جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۷

جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۷

نقش تاریخی هنر و هنرمندان در روند تکامل اجتماعی
تاریخ مبارزات مردمان در گوشه گوشه جهان همواره تجلی‌گاه نقش هنرمندان در روندهای تاربخی و گذرگاه‌های مهم آن بوده است. در مقاطعی از تاربخ سیر تحولات را با تغییرات شگرف...
۲۸ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کامران
نویسنده: کامران
استعارۀ مرغ و پاهایش
نقطه مشترک حکومت‌های غیردمکراتیک، دیکتاتوری و یا تمامیت‌خواه با جریان‌های برانداز، سرنگونی‌طلب و یا انقلابی در این است که برای هر دوی آنها "مرغ یک پا دارد"! برای اصلاح‌طلبان مذهبی...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سعید مقیسەای
نویسنده: سعید مقیسەای
در نقد دیدگاه آقای بهزاد کریمی در مقاله‌ای تحت عنوان بلوع سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دموکراتیک
سرخوردگی از اپوزیسیون، به‌ویژه؛ خارج کشور و سرکوب شدید و شکستن مقاومت مردم و تحمیل اختناق برجامعه که امید به بروز هر جنبش اعتراضی را به یاس تبدیل کرده است،...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کامران
نویسنده: کامران
محکومیت حکم اعدام شریفه محمدی از سوی سه سندیکای کارگری ایتالیا
از دولت ایتالیا درخواست می‌نماییم، از مسیرهای ارتباطات دیپلماتیک خود برای درخواست لغو فوری و بدون قید و شرط حکم اعدام شریفه محمدی و آزادی بی‌قید و شرط کلیۀ معترضین...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سه سندیکای کارگری ایتالیا
نویسنده: سه سندیکای کارگری ایتالیا
پرده‌ی آخر نمایش انتخاباتی نظام، بلوغ سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دمکراتیک
جامعه‌ی معاصر ایرانی‌ به وقت خود بهره‌گیری از «فرصت‌»های درون نظام را آزموده و نتیجه‌ی آزمون خود را که مبین سترونی آن بود، ثبت حافظه‌‌اش کرده است. ارزش روی‌کرد جامعه...
۲۶ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: بهزاد کریمی
نویسنده: بهزاد کریمی
مرگ در «منطقۀ امن»
اسکات اندرسون، معاون هماهنگ کننده «اونراوا»( آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک) گفت در بیمارستان «ناصر» شاهد «بعضی از وحشتناک‌ترین صحنه هایی بودم که در ۹...
۲۵ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: برگردان: پروین همتی
نویسنده: برگردان: پروین همتی
به یاد سیمین بهبهانی، شاعری مبارز و مدافع حقوق زنان!
سیمین بهبهانی، با زبانی صریح و بی‌پرده، از دردها و رنج‌های زنان جامعه‌اش سخن می‌گفت و همواره می‌کوشید که ادبیات و هنرش را برای آشکار کردن دردها ی جامعه و...
۲۵ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران ( اکثریت)
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران ( اکثریت)

دلنوشته ای به مصطفی تاجزاده! «زندانی سیاسی که از سیاستمدارانِ آزاد، آزاده تر است.» وهشدار به جامعهء مدنی ایرانی! «تاکتیک درست چیست»

مصطفی عزیز! روایت آنچه در پیش است؛ آسان نیست! آدم دلش به حال خودش، خانواده، همشهری ها و هم میهنانش می سوزد، که هیچ! دل آدم به حال "نظام" و قایق کوچکی که برای فرار نهایی آماده کرده اند نیز می سوزد؛ ولی این آن شرایطی است که به وجود آمده و شما هم مجبور خواهید شد در این وضعیت «تصمیم سازی» بکنید.

پیام تاجزاده از زندان: از هیاهوی اخیر نباید ترسید؛ باید از انتخابات آزاد دفاع کرد/ می خواهند ایران را عربستان سعودی کنند. (اینجا بخوانید)

من باز هم بر این اصل اصرار می ورزم که راه نجات کشور انتخابات آزاد است و اگر بیرون زندان بودم بزرگ ترین کمپین را برای دفاع از انتخابات آزاد که امری قانونی و مشروع است، برپا می کردم. آلان هم از هر کسی که به فکر استقلال و تمامیت ارضی و امنیت ایران است و نمی خواهد کشورمان هم سرنوشت با لیبی و یمن و سوریه بشود، می خواهم که برای برگزاری انتخابات آزاد در ایران بکوشد. نه فقط در انتخابات آتی بلکه در همه ادوار.

در واقع انتخابات آزاد، استراتژی اصلاح طلبان ایران است و هم چنان که جنبش سبز با انتخابات شکل گرفته، پیروزی آن هم در گرو برپایی انتخابات آزاد است و در آن صورت هرکس که رأی بیاورد مورد احترام همه است.

در هیاهوی اخیر نباید ترسید و باید قاطع و همه جانبه از انتخابات آزاد دفاع کرد به گونه ای که در ایران یا انتخابات آزاد برگزار شود یا خدای ناکرده انتخابات رسوا.

قصد داشتم این نوشته را به عنوان نقدی بر آخرین تاکتیک و استراتژیِ اعلام شده از سوی مصطفی که نتیجه گیری آن در بالا نقل شده است بنویسم. ولی قلم همراهی نمی کند.

– قلم – مرد! در دیزی باز است حیای گربه چه شده؟ تو می خواهی یک زندانی سیاسی شجاع را “نقد” بکنی!

– من – چه خاکی به سرم بریزم؟ این دوست ما در زندان – مثل اینکه – یک بزرگتر در بیرون ندارد؛

بالاخره توافق کردیم «دلنوشته ای برای مصطفی» بنویسیم؛ شاید یک گوش شنوا پیدا شد! – از اینها که به عافیت طلبی پشت مصطفی قایم شده اند –

 

مصطفی عزیز!

نوشته اید: « انتخابات آزاد، استراتژی اصلاح طلبان ایران است و هم چنان که جنبش سبز با انتخابات شکل گرفته، پیروزی آن هم در گرو برپایی انتخابات آزاد است و در آن صورت هرکس که رأی بیاورد مورد احترام همه است.» (استراتژی)

و نوشته اید: « آلان هم از هر کسی که به فکر استقلال و تمامیت ارضی و امنیت ایران است و نمی خواهد کشورمان هم سرنوشت با لیبی و یمن و سوریه بشود، می خواهم که برای برگزاری انتخابات آزاد در ایران بکوشد.» (تاکتیک)

ملا لغتی بازی در نمی آورم که بگویم «جنبش سبز با انتخابات شکل نگرفت! بلکه این شعلهء جنبش سبز بود که در انتخابات از زیر خاکستر ۳۴ سال سرکوب فوران کرد».(حکایت مرغ آتش و ۲۰۰ سال استبداد و آزادی خواهی را که حواسمان هست؟) و قبول دارم که «انتخابات آزاد» نه تنها استراتژی اصلاح طلبان که «استراتژی اکثریت قاطع جریانات سیاسی اپوزیسیون با خُلقیات تند و نرم که به کمتر از براندازی رضایت نخواهند داد» هم هست!

ولی در مورد «تاکتیکِ» پیشنهادی شما؟ چند نکته به نظر جا افتاده باشد!

۱- تا انتخابات که آخر خرداد ۹۲ – ممکن است سلطان اجازه بدهد برگزار شود – ۶ ماه مانده است!

۲- همین چهارشنبه احمدی نژاد دستور داده نماینده های منصوب رهبری در مجلس با لباس مرتب و ناخن های کوتاه شده به صف باشند. می خواهد از آنها بازدید داشته و حالی شان بفرماید که حداقل با حذف چهار پنجم یارانه بگیران می شود یک پنجم از پایین ترین لایه های طبقات اجتماعی را به خدمت «تحرکات سیاسی مورد نیاز در بهار ۹۲ » که به منظور دفاع از کیان “نظام” برنامه ریزی شده، در آورد و این تصمیم را ایشان “اتخاذ” فرموده اند و “رهبر” نیز هیچ چاره ای به جز صدور حکم حکومتی جهت اجرای آن ندارد!

۳- مصطفی جان! تفاوت من و شما و دوستان اصلاح طلب که از چند ماه پیش شال و کلاه کرده اند و هر روز با ناخن های مانیکور زده در انظار ظاهر می شوند؛ با احمدی نژاد – حداقل در سیاست امروز – این نیست که ما بچه های خوب و حرف شنوی هستیم و ایشان بچه “سرتق” است. تفاوت حداقل در مباحث تاکتیکی جای دیگری است.

احمدی نژاد و تیم مشاورانِ “هدفمند” ایشان به روشنی می دانند که “بندِ اقتصاد ایران” را آب برده است و با ظاهر شدن لاجرمِ آثار تحریم های اقتصادی در بهار ۹۲، “اَبرتورمِ” طراحی شد، «ساختار اقتصاد ملی را “پودر” خواهد کرد»!

(بماند که دوستان اصلاح طلب شما که پشت عافیت طلبی و خوشبینیِ “انشاا…گربه است” قایم شده اند و از شما که «در بند هم هستید به عنوان سخنگو – برگ سوخته – استفاده می کنند»، دلشان خوش است که بلکه، یکی مثلِ “عسکراولادی” و یا خودِ “آقا” خواب نما شوند و به آنها اجازه بدهند در انتخابات آینده کاندید معرفی بکنند.)

مصطفی گرامی!

سناریوی واقع بینانه برای اتخاذ تصمیم و تعیین تاکتیک که می شود تا ۹۹% روی آن اطمینان خاطر داشت، را برایتان تصویر می کنم:

– «به هر دلیل سیاست های اتخاذ شده از سوی “رهبری فردی” ساختار کشتی ثبات را شکسته است؛

– سیستم فرماندهی کودتا به این واقعیت اشراف دارند؛

– اقتصاد ایران با ابزار های موجود قابل بازسازی نیست؛

– کشتی تایتانیک نظام غرق خواهد شد؛

– قبل از اینکه با ظاهر شدنِ آثار تحریم های مالی در روزهای آتی عنان کنترل اجتماعی را از دست بدهیم؛

– باید ۵۰۰ هزار نفر آدم جدید به کارگزاران دولتی اضافه شوند؛

– لشکری از پایین ترین اقشار اجتماعی با یارانه های ۵ برابرِ یارانه های فعلی به خدمت گرفته شوند؛

– تا با حذف حتی – اگر شده – نیمی از جمعیت ایران؛

– – که با حملهء اسراییل به ما یا ما به اسراییل تقصیر آن به گردنِ آمریکای جنایتکار است – ؛

– بشود “نظام” را از این مخمصه بیرون کشید!»

حال مایلم ببینم “تاکتیک” اصرار بر انتخابات آزاد در خرداد ۹۲ را در کجای این وضعیت می خواهید توجیه و یا انجام آن را بگنجانید؟

واقعیت این است که جنگ جهانشمولِ “نظامِ” کودتا با مردم ایران و جهانِ متمدن از روز جمعه ۲۲ خرداد ۸۸ شروع شده است. – شما و دوستانتان اطلاعاتِ بیشتری از «بعد از ظهر آنروز و ملاقات مصباح یزدی و جنتی با خامنه ای» دارید. –

ماشین کودتا یک به یک سنگرهای استقرار خود را از دست داده است. مشروعیت مردمی سیستم به حداقل ممکن رسیده و با بی لیاقتی و نادانی – شاید هم خیانتِ کارگزاران نالایق – حدود ۴۰۰ میلیارد دلار از ثروت ملی به غارت رفته و یا سوزانده شده است و “نظام” در موقعیتِ “غریقی” است که می تواند ۵۰ نفر انسان “مصلح” را که برای نجات او اقدام می کنند – قبل از غرق شدنِ کامل – “خفه” بکند.

تبصره: هروقت به این قسمت از تحلیل اوضاع می رسیم، آن جوک آموزنده جلوی چشم ظاهر می شود؛ که از همشهریِ ما می پرسند:

– اگر کشتی شما غرق شده بود و در دریا کوسه ای به دنبالت بود چکار می کنی؟

– خوب معلوم است «میروم بالای درخت»؛

– آخه مرد حسابی وسط دریا درخت از کجا پیدا می کنی؟

– مگر نمی بینی «مجبورم! مجبور!»

مصطفی عزیز! روایت آنچه در پیش است؛ آسان نیست! آدم دلش به حال خودش، خانواده، همشهری ها و هم میهنانش می سوزد، که هیچ! دل آدم به حال “نظام” و قایق کوچکی که برای فرار نهایی آماده کرده اند نیز می سوزد؛ ولی این آن شرایطی است که به وجود آمده و شما هم مجبور خواهید شد در این وضعیت «تصمیم سازی» بکنید.

مطمئن هستم که در صورتیکه حتی ۱۰% هم، احتمال تحقق موضوعاتِ مطرح شده درست باشد – که متاسفانه ۹۹% درست است – دیگر «تاکتیکِ ایجادِ کمپین برای انتخابات آزاد» تاکتیکِ به روز و صحیحی نخواهد بود!

 

تاکتیک های پیشنهادی اما…

۱- فوراً موضوعِ صحت گزاره های طرح شده در سناریوی فوق را با کارشناسان و استادان علوم اجتماعی و اقتصادی کنترل بنمایید؛

۲- اطلاع رسانی به افکار عمومی و مطلع کردن آنها از وضعیت موجود را به عافیت طلبی نفروشید؛

۳- مقاومت در مقابل حذف یارانه های ۶۰ میلیون از اقشار اجتماعی را به شعار ملی تبدیل بکنید؛

۴- استعفاء خامنه ای از “رهبری فردی” و برکناری بلادرنگ مسئولین اقتصادی، سیاسی و نظامی کودتا را – بابت کوتاهی و یا خیانت – عملی سازید.

در جریان اجرای تاکتیک های فوق است که نباید از استراتژی «انتخابات آزاد» عدول شود و اقدام عملی برای برگزاری «انتخابات آزاد» به تاکتیک مبارزاتی مردم ایران “ارتقاء” خواهد یافت.

ما آنچه شرط بلاغ هست را در این «دلنوشته» و یادداشت های متعدد در ۹ ماه اخیر گفته ایم. شما و دوستانتان و اپوزیسیون دگراندیش ایرانی «خواه پند گیرید، خواه ملال»!

۲۵ دی ماه ۱۳۹۱

Posted

 

تاریخ انتشار : ۲۷ دی, ۱۳۹۱ ۴:۰۳ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

مروری بر آن‌چه تا بیست و سوم تیرماه گذشت

نفس چاق نکرده بود آقای پزشکیان که در دفتر شرکت هواپیمایی توسط نیروهای انتظامی بسته شد. گویا عدم رعایت حجاب کارکنان زن این دفتر دلیل این کنش نیروهای انتظامی بود. مساله مهمی نبود! آقای وزیر کشور دولت گفت. فردا باز خواهد شد دفتر.

مطالعه »
یادداشت

حکم اعدام فعال کارگری، شریفه محمدی نمادی است از سرکوب جنبش صنفی نیرو های کار ایران!

میزان توانایی کارگران برای برگزاری اقدامات مشترک، از جمله اعتصابات و عدم شرکت در امر تولید، مرتبط است با میزان دسترسی آنها به تشکل های صنفی مستقل و امکان ایجاد تشکل های جدید در مراکز کار. ولی در جمهوری اسلامی نه تنها حقوق پایه ای کارگران برای سازمان دهی و داشتن تشکل های مستقل رعایت نمیشود، بلکه فعالان کارگری، از جمله شریفه محمدی، مرتبا سرکوب و محکوم به حبس های طولانی مدت، ضربات شلاق و حتی اعدام میشوند.

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
مطالب ویژه
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

نقش تاریخی هنر و هنرمندان در روند تکامل اجتماعی

استعارۀ مرغ و پاهایش

در نقد دیدگاه آقای بهزاد کریمی در مقاله‌ای تحت عنوان بلوع سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دموکراتیک

محکومیت حکم اعدام شریفه محمدی از سوی سه سندیکای کارگری ایتالیا

پرده‌ی آخر نمایش انتخاباتی نظام، بلوغ سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دمکراتیک

مرگ در «منطقۀ امن»