چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۲۶

چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۲۶

فراخوان فوری ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

ایران: دستگیری خودسرانه و تداوم بازداشت- ناپدیدشدن- آزار و اذیت قضایی

برنامه نظارت، حکومت ایران را به تاکید فرا می خواند که به آزار و اذیت مدافعان حقوق بشر پایان دهد، فورا محل بازداشت آقای کوهیار گودرزی را اعلام نماید و بلافاصله و بدون قید و شرط کسانی را که در بازداشت هستند آزاد کند و به طور کلی اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر، اعلامیه جهانی حقوق بشر و معاهده های بین المللی حقوق بشر را که ایران به تصویب رسانده است، رعایت نماید.

به آزار ۶ مدافع حقوق بشر پایان دهید!

– کوهیار گودرزی

– احمد قابل

– سعید جلالی فر

– کیوان صمیمی بهبهانی

– علی کلایی

– شیوا نظرآهاری

http://www.fidh.org/End-harassment-of-6-human-rights?var_mode=calcul

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامهء مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، از شما درخواست می کند فورا در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.

شرح وضعیت:

برنامه نظارت از منابع موثق در باره ناپدیدشدن قهری آقای کوهیار گودرزی، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر، احضار آقای علی کلایی، عضو پیشین این کمیته، دستگیری خودسرانه و تداوم بازداشت خودسرانه آقای احمد قابل، پژوهشگر مذهبی و یکی از فعالان ضد مجازات اعدام و اعدام های فراقضایی، آقای سعید جلالی فر، عضو دیگر کمیته گزارشگران حقوق بشر و عضو پیشین جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان، و آقای کیوان صمیمی بهبهانی، ۶۷ ساله، مدافع حقوق بشر و روزنامه نگار، و ادامه آزار و اذیت قضایی علیه خانم شیوا نظرآهاری، عضو کمپین یک میلیون امضا و نیز کمیته گزارشگران حقوق بشر، مطلع شده است.

بنا به اطلاعات دریافتی، آقای کوهیار گودرزی در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۹۰ در شهر تهران دستگیر شد و در زمان صدور این فراخوان، محل بازداشت او هنوز نامعلوم است . روز بعد، ۱۰ مرداد، چهار مامور لباس شخصی مادر او، خانم پروین مخترع، را بدون حکم بازداشت در خانه اش در کرمان خودسرانه بازداشت کردند. خانم مخترع در حال حاضر در زندان مرکزی کرمان به سر می برد و در زندان مطلع شده که به «توهین به مقام رهبری»، «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» متهم است، در حالی که او در هیچ فعالیت سیاسی یا حقوق بشری شرکت نداشته است. به باورِ برنامه نظارت بازداشت او با فعالیت های حقوق بشری پسرش مرتبط است.

برنامه نظارت یادآوری می کند که آقای کوهیار گودرزی در آذر ۱۳۸۸ دستگیر و سپس به اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق همکاری موثر با وبسایت کمیته گزارشگران حقوق بشر»، «گردآوری و انتشار اخبار مغرضانه علیه نظام و انتقال اطلاعات به سازمان های تروریستی مستقر در خارج» و «مصاحبه با رسانه های بیگانه و نشر مقاله در وبسایت ها» بر اساس قانون مجازات اسلامی به یک سال زندان محکوم شد.

آقای علی کلایی در تاریخ ۳ مرداد ۱۳۹۰ احضاریه ای دریافت کرد که بر اساس آن سه روز فرصت داشت برای گذراندن حکم ۷ سال زندان خود را به اجرای احکام زندان اوین معرفی کند. او در آذر ماه ۱۳۸۹ به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اشاعه اکاذیب در باره زندانیان»، «مصاحبه»، «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم از طریق کمیته گزارشگران حقوق بشر» محکوم شده بود. آقای کلایی پیش از این سه بار در آذر ۱۳۸۶، بهمن ۱۳۸۸ و اردیبهشت ۱۳۸۹ بازداشت شده بود. در باره وضعیت کنونی او اطلاعی در دست نیست.

آقای احمد قابل در تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۰ برای گذراندن حکم زندان ۲۰ ماه خود به اتهام «توهین به رهبر انقلاب» و «تبلیغ علیه نظام» پیرو مواد ۶ و ۹ قانون مطبوعات، که دادگاه تجدید نظر مشهد تایید کرده بود، به زندان وکیل آباد منتقل شد. او پیش از این، سه بار بازداشت شده است. بار اول، در سال ۱۳۸۰ او ۱۲۵ روز در بازداشت انفرادی بود؛ سپس در ۲۹ آذر ۱۳۸۸ دستگیر و در ۲۱ خرداد ۱۳۸۹ با وثیقه آزاد شد و بار سوم، پس از افشای اعدام های دسته جمعی در زندان وکیل آباد مشهد، در ۲۳ شهریور ۱۳۸۹ دستگیر و در ۷ دی ۱۳۸۹ با وثیقه آزاد شد.

آقای سعید جلالی فر در تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۰ دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. قاضی دادگاه انقلاب اسلامی گفت که او تا زمان تعیین تاریخ محاکمه در بازداشت خواهد ماند. آقای جلالی فر در ۹ آذر ۱۳۸۸ به خاطر «اقدام به تبلیغ علیه نظام» دستگیر و در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۸ با وثیقه آزاد شده بود. دستگیری تازه او در ارتباط با همان پرونده است.

علاوه بر این، آقای کیوان صمیمی بهبهانی، عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، عضو شورای ملی صلح، عضو کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه و عضو کمیته دفاع از حق تحصیل، هنوز در زندان رجایی شهر در بازداشت به سر می برد. با وجود این که او از بیماری خطرناک کبدی در رنج است، مسئولان زندان از انتقال وی به بیمارستان خودداری می کنند. آقای صمیمی بهبهانی پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ دستگیر و به ۶ سال زندان و ۱۵ سال محرومیت از فعالیت های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی محکوم شد. او پیش از انقلاب اسلامی یکی از زندانیان سیاسی رژیم پیشین بود.

برنامه نظارت در عین حال تداوم آزار و اذیت قضایی علیه خانم شیوا نظرآهاری را محکوم می کند. خانم نظرآهاری که در ۲۴ خرداد ۱۳۸۸ به وسیله وزارت اطلاعات دستگیر و خودسرانه بازداشت شده و سه ماه در سلول انفرادی به سر برده بود، در ۲۷ شهریور ۱۳۸۹ به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «تشویش اذهان عموم» و «محاربه با خدا» به ۶ سال زندان و ۷۶ ضربه شلاق محکوم شد. در ۱۸ دی ۱۳۸۹، شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر تهران او را به ۴ سال زندان در تبعید به دور از محل اقامتش محکوم کرد. وی تا این تاریخ با وثیقه آزاد است، اما دایم در خطر بازداشت به سر می برد.

برنامه نظارت، این بازداشت ها و دستگیری های خودسرانه و آزار و اذیت های قضایی را که، در چارچوب تداوم سرکوب جامعه مدنی ایران، گویا فقط به قصد مجازات فعالیت های مسالمت آمیز و مشروع حقوق بشری این مدافعان حقوق بشر انجام می شود، به شدت محکوم می کند.

برنامه نظارت، حکومت ایران را به تاکید فرا می خواند که به آزار و اذیت مدافعان حقوق بشر پایان دهد، فورا محل بازداشت آقای کوهیار گودرزی را اعلام نماید و بلافاصله و بدون قید و شرط کسانی را که در بازداشت هستند آزاد کند و به طور کلی اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر، اعلامیه جهانی حقوق بشر و معاهده های بین المللی حقوق بشر را که ایران به تصویب رسانده است، رعایت نماید.

اقدام های مورد درخواست:

لطفا به دولتمردان ایران نامه بنویسید و از آنها بخواهید:

۱ – تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی خانم شیوا نظرآهاری، خانم پروین مخترع، و آقایان کوهیار گودرزی، علی کلایی، سعید جلالی فر، احمد قابل، و کیوان صمیمی بهبهانی و نیز تمام مدافعان حقوق بشر و خانواده هایشان را در ایران تضمین کنند؛

۲ ـ محل بازداشت آقای کوهیار گودرزی را فورا و بدون قید و شرط اعلام و دسترسی او به وکیل و خانواده اش را تضمین نمایند؛

۳ ـ آقایان کوهیار گودرزی، علی کلایی، سعید جلالی فر، احمد قابل، و کیوان صمیمی بهبهانی را فورا و بدون قید و شرط آزاد نمایند، زیرا بازداشت آنها تنها با هدف مجازات آنها به خاطر فعالیت های حقوق بشری ایشان انجام شده است؛

۴ ـ خانم پروین مخترع را فورا و بدون قید و شرط آزاد نمایند، زیرا به نظر می رسد بازداشت او با فعالیت های حقوق بشری پسرش مرتبط باشد؛

۵ ـ به هر گونه آزار و اذیت ـ از جمله در سطح قضایی ـ علیه خانم شیوا نظرآهاری، خانم پروین مخترع، و آقایان کوهیار گودرزی، علی کلایی، سعید جلالی فر، احمد قابل، و کیوان صمیمی بهبهانی و نیز به طور کلی تمام مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند؛

۶ ـ در هر شرایطی اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را، که در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۷۷ (۹ دسامبر ۱۹۹۸) در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شده، رعایت کنند، به ویژه:

• ماده ۱ آن که می گوید: «همه افراد حق دارند به صورت فردی یا گروهی در سطوح ملی و بین المللی برای حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها فعالیت کنند،»

• ماده ۵ (ب) که می گوید: «همه افراد حق دارند برای حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها به صورت فردی یا گروهی در سطوح ملی و بین المللی (…) برای تشکیل سازمان های غیردولتی، انجمن ها یا گروه ها، عضویت یا شرکت در آنها اقدام کنند،»

• ماده ۲-۱۲ که می گوید: «دولت باید کلیه تدبیرهای لازم را به کار گیرد تا حمایت مراجع ذیصلاح از همه افراد به صورت فردی و گروهی در برابر خشونت، تهدید، اقدامات تلافی جویانه، تبعیض منفی عملی و یا قانونی، فشار یا هرگونه اقدام خودسرانه دیگر در پی استفاده مشروع و قانونی این افراد از حقوق مذکور در اعلامیه حاضر، تضمین گردد.»

۷ ـ به طور کلی، در هر شرایطی تضمین کنند که حقوق بشر و آزادی های اساسی مطابق با عهدنامه های بین المللی حقوق بشر و موازین بین المللی که ایران نیز متعاهد آنهاست رعایت خواهند شد.

نامه ها را به مقامات زیر ارسال کنید:

رهبر انقلاب اسلامی، آیت الله سیدعلی خامنه ای info_leader@leader.ir

• ریاست جمهوری، آقای محمود احمدی نژاد: فکس: ۵۸۸۰ ۶۴۹ ۲۱ ۰۰۹۸

• ریاست قوه قضاییه، آیت الله صادق لاریجانی: Irjpr@iranjudiciary.com /bia.judi@yahoo.com/info@dadgostary-tehran.ir؛ فکس: ۶۵۶۷ ۳۳۱۱ ۲۱ ۹۸+/۷۱۶۶ ۸۷۹ ۲۱ ۹۸+

• وزیر امور خارجه: فکس: ۶۶۷۴۳۱۴۹-۲۱-۰۰۹۸

• نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در ژنو، سوئیس

Permanent Mission of the Islamic Republic of Iran, Chemin du Petit-Saconnex 28, 1209 Geneva, Switzerland, Fax: +41 22 7330203, Email: mission.iran@ties.itu.int

• سفارت ایران در بروکسل، بلژیک

Embassy of Iran in Brussels, 15 a avenue Franklin Roosevelt, 1050 Bruxelles, Belgium, Fax: + 32 2 762 39 15. Email: iran-embassy@yahoo.com

لطفا به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشورخودتان نیز نامه بنویسید.

***

پاریس ـ ژنو، ۲۸ مرداد ۱۳۹۰

لطفا ما را از هرگونه اقدام انجام شده با ذکر شماره این درخواست مطلع فرمایید.

برنامه نظارت، برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است که به حمایت از مدافعان حقوق بشر اختصاص دارد و هدف اصلی آن پشتیبانی مشخص از این افراد در زمان نیاز است.

برنامه نظارت:

E-mail: Appeals@fidh-omct.org

• Tel and fax FIDH + 33 (0) 1 43 55 25 18 / +33 1 43 55 18 80

• Tel and fax OMCT + 41 (0) 22 809 49 39 / + 41 22 809 49 29

————————–

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران: lddhi(at)fidh.net یا lddhi.fidh(at)gmail.com

———————–

۱ – نگاه کنید به بیانیه های مطبوعاتی برنامه نظارت با عنوان ادامه سرکوب شدید مدافعان حقوق بشر و سازمان های غیردولتی و فراخوان به آزادی ۱۷ زندانی سیاسی در اعتصاب غذا، به ترتیب در تاریخ های ۱۵ دی ۱۳۸۸ و ۱۳ مرداد ۱۳۸۹

۲ – او پس از گذراندن مدت محکومیت در زندان رجایی شهر در خارج از شهر کرج در ۲۳ آذر ۱۳۸۹ آزاد شد. در طی گذرانِ حکمِ زندان، باشگاه ملی مطبوعات امریکا جایزه آزادی مطبوعاتِ جان آبُشَن سال ۲۰۱۰ را به او اعطا کرد.

۳ – آقای کلایی از تاریخ ۱۳ آذر ۱۳۸۶ به مدت ۵۷ روز در بازداشت بود که به یک سال زندان محکوم شد و محکومیت او سپس تعلیق گردید. در ۱۸ بهمن ۱۳۸۸ یک بار دیگر بازداشت و سپس با وثیقه آزاد شد. سرانجام، بار سوم، از ۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۹، دو ماه در بازداشتگاه وزارت اطلاعات به سر برد.

۴ – نگاه کنید به فراخوان فوری برنامه نظارت، IRN 007/0910/OBS111، ۲۱ دی ۱۳۸۹

تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد, ۱۳۹۰ ۸:۰۰ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

وقتی سبد مصرفی کل کشور در اردیبهشت‌ماه به عدد ‌ ۲۴۳ می‌رسد، یعنی قیمت سبد مصرفی خانوارها از سال ۱۴۰۰ تاکنون ۱۴۳‌درصد رشد کرده و به عبارتی فقط در سه سال، حدود ۱.۵ برابر شده است. در بخش کالای خوراکی عدد شاخص در اردیبهشت ماه ۲۷۴.۴ رسیده که نشان می‌دهد نزدیک به ۱۷۵ درصد در سه سال رشد تورم ایجاد شده است.

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

پاکستان علیرغم راه اندازی نسبی چابهار، ۸۰ درصد از سهم تجارت ترانزیتی با افغانستان را از دست داده است. با امضای این قرارداد، تجارت ترانزیتی باقیمانده به بنادر ایران منتقل می شود و پاکستان را کاملاً از صحنه خارج خواهد ساخت.

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…

مشارکت آدانی-البیت که توسط تاجری نزدیک به نخست وزیر مودی اداره می شود در پنج سال گذشته ۲۰ بار مجوز فروش را دریافت کرده است و ادعا می کند هواپیماهای بدون سرنشین برای مصارف “غیر جنگی” هستند اما سیستم صدور مجوز هند اقلام را به عنوان مهمات طبقه بندی می کند.

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

درآفریقای جنوبی از میراث نلسون ماندلا چه چیزی باقی مانده است؟ او نماد جنبش ضد آپارتاید در این کشور بود و هنوز هم به عنوان یک الگو در مبارزه با ظلم و بی عدالتی شناخته می شود.اما روحیه کشور متشنج است و اعتماد به دولت در حال کاهش است. از سوی دیگر، دموکراسی آفریقای جنوبی با قوه قضاییه عمدتاً مستقل، رسانه‌های آزاد و جامعه مدنی هوشیار خود, ثابت می‌کند که انعطاف‌پذیر است. 

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

دسته‌بندی کارگران و فرق گذاشتن میان آن‌ها، امکان تشکل‌یابی متحد و همگرایی افقی کارگران واحدها را به نفع کارفرما به صفر می‌رساند؛ وقتی در یک کارگاه کوچک مثل انبار یک شرکت، کارگرانِ همکار، سه مدل قرارداد و سه نوع دستمزد داشته باشند، هرگز نمی‌توانند سر مطالبات مشترک با کارفرما چانه‌زنی کنند یا دست به اعتراض جمعی بزنند چون اساساً سرنوشت مشترکی در میان نیست؛

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

نگاهی به بحران های منطقه «غرب آسیا» در پرتو گذار به «نظم نوین جهانی»-بخش یک