جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۰

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۰

گزارش ماهانه (تیر ۱۳۸۸)

فعالين ايرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و آمريکای شمالی
در مورد نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ايران
در اين گزارش بخش بسيار کوچکی از موارد نقض حقوق بشر در ايران را که توسط اين شبکه گرد آوری شده است به اطلاع می رسانيم:

نهادهای مدافع حقوق بشر !
ایرانیان مدافع حقوق بشر !
در این گزارش بخش بسیار کوچکی از موارد نقض حقوق بشر در ایران را که توسط این شبکه گرد آوری شده است به اطلاع می رسانیم:
بین المللی
۱ ـ گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه ای تحت عنوان “جنون سرکوب رسانه ها در ایران ادامه دارد” اعلام نمود : دولت احمدی نژاد حرفه ای کاران مطبوعات داخلی و خارجی را هدف گرفته است . گزارشگر هفته نامه نیوزویک مازیار بهاری روزنامه نگار ، وب نگار ایرانی مصطفی قوانلو قاجار و روزنامه نگار مستقل فریبرز سروش به لیست ۳۳ روزنامه نگار زندانی اضافه شدند . جمهوری اسلامی ایران با ۳۶ روزنامه نگار زندانی بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان است .( امیر کبیر ۲/۴/۸۸)۲ ـ سارالی ویتسون مدیر بخش خاورمیانه وشمال آفریقا سازمان دیده بان حقوق بشر گفت : ایران در معرض سرکوب خودسرانه معترضانی است که هم اکنون جانشان را بر سر راه گذاشته اند و به دستگیری بیش از هزاران نفر انجامیده است . نقش سعید مرتضوی در این سرکوبها نشان میدهد که مقامات ایرانی خود را برای ارایه اتهامات ساختگی علیه مخالفان خود آماده میکنند . در نتیجه در گیریهای بین نیروهای امنیتی و تظاهرات کنندگان غیر مسلح شاهدان عینی گفتند که نیروهای امنیتی از سلاحهای مانند گاز اشک آور و گلوله های ساچمه ای به منظور متفرق کردن مردم استفاده میکنند . حداقل ۱۰ تن بر اثر درگیریها در روز بیستم ژوئن کشته شده اند و حداقل یکصد تن زخمی شده اند .سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد : کشتن معترضان غیر مسلح باید به سرعت و توسط گروه ها و افراد مستقل مورد تحقیق قرار گیرد و کسانی که مسئول مرگ کشته شدگان هستند ، از جمله کسانی که دستورها را داده اند ، باید مورد شناسایی قرار گرفته و تحت تعقیب قانونی قرار گیرند . (امیرکبیر ۴/۴/۸۸)

۳ ـ سازمان جهانی مبارزه با شکنجه و فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر تحت عنوان برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر طی اطلاعیه ای نسبت به دستگیری و عدم اطلاع از محل نگهداری آقایان احمد زید آبادی و عبدالفتاح سلطانی اعتراض کرده و خواهان آزادی این افراد شدند.(عصر نو ۴/۴/۸۸ )

۴ ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد پس از اعلام نتایج انتخابات ۲۲ خرداد ماه که پیروز آن محمود احمدی نژاد اعلام شد مقامهای ایرانی محدودیتهای شدیدی برای آزادی بیان در ایران بوجود آوردند. اعمال محدودیت برای روزنامه ها وخبر نگاران خارجی و نیز تحدید در فضای اینترنت از جمله مواردی است که دولت ایران از آن استفاده می کند . (رادیو فردا ۵/۴/۸۸)

۵ ـ عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ایران با افزایش محدودیت بر انتشار اخبار، روزنامه نگاران بیشتری را بازداشت می کند. در طی این اطلاعیه، عفو بین الملل آنها را به عنوان زندانیان عقیدتی شناخته و از دولت ایران می خواهد که فورا محل نگهداری این روزنامه نگاران را اعلام کنند و تضمین کنند که آنها شکنجه نشوند. ادامه این فشارها و دستگیریها تنها شاهدی است بر اینکه مقامات دولت ایران قصد دارند صدای اعتراضات را در ایران خاموش و شواهد این موضوع را از میان ببرند. (عفو بین الملل ۵/۴/۸۸)

۶ ـ کمیته حمایت از روزنامه نگاران که دفتر آن در نیویورک است در طی گزارشی اعلام کرد: در دو هفته ای که از آغاز تظاهرات خیابانی درایران می گذرد، ۴۰ روزنامه نگار بازداشت شده اند که ۲۵ نفر از آنها اعضای تحریریه روزنامه “کلمه سبز” هستند. صاحب امتیاز این روزنامه میر حسین موسوی، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد است. انتشار این روزنامه به دستور مقام امنیتی از روز ۲۳ خرداد متوقف شده است. به گزارش این کمیته اکثر ۴۰ روزنامه نگار بازداشت شده ایرانی هستند، اما در میان آنها یک روزنامه نگار یونانی الاصل نیز وجود دارد که برای روزنامه آمریکائی “واشنگتن تایمز” کار می کرد. دست کم ۶ تن از روزنامه نگاران پیش از ناآرامی های اخیر و در آستانه انتخابات بازداشت شده اند. (رادیو دویچه وله ۵/۴/۸۸)

۷ ـ در اطلاعیه ای تحت عنوان در سکوت زندان اوین چه میگذرد؟که توسط گزارشگران بدون مرز صادر شد، آمده است : گزارشات متعددی از شکنجه کردن بازداشت شدگان دریافت کرده است.پاسداران و نمایندگان سعید مرتضوی دادستان انقلاب تهران با برخی از روزنامه نگاران و وب نگاران زندانی رفتارخشونت آمیز دارند . گزارشگران بدون مرز در روز جهانی مبارزه با شکنجه از جامعه جهانی میخواهد همه توان خود را برای شکستن سکوت درباره زندانیان عقیدتی اوین بکارگیرند .امروز زندان اوین همچون استادیوم ورزشی سانتیگو شیلی در بعد از کودتای ۱۹۷۵ پینوشه به زندانی خونین که خود سری در آن حکومت میکند تبدیل شده .( ۶/۴/۸۸ گزارشگران بدون مرز)

۸ ـ دیوید میلی بند وزیر امور خارجه بریتانیا در یک کنفرانس مطبوعاتی نسبت به دستگیری ۸ نفر از کارمندان ایرانی سفارت بریتانیا اعتراض کرد و گفت بازداشت کارمندان سفارت این کشور را آزار و اذیتی غیر قابل قبول خواند. وی قبلا گفته بود سرکوب اعتراضات مردمی در ایران توسط دولت نهم بیانگر خشونت یک حکومت نسبت به ملت خود است .( رادیو فردا ۷/۴/۸۸)

۹ ـ سازمان دیده بان حقوق بشر طی اطلاعیه ای اعلام کرد نیروهای بسیج شبها در تهران به خانه های مردم حمله می کنند و در تلاش برای سرکوب اعتراضات مردم آنها را مورد ضرب و شتم قرار میدهند. به گزارش شاهدان عینی نیروهای بسج به سمت ساختمان هایی که از پشت بام آنها صدای الله اکبر می آید شلیک کرده و با شکستن درب منازل وارد خانه مردم میشوند . (رادیو فردا ۷/۴/۸۸)

۱۰ ـ بنفشه اخلاقی یکی از مدیران منطقه ای عفو بین الملل به تلویزیون خبری سی ان ان گفت : بسیجیان پس از اینکه مجروحان درمان میشوند آنها را از بیمارستان ها به مکانهایی نامعلوم منتقل میکنند .( رادیو فردا ۷/۴/۸۸)

۱۱ ـ سازمان عفو بین الملل طی اطلاعیه ای هشدار داد که فعالین سیاسی و مطبوعاتی بازداشت شده بعد از انتخابات در ایران در خطر شکنجه به قصد وادار نمودن آنها به اعترافات تلویزیونی قرار دارند که این اعترافات میتواند مقدمه محاکمات ناعادلانه باشد که در آن با توجه به اظهاراتِ مقامات دولت ایران مانند احمد خاتمی ، محسن اژه ای و دادستان اصفهان احکام اعدام برای این فعالین صادر شود .(رادیو دویچه وله۱۰/۴/۸۸ )
۱۲ ـ سازمان دیده بان حقوق بشر، سازمان عفو بین الملل، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران به همراه رکسانا صابری خبرنگار ایرانی-آمریکائی، که چندی پیش در ایران بازداشت شده بود طی کنفرانس خبری در نیویورک از “پان کی مون” دبیر سازمان ملل متحد، درخواست کردند تا برای بررسی خشونت علیه معترضان به انتخابات، به ایران سفر کند یا فرستاده ای به این کشور اعزام کند. (رادیو فردا ۱۰/۴/۸۸)

۱۳ ـ گزارشگران بدون مرز طی اطلاعیه ای اعلام کردند: سعید حجازیان نیاز فوری به معالجه و معاینه از سوی پزشکان مستقل دارد. همسر و پزشکان معالج وی باید فورا از وضعیت او مطلع شوند. ما بار دیگر بر خواست خود مبنی بر اجازه ورود گزارشگران سازمان ملل به ایران برای بازدید از زندان ها و به ویژه از بند ۲۰۹ اوین تاکید می کنیم. باید معلوم شود در آنجا بر زندانیان چه می گذرد. (گزارشگران بدون مرز ۱۰/۴/۸۸)

۱۴ ـ به دنبال حکم ۱۰ سال زندان برای عدنان حسن پور، روزنامه نگار هفته نامه ئاسو که در یک دادگاه غیر علنی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از سوی دادگاه انقلاب سنندج محکوم شده است، گزارشگران بدون مرز طی اطلاعیه ای اعلام کرد: این حکم دستگاه قضائی مضحک و بی اساس است. این روزنامه نگار اول به اعدام محکوم می شود و پس از ۲ سال و کشمکش قضائی این حکم لغو و سپس با همان اتهامات بی اساس به ده سال زندان محکوم می شود. ما همچنان بر خواست خود مبنی بر آزادی بی قید و شرط این روزنامه نگارپافشاری می کنیم .
(گزارشگران بدون مرز ۱۱/۵/۸۸)
۱۵ ـ الکساندر کیرشنو ، رئیس راه آهن وحمل و نقل آلمان طی نامه ای به رضا شیخ عطار ، سفیر جمهوری اسلامی در برلین اعلام کرد که عمیقا نگران رویدادهای بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران و پیامدهای آن است . در همبستگی با کارگران ایران از دولت جمهوری اسلامی می خواهیم که سرکوب وحشیانه تظاهر کنندگان توسط نیروهای امنیتی را متوقف کند .(رادیو دویچه وله ۱۳/۴/۸۸)

۱۶ ـ سوئد به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا طی بیانیه ای موج اعدام های اخیر، بخصوص اعدام ۲۰ نفر تحت عنوان فاچاق مواد مخدر در کرج را محکوم کرد. این بیانیه از مقامات ایران خواست که برای حذف کامل مجازات اعدام در ایران اقدام کنند و تا زمان لغو این مجازات تمامی احکام اعدام در ایران را به حال تعلیق درآورند.
(رادیو فردا ۱۵/۴/۸۸)
۱۷ ـ بتی ویلیامز، می رید مگوایر، وانگر ماتائی، ریگو برتا منچوتوم، جدی ویلیامز، رئیس جمهور کیم دای جونگ، لرد دیوید تریمبل، آدولفوپرز اسکویول، آرک بیشاپ دزموند توتو و پروفسور الی ویزل برندگان جایزه صلح نوبل، طی نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد، سرکوب اعتراضات مسامت آمیز اخیر را محکوم و خواهان اعزام فرستاده مخصوص برای تحقیق درباره وضعیت فعلی شدند. در ادامه این نامه آنها خواستار آزادی زندانیان سیاسی و توقیف سرکوب معترضان شدند. در پایان این نامه آنها نگرانی خود را نسبت به امنیت جانی شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل ابراز داشتند. (ادوار نیوز ۱۶/۴/۸۸)

۱۸ ـ یوناس گار استور، وزیر خارجه نروژ طی بیانیه ای اعلام کرد: مقامات ایران به حقوق اساسی انسانها احترام نمی گذارند. وی افزور: واکنش نشان می دهد که کارمندان سفارت بریتانیا در تهران زندانی شده اند. وزیر امور خارجه نروژ خواهان آزادی فوری دستگیرشدگان حوادث اخیر شد و همچنین اعدام ۲۰ نفر در ایران به جرم قاچاق مواد مخدر را نیز محکوم کرد. (بی بی سی ۱۶/۴/۸۸)

۱۹ ـ بدنبال بازداشت کلوتیلدریس، استادیار فرانسوی ۲۳ دانشگاه اصفهان که در زمان خروج از ایران توسط مقامات امنیتی فرودگاه بازداشت شده بود، گزارشگران بدون مرز طی اطلاعیه ای اعلام کرد: دستگیری کلوتیلدریس، نشانگر بارز سرکوب و دستگیریی است که از ۲۲ خرداد مقامات ایران سازمان داده اند. جامعه جهانی باید خواهان آزادی فوری این جوان شود. او نمادی است از صدها ایرانی که تنها برای اطلاع رسانی درباره اعتراضات زندانی شده اند. (گزارشگران بدون مرز ۱۶/۴/۸۸)
۲۰ ـ شش گزارشگر ویژه سازمان ملل به نامهای مانوئلا کارمنا کاستریلو از اسپانیا رئیس کارگروه و گزارشگر ویژه در مورد بازداشتهای خودسرانه، فیلیپ آلستون از استرالیا گزارشگر ویژه در مورد اعدامهای غیرقانونی و خودسرانه، فرانک لارو از گواتمالا گزارشگر ویژه در مورد ارتقاء و حفاظت از آزادی بیان و عقیده، مانفرد نوواک از اتریش گزارشگر ویژه در مورد شکنجه، رفتارها و مجازاتهای غیرانسانی، تحقیرآمیز و خشن، مارگارت سکاگیا از اوگاندا گزارشگر ویژه در مورد وضعیت مدافعان حقوق بشر، و سانتیاگو کورکوئرا از مکزیک رئیس کارگروه و گزارشگر ویژه در مورد افراد مفقودالاثر، در مورد موارد نقض حقوق بشر در ایران بیانیهای صادر کردند.در این بیانیه آمده است: « از زمان انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد دانشجویان، روحانیون و سایرین که علیه آزار دستگاه های امنیتی سخن می گویند هدف ضرب و جرح قرار گرفته، بازداشت شده و از سخن گفتن منع شده اند.» در ادامه این بیانیه آمده است : «از ایران میخواهیم که به دعوتنامه دائمی خود از کارشناسان سازمان ملل برای انجام بازدید رسمی از این کشور احترام بگذارد، و درخواستهای معوّق مانده برای تحقیق مستقل بینالمللی در مورد شرایط جاری در کشور را که توسط کارگروههای ویژه حقوق بشر سازمان ملل مطرح شده بپذیرد». (صدای آمریکا ۱۷/۴/۸۸)

۲۱ ـ سارا ویتسون مدیر بخش خاورمیانه وشمال افریقا دیده بان حقوق بشر میگوید حکومت ایران سرسختانه بدنبال توجیه حملات خشونت بار خود به معترضان صلح جوست وی میافزاید چه عذری بهتر از اعتراف به توطئه های خارجی که به زور از محبوسین بدست آمده است . یک پسر ۱۷ ساله که در ۲۷ ژوئن دستگیر و در اول ژوئیه آزاد شد برای دیده بان حقوق بشر تشریح کرده که چگونه بازجوی زندان او و سایرین را مجبور به امضای کاغذی سفید کردند که در انتهای آن نوشته شده بود من با همه اظهارات فوق موافقم . (دیده بان حقوق بشر ۱۷/۴/۸۸)

۲۲ ـ لیونارد لیو رئیس کمیسیون آزادی بین المللی مذهب میگوید جلسه دادرسی هفت زندانی بهایی که میتواند با مجازات اعدام روبرو شوند، قرار است بزودی محاکمه شوند و این یک نمونه از روندها و عملکردهای عمومی تر سرکوب حمایت شده حکومت مذهبی است که بحران جاری انتخاباتی ایران را مشخص میکند. وی اضافه کرد سیاست دولت در ایران به انحطاط وضعیت تقریبا همه گروههای غیر شیعه مسلمان وبویژه بهائیان در ایران دامن زده است . لازم به ذکر است دولت ایالات متحده امریکا خواهان آزادی هفت عضو اقلیت مذهبی بهایی ایران شده است . (صدای امریکا ۱۷/۴/۸۸)

۲۳ ـ گزارشگران بدون مرز طی اطلاعیه ای با عنوان یکماه اعتراض ۴۱ روزنامه نگار در زندان، سرکوب افزایشیابنده ای علیه روزنامه نگاران در جهان. اعلام کرد امروز ایران به خطر ناکترین زندان برای روزنامه نگاران تبدیل شده است . (گزارشگران بدون مرز ۲۱/۴/۸۸)
۲۴ ـ عفو بین الملل طی اطلاعیه ای جهت متوقف کردن اجرای حکم اعدام محمد رضا حدادی ۲۰ ساله که قرار است روز ۲۵ تیر ۸۸ ،در زندان شیراز اجرا شود از عموم مردم خواست که طی نامه ای به رئیس قوه قضائیه خواهان توقف این حکم شود و اجرا این حکم را محکوم کنند . لازم به ذکر است که محمد رضا حدادی در ۱۵ سالگی مرتکب قتل شده است . (اخبار روز ۲۲/۴/۸۸)

دانشجویان : اخبار
۲۵ ـ یک فعال دانشجویی که در پی حوادث کوی دانشگاه تهران بازداشت و به زیر زمین وزارت کشور منتقل شده بود، طی مصاحبه ای اعلام کرد: ما در یک گروه ۴۶ نفره توسط یک مینی بوس به زیر زمین وزارت کشور انتقال پیدا کردیم. در داخل مینی بوس چشم دانشجویان بسته شده و روی صندلی هایی نشانده شدیم که بر قسمت بالای صندلی سرپوشی حلبی مانند قرار داده شده بود که بالای سر قرار می گرفت .در طول مسیر به طور دائم با باتوم روی این حلبی ها می کوبیدند ، که صدای وحشتناکی در گوش ما ایجاد میکرد و بدترین نوع شکنجه روانی در آن زمان بود. وی ادامه داد: پس از آنکه به محوطه وارد شدیم مجبورمان کردند روی زمین دراز بکشیم و سپس وادار به غلطیدن روی زمینمان کردند.باید به گونه ای غلطت می زدیم که سرمان به پای ردیف بعدی برخورد نکند . به محض برخوردی کوچک با باتوم و لگد بر سر و بدنمان میکوبیدند. دائما می گفتند” که میخواهید انقلاب کنید ؟” و سپس فحشهای هرزه و ناموسی بود که پشت سر هم نثارمان می کردند . وی در باره آزار جنسی دانشجویان بازداشتی هم چنین می گوید : یکی دیگر از رفتارهای زشت و کثیف آنها شکنجه جنسی آنها در منفی چهار وزارت کشور بود که زبان از گفتن و بازگو کردن آن شرم دارد . رفتار های غیر انسانی وشکنجه آمیز تنها به زیرزمین وزارت کشور محدودنمی شد پس از انتقال ما به پلیس امنیت نیز شکنجه جنسی به نوعی انجام شد (روز ۱/۴/۸۸)

۲۶ ـ فاطمه آدینه وند همسر عبدالله مومنی فعال دانشجویی که دو روز بعد از انتخابات دستگیر شده است اعلام کرد پیگیریهایمان به جایی نرسیده . در واقع اصلا جایی نیست که پیگیری کنیم .خیلی نگران هستیم چون خبری از عبدالله مؤمنی نداریم و نمیدانیم کجا نگهداری میشود و در چه وضعی است. وضعیت سلامتی او برای ما نگرانی عمده حساب میشود . (روز ۱/۴/۸۸)

۲۷ ـ علی عباسپور تهرانی فرد رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در مورد ورود نیروهای انتظامی به کوی دانشگاه تهران نقل شده بود که این کار با مجوز دانشگاه صورت گرفته است اما با بررسی هایی که در کمیته منتخب کمیسیون آموزش و تحقیقات وکمیسیون فرهنگی مجلس صورت گرفته مشخص شد که این مجوز از سوی شورای تامین شهر تهران صادر شده است.(اعتماد ملی ۷/۴/۸۸)

۲۸ ـ شورای صنفی دانشکده های مختلف امیر کبیر طی نامه ای به معاون آموزشی و اساتید این دانشگاه خواهان تعویق امتحانات دانشجویان به دلیل فضای نا امن نظامی و امنیتی شدند و بی کفایتی مدیریت دانشگاه در برگزاری امتحانات ، این نهاد را مسئول مستقیم اتفاقات رخ داده در ایام امتحانات دانسته اند .(امیرکبیر۶/۴/۸۸)

۲۹ ـ دکتر محسن گرجی استاد دانشگاه آزاد اراک که همواره با دختران دانشجو در ارتباط تعریف نشده است بار دیگر دختر دانشجویی را که برای پرسش در مورد نمره امتحان خود به اتاق وی مراجعه کرده مورد تجاوز قرار میدهد. وی دارای اعتیاد است و در پرونده خود دو مورد اخلاقی و انضباطی دارد که هر بار با کمک دستهای پنهان به کار بازگشته است . (خبرنامه دانشگاه آزاد اراک ۱۹/۴/۸۸)

۳۰ ـ شورای صنفی دانشجویان دانشگاه صنعتی بابل طی نامه خطاب دکتر شکری ریاست این دانشگاه ضمن اعتراض به احضار ۱۶ تن از دانشجویان به کمیته انضباطی خواهان لغو احضاریه ها و پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشت شده از سوی مدیریت دانشگاه شدند.(امیرکبیر ۲۲/۴/۸۸)

دانشجویان – تجمعات اعتراضی
۳۱ ـ بیش از دویست نفر از دانشجویان دانشگاه دانشگاه هرمزگان در اعتراض به وقایع اخیر پس از انتخابات فرمایشی ریاست جمهور در محوطه این دانشگاه تحصن کردند .(امیر کبیر ۴/۴/۸۸ )

۳۲ ـ دانشجویان دانشگاه تفرش ار ۵شنبه ۲۸ خرداد با تجمع در صحن دانشکده برق و اعلام عزای عمومی به مناسبت شهادت و آسیب دیدن تعدادی از دانشجویان و مردم و به خصوص در محکومیت حملاتی که به کوی دانشگاه تهران ، صنعتی اصفهان ، تبریز ، شیراز و …. صورت پذیرفت دست به تجمع زدند .(امیر کبیر ۴/۴/۸۸ )

۳۳ ـ دانشجویان دانشکده معدن دانشگاه تهران در اعتراض به ادامه بازداشت دکتر علی اصغر خدایاری استاد گروه معدن دانشگاه دست به تحصن زدند. لازم به ذکر است دکتر خدایاری به همراه چند تن دیگر از استادان دانشگاه تهران پس از اعتراض اساتید نسبت به حمله نیروهای لباس شخصی به کوی دانشگاه تهران بازداشت شدند .(سحام نیوز ۲۹/۴/۸۸ )
دانشجویان : ضرب و شتم
۳۴ ـ اشکان ذهابیان دانشجوی دانشگاه فردوسی و عضو شورای مرکزی فراکسیون مدرن انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی مشهد بر اثر ضرب و شتم انصار حزب الله و مامورین امنیتی لباس شخصی،بیش از ۵ روز است که در کما به سر میبرد .(امیرکبیر ۲/۴/۸۸)

دانشجویان: تهدید وارعاب
۳۵ ـ محمود ملا باشی معاون دانشجویی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت دانشجویانی که مرتکب خطا درجریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری شده اند نه تنها به حقوق مادی بلکه به حقوق معنوی مملکت آسیب زده اند. از این رو با آنها برخوردشده و در صورت تشخیص از تحصیل بازداشت خواهندشد .(ایرنا۱۴/۴/۸۸)

دانشجویان : ناپدید شده
۳۶ ـ سجاد بازوند دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی دانشگاه تربیت معلم تهران واحد حصارک کرج که به قصد شرکت درراهپیمایی روز شنبه ۳۰ خرداد خوابگاه دانشگاه را ترک کرده بود بعد از این راهپیمایی مفقود ، و احتمالا توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.(امیر کبیر ۱/۴/۸۸ )

۳۷ ـ حمید عمو زاده خلیلی که در جریان اعتراضات بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری چشمش مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود به قصد دانشگاه از خانه خارج میشود که از وضعیت وی در حال حاضر خبری در دست نیست .(وبلاگ خس و خاشاک ۴/۴/۸۸)

دانشجویان : بازداشت ها
۳۸ ـ مجید دری دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه علامه توسط نیروهای امنیتی در منزل مسکونی خود در شهر تهران بازداشت شد و به نقطه نا معلومی منتقل شد .( فعالان حقوق بشر در ایران ۱/۴/۸۸)

۳۹ ـ حمدالله نامجو و اسماعیل جلیلوند دانشجویان محروم از تحصیل دانشگاه شیراز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند . این دو فعال دانشجو در زمان انتخابات در ستاد مهدی کروبی فعال بودند . این دو به ترتیب ۳ و ۲ بار توسط اطلاعات شیراز بازداشت شده بودند .(امیر کبیر ۱/۴/۸۸)

۴۰ ـ دو دانشجوی دختر دانشگاه مازندران بنامهای سوگند علی خواه و مرجان فیاضی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند .( امیر کبیر ۲/۴/۸۸)

۴۱ ـ حسن قاسمی رئیس دادگستری استان قزوین اعلام کرد: ۴ نفر از عاملین اصلی تحرکات دانشجویی در استان شناسایی و دستگیر شدند . (کیهان ۲/۴/۸۸ )

۴۲ ـ احسان احسانی دانشجوی دانشگاه مازندران توسط مامورین امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد . (امیر کبیر ۳/۴/۸۸)

۴۳ ـ پیمان عارف دانشجوی محروم از تحصیل که در پی حوادث اخیر بازداشت شده بود به گفته داد سرای نظامی تهران به دادگاه انقلاب منتقل شده و از ۴ روز پیش اقدام به اعتصاب غذا نموده است. (امیر کبیر ۴/۴/۸۸)

۴۴ ـ مجتبی محمدیان دانشجوی رشته مدیریت مالی دانشکده نور طوبی تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد . نامبرده از فعالین دانشجویی دانشگاه آزاد واحد بابل بود که در سال تحصیلی ۸۲ – ۸۳ از تحصیل در این دانشگاه محروم شد . (فعالان حقوق بشر در ایران ۴/۴/۸۸)

۴۵ ـ علی شجاعی از فعالان دانشجویی دانشگاه هرمزگان و رئیس ستاد دانشجویی مهدی کروبی در استان هرمزگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد .( امیر کبیر ۴/۴/۸۸)

۴۶ ـ امیر کلهر دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی کرج و حسام نصیری دانشجوی دانشگاه آزاد تهران مرکز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند .(امیر کبیر ۴/۴/۸۸)

۴۷ ـ حمید رضا جهان تیغ دبیر فرهنگی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل توسط ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت شد .(امیر کبیر ۵/۴/۸۸)
۴۸ ـ محمد قائم مقامی عضو سازمان دانش آموختگان ایران از یک هفته پیش در بازداشت بسر میبرد و از وضعیت نامبرده اطلاعاتی در دست نیست.( ادوار نیوز ۷/۴/۸۸)

۴۹ ـ حسین رحیمی و امین نیک زاده دانشجویان دانشکده نفت اهواز توسط سپاه پاسداران بازداشت شدند . (امیرکبیر۷/۴/۸۸)
۵۰ ـ نریمان مصطفوی عضو انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی امیر کبیر و تارا سپهری فر دبیر انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شریف در اطراف مسجد قبا توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و بعد از چند ساعتی آزاد شدند . نریمان مصطفوی در ۱۴ اردیبهشت ماه پس از تحمل بیش از ۲ ماه انفرادی آزادشده بود.
(امیر کبیر ۸/۴/۸۸)
۵۱ ـ رضا عرب دبیر تشکیلات انجمن اسلامی دانشگاه مازندران پس از دیدار با رضازاده یکی از مسئولین حراست دانشگاه توسط مامورین امنیتی بازداشت شد . (امیر کبیر ۹/۴/۸۸)

۵۲ ـ محمد صیادی دبیر سابق سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه بوعلی سینا همدان که در جریان اعتراضات پس از انتخابات ۲۲ خرداد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود جهت اجرای حکم حبس دوساله خود به زندان الوند شهر همدان منتقل مشده است. پیش از این وی به ۷۸ ماه زندان محکوم شده بود که حکم او در دادگاه تجدید نظر به ۲ سال حبس تعزیری و چهارونیم سال حبس تعلیقی تبدیل شده بود . (ادوار نیوز ۹/۴/۸۸)

۵۳ـ نیما نحوی دانشجوی دانشگاه صنفی نو شیروانی بابل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
( فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۰/۴/۸۸)

۵۴ ـ علی تقی پور دانشجوی دانشگاه صنفی نوشیروانی بابل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۰/۴/۸۸)

۵۵ ـ محمد صادقی عضو شورای مرکزی سازمان ادوار تحکیم وحدت به کمیته انضباطی احضار و وسایل شخصی او توسط مسئولین این کمیته ضبط شد . (ادوار نیوز ۱۴/۴/۸۸)

۵۶ ـ سیروان علیمردانی ، ابوذر تقوایی و ۲ دانشجو دیگر در پی حمله نیروهای امنیتی به خوابگاه گلشن امیر کبیر بازداشت وپس از ضرب و شتم، ساعاتی بعد در خیابانهای اطراف خوابگاه گلشن آزاد شدند . ( امیر کبیر ۱۹/۴/۸۸ )
۵۷ ـ علی اجاقی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان و مجید دری دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه علامه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند . ( کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۹/۴/۸۸ )

۵۸ ـ بهزاد پروین دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بیرجند ، علی سپندار عضو شورای مرکزی این انجمن ، امین استادی و میلاد گاراژیان دانشجویان دانشگاه بیرجند توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند. (امیرکبیر۲۱/۴/۸۸) این دانشجویان پس از چند روز از بازداشتگاه اداره اطلاعات بیرجند آزادی شدند.
(امیرکبیر ۲۹/۴/۸۸)

۵۹ ـ علی محمدی گراوند دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی که در روز ۲۳ خرداد ماه توسط مامورین امنیتی بازداشت شده بود طی تماس تلفنی با خانواده خود اعلام کرد که در زندان اوین به سر میبرد .
(اخبار روز ۲۱/۴/۸۸)
۶۰ ـ احسان نجفی ، آیدین خواجه و فراز زهتاب دانشجوی دانشگاه تبریز توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند . (امیر کبیر ۲۴/۴/۸۸)

۶۱ ـ احمد مرادی از اعضای سازمان دانش آموختگان ایران توسط مامورین امنیتی بازداشت شد .
(ادوار نیوز ۲۵/۴/۸۸)
دانشجویان : احضار به کمیته های انضباطی
۶۲ ـ کمیته انضباطی دانشگاه تربیت معلم تهران واحد حصارک کرج بیش از ۵۰ نفر دانشجوی این دانشگاه را جهت بازجویی احضار کرده . اسامی ۱۶ نفر از دانشجویان به شرح ذیل است: بهروز علوی – هادی بینش – مهران عباسیزاده- محمد قدس- محمد شریفی – امین شجاع – امجد صالحی- امین آریا- دلاور نظریان – صدرا بلوکی- احد رضاییان – مظاهر بابامراد- دلاور نظریان- مجیدقبادی – سبحان بازوند . (امیر کبیر ۴/۴/۸۸)

۶۳ ـ آرش امیر کسری کیانی ، کاوه دانشور ، مهدی کاظمی نسب ، جواد شفیعی ، مرضیه شفیعی ، به همراه ۱۰ دانشجو دیگر دانشگاه صنعتی بابل در پی اعتراضات اخیر دانشجویان به نتایج انتخابات به کمیته انضباطی این دانشگاه احضار شدند .(امیر کبیر ۲۱/۴/۸۸ )

۶۴ ـ به حکم کمیته انضباطی دانشگاه صنعتی بابل ۱۶ تن از دانشجویان به اتهام وقفه در برنامه و نظم دانشگاه، تحریک برای ایجاد بلوا و آشوب در محیط دانشگاه و برهم زدن نظم عمومی به این کمیته احضار شده اند .
( کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۵/۴/۸۸ )

۶۵ ـ کمیته انضباطی دانشگاه علامه طباطبائی ۱۸ تن از دانشجویان این دانشگاه را جهت بازجویی احضار نمود. اسامی برخی از این دانشجویان به شرح ذیل است:نیکزاد زنگنه ، سلیمان محمدی ، پوریا پشتار ، امیر یعقوبعلی.(کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۵/۴/۸۸ )

۶۶ ـ در راستای فشار های گسترده بر دانشجویان منتقد علیه دولت پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ۱۰ دانشجوی دانشگاه سمنان ، ۱۵ دانشجوی دانشگاه تبریز و بیش از ۲۰ دانشجوی دانشگاه آزاد مشهد به کمیته انضباتی این دانشگاه ها احضارشدند .(روز آنلاین ۳۰/۴/۸۸ )

۶۷ ـ محسن برزگر ، ایمان صدیقی ، حسام باقری ، نیما نحوی ، احمد محمد نیا ، حمید رضا جهان تیغ ، محمد علمی ، راضیه دیلم صالحی ، معین اسلامی جم ، سیاوش سلیمی نژاد ، امیر کسری کیانی ، کاوه دانشور ، به اتهام ایجاد بلوا و آشوب، توهین به شعائر اسلامی و اخلال و وقفه در نظم و برنامه های دانشگاه به کمیته انضباطی دانشگاه نوشیروانی بابل احضار شدند .( امیر کبیر ۳۱/۴/۸۸ )

دانشجویان محاکمات
۶۸ ـ منشی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با بیان اینکه فراموش کردیم متهمان را از زندان احضار کنیم جلسه دادگاه شبنم و فرزاد مددزاده را به زمان دیگری موکول کردند . به گفته اولیای فر ، وکیل مددزاده ها اجازه ملاقات به وی با موکلینش داده نشده . شبنم و فرزاد مددزاده بیش از ۱۴۵ روز است که در بازداشت موقت بسر میبرند .
( امیر کبیر ۲۴/۴/۸۸ )
دانشجویان: احکام صادر شده توسط دادگاهها
۶۹ ـ پوریا قوامی دانشجوی دانشگاه کردستان که به اتهام اقدام بر علیه امنیت ملی از طریق همکاری با یکی از احزاب کردی توسط شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به یک سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده بود، حکم وی از سوی دادگاه تجدید نظر مورد تایید قرار گرفت . (خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان ۱۲/۴/۸۸ )

۷۰ ـ مهسا نادری ۱۹ ساله دانشجوی رشته اقتصاد دانشگاه مفید شهرستان قم به حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه معروف به ناصریان به اتهام شرکت در مراسم خاوران، محاربه و تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان محکوم شد . (فعالین حقوق بشر در ایران ۳۰/۴/۸۸ )

دانشجویان : آزادی با صدور قرار وثیقه
۷۱ ـ زینب پیغمبر زاده از فعالین دانشجویی که در جریان تجمع مادران عزادار که فرزندانشان طی اعتراضات بعداز انتخابات کشته و یا بازداشت شده بودند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. نامبرده روز بعد به دستور بازپرس ویژه قاضی سبحانی آزاد گردید .(امیر کبیر ۱۴/۴/۸۸ )

۷۲ـ عباس حکیم زاده دانشجوی دانشگاه صنفی امیر کبیر و عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت پس از تحمل ۱۳۵ روز حبس با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شدند. (امیرکبیر ۱۸/۴/۸۸ )

۷۳ ـ مهدی مشایخی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه امیر کبیر پس از تحمل ۱۳۶ روز حبس در زندان اوین با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. (امیر کبیر ۲۰/۴/۸۸)

۷۴ ـ رضا عرب دبیر تشکیلات و علیرضا کیانی دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران پس از گذشت سه هفته بازداشت با صدور قرار کفالت از زندان آزاد شدند .( امیر کبیر ۲۲/۴/۸۸ )

۷۵ ـ سیاوش سلیمی نژاد و حمید رضا جهان تیغ از دانشجویان دانشگاه صنعتی بابل با تعیین قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی قرار است به زودی از زندان آزاد شوند .( امیر کبیر ۲۲/۴/۸۸ )

۷۶ ـ علی تقی پور ، ایمان صدیقی، محسن برزگر و حسام الدین باقری دانشجویان دانشگاه بابل پس از هفته ها بازداشت با صدور قرار ۳۰ میلیون تومانی برای هر کدام، قرار شد به زودی آزاد شوند.(امیر کبیر ۲۳/۴/۸۸)

۷۷ ـ اشکان ذهابیان دانشجو مهمان در دانشگاه مازندران که در روز ۲۵ خرداد بازداشت شده بود با قرار وثیقه از زندان آزاد شد .(امیر کبیر ۲۴/۴/۸۸)

دانشجویان: آزادی از زندان
۷۸ ـ سیاوش حاتم ، مهدی مسافر، حجت بختیاری، پوریا شریفیان و رضا جعفریان اعضای انجمن اسلامی دانشگاه بو علی سینا همدان که در جریان اعتراضات بعد از انتخابات بازداشت شده بودند بعد از ۱۵ روز از زندان آزاد شدند . لازم به ذکر است که امین نظری عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و مصطفی مهدی زاده عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی این دانشگاه همچنان در بازداشت به سر می برند .( ادوار نیوز ۹/۴/۸۸)

انحلال نهادهای دانشجویی
۷۹ ـ انجمن کارآفرینی دانشجویان و دانش آموختگان دانشکده خبر به دستور مقامات این دانشکده تعطیل شد. این اقدام به بهانه جایگزینی انجمن علمی به جای انجمن کار آفرینی صورت گرفته است . گفته میشود یکی از دلایل تعطیلی این تشکل برگزاری کارگاه های آموزشی در حوزه خبر می باشد که مسئولان دانشکده تصمیم داشتند این کلاسها را خود برگزار کنند . کلاسهایی که واحد آموزش آزاد دانشکده خبر یک دوره از آنها برای بسیجیان تهران به طور رایگان برگزار کرد و دور جدید آن نیز با ۳۰ درصد تخفیف برای اعضای بسیج دانشگاه های کشور برگزار میشود . (امیر کبیر ۳/۴/۸۸)
حمله به نهادهای دانشجویی
۸۰ ـ دفتر انجمن اسلامی دانشکده مهندسی دانشگاه سیستان و بلوچستان توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شد.(امیر کبیر ۸/۴/۸۸ )

۸۱ ـ نیروهای امنیتی مجهز به سلاحهای سرد و گرم با ورود به خوابگاههای دانشجویان دانشگاه امیر کبیر بنام گلشن در خیابان به آفرین، تعدادی از دانشجویان و نگهبانان این خوابگاه را مورد ضرب و شتم قرار دادند. همچنین نیروی امنیتی با حضور در مقابل خوابگاه یاوری دانشگاه امیر کبیر به تهدید دانشجویان پرداختند . (امیرکبیر ۱۸/۴/۸۸)

مطبوعات : اخبار
۸۲ ـ انجمن صنفی روزنامه نگاران در باره دستگیری روزنامه نگاران و اعمال محدودیت برای مطبوعات در پی اعلام نتایج انتخابات دهمین دوره طی اطلاعیه ای اعلام کرد متاسفانه با توجه به اخبار و شواهد موجود در هفته پس از انتخابات موارد متعددی از اقدامات غیر قانونی در مورد رسانه ها صورت گرفته:
الف) توقیف و ممنوعیت انتشار برخی روزنامه ها از جمله یاس نو و کلمه سبز
ب) دستگیری چندین تن از خبر نگاران و روزنامه نگاران در تهران و شهرستانها
ج) حضور ماموران امنیتی در چاپخانه ها برای اعمال سانسور در مورد برخی مطالب تیترها و عکسها
د) نامه های مکرر وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی خطاب به مدیران مسئول نشریات برای اعمال خود سانسوری با توجه به شرایط حساس کشور. اقدامات غیر قانونی فوق به جز آنکه فضای نا امنی اطلاعاتی را در جامعه تشدید کند و بر بی اعتمادی مردم نسبت به دستگاههای اجرایی بیفزاید ثمری در پی نخواهد داشت .( امیر کبیر۱/۴/۸۸)

۸۳ ـ جمعی از روزنامه نگاران اعلام کردند به دلیل محدودیت های ایجاد شده از سوی دولت قادر به انجام وظایف خود نیستند. در این بیانیه که به امضای ۱۸۰ روزنامه نگار ایرانی رسیده آمده است اقدام غیر قانونی دولت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون سابفه نداشته است و حتی در دوران جنگ نیز چنین فشاری بر مطبوعات وجود نداشت . (مردمک ۳/۴/۸۸)
۸۴ ـ مادر مهسا امر آبادی خبر گزار روزنامه اعتماد ملی گفت پس از سه هفته بازداشت وی در تماس تلفنی اعلام کرد که در بند ۲۰۹ اوین قرار دارد. لازم به ذکر است که مهسا امر آبادی باردار بوده و وضعیت جسمانی مناسبی ندارد . (سحام نیوز ۱۸/۴/۸۸ )

۸۵ ـ محمد بزرگی مدیر یک شرکت ارائه دهنده خدمات تلفنی گفت: سرویس تلفن اینترنتی از تاریخ ۲۸ خرداد به طور کامل مسدود شده و مسئولان مخابراتی نیز علت آن را ملاحظات امنیتی میدانند . (سحام نیوز ۲۲/۴/۸۸)

اخراج خبرنگاران بین المللی از ایران
۸۶ ـ رضا سیاح خبر نگار سی ان ان گفت : وزارت اطلاعات ایران از تضمین امنیت جانی او در صورتی که از ایران گزارش مثبت مخابره نکند صلب مسئولیت کرده است . سه روز بعد از این ملاقات وی به دستور وزارت ارشاد مجبور به ترک ایران میشود . قبل از وی خبرنگار دیگر سی ان ان کریستین امانپور مجبور به ترک ایران شده بود.
(رادیو فردا ۵/۴/۹ ۸۸)

توقیف مطبوعات
۸۷ ـ به دنبال صدور بیانیه مهدی کروبی خطاب به ملت ایران و تایید انتخابات توسط شورای نگهبان با حضور نمایندگان دادستان تهران و وزارت ارشاد از انتشار روزنامه اعتماد ملی جلوگیری به عمل آمد. این نمایندگان خواستار سانسور و عدم چاپ این بیانیه در روزنامه شدند .( سحام نیوز۱۰/۴/۸۸ )

۸۸ ـ حمید قزوینی سردبیر حیات نو اعلام کرد این روزنامه به دلیل درج بیانیه آیت طاهری اصفهانی، بیانیه مجمع روحانیون و بیانیه کمیته صیانت از آراء مهندس میر حسین موسوی از سوی نماینده دادستان و وزارت ارشاد اجازه انتشار نیافت . همچنین به گفته سردبیر روزنامه صدای عدالت این روزنامه تیز به دلیل درج بیانیه های مرتبط با کروبی و موسوی اجازه انتشار نیافت .( امیر کبیر ۱۲/۴/۸۸ )

۸۹ ـ نمایندگان دادستانی و وزارت ارشاد ساعاتی پیش از چاپ روزنامه اعتماد ملی با حضور در چاپخانه این روزنامه خواهان عدم انتشار و حذف مصاحبه مدیر مسئول این روزنامه شدند. لازم به ذکر است که این اقدام دادستانی و وزارت ارشاد در طی ماه گذشته به صورت مکرر تکرار و موجب تاخیر در چاپ و ارسال آن به استانها شده است . (سحام نیوز ۱۲/۴/۸۸ )

مسدود کردن سایت های خبری
۹۰ ـ به دنبال اعتراضات مردمی بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در روز ۲۹ خرداد بر اثر حملات بی سابقه بر روی سرور خبر گزاری هرانا سایت این خبر گزاری هک شد . (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۳/۴/۸۸)

۹۱ ـ سایت پارلمان نیوز ارگان رسمی فراکسیون خط امام مجلس و پایگاه خبررسانی عبرت توسط مقامات امنیتی فیلتر شدند . این فیلترینگ بعد از گذشت چند روز رفع گردید . (تابناک ۱۲/۴/۸۸)

۹۲ ـ سایت نوروز پایگاه اطلاع رسانی جبهه مشارکت ایران اسلامی پس از انتخابات دهیمن دوره ریاست جمهوری فیلتر شد که این سایت مجبور به تغییر آدرس خود گردید که این آدرس نیز به طور مجدد فیلتر شد . (نوروز ۱۹/۴/۸۸)

۹۳ ـ مرکز مبارزه با جرائم سایبری طی گزارشی اعلام کرد هزینه ای برابر ۴ میلیون دلار برای فیلتر کردن ۱۰ میلیون سایت صرف شده است. در این گزارش آمده است که مقابله با سایتها با خرید نرم افزارهایی از کشور های خارجی صورت می گیرد . شمار بازدیدکنندگان سایت های ممنوعه ۱۲ میلیون ذکر شده است .(شهرزاد نیوز ۲۲/۴/۸۸)

۹۴ ـ گروهی ویژه از سوی مخابرات برای از بین بردن فایل های ویدئویی مراسم نماز جمعه که توسط کاربران اینترنتی در سایت یوتوب آپلود میشود ، بسیج شده اند . به طرز مشکوکی با فاصله چند دقیقه این فایل ها از صفحه انیترنت حذف شدند.(موج سبز آزادی ۲۶/۴/۸۸)

۹۵ ـ با حضور مامورین امنیتی در دفتر سایت آینده خبر نگاران و اعضای تحریر این سایت از محل کار خود اخراج و سردبیر این سایت، سید عمار کلانتری، توسط مامورین بازداشت شد . لازم به ذکر است چندی پیش نیز گروهی با پاپوشش امنیتی سایت شهاب را تصرف و اقدام به ارسال اخبار و تحلیلهایی مغایر با خط رسانه ای آن کرده بودند.
( کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۸/۴/۸۸)
مطبوعات ـ تهدید و ارعاب
۹۶ ـ محمد رضا نسب عبداللهی روزنامه نگار در شیراز و عضو انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران به دنبال انتشار خبر وجود چهار صندوق رای در کتابخانه مرکزی شیراز در وبلاگ شخصی خود از سوی مقامات امنیتی تحت فشار بوده تا خبر مذکور را از وبلاگ خود حذف و آن را تکذیب کند. (پیک ایران ـ وبلاگ ناسا بوند لیند ۱۲/۴/۸۸)

مطبوعات : بازداشتها
۹۷ ـ نیروهای امنیتی با ورود به دفتر سایت کلمه و روزنامه کلمه سبز، ۲۵ نفر اعضای حاضر در تحریریه وکارکنان فنی آن را بازداشت کردند . سایت کلمه پیش از روزنامه کلمه سبز کار خود را آغاز کرده بود و همزمان با اعلام نامزدی میر حسین موسوی به انتشار مواضع وی پرداخت. سایت کلمه در پی اعتراضات مردمی بعد از انتخابات ریاست جمهوری یکی از منابع اصلی و معتبر انتشار بیانیه های اعتراضی موسوی بوده است .( مردمک ۳/۴/۸۸ )

۹۸ ـ علیرضا حسینی بهشتی سر دبیر روزنامه کلمه سبز توسط نیروی امنیتی بازداشت شد. وی از مشاورین میرحسین موسوی در دوران انتخابات ریاست جمهوری و از مسئولان ارشد ستاد انتخاباتی موسوی محسوب میشد .(مردمک ۳/۴/۸۸ )

۹۹ ـ مدیر کل رسانه های خارجی وزارت ارشاد خبر بازداشت خبر نگار یونانی الاصل روزنامه واشنگتن تایمز را تایید کرد و گفت: از همه خبر نگاران خارجی میخواهیم زمانی که برای تهیه خبر به کشور ایران سفر میکنند در چارچوب قوانین ما عمل کرده و صرفا به کار حرفه ای خود بپردازند. زیرا در صورتی که اقدام علیه امنیت ملی و جاسوسی انجام دهند توسط نهادهای نظارتی و امنیتی دستگیر و تحویل مقامات قضایی می شوند.( ایران ۳/۴/۸۸ )

۱۰۰ ـ پدر و مادر “ایاسون اتانا سیادیس” خبر نگار یونانی تبار روزنامه واشنگتن که توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده است طی نامه ای از مقامات ایران خواستار آزادی فرزندشان شدند .( رادیو فردا ۴/۴/۸۸)

۱۰۱ ـ کامبیز نوروزی دبیر حقوق انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در مقابل مسجد قبا توسط نیروی انتظامی بازداشت شد .( بی بی سی۷/۴/۸۸)

۱۰۲ ـ ابوالفضل عابدینی نصر، روزنامه نگار آزاد و مسئول روابط عمومی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، توسط نیروهای امنیتی در اهواز بازداشت شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۹/۴/۸۸)

۱۰۳ ـ عیسی سحرخیز روزنامه نگار و عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات درمنزل پس از ضرب و شتم توسط مامورین امنیتی بازداشت شد. (روز آنلاین ۱۴/۴/۸۸)

۱۰۴ ـ مسعود باستانی سردبیر سایت جمهوریت توسط نیروهای انتظامی بازداشت و به مکان نا معلومی منتقل شد. (نوروز ۱۴/۴/۸۸)

۱۰۵ ـ محمد رضا پناه روزنامه نگار و از اعضای جوان جبهه مشارکت توسط مامورین امنیتی بازداشت شد . (نوروز ۱۷/۴/۸۸)

۱۰۶ ـ توحید بیگی عکاس ستاد انتخابات مهدی کروبی و سایت مشروطه نیوز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. (سحام نیوز ۲۲/۴/۸۸)

۱۰۷ ـ مهدی بوترابی مدیر عامل سایت های پرشین وبلاگ و عضو ستاد یاران خاتمی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد . (نوروز ۲۲/۴/۸۸)

۱۰۸ ـ سایتار امامی عکاس خبری و همکار مطبوعات توسط ماموران امنیتی بازداشت شد .(هرانا ۲۰/۴/۸۸)

۱۰۹ ـ مهدی مهدوی آزاد مدیر مسئول پایگاه خبری شهاب نیوز و مدیر مسئول سابق پایگاه خبری آفتاب نیوز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.( روز ۲۲/۴/۸۸)

۱۱۰ ـ مجید سعیدی عکاس روزنامه خبر و از برجسته ترین عکاسان خبری جهان که شش دوره جایزه عکس خبری سال را به خود اختصاص داده توسط مامورین امنیتی در منزل خود بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شد .
(عبرت ۲۳/۴/۸۸)

۱۱۱ ـ مرجان عبداللهیان کارمند بخش فنی روزنامه همشهری و کورش جوان عکاس روزنامه خورشید توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. ( روز ۲۴/۴/۸۸)

مطبوعات: احضار به دادگاه و یا نهادهای امنیتی
۱۱۲ ـ محمد جواد حق شناس مدیر مسئول روزنامه اعتماد ملی جهت بازجویی به دادسرای کارکنان دولت احضار شد.(اعتماد ۶/۴/۸۸)

مطبوعات احکام صادرشده توسط دادگاهها
۱۱۳ ـ قدرت الله رحمانی عضو هیئت منصفه دادگاه مطبوعات ؛ مدیر مسئول روزنامه کارگزاران را در ۶ مورد اتهام مبنی بر نشر مطالب خلاف واقع، نقل مطالب از گروههای منحرف به قصد تبلیغ علیه نظام، عدم درج جوابیه وزارت بازرگانی و فتوا علیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی مجرم شناخت و با اکثریت آرا وی را مستحق تخفیف ندانست .
( کیهان ۱۲/۴/۸۸ )
مطبوعات: صدور قرار وثیقه
۱۱۴ ـ محمد اسماعیل زاده وبلاگ نویس مازندرانی که به اتهام توهین به رهبری و دعوت به شورش علیه نظام توسط اطلاعات سپاه پاسداران در شهر بابل بازداشت شده بود با صدور قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی پس از یک ماه از زندان آزاد شد.(امیر کبیر ۲۳/۴/۸۸)

مطبوعات: اخراج از کار
۱۱۵ ـ زینب کریمیان خبرنگار ایرانا به اتهام حمایت از میر حسین موسوی از کار اخراج شد . ( عبرت ۲۳/۴/۸۸ )

فعالین سیاسی- اجتماعی و فرهنگی: اخبار
۱۱۶ ـ کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران طی اطلاعیه ای اعلام کرد: فهرست اسامی که از کشته شدگان و بازداشت شدگان بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ۲۲ خرداد منتشر شده است ، کلا در بر گیرنده ۲۴۰ بازداشتی است که ۲۹ نفر از آنها کسانی هستند که پس از بازداشت آزاد شده اند . ۱۰۲ نفر از بازداشتی ها از شخصیت سیاسی، ۲۳ نفر روزنامه نگار ، ۷۹ دانشجو و ۷ نفر از اساتید دانشگاه هم چنان در زندان بسر میبرند. این فهرست در گیرنده اسامی ۴ نفر از شهروندانی است که کشته شده اند . (امیر کبیر ۳/۴/۸۸ )

۱۱۷ ـ کمیته پیگیری بازداشتهای خود سرانه در ایران طی نامه ای به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد کمیسار یای عالی حقوق بشر و کار گروه بازداشتهای خودسرانه سازمان ملل اعلام کرد دست کم ۵۰۰ نفر از فعالان سیاسی فعالان حقوق بشر روزنامه نگاران و دولتمردان سابق بدون دریافت هیچگونه احضاریه ای از سوی مراجع قضایی در ساعات پایانی شب توسط نیروهای امنیتی با ضرب و شتم بازداشت شده اند .علاوه بر این در جریان تجمعات و راهپیمایی های اعتراض آمیز مردم در شهرهای مختلف ایران حدود ۲۰۰۰ نفر از شهروندان بدون دسترسی به حقوق شهروندی خود بازداشت شده اند. در ضمن ۳ تن از اعضای این کمیته هم بازداشتند .
کمیته پیگیری بازداشتهای خود سرانه در ایران در خواست های خود را به این شرح اعلام میدارد:
الف ـ شورای حقوق بشر هر چه سریعتر موضع خود را در مورد نقض فاحش موازین حقوق بشر در ایران طی روزهای گذشته ابراز دارد .
ج ـ گزارشگران ویژه در مورد نقض گسترده و سیتماتیک حقوق بشر و خصوصا نقض حقوق دادرسی عادلانه تعیین شود.
از کار گروه بازداشتهای خود سرانه سازمان ملل متحد میخواهیم با توجه به التزام جمهوری اسلامی به مفاد میثاق حقوق مدنی سیاسی و نیز گستردگی بازداشتهای اخیر که مصداق بارز بازداشتهای خود سرانه میباشد هرچه سریعتر وضعیت ایران را مورد رسیدگی قرار دهد .( ادوار نیوز ۴/۴/۸۸)

۱۱۸ ـ نیروهای امنیتی با یورش به دفتر حزب کارگزاران سازندگی اقدام به تفتیش دفتر این حزب سیاسی کردند. ماموران امنیتی حاضرین در ساختمان را در طول زمان حضورشان در اتاقی محبوس کرده و پس از تفتیش، بسیاری از مدارک و کامپیوترهای حزب کارگزاران را ضبط کرده و با خود بردند. تفتیش دفتر حزب کارگزاران در حالی صورت می گیرد که محمد عطریانفر و هدایت آقائی، دو عضو شورای مرکزی این حزب و جهانبخش خانجانی دبیر استان تهران کارگزاران سازندگی در بازداشت به سر می بردند. (خبرنامه گویا ۵/۴/۸۸)

۱۱۹ ـ کارکنان بیمارستان رسول در تهران اعلام کرده اند: که از پزشکان خواسته شده تا علت مرگ کشته شدگان تظاهرات ها را فوت در حین عمل جراحی و یا سکته قلبی ذکر کنند. پزشکان از این کار خودداری کرده و آن را خلاف قسم نامه های پزشکی خوانده اند. روز سه شنبه، ۲۶ خرداد نیز تعداد زیادی از کارکنان این بیمارستان به برگزاری تظاهراتی اعتراضی در برابر بیمارستان پرداختند. (شهرزادنیوز ۵/۴/۸۸)

۱۲۰ـ دکتر امیدوار رضائی نماینده مسجد سلیمان در مجلس و یکی از اعضای ارشد ستاد محسن رضائی یکی از نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست حمهوری اعلام کرد: در بازشماری غیر رسمی مشخص شد که ۷۰ تا ۸۰ درصد آرا با یک نوع خودکار و با یک خط مشترک به نفع یک کاندیدای خاص به صندوق ها ریخته شده است.
(تابناک ۸/۴/۸۸)

۱۲۱ ـ دستگیری گسترده و بی سابقه مردم و جوانان معترض در بندهای مختلف اوین به هزاران نفر میرسد . بند ۲۰۹ مملو از دستگیرشدگان میباشد. بطوری که در هر سلول انفرادی نزدیک به ۶ نفر جا داده اند . زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین را تخلیه و به بند ۷ منتقل کردند و در این بند در حدود ۷۰۰ نفر از جوانان دستگیر شده جای دارند. این بند که ظرفیت ۱۵۰ نفر را دارد بیش از ۷۰۰ نفر در آن جای داده شده است .زیر زمین بند ۷ که به آن بند قرنطینه گفته میشود مملو از جوانان دستگیر شده است. بطوری که امکان خوابیدن وجود ندارند . سلولهای انفرادی بند ۲۴۰و ۲۴۱که ظرفیت آنها یک نفر در سلول است در هر سلول ۳ نفر جای دادند. قرنطینه زندان اوین معروف به بند البرز بیشترین تعداد زندانیان را در خود جای داده است. بطوری که تنفس و خوابیدن در آنها مشکل است.
(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۸/۴/۸۸)

۱۲۲ ـ فرهنگیان ، دانشگاهیان و فعالان سیاسی صنفی و مدنی در طی اطلاعیه ای تحت عنوان کمپین آزادی جعفر ابراهیمی ، اعتراض خود را به بازداشت جعفر ابراهیمی فعال سیاسی اجتماعی اعلام کردند . در این اطلاعیه که به امضای ۲۳۱ تن رسیده ، آمده است : در آستانه انتخابات ریاست جمهوری خبر دار شدیم که جعفر ابراهیمی ازندریانی از فعالان سابق شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت ، دبیر آموزش و پرورش شهریار و فعال کانون صنفی معلمان در رابطه با فعالیتهای صنفی خود در جهت احقاق حقوق فرهنگیان در تاریخ چهارشنبه ۲۰/۳/۸۸ دستگیر شده است . دستگیری ایشان توسط نیروهای اطلاعات بوده و مکان نگهداریشان را بند ۲۰۹ اوین اعلام کرده اند. لذا ما امضا کنندگان این بیانیه ضمن ابراز همدلی با خانواده آقای ابراهیمی خواستار آزادی هر چه سریعتر ایشان از زندان هستیم . (امیر کبیر ۹/۴/۸۸)

۱۲۳ ـ عشرت اولیایی مادر ژیلا بنی یعقوب طی مصاحبه ای اعلام کرد ژیلا بنی یعقوب و همسرش بهمن احمدی در خانه شان توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. طی بازرسی منزل دخترم کامپیوتر شخصی و تلفن همراه آنها نیز توسط مامورین ربوده شده است .(مدرسه فمنیستی ۹/۴/۸۸ )

۱۲۴ ـ تنها به فاصله کمتر از ۹ ساعت به زمان برگزاری انتخابات سیستم پیامک قطع شده که مدیر کل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران اعلام کرد قطع سیستم پیامک از جای دیگریست و در اختیار ما نیست. اما یک مقام آگاه گفت سرویس پیامک به دلیل مسائل امنیتی به صلاحدید نمادهای امنیتی قطع شد. البته مجلس،سازمان بازرسی و نمادهای ناظر در جریان امر قرار داشتند و برای اینکار نیز شفاف توصیه شده بود. ( اعتماد ۹/۴/۸۸)

۱۲۵ ـ صالح نیک بخت وکیل دادگستری اعلام کرد: مازیار بهاری ، خبرنگار نیوزویک وتعدادی دیگر از موکلانش که از رهبران اصلاح طلب هستند قرار است دردادگاه به اتهام اقدام علیه امنیت ملی محاکمه شوند . وی افزود مازیار بهاری ، محمد علی ابطحی ، محسن صفایی فراهانی، عبدالرضا رمضا نزاده ، بهزاد نبوی موکلان وی هستندکه تاکنون اجازه ملاقات به آنها داده نشده است . (رادیو فردا ۱۳/۴/۸۸)

۱۲۶ ـ فدراسیون فوتبال در طی یک اقدام، پیراهن سبز تیم ملی فوتبال بانوان ایران را جمع آوری کرده و قرار است این تیم با ترکیب پیراهن جدید با رنگ قرمز و سفید برای مسابقات آسیائی به تایلند سفر کند. (خبر آنلاین ۱۴/۴/۸۸)

۱۲۷ ـ نیروهای نظامی ایران اقدام به توپ باران کوهستان شاهر واقه در کردستان کردند مسئولان محلی طی نامه ای به روستاهای اطراف شاهر تاکید کرده اند که دامداران که جهت چرای احشام خود در این کوهستان به سر میبرند باید هرچه زودتر این منطقه را ترک کنند و به روستاهای خود بازگردند. لازم به ذکر است حملات سنگین نظامی علاوه بر وارد نمودن خسارات جبران ناپذیر به طبیعت این منطقه امنیت جانی بسیاری از اهالی را نیز با خطر جدی مواجه ساخته است. (خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان۱۵/۴/۸۸ )

۱۲۸ ـ کانون نویسندگان ایران در اطلاعیه ای موج گسترده کشتار و بازداشت مردم را محکوم کرده و خواستار آزادی سریع و بی قید و شرط بازداشت شدگان گردید. کانون در آخر این اطلاعیه خواستار معرفی و محاکمه عاملان فجایع اخیر گردید. (کانون نویسندگان ایران ۱۷/۴/۸۸)

۱۲۹ ـ تشکل آرمان دانشجویی طی بیانیه ای اعلام کرد امروز بیش از یک ماه از بازداشت مهندس علیرضا فرستی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد جلفا و همسر شان سیما دیدار ، روزنامه نگار و وبلاگ نویس میگذرد. درحالی که هیچ خبری از وضعیت ایشان در دست نیست و مراکز امنیتی هنوز هیچ اتهامی را که دلیل بازداشت ایشان باشد ارائه نکرده اند که باعث نگرانی عمیق خانواده و جامعه روشنفکران آذر بایجان شده است . (امیر کبیر ۱۷/۴/۸۸)

۱۳۰ ـ سید احمد هاشمی نژاد در توضیح بازنشستگی اجباری خود گفت من مشاور وزیر راه بودم ولی بعد از اعلام نتایج انتخابات، قائم مقام استان مرا احضار کرده و گفت به دلیل حمایت من از میر حسین موسوی استعفاء بدهم و هنگامی که خدمت وزیر هم رفتم ایشان تاکید کردند که در این خصوص تحت فشار هستند و باید استفاء بدهم (امروز ۲۳/۴/۸۸)

۱۳۱ ـ بنا به دستور مقامات امنیتی مهدی کروبی تحت فشار قرار گرفت که هر چه سریعتر دفتر محل کارش در سعد آباد را تخلیه کرده و به مقامات دولتی تحویل دهد . این دفتر در خیابان آیت الله ملکی واقع است .
(رادیو فردا ۲۳/۴/۸۸)
۱۳۲ ـ سرهنگ مرتضی طرفی مسئول اداره برسی پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی گفت جمع آوری ماهواره ها مختص زمان خاص نیست . وی تاکید کرد جمع آوری ماهواره ها از سوی پلیس مربوط به مسائل اخیر نبوده و به صورت دائمی است .در عین حال او جمع آوری ماهواره ها توسط لباس شخصی ها را تکذیب کرد و افزود نیروی انتظامی با لباس های فرم اقدام به این کار میکند .( ایلنا ۲۳/۴/۸۸ )

۱۳۳ ـ معصومه دهقان همسر عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری که بعد از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شد، اعلام کرد: عبدالفتاح سلطانی با حکم بازداشتی که توسط آقای راسخ صادر شده بود به اتهام “تشکیک در انتخابات ” به موجب ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی بازداشت شد . که چنین ماده قانونی اساسا وجود ندارد . لازم به ذکر است پیشتر آقای سلطانی علیه راسخ به دادگاه شکایت کرده بود . (رادیو فرانسه ۲۴/۴/۸۸)

۱۳۴ ـ همزمان با شروع نماز جمعه برقراری تماس با تلفنهای همراه منطقه منتهی به میدان انقلاب،ولیعصر، بلوار کشاورز،خیابان انقلاب، خیابان جمهوری و میدان فردوسی قطع شد . برای وصل سیستم پیامکها نیز به گفته مسئولین تا چند روز بعد از نماز جمعه باید صبر کرد . (ایلنا ۲۶/۴/۸۸ )

۱۳۵ ـ عبدالله نوری پس از حضور در نماز جمعه بعد از ۱۱ سال، توسط نیروهای امنیتی مورد تعرض و ضرب و شتم قرار گرفت .(امیر کبیر ۲۶/۴/۸۸)

۱۳۶ ـ حسین نیلچیان همسر صدر که در ۲۶ تیرماه توسط مامورین امنیتی بازداشت شده بود اعلام کرد طی تماس تلفنی از طرف دادگاه انقلاب تهران از وی خواسته اند برای آزادی شادی صدر به قید ضمانت به دادگاه مراجعه کند. اما دفتر قاضی حداد این خبر را تکذیب کرد . ( میدان زنان ۲۸/۴/۸۸ )

۱۳۷ ـ در پی انفجار انتحاری در آرامگاه خمینی نیروهای امنیتی عامل این عمل را یکی از شهروندان پل دختر لرستان دانستند و بعد از شناسایی وی تمامی خانواده وی را بازداشت کردند. از تعداد و نحوه برخورد با این خانواده اطلاع دقیقی در دست نیست . ( خبر گزاری هرانا ۲۸/۴/۸۸ )

۱۳۸ ـ آندر آس موز وکیل و از سیاستمداران حزب سوسیال دمکرات آلمان که برای بررسی وضعیت نا آرامی پس از انتخابات به ایران سفر کرده بود توسط نیروهای امنیتی به اتهام ارتباط با محمد مصطفایی وکیل ایرانی بازداشت شد. وی در زمان دستگیری مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پس از یک هفته بازجویی و نگهداری دریک سلول انفرادی از زندان آزاد و به آلمان بازگشت. لازم به ذکر است بازجویان وی در تلاش بودند که وی اعتراف کند در ارتباط با محمد مصطفایی در توطئه تحریک مردم دست داشته است . (دویچه وله ۲۹/۴/۸۸ )

۱۳۹ ـ سید حسن خمینی نوه خمینی که جهت حضور در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری احمدی نژاد تحت فشار قرار داشت ، ایران را به قصد یکی از کشورهای منطقه ترک کرد . ( سلام ۲۹/۴/۸۸ )

۱۴۰ ـ در پی اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری دستگیریهای گسترده ای در سطح استان و شهر اصفهان توسط نیروهای امنیتی صورت گرفته است. به دنبال این دستگیریها در بند” الف ـ ط” وزارت اطلاعات در زندان مرکزی اصفهان تعداد زیادی نوجوان ۱۵ ـ ۱۷ ساله وجود دارد که تحت شکنجه قراردارند . بر اثر این شکنجه ها یک نوجوان ۱۷ ساله دچار شکستگی از ناحیه فک شده است . خانواده این دستگیر شدگان تحت فشار بازجویان وزارت اطلاعات در اصفهان هستند که نباید نام و اطلاعات مربوط به فرزندشان در جای درز پیدا کند. تمامی دستگیر شدگان در زمان بازداشت به شدت مورد ضرب وشتم مامورین قرار گرفته اند . (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۹/۴/۸۸ )

فعالین سیاسی: تهدید و ارعاب
۱۴۱ ـ نیروهای امنیتی و انتظامی با احضار بعضی از کسبه در شهرهای مریوان ، سقز و مهاباد به آنها اعلام کردند که حق ندارند در روز دوشنبه ۲۲ تیر مغازه خود را تعطیل کنند . در صورت تخلف از این موضوع مغاره آنها از سوی نهاد های امنیتی تعطیل خواهد شد . لازم به توضیح است که هر سال در آستانه سالگرد ترور دکتر قاسملو در روز ۲۲ تیر مردم بعضی از شهرهای کردستان اقدام به یک اعتصاب عمومی میکنند. (خبرگزاری هرانا ۲۲/۴/۸۸ )

۱۴۲ ـ مسئولان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذر بایجان غربی در دیدارهای حضوری وتلفنی فعالان هنری آذربایجان غربی را مجبور به امضای نامه ای بر علیه اغتشاشات اخیر مینمایند. (ادوارنیوز ۴/۴/۸۸ )

فعالین سیاسی: ضرب و شتم
۱۴۳ ـ بدنبال حضور مهدی کروبی در مراسم نماز جمعه تهران نیروهای امنیتی لباس شخصی در مقابل دانشگاه تهران به وی حمله کردند و با فحاشی و الفاظ زنندهای او را مورد تعرض قرار دادند به طوریکه عمامه وی از سرش افتاد . حسین کروبی فرزند وی اعلام کرد هنگامی که پدر من در خیابانهای نزدیک به دانشگاه تهران به سمت این دانشگاه حرکت میکرد مردم بسیاری پشت سر او حرکت میکردند و با سردادن شعارهایی در حمایت از وی خواستار احقاق حقوقشان بودند که به ناگهان پلیس ضد شورش که در مقابل ایستاده بود اقدام به تیراندازی هوایی کردند که در این حال آقای کروبی به جمعیت اعلام کرد که بیش از این جلو نیایند . ( سحام نیوز ۲۶/۴/۸۸ )

جلوگیری از اجرای مراسم
۱۴۴ ـ دفتر رتباطات مردمی ستاد میر حسین موسوی طی نامه ای به وزارت کشور خواستار صدور مجوز تجمعی برای “پاسداشت یاد شهیدان روزهای گذشته و تاکید بر حقوق قانونی مردم” شده بود، که وزارت کشور طی نامه ای در پاسخ به این درخواست نوشته است: بررسی صدور مجوز برگزاری تجمع سراسری منوط به اعلام درخواست یک هفته پیش از برگزاری به صورت حضوری و با سپردن تعهداتی مقدور می باشد. (رادیو فردا ۵/۴/۸۸)

۱۴۵ ـ معاونت اجتماعی و فرهنگی نیروی انتظامی آذربایجان شرقی و سپاه پاسداران در طی اطلاعیه ای که در شهرهای اهر و کلبیر توزیع شده است، تردد مردم به منطقه قلعه بابک و منطقه کلپیر در روزهای ۱۱ و ۱۲ تیر، به علت برگزاری مانور نظامی ممنوع اعلام کردند. لازم به توضیح است که هر ساله در روز ۱۱ و ۱۲ تیر آذربایجانیها در سالروز تولد بابک خرمدین در قلعه بابک گرد هم می آیند و با اجرای مراسم یاد وی را گرامی می دارند.
(ساوالان سسی ۱۴/۴/۸۸)

۱۴۶ ـ به دنبال فراخوان مادران عزادار مبنی بر تجمع در پارک لاله ،پارک اندیشه و پارک ملت مامورین انتظامی و امنیتی با حضور در محوطه پارکها با ضرب و شتم و فحاشی به جوانان حاضر در پارک اقدام به تخلیه آن پارک ها کردند و تنها به افراد بالای ۴۰ سال اجازه ورود به محوطه پارک را میدادند. (فعالین حقوق بشر در ایران ۱۴/۴/۸۸ )

حمله به تجمعات اعتراضی توسط نیروهای امنیتی و انتظامی
۱۴۷ ـ نیروهای انتظامی و امنیتی مردم معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را که در میدان بهارستان در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زده اند با تیراندازی و پرتاب گاز اشگ آور مورد حمله قرار دادند. دها نفر بازداشت و زخمی شدند. یک دختر ۱۹ ساله از ناحیه گلو مورد اصابت گلوله قرار گرفت.
( فعالان حقوق بشر در ایران ۳/۴/۸۸ )

۱۴۸ ـ تجمع ۳۰۰۰ نفری مردم تهران در مسجد قبا برای بزرگداشت کشته شدگان حادثه هفتم تیر مورد حمله پلیس ضد شورش قرار گرفت. این تجمع که به دعوت نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری برگزار شده بود، با پرتاب گاز اشک آور توسط نیروهای امنیتی و انتظامی به خشونت کشیده شد.
(رادیو فردا ۷/۴/۸۸)

تخریب اموال عمومی توسط نیروی های امنیتی
۱۴۹ ـ در طی راهپیمایی و تظاهرات اعتراضی بعد از انتخابات ریاست جمهوری نیروهای بسیجی و امنیتی با حمله به منازل کسانی که به معترضین مجروح و یا در حال فرار در منزل خود پناه داده اند حمله کردند و با تخریب شیشه های منازل خسارت به اتومبیل ها ی شخصی باعث ایجاد رعب وحشت میشوند . نیروهای امنیتی شب ها درب خانه مردم را زده خواهان این هستند که از دادن شعار دست بردارند و همچنین با حمله به خانه مردم اقدام به جمع آوری بشقاب های گیرنده و ماهواره از منازل مسکونی کردند .(رادیو زمانه ۵/۴/۸۸ )

فعالین سیاسی: تجمعات اعتراضی
۱۵۰ ـ حدود ۲۰۰ نفر از اعضاء هیات علمی و پزشکان ودندانپزشکان دانشگاه علوم پزشکی تهران در محوطه بیمارستان شریعتی تجمع کرده و نسبت به دستگیریها و سرکوب مردم توسط نهادهای امنیتی اعتراض کردند و خواستار بررسی انتخابات ریاست جمهوری توسط یک هیئت بی طرف و با اختیار کافی شدند .(نوروز ۲۲/۴/۸۸ )

فعالین سیاسی: ممنوع التصویر
۱۵۱ ـ سید جوادهاشمی ، ساعد باقری و عبدالجبار کاکایی از چهرههای ادبی و هنری ایران به دلیل حمایت از میرحسین موسوی در جریان انتخابات توسط مدیران صدا و سیمای جمهوری اسلامی از لیست میهمانان یک برنامه حذف شدند . (امروز ۱۴/۴/۸۸)

۱۵۲ ـ به دستور مقامات امنیتی و مدیران صدا و سیما در یک لیست ۱۲۰۰ نفره از هنرمندان ، شخصیتهای فرهنگی و سیاسی ممنوع المصاحبه و ممنوع التصویر شدند. ( اعتماد ۲۳/۴/۸۸ )

فعالین سیاسی: اخراج از کار
۱۵۳ ـ فاطمه راکعی و عبدالله ناصری از استادان دانشگاه الزهرا به دلیل انتقادات خود از دولت احمدی نژاد در پی انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری از کار خود برکنار و مجبور به بازنشستگی زودهنگام شدند . لازم به ذکر است، قرار است ۲۰۰ نفر از کارمندان وزارت امور خارجه بزودی از کار خود اخراج شوند . (موج سبز آزادی ۲۶/۴/۸۸)

فعالین: بازداشت ها
۱۵۴ ـ صادق نوروزی دکتر غلامرضا ظریفیان و دکتر علی اصغر خدا یاری از رهبران سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جبهه مشارکت ایران و از فعالین ستاد میر حسین موسوی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند .
(امروز ۱/۴/۸۸)
۱۵۵ ـ در پی تظاهرات روز شنبه ۳۱ خرداد ۱۲ نفر به اتهام آتش زدن مسجد لولاگر توسط نیروی امنیتی بازداشت شدند. همچنین ۴۵۷ نفر در طی در گیریها و تظاهرات های مختلف در این روز دستگیر شدند.( ایلنا ۱/۴/۸۸)

۱۵۶ ـ حسین رئیسیان ،فضلی ، درویش ، ایمانی و البرزی از اساتید دانشگاه بین المللی خمینی در شهر قزوین توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند . لازم به ذکر است این افراد از فعالین ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی در قزوین بودند . (امیر کبیر ۱/۴/۸۸)

۱۵۷ ـ محمد جعفر زرین از فعالان مدنی شهر یاسوج پس از شرکت در تظاهرات اعتراض آمیز روز ۳۰ خرداد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد . (فعالان حقوق بشر در ایران ۲/۴/۸۸)

۱۵۸ ـ انجمن مستند سازان سینمای ایران طی اطلاعیه ای اعلام کرد دو تن از اعضای این انجمن در اعتراضات اخیر به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند .(بی بی سی ۳/۴/۸۸)

۱۵۹ ـ غلام حسین اسماعیلی دادستان مشهد اعلام کرد در خصوص نا آرامی های اخیر ۳ نفر در بازداشت هستند که یکنفر از آنها به زودی آزاد می شود . وی افزود در نا آرامی های اخیر در مشهد دور کردن مردم از محل تجمع و سپس رها سازی مد نظر بوده است که به هیچ وجه به معنای بازداشت نیست .(ایسنا ۳/۴/۸۸)

۱۶۰ ـ حجت الاسلام جهانگیر محمودی از روحانیون هوادار میر حسین موسوی به اتهام تحریک مردم برای اغتشاش و تبلیغ علیه نظام توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در دادگاه ویژه روحانیت مورد بازجویی قرار گرفت وی پس از چند روز با قرار وثیقه آزاد شد. (۳/۴/۸۸ فعالان حقوق بشر در ایران)

۱۶۱ ـ محمد جواد حشمتی رئیس کل دادگستری گیلان اعلام کردند در طی نا آرامی ها و تظاهرات هفته گذشته در شهر رشت ۱۰۰ نفر بازداشت شده اند که در حال حاضر تنها ۱۳ نفر در بازداشت به سر میبرند. (کیهان ۳/۴/۸۸)

۱۶۲ ـ دو نفر به اتهام ضرب و شتم یک بسیجی در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری توسط مامورین وزارت اطلاعات بازداشت شدند. (ایلنا ۳/۴/۸۸)

۱۶۳ ـ دکتر قربان بهزادیان نژاد رئیس ستاد میرحسین موسوی همراه ۷۵ تن از استادان عضو انجمن اسلامی مدرسان دانشگاه بعد از دیدار با میرحسین موسوی توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید. (رادیو دویچه وله ۴/۴/۸۸) وی پس از یک هفته از زندان آزادشد .( امیر کبیر۷/۴/۸۸)

۱۶۴ ـ هاشم خواستار عضو کانون صنفی معلمان ایران و از فعالین سیاسی در پارک ملت شهر مشهد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل گردید . (امیرکبیر ۴/۴/۸۸)

۱۶۵ ـ هفتاد نفر از اساتید عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاههای کشور پس از دیدار با میرحسین موسوی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند این افراد پس بازجویی همگی آزاد شدند .( پارلمان نیوز ۴/۴/۸۸)

۱۶۶ ـ علی بیکس دانشجوی دکترای تاریخ و از فعالان مدنی آذربایجانی توسط مامورین وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد .(ساوالان سسی ۶/۴/۸۸)

۱۶۷ ـ احمد رضایی، اصغر بازرگان ، جلال بهرامی و صادق رسولی از فعالین سیاسی زنجان توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند.(ساوالان سسی ۶/۴/۸۸ )

۱۶۸ ـ اکبر آقایی ۲۷ ساله علی عقیلی ۱۸ ساله و محمود عسگری ۳۰ ساله توسط نیروهای امنیتی به ترتیب در خیانان آزادی میدان ونک و میدان بهارستان بازداشت شدند . (فعالان حقوق بشر درایران ۷/۴/۸۸)

۱۶۹ ـ بیش از ۲۰ نفر از زنانی که به دعوت مادران عزادار در اعتراض به بازداشت های اخیر و خشونت های اعمال شده علیه معترضان در پارک لاله تهران گرد هم آمده بودند از سوی نیروی انتظامی دستگیر شده اند. تعدادی از این زنان به بازداشتگاه شاپور منتقل شدند .( رادیو زمانه ۷/۴/۸۸)

۱۷۰ ـ سردار اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد: در اعتراضات پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ۱۰۳۲ نفر بازداشت شده اند که پس از تشکیل پرونده و تحویل به دادسرا بسیاری از آنها آزاد شدند. (ایلنا ۱۰/۴/۸۸)

۱۷۱ ـ هما روستا و مهتاب نصیرپور از هنرمندان سینما و تئاتر که در جریان انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری از میرحسین موسوی حمایت کرده بودند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (وبلاگ موج آزادی ۶/۴/۸۸)

۱۷۲ ـ میر عباس صوفیونه رئیس پلیس امنیت عمومی استان اصفهان اعلام کرد یک گروه رپ که قصد راه اندازی یک کنسرت در یکی از پارکهای شهر اصفهان را داشتند به اتهام تشویق جوانان به موارد غیر اخلاقی و انحرافی، توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند .(کیهان ۱۲/۴/۸۸)

۱۷۳ ـ مجتبی موسوی از اعضا جبهه ملی ایران توسط مامورین امنیتی درشهر اهواز بازداشت شد.
(کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۳/۴/۸۸)

۱۷۴ ـ جلال محمد لو از اعضای شاخه جوانان جبهه مشارکت ایران اسلامی و عضو شورای منطقه تهران این حزب توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد (نوروز ۱۴/۴/۸۸)

۱۷۵ ـ هوشیار احمدی ، سیروان احمدی، جهانبخش احمدی ، بهمن سعیدی از اهالی روستای نگل از توابع شهرستان مریوان ۳ ماه پیش به اتهام همکاری و تبلیغ علیه نظام به نفع اپوزیسیون بازداشت و در حال حاضر بلا تکلیف در زندان سنندج بسر میبرند . ( آژانس خبری موکریان ۱۵/۴/۸۸)

۱۷۶ ـ ماموران امنیتی با حضور در موسسه حقوقی راد محمد علی دادخواه وکیل دادگستری و از اعضا کانون مدافعان حقوق بشر ، ملیحه دادخواه ، سارا صباغیان ، بهاره دولو ، امید رئیسیان را بازداشت کرده و این دفتر را پلمپ نمودند. لازم به توضیح است تمامی افراد بازداشت شده بجز آقای دادخواه پس از چند ساعت آزاد شدند و ماموران محمد علی دادخواه را به مکانی نامعلوم منتقل کردند.(تغییر برای برابری ۱۷/۴/۸۸)

۱۷۷ ـ همزمان با دهمین سالگرد ۱۸ تیر تجمعات اعتراضی در نقاط مختلف تهران برگزار شد که نیروهای امنیتی و انتظامی با استفاده از باتوم، گاز اشک آور و گاز فلفل به مردم حمله کردند که تعداد زیادی مجروح و تعدادی دستگیر شدند. تنها در میدان انقلاب تهران ۱۶ نفر توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند .
(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۸/۴/۸۸)

۱۷۸ ـ دکتر کیان تاج بخش از فعالین سیاسی ، توسط مامورین امنیتی در منزل مسکونی خود در تهران بازداشت شد .(کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران ۱۹/۴/۸۸)

۱۷۹ ـ نیما کوکلانی خواننده رپ معروف به نیما کوکول در جریان تظاهرات دهمین سالگرد ۱۸ تیر در میدان انقلاب توسط مامورین انتظامی و امنیتی بازداشت شد . (گویا نیوز۱۹/۴/۸۸ )

۱۸۰ ـ در پی تظاهرات اعتراضی به مناسبت دهمین سالگرد وقایع ۱۸ تیر ۸۷، ۱۵۰ نفر از تظاهرات کنندگان توسط نیروهای انتظامی و امنیتی بازداشت شدند. مسئولین زندان اوین به خانواده دستگیر شدگان اعلام کردند با همراه داشتن سند به دادگاه انقلاب مراجعه کنند تا با قرار دادن وثیقه افراد بازداشت شده آزاد شوند .
( فعالان حقوق بشر در ایران ۱۹/۴/۸۸)

۱۸۱ ـ عباس میرزا ابوطالبی قائم مقام حزب همبستگی و رئیس دوره ای جبهه اصلاحات توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد . ( نوروز ۱۹/۴/۸۸)

۱۸۲ ـ سعید متین پور روزنامه نگار وفعال حقوق بشر آذربایجان که از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به هشت سال حبس تعزیری محوم گردیده بود جهت گزراندن دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل گردید.(ساوالان سسی ۲۰/۴/۸۸ )

۱۸۳ ـ محسن حجاریان ، پسر سعید حجاریان توسط مامورین امنیتی در منزلش بازداشت وپس از چند ساعت بازجویی آزاد گردید (نوروز ۲۱/۴/۸۸ )

۱۸۴ ـ مدیر اطلاعات استان قزوین اعلام کرد هفت نفر به اتهام اغتشاش و ایجاد نا آرامی در شهرهای قزوین و تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین علی افتخاری معاون دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین در ارتباط با دستگیریها اعلام کرد این افراد که در رده سنی جوانان هستند از طریق ارتباط خانوادگی با مجاهدین مستقر در عراق ارتباطات قابل توجهی داشتند .(بی بی سی ۲۱/۴/۸۸)

۱۸۵ ـ شیلا نجفی دانشجوی اخراجی ، شاعر و از فعالین چپ در شهر آمل در روز ۷ تیر توسط مامورین امنیتی بازداشت و تاکنون اطلاعی از مکان و نحوه نگهداری وی در دسترس نیست (هرانا ۲۱/۴/۸۸)

۱۸۶ ـ سرور رحیمی از اعضای جنبش مسلمانان مبارز در روز اول تیر ماه در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست . ( هرانا ۲۲/۴/۸۸)

۱۸۷ ـ علی رضا باقری دانشجوی اخراجی سال ۷۹ دانشگاه ابهر توسط نیروهای امنیتی در منزل مسکونی خود در گوهردشت کرج بازداشت شد . (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۳/۴/۸۸)

۱۸۸ ـ یک سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد: یک زن ایرانی ـ فرانسوی که در بخش فرهنگی سفارت فرانسه در تهران کار میکند در منزل خود توسط مامورین امنیتی بازداشت شد. ماموران کامپیوتر و لوازم شخصی او را ضبط کرده اند . (هرانا ۲۴/۴/۸۸ )

۱۸۹ ـ همسر سعید حجاریان به اتهام ارتباط با نفاق جدید و محسن حجاریان فرزند وی توسط نیروهای امنیتی بازداشت وپس از بازجویی همسر وی آزاد میشود ولی از وضعیت فرزند سعید حجاریان خبری در دست نیست . (اخبار روز ۲۵/۴/۸۸)

۱۹۰ ـ اساتید دانشگاه تهران پس از حمله نیروهای لباس شخصی به خوابگاه دانشجویان در شامگاه ۲۵ خرداد و ضرب وشتم و بازداشت دانشجویان و تخریب کوی دانشگاه تهران دست به تحصن در مسجد این دانشگاه زدند که به مدت سه روز ادامه داشت . در جریان این تحصن ، حسین خالصی یکی از استادان دانشگاه تهران پس از سخنرانی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. همچنین دکتر حسین علی عرب رئیس فارماکولوژی دانشکده دامپزشکی ، دکتر علی اصغر خدایاری استاد یار گروه معدن دانشکده فنی ، دکتر داود سلیمانی استادیار دانشکده الهیات و دکتر علی محقر دانشیار دانشکده مدیریت در اواخر خرداد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. از این میان تنها دکتر علی محقر آزاد شده است . (امیر کبیر ۲۵/۴/۸۸)

۱۹۱ ـ رئوف طاهری ، احمد مدادی و رضا عباسی از فعالان سیاسی زنجان پیش از حضور در مراسم دعا که جهت آزادی سعید متین پور فعال حقوق بشر و روزنامه نگار آذربایجانی قرار بود در منزل پدری وی برگزار شود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند . (ساوالان سسی ۲۵/۴/۸۸)

۱۹۲ ـ امیر حسین فتوچی و مهدی شیرازی به همراه ۶ نفر دیگر در روز شنیه ۲۵ خرداد ماه توسط مامورین امنیتی در تهران بازداشت شدند . از محل نگهداری این افراد اطلاعی در دست نیست.
(کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۶/۴/۸۸)

۱۹۳ ـ ابراهیم ، رزگار صالح زاده ، رمضان جنوک ، عبدالله خندان رو ، هژار عزیزی ، سلیم عبدالله نژاد و امید ایراندوست از مغازه داران بازار (دره) مرگه ور از توابع ارومیه به علت تعطیل کردن مغازهای خود در روز ۲۲ تیرماه از سوی مامورین امنیتی بازداشت شدند. (کوردستان مید یا ۲۷/۴/۸۸ )

۱۹۴ ـ حسن شیخ آقایی کاریکاتوریست ، کریم صوفی مولودی نویسنده و رئیس مجمع امور صنفی ، طاهر فرامرزی مسئول لوازم یدکی ماشین آلات، سلیمان پرویز خانی مغازه دار ، جعفر وهاب پور رئیس هیئت امنا شهرک صنفی کاوه و حسن آتش پوش بازاری در مهاباد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (آژانس خبری موکریان ۲۸/۴/۸۸ )

۱۹۵ ـ نیروی انتظامی طی اطلاعیه ای اعلام کرد در پی تظاهرات و اعتراضات بعد از نماز جمعه ۴۰ نفر توسط مامورین نیرو بازداشت شدند . ( آفتاب ۲۸/۴/۸۸ )

۱۹۶ ـ حسن صالح زاده معلم و عضو انجمن صنفی کردستان پس از مراجعه به ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سقز بازداشت شد .(شهریار ایازی ۲۸/۴/۸۸ )

۱۹۷ ـ عبدالرحمن سیدی ،کریم منده ، باقی خاتمی ، شم ، ایازی، عثمان گلاوی و خدر جوانبخش از بازاریان شهر مهاباد به اتهام تعطیلی مغازه خود در ۲۲ تیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
(آژانس خبری موکریان ۲۹/۴/۸۸ )

۱۹۸ ـ در پی دعوت جبهه ملی ایران برای تجمع در میدان هفت تیر تهران به مناسبت گرامیداشت شهدای ۳۰ تیر نیروهای انتظامی و امنیتی موجود در میدان و خیابانهای اطراف به اجتماع کنندگان حمله و آنها را مورد ضرب وشتم قرار دادند . دست کم در این اجتماع ۲۰ نفر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند .(رادیو فردا ۳۰/۴/۸۸)

۱۹۹ ـ شاپور کاظمی ، برادر زهرا رهنورد (همسر میر حسین موسوی ) چند روز بعد از انتخابات توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. (موج سبز آزادی ۳۰/۴/۸۸ )

۲۰۰ ـ محمد گلاوی ، حسن آتش پور ، جعفر وهاب پور ، طاهر فرامرزی ، کریم صوفی مولودی، که در پی تعطیلی مغازه ها و بازار مهاباد در ۲۲ تیر ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند به زندان عمومی شهر مهاباد منتقل شدند . ( موکریان نیوز ۳۰/۴/۸۸ )

۲۰۱ ـ اصغر فتی پور ، حسین عزت زاده ، ناصر کمیلیان ، حسن ریاحی ، علی قادری ، محمد علی رباطی ، حسین مجتهدی از اعضای جبهه ملی در تجمع میدان هفت تیر و حضور در محوطه شهدای ۳۰ تیر در ابن بابویه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند .( جبهه ملی ایران /رادیو زمانه /رادیوفردا ۳۰/۴/۸۸ )

فعالین سیاسی :احضار به دادگاه و یا نهاد های امنیتی
۲۰۲ ـ جواد وفایی، معصومه چراغی و پیمان زیرکی سه تن از اعضای شورای مرکزی حزب جامعه مدنی استان همدان به اتهام تشویش اذهان عمومی، زیر سوال بردن مشروعیت نظام جمهوری اسلامی و دعوت مردم به تحصن و اعتراض جهت بازخویی به معاونت دادستانی همدان احضار شدند و پس از انجام مراحل بازجویی با سپردن وثیقه آزاد شدند .(امیر کبیر۱۱/۴/۸۸)

۲۰۳ ـ مامورین امنیتی استان خوزستان با مراجعه به منزل امیر رضا امیر بختیار قصد بازداشت وی را داشتند که به دلیل عدم حضور او موفق نشدند و اقدام به احضار تلفنی نمودند.(کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۳/۴/۸۸)

۲۰۴ ـ فعالین سیاسی استان یزد که برخی از آنها از اعضای ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی بوده اند پس از انتخابات ریاست جمهوری به ستاد خبری اداره اطلاعات و یا نیروی انتظامی احضار شدند. این افراد به اتهام توهین به رهبر و ریاست جمهوری مورد بازجویی قرار گرفتند . (موج سبز آزادی ۲۹/۴/۸۸)

۲۰۵ ـ رضا جلالی استاد علوم سیاسی از سوی شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گرگان به اتهام توهین،نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی احضار شد . وی رئیس ستاد ائتلاف مردمی مهندس میرحسین موسوی در استان گلستان بود . (فعالان حقوق بشر در ایران ۳۰/۴/۸۸)

فعالین سیاسی: محاکمات
۲۰۶ ـ مهسا نادری دانشجو ۱۹ ساله رشته اقتصاد دانشگاه مفید شهرستان قم به اتهام شرکت در مراسم خاوران محاربه و تبلیغ علیه نظام درشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه ای معروف به ناصریان محاکمه شد . در زمان محاکمه ناصریان با فریاد خطاب به مهسا نادری میگفت: تو محارب هستی ،اینها را باید بکشیم نباید کسی از آنها زنده بماند. وی درضمن با تهدید به بازداشت خانم ستوده وکیل مهسا نادری مانع از انجام وظیفه او شد.(فعالین حقوق بشر در ایران ۲۳/۴/۸۸)

فعالین سیاسی : احکام صادر شده توسط دادگاهها
۲۰۷ ـ سهیب صادقی ، شاهین رستمی و ایوب نظری که چندی پیش توسط نیروهای امنیتی در شهر پاوه بازداشت شده بودند هر کدام به ۸ ماه زندان تعزیری محکوم شدند .( خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان ۱۲/۴/۸۸)

۲۰۸ ـ شمس الله شادی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با احزاب کرد از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ۲ سال زندان که نیمی از آن تعزیری و یک سال دیگر تعلیقی ـ به مدت ۵ سال ـ محکوم شد .(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان۱۵/۴/۸۸)

۲۰۹ ـ ساسان بابایی معلم کامیارانی که از سه سال پیش به اتهام علیه نظام و ارتباط با احزاب کردی در زندان سنندج به سر میبرد در تازه ترین پرونده خود به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابایی به یک سال حبس تعزیری محکوم شد . این درحالی است که پرونده مربوط به زمانی است که وی در زندان بوده است . ( دیده بان حقوق بشر ردستان ۱۵/۴/۸۸ )

۲۱۰ ـ محسن نامجو خواننده ایرانی مقیم آلمان به شکایت عباس سلیمی به اتهام اجرای تمسخر آمیز آیات قرآن و بی حرمتی به کتاب مقدس مسلمانان از سوی دادگاه کیفری به ۵ سال زندان محکوم شد .
(خبر گزاری قرآنی ایران – ایکنا ۲۲/۴/۸۸)

۲۱۱ ـ شاکر بگی از اتباع کردستان ترکیه به اتهام عضویت در یک حزب مخالف از سوی دادگاه انقلاب و تجدید نظر کردستان به ۳۰ سال حبس و تبعید محکوم شد . وی از دو سال پیش بازداشت و در زندان سنندج به سر میبرد . (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۳۱/۴/۸۸)

فعالین سیاسی : آزادی با قرار وثیقه
۲۱۲ ـ علی فیضی فعال فرهنگی آذربایجانی در مشکین شهر پس از ۲۳ روز بازداشت با قید وثیقه آزاد شد.
(ساوالان سسی ۱۶/۴/۸۸)

۲۱۳ ـ ایلقاز موزون زاده پس از ۲۳ روز بازداشت ، منصور سیفی و فروردین نوبخت پس از ۳۸ روز بازداشت با قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی از زندان اردبیل آزاد شدند . این افراد از فعالین مدنی آذر بایجان هستند که به اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت شده اند .(ساوالان سسی ۲۱/۴/۸۸)

۲۱۴ ـ حسین رسام ، تحلیل گر سیاسی سفارت بریتانیا در تهران که چندی پیش به همراه هشت تن از کارمندان ایرانی این سفارتخانه بازداشت شده بود با صدور قرار وثیقه یک میلیارد ریال از زندان آزاد شد.
( رادیو فرانسه ۲۸/۴/۸۸ )

۲۱۵ ـ هادی ارمغان ، وکیل مدافع ، مهدی خزعلی اعلام کرد مهدی خزعلی که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی پس از احضار به دادسرای روحانیت در ۷/۴/۸۸ بازداشت شده بود با صدور قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد . (ایلنا ۳۰/۴/۸۸ )

قتل مردم توسط نیروهای انتظامی
۲۱۶ ـ بهمن جنابی ۲۰ ساله شاغل در مغازه نصب و تعمیرات شوفاژ و اشکان سهرابی ۱۸ ساله دانش آموز به ضرب گلوله ماموران امنیتی لباس شخصی در جریان اعتراضات مردم به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در تهران کشته شدند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲/۴/۸۸)

۲۱۷ ـ ابراهیم رجب پور که در پی اعتراضات بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری همسر و دخترش به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شده بودند در طی مصاحبه ای اعلام کرد همسر و دختر من از مدتها پیش در مهدکودک آوای باران مشغول کار بودند . که روز حادثه هردوی آنها پشت پنجره روبروی ساختمان بسیج بر اثر اصابت گلوله به کمر و گلو در همان لحظه اصابت کشته شدند . لازم به یادآوری است در پی راهپیمایی اعتراضی مردم در میدان آزادی نیروهای بسیجی پایگاه گردان ۱۱۷ عاشورا وابسته به نیروهای مقاومت ویژه بسیج از بالای ساختمان به سوی مردم معترض تیراندازی میکردند .(روز ۳/۴/۸۸)

۲۱۸ ـ به گفته یک مقام آگاه در درگیریهای اطراف مسجد لولاگر واقع در خیابان آذربایجان تعدادی مصدوم به بیمارستان لولاگر منتقل شدند که از این تعداد ۶ نفر جان باختند . (ایران ۴/۴/۸۸)

۲۱۹ ـ الهام سهرابی خواهر اشکان سهرابی جوان ۱۸ ساله ای که بر اثر گلوله از سوی نیروی انتظامی به قتل رسیده بود طی مصاحبه ای اعلام کرد اشکان بلافاصله پس از برخورد سه گلوله به سینه اش کشته میشود و مردم شرکت کننده در تظاهرات اعتراضی مسلح نبودند .(روز ۹/۴/۸۸ )

۲۲۰ ـ به دنبال قتل یکی از جوانان شرکت کننده در اعتراضات دهمین دوره ریاست جمهوری در بازداشتگاه پلیس شاهرود، فرماندهی انتظامی شهرستان شاهرود طی اطلاعیه اعلام کرد: با توجه به شواهد و قرائن موجود علت مرگ همانطور که اعلام شده بود خودکشی از طریق حلق آویز کردن می باشد و هرگونه ضرب و شتم از سوی ماموران کلانتری قویا تکذیب می شود. البته یادآوری این مطلب ضروری است که بنابر اظهارات مسئولان انتظامی شهرستان و شاهدان محلی، متوفی قبل از دلالت به کلانتری در صحنه اول درگیری در خیابان شهید صدوقی از سوی افرادی غیر از ماموران پلیس مورد ضرب و شتم قرار گرفته چنان که آثار درگیری در ظاهر وی مانند پارگی لباس مشهود بوده است. (جمهوری ۱۴/۴/۸۸)

۲۲۱ ـ مهندس حمید مداح شورچه از اعضای فعال ستاد مرکزی میرحسین موسوی در مشهد که در جریان تحصن گروهی از اعضای این ستاد در صحن مسجد گوهرشاد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از آزادی به دلیل شدت جراحات وارده در اثر شکنجه در دوران بازداشت جان سپرد. پزشکی قانونی علت مرگ وی را خون ریزی مغزی اعلام کرده است. (نوروز ۱۵/۴/۸۸)

۲۲۲ ـ یعقوب براویه دانشجوی کارشناسی ارشد رشته نمایش در دانشکده هنر و معماری دانشکده تهران که روز چهارم تیر ماه توسط نیروهای بسیج از پشت بام مسجد لولاگر مورد اصابت گلوله از ناحیه سر قرار گرفت دچار مرگ مغزی شد و پس از چند روز جان خود را از دست داد..(نوروز ۲۲/۴/۸۸ )

۲۲۳ ـ مادر یکی از مفقود شدگان که نخواست نامش فاش شود اعلام کرد به سردخانه ای در جنوب غربی تهران که مخصوص نگهداری میوه و محصولات لبنی بوده است برده شده و آلبومی از تصویر کشته شدگان در اختیارش گذاشته شده تا جنازه فرزندش را شناسایی کند که دیدن تصاویر کشته شدگان نیم ساعت به طول انجامیده. وی افزود در زمان خروج از این سردخانه پیکر صدها شهید را دیده است که در آنجا روی هم گذاشته شده بود .
( نوروز ۲۳/۴/۸۸ )

۲۲۴ ـ صالح رحیمی ساکن بخش نودشه از توابع پاوه در حین حمل بار در منطقه مرزی به ضرب گلوله نیروهای انتظامی به قتل رسید .( فعالان حقوق بشر در ایران ۲۳/۴/۸۸)

۲۲۵ ـ ترانه موسوی یکی از افرادی که در مسجد قبا در هفتم تیرماه دستگیر شده بود جسد سوخته شده است در اطراف قزوین پیدا و به خانواده اش تحویل داده شد . به گفته شاهدان عینی ترانه موسوی به همراه دیگر دستگیر شدگان به ساختمانی در حوالی حسینیه ارشاد منتقل میشود و ساعت ۳۰-۲۲ بجز ترانه تمامی دستگیر شدگان به کلانتری نو بنیاد تحویل داده میشوند. پس از یک هفته فردی ناشناس به خانواده ترانه موسوی اطلاع میدهد دخترشان بر اثر پارگی مقعد ورحم به بیمارستان خمینی کرج منتقل شده است. در پی مراجعه خانواده وی اثری از ترانه در بیمارستان پیدا نمیکنند ولی یکی از پرستاران بر اساس مشخصات ظاهری موهای بافته شده افریقایی، وی را شناسایی میکند .( بلاگ زیرزمین ، پیک ایران ۲۳/۲۴/۲۵/۴/۸۸)

۲۲۶ ـ یکی از افراد بازداشت شده در روز ۱۸ تیر ماه که به کمپ کهریزک منتقل شده بود بر اثر بیماری تنفسی شدید پس از چند روز به بیمارستان منتقل می شود که به دلیل ضعف جسمانی در بیمارستان جان خود را از دست داد .(امیر کبیر ۲۶/۴/۸۸)

۲۲۷ ـ محمد کامرانی ۱۸ ساله که در روز ۱۸ تیر در میدان ولیعصر توسط مامورین امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه کهریزک منتقل شده بود درروز ۲۴ تیر به زندان اوین و از آنجا به بیمارستان لقمان منتقل گردید که به علت شدت جراحات وارده در بیمارستان جان خود را از دست داد. ( موج آزادی ۲۸/۴/۸۸ )

زندانیان سیاسی : اخبار
۲۲۸ ـ حشمت الله طبرزادی طی اطلاعیه ای نسبت به وضعیت جسمانی بهروز جاوید تهرانی تنها بازمانده حوادث ۱۸ تیر ۷۸ ، ابرازنگرانی کرد. بنابر این اطلاعیه فلاح رئیس دفتر معاونت امنیت به آقای اولیایی وکیل بهروز جاوید تهرانی گفته است قرار است به دیدن مرده بروی ؟ او مدت هاست در زندان است و جزء مرده ها به حساب می آید. همچنین خواهر جاوید تهرانی در تماس تلفنی با طبرزدی به وی اطلاع داده است، که جاوید مدت هاست که در سلول انفرادی نگهداری میشود .(اخبار روز ۲۱/۴/۸۸ )

زندانیان سیاسی : محاکمه مجدد
۲۲۹ ـ محمد صدیق کبودوند که به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی به ۱۱ سال زندان محکوم شده است، در شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق تهیه و توزیع جزوات مربوط به زنان کرد به طور مجدد محاکمه شد . ( سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۹/۴/۸۸ )

زندانیان سیاسی : تجمع خانواده زندانیان سیاسی
۲۳۰ ـ تعداد زیادی از خانواده های دستگیر شدگان اعتراضات اخیر، در مقابل زندان اوین و دادگاه انقلاب تجمع کردند و خواستار مطلع شدن از وضعیت و شرایط عزیزان خود شدند. مسئولین دادگاه انقلاب و زندان اوین از دادن هرگونه خبری از وضعیت و شرایط دستگیرشدگان خودداری می کنند. این تجمعات هرروز ساعت ۸ صبح تا ۱۵ بعدازظهر در مقابل این دو مرکز صورت می گیرد. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۵/۴/۸۸)

زندانیان سیاسی :اعتصاب غذا
۲۳۱ ـ محسن برزگر از دانشجویان زندانی دانشگاه نوشیروانی بابل به همراه یک نفر دیگر در اعتراض به برخوردهای وحشیانه و نگهداری در شرایط غیرانسانی اقدام به اعتصاب غذا نموده اند، ولی بازجویان وزارت اطلاعات بجای رسیدگی به وضعیتشان آنها را به سلول انفرادی منتقل کردند. (فعالان حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۷/۴/۸۸)

زندانیان سیاسی : جلوگیری از ملاقات
۲۳۲ ـ قاضی هاشم زاده بازپرس شعبه چهارم دادسرای عمومی و انقلاب تبریز از ملاقات سیما دیدار، وبلاگ نویس و علیرضا فرشی ، مدرس دانشگاه و سر دبیر نشریه دانشجویی یول دانشگاه تهران با خانواده و عباس جمالی وکیل این دو نفر جلوگیری بعمل آورد. (ساوالان سسی۹/۴/۸۸)

زندانیان سیاسی: انتقال به بیمارستان
۲۳۳ ـ سعیدحجاریان عضوشورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی که بعد از انتخابات بازداشت شده بود پس از آنکه دچار حمله عصبی شد از زندان اوین به بیمارستان منتقل شد. لازم به ذکر است به دنبال ترور سعید حجاریان در ۱۰ سال پیش وی نیازمند به مراقبتهای ویژه میباشد . (نوروز ۱۴/۴/۸۸ )

۲۳۴ ـ محسن امین زاده عضو مؤسس جبهه مشارکت ایران اسلامی و معاون وزیر امورخارجه در دولت محمد خاتمی که در پی اعتراضات دهمین دوره ریاست جمهوری بازداشت شده بود به دلیل شدت شکنجه های وارده، به بیمارستان سپاه منتقل شد. (موج آزادی ۱۵/۴/۸۸)

زندانیان سیاسی: انتقال و جابجایی در زندانها
۲۳۵ ـ بهنام شیخی و محمود اجاقلو از فعالین مدنی آذربایجانی در اسلام شهر،به گفته قاضی فلاح معاونت دادسرای امنیت تهران برای تحقیقات بیشتر به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. لازم به ذکر است این دو فعال مدنی در روز ۱۹ خرداد توسط مامورین امنیتی بازداشت شده بودند . (ساوالان ۲/۴/۸۸)

۲۳۶ ـ نقی احمدی آذر نویسنده و روزنامه نگار آذرباییجانی که در ۱۵ فروردین ۸۸ توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود پس از ۷۵ روز بازداشت در سلول انفرادی اداره اطلاعات تبریز به زندان این شهر منتقل شد .
(ساوالان سسی ۴/۴/۸۸)

۲۳۷ ـ زندانی سیاسی محمد نیکبخت که به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق ایران به هشت سال زندان محکوم شده است و در حال گذرانندن مدت محکومیت خود در زندان دستگرد اصفهان بود، چندی پیش به نقطه نامعلومی منتقل شد. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۵/۴/۸۸)

۲۳۸ ـ شیر کوه رحیمی و محی الدین آزادی که به اتهام جاسوسی و همکاری با احزاب کردی توسط اداره اطلاعات سقز در ۱۵/و ۲۸ اسفند ماه ۸۷ بازداشت شده بودند به اداره اطلاعات سنندج منتقل شدند .
(خبر گزاری دیده بان حقوق بشر کردستان ۱۲/۴/۸۸)
۲۳۹ ـ محمد اسماعیل زاده از دانشجویان زندانی دانشگاه پیام نور بابل، بدستور اکبرزاده معاون دادستان بابل به بند معتادین و افراد شرور منتقل شده است. وی تحت فشارها و اذیت و آزارهای پاسداران بند می باشد.
(فعالان حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۷/۴/۸۸)

۲۴۰ ـ رمضان سعیدی از فعالین سیاسی منطقه مرگور از توابع ارومیه که به اتهام همکاری با پژاک به هشت سال زندان محکوم شده بود به زندان اوین در تهران منتقل گردید. وی مدت چهار است که در زندان ارومیه بسر میبرد. (روژهه لات نیوز ۲۸/۴/۸۸)

۲۴۱ ـ امید سلیمی، خبرنگار عکاس که در ۲۴ خرداد توسط مامورین بازداشت شده بود از بند الف ـ ط وزارت اطلاعات زندان اصفهان به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید .(فعالین حقوق بشر در ایران ۲۹/۴/۸۸ )

زندانیان سیاسی : بلاتکلیف
۲۴۲ ـ عمر کریم شریف تبعهی کردستان عراق میباشد که ۹ سال پیش به اتهام ترور اسماعیل معظمی معاون اطلاعات مریوان و فرزندش توسط مقامات محلی در کردستان عراق بازداشت و به ایران تحویل داده شد. نامبرده بعد از حدود ۲۱ ماه بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج از سوی فاطمی قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم گردید. در همین زمان و از سوی دادگاه عمومی نیز به اتهام معاونت در قتل به ۱۵ سال حبس محکوم میشود. موارد زیر تکمیل کننده گزارش فوق میباشد:
۱. دیگر مظنون به ترور که با نامبرده به اعدام محکوم شد جمال محمد مراد بود که اینک آزاد میباشد.
۲. بعد از گذشت ۹ سال هنوز نامبرده بلاتکلیف است و ۱۹ ماه نیز از ۱۵ سال حکمی که از سوی دادگاه انقلاب به وی داده شده میگذرد اما با وجود اعتراض به حکم مذکور هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
۳. در حالی که خانوادهی مقتول از نامبرده شاکی نیستند و مرتباً عنوان نمودهاند که عمر کریم شریف قاتل فرزند آنان نمیباشد اما اصرار قاضی بر این مسئله جای تأمل دارد.
۴. عمر کریم شریف که یکی از پیشمرگان حزب سوسیالیست کردستان عراق میباشد به گواهی حزب مذکور در تاریخ ترور مقتولین در مرخصی بوده و این موضوع به کرات از سوی دبیرکل حزب (محمد حاجی محمود) در رسانهها اعلام گردیده است.
۵. پرونده با پیگیری نماینده حزب مذکور در ایران در جریان میباشد و درخواست رسیدگی و آزادی نامبرده بارها از سوی احزاب متحد کردستان (شهش بهرهی کوردستان) به مقامات ایرانی تحویل گردیده است.
۶. مکاتبه معاون رئیس قوه قضائیه به دادگستری استان مبنی بر دادگاهی و یا درخواست عفو از نکات جالب این پرونده است که خود میتواند دال بر بیگناهی نامبرده باشد.
(خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان ۲۰/۴/۸۸)

اقلیت های مذهبی: اخبار
۲۴۳ ـ دیان اعلایی نماینده جامعه بهایی در دفتر ژنو سازمان ملل متحد گفت که دادگاه هفت شهروند بهایی که قرار بود روز شنبه برگزار شود به تعویق افتاده است ولی مشخص نشده چه روزی این دادگاه برگزاری میشود . (رادیو فردا ۲۰/۴/۸۸)
اقلیتهای دینی: تهدید و ارعاب
۲۴۴ ـ در طی روزهای اخیر در منطقه مرودشت شیراز اطلاعیه هایی با استنادات مذهبی در خصوص ممنوعیت دادو ستد با بهائیان در میان اهالی این منطقه توزیع شده است. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۲/۴/۸۸)
اقلیت های دینی: بازرسی منازل
۲۴۵ ـ منازل آقای پرهام رنجبر ، عباس زارعی و بهرام زارعی از بهائیان شهر بوشهر توسط مامورین امنیتی مورد بازرسی و تفتیش قرار گرفت. مامورین به دلیل سفر آقای بهرام زارعی موفق به ورود به منزل ایشان نشدند.
(کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۹/۴/۸۸ )

اقلیتهای دینی ضرب و شتم
۲۴۶ ـ دکتر ایرج میدانی شهروند بهایی ساکن بندر عباس در محل کار خود توسط افراد ناشناس مورد ضرب و شتم و با چاقو مجروح گردید. به گفته وی ضاربین قصد دزدی نداشتند. با اینکه ایرج میدانی تمامی پول خود را به آنها میدهد آنها همچنان به مضروب کردن وی ادامه میدهند و ابایی از شناخته شدن نداشتند. آنها بدون ماسک و پنهان کاری واردمطب شده بودند. لازم به ذکر است دکتر میدانی به علت بهایی بودن در بین سالهای ۱۳۶۲ـ ۱۳۶۵ در زندان بوده است .( فعالان حقوق بشر در ایران ۲۴/۴/۸۸ )

اقلیت های دینی: حمله به اماکن
۲۴۷ ـ مغازه فیلتر فروشی آقای پیمان شامان و مغازه عینک سازی آقای اکبر پور حینی از شهروندان بهایی ساکن سمنان توسط مهاجمین ناشناس به آتش کشیده شدند .(مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ۱۲/۴/۸۸)

۲۴۸ ـ تعمیر گاه اتومبیل شیردل پیراسته یکی از شهروندان بهایی اهل سمنان توسط افراد نامعلومی به آتش کشیده شد. لازم به ذکر است علاوه بر تخریب قبرستان بهائیان در این شهر، آتش زدن اماکن کسب و حمله به منازل آنان چندی پیش تعدادی از ادارات دولتی در اقدامی عجیب فهرستی از بهائیان شاغل در سمنان را تکثیر و در تابلو اعلانات خود بدون توضیح خاصی در معرض دید عموم قرار دادند. (هرانا ۳۰/۴/۸۸ )

اقلیت های دینی: بازداشت ها
۲۴۹ ـ اسدالله جابری به همراه پسرش عماد جابری از بهائیان شهر بوشهر بعد از تفتیش محل کار و منازلشان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اداره اطلاعات شهر بوشهر منتقل شدند .( کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۹/۴/۸۸)

زنان: بازداشت
۲۵۰ ـ عاطفه نبوی از فعالین جنبش زنان در تهران به همراه تعدادی از دوستانش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند . ( فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۳/۴/۸۸ )

۲۵۱ ـ کاوه مظفری فعال جنبش حقوق زنان و عضو کمپین یک میلیون امضاء توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد . وی پیش تر نیز در روز جهانی کارگر بازداشت شده و به زندان اوین منتقل شده بود. او پس از ۵۴ روز با قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی در چهارم تیر ماه آزاد شده بود . (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۸/۴/۸۸)

۲۵۲ ـ شادی صدر وکیل وفعال حقوق زنان با رفتن به نماز جمعه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد . شبانه منزل و محل کار وی مورد تفتیش قرار گرفت . (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۶/ ۴/ ۸۸)

۲۵۳ ـ عاطفه نبوی از فعالین جنبش زنان در تهران به همراه تعدادی از دوستانش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند . ( فعالین حقوق بشر در ایران ۳/۴/۸۸ )

زنان احکام صادر شده
۲۵۴ ـ به حکم شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم نهایی پرونده پرستو الهیاری ، فعال کمپین یک میلیون امضاء که به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان محکوم شده بود این حکم را نقض کرده و به برائت وی رای داد.(تغییر برای برابری ۲۴/۴/۸۸)

کارگران: اخبار
۲۵۵ ـ ابراهیم سلطانی نسب مدیر کل بازرسی کار وزارت کار اعلام کرد طی دو ماهه نخست سال ۸۸ یک هزار و ۳۲۹ مورد حوادث ناشی از کار در بنگاههای تولیدی کشور رخ داده است .(ایلنا ۱/۴/۸۸)

کارگران: اعتصاب
۲۵۶ ـ کارگران کارخانه کشت و صنعت هفت تپه با تجمع در مقابل درب کارخانه، خواستار تعطیل شدن کار تا زمان مساعد شدن آب و هوای منطقه شدند. گرد و غبار تمامی خوزستان را دربر گرفته است که میزان غلظت آن به بیش از ۱۵ درصد از حد مجاز رسیده و شعاع دید را به کمتر از ۶۰ متر رسانده است. کارگران بعد از سه ساعت تجمع به کار خود بازگشتند. (خبرگزاری هرانا ۱۵/۴/۸۸)

کارگران: تجمع اعتراضی
۲۵۷ ـ کارگران اخراجی شرکت ندا به منظور دریافت مطالبات ۲ سال قبل خود در مقابل سازمان تبلیغات اسلامی در میدان فلسطین تهران تجمع کردند . در پی تغییر مدیریت انتشارات امیر کبیر ،شرکت ندا ، عامل توزیع کتابهای این موسسه منحل و تمامی ۴۰ کارگر این شرکت با ۴ تا ۱۵ سال سابقه از کار اخراج شدند . (ایلنا ۲۲/۴/۸۸)
کارگران: احضار به دادگاه و یا نهادهای امنیتی
۲۵۸ ـ رحیم سحاق از اعضای سندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، به اتهام ایجاد اعتشاش در کارخانه و تبلیغ علیه نظام، به شعبه دوم بازپرسی دادسرای شهرستان شوش احضار شد.
(فعالان حقوق بشر در ایران ۸/۴/۸۸)

کارگران: مرگ در حین کار
۲۵۹ ـ محمد گچی بوشهریان و جهانگیر پورکریمیان کارگران شرکت آلفای آبادان در اثر گازگرفتگی درون چاهی در منطقه ۷۰۰ دستگاه آبادان جان خود را از دست دادند. (ایلنا ۸/۴/۸۸)

قتل مشکوک
۲۶۰ ـ مهرداد حیدری روزنامه نگار خراسانی به دنبال انتقاد از عملکرد وزارت اطلاعات در کسب اطلاعات ساختگی در یک سر مقاله در روزنامه خراسان رضوی به طرز مشکوکی در مشهد به قتل رسید . (پیک ایران ۲۲/۴ ۸۸)

لغو مجازات سنگسار
۲۶۱ ـ آیت الله شاهرخی رئیس قضایی مجلس اعلام کرد: مجازات سنگسار با تایید بر رعایت مصلحت نظام از قانون مجازات اسلامی پیشنهاد شده است که حذف شود و کمیسیون فوق به این لایحه رای مثبت داده است . البته این لایحه پیشنهادی ابتدا باید در جلسه علنی مجلس و سپس برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شود . که با تایید این شورا به صورت قانون در آمده ولازم الاجرا میشود. (اعتماد ۲/۴/۸۸)

احکام صادر شده اعدام
۲۶۲ ـ نبی به اتهام قتل حبیب به حکم دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد .(اعتماد ۱/۴/۸۸)

۲۶۳ ـ رضا به اتهام حمل ۳۰۰ گرم کراک به داخل زندان به حکم شعبه اول دادگاه انقلاب کرج به ریاست آصف الحسینی به اعدام محکوم شد .(قدس ۲/۴/۸۸)

۲۶۴ ـ مجید ۴۱ ساله به اتهام قتل مریم ( همسرش ) به حکم شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد .( قدس ۴/۴/۸۸ )

۲۶۵ ـ ابراهیم ۲۱ ساله به اتهام قتل علی به حکم دادگاه کیفری استان فارس و تایید شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد .(اعتماد ۴/۴/۸۸ )

۶۶ ـ رضا ۲۷ ساله به اتهام قتل الهام ۲۱ ساله (همسرش) به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد. (ایسکانیوز ۶/۴/۸۸)

۲۶۷ ـ احسان به اتهام قتل پرویز ۴۳ ساله (عمویش) به حکم شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس به اعدام محکوم شد. (ایسکانیوز ۷/۴/۸۸)
۲۶۸ ـ حسین ۴۲ ساله به اتهام قتل حمیدرضا به حکم شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد. (ایسکانیوز ۷/۴/۸۸)

۲۶۹ ـ ابراهیم گودرزوند چگینی که در نوجوانی(۱۶ سالگی) مرتکب قتل و سپس به اعدام محکوم شده بود در هفتمین سال زندان خود طی نامه ای از مدافعان حقوق بشر و وجدانهای بیدار برای نجات خود استمداد طلبیده است. وی در نامه خود مینویسد در سال ۸۲ با ولی الله پیرمردوند در سن ۱۶ سالگی در شهر اوشان جلوی مغازه دایی ام که در آنجا کار می کرد درگیر شدم . نامبرده قد بلند و قوی بود بی علت مرا کتک زد و درگیری باعث فوت ایشان شد. من عصبانی به حدی که اصلا نمیدونستم چه اتفاقی افتاده وقتی فهمیدم که زندانی هستم . پدر مادرم از لحاظ مالی بسیار ضعیف هستند و نتوانستند برای من وکیل بگیرند و کسی را ندارم کمکم کند من بلا تکلیف هستم من از شما خواهشمند هستم تنها امیدم که شما هستید کمکم کنید.
( فعالان حقوق بشر در ایران ۷/۴/۸۸)

۲۷۰ ـ حکم اعدام جوانی بنام حسین که به اتهام قتل قرار بود روز ۱۱ تیر در زندان اوین به دار آویخته شود به درخواست رئیس قوه قضائیه متوقف شد. لازم به توضیح است وی در زمان وقوع جرم ۱۶ ساله بوده که به حکم قاضی دادگاه اطفال به اعدام محکوم شده است.( ایران ۱۱/۴/۸۸ )

۲۷۱ ـ ابراهیم ۲۵ ساله به اتهام قتل حامد ۲۸ ساله از سوی شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد . (ایسکانیوز ۱۶/۴/۸۸)

۲۷۲ ـ حسین به اتهام قتل شکرالله ۶۷ ساله از سوی دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد .
(ایسکانیوز ۲۰/۴/۸۸)

۲۷۳ ـ علی اصغر ۲۷ ساله به اتهام قتل مهدی قلی ۶۷ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد . (ایسکانیوز۲۰/۴/۸۸ )

۲۷۴ ـ علیرضا به اتهام قتل حاجی سلیم و علی یار احمدی به حکم دادگاه کیفری استان تهران به دوبار اعدام محکوم شد .(ایران ۲۱/۴/۸۸ )

۲۷۵ ـ محبت محمودی به اتهام قتل یک مرد از سوی دادگاه کیفری و با تایید دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد. وی در سال ۱۳۷۹ در دفاع از خویش در برابر مردی که قصد تجاوز به وی را داشت مرتکب قتل شد . وی مادر دو فرزند و متاهل است . ( فعالان حقوق بشر در ایران ۲۱/۴/۸۸ )

۲۷۶ ـ مرضیه امین زاده ۳۰ ساله و مریم رستم پور که در ۱۵ اسفند ۱۳۸۷ به اتهام تغیییر دین و مسیح شدن ، با عنوان جعلی اقدام علیه امنیت ملی در منزل مسکونی خود بازداشت شدند و به زندان اوین منتقل شدند؛ یک مقام قضایی در روزهای اخیر به آنها گفته است که ممکن است هر دو به جرم ارتداد اعدام شوند .
(وبلاگ اشتراک مطلب جدید / پیک ایران ۲۲/۴/۸۸ )

۲۷۷ ـ “بنیامین. ر” که به اتهام قتل حسین از شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران محکوم به اعدام شده بود حکم وی از سوی شعبه ۲۰ دیوان عالی کشور نقض شد و بدین ترتیب قرار شد یکبار دیگر متهم در شعبه همعرض پای میز محاکمه قرار گیرد . ( ایسکانیوز ۲۳/۴/۸۸ )

۲۷۸ ـ ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان اعلام کرد حکم اعدام دو نفر به اتهام عضویت در گروه جندالله از سوی دادگاه انقلاب صادر شده است و این دو نفر قراراست به همراه عبدالحمید ریگی محض فراهم شدن شرایط اعدام شوند . ( جمهوری اسلامی ۲۸/۴/۸۸ )

۲۷۹ ـ علیرضا ۳۳ ساله ، امیر ۲۴ ساله ، احمد رضا و شمیم به اتهام قتل ، تجاوز و سرقت به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شدند . (ایسکا نیوز ۳۰/۴/۸۸ )

۲۸۰ ـ بهرام ۵۲ ساله به اتهام قتل شمین ۵۳ ساله (همسرش ) به حکم شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شدند .( ایسکانیوز ۳۰/۴/۸۸ )

احکام اجرا شده اعدام
۲۸۱ ـ کیوان به اتهام قتل نادر به حکم دادگاه کیفری استان فارس و با تایید دیوان عالی کشور در محوطه زندان عادل آباد شیراز به دار آویخته شد .(ایران ۲/۴/۸۸ )

۲۸۲ ـ سعید الهیاری ۲۳ ساله که از ۲ سال پیش در بند ۴ زندان گوهردشت کرج زندانی بود اعدام شد . وی در بعد از درگیری با نیروهای انتظامی و تحت عنوان ارازل و اوباش محاکمه و به اعدام محکوم شد ه بود . نامبرده به همراه ناصر خیر الهی و ۴ نفر دیگر از زندان گوهردشت کرج به زندان اوین تهران منتقل و در سحرگاه ۱۰ تیر اعدام شدند. لازم به ذکر است دولت ایران جوانانی را که نسبت به رفتار وحشیانه نیروی انتظامی اعتراض میکنند تحت عنوان ارازل و اوباش دستگیر میکند و این از شیوه های معمولی رژیم ایران است که مخالفین خود را با اتهامات دیگری اعدام میکند . ( فعالین حقوق بشر در ایران ۲۰/۴/۸۸ )

۲۸۳ ـ سعید ۲۵ ساله به اتهام قتل موسی ۲۵ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و تایید شعبه ۳۳ دیون عالی کشور در محوطه زندان به دار آویخته شد.(ایران ۱۱/۴/۸۸ )

۲۸۴ ـ ناصر ۵۲ ساله به اتهام قتل منوچهر ۶۰ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید دیوان عالی کشور درمحوطه زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران ۱۱/۴/۸۸ )

۲۸۵ ـ علیرضا ۳۱ ساله به اتهام قتل فاطمه (خواهر زنش ) به حکم شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران و تایید شعبه ۱۱ دیوانعالی کشور درمحوطه زندان اوین به دار آویخته شد.(ایران ۱۱/۴/۸۸ )

۲۸۶ ـ علیرضا ۴۵ ساله به اتهام قتل مینا ۱۸ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید دیوان عالی کشور درمحوطه زندان اوین به دار آویخته شد .(ایران ۱۱/۴/۸۸ )

۲۸۷ ـ مجتبی ۳۰ ساله به اتهام قتل حاجیه (همسرش) به حکم شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور در محوطه زندان اوین به دار آویخته شد .(۱۱/۴/۸۸)

۲۸۸ ـ ابوالفضل ۳۸ ساله به اتهام قتل فرح ۳۸ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۲۳ دیوان عالی کشور در محوطه زندان اوین به دار آویخته شد .(ایران ۱۱/۴/۸۸)

۲۸۹ ـ محمود طالبی معاون دادستان و سرپرست دادسرای انقلاب قم اعلام کرد: رضا ۳۴ ساله، ابوالفضل ۴۶ ساله، احمد افغان ۴۵ ساله ،مصطفی ۲۸ ساله ،محمد ۳۷ ساله و اسماعیل ۳۷ ساله به اتهام قاچاق موادمخدر به حکم شعبه دوم دادگاه انقلاب قم و با تایید دیوان عالی کشور در محوطه زندان مرکزی قم به دار آویخته شدند.
(ایران ۱۳/۴/۸۸ )

۲۹۰ ـ بیست نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر به حکم دادگاه انقلاب و تایید دیوان عالی کشور در محوطه زندان کرج به دار آویخته شدند. بر %

تاریخ انتشار : ۱ مرداد, ۱۳۸۸ ۸:۴۱ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

حملۀ تروریستی در مسکو را محکوم می‌کنیم!

روشن است که چنین حمله‌ای نیاز به تیمی حرفه‌ای و سازماندهی و تدارکی نسبتاً طولانی و گسترده دارد. در عین حال، زود است که بتوان تحلیل جامع و روشنی از ابعاد پشت پردۀ این جنایت و اهداف سازمان‌دهندگان آن ارائه داد. هدف از این یادداشت کوتاه نیز  در وهلۀ نخست مکثی است بر قربانیان این حمله و حملاتی از این دست. قربانیانی که تنها سهم‌شان از سازمان‌دهی و تدارک چنین جنایاتی و علل پشت پردۀ آن، هزینه‌ای است که با جان و سلامتی‌شان می‌پردازند.

مطالعه »
یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
آخرین مطالب

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

اعتراضات علیه حجاب اجباری که بعد از قتل مهسا (ژینا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، سراسر ایران را فراگرفت، با وجود سرکوب، به یک معضل برای حکومت تبدیل شده است. گشت ارشاد نمونه کوچکی از جنگ هر روز حاکمیت با زنان بوده و سرکوب هر روزه زنان در خیابان یعنی اعتراف به تداوم جنبش زن زندگی آزادی.

عمر آشور: چگونه حملات ایران به اسرائیل چشم انداز مناقشه خاورمیانه را بازتعریف کرد!

مقیاس و گستره نیروهای متحد ایران نیز برای اولین بار مشاهده می‌شد. متحدان غیردولتی ایران ‌توانستند حملات را به طور همزمان هماهنگ کنند، از موشک‌های بالستیک دوربرد و متوسط و موشک‌های کروز شلیک شده توسط حوثی‌ها در یمن تا موشک‌های ۱۲۲ میلی‌متری گراد که توسط حزب‌الله در جنوب لبنان پرتاب شد، تا موشکهای پرتاب شده توسط شبه‌نظامیان عراقی.

دیوید هرست: نحوه حمله ایران ضعف اسرائیل را آشکار کرد!

پس از چنین حمله‌ای، تصاویر بصری بد به نظر می‌رسند: اسرائیل به دیگران برای دفاع از خود نیاز دارد و در انتخاب نحوه عکس العمل نیز آزاد نیست. این حمله اگر صورت گیرد باعث می‌شود که حامی اسراییل، ایالات متحده، گزینه‌های سیاسی دیگری را انتخاب کند.

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی –
جمعه، ٣١ فروردین ١۴٠٣ (١٩ آپریل ٢٠٢۴ میلادی)،
ساعت: ٢١:٣٠ به‌وقت ایران (٢٠ به‌وقت اروپای مرکزی)

نظام مالی جهانی و بازارهای مالی و پولی و ابزار آن

درک و دریافت و آموزش اقتصاد سرمایه داریِ جهان امروز׳ بدون شناخت لایه های پنهان یا کمتر شناخته شده نظام مالی و تجارت جهانی و گردانندگان و سوداگران آن و آشنایی با سویه ها و دگرگونی های شتابنده و یا گام به گام آن شدنی نیست و نیازمند واکاوی سنجشگرانه است׳ که در این بخش کوشش می شود تنها به گونه ای فشرده به آنها اشاره شود.

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

مطالعه »
پيام ها

از قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در غزّه حمایت می‌کنیم!

ما فداییان خلق ایران از نخستین روز آغاز جنگ ضمن محکوم کردن و غیرقابل توجیه خواندن عملیات مسلحانه و نظامی علیه مردم بی‌دفاع غیرنظامی، همراه و هم‌صدا با آزادی‌خواهان جهان خواهان آتش‌بس فوری و تأمین حقوق حقّهٔ مردم فلسطین شدیم. با این رویکرد ما مهار مقاومت آمریکا و تصویب قطعنامهٔ شورای امنیت را یک پیروزی بزرگ برای مردم بی‌گناه غزّه و فلسطین و تمامی آزادی‌خواهان جهان می‌دانیم.

مطالعه »
بیانیه ها

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

عمر آشور: چگونه حملات ایران به اسرائیل چشم انداز مناقشه خاورمیانه را بازتعریف کرد!

دیوید هرست: نحوه حمله ایران ضعف اسرائیل را آشکار کرد!

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی

نظام مالی جهانی و بازارهای مالی و پولی و ابزار آن

اینترسپت: گزارش نظامی درگیری ایران-اسراییل!