شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۸

شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۸

اعدام پنهانی و دسته جمعی ۲۶ زندانی دیگر در زندان وکیل آباد مشهد

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران سخنان اخیر دادستان مشهد را سندی دیگر مبنی بر وجود اعدام های گسترده ، پنهانی و دسته جمعی در زندان وکیل آباد مشهد میداند و بار دیگر از مقامات قضایی ایران میخواهد به روند وحشتناک اعدام های پرتعداد اعلام نشده مذکور در زندان وکیل آباد مشهد و دیگر زندان های ایران پایان دهند

منابع موثق به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفتند که در تاریخ ۲۵ خرداد سال جاری ۲۶ تن دیگر در زندان وکیل آباد مشهد اعدام شده اند. این درحالی است که همزمان دادستان شهر مشهد محمود ذوقی دادستان مشهد نیز به اعدام های اعلام نشده و دسته جمعی در زندان وکیل آباد مشهد اذعان کرده و بدون اشاره به تعداد اعدام ها در دو سال و نیم اخیر در این زندان از “بالا بودن اجرای حکم اعدام ” در زندان وکیل آباد مشهد سخن گفت.

به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، ۲۶ زندانی محکوم به اعدام در تاریخ “بیست و پنجم خرداد سال نود” به صورت دسته جمعی و اعلام نشده در زندان وکیل آباد مشهد اعدام شده اند. اتهام اکثر اعدام شده ها مربوط به حمل ، نگهداری و خرید و فروش مواد مخدر بوده است.

این اعدام ها برخلاف قوانین داخلی ایران بدون حضور و اطلاع وکلا و خانواده های اعدام شدگان اجرا شده و برگه تاییدیه دیوان عالی به وکلا یا خود متهمان ابلاغ نشده است. حتی خود متهمان نیز از تایید نهایی و تاریخ اعدامشان مطلع نبوده اند و تنها ساعاتی قبل از اعدام از اجرای حکم مطلع شده اند.

طبق اطلاعاتی که کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران کسب کرده است در این پرونده ها برگه تاییدیه حکم اعدام از سوی دیوان عالی و دستور اجرای احکام از سوی دادستانی کل کشور، تنها به دادستان مشهد ابلاغ می شوند. آقای محسنی اژه ای، دادستان کل کشور در مصاحبه های مطبوعاتی بارها از دستورش به دادستانی های سراسرکشور مبنی بر اجرای سریع و گسترده احکام اعدام متهمان مربوط به مواد مخدر خبر داده بود.

محمود ذوقی دادستان شهر مشهد وجود اعدام های اعلام نشده ، گسترده و دسته جمعی در مشهد را پذیرفت. وی از بالا بودن تعداد پرونده های مواد مخدر در استان خراسان خبر داد و گفت: « با این حجم پرونده مربوط به مواد مخدر، تعداد اعدامها متناسب است و رسانههای بیگانه بیخود در این موضوع بزرگنمایی میکنند.»

آقای ذوقی “بالا بودن” آمار اعدام های اعلام نشده، پنهانی و دسته جمعی در زندان وکیل آباد مشهد را قبول کرده و آن را “طبیعی” دانست. وی در این زمینه گفته است: «طبق قانون مبارزه با مواد مخدر، حمل و نقل، نگهداری و خرید و فروش بیش از ۳۰ گرم هروئین مجازات اعدام دارد و این در حالی است که میزان ورود این ماده مخدر به استان خراسان رضوی بالاست و طبیعتا اجرای حکم اعدام نیز بالا خواهد بود.”»

همچنین آقای ذوقی بدون اشاره به تعداد دقیق احکام اعدام اجرا شده در زندان وکیل آباد در سالهای ۸۸ و ۸۹ ، تنها در مورد اعدام های دسته جمعی سه ماهه نخست سال ۹۰ اظهار نظر کرد و بدون اعلام دقیق تعداد و اسامی اعدام شده ها در این بازه سه ماهه گفت: “در سال جاری طی ۵ مرحله اجرای حکم اعدام داشتهایم.» (لینک به مصاحبه دادستان مشهد با خبرگزاری ایسنا منطقه خراسان [۱]) در روزهای گذشته کمپین از ۵ مرحله اعدام دسته جمعی در سه ماهه اول سال نود خبرداده بود.

پیش از این کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از اعدام اعلام نشده و دسته جمعی ۱۰ زندانی در تاریخ هفدهم فروردین ماه ، ۱۲ زندانی در تاریخ بیست و چهارم فرودین ، ۱۰ زندانی در تاریخ بیست و شش اردیبهشت و ۱۶ زندانی درروزهای دوم و سوم خرداد سال نود در زندان وکیل آباد مشهد خبر داده بود.

آخرین مرحله اعدام های اجرا شده در زندان مشهد در روز بیست وپنجم خرداد سال نود بوده است که ۲۶ زندانی به طور همزمان در این روز اعدام شده اند. همچنین کمپین در گزارشهای متعددی که سال گذشته منتشر کرده است از اعدام پنهانی “صدها زندانی دیگر” در زندان وکیل آباد مشهد طی سالهای ۸۸ و ۸۹ خبر داده است. کمپین از اعدام های پنهانی در زندان های بیرجند ، تایباد ، قزلحصار کرج ، کارون اهواز و زندان ارومیه مطلع شده است. در برخی موارد مقامات محلی و قضایی به طور ضمنی وجود این اعدام ها را پذیرفته اند. کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران اطلاعاتی جمع آوری کرده است که نشان می دهد بیشترین تعداد اعدام های اعلام نشده و دسته جمعی در زندان های وکیل آباد مشهد و قزلحصار کرج اجرا شده است. در دو سال اخیر “صدها زندانی” در این دو زندان اعدام شده اند و همچنین طبق اطلاعاتی که منابع موثق در اختیار کمپین قرار داده اند انتظار می رود که “چندین هزار متهم محکوم به اعدام” دیگر در رابطه با پرونده های مواد مخدر در زندان های وکیل آباد و قزلحصار نگهداری میشوند.

” کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران سخنان اخیر دادستان مشهد را سندی دیگر مبنی بر وجود اعدام های گسترده ، پنهانی و دسته جمعی در زندان وکیل آباد مشهد میداند و بار دیگر از مقامات قضایی ایران میخواهد به روند وحشتناک اعدام های پرتعداد اعلام نشده مذکور در زندان وکیل آباد مشهد و دیگر زندان های ایران پایان دهند. مقامات قضایی ایران از سیاست های خشن و مرگ آور برای مبارزه با مواد مخدر استفاده می کنند. این در حالی است که در سالهای گذشته هیچ نشانی از اینکه چنین سیاستی در مهار معضل مواد مخدر در کشور موثر بوده وجود ندارد. به علاوه کمپین به همراه بسیاری دیگر از سازمان های حقوق بشر به دلیل غیرقابل بازگشت بودن مجازات اعدام ، خواستار کنار گذاشتن این حکم از احکام صادر شده در دستگاه قضایی ایران است

تاریخ انتشار : ۷ تیر, ۱۳۹۰ ۸:۲۲ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

انتخابات ۸ درصدی!

اخباردور دوم انتخابات مجلس: روز جمعه ۲۱ اردیبهشت سال جاری, نتیجه انتخابات دور دوم مجلس در تهران اعلام گردید نماینده اول کلان شهر تهران با کسب ۲۶۹/۴۳  رای از حدود ۸ میلیون نفر واجدین شرایط رای دادن, یعنی با رای فقط ۲ درصد از مردم تهران به مجلس راه یافت. البته با احتساب ۵ درصد آرا باطله, مشارکت مردم تهران کمتر از  ۳ درصد بوده است.

مطالعه »
آخرین مطالب

نظر مصطفی تاج‌زاده درباره پیشنهاد مهدی نصیری و «ائتلاف از تاجزاده تا شاهزاده»!

اگر هم زمانی قرار بر تشکیل ائتلافی شد، باید بر مبنای پذیرش دمکراسی، حقوق بشر و حقوق شهروندی شکل بگیرد تا درنهایت به توسعه و امنیت پایدار در خاورمیانه‌ی آشوب‌زده کنونی برسد، نه اینکه از استبدادی به استبداد دیگری برویم.

خوانش سیاسی سقوط بالگرد و تاکتیک مقطعی…

مرگ رئیسی اگر نظام را در عزا نشاند، در مقابل اکثریت قاطع مردم را خوشحال کرد. در جامعه‌ای که «پشت سر مرده حرف نمی‌زنند»، شادی از مرگ در اصل نشانه‌ی سیاسی است! ابراز شادی از این نیستی سیاسی که شکل فراگیر هم دارد نه فقط جسارت جامعه را به رخ حکومت می‌کشد، که در هراس نظام از مردم نمود نمی‌یافت هرگاه کار آن به تهدید اشخاص و شبکه‌ها بخاطر شادمانی نمی‌کشید!

نگاهی به دورنمای انقلاب در ایران…

سال گذشته، پس از فروکش نمودن خیزشهای مردمی که حول محور “زن، زندگی، آزادی” ستون نظام را شدیدا لرزاند، توده های مردم در صحنه های متنوع اجتماعی، رژیم دیکتاتوری مذهبی حاکم را به چالش میکشند. کارگران در حیطه های مختلف کاری و از جمله در صنایع نفت، ذوب آهن، فولاد، راه آهن، مخابرات برای … مبارزه میکنند.

صفحه شطرنج رژیم اسلامی…

استدلال‌های حامیان سال‌های گذشته دولت احتمالاً امسال نیز تکرار می‌شود: رئیس‌جمهور در «شرایط حساس کنونی» باید مدیری توانا و قوی باشد، بتواند امنیت را حفظ کند، بحران‌ها را مدیریت کند و پیرو خالص علی خامنه ای باشد. او باید در هماهنگی مطلق با رهبری و «میدان» (بخوانید: سپاه) در سیاست خارجی عمل کند و رویکرد تندرو کنونی را در سیاست‌های فرهنگی-امنیتی حفظ کند.

ترکیه باز هم رهبران حزب دموکراتیک خلق را به ۴۲ و ۳۰ سال زندان محکوم کرد…

اتهامات این دادگاه – که بیشتر به عنوان “پرونده کوبانی” شناخته می شود – وابسته به یک توییت از اکتبر ۲۰۱۴ است که خواستار همبستگی با مردم شهر کوبانی در برابر حملات دولت اسلامی (داعش) و پلیس محلی ترکیه شده بود. بیش از ۳۷ نفر در اعتراضات کوبانی-اکثریت قریب به اتفاق توسط تیراندازی پلیس ترکیه، در سال ۲۰۱۴ کشته شدند.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

نظر مصطفی تاج‌زاده درباره پیشنهاد مهدی نصیری و «ائتلاف از تاجزاده تا شاهزاده»!

خوانش سیاسی سقوط بالگرد و تاکتیک مقطعی…

نگاهی به دورنمای انقلاب در ایران…

صفحه شطرنج رژیم اسلامی…

ترکیه باز هم رهبران حزب دموکراتیک خلق را به ۴۲ و ۳۰ سال زندان محکوم کرد…

رئیس‌جمهور جدید ویتنام به فراکسیون ضد آمریکایی تعلق دارد.