یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۳

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۳

گزارشی در باره نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق کارگران در سال ۱۳۸۷ به مناسبت روز جهانی کارگر

در چند ماه اخیر 330 هزار کارگر از کار اخراج شده اند و 90 در صد کارگران اخراج شده برای استفاده از مزایای حمایتی صندوق بیمه بیکاری محدویت دارند. بستن قرار دادهای روز مزدی توسط شرکتهای پیمانکاری و پرداخت حقوق کارگران با تاخیر بسیار زیاد، از دیگر مشکلات کارگران در سال گذشته بود.

"فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی"
ihrnena@gmail.com 11/02/1388 برابر با 01/05/2009

نهادهای مدافع حقوق بشر!
ایرانیان مدافع حقوق بشر!
به مناسبت ۱۱ اردیبهشت (اول ماه می) روز جهانی کارگر و در راستای انعکاس اخبار نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ایران، « فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی » گزارش سالانه خود پیرامون وضعیت کارگران در ایران را به اطلاع عموم می رساند.
با توجه به سانسور حاکم بر مطبوعات و رسانه های خبری ایران و عدم مصونیت فعالین حقوق بشری، سیاسی، اجتماعی و فعالین جنبش های زنان، دانشجویی و آزاد نبودن تشکلهای مستقل کارگری، طبیعتا این گزارش دارای کمبودهایی می باشد و نمی تواند در برگیرنده تمامی موارد نقض حقوق کارگران در ایران باشد.
این گزارش فاصله زمانی اول فرودین تا آخر اسفند ۱۳۸۷ را در بر می گیرد.

خلاصه گزارش به این شرح است:
– ضرب و شتم۱ مورد
– بازداشت ها ۵۲ مورد
– احضار به دادگاه و یا نهادهای امنیتی ۲۹ مورد
– بازجویی ها۸ مورد
– محاکمات۱۱ مورد
– احکام صادر شده توسط دادگاهها ۱۹ مورد
– صدور قرار وثیقه جهت آزادی ۸ مورد
– جلوگیری از اجرای مراسم۲ مورد
– تجمعات اعتراضی۶۴ مورد
– مرگ در حین کار۵۱۲ مورد
– کودکان کار۱. ۷۰۰. ۰۰۰
– عدم پرداخت حقوق ۴۴۸. ۲۲۳ نفر
– اخراج از کار۶۶. ۵۳۴ مورد

در ارتباط با این گزارش چند نکته قابل ذکر است:
ـ در سال گذشته نقض گسترده حقوق کارگران در ابعادی وسیع ادامه داشت. بازداشت، بازجویی، محاکمه، صدور حکم زندان، شلاق و محرویت از فعالیتهای صنفی مستقل فعالین کارگری همچنان ادامه دارد.
ـ مرگ کارگران به علت نبود امکانات ایمنی لازم در محیط کار افزایش یافته است.
ـ اخراج وسیع کارگران رسمی و قراردادی بدون برخورداری از مزایای قانونی تبدیل به یک روند عمومی شده است. در تاریخ ۲۵ فروردین رجبعلی شهسواری رئیس اتحادیه کارگری کارگران پیمانی و قرار دادی گفت: بیش از ۵۰ هزار کارگر قرار دادی در سراسر کشور در روزهای آغازین سال ۸۷ از کار اخراج شدند. همچنین محمد جهرمی وزیر کار و امور اجتماعی در تاریخ ۲۴ آبان ماه اعلام کرد: ۲۵۳ هزار نفر کار خود را از دست داده اند. حسن صادقی معاون دبیرکل خانه کارگر در تاریخ ۲۳ اسفند اعلام کرد: در چند ماه اخیر ۳۳۰ هزار کارگر از کار اخراج شده اند و ۹۰ در صد کارگران اخراج شده برای استفاده از مزایای حمایتی صندوق بیمه بیکاری محدویت دارند. بستن قرار دادهای روز مزدی توسط شرکتهای پیمانکاری و پرداخت حقوق کارگران با تاخیر بسیار زیاد، از دیگر مشکلات کارگران در سال گذشته بود.
ـ برخلاف قوانین (ILO) یک هیئت انتصابی از سوی وزیر کار و امور اجتماعی به جای نمایندگان واقعی کارگران ایران به جلسه سازمان جهانی کار (ILO) در ژنو اعزام گردیده است.

متن کامل گزارش وضعیت کارگران در ایران در سال ۱۳۸۷ به شرح زیر است:

بین المللی
۱ ـ سازمان عفو بین الملل، کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری و فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل با انتشار اطلاعیه مشترک خطاب به مقامات ایرانی خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط محمود صالحی و منصور اسانلو شدند. در این بیانیه آمده است محمود صالحی یک زندانی وجدان است و نیازهای پزشکی دراز مدت دارد. این نهادها قبلا در روز ۶ مارس از اعضای خود خواسته بودند برای آزادی محمود صالحی و منصور اسانلو تلاش کنند. (اخبار روز ۵/۱/۸۷)

۲ ـ رئیس حزب چپ سوئد طی نامه ای خطاب به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران نوشت: ما از وضعیت فرزاد کمانگر مطلع شده ایم، یک معلم و فعال حقوق بشر کرد بشدت مورد شکنجه قرار گرفته است. فرزاد کمانگر بدون هیچ شانسی برای دفاع در مقابل اتهامات نابجا به مرگ محکوم شده است. شیوه رفتار با مردم بشدت بی رحمانه و آزار گرایانه است و بر خلاف قانون و معاهدات بین المللی حقوق بشر است. ما قویا در مقابل رفتار بسیار ناعادلانه با فرزاد کمانگر معترض هستیم. او بایستی فورا آزاد شده و برای معالجات پزشکی به بیمارستان برده شود. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲/۳/۸۷)

۳ ـ دبیر کل فدارسیون جهانی اتحادیه معلمان طی نامه ای خطاب به مقامات دولت ایران خواستار توقف حکم اعدام فرزاد کمانگر شده است. فدراسیون جهانی اتحادیه های معلمان بیش از ۳۰ میلیون عضو را در ۱۷۱ کشور نمایندگی می کند و دفتر مرکزی آن در بروکسل پایتخت بلژیک می باشد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۱/۳/۸۷)

۴ ـ اولیا علی بیگی نایب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار که به نمایندگی از سوی وزارت کار در اجلاس سازمان بین المللی کار (ILO) شرکت کرده بود، اعلام کرد: امسال نیز مانند سالهای گذشته اعتراضاتی نسبت به ایران شد. در اجلاس امسال ایرادی به ایران گرفتند که مربوط به زندانی شدن منصور اسانلو و تشکل سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بود. در این اجلاس بیانیه ای علیه ایران در مورد زندانی بودن منصور اسانلو، آزاد نبودن تشکلهای مستقل کارگری و اخراج فعالین سندیکایی امضا شد. (ایسنا ۲۶/۳/۸۷)

۵ ـ فدراسیون جهانی کارگران در بخش های صنایع کشاورزی، مواد غذائی، هتلداری، رستوران، توزیع مواد غذائی و تنباکو “آی یو اف ” به نمایندگی از ۳۷۳ اتحادیه کارگری و سندیکا در ۱۲۱ کشور حمایت کامل خود را از مبارزه صنفی کارگران برای دریافت دستمزد، تشکیل سندیکا و حقوق مدنی شان اعلام کرد. دبیرکل این فدراسیون جهانی کارگران در نامه ای خطاب به کارگران شرکت نیشکر هفت تپه نوشت: این حق همه کارگران است که آزادانه به سازمانهای کارگری بپیوندند و با کارفرمایان خود بطور دسته جمعی مذاکره کنند. این حق به علت اینکه در اسناد بین المللی حقوق بشر به رسمیت شناخته شده است به عنوان قانون بین المللی ضمانت اجرائی دارد. دبیر کل فدراسیون جهانی کارگران تائید کرد: هیچ شرکت، مدیر و دولتی نمی تواند کارگران را از این حق محروم کند. وی افزود: شما کارگران هفت تپه با ایجاد سازمان خود و مستقل از دولت، امکان دستیابی فعالانه به حقوقتان را فراهم کرده اید زیرا هر سازمان مستقلی، چالشی علیه خود کامگی است. مبارزه شما مبارزه ساده ای نیست اما من قول می دهم که شما از حمایت همه اعضای اتحادیه های کارگری این فدراسیون بهره مند خواهید بود. (رادیو فردا ۱۲/۴/۸۷)

۶ ـ در نود و هفتمین کنفرانس بین المللی کار (ILC) که با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولتهای ۱۸۱ کشور عضو سازمان بین المللی کار (ILO) در شهر ژنو سوئیس برگزار گردید، کمیته آزادی انجمن آن سازمان پس از رسیدگی به شکایاتی که از سوی سازمان بین المللی کارفرمایان (IOE) در رابطه با دخالت دولت ایران در انتخابات کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمائی ایران ارائه شده بود، با تصویب شورای حکام آن سازمان توصیه های محکمی را به دولت ایران ابلاغ نمود، که شامل موارد ذیل می باشد: ۱. خودداری دولت از دخالت در امور داخلی تشکلهای کارفرمائی و نیز عدم مداخله در انتخاب آزاد نمایندگانشان و جلوگیری از مواردی که مغایر با اصول آزادی انجمن ها می باشد. ۲. خود داری از نگاه جانبدارانه نسبت به یکی از تشکل های کارفرمائی در مقابل دیگر تشکل های کارفرمائی. ۳. انجام اقدامات لازم جهت اصلاح قوانین و مقررات موجود به طوری که حق انتخابات نمایندگان تشکل های کارگری و کارفرمائی به شکلی آزاد و بدون ممانعت مسئولین دولتی تضمین شود. ۴. انجام اقدامات فوری برای اصلاح قانون کار کشور به طوری که تضمین نماید اصول آزادی انجمن ها برای همه کارفرمایان و کارگران، حقوق شناخته شده ای می باشند. ۵. انجام اقدام لازم جهت ثبت مجدد کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمائی ایران و دادن تضمین نسبت به اینکه کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمائی ایران بدون هیچ گونه اذیت و آزاری بتواند فعالیتهای خود را ادامه دهد. (دسترنج ۲۵/۴/۸۷)

۷ ـ کنگره اتحادیه های کارگری انگلستان طی نامه ای خطاب به محمود احمدی نژاد نسبت به صدور احکام دادگاهی بر علیه فعالان کارگری در ایران و همچنین نحوه برخورد با اتحادیه های کارگری اعتراض کرد. در این اطلاعیه همچنین نسبت به صدور احکام اعدام برای فعالان سیاسی-مدنی از جمله فرزاد کمانگر و دستگیری حسن قربانی و کاوه رستمی اعتراض نمودند. در پایان خواهان آزادی منصور اسانلو رئیس سندیکای اتوبوسرانی تهران و حومه، لغو حکم اعدام فرزاد کمانگر شده اند. (اخبار روز ۵/۶/۸۷)

۸ ـ استوارت هوارد دبیر کل فدراسیون بین المللی حمل و نقل، با انتشار بیانیه ای بازداشت علیرضا ثقفی را محکوم کرد. (رادیو فردا ۷/۶/۸۷)

۹ ـ پل مویست رئیس اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا طی نامه ای به رئیس جمهور ایران اعلام کرد: اخبار مربوط به صدور احکام تازه زندان و شلاق علیه فعالین کارگری در ایران انزجار ما را برانگیخته است. سوسن رازانی، شیوا خیرآبادی، عبدالله خانی، سید غالب حسینی و خالد حسینی فعالان کارگری به زندان و شلاق محکوم شده اند. در این نامه همچنین درخواست شده که منصور اسانلو رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد از زندان آزاد شود. در این نامه آمده است: ما از شما می خواهیم همه اتهامات و احکام علیه فعالین کارگری در ایران را پس بگیرید. (اخبار روز ۱۱/۶/۸۷)

۱۰ ـ فرد ون لی وون دبیر کل فدراسیون آموزش بین الملل که بیش از ۳۰ میلیون معلم از ۱۷۱ کشور در آن عضویت دارند، در نامه ای خطاب به محمود احمدی نژاد از سرکوب اعضای اتحادیه معلمان در ایران ابراز نگرانی عمیق کرد. وی در این نامه بازداشت و زندانی کردن ۳۷ تن از معلمان و اعضای کانون های صنفی را که قصد شرکت در جلسه روز ۲۶ شهریور را داشتند محکوم کرده است. نامبرده بازداشت فعالان حقوق معلمان را نقض حقوق بشر دانست. (رادیو فردا ۳/۷/۸۷)

۱۱ ـ اتحادیه جهانی معلمان با سی میلیون عضو در سراسر جهان، کنفدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری و سازمان عفو بین الملل مشترکا خواستار لغو حکم اعدام فرزاد کمانگر شدند. (رادیو فردا ۷/۹/۸۷)

۱۲ ـ اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای از وخیم شدن وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرده است. در این بیانیه اتحادیه اروپا از ایران خواستار لغو مجازات اعدام، عدم برخورد با اقدام مسالمت آمیز و قانونی زنان مدافع حقوق بشر و فعالان صنفی و پایان دادن به فشارهای وارده بر آنها، تضمین شرایط مناسب برای همه زندانیان، از جمله مراقبت های پزشکی برای منصور اسانلو رئیس شرکت واحد اتوبوسرانی، تضمین شرایط مناسب و قانونی بازداشت حسین درخشان وبلاگ نویس و اقدام برای آزادی این افراد شده است. در کنار ۲۷ کشور عضو اتحادیه، کرواسی، مقدونیه، مونته نگرو، ایسلند، صربستان، نروژ، اوکراین، مولداوی و لیختن اشتاین نیز از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کرده و جزو امضاءکنندگان این بیانیه هستند. (رادیو فردا ۱/۱۰/۸۷)

۱۳ ـ اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران ایران با ارسال نامه ای خطاب به رهبر و رئیس جمهور، جمهوری اسلامی ایران دستگیری محسن حکیمی عضو کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری و بیژن امیری کارگر خودروسازی و عضو هئیت کوهنوردی کارگران را محکوم کرد. در این نامه آمده است: ما ضمن محکوم کردن دستگیری این فعالین کارگری، خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط محسن حکیمی و بیژن امیری هستیم و در این زمینه به سهم خود تلاش خواهیم کرد. تمامی فعالین کارگری دستگیر و زندانی شده از جمله منصور اسانلو و افشین شمس باید فورا آزاد گردند. (عصرنو ۵/۱۰/۸۷)

۱۴ ـ جولیا سوسا دبیر سندیکاهای آرژانتین طی نامه ای خطاب به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: فعالان اتحادیه های کارگری و حقوق بشر در سرتاسر جهان بار دیگر از شنیدن دستگیری ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، نگران شده اند. این نخستین بار نیست که مسئولین ایرانی طی تعطیلات کریسمس اقدامات ناعادلانه ای را علیه تشکیلات واقعی کارگری اعمال نموده اند. کمتر از یک هفته پیش محسن حکیمی عضو کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری و بیژن امیری از کارگران خودروسازی کارخانه پارس خودرو توسط پلیس مخفی بازداشت شده اند. بدون شک دولت ایران از فشارهای مداوم بین المللی بر خود نسبت به تخطی از پیمان های ILO همچون آزادی تشکل و حق قرار دادهای دسته جمعی کاملا آگاه می باشد. ما از دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهیم تا بدون قید و شرط ابراهیم مددی، محسن حکیمی، بیژن امیری، منصور اسانلو و فرزاد کمانگر را آزاد نمایند. همچنین کنفدراسیون اتحادیه های کارگران راه آهن ژاپن، اتحادیه کارگران حمل ونقل امریکا، اتحادیه ترابری اتریش و کنفدراسیون سراسری کارگران انگلستان با انتشار بیانیه های بازداشت ابراهیم مددی را محکوم کرده و از مقامات ایرانی خواسته اند بدون قید وشرط ابراهیم مددی و سایر فعالین کارگری را آزاد کنند.
(سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ۷/۱۰/۸۷)

۱۵ ـ دیوید کاکرافت دبیر کل فدراسیون جهانی حمل و نقل با انتشار نامه ای خطاب به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور، جمهوری اسلامی ایران بازداشت و تماس های تلفنی بی رویه توسط نهادهای امنیتی با فعالین کارگری را محکوم کرد. نامبرده خواستار آزادی بی قید و شرط فعالین کارگری از جمله منصور اسانلو، ابراهیم مددی، بیژن امیری، محسن حکیمی و فرزاد کمانگر شد. (سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران ۷/۱۰/۸۷)

۱۶ ـ ژان فرانسوا کورب رئیس ث. ژ. ت، سندیکای عمومی کارگران فرانسه در نامه ای به سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه نوشت: بار دیگر اعتراض و تقبیح خود را بخاطر نقض حقوق سندیکایی وتلاش دولت ایران جهت سرکوب سندیکالیسم مستقل اعلام می داریم. ث. ژ. ت از دستگیری ابراهیم مددی، محسن حکیمی و بیژن امیری اطلاع یافت و قاطعانه رفتار دولت در جهت خفه کردن سندیکالیسم مستقل با اعمال زور توسط قوای دولتی را محکوم می کند. ما خواهان آزادی بدون قید وشرط تمامی فعالین سندیکای از جمله منصور اسانلو دبیر کل سندیکای شرکت واحد و لغو هرگونه تعقیب قانونی علیه آنها می باشیم. (اخبار روز ۲۴/۱۰/۸۷)

۱۷ ـ رئیس فدراسیون اتحادیه های کارگری سراسر پاکستان و سازمان زنان کارگر پاکستان طی نامه ای خطاب به رهبر، رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، به موج جدید دستگیری و سرکوب فعالین کارگری در ایران اعتراض کردند. در این نامه با اشاره به بازداشت و مدت محکومیت منصور اسانلو، افشین شمس، فرزاد کمانگر، محسن حکیمی، بیژن امیری، ابراهیم مددی، پدرام نصراللهی، بختیار رحیمی، نوشته شده: فدراسیون اتحادیه های کارگری سراسر پاکستان و سازمان زنان کارگر توجه شما را جلب می کند که تعداد زیادی از فعالان کارگری در ایران بخاطر فعالیتهای کارگری به حبس های تعلیقی محکوم شده اند و یا در حال دادگاهی شدن هستند و یا از کار معلق و یا اخراج شده اند. بنابراین ما قویا همه این بازداشتها و سرکوب فعالین و تشکلات کارگری در ایران رامحکوم می کنیم و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمام کارگران بازداشتی هستیم. ما همچنین از حکومت ایران می خواهیم که حقوق کارگران مبنی بر سازمان تشکل، تجمع و اعتصاب را محترم شمرده و به آزار و ستم نسبت به فعالین کارگری خاتمه داده و در امور مربوط به تشکلات مستقل کارگران مداخله ننمائید. (اخبار روز ۲۶/۱۰/۸۷)

۱۸ ـ بازداشت اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و سپس بازداشت علی نجاتی رئیس این تشکل مستقل کارگری اعتراض هایی در ایران و جهان بدنبال داشته است. کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری با ۱۷۰ میلیون عضو به عنوان بزرگترین تشکل کارگری جهان با انتشار بیانیه ای خطاب به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران نسبت به سرکوب فعالان کارگری سندیکای شرکت نیشکر هفت تپه در ایران اعتراض کرد. در این بیانیه دبیرکل کنفدراسیون نوشت فعالان کارگری بازداشتی باید آزاد شوند و تهدید این فعالان بخاطر فعالیت های قانونی شان باید پایان یابد. مسئول حقوق بشر این تشکل گفت: ما از سازمان بین المللی کار آی ال او خواسته ایم تا به سرکوب فعالان کارگری از سوی دولت ایران اعتراض کند و از تهران بخواهد ضمن احترام گذاشتن به تعهدات بین المللی خود، به این سرکوب ها پایان دهد. همچنین سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای از علی نجاتی به عنوان زندانی عقیدتی نام برده که بدلیل تلاش برای استفاده از حق آزادی بیان و تشکل یابی بازداشت شده است. این سازمان حقوق بشری خواستار خوش رفتاری با علی نجاتی و آزادی فوری این فعال کارگری شده است. (رادیو فردا ۲۶/۱۲/۸۷)

اخبار
۱۹ ـ رئیس انجمن صنفی کارگران تخلیه و بارگیری بندر خمینی گفت: ۱۵۰۰ کارگر در بخش تخلیه و بارگیری بندر خمینی مشغول بکار هستند. باوجود ۴۰ تا ۵۰ سال کار سخت و زیان آور، تنها ۸ تا ۱۰ سال سابق بیمه دارند. وی افزود: کارگرانی وجود دارند که بدلیل نداشتن مستمری تامین اجتماعی در سن ۸۰ سالگی هنوز هم کار می کنند. او گفت: دستمزد کارگران ناعادلانه است، هر کارگر در ازای تخلیه هرتن کالا ۳۱۰ تومان دستمزد دریافت می کند. در بنادر کشور بدلیل شرایط ویژه کار، حوادث در حین کار و نقض عضو کارگر زیادی اتفاق می افتد که کارگران بدلیل بیمه نشدن، از هیچ حمایتی برای درمان برخوردار نمی شوند. وی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی عامل اصلی تضییع حقوق بیمه ای کارگران تخلیه وبارگیری کشور است. (دسترنج ۲۷/۱/۸۷)

۲۰ ـ نظام علی نادری عضو شورای اسلامی کار کارخانه لاستیک البرز پس از ۱۱ روز از زندان آزاد شد. وی در جریان اعتراضات کارگری بهمراه گروهی از همکاران خود بازداشت شده بود. (دسترنج ۴/۲/۸۷)

۲۱ ـ حسن صادقی معاون امور استانهای خانه کارگر اعلام کرد: ۶۷ درصد جمعیت کارگران را کارگران قراردادی و پیمانی تشکیل می دهند. همچنین پرویز مرادی نایب رئیس اتحادیه کارگران قرار دادی و پیمانی کشور گفت: کارگران قرار دادی امنیت شغلی ندارند. (دسترنج ۸/۲/۸۷)

۲۲ ـ بدستور علیرضا محجوب دبیر کل خانه کارگر و رئیس فراکسیون کارگری مجلس هفتم نیروهای پلیس امنیتی و انتظامی مانع ورود فعالین کارگری به ورزشگاه “خیریه عمل” در منطقه پونک شدند. بمناسبت روز جهانی کارگر مراسمی از سوی خانه کارگر برگزار گردید، ولی به حدود صد نفر از کارگران عضو سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی، اتحادیه آزاد کارگران ایران، سندیکای نقاشان، فلزکاران و مکانیک و جمعی دیگر از فعالان کارگری در کمیته پیگیری و هماهنگی اجازه ورود به مراسم داده نشد. (دویچه وله ۱۳/۲/۸۷)

۲۳ ـ سعید حضرتی از کارگران بازداشت شده در روز جهانی کارگر در منطقه عسلویه از زندان آزاد شد. جوانمیر مرادی و طاها آزادی همچنان در بازداشت بسر می برند. (دسترنج ۱۶/۲/۸۷)

۲۴ ـ محمد گودرزی دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد گفت: اعتبار شوراهای اسلامی کار ۱۳ واحد تولیدی صنعتی بزرگ بروجرد پس از اتمام دوره تمدید نشده و هم اکنون تمامی کارخانه ها فاقد این تشکل قانونی هستند. اداره کار بروجرد از تمدید حق فعالیت شوراهای اسلامی کار خودداری می کند و ۲۰۰۰۰ کارگر از حق داشتن شورا محروم هستند. (دسترنج ۳۰/۲/۸۷)

۲۵ ـ نعمت الله محمدی رئیس انجمن صنفی کارگران تخلیه و بار گیری بندر خمینی اعلام کرد: تحریم اقتصادی امنیت شغلی ۲۰۰۰ کارگر تخلیه و بارگیری را در معرض تهدید قرار داده است. نامبرده گفت: در سه ماهه اول سال ۸۶، ۲۴۴ کشتی وارد بندر خمینی شدند که این میزان با کاهش ۵۰% در سه ماهه نخست سال جاری به کمتر از ۱۵۰ کشتی رسیده است. وی افزود: کاهش ورود کشتی به این بندر طی ماه گذشته باعث بیکاری ۲۰۰۰ کارگر در ساعاتی از شبانه روز شده که این مهم کاهش حقوق دریافتی کارگران را به همراه داشته است. (دسترنج ۲۸/۳/۸۷)

۲۶ ـ محمد گودرزی دبیر اجرائی خانه کارگر بروجرد اعلام کرد: با واگذاری کارخانه های نساجی بروجرد به بخش خصوصی و شرکتهای پیمانکاری، کارگران نیز همانند کارخانه به این شرکتها واگذار می شوند تا در قابل کارگران قراردادی یکی پس از دیگری اخراج شوند. تاکنون بسیاری از کارگران با سابقه در قالب نیروهای قراردادی از کار اخراج شده اند. با توجه به قراردادی شدن کارگران، اشتغال ۱۵۰۰ کارگر کارخانه های نساجی بروجرد در معرض خطر جدی قرار دارد. (دسترنج ۱۱/۴/۸۷)

۲۷ ـ در ادامه اعتصاب غذای کارگران ایران خودرو، شب گذشته کارگرانی که در سالن سمند مشغول بکار بودند با تهدید مسئولان مجبور به شکستن اعتصاب غذای خود شدند. در سالن سمند حداقل ۳۰ تا ۴۰ مامور حراست و عامل نیروی انتظامی برای کنترل ۱۵۰ کارگر حضور داشتند. از زمان آغاز اعتصاب در ایران خودرو افراد ناشناس بیشتری با پوشش لباس کار در جمع کارگران به ویژه سرویس های رفت و آمد مشاهده شده اند. در میان کارگران ایران خودرو شایع شده است که از سوی حراست گروهی ناشناس مراقبت رفتار آنها هستند. (دسترنج ۱۲/۴/۸۷)

۲۸ ـ مهدی زمانی نوری دبیر اجرائی خانه کارگر ساوه اعلام کرد: بیش از ۸۰ کارگر قراردادی شرکت “سینا کاشی” ساوه, اخیرا انعقاد قراردادهای خود را منوط به سپردن تعهد از سوی کارگران مبنی بر عدم استفاده از سرویس ایاب و ذهاب دانسته است. این شرکت وابسته به بنیاد مستضعفان است. (دسترنج ۱۲/۴/۸۷)

۲۹ ـ عید علی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: بیش از ۵۰ هزار بیکار در استان قزوین منتظر ایجاد فرصت شغلی برای جذب در بازار کار هستند. (دسترنج ۱۷/۴/۸۷)

۳۰ ـ بیش از ۳۰۰۰ کارگر ساختمانی سنندج به هزینه بالای بیمه تامین اجتماعی و ناتوانی در پرداخت آن معترضند. اقبال رضائی دبیر اجرایی خانه کارگر در استان کردستان گفت: ۴ کارگر ساختمانی فوت شده در سنندج و کردستان بخاطر معضل مالی، بیمه نبوده اند و بعد از حادثه منجر به فوت، خانواده های این کارگران حمایتی نشدند. (دسترنج ۱۲/۴/۸۷)

۳۱ ـ دختر ۱۵ ساله ای بنام مهتاب احمدزاده اهل پیرانشهر که به همراه خانواده خود در یک کارگاه جوجه کشی در شهر نقده مشغول به کار بود، پس از تعرض صاحب کار به وی، به علت فشارها ی روحی و روانی ناشی از تجاوز اقدام به خودسوزی کرد و در محل حادثه جان سپرد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۸/۴/۸۷)

۳۲ ـ اقبال رضائی دبیر اجرایی خانه کارگر در استان کردستان گفت: ۷۰۰ کارگر شاغل در خبازیهای سنندج با تجمع در مسجد ملا ویسی خواستار افزایش دستمزد خود شده و تاکید کردند در صورت بی توجهی مسئولان اعتصاب خواهند کرد. کارگران با تهیه طوماری، خواستار اجرای ماده ۴۱ قانون کار و مصوبه شورایعالی کار نسبت به افزایش دستمزد و بهره مندی از مزایای سال ۸۷ شدند. (دسترنج ۲۲/۴/۸۷)

۳۳ ـ اقبال رضائی دبیر اجرایی خانه کارگر در استان کردستان گفت: مدیریت مجتمع تولیدی “نسیم بافت” و “پیروز بافت” با دو اسمه کردن کارخانه و به کارگیری ۲ مدیر عامل از اجرای طرح طبقه بندی مشاغل شانه خالی می کنند. ۷۰ کارگر شاغل در این مجتمع تولیدی نسبت به عملکرد مدیریت معترضند. (دسترنج ۲۵/۴/۸۷)

۳۴ ـ غلامرضا محمدی دبیر اجرائی خانه کارگر طبس اعلام کرد: روزانه ۴ تا ۱۰ کارگر طبسی که بیشتر آنان را معدنچیان تشکیل می دهند، دچار حادثه در حین کار می شوند. نامبرده افزود: ۹۰ درصد حوادث در حین کار بدلیل کم کاری مدیران و کارفرمایان کارگاه ها و کارخانه ها بوده، که تاوان این قصور را کارگران با آسیب بدنی، قطع عضو و یا مرگ می پردازند. وی اظهار داشت: با وجود هشدار مسئولان ذیربط به متصدیان کار در خصوص تامین ایمنی محیط کار، برخی از کارفرمایان از تامین کلاه ایمنی، لباس و کفش کار بطور مستمر سرباز می زنند. غلامرضا محمدی گفت: ۳ کارگر از ابتدای سال جاری تا کنون در شهرستان طبس جان خود را بدلیل نبود ایمنی از دست داده اند. (دسترنج ۲۵/۴/۸۷)

۳۵ ـ کریم صادق زاده دبیر اجرائی خانه کارگر تبریز اعلام کرد: بیش از ۱۰۰ هزار کارگر در نقاط مختلف استان آذربایجان شرقی فعالیت می کنند که از بیمه تامین اجتماعی محرومند. نامبرده گفت، با توجه به حوادث گسترده ناشی از کار، گسترش قرار دادهای موقت کار و بکار گیری کارگران به شکل روزمزدی و از طریق شرکتهای پیمانکاری خواستار بیمه کارگران ساختمانی شد. (فارس ۲۷/۴/۸۷)

۳۶ ـ علی اکبر رحیمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان گلستان اعلام کرد: بیش از ۴۰ هزار کارگر شاغل در استان گلستان خواستار دریافت مسکن برای رفع معضل اجاره نشینی و مشکلات عدیده معیشتی خود هستند. (ایلنا ۲۹/۴/۸۷)

۳۷ ـ یک کارگر برقکار به علت ۳ ماه بیکاری و ناتوانی از پرداخت وام دریافتی، با باز کردن شیر گاز در اتاقش، در شهرستان سنقر واقع در استان کرمانشاه خودکشی کرد. (دسترنج ۳۱/۸/۸۷)

۳۸ ـ کارگران کارخانه لاستیک البرز علیرغم ادامه اعتراضات از زمستان گذشته و شکایت به دفتر ریاست جمهوری و فرمانداری تهران برای پرداخت حقوقهای عقب افتادهی خود، هیچ گونه اقدامی صورت نگرفته است. با وجود متوقف شدن تولید کارخانه، اما هیچ رسیدگی به این اعتراضها نمیشود. (دسترنج ۳۱/۴/۸۷)

۳۹ ـ یک فعال کارگری اعلام کرد: چند ماهی است که بن های غیر نقدی کارگران واحد تولیدی کارخانجات تولیدی تهران قطع شده است. (دسترنج ۴/۵/۸۷)

۴۰ ـ محمد جعفر تقی بیگلو, سخنگوی ۱۶ کارگر اخراجی صندوق نسوز خرم گفت: اعتبار آخرین دفترچههای بیمه کارگران اخراجی کارخانه صندوق خرم سه ماه پیش پایان یافته است. وی گفت: در خصوص تمدید دفترچه بیمه کارگران میان خانه کارگر و اداره کل تامین اجتماعی توافق صورت گرفته است, اما هنوز اداره کار و تامین اجتماعی محل از تمدید اعتبار دفترچهها خودداری میکند. حدود یک سال پیش ۱۶ کارگر این کارخانه به دلیل اختلافی که با کارفرما داشتند از کار اخراج شدند. (ایلنا ۵/۵/۸۷)

۴۱ ـ علی اصغر بروشان دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان گفت: در صورت نرسیدن چغندر قند به کارخانه قند اصفهان شغل ۴۰۰ نفر کارگر دائم و ۱۲۰ نفر کارگر فصلی دچار مخاطره جدی خواهد شد. همچنین شورای کار استان اصفهان طی نامه ای اعلام کردند، در حالیکه قند و شکر یکی از کالاهای اساسی مورد استفاده همه اقشار بوده و فرآورده های فراوانی از آن به دست می آید و این صنعت سالهای متمادی در زیر چتر حمایتی دولت فعالیت نموده اما یکباره با عدم پرداخت یارانه های تولید توسط دولت به کارخانجات و واردات بی رویه شکر از یک طرف و عدم توان مالی کارخانجات در پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان مواجه شد. (ایلنا ۸/۵/۸۷)

۴۲ ـ رانندگان تاکسی شهری مهاباد با خاموش کردن وسائل نقلیه خود و خودداری از سوار نمودن مسافران، اعتراض خود را نسبت به کاهش قیمت کرایه مسافران که از سوی تاکسیرانی به آنان ابلاغ شده بود، اعلام نمودند. چرا که کاهش نرخ کرایه مسافران با میزان تورم موجود در بازار نا متناسب است. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۰/۵/۸۷)

۴۳ ـ به گفته یکی از کارگران کیان تایر، بدنبال اعتراضات کارگران این کارخانه نسبت به عدم پرداخت حقوق خود در ۴ ماه اخیر، مدیریت این کارخانه برای جلوگیری از تجمع و اعتراض کارگران برای آنان مرخصی اجباری صادر کرد. (ایلنا ۱۲/۵/۸۷)

۴۴ ـ یکی از کارگران کارخانه قند اقلید اعلام کرد: ۱۵۰ نفر از کارگران این کارخانه بعد از گذشت ۲ سال همچنان سرگردان هستند. وی افزود: مشکل اصلی شغل این کارگران از واردات بی رویه شکر شروع شد که موجب از بین رفتن چندین فرصت شغلی این کارگران شد. بیمه بیکاری تنها به کسانی که قراردادهای یک ساله داشتند، تعلق گرفته است و برای بقیه کارگران بیمه بیکاری در نظر گرفته نشده است. (ایلنا ۱۲/۵/۸۷)

۴۵ ـ حسین حمزه ای دبیر اجرائی خانه کارگر غرب تهران اعلام کرد: در چند هفته گذشته کارخانه بنیاد بتن واقع در جاده مخصوص تهران ـ کرج و کارخانه کفش ملی واقع در منطقه سرآسیاب برای ساخت واحدهای مسکونی تخریب شدهاند. وی یادآور شد: در سالهای گذشته نیز کارخانه لوازم خانگی شعله آذین واقع در جاده قدیم تهران ـ کرج به منظور انجام پروژههای ساختمانی خراب شده بود. در هر کدام از این کارخانجات حداقل بیش از یک صد کارگر مشغول به کار بودند که پس از قطعی شدن موضوع جابجایی و تخریب، رابطه کاری آنها در قالب بازنشستگیهای پیش از موعد و یا معرفی به بیمه بیکاری قطع میشود. (ایلنا ۱۳/۵/۸۷)

۴۶ ـ کارگران شاغل در “فولاد اسفراین” خراسان شمالی، از به اجرا در نیامدن قانون مشاغل سخت و زیان آور در این کارخانه ابراز نارضایتی کردند. به موجب قانون مشاغل سخت وزیان آور کارگرانی که مشاغل آنها از نظر محیط کارگاه یا ماهیت کار مشمول مشاغل سخت و زیان آور تلقی شود؛ باید از مزایایی چون دریافت سختی کار، بازنشستگی پیش از موعد و دریافت مستمری بیشتر در زمان بازنشستگی برخوردار شوند. (ایلنا ۱۹/۵/۸۷)

۴۷ ـ میرزاخانی، نماینده سابق کارگران شرکت آوانگان با انتقاد از توقف خط تولید این واحد، گفت: از یک سال پیش کارفرما بدون توضیحی اقدام به توقف فعالیت های این کارخانه و تعطیلی خط تولید این واحدکرده است. به گفته وی در این مدت کارگران بارها با مراجعه حضوری مسوولان استانی، نهاد ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی و نیز ارسال نامه به این مراکز خواهان بازگشایی کارخانه شده اند اما هنوز به خواسته های آنها رسیدگی نشده است. (ایلنا ۱۹/۵/۸۷)

۴۸ ـ بدنبال پنج ماه پرداخت نشدن حقوق ۱۲۰۰ کارگر کارخانه صنایع مخابراتی راه دور ایران، علی کیامرثی کارگر مونتاژ کار، خود را از منبع آب حلق آویز کرد. پیکر نیمه جان وی به یکی از بیمارستانهای شیراز منتقل گردید. علی راستگو دبیر اجرایی خانه کارگر فارس و رئیس هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان فارس اعلام کرد: به دلیل پرداخت نشدن مطلبات کارگران “کارخانه صنایع مخابراتی راه دور ایران” تاکنون همسران ۲۰ نفر از کارگران به دادگاه خانواده مراجعه کرده اند. (ایلنا ۲۲/۵/۸۷)

۴۹ ـ سیاوش قراگزلو مدیر کل دفتر آمار و محاسبات سازمان تامین اجتماعی، تعداد حوادث ناشی از کار در تهران بزرگ را در سال گذشته ۳۱۱۴ مورد اعلام کرد. نامبرده افزود: در سال ۸۵ خورشیدی ۲۴۸۸ مورد حوادث ناشی از کار در تهران بزرگ روی داده است. وی استان کردستان را دارای بیشترین رشد حوادث ناشی از کار دانست و گفت: در سال ۸۵ تعداد ۱۲۴ حادثه، و در سال گذشته ۲۱۵ حادثه رخ داده است که بیانگر رشد ۷۳ درصدی آن است. (ایلنا ۴/۶/۸۷)

۵۰ ـ منصور اسانلو رئیس سندیکای اتوبوسرانی تهران و حومه از زندان اوین به زندان رجائی شهر منتقل شد. وی قرار بود جهت معاینه چشم به بیمارستان لبافی نژاد منتقل شود. (ادوارنیوز ۴/۶/۸۷)

۵۱ ـ ناصر منصوری رئیس صنف سماور سازان گفت: در ۲ سال گذشته ۹۰درصد کارگاه های سماور سازی نعطیل شده اند و مابقی با ۱۰درصد ظرفیت کار می کنند. وی افزود: حدود ۱۵۰۰ نفر شغل خود را از دست داده اند. (ایلنا ۱۵/۶/۸۷)

۵۲ ـ کریم صادق زاده دبیر اجرائی خانه کارگر تبریز طی نامه ای به مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس هشدار داد: در صورت ادغام سازمان تامین اجتماعی با وزارت کار و امور اجتماعی، حداقل ۷۲۰۰۰۰۰ کارگر و بازنشسته ضرر می کنند. نامبرده افزود: نباید امکانات و دارائی های سازمان تامین اجتماعی که به کارگران بیمه شده و بازنشستگان آن سازمان تعلق دارد، بابت جبران ناکارآمدیهای دیگران هزینه شود. بجای هزینه کردن اندوخته بیمه شدگان تامین اجتماعی، بدنبال بازپرداخت بدهی های چند صد میلیاردی دولت به سازمان تامین اجتماعی باشید. (ایلنا ۲۹/۶/۸۷)

۵۳ ـ محمد علی شکیب راد رئیس اتحادیه سراجان اعلام کرد: بیش از ۱۰۰۰ واحد صنفی سراجی دارای مجوز مشغول به فعالیت بوده اند و به همین میزان نیز واحد غیر قانونی وجود دارد. اما با واردات بی رویه محصولات چینی، ۷۰درصد کارگاههای تولیدی داخلی تعطیل و کارگران بیکار شده اند. تولیدات این واحدها شامل ساک، چمدان، کوله پشتی، کیف مدرسه، کیف زنانه و مردانه، کیف آرایش و کمربند است. (ایلنا ۲/۷/۸۷)

۵۴ ـ سیاوش قراگزلو مدیرکل دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی گفت: در سال گذشته ۱۱۷ نفر بدلیل حوادث ناشی از کار فوت کرده اند. همچنین ۲۶۰ نفر بطور کلی از کار افتاده اند و ۵۹۶ نفر دچار از کار افتادگی بین ۳۳ تا ۶۶درصد شده اند. در ضمن ۱۱۸۴ نفر دچار از کار افتادگی کمتر از ۳۳درصد می باشندو ۲۴۰۷۵ نفر در حوادث کار مجروح شده اند. (ایلنا ۷/۷/۸۷)

۵۵ ـ پروانه سلیمی عضو انجمن خانواده ناشنوایان اعلام کرد: ۷۰درصد کشور بیکار هستند. براساس قانون حمایت از معلولان، ۳درصد فرصت شغلی در هر نهاد باید در اختیار معولان قرار گیرد، اما در عمل چنین چیزی محقق نشده است. وی افزود: دستگاههای دولتی استقبال چندانی از این قانون نکرده اند. (ایلنا ۱۲/۷/۸۷)

۵۶ ـ اولیا علی بیگی نایب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار اعلام کرد: چندین ماه است که از انتخابات کانون های شورای اسلامی کار در استان های یزد، قم و آذربایجان غربی می گذرد، وی گفت: این انتخابات با حضور و تایید ناظران وزارت کار بوده است اما سازمان تشکلات کارگری و کارفرمایی وزارت کار اعتبار نامه کانون های این استانها را صادر نمی کند. نامبرده افزود: در صورت ادامه روند موجود به سازمان جهانی کار (ILO) شکایت خواهیم کرد. (ایلنا ۱/۸/۸۷)

۵۷ ـ محمد جهرمی وزیر کار و امور اجتماعی اعلام کرد: بدلیل کمبود نقدینگی و مواد اولیه ۲۵۳۰۰۰ نفر بیکار شده اند. بر اساس طرح وزارت کار برای مقابله با بیکاری تاکنون ۱۹ میلیارد دلار جهت اجرای طرح بنگاههای زود بازده پرداخت شده است. (بی بی سی ۲۴/۸/۸۷)

۵۸ ـ علی ایمانی رئیس سازمان کار استان قزوین اعلام کرد: ۵۲۰۰۰ نفر جوینده کار در استان قزوین وجود دارند. وی افزود: عمده واحدهای مشکل دار این استان مربوط به کارخانه های نساجی است. (ایلنا ۳/۹/۸۷)

۵۹ ـ رضا خاکی دبیر کل کنفدارسیون صعنت ایران گفت: تولید در ایران با موانع و مشکلات زیادی همراه است، هر روز به آمار واردات در کشور افزوده می شود و نیروی کار بیشتر نادیده گرفته می شود. بیش از ۸۰ درصد صنایع کشور دولتی هستند. سیستم تولید در ایران به لحاظ دولتی بودن مستقل نیست و صنایع ایران همواره از سوی دولت پشتیبانی شده اند و این بدلیل رقابتی نبودن صنایع ایران است. (ایلنا ۲۰/۹/۸۷)

۶۰ ـ یک کارگر جوان ۲۵ ساله بنام محسن به علت اخراج از کار، با پرتاب خود از طبقه هشتم محل کارش در تهران خودکش کرد. (اعتماد ۳۰/۱۰/۸۷)

۶۱ ـ عباس وطن پرور دبیر شورای هماهنگی کارفرمایان کشور گفت: با توجه به بدنه سنگین دولت و تعیین دستوری حداقل دستمزد در پایان هر سال، ما نمی توانیم دستمزدی براساس واقعیت ها داشته باشیم وی افزود: امروز خط فقر در شهرها ۷۸۰ هزار تومان است و حقوق پایه ۲۲۰ هزار، هیچ تعادلی بین این دو رقم وجود ندارد و در واقع انجام این هماهنگی غیر ممکن است. (مهر ۷/۱۱/۸۷)

۶۲ ـ قادر بدری عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارگران نقاش ساختمانی تهران و حومه گفت: بیش از ۵۰۰۰۰ نقاش ساختمانی از مزایای بیمه محروم هستند. این کارگران بدلیل کار با مواد شیمیائی در معرض انواع بیماری های پوستی و ریوی نیز قرار دارند. ۲۰ درصد کارگران در صنعت ساختمان سازی و صنایع وابسته اشتغال دارند. بیمه مهمترین خواسته کارگران این صنف است. (ایلنا ۱۷/۱۱/۸۷)

۶۳ ـ بهمن دانایی دبیر و عضو هئیت مدیره انجمن کارخانه های قند و شکر گفت: ۱۶ کارخانه شکر در سال ۸۷ تعطیل شده و کارگران کار خود را از دست داده اند. بازار شکر کشور در اختیار انگشت شمار افرادی که هیچ گاه در تولید شکر دست نداشته اند قرار گرفته و سود های کلانی را نصیب خود کرده اند. تولید شکر در داخل امسال به نسبت سال ۸۵ حدود ۸۰۰ هزار تن کاهش نشان می دهد. (فردا ۵/۱۲/۸۷)

۶۴ ـ علی سلیمانی رئیس سازمان کار و امور اجتماعی استان آذربایجان غربی اعلام کرد: ۸۷ درصد حوادث رویداده در کارگاه ها بر اثر رعایت نکردن نکات ایمنی، ۱۰درصد بر اثر شرایط غیر ایمنی و ۳ درصد بر اثر حوادث غیر قابل کنترل است. وی افزود: در سال جاری ۴۷ درصد از حوادث ناشی از کار در این استان مربوط به حوادث ساختمانی بوده است. این میزان نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد رشد نشان می دهد. سال گذشته ۴۶۹ مورد حادثه ناشی از کار در استان روی داده که از این تعداد ۱۶۶ مورد مربوط به حوادث ساختمانی بود، این در حالی است که امسال از ۳۹۵ مورد حادثه رخ داده در استان ۱۸۶ مورد در بخش ساختمانی رخ داده است. وی آشنا نبودن مالکان ساختمانی با مقرارت ایمنی لازم، فقدان نظارت صحیح از طرف مهندسان ناظر، استفاده از کارگران روز مزدی آموزش ندیده، هماهنگ نبودن شهردار و شرکت های خدمات رسان و نهادینه نشدن فرهنگ ایمنی را از جمله دلایل بالا بودن حوادث ناشی از کار در استان بر شمرد. (ایلنا ۱۱/۱۲/۸۷)

ضرب و شتم
۶۵ ـ حسین باقریان دبیر اجرایی خانه کارگر شهریار گفت: حسینعلی ایمانی کارگر شرکت “ماسه ساز کورا” توسط پنج نفر از عوامل کارفرما با گاز اشک آور مورد حمله و ضرب و شتم شدید قرار گرفت. وی افزود: کتک زدن کارگران در این واحد مسبوق به سابقه است. کارگران این کارخانه بارها با مراجعه به خانه کارگر شهریار از نداشتن امنیت جانی اظهار نگرانی کرده اند. (ایلنا ۷/۱۱/۸۷)

بازداشت
۶۶ ـ نسرین محمودی آذر و حمید اطهاری عضو هیات مدیره و دبیر کمیته زنان انجمن دوستداران محیط زیست اشنویه و آرام ابراهیم خاص به اتهام تلاش برای برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در اشنویه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (موکریان نیوز ۱۳/۲/۸۷)

۶۷ ـ دو نفر از فعالین کارگری کارخانه پروفیل ساوه با شکایت کارفرما به حکم دادگستری بازداشت شدند. (دسترنج ۱۸/۲/۸۷)

۶۸ ـ طه آزادی و جوانمیر مرادی از اعضای هیئت مدیره “اتحادیه آزاد کارگران ایران” که در روز جهانی کارگر در عسلویه بازداشت و سپس به اداره اطلاعات بوشهر منتقل شدند، تاکنون با خانواده های خود ملاقات نداشته اند. جرم این فعالین کارگری بازداشت شده خواست “حداقل دستمزد کارگران باید یک میلیون تومان شود” اعلام شده است. (روز ۲۸/۲/۸۷)

۶۹ ـ بیش از ۳۰۰۰ کارگر کوره پزخانه های ارومیه که از ۲۰روز پیش در اعتراض به پایین بودن دستمزدها و شرایط نامطلوب محل کار در اعتصاب بسر می برند، در روز ۲۴ خرداد با حمله نیروهای انتظامی مواجه شدند. نیروی انتظامی برای در هم شکستن اعتصاب کارگران کوره پزخانه ها حداقل ۲۴ نفر را بازداشت کردند. کارگران بازداشتی مورد بازجویی قرار گرفته و با سپردن تعهد آزاد شدند. (دسترنج ۲۷/۳/۸۷)

۷۰ ـ محمد جراحی ۵۸ ساله عضو “کمیته پیگیری برای ایجاد تشکلهای مستقل کارگری” و از کارگران شاغل در منطقه عسلویه پس از تحمل ۲۰ روز بازداشت آزاد شد. (دسترنج ۱۹/۴/۸۷)

۷۱ ـ افشین شمس قه فرخی ۳۲ ساله، دبیر انجمن کاریکاتور اصفهان، عضو انجمن فرهنگی ـ هنری “سایه”، عضو “کمیته دفاع از محمود صالحی” و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری در روز ۱۳ تیر توسط مامورین امنیتی در شهرستان الیگودرز بازداشت و به زندان « دستگرد » اصفهان منتقل گردید. در تاریخ ۱۵ تیر ماموران اداره اطلاعات اصفهان منزل پدری وی را مورد تفتیش قرار داده و کلیه دست نوشته های وی را با خود بردند. از روز بازداشت تاکنون هیچ تماسی با خانواده نداشته است. (دسترنج ۳۰/۴/۸۷)

۷۲ ـ محمد صالح کامیاری عضو هیئت بازگشائی سندیکای کارگران نقاش توسط نیروی انتظامی بازداشت شد. (سلام دمکرات ۱۴/۶/۸۷)

۷۳ ـ سیما ابراهیمی، سوسن رازانی، کیومرث بهشتی زاد، سمیه بهشتی زاد و نصراللهی از فعالین کارگری سنندج به همراه محمود سلیمی، سعدالله محمدی و عثمان کریمی از فعالین کارگری بانه توسط نیروهای اطلاعاتی برای مدت ۲ روز بازداشت شدند. (کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکلهای کارگری ۲۵/۶/۸۷)

۷۴ ـ ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه توسط مامورین امنیتی بازداشت شد. (ایلنا ۷/۱۰/۸۷)

۷۵ ـ پدرام نصر اللهی و برهان سعیدی از فعالان کارگری عضو شورای زنان سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (موکریان نیوز ۳/۱۱/۸۷)

۷۶ ـ بهزاد سهرابی عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکیلات کارگری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. منزل نامبرده توسط مامورین امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت، مامورین کامپیوتر و لوازم شخصی وی را نیز با خود بردند. (کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکیلات کارگری ۱۳/۱۱/۸۷)

۷۷ ـ رضا رخشان مسئول روابط عمومی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه اعلام کرد: عبدالرحیم بسحاق از اعضای هئیت مدیره سندیکا توسط مامورین امنیتی بازداشت گردید. (سلام دمکرات ۶/۱۲/۸۷)

۷۸ ـ نجات دهلی عضو هیات مدیره شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه که برای پیگیری وضعیت رحیم بسحاق به دادگستری شوش رفته بود، توسط مامورین امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل گردید. (فعالان حقوق بشر در ایران ۷/۱۲/۸۷)

۷۹ ـ علی اکبر پیر هادی عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به اتهام اقدام علیه امنیت ملی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. (سندیکای کارگران شرکت واحد ۸/۱۲/۸۷)

۸۰ ـ رضا رخشان عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه و مسئول روابط عمومی این سندیکا به اتهام مصاحبه توسط نیروهای امنیتی در شهرستان شوش بازداشت و منزل وی مورد بازرسی قرار گرفت. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۰/۱۱/۸۷)

۸۱ ـ محمد حیدری مهر و قربان علیپور از اعضای سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند. (اخبار روز ۱۳/۱۲/۸۷)

احضاربه دادگاه و یا نهادهای امنیتی
۸۲ ـ ابراهیم نوروزی گوهری از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی جهت بازجویی به شعبه ۱۴ دادسرای انقلاب تهران احضار شد. علت احضار این فعال کارگری مربوط به مشارکت وی در اعتراضهای صنفی کارگران شرکت واحد در زمستان ۸۴ است. وی یکی از ۱۶ کارگر شرکت واحد است که هنوز دستگاه قضایی به پرونده نامبرده در خصوص نا آرامیهای سال ۸۴ رسیدگی نکرده است. منصور اسانلو رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد در حال حاضر مشغول سپری کردن دوران محکومیت پنج سال حبس تعزیری خود است. ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد نیز گفته می شود از سوی دادگاه به سه سال ونیم حبس تعلیقی محکوم شده است، در حال حاضر منتظر ابلاغ حکم خود به سر می برد. علی زادحسین دیگر فعال سندیکای شرکت واحد مدتی پیش از سوی دادگاه به ۱۰ ماه حبس تعلیقی محکوم شده بود. (دسترنج ۸/۲/۸۷)

۸۳ ـ فریدون نیکو فر، علی نجاتی، جلیل احمدی، محمد حیدری مهر و رمضان علیپور فعالین کارگری شرکت نیشکر هفت تپه شوش به دادگاه انقلاب دزفول احضار شدند. نامبردگان سال گذشته در جریان تجمع اعتراضی کارگران در مقابل فرمانداری شوش توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و پس از مدتی با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۱۵/۲/۸۷)

۸۴ ـ اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام کرد: ۴ نفر از کارگران کوره پز خانه های ارومیه توسط نیروی انتظامی برای بازجوئی احضار شدند. (دسترنج ۱۷/۴/۸۷)

۸۵ ـ ولی الله صالحی، هوشنگ رحیم زاده، عزت الله برخورداری، اصغر احمدی، شریفیان و ۶ کارگر دیگر کارخانه لاستیک البرز با شکایت کارفرما به دادگاه احضار شدند. (سلام دمکرات ۱۷/۷/۸۷)

۸۶ ـ محمد جراحی عضو کمیته پیگیری تشکل های آزاد کارگری در تبریز جهت بازجوئی به دادگاه انقلاب تبریز احضار شد. نامبرده سال گذشته توسط نیروهای امنیتی به مدت ۴ روز بازداشت گردید و سپس با قرار وثیقه ۱۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (سلام دمکرات ۱۱/۸/۸۷)

۸۷ ـ طیب مولایی عضو هئیت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران توسط نیروهای امیتی در سنندج بازداشت گردید. همچنین طه آزادی عضو البدل هئیت مدیره اتحادیه آزادکارگران به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به شعبه معاونت دادستانی شهرستان کنگان احضار شد. (رادیو فردا ۲۶/۸/۸۷)

۸۸ ـ علی نجاتی، فریدون نیکوفرد، جلیل احمدی، قربان علیپور و محمد حیدری مهر از اعضای سندیکای کارگران شرکت طرح نیشکر هفت تپه به علت شرکت در اعتراضات و اعتصابات کارگری جهت محاکمه به دادگاه انقلاب دزفول احضار شدند. نامبردگان با قرار وثیقه ۱۰ میلیون تومانی آزاد می باشند. (سلام دمکرات ۶/۹/۸۷)

۸۹ ـ تعدادی از نمایندگان کارگران کارخانه لاستیک سازی کیان تایر به اداره اطلاعات اسلامشهر احضار شدند. (کمیته پیگیری ایجاد تشکل های آزاد کارگری ۲۴/۹/۸۷)

بازجویی
۹۰ ـ سعید ترابیان و محمد ابراهیم نوروزی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در ارتباط با انتشار نشریه “پیک سندیکا ” نشریه داخلی این تشکل، در شعبه ۱۴ پلیس امنیت عمومی و شعبه ۲ دادیاری ویژه امنیت دادسرای انقلاب مورد بازجویی قرار گرفتند. (دسترنج ۲۰/۱/۸۷)

۹۱ ـ رضا فراهانی از فعالین با سابقه سندیکایی توسط مامورین امنیتی مورد بازجویی قرار گرفته و تهدید به بازداشت شده است. مامورین امنیتی از نامبرده می خواهند که از مصاحبه با رادیو فرانسه خودداری کند.
(اخبار روز ۸/۲/۸۷)

۹۲ ـ منصور اسانلو رئیس هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که هم اکنون زندانی می باشد، در شعبه ۲ دادسرای امنیت مورد بازجوئی قرار گرفت. وی که قرار بود برای ادامه معالجات پزشکی امروز صبح به بیمارستان لبافی نژاد منتقل شود، بجای مداوا مورد بازجوئی قرار گرفت.
(دسترنج ۱۸/۴/۸۷)

۹۳ ـ فریدون نیکوفر و بهروز نیکوفر دوتن از فعالان کارگری در شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در اداره اطلاعات شوش مورد بازجویی قرار گرفتند. همچنین نامبردگان برای بازجویی به اطلاعات نیروی انتظامی شهرستان شوش احضار شدند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲/۷/۸۷)

۹۴ ـ خالد سواری نایب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران به مدت ۳ ساعت در اداره اطلاعات سنندج مورد بازجوئی قرار گرفت. (اتحادیه آزاد کارگران ایران ۵/۹/۸۷)

۹۵ ـ علی اکبر پیر هادی عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در شعبه دوم بازپرسی ویژه امنیت دادسرای انقلاب تهران مورد بازجویی قرار گرفت.
(سندیکای کارگران شرکت واحد ۸/۱۲/۸۷)

محاکمات
۹۶ ـ محمد حیدری مهر، علی نجاتی، فریدون نیکوفر، جلیل احمدی و رمضان علیپور از فعالین کارگری شرکت کشت نیشکر هفت تپه به همراه ابوالفضل عابدینی نصر خبرنگار به اتهام تبلیغ علیه نظام و تحریک کارگران به اعتصاب در شعبه اول دادگاه انقلاب دزفول به ریاست قاضی اندی محاکمه شدند.
(فعالان حقوق بشر در ایران ۳۱/۲/۸۷)

۹۷ ـ سوسن رازانی، شیوا خیرآبادی، غالب حسینی و عبدالله نجار به جرم شرکت در مراسم روز جهانی کارگر در دادگاه انقلاب سنندج محاکمه شدند. (کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری ۲۶/۴/۸۷)

۹۸ ـ غلامرضا غلامحسینی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به علت شرکت در اعتراضات صنفی سال ۸۶ کارگران شرکت واحد در دادگاه تجدید نظر استان تهران تبرئه شد. نامبرده که در تابستان سال جاری پس از ۸۲ روز بازداشت با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیونی از زندان آزاد شد، قرار است در دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه شود. (ایلنا ۲۴/۷/۸۷)

احکام صادر شده توسط دادگاهها
۹۹ ـ غلامرضا غلامحسینی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به علت درخواست آزادی منصور اسانلو و به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی در شعبه ۶ دادگاه انقلاب تهران به ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم شد. (دسترنج ۲۸/۱/۸۷)

۱۰۰ ـ شیث امانی رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری کارگران اخراجی و بیکار که در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به شش ماه حبس محکوم شده بود، توسط نیروی انتظامی بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل گردید. (دسنرنج ۴/۲/۸۷)

۱۰۱ ـ روابط عمومی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اعلام کرد: ۹ نفر از اعضای این تشکل به علت شرکت در اعتصاب زمستان ۸۴ کارگران شرکت واحد به حکم دیوان عدالت اداری از کار اخراج شدند. سعید ترابیان، رضا فاضلی، علی اکبر پیرهادی، سید رضا نعمتی پور، منصور حیات غیبی، عطا باباخانی، سلطان علی شکاری، وهاب محمدی و علی تاخیری از جمله اخراج شدگان می باشند. این رانندگان قبلا به علت شرکت در اعتصاب بازداشت شده بودند. (ایلنا ۱۹/۵/۸۷)

۱۰۲ ـ چهار نفر از فعالان کارگری در سنندج به جرم شرکت در مراسم روز جهانی کارگر در شعبه ۱۰۱ دادگاه جزائی سنندج به زندان و شلاق محکوم شدند. بر اساس این حکم سوسن رازانی به ۹ ماه حبس و ۷۰ ضربه شلاق، شیوا خیرآبادی به ۴ ماه حبس و ۱۵ ضربه شلاق، عبدالله خانی به ۹۱ روز زندان و ۴۰ ضربه شلاق و سید غالب حسینی به ۶ ماه زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده اند. (دسترنج ۱۹/۵/۸۷)

۱۰۳ ـ عطا باباخانی، سعید ترابیان، یعقوب سلیمی و علی زاده حسینی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب به تحمل ۶ تا ۱۴ ماه حبس تعلیقی محکوم شدند. (ایلنا ۲۹/۷/۸۷)

۱۰۴ ـ افشین شمس عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و عضو کانون کاریکاتوریست ها در دادگاه به یکسال حبس تعزیری محکوم شد. نامبرده در ۱۳ تیر سال جاری در شهرستان الیگودرز بازداشت و به زندان اصفهان منتقل گردید. (سلام دمکرات ۱۱/۸/۸۷)

۱۰۵ ـ داود رضوی عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به اتهام اقدام علیه امنیت عمومی در شعبه ۱۴ دادگاه انقلاب به ۱۲ ماه زندان که به مدت ۳ سال به حالت تعلیق درآمده محکوم شد. (سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران ۲۰/۹/۸۷)

۱۰۶ ـ ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از سوی دادگاه انقلاب به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به تحمل سه سال و نیم حبس محکوم شد. (ایلنا ۷/۱۰/۸۷)

۱۰۷ ـ محمد حیدری مهر از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در دادگاه انقلاب دزفول به ۴ ماه حبس تعزیری، ۸ ماه حبس تعلیقی و ۳ سال محرومیت از شرکت در انتخابات و شوراهای کارگری محکوم شد.
(فعالان حقوق بشر در ایران ۱۸/۱۲/۸۷)

صدور قرار وثیقه جهت آزادی
۱۰۸ ـ محمود صالحی فعال کارگری که سال گذشته به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به یکسال زندان محکوم شده بود، با قرار وثیقه ۴۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. اتهام جدید نامبرده اعتصاب غذا در زندان و تشکر از نهادهایی که برای آزادی وی تلاش کردند می باشد. (بی بی سی ۱۸/۱/۸۷)

۱۰۹ ـ بختیار رحیمی عضو “کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری” و کریم داتوپر که از تیرماه سال گذشته به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در زندان بسر می بردند، هرکدام با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۱/۳/۸۷)

۱۱۰ ـ جوانمیر مرادی و طاها آزادی از اعضای هیات مدیره « اتحادیه آزاد کارگران ایران » که در روز جهانی کارگر در عسلویه واقع در استان بوشهر بازداشت شده بودند، پس از ۴۷ روز هر کدام با قرار وثیقه ۱۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند. (دسترنج ۲۸/۳/۸۷)

۱۱۱ ـ دادسرای امنیت تهران برای آزادی غلامرضا غلامحسینی، کارگر تعلیقی عضو سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان قرار وثیقه صادر کرد. این فعال کارگری روز پنج تیر در مراسم روز زن در ورزشگاه ۱۲۰۰۰ نفری آزادی توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید. نامبرده از ۴ ماه پیش تا کنون موفق به پرداخت کرایه خانه خود نیز نشده است. وی دارای ۳ فرزند نوجوان می باشد. (دسترنج ۱۹/۴/۸۷)

۱۱۲ ـ محسن حکیمی عضو کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری که در رابطه با بازداشت بیژن امیری کارگر خودروسازی دستگیر شده بود پس از تحمل دو ماه زندان که ۵۲ روز آن را در سلول انفرادی سپری کرد، با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد. (کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری ۱/۱۲/۸۷)

۱۱۳ ـ طیب ملایی عضو هیئت مدیره “اتحادیه آزاد کارگران ایران” پس از ۳۴ روز بازداشت با قرار وثیقه ۱۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. وی به اتهام همکاری با گروه های مخالف حکومت و کمک به برگزاری مجمع عمومی دوم اتحادیه آزاد کارگران ایران بازداشت شده بود. (اتحادیه آزاد کارگران ایران۲۵/۹/۸۷)

جلوگیری از اجرای مراسم
۱۱۴ ـ معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری سنندج با برگزاری مراسم اول ماه مه توسط “اتحادیه آزاد کارگران ایران” مخالفت کرد. (دسترنج ۴/۲/۸۷)

۱۱۵ ـ کانون صنفی معلمان ایران به مناسبت ۱۴ مهر روز جهانی معلم طی بیانیه ای اعلام کرد: برگزاری مراسم روز معلم با تهدید های نیروهای امنیتی از ماموران وزارت اطلاعات گرفته تا پلیس امنیت و معاونت امنیت دادگاه لغو گردید. (کانون صنفی معلمان ایران ۱۲/۷/۸۷)

تجمع اعتراضی
۱۱۶ ـ بیش از ۴۰۰ کارگر شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) با ۷ تا ۲۰ سال سابقه از کار اخراج شدند. کارگران اخراجی مدت ۵ روز است که برای اعتراض در مقابل استانداری دست به تجمع زده اند. کارگران اخراجی از ورود سایر کارگران به کارگاههای کشتی سازی و سکو سازی جلوگیری کردند. کارگران می گویند: مدیریت شرکت با بستن قرار داد با پیمانکار اقدام به اخراج کارگران بومی می کند. (دسترنج ۹و۱۷/۱/۸۷)

۱۱۷ ـ بیش از ۱۰۰ کارگر قراردادی کارخانه “اشکان چینی” قزوین در مقابل اداره کار شهر البرز دست به تجمع زدند. (دسترنج ۱۹/۱/۸۷)

۱۱۸ ـ ۵۰ کارگر کارخانه آرد زابل برای اعتراض دست به اعتصاب زده و به قوه قضائیه مراجعه کرده اند. (دسترنج ۲۰/۱/۸۷)

۱۱۹ ـ کارگران کارخانه غرب استیل کرمانشاه برای اعتراض به قوه قضائیه مراجعه کرده اند. (دسترنج ۲۰/۱/۸۷)

۱۲۰ ـ ۲۸ کارگر شرکت “دروس ایران” قزوین برای اعتراض به خانه کارگر قزوین مراجعه کرده بودند. (دسترنج ۲۱/۱/۸۷)

۱۲۱ ـ بیش از ۳۰ کارگر کارخانه “پارس واشر” برای اعتراض در مقابل فرمانداری شهر صنعتی البرز تجمع کردند. (دسترنج ۲۱/۱/۸۷)

۱۲۳ ـ ۳۰ کارگر قرار دادی شرکت پیمانکاری القدیر زابل برای اعتراض در مقابل اداره کار زابل تجمع کردند. (دسترنج ۲۵/۱/۸۷)

۱۲۴ ـ حدود ۳۰۰۰ نفر از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه شوش در اعتراض به عدم دریافت حقوق و پاداشهای سال گذشته از روز ۲۰ فروردین دست به اعتصاب زده اند. کارگران بخش تولید و تمامی بخشهای وابسته به آن، بخش کشاورزی و کارگران نی بر در اعتصاب شرکت دارند. لازم به یاد آوری است عباسعلی زالی وزیر کشاورزی در دولت موسوی و رئیس مرکز آمار در دولت خاتمی اعلام کرد: واردات بی رویه شکر، ۳۲ کارخانه قند و هفت کارخانه نیشکر را از چرخه تولید خارج کرده است. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی ۲۶/۱/۸۷)

۱۲۵ ـ بیش از ۱۰۰۰ کارگر کارخانه لاستیک البرز در اعتراض به عدم دریافت ۵ ماه حقوق معوقه خود اقدام به تجمع در جاده اسلامشهرـ تهران نمودند و با آتش زدن مواد زائد سعی کردند توجه مردم و مسئولان را به مشکلات خود جلب کنند. پلیس ضد شورش شبانه دیوارهای کارخانه را تخریب و پس از حمله و بازداشت ۱۴۰ نفر از کارگران معترض برای پنهان ساختن این حرکت خشونت آمیز در عرض چند ساعت با کمک ماموران شهرداری دوباره دیوارهای تخریب شده را ساختند. ۳۰ تن از کارگران بازداشتی با امضاء تعهدنامه از پاسگاه احمد آباد مستوفی آزاد شدند. ۱۰ کارگر دیگر هنوز در بازداشت بسر می برند. یکی از کارگران آزاد شده گفت: کارگران با امضا تعهد نامه متعهد شدند که دیگر در قبال اجحاف کارفرما و تضییع حقوق، گرسنگی، فقر و زبونی معترض نشوند و در مقابل ظلم واکنشی نشان ندهند. تمامی کارگران بازداشتی بجز علی نادری عضو شورای اسلامی کار این کارخانه از زندان آزاد شدند. حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر از کارگران به همراه خانواده های خود در مقابل بخشداری چهار دانگه تحصن کرده و خواستار آزادی همکار خود هستند. همچنین ۶ نفر از ماموران آتش نشانی که از پاشیدن آب جوش بر سر کارگران لاستیک البرز خودداری کرده بودند، به جرم اقدام حمایتی از کارگران بازداشت شدند. ماموران آتش نشانی در سر پیچی از دستور یگان ویژه پلیس از ریختن آب جوش بر سر کارگران معترض خودداری کرده و آب را بر روی اسفالت ریختند. (دسترنج ۲۵، ۲۶، ۲۷ و ۲۸/۱/۸۷)

۱۲۶ ـ بیش از ۱۴۰۰ کارگر کارخانه های تولیدی “فرنخ و مه نخ”، “ناز نخ” و “بهداشتی مینا” قزوین دست به تجمع اعتراضی در مقابل واحدهای تولیدی خود زدند. (دسترنج ۲۸/۱/۸۷)

۱۲۷ ـ عوض سلطانی دبیر اجرایی خانه کارگر پاکدشت گفت: ۲۰۰ کارگر قرار دادی کارخانه “حدید مبتکران” پاکدشت برای اعتراض به اداره کار مراجعه کرده اند. (دسترنج ۱/۲/۸۷)

۱۲۸ ـ بیش از ۶۸۰ کارگر شرکت “آونگان” اراک در اعتراض به عدم دریافت حقوق معوقه جاده قم ـ تهران را مسدود کردند. (دسترنج ۹/۲/۸۷)

۱۲۹ ـ بیش از ۱۵۰ کارگر کارخانه یخچال سازی لرستان با تجمع در مقابل استانداری لرستان خواستار بازگشت به کار و دریافت مطالبات معوقه خود بودند. کارگران با بستن خیابان منتهی به استانداری لرستان شعارهای” مسئولین بی غیرت گرسنه ایم، گرسنه” سر دادند، همچنین کارگران دست نوشته هایی حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود” ای کاش ما هم مردم عراق و لبنان بودیم تا خانواده دولت محسوب شویم” . (آفتاب ۱۶/۲/۸۷)

۱۳۰ ـ حسین طاهر زاده دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان گفت: بیش از ۳۰۰ کارگر قرار دادی شرکت “کاشی رویال” برای اعتراض دست به اعتصاب زدند. (دسترنج ۱۶/۲/۸۷)

۱۳۱ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین گفت: ۴۰ کارگر کارخانه اشکان چینی قزوین برای اعتراض در مقابل اداره کار دست به تجمع زدند. (دسترنج ۲۲/۲/۸۷)

۱۳۲ ـ اسماعیل گورکی عضو کانون شوراهای اسلامی کار استان بوشهر گفت: بیش از یکصد تن از کارگران کارخانه کشتی سازی و سکو سازی ایران صدرای بوشهر اقدام به تحصن کرده اند. (دسترنج ۲۲/۲/۸۷)

۱۳۳ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: ۴۰۰ کارگر “شرکت بهداشتی مینا” در اعتراض به مشکلات شغلی در مقابل کارخانه دست به تجمع زدند که با دخالت نیروی انتظامی پایان یافت. (دسترنج ۲۳/۲/۸۷)

۱۳۴ ـ ۴۸ کارگر کارخانه لامپ فارس در مقابل اداره کار و اداره صنایع استان فارس دست به تجمع زدند. (دسترنج ۲۵/۲/۸۷)

۱۳۵ ـ بیش از ۳۰۰۰ نفر از کارگران نیشکر هفت تپه شوش از ۱۱ روز پیش در اعتصاب بسر می برند. خواسته های کارگران اعتصاب کننده عبارتند از: پرداخت حقوق معوقه ۲ ماه اخیر، پایان دادن به پرونده سازیها و احضار فعالین کارگری به دادگاه انقلاب، برکناری آخوند یعقوب شفیعی مدیر عامل شرکت و سایر اعضای هیئت مدیره شرکت، برکناری زیبداری رئیس حراست شرکت. کارگران معترض به همراه خانواده هایشان از مقابل فرمانداری شوش به سوی بازار شهر در حال راهپیمایی بودند، که توسط مامورین نیروی انتظامی، گارد ویژه ضد شورش و مامورین وزارت اطلاعات مورد حمله قرار گرفتند و تعدادی از آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند. سرهنگ دانش، سرگرد علی کرم خسرو پور و سروان داریوش مولایی فرماندهی سرکوب تظاهرات کارگران را بعهده داشتند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی ۲۶/۲/۸۷)

۱۳۶ ـ بدنبال اخراج ۱۱ نفر از کارگران کارخانه نساجی “ایران برک” حدود ۲۵۰ نفر از کارگران برای اعتراض در مقابل کارخانه دست به تجمع زدند. هفته گذشته ۱۲۰ کارگر این شرکت برای اعتراض به عدم دریافت ماهها حقوق و مزایا از رشت به تهران آمدند. اتهام کارگران اخراج شده شرکت در تجمع تهران می باشد. (دسترنج ۲۹/۲/۸۷)

۱۳۷ ـ بدنبال اعتصاب ۲ ساعت ای هفته گذشته ۳۳۰ کارگر کارخانه لوله و پوشش سلفچگان قم در اعتراض به کیفیت نامطلوب غذا، بدستور کارفرما یک کارگر را اخراج و یک کارگر برای مدت یک هفته از کار تعلیق شدند. (دسترنج ۳۰/۲/۸۷)

۱۳۸ ـ ۱۸۰ کارگر شاغل در کارخانه صنایع اراک با راهپیمایی در مسیر ۱۳ کیلومتری کارخانه تا اداره کار اراک به خصوصی سازی اعتراض کردند. (دسترنج ۷/۳/۸۷)

۱۳۹ ـ بیش از ۸۰۰ کارگر شاغل در ۳۰ کوره آجر پزی قرچک ورامین در اعتراض به کمی دستمزد از دو هفته پیش در اعتصاب بسر می برند. (دسترنج ۸/۳/۸۷)

۱۴۰ ـ ۵۳ کارگر کارخانه صنایع چوب طالقانی برای اعتراض به همراه خانواده هایشان در محوطه ساختمان وزارت کار و امور اجتماعی متحصن شدند. (دسترنج ۱۲/۳/۸۷)

۱۴۱ ـ حدود ۱۰۰ نفر از کارکنان شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه در اعتراض به شرایط سخت و ساعات طولانی کار، کاهش حقوق و عدم پرداخت کامل عیدی امسال و معوقات سال گذشته خود و نیز کیفیت نامطلوب خدمات و سرویس دهی نامناسب دست به اعتصاب غذا زدند. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۲/۳/۸۷)

۱۴۲ ـ عیدعلی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: بیش از ۴۰۰ کارگر شرکت فرنخ و مه نخ در اعتراض به عدم دریافت حقوق، عیدی و پاداشت مدت ۶روز است که دست به اعتصاب زده اند. مدت ۲ سال است که لباس و کفش کار به کارگران این واحد تولیدی داده نشده است. (دسترنج ۲۰/۳/۸۷)

۱۴۳ ـ بیش از ۱۰۰۰ کارگر کارخانه لاستیک البرز برای اعتراض مجددا دست به اعتصاب زده اند. (دسترنج ۲۱/۳/۸۷)

۱۴۴ ـ کارگران کارخانه “ریسندگی خاور” رشت برای اعتراض با تجمع و آتش زدن لاستیک جاده فومن به رشت را مسدود کردند. (دسترنج ۲۱/۳/۸۷)

۱۴۵ ـ غلامرضا محمدی دبیر اجرایی خانه کارگر طبس گفت: ۵۰ کارگر معدن « چیروک طبس » در اعتراض به عدم طرح طبقه بندی مشاغل دست از کار کشیدند. (دسترنج ۲۶/۳/۸۷)

۱۴۶ ـ عبدالله صالحی رئیس شورای اسلامی شهرستان خواف اعلام کرد: حقوق کارگران معدن سنگان پرداخت نشده است و کارگران برای اعتراض تجمع کرده بودند که نیروی انتظامی تعدادی از کارگران را بازداشت کرده است. وی افزود: یک کارگر در زیر آوار کشته شده است، همچنین دست یک کارگر در حین کار قطع شده است. مولا یعقوبی رئیس شورای اسلامی بخشداری سنگان گفت: سنگ های برداشت شده توسط کارگران تنی ۶ تا ۱۰ هزار تومان توسط شرکتهای خصوصی خریداری می شود و شرکتها همین سنگها را تنی ۱۲۰ هزار تومان به فروش می رسانند. (دسترنج ۲۶/۳/۸۷)

۱۴۷ ـ بیش از ۳۰۰۰ کارگر کوره پزخانه های ارومیه که از ۲۰روز پیش در اعتراض به پایین بودن دستمزدها و شرایط نامطلوب محل کار در اعتصاب بسر می برند، در روز ۲۴ خرداد با حمله نیروهای انتظامی مواجه شدند. (دسترنج ۲۷/۳/۸۷)

۱۴۸ ـ کارگران شرکت نیشکر هفت تپه شوش به همراه خانواده هایشان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه و سایر خواسته ها، اقدام به بستن جاده ترانزیتی اهواز – اندیمشک در منطقه سه راه خوانساری شوش نمودند. نیروی امنیتی و اطلاعاتی با آوردن ماشین های آب پاش آتش نشانی کارگران و خانواده های آنها را در محاصره خود قرار داده اند. خواسته های کارگران معترض عبارتند از: پرداخت حقوق معوقه ۳ ماه اخیر، حق داشتن سندیکای مستقل کارگری، پایان دادن به پرونده سازیها و احضار فعالین کارگری به دادگاه انقلاب، برکناری آخوند یعقوب شفیعی مدیر عامل شرکت و سایر اعضای هئیت مدیره شرکت، و برکناری رئیس حراست شرکت. لازم به یادآوری است که هفته قبل نیز ۴ نفر از فعالین کارگری بنامهای نجات دهلی، احمد راجی، ایرج عابدینی و محمد لیثی توسط نیروهای اطلاعات شوش بازداشت شدند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۸/۳/۸۷)

۱۴۹ ـ کارگران شرکت صنایع مخابراتی راه دور ایران برای اعتراض در مقابل استانداری فارس دست به تجمع زدند. (آفتاب ۲۹/۳/۸۷)

۱۵۰ ـ حدود ۳۰۰ کارگر کارخانه لاستیک البرز به نمایندگی از ۱۳۰۰ کارگر این کارخانه در اعتراض به روشن نبودن وضعیت قرار داده و پرداخت نشدن حقوق خود در مقابل دفتر ریاست جمهوری تجمع کردند. حدود ۴۰۰ کارگر قراردادی در این کارخانه هستند که وضعیت آنها مشخص نیست. دفترچه های بیمه کارگران سه ماه است که تمدید اعتبار نمی شود. تعدادی از کارگران در شرف بازنشستگی هستند و کارخانه حق بیمه این افراد را نمی دهد و آنان بلاتکلیف هستند. نهار و سرویس ایاب و ذهاب کارگران قطع شده است. (ایلنا ۲۰/۸/۸۷)

۱۵۱ ـ کارگران شرکت لامپ الوند قزوین در اعتراض به بلاتکلیفی دو ساله خود پس از اتمام بیمه بیکاری، در مقابل فرمانداری شهر صنعتی البرز دست به تجمع زدند. کارگران معترض طی این تجمع خواستار بازگشت به کار مجدد خود به کارخانه و رسیدگی به چگونگی تغییر ساختار کارخانه که به تعطیلی دو ساله آن منجر شده است، شدند. (ایلنا ۷/۵/۸۷)

۱۵۲ ـ کارگران کارخانه صنایع فلزی ۲ در مقابل پارک ساعی دست به تجمع اعتراضی زدند. در این کارخانه قبلا ۱۵۰۰ نفر بکار مشغول بودند ولی اکنون به ۳۰۰ نفر کاهش پیدا کرده است. (ایلنا ۲/۱۰/۸۷)

۱۵۳ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین اعلام کرد: حدود هزار کارگر کارخانه های فرنخ، مه نخ و نازنخ با آتش زدن لاستیک جاده بین المللی قزوین را بستند. (ایلنا ۸/۱۰/۸۷)

۱۵۴ ـ بیش از ۳۰۰ کارگر مجتمع صنعتی شمال غرب تبریز بدلیل پرداخت نشدن حقوق، حق بیمه، توجه نکردن به مسایل بهداشتی و رفاهی کارگران دست از کار کشیدند. (ایلنا ۹/۱۰/۸۷)

۱۵۵ ـ حقوق ۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه پتروشیمی هگمتانه همدان در اعتراض به مطالبات معوقه از ۲۰ روز پیش در اعتصاب هستند. (ایلنا ۱۱/۱۰/۸۷)

۱۵۶ ـ قریب خدایار شهردار رامهرمز اعلام کرد: حقوق ۵۰۰ کارگر خدماتی، فضای سبز، آتش نشانی، حمل ونقل موتوری و اداری شهرداری رامهرمز به مدت ۳ روز اعتصاب کرده اند. (ایلنا ۱۱/۱۰/۸۷)

۱۵۷ ـ آقایار حسینی دبیر اجرایی خانه کارگر آبادان اعلام کرد: ۱۵۰ کارگر منطقه یک شهرداری آبادان بدلیل پرداخت نشدن حقوق معوقه و حق بیمه کارگران اعتصاب کرده اند. (ایلنا ۱۴/۱۰/۸۷)

۱۵۸ ـ صدرالله شقاقی مسئول شورای اسلامی کار کارخانه فرش پارس قزوین اعلام کرد: ۱۵۰ نفر از کارگران این کارخانه در مقابل وزارت کار دست به تجمع اعتراضی زدند. (ایلنا ۲۳/۱۰/۸۷)

۱۵۹ ـ قربانعلی میر شکاری دبیر اجرایی خانه کارگر استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد: ۵۰ نفر از کارگران شرکت آرمین شرق در مقابل اداره کار و امور اجتماعی زاهدان دست به تجمع اعتراضی زدند. (ایلنا ۳۰/۱۰/۸۷)

۱۶۰ ـ مهدی زمان نوری دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستان ساوه گفت: واحدهای صنعتی تولیدی و خدماتی هنکل پاکوش، زردپود، فابیس، جهان رو، مقره سازی ایران، رادیاتور آرمکو، صنعتی بوتان و شهرداری ساوه از واحدهائی هستند که تعدادی از کارگران خود را از کار اخراج کرده اند. کارگران اخراجی در مقابل دفتر نماینده ساوه در مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زده اند. نامبرده افزود: برخی از این واحدها به محض اخراجی کارگران به آنان پیشنهاد می کنند که با شرکت های پیمانکاری قرارداد بسته و ادامه کار دهند. (ایلنا ۵/۱۱/۸۷)

۱۶۱ ـ حدود ۳۸۰ نفر از کارگران کارخانه نازنخ قزوین، از قزوین به تهران آمده و شب گذشته را در خیابان به صبح رساندند. کارگران برای اعتراض در مقابل نهاد ریاست جمهوری دست به تجمع زدند. (ایلنا ۶/۱۱/۸۷)

۱۶۲ ـ حدود ۲۰۰ نفر از کارگران شرکت زغال سنگ البرز شرقی در اعتراض به کمی دستمزد در مقابل فرمانداری شهرود دست به تجمع زدند. (ایران خبر ۷/۱۱/۸۷)

۱۶۳ ـ ۳۶۰ کارگر شرکت سیامکو صنعت همدان برای اعتراض در مقابل خانه کارگر همدان تجمع کردند. (ایلنا ۹/۱۱/۸۷)

۱۶۴ ـ ۳۰ نفر از کارگران ریسندگی پردیس کرج برای اعتراض در مقابل درب اصلی دیوان عدالت اداری تجمع کردند. (فرهنگ آشتی ۹/۱۱/۸۷)

۱۶۵ ـ هادی رضازاده دبیر اجرائی خانه کارگر ورامین گفت: قرارداد کار بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران قراردادی کارخانه قند ورامین تمدید نشده است. کارگران برای اعتراض در مقابل فرمانداری ورامین دست به تجمع زدند. واردات بی رویه عمده ترین مشکل تولید کنندگان داخلی است. (ایلنا ۱۱/۱۱/۸۷)

۱۶۶ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: ۳۲۰ کارگر شرکت نارنج برای اعتراض در مقابل کارخانه دست به تجمع زدند. (ایلنا ۱۲/۱۱/۸۷)

۱۶۷ ـ جمعی از کارگران و کارفرمایان کفاش در اعتراض به واردات بی رویه، کفش های چینی، در مقابل دفتر اتحادیه کفاشان دست دوز و مغازه های فروشندگان و توزیع کنندگان کفش های چینی تجمع کردند. در حال حاضر ۲۰۰هزار کفاش در ۵۰هزار کارگاه کفاشی مشغول بکار هستند. در سال های اخیر واردات بی رویه کفش های چینی باعث بیکاری هزاران کارگر و تبدیل هزارها کارگاه به انبار کفش های وارداتی شده است. (ایلنا ۱۳/۱۱/۸۷)

۱۶۸ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: ۳۰۰ کارگران شرکتهای فرنخ و مه نخ برای اعتراض جاده بین المللی قزوین را بستند. (ایلنا ۱۳/۱۱/۸۷)

۱۶۹ ـ ۱۰۰ نفر از کارگران نساجی خامنه تبریز برای اعتراض در مقابل استانداری تجمع کردند. (ایلنا ۱۳/۱۱/۸۷)

۱۷۰ ـ کارگران کارخانه سرب و روی زنجان در اعتراض به دریافت نکردن چند ماه حقوق در مقابل دفتر شرکت توسعه معادن روی در زنجان تجمع کردند. (ایسنا ۲۰/۱۱/۸۷)

۱۷۱ ـ ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه لوله سازی اهواز برای اعتراض در مقابل استانداری خوزستان در اهواز دست به تجمع زدند. این کارخانه دولتی است و به سازمان تامین اجتماعی تعلق دارد.
(کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۱/۱۱/۸۷)

۱۷۲ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: ۳۰۰ کارگر کارخانه چینی بهداشتی مینا مدت یک هفته است که برای اعتراض در مقابل کارخانه دست به تجمع زده اند. (ایلنا ۵/۱۲/۸۷)

۱۷۳ ـ ۲۰۰ کارگر شرکت “صنایع کیش چوب” و ۱۰۰ نفر از کارکنان بخش اداری این شرکت برای اعتراض دست به اعتصاب زدند. (ایلنا ۱۸/۱۲/۸۷)

۱۷۴ ـ ۱۴۶ نفر از کارکنان بیمارستان “مهر” در شهرستان ساری دست به اعتصاب زدند. (ایلنا ۱۸/۱۲/۸۷)

۱۷۵ ـ حدود ۲۰۰ نفر از کارگران نیشکر خوزستان به نمایندگی از ۳۵۰۰ کارگر این کارخانه در مقابل مجلس شورای اسلامی اقدام به تجمع اعتراضی کردند. این کارگران فصلی گفتند: طی سالهای گذشته به ما گفته می شد که برای ما در فصول بیکاری نیز حق بیمه پرداخت می کنند اما به تازگی متوجه شده ایم که این حق بیمه، فقط بیمه درمانی بوده و شامل بیمه بازنشستگی نمی شده است. (ایلنا ۱۸/۱۲/۸۷)

۱۷۶ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: ۱۵۰ نفر از کارگران کارخانه فرش پارس در مقابل فرمانداری البرز دست به تجمع اعتراضی زده اند. (ایلنا ۱۸/۱۲/۸۷)

۱۷۷ ـ محمد ساری رئیس شورای اسلامی کار شرکت آردل گفت: حدود ۱۵۰ کارگر این شرکت برای اعتراض دست به تجمع زدند. (ایلنا ۱۹/۱۲/۸۷)

۱۷۸ ـ بیمارستان الوند در تهران تعطیل شد. ۲۵۰ کارگر این بیمارستان با ۱۰ تا ۲۵ سال سابقه از کار بیکار شدند. پرسنل بیمارستان برای اعتراض به همراه اعضای خانواده هایشان دست به تجمع زدند. (ایلنا ۲۶/۱۲/۸۷)

۱۷۹ ـ عیدعلی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: ۱۰۰ نفر از کارگران قراردادی شرکت پوشینه بافت برای اعتراض در مقابل استانداری دست به تجمع زدند. (ایلنا ۲۷/۱۲/۸۷)
۱۸۰ ـ بنیاد جانبازان و مستضعفان شرکت نساجی پاکریس را در سمنان منحل اعلام کرد. کارگران این شرکت برای اعتراض در مقابل اداره ثبت اسناد و املاک مهدیشهر دست به تجمع زدند. (ایلنا ۲۷/۱۲/۸۷)

سوانح کار
۱۸۱ ـ سه کارگر شرکت نفت آبادان به نامهای محمد غبیشاوی ۵۰ ساله، قاسم غبیشاوی ۲۵ ساله و محمد پوراحمدیان ۳۰ ساله در حین لایروبی چاه فاضلاب، دچار حادثه شدند که با حضور ماموران نیروی امداد از مرگ حتمی رهائی یافتند. (دسترنج ۱/۵/۸۷)

۱۸۲ ـ توفیق احمدی کارگر معدن، که در یکی از معادن روستای “آرندان” سنندج مشغول کار بود، در حین کار دچار حادثه شده و یک پای وی قطع گردیده است. (دسترنج ۴/۵/۸۷)

۱۸۳ ـ حامد ۲۱ ساله کارگر بخش خدمات راه آهن تنها بعد از ۱۳ روز که از استخدام وی گذشته بود به دنبال برخورد با یک قطار پای راست خود را از دست داد. کارفرما مدعی است که با این کارگر قبل از حادثه تسویه حساب شده بوده و هیچگونه مسئولیتی در قبال پرداخت خسارت در مورد وی ندارد. (اعتماد ملی ۶/۵/۸۷)

مرگ در حین کار
۱۸۴ ـ عطاالله شیشه رئیس ایستگاه ۲۱ آتش نشانی اعلام کرد: بر اثر ریزش آوار در یک ساختمان در حال احداث واقع در خیابان سعادت آباد ۲ کارگر کشته و ۵ کارگر مجروح شدند. وی گفت: نظارت نکردن مهندس ناظر بر نحوه گود برداری ساختمان و نصب نشدن سازه نگهبان در دیواره علت ریزش آوار بوده است. (جمهوری اسلامی ۲۸/۱/۸۷)

۱۸۵ ـ بر اثر ریزش آوار یک کارگر ساختمانی بنام جلال ۲۳ ساله در خیابان ناهید تهران کشته شد. علت ریزش آوار عدم رعایت مقررات ایمنی می باشد. (ایران ۳۱/۱/۸۷)

۱۸۶ ـ یک کارگر ۱۷ ساله بنام روح الله ـ ص در درون قیف دستگاه بتون در خیابان خلیج فارس تهران کشته شد. (دسترنج ۳/۲/۸۷)

۱۸۷ ـ یک کارگر ساختمان بنام میر قربان ـ ح ۳۷ ساله تبعه افغانستان به دلیل کمبود موازین ایمنی و سقوط از طبقه چهارم یک ساختمان در دست ساخت در اتوبان محلاتی تهران کشته شد. (دسترنج ۳/۲/۸۷)

۱۸۸ ـ بر اثر سقوط جرثقیل در میدان مادر، خیابان میر داماد یک کارگر کشته و ۳ نفر مجروح شدند. (دسترنج ۹/۲/۸۷)

۱۸۹ ـ دو کارگر افغانی در حال گود برداری در عمق ۴ متری بر اثر ریزش دیوار خاکی کشته شدند و یک کارگر مجروح گشت. علت حادثه عدم شمع بندی مناسب برای مهار دیواره های جانبی اعلام شده است. (فارس ۹/۲/۸۷)

۱۹۰ ـ دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: در نیمه نخست سال ۸۶، ۶۰ نفر جان خود را در حین کار از دست داده اند. در مدت مذکور ۱۴۲۳۳۱ نفر دچار از کار افتادگی کلی و جزئی شدند. به ۵۸۹ نفر بابت این حوادث غرامت مقطوع نقص عضو پرداخت شده است. ۱۰۵۱۲ نفر بهبود کامل یافته اند. بالاترین میزان حادثه های صورت گرفته در مدت مذکور، در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال رخ داده است. مقایسه حوادث اتفاق افتاده در نیمه اول سال ۸۶ به نسبت نیمه اول ۸۵ نشان دهنده افزایش ۹۶، ۸ درصدی این حوادث بوده است. (کیهان ۱۶/۲/۸۷)

۱۹۱ ـ یک کارگر ۲۰ ساله در حال رنگ زدن جدول بزرگ راه مدرس بر اثر برخورد یک دستگاه خودرو پژو پارس کشته شد. (دسترنج ۱۸/۲/۸۷)

۱۹۲ ـ فرشیدیان رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی شیراز گفت: ۸ کارگر فعال در بخش گود برداری ساختمان طی یک ماه گذشته کشته شدند. این کارگران زیر نظر شرکتهای پیمانکار بکار اشتغال داشتند که بدلیل سهل انگاری کارفرمایان در تامین امنیت محیط کار، عدم نصب نرده های موقت راه رو و راه پله ها و نبود مهار بندی کار جان خود را از دست داده اند. وی افزود این آمار مربوط به شهر شیراز است در صورت برآورد این امار در سطح استان تعداد فوتی ها به بالای ۳۰ تن خواهد رسید. (دسترنج ۲۳/۲/۸۷)

۱۹۳ ـ حاجی قاسمی مشاور وزیر کار و امور اجتماعی و رئیس سازمان کار استان تهران اعلام کرد: از مجموع ۷۵۰ مورد حادثه رخ داده در بخش کارگران ساختمانی طی سال گذشته حدود ۲۴۰ نفر کارگر در تهران کشته شده اند. (ایسنا ۲۵/۲/۸۷)

۱۹۴ ـ خالد صالحی ۳۵ ساله کارگر جوشکاری به علت نبود تجهیزات ایمنی بر اثر سقوط از طبقه چهارم ساختمانی واقع در شهرک دانشگاه سقز کشته شد. (دسترنج ۶/۳/۸۷)

۱۹۵ ـ اکبر اکبری فرمانده ایستگاه ۱۰۸ آتش نشانی تهران گفت: به علت گود برداری غیر اصولی و فروریختن دیوارهای بتونی ساختمان در حال ساخت دو کارگر در میدان فاطمی کشته شدند. (دسترنج ۱۳/۳/۸۷)

۱۹۶ ـ دختری بنام گلاویژ سلطان نیا فرزند عبدالله از اهالی شهر مهاباد که به همراه پدر خود در یک کارگاه آجرپزِی در شهر همدان مشغول بکار بوده، از سوی ابراهیم الیاسی صاحب کارخانه مورد اذیت و آزار قرار می گیرد، وی به علت فشارهای روحی اقدام به خودکشی از راه خود سوزی می نماید و پس از ۱۸ ساعت در بیمارستان فوت نمود. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۴/۳/۸۷)

۱۹۷ ـ فرماندار شهرستان شازند در آخرین گزارش خود تعداد کارگران فوت شده بر اثر آتش سوزی در دو کارخانه مواد شیمیایی « کیمیاگران امروز» و « کیمیاگستر» را ۳۴ نفر اعلام کرد. غلامرضا مرادی فعال کارگری در اراک گفت: ۳۰ کارگر مجروح در بیمارستانهای قم، اراک، اصفهان، تهران و اراک نگهداری می شوند. این دو کارخانه در تاریخ پنجم خرداد دچار آتش سوزی شدند. (دسترنج ۲۰/۳/۸۷)

۱۹۸ ـ یک کارگر ۵۰ ساله بنام رستمی بر اثر ریزش دیوار مترو در اصفهان در عمق ۲۰ متری کشته شد. (کیهان ۲۶/۳/۸۷)

۱۹۹ ـ فرشیدیان رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی استان فارس اعلام کرد: تنها در یک ماهه سال جاری ۱۸ کارگر ساختمانی بدلیل نبود وسایل ایمنی و سهل انگاری کارفرمایان کشته شده اند. وی افزود: دست کم روزی یک کارگر ساختمانی در استان فارس جان خود را بدلیل نبود ایمنی کار از دست می دهد. نامبرده ادامه داد متاسفانه نیرو و ناظر مستقیم محل کار و ایمنی ساختمان محل اشتغال کارگران ساختمانی را مورد بازرسی قرار نداده و کارشناسان پس از وقوع حادثه در محل بروز حادثه حاضر می شوند. (دسترنج ۲۷/۳/۸۷)

۲۰۰ ـ محسن ۳۲ ساله کارگر چاه کن که در یک ساختمان نیمه کاره در تهران مشغول بکار بود بر اثر قطع برق هواکش خفه شد. (فارس ۲۹/۳/۸۷)

۲۰۱ ـ جعفر عظیم زاده از اعضای اتحادیه آزاد کارگران اعلام کرد: یک کارگر۲۶ ساله کوره پز خانه ارومیه بنام عبداله بر اثر آتش سوزی فوت کرد. (دسترنج ۴/۴/۸۷)

۲۰۲ ـ پنج کارگر بلوک زنی در اطراف یاسوج به علت برق گرفتگی کشته شدند. ) مهر ۱۱/۴/۸۷)

۲۰۳ ـ بهروز تشکر مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران اعلام کرد: بر اثر ریزش آوار یک ساختمان ۷ طبقه ۳۲ واحدی در بلوار فرهنگ, به علت رعایت نشدن اصول ساختمان سازی, حداقل ۱۷ نفر از کارگران آن ساختمان کشته شدند. اسامی و مشخصات ۱۷ کارگر کوهدشتی که در ۱۱ تیر در سعادت آباد تهران کشته شدند، اعلام گردید. این ۱۷ قربانی هر یک عضو خانواده هایی بودند که زنجیروار با یکدیگر نسبت دور و نزدیک فامیلی داشتند. سه طایفه آزاد بخت، نورعلی و قرعلیوند اکنون داغدارند. حسین نورعلی طلبه حوزه علمیه، عزیزعلی امیرنژاد ۵۰ ساله و پدر ۷ فرزند، علی حسین یوسفیان، سعید یوسفیان دانش آموز، حسین پیری هاشم آبادی ۱۸ ساله، بهرام پیرزاده نور، مهران پیرزاده نور ۱۹ ساله، هوشمند منصوری دانشجوی اسبق دانشکده الهیات دانشگاه الشتر، افشار سعادتی ۲۴ ساله، عابدین سعادتی ۲۹ ساله، احسان آزاد بخت ۲۰ ساله، موسی آزاد بخت ۲۰ ساله، یحیی سعادتی آزاد بخت ۲۶ ساله، فریبرز سعادتی آزاد بخت ۲۴ ساله، میثم قاسمی ۱۹ ساله، علی عبدالهی پدر ۵ فرزند. (سرمایه ۲۲/۴/۸۷)

۲۰۴ ـ بر اثر واژگون شدن سه بشکه ۲۲۰ لیتری قیر مذاب در خیابان خاقانی مشهد ۹ کارگر لکه گیری آسفالت این شهر دچار سوختگی شدند. این حادثه به علت رعایت نشدن مسائل ایمنی از سوی پیمانکار شهرداری صورت گرفته است. (دسترنج ۲۳/۴/۸۷)

۲۰۵ ـ اقبال رضایی دبیر اجرایی خانه کارگر استان کردستان اعلام کرد: یک کارگر بنام پور محمد در کارگاه جوشکاری سقز در حین جوشکاری تانکر سوخت بر اثر انفجار آن کشته شد. (ایلنا ۲۹/۴/۸۷)

۲۰۶ ـ عباس کشاورز فعال کارگری در استان قزوین گفت: “مرتضی قدیری” کارگر شاغل در پرسی سیلندر روز گذشته در حین کار جوشکاری به دلیل اشتعال لباس آغشته به بنزین و شدت سوختگی ناشی از آن، جان خود را از دست داد. او افزود: نبود یک مرکز سوانح سوختگی در شهرک صنعتی البرز با وجود ۱۳۰۰ کارخانه و کارگاه بزرگ، درمان کارگران سانحهدیده را با مشکل مواجه کرده و عملکرد مسوولان بخش درمان کشور را زیر سوال برده است. (ایلنا ۴/۵/۸۷)

۲۰۷ ـ سه کارگر که در حال تخریب ساختمانی در خیابان ۱۵۶ غربی در محدوده تهران پارس بودند، زیر آوار گرفتار شده و درگذشتند. (کیهان ۱۶/۵/۸۷)

۲۰۸ ـ “محمدجواد” کارگر معدن ذغال سنگ در حوالی شهرستان زرند، بر اثر ریزش معدن، جان خود را از دست داد دو کارگر دیگر در این حادثه مصدوم شدند. (ایران ۱۹/۵/۸۷)
۲۰۹ ـ یازده تن از کارگرانی که در ورزشگاه در دست ساخت انقلاب همدان مشغول بکار بودند با فرو ریختن یکی از ستونهای این ورزشگاه، در زیر آوار مدفون شدند. ۹ نفر از کارگران، از زیر آوار بیرون آمده و به بیمارستان منتقل شدند اما دو تن از کارگران نیز به علت شدت جراحات جان خود را از دست دادند. (دسترنج ۱۹/۵/۸۷)
۲۱۰ ـ بر اثر انفجار گاز متان در کارگاه شماره ۴۳۵ معدن پابدانای کوهبنان واقع در استان کرمان ۲ نفر کارگر کشته شدند و یک کارگر بشدت مجروح گردید. ۴۰۰۰ کارگر در این معدن مشغول بکار هستند. نیاز علی سلطانی رئیس این معدن گفت: محروم بودن منطقه از مرکز فوریت های پزشکی و نبود اورژانس جاده ای خسارت جانی ناشی از حوادث معدن را افزایش می دهد، مجروحان برای درمان باید به شهرستان رزن در ۶۵ کیلومتری معدن منتقل شوند. (ایلنا ۲۲/۵/۸۷)

۲۱۱ ـ نعمت الله محمدی رئیس انجمن صنفی کارگران تخلیه و بارگیری بندر خمینی گفت: صادق محمدی کارگر با سابقه در حال جارو کشی و پاکسازی اسکله بر اثر تصادف با تریلر کشته شد. (ایسنا ۲۹/۵/۸۷)

۲۱۲ ـ حسن بیگ محمدی کارگر ۳۳ ساله بعد از سقوط در چاهی در شهرک صنعتی شمس آباد شهرری پس از ۷ ساعت انتظار کشته شد. ماموران آتش نشانی حسن آباد پس از ۴۰ دقیقه در محل حادثه حاضر می شوند اما لوازم را برای کمک نداشتند. (۳۰/۵/۸۷)

۲۱۳ ـ سه کارگر معدن ذغال سنگ “باب نیزو” زرند کرمان به علت گازگرفتگی و ریزش آوار کشته شدند و ۵ کارگر مجروح گشتند. (ایران ۴/۶/۸۷)

۲۱۴ ـ به گزارش ستاد اطلاع رسانی فرماندهی آتش نشانی شهرداری اصفهان دو کارگر ۲۵ ساله به نامهای محمد و هادی هنگام گودبرداری ساختمانی در چهارباغ بالای اصفهان کشته شدند. (کیهان ۷/۶/۸۷)

۲۱۵ ـ دو کارگر ساختمان بنامهای رضا ۴۵ ساله و مجید ۱۸ ساله در حال گود برداری، بعلت ریزش آوار، در شهرک باغمیشه تبریز کشته شدند و یک کارگر ۳۵ ساله بنام رامین بشدت مجروح شد. (کیهان ۹/۶/۸۷)

۲۱۶ ـ در پی ریزش کانال فاضلاب در شهر بجنورد سه کارگر بنامهای “روح الله مرادی” ، “ابراهیم فرهادی” و “محمد قبادی” در حین گودبرداری جان خود را از دست دادند. (کیهان ۹/۷/۸۷)

۲۱۷ ـ علیرضا بابائی کارگر روزمزد شرکت پیمانکاری رنگ و عایق از شرکتهای زیر مجموعه شرکت رامشیر در پالایشگاه فازهای ۹ و ۱۰ عسلویه به علت برق گرفتگی کشته شد. کارگران نسبت به برق دار بودن بدنه کولرهای خوابگاه ها به مسئولان کمپ هشدار داده بودند، اما مسئول کمپ و مسئولان شرکت رامشیر هیچ اقدامی برای ایمن ساختن کولرها انجام ندادند. (سلام دمکرات ۱۱/۷/۸۷)

۲۱۸ ـ اقبال رضایی دبیر اجرایی خانه کارگر کردستان اعلام کرد: بر اثر ترکیدن تانکر قیر یک کارگر آسفالت سازی یک کارگر قراردادی کشته و ۲ کارگر مجروح شدند. (ایلنا ۱۳/۷/۸۷)

۲۱۹ ـ یک کارگر ساختمانی بنام میرشاهی به هنگام تخریب ساختمانی در خیابان شهدای گنبد کاووس بر اثر فرو ریختن سقف ساختمان کشته شد. (خبرنامه فعالین مازندان ۱۴/۷/۸۷)

۲۲۰ ـ اسدالله کارگر ۲۳ ساله ساختمانی به علت نبود امکانات ایمنی، در هنگام گودبرداری، بر اثر ریزش خاک در منطقه قلهک تهران کشته شد. (ایسنا ۱۶/۷/۸۷)

۲۲۱ـ یک کارگر ساختمانی بر اثر سقوط بالابر در منطقه لویزان تهران جان خود را از دست داد. (کارگزاران ۱۷/۷/۸۷)

۲۲۲ ـ یک کارگر ساختمانی ۳۰ ساله به علت سقوط در یک چاه ۵۰ متری در خیابان نیاوران تهران کشته شد. همچنین کارگر ساختمانی ۵۰ ساله به علت سقوط در یک چاه ۳۰ متری در چهارراه یافت آباد تهران کشته شد. نبود امکانات ایمنی دلیل مرگ این کارگران است. (ایسنا ۲۲/۷/۸۷)

۲۲۳ ـ به علت خاکبرداری غیر اصولی از دیواره ای که جنس خاک آن دستی و نزدیک به فضای سبز حاشیه خیابان بود یک کارگر بر اثر ریزش آوار در یک ساختمان نیمه تمام جان خود را از دست داد. (ایسکانیوز ۲۶/۷/۸۷)

۲۲۴ ـ سرهنگ احمدی رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران بزرگ اعلام کرد: بر اثر آتش سوزی در پالایشگاه نفت یک نفر کشته شد. (ایسنا ۲۷/۸/۸۷)

۲۲۵ ـ در سال گذشته ۲۲ کارگر معدن بر اثر ریزش تونلها، انفجار در معادن وسقوط از ارتفاع کشته شدند. یعنی در هر ۱۶ روز یک معدنچی کشته شده است. (اعتماد ۶/۹/۸۷)

۲۲۶ ـ “جمشید” ۳۵ ساله که در هنگام کار روی داربست ساختمان دچار برق گرفتگی شده بود به پایین سقوط کرد و در دم جان سپرد. (ایسکانیوز ۱۳/۹/۸۷)

۲۲۷ ـ به دنبال سرنگونی دکل بزرگ کارخانه “آبیک” قزوین ۵ نفر از کارگران این کارخانه جان خود را از دست دادند. (اعتماد ۱۳/۹/۸۷)

۲۲۸ ـ یک زن کارگر ۳۰ ساله بنام صبا در کارگاه گل سازی در تبریز بر اثر آتش سوزی کشته شد. نبود شرایط ایمنی لازم در محیط کار از یک سو و وجود مواد احتراق زا در کارگاه که در زیر زمینی قرار داشت، موجب گسترش سریع شعله های آتش شد. (شهرزاد نیوز ۱۸/۹/۸۷)

۲۲۹ ـ “مرتضی” کارگر معدن در اردکان در عمق ۳۵۰ متری زمین بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داد.
(جمهوری اسلامی ۲۴/۹/۸۷)

۲۳۰ ـ یک کارگر بر اثر انفجار گاز در یک کارگاه سنگبری در یزد کشته شد. (جمهوری اسلامی ۱/۱۰/۸۷)

۲۳۱ ـ مجید ناصر رئیس کارخانه صنایع دفاعی زرین شهر اصفهان اعلام کرد: در پی انفجار در خط تولید کارخانه صنایع دفاعی زرین شهر اصفهان ۸ تن از کارکنان این کارخانه کشته شدند. (اعتماد ۹/۱۰/۸۷)

۲۳۲ ـ محمد حسین زاده ۳۳ ساله هنگامی که مشغول جوشکاری اسکلت ساختمان یک مسجد در روستای فرتان اسفراین بود بر اثر انفجار گاز جان خود را از دست داد. (کیهان ۱۱/۱۰/۸۷)

۲۳۳ ـ هادی ساداتی رئیس انجمن صنفی اسکلت بتنی قائم شهر اعلام کرد: هادی نجار کارگر ۲۶ ساله ساختمانی بر اثر سقوط از ارتفاع ۱۵ متری جان خود را از دست داد. وی افزود: در سال جاری ۴۰ نفر از کارگران ساختمانی در مازندران، حین انجام کار بر اثر نبود امکانات ایمنی جان خود را از دست داده اند. (ایلنا ۱۴/۱۱/۸۷)

۲۳۴ ـ حسین اکبری بازپرس شعبه دوم دادسرای ناحیه ۱۹ تهران گفت: یک کارگر ۱۹ ساله بنام امین به علت نبود امکانات ایمنی براثر سقوط از ارتفاع ۱۵ متری کشته شد. (ایسنا ۱۸/۱۱/۸۷)

۲۳۵ ـ بر اثر انفجار در عملیات احداث راه آهن شیراز- بوشهر در نزدیکی بخش بوشکان برازجان، سه نفر مهندس راه سازی کشته شدند. (کیهان ۱۱/۱۲/۸۷)

کودکان کار
۲۳۶ ـ فرشید یزدانی مدیر عامل انجمن حمایت از حقو کودکان اعلام کرد: با استناد به آمارهای منتشر شده سال ۸۵ توسط مرکز آمار ایران از مجموع ۱۳۲۵۳۰۰۰ کودک رده سنی ۱۰ تا ۱۸ سال، ۳۶۰۰۰۰۰ کودک خارج از چرخه تحصیل و ۱۷۰۰۰۰۰ کودک به صورت مستقیم در گیر کار بودند. (ایسنا۳۱/۴/۸۷)

عدم پرداخت حقوق
۲۳۷ ـ بیش از ۱۰۰ کارگر قرار دادی سد “سیاه رخ” دیواندره از کار اخراج شدند. حقوق دی، بهمن، اسفند، عیدی و سنوات سال گذشته این کارگران پرداخت نشده است. (دسترنج ۱۷/۱/۸۷)

۲۳۸ ـ بیش از ۱۰۰ کارگر قراردادی کارخانه “اشکان چینی” قزوین مدت ۶ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند. (دسترنج ۱۹/۱/۸۷)

۲۳۹ ـ ۵۰ کارگر کارخانه آرد زابل مدت ۵ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (دسترنج ۲۰/۱/۸۷)

۲۴۰ ـ بیش از ۳۰۰ کارگر کارخانه نساجی “ایران برک” گیلان مدت ۳ ماه است که دستمزد دریافت نکرده اند. (دسترنج ۲۱/۱/۸۷)

۲۴۱ ـ ۲۸ کارگر شرکت “دروس ایران” قزوین مدت ۶ ماه است که دستمزد دریافت نکرده اند. (دسترنج ۲۱/۱/۸۷)

۲۴۲ ـ بیش از ۳۰ کارگر کارخانه “پارس واشر” چندین ماه است که دستمزد دریافت نکرده اند. (دسترنج ۲۱/۱/۸۷)

۲۴۳ ـ بیش از ۴۰۰ کارگر کارخانه “قند نیشابور” مدت ۲ ماه است که دستمزد دریافت نکرده اند. بیش از ۳۰۰۰ کشاورز چغندر کار نیشابور هریک به مقدار ۲۰۰ هزار تا یک میلیون تومان از مدیریت این واحد به خاطر تحویل محصول طلبکار هستند. واردات بی رویه و غیر قانونی شکر توسط دولت باعث شده تا شکر تولید شده در کارخانجات کشور به فروش نرود. (دسترنج ۲۱/۱/۸۷)

۲۴۴ ـ حدود ۳۰۰۰ نفر از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه شوش در اعتراض به عدم دریافت حقوق و پاداشهای سال گذشته از روز ۲۰ فروردین دست به اعتصاب زده اند. کارگران بخش تولید و تمامی بخشهای وابسته به آن، بخش کشاورزی و کارگران نی بر در اعتصاب شرکت دارند. لازم به یاد آوری است عباسعلی زالی وزیر کشاورزی در دولت موسوی و رئیس مرکز آمار در دولت خاتمی اعلام کرد: واردات بی رویه شکر، ۳۲ کارخانه قند و هفت کارخانه نیشکر را از چرخه تولید خارج کرده است. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی ۲۶/۱/۸۷)

۲۴۵ ـ ۱۲۰۰ کارگر کارخانه لاستیک البرز ۵ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند. (دسترنج ۲۵/۱/۸۷)

۲۴۶ ـ ۳۵ کارگر کارخانه “نیک شایان پنیر” ساوجبلاغ مدت ۳ ماه است که دستمزد و مزایای شغلی خود را دریافت نکرده اند. (دسترنج ۲۸/۱/۸۷)

۲۴۷ ـ ۵۰ کارگر کارخانه “آسیا لنت” سمنان مدت ۳ ماه است که دستمزد دریافت نکرده اند. (دسترنج ۲۸/۱/۸۷)

۲۴۸ ـ ۱۸۰ کارگر شرکت “کشت و صنعت گوهر کوه” خاش مدت ۶ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند.
(دسترنج ۳/۲/۸۷)

۲۴۹ ـ علی طالبی دبیر اجرایی خانه کارگر قم گفت: ۳۵۰ کارگر کارخانه “چینی حمید” چندین ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (دسترنج ۴/۲/۸۷)

۲۵۰ ـ بیش از ۶۸۰ کارگر شرکت “آونگان” اراک چندین ماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند. (دسترنج ۹/۲/۸۷)

۲۵۱ ـ غلامرضا محمدی دبیر اجرایی خانه کارگر طبس گفت: ۱۲۰۰ کارگر معدن ذغال سنگ طبس سال ۸۷ دستمزدی دریافت نکرده اند. (دسترنج ۱۶/۲/۸۷)

۲۵۲ ـ حسین طاهر زاده دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان گفت: بیش از ۳۰۰ کارگر قرار دادی شرکت “کاشی رویال” مدت ۳ ماه است که حقوق و مزایای شغلی خود را دریافت نکرده اند. (دسترنج ۱۶/۲/۸۷)

۲۵۳ ـ ۱۸۰ کارگر کارخانه نساجی “پارس لامع” ساوجبلاغ مدت ۲ ماه است که دستمزد دریافت نکرده اند. (دسترنج ۱۷/۲/۸۷)

۲۵۴ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین گفت: بیش از ۴ ماه است که حقوق کارگران شرکت “کومه ایران” پرداخت نشده است. (دسترنج ۱۷/۲/۸۷)

۲۵۵ ـ به گفته عوض سلطانی قائم مقام خانه کارگر پاکدشت بیش از ۳۰۰ کارگر شاغل در ۳ کارخانه تولیدی “گروه صنعتی مرساد” بیش از یک ماه است که حقوق و مزایای شغلی خود را دریافت نکرده اند. (دسترنج ۱۸/۲/۸۷)

۲۵۶ ـ تقی نصیری مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان قم گفت: بیش از ۵۰۰ کارگر شرکت های “ایران ترمه” و “تهران پتو” مدت ۵ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. همچنین عیدی و پاداش سال ۸۶ این کارگران پرداخت نشده است. (دسترنج ۱۸/۲/۸۷)

۲۵۷ ـ بیش از ۲۴۰ کارگر کارخانه تولیدی “پادزاینچ” قزوین از بهمن ماه ۸۶ حقوق خود را دریافت نکرده اند. (دسترنج ۲۱/۲/۸۷)

۲۵۸ ـ اسماعیل گورکی عضو کانون شوراهای اسلامی کار استان بوشهر گفت: کارگران کارخانه کشتی سازی و سکو سازی ایران صدرای بوشهر مدت ۲ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (دسترنج ۲۲/۲/۸۷)

۲۵۹ ـ مدت ۵ ماه است که حقوق ۳۰۰ کارگر کارخانه قند قهستان بیرجند پرداخت نشده است. (دسترنج ۲۳/۲/۸۷)

۲۶۰ ـ کارگران خدماتی ناحیه ۷ منطقه ۳ شهرداری تهران مدت ۳ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. در این ۳ ماه کارفرمای شرکت پیمانکار حق بیمه کارگران را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده است و از بن کارگری، حق اولاد و مسکن مدتها است که خبری نیست. این کارگران ۱۲ ساعت در روز کار می کنند و یکسال است که دستکش و کفش کار دریافت نکرده اند. لازم به ذکر است که وضعیت شغلی و حقوقی بیش از ۱۰۰ کارگر خدماتی افغانی از کارگران ایرانی نیز بغرنج تر می باشد. (دسترنج ۲۵/۲/۸۷)

۲۶۱ ـ ۴۸ کارگر کارخانه لامپ فارس، دستمزد فروردین ماه، بن کارگری سال ۸۶ و چهار ماه حق بیمه خود را دریافت نکرده اند. (دسترنج ۲۵/۲/۸۷)

۲۶۲ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین گفت: بیش از ۸۰ کارگر شاغل در کارخانه های “دروس ایران” و “لامپ الوند” پنج ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. وی افزود: برخی از آقایان مدیر و صاحب کارخانه با دریافت وام های بحران که برای پرداخت حقوق کارگران و رفع بحران اخذ شده است به امر برج سازی و خانه در کلان شهر ها مشغولند. (دسترنج ۲۹/۲/۸۷)

۲۶۳ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین گفت: بیش از ۳۰ کارگر شرکت “قوه پارس” ۲۳ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند و در بلاتکلیفی بسر می برند. (دسترنج ۲۹/۲/۸۷)

۲۶۴ ـ محمد گودرزی دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد گفت: بیش از ۲۰۰ کارگر کارخانه قند بروجرد مدت ۲ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. چغندرکاران منطقه همانند کارگران مطالبات حقوقی سال گذشته خود را دریافت نکرده اند و در شرایط بد معیشتی بسر می برند. به علت واردات بی رویه شکر، شکرهای تولید شده در کارخانه های داخلی به فروش نمی رود. (دسترنج ۳۰/۲/۸۷)

۲۶۵ ـ محمد گودرزی دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد اعلام کرد: به بیش از ۲۰۰ کارگر شهرداری بروجرد مدتیست حق لباس، بن کارگری، حق اولاد، مسکن و خواربار پرداخت نمی شود و حقوق کارگران با تاخیر پرداخت می شود. (دسترنج ۳۰/۲/۸۷)

۲۶۶ ـ غلامرضا محمدی دبیر اجرایی خانه کارگر طبس اعلام کرد: کارگران شرکت « سد سازی کریت » مدت ۴ ماه است که دستمزد دریافت نکرده اند. (دسترنج ۷/۳/۸۷)

۲۶۷ ـ نصرالله دریا بیگی دبیر اجرایی خانه کارگر استان مازندران اعلام کرد: کارگران کارخانه “حریر” مازندران وابسته به سازمان بازنشستگی مدت ۵ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (دسترنج ۸/۳/۸۷)

۲۶۸ ـ ۵۳ کارگر کارخانه صنایع چوب طالقانی مدت ۱۷ ماه است که دستمزد دریافت نکرده اند. (دسترنج ۱۲/۳/۸۷)

۲۶۹ ـ عیدعلی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: بیش از ۴۰۰ کارگر شرکت فرنخ و مه نخ چندین ماه است که حقوق، عیدی و پاداشت سال گذشته خود را دریافت نکرده اند. مدت ۲ سال است که لباس و کفش کار به کارگران این واحد تولیدی داده نشده است. (دسترنج ۲۰/۳/۸۷)

۲۷۰ ـ محمد حسن قوامی دبیر اجرایی خانه کارگر لارستان گفت: ۱۵۰ کارگر شاغل در شرکت حفاری “راه سر” مدت ۶ ماه است که دستمزد دریافت نکرده اند. (دسترنج ۲۰/۳/۸۷)

۲۷۱ ـ محمد گودرزی دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد اعلام کرد: ۵۰۰ کارگر شاغل در کارخانه “سامان کاشی” مدت ۳ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (دسترنج ۲۱/۳/۸۷)

۲۷۲ ـ کارگران کارخانه “ریسندگی خاور” رشت مدت ۱۲ تا ۱۷ ماه است که دستمزد دریافت نکرده اند. (دسترنج ۲۱/۳/۸۷)

۲۷۳ ـ عبدالله صالحی رئیس شورای اسلامی شهرستان خواف اعلام کرد: حقوق کارگران معدن سنگان پرداخت نشده است و کارگران برای اعتراض تجمع کرده بودند که نیروی انتظامی تعدادی از کارگران را بازداشت کرده است. وی افزود: یک کارگر در زیر آوار کشته شده است، همچنین دست یک کارگر در حین کار قطع شده است. مولا یعقوبی رئیس شورای اسلامی بخشداری سنگان گفت: سنگ های برداشت شده توسط کارگران تنی ۶ تا ۱۰ هزار تومان توسط شرکتهای خصوصی خریداری می شود و شرکتها همین سنگها را تنی ۱۲۰ هزار تومان به فروش می رسانند. وی افزود: تعدادی از کارگران معترض بازداشت شده اند. (دسترنج ۲۶/۳/۸۷)

۲۷۴ ـ میر بلوچ زهی رئیس شورای اسلامی کار شرکت کشت و صنعت خاش گفت: ۳۰ کارگر قرار دادی مدت یکسال است که حقوق دریافت نکرده اند. وی افزود: ۱۰۰ کارگر رسمی مدت ۸ ماه است که دستمزد دریافت نکرده اند. عیدی، پاداش و بن کارگری این کارگران نیز پرداخت نشده است. این واحد تولیدی زیر نظر بنگاه تعاون صنایع زندانهای کشور اداره می شود. (دسترنج ۲۸/۳/۸۷)

۲۷۵ ـ ۳۲ کارگر شرکت ساختمانی گسترش سازه ماد مدت چهار ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. عیدی و پاداش تعدادی از کارگران پرداخت نشده است. دسترنج ۲۹/۳/۸۷)

۲۷۶ ـ کارگران شرکت صنایع مخابراتی راه دور ایران مدت چهار ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (آفتاب ۲۹/۳/۸۷)

۲۷۷ ـ حدود ۱۵۰ کارگر کارخانه چینی سروش واقع در استان فارس مدت ۳ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. این کارگران عیدی و پاداش سال ۸۶ را نیز دریافت نکرده اند. (دسترنج ۵/۴/۸۷)

۲۷۸ ـ غلامرضا محمدی دبیر اجرائی خانه کارگر طبس گفت: ۲۰ نفر از کارگران یک شرکت در شهرستان طبس پنج ماه حقوق معوقه خود، عیدی, پاداش, بن کارگری, حق مسکن, حق عائله مندی و حق سنوات خود را دریافت نکرده اند. (دسترنج ۱۱/۴/۸۷)

۲۷۹ ـ مطالبات شغلی ۳۰۰ کارگر شاغل در معدن قلعه زری بیرجند, از جمله حق سنوات, اضافه کاری و کارهای سخت و زیان آور از سوی کارفرما محاسبه و پرداخت نمی شود. (دسترنج ۱۱/۴/۸۷)

۲۸۰ ـ عید علی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر قزوین اعلام کرد: ۴۰ کارگر شرکت “دروس ایران” تولید کننده کپسول آتشنشانی، مدت ۵ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (دسترنج ۱۲/۴/۸۷)

۲۸۱ ـ بیش از ۲۰۰ کارگر در کارخانه مصنوعات آلومینیومی هزار کرمان مدت ۳ ماه است که حقوق نگرفته اند. “کار بخش” فعال کارگری در کرمان گفت: تحریم های اقتصادی علیه ایران باعث کاهش واردات مواد اولیه تولیدی ظروف آلومینیومی و بسته بندی مواد غذائی شده است که از کشورهای ایتالیا و فرانسه وارد میشد. این اتفاق تولید کارخانه و چرخه اقتصاد را با رکود چشمگیری مواجه کرده است. (۱۶/۴/۸۷)

۲۸۲ ـ ۳۷۰ کارگر شرکت “صنایع فلزی ایران” مدت ۳ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. همچنین عیدی سال ۸۵ کارگران پرداخت نشده است. (دسترنج ۱۷/۴/۸۷)

۲۸۳ ـ غلامرضا محمدی دبیر اجرائی خانه کارگر طبس اعلام کرد: ۸۰ کارگر شاغل در شرکت پیمانکاری شهرداری طبس مدت یکسال است که مزایای شغلی خود را از قبیل بن کارگری، حق اولاد، حق مسکن و حق اضافه کاری را دریافت نکرده اند. مدیریت شرکت روزهای جمعه را نیز روز کاری اعلام کرده و از کارگران بیش از ساعت کاری قانونی استفاده میکند. (دسترنج ۱۷/۴/۸۷)

۲۸۴ ـ غلامرضا محمدی دبیر اجرائی خانه کارگر طبس اعلام کرد: ۵۰ کارگر پیمانکاری راه آهن طبس مدت ۵ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند. (دسترنج ۱۸/۴/۸۷)

۲۸۵ ـ ۲۷۰۰ کارگر شرکت لوله سازی خوزستان چندین ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند. کارگران قراردادی مدت ۶ ماه و کارگران رسمی مدت ۲ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (فارس ۱۹/۴/۸۷)

۲۸۶ ـ ۷۸۰ کارگر کارخانه های “فرنخ” و “مه نخ” قزوین عیدی و پاداش سال ۸۶ و تعدادی از این کارگران حقوق اردیبهشت ماه خود را دریافت نکرده اند. (دسترنج ۱۹/۴/۸۷)

۲۸۷ ـ جعفر عظیم زاده سخنگوی اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام کرد: ۷۰ کارگر کارخانه “تخصص صنعت” از ابتدای سال جاری حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند. وی افزود: اکثر کارگران از حقوق صنفی خود بی اطلاع بودند که در نتیجه همین وضعیت اکثر آنها با دستمزدهایی پایین تر از حداقل های قانونی (ماهی ۹۰ هزار تومان) در این کارخانه مشغول بکار بودند. (ایلنا ۲۸/۴/۸۷)

۲۸۸ ـ بابا نظر هدایتی دبیر اجرایی خانه کارگر در استان خراسان شمالی گفت: ۶۰۰ کارگر شرکت کشت و صنعت دهکده رضوی بیش از ۳ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارگران سالهاست که از دریافت مزایای شغلی خود از جمله طرح طبقه بندی مشاغل محروم هستند. این شرکت متعلق به کمیته امداد خمینی می باشد. (ایلنا ۲۸/۴/۸۷)

۲۸۹ ـ رضوان احمدپور از کارگران معدن سنگرود گفت: بر اساس رایی که از سوی هیات تشخیص و حل اختلاف صادر شده است، مدیریت معدن سنگرود موظف است مطالبات مربوط به ۱۷ ماه حقوق و ۱۹ ماه حق بیمه را به کارگران پرداخت کند. (دسترنج ۳۱/۴/۸۷)

۲۹۰ ـ کارگران بخش تاسیسات ساختمان اصلی وزارت امور خارجه، روز سه شنبه گذشته در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود دست از کار کشیدند. مسئولان وزارت امور خارجه در واکنش به این حرکت اعتراضی کارگران، قصد دارند که با معترضان تسویه حساب کرده و آنها را از کار اخراج کنند. (دسترنج ۴/۵/۸۷)

۲۹۱ ـ اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام کرد: کارگران کارخانه نیرورخش چندین ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (ایلنا ۴/۵/۸۷)

۲۹۲ ـ اقبال رضایی دبیر اجرایی خانه کارگر کردستان گفت: بیش از ۵۰ کارگر شاغل در دفاتر مخابراتی روستایی سقز، از ابتدای سال جاری تاکنون دستمزدی دریافت نکردهاند. (ایلنا ۴/۵/۸۷)

۲۹۳ ـ اقبال رضایی، دبیر اجرایی خانه کارگر کردستان گفت: در شرکت ریسندگی پردیس کردستان ۵۵ کارگر با قرارداد یک ماهه مشغول بکارند و تاکنون حقوق خرداد و تیر، بن و سنوات ۸۵ و ۸۶ را دریافت نکردهاند. (ایلنا ۶/۵/۸۷)

۲۹۴ ـ غلامرضا محمدی دبیر اجرایی خانه کارگر طبس گفت: ۵۰ کارگر شرکت “رنگینه پریز” طبس که در بخشهای فنی و راهبردی لوکوموتیو مشغول به کار هستند، حقوق ماهیانه خود را به طور کامل دریافت نکردهاند. وی با اشاره به اینکه اغلب کارگران بازنشسته بوده و دعوت به کار شدهاند، گفت: هر کارگر یک تا ۲ میلیون تومان از حقوق خود را طلب کار است. (ایلنا ۷/۵/۸۷)

۲۹۵ ـ ۱۴۰ نفر از کارگران کارخانه هادی کار سمنان بعلت عدم پرداخت عیدی و پاداش سال ۸۶ و ۴ ماه حقوق عقب افتاده خود دست از کار کشیدند. (ایلنا ۷/۵/۸۷)

۲۹۶ ـ محمد صالح حسینی از فعالان کارگری شهر سقز اعلام کرد: ۵۰ کارگر کارخانه نوشابه گازدار “کردکلا سقز” مدت ۴ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند. (ایلنا ۱۲/۵/۸۷)

۲۹۷ ـ عوض سلطانی قائم مقام خانه کارگر پاکدشت اعلام کرد: ۱۲۰ کارگر شاغل در شرکت تولیدی پونل پاکدشت در ماه گذشته حقوق خود را دریافت نکرده اند و از ابتدای سال جاری حقوقشان به صورت علی الحساب پرداخت شده است. (ایلنا ۱۲/۵/۸۷)

۲۹۸ ـ مراد احسانپور دبیر اجرائی خانه کارگر استان لرستان گفت: بیش از ۲۰۰ کارگر رسمی کارخانه یخچال سازی مدت ۲۰ ماه است که هیچ حقوق و مزایائی نگرفته اند و به دلیل تعطیلی واحد همچنان بیکار و بلاتکلیف هستند. وی تصریح کرد: حدود ۵۰ کارگر قراردادی این واحد سال قبل از سوی کارفرما بدون دریافت حقوق معوقه و حق سنوات اخراج شدند. (ایلنا ۱۲/۵/۸۷)

۲۹۹ ـ قدیر سواعدی نماینده سابق کارگران کارخانه لوله سازی خوزستان گفت: ۴۲۰ کارگر رسمی مدت ۲ ماه و ۳۵۰ نفر کارگر قراردادی مدت ۶ ماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند. وی در مورد بازنشستگی پیش از موعد تعدادی از کارگران این واحد اظهار داشت: ۱۵۰ کارگر رسمی که ۲۰ سال و بالاتر سابقه کار دارند, میبایست طبق قانون بازنشستگی در کارهای سخت و زیان آور بازنشسته شوند که متأسفانه این موضوع از طرف سازمان تأمین اجتماعی خوزستان نادیده گرفته شده. (ایلنا ۱۳/۵/۸۷)

۳۰۰ ـ نصرالله دریابیگی دبیر اجرائی خانه کارگر مازندران اعلام کرد: ۸۰ کارگر شرکت چیت سازی بهشهر مدت ۳ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند. وی افزود: کارگران مبلغ ۱۰ میلیارد تومان حقوق، سنوات و مابه تفاوت عیدی و پاداش خود را از کارخانه طلبکارند. شرکت چیت سازی بهشهر یکی از بزرگترین واحدهای تولیدی و نساجی مازندران حقوق و سنوات پایان خدمت و حتی مبلغ بازخرید و مستمری بازنشستگان را ۱۰ سال است که پرداخت نکرده است. این کارخانه در ۱۰ سال گذشته خصوصی سازی شد و ابتدا از سازمان صنایع ملی ایران به شرکت سرمایه گذاری بنیاد شهید و سپس به بخش خصوصی واگذار شد. (ایلنا ۱۳/۵/۸۷)

۳۰۱ ـ اقبال رضایی، دبیر اجرایی خانه کارگر کردستان اعلام کرد: ۱۱۰ کارگر شاغل در مجتمع صنعتی سما سنندج از ابتدای سال جاری تاکنون دستمزدی دریافت نکردهاند. (ایلنا ۱۳/۵/۸۷)

۳۰۲ ـ کارگران کارخانه ریسنگی و بافندگی کاشان ماههاست که حقوق خود را دریافت نکرده اند و در حال حاضر به صورت هفتگی حقوق می گیرند. این در حالیست که تعداد کارگران این کارخانه از ۲۲۰۰ نفر به ۱۷۰۰ نفر کاهش یافته است. (دسترنج ۱۳/۵/۸۷)

۳۰۳ ـ ۲۲۰۰ کارگر کارخانه مخمل ابریشم کاشان مدت ۱۱ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند. مدیریت این کارخانه با تخریب و فروش زمین های کارخانه مذکور، موجب توقف فعالیتها و کاهش تعداد کارگران به ۷۸۰ نفر شده است. (دسترنج ۱۳/۵/۸۷)

۳۰۴ ـ کارگران سد (شهریار) در شهرستان میانه بیش از ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (دسترنج ۱۸/۵/۸۷)

۳۰۵ ـ محمد گودرزی دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد گفت: ۷ ماه حقوق کارگران شرکت مهلران بروجرد، از سال گذشته تاکنون پرداخت نشده در حالی که وضعیت تولید و فروش محصولات کارخانه بسیار خوب بوده و بخش اعظمی از تولیدات بهداشتی کارخانه به کشورهای عراق و افغانستان صادر میشود. جواد شمائی مدیر شرکت مهلران گفت: شرایط سخت کار و تولید در کشور به حدی است که تعداد کارگران شاغل در کارخانههای ما را از تعداد هزار نفر به کمتر از ۵۰ نفر رسانده است. (ایلنا ۱۹/۵/۸۷)

۳۰۶ ـ اقبال رضائی دبیر اجرایی خانه کارگر استان کردستان اعلام کرد: ۱۸۰ کارگر شاغل در کارخانه نساجی کردستان مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (ایلنا ۱۹/۵/۸۷)

۳۰۷ ـ نصرالله دریا بیگی دبیر اجرایی خانه کارگر استان مازندران اعلام کرد: ۷۵۰ کارگر رسمی شرکت کشتی سازی “صدرا” مدت ۲ ماه است که حقوق نگرفته اند و ۷۰۰ کارگر پیمانی این شر کت مدت ۵ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. همچنین ۳۰۰ کارگر این شرکت در تهران و ۱۴۰۰ کارگر آن در استان بوشهر حقوق دریافت نکرده اند. (ایلنا ۲۶/۵/۸۷)

۳۰۸ ـ علی صحرانورد معاون خانه کارگر استان آذربایجان غربی گفت: ۲۸ کارگر کارخانه نساجی خاتم الانبیاء بوکان مدت ۳ ماه است که حقوق نگرفته اند. وی افزود: در این واحد تولیدی قبل از بحران ۱۲۰ کارگر مشغول کار بوده اند که با اجرای سیاستهای تعدیلی ۹۲ نفر از کار اخراج شده اند. (ایلنا ۲۸/۵/۸۷)

۳۰۹ ـ علی صحرانورد معاون خانه کارگر استان آذربایجان غربی اعلام کرد: ۳۵ کارگر شرکت گلفام مدت ۲ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (ایلنا ۸/۶/۸۷)

۳۱۰ ـ حسین شجاعی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان کرمان اعلام کرد: ۷۰۰ کارگر کارخانه قند بردسیر کرمان مدت ۱۰ ماه است که حقوق نگرفته اند. (ایلنا ۱۱/۶/۸۷)

۳۱۱ ـ ۲۰۰ کارگر شرکت پیمانکاری فلات پارس که سازه های بتونی برای پتروشیمی هرسین کرمانشاه می سازد، ۶ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (کانون مدافعان حقوق کارگر ۲۴/۶/۸۷)

۳۱۲ ـ حسین طاهرزاده دبیر اجرائی خانه کارگر استان سمنان اعلام کرد: حدود ۲۰۰ کارگر کارخانه رویال چینی سمنان مدت ۳ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. همچنین عیدی و پاداش سال ۸۶ کارگران پرداخت نشده است. (ایلنا ۲۵/۶/۸۷)

۳۱۳ ـ حدود ۸۰۰ نفر از کارگران شرکت کاغذ سازی هفت تپه ۳ ماه حقوق خود را دریافت نکرده اند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۳/۷/۸۷)

۳۱۴ ـ حسین طاهرزاده دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان اعلام کرد: ۲۰۰ کارگر کارخانه P. V. C سمنان مدت ۵ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (ایلنا ۵/۷/۸۷)

۳۱۵ ـ حدود ۵۰۰ کارگر سد ماملو در نزدیکی منطقه نظامی پارچین مدت ۵ ماه است که حقوق و مطالبات خود را دریافت نکرده اند. (سلام دمکرات ۲۸/۷/۸۷)

۳۱۶ ـ کارگران برق گیلان مدت ۴ ماه است که دستمزدهای خود را دریافت نکرده اند. آنها عیدی سال پیش را نیز دریافت نکرده اند. (سلام دمکرات ۲۹/۷/۸۷)

۳۱۷ ـ عیدعلی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: ۳۰۰ کارگر شرکت گوشت زیاران قزوین مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (ایلنا ۱۶/۹/۸۷)

۳۱۸ ـ نصراله دریابیگی دبیر اجرائی خانه کارگر استان مازندان اعلام کرد: ۱۲۰ کارگر صنایع شیمیائی کرم کیمیکال ساری مدت ۸ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارفرما از ارسال لیست بیمه کارگران به سازمان تامین اجتماعی خودداری می کند و همچنین از ۳ سال پیش بدنبال استفاده از نیروی کار ارزان، اقدام به استفاده از کارگران با قراردادهای موقت میکند. (ایلنا ۱۶/۹/۸۷)

۳۱۹ ـ نصرالله دریابیگی دبیر اجرائی خانه کارگر استان مازندران اعلام کرد: ۳۵۰ کارگر شرکت سد البرز کوه با مشکل عدم دریافت حقوق و برقرار نشدن بیمه کارگری مواجه هستند. (ایلنا ۱۶/۹/۸۷)

۳۲۰ ـ کارگران و کارکنان شهرداری خرمشهر مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (تابناک ۲۱/۹/۸۷)

۳۲۱ ـ حقوق ۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه پتروشیمی هگمتانه همدان مدت ۴ ماه است که پرداخت نشده است. (ایلنا ۱۱/۱۰/۸۷)

۳۲۲ ـ قریب خدایار شهردار رامهرمز اعلام کرد: حقوق ۵۰۰ کارگر خدماتی، فضای سبز، آتش نشانی، حمل ونقل موتوری و اداری شهرداری رامهرمز مدت ۶ ماه است که پرداخت نشده است. نامبرده افزود: شهرداری مبلغ یک میلیارد تومان از سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان آب و فاضلاب طلبکار است ولی این نهادها از پرداخت بدهی های خود به شهرداری خودداری می کنند. (ایلنا ۱۱/۱۰/۸۷)

۳۲۳ ـ آقایار حسینی دبیر اجرایی خانه کارگر آبادان اعلام کرد: حقوق ۱۵۰ کارگر منطقه یک شهرداری آبادان مدت ۳ ماه است که پرداخت نشده است. (ایلنا ۱۴/۱۰/۸۷)

۳۲۴ ـ اقبال رضایی دبیر اجرایی خانه کار استان کردستان اعلام کرد: حقوق ۲۰۰ نفر از کارگران شهردار سقز مدت ۳ ماه است که پرداخت نشده است. (ایلنا ۱۵/۱۰/۸۷)

۳۲۵ ـ صدرالله شقاقی مسئول شورای اسلامی کار کارخانه فرش پارس قزوین اعلام کرد: حقوق ۳۰۷ کارگر این کارخانه مدت ۴ ماه است که پرداخت نشده است. (ایلنا ۲۳/۱۰/۸۷)

۳۲۶ ـ آقایار حسینی دبیر اجرائی خانه کارگر استان خوزستان اعلام کرد: بخش تعمیرات کشتی سازی اروندان تعطیل شد و ۴۵ کارگر شاغل در این بخش دو ماه حقوق و بن سال ۸۶ را طلبکار هستند. (ایلنا ۲۶/۱۰/۸۷)

۳۲۷ ـ محمود بهشتی لنگرودی سخنگوی کانون صنفی معلمان گفت: ۴۰۰ هزار معلم حق التدریسی مدت ۵ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. وی افزود: به جامعه فرهنگیان وعده های بزرگ می دهند در حالی که تمام این وعده ها فقط روی کاغذ نوشته می شوند و به آنها عمل نمی شود. (ایلنا ۱/۱۱/۸۷)

۳۲۸ ـ کارکنان قراردادی و پیمانکاری بیمارستان ولی عصر خرمشهر مدت ۳ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (مهر ۴/۱۱/۸۷)

۳۲۹ ـ حدود ۳۸۰ نفر از کارگران کارخانه نازنخ قزوین مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. همچنین بن کالای سال گذشته کارگران پرداخت نشده است. (ایلنا ۶/۱۱/۸۷)

۳۳۰ ـ هاشمی رئیس شورای اسلامی کار مجتمع دخانیات مازندران اعلام کرد: ۳۶۰ نفر از کارگران فصلی این کارخانه از سال ۱۳۵۱ مشغول بکار هستند، به لحاظ فصلی بودن این کارگران، سابقه کار آنها به ۲۰ الی ۲۱ سال نرسیده و در زمان بیکاری هیچ گونه مزایایی به آنها تعلق نمی گیرد. وی خاطر نشان ساخت: کارگرانی وجود دارند که به علت کهولت سن قادر به ادامه کار نیستند. (ایلنا ۶/۱۱/۸۷)

۳۳۱ ـ حدود ۲۰۰ نفر از کارگران شرکت زغال سنگ البرز شرقی چندین ماه است که حقوق خود را دریافت نرکرده اند. (ایران خبر ۷/۱۱/۸۷)

۳۳۲ ـ ۳۶۰ کارگر شرکت سیامکو صنعت همدان ۶ ماه حقوق از سال ۸۱ طلبکار هستند. به رغم پیگیری و مراجعه کارگران به مسئولان کشوری و استانی هنوز هیچ اقدامی در جهت رفع مشکلات کارگران این شرکت انجام نگرفته است. (ایلنا ۹/۱۱/۸۷)

۳۳۳ ـ ۳۰ نفر از کارگران ریسندگی پردیس کرج مدت ۵ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (فرهنگ آشتی ۹/۱۱/۸۷)

۳۳۴ ـ سعید مصطفی نژاد دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستان مهاباد گفت: ۵۴ نفر از کارگران شرکت شیلر، مدت ۱۳ ماه است که حقوق دریافت نکرد اند. (ایلنا ۱۳/۱۱/۸۷)

۳۳۵ ـ ۱۰۰ نفر از کارگران نساجی خامنه تبریز مدت ۱۹ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (ایلنا ۱۳/۱۱/۸۷)

۳۳۶ ـ اقبال رضایی دبیر اجرایی خانه کارگر استان کردستان گفت: کارگران شاغل در پروژه ساخت جاده سقز ـ بوکان مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (ایلنا ۱۴/۱۱/۸۷)

۳۳۷ ـ علی راستگو دبیر اجرایی خانه کارگر استان فارس گفت: حق بیمه ۱۵۰۰ کارگر این شرکت مدت ۴ ماه است که پرداخت نشده است. کارگران مدت ۲ ماه است که حقوق نگرفته اند. (ایلنا ۱۴/۱۱/۸۷)

۳۳۸ ـ اقبال رضایی دبیر اجرایی خانه کارگر استان کردستان گفت: ۸۰ کارگر شاغل در سد ذوب ریز سماء، تولید کننده گونی، مدت ۵ ماه است که حقوق نگرفته اند. (ایلنا ۱۴/۱۱/۸۷)

۳۳۹ ـ کارگران کارخانه سرب و روی زنجان، چند ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند. (ایسنا ۲۰/۱۱/۸۷)

۳۴۰ ـ قاسم عابدی معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: حدود ۱۴۲۳۲ نفر از کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی مازندران مطالبات معوقه دارند که این مطالبات شامل حقوق و پاداش خدمات آنهاست. مطالبات این افراد از سال ۸۶ پرداخت نشده و به صورت معوقه باقی مانده است. (ایلنا ۲۳/۱۱/۸۷)

۳۴۱ ـ حسین طاهرزاده دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان اعلام کرد: ۶۰کارگر کارخانه چرم اعظم مدت ۳ ماه است که حقوق نگرفته اند. (ایلنا ۲۵/۱۱/۸۷)

۳۴۲ ـ حسین طاهرزاده دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان گفت: ۶۰ کارگر معدن زغال سنگ “دنبو” مدت ۳ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (ایلنا ۴/۱۲/۸۷)

۳۴۳ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: ۷۰ کارگر شاغل در کارخانه روکش چوبی ۵ ماه حقوق معوقه طلب کار هستند. همچنین ۴۰ کارگر شرکت “سینگون” مطالبات معوقه طلب کار هستند. (ایلنا ۱۴/۱۲/۸۷)

۳۴۴ ـ نصرالله دریا بیگی دبیر اجرایی خانه کارگر استان مازندران گفت: ۶۰۰ کارگر کارخانه نساجی مازندران مدت ۲ ماه است که حقوق نگرفته اند. وی افزود: در این واحد تولیدی قبلا ۳۵۰۰ نفر مشغول بکار بودند، که به علت سوء مدیریت، ورود بی رویه کالای خارجی و عوامل اقتصادی باعث تعطیلی ۳ سال و نیمه کارخانه شد و ۲۹۰۰ نفر از کارگران بازخرید و یا بازنشسته کردند. (ایلنا ۱۴/۱۲/۸۷)

۳۴۵ ـ ۲۰۰ کارگر شرکت “صنایع کیش چوب” و ۱۰۰ نفر از کارکنان بخش اداری این شرکت به ترتیب مدت ۴ و ۶ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (ایلنا ۱۸/۱۲/۸۷)

۳۴۶ ـ ۱۴۶ نفر از کارکنان بیمارستان “مهر” در شهرستان ساری مدت ۳ ماه حقوق، عیدی و پاداش طلبکار هستند، از سال ۸۴ تاکنون هیچ گونه اضافه کاری و بن کارگری به این پرسنل پرداخت نشده است. (ایلنا ۱۸/۱۲/۸۷)

۳۴۷ ـ محمد ساری رئیس شورای اسلامی کار شرکت آردل گفت: حدود ۱۵۰ کارگر این شرکت مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. عیدی و پاداش آخر سال کارگران پرداخت نشده است. (ایلنا ۱۹/۱۲/۸۷)

۳۴۸ ـ ۲۰۰۰ تن از کارگران پیمانی کارخانه لوله سازی اهواز مدت ۲ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۲/۱۲/۸۷)

۳۴۹ ـ آقایار حسینی دبیر اجرائی خانه کارگر استان خوزستان اعلام کرد: ۳۰۰ نفر از کارگران شهرداری آبادان مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. عیدی و پاداش سال گذشته این کارگران پرداخت نشده است. (ایلنا ۲۴/۱۲/۸۷)

۳۵۰ ـ عیدعلی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: کارگران کارخانه شرکت پوشینه بافت مدت ۵ ماه است که حقوق دریافت نکرده، عیدی و پاداش کارگران نیز پرداخت نشده است. (ایلنا ۲۷/۱۲/۸۷)

اخراج از کار
۳۵۱ ـ شرکت تولیدی صنایع پمپ انرژی در سمنان تعطیل شد و ۳۰ کارگر شاغل در این کارخانه از کار اخراج شدند. مدیریت با توسل به ترفندهای معافیت از پرداخت مالیات این شرکت را تعطیل کرده است. (دسترنج ۲۰/۱/۸۷)

۳۵۲ ـ کارگران کارخانه غرب استیل کرمانشاه به بهانه افزایش دستمزد سال ۸۷ از کار اخراج شدند. (دسترنج ۲۰/۱/۸۷)

۳۵۳ ـ بیش از ۴۰ کارگر قرار دادی پیمانی شهرداری سقز با ۱۰ سال سابقه از کار اخراج شدند. (دسترنج ۲۱/۱/۸۷)

۳۵۴ ـ بیش از ۷۰۰ کارگر قرار دادی در استان خراسان جنوبی با اعلام دستمزد سال ۸۷ از کار اخراج شدند. (دسترنج ۲۴/۱/۸۷)

۳۵۵ ـ بیش از ۳۰۰ کارگر قرار دادی شاغل در واحدهای تولیدی و صنعتی اراک به بهانه افزایش دستمزد سال ۸۷ از کار اخراج شدند. (دسترنج ۲۴/۱/۸۷)

۳۵۶ ـ بیش از ۱۶۰ کارگر قراردادی شاغل در شهرک صنعتی سقز از کار اخراج شدند. (دسترنج ۲۵/۱/۸۷)

۳۵۷ ـ رجبعلی شهسواری رئیس اتحادیه کارگران پیمانی و قرار دادی کشور گفت: بیش از ۵۰۰۰۰ کارگر قرار دادی در سراسر کشور در روزهای آغازین سال ۸۷ از کار اخراج شدند. وی با اشاره به اینکه مسئولان کشور در قبال بی قانونی ها و ظلم به جامعه کارگری واکنشی نشان نمی دهند گفت: بیش از ۶۵ درصد کارگران کشور به عنوان کارگر قرار دادی در کارهای دائم بکار گرفته می شوند. (دسترنج ۲۵/۱/۸۷)

۳۵۸ ـ ۳۰ کارگر قرار دادی شرکت پیمانکاری القدیر زابل از کار اخراج شدند. (دسترنج ۲۵/۱/۸۷)

۳۵۹ ـ در سال “نوآوری و شکوفایی” ۳۹۰ کارگر با سابقه شهرداری بجنورد به بهانه سن بالای ۳۵ سال از کار اخراج شدند. شهرداری ۳۷۰ کارگر با سابقه را با عنوان نیروی مازاد اخراج کرد اما پس از مدت کوتاهی ۲۰۰ کارگر ساده را جایگزین کارگران ماهر کرد. (دسترنج ۲۷/۱/۸۷)

۳۶۰ ـ ۳۵ کارگر کارخانه “نیک شایان پنیر” ساوجبلاغ از کار اخراج شدند، کارگران اخراجی مدت ۳ ماه است که دستمزد و مزایای شغلی خود را دریافت نکرده اند. (دسترنج ۲۸/۱/۸۷)

۳۶۱ ـ ۵۰ کارگر کارخانه “آسیا لنت” سمنان از کار اخراج شدند. (دسترنج ۲۸/۱/۸۷)

۳۶۲ ـ کارخانه “ایران فریمکو” تولید کننده بتن استاندارد کشور در ساوجبلاغ تعطیل و ۳۰۰ کارگر این واحد صنعتی بیکار شدند. (دسترنج ۲۹/۱/۸۷)

۳۶۳ ـ قربانعلی میر شکاری دبیر اجرایی خانه کارگر استان سیستان و بلوچستان گفت: ۳۵ کارگر کارخانه “مه بافت” زاهدان از کار اخراج شدند و این کارخانه تعطیل شد. (دسترنج ۱/۲/۸۷)

۳۶۴ ـ عوض سلطانی دبیر اجرایی خانه کارگر پاکدشت اعلام کرد: ۸۵ کارگر کارخانه تولیدی “پونل” پاکدشت از کار اخراج شدند. (دسترنج ۱/۲/۸۷)

۳۶۵ ـ یکی از اعضای شورای اسلامی کار کارخانه قند قهستان بیرجند بدلیل بازتاب دادن مشکلات حقوقی و شغلی ۳۰۰ کارگر و اقدام در جهت استیفای حقوق کارگران از کار اخراج می شود. (دسترنج ۱/۲/۸۷)

۳۶۶ ـ عوض سلطانی دبیر اجرایی خانه کارگر پاکدشت گفت: ۲۰۰ کارگر قرار دادی کارخانه “حدید مبتکران” پاکدشت از کار اخراج شدند. (دسترنج ۱/۲/۸۷)

۳۶۷ ـ ۲۰ کارگر شرکت “کشت و صنعت گوهرکوه” خاش از کار اخراج شدند. (دسترنج ۳/۲/۸۷)

۳۶۸ ـ به گفته عوض سلطانی قائم مقام خانه کارگر پاکدشت ۳۵ کارگر قراردادی کارخانه “سدیدسازی پیش رو” از کار اخراج شدند. (دسترنج ۱۸/۲/۸۷)

۳۶۹ ـ ۵۰ نفر از کارگران کارخانه پروفیل ساوه با سابقه کار ۲ تا ۱۵ سال از کار اخراج شدند. (دسترنج ۱۸/۲/۸۷)

۳۷۰ ـ بیش از ۴۰ کارگر قرار دادی کارخانه تولیدی “پادزاینچ” قزوین از کار اخراج شدند. (دسترنج ۲۱/۲/۸۷)

۳۷۱ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین گفت: ۴۰ کارگر کارخانه اشکان چینی قزوین از کار اخراج شدند. (دسترنج ۲۲/۲/۸۷)

۳۷۲ ـ کارخانه نساجی “ایران برک” ۱۱ نفر از کارگران خود را از کار اخراج کرد. (دسترنج ۲۹/۲/۸۷)

۳۷۳ ـ رجبعلی شهسواری رئیس اتحادیه کارگران قرار دادی و پیمانی سراسر کشور اعلام کرد: ۳۰۰ کارگر شرکت “ایران خودرو” از کار اخراج شدند. (دسترنج ۲۹/۲/۸۷)

۳۷۴ ـ بدستور کارفرما، کارخانه لوله و پوشش سلفچگان قم یک کارگر را اخراج و یک کارگر برای مدت یک هفته از کار تعلیق شدند. (دسترنج ۳۰/۲/۸۷)

۳۷۵ ـ ۳۴ کارگر کارخانه لامپ فارس از کار اخراج شدند. (دسترنج ۳۰/۲/۸۷)

۳۷۶ ـ عیسی محمد کمالی دبیر اجرایی خانه کارگر بوشهر اعلام کرد: حداقل ۳۰۰ کارگر کارخانه های چرم و گونی بافی برازجان از کار اخراج شدند. (دسترنج ۳۰/۲/۸۷)

۳۷۷ ـ ۳۳۰ کارگر کارخانه روغن نباتی “گلنار” کرمان از کار اخراج شدند. (دسترنج ۱/۳/۸۷)

۳۷۸ ـ بیش از ۵۰ کارگر شاغل در دو واحد تولیدی صنعتی استان قزوین بنامهای “بلورک” و “پاد سانیج” از کار اخراج شدند. (دسترنج ۱۹/۳/۸۷)

۳۷۹ ـ محمد حسن قوامی دبیر اجرایی خانه کارگر لارستان گفت: ۵۰ کارگر شاغل در کارخانه “شیرین طعم” از کار اخراج شدند. (دسترنج ۲۰/۳/۸۷)

۳۸۰ ـ محمد گودرزی دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد گفت: بیش از ۵۰۰ کارگر از کارخانه و واحدهای تولیدی و صنعتی از ابتدای سالجاری تاکنون از کار اخراج شده اند. (دسترنج ۲۱/۳/۸۷)

۳۸۱ ـ شرکتهای تولیدی “زرین روی” ، “پرتو روی گداز” و “خالص سازان” در زنجان تعطیل شدند و ۳۵۰ کارگر شاغل در این شرکتها از کار بیکار شدند. یک عضو هیئت امنای شهرک صنعتی روی زنجان اعلام کرد: ۴۲ واحد تولیدی روی در زنجان در آستانه تعطیلی هستند. وی افزود: تا پایان ماه جاری ۸۰ درصد واحدهای تولیدی روی در زنجان تعطیل خواهند شد و ۲۵۰۰ نفر کارگر بیکار خواهند شد. (جمهوری اسلامی ۱۰/۴/۸۷)

۳۸۲ ـ غلامرضا محمدی دبیر اجرائی خانه کارگر طبس گفت: ۲۰ نفر از کارگران یک شرکت در شهرستان طبس به دلیل مطالبه پنج ماه حقوق معوقه خود بدستور کار فرما از کار اخراج شدند. (دسترنج ۱۱/۴/۸۷)

۳۸۳ ـ حسین طاهر زاده دبیر اجرائی خانه کارگر استان سمنان اعلام کرد: ۲۴ کارگر شاغل در کارخانه “تراش هاشم” از کار اخراج شدند. ) دسترنج ۱۱/۴/۸۷)

۳۸۴ ـ عید علی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر قزوین اعلام کرد: کلیه کارگران رسمی شرکت “کومه ایران” از کار اخراج شدند و کارخانه تعطیل شد. ۴۰ کارگر قراردادی این شرکت قبلا اخراج شده بودند. (دسترنج ۱۲/۴/۸۷)

۳۸۵ ـ بابا نظر هدایتی دبیر اجرائی خانه کارگر در خراسان شمالی اعلام کرد: ۵۰ کارگر شاغل در کارخانه قند شیروان با سابقه ۲۰ ساله از کار اخراج شدند. نامبرده افزود: آثار سوء واردات بی رویه شکر در کشور با گذشت بیش از یکسال همچنان باقی بوده و بسیاری از کارگران شاغل در این بخش قربانی سودجوئی برخی آقایان و آقازاده ها شده اند. (دسترنج ۱۲/۴/۸۷)

۳۸۶ ـ عید علی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر قزوین اعلام کرد: ۴۰ کارگر شرکت “دروس ایران” تولید کننده کپسول آتشنشانی از کار اخراج شدند. (دسترنج ۱۲/۴/۸۷)

۳۸۷ ـ کارخانه “لایه های ایزوگام” کرمان تعطیل و ۱۵ کارگر شاغل در این کارخانه از کار اخراج شدند. (دسترنج ۱۶/۴/۸۷)

۳۸۸ ـ عیسی محمد کمالی دبیر اجرائی خانه کارگر بوشهر اعلام کرد: علاوه بر ۴۵۰ کارگر اخراج شده شرکت ایران صدرا قرار بود ۵۵۰ کارگر دیگر بدستور وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت صنایع و معادن از کار اخراج شوند. (دسترنج ۱۷/۴/۸۷)

۳۸۹ ـ عید علی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر قزوین اعلام کرد: ۲۰ کارگر کارخانه “پرشان صنعت” قزوین از کار اخراج شدند. (دسترنج ۱۸/۴/۸۷)

۳۹۰ ـ فرزاد زند سلیمی با ۷ سال سابقه کار در کارخانه پردیس سنندج و عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران از کار اخراج شد. (اتحادیه آزاد کارگران ایران ۲۴/۴/۸۷)

۳۹۱ ـ کارخانه “فرش نقشین” سنندج تعطیل و ۶۰ کارگر از کار اخراج شدند. (دسترنج ۲۵/۴/۸۷)

۳۹۲ ـ غلامرضا محمدی دبیر اجرائی خانه کارگر طبس اعلام کرد: ۲۰ کارگر باقیمانده تصفیه خانه آب طبس در پی اعتراض به عدم دریافت ۴ ماه حقوق معوقه از کار اخراج شدند. پیش از این نیز ۴۰ کارگر شاغل در تصفیه خانه آب طبس در اعتراض به تاخیر در حقوق پرداختی از کار اخراج شده بودند. (دسترنج ۲۵/۴/۸۷)

۳۹۳ ـ عید علی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر قزوین اعلام کرد: ۱۲ کارگر بیمار کارخانه “شتاب شیمی” قزوین که دچار بیماریهای حاد شغلی شده بودند، از کار اخراج شدند. (دسترنج ۲۵/۴/۸۷)

۳۹۴ ـ اقبال رضایی دبیر اجرایی خانه کارگر در کردستان گفت: ۲۰ کارگر کارخانه “فرش بافت” از کار اخراج شدند. (ایلنا ۲۸/۴/۷۸)
۳۹۵ ـ ۲۰ نفر از کارگران کارخانه نساجی « ایران برک » گیلان از کار اخراج شدند. (ایلنا ۲۹/۴/۸۷)

۳۹۶ ـ عباس کشاورز فعال کارگری در قزوین گفت: ۱۰ کارگر شاغل در کارخانه تولیدی “به زیب” با ۲۰ سال سابقه از کار اخراج شدند. (ایلنا ۳۰/۴/۸۷)

۳۹۷ ـ اقبال رضائی دبیر اجرائی خانه کارگر کردستان گفت: ۲۲ کارگر شرکت فرش نقشین سنندج که هر کدام بالای ۱۵ سال سابقه کار داشتند از کار اخراج شدند. (ایسنا ۲/۵/۸۷)

۳۹۸ ـ اقبال رضایی، دبیر اجرایی خانه کارگر کردستان گفت: جمعی از کارگران شرکت ریسندگی پردیس کردستان در اعتراض به کارکردن هنگام قطع برق بدون کار دستگاههای تهویه هوا و امتناع از تغییر شغل اجباری، از کار اخراج شدند. (ایلنا ۶/۵/۸۷)

۳۹۹ ـ زینب طاهری عضو هیات مدیره اتحادیه کارکنان بیمارستانی و مراکز درمانی سراسر کشور گفت: بیش از ۳۰۰ کارگر بیمارستانی و مراکز درمانی سراسر کشور از ابتدای سال جاری تاکنون از کار برکنار شدند. او افزود: کارفرمایان و مدیران بیمارستانها در پی شرایط آشفته بازار کار در کشور کارگران رسمی خود را قراردادی کرده و با ایجاد جو زور و فشار کارگران خود را وادار به استعفا یا اخراج میکنند. طاهری گفت: مدیران و مسوولان مربوطه در بیمارستان اضافه کار و بسیاری از مزایای شغلی کارگران را یک ماه در میان محاسبه کرده و آنها را بدین وسیله معترض کردهاند. (ایلنا ۶/۵/۸۷)

۴۰۰ ـ جعفر عظیم زاده از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران گفت: ۱۵ کارگر کارخانه لوله و پوشش سلفچگان با داشتن سابقه سه تا چهار سال از کار اخراج شدند. (ایلنا ۶/۵/۸۷)

۴۰۱ ـ ابراهیم مه رخ یکی از فعالان کارگری در شهر قم گفت: ۱۴۰ تن از کارگر ان شرکت چینی حمید به بیمه بیکاری معرفی شدند. در این شرکت ۲۶۰ کارگر مشغول بکار بودند. (ایلنا ۱۲/۵/۸۷)

۴۰۲ ـ عید علی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر قزوین اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون یک صد نفر از کارگران کارخانه هفت الماس از کار اخراج شده اند. (ایلنا ۱۵/۵/۸۷)

۴۰۳ ـ علی غیاثی دبیر اجرائی خانه کارگر ایلام گفت: از شش ماه دوم سال ۸۶ تاکنون ۶۰۰ کارگر شاغل در ۲۳ شرکت و کارخانه از کار اخراج شدند. (ایلنا ۱۵/۵/۸۷)

۴۰۴ ـ مجتبی ساری رئیس شورای اسلامی کار “سداد ماشین” گفت: ۶۰ کارگر قراردادی این شرکت از کار اخراج شد ند. این اخراج ها با هدف گسترش پیمانکاری نیروی انسانی در این واحد تولیدی صورت گرفته است. وی یادآور شد در گذشته حداقل ۵۰۰ کارگر در این واحد سازنده اگزوز نیروگاه های گازی و توربین های بادی مشغول به کار بودند. (ایلنا ۱۸/۵/۸۷)

۴۰۵ ـ حسین طاهرزاده دبیر اجرائی خانه کارگر استان سمنان اعلام کرد: شرکت دریا فام تولید کننده انواع مواد شوینده تعطیل و ۲۰ کارگر شاغل از کار اخراج شدند. (ایلنا ۱۳/۶/۸۷)

۴۰۶ ـ مجید آوری فرد رئیس سازمان کار و امور اجتماعی استان قم اعلام کرد: ۱۵۰ کارگر شاغل در شرکت صنعت یدک بدلیل افزایش ۲۵۰ درصدی قیمت آهن از کار اخراج شدند. (ایلنا ۱۸/۶/۸۷)

۴۰۷ ـ اقبال رضائی دبیر اجرائی خانه کارگر استان کردستان اعلام کرد: ۲۴ کارگر شرکت صنایع فرش غرب بافت بدون دریافت حقوق و سایر مزایا از کار اخراج شدند. (ایلنا ۲۳/۶/۸۷)

۴۰۸ ـ حجت الله سلیمی رئیس کانون هماهنگی شورای های اسلامی کار استان چهار محال و بختیاری اعلام کرد: ۱۲۰۰ نفر از کارکنان شرکتی دانشگاه علوم پزشکی با ۲۵ تا ۳۰ سال سابقه کار بلاتکلیف هستند. (ایلنا ۱۰/۷/۸۷)

۴۰۹ ـ میر نصیر صفوی رئیس شورای اسلامی کار صنایع فلزی ۲ ایران اعلام کرد: این واحد تولیدی تعطیل و ۳۵۰ کارگر شاغل در آن بیکار شدند. (ایسنا ۹/۹/۸۷)

۴۱۰ ـ نصرالله دریابیگی دبیر اجرائی خانه کارگر استان مازندران اعلام کرد: ۳۵۰ کارگر شرکت سد البرز کوه با ۵ تا ۱۲ سال سابقه کار ار کار اخراج شدند. (ایلنا ۱۶/۹/۸۷)

۴۱۱ ـ کارخانه مپنا ژنراتور با شکایت شهرداری منطقه ۳ کرج به حکم دادستانی پلمپ شد. از روز ۲۴ آذر ۱۵۰۰ کارگر در پشت درهای پلمپ شده کارخانه وقت را سپری می کنند. (ایلنا ۱/۱۰/۸۷)

۴۱۲ ـ اقبال رضایی دبیر اجرایی خانه کارگر استان کردستان اعلام کرد: ۱۵۰ نفر از کارگران “سد استر اتوس” سقز از کار اخراج شدند. (ایلنا ۴/۱۰/۸۷)

۴۱۳ ـ اسدالله شیری دبیر اجرایی خانه کارگر ارومیه اعلام کرد: حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه قند ارومیه به علت نبود مواد اولیه و کمبود نقدینگی از کار بیکار شدند. (ایلنا ۷/۱۰/۸۷)

۴۱۴ ـ سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اعلام کرد: از زمستان سال گذشته تاکنون نزدیک به ۱۵۰ نفر از کارگران شرکت واحد به دلایلی چون غیبت، کم کاری و اعتیاد به حکم کمیته های انضباط کار این شرکت از کار اخراج شده اند. تاکنون ۸۵ نفر از کارگران اخراج شده در ادارات کار نسبت به اخراج خود اقامه دعوی کرده اند. (ایلنا ۱۱/۱۰/۸۷)

۴۱۵ ـ داود امرانژاد مدیر عامل کارخانه تراکتورسازی استان کردستان اعلام کرد: به علت سیاستهای انقباضی بانک مرکزی این کارخانه با کاهش تولید و مشکلات اقتصادی مواجه است و ۱۵ نفر از کارگران شاغل از کار اخراج شدند. (ایلنا ۱۵/۱۰/۸۷)

۴۱۶ ـ اقبال رضایی دبیر اجرایی خانه کار استان کردستان اعلام کرد: شهرداری سقز ۱۵ کارگرخود از کار اخراج شده اند. (ایلنا ۱۵/۱۰/۸۷)

۴۱۷ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: کارخانه آلوم تک مدت ۲ ماه است که تعطیل شده و ۴۰۰ کارگر این کارخانه در معرض آسیب های جدی اجتماعی قرار دارد. (ایلنا ۲۱/۱۰/۸۷)

۴۱۸ ـ آقایار حسینی دبیر اجرائی خانه کارگر استان خوزستان اعلام کرد: بخش تعمیرات کشتی سازی اروندان تعطیل شد و ۴۵ کارگر شاغل در این بخش با سابقه کاری ۳ تا ۳۰ سال از کار اخراج شدند. (ایلنا ۲۶/۱۰/۸۷)

۴۱۹ ـ قربانعلی میر شکاری دبیر اجرایی خانه کارگر استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد: ۵۰ نفر از کارگران شرکت آرمین شرق از کار اخراج شدند. (ایلنا ۳۰/۱۰/۸۷)

۴۲۰ ـ بر اساس کار مطالعاتی اتاق بازرگانی و صنایع معادن ایران، ظرف چند ماه گذشته ۱۹۵ هزار نفر در کشور بیکار شده اند. (اعتماد ملی ۱/۱۱/۸۷)

۴۲۱ ـ مهدی زمانی نوری دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستان ساوه اعلام کرد: شرکت ایران تفال تعطیل و ۱۶ کارگر شاغل در این شرکت با سابقه کاری ۱۶ تا ۲۴ سال از کار اخراج شدند. کارگران میگویند: کارفرما می گوید سود واردات از چین بیشتر از سود تولید می باشد. (ایلنا ۲/۱۱/۸۷)

۴۲۲ ـ بدستور استانداری استان مرکزی، نیروهای شاغل در شهرداری ساوه که پس از سال ۸۰ آغاز به کار کرده اند، از کار اخراج شدند. (تابناک ۳/۱۱/۸۷)

۴۲۳ ـ ۲۱ نفر از کارگران شرکت لاستیک البرز از کار اخراج شدند. (آژانس ایران خبر ۳/۱۱/۸۷)

۴۲۴ ـ مهدی زمان نوری دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستان ساوه گفت: واحدهای صنعتی تولیدی و خدماتی هنکل پاکوش، زردپود، فابیس، جهان رو، مقره سازی ایران، رادیاتور آرمکو، صنعتی بوتان و شهرداری ساوه از واحدهائی هستند که تعدادی از کارگران خود را از کار اخراج کرده اند. (ایلنا ۵/۱۱/۸۷)

۴۲۵ ـ عید علی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر قزوین گفت: ۷۰ نفر از کارگران شرکت تیزرو، (تولید کننده موتورسیکلت) و ۲۰۰ نفر از کارگران شرکت نساجی مطهری با ۱۲ سال سابقه از کار اخراج شدند. (ایلنا ۹/۱۱/۸۷)

۴۲۶ ـ سعید مصطفی نژاد دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستان مهاباد گفت: در چند روز گذشته ۱۵ نفر از کارگران شرکت شیلر از کار اخراج شدند. (ایلنا ۱۳/۱۱/۸۷)

۴۲۷ ـ اقبال رضایی دبیر اجرایی خانه کارگر استان کردستان گفت: ۱۵ نفر کارگران شاغل در پروژه ساخت جاده سقز ـ بوکان از کار اخراج شدند. (ایلنا ۱۴/۱۱/۸۷)

۴۲۸ ـ علی راستگو دبیر اجرایی خانه کارگر استان فارس گفت: ۱۰۰ کارگر کارخانه آزمایش مرودشت از کار اخراج شدند. وی افزود: حق بیمه ۱۵۰۰ کارگر این شرکت مدت ۴ ماه است که پرداخت نشده است. کارگران اخراجی مدت ۲ ماه است که حقوق نگرفته اند. (ایلنا ۱۴/۱۱/۸۷)

۴۲۹ ـ مجتمع کشت و صنعت شمال تولید کننده “روغن غنچه” تعطیل شد و ۱۲۰۰ کارگر شاغل در این شرکت از کار بیکار شدند. (ایلنا ۲۰/۱۱/۸۷)

۴۳۰ ـ ۳۵ نفر از پرستاران زن بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی (بیمارستان خمینی) به اتهام عدم رعایت حجاب و عدم اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی در آستانه اخراج هستند. بیمارستان مذکور وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد. پرستاران در هسته گزینش مرکزی مورد بازجوئی قرار گرفته اند. نیروهای بسیجی و اطلاعاتی عضو گردانهای عاشورا و الزهرا، جایگزین پرستاران اخراجی خواهند شد.
(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۸/۱۱/۸۷)

۴۳۱ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: ۳۰۰ کارگر کارخانه چینی بهداشتی مینا از کار اخراج شدند. کارگران اخراجی مدت یک هفته است که برای اعتراض در مقابل کارخانه دست به تجمع زده اند. (ایلنا ۵/۱۲/۸۷)
۴۳۲ ـ پنجاه کارگر شرکت تاژ در شهر صنعتی لیا قزوین از کار اخراج شدند. در این شرکت حدود ۶۰۰ کارگر مشغول بکار هستند. (سلام دمکرات ۵/۱۲/۸۷)

۴۳۳ ـ عیدعلی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: شرکت اکشن قزوین برای مدت ۳ ماه تعطیل شد و ۲۷ کارگر شاغل در این شرکت از کار بیکار شدند. (ایلنا ۱۲/۱۲/۸۷)

۴۳۴ ـ رضا رحیمی نسب نماینده خرم آباد در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: به منظور کاهش هزینه های تولید، ۴۰ نفر از کارگران ماشین سازی خرم آباد، شاغل در کارهای سخت و زیان آور بازنشسته خواهند شد. (ایلنا ۱۳/۱۲/۸۷)

۴۳۵ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: ۷۰ کارگر شاغل در کارخانه روکش چوبی از کار اخراج شدند. همچنین ۴۰ کارگر شرکت “سینگون” از کار اخراج شدند. (ایلنا ۱۴/۱۲/۸۷)

۴۳۶ ـ مدیریت کارخانه لوله سازی اهواز، اقدام به اخراج ۲۰۰۰ تن از کارگران پیمانی لوله سازی نمود. کارگران مدت ۲ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۲/۱۲/۸۷)

۴۳۷ ـ حسن صادقی معاون دبیرکل خانه کارگر اعلام کرد: در چند ماه اخیر حدود ۳۳۰ هزار کارگر از کار اخراج شده اند. وی افزود ۹۰ درصد کارگران اخراج شده برای استفاده از مزایای حمایتی صندوق بیمه بیکاری محدودیت دارند. (ایلنا ۲۳/۱۲/۸۷)

۴۳۸ ـ بیمارستان الوند در تهران تعطیل شد. ۲۵۰ کارگر این بیمارستان با ۱۰ تا ۲۵ سال سابقه از کار بیکار شدند. پرسنل بیمارستان برای اعتراض به همراه اعضای خانواده هایشان دست به تجمع زدند. (ایلنا ۲۶/۱۲/۸۷)

۴۳۹ ـ عیدعلی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: ۱۰۰ نفر از کارگران قراردادی شرکت پوشینه بافت از کار اخراج شدند. (ایلنا ۲۷/۱۲/۸۷)

“فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی”
انجمن فعالان حقوق بشر در ایران ـ کانادا: FaalanHRC@yahoo.ca
انجمن مدافعین حقوق بشرو دمکراسی در ایران – فرانسه: siterahaei@yahoo.com
اتحادیه برای دمکراسی در ایران ـ ایتالیا: updi@libero.it
اتحاد برای دفاع ازحقوق بشر در ایران – واشنگتن – آمریکا: adhri1@yahoo.com
کانون دفاع از حقوق بشر در ایران – آلمان: info@bashariyat.de
شبکه فعالان حقوق بشر ایرانی در آلمان: shafaei@azadegy.de
کانون دفاع ازدمکراسی در ایران- هلند: HRIRNL@gmail.com
کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – سوئد: info@komitedefa.org
کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – کالیفرنیا – آمریکا: defendhriran_ca@yahoo.com
کمیته نوران (کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – نروژ): komitenoran@yahoo.no
سازمان ایرانیان غرب کانادا – ونکور – کانادا: yebarak@yahoo.ca
کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین: kupg_iran@yahoo.de
فعالین ایرانی حقوق بشر- سوئیس: mnrecht@hotmail.com
فعالان دفاع از حقوق بشر Irantestimony: info@irantestimony.com

تاریخ انتشار : ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۸۸ ۱۱:۳۹ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

حملۀ تروریستی در مسکو را محکوم می‌کنیم!

روشن است که چنین حمله‌ای نیاز به تیمی حرفه‌ای و سازماندهی و تدارکی نسبتاً طولانی و گسترده دارد. در عین حال، زود است که بتوان تحلیل جامع و روشنی از ابعاد پشت پردۀ این جنایت و اهداف سازمان‌دهندگان آن ارائه داد. هدف از این یادداشت کوتاه نیز  در وهلۀ نخست مکثی است بر قربانیان این حمله و حملاتی از این دست. قربانیانی که تنها سهم‌شان از سازمان‌دهی و تدارک چنین جنایاتی و علل پشت پردۀ آن، هزینه‌ای است که با جان و سلامتی‌شان می‌پردازند.

مطالعه »
یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
آخرین مطالب

همه‌ی چلچله‌‌ها برگشتند

گلها از این‌که روزی پژمرده شوند؛ نگران نیستند!
از نهایت جلوه‌گری دست نمی‌کشند!
زیبایی‌ها‌یشان، از عطر و بو و تا تجلی سحرانگیز را بدون هیچ کینه‌ای پیشکش می‌‌‌کنند.

اجازه است که خودم باشم، آزاد باشم؟

اجازه است زمانی که از خانه بیرون می‌روم با احساس آرامش بیرون بروم، راه بروم سرک‌ها یا مسیر هدفم را طی کنم، بدون داشتن هراس، ترس، دلهره و وحشت از این ‌که مبادا طالبان مرا با خود ببرد، یا اینکه در انتحار و انفجار زخمی و یا شهید شوم، یا دزد راهم را بگیرد و تمام اموالم را غارت کند؟

مثل یک باد

شبیه آن رنگین کمان،
پس از باران,
دیدم او را,
گریان بود,
مانده بودم در خود،
این گریه از بهر چه هست؟
شادی یا اندوه دگر؟

نامه ۶۰۰ نفر از کارمندان دولت آلمان درباره غزه …

ما شما را مورد خطاب قرار می‌دهیم زیرا به عنوان کارمندان دولت فدرال و کارکنان دولتی به اصول قانون اساسی متعهد هستیم. ماده ۲۵ تبصره ۱ قانون اساسی دستور عمل عمومی در خصوص حقوق بین‌الملل است. طبق نظر دادگاه قانون اساسی فدرال، این ماده به این معنی است که «قواعد عمومی حقوق بین‌الملل، بدون وجود یک قانون تبدیلی، یعنی بدون واسطه، مستقیماً به سیستم حقوقی آلمان راه پیدا می‌کند.

۸۲ سازمان حقوق بشری: یک نهاد سازمان ملل نباید شریک اعدام‌های مواد مخدر باشد!

«اگر هزینه این اعدام‌ها را برای جمهوری‌اسلامی بالا نبریم، بیم آن می‌رود که در ماه‌های آینده صدها نفر به اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر اعدام شوند. ما از تمام نهاد‌ها و فعالان حقوق‌بشری و کنشگران سیاسی می‌خواهیم تا در یک کارزار جهانی ویژه برای توقف اعدام‌های مرتبط به جرائم مواد مخدر شرکت کنند.»

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

حملۀ ماجراجویانۀ اسرائیل به کنسولگرى ایران در سوریه و افزایش خطر جنگ در منطقه را محکوم مى‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ضمن محکوم کردن حملۀ اسرائیل به کنسولگرى ایران در سوریه، به جمهورى اسلامى نیز هشدار می‌دهد ماجراجویی دولت اسرائیل را نه با ماجراجویی متقابل و اقدام تلافی‌جویانه، که از طریق شورای امنیت و با اتکا به قوانین بین‌الملل پاسخ بدهد. اولین اقدام می‌تواند درخواست نشست فوری شورای امنیت برای محکوم کردن اسرائیل باشد.

مطالعه »
پيام ها

از قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در غزّه حمایت می‌کنیم!

ما فداییان خلق ایران از نخستین روز آغاز جنگ ضمن محکوم کردن و غیرقابل توجیه خواندن عملیات مسلحانه و نظامی علیه مردم بی‌دفاع غیرنظامی، همراه و هم‌صدا با آزادی‌خواهان جهان خواهان آتش‌بس فوری و تأمین حقوق حقّهٔ مردم فلسطین شدیم. با این رویکرد ما مهار مقاومت آمریکا و تصویب قطعنامهٔ شورای امنیت را یک پیروزی بزرگ برای مردم بی‌گناه غزّه و فلسطین و تمامی آزادی‌خواهان جهان می‌دانیم.

مطالعه »
بیانیه ها

حملۀ ماجراجویانۀ اسرائیل به کنسولگرى ایران در سوریه و افزایش خطر جنگ در منطقه را محکوم مى‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ضمن محکوم کردن حملۀ اسرائیل به کنسولگرى ایران در سوریه، به جمهورى اسلامى نیز هشدار می‌دهد ماجراجویی دولت اسرائیل را نه با ماجراجویی متقابل و اقدام تلافی‌جویانه، که از طریق شورای امنیت و با اتکا به قوانین بین‌الملل پاسخ بدهد. اولین اقدام می‌تواند درخواست نشست فوری شورای امنیت برای محکوم کردن اسرائیل باشد.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

همه‌ی چلچله‌‌ها برگشتند

اجازه است که خودم باشم، آزاد باشم؟

مثل یک باد

نامه ۶۰۰ نفر از کارمندان دولت آلمان درباره غزه …

۸۲ سازمان حقوق بشری: یک نهاد سازمان ملل نباید شریک اعدام‌های مواد مخدر باشد!

یک روشنگر منتقد و عدالتخواه، دمکرات، مردمی آرامانگرا