنها را آزاد کند. مدیر انجمن پزشکان مدافع حقوق بشر گفته است برادران اعلائی صرفا به دلیل همکاری شان با جوامع پزشکی جهانی دستگیر شده اند. روز گذشته تعدادی از مدافعان حقوق بشر با تجمع مقابل دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن، خواستار آزادی برادران علائی شدند.
(رادیو زمانه ۲۳/۲/۸۸)

۱۵ ـ دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ایران باید هفت تن از رهبران محبوس جامعه بهائیان را به سرعت آزاد کند و یا بی درنگ آنها را محاکمه کند تا بتوانند در یک روند منصفانه و علنی در مقابل اتهام های جدی که علیه شان مطرح شده از خود دفاع کنند. فریبا کمال آبادی، مهوش ثابت، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضائی، بهروز توکلی و وحید تیزفهم رهبران محفل ملی بهائیان یکسال پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. معاون بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر می گوید: یکسال است که این رهبران بهائی در زندان پژمرده شدند بدون آنکه به وکیلی دسترسی داشته باشند و یا نشانی از تاریخ محاکمه ببینند. وی می افزاید: اتهام های گزارش شده جدید تنها افزونگر ترس آنها از جان خود تحت حکومتی است که بطور سیستماتیک بهائیان را مورد تبعیض قرار می دهد. حدود ۳۰۰ هزار بهائی در ایران زندگی می کنند. امروز بهائیان برای تحصیلات عالیه و نیز اشتغال در حوزه های بسیاری تحت تبعیض قرار می گیرند. (گویا نیوز ۲۴/۲/۸۸)

۱۶ ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای خطاب به مقامات ایران به ادامه بازداشت آیت الله سید حسین کاظمینی بروجردی اعتراض کرد. در این بیانیه آمده است. آیت الله بروجردی در زندان یزد مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به سلول انفرادی منتقل شده است. وی را می توان زندانی وجدانی بحساب آورد زیر تنها به خاطر عقاید مذهبیش در زندان بسر می برد. سازمان عفو بین الملل خواستهای خود را به این شرح طرح کرده است : تحقیق و رسیدگی منصفانه و فوری نسبت به اظهاراتی که گویای شکنجه، آزار و اذیت آیت الله بروجردی دارد و انجام بازجویی هابه سبک وسیاق عمومی. درخواست از مسئولین زندان برای پایان بخشیدن به حبس انفرادی ایشان، به روشی که توسط گروه سازمان ملل در مورد بازداشت های خودسرانه پیشنهاد شده است. درخواست تعهد به اینکه ایشان دیگر در طول مدت زندان مورد شکنجه و هر گونه آزار و اذیت جسمی قرار نگیرد. درخواست از مسئولین مربوطه برای برخورداری ایشان از امکانات و تجهیزات پزشکی و برخورداری وی از حق داشتن ملاقاتهای خانوادگی. درخواست فوری برای آزادی هرچه سریعتر آیت الله بروجردی و یارانش که زندانی وجدانی بوده اند. دسترسی به وکلای منتخب خود. در ضمن دادگاه ویژه روحانیت خارج از چاچوب قوه قضائیه عمل می کند که برای محاکمه روحانیون معترض توسط خمینی در ایران تاسیس شد. (اخبار روز ۲۵/۲/۸۸)

۱۷ ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای احمد جنتی دبیر شورای نگهبان را فرا خوانده، تضمین کنند که انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد در ایران بدور از هر گونه تبعیض، به ویژه علیه زنان برگزار خواهد شد و در جریان مبارزات انتخاباتی، نامزدها و رای دهندگان، از حقوق خود برای آزادی بیان و اجتماعات برخوردار خواهند بود. عفو بین الملل همچنین از شورای نگهبان خواسته است، هیچ شهروندی را به دلایلی چون نژاد، رنگ پوست، جنسیت، زبان، دین و خواستگاه اجتماعی یا مواضع عقیدتی سیاسی از حق نامزد شدن محروم نکند. عفو بین الملل به ویژه می خواهد مطمئن شود که هیچ یک از ۴۲ زنی که در این انتخابات ثبت کرده اند، بخاطر جنسیت شان از حضور در رقابتهای انتخاباتی محروم نگردند. عفو بین الملل در بیانیه خود همچنین از “سرکوب ادامه دار مخالفان سیاسی” که به اعتقاد این سازمان در ماههای اخیر افزایش یافته است، ابراز نگرانی کرده است. در این بیانیه آمده است: عفو بین الملل گزارش هائی را دریافت کرده که بیانگر افزایش موج بازداشتهای خودسرانه و آزار و اذیت به ویژه اعضای اقلیت های دینی، قومی، دانشجویان، سندیکالیستها و مدافعان حقوق زنان است. بسیاری از این بازداشت شدگان در معرض خطر شکنجه و دیگر بدرفتاری ها قرار دارند.
(دویچه وله ۲۷/۲/۸۸)

۱۸ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای توقیف مجدد روزنامه “یاس نو” را محکوم کرد. در این اطلاعیه آمده است: روزنامه حزب مشارکت ایران اسلامی یکی از بزرگترین احزاب قانونی مخالف دولت با انتشار اولین شماره خود از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات و بنابر در خواست سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران توقیف شد. گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام می کند:” ما خواهان باز انتشار فوری «یاس نو » هستیم. یک ماه پیش از برگزاری انتخابات همه احزاب سیاسی باید از امکاناتی برابر و منصفانه در استفاده از رسانه ها و رادیو و تلوزیون برخوردار باشند.(گزارشگران بدون مرز ۲۸/۲/۸۸)

۱۹ ـ فدرسیوان جهانی اتحادیه های کارگری، فدراسیون بین المللی کارگران حمل و نقل، سازمان آموزش جهانی و اتحادیه بین المللی صنایع مواد غذایی، کشاورزی و خدمات با انتشار بیانیه ای مشترک روز ۵ تیر را روز اقدام جهانی با خواست اجرای عدالت برای کارگران ایران اعلام کرده اند. در این روز در اعتراض به نادیده گرفتن پایه ای ترین حقوق اتحادیه ای کارگران و دستگیریهای مستمر در ایران، تظاهرات هایی در مقابل سفارتخانه ها و دفاتر نمایندگی رژیم ایران برگزار خواهدشد. این چهار تشکل بین المللی کارگری در بیانیه منتشره خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط همه فعالین حقوق اتحادیه ای زندانی هستند.(اخبار روز ۲۹/۲/۸۸)
اخبار دانشجویی:
۲۰ ـ یک دانشجوی دختر دانشگاه آزاد شهر رودهن توسط ماموران نیروی انتظامی از ناحیه بینی بشدت مجروح شده و به بیمارستان منتقل گردیده است. نیروی انتظامی با باتوم و گاز اشک آور برای دستگیری دو نفر از دانشجویان دختر به این دانشگاه حمله کرده بود. افراد نیروی انتظامی با الفاظی رکیک به دانشجویان دختر توهین می کردند. (جمهوریت ۱۱/۲/۸۸)

۲۱ ـ یکی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر که از زندان آزاد شد اعلام کرد: انگشت کورش دانشیار بر اثر شکنجه شکسته شده است. در مدت بازداشت روزی ۲ تا ۴ بار مورد بازجوئی قرار گرفته و تحت شکنجه های جسمی و روحی بوده اند. (روز ۱۶/۲/۸۸)

۲۲ ـ در ارتباط با اخبار منتشره در رابطه با دانشجویان در فاصله زمانی ۱۶ آذر ۸۶ تا ۱۶ آذر ۱۳۸۷ دست کم ۵۶۱ دانشجو به کمیته انضباطی و دادگاهها احضارشده و یا تعلیق از تحصیل، محرومیت، اخراج، بازداشت و در نهایت با زندان مواجه شده اند. همچنین بر اساس آمار در این فاصله ۸۲ نفر از دانشجویان زندانی برای آزاد شدن از زندان مبلغ ۸ میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان وثیقه سپرده اند. (جمهوریت ۲۴/۲/۸۸)

توقیف نشریات دانشجویی:
۲۳ ـ نشریه دانشجوئی “هفت نون” به اتهام توهین به مقدسات بدستور هیئت نظارت بر نشریات دانشجوئی دانشگاه صنعتی اصفهان توقیف شد. (امیرکبیر ۲۷/۲/۸۸)

۲۴ ـ نشریات دانشجوئی “روزنه” و “گچ پژ” پس از انتشار ۲ شماره بدستور معاونت فرهنگی و به حکم کمیته ناظر بر نشریات دانشجوئی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای مدت یکسال توقیف شدند. (امیرکبیر ۲۷/۲/۸۸)

دانشجویان: بازداشت شده
۲۵ ـ مسعود دهقان عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. منزل نامبرده مورد بازرسی قرار گرفت. ماموران امنیتی بسیاری از وسائل شخصی وی را نیز ضبط کردند. این دانشجو در حالی بازداشت شد که پس ازگذشت هفته ها از وضعیت ۹ دانشجوی بازداشت شده این دانشگاه هیچ اطلاعی در دست نیست. (امیرکبیر ۱/۲/۸۸)

۲۶ ـ مسعود لقمان دانشجوی کارشناسی ارشد رشته ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی، روزنامه نگار آزاد و سردبیر وبسایت روزنامک، با ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید. (امیرکبیر ۱۲/۲/۸۸)

۲۷ ـ علیرضا فیروزی دانشجوی دانشگاه زنجان و از همکاران مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران توسط نیروهای امنیتی در پارک لاله تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل گردید. نامبرده از متهمان پرونده دانشگاه زنجان است که دو هفته پیش با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود.(فعالان حقوق بشر در ایران ۱۴/۲/۸۸)

۲۸ ــ علی کلایی فعال دانشجویی و عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر توسط پلیس امنیت در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید. نامبرده در رابطه با پرونده مربوط به بازداشت آذر ۸۶ به دادگاه احضار شده بود. وی در آذر ۸۶ به مدت ۵۰روز در بند ۲۰۹ زندانی بود.
(کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۰/۲/۸۸)

۲۹ ـ حمید ملک زاده دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران و مدیر مسئول نشریه دانشجویی توقیف شده “توقیف شد” که در روز جهانی کارگر در پارک لاله توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده تاکنون اطلاعاتی از وضعیت نامبرده در دست نیست. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۶/۲/۸۸)

احضار دانشجویان: 
۳۰ ـ پیام حیدرقزوینی دبیر تشکل اسلامی اصلاح طلب دانشگاه بین المللی خمینی قزوین و فرهاد کیاشمشکی دبیر واحد سیاسی این تشکل به اتهام توهین به رئیس حراست در جریان مراسم سخنرانی مهدی کروبی و بکار نبردن اسم خدا در سایت خبری این تشکل، جهت بازجوئی به کمیته انضباطی دانشگاه احضار شدند.
(امیرکبیر ۲/۲/۸۸)

۳۱ ـ نادر احسنی فارغ التحصیل رشته مهندسی منابع طبیعی دانشگاه مازندران و از بازداشت شدگان ۱۶ آذر سال ۸۶ جهت محاکمه به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران احضار شد. نامبرده در روز دانشجو بازداشت و پس از ۶۸ روز با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شد.
(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۷/۲/۸۸)

۳۲ ـ میلاد حسینی کشتان دبیر فرهنگی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران به دلیل شکایت حراست به کمیته انضابطی احضار شد (جمهوریت ۱۸/۲/۸۸)

۳۳ ـ بهاره هدایت و فرید هاشمی از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، جهت بازجوئی به شعبه ۲ امنیت دادگاه انقلاب تهران احضار شدند. (امیرکبیر ۲۲/۲/۸۸)

۳۴ ـ مهران عباس زاده دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تربیت معلم و امین شجاع عضو شورای مرکزی این انجمن برای سومین بار در سه ماه گذشته به کمیته انضباطی احضار شدند. تاکنون در رابطه با دستگیری شبنم مددزاده دانشجوی این دانشگاه طی ۸۵ روز گذشته ۶ نفر از اعضای انجمن اسلامی به کمیته انضباطی احضار شده اند. (امیرکبیر ۲۴/۲/۸۸)

۳۵ ـ پس از برگزاری تجمع تریبون آزاد دانشجوئی “برای آزادی” در طی یک هفته اخیر بیش از ۱۰ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر به کمیته انضباطی احضار شده اند. همچنین تعداد دیگری از دانشجویان به حراست دانشگاه احضار و توسط نیروهای امنیتی مورد بازجوئی قرار گرفته اند. (امیرکبیر ۲۷/۲/۸۸)

محاکمه دانشجویان: 
۳۶ ـ علی نیکونسبتی مسئول سابق روابط عمومی دفتر تحکیم وحدت در شعبه ۱۰۳۸ دادگاه عمومی تهران با شکایت وزارت علوم محاکمه شد. نامبرده بعلت مصاحبه با خبرگزاری ایلنا در اعتراض به ستاره دار شدن دانشجویان، تعرض مامور حراست دانشگاه کرمانشاه به یک دختر دانشجو و سایتهای سرکوبگرانه وزارت علوم مورد محاکمه قرار گرفت. (امیرکبیر ۲۲/۲/۸۸)

دانشجویان: احکام صادر شده 
۳۷ ـ محمد صیادی دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بوعلی همدان در دادگاه تجدید نظر استان همدان به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. (آزادنا ۲۱/۲/۸۸)

۳۸ ـ هدایت غزالی دانشجوی رشته روان شناسی در مقطع کارشناسی دانشگاه علامه و صباح نصیری دانشجوی رشته علوم سیاسی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران از ادامه تحصیل محروم شدند. این دو دانشجو در تیر ماه ۸۶ به اتهام تبلیغ علیه نظام و شرکت در تجمع غیر قانونی روز جهانی زبان مادری، هر یک به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند، پس از طی کردن دوران محکومیت خود در دی ماه سال ۸۷ از زندان آزاد شدند. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۱/۲/۸۸)

۳۹ ـ مامورین انتظامات و حراست دانشگاه امیرکبیر از ورود ۳۵ دانشجوی این دانشگاه به کلاسهای درس جلوگیری بعمل آوردند و اعلام کردند، دانشجویان ممنوع الورود شده اند. دانشجویان دانشگاه امیرکبیر با برگزاری تربیون آزاد دانشجویی ” برای آزادی ” نسبت به بازداشت دانشجویان و ممنوع الورود شدن آنها اعتراض کردند. (امیرکبیر ۲۲/۲/۸۸)

۴۰ ـ هفت نفر از دانشجویان شرکت کننده در تجمع اعتراضی دانشکده پزشکی دانشگاه زنجان در کمیته انضباطی به تذکر شفاهی، یک نفر توبیخ کتبی، یک نفر ۶ ماه تعلیق معلق و یک نفر ۶ ماه تعلیق محکوم شدند. جرم این ده دانشجو اعتراض به تبعید دبیر انجمن اسلامی دانشجویان این دانشگاه می باشد. (امیرکبیر ۲۹/۲/۸۸)

۴۱ ـ سهراب کریمی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جنوب تهران در شعبه ۳۰ دادگاه انقلاب تهران به پرداخت دو میلیون و یک صد هزار تومان جزای نقدی بدل از ۲ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.نامبرده از دانشجویانی است که در ۱۶ آذر ۸۶ در دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید و پس از تحمل ۷۶ روز حبس در سلول انفرادی با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. (امیر کبیر ۳۰/۲/۸۸)

دانشجویان: صدور قرار وثیقه
۴۲ ـ اسماعیل سلمانپور، نریمان مصطفوی، حسین ترکاشوند، کورش دانشیار و یاسر ترکمن، ۵ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر، پس از ماهها بازداشت با قرار وثیقه های ۲۰۰ و ۳۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند. این دانشجویان پس از تحمل ماهها سلول انفرادی و شکنجه وحشیانه و بدون هیچ گونه ملاقاتی با خانواده و وکلای خود، با وثیقه های سنگین از زندان آزاد شدند. (امیرکبیر ۱۵/۲/۸۸)

۴۳ ـ احمد قصابان دانشجوی دانشگاه امیرکبیر پس از ۸۰ روز بازداشت و تحمل فشارهای شدید نیروهای امنیتی با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (امیرکبیر ۲۱/۲/۸۸)

جلوگیری از برگزاری مراسم و منحل کردن نهادهای مدنی
۴۴ ـ مقامات امنیتی و انتظامی، با برگزاری مراسم بزرگداشت سالگرد درگذشت دکتر یدالله سحابی از بنیانگذاران نهضت آزادی ایران مخالفت کردند. (میزان نیوز ۱/۲/۸۸)
۴۵ ـ در هنگام سخنرانی مهدی کروبی نامزد ریاست جمهوری، برق مسجد سیدها در شهر اراک توسط مسئولین استان قطع گردید. عده ای با شعار حمایت از دولت اقدام به ایجاد تشنج در سخنرانی کردند. (اعتماد ملی ۱/۲/۸۸)

۴۶ ـ در زمان سخنرانی میرحسین موسوی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سالن بهشتی مشهد، نیروهای امنیتی اقدام به پرتاب گاز فلفل نمودند. سه نفر دچار مصدومیت شدید شده و به بیمارستان فارابی منتقل شدند. تنی چند از حضار نیز دچار مشکل تنفسی و بینائی شدند. (یاری نیوز ۳/۲/۸۸)

۴۷ ـ سخنرانی مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دانشکده خبر بدستور آشوری معاونت دانشجوئی دانشکده لغو گردید. (تریبون ۵/۲/۸۸)

۴۸ ـ نیروهای امنیتی از برگزاری جلسه “کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه” جلوگیری به عمل آوردند. این جلسه قرار بود در دفتر مؤسسه حقوقی “راد” متعلق به محمدعلی دادخواه، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر، برگزار شود. نیروهای امنیتی اعلام کردند: از این پس هیچ جلسه ای تحت هیچ عنوانی نباید در این محل برگزار شود. (میزان نیوز ۹/۲/۸۸)

۴۹ ـ سخنرانی اکبر اعلمی کاندیدای ریاست جمهوری در تالار معلم تبریز بدستور شورای تامین شهرستان تبریز لغو گردید. همچنین سخنرانی های نامبرده در شهرهای اردبیل، مشکین شهر و اهر بدلیل مخالفت فرمانداران لغو گردید. (کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی اکبر اعلمی ۲۴/۲/۸۸)

۵۰ ـ سخنرانی مصطفی تاج زاده عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی در دانشگاههای علوم پزشکی و علم صنعت بدستور حسن آصفری فرماندار اراک لغو گردید. (نوروز ۳۰/۲/۸۸)

سانسور و توقیف کتاب:
۵۱ ـ چاپ سوم کتاب “زنان خود سوخته” نوشته پروین بختیارنژاد به دستور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توقیف گردید. این کتاب تحقیقی است در خصوص پدیده خودسوزی زنان در استانهای مختلف که در سال ۱۳۸۲ نوشته شده است. (مدرسه فمنیستی ۷/۲/۸۸)

۵۲ ـ بدستور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعدادی از ناشران از حضور در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران محروم شدند. ویستار، جامه دران، نسل نواندیش، دیگر، آگاه و اختران از جمله ناشرانی بودند که اجازه حضور در نمایشگاه به آنها داده نشد. هم چنین به کتابهایی که حتی دارای مجوز بودند، از جمله کتابهای هوشنگ گلشیری، صادق هدایت، صادق چوبک و چارلز بوکوفسکی نویسنده امریکایی اجازه توزیع ندادند. تعدادی از آثار عباس معروفی، ابراهیم گلستان، احمد محمود و حسین شناپور روز قبل از آغاز نمایشگاه کتاب لغو مجوز شدند. (رادیو فردا ۲۲/۲/۸۸)

۵۳ ـ دکتر ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی ایران طی نامه ای سرگشاده خطاب به صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد : نزدیک به ۳ سال است که وزارت ارشاد برای چاپ کتاب اینجناب تحت عنوان ” بازرگان اسوه صداقت و تقوی ” مجوز صادر نمی کند. این کتاب توسط انتشار قلم برای دریافت مجوز چاپ به وزلرت ارشاد داده شده است. اما مسئولان مربوطه نه تنها مجوز چاپ صادر نکرده اند، حتی علت خودداری از صدور مجوز را هم، نه کتبا و نه شفاها به مسئولان انتشارات قلم، برغم مراجعات و مکاتبات مکرر، توضیح نداده اند. (میزان نیوز ۲۲/۲/۸۸)

۵۴ ـ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جلوی توزیع کتاب ” قایق سواری در تهران” نوشته محمدعلی سپانلو را به جرم چاپ عکس مولف در پشت جلد کتاب گرفته است.(اعتماد ملی ۲۹/۲/۸۸)

۵۵ ـ امیر حسین زادگان مدیر انتشارات ققنوس گفت: در ۴ سال اخیر ممیزی و سانسور به همراه اعمال سلیقه به اوج خود رسیده است. در دولت نهم ممیزی با احتساب اعمال سلیقه در زمینه نشر دردسرهای بسیاری را برای ناشران ایجاد کرده و بخش خصوصی نشر را به آستانه ورشکستگی رسانده است. برای نمونه در بخش رمان «بررسان کتاب» بیشترین ممیزی و اعمال سلیقه را به کار می برند، هیچ کتابی در این حوزه ممکن نیست بدون اصلاحی و حذفی موفق به دریافت مجوز شود. (اعتماد ملی ۲۹/۲/۸۸)

۵۶ ـ محمد علی جعفریه مدیر نشر ثالث گفت: همه ناشران این روزها درگیر ممیزی، آن هم از نوع سلیقه ای هستند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دستگاه عریض و طویلی را برای کنترل و قیچی کردن عرصه فرهنگ دارد. بحث ممیزی در تمام این سال ها هرگز در چارچوب خاصی نگنجیده است و برای همین این عرصه با روی کار آمدن دولت ها تنگ و فراخ می شود. این روزها به مدد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سایه ممیزی بیش از هر روز گار دیگری بر سر حوزه فرهنگ سایه انداخته است.(اعتماد ملی ۲۹/۲/۸۸)

مطبوعات: احضار روزنامه نگاران
۵۷ ـ روزنامه اعتماد بدلیل مصاحبه با ابراهیم نبوی از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تذکر شدید دریافت کرد. (ایرنا ۷/۲/۸۸)

۵۸ ـ معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سایت ” یاری نیوزی ” به علت درج خبری با این عنوان ” معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیران مسئول روزنامه ها تماس گرفته و از آنها خواسته شده که مطلبی در نقد حضور احمدی نژاد در ژنو منتشر نکنند ” آخرین اخطار را داد. (فارس ۷/۲/۸۸)

۵۹ ـ محمد نعیمی پور مدیر مسئول روزنامه های توقیف شده ” یاس نو ” و ” روز نو ” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت مدعی العموم جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد. (ایسنا ۱۴/۲/۸۸)

۶۰ ـ احمد حسن نژاد ازریل مسئول سرویس اجتماعی و اقتصادی ماهنامه ” تدبیر فردا ” و مسئول وبلاگ “مازار نیوز” جهت محاکمه به شعبه دوم خرداد کیفری تبریز احضار شد. (ساوالان سسی ۲۰/۲/۸۸)

۶۱ ـ امیر بابکری مدیر مسئول نشریه توقیف شده کردی – فارسی ” ریوان ” و معلم تبعیدی از پیرانشهر به شاهین دژ به همراه همسرش به ستاد خبری اداره اطلاعات احضار شدند. وی مدت ۱۶ ماه اخیر را در زندان بسر برده بود. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۰/۲/۸۸)

مطبوعات: بازجویی روزنامه نگاران
۶۲ ـ خانم صبا آذر پیک خبرنگار حوزه مجلس روزنامه « اعتماد» به جرم پوشیدن مانتو کوتاه ( ۴ انگشت بالای زانو) توسط مامورین گشت ارشاد زن در میدان ونک تهران با ضرب و شتم بازداشت شد و به مدت ۴ ساعت در بازداشتگاه وزرا مورد بازجویی قرار گرفت.( اعتماد ۲۷/۲/۸۸)

۶۳ ـ حامد عطائی مدیر مسئول «آینانیوز» به اتهام نشر اکاذیب با شکایت « موسسه قرض الحسنه و پس انداز جوانان خیر» در شعبه پنجم بازپرسی ارومیه توسط قاضی حسینی مورد بازجویی قرار گرفت و با قرار کفالت ۶ میلیون تومانی آزاد شد.(ساوالان سسی ۲۸/۲/۸۸)

مطبوعات: بازداشت روزنامه نگاران
۶۴ ـ سجاد خاکساری، خبرنگار هفته نامه توقیف شده “قلم معلم” که برای تهیه گزارش و عکس از اعتراض معلمان حق التدریسی به میدان بهارستان رفته بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید. شعبه دوم دادگاه انقلاب برای آزادی نامبرده مبلغ ۵۰ میلیون تومان قرار وثیقه صادر کرده است. (کانون صنفی معلمان ایران ۸/۲/۸۸)

مطبوعات: محاکمه روزنامه نگاران
۶۵ ـ محمد صدیق کبودند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به اتهام انتشار مطالبی تحریک آمیز بر علیه جمهوری اسلامی از طریق سایت ” انسانیت ” با شکایت اداره کل حفاظت اطلاعات ستاد مشتر سپاه پاسداران، در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد. لازم به یادآوری است که آقای کبودوند در دادگاه انقلاب تهران به ۱۱ سال زندان محکوم شده و در زندان اوین بسر می برد، وی را بدون اطلاع قبلی از زندان به دادگاه بردند. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۸/۲/۸۸)

مطبوعات: اخراج و بیکاری روزنامه نگاران
۶۶ ـ بدستور ملک زاده مدیر عامل ایسکانیوز ۳۰ نفر از خبرنگاران پاره وقت و ۲۰ نفر از خبرنگاران تمام وقت با ۳ تا ۵ سال سابقه، از کار اخراج شدند. خبرنگاران اخراجی علت این امر را بیمه نکردن خبرنگاران دانستند و اظهار داشتند : مدیریت می خواهد در هنگام مراجعه بازرسان سازمان تامین اجتماعی کسی در تحریریه حضور نداشته باشد. (ایلنا ۱۳/۲/۸۸)

مطبوعات: توقیف
۶۷ ـ اعظم طالقانی مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده ” پیام هاجر ” اعلام کرد، از سال ۷۹ تا حالا بلاتکلیفم هنوز منتظر دادگاه هستم. وی افزود تقاضای یک نشریه دیگر کردم به نام ” رهرو ” که پروانه آن صادر شد اما اجازه چاپ ندادند. هر وقت به معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد می روم و تقاضای نشریه می کنم به من می گویند که شما مجوز دارید اما اجازه چاپ آن را ندارم. بازی خوبی را پیش می برند و ما را معلق نگه داشته اند. (ایران دخت ۱۲/۲/۸۸)

۶۸ ـ امتیاز هفته نامه ” مردم و جامعه ” به مدیر مسئولی رحیم حمزه بدستور هئیت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لغو گردید. (اعتماد ملی ۲۴/۲/۸۸)

۶۹ ـ روزنامه “یاس نو” به مدیر مسئولی محمد نعیمی پور پس از انتشار یک شماره در دوره دوم، به درخواست قاضی سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران به حکم ملکیان معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد ودبیر هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف گردید. این روزنامه ۵ سال قبل توقیف شده بود، در اسفند ماه سال گذشته در دادگاه محاکمه و به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده بود و برای انتشار مجدد تمامی موانع حقوقی حل شده بود. (امروز ۲۷/۲/۸۸)
۷۰ ـ سایت تحلیلی خبری ” فرارو ” به مدیر مسئولی محمد حسین خوشوقت فیلتر شد. (تابناک ۳۰/۲/۸۸)

اخبار مربوط به فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی:
۷۱ ـ کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه با انتشار بیانیه ای خواهان نظارت بین المللی بر انتخابات ریاست جمهوری در ایران شده است. دکتر محمد سیف زاده حقوق دان و عضو کمیته می گوید: نمایندگان مجلس شورای اسلامی سال ۱۹۹۴ در کنفرانس اتحادیه بین المجالس شرکت کردند و تمام اصول و ضوابط پیش بینی شده برای تحقق انتخابات آزاد را تصویب کردند. جناح راست حکومت ایران حتا نظارت داخلی را هم از جناح مقابل که تماما احزاب درون حکومتی هستند نمی پذیرد، چه رسد به نهادهای داخلی مستقل و بالاتر از آن نهادهای بین المللی. دلیل مخالفت این است که جناح حاکم نمی خواهد هیچ کس جز خودش ناظر بر اعمالش باشد. (دویچه وله ۲/۲/۸۸)

۷۲ ـ نیروهای امنیتی لباس شخصی در روز ۵ اردیبهشت در تاریکی هوا با استفاده از چندین دستگاه کامیون و لودر اقدام به خاک برداری از قسمت جنوب شرقی گورستان خاوران که تعلق به گورهای دست جمعی دارد و سپس خاک ریزی جدید در آن مکان کردند. خانواده هایی که به گورستان مذکور مراجعه کرده بودند، ضمن مشاهده ی آثار حرکت ماشین های سنگین و هم چنین خاک ریزی در این نقطه، قسمت هایی از اسکلت اجساد را که در خاک برداری منتقل نشده بودند و به سطح زمین آمده بودند را مشاهده کردند. اجساد به مکان نامشخصی انتقال پیدا کرده اند و خانواده ها هیچ اطلاعی از محل جدید ندارند. گورستان خاوران محل دفن هزاران زندانی سیاسی قتل عام شده در تابستان ۱۳۶۷ است. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۱/۲/۸۸)

۷۳ ـ دکتر محمد حسن جعفری سهامیه استاد دانشکده خبر بدستور روح الله احمدزاده کرمانی رئیس دانشکده از کار اخراج شد.این دانشکده وابسته به خبرگزاری جمهوری اسلامی است.طی ۳ سال اخیر اکثر استادان صاحب نام و ممتاز این دانشکده که با باند حاکم همراه نبوده اند،از کار برکنار و از تدریس محروم شده اند.(فرارو۳۰/۲/۸۸)

۷۴ ـ شورای نگهبان ۴۷۲ نفر از نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را رد صلاحیت کرد. لازم به یاد آوری است که همه ۴۲ زن داوطلب به همراه برخی از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی همچون اکبر اعلمی نماینده دوره ششم و هفتم تبریز و قاسم شعله سعدی نماینده سابق شیراز رد صلاحیت شدند.
(ایسنا ۳۰/۲/۸۸)

احضار فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی به دادگاهها:
۷۵ ـ محمد اولیائی فرد وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر به علت اطلاع رسانی در خصوص وضعیت ۳ تن از دانشجویان بازداشت شده سابق، به اتهام نشر اکاذیب و افترا، با شکایت مدعی العموم به شعبه یک دادیاری ویژه امنیت دادگاه انقلاب تهران احضار شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۷/۲/۸۸)

۷۶ ـ عبدالله رمضان زاده عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت به علت انتقاد از دولت احمدی نژاد با شکایت معاون حقوقی رئیس جمهور به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد.(قلم نیوز ۱۵/۲/۸۸)

۷۷ ـ شیوا سبحانی از فعالین کارگری و از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر به اداره حراست مخابرات استان کردستان احضار شد.(شبکه همبستگی کارگری ۳۱/۲/۸۸)

بازجویی فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی:
۷۸ ـ پدر و مادر میلاد اسدی عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت به همراه مادر نریمان مصطفوی دانشجوی بازداشت شده دانشگاه امیر کبیر، از بازداشت شدگان لحظه تحویل سال در مقابل زندان اوین، در شعبه ۲ امنیت دادگاه انقلاب مورد بازجوئی قرار گرفتند. (امیرکبیر ۲۲/۲/۸۸)

بازداشت فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی:
۷۹ ـ مهدی معتمدی مهر عضو دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران و عضو کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه، به اتهام اقدام علیه امنیت کشور توسط مامورین امنیتی دادگاه انقلاب تهران بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین تهران منتقل گردید. منزل وی مورد بازرسی قرارگرفت، کامپیوتر لپتاپ و تعداد زیادی لوح فشرده و اوراق شخصی معتمدی را ضبط کرده و با خود بردند.(میزان نیوز ۱/۲/۸۸)

۸۰ ـ نقی احمدی آذر عضو انجمن نویسندگان ایران و از فعالین فرهنگی آذربایجانی توسط مامورین اداره اطلاعات تبریز بازداشت گردید.(ساوالان سسی ۲/۲/۸۸)

۸۱ ـ علی عبادی ۶۰ ساله از زندانیان سیاسی دهه ۶۰ به همراه فرزندش توسط مامورین اداره اطلاعات در مشهد دستگیر شدند. منزل وی مورد بازرسی قرار گرفت، مامورین امنیتی آلبوم عکس خانوادگی، کتابها، کامپیوتر، سی دی و سایر وسایل را ضبط کرده و با خود بردند.
(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۸/۲/۸۸)
۸۲ ـ پدر و مادر رضا یونسی عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر ۱۰ روز پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. تاکنون نیز هیچ اطلاعی از وضعیت آنان در دسترس نیست.(امیرکبیر ۱۱/۲/۸۸)

۸۳ ـ رسول بداقی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران، در پی حضور در تجمع معلمان در برابر وزارت آموزش و پرورش توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. (کمیته دانشجوئی دفاع از زندانیان سیاسی ۱۴/۲/۸۸)

۸۴ ـ محمد مصطفایی وکیل مدافع امیر خالقی و صفر انگوتی که برای پی گیری وگرفتن دستور توقف اجرای حکم اعدام موکلینش به قوه قضائیه رفته بود تا با علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه مذاکره کند، برای مدت چند ساعت بازداشت شد. این دو متهم در سن ۱۶ سالگی مرتکب قتل شده اند.
(کانون زنان ایران ۱۵/۲/۸۸)

۸۵ ـ محمود باقری عضو کانون صنفی فرهنگیان ایران گفت: حدود ۱۵۰ نفر از معلمان که برای گفتگو با علیرضا علی احمدی وزیر آموزش و پرورش در مقابل این وزارتخانه تجمع کرده بودند، توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. ۶ نفر از معلمان بازداشت شدند. معلمان خواستار اجرای قانون خدمات کشوری و استاندارد سازی مدارس هستند. (کانون زنان ایران ۱۵/۲/۸۸)

۸۶ ـ به علت سفر سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به استان کردستان درتمام شهرهای این استان دست کم یک هفته است که تدابیر شدید امنیتی کم سابقه ای برقرار است که تا حدی زیادی زندگی روزمره شهروندان این استان را مختل کرده است. بیش از ۴۵ نفر بازداشت شده اند. پست بازرسی شبانه و استقرار پاسداران و بسیجیان در سطح شهر و بخصوص در محلات افزایش محسوسی داشته است.نیروهای سپاه پاسداران بیش از ۳۰۰ دستگاه خودروی دولتی متعلق به ادارات را از هفته گذشته توقیف کرده و در اختیار تیم های حفاظتی قرار داده اند.(روز ۱۶/۲/۸۸)

۸۷ ـ سامان پرویزی، اکام پرویزی، ادریس پرویزی، قهرمان پرویزی و کیهان پرویزی از اهالی روستای “الک” از توابع شهرستان کامیاران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۷/۲/۸۸)

۸۸ ـ چیا رحیمی ۲۲ ساله اهل روستای صلوات آباد از توابع سنندج توسط نیروهای امنیتی با ضرب و شتم بازداشت گردید. جواد مارابی وکیل دادگستری توسط نیروهای امنیتی در شهرستان کامیاران بازداشت شد. خالد غلامی اهل روستای پلنگان از توابع کامیاران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وریا نقشبندی از فعالان کارگری شهر مریوان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.مسلم خاطری، زاهد قیادی و انور رستمی از اهالی روستای شاهین از توابع کامیاران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۰/۲/۸۸)

۸۹ ـ سهیل صادقی و یونس قادری توسط نیروهای امنیتی شب گذشته در شهرستان پاوه از توابع کرمانشاه بازداشت شدند.(فعالان حقوق بشر در ایران ۲۳/۲/۸۸)

فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی : احکام صادر شده توسط دادگاهها
۹۰ ـ صدیقه فلاحت زاده ۴۰ ساله به جرم سفر به عراق و ملاقات با برادرانش در قرارگاه اشرف، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه ای به ۸ سال زندان محکوم شد. صدیقه فلاحت زاده در ۲۶ بهمن توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید. منزل وی مورد بازرسی قرار گرفت، کامپیوتر، سی دی ها، آلبوم عکس خانوادگی و کتابها را ماموران وزارت اطلاعات با خود بردنده اند.(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۱/۲/۸۸)

۹۱ ـ جعفر اقدامی زندانی سیاسی سابق و از همکاران ” مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ” به اتهام ارتباط با اپوزیسیون در دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی ۹ ماه پیش در تاریخ ۸ شهریور ۸۷ در جریان تجمع خانواده های بازماندگان قتل عام سال ۶۷ در گورستان خاوران بازداشت و در بند ۲۰۹ زندان اوین بسر می برد. نامبرده قبلا به مدت ۴ سال در زندان بوده و در سال ۸۶ از زندان آزاد شده بود.
(فعالان حقوق بشر در ایران ۱۷/۲/۸۸)

۹۲ ـ کبری بنازاده امیرخیزی ۵۶ ساله از زندانیان سیاسی بند ۲۰۹ زندان اوین در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه ای به ۵ سال حبس و تبعید به زندان گوهردشت کرج محکوم شد. در حاضر دو برادر نامبرده بنامهای حمید و اصغر بنا زاده در بند ۴ زندان گوهردشت بدلیل دیدار با اعضای خانواده شان در قرارگاه اشرف در کشور عراق، به دو سال زندان محکوم شده اند و در زندان بسر می برند.
(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۴/۲/۸۸)

۹۳ ـ محمد قادری اهل بوکان به اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب مهاباد به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. نامبرده روز گذشته بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان بوکان منتقل گردید. (موکریان نیوز ۲۴/۲/۸۸)

۹۴ ـ ابراهیم رحمانی و محمد ابراهیمی اهل کامیاران به جرم ارتباط با احزاب کردی در دادگاه انقلاب سنندج هرکدام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. نامبردگان از آذر ماه گذشته در بازداشت بسر می بردند.
(فعالان حقوق بشر در ایران ۲۶/۲/۸۸)

۹۵ ـ احمد نموئی اهل شهرستان سلماس به اتهام ارتباط با گروههای مخالف در دادگاه انقلاب مهاباد به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. دادگاه انقلاب اسلامی اجازه اختیار وکیل و اعتراض به حکم صادره بدوی را به این متهم نداده است.( سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۸/۲/۸۸)

صدور قرار وثیقه برای آزادی زندانیان سیاسی:
۹۶ ـ فرهاد حاج میرزایی پس از تحمل ۱۶ ماه بازداشت موقت با قرار وثیقه ۴۳۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (وبلاگ آزادی – برابری ۱۹/۲/۸۸)

۹۷ ـ رامین صادقی اصل از فعالین آذربایجانی پس از تحمل ۸۷ روز بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان اردبیل آزاد شد. (ساوالان سسی ۲۴/۲/۸۸)

۹۸ ـ علیرضا فیروزی، زانیار احمدی و محمود ایران مهر از بازداشت شدگان مراسم روزجهانی کارگر در پارک لاله با قید وثیقه و کفالت از بند ۲۴۰ زندان اوین تهران آزاد شدند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۸/۲/۸۸)

۹۹ ـ طاها ولی زاده از فعالین کمپین یک میلیون امضاء، به همراه عیسی عابدینی و ابوذر خادمی با تودیع ۵۰ میلیون تومان کفالت و علی پیری بدون تودیع کفالت از زندان اوین آزاد شدند. این چهار نفر از بازداشت شدگان مراسم روز جهانی کارگر بودند.(تغییر برای برای ۳۰/۲/۸۸)

اخبار مربوط به زندانیان سیاسی:
۱۰۰ ـ ماموران امنیتی بند ۲۰۹ زندان اوین از ملاقات عبدالفتاح سلطانی، شیرین عبادی و مهناز پراکند با رکسانا صاری برای تنظیم وکالتنامه جلوگیری بعمل آوردند. (کانون مدافعان حقوق بشر ۱/۲/۸۸)

۱۰۱ ـ یوسف رحمانی پور از زندانیان سیاسی در زندان مرکزی شهر مهاباد در اعتراض به عدم رسیدگی به پرونده خود و ناعادلانه بودن حکم از ۳ روز پیش در اعتصاب غذا بسر می برد. نامبرده در ۲ پرونده جداگانه به اتهام همکاری با یکی از احزاب کردی به ۳ سال زندان و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۲ سال حبس محکوم شده است. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱/۲/۸۸)

۱۰۲ ـ خانواده های ۹ نفر از دانشجویان زندانی دانشگاه امیر کبیر طی نامه ای سرگشاده خطاب به احمدی نژاد رئیس جمهور، جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند. واقعیت تلخ آن است که حاصل چهار سال صدرات شما بر قوه مجریه چیزی جز دستگیری فرزندان ما در دانشگاه به جرم انتقاد نبود، علت نگارش این نامه تداوم بازداشت فرزندانمان در زندان است. در ادامه این نامه آمده است : آقای احمدی نژاد در روزهای گذشته شما به طور شخصی خواهان بررسی پرونده رکسانا صابری شده اید و از سوی دیگر بارها از نقض حقوق فلسیطنیان و سایر افراد دردمند جهان گلایه کرده اید. بی شک ما نیز از تلاش برای آزادی صابری و هر گونه احقاق حق مظلومان جهان خوشحال می شویم، اما چرا این اقدامات شما تنها متوجه شهروندان سایر کشورهای جهان است چرا از تضییع حقوق فرزندان این مملکت توسط عوامل تحت امرتان جلوگیری نمی کنید ؟ چرا باید دانشجویان امیرکبیر به جرم انتقاد در زندان باشند ؟ مگر فرزندان جوان و بی گناه ما شهروند نیستند ؟ چرا باید جوانان ارزشمند این کشور روزهای جوانی را در سلولهای انفرادی زندان اوین بگذرانند ؟ چرا ما مادران حتی اجازه یک دیدار با آنها را طی دو ماه نداشته ایم ؟ بارها برای دیدار عزیزانمان تلاش کردیم و جلوی زندان اوین و دادگاه انقلاب رفتیم اما چیزی جز جواب سربالا نشنیدیم. اجازه ملاقات داده نمی شود. خانواده های دانشجویان زندانی ترکاشوند، ترکمن، توکلی، حکیم زاده، دانشیار، دهقان، قصابان، مشایخی و مصطفوی. (امیرکبیر ۴/۲/۸۸)

۱۰۳ ـ دکتر هانی یازرلو پدر دانشجوی زندانی حامد یازرلو اعلام کرد: حامد کارشناس ارشد مهندسی هوا فضا دانشگاه امیر کبیر در تاریخ دوم اسفند ماه ۸۷ بدستور شعبه سوم امنیت دادگاه انقلاب بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است. از زمان بازداشت ممنوع الملاقات است و از حق تماس تلفنی با خانه هم محروم می باشد. برادر دیگر این دانشجو بنام هود یازرلو از ۱۵ آبان در زندان بسر می برد. لازم به یاد آوری است که پدر و مادر این دو دانشجوی زندانی هانی یازرلو و نازیلا دشتی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۵ به جرم فعالیت سیاسی در زندان بوده اند. گفتنی است که برادر خانم دشتی در سال ۱۳۶۰ و خواهرش در تابستان ۱۳۶۷ به جرم سیاسی اعدام شده اند.( کمیته گزارشگران حقوق بشر ۵/۲/۸۸)

۱۰۴ ـ رکسانا صابری بعد از محکوم شدن به ۸ سال زندان، در اعتراض به حکم صادره از دو هفته پیش در زندان اوین در اعتصاب غذا بسر می برد. رضا صابری پدر این خبرنگار اعلام کرد، دخترش به اعتصاب غذا پایان داده است. (بی بی سی ۱۶/۲/۸۸)

۱۰۵ ـ آیت الله کاظمینی بروجرودی از روز ۱۵ اریبهشت در زندان یزد دست به اعتصاب غذا زده است. این زندانی عقیدتی از بند عمومی، به سلول انفرادی منتقل شده است. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۷/۲/۸۸)

۱۰۶ ـ محمد خاکساری مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده قلم معلم و ثریا دارابی سردبیر این هفته نامه با انتشار نامه ای خطاب به دبیر کل آموزش بین الملل اعلام کردند : فرزندمان سجاد خاکساری، خبرنگار قلم معلم از سال ۱۳۸۵ تاکنون سه بار دستگیر و زندانی شده است. آخرین بار از تاریخ ۶/۲/۸۸ به اتهام اطلاع رسانی از تجمع معلمان حق التدریس در جلوی مجلس دستگیر و هم اکنون در زندان اوین بسر می برد، ۵۰ میلیون تومان قرار وثیقه برای او صادر شده است حتی اجازه ملاقات با او را نداشته ایم. (پیک ایران ۱۸/۲/۸۸)

۱۰۷ ـ مهسا نادری ۱۹ ساله دانشجویی که ۳ ماه پیش به اتهام فعالیت سیاسی بازداشت و به سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شده، از سرنوشت وی اطلاعی در دست نیست. این دانشجو ممنوع الملاقات می باشد. شایان ذکر است، محسن نادری پدر مهسا از یکسال پیش به اتهام فعالیت سیاسی در حبس بسر می برد. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۹/۲/۸۸)

۱۰۸ ـ عبدالعلی مددزاده پدر شبنم و فرزاد مددزاده طی نامه ای خطاب به هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه اعلام کرد : فرزندان اینجناب بیش از ۸۰ روز است که در بازداشت موقت بسر می برند. از آنجا که در این مدت طولانی اجازه هیچ گونه ملاقات و یا آگاهی از وضعیت فرزندانم را به من نداده اند و مراجعات هر روزه ی بنده و وکیل فرزندانم تاکنون بی نتیجه مانده است ؛ بشدت نگران سلامتی روحی و جسمی آنها هستم. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۱/۲/۸۸)

۱۰۹ ـ خانواده های ۲۵ نفر از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر که برای اطلاع از وضعیت بازداشت شدگان به دفتر سخنگوی قوه قضائیه مراجعه کرده بودند، موفق به ملاقات نشدند. دادگاه انقلاب به خانواده ها می گوید به دادسرای امنیت مراجعه کنید. مسئولین زندان اوین از پذیرش پول برای بازداشت شدگان خودداری می کنند. خانواده ها دو نامه خطاب به کمیسیون اصل ۹۰ و کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی نوشته اند. مادر طه ولی زاده یکی از بازداشت شدگان می گوید : هر جا می رویم به در بسته می خوریم. هیچ کس به فریاد نمی رسد. رزا دختر مریم محسنی یکی دیگر از بازداشت شدگان می گوید : خواهرم با نامه کتبی آقای حیدری فرد دادیار امنیت داروهای مادرم را به زندان اوین برده بود، اما دیشب که مادرم تماس گرفت دارویی به دستش نرسیده بود. (تغییر برای برابری ۲۲/۲/۸۸)

۱۱۰ ـ مادر محمد پور عبداله از دانشجویان طیف چپ که از بهمن ماه گذشته در بازداشت بسر می برد اعلام کرد: دیروز توانستم با پسرم در زندان قزل حصار ملاقات کنم. متوجه شدم که نمی تواند خوب راه برود. هر چه از او پرسیدم چه شده؟ پاسخی نداد. وقتی شلوارش را بالا زد، دیدم از ۲۸ اسفند که بچه م را در بند ۲۰۹ کتک زدند، تا حالا هنوز پای این بچه از زانو به پائین متورم و زخمی است. خودش چیزی در این مورد نمی گوید اما من می دانم که در بند ۲۰۹ بشدت بچه من را شکنجه کرده اند. الان دندان درد دارد، به او دارو نمی دهند. من خودم دارو خریدم برای دندان دردش، اما اجازه نمی دهند دارو را به او برسانم.
(کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۷/۲/۸۸)

نقض حقوق اقلیتهای مذهبی:
۱۱۱ ـ منزل مسکونی یحیی هدایتی از بهائیان سمنان طی یک هفته در ۳ نوبت در نیمه های شب مورد حمله و سنگ اندازی افراد موتور سوار قرار گرفت. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱/۲/۸۸)

۱۱۲ ـ سهیل نصیرزاده، بابک روحی و عزت الله احمدیان از بهائیان مشهد به ستاد خبری وزارت اطلاعات احضار شدند. از نامبردگان خواسته اند تا تعهدی را مبنی بر عدم شرکت در جلسات مذهبی امضا نمایند.(فعالان حقوق بشر در ایران ۱/۲/۸۸)

۱۱۳ ـ وحدت دانا، شهروند بهائی ساکن شیراز بدستور قاضی رضائی، رئیس شعبه ۱۰ دادگاه انقلاب شیراز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۵/۲/۸۸)

۱۱۴ ـ سهند علی محمدی، بخشعلی محمدی و عبادالله قاسم زاده ۳ تن از علویان آذربایجانی در زندان یزد، در اعتراض به نقض حقوق اولیه خود از طرف مسئولین زندان، دست به اعتصاب غذا زده اند. مامورین زندان از عبادت عبادالله قاسم زاده در شب هنگام جلوگیری نموده اند، او را کتک زده و به سلول انفرادی منتقل کرده اند. نامبردگان به ۱۳ سال حبس و تبعید در زندان یزد محکوم شده اند. (ساوالان سسی ۷/۲/۸۸)

۱۱۵ ـ غلامرضا هرسینی وکیل مدافع دراویش بازداشت شده نعمت اللهی گنابادی اعلام کرد: ۱۲ تن از دراویش گنابادی که از اسفند ماه سال گذشته در زندان اوین بسر می برند، از زندان آزاد شدند. ۳ تن از دراویش همچنان در زندان بسر می برند. (رادیو زمانه ۱۶/۲/۸۸)

۱۱۶ ـ بدستور شعبه چهارم اجرای احکام ارومیه، حقوق بازنشستگی فاطمه پاکی ۵۸ ساله از نو کشیان مسیحی قطع گردیده است. این معلم بازنشسته از سوی ماموران وزارت اطلاعات مورد تهدید قرار گرفته است.
(فعالان حقوق بشر در ایران ۲۳/۲/۸۸)

۱۱۷ ـ هفت نفر از بهائیان مشهد به اسامی رزیتا واثقی، نسرین قدیری، سیما رجبیان، ناهید قدیری، کاویز نوزدهی، هومن بخت آور و داور نبیل زاده به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی در دادسرای انقلاب مشهد محاکمه شدند.(فعالان حقوق بشر در ایران ۲۳/۲/۸۸)

۱۱۸ ـ سیما اشرقی و جلایر وحدت از بهائیان مشهد پس از تحمل ۳ ماه بازداشت در اداره اطلاعات مشهد هر کدام با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی از نزدان آزاد شدند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۳/۲/۸۸)

۱۱۹ ـ مهران محمودی ۲۸ ساله از نوکشیان مسیحی به اتهام “توطئه بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی” به دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه احضار شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۷/۲/۸۸)

اخبار فعالان جنبش زنان:
۱۲۰ ـ مریم مالک، دانشجوی ۲۶ ساله و عضو کمپین یک میلیون امضاء که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ علیه نظام بازداشت شده بود، پس از ۵ روز با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد. (تغییربرای برابری/۲/۸۸)

۱۲۱ ـ پرستو الهیاری فعال کمپین یک میلیون امضاء به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مغیثی به یکسال حبس تعزیری محکوم شد.
(تغییر برای برابری ۵/۲/۸۸)

۱۲۲ ـ هانا عبدی به اتهام تبلیغ علیه نظام، در شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان به پرداخت ۳۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شد. (تغییر برای برابری ۱۰/۲/۸۸)

۱۲۳ ـ جلوه جواهری فعال کمپین یک میلیون امضاء در آخرین ساعت شب توسط مامورین امنیتی بازداشت شد. همسر وی کاوه مظفری در تجمع کارگری پارک لاله بازداشت شده بود. منزل این فعالین کمپین مورد بازرسی قرار گرفت، دو کامپیوتر، تعداد زیادی سی دی، کتاب و دست نوشته های آنها را مامورین امنیتی با خود بردند.(تغییر برای برابری ۱۱/۲/۸۸ )

۱۲۴ ـ نفسیه آزاد از فعالان کمپین یک میلیون امضاء و از بازداشت شدگان ۲۳ خرداد ۸۷ به اتهام تمرد از دستور پلیس در شعبه ۱۰۵۴ دادگاه مجتمع قضایی عدالت به پرداخت ۵۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم شد.(تغییر برای برابری ۱۷/۲/۸۸)

۱۲۵ ـ فاطمه مسجدی و مریم بیدگلی از فعالان کمپین یک میلیون امضاء در قم به همراه غلامرضا اسلامی پژوهشگر و مولف حوزه زنان توسط مامورین اداره اطلاعات قم بازداشت شدند و منزلشان مورد بازرسی قرار گرفت. (میدان زنان ۱۸/۲/۸۸)

۱۲۶ ـ نرگس محمدی رئیس هیات اجرایی شورای ملی صلح و ثریا عزیز پناه عضو کانون مشارکت برای پاکسازی مین و مدیر مسئول ماهنامه راسان در فرودگاه بین المللی خمینی تهران ممنوع الخروج اعلام شدند. نامبردگان قرار بود در نشست جهانی زنان در گواتمالا شرکت کنند. محور سخنرانی نرگس محمدی ” نقش زنان در دمکراسی در ایران ” و محور سخنرانی ثریا عزیز پناه ” نقش زنان در دمکراسی در خاورمیانه ” بود. (کانون مدافعان حقوق بشر ۱۸/۲/۸۸)

۱۲۷ ـ خدیجه مقدم از فعالان کمپین یک میلیون امضاء در دفتر معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران توسط مامورین وزارت اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفت. به نسرین ستوده وکیل مدافع، خدیجه مقدم اجازه ورود به اتاق بازجویی را ندادند. (تغییر برای برابری ۲۱/۲/۸۸)

۱۲۸ ـ نسرین ستوده وکیل دادگستری، فعال جنبش زنان و از بازداشت شدگان ۲۳ خرداد ۸۷ به اتهام اخلال در نظم عمومی جهت محاکمه به دادگاه انقلاب تهران احضار شد. (مدرسه فمنیستی ۲۲/۲/۸۸)

۱۲۹ ـ مریم مالک از اعضای کمپین یک میلیون امضاء در دادگاه امنیت انقلاب توسط مامورین وزارت اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفت. به وکیل نامبرده اجازه ورود به جلسه بازجویی را ندادند. (تغییر برای برابری ۲۲/۲/۸۸)

۱۳۰ ـ فاطمه مسجدی و مریم بیدگلی از فعالان کمپین یک میلیون امضاء در قم پس از تحمل ۱۲ روز بازداشت موقت از سلول انفرادی زندان لنگرود قم آزاد شدند.نامبردگان در مدت بازداشت ممنوع الملاقات بودند و از دسترسی به وکیل مدافع محروم بودند. ( کانون زنان ایرانی ۲۹/۲/۸۸ )
اخبار کارگری:
۱۳۱ ـ داوود رضوی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و از بازداشت شدگان سال ۸۴ در شعبه ۱۴ دادگاه انقلاب و با تائید شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر به یک سال حبس تعلیقی محکوم شد. (سلام دمکرات ۱/۲/۸۸)

۱۳۲ ـ مراد پناهی از فعالین کارگری اخراج شده کارخانه ایران خودرو، به اتهام تشویش اذهان عمومی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. (سلام دمکرات ۱/۲/۸۸)

۱۳۳ ـ علیرضا محجوب دبیر کل خانه کارگر گفت : ۴۰۰ بنگاه تولیدی تعطیل و ۲۰۰هزار کارگر از بیکار شدند. (ایلنا ۱/۲/۸۸)

۱۳۴ ـ کارگران کارخانه ” آذر آب ” اراک مدت ۸ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (سلام دمکرات ۱/۲/۸۸)

۱۳۵ ـ بیش از ۴۰۰ تن از کارگران کارخانه صنعتی مخابراتی راه دور ایران مدت ۶ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارگران برای اعتراض به عدم دریافت حقوق و عیدی و مطالبات ۲ سا گذشته در میدان پیام شیراز دست به تجمع زدند.(فارس ۷/۲/۸۸)

۱۳۶ ـ صدیق خسروی، خسرو بوکانی، عمر اسماعیل پور، ابراهیم اسماعیل پور، اسعد مولو پور، جلیل شریفیان، خلیل شریفیان و مصطفی شریفی از فعالین کارگری و از اعضای کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکیلات کارگری به حفاظت اطلاعات کردستان احضار و مورد بازجوئی قرار گرفتند. ماموران امنیتی با تهدید، از کارگران خواسته اند تا در مراسم روز جهانی کارگر شرکت نکنند. (کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکیلات کارگری ۷/۲/۸۸)

۱۳۷ ـ ماموران امنیتی به مراسم مستقل روز جهانی کارگر در پارک لاله تهران حمله کرده و اقدام به ضرب و شتم شرکت کنندگان در مراسم نمودند. در این مراسم بیش از ۱۰۰ نفر از فعالین کارگری، دانشجوئی، زنان و کار کودکان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. اسامی تعدادی از بازداشت شدگان به شرح زیر است:
جعفر عظیم زاده رئیس هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران، منصور حیات غیبی عضو هیئت سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه، شاپور احسانی راد نماینده اخراجی کارخانجات نورد و پروفیل ساوه، علیرضا ثقفی مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده راه نو، کاوه مظفری، امیر یعقوبعلی، پوریا پورشتاره، نیکزاد زنگنه و طاها ولی زاده از فعالین کمپین یک میلیون امضاء، محسن ثقفی، مریم محسنی، شریفه محمدی، لاله محمدی، سعید یوزی، بهرام عابدینی، بهروز خباز، فایق کیخسروی، سعید مقدم، فاطمه شاه نظری، پروانه قاسمیان، محمد فرجی، زانیار احمدی، غلامرضا خانی، فرج الله سعدی، نجما رنجبران، علی معدب، سعید سجودی، جمال سیدعلی، سیروس رهیاد، حمید قربانی، سیدجواد موسوی، داریوش عسگری، یونس ارژنگ، علی پارسا، ابوذر خادمی، سید غفور میرزایی، غلامحسین رجبی، سجاد سبز علی پور، میثم جعفرنژاد، مهدی زلال، احد عسگری، رحمان علی دوستی، نعمت ابراهیم نژاد، همایون جابری، یونس ارژنگ، بهنام ابراهیم زاده، احمد داودی، یونس عبدی، محمد اشرفی، امید شفیعی، مهران یزدی، صالح کیاآبادی، مهدی شاندیز فراهانی، سیروس فتحی، عین الله بصیری، اسدالله پور فرهاد، محسن احمدی، اسماعیل اصحابی، حسین میر بهاری، فاطمه اقدامی، مریم میر بهاری، افسانه عظیم زاده، بهناز فرمانفر، مریم یمینی فر، نرگس رحیمی، زری رستمی، سمیه نوتیی، ایسان ضرفام، نسرین علیزاده، محمد لطفی.(فعالان حقوق بشر در ایران، کمیته دانشجوئی دفاع از زندانیان سیاسی، کمیته گزارشگران حقوق بشر، تغییر برای برابری، کانون صنفی معلمان تهران و روزنامه سرمایه ۱۱،۱۲،۱۶،۲۹/۲/۸۸)

۱۳۸ ـ اسعد ابراهیمی کارگر شرکت لوله سازی و از فعالان انجمن ” کار کودکان ” به همراه مهدی آمیزش دانشجوی اخراجی رشته روانشناسی عمومی از شهرری و عضو انجمن ” کار کودکان ” در مراسم روز جهانی کارگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. دهها تن از فعالین کارگری، فرهنگی و دانشجویی در مراسم روز جهانی کارگر توسط نیروهای امنیتی در پارک لاله تهران دستگیر شدند.
(کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی ۱۲/۲/۸۸)

۱۳۹ ـ شب بو خلیلی، شیوا سبحانی، فرزام عبدی، فواد کیخسروی، بابک باجلانی  و منصور کریمیان از بازداشت شدگان مراسم روز کارگر در سنندج هر کدام با قرار وثیقه ۲۶ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند. (کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ۱۲/۲/۸۸)

۱۴۰ ـ هما اژدرنیا  و خانم عسگری به همراه فرزند خردسالش از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند. (مدرسه فمنیستی ۱۲/۲/۸۸)

۱۴۱ ـ بیش از ۹۰ کارگر کارخانه شیمیایی کرم کیمیکال ساری مدت یکسال است که حقوق دریافت نکرده اند. عیدی، پاداش  و بن ۵ ساله کارگران پرداخت نشده است، همچنین مدت ۳ ماه است که دفترچه بیمه های درمان کارگران تمدید نمی شود. کارگران برای اعتراض در مقابل استانداری دست به تجمع زدند.
(ایلنا ۱۳/۲/۸۸)
۱۴۲ ـ حسین اکبری مسئول بخش کارگری نشریه توقیف شده نامه، رئیس کمیسیون تشکیلات شورای ملی صلح و کارگر بازنشسته قالب سازی، ستار امینی، محمد گیلانی، عبدالله وطن خواه، حسن شفا، حمید شرفی، عزیز یاری، مصطفی حاتمی، ناصر ابراهیمی، جمشید رجبی، داود میرزایی، عزیز محمدی، نبی معروفی، اسدالله اقبالی و نودهی کارگران عضو تعاونی مسکن فلزکار و مکانیک از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر از بند عمومی زندان اوین به سلولهای انفرادی بند ۲۴۰ منتقل شدند.لازم به یاد آوری است که خانواده این ۱۵ نفر طی نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه اعلام کردند: این کارگران در روز ۱۱ اردیبهشت در محل تعاون مسکن واقع در نعمت آباد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند. حیدری فرد قاضی دادگاه انقلاب با آزادی کارگران بازداشت شده مخالفت می کند و از ۱۶ اردیبهشت تماس تلفنی بازداشت شدگان با منزلشان قطع شده است.(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۴/۲/۸۸)

۱۴۳ ـ حسین کوه خواهی عضو هئیت رئیسه کانون هماهنگی شورای اسلامی کار کرج گفت : ۴۵ کارگر شرکت تولیدی فنر مدت ۵ ماه است که حقوق نگرفته اند. وی افزود : عیدی، بن و پاداش این کارگران پرداخت نشده است. (ایلنا ۱۳/۲/۸۸)

۱۴۴ ـ عید علی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: از سال ۱۳۷۶ تا کنون صد واحد صنعتی در استان قزوین تعطیل شده است. در خال حاضر ۶۰ هزار کارگر استان بلاتکلیف هستند زیرا سوابق کاری آنها بین ۱۸ تا ۲۹ سال است و هنوز نمی توانند بازنشسته شوند. (ایلنا ۱۵/۲/۸۸)

۱۴۵ ـ یک کارگر ۲۷ ساله که در روستای سمس واقع در اطراف رشت مشغول کار بود بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داد. (قدس ۲۰/۲/۸۸)

۱۴۶ ـ محمدرضا مددی مسئول روابط عمومی نیروگاه برق حرارتی قم گفت: بر اثر انفجار در نیروگاه برق حرارتی قم ۲ نفر از کازشناسان کشته شدند. (فارس ۲۲/۲/۸۸)

۱۴۷ ـ در طبقه دوم شرکت زندلاستیک قزوین تعدادی خانم کارگر را به صورت مخفیانه و روز مزد با حقوق خیلی کم بدون بیمه، سنوات، عیدی، پاداش و مابقی مزایا به کار گرفته اند. هزینه ایاب و ذهاب، نهار، حتی ماسک و دستکش از این کارگران دریغ می شود. (ایلنا ۲۳/۲/۸۸)

۱۴۸ ـ رضا رخشان مسئول روابط عمومی سندیکای شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به اتهام تبلیغ علیه نظام و ایجاد آشوب به شعبه دوم بازپرسی دادسرای شهرستان شوش احضار شد.
(فعالان حقوق بشر در ایران ۲۸/۸/۸۸)

۱۴۹ ـ ایرج محمدی نوره کارگر برق ساختمانی توسط مامورین اداره اطلاعات شهر سنندج بازداشت شد.
( اتحادیه آزاد کارگران ۲۸/۲/۸۸)

۱۵۰ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: ۴۰ کارگر شرکت قارچ نمونه مدت ۶ ماه است که حقوق نگرفته اند در حالیکه این شرکت مشکل نقدینگی ندارد.(ایلنا ۲۸/۲/۸۸)

۱۵۱ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین گفت: ۸۰ کارگر شرکت قفل ایران مدت ۳ ماه است که حقوق نگرفته اند.وی افزود:این شرکت مشکل نقدینگی ندارد،به نظر می رسد هدف از نپرداختن حقوق کارگران، قراردادی کردن کارگران رسمی است.(ایلنا ۳۰/۲/۸۸)

قتل مردم توسط نیروهای انتظامی و امنیتی:
۱۵۲ ـ یک جوان ۳۰ ساله بر اثر تیراندازی مستقیم ماموران گشت نیروی انتظامی در مقابل بانک مسکن شعبه نقلیه کرمانشاه کشته شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۵/۲/۸۸)

۱۵۳ ـ عبدالله عزیز عثمانی، کاسبکار اهل روستای کونه خانه از توابع شهرستان پیرانشهر به ضرب گلوله نیروی انتظامی کشته شد.(دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۲۹/۲/۸۸)

اخبار مربوط به قتلهای مشکوک در زندانها:
۱۵۴ ـ شعبه اول بازپرسی ناحیه ۲۸ کارکنان دولت با ارسال احضاریه ای برای خانواده دکتر زهرا بنی یعقوب اعلام کرد: برای همه متهمان این پرونده در خصوص قتل عمد، قرار منع تعقیب صادر شده است. ابوالقاسم بنی یعقوب پدر زهرا گفت: معنای این قرار منع تعقیب این است که همه متهمان این پرونده از قتل عمد تبرئه شده اند. زهرا بنی یعقوب پزشک ۲۷ ساله، روز ۲۰ مهر ماه سال ۱۳۸۶ توسط ماموران ستاد امر به معروف و نهی از منکر همدان بازداشت و به ستاد منکرات منتقل گردید. دو روز بعد به شکل مشکوکی در زندان به قتل رسید. مسئولان زندان اعلام کردند که زهرا خود را حلق آویز کرده و جان باخته است. پدر زهرا گفت: ما بیش از ۲۵۰۰ وکیل در این کشور داریم، امیدوارم که در برابر این حکم ناعادلانه سکوت نکنند. (کانون زنان ایرانی ۳/۲/۸۸)

قتلهای مشکوک:
۱۵۵ ـ مجید محمودی تبریزی ۶۸ ساله از نوکشیان مسیحی پس از تهدید های بسیار مبنی بر انکار مسیحیت، در تاریخ ۸/۵/۱۳۸۴ بطور مشکوکی در محل کار خود مورد حمله قرار گرفته  و بطرز فجیعی به قتل رسید. در گزارش پزشکی قانونی کشور که در تاریخ ۱۱/۵/۱۳۸۴ صادر شد، علت فوت مجید محمودی تبریزی را پس از معاینه  و کالبد شکافی، شکستگی کلیه دنده های چپ و راست به علت شدت ضربات وارده  و خونریزی وسیع بدنبال صدمات وارده به ریه ها وقلب بدنبال اصابت متعدد جسم برنده نوک تیز اعلام داشتند. به گواه فرزندان مقتول، اشخاصی با ارسال پیامهای تهدید آمیز از آنان خواسته بودند تا نسبت به پیگیری جریان این پرونده خودداری نمایند چرا که به صلاح خانواده نمی باشد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۳/۲/۸۸)

اجرای حکم سنگسار:
۱۵۶ ـ علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه گفت: در اسفند ماه بدستور قوه قضائیه یک مرد ( بنام ولی آزاد ) در رشت سنگسار شده است. (ایسنا ۱۵/۲/۸۸)

محکومین به اعدام:
۱۵۷ ـ رمضان ۳۹ ساله به اتهام سرقت مسلحانه و قتل از سوی شعبه ۵ دادگاه عمومی شهرستان داراب و با تایید دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد. (اعتماد ۱/۲/۸۸)

۱۵۸ ـ ۹ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر با حکم دادگاه کیفری انقلاب کرمان محکوم به اعدام شدند که حکم ۵ نفر از آنها مورد تایید مقامات قضایی قرار گرفت.( ایران ۳/۲/۸۸)

۱۵۹ ـ محمد به اتهام قتل رزگار از سوی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد.(ایران ۳/۲/۸۸)

۱۶۰ ـ سعید به جرم آدم ربائی در شعبه ۱۲۱ دادگاه جزائی استان اصفهان و با تائید دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد. (ایران ۷/۲/۸۸)

۱۶۱ ـ رضا ۵۶ ساله به اتهام قتل احمد ۷۸ ساله (پدرش) از سوی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد. (قدس ۹/۲/۸۸)

۱۶۲ـ میلاد ۲۰ ساله به اتهام قتل علی در طی یک درگیری گروهی به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد. (ایسکانیوز ۹/۲/۸۸)

۱۶۳ ـ حبیب ۲۵ ساله به اتهام قتل جوانی بنام ” توحید ” از سوی شعبه ۵ دادگاه کیفری استان خراسان رضوی و با تایید شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد. (قدس ۱۴/۲/۸۸)

۱۶۴ ـ اکبر ۲۶ساله به اتهام قتل طبیه ۱۸ ساله (خواهر زنش) از سوی دادگاه کیفری استان فارس و با تایید شعبه ۲۲ دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد. (اعتماد ۱۶/۲/۸۸)

۱۶۵ ـ امین کاراندیش به جرم قتل در شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس و با تایید شعبه ۲۷ دیوانعالی کشور به اعدام محکوم شد. نامبرده در زمان ارتکاب جرم مست و ۱۷ ساله بوده است. (روز ۱۶/۲/۸۸)

۱۶۶ ـ مصطفی ۲۰ ساله به اتهام قتل رضا ۴۵ ساله (پدرش) از سوی شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد. (ایسکانیوز ۱۸/۲/۸۸)

۱۶۷ ـ هاشم ۳۵ ساله به اتهام قتل میثم ۲۳ ساله از سوی شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس و با تایید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد. (اعتماد ۱۹/۲/۸۸)

۱۶۸ ـ نوید ۱۸ ساله به اتهام قتل مریم. خ ۳۵ ساله از سوی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد.(ایسکانیوز ۲۰/۲/۸۸)

۱۶۹ ـ بهمن ۳۸ ساله به جرم قتل فرهاد و همسرش مهناز ۲۲ ساله در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به دوبار اعدام شد. (ایران ۲۳/۲/۸۸)

۱۷۰ ـ یک مرد ۳۸ ساله به جرم قتل دختر ناتنی ۱۶ ساله اش در شعبه ۷۱ دادگاه کیفر استان تهران و با تائید شعبه ۳۱ دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد. (۲۷/۲/۸۸)

۱۷۱ ـ رکسانا به اتهام قتل سیروس (همسرش) به حکم شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس و با تایید دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد. (اعتماد ۲۷/۲/۸۸)

۱۷۲ ـ یک جوان ۱۸ ساله به اتهام قتل یک زن ۳۰ ساله در به حکم دادگاه کیفری شهرستان خواف به اعدام محکوم شد. (قدس ۲۸/۲/۸۸)

۱۷۳ ـ امیر به اتهام قتل سه برادرش به نام های احمد، اصغر و اکبر به حکم شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس و با تایید دیوانعالی کشور به اعدام محکوم شد. (ایسکانیوز ۲۸/۲/۸۸)

۱۷۴ ـ مجید به جرم قتل غلامرضا مردانی آذر در شعبه ۷۴ داداگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه ۲۷ دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد. (اعتماد ۲۸/۲/۸۸)

صدور حکم اعدام زندانیان سیاسی، عقیدتی، امنیتی:
۱۷۵ ـ شاکر باقی تبعه ترکیه در دادگاه تجدید نظر استان کردستان محکوم به اعدام شد. این زندانی فاقد وکیل مدافع می باشد و مدت ۲ سال است که در زندان مرکزی سنندج بسر می برد.(فعالان حقوق بشر در ایران ۱۸/۲/۸۸)

احکام اجرا شده اعدام توسط دادگاهها:
۱۷۶ ـ به گزارش نشریه کارون چاپ اهواز، دو تن به اتهام قتل و یک تن به اتهام قاچاق مواد مخدر به دستور قوه قضائیه در زندان اهواز اعدام شدند. (رادیو فردا ۸/۲/۸۸)

۱۷۷ ـ دل آرا دارابی به اتهام قتل دختر عموی پدرش به حکم قوه قضائیه در زندان رشت به دار آویخته شد. نامبرده در زمان ارتکاب جرم ۱۷ ساله بود. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۱/۲/۸۸)

۱۷۸ ـ بیژن. ج ۴۰ ساله به جرم تعرض به عنف ۱۰ کودک به حکم دادگاه کیفری استان اصفهان و با تایید دیوانعالی کشور به دار آویخته شد. (اعتماد ۱۲/۲/۸۸)

۱۷۹ ـ سید رضا ا طهرنیا ۳۲ ساله به جرم قاچاق مواد مخدر پس از تحمل ۶ سال زندان بدستور قوه قضائیه در زندان اردبیل به دار آویخته شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۴/۲/۸۸)

۱۸۰ ـ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس، ۸ نفر به جرم قاچاق مواد مخدر با تایید دیوانعالی کشور در زندان شهرستان تایباد به دار آویخته شدند. (اعتماد ۱۵/۲/۸۸)

۱۸۱ ـ زینب نظرزاده ۳۰ ساله به جرم قتل همسرش موسی به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۲۷ دیوانعالی کشور در محوطه زندان اوین تهران به دار آویخته شد. (ایران ۱۷/۲/۸۸)

۱۸۲ ـ صفر علی ۲۵ ساله به جرم قتل حسن ۵۱ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۴۲ دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران ۱۷/۲/۸۸)

۱۸۳ ـ حمید ۲۹ ساله به جرم قتل اکبر ۲۰ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۱۱ دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران ۱۷/۲/۸۸)

۱۸۴ ـ حسین ۳۸ ساله به جرم قتل باجناقش علی ۳۶ ساله به حکم شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید دیوانعالی کشور در زندان اوین تهران به دار آویخته شد. ( ایران ۱۷/۲/۸۸)

۱۸۵ ـ سعید. د، ستار. ن، مجید. پ، محمود. م و سرور. و به اتهام قاچاق مواد مخدر به حکم دادگاه انقلاب اسلامی کرمان و با تایید دیوانعالی کشور در زندان کرمان به دار آویخته شدند. (ایران ۱۹/۲/۸۸)

۱۸۶ ـ ع. م ۲۹ساله و الف. ر ۳۶ساله به جرم قاچاق مواد مخدر به حکم شعبه ۵ دادگاه انقلاب شیراز و با تایید دیوان عالی کشور در زندان شیراز به دار آویخته شدند. (اعتماد ۱۹/۲/۸۸)

۱۸۷ ـ محمد مهدی. خ و رضاقلی. س به جرم قاچاق مواد مخدر به حکم دادگاه انقلاب زاهدان و با تایید دیوانعالی کشور در زندان زاهدان به دار آویخته شدند. (ایسکانیوز ۲۱/۲/۸۸)

۱۸۸ ـ عباس. پ ۳۸ ساله معروف به آشپز به اتهام قتل حسینعلی ۳۵ ساله به حکم شعبه دوم دادگاه کیفری استان قزوین و با تایید شعبه ۲۷ دیوانعالی کشور در محوطه زندان چوبیندر قزوین به دار آویخته شد.
(ایسکانیوز ۲۲/۲/۸۸)

۱۸۹ ـ مصطفی کیانی ۲۶ ساله به اتهام قتل حیدر علی به حکم دادسرای عمومی و انقلاب خمینی شهر و با تایید دیوانعالی کشور در محوطه زندان اصفهان به دار آویخته شد. (ایسکانیوز ۲۲/۲/۸۸)

۱۹۰ ـ حسین به اتهام قتل لیلا (همسرش) به حکم شعبه ۱۷ دادگاه کیفری استان اصفهان و با تایید دیوانعالی کشور در محوطه زندان اصفهان به دار آویخته شد. (ایسکانیوز ۲۲/۲/۸۸)

۱۹۱ ـ محسن صادقی ۳۵ ساله و رضا چوپانی ۴۰ ساله به جرم قتل، بدستور قوه قضائیه در زندان مرکزی اصفهان به دار آویخته شدند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۲/۲/۸۸)

۱۹۲ ـ آزیتا ۳۰ ساله و محمد به جرم قاچاق مواد مخدر به حکم شعبه دوم دادگاه انقلاب قزوین و با تایید رئیس دیوانعالی کشور در زندان مرکزی قزوین به دار آویخته شدند. (ایران ۲۴/۲/۸۸)

۱۹۳ ـ یک مرد به جرم خفه کردن همسرش در زندان عادل آباد شیراز به حکم شعبه پنجم دادگاه کیفری استان فارس و با تائید دیوان عالی کشور، در زندان عادل آباد شیراز به دار آویخته شد. (اعتماد ۲۶/۲/۸۸)

۱۹۴ ـ یک مرد به جرم قتل یک مرد به حکم دادگاه کیفری استان فارس و با تائید دیوانعالی کشور در زندان عادل آباد شیراز بدار آویخته شد. (اعتماد ۲۶/۲/۸۸)

۱۹۵ ـ یک مرد به جرم قتل پدر و مادر همسرش به حکم شعبه دوم دادگاه خرامه و با تائید شعبه ۱۵ دیوانعالی کشور در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد. (اعتماد ۲۶/۲/۸۸)

۱۹۶ ـ یک جوان ۲۴ ساله به جرم قتل یک مرد ۴۵ ساله به حکم دادگاه کیفری استان فارس و با تائید دیوانعالی کشور در زندان عادل آباد شیراز به دار آویخته شد. (اعتماد ۲۶/۲/۸۸)

۱۹۷ ـ یک جوان ۲۵ ساله به جرم قتل یک مرد به جکم شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس به ریاست قاضی رضائیان و با تائید شعبه ۴۱ دیوانعالی کشور در زندان عادل آباد شیراز بدار آویخته شد. (اعتماد ۲۶/۲/۸۸)

۱۹۸ ـ محمود به جرم قتل سعید به حکم دادگاه کیفری استان اصفهان و با تائید دیوانعالی کشور در زندان مرکزی اصفهان بدار آویخته شد. (اعتماد ۲۷/۲/۸۸)

۱۹۹ ـ علیرضا – چ و یک مرد دیگر به جرم قاچاق مواد مخدر به حکم قوه قضائیه در زندان مرکزی اصفهان به دار آویخته شدند. (اعتماد ۲۷/۲/۸۸)

دستگیری های عمومی 
۲۰۰ ـ ۲ زن به همراه ۷ پسر دانشجو در یک مجلس جشن در خیابان بزرگمهر نیشابور توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند. (قدس ۳/۲/۸۸)

۲۰۱ ـ ۹ مرد و ۸ زن در مجلس جشنی در یکی از باغ های اطراف منطقه طرقبه مشهد توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند. (خراسان ۵/۲/۸۸)

۲۰۲ ـ سرهنگ مجید فقیه رئیس اداره اجتماعی پلیس اطلاعات و امنیت نیروهای انتظامی اعلام کرد : ۵۳ مرد و ۳۶ زن به جرم شرکت در یک جشن تولد دستگیر شدند. (فارس ۶/۲/۸۸)

۲۰۳ ـ ماموران نیروی انتظامی سمنان با همکاری ضابطان مرکز اجرائی امر به معروف و نهی از منکر سپاه، ۱۸ دختر و ۱۶ پسر را به جرم شرکت در یک مجلس پارتی شبانه دستگیر کردند. (ایسنا ۶/۲/۸۸)

۲۰۴ ـ ۶۰ نفر مرد و ۵۳ نفر زن به اتهام شرکت در یک پارتی شبانه در یکی از محله های تهران توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند. (جمهوری اسلامی ۶/۲/۸۸)

۲۰۵ ـ در یک میهمانی شبانه در یک کافه تریا واقع در جاده ناهارخوران استان گلستان ۳۴ دختر و پسر توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند. (ایسکانیوز ۷/۲/۸۸)

۲۰۶ ـ سرهنگ مهدی خانی فرمانده پایگاه نهم پلیس امنیت تهران اعلام کرد : ۲۲ نفر تحت عنوان اراذل و اوباش در یک میهمانی شبانه در شهر ری دستگیر شدند. (قدس ۱۳/۲/۸۸)

اخبار اجتماعی:
۲۰۷ ـ بر اثر انفجار مین در اطراف شهر بستان یک مامور مین روبی کشته شد. همچنین در منطقه شلمچه دو مامور مین روبی مجروح شدند و پای یکی از مجروحین قطع گردید. (تابناک ۳/۲/۸۸)

۲۰۸ ـ بیش از ۵۰ زن بازداشتی به همراه یک نوجوان ۱۳ ساله و ۳ کودک خردسال ۸روزه، یک ساله و چهار ساله در غیر انسانی ترین شرایط در بازداشتگاه کلانتری بانوان مشهد بسر می برند. کل فضای بازداشتگاه ۶۰ متر است، که بیش از ۵۰ نفر در آن، بدون هیچ گونه طبقه بندی نگه داری می شوند. همه این زندانیان در همین فضای کوچک، تاریک و فاقد نور کافی در کنار هم جای داده شده اند. ضرب و شتم بازداشتی ها از سوی پلیس های زن، امری عادی و روزمره است. زندانیان برای تکه ای نان خشک ساعتها به ماموران کلانتری التماس کرده اند. (میدان زنان ۸/۲/۸۸)

۲۰۹ ـ فرجی نژاد معاون حفاظت زندان رجائی شهر کرج پنج زندانی را به اتهام “سرپیچی از اوامر” به وسیله باتوم برقی مورد ضرب و شتم قرارداد. یکی از زندانیان بنام صلاح الدین از ناحیه دو دست و یک پا دچار جراحت و شکستگی شد. علیرغم وضعیت نامناسب جسمی این زندانی، مسئولان بهداری و زندان از رسیدگی پزشکی به وی خودداری نموده اند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۳/۲/۸۸)

۲۱۰ ـ سلیمان مزین ۳۲ ساله بر اثر انفجار مین در شاهراه مرکزی سردشت مجروح شد، اتومبیل وی از بین رفت. عثمان مزین برادر نامبرده اعلام کرد : دولت در اسفند ماه سال گذشته اعلام کرد استان کردستان از وجود مین پاکسازی شده است.(جمهوریت ۱۶/۲/۸۸)

۲۱۱ ـ محمد علی زنجیره ای معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان زندانها اعلام کرد : در حال حاضر ۷۰ کودک به دلیل زندانی بودن مادران خود در زندان بسر می برند. (اعتماد ۱۹/۲/۸۸)

۲۱۲ ـ زندانیان زندان مرکزی سنندج بیش از ۴ ماه است، به بهانه ساخت و ساز و تغییراتی در سالن مربوط به ملاقات حضوری زندانیان، از حق ملاقات با خانواده های خود محروم هستند.(فعالان حقوق بشر در ایران ۲۱/۲/۸۸)

۲۱۳ ـ نوریان معاون اجتماعی-فرهنگی شهردار تهران، از صدور ۱۰ هزار شناسنامه برای کودکان کار در پایتخت خبر داد. (ایلنا ۲۲/۲/۸۸)

۲۱۴ ـ بر اثر انفجار مین در یکی از روستاهای اطراف شهر سقز، دست و پای ابوبکر خدیجی و دستان دخترش خاور خدیجی قطع گردید. دو برادر در روستای “قلعه رش” سردشت در ایام نوروز در حال تردد در زمین زراعی شان بر اثر انفجار مین کشته شدند و نفر سوم چشمانش را از دست داد. در هفته گذشته بر اثر انفجار مین در شهر اشنویه دو نفر ناقص شدند. این انفحارها در حالی صورت می گیرد که حمیدرضا ارشادمنش دبیر شورای عالی پاکسازی میادین مین کشور دو ماه پیش اعلام کرد: پاکسازی میادین مین در استانهای آذربایجان غربی و کردستان از نظر آنها تمام شده است. (اعتماد ۲۲/۲/۸۸)

“فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی”

ihrnena@gmail.com 31/02/1388 برابر با ۲۱/۰۵/۲۰۰۹

انجمن فعالان حقوق بشر در ایران ـ کانادا: FaalanHRC@yahoo.ca
siterahaei@yahoo.com:انجمن مدافعین حقوق بشرو دمکراسی در ایران – فرانسه
اتحادیه برای دمکراسی در ایران ـ ایتالیا: updi@libero.it
اتحاد برای دفاع ازحقوق بشر در ایران – واشنگتن – آمریکا: adhri1@yahoo.com
info@bashariyat.de کانون دفاع از حقوق بشر در ایران – آلمان:
shafaei@azadegy.de شبکه فعالان حقوق بشر ایرانی در آلمان:
HRIRNL@gmail.com: کانون دفاع ازدمکراسی در ایران- هلند
info@komitedefa.org: کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – سوئد
defendhriran_ca@yahoo.com:کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – کالیفرنیا – آمریکا
komitenoran@yahoo.noکمیته نوران(کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – نروژ):
yebarak@yahoo.ca: سازمان ایرانیان غرب کانادا – ونکور – کانادا
kupg_iran@yahoo.de: کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین
mnrecht@hotmail.comفعالین ایرانی حقوق بشر- سوئیس:
فعالان دفاع از حقوق بشر: Irantestimonyinfo@irantestimony.com

تاریخ انتشار : ۳ خرداد, ۱۳۸۸ ۱۱:۵۲ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

بی اعتمادی ۸۰ درصد مردم نسبت به نظام حاکم گویای آن است که حکومت با همین سیاست ها و برنامه ها که علیه مصالح ملی و منافع مردم است ، پیش می راند. از این رو برای نجات کشور راهی جز ایستادن در کنار….

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

جمهوری اسلامی اکنون در شرایطی قرار دارد که ادامۀ وضع موجود بدون تغییرات در ساختار نظام هر روز سخت‌تر می‌شود. پروسه و روند تحولات تاکنونی و تجربه نشان میدهد که انتظار هیچ تغییر مثبتی از حکومت به شکل امروزی آن برای بهتر شدن اوضاع کشور متصور نیست، بلکه برعکس وضع بدتر از امروز خواهد شد. از این‌ رو عدم شرکت در انتخابات، آغاز راهی دشوار برای فشار مدنی بیشتر مردم به نظام برای تغییرات است. تنها نافرمانی مدنی و اعتراضات گسترده، یک‌پارچه و متحد مردم در مقیاس وسیع است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در برابر پرسش سخت تن دادن به خواست مردم، یا سرنوشتی نا معلوم و تلخ برای خودش قرار دهد.

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

ما خواهان توقف، ممنوعیت و لغو صدور و اجرای احکام اعدامیم! تنها با اعتراض گستردۀ مردمی و مبارزات پی‌گیر جامعۀ مدنی می‌توان صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف  و در راستای ممنوعیت و لغو اعدام از قوانین کشور گام برداشت.

سلطه بدون هژمونی

در چنین شرایطی ، مشارکت نصف و نیمه اصلاح طلبان و میانه روها در کلان شهرها ، راه به جایی نخواهد برد . مقاله انتقادی تند محمد قوچانی خطاب به حزب اتحاد ملت و تاکیدش بر لزوم ” اصلاح اصلاحات ”  هم چیزی بیش از مرثیه زود هنگام  شکست اصلاح طلبان ، در این انتخابات نیست.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

سلطه بدون هژمونی

هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان اکثریت خاطی برنامە سازمان

۲۹ بهمن روز ستایش زن در فرهنگ ایران