جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۴

جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۴

نقش تاریخی هنر و هنرمندان در روند تکامل اجتماعی
تاریخ مبارزات مردمان در گوشه گوشه جهان همواره تجلی‌گاه نقش هنرمندان در روندهای تاربخی و گذرگاه‌های مهم آن بوده است. در مقاطعی از تاربخ سیر تحولات را با تغییرات شگرف...
۲۸ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کامران
نویسنده: کامران
استعارۀ مرغ و پاهایش
نقطه مشترک حکومت‌های غیردمکراتیک، دیکتاتوری و یا تمامیت‌خواه با جریان‌های برانداز، سرنگونی‌طلب و یا انقلابی در این است که برای هر دوی آنها "مرغ یک پا دارد"! برای اصلاح‌طلبان مذهبی...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سعید مقیسەای
نویسنده: سعید مقیسەای
در نقد دیدگاه آقای بهزاد کریمی در مقاله‌ای تحت عنوان بلوع سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دموکراتیک
سرخوردگی از اپوزیسیون، به‌ویژه؛ خارج کشور و سرکوب شدید و شکستن مقاومت مردم و تحمیل اختناق برجامعه که امید به بروز هر جنبش اعتراضی را به یاس تبدیل کرده است،...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کامران
نویسنده: کامران
محکومیت حکم اعدام شریفه محمدی از سوی سه سندیکای کارگری ایتالیا
از دولت ایتالیا درخواست می‌نماییم، از مسیرهای ارتباطات دیپلماتیک خود برای درخواست لغو فوری و بدون قید و شرط حکم اعدام شریفه محمدی و آزادی بی‌قید و شرط کلیۀ معترضین...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سه سندیکای کارگری ایتالیا
نویسنده: سه سندیکای کارگری ایتالیا
پرده‌ی آخر نمایش انتخاباتی نظام، بلوغ سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دمکراتیک
جامعه‌ی معاصر ایرانی‌ به وقت خود بهره‌گیری از «فرصت‌»های درون نظام را آزموده و نتیجه‌ی آزمون خود را که مبین سترونی آن بود، ثبت حافظه‌‌اش کرده است. ارزش روی‌کرد جامعه...
۲۶ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: بهزاد کریمی
نویسنده: بهزاد کریمی
مرگ در «منطقۀ امن»
اسکات اندرسون، معاون هماهنگ کننده «اونراوا»( آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک) گفت در بیمارستان «ناصر» شاهد «بعضی از وحشتناک‌ترین صحنه هایی بودم که در ۹...
۲۵ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: برگردان: پروین همتی
نویسنده: برگردان: پروین همتی
به یاد سیمین بهبهانی، شاعری مبارز و مدافع حقوق زنان!
سیمین بهبهانی، با زبانی صریح و بی‌پرده، از دردها و رنج‌های زنان جامعه‌اش سخن می‌گفت و همواره می‌کوشید که ادبیات و هنرش را برای آشکار کردن دردها ی جامعه و...
۲۵ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران ( اکثریت)
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران ( اکثریت)

یلدای بی پایان قیمتها

شب یلدا در راه است، اما با چاشنی گرانی در سفره‌های طولانی‌ترین شب سال خواهد نشست. مقایسه قیمت‌های امسال و سال گذشته نشان از آن دارد كه قیمت اقلام سفره شب یلدا نسبت به سال گذشته از 60 تا گاه بیش از 300 درصد فزونی داشته است.

شب یلدا با ضیافت میوه‌ها و آجیلش از راه رسید و این همه اما با چاشنی گرانی در سفره‌های طولانی‌ترین شب سال خواهد نشست. قیاس قیمت‌های امسال و سال گذشته نشان از آن دارد که هندوانه از قیمت ۹۰۰ تومان به ازای هر کیلو در سال گذشته تا سطح ۳۰۰۰ تومان برای هر کیلو در سال جاری رسیده و انار هم در فاصله دو شب یلدای سال ۹۰ و ۹۱ از حدود ۲۵۰۰ تومان به ۴۰۰۰ تومان افزایش یافته است. قیمت آجیل هم البته مسئله ای است که نباید از نظر دور داشت.

 

قیمت میوه

هر چند در حال حاضر همه نوع میوه‌ داخلی در بازار عرضه می‌شود اما در این میان تفاوت قیمت‌های جنوب و شمال تهران همچنان وجود دارد که مغازه‌داران دلیل آن را کیفیت و هزینه بالای اجاره‌ها در شمال شهر عنوان می‌کنند.  افکارنیوز در گزارشی نوشت: «هر یک‌کیلوگرم نارنگی در شمال تهران ۳ هزار تومان در مرکز ۲۵۰۰ تومان و در جنوب تهران ۲۳۰۰ تومان، هر یک کیلوگرم انار در شمال تهران ۴۵۰۰ تومان در مرکز ۳۵۰۰ تومان و در جنوب تهران۲۵۰۰ تومان، سیبب قرمز در شمال تهران۳ هزار تومان در مرکز ۲۵۰۰ تومان و در جنوب ۲۳۰۰ تومان، پرتقال در شمال تهران ۳ هزار تومان در مرکز ۲۵۰۰ تومان و در جنوب تهران ۲۳۰۰ تومان و لیمو‌ترش در شمال تهران ۵۵۰۰ تومان در مرکز ۴۵۰۰ تومان و در جنوب تهران ۴ هزار تومان عرضه می‌شود.

ایلنا نیز در گزارش خود آورده است: «همچنین هندوانه هر کیلوگرم در شمال تهران ۳۵۰۰ تومان در مرکز نیز ۳۵۰۰ تومان و در جنوب تهران ۳ هزار تومان، موز در شمال تهران هر کیلو گرم ۳۵۰۰ تومان در مرکز ۳۶۰۰ تومان و در جنوب تهران ۳ هزار تومان و خرمالو که به نظر می‌رسد گرانترین میوه این فصل باشد در شمال تهران هر کیلو گرم ۵ هزار تومان در مرکز تهران ۳۵۰۰ تومان و در جنوب تهران ۲۵۰۰ تومان، انگور در شمال تهران هر کیلو گرم ۴ هزار تومان در مرکز ۲۵۰۰ تومان و در جنوب تهران ۲هزار تومان عرضه می‌شود. »

مغازه داران در رابطه با اختلاف چند هزارتومانی بین قیمتهای یک نوع میوه، می‌گویند: قیمت محصولات را کیفیت و سایز آنها تعیین می‌کند و این عامل موجب نوسان چند هزارتومانی قیمتها در نقاط مختلف شهر می‌شود. همچنین مهاجران، رئیس اتحادیه سراسری فروشندگان میوه و تره بار استان تهران نیز با بیان این‌که قیمت انار و هندوانه تا شب یلدا افزایش چشمگیری خواهد داشت، گفته است: هرکیلوگرم هندوانه هم‌اکنون در میدان مرکزی میوه و تره بار با قیمت ۱۲۰۰ تومان عرضه می‌شود، البته ممکن است قیمت‌ها تا شب یلدا افزایش یابد و مردم می‌توانند به جای هندوانه نارنگی بخورند!

 

مانع رسیدن طعم شیرین ارزانی

رئیس اتحادیه باغداران تاکید کرد: میوه باید ارزان‌تر از آنچه در بازار مصرف است به دست مردم برسد اما دلالان نمی‌گذارند طعم شیرین ارزانی میوه به کام مصرف‌کنندگان برسد. مجتبی شادلو در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که امسال سالی پربار برای محصولات باغی بوده است گفت: کیفیت محصولات باغی و میوه‌ها بسیار بالا است و امروز شاهد تنوع سبد میوه مصرف‌کنندگان هستیم. او افزود: میزان عرضه و تقاضای بازار همیشه تعیین‌کننده قیمت میوه و محصولات باغی بوده لذا امسال به جهت فراوانی تولید، قیمت‌ها پایین و متعادل است که اگر سیستم بازار مدیریت شود و روش‌های علمی و جدید جایگزین بازار سنتی امروزی شوند، قیمت میوه بسیار پایین‌تر از آنچه اکنون در بازار عرضه می‌شود خواهد بود.

رئیس اتحادیه باغداران اعلام کرد: در حال حاضر واسطه‌ها به اندازه تولید، توزیع، حمل‌ونقل و نگهداری از قیمت محصول سهم می‌برند و نمی‌گذارند که میوه به قیمت واقعی تولید به دست مصرف‌کننده برسد و مصرف‌کننده شیرینی فراوانی و ارزانی میوه را بچشند. وی علت افزایش قیمت میوه از تولید تا بازار مصرف را نداشتن روش‌های جدید در زمینه بازاررسانی عنوان و اظهار کرد: دست به دست شدن محصولات باعث افزایش چند برابری قیمت آن از قطب تولید تا بازار مصرف شده است.

 

افزایش قیمت میوه طبیعی است

معاون وزیر جهادکشاورزی ضمن توضیح درباره وضع تولید انار برای شب یلدا، گفت: افزایش قیمت محصولات کشاورزی در بازار در مقایسه با افزایش قیمت سایر کالاها، معقول و منطقی بوده است. ناصر توکلی به تازگی در یک نشست خبری، درپاسخ به سوال مهر که از او درباره وضع تولید انار برای شب یلدا پرسید، گفت: ایران به دلیل داشتن اقلیم چهارگانه در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی به‌ویژه میوه دارای رتبه‌های برتر در منطقه و حتی در کل جهان است. وی اعلام کرد:

در سال جاری بیش از ۹۰۰ هزارتن انار در کشور تولید شده است و هیچ گونه مشکلی در رابطه با تامین بازار برای شب یلدا وجود ندارد. معاون امور تولیدات گیاهی وزارت جهادکشاورزی با بیان این‌که وظیفه ما تولید محصولات است نه ذخیره‌سازی و تنظیم بازار، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید نسبت به ذخیره‌سازی و تنظیم بازار انواع میوه جات و به‌ویژه انار پاسخگو باشد. وی در رابطه با افزایش قیمت انواع میوه جات در بازار عنوان کرد: افزایش قیمت محصولات کشاورزی در بازار درمقایسه با افزایش قیمت سایر کالاها، معقول و منطقی بوده است.

این مقام مسئول در ادامه در جواب به پرسش دیگر مهر درباره وضع تولید سیب زمینی در کشور اظهارداشت: درسال زراعی ۹۲-۹۱ سطح زیرکشت سیب زمینی حدود ۹ هزارو ۸۵۰ هکتار و میزان تولید آن حدود ۲۷۴ هزارو ۸۰۰ تن بوده است. وی با اشاره به این‌که تاکنون بیش از ۲۴۰ هزارتن سیب زمینی به عراق صادر شده است، گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار است در آینده‌ای نزدیک حدود ۲۰۰ هزارتن سیب زمینی به سوریه صادر کنیم.

 

لبخند پسته‌های خندان

«مصطفی احمدی، رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کشور» از افزایش قیمت خشکبار در آستانه شب یلدا خبر داد. این طور که در گزارش خبرگزاری نسیم آمده، وی گفته است: «در حال حاضر قیمت پسته ۲۵ تا ۳۵ هزارتومان و تخمه پنج تا ۱۱ هزار تومان است. » وی همچنین در گفت‌وگو با پانا گفته است: «نرخ‌ آجیل با ۱۰ درصد سود خرده فروشی به دست مصرف‌کننده می‌رسد. احمدی درباره قیمت آجیل با توجه به نزدیکی شب یلدا گفت:

به‌طور کلی آجیل و خشکبار قیمت مصوب ندارد و با نوسانات مختلف از جمله نوسانات ارزی، نسبت عرضه و تقاضا و حتی میزان واردات و صادرات در این بازار اثر گذار است. رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل فروشان با اشاره به قیمت آجیل بیان کرد: اکنون قیمت پسته از ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان با توجه به نوع آن و درجه مرغوبیت متغیر است همچنین تخمه ژاپنی از ۵ تا ۱۱ هزار تومان و انواع تخمه کدو از ۶ تا ۱۰ هزار تومان نیز متغیر است. احمدی ادامه داد:

تولید بادام داخلی کفاف بازار داخلی را نمی‌دهد و این نوع از آجیل یا از مبادی قانونی یا به‌ صورت قاچاق وارد می‌شود که قیمت مشخصی ندارد اما به‌طور کلی در عمده فروشی با ۳ درصد سود و ۱۰ درصد به صورت خرده‌فروشی به فروش می‌رسند. وی تصریح کرد:

معمولا قیمت خشکبار و آجیل وارداتی کمتر از آجیل و خشکبار ایرانی است که البته با نوسانات اخیر بازار دلار بسیاری از واردکنندگان آجیل و خشکبار را وارد نمی‌کنند. احمدی درباره تفاوت آجیل وارداتی و ایرانی گفت: البته تشخیص ایرانی و خارجی بودن درباره آجیل مشکل است ولی برخی از آنها مثل بادام معادل خارجی و ایرانی آن از لحاظ ظاهری متفاوت و قابل تشخیص است.

تاریخ انتشار : ۲۷ آذر, ۱۳۹۱ ۸:۵۳ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

مروری بر آن‌چه تا بیست و سوم تیرماه گذشت

نفس چاق نکرده بود آقای پزشکیان که در دفتر شرکت هواپیمایی توسط نیروهای انتظامی بسته شد. گویا عدم رعایت حجاب کارکنان زن این دفتر دلیل این کنش نیروهای انتظامی بود. مساله مهمی نبود! آقای وزیر کشور دولت گفت. فردا باز خواهد شد دفتر.

مطالعه »
یادداشت

حکم اعدام فعال کارگری، شریفه محمدی نمادی است از سرکوب جنبش صنفی نیرو های کار ایران!

میزان توانایی کارگران برای برگزاری اقدامات مشترک، از جمله اعتصابات و عدم شرکت در امر تولید، مرتبط است با میزان دسترسی آنها به تشکل های صنفی مستقل و امکان ایجاد تشکل های جدید در مراکز کار. ولی در جمهوری اسلامی نه تنها حقوق پایه ای کارگران برای سازمان دهی و داشتن تشکل های مستقل رعایت نمیشود، بلکه فعالان کارگری، از جمله شریفه محمدی، مرتبا سرکوب و محکوم به حبس های طولانی مدت، ضربات شلاق و حتی اعدام میشوند.

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
مطالب ویژه
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

نقش تاریخی هنر و هنرمندان در روند تکامل اجتماعی

استعارۀ مرغ و پاهایش

در نقد دیدگاه آقای بهزاد کریمی در مقاله‌ای تحت عنوان بلوع سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دموکراتیک

محکومیت حکم اعدام شریفه محمدی از سوی سه سندیکای کارگری ایتالیا

پرده‌ی آخر نمایش انتخاباتی نظام، بلوغ سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دمکراتیک

مرگ در «منطقۀ امن»