سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۳

سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۳

جشن اومانیته

غرفه امسال که با نام غرفه ایران و با تم همبستگی با جنبش آزادی خواهانه مردم ایران است، با شرکت سازمان فداییان خلق ایران- اکثریت و نیز سازمان اتحاد فداییان خلق ايران و شورای موقت سوسیالیستهای چپ ایران، شکل گرفت

 

گزارشی از غرفه مشترک سه سازمان در جشن اومانیته

امسال هفتادو چهارمین سالگرد جشن اومانیته بود: جشنی که با نام نشریه ارگان مرکزی حزب کمونیست فرانسه نامگذاری شده و شناخته شده است و هر ساله در آخر دومین هفته ماه سپتامبر در پارکی به نام د لا کورنیو در حومه پاریس برگزار می شود.

یکی از شاخص ترین جهات در این فستیئوال حضور نیروهای چپ، مترقی و دمکراتی از اقصا نقاط جهان و بویژه کشورهای اروپایی است که با توجه به نقاط مشترکی همانند سوسیالیسم، دمکراسی ،آزادی و نیز در دستور قرار دادن مهمترین موضوعاتی که جامعه مشترک بر آن نظر و با نقد دارند . ولی این به معنی عدم حضور نیروها و جریانات غیر چپ نیست بلکه جامعه و مردم فرانسه به نیکی این جشن را به عنوان جشن ملی پذیرفته و هر سال به پیش واز آن میروند و در این روزها به جشن و پایکوبی می پردازند. به روایتی میتوان گفت که تعدادی بیش از ۶۰۰۰۰۰ نفر از همه اقشار اجتماعی از زن و مرد و پیر و جوان در این همایش سالانه شرکت میکنند.

در محل فستیوال اومانیته، محوطه وسیعی را با نام منطقه دهکده جهانی نام گذاری کرده اند و همه احزاب و جریانات خارجی در این محدوده غرفه دارند.

سازمانها و جریانات شرکت کننده در این فستیوال غرفه های خود را دارند که ضمن فراهم بودن امکاناتی برای تامین هزینه های غرفه، کتب، نشریات و اطلاعیه ها و تبلیغ و ترویج برنامه های سیاسی خود را در اولویت فعالیت اصلی خود دارند.

نیروهای چپ ، دمکرات، عدالت خواه و آزادی خواه ایرانی در مجموعه تلاشگرانی هستند که در این سه رور یعنی ار ۱۱ تا ۱۳ سپتامبر در این فستیوال غرفه دارند، سازمان فداییان خلق ایران- اکثریت از جمله سازمانهای سیاسی ایرانی است که در طی ۲۸ سال گذشته غرفه ای با نام کار که ارگان سراسری سازمان است و نیز سازمان اتحاد فداییان که سال های متمادی در این فستیوال غرقه بر پا کرده اند و در این ۲ سال اخیر این غرفه، به طورمشترک با سازمانهای اتحاد فداییان خلق ایران و شورای موقت سوسیالیستهای چپ ایران، تشکیل شده و این به خودی خود توان کاری و امکان کار تبلیغی، پیرامون مسائل ایران را و باز تعریف سیاست ها را بخصوص در رابطه با همگرایی ها و همکاری ها، برتر نموده است.

هر ساله و بر اساس شرایط تم بحث و گفتگو در غرفه های مختلف، بر اساس شرایط کشورهاست و به همین روی در غرفه های ایرانی ها هم مسائلی که متاسفانه در طی بیش از یک سده خواسته های عمومی ایرنی ها، همانند آزادی، دمکراسی، حقوق بشر و .. را در بر گرفته و می گیرد.

غرفه امسال که با نام غرفه ایران و با تم همبستگی با جنبش آزادی خواهانه مردم ایران شکل گرفت، از اهمیت بیشتری نسبت به سال های پیشین برخوردار است. و این یکی از تفاوتها ی حائز اهمیت است، چرا که بعد از کودتای انتخاباتی ۲۲ خرداد و مسائل و اعتراضات در پی که امروز با نام جنبش آزادی خواهانه مردم ایران نام گرفته و بیش از پیش توجه جهانیان را به خود جلب کرده ، میتواند پشتیبانان بیشتری را برای دفاع از خواسته های مردم ایران وجوانان به میدان آمده برای آزادی و دمکراسی و احترام به رای به بازی گرفته نشده شان ، در پی داشته باشد و هم جنبش اعتراضی و در عین حال آزادی خواهانه مردممان را به ترسیم نشیند.

در غرفه ایران نصب تابلو، عکس و شعارهایی که هم سیاست ها و خواسته های جریانات شرکت کننده و هم جنبش در حال رویش را به زبانهای فارسی و فرانسوی طرح و اعلام می کند، از ویژگی های دیگری است که توانسته میهمانانی را از کشورهای مختلف برای بحث و تبادل نظر به غرفه کشاند.

روزشنبه ۱۲ سپتامبر در طی تماسی از طرف یک کانال اینترنتی با نام پلانیت اینترنت ، یکی از رفقای سازمان فداییان خلق ایران – اکثریت مصاحبه ای داشت پیرامون اوضاع کنونی ایران. بر اساس سنت هر ساله جشن اومانیته که اتاق و یا چادر دی بت ( بحث و گفتگو) که امسال با نام اوته سن شناحته میشود، امروز یکشنبه پیرامون چشم انداز فردای ایران به گقتگو مینشینند که رفیقی از طرف غرفه ایران در آن شرکت خواهد داشت. 

خانم آرلت لا گولیه ، مسئول حزب لوت اووریه، یکی از احزاب چپ فرانسه، حزبی که در جامعه فرانسه شاید به عنوان یکی از چپ ترین احزاب چپ شناخته شده است، به چادر ایران، چادر مشترک ۳ سازمان ایرانی آمدند و بدین وسیله همبستگی خود را هم با این سه سازمان و هم مبارزات آزادی خواهانه مردم ایران اعلام داشتند، در مصاحبه ای که تلویزیون تیشک در غرفه ایران با ایشان داشتند، اعلام نمودند که به مبارزات آزادیخواهانه مردم ایران احترام می گذارد و از آنجایی که خود را هم آزادی خواه و هم دمکراسی خواه میداند، امیدوار است که این جنبش به دمکراسی در ایران فرا روید و از آنجایی که خود را کمونیست و سوسیالیست می داند، دمکراسی مورد نظر خود را هم در خدمت این ایده و نظر تعریف کردند.

در غرفه ایران سرودهای سیاسی و سرودهایی با تم اعتراضی و رزمی و نیز پخش آهنگ های ایرانی و نیز آهنگ هایی از مناطق ملی، در طی روز پخش می شد. ابتدا تعدادی به رقص و پایکوبی پرداختند و از انجایی که مراجعین خارجی هم به جمع پیوستند، اتوماتیک و شاید به علت نبود فضای کافی برای ادامه، به بیرون از غرفه رفته و ادامه دادند که توجه تعداد کثیری را به موزیک و فرهنگ ابرانی و نیز غرفه مشترک جلب نمود.

در اینجا باید یادآور شد که مراجعینی هم بودند که در تماس با از جمله نگارنده، اظهار تاسف کردند از اینکه در این شرایط حاد سیاسی ، در غرفه نیروهای چپ ایرانی، رقص و پایکوبی صورت می گیرد و یا اهنگهای ریتمیک پخش می شود. طبیعی است که این مسائل با مسئولین غرفه در میان گذاشته شد.

همین جا باید گفت که جوانان ایرانی مقیم فرانسه و بویژه پاریس که کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی در فرانسه را تشکیل داده و تحت این نام فعالیت های خود را پی گرفته و می گیرند از مجموعه نیروهای شرکت کننده ای هستند که امسال در فستیوال اومانیته غرفه ای در کنارغرفه مشترک دارند.

خلیل مومنی – پاریس . فرانسه

تاریخ انتشار : ۲۲ شهریور, ۱۳۸۸ ۶:۱۴ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

انتخابات ۸ درصدی!

اخباردور دوم انتخابات مجلس: روز جمعه ۲۱ اردیبهشت سال جاری, نتیجه انتخابات دور دوم مجلس در تهران اعلام گردید نماینده اول کلان شهر تهران با کسب ۲۶۹/۴۳  رای از حدود ۸ میلیون نفر واجدین شرایط رای دادن, یعنی با رای فقط ۲ درصد از مردم تهران به مجلس راه یافت. البته با احتساب ۵ درصد آرا باطله, مشارکت مردم تهران کمتر از  ۳ درصد بوده است.

مطالعه »
آخرین مطالب

پس از حادثه و مرگ رئیس جمهور!

بسیار ساده انگارانه است که تصور کنیم با سقوط پرواز حامل رئیسی و مرگ او جمهوری اسلامی نیز سقوط خواهد کرد و ساده انگارانه تر آنکه تصور شود در چنین شرایطی رقبای جمهوری اسلامی حتی در منطقه و جهان نیز چنین انتظاری را خواهند داشت.

روز بعد از رئیسی…

سید ابراهیم رئیسی اگرچه به دلیل نقش تبهکارانه‌اش در اعدام‌های ۶۷ و  از تیغ گذراندن  چندین هزار زندانی سیاسی در مدت زمانی کوتاه همواره از سوی جامعه سیاسی ایران به عنوان چهره‌ای منفور قلمداد می‌شده، اما پس از برگمارده شدن در انتخاباتی بسیار محدود و گزینشی به عنوان رئیس جمهور نیز هیچگاه  بمثابه رئیس جمهوری محبوب ، کارآمد و تاثیرگذار از سوی کلیت جامعه مورد ارزش گذاری قرار نگرفت.

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

خانواده اندام از ترس دستگیری از بردن دخترشان به بیمارستان یا مراکز درمانی برای برداشتن گلوله ها اجتناب کردند. مادر دالیا تمام ۲۵ ساچمه را از بدن دخترش در خانه خارج کرد. خانواده اندام از ترس دستگیری دختر نوجوان خود، او را به خانه یکی از بستگان نزدیک خود منتقل کردند. بعد از حدود دو هفته که وضعیت جسمانی او بهتر شد، به خانه خودشان بازگشتند.

برتری طلبی برهنه هندو!

این زشت ترین انتخابات از زمان استقلال بوده است. برتری طلبی آشکار هندو حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) ۱۷۰ میلیون شهروند مسلمان هند را علنا تحریم و از حق رای محروم کرده است. حزب در قدرت سال‌های اخیر را صرف سرکوب رسانه‌های منتقد و اپوزیسیون سیاسی کرده است تا یک پروژه اساساً ضد دموکراتیک و تبعیض گرایانه را پیش ببرد.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

پس از حادثه و مرگ رئیس جمهور!

روز بعد از رئیسی…

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

برتری طلبی برهنه هندو!

گرگهایِ وال استریت رژیم…