یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۷

یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۷

پایان تلخ یک ریاست جمهوری
بایدن می‌داند که باید برود، اما این بدان معنا نیست که از این موضوع خوشحال است. ننسی پلوسی کسی بود که با هوش و ذکاوت سیاسی به رئیس‌جمهور گفت که...
۳۱ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سیمور هرش - برگردان : گودرز اقتداری
نویسنده: سیمور هرش - برگردان : گودرز اقتداری
کاش میشد
کاش میشد چهره ها رنگ پریشانی نداشت، برق تیز خنجر و کینه نداشت. مثل دریا بود شفاف و زلال، مثل ابریشم نرم لطیف
۳۱ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کاوه داد
نویسنده: کاوه داد
نهادهای مدنی و نقش آنها در تحولات آینده کشور
ایجاد، تقویت و توسعه و حفظ نهادهای مدنی و تشکل‌های صنفی و سیاسی باید در کانون برنامه های افراد، شخصیت ها و احزاب و سازمان ها قرار داشته باشد، چه...
۳۱ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: گروە خرداد، هواداران سازمان فداییان خلق ایران اکثریت ـ داخل کشور
نویسنده: گروە خرداد، هواداران سازمان فداییان خلق ایران اکثریت ـ داخل کشور
بیانیه دادگاه بین المللی دادگستری- ۱۹ جولای ۲۰۲۴
بر اساس بیانیۀ دادگاه بین‌المللی دادگستری، سیاست‌های شهرک‌سازی و بهره‌برداری اسرائیل از منابع طبیعی در سرزمین‌های فلسطینی نقض قوانین بین‌المللی است. دادگاه، گسترش قوانین اسرائیل به کرانۀ باختری و بیت‌المقدس...
۳۰ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: محسن نجات حسینی
نویسنده: محسن نجات حسینی
سیاست‌گریزی زنان یا سیاستِ گریزِ دولت از زنان
قوانین نابرابر، عدم حمایت‌های لازم و محیط‌های مردسالارانه، زنان را از مشارکت فعال در سیاست بازمی‌دارد. حضور کم‌رنگ زنان در سیاست به معنای نبود صدای نیمی از جمعیت در تصمیم‌گیری‌های...
۳۰ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: زری
نویسنده: زری
نگاره‌ها
نسل‌ها می‌آیند ومی‌روند؛ گاه مبارزه می‌کنند برای زندگی. گروهی کوچ می‌کنند با دل در گرو خاک آبا و اجدادی ... و شاید اندکی تاریخ و سرنوشت بسازند. حاکمان هم گاه...
۳۰ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: پهلوان
نویسنده: پهلوان
ترس یا هوشیاری؟
انگیزۀ شرکت در مرحلۀ دوم انتخابات دفع شرِ یک جریان به غایت ارتجاعی و خطرناک بود که مثل سرطان در جامعه ریشه دوانده است .ترس از جریان جلیلی و میرباقری...
۲۹ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: جابر حسينى
نویسنده: جابر حسينى

انتشار اسامی ۱۱۲ تن از جانباختگان حوادث بعد از انتخابات

به همراه جزئیاتی از نحوه شهادت

کمیته گزارشگران حقوق بشر با انتشار این اسامی خاطرنشان کرده است که این فهرست به طور حتم در بردارنده اسامی تمامی کشته شدگان نیست، اما شامل اسامی کسانی است که تا امروز شناسایی شده و نام آنها منتشر شده است

با اینکه از تعداد واقعی جانباختگان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری اطلاعی در دست نیست، یکی از منابع حقوق بشری، اسامی تعدادی از این جانباختگان جنبش سبز را با جزئیاتی موجود از نحوه شهادت آنها را انتشار داده است.

 

کمیته گزارشگران حقوق بشر با انتشار این اسامی خاطرنشان کرده است که این فهرست به طور حتم در بردارنده اسامی تمامی کشته شدگان نیست، اما شامل اسامی کسانی است که تا امروز شناسایی شده و نام آنها منتشر شده است.

 

این کمیته حقوق بشری در ادامه دلیل این انتشار را “ادای احترام” به آنانی خوانده است که “با رویای ” فردای بهتر” سینههایشان را در برابر تفنگ و گلوله سپر کردند. کسانی که امروز نیستند و یادشان برای همیشه در صفحات تاریخ این مملکت خواهد ماند.”

 

****

 

۱- ناصر امیرنژاد:

 

۲۴ ساله ، دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران در رشته هوا – فضا که در جریان راهپیمایی ۲۵ خرداد ۱۳۸۸مردم تهران در میدان آزادی در ابتدای خیابان محمد علی جناح بر اثر تیراندازی از ساختمان بسیج از ناحیه سینه مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جان باخت. پیکر این دانشجو در ٢٩ خرداد ١٣٨٨ در یاسوج تشییع و به خاک سپرده شد.

 

۲- مهدی کرمی:

 

۲۵ ساله ، یکی از کشتهشدگان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم در ایران است. وی در تقاطع خیابان جنت آباد و خیابان کاشانی تهران در عصر روز دوشنبه، ۲۵ خرداد، بر اثر اصابت گلوله به گلویش، کشته شد.

 

۳- اشکان سهرابی:

 

۲۰ ساله ،دانشجوی رشته آیتی دانشگاه قزوین در جریان اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات در روز شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ بر اثر اصابت سه گلوله به سینهاش درگذشت. زهرا نیک پیما مادر اشکان، در خصوص روز حادثه می گوید پسرش خود را برای امتحانات دانشگاه آماده میکرده و ساعت هفت و نیم روز ۳۰خرداد ماه برای دیدار با یک دوست از خانه بیرون رفت و تاکید کرد که پنج دقیقه دیگر باز میگردد. وی هنگام بازگشت از یک ساختمان بلند مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود .پیکر او بعد از سه روز به خانواده تحویل داده شد. پیگیری های قضایی خانواده وی جهت شناسایی آمران و عاملان کشته شدن فرزندشان تاکنون بینتیجه بوده است.

پیکر او در قطعه ٢۵٧ بهشت زهرا ردیف ۵٠ شماره ١٩ به خاک سپرده شد.

 

۴- سهراب اعرابی:

 

۱۹ساله، در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ کشته شد احتمال میرود که سهراب اعرابی در تظاهرات روز ۲۵ خرداد۱۳۸۸ در تیراندازی نیروهای بسیجی از بالای پایگاه بسیج مقداد کشته شده باشد. پروین فهیمی، مادر سهراب که از فعالان صلح و عضو گروه مادران صلح است گفت سهراب در راهپیمایی دوشنبه ۲۵خرداد از وی جدا شد و شب به خانه بازنگشت. خانواده در بیمارستانها، کلانتریها، زندان اوین و دادگاه انقلاب جستجو کردند اما نام سهراب در هیچ فهرستی، نه در فهرست اسامی اعلام شده در زندان اوین و نه در فهرست نصب شده بر دیوار دادگاه انقلاب نبود. پروین فهیمی هر روز صبح برای یافتن نشانهای از پسرش به دادگاه انقلاب میرفت و هر بعد از ظهر عکس سهراب را جلوی در زندان اوین برده و عکس را به هر آزاد شدهای نشان میداد و میپرسید آیا او را دیدهاند یا خیر. چند نفر مطمئن بودند او را دیدهاند.

 

مادر این جوان در روز سه شنبه ١۶ تیر با گذاشتن کفالت در دادگاه انقلاب هر روز بعد از ظهر منتظر آزادى فرزندش بود. در تاریخ ۲۰ تیر مادر سهراب اعرابی را به اداره تشخیص هویت ارجاع میدهند تا آلبومهای کشتهشدگان را نگاه کند و مشخص میشود او کشته شد است. پیکر وی ۲۱ تیر ۱۳۸۸ به خانواده تحویل و در ۲۲ تیر همان سال در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

 

۵- ندا آقا سلطان:

 

۲۷ ساله در جریان اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در روز شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ در محله امیر آباد تهران (خیابان کارگر شمالی، تقاطع خیابان شهید صالحی و کوچه خسروی) در حالیکه به همراه استاد موسیقیاش در حال مراجعه از تظاهرات اعتراضآمیز بود به ضرب گلوله نیروهای بسیج کشته شد. پیکر او به بیمارستان شریعتی منتقل و فردای آن روز به خانوادهاش تحویل گردید و تحت تدابیر شدید امنیتی در قطعه ٢۵٧ ردیف ۴١ شماره ٣٢ بهشت زهرا به خاک سپرده شد. انتشار فیلم کوتاهی از لحظات جان سپردن وی که با تلفن همراه گرفته شد، بازتابهای فراوانی در رسانههای جهان بهدنبال داشت به نحویکه جمهوری اسلامی تلاش زیادی کرد تا قتل او را صحنهسازی و توطئه مخالفان دولت نشان دهد. «ندا» در خارج از ایران و در ایران، بعنوان سمبل آزادی خواهی ایرانیان در این اعتراضات شناخته میشود.

 

۶- مصطفی غنیان:

 

۲۶ساله، دانشجوی مهندسی . در شب ۲۷ خرداد۱۳۸۸ اولین چهارشنبه پس از انتخابات در حال گفتن تکبیر بر روی بام ساختمان ۸ طبقه در محله سعادت آباد تهران به ضرب گلوله تک تیر انداز های مستقر در ساختمان های اطراف به قتل رسید. پیکر وی بعد از سه روز به خانواده وی که از انقلابیون با سابقه بودند، تحویل و در قطعه ۱۵۷ حرم امام رضا دفن گردید.

 

۷- امیر جوادیفر لنگرودی:

 

۲۵ ساله دانشجوی مدیریت صنعتی دانشگاه آزاد قزوین، ترانه سرا و دانشجو بازیگری، که در روز ۱۸ تیر ماه ۱۳۸۸ در تقاطع خیابان شهدای ژاندارمری و دانشگاه، محدوده امیرآباد توسط نیروهای لباس شخصی دستگیر و مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و بوسیله همین افراد به کلانتری ۱۴۸تهران منتقل گردید.

در کلانتری حال او در اثر ضرب و شتم به وخامت رسیده و ماموران کلانتری او را در ساعت ۹ شب به بیمارستان فیروزگر منتقل گردید و روز۱۹ تیر خانوادهاش که اعتقاد داشتند امیر جرمی مرتکب نشده است او را از بیمارستان فیروزگر به پلیس امنیت تحویل میدهند که از آنجا به بازداشتگاه کهریزک متتقل میگردد. وی پس از شکنجه شدید، در ۲۳ تیر در مسیر انتقال به اوین، دچار تشنج و ایست قلبی میشود . ده روز بعد، روز ۳ مرداد به خانواده برای تحویل جسد خبر میدهند.

 

در ۵ مرداد پیکر متلاشی شده وی در بهشت زهرا، قطعه۲۱۱ ردیف ۴۲ شماره ۱۰ خاکسپاری میگردد.

 

۸- یعقوب بروایه:

 

۲۷ ساله، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته نمایش در دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران مرکز، روز ۴ تیرماه ۱۳۸۸ توسط نیروهای مسلح از بام مسجد لولاگر مورد اصابت گلوله قرار گرفت، از ناحیه سر مجروح شد و بلافاصله توسط دوستانش به بیمارستان لقمان انتقال یافت اما بهرغم تلاش پزشکان برای نجات جان وی، در نهایت پس از ده روز دچار مرگ مغزی شده و کشته شد. یعقوب بروایه فرزند دوم یک خانواده پنج نفری و اهل اهواز بود.

 

۹- محسن روح الامینی

 

۲۵ ساله دانشجوی کامپیوتر دانشکده فنی دانشگاه تهران،در تجمعات روز ۱۸تیر ۱۳۸۸دستگیر شد و به بازداشتگاه کهریزک منتقل شد در بازداشتگاه کهریزک مورد ضرب و جرح شدید قرار گرفته و مجروح شد. چند روز بعد، وی در مسیر انتقال به زندان اوین به دلیل شرایط بد جسمانی ناشی از استرسهای فیزیکی، شرایط بد نگهداری، ضربات متعدد و نیز اصابت جسم سخت به بیمارستان منتقل شده و جان سپرد. پیکر او به عنوان فرد مجهولالهویه به بیمارستان شهدای تجریش منتقل و صبح روز بعد جسد به سردخانه تحویل داده می شود. با آنکه به خانوادهی روح الامینی اعلام شده بود فرزندشان به زودی آزاد میشود، پس از یک هفته آنها در روز ۳۰ تیر خبر درگذشت او را دریافت کردند و اول مردادماه جنازه را تحویل گرفتند. وی فرزند عبدالحسین روحالامینی، رئیس انستیتو پاستور ایران، عضو جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و مشاور انتخاباتی محسن رضایی بود.

 

۱۰- مراد آقاسی

 

بین تاریخ ۱۸ تا ۲۳ تیر ماه ۸۸ بر اثر شدت ضربات وارد شده در زندان کهریزک جان باخت.

 

۱۱- محمد کامرانی:

 

۱۸ساله در روز ۱۸ تیر۱۳۸۸ در نزدیکی میدان ولیعصر تهران دستگیر شد و به بازداشتگاه کهریزک انتقال یافت. او سپس به همراه گروه دیگری از بازداشتشدگان به زندان اوین منتقل گردید. و در اثر شکنجه جان سپرد طبق گفته خانواده وی، محمد را در حالیکه تقریباَ نیمه جان بوده و سراسر بدنش علائم باتوم و شکنجه بوده به تخت بیمارستان بسته بودند، تا امکان فرار نداشته باشد. با تلاش خانواده بالاخره می توانند محمد را از بیمارستان لقمان مرخص و بلافاصله به بیمارستان مهر منتقل کنند. اما در آنجا پزشکان متخصص می گویند با توجه به اینکه عفونت تقریباَ تمام بدن را فرا گرفته امیدی در بهبود نیست و محمد ظرف کمتر از ٣ ساعت در تاریخ ٢۵ تیر جان می بازد وی شنبه ۲۷ تیر در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

 

۱۲- حسین طهماسبی

 

٢۵ساله در جریان تجمعات اعتراضی روز دوشنبه ٢۵ خردادماه در خیابان نوبهار کرمانشاه مورد حملهی مأموران مسلح وابسته به دولت قرار گرفته بر اثر ضربات متعدد باتوم و اصابت این ضربات به سر توسط نیروهای انتظامی کشته شد. حسین به هیچیک از کاندیداها رأی نداده بود و آن روز برای اعتراض به وضع موجود به خیابان آمده بود. یکی از دوستان حسین می گوید صدها تن از مردم از نزدیک شاهد مرگ وی بودند.

 

۱۳-مصطفی کیارستمی

 

۲۲ساله ، در روز ۲۶ تیر ۱۳۸۸ در نماز جمعه تهران شرکت کرد. در این روز در مقابل دانشگاه تهران به دست نیروهای بسیجی و لباس شخصی مضروب میشود به نحوی که دیگر قادر به بازگشت به خانه نبوده است و در تماس تلفنی از مادرش تقاضای کمک میکند. پس از آنکه مادر مصطفی او را به خانه باز میگرداند، متوجه وخامت حال وی میشود تا اینکه او را به بیمارستان کسری تهران انتقال میدهد. این جوان به علت خونریزی مغزی ناشی از اصابت باتوم، همان شب فوت میکند امّا علت مرگ او سکته مغزی اعلام میشود. پیکر وی روز شنبه ۲۷ تیر در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

 

۱۴- احمد نجاتی کارگر:

 

۲۴ ساله از بازداشتشدگان بازداشتگاه کهریزک بود که به دلیل ضرب و شتم در بازداشتگاه بعد از آزادی در تاریخ ۱۴مرداد ماه سال ۱۳۸۸ به دلیل از دست دادن هر دو کلیه در بیمارستان جان باخت. رسانههای دولتی در صدا و سیما و روزنامه های خود مدعی شدند که وی زنده و وبلاگ نویس است. ولی مادر او طی مصاحبه هایش اعلام کرد فرزندش پس از آزادی از بازداشت بر اثر جراحات وارده کشته شده است .پیکر وی در قطعه ۲۱۳ ردیف ۱۵ شماره ۳۵ به خاک سپرده شد.

 

۱۵- فاطمه رجب پور:

 

۳۸ ساله و مادرش سرور برومند در تاریخ ٢۵ خردادماه در حالیکه درون یک مهد کودک در خیابان محمدعلی جناح روبروی پایگاه بسیج گردان ۱۱۷ عاشورا پناه گرفته بودند به علت تیراندازی نیروهای مستقر در پایگاه بسیج جان باختند. رسانه های دولتی تلاش نمودند کشته شدن این مادر و دختر را به معترضان به نتیجه انتخابات نسبت دهند.

۱۶- سرور برومند:

 

۵۸ ساله ، مادر فاطمه رجب پور در تاریخ ٢۵ خردادماه در حالیکه درون یک مهد کودک در خیابان محمدعلی جناح روبروی پایگاه بسیج گردان ۱۱۷ عاشورا پناه گرفته بودند به علت تیر اندازی نیروهای مستقر در پایگاه بسیج جان باختند. رسانه های دولتی تلاش نمودند کشته شدن این مادر و دختر را به معترضان به نتیجه انتخابات نسبت دهند.

 

۱۷- بهزاد مهاجر:

 

۴۷ ساله از کشته شدگان تجمع ٢۵ خرداد ۱۳۸۸ می باشد. خانواده وی پس از ۵۰ روز بی خبری جسد وی را در سردخانه کهریزک شناسایی کردند . آخرین تماسی که خانوادهاش با او داشتهاند روز دوشنبه ۲۵ خرداد بوده است طی این مدت اقوام او به دنبال نشانی بهزاد به دادگاه انقلاب، زندان اوین و مراکز قضایی مراجعه کردند، اما مسئولین از ارائه پاسخ مشخص به آنها خودداری میکردند. وی بر اثر اصابت گلوله به سینهاش درگذشته است. جسد وی در قطعه ٢٠۸ بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

 

۱۸-نادر ناصری:

 

از جان باختگان اعتراضات ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ که در خیابان خوش کشته شده و پیکرش در شهر بابل دفن شده است. اطلاعات بیشتری از وی در دست نیست.

 

۱۹- داوود صدری:

 

۲۶ساله، تکنیسین برق در شامگاه ۲۵ خرداد در جریان اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم در میدان آزادی تهران و در پی شلیک گلوله از بام پایگاه بسیج مقداد در ابتدای بزرگراه جناح به شهادت رسید.

 

۲۰- کیانوش آسا:

 

۲۵ ساله ، متولد کرمانشاه، وی دانشجوی ترم چهارم کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی در دانشگاه علم و صنعت ایران بود. او در جریان تظاهرات روز دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ در میدان آزادی تهران ناپدید شد و روز ۳ تیر ماه ۱۳۸۸در سردخانه پزشکی قانونی توسط خانوادهاش شناسایی شد. آسا در اثر اصابت دو گلوله توسط لباس شخصیها کشته شد. خانواده آسا طی شکایتی خواستار مشخص شدن علت مرگ فرزندشان شدند زیرا طبق اظهارات شاهدان عینی کیانوش تنها بر اثر اصابت یک گلوله به پهلویش زخمی شده بوده ولی هنگام تحویل جسد یک گلوله نیز به گردن وی اصابت کرده بود.

 

۲۱- حسین اخترزند:

 

۳۲ ساله، او یکی از تظاهرکنندگان معترض به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری بود که در جریان پیامدهای اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ در اصفهان کشته شد. فیلمها و عکسهای زیادی از ضرب و شتم او در سایتهای اینترنتی منتشر شده است. وی توسط نیروهای بسیج پس از ضرب و شتم فراوان از طبقه سوم به پایین پرتاب شده و جان باخت. نیروهای امنیتی فشارهای زیادی را بر این خانواده وارد داشتند و اعلام داشتند وی در اثر غفلت، خودش روی ایرانیتهای پوسیده افتاده و سپس به پایین پرتاب شد و درگذشت و از همه نزدیکان تعهد گرفتند که کشته شدن حسین را تصادف اعلام کنند تا جنازه وی را تحویل دهند. خانواده او بعد از ۲ سال سکوت خود را در این زمینه شکستند. پیکر او در اصفهان باغ رضوان . قطعه ۱۷ . بلوک ۱ به خاک سپرده شد.

 

۲۲- محرم چگینی قشلاقی:

 

۳۲ ساله ،کارگر و متاهل. در تظاهرات اعتراضی ۲۵خرداد ۱۳۸۸ در خیابان آزادی در مقابل پایگاه مقداد مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جان باخت .

پیکر وی درقطعه ۲۵۶ بهشت زهرا ردیف ١۴۶ به خاک سپرده شد.

۲۳- عباس دیسناد

 

۴۸ ساله در راهپیمایی روز سی خرداد ماه ۱۳۸۸ از پشت سر با باتوم به سر او ضربه وارد شده و دچار ضربه مغزی می شود . وی پس از ۳ روز کما در بیمارستان فوت می کند. بنا بر گفته مریم خانی همسر عباس ، وی جانباز جنگ بوده و در بدنش چندین ترکش وجود داشته است. شاهدان عینی اظهار داشته اند که وقتی عباس دچار ضربه شد، ماموران از نزدیک شدن مردم برای انتقال او به بیمارستان ممانعت کرده و او مدتها بر روی زمین بوده است. برای تحویل پیکر وی علاوه بر ۳ میلیون تومان هزینه بیمارستان مبلغ ۱۵ میلیون تومان نیز برای تحویل جسد درخواست شده بود.

 

۲۴-حمید مداح شورچه:

 

۲۵ ساله، وی یکی از فعالان ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی بوده که همراه با گروهی در صحن مسجد گوهرشاد دست به تحصن زد و سپس توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد. او در مدت بازداشت تحت شکنجه قرار گرفت او چند روز پس از آزادی به دلیل شدت جراحات وارده جان سپرد. پزشکی قانونی علت مرگ وی را خونریزی مغزی اعلام کرده است.

 

۲۵- حسین اکبری

 

۱۶ ساله ، از جوانانی است که پس از بازداشت شدن توسط نیروهای امنیتی در اعتراضهای روزهای پس از انتخابات ایران، کشته شده است. تا تاریخ ۳۰ تیرماه ۸۸ علی رغم پیگیری خانواده اش هیچ اطلاعی از سرنوشت وی یا محل نگهداریاش در دست نبود. در روز۳۱ تیر ماه ۸۸ با تماسی که با خانوادهاش گرفته شد، از آنها خواسته شد تا به بیمارستان امامخمینی، برای تحویل گرفتن جسد فرزند خود مراجعه کنند و با مراجعهی آنها مشخص شده است که دلیل کشته شدن وی بر اثر ضربهی مغزی بوده و روی بدن او آثار متعدد باتوم دیده شده است. تاریخ دقیق شهادت او مشخص نیست و پیکر وی صبح روز یکشنبه ۴ مرداد ما ۸۸ در قطعهی ٢١۹ بهشت زهرا تهران در کنار مادرش به خاک سپرده شد.

 

۲۶- میثم عبادی

 

۱۶ ساله، کارگر یک کارگاه خیاطی، در روز ۲۴خرداد ۱۳۸۸ در میدان تجریش در اعتراض به ضرب و شتم یک دختر جوان توسط یک بسیجی از ناحیه شکم مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به علت خونریزی بسیار زیاد در بیمارستان جواهری جان باخته است. پس از شکایت خانواده عبادی خانم نسرین ستوده وکالت پرونده وی را بر عهده داشتند که ایشان نیز پس از یک ماه بازداشت گردیدند و عملا شکایت آنها بدون نتیجه باقی ماند پیکر او در قطعه ۲۵۶ بهشت زهرا ردیف ۱۳۱ شماره ۳۱ به خاک سپرده شد.

 

۲۷- محمود رئیسینجفی

 

او کارگری ساده بود که هنگام باز گشت از محل کارش در اثر جراحات ناشی از ضرب و شتم نیروهای مسلح در روز ۲۵ خرداد در میدان آزادی به شدت مضروب شده و پس از حدود ۱۳روز در حالیکه بدنش زخمی و پاها و وشکمش به شدت ورم کرده و دستش هم فلج شده بوده در بیمارستان در گذشت.

 

۲۸- مسعود هاشمزاده:

 

۲۷ ساله ، دیپلم تجربی. وی در زمینه موسیقی و طراحی فعالیت میکرد و ۹سال بود که سنتور مینواخت. در ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ به ضرب گلوله نیروهای حکومتی، جان باخت و در شمال کشور در روستای ولی آباد زیباکنار دفن شد. خانواده وی از پذیرفتن دیه خودداری کرده و طی شکایتی خواستار پیدا کردن آمران و عاملان قتل فرزندشان شدند.

 

۲۹- بهمن جنابی

 

۱۹ساله ، او یک روز پس از نمازجمعه مشهور، در روز ۳۰ خرداد ۸۸ هنگامی که در محل کار خود در حوالی خیابان پر تردد خوش بود، با اصابت مستقیم گلوله به قلبش جان باخت.

۳۰- علیرضا افتخاری

 

٢۴ساله خبرنگار ابرار اقتصادی. این روزنامهنگار ۲۵ خرداد ۸۸ برای حضور در راهپیمایی مسالمت آمیز مردم از منزل خارج شد و در خیابان آزادی مورد ضرب و شتم قرار گرفت، پس از آن هیچ خبری از او در دست نبود. جسد علیرضا افتخاری بعد از ۲۷ روز بیاطلاعی خانوادهاش در ۲۵ تیر ماه از پزشکی قانونی کهریزک تحویل خانوادهاش شد.

 

۳۱ – رامین رمضانی

 

۲۲ ساله در جریان تظاهرات ٢۵ خرداد ٨٨ به ضرب گلوله در میدان آزادی جان باخت، جنازه ی رامین که چند روز قبل از جان باختن به عنوان مرخصی از محل خدمت سربازیاش به تهران آمده بود، پس از یک ماه پیگیری درست در روز تولد ۲۲ سالگیاش در حالی به خانوادهاش تحویل داده شد که سه گلوله پیکر وی را سوراخ کرده و ریه و کلیه او را از بین برده بود.

 

علی رغم شکایت خانواده رمضانی هنوز هیچگونه رسیدگی در خصوص پرونده او صورت نگرفته است. پیکر او در قطعه ٢۵٧ بهشت زهرا ردیف ۴۶ شماره ٣٢ به خاک سپرده شده است.

 

پدر رامین، مهدی رمضانی در آذرماه ۱۳۸۹در حالیکه به همراه تعدادی از خانوادههای قربانیان حوادث پس از انتخابات برای بزرگداشت سالروز تولد امیر ارشد تاجمیر یکی از کشتهشدگان عاشورای ۸۸ در بهشت زهرا گرد هم آمده بودند. دستگیر و نهایتا توسط قاضی مقیسه به ۳ سال حبس تعزیری محکوم گردید .وی هم اکنون با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد می باشد.

 

۳۲- امیرحسین طوفان پور:

 

۳۲ ساله در تظاهرات ۲۵ خرداد ماه ۱۳۸۸ به همراه برادرش شرکت کرده و سپس توسط نیروهای امنیتی در خیابان دستگیر و مورد ضرب و شتم قرار می گیرد . خانواده وی روز جمعه بیست و نه خرداد (۲۹/٣/٨٨)در پزشک قانونی کهریزک عکس او را در کامپیوتر کشتهها شناسایی کردند. جراحات جنازه شامل تیرخوردگی ساق دست، پهلو و کمر و نیز آثار کبودی در پشت گردن و زخمی عمیق در پشت سر بوده که داخل آن را با پنبه پرکرده بودند. و شکستگی کامل بازویی که تیر خورده بوده است. روی صورت هم بینی به نظر شکسته می آمد. امیر حسین روز یکشنبه (٣۱/٣/٨٨) در قطعه ۲٣٣ بهشت زهرا ردیف ۱۵۲ شماره ٣۴ به خاک سپرده شد.

 

۳۳- کامبیز شعاعی:

 

۲۴ ساله در جریان حمله انصار حزب الله و لباس شخصی ها به کوی دانشگاه در شامگاه یکشنبه ۲۴ خرداد، سال ۱۳۸۸ مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته و جان خود را از دست داد. گفته می شود پیکر این دانشجو بدون اطلاع به خانواده ایشان و مخفیانه در گورستان بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده است.

 

۳۴- سعید عباسی فرگلچی:

 

٢۴ساله، از کسبه ساکن خیابان رودکی بوده و در تظاهرات ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ در خیابان رودکی تقاطع بوستان سعدی مقابل بانک پاسارگاد در مقابل دیدگان پدرش مورد اصابت گلوله قرار گرفته، جان میسپارد.

 

۳۵- ایمان هاشمی

 

٢٧ساله شغل آزاد به دلیل اصابت گلوله به چشم شنبه ٣٠ خرداد ۱۳۸۸ در خیابان آزادى جان باخت و چهارشنبه ٣ تیر در قطعه ٢۵٩ به خاک سپرده شد.

 

۳۶- حمید حسین بیگ عراقی:

 

۲۲ ساله در راهپیمایی اعتراضی ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ به خیابان آمده بود اما گلـوله ای در فاصله بسیار نزدیک در خیابان انقلاب به سمت او شلیک شد. در تاریخ ۴ تیرماه جسد به خانواده تحویل شد و در بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد. پدر او بعد از یک سال سکوت خود را شکست. رسانه های دولتی سعی کردند که او را بسیجی معرفی کنند ولی مادر وی فاطمه سرپریان در مصاحبههایش این امر را تکذیب کرده است.

 

۳۷- فهیمه سلحشور:

 

۲۵ساله ،دیپلم ، روز یکشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۸۸ به دلیل اصابت باتوم به سر و خونریزی داخلی در میدان ولی عصر بعد از انتقال به بیمارستان در تاریخ ۲۵خرداد جان باخت و ۲۷ خرداد در قطعه ۲۶۶ به خاک سپرده شد.

 

۳۸- پریسا کلی:

 

٢۵ساله فارغ التحصیل رشته ادبیات به دلیل اصابت گلوله به گردن در روز یکشنبه ٣١ خرداد۱۳۸۸ در بلوار کشاورز جان باخت و سه شنبه ٢ تیر در قطعه ٢۵٩ به خاک سپرده شد.

 

۳۹- مبینا احترامی

 

دانشجوی بهبهانی دانشگاه تهران در جریان حمله افراد موسوم به لباس شخصیها به کوی دانشگاه در شامگاه ٢۴ خرداد مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته و جان خود را از دست داد. پیکر وی بدون اطلاع خانواده به صورت مخفیانه به خاک سپرده شده است.

 

۴۰- شلیر خضری

 

۲۷ساله ،دختر دانشجوی اهل پیرانشهر، روز ۲۶ خرداد، در میدان بهارستان تهران (منابعی نیز مکان کشته شدن وی را دانشگاه تهران می دانند)، جان خود را از دست داده است. پیکر شلیر در شهر پیرانشهر، از سوی خانواده اش به خاک سپرده شد.

 

۴۱- تینا سودی

 

۲۴ ساله ،دانشجو، روز شنبه ٣٠ خرداد ۱۳۸۸توسط گلوله نیروهای امنیتی در میدان انقلاب کشته شد. خانواده وی جهت تحویل جسد تحت فشار زیادی قرار داشتند تا اعلام کنند فرزنشان به مرگ طبیعی در گذشته است.

 

۴۲- فاطمه براتی

 

دانشجو ،در جریان حمله لباس شخصیها به کوی دانشگاه در شامگاه ٢۴ خرداد ۱۳۸۸مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته و جان خود را از دست داد. گفته میشود پیکر این دانشجو بدون اطلاع به خانواده ایشان و مخفیانه در گورستان بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

 

۴۳- مریم مهرآذین

 

۲۴ ساله ، در روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۸در خیابان آزادی بر اثر اصابت گلوله کشته شد. پیکر وی به بیمارستان بقیه الله سپاه منتقل گردید و فشار زیادی بر روی خانواده وی جهت عدم اطلاع رسانی در خصوص کشته شدن فرزندشان وجود داشته است.

 

۴۴- کاوه سبزعلیپور

 

۲۴ساله ، دیپلم انسانی و علاقمند به هنر, وی روز۳۰ خرداد۱۳۸۸ در حالیکه از کلاس بازیگری باز میگشت در درگیری مسجد لولاگر بوسیله اصابت گلوله به سرش کشته شد. پیکر او به بیمارستان لقمان و سپس سردخانه منتقل گردید. پیکر او را در شهر مادریاش ،رشت به خاک سپردند. رسانه های دولتی از قول پدر وی موسوی و کروبی را مقصر کشته شدن فرزندش معرفی کردند اما پدر کاوه این موضوع را تکذیب کرده و عنوان کرده که وی در شکایتش خواستار پیدا کردن قاتلین فرزندش و مجازات آنها شده است.

 

۴۵- حسن شاپوری

 

به احتمال زیاد و بنابر اظهارات یکی از آزادشدگان بازداشتگاه کهریزک وی یکی از کشتهشدگان کهریزک است که اطلاعات چندانی از وی در دست نیست.

 

۴۶- سید رضا طباطبایی

 

٣۰ساله، لیسانس حسابداری ، کارمند به دلیل اصابت گلوله به سر در ٣۰خرداد ۱۳۸۸در خیابان آذربایجان به قتل رسید و چهارشنبه ۳ تیربعد از تعهد گرفتن از خانواده در قطعه ۲۵۹ به خاک سپرده شد.

 

۴۷- محسن انتظامی

 

به احتمال زیاد و بنابر اظهارات یکی از آزادشگان بازداشتگاه کهریزک وی یکی از کشته شدگان کهریزک است که اطلاعات چندانی از وی در دست نیست.

 

۴۸- رضا فتاحی

 

به احتمال زیاد و بنابر اظهارات یکی از آزادشگان بازداشتگاه کهریزک وی یکی از کشته شدگان کهریزک می باشد که اطلاعات چندانی از وی در دست نمی باشد.

 

۴۹- ابولفضل عبداللهی

 

٢١ساله، فوق دیپلم برق ٣٠ خرداد۱۳۸۸ در مقابل دانشگاه صنعتی شریف به دلیل اصابت گلوله به پشت سرجان باخت و سه شنبه ٢ تیر در قطعه ٢۴٨ به خاک سپرده شد.

 

۵۰- محمد نیکزادی

 

٢٢ساله ،فارغ التحصیل عمران در سه شنبه ٢۶ خرداد۱۳۸۸ به دلیل اصابت گلوله به سینه در میدان ونک جان باخت و شنبه ٣٠ خرداد در قطعه ٢۵٧ به خاک سپرده شد.

 

۵۱- محمد حسین برزگر

 

٢۵ساله، دیپلم شغل آزاد به دلیل اصابت گلوله به سر در تاریخ چهارشنبه ٢٧خرداد ۱۳۸۸ در میدان هفت تیر جان باخت و در یکشنبه ٣١ خرداد بعد از تعهد گرفتن از خانواده در قطعه ٣٠٢ به خاک سپرده شد.

 

۵۲- سعید اسماعیلی خان ببین

 

٢٣ساله، که بر اثر وارد شدن ضربه به سرش در حوادث روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ تهران کشته شده است، هفته نامه سلیم استان گلستان، در شماره ۳۲۰ خود در تاریخ شنبه ۲۰ تیرماه ۸۸ اعلام کرد:”سعید اسماعیلی خان ببین جوان ۲۳ ساله که بر اثر وارد شدن ضرب ای به سرش در حوادث اخیر تهران به قتل رسیده است در شهر خان ببین از توابع شهرستان رامیان استان گلستان به خاک سپرده شده است. “اطلاعات بیشتری در دست نیست.

 

۵۳- علی شاهدی

 

٢۴ساله، بعد از دستگیرى و انتقال به کلانترى در تهرانپارس ، در روز یکشنبه ٣١ خرداد۱۳۸۸ به دلایل نامعلوم در کلانترى جان باخت. پزشکى قانونى علت مرگ وى را نامشخص اعلام کرده، اما خانواده وى معتقدند به علت ضربات باتوم در کلانترى جان باخته است. وى ۴ تیر در قطعه ٢۵٧ به خاک سپرده شد.

 

۵۴- محسن حدادى:

۲۴ساله، برنامهنویس کامپیوتر در درگیریهای اعتراضآمیز به انتخابات ریاست جمهوری روز شنبه ٣۰ خرداد۱۳۸۸ به دلیل اصابت گلوله بر پیشانی در خیابان نصرت به قتل رسید و سه شنبه ۲ تیر ۱۳۸۸در قطعه ۲۶۲ به خاک سپرده شد.

 

۵۵- ایمان نمازی:

 

دانشجوى رشته عمران دانشگاه تهران، در حمله نیروهای لباس شخصی به کوی دانشگاه در ٢۵ خردادماه ۱۳۸۸ کشته شد.

 

۵۶- مسعود خسروی دوست محمد:

 

کارمند،متاهل و دارای یک فرزند. در تظاهرات اعتراض آمیز ۳۰ خردادماه ۱۳۸۸ بر اثر شلیک گلوله به صورتش کشته شد، پیکر وی سه روز بعد در اختیار خانوادهاش قرار گرفت و در بهشت زهرا دفن شد. همسر وی پس از یکسال سکوت خود را شکست. پیگیرهای قضایی خانواده خسروی در خصوص آمران و عاملان قتل وی تاکنون بدون نتیجه بوده است.

 

۵۷- محسن ایمانی:

 

در جریان حمله نیروهای لباس شخصی به کوی دانشگاه در۲۵ خرداد۱۳۸۸ مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته و جان خود را از دست داد. پیکر وی در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده است.

 

۵۸- کسری شرفی:

 

در جریان حمله نیروهای لباس شخصی به کوی دانشگاه در۲۵ خرداد۱۳۸۸ مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته و جان خود را از دست داد. پیکر وی در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده است.

 

۵۹- بابک سپهر

 

۳۵ ساله، در راهپیمایی اعتراضی روز شنبه ۳۰ خرداد ماه ۱۳۸۸ در خیابان آزادی تهران بر اثر اصابت گلوله نیروهای لباس شخصی قرار گرفت و جان باخت . اجساد اکثر جان باختگان این روز توسط مامورین وزارت اطلاعات و سپاه ابتدا به بیمارستان بقیه الله سپاه و سپس به قطه ای نامعلوم منتقل شد .به احتمال بسیار زیاد تعدادی از قبرهای بی نام و نشان قطعه ۳۰۲ بهشت زهرا برای این افراد است.

 

۶۰- حامد بشارتی

 

۲۶ ساله ، طی تظاهرات اعتراضی ۳۰ خرداد ۱۳۸۸در خیابان آزادی بر اثر شلیک گلوله کشته شد.

 

۶۱- جعفر بروایه:

 

۲۷ ساله،استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه تهران که برای شرکت در امتحانات به تهران رفته بود در تظاهرات اعتراضی ۷ تیر ۱۳۸۸ در میدان بهارستان از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و بعد از انتقال به بیمارستان جان سپرد. جسد وی توسط یکی از دوستانش شناسایی و به اهواز منتقل و تحویل خانواده او شد. پزشکی قانونی علت قتل وی را خونریزی مغزی اعلام کرده است.

 

۶۲- سالار طهماسبى:

 

٢٧ساله دانشجوى کارشناسى مدیریت بازرگانى رشت، شنبه ٣٠ خرداد ۱۳۸۸در خیابان جمهورى به دلیل اصابت گلوله به پیشانى جان باخت و دوشنبه ٢ تیر۱۳۸۸ در قطعه ٢۵۴ به خاک سپرده شد.

 

۶۳- وحیدرضا طباطبایى:

 

۲۹ساله لیسانس زبان انگلیسی روز ٣ تیر۱۳۸۸ در بهارستان به دلیل اصابت گلوله به سر به قتل رسید و ۶ تیر ۱۳۸۸در قطعه ٣۰٨بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

 

۶۴- میلاد یزدانپناه

 

۳۰ ساله در تظاهرات اعتراضی ۳۰ خرداد در۱۳۸۸خیابان آزادی با شلیک گلوله نیروهای امنیتی جان باخت.

 

۶۵- واحد اکبری

 

۳۴ ساله، شغل آزاد در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۸۸در خیابان ونک تهران بر اثر اصابت گلوله به پهلو به قتل رسید و در تاریخ سه شنبه ۲ تیر۱۳۸۸ در قطعه ۲۶۱ بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

 

۶۶- علی فتحعلیان:

 

۲۰ساله دانشجوی رشته عمران در روز ۳۰ خرداد۱۳۸۸ وقتی از خانه اش در خیابان رودکی به سمت مسجد «لولاگر» می رفت، از بالای مسجد مورد اصابت گلوله قرار گرفته و در بیمارستان فوت می کند. خانواده وی پس از ۲ سال سکوت خود را در خصوص کشته شدن فرزندشان شکستند. پیکر او در قطعه ۹ بهشت زهرا دفن گردیده است.

 

۶۷- فرزاد جشنی:

 

جوان کرد و اهل آبدانان از توابع استان ایلام، دانشجوی رشته ادبیات، در اعتراضات مردمی بعد از انتخابات در خیابان ولیعصر بر اثر ضربات باتوم زخمی شد که به بیمارستان طالقانی منتقل میشود که پس از مدتی به دلیل نامعلوم به بیمارستان لقمان فرستاده میشود, سرانجام در تاریخ ۲۵/۳/۸۸ به دلیل شدت ضربات از ناحیه سر , جان می بازد , پیکر فرزاد در مورخه ۳۰ خرداد ۸۸ در شهر آبدانان به خاک سپرده شد.

 

۶۸- احمد نعیم آبادی:

 

۲۵ ساله در اعتراضات ۳۰ خرداد ۱۳۸۸در میدان آزادی مورد اصابت گلوله قرار گرفته و پس از انتقال به بیمارستان رسول اکرم کشته می شود جنازه او را یک هفته بعد در ٣١ خرداد۸۸ به خانواده اش تحویل دادند. از این خانواده خواسته شده بود که با دریافت دیه از پیگیری شکایت خود صرفنظر کنند ولی آنها ضمن مخالفت با پذیرفتن دیه کماکان خواستار شناسایی و مجازات آمران و قاتلین فرزندشان می باشند هر چند که تاکنون هیچ پاسخ صریحی در این خصوص دریافت نکرده اند.

 

۶۹- هادی فلاح منش

 

۲۹ ساله ، اطلاعات زیادی از وی در اختیار نمی باشد تاریخ فوت وی از سوی بهشت زهرا ۲۴/۰۳/۱۳۸۸اعلام گردیده است. پیکر او در بهشت زهرا ، قطعه ۲۵۶، ردیف ۱۳۴، شماره ۳۳به خاک سپرده شده است.

 

۷۰-علی حسن پور:

 

۴۸ ساله ، حسابدار، متاهل و دارای ۲ فرزند. از اولین جان باختگان اعتراضات پس از انتخابات است. وی در تاریخ ۲۵ خرداد۸۸ در میدان آزادی از بالای پایگاه بسیج مقداد از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به قتل رسید. جنازه او پس از ماهها پیگیری همسرش ،لادن مصطفایی بعد از ۱۰۵ روز به وی تحویل داده شد.

 

۷۱- علیرضا توسلی:

 

۱۲ ساله ، علیرضا همراه با پدرش در تاریخ ۸ مرداد۱۳۸۸ براى شرکت در چهلم ندا آقاسلطان به بهشت زهرا رفته بودند. در هنگام بازگشت لحظه اى دست علیرضا از دست پدرش جدا مى شود، علیرضا بر اثر اصابت ضربه ی باتوم نیروهای امنیتی به سرش دچار خونریزی مغزی شده و به قتل رسید. خانواده علیرضا بعد از ۴روز، بالاخره روز ۱۲ مرداد توانستند جنازه او را از پزشک قانونی تحویل بگیرند. رسانههای دولتی علت مرگ او را تصادف در جاده ساوه اعلام نمودند.

 

۷۲- مرتضی سلحشور

 

بین تاریخ ۱۸ تا ۲۳ تیر ماه ۸۸ بر اثر شدت ضربات وارد شده در زندان کهریزک جان باخت.

 

۷۳- مصطفی کاشانی رسا

 

مصطفی کاشانی رسا ، یکشنبه شب پس از کودتای انتخاباتی ۲۲ خرداد هنگام سردادن شعار الله اکبر روی پشت بام ستاد انتخاباتی مهندس موسوی ، در اثر تهاجم نیروهای امنیتی کشته شد. مهاجمین به ساختمان ستاد ، پس از شلیک گلوله به طرف وی ، او را از بالای بام ستاد به پائین پرتاب کردند و در اثر شدت جراحات وارده جان سپرد . او تنها فرزند ذکور خانوادهاش بود و دو خواهر بزرگتر از خود داشت. خانواده وی در اثر فشار و تهدید نیروهای امنیتی، نتوانستند مراسم ختم و بزرگداشت او را در مسجد نزدیک محل سکونت برپا دارند و لذا بناچار مراسم ختم او در مسجدی در سیدخندان برگزار شد.

 

۷۴- سجاد قائد رحمتی

 

۲۰ ساله اهل شهرستان دورود استان لرستان. او به همراه خانوادهاش در این شهر زندگی میکرد .در تابستان به علت فقر برای کار به تهران رفته بود و در تظاهرات ۳۱ تیر ماه به همراه پسر عمویش شرکت میکند و حوالی ایستگاه مترو نواب کشته شد.

 

۷۵- رامین قهرمانی:

 

۳۰ ساله در درگیریهای روزهای پس از انتخابات، مأموران از طریق دوربین مدار بسته یک بانک چهره رامین قهرمانی را شناسایی کرده و برای دستگیری وی به منزلش مراجعه می کنند. به دلیل عدم حضور رامین در منزل مأموران به مادر او می گویند که فرزندش هرچه زودتر خود را معرفی کند. رامین ١۵ روز بعد از اینکه با پای خود برای دفاع از بی گناهیش رفته بود، با بدنی که آثار شکنجه بر آن نمایان بود، از زندان آزاد و پس از دو روز بر اثر جراحات وارده در آغوش مادر جان سپرد. او پس از آزادی به مادرش گفته که چندین روز از پا او را آویزان کرده اند. رامین قهرمانی پس از آزادی به دلیل لخته های خون موجود در سینه اش در بیمارستان بستری و کشته می شود. خانواده وی تحت تدابیر شدید امنیتی فرزند خود را به خاک سپردند.

 

۷۶- مهدی ستار نسب رازلیقی

 

وی در روز بیست و پنجم خرداد ماه ۱۳۸۸ برای حضور در راهپیمایی مسالمت آمیز از منزل خارج شد و پس از آن مفقود گردید .خانواده او پس از دو ماه با مراجعه به بهشت زهرا با توجه به اینکه چهرهاش قابل شناسایی نبوده او را از روی لباسهایش شناسایی کردند.

 

۷۷- مجید کمالی

 

۲۳ ساله، متولد یزد و ساکن محله امام شهر بود. وی از فعالان جنبش سبز بوده و در ساعت ۶ صبح روز ٣ شهریور ١٣٨٨ توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد و پس از چند ساعت جان سپرد. ساعت دو بعد از ظهر پیکر او توسط افراد ناشناسی به بیمارستان افشار یزد برده شد ولی مسئولان بیمارستان از تحویل گرفتن جنازه وی خودداری کردند.

 

۷۸- سید علی حبیبی موسوی خامنه

 

۴۳ساله خواهرزاده میرحسین موسوی بود که در ۶ دی ۱۳۸۸ در جریان مراسم عزاداری روز عاشورا کشته شد. سید علی موسوی در زمان مرگ دارای یک دختر ۱۷ساله و یک پسر ۷ ساله بود. ابراهیم موسوی برادر او پیش از این در جنگ کشته شده است. سید علی موسوی ظهر ۶ دی ۱۳۸۸ (عاشورا) در جریان تظاهرات روز عاشورا توسط سرنشینان یک پاترول مشکی هدف گلوله از ناحیه سینه قرار گرفت و بعد از انتقال به بیمارستان ابن سینا واقع در فلکه دوم صادقیه جان باخت. پیکر او پس از کش و قوسهای فراوان تحویل خانواده شد و تحت تدابیر شدید امنیتی شبانه در بهشت زهرا به خاک سپرده شد. علی رغم پیگیری قضایی خانواده موسوی در مورد شناساییِ قاتلان فرزندشان تاکنون این امر بی نتیجه بوده است.

 

۷۹- امیرارشد تاجمیر

 

۲۵ ساله ، فرزند ایرج تاجمیر و شهین مهینفر (گوینده و مجری پیش کسوت رادیو و تلویزیون) در هجوم خودروهای نیروهای انتظامی به میان مردم در میدان ولیعصر تهران در ۶ دی ماه ۱۳۸۸ (عاشورا) مورد اصابت شدید قرار گرفت و سپس همان خودروها از روی بدن نیمه جان او رد شدند. وی پس از انتقال به بیمارستان جان سپرد. او همچنین از صدابرداران رادیو بوده است. عصر روز شنبه ۱۲ دی ۱۳۸۸ و پس از یک هفته پیگیری خانواده شهید تاجمیر برای دریافت پیکر فرزندشان، در قطعه ۳۰۲، ردیف ۱۶۶، شماره ۷ بهشت زهرا ، سریع و با عجله به خاک سپرده شد.

 

۸۰- مهدی فرهادی راد (بلائی)

 

۳۸ ساله در روز یک شنبه ۶ دی ماه ۱۳۸۸ ظهر عاشورا، دراثر اصابت ۲۵ گلوله ساچمهای به صورت و سر و سینه به قتل رسید وی از خانوادهای مذهبی و از اهالی شهر ری بوده است خانواده او شبانه به بهشت زهرا برده شده و آنگاه جنازه فرزند آن ها را که در حال دفن شدن بوده به آنان نشان می دهند.

 

۸۱- مصطفی کریم بیگی

 

۲۷ساله ، شغل آزاد، تنها پسر خانواده. در روز عاشورا ( ششم دیماه ۱۳۸۸) در خیابان انقلاب با شلیک گلوله به پیشانی کشته می شود. بر روی جنازه وی هیچ اثری از شکستگی ، زخم یا کبودی نبوده و فقط یک سوراخ مربوط به گلوله بر روی پیشانی اش وجود داشته است .جسد وی ۲۱ دی ماه از سوی خانواده شناسایی و روز چهارشنبه بیست و سه دی ۱۳۸۸ بعد از ظهر با خانواده وی تماس گرفته میشود که در ساعت ۸.۳۰ شب در بهشت زهرا مراسم تدفین در حال انجام شدن است و وی در تاریکی شب دفن می گردد. به خانواده او پیشنهاد دریافت دیه داده می شود که از سوی آنها رد می شود. آنان خواستار پیگیری قضایی شناسایی قاتلان فرزندشان و آزادی همه زندانیانِ هستند.

 

۸۲- شاهرخ رحمانی

 

۲۶ ساله ، وی در روز عاشورا ( ششم دیماه ۱۳۸۸) و در چهار راه ولی عصر توسط خودروی نیروی انتظامی زیر گرفته شد و به قتل رسید. نیروهای امنیتی به شرطی پیکر او را تحویل خانوادهاش دادند که هیچ گونه مصاحبه ای انجام ندهند و علت درگذشت او را تنها تصادف عنوان کنند . پیکر وی ۹ دی ماه ۸۸همزمان با پیکر سیدعلی موسوی در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

 

۸۳- امیر اسلامیان

 

دانشجوی کرد دانشگاه یاسوج و عضو ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در همدان که به طور مشکوکی به قتل رسید. او از فعالان دانشجویی بوده که به علت شرکت در فعالیتهای صنفی و سیاسی همواره مورد فشار و احضار به کمیته انضباطی قرار می گرفته است و به علت صحبتها و افشاگریهایش به دانشگاه همدان تبعید می گردد و بعد از یک ترم به علت گزارش دانشگاه یاسوج مجددا به یاسوج بازگشته و در تابستان ۸۷ به طور قطعی از دانشگاه یاسوج اخراج می گردد. وی پس از انتخابات بخاطر شرکت فعال در فعالیتهای انتخاباتی ستاد مهدی کروبی در همدان ، خود را از نیروهای امنیتی مخفی می کند اما بعد از چند روز در آذر ۱۳۸۸ به طرزی مشکوک به قتل می رسد. جسد این جوان حوالی روستای محل سکونت خود روستای “چراخ وال” واقع در شهرستان بوکان پیدا شد.

 

۸۴- شهرام (عباس) فرج زاده طارانی

 

۳۵ ساله یکی از کشتهشدگان اعتراضهای روز عاشورا در ۶ دی سال ۱۳۸۸ در میدان ولیعصر تهران بود که توسط خودروی نیروی انتظامی زیر گرفته شد. از وی یک دختر ۵ ساله به یادگار مانده است. فیلم زیر گرفته شدن وی توسط خودروی نیروی انتظامی در سایتهای زیادی منتشر شد ولی فرمانده انتظامی تهران این امر را تکذیب نمود و فیلم را جعلی دانست. یکی از شاهدان کشته شدن وی لیلا توسلی بود که پس از شهادت در این خصوص در مصاحبه با رسانه ها، از سوی شعبه ۲۸دادگاه انقلاب به ۲ سال زندان محکوم گردید.

 

۸۵- شبنم سهرابی

 

۳۴ ساله از کشتهشدگان اعتراضهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز عاشورا در ۶ دی سال ۱۳۸۸ می باشد .وی یک مادر مجرد بود که خود و دختر کوچکش نگین را سرپرستی میکرد. در جریان درگیریها و اعتراضات روز عاشورای سال۱۳۸۸ در میدان ولیعصر خودروی نیروی انتظامی چندین بار از روی وی رد شد. فرمانده نیروی انتظامی، ادعا کرد که خودرو پلیس ربوده شده بود.

 

او در روز حادثه، برای گرفتن نذری از منزلش در خیابان شادمان خارج شده و دیگر بازنگشت. پیکر او ۲۰ روز بعد در سردخانه کهریزک به خانواهاش تحویل دادهشد. مراسم خاکسپاری سهرابی تحت تدابیر شدید امنیتی در قطعه ۸۶ بهشت زهرا برگزار شد. مادر وی تا مدتها در خصوص ماجرای قتل فرزندش سکوت کرده بود. نگین دختر کوچک شبنم سهرابی نیز پس از کشته شدن مادرش دچار افسردگی شد.

 

۸۶- فاطمه سمسارپور

 

از کشته شدگان ۳۰ خرداد ۱۳۸۸می باشد او مقابل منزلش با شلیک یک گلوله از پا در آمد. وی در آن روز به همراه پسر بزرگش کاوه میر اسدالهی ، مقابل در منزلاش که در یکی از کوچههای منتهی به خیابان آزادی قرار دارد، حاضر شد. و بر اثر شلیک یکی از ماموران لباس شخصی به اعتراضش درباره رعایت امنیت خانهاش کشته شد. در جریان این حادثه پسرش و یکی از همسایگان گلوله خورده و به شدت زخمی شدند. مرد همسایه و فرزند فاطمه از این حادثه جان سالم به در بردند. پیکر وی با پیگیریهای بسیار به خانواده او تحویل شد اما اجازه برگزاری مراسم در تهران داده نشد و خانواده به ناچار در یکی از شهرستانهای شمالی (بابل) مراسمی کوچک برگزار کرده و او را به خاک سپردند.

 

۸۷-علی شاه نظر

 

۴١ساله ،در جریان دستگیریهای روز قدس بازداشت شد، .وی از فرانسه به ایران بازگشته بود و سه روز بعد جنازهاش به خانواده تحویل داده شد .جزئیات نحوه قتل علی شاه نظر روشن نیست. آنچه مسلم است این است که او پس از دستگیری کشته شده است.

 

۸۸- —- معزز(مرد)

 

٢٧ساله، از نام کوچک او اطلاعی در دست نیست. از جانباختگان اعتراضات ٣٠ خرداد ماه ۱۳۸۸ مردم تهران نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری است. او حوالی میدان آزادی با اصابت گلوله به چشمش کشته شد.

 

۸۹- جهانبخت پازوکی

 

بنا بر اطلاعات موجود، احتمالا وی ۵۰ ساله بوده و در روز پنج شنبه ۶ دی ١٣٨٨، در روز عاشورا در خیابان کشته شد. علت مرگ وی نیز نامشخص است. پیکر او در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. اطلاعات بیشتری از او در دست نیست.

 

۹۰- هادی فلاحمنش

 

۲۹ ساله، دارای شغل آزاد، از مکان کشته شدن او اطلاعی در دست نیست.پیکر وی در قطعه ۵۳ بهشت زهرا دفن شده است.

 

۹۱- حسن کاظمینی

 

۱۹ ساله، بنابر اظهارات پدر بزرگش وی هنگام شرکت در تظاهراتهای اعتراض آمیز به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در میدان انقلاب کشته شده است. اطلاعات بیشتری از او در دسترس نیست.

 

۹۲- آرمان استخری پور

 

١٨ساله از شیراز ، در در گیری های تیرماه ۱۳۸۸ در محله ابیوردی مورد اصابت باتوم قرار گرفت و به کما رفت. او روز دوشنبه ٢٢ تیر ۱۳۸۸جان باخت. علت فوت او مرگ مغزی اعلام شده است. پیکروی سه شنبه ٢٣ تیر در دارالرحمه شیراز به خاک سپرده شد.

 

۹۳- امیر کویری

 

۲۰ ساله

 

۹۴- سالار قربانی پارام

 

۲۲ ساله، در تظاھراتهای اعتراض آمیز انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ جان باخت.حکومت علت فوت او را تصادف اعلام کرد. اطلاعات دیگری از مکان و نحوه کشته شدن وی در دست نمی باشد.

 

۹۵- پویا مقصود بیگی:

 

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه. او در تاریخ ٣٠ خرداد ٨٨ توسط نیروهای امنیتی کرمانشاه دستگیر و مورد شکنجه و ضرب و جرح قرار می گیرد و پس از آزادی به علت عوارض ناشی از شکنجه فوت می کند. مادرش بهجت (زهرا) نوذری که در جوانی همسر خود را از دست داده بود و به تنهایی ۲ فرزند خود را بزرگ کرده بود برای اعتراض و دادخواهی به کشته شدن فرزندش بدن خود را گل گرفته و در مقابل اداره اطلاعات کرمانشاه به تنهایی تحصن کرده بود که او نیز بازداشت می گردد. نهایتا پیگیری های خانواده در خصوص علت کشته شدن فرزندشان به جایی نمی رسد.

 

۹۶- محمدحسین فیض

 

۲۶ ساله ، در راهپیمایی اعتراضی روز شنبه ۳۰ خرداد ماه ۱۳۸۸ در خیابان آزادی در نزدیکی پایگاه بسیج مقداد به علت اصابت گلوله به پشت سرش به قتل رسید. پیکر وی در قطعه ٢۵٧ بهشت زهرا ردیف ٣١ شماره ۲۵ دفن گردیده است. پدر فیض در مصاحبه با رسانههای دولتی و نیز مخالف دولت فرزندش را بسیجی و عاشق ولایت دانست وی کسانی که بحث تقلب در انتخابات را مطرح کردند عامل کشته شدن فرزندش می داند. اما یکی از اعضای خانواده فیض در مصاحبه دیگری محمد حسین را معترض به نتایج انتخابات و دیدگاه او با پدرش را متفاوت دانست.

 

۹۷- مهرداد حیدری:

 

روزنامه نگار روزنامه خراسان و هفته نامه نسیم مشهد بوده روز یکشنبه ۲۱تیر ۱۳۸۸به طرز مشکوکی به قتل رسید. او در آخرین یادداشت خود در روزنامه خراسان رضوی در روز شنبه ۲۰ تیر از وزارت اطلاعات به سبب رفتار خشونت آمیز با جوانان معترض به منظور کسب اعتراف دروغین انتقاد کرده بود.

 

۹۸- رامین پوراندرجانی

 

۲۶ ساله ، متولد شهر تبریز ،وی پزشک وظیفه بازداشتگاه کهریزک بود که بسیاری از جان باختگان این بازداشتگاه را معاینه کرده بود .وی در تاریخ ۱۹آبان ماه ۱۳۸۸ در ساختمان بهداری نیروی انتظامی تهران به صورت مرموزی درگذشت. مقامات مسئول، ابتدا علت مرگ او را سکته قلبی هنگام خواب و در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۸۸ عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران علت مرگ را «مسمومیت دارویی» اعلام کرد و امکان خودکشی را نیز در دست بررسی دانست. در نهایت هم پزشکی قانونی اعلام کرد مرگ این پزشک جوان به علت مسمومیت بوده است. بسیاری علت مرگ وی را شهادت در دادگاه علیه مجریان زندان کهریزک می دانند. او پس از دیدار و ارائه اطلاعاتی پیرامون جزئیات شکنجهها و عوامل آن در کهریزک نگران جان خود بوده است

نهایتا مسئولان از کالبد شکافی جسد وی نیز جلوگیری کردند .

 

۹۹- علی فتولیان

 

دانش آموز، در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۸۸ در مقابل مسجد لولاگر تهران به علت شلیک گلوله کشته شد.

 

۱۰۰- مهدی نیلفروش زاده

 

اهل اصفهان و دانشجوی ارمنستان بوده است. بر اساس اخبار تایید نشده، ماموران پس از شناسایی او در مراسم۱۳ آبان۱۳۸۸ به قصد بازداشت این جوان دانشجو به منزل پدری او رفته و با او و خانواده اش درگیر شدند، در جریان این درگیری وی با اسلحه نیروی انتظامی کشته می شود.

 

۱۰۱-لطفعلی یوسفیان

 

۵۶ساله، کارمند. که در درگیری های اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۸۸ با استنشاق گاز اشک آور دچار مشکلات تنفسی می شود که پس از چند روز در بیمارستان ابن سینا تهران جان خود را از دست می دهد. آقای یوسفیان یکی از بستگانِ نزدیک علی حسن پور است که در راهپیمایی روز ۲۵خرداد با اصابت گلوله کشته شده بود. خانواده وی به منظور تسریع در تحویل گرفتن جسد و جلوگیری از دردسرهای احتمالی علت مرگ وی را ایست قلبی اعلام کردند.

 

۱۰۲-محمد جواد پرنداخ

 

۲۵ساله دانشجوی دانشگاه صنعتی اصفهان و اهل گیلان غرب بود که پس از شرکت در تجمعِ اعتراضیِ دانشجویانِ این دانشگاه پس از دهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوریِ ۸۸ چندین بار احضار و بازجویی شده بود، اما در روزی که باید به اداره اطلاعات اصفهان مراجعه می کرد، جسد وی در زیرپل واقع در بلوار کشاورز اصفهان یافته و به خانواده اش تحویل داده شد. مقامات دولتی اعلام کردند که وی خودکشی کرده است. ولی خانواده او پس از یکسال سکوت خود را شکستند و اعلام کردند فرزندشان خودکشی نکرده است.

 

۱۰۳-حسین غلام کبیری

 

۱۸ساله ، طبق گزارش کیهان در شامگاه روز ۲۵ خرداد ۸۸ به وسیله یک دستگاه خودروی پراید در منطقه سعادت آباد تهران زیر گرفته شد و چند ساعت بعد به دلیل خونریزی داخلی جان خود را از دست داد. رسانه ها و منابع حکومتی غلام کبیری را از بسیجیان فعال حوزه ۳۵۵ امام حسن مجتبی (ع) ناحیه مقاومت بسیج ری معرفی کردند.

 

غلام کبیری تنها قربانیِ راهپیمایی ۲۵ خرداد است که دستگاه قضایی اقدام به بررسی علل کشته شدن وی کرده و دادگاهی برای محاکمه ی متهمِ به قتلِ او برگزار شد.

 

۱۰۴- محمد علی راسخی نیا

 

۴۰ ساله در اعتراضات روز عاشورا در تاریخ ۶ دی ۱۳۸۸بر اثر اصابت ساچمه شکاری کشته شد .وی دارای دو فرزند می باشد. پیکر وی در قطعه ۳۰۴ ردیف ۸۵ شماره ۵بهشت زهرا دفن گردیده است.

 

۱۰۵- محسن انتظاری

 

به احتمال زیاد و بنابر اظهارات یکی از آزادشدگان بازداشتگاه کهریزک وی یکی از کشته شدگان کهریزک می باشد که اطلاعات چندانی از وی در دست نمی باشد تاریخ فوت او از ۱۸ تا ۲۳ خرداد ماه می باشد.

 

۱۰۶- حسام حنیفه

۱۹ساله،کارمند یک شرکت نقشه کشی، در تظاهرات اعتراض آمیز روز ۲۵خرداد۱۳۸۸ در برابر پایگاه بسیج مقداد، بر اثر اصابت گلوله کشته شد. رسانه های دولتی تلاش زیادی کردند تا او و خانواده اش را حامی دولت نشان دهند ولی مادر حسام این موضوع را تکذیب نمود. شکایت خانواده او در خصوص معرفی قاتل فرزندشان علی رغم پیگیریهای فراوان تاکنون بدون نتیجه بوده است .

 

۱۰۷- صانع ژاله

 

۲۶ ساله دانشجوی رشته هنرهای نمایشی دانشگاه هنر تهران و از کردهای سنیمذهب بود که در جریان اعتراضات جنبش سبز در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ بر اثر برخورد گلوله کشته شد. ابتدا از سوی رسانههای دولتی او را یک بسیجی عنوان کردند و کارت بسیج وی را در تلویزیون نمایش دادند. خانواده او نیز برای تائید این امر تحت فشار زیادی قرار گرفتند در حالیکه برادر او قانع ژاله ادعاهای مبنی بر بسیجی بودن او را تکذیب کرد و گفت کارت بسیج همان روز کشته شدن برادرشان برای او از طرف حکومت صادر شده است.

 

مراسم تشییع پیکر وی در روز ۲۷ بهمن۱۳۸۹ با حضور انبوهی از جمعیت از دانشگاه هنر تا دانشگاه تهران برگزار شد. این مراسم به صحنه درگیری طرفداران و مخالفان حکومت تبدیل شد به نحویکه از اوایل صبح دانشگاه هنر به اشغال نظامیان طرفدار حکومت درآمده بود و تعدادی از دانشجویان مورد حمله قرار گرفته و شماری نیز دستگیر شدند، و عملا نیز دانشجویان اجازه شرکت در تشییع جنازه را نداشتهاند. برادر صانع آرزوی او را اینگونه بیان می کند : صانع آرزویش این بود که مثل بهمن قبادی( کارگردان) در خدمتِ ملتش باشد.

 

۱۰۸- محمد مختاری

 

۲۲ ساله ،دانشجوی مهندسی معدن دانشگاه شاهرود،در جریان اعتراضات جنبش سبز در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در خیابان رودکی تهران پنجاه متر مانده به خیابان توحید و به ضرب گلوله مستقیم به پیشانی کشته شد. رسانههای حکومتی ابتدا سعی کردند او را بسیجی و عوامل فتنه را عامل کشته شدن وی معرفی کنند ولی فعالیتهای اینترنتی محمد خلاف این را نشان می داد. او در آخرین پست فیس بوک خود نوشته بود : « خدایا ایستاده مردن را نصیبم کن که از نشسته زیستن در ذلت خسته ام.»

 

مراسم تشیع جنازه محمد مختاری با حضور ماموران لباس شخصی برگزار شد. به طوریکه خانواده مختاری فقط نظارهگر بودند و در مراسم ختم عزیزشان اجازه هیچ دخل و تصرفی نداشتند. و تمامی مراسم توسط نیروهای لباس شخصی و ناشناس انجام شد.خانواده مختاری خواستار تعقیب قضایی و مشخص شدن قاتل او شدند.

 

۱۰۹- امیرحسین تهرانچی

 

۲۲ ساله در جریان اعتراضات جنبش سبز در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ بر اثر شلیک گلوله کشته شد ابتدا رسانه های دولتی منکر کشته شدن وی شدند. لیکن جهت جلوگیری از اطلاع رسانی، خانواده وی تحت فشارهای امنیتی زیادی قرار گرفتند. تحویل پیکر وی به خانواده اش، پس از اخذ تعهد مبنی بر عدم اطلاع رسانی صورت گرفت و در ۴ اسفند۱۳۸۹ تحت تدابیر امنیتی در بهشت زهرا در قطعه ۳۱۲ به خاک سپرده شد.

 

۱۱۰- حامد نورمحمدی

 

دانشجوی خرم آبادی ترم ۴ رشته زیست شناسی دانشگاه شیراز، ساکن خوابگاه دستغیب، در جریان اعتراضات جنبش سبز در اول اسفند ۱۳۸۹و بزرگداشت شهدای ٢۵بهمن ۱۳۸۹ در شیراز کشته شد. به گفته شاهدان عینی، حامد نورمحمدی از پل روگذر حد فاصل میدان دانشجو و میدان نمازی توسط ماموران امنیتی به پایین پرت شده و پس از برخورد ماشین در سطح خیابان پایین (خیابان ساحلی) جان خود را از دست داد. خانواده وی در خصوص نحوه کشته شدن فرزندشان سکوت کرده اند.

 

۱۱۱- بهنود رمضانی

 

۱۹ ساله ، دانشجوی ترم دوم رشته مهندسی مکانیک دانشگاه نوشیروانی بابل. درپی اعتراضات جنبش سبز در ۲۵ اسفند ۱۳۸۹ (شب چهارشنبه سوری ( بر اثر ضربات باتوم نیروهای بسیج در میدان ۲۲ نارمک تهران مورد مورد ضرب و جرح شدید واقع گردید و دچار شکستگی از ناحیه استخوانهای دست و پا و گردن و ضربه مغزی گردید پیکر وی به بیمارستان الغدیر تهران منتقل شدو در روز ۲۶ اسفند ۱۳۸۹خانواده اش جسد وی را از پزشک قانونی تحویل گرفته و در روز ۲۷ اسفند، در روستای قراخیل از توابع شهرستان قائم شهر به خاک سپردند. رسانه های دولتی علت مرگ او را مرگ بر اثر انفجار نارنجک دست ساز توسط خود وی اعلام کردند اما در گزارش اولیه پزشکی قانونی به “مرگ بر اثر ضربات متعدد شی سخت به سر” اشاره گردیده است .

 

۱۱۲- علیرضا صبوری میاندهی

 

۲۲ ساله ،از مجروحان اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ بود که در مقابل پایگاه بسیج ۱۱۷ گردان عاشورا مورد اصابت گلوبه قرار گرفت که به کمک مردم به بیمارستان منتقل و پس از جراحی و خارج کردن تکه هایی از گلوله به مدت یک ماه در کما به سر برد. پس از به هوش آمدن وی خانوده اش که تا آن زمان در بی خبری مطلق به سر می بردند، ادامه درمان وی را در خانه ادامه دادند. یازده ماه پس از بیست و پنج خرداد ۸۸،خانواده اش او را با مشکلات زیادی از کشور خارج و راهی ترکیه و پس از اخذ پناهندگی به بوستون آمریکا اعزام میکنند. ولی ، پس از ۸ ماه به علت عوارض ناشی از وجود قسمتهایی از گلوله در بافت مغز، سر انجام در ۲۶ آبان ۱۳۹۰علیرضا صبوری جان سپرد و پس از حدود ۲ ماه، و به درخواست خانوادهاش، پیکرش را در شهر برلین آلمان به خاک سپردند.

http://nedayeazadi.org/news_cur.php?id=4040

تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد, ۱۳۹۱ ۷:۴۷ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

مروری بر آن‌چه تا بیست و سوم تیرماه گذشت

نفس چاق نکرده بود آقای پزشکیان که در دفتر شرکت هواپیمایی توسط نیروهای انتظامی بسته شد. گویا عدم رعایت حجاب کارکنان زن این دفتر دلیل این کنش نیروهای انتظامی بود. مساله مهمی نبود! آقای وزیر کشور دولت گفت. فردا باز خواهد شد دفتر.

مطالعه »
یادداشت

حکم اعدام فعال کارگری، شریفه محمدی نمادی است از سرکوب جنبش صنفی نیرو های کار ایران!

میزان توانایی کارگران برای برگزاری اقدامات مشترک، از جمله اعتصابات و عدم شرکت در امر تولید، مرتبط است با میزان دسترسی آنها به تشکل های صنفی مستقل و امکان ایجاد تشکل های جدید در مراکز کار. ولی در جمهوری اسلامی نه تنها حقوق پایه ای کارگران برای سازمان دهی و داشتن تشکل های مستقل رعایت نمیشود، بلکه فعالان کارگری، از جمله شریفه محمدی، مرتبا سرکوب و محکوم به حبس های طولانی مدت، ضربات شلاق و حتی اعدام میشوند.

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
مطالب ویژه
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

پایان تلخ یک ریاست جمهوری

کاش میشد

نهادهای مدنی و نقش آنها در تحولات آینده کشور

بیانیه دادگاه بین المللی دادگستری- ۱۹ جولای ۲۰۲۴

سیاست‌گریزی زنان یا سیاستِ گریزِ دولت از زنان

نگاره‌ها