یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۱

یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۱

پایان تلخ یک ریاست جمهوری
بایدن می‌داند که باید برود، اما این بدان معنا نیست که از این موضوع خوشحال است. ننسی پلوسی کسی بود که با هوش و ذکاوت سیاسی به رئیس‌جمهور گفت که...
۳۱ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سیمور هرش - برگردان : گودرز اقتداری
نویسنده: سیمور هرش - برگردان : گودرز اقتداری
کاش میشد
کاش میشد چهره ها رنگ پریشانی نداشت، برق تیز خنجر و کینه نداشت. مثل دریا بود شفاف و زلال، مثل ابریشم نرم لطیف
۳۱ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کاوه داد
نویسنده: کاوه داد
نهادهای مدنی و نقش آنها در تحولات آینده کشور
ایجاد، تقویت و توسعه و حفظ نهادهای مدنی و تشکل‌های صنفی و سیاسی باید در کانون برنامه های افراد، شخصیت ها و احزاب و سازمان ها قرار داشته باشد، چه...
۳۱ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: گروە خرداد، هواداران سازمان فداییان خلق ایران اکثریت ـ داخل کشور
نویسنده: گروە خرداد، هواداران سازمان فداییان خلق ایران اکثریت ـ داخل کشور
بیانیه دادگاه بین المللی دادگستری- ۱۹ جولای ۲۰۲۴
بر اساس بیانیۀ دادگاه بین‌المللی دادگستری، سیاست‌های شهرک‌سازی و بهره‌برداری اسرائیل از منابع طبیعی در سرزمین‌های فلسطینی نقض قوانین بین‌المللی است. دادگاه، گسترش قوانین اسرائیل به کرانۀ باختری و بیت‌المقدس...
۳۰ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: محسن نجات حسینی
نویسنده: محسن نجات حسینی
سیاست‌گریزی زنان یا سیاستِ گریزِ دولت از زنان
قوانین نابرابر، عدم حمایت‌های لازم و محیط‌های مردسالارانه، زنان را از مشارکت فعال در سیاست بازمی‌دارد. حضور کم‌رنگ زنان در سیاست به معنای نبود صدای نیمی از جمعیت در تصمیم‌گیری‌های...
۳۰ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: زری
نویسنده: زری
نگاره‌ها
نسل‌ها می‌آیند ومی‌روند؛ گاه مبارزه می‌کنند برای زندگی. گروهی کوچ می‌کنند با دل در گرو خاک آبا و اجدادی ... و شاید اندکی تاریخ و سرنوشت بسازند. حاکمان هم گاه...
۳۰ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: پهلوان
نویسنده: پهلوان
ترس یا هوشیاری؟
انگیزۀ شرکت در مرحلۀ دوم انتخابات دفع شرِ یک جریان به غایت ارتجاعی و خطرناک بود که مثل سرطان در جامعه ریشه دوانده است .ترس از جریان جلیلی و میرباقری...
۲۹ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: جابر حسينى
نویسنده: جابر حسينى

پیام کمیته مرکزی اتحاد فدائیان خلق ایران به کنگره سیزدهم سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

ما باید هنر استفاده از امکانات و توان موجود چپ را بیاموزیم و راه غلبه بر پراکندگی نیروی عظیم چپ ایران و استفاده از توان بالقوه آن در جهت تحولات پیش روی کشورمان را باز کنیم. چپ متحد خود پاسخ بسیاری از سوالات امروز نیروی چپ برای «چه باید کرد؟» آن، و پادزهری برای پراکندگی ها و شکست های تاکنونی آن است. برای کنگره سیزدهم شما آرزوی موفقیت می کنیم. امیدواریم که تصمیمات شما در این کنگره بتواند راه شکل دهی به تشکل بزرگ چپ را هموارتر نماید.

رفقای گرامی

تلاش های مشترک ما  برای شکل دادن به یک تشکل بزرگ چپ  در مرحله عمل قرار دارد و راه  برای رسیدن به هدفی که سال هاست درباره آن بحث می کنیم، هموار شده است.

همه ما به این حقیقت اذعان داریم که جامعه ما امروز بیش از هر زمان دیگری به یک چپ تاثیر گذار در صحنه سیاسی کشور نیازمند است.  ایران ما امروز بیش از همیشه آبستن حوادث غیر قابل پیش بینی است. حکومت جمهوری اسلامی با بستن همه منافذ تنفس جامعه، تشدید بحران اقتصادی و اجتماعی، ادامه سیاست خارجی تنش زا، کشور را به مرحله خطرناکی سوق داده است. در نتیجه بیش از سی سال حاکمیت جمهوری اسلامی شکاف طبقانی عمیق تر و نابسامانی های اجتماعی گسترده تر شده است. فقر، اعتیاد و بیکاری تا اعماق جامعه گسترش یافته است و  زندگی اکثریتی عظیم را در معرض خطر قرار داده است. اکنون دیگر کاملا آشکار و عیان است که  بخش مهم و بیشتری از مردم ایران زیر خط فقر زندگی می کنند. دستمزها و حقوق ماهیانه کارگران و کارمندان از جمله معلمان، دانشگاهیان و کارکنان دولت دیگر کفاف زندگی روزمره خود و خانواده شان را نمی دهد.

امروز در جامعه مساله “نان” بیش از همیشه به مشکل  فقدان آزادی ها و حقوق اولیه  انسانی گره خورده است. ترکیب این دو قادر است تنش ها در جامعه را به خیزش های غیر قابل پیش بینی سوق دهد. حکومت جمهوری اسلامی هم به این واقعیت اگاه است. به همین دلیل مدت هاست که از «فتنه اقتصادی» که در راه است، دم می زند و با اعزام یگان های سرکوب به میادین و خیابان ها در صدد است به شیوه خود، علاج واقعه را قبل از وقوع کند.  از سوی دیگر، بخش مهمی از نیروهائی که تا دیروز مسیر تغییرات را عمدتا از طریق تاثیرگذاری بر شکاف های درون حکومت و در چارچوب همین نظام پی می گرفتند، با سرکوب خشن جنبش اعتراضی بعد از انتخابات خرداد ۱۳۸۸ امید به موفقیت  از این طریق را از دست داده اند و به دنبال آلترناتیو ها و چشم اندازهای دیگری هستند. ما که همواره بر گذر از نظام حاکم به عنوان عمده ترین مانع تحول دمکراتیک جامعه تاکید کرده ایم، می توانیم و باید پیشتاز گشودن چنین چشم اندازهایی باشیم.

نیروئی که می تواند با شعار نان و آزادی جامعه را در جهت یک تغییر واقعی رهنمون شود، یا حداقل این خواست بخش اعظم نیروی کار و زحمت را عملی کند، نیروی چپ دمکرات و آزادیخواه ایران است.  شکل دادن به یک چپ متحد و موثر در سیاست ایران، جدا از تلاش برای گشودن چشم انداز رسیدن به عدالت اجتماعی و سوسیالیسم، نیاز روز جنبش های اجتماعی کارگران، زنان و جوانان و ملیت های ایران، مدافعان محیط زیست و فعالان حقوق بشر، در یک کلام جامعه مدنی ایران نیز هست.

اهمیت یک چپ متحد تنها در بازتاب خواست و اراده نیروی اجتماعی چپ و جنبش های مدنی مطالبه محور نیست. یک چپ متحد می تواند توازن جدیدی را در سپهر اتحاد ها و ائتلاف ها در میان نیروهای جمهوریخواه دمکرات ایران دامن زده، ثقل جدیدی را ایجاد نماید و هدف ایجاد یک جامعه آزاد را با شعار جدائی دین از حکومت، جمهوری دمکراتیک، رفع هر گونه تبعیض بر اساس جنسیت، مذهب، عقیده ، ملیت و مبتنی بر حقوق بشر به خواست اکثریت مردم تبدیل کند و بدیل واقعی برای شرائط امروز ارائه دهد. اهمیت و ضرورت شکل دادن به یک ائتلاف از نیروهائی که به جدائی دین از حکومت در یک جمهوری متکی به آرای مردم باور دارند، بیش از هر زمانی به چشم می خورد. میل به رهائی از شر استبداد حاکم و نیاز به استقرار دموکراسی در ایران ممکن است به کمرنگ کردن توجه به جمهوری و یا بی توجهی به جدائی دین از حکومت بیانجامد، که در هر دو حالت نیروی چپ بیشترین آسیب را متحمل خواهد شد و باید با چنین گرایشاتی که روند استقرار دمکراسی در ایران را منحرف می کنند، خط و مرز روشن داشت.

رفقای عزیز

امروز چهارمین بار است که وحدت چپ و تاکید بر ضرورت آن موضوع اصلی پیام ما به کنگره شماست. سال های زیادی را در جهت رسیدن به توافقاتی که لازمه گام های عملی آغاز پروسه برای وحدت بود، پشت سر گذاشته ایم و چه بسا فرصت های زیادی را هم از دست داده ایم. اما روند وحدت نباید به سرنوشت سال های صحبت بر سر آن دچار شود. برای آن که وحدت عملی شود لازمه اش وجود اراده جمعی ما و همه سازمان ها و فعالان دخیل در این وحدت و جدیت در پیشبرد آن در یک مهلت زمانی منطقی  است.

سازمان های ما و فعالان مستقل لازم نیست حتما در تمامی اجزاء و زمینه های سیاسی، تشکیلاتی و برنامه ای به توافق برسند تا وحدت کنند.  همان طور که نه در سازمان شما و نه در سازمان ما و نه در دیگر جریانات چنین امری محال است و اعضا در عین اختلاف در این یا آن عرصه سیاسی  و برنامه ای در چارچوب یک توافق عمومی در کنار هم فعالیت می کنند. آن چه که برای تسریع وحدت ضروری است، حل همه معضلات نظری و برنامه ای چپ نیست، بلکه توافق بر سر محورها و مولفه های مشترکی  است که ایجاد سازمان اینده را ممکن کنند، تا در عین پیشبرد یک پروژه و خط مشی سیاسی معین و مشترک، نیروی ما را در پاسخ به معضلات برنامه ای، سیاسی و تشکیلاتی چپ متحد نمایند. نیروی متحد ما در مواجهه با معضلات پیش روی چپ و در پیگیری اهداف و برنامه عمل آن به مراتب تواناتر از تشکیلات های کنونی هر کدام از ما و تحرک آن به مراتب کاراتر از نشست و برخاست های کنونی ما در چارچوب ۳ جریان و فعالان منفرد است. تردید نباید داشت که سازمان واحد آینده با داشتن سیاستی روشن و ضوابطی دموکراتیک و برپایه جهت گیری نظری مشترک، توان زیادی برای برخورد با مسائل نظری و برنامه ای خواهد داشت.

ما باید هنر استفاده از امکانات و توان موجود چپ را بیاموزیم و راه غلبه بر پراکندگی نیروی عظیم چپ ایران و استفاده از توان بالقوه  آن در جهت تحولات پیش روی کشورمان را باز کنیم. چپ متحد خود پاسخ بسیاری از سوالات امروز نیروی چپ برای «چه باید کرد؟» آن، و پادزهری برای پراکندگی ها و شکست های تاکنونی آن است.

برای کنگره سیزدهم شما آرزوی موفقیت می کنیم. امیدواریم که تصمیمات شما در این کنگره بتواند راه شکل دهی به تشکل بزرگ چپ را هموارتر نماید.

 

 

۲۹ فروردین ۱۳۹۲ – ۱۸ آوریل ۲۰۱۳

 

تاریخ انتشار : ۴ اردیبهشت, ۱۳۹۲ ۸:۴۰ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

مروری بر آن‌چه تا بیست و سوم تیرماه گذشت

نفس چاق نکرده بود آقای پزشکیان که در دفتر شرکت هواپیمایی توسط نیروهای انتظامی بسته شد. گویا عدم رعایت حجاب کارکنان زن این دفتر دلیل این کنش نیروهای انتظامی بود. مساله مهمی نبود! آقای وزیر کشور دولت گفت. فردا باز خواهد شد دفتر.

مطالعه »
یادداشت

حکم اعدام فعال کارگری، شریفه محمدی نمادی است از سرکوب جنبش صنفی نیرو های کار ایران!

میزان توانایی کارگران برای برگزاری اقدامات مشترک، از جمله اعتصابات و عدم شرکت در امر تولید، مرتبط است با میزان دسترسی آنها به تشکل های صنفی مستقل و امکان ایجاد تشکل های جدید در مراکز کار. ولی در جمهوری اسلامی نه تنها حقوق پایه ای کارگران برای سازمان دهی و داشتن تشکل های مستقل رعایت نمیشود، بلکه فعالان کارگری، از جمله شریفه محمدی، مرتبا سرکوب و محکوم به حبس های طولانی مدت، ضربات شلاق و حتی اعدام میشوند.

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
مطالب ویژه
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

پایان تلخ یک ریاست جمهوری

کاش میشد

نهادهای مدنی و نقش آنها در تحولات آینده کشور

بیانیه دادگاه بین المللی دادگستری- ۱۹ جولای ۲۰۲۴

سیاست‌گریزی زنان یا سیاستِ گریزِ دولت از زنان

نگاره‌ها